NÁZOR: Jak Slovensko nakoupilo pistole CZ-75 a Glock 17

Slovenský policista v akci s pistolí Glock; ilustrační foto / Ministerstvo vnitra SR

Záměr slovenských ministerstev vnitra a obrany nakoupit nové pistole byl poprvé veřejně diskutován někdy v roce 2011. Není divu – do druhé dekády 21. století vstoupily policie i armáda vyzbrojeny nevyhovující pistolí vz. 82 v ráži 9 mm Makarov.  Ty navzdory občasnému výskytu pistolí CZ-75 a Glock tvořily základ arzenálu krátkých ručních zbraní obou těchto bezpečnostních složek. Článek vyšel původně na On War | On Peace

Nové pistole pro slovenskou policii a armádu

Po ohlášení záměru následoval dlouhý proces vyhlašování, napadání, rušení a opětovného vyhlašovaní tendrů. První nové pistole dostala policie na jaře 2016. Na samotné potřebě přezbrojit by nebylo nic zajímavého. Zajímavý byl ovšem průběh a výsledek tendru.

Protože primární zbraní vojáka je puška, není nákup pistolí pro armádu klíčový. Navíc pro jednotky, kde by pistole skutečně mohla přijít ke slovu, tedy pro 5. pluk speciálního určení a Vojenskou policii, už byly nakoupeny modernější produkty, a to vzpomínané CZ-75 a Glock 17 v ráži 9mm NATO.

V případě zbraní pro armádu tak byly mnohem důležitější nákupy těch dlouhých. Ozbrojené síly SR provedly na jaře 2014 vojskové zkoušky pistolí domácího výrobce Grand Power.

Produkty GP byly oficiálně „zařazeny do výzbroje”, což ovšem neznamená, že daný produkt bude i pořízen. Pro ozbrojené síly, policii i příslušná ministerstva to však mohlo být signál, že se slovenské pistole mohou „poprat“ se světovou konkurencí.

Hlavní zbraní „běžného” policisty, tedy člověka mimo zásahové útvary, je krátká kulová zbraň, pistole. Proto bylo přezbrojení policejního sboru na novější a vyhovující zbraně extrémně důležité. Na světovém trhu se nachází množství výrobců, kteří se mohli do soutěže o dodání cca 46 tisíc pistolí přihlásit se skutečně kvalitními výrobky. Včetně těch domácích. Domácí výrobce se ale nakonec tendru neúčastnil. Nebo ano?

Účastnili se ho totiž Česká zbrojovka Uherský Brod, rakouský Glock, italská Beretta a slovenská firma Rapier se švýcarskými pistolemi Sig Sauer.

Nehledě na celý zdlouhavý proces, soutěž došla do konce. Vítězi se staly první dvě jmenované společnosti. Tendr byl totiž rozdělený na dvě části podle druhu zbraní, které se nakupovaly.

V jedné části měla být nakoupena „pištoľ zásahová”. Pistole tohoto typu měly být bez klasické vnější manuální pojistky. V druhé části měli být nakoupeny „krátke guľové zbrane” v třech variantách – „služobná”, „služobná kompakt” a „služobná subkompakt”. Ve finále byly nakoupeny:

 • Pištoľ zásahová Glock 17 Gen4” s příslušenstvím v počtu 14710 kusů

 • Pištoľ zásahová Glock 17 Gen4” s rozšířeným příslušenstvím v počtu 1418 kusů (víc zásobníků, laserové zaměřovače atd., pravděpodobně pro speciální a zásahové jednotky)

 • Krátka guľová zbraň služobná ,S‘ CZ P-09” v počtu 14841 kusů (z těchto pistolí už od ministerstva vnitra odkoupilo 8400 kusů ministerstvo obrany)

 • Krátka guľová zbraň služobná kompakt ,K‘ CZ P-07” v počtu 7700 kusů

 • Krátka guľová zbraň služobná subkompakt ,SK‘ CZ 2075 D RAMI” v počtu 4100 kusů

Vítěz předem znám

K uvedenému výsledku tendru si nemohu odpustit několik poznámek.

V první řadě, délka tendru od první zmínky o potřebě přezbrojit až po samotný nákup je skutečně tristní. Navíc byla soutěž doprovázena početnými problémy. Zdá se ale, že tak to u ručních zbraní bývá a stává se to i v "lepších rodinách". Stačí se podívat na problémy Bundeswehru s puškami G36 nebo anglický jménem L85. Jedinou pozitivní věcí na celém procesu byla shoda napříč vládami o potřebě výměny pistolí.

To je ostatně asi jediná věc, na které se minulý ministr vnitra Daniel Lipšic a současný ministr Robert Kaliňák shodnou. Za pozitivní věc ale můžeme považovat to, že nákup pistolí zabezpečovalo ministerstvo vnitra v rámci svého tendru i pro ministerstvo obrany.

Procesu ale rozhodně nepomohlo, že se ministr Kaliňák od začátku vyjadřoval o České zbrojovce a Glocku jako o vítězích. Na samotném výběru by nebylo nic špatného, ale i kdyby si ministr nebo policejní sbor skutečně přáli, aby se do výzbroje dostaly výrobky těchto firem, při zakázce za více jak 34 milionů eur (i když informace o celkovém objemu nákupu se z různých zdrojů liší) musí jednoduše výběr probíhat otevřenou a férovou soutěží.

Za druhé, vítězové a „poražení”. Firma Beretta byla z tendru vyřazena ještě před jeho ukončením z neznámých důvodů a proti rozhodnutí se neúspěšně odvolala na slovenskou obdobu Úřadu pro ochranu hospodářské soutěže v ČR – Úrad pre verejné obstarávanie. Firma Rapier s pistolemi Sig Sauer byla vyloučena kvůli „administrativním chybám”.

Co Grand Power?

Nejvíc však kartami zamíchal slovenský Grand Power, kvůli kterému tendr několik měsíců stál, aby se z něho nakonec GP dobrovolně stáhl. Jaroslav Kuracina, majitel zbrojovky Grand Power, totiž tvrdil, že výběrové řízení bylo účelově nastavené tak, aby byl Grand Power ze soutěže vyloučen. Pistole GP jsou totiž o 2 mm delší, než požadovaly podmínky soutěže. Ministr Kaliňák se navíc o šéfovi GP Kuracinovi vyjádřil jako o „neseriózním partnerovi”.

Otázkou je, nakolik tuto animozitu způsobilo to, že Kuracina se z pozice „majitele úspěšné firmy” a „tvořitele pracovních míst” rád vyjadřuje k polickým tématům. Ve vládní straně Smer mu také asi jenom tak neprominou, že před krajskými volbami v roce 2013 vyjádřil podporu extrémistovi Marianovi Kotlebovi a nikoli jejich kandidátovi.

To rozhodně nebyl ze strany pana Kuraciny zrovna nejlepší krok, na druhou stranu ve svobodné a demokratické společnosti není úplně nejlepší nápad vyřadit někoho z otevřené soutěže kvůli jeho politickým názorům.

Výběru neprospělo ani to, jakým způsobem rozpolcuje společnost Grand Power slovenskou střeleckou veřejnost. Kvalita, nebo nekvalita pistolí GP je mezi slovenskými střelci asi nejkontroverznějším tématem.

Zdá se tak, že jediným důvodem zuřivé obhajoby přezbrojení slovenskými pistolemi GP bylo to, že jsou slovenské. Posouzení vhodnosti rozhodování se na tomto základu necháme na čtenářích. Zbraně musí být především spolehlivé a nezruinovat státní rozpočet, což jsou kritéria, na základě kterých by se měly vybírat.

Ani argument o pracovních místech není úplně na místě, když vezmeme v potaz, že i „čezety” a Glocky se vyrábějí a montují také na Slovensku. Nebo opačně: co brání „domácímu výrobci” přesunout výrobu nebo její část do zahraničí? Navíc v případě výroby krátkých ručních zbraní se nedá moc mluvit o podniku strategického významu – dá se vůbec ve státě, který se dá projet z jedné strany na druhou za čtyři hodiny, mluvit při výrobě zbraní o podnicích strategického významu?

Proč dva výrobci?

Máme tedy před sebou výsledky tendru a nakupují se dva různé druhy pistolí od dvou výrobců. Tento výsledek však postrádá logiku hned ve dvou směrech.

Za prvé: proč se nakupují i „pistole zásahové” bez vnější pojistky i „krátké kulové zbraně” s vnější pojistkou? Oba způsoby zajištění zbraně – ten, který používá Glock, i ten „klasický” v podání „čezety” – jsou absolutně legitimní. Absence vnější pojistky nedělá zbraň „méně bezpečnou” a naopak při tasení zbraně zkušeným střelcem je časový rozdíl mezi prvním výstřelem z pistole s vnější pojistkou nebo bez ní prakticky nulový.

Proč si tedy komplikovat život, nakupovat dva různé systémy a cvičit lidi na dva různé způsoby zacházení se zbraní? Absolutně absurdně pak zněla vyjádření vycházející z policejního sboru, že chtějí Glocky, protože mají kladívko uvnitř, které na rozdíl od bicích kohoutů pistolí klasické koncepce nemůže protivník střelci zablokovat a znemožnit výstřel. Někdo holt asi viděl moc filmů s Chuckem Norrisem nebo Brucem Willisem.

