NÁZOR: Jiný pohled na smrt jedenácti dětí

Afghánistán
Foto: Afghánská válka, ilustrační foto / Wikipedia

Náš článek "Tři mrtví z Bostonu zajímají celý svět, jedenáct dětí z Afghánistánu nikoho" vyvolal v diskuzi velké kontroverze. Mimo jiné vojáci sloužící v Afghánistánu upozorňují na skutečnost, že nelze porovnávat úkladnou vraždu civilistů v Bostonu s nešťastnou smrtí jedenácti dětí v Afghánistánu. Dovolili jsme si proto ve spolupráci s vojáky zveřejnit malou oponenturu k článku (nebo spíše náhled lidí, kteří poznali realitu války) a nechat čtenáře, ať posoudí oba úhly pohledu sami. 

Civilista mezi dvěma mlýnskými kameny

Každá násilná smrt člověka je jistě tragédií. Lidé však násilnou smrtí umírají, to je prostě fakt. Otázka je, jak a kde umírají. Ať chceme, nebo nechceme, ve válce se oběti na straně civilního obyvatelstva vždy vyskytovaly a velmi pravděpodobně i nadále vyskytovat budou. Ve většině civilizovaných zemí je ale mír. A tam by zkrátka lidé v důsledku výbuchu někým nastražené bomby umírat neměli. Přesto se tak děje.

Na celý problém se však nemůžeme dívat očima někoho, kdo žije v relativním bezpečí a válka je pro něho pouhé slovo. V Afghánistánu neprobíhá obyčejná válka. Jde o válku protipovstaleckou. Velmi stěží tam lze identifikovat, kdo je protivník.

Neexistuje žádná fronta, kde se nachází na jedné straně ten "hodný" a na druhé ten "zlý". Protivník je doslova všude. Skrývá se mezi civilním obyvatelstvem, využívá je jako svůj štít, za který se schovává. Využívá všech myslitelných podlostí jen proto, aby zabil co nejvíce spojeneckých vojáků. Neštítí se obětovat vlastní lidi – a ještě je využije jako propagandu. A s takovým protivníkem se bojuje nesmírně těžce.

A právě v takovém konfliktu má přítomnost a pomoc civilistů zcela zásadní význam. Jenže pro Afghánce-civilisty je to nepředstavitelně složité. Obyčejný Afghánec se pohybuje mezi dvěma obrovskými mlýnskými kameny. Na straně jedné povstalci, na straně druhé Spojenci. Pomůže jednomu, zabije ho ten druhý – a naopak.

Přesto zde rozdíl existuje. Pokud obyčejní Afghánci pomáhají povstalcům, mohou si být jisti, že je Spojenci nezabíjí zcela úmyslně. Každý velitel v Afghánistánu ví o zásadách protipovstaleckého boje COIN (COunter-INsurgency). Ví o tom, že pokud si vojáci nezískají přízeň civilního obyvatelstva, tak nezvítězí. Přesto se civilním ztrátám nedá úplně zabránit. Tvrdit tak něco o lehkovážnosti armádního velení, to je přinejmenším neprofesionální.

Jestliže však civilisté pomáhají Spojencům, mohou si být jisti, že povstalci zabijí jejich rodiny. Zabijí i jejich děti, a to velice nehezkým způsobem. Nakonec zabijí i je. Pro obyčejného civilistu je to opravdu těžké rozhodování. Ukrýt povstalce a riskovat, že ho možná zasáhne spojenecký nálet? Anebo povstalcům nepomáhat a riskovat jejich pomstu v podobě vyvraždění celé rodiny? Jak se rozhodnete? Ať tak, či tak, asi stejně někdo zemře.

Realita války v Afghánistánu

Zkusme si uvést ještě dva příklady a podívejme se na to i jinýma očima. Očima někoho, pro koho válka není jenom slovo.

První příklad

Jste koaliční voják a stojíte na kontrolním stanovišti. Rychle se stmívá a vy vzpomínáte, jak se minulý týden na podobném kontrolním stanovišti odpálil ve vozidlu sebevražedný útočník. Tři kolegové z druhého družstva zemřeli, dva jsou nadosmrti mrzáci. Náhle spatříte, jak se k vám přibližuje rychle jedoucí vozidlo.

Nereaguje na žádný váš signál ani na varovnou střelbu do vzduchu. Je už padesát metrů od vás… Na rozhodnutí máte zlomek sekundy. Víte, že střelba do motoru nebo pneumatik je holý filmový nesmysl. