NÁZOR: Jak Slovensko nakoupilo pistole CZ-75 a Glock 17

Slovenský policista v akci s pistolí Glock; ilustrační foto / Ministerstvo vnitra SR

Záměr slovenských ministerstev vnitra a obrany nakoupit nové pistole byl poprvé veřejně diskutován někdy v roce 2011. Není divu – do druhé dekády 21. století vstoupily policie i armáda vyzbrojeny nevyhovující pistolí vz. 82 v ráži 9 mm Makarov.  Ty navzdory občasnému výskytu pistolí CZ-75 a Glock tvořily základ arzenálu krátkých ručních zbraní obou těchto bezpečnostních složek. Článek vyšel původně na On War | On Peace

Nové pistole pro slovenskou policii a armádu

Po ohlášení záměru následoval dlouhý proces vyhlašování, napadání, rušení a opětovného vyhlašovaní tendrů. První nové pistole dostala policie na jaře 2016. Na samotné potřebě přezbrojit by nebylo nic zajímavého. Zajímavý byl ovšem průběh a výsledek tendru.

Protože primární zbraní vojáka je puška, není nákup pistolí pro armádu klíčový. Navíc pro jednotky, kde by pistole skutečně mohla přijít ke slovu, tedy pro 5. pluk speciálního určení a Vojenskou policii, už byly nakoupeny modernější produkty, a to vzpomínané CZ-75 a Glock 17 v ráži 9mm NATO.

V případě zbraní pro armádu tak byly mnohem důležitější nákupy těch dlouhých. Ozbrojené síly SR provedly na jaře 2014 vojskové zkoušky pistolí domácího výrobce Grand Power.

Produkty GP byly oficiálně „zařazeny do výzbroje”, což ovšem neznamená, že daný produkt bude i pořízen. Pro ozbrojené síly, policii i příslušná ministerstva to však mohlo být signál, že se slovenské pistole mohou „poprat“ se světovou konkurencí.

Hlavní zbraní „běžného” policisty, tedy člověka mimo zásahové útvary, je krátká kulová zbraň, pistole. Proto bylo přezbrojení policejního sboru na novější a vyhovující zbraně extrémně důležité. Na světovém trhu se nachází množství výrobců, kteří se mohli do soutěže o dodání cca 46 tisíc pistolí přihlásit se skutečně kvalitními výrobky. Včetně těch domácích. Domácí výrobce se ale nakonec tendru neúčastnil. Nebo ano?

Účastnili se ho totiž Česká zbrojovka Uherský Brod, rakouský Glock, italská Beretta a slovenská firma Rapier se švýcarskými pistolemi Sig Sauer.

Nehledě na celý zdlouhavý proces, soutěž došla do konce. Vítězi se staly první dvě jmenované společnosti. Tendr byl totiž rozdělený na dvě části podle druhu zbraní, které se nakupovaly.

V jedné části měla být nakoupena „pištoľ zásahová”. Pistole tohoto typu měly být bez klasické vnější manuální pojistky. V druhé části měli být nakoupeny „krátke guľové zbrane” v třech variantách – „služobná”, „služobná kompakt” a „služobná subkompakt”. Ve finále byly nakoupeny:

  • Pištoľ zásahová Glock 17 Gen4” s příslušenstvím v počtu 14710 kusů

  • Pištoľ zásahová Glock 17 Gen4” s rozšířeným příslušenstvím v počtu 1418 kusů (víc zásobníků, laserové zaměřovače atd., pravděpodobně pro speciální a zásahové jednotky)

  • Krátka guľová zbraň služobná ,S‘ CZ P-09” v počtu 14841 kusů (z těchto pistolí už od ministerstva vnitra odkoupilo 8400 kusů ministerstvo obrany)

  • Krátka guľová zbraň služobná kompakt ,K‘ CZ P-07” v počtu 7700 kusů

  • Krátka guľová zbraň služobná subkompakt ,SK‘ CZ 2075 D RAMI” v počtu 4100 kusů

Vítěz předem znám

K uvedenému výsledku tendru si nemohu odpustit několik poznámek.

V první řadě, délka tendru od první zmínky o potřebě přezbrojit až po samotný nákup je skutečně tristní. Navíc byla soutěž doprovázena početnými problémy. Zdá se ale, že tak to u ručních zbraní bývá a stává se to i v "lepších rodinách". Stačí se podívat na problémy Bundeswehru s puškami G36 nebo anglický jménem L85. Jedinou pozitivní věcí na celém procesu byla shoda napříč vládami o potřebě výměny pistolí.

To je ostatně asi jediná věc, na které se minulý ministr vnitra Daniel Lipšic a současný ministr Robert Kaliňák shodnou. Za pozitivní věc ale můžeme považovat to, že nákup pistolí zabezpečovalo ministerstvo vnitra v rámci svého tendru i pro ministerstvo obrany.

Procesu ale rozhodně nepomohlo, že se ministr Kaliňák od začátku vyjadřoval o České zbrojovce a Glocku jako o vítězích. Na samotném výběru by nebylo nic špatného, ale i kdyby si ministr nebo policejní sbor skutečně přáli, aby se do výzbroje dostaly výrobky těchto firem, při zakázce za více jak 34 milionů eur (i když informace o celkovém objemu nákupu se z různých zdrojů liší) musí jednoduše výběr probíhat otevřenou a férovou soutěží.

Za druhé, vítězové a „poražení”. Firma Beretta byla z tendru vyřazena ještě před jeho ukončením z neznámých důvodů a proti rozhodnutí se neúspěšně odvolala na slovenskou obdobu Úřadu pro ochranu hospodářské soutěže v ČR – Úrad pre verejné obstarávanie. Firma Rapier s pistolemi Sig Sauer byla vyloučena kvůli „administrativním chybám”.

Co Grand Power?

Nejvíc však kartami zamíchal slovenský Grand Power, kvůli kterému tendr několik měsíců stál, aby se z něho nakonec GP dobrovolně stáhl. Jaroslav Kuracina, majitel zbrojovky Grand Power, totiž tvrdil, že výběrové řízení bylo účelově nastavené tak, aby byl Grand Power ze soutěže vyloučen. Pistole GP jsou totiž o 2 mm delší, než požadovaly podmínky soutěže. Ministr Kaliňák se navíc o šéfovi GP Kuracinovi vyjádřil jako o „neseriózním partnerovi”.

Otázkou je, nakolik tuto animozitu způsobilo to, že Kuracina se z pozice „majitele úspěšné firmy” a „tvořitele pracovních míst” rád vyjadřuje k polickým tématům. Ve vládní straně Smer mu také asi jenom tak neprominou, že před krajskými volbami v roce 2013 vyjádřil podporu extrémistovi Marianovi Kotlebovi a nikoli jejich kandidátovi.

To rozhodně nebyl ze strany pana Kuraciny zrovna nejlepší krok, na druhou stranu ve svobodné a demokratické společnosti není úplně nejlepší nápad vyřadit někoho z otevřené soutěže kvůli jeho politickým názorům.

Výběru neprospělo ani to, jakým způsobem rozpolcuje společnost Grand Power slovenskou střeleckou veřejnost. Kvalita, nebo nekvalita pistolí GP je mezi slovenskými střelci asi nejkontroverznějším tématem.

Zdá se tak, že jediným důvodem zuřivé obhajoby přezbrojení slovenskými pistolemi GP bylo to, že jsou slovenské. Posouzení vhodnosti rozhodování se na tomto základu necháme na čtenářích. Zbraně musí být především spolehlivé a nezruinovat státní rozpočet, což jsou kritéria, na základě kterých by se měly vybírat.

Ani argument o pracovních místech není úplně na místě, když vezmeme v potaz, že i „čezety” a Glocky se vyrábějí a montují také na Slovensku. Nebo opačně: co brání „domácímu výrobci” přesunout výrobu nebo její část do zahraničí? Navíc v případě výroby krátkých ručních zbraní se nedá moc mluvit o podniku strategického významu – dá se vůbec ve státě, který se dá projet z jedné strany na druhou za čtyři hodiny, mluvit při výrobě zbraní o podnicích strategického významu?

Proč dva výrobci?

Máme tedy před sebou výsledky tendru a nakupují se dva různé druhy pistolí od dvou výrobců. Tento výsledek však postrádá logiku hned ve dvou směrech.

Za prvé: proč se nakupují i „pistole zásahové” bez vnější pojistky i „krátké kulové zbraně” s vnější pojistkou? Oba způsoby zajištění zbraně – ten, který používá Glock, i ten „klasický” v podání „čezety” – jsou absolutně legitimní. Absence vnější pojistky nedělá zbraň „méně bezpečnou” a naopak při tasení zbraně zkušeným střelcem je časový rozdíl mezi prvním výstřelem z pistole s vnější pojistkou nebo bez ní prakticky nulový.

Proč si tedy komplikovat život, nakupovat dva různé systémy a cvičit lidi na dva různé způsoby zacházení se zbraní? Absolutně absurdně pak zněla vyjádření vycházející z policejního sboru, že chtějí Glocky, protože mají kladívko uvnitř, které na rozdíl od bicích kohoutů pistolí klasické koncepce nemůže protivník střelci zablokovat a znemožnit výstřel. Někdo holt asi viděl moc filmů s Chuckem Norrisem nebo Brucem Willisem.

Za druhé, kdybychom pochopili logiku nutnosti nákupu půlky zbraní s jednou koncepcí pojistky a druhé půlky s jinou, stále není důvod nákup komplikovat a rozdělovat ho mezi různé typy pistolí. Kdyby se soutěž definovala tak, že je potřeba dodat pistole několika velikostí s rozdílným typem pojistky, případně možností typ pojistky změnit podle potřeby, nalezneme ve světě hned několik výrobců, kteří by tyto potřeby splňovali.

Třeba vyloučený Grand Power nebo vítězná Česká zbrojovka, na jejichž pistolích P-07 a P-09 se dá spoušťový mechanismus upravit podle potřeby. Nákup jednoho typu pistolí by usnadnil logistiku, zúžil množství příslušenství, které je nutné nakoupit a možná i umožnil nákup za nižší jednotkovou cenu.

Ale abychom jenom nekritizovali, tendr se podařilo dovést k nákupu. Policisté a vojáci dostávají nové pistole. Akorát to všechno mohlo být příjemnější a méně kostrbaté. Snad se na příslušných místech do budoucna poučí. Na nové útočné pušky stále nepřezbrojila celá armáda.

Redakčně upraveno

Zdroj: On War | On Peace

Nahlásit chybu v článku


Související články

Česká zbrojovka investuje na Slovensku

Česká Zbrojovka (ČZ) rozšíří na Slovensku své vývojové a výrobní kapacity. Informaci přinesl deník ...

Slovenské obrněné vozidlo Aligator Master II

Na bratislavské vojenské výstavě IDEB 2016 slovenská společnost Kerametal představila prototyp ...

Vozidla Corsac 8x8 pro slovenskou armádu?

Slovenská společnost MSM Group představila na letošní výstavě IDEB (International Defence Exhibition ...

Slovensko modernizuje bojová vozidla pěchoty

Slovenský DennikN včera informoval o záměru slovenského ministerstva obrany modernizovat 18 bojových ...

Komentáře

Zvýraznit příspěvky za posledních:
  • fenri
    20:19 26.10.2016

    Vzhledem k tomu, že jsem po pěti letech vyměnil Glocka za CZ P-09 a jednu jetou P-07 Duty, dovolím si srovnání: GLOCK+ : -Glock je geniální jednoduchostí rozborky i konstrukce ...Zobrazit celý příspěvek

    Vzhledem k tomu, že jsem po pěti letech vyměnil Glocka za CZ P-09 a jednu jetou P-07 Duty, dovolím si srovnání:
    GLOCK+ :
    -Glock je geniální jednoduchostí rozborky i konstrukce
    -IMHO největší výhoda Glocku je snazší natahování a hlavně vybíjení s vyhozením náboje do dlaně. To se u CZ dělá MNOHEM hůř
    -Glock je mírně užší (nikoliv o šířku závěru, to je nic, ale o ovládací prvky).
    -už defaultní mířidla jsou pevná, spolehlivá a nepřekáží

    CZ+:
    -jednoznačně ergonomičtější do ruky
    -přesnější jak na mířenku, tak při akční střelbě a double-tapech. Rozdíl je fakt značný, hlavně P-09 je o třídu před Glockem. Prostě je kultivovanější a rychleji se vrací.
    -lepší spoušť. V SA není co řešit, ale i DA mi připomíná Glocka s původní stojinou spouště, pouze chod je dlooouhý.
    -pro mě je SA/DA jednoznačně výhoda
    -nikdy jsem neměl dobrý pocit z nadrcnutého Glocka v pouzdru (ale zase dobře moc natahuje), u CZ mám s vypuštěným kohoutem lepší pocit
    -mířidla se hodí pro přesnější střelbu, na "polopudovku" mi víc sedí Glock mířidla s "U" hledím

    Zpracování: Duty má naběháno dost. Rám má slavné boule, které mi ale přijdou jako sklenice v bouři vody, či typicky české plivání do vlastního hnízda. Ty boule totiž VŮBEC NIČEMU nevadí a nejsou ani kosmeticky horší, než pro Glock typický zkroucený rám v přední části - "pig nose". Měly to oba mé Glocky (19 a 17 gen. 3) a samozřejmě to také vůbec ničemu nevadí. Něktéré to mají jako nové. Tady mi přijde, že to Zbrojíř přehání: u Glocka je ohnutý předek rámu OK, u CZ jsou boule katastrofa. Realita je taková, že v obou případech jde o prd. Ze zmrzlé Duty zásobník fakt nevypadne. Musí se do něj šťouchnout. Kovové části jsou takové hrubě matné, ošoupané, semtam vryp. Jde o kvér, který má naběháno dost a byl 5 let denně nošen. Spolehlivost 100% se vším, co jsem do ní nacpal (i nekvalitní přebíjenky s tvrdou zápalkou, kterou Glock nežral). Nemá problém ani se střelami SB s komolým kuželem, který Glocky nerady. Mířidla (slabina Duty) nahrazena tritiovými - bez problému.

    P-09 - IMHO lépe zpracovaná, než Glock. Žádné kroucení, žádné vůle, krásná povrchovka. V ruce dokonalá a velmi, velmi přesná (v rámci služební zbraně). Jak mířenka, tak blbnutí na taktiku. Mám s ní také kolem 1000 výstřelů, bez jediné zádržky či náznaku problému. SB, subsonic, Black Mamby, Magtech, tři druhy přebíjenek i šílené Wolfy s ocelovou hilznou. Ke zmražení: dělal jsem pokus s mražákem, Duty, P-09 a G19 gen.3. Po dost dlouhém mražení nevypadl zásobník ani z Glocka (podotýkám, že to bylo zmražené tak, že v praxi by to nastalo jen tehdy, když byste Glocka sebrali mrtvole ležící přes noc v zimní tajze). P-09 vypadl zásobník vždy, i kdyby se sebral po týdnu ve sněhu.. U Duty opravdu stačí, když je hodně studená a zásobníku se nechce.
    Na oba kvéry bez problému jde dát svítilna Fénix ve FAB montáži.

    Ke spouštím: beru SA/DA jako výhodu. U Glocka má vždy stejný chod spouště - nic moc, vlastně mizerný, ale alespoň se slušným resetem a po instalaci 2kg stojiny to jde. SA/DA beru tak, že mám možnost dát si LEPŠÍ (SA) spoušť. Přijde mi, že nadrcnutá a s vypuštěným kohoutem (nouzová rána v DA) je bezpečnější než Glock. Je-li čas, jde palcem natáhnout kohout a pak Glock spoušť nemá šanci. SA/DA v Omeze má sice rozumný chod (jde poladit, hlavně SA), ale ten reset je fakt šílený. Kupodivu mi nevadí. V double-tapech mám MNOHEM lepší výsledky. Ale chápu, že je to subjektivní.
    S Glocky (nastříleno asi 5-6 tisíc ran) jsem zažil řadu zádržek - pravda vždy střelivo, nikdy se nekously aspod.) CZty najeto zatím asi 2 tisíce, bez zádržek včetně "žraní" střeliva, které Glocky nechtěli-myslím že je číza všežravější.

    Mé interní, trochu i pocitové, vnitřní hodnocení: Duty -> Glocky -> P-09
    Každopádně nevidím racionální důvod, proč by CZ měla být nějak za Glockem (teď neřeším katastrofální CZ-75 D Compact). Glock je jednodušší na obsluhu a údržbu (je to takový Kalach), CZ chce malinko zkušenějšího střelce (vědět v jakém stavu mám pistoli) a nepatrně hůř se rozebírá.Skrýt celý příspěvek

  • niko
    08:16 18.07.2016

    Hurvo: Armada ma uz vraj v skladoch cz p 09. Takze prezbrojenie bude vyzerat takto:
    Policia: Glock
    Justicna straz: Glock
    Colnici: ?
    OSSR: CZ P09, specialne jednotky Glock

    Hurvo: Armada ma uz vraj v skladoch cz p 09. Takze prezbrojenie bude vyzerat takto:
    Policia: Glock
    Justicna straz: Glock
    Colnici: ?
    OSSR: CZ P09, specialne jednotky Glock

  • hurvo
    19:54 15.07.2016

    niko: to by mohla byt dobra sprava pre OSSR, zeby glocky sli na bojove utvary, a zbytok by mal CZ P09.

    niko: to by mohla byt dobra sprava pre OSSR, zeby glocky sli na bojove utvary, a zbytok by mal CZ P09.

  • niko
    09:50 15.07.2016

    Vcera prebehla slovenskymi mediami zaujimava informacia. MV SR podla vestnika uradu pre verejne obstaravanie podpisalo dalsiu zmlzvu s firmou Glock na dodavku sluzobnych pistoli v ...Zobrazit celý příspěvek

    Vcera prebehla slovenskymi mediami zaujimava informacia. MV SR podla vestnika uradu pre verejne obstaravanie podpisalo dalsiu zmlzvu s firmou Glock na dodavku sluzobnych pistoli v hodnote 6,7 mil. €. Co moze byt odhadom takych 12 az 14 tisic pistoli. Ak vezmeme do uvahy, ze v marci (breznu) bola dodana prva varka Glockov pre policiu (niekolko tisic kusov) a policia ich uz vyuziva je zrejme, ze Slovenska policia a justicna straz nakupi urcite viac glockov ako je 16.000 - teda uvedene v tomto clanku. Uz spolu s touto objednavkou ich ja odhadujem na 20-25 tis, ktore policia bud uz vyuziva, alebo su na ceste. Otazne potom je, ci sa CZ vobec do policie dostane. Kedze pocetny stav policie a justicnej straze je okolo 30.000 muzov. Na prezbrojenie este caka armada a colna sprava. Tak jedine, ze CZ skonci tam. Predsa pre vojakov je to zalozna zbran a colnici vela nestrielaju, takze mozu mat aj menej kvalitnu zbran.

    Vestnik:
    http://www.uvo.gov.sk/vestnik/... Skrýt celý příspěvek

  • Zbrojir
    09:43 15.07.2016

    O tom, že média šíří informace různé kvality, snad víme všichni. Pokud někdo vydá unáhlené tiskové prohlášení, chytnou se toho obvykle mnohá média, aniž by si dala práci, popř. ...Zobrazit celý příspěvek

    O tom, že média šíří informace různé kvality, snad víme všichni. Pokud někdo vydá unáhlené tiskové prohlášení, chytnou se toho obvykle mnohá média, aniž by si dala práci, popř. vůbec mohla uveřejněná fakta ověřit. Já bych nepoužil termín fáma, ale mírnější formulaci velmi tendenčně a neobjektivně podaná informace.

    V případu CZ 805 byla kritika médií vskutku jen krátká (selhání v Afganistánu), poté, co na MO ČR byl vydán striktní zákaz vyjadřovat se (v praxi hrozí citelné sankce), přesunula se kritika pouze na diskusní fóra. Nevím, že by se něco změnilo, problémy jsou dále, i když několikaletý dovývoj přinesl zlepšení, ale vše důležité již bylo vyřčeno, a tak logicky není k další rozsáhlé diskusi pádný důvod.

    Míra přepracování M4 na HaK 416 je mnohem větší, než by se mohlo laikům zdát, většina dílů, a to i když vypadají podobně, shodné nejsou. Je to vlastně jiná zbraň s designem M4.Skrýt celý příspěvek

  • Jura99
    09:08 15.07.2016

    JosefŠ: BBraun myslíte tu firmu, jejíž manažer se svezl v Rathově kauze? To asi nebude etalon čistého podnikání ve zdravotnictví (pokud něco takového u nás existuje). hurvo: ...Zobrazit celý příspěvek

    JosefŠ: BBraun myslíte tu firmu, jejíž manažer se svezl v Rathově kauze? To asi nebude etalon čistého podnikání ve zdravotnictví (pokud něco takového u nás existuje).
    hurvo: zavedení HK 416 v OS SR nic moc neznamená a není to automaticky důvod, proč by měla být nakupována. Má jí v malém množství 5. pšu. Pokud by HK 416 byla jediná správná puška na světě pro plošné zavedení v armádě, pak je překvapivě málo rozšířena. Zbraň je to jistě pěkná, ale poupravit a precizně vyrobit M4 si nezaslouží nějaký velký obdiv.
    Zbrojir: pokud ta kritika G36 byla fáma, pak se teda dějou v novinách hrozné věci. Obdobně sklízel kritiku i BREN, teď už se ale velmi dlouho nic špatného o něm nepíše, buď si už všichni zvykli, nebo se odstranitelné závady opravily, nebo se snad kritika BRENu už zakázala a nebo ještě hůř, že není tak špatný jak se o něm v minulosti psalo ?Skrýt celý příspěvek

  • Zbrojir
    14:18 14.07.2016

    Bohužel nemá moc času a tak stručně: 1.Podle platné legislativy je cena velmi důležitá, a přílišný tlak na ni výrazně škodí především kvalitě, právě tím, že vítězí ti o něco ...Zobrazit celý příspěvek

    Bohužel nemá moc času a tak stručně:

    1.Podle platné legislativy je cena velmi důležitá, a přílišný tlak na ni výrazně škodí především kvalitě, právě tím, že vítězí ti o něco levnější, ale často nesrovnatelně horší, než o kousek dražší konkurence, kdy stát obvykle nedokáže zjevně nedokonalé zboží následně vyreklamovat (někdy ani díky politickému tlaku nesmí...).

    2. Problém větší váhy kvality ve výběrovém řízení spočívá v tom, že byrokrati chtějí jen snadno hodnotitelná kritéria (hmotnost, dostřel,…) a ty popravdě obvykle nic neříkají… podívejte, jak neslavně v tendrech dopadlo MO ČR s DMR 7,62x51. Navíc je problém v tom, že vám takový tendr hned napadnou neúspěšní zájemci, že byla kritéria nejasná, subjektivní, že by měla rozhodovat především cena, a úřady pod tlakem nakonec rezignují.

    3. Když se chce, tak není cena vůbec rozhodující, viz nabídky CZ 805 vers FN SCAR, kdy SCAR byl levnější!!!

    4. Ceny není tak jednoduché srovnat, protože cena kusová a cena tendrová se hodně liší, u větších objemů je cena tendrová samozřejmě výrazně nižší. Zjednodušíme-li to, tak MO ČR a MO SR pořídilo CZ 805 za ceny srovnatelné s FN SCAR, či HaK 416. Opakuji, že u nás byla nabídka s FN SCAR dokonce levnější, než CZ 805. Jen ještě upozorňuji, že mnohé oficiálně zveřejněné ceny CZ 805 jsou bez DPH.