Za druhé, kdybychom pochopili logiku nutnosti nákupu půlky zbraní s jednou koncepcí pojistky a druhé půlky s jinou, stále není důvod nákup komplikovat a rozdělovat ho mezi různé typy pistolí. Kdyby se soutěž definovala tak, že je potřeba dodat pistole několika velikostí s rozdílným typem pojistky, případně možností typ pojistky změnit podle potřeby, nalezneme ve světě hned několik výrobců, kteří by tyto potřeby splňovali.

Třeba vyloučený Grand Power nebo vítězná Česká zbrojovka, na jejichž pistolích P-07 a P-09 se dá spoušťový mechanismus upravit podle potřeby. Nákup jednoho typu pistolí by usnadnil logistiku, zúžil množství příslušenství, které je nutné nakoupit a možná i umožnil nákup za nižší jednotkovou cenu.

Ale abychom jenom nekritizovali, tendr se podařilo dovést k nákupu. Policisté a vojáci dostávají nové pistole. Akorát to všechno mohlo být příjemnější a méně kostrbaté. Snad se na příslušných místech do budoucna poučí. Na nové útočné pušky stále nepřezbrojila celá armáda.

Redakčně upraveno

Zdroj: On War | On Peace

Nahlásit chybu v článku


Související články

Česká zbrojovka investuje na Slovensku

Česká Zbrojovka (ČZ) rozšíří na Slovensku své vývojové a výrobní kapacity. Informaci přinesl deník ...

Slovenské obrněné vozidlo Aligator Master II

Na bratislavské vojenské výstavě IDEB 2016 slovenská společnost Kerametal představila prototyp ...

Vozidla Corsac 8x8 pro slovenskou armádu?

Slovenská společnost MSM Group představila na letošní výstavě IDEB (International Defence Exhibition ...

Slovensko modernizuje bojová vozidla pěchoty

Slovenský DennikN včera informoval o záměru slovenského ministerstva obrany modernizovat 18 bojových ...

Zvýraznit příspěvky za posledních:
 • Voodoo
  15:35 12.07.2016

  Rase: Samozřejmě si nedělejme iluze, že jinde ve světě nejsou další výrobci se stejnými praktikami jako CZUB. Např. v USA by se slova jako "zbrojní průmysl" a "lobby" daly ...Zobrazit celý příspěvek

  Rase: Samozřejmě si nedělejme iluze, že jinde ve světě nejsou další výrobci se stejnými praktikami jako CZUB. Např. v USA by se slova jako "zbrojní průmysl" a "lobby" daly prakticky považovat za synonyma, myšleno s nadsázkou samozřejmě.

  To nic nemění na tom, že to není v pořádku. A to, že my jako Češi a Slováci nejvíc mluvíme o českém a slovenském trhu a tím pádem o CZUB je jednoznačně logické, vzhledem k jejich postavení na těchto trzích. Nejvíce se nás dotýká, jakožto daňových poplatníků, a máme o něm nejvíce informací. To není démonizování CZUB.

  Služební zbraně vlastní konstrukce, nikoliv převzaté jako třeba vz. 58 a další (když tak mě doplní Zbrojíř), prostě CZUB neumí. A to dokazuje i fakt, který tu zazněl od slovenských kolegů, že většina policejních složek u kterých se předpokládá nějaký zvýšený kontakt s pachatelem, je vyzbrojena Glockem.Skrýt celý příspěvek

 • Jura99
  15:24 12.07.2016

  CZUB každý pracovní den vyrobí a prodá 1000ks zbraní. To není málo, tak bych tu firmu až tak nehanil...Jinak GP představil pistoli Q100 s přímoběžným úderníkem, která je nejnověji ...Zobrazit celý příspěvek

  CZUB každý pracovní den vyrobí a prodá 1000ks zbraní. To není málo, tak bych tu firmu až tak nehanil...Jinak GP představil pistoli Q100 s přímoběžným úderníkem, která je nejnověji doplněna pojistkou na spoušti, tedy pan Kuracina reaguje celkem pružně na světové trendy. Jak píše Zbrojiíř, CZUB na tom snad teprve dělá, ačkoliv firmy jako Walther, SW, Taurus, Beretta a další už to mají. Jinak "in" jsou teď chorvatské pistole HS a chorvatské vojenské karabiny VHS-2, které možná uspějí i ve Francii. Takže pokud by Slovensko chtělo jít cestou kvality a trendu, asi by mělo prozkoumat tyto chorvatské hračky.Skrýt celý příspěvek

 • Zbrojir
  15:19 12.07.2016

  Příznivci CZUB se vyznačují tím, že je stejně nikdo nepřesvědčí. Nejlepší argumentem je: „ale jinde je to stejné, nebo ještě horší…“ Ověřené to sice nemají, ale tvrdit to budou ...Zobrazit celý příspěvek

  Příznivci CZUB se vyznačují tím, že je stejně nikdo nepřesvědčí.

  Nejlepší argumentem je: „ale jinde je to stejné, nebo ještě horší…“ Ověřené to sice nemají, ale tvrdit to budou donekonečna... Tím samozřejmě neříkám, že je jinde vše OK, to tedy zdaleka ne!

  Nedokážu posoudit, zda je to neochotou, či neschopností chápat věci v podstatných souvislostech. A nyní myslím na všechna podobná témata, články, komentáře. Vždyť už k věci padlo tolik argumentů, a to i velmi konkrétních.

  Pokud zde může někdo opakovaně vyhrávat tendry s předraženým produktem, či produktem v takovém stavu, že by ho hned z každého tendru vyrazili, popř. s kombinací obojího, zahájit hromadné dodávky zjevně nedokonalého (vadného) produktu, léta dovyvíjet za státní peníze a ještě přitom využívat nehorázných nátlakových praktik, bránicích např. reklamaci evidentně vadného zboží, tak jde o stav zcela neakceptovatelný, tedy alespoň pro normálně uvažující slušné lidi.

  Pokud má domácí ozbrojená složka sloužit jako testovací polygon, tak to musí vypadat zcela jinak, vzorky, testy, úpravy, vzorky, testy, úpravy, vzorky testy vyhovuje až poté ověřovací série, dlouhodobější testy a v případě kladného výsledku hromadné dodávky. Nikoli hned hromadné dodávky za „světové ceny“ a pak po léta vychytávat, a nakonec to potichu přemístit do záloh!!!

  Je krajně problematické, když na jedné straně čerpám nezákonnou podporu a žiji na úkor státní pokladny a na straně druhé, s využitím takto získaných zdrojů, soutěžím na jiných trzích. Samozřejmě, jde o míru podpory, a ta česká překračuje nejen dobré mravy i zákonem dovolené s obrovskou rezervou. Ale pozor, podporování jsou jen vyvolení, na jiné domácí výrobce se naprosto kašle...

  Bohužel se veřejné zakázky zadávané privilegovaným formou "výběrových řízení" již staly mnohem větší černou dírou pro státní prostředky, než by tomu bylo v nekonkurenčním prostředí, při státem zadávaných objednávkách na vývoj a výrobu, tedy pokud by existovala alespoň průměrná kontrola.

  Z některých komentářů mi vychází, že si své politiky opravdu zasloužíme…., resp. zasloužíte, já věci vidím jinak.... je-li něco zjevně špatné, tak to budu kritizovat a nikoli obhajovat, chová-li se někdo jako gauner, tak ho budu pranýřovat a nikoli chválit.Skrýt celý příspěvek

 • Rase
  14:59 12.07.2016

  Voodoo: Pokud má CZUB úspěch na civilním trhu úspěch jen díky promyšlené reklamě a nízké ceně, tak tenhle argument beru. Nechci se CZUB zastávat, ale přijde mi pozoruhodné, jakou ...Zobrazit celý příspěvek

  Voodoo:
  Pokud má CZUB úspěch na civilním trhu úspěch jen díky promyšlené reklamě a nízké ceně, tak tenhle argument beru. Nechci se CZUB zastávat, ale přijde mi pozoruhodné, jakou síť kolem sebe vybudovali v tuzemsku a okolí, to je všechno (Strnadovo impérium, CZUb atd.). Pokud AČR nabídne nějaký jiný výrobce (ideálně tuzemský) lepší produkt, tak proč ne - konkurence se hodíSkrýt celý příspěvek

 • niko
  14:49 12.07.2016

  Myslim, ze CZUB vo vseobecnosti velmi pomaha nimi sponzorovany IPSC tym. No a to, ze ten tym v minulosti tento tym zozal nie malo uspechov. Pocnuc Adamom Tycom pred asi 10 rokmi a ...Zobrazit celý příspěvek

  Myslim, ze CZUB vo vseobecnosti velmi pomaha nimi sponzorovany IPSC tym. No a to, ze ten tym v minulosti tento tym zozal nie malo uspechov. Pocnuc Adamom Tycom pred asi 10 rokmi a v podstate az dodnes. To podla mna skutocne predava CZUB vo svete na civilnych trhoch. To, ze im medzicasom odysli takmer vsetci dobri strelci a v podstate nikto sa u nich dlho neohreje uz reklama nespomina. No a niekedy to bola aj cena, ktora bola zaujimava. V dnesnej dobe uz ani nie. Vid. Shadow II, Czech Made atd. atd.Skrýt celý příspěvek

 • Zbrojir
  14:48 12.07.2016

  k stirling: Diskuse k tématu je logicky vedena ve zkratkách, to předpokládá slušnou znalost problematiky, snahu vnímat argumenty oponenta v kontextu. Ironie, založená na ...Zobrazit celý příspěvek

  k stirling:

  Diskuse k tématu je logicky vedena ve zkratkách, to předpokládá slušnou znalost problematiky, snahu vnímat argumenty oponenta v kontextu. Ironie, založená na nepochopení textu, autora poznámek jen deklasuje.