    5. G 36 bych nepomlouval, protože dle zveřejněných informací vyšetřování silná prohlášení tamního politického vedení MO k pušce, a nebylo to jen k pušce, nepotvrdilo, puška je v mnoha ohledech výborná, dokonce v něčem možná i nejlepší na světě (viz srovnání zbraní v USA – extrémní podmínky, kdy nejspolehlivější XM8 je technicky především HaK G36), a snížená přesnost při přehřátí, určitě to není tak, jak se píše, už se pár testů udělalo…. Myslí, že to spíš někdo účelově vyhrotil, kdy udělal překvapivý objev, když se útočná puška používá jako kulomet a hrubě se poruší pravidla exploatace, tak polymerové pouzdro nevydrží to, co kovy, ale je otázka, zda má obsluha tolik nábojů vůbec u sebe…. V SRN se možná schyluje k soudu, protože HaK uvažoval o žalobě na vládu… Pokud si další země nakoupí G 36, což je prý na cestě, bude to dost jasný signál… Prosím jen, už to zde neřešme, ať tu nemlátíme prázdnou slámu.

    6. Pokud mám dobré informace, tak k Slovákům pistole CZ, na rozdíl od Glocků, ještě nedorazily, cena pistole s porovnatelným příslušenstvím, vychází lépe pro „pistoli zásahovou“, tedy pro Glock, a s CZUB prý dlouho nebyla, nebo možná ještě není, podepsána kupní smlouva..., kdo zná zákulisí, ani se nediví... Mj. pistole CZ budou určeny především pro "kancelářské policisty"..., kdo chápe souvislosti, pochopil, kdo ne, dovysvětlení netřeba.Skrýt celý příspěvek

  • JosefŠ
    13:56 14.07.2016

    Edit k mému příspěvku.

    Samozřejmě jsem ve spojitosti G36 myslel proběhlé zprávy o snížení přesnosti při zahřátí hlavně.

    Edit k mému příspěvku.

    Samozřejmě jsem ve spojitosti G36 myslel proběhlé zprávy o snížení přesnosti při zahřátí hlavně.

  • niko
    13:42 14.07.2016

    Jura99: Cena HK416 sa pohybuje od 2500 do 3000 $, cize 2300-2800 €. Pri maloobchode. Velkoobchodne ceny su samozrejme ine. No a myslim, ze porovnavat s Brenom za 2300 € to vobec ...Zobrazit celý příspěvek

    Jura99: Cena HK416 sa pohybuje od 2500 do 3000 $, cize 2300-2800 €. Pri maloobchode. Velkoobchodne ceny su samozrejme ine. No a myslim, ze porovnavat s Brenom za 2300 € to vobec nemusime. Malo muziky za vela penazi.Skrýt celý příspěvek

  • JosefŠ
    12:09 14.07.2016

    Jura99. OK, já se "bál" aby to nebyl náhodou sarkasmus... Ano, mají také G36, G417, Glock 17, CarlGustav, Javelin, standard M4, Fast přilby, ESS brýle, FN Minimi 5,56x45 a MG3 a ...Zobrazit celý příspěvek

    Jura99. OK, já se "bál" aby to nebyl náhodou sarkasmus...

    Ano, mají také G36, G417, Glock 17, CarlGustav, Javelin, standard M4, Fast přilby, ESS brýle, FN Minimi 5,56x45 a MG3 a spoustu další špičkové výzbroje. Ono totiž v Norsku nakupují to co je kvalitní a někdo při tom používá mozek!!! Nejspíš to má co dočinění s tím, že každá zakázka je vyvěšená na internetu a každý se v ní může hnípat jak je mu libo...

    Proč píšete o G36 jako o "skvostu"? To narážíte na proběhlé zprávy jistě erudovaných politiků ( respektive jedné paní, pokud se dobře pamatuji) a novinářů? Kteří za každou cenu ze slepičího ho*na chtějí udělat senzaci? Máte to nějak potvrzené? Nebo jste jen přebral prohlášení v novinách jako někteří jiní přebírají zprávy o "kvalitě a úspěchu výrobků CZUB" a naprosto odmítají komentáře od Zbrojíře atd atd"?Kdyby to byl takový problém tak už by ji přeci ozbrojené síly nepoužívali ne? Přiznám se, že jsem se po tom až tak nepídil, protože mi to připadalo jako nafouknutá bublina od začátku, pokud máte nějaké relevantní info, rád se poučím.