  1. CZUB v USA prodává na civilním trhu…, ano díky reklamě, to přece nikdo nepopírá…

  2. HaK, poté, co mu vláda SRN v podstatě zablokovala prodej zbraní do oblastí, kam mj. vláda česká CZUB dodávky zpravidla povoluje (Afrika apod.), a to se zdůvodněním, že se s ručními palnými zbraněmi v oněch teritoriích páchají násilnosti, se chce mnohem více zaměřit na trh USA, tedy tam, kde mu vláda SRN obchodovat povolí. HaK totiž předtím jednoznačně preferoval služební trhy. Podobné problémy s vládní politikou mají i jiní západní výrobci. A tady mj. spočívá sebevražedná politika západu, postupně zařezává své výrobce a bude to chtít vynutit i u nás….

  3. Civilní trhy jsou hodně o reklamě a subjektivním hodnocení, proto i značné prodeje produktu nejsou zdaleka zárukou jeho kvality, v USA navíc na zbraně pohlížejí jako na spotřební zboží… daly by se uvádět mnohé příklady zjevně nedokonalých produktů, které uspěly na civilních trzích, ačkoli by neprošly žádnými regulérními zkouškami s limity pro ozbrojené složky. Současně je třena vnímat i cenu, za jakou je produkt na daném trhu...Skrýt celý příspěvek

 • Voodoo
  14:48 12.07.2016

  Rase: To je přesně ten rozdíl mezi vírou a věděním, na který tu už Zbrojíř poukázal. Nechceš tomu uvěřit, tak to přece tak být nemůže. Až budeš schopný argumentovat stylem "vím, že ...Zobrazit celý příspěvek

  Rase: To je přesně ten rozdíl mezi vírou a věděním, na který tu už Zbrojíř poukázal. Nechceš tomu uvěřit, tak to přece tak být nemůže. Až budeš schopný argumentovat stylem "vím, že tomu taky není", má smysl bavit se dále. Bez urážky.Skrýt celý příspěvek

 • Voodoo
  14:45 12.07.2016

  stirling: Za prodejními úspěchy CZUB na civilním americkém trhu stojí především nízké prodejní ceny. Např. CZ Duty se prodává s cenovkou okolo USD 400,--.

  stirling: Za prodejními úspěchy CZUB na civilním americkém trhu stojí především nízké prodejní ceny. Např. CZ Duty se prodává s cenovkou okolo USD 400,--.

 • Rase
  14:38 12.07.2016

  Zbrojir: nevěřím tomu, že firma, která se orientuje na export, primárně na civilní trh (v USA), by armádě prodala kšunt (jak jej líčíš) a nebála se ho nabízet i jinde. Navíc do ...Zobrazit celý příspěvek

  Zbrojir:
  nevěřím tomu, že firma, která se orientuje na export, primárně na civilní trh (v USA), by armádě prodala kšunt (jak jej líčíš) a nebála se ho nabízet i jinde. Navíc do reklamy si může investovat kdokoliv libovolné sumy. Nikdo malým podnikům nepřikazuje, že nesmí dávat stejné sumy na reklamu, jako zavedení výrobci (HK atd.). CZUB zkrátka investuje do reklamy, stejně jako to může dělat nějaká zbrojovka z Ukrajiny, nebo dílnička z garáže v USA. Jestli myslíš že jen reklamou se podaří vymít mozky všem potencionálním zákazníkům, tak pak dělá CZUB lépe než velké firmy...
  To že je AČR pro CZUB jen testovací polygon, proti tomu bych nic nenamítal (investiční pobídky jdou dneska na kdejakou blbost, tak proč ne oklikou i do výroby zbraní).Skrýt celý příspěvek

 • stirling
  14:18 12.07.2016

  Docela legrace czub se prodává slušně v usa kvůli reklamě a kvůli tomu,že hak vadí příliš násilí. :D Škoda, že to nevidí i ty ostatní výrobci, když je to tak snadné tak tu reklamu ...Zobrazit celý příspěvek

  Docela legrace czub se prodává slušně v usa kvůli reklamě a kvůli tomu,že hak vadí příliš násilí. :D
  Škoda, že to nevidí i ty ostatní výrobci, když je to tak snadné tak tu reklamu si může dovolit snad každý... pánové zase prosím přemýšlet něco takového vyplodíte.Skrýt celý příspěvek

 • Zbrojir
  14:05 12.07.2016

  k stirling: Už nemám čas na sáhodlouhé vysvětlování. Jedna věc jsou trhy státních ozbrojených složek vyspělých západních zemí, včetně USA, tam je to pro CZUB prakticky nula, ...Zobrazit celý příspěvek

  k stirling:

  Už nemám čas na sáhodlouhé vysvětlování. Jedna věc jsou trhy státních ozbrojených složek vyspělých západních zemí, včetně USA, tam je to pro CZUB prakticky nula, když nepočítáme ty inkriminované kontrakty v ČR a SR, věc druhá jsou kontrakty ozbrojených složek třetího světa, tam mj. hodně rozhodují úplatky a nikoli kvalita, kdy část západních zemí je tak omezená, že vlády své výrobce embargují, viz např. poslední prohlášení HaK o změně orientace na trh USA. Prý je v těchto oblastech s ručními zbraněmi pácháno mnoho násilí….

  Civilní trhy, to je ryze samostatná kapitola.

  Obecně platí, že i "gauner" může být hospodářsky úspěšný, když může soustavně porušovat pravidla a využívat nedovolené podpory, pokud mu to shnilost okolního prostředí dovolí, a právě díky direktivně přiděleným státním kontraktům, kde se CZUB po léta beztrestně učila vyvíjet a vyrábět akceptovatelné produkty se samozřejmě zlepšila. Vždyť např. ještě koncem 90. let byly obvyklé spolehlivostní hodnoty, platné ve všech vyspělejších zemích, pro její hromadnou produkci pistolí zcela nedosažitelné….Skrýt celý příspěvek

 • hurvo
  14:03 12.07.2016

  stirling> predajne cisla vojenskych zbrani CZUB su zanedbatelne, este aj take ohreblo ako FNC malo a ma lepsie predaje ako BREN, dokonca si ho svedi vyrabaju v licencii. Na ...Zobrazit celý příspěvek

  stirling> predajne cisla vojenskych zbrani CZUB su zanedbatelne, este aj take ohreblo ako FNC malo a ma lepsie predaje ako BREN, dokonca si ho svedi vyrabaju v licencii.
  Na civilnom trhu tazi CZ USA z masivnej reklamnej kampane a tym ze je to tak trochu exot v tych koncinach. V europe sa CZ predava tam kde maju dlhodoby odbyt.

  V OSSR bude fakt super mat pistol ktora sa velkostou blizi Desert eaglu v .50AE a oproti podstatne kompaktnejsiemu glocku ma o dva naboje v zasobniku naviac.Skrýt celý příspěvek

 • Zbrojir
  13:48 12.07.2016

  k Rase: Už jsem párkrát psal, že musím hodně zvažovat, co do veřejného prostoru uvedu. Nezasedl, jen veřejnost obvykle nevidí, a někdo podle mého názoru ani nechce vidět, do ...Zobrazit celý příspěvek

  k Rase:

  Už jsem párkrát psal, že musím hodně zvažovat, co do veřejného prostoru uvedu.

  Nezasedl, jen veřejnost obvykle nevidí, a někdo podle mého názoru ani nechce vidět, do zákulisí.

  Obdobný názor (o značné škodlivosti jednání a chování určitého subjektu) je u zasvěcených zcela dominantní...

  Pokud mohu srovnávat v oblasti ručních palných zbraní, a dnes vlastně i balistických vest… tak kombinaci, kterou vykazuje CZUB, opravdu nenajdeš a mám to potvrzeno i z jiných zdrojů včetně zahraničí.

  Ano, oni jsou zejména ti, o kterých jsem i v obecné rovině psal (privilegované lobby).

  Pravda je někdy tak otřesná, že jí mnozí prostě nechtějí uvěřit. Vždy se lépe poslouchá, že špatní jsou ti jiní a u nás to tak hrozné není. Já si iluze nedělám, západ mě v mnoha ohledech, v poslední době zejména, pěkně s…, ale to, co se děje u nás a na Slovensku, je doslova znechucující. Stačí si jen poslechnout zasvěcené, co se dělo při protlačování CZ 805 do OS SR a jak se tam pušky "osvědčily"…

  O tom, že museli nakonec přimazat politická soukolí asi všichni, jsem přece napsal. Rozdíl je však v tom, že to někdo udělá z donucení až poté, co mu nic jiného, pokud chce kontrakt na daném teritoriu získat, nezbývá, a jiný na tom má založenou prakticky celou obchodní politiku a úspěchy při kontraktech se státními složkami.