    Vím co je V-AR a PAR, myslíte že protože tu obhajuji HK416 a mluvím o ní jako o skvostu, že jsem si střík do gatí a nic jinýho neznám?
    Já neříkal nic proti V-AR nebo PAR. Jenže asi nejsou schopni tak velkoryse podmáznout něčí kapsu, aby dostali šanci. Také věřím tom, že majitelé těchto firem mají i svoji hrdost, aby to nedělali!!! Mnohem radši bych u našich kluků viděl tyto ( PAR, V-AR, HK 416, SCAR, ACR, Modernizovaný vz. 58) zbraně, než aby museli protrpět to co si protrpěli s BREN. Jinak V-AR píše na stránkách, že mají v testování pušku v ráži .308 Winchester. Když nevyšel SIG na pozici DMR pušky tak bych rád aby vyšla V-AR. Možná právě proto byl "zrušen" tendr na DMR a čeká se na dovývoj V-AR :D :D :D Ale známe český absurdistán...

    Výběrové řízení založené pouze na nejnižší ceně není jen výsadou státu. Děje se to i v nemocnicích, kde místo osvědčených, spolehlivých a dlouho fungujících výrobků firmy Braun ( lineární dávkovače a infuzní pumpy) se za nejmenší peníz kupují neznámé čínské výrobky... To samé Škoda automobilka, kde se na úklid nabízejí takové smlouvy, že je to pro firmy prodělečné takže to šidí, pracovní podmínky pro zaměstnance ( a brigádníky) jsou tristní a o penězích radši ani nemluvit.Skrýt celý příspěvek

  • hurvo
    11:00 14.07.2016

    jura mylis sa norska armada ma plosne zavedenu HK416 nie G36. V OSSR bola zavedena, vyskusana a v mensich poctoch aj nakupena HK416 uz roky. Mala sa nakupit HK416, obzvlast ...Zobrazit celý příspěvek

    jura mylis sa norska armada ma plosne zavedenu HK416 nie G36.

    V OSSR bola zavedena, vyskusana a v mensich poctoch aj nakupena HK416 uz roky.
    Mala sa nakupit HK416, obzvlast ked cena je skoro rovnaka (ak nie lacnejsia) ako u BRENa.Skrýt celý příspěvek

  • Jura99
    10:22 14.07.2016

    JosefŠ: spíš než z bolševické agitky jsem tak trochu parafrázoval známou větu "král je mrtvý, ať žije král !" Jasně, Norové, výjimka, která potvrzuje pravidlo. Taky mají ve ...Zobrazit celý příspěvek

    JosefŠ: spíš než z bolševické agitky jsem tak trochu parafrázoval známou větu "král je mrtvý, ať žije král !"

    Jasně, Norové, výjimka, která potvrzuje pravidlo. Taky mají ve výzbroji další "skvost" německého průmyslu, G36. :-) Nic proti HK 416, ale když už chtít nějaký klon M4, tak proč ne domácí PAR nebo V-AR ? (to je ta co na youtube střílí pod vodou, v písku atd.)Skrýt celý příspěvek

  • Kozlus
    09:26 14.07.2016

    juhelak: Pravdu mas jen castecne. U armadnich zakazek je nutne tlacit na cenu, protoze jinak by se uz takhle znacne drahe zbrane a vybaveni dostalo do kategorie silene drahych ...Zobrazit celý příspěvek

    juhelak:
    Pravdu mas jen castecne. U armadnich zakazek je nutne tlacit na cenu, protoze jinak by se uz takhle znacne drahe zbrane a vybaveni dostalo do kategorie silene drahych az nedostupnych. Nesmi se to ale delat jako u nas, kdy je cena nejdulezitejsi parametr. Ten tlak na nizkou cenu tam je potreba, ale je potreba porovnavat pomer cena vs uzitna hodnota. IMHO, bez tlaku na cenu by doslo ke skokovemu zdrazeni vseho, protoze vyrobcum jde o penize az v prvni rade a nejaka zakulisni domluva by je napadla az jako prvni vec :)Skrýt celý příspěvek

  • JosefŠ
    08:55 14.07.2016

    Původní BREN už asi není téma, ať žije BREN 2 ! :). BREN 2 je v mnohém zcela jiná a lepší zbraň... Jak z bolševické agitky :D :D :D Toho Hecklera taky nemá ve výzbroji žádná ...Zobrazit celý příspěvek

    Původní BREN už asi není téma, ať žije BREN 2 ! :). BREN 2 je v mnohém zcela jiná a lepší zbraň...

    Jak z bolševické agitky :D :D :D

    Toho Hecklera taky nemá ve výzbroji žádná armáda plošně, vždy to mají policejní nebo zvláštní jednotky.