  Obvykle je uplatněna kombinace politického a mediálního nátlaku včetně pozitivní a negativní motivace, kdo bude dělat potíže a hájit skutečný zájem státu a poplatníka, ten bude zlikvidován, či alespoň odstaven z cesty.

  O Glocku jistě nemůžeme říci, že si své úspěchy vlastně koupil, to u jiných naopak velmi přesně sedí!!!

  Glock měl nato, aby v regulérním tendru vyhrál vše. Není to tedy on, kdo má být za tuto, ze stranického sekretariátu zrežírovanou komedii, kritizován.

  Kdo nevěří, nemusí, vždyť žít v iluzích je tak snadné…

  k zimbio:

  Tak to rozdělme na zbraň a střelivo.

  1. Munice 9mm M je sice ještě akceptovatelná proti nechráněné živé síle, má však velmi malou průbojnost v obvyklých překážkách-krytech (plechy, pneumatiky, sklo automobilů), minimální, resp. žádnou škálu nábojů se skutečně „policejní střelou“ na trhu, není standardem v západních zemích, a cenově nevychází obvykle tak dobře, jako dnes všeobecně rozšířená 9x19.

  2. Pistole vz. 82 má hrubé vady v oblasti manipulační bezpečnosti (s nábojem v nábojové komoře může např. samovolně vystřelit při pádu či úderu, někdy dokonce i bez vystavení „hrubému zacházení“), mnoho sériových produktů nesplňuje ani tehdejší požadavky na tuto pistoli kladené (funkční a provozní spolehlivost), pistole jsou již z části opotřebené, opravy jsou neefektivní, pistole je totiž velmi složitá (na dynamiku zejména, dvakrát tolik součástí jako sovětská PM), mnohé vnitřní součástky nevyměnitelné, tedy vyráběny ve více velikostních skupinách, pro opravy jsou často potřeba mnohé přípravky, a především velmi zkušený zbrojíř.

  I již zcela nevyhovující systém "pistole vz. 82 – náboj 9mm M" není samozřejmě obhajobou pro takové nekorektní divadlo s předem určeným výsledkem.Skrýt celý příspěvek

 • stirling
  13:44 12.07.2016

  jj vše špatné pochází z CZUB, její výrobky dle některých diskuzí jsou asi nejhorší na světě a vše co prodá je jen díky korupci.... Zkuste se podívat na prodejní čísla a zkuste ...Zobrazit celý příspěvek

  jj vše špatné pochází z CZUB, její výrobky dle některých diskuzí jsou asi nejhorší na světě a vše co prodá je jen díky korupci.... Zkuste se podívat na prodejní čísla a zkuste zapřemýšlet...Skrýt celý příspěvek

 • niko
  13:38 12.07.2016

  zimbio: Ono ked odhladnem od toho, ze cz. 82/83 nebola dobra zbran uplna katastrofa bol kaliber Makarov. v nedosahuje vykon Lugeru. Strela zo spekaneho karbidu cisto des. Presnost ...Zobrazit celý příspěvek

  zimbio: Ono ked odhladnem od toho, ze cz. 82/83 nebola dobra zbran uplna katastrofa bol kaliber Makarov. v nedosahuje vykon Lugeru. Strela zo spekaneho karbidu cisto des. Presnost taka vseliaka. Proste v dnesnej dobe nemat Luger je fakt blbost. Nech su uz tie pistole ake chcu, ale aspon ten Luger je velke pozitivum.


  Hurvo: Spajanie majitela GP s LS NS nie je len kvoli podpore LSNS pri volbe zupana BB SK s pred par rokov. Je verejnym tajomstvom, ze sa v tomto smere vyrazne angazuje.Skrýt celý příspěvek

 • peterLuk
  13:26 12.07.2016

  Rase, skôr by som to videl v tom, že veľké koncerny si dávajú pozor čo a ako robia. Niežeby tam korupcia nebola, naopak, je tam pre ňu možno aj večší priestor, ale zvyčajne si ...Zobrazit celý příspěvek

  Rase, skôr by som to videl v tom, že veľké koncerny si dávajú pozor čo a ako robia. Niežeby tam korupcia nebola, naopak, je tam pre ňu možno aj večší priestor, ale zvyčajne si dávajú dobrý pozor, aby to nebolo tak do očí bijúce a snažia sa to elegantne zakrývať. Naopak, ak si zachovajú "čistý štít", majú o to večšiu šancu uspieť v rôznych tendroch aj bez korupcie, alebo dokonca si vybudovať také meno, že ich budú samotní uživatelia chcieť. V prípade Kuracinu by zas u nás hralo to, že je to nielen u nás vyrábaný produkt, ale aj naša slovenská a "nezávislá" značka. Kuracina si to len trochu pokazil až prílišnou podporou Kotlebu, pretože teraz bude v očiach mnohých vnímaný tiež ako extrémista a fašista. Lenže v prípade Smeru a CZUB už ale chýba akákoľvek snaha tú korupciu zakrývať a tváriť sa čestne, je očividné, že tá súťaž bola vypísaná na mieru. Pretože vedia, že tu u nás im to prejde. Veď im už prešli aj horšie veci - z tohto pohľadu vidím ako úspech už len to, že nejaké pištole vôbec sú...Skrýt celý příspěvek

 • Rase
  13:02 12.07.2016

  Zbrojir: Přijde mi až fascinující, jak ohmoné zlo vidíš u CZUB, ale u jiných firem tyto praktiky nevidíš. Nejvíc o tom vypovídá tvrzení, že na Západě tyto korupční praktiky nejsou ...Zobrazit celý příspěvek

  Zbrojir:
  Přijde mi až fascinující, jak ohmoné zlo vidíš u CZUB, ale u jiných firem tyto praktiky nevidíš. Nejvíc o tom vypovídá tvrzení, že na Západě tyto korupční praktiky nejsou tak rozšířené... je, jen se o tom tak nemluví. To samé na východě . Záleží na politicích jestli se poddají onomu tlaku od výrobce, který se snaží svůj produk prodat všemi dostupnými prostředky. Stačí se podívat třeba na praktiky General Dynamics (ne jen co se týče pandurů, ale i jiné techniky), jiné podniky jsou na tom podobně (jen to možná neumí tak chytře (viz marketingový diletant Kuracina).
  Přijde mi že si se zasedl na CZUB, ale nevidíš špínu jinde. nedělal bych si iluze ani o tom GlockoviSkrýt celý příspěvek

 • zimbio
  12:47 12.07.2016

  Rád bych věděl,proč makarov nevyhovuje?Je po všech stránkách minimálně rovnako dobrý jako ostatné prskáče!Alebo si páchatelia sťažovali,že guľka z makarova moc bolí?Tu v tom ...Zobrazit celý příspěvek

  Rád bych věděl,proč makarov nevyhovuje?Je po všech stránkách minimálně rovnako dobrý jako ostatné prskáče!Alebo si páchatelia sťažovali,že guľka z makarova moc bolí?Tu v tom slovenskom debilstáne je možné už dávno čokoľvek,a o českom nemluvě!Skrýt celý příspěvek

 • Zbrojir
  12:41 12.07.2016

  Podstata věci leží v tom, že regulérní tendry na teritoriu zemí bývalého východního bloku prakticky neexistují. Problémy mají i na západě, ale tady je lumpárna naprostý ...Zobrazit celý příspěvek

  Podstata věci leží v tom, že regulérní tendry na teritoriu zemí bývalého východního bloku prakticky neexistují. Problémy mají i na západě, ale tady je lumpárna naprostý standard.

  Bohužel se při tom brutálně potlačuje odbornost, a to státní pokladny v konečném důsledku bolí.

  Je to dáno stavem demokracie, která se lidově nazývá shnilokracií, či klientelistickou, popř. už oligarchickou demokracií.

  Samotné předpisy věci nepomáhají, už směrnice EU jsou velmi složité, upřednostňující formu před obsahem, a příslušné předpisy jednotlivých zemí bývají mnohdy ještě horší. V dnešní době připravit a vyhlásit regulérní výběrové řízení a ustát ho před tlakem lobbistů je takřka nemožné a oni to velmi dobře vědí, zatímco privilegovaní dodavatelé, kteří ovládají státní správu, dokážou dle těchto předpisů poměrně sofistikovaně dosáhnout svého.

  Pokud bych typoval vítěze v regulérním tendru, pak by vyhrál Glock. Když se začne zbraň hodnotit komplexně, tedy nejen z uživatelského hlediska, ale i z pohledu životnosti, funkční a provozní spolehlivosti, opravitelnosti a udržovatelnosti, dostupnosti relevantního příslušenství, předpokladů pro konstantní kvalitu dodávek, referencí a celkových nákladů, tedy pořizovací ceny a předpokládaných nákladů na provoz po dobu životního cyklu, tak by musel Glock opravdu velmi zaváhat s cenou, aby neuspěl.

  Pohled sportovních střelců je někdy odlišný, je to proto, že výrobek hodnotí dle jiných a pro ozbrojené složky méně důležitých kritérií.Skrýt celý příspěvek

 • Pepa
  11:37 12.07.2016

  No v ČR policajty s CZ vídám...no asi to nebude o pistoli

  No v ČR policajty s CZ vídám...no asi to nebude o pistoli

Načítám diskuzi...

Stránka 3 z 4