    Opatrně s takovým tvrzením. Forsvaret neboli Norské ozbrojené síly ( prostě a jednodušše norská armáda) má tento skvost německého zbrojního průmyslu již několik let ve výzbroji. A to i záložáci!Skrýt celý příspěvek

  • juhelak
    08:52 14.07.2016

    ty výběrový řízení v armádě jsou stejně mor..řeší se cena..porad se někdo odvolává. Nejlepší by bylo kdby se to na armádu nevztahovalo. Výběr by se udělal na základě armádních ...Zobrazit celý příspěvek

    ty výběrový řízení v armádě jsou stejně mor..řeší se cena..porad se někdo odvolává. Nejlepší by bylo kdby se to na armádu nevztahovalo. Výběr by se udělal na základě armádních zkoušek a ne podle toho co je nejlepvnější..v tom nechápu stát..ze ve vsem rozhoduje z velké míry cena..já když si kupuju třeba boty, tak si taky nekupuju ty nejlevnejší kusy v kategorii bota. To nedělá snad nikdo kromě státu.Skrýt celý příspěvek

  • Jura99
    08:29 14.07.2016

    Původní BREN už asi není téma, ať žije BREN 2 ! :). BREN 2 je v mnohém zcela jiná a lepší zbraň, OS SR má původní verze jen cca 600ks, takže se nákupem žádná tragédie ...Zobrazit celý příspěvek

    Původní BREN už asi není téma, ať žije BREN 2 ! :). BREN 2 je v mnohém zcela jiná a lepší zbraň, OS SR má původní verze jen cca 600ks, takže se nákupem žádná tragédie nestala.

    niko: cena HK 416 je okolo 3000USD, BREN je patrně levnější :). Toho Hecklera taky nemá ve výzbroji žádná armáda plošně, vždy to mají policejní nebo zvláštní jednotky.Skrýt celý příspěvek

  • Slavoslav
    14:18 13.07.2016

    Pepa Tak extra prehľad nemám. Ale ak chceš niečo o ich novinkách tak si pozeraj ich stránky v angličtine. Sú oveľa obšírnejšie a aktualizovane. Na českú verziu kašľu dlhodobo. ...Zobrazit celý příspěvek

    Pepa

    Tak extra prehľad nemám. Ale ak chceš niečo o ich novinkách tak si pozeraj ich stránky v angličtine. Sú oveľa obšírnejšie a aktualizovane. Na českú verziu kašľu dlhodobo. To sa týka aj produktov kde v anglickej mutácii ich je prezentovaných oveľa viac.Skrýt celý příspěvek

  • Pepa
    13:55 13.07.2016

    Slavoslav: Pokud máte povědomí o produktech Meopty, tak bych měl ještě jednu off-topic otázku. Na Eurosatory prezentovala zbrojovka flinty s optikou, kterou nějak nejsem schopen ...Zobrazit celý příspěvek

    Slavoslav:

    Pokud máte povědomí o produktech Meopty, tak bych měl ještě jednu off-topic otázku. Na Eurosatory prezentovala zbrojovka flinty s optikou, kterou nějak nejsem schopen zařadit, viz video:

    https://www.youtube.com/watch?...

    čas 4:35 a dál...

    Ty fleky na nich by mohlo být logo Meopty a pak by to ale byly nové varianty ZD-Dot, DV-Mag a ZD 3x20 GRD. Je možné, že se Meopta v tomhle směru skutečně snažila?Skrýt celý příspěvek

  • Slavoslav
    13:32 13.07.2016

    Pepa

    Neviem z ktorej doby porovnávaš tie ceny ale posledné roky išla meopta s cenami dost hore. Ak nájdem nejaké staršie cenníky tak skúsim pozrieť ale bolo to v desiatkoch %

    Pepa

    Neviem z ktorej doby porovnávaš tie ceny ale posledné roky išla meopta s cenami dost hore. Ak nájdem nejaké staršie cenníky tak skúsim pozrieť ale bolo to v desiatkoch %

  • Zbrojir
    10:56 13.07.2016

    Nekontroloval jsem nyní údaje se svými, nemám čas, myslím, že jsme to udělal již kdysi, při přečtení daného článku, a sedělo to přesně. On ten kontrakt, ačkoli byl vydáván za ...Zobrazit celý příspěvek

    Nekontroloval jsem nyní údaje se svými, nemám čas, myslím, že jsme to udělal již kdysi, při přečtení daného článku, a sedělo to přesně.

    On ten kontrakt, ačkoli byl vydáván za soutěž, byl od samého počátku politikum s jasně daným rozdělením podílu (předem zrežírované divadlo). CZUB oficiálně brala vše, ale Meopta byla nedílnou součástí dohod, a jak je vidět, tak své produkty vůči MO ČR držela cenově poměrně zkrátka, i když asi můžeme mít k jejich parametrům a vlastnostem, zejména těm v prvních dodávkách obrovské výhrady.

    A to je mj. i rozdíl mezi domácím výrobcem zbraně, který si s cenou pro domácí ozbrojené složky starost vůbec nedělá a domácím výrobcem optiky, který se snažil být levnější než zahraniční konkurence.

    I když tady jde o hromadnou dodávku s nemalými množstevními slevami a tak bych nechtěl cenu Meopty nikterak vynášet, že byli cenově poměrně zdrženliví, to říci ale snad můžeme.Skrýt celý příspěvek

Načítám diskuzi...

Stránka 1 z 4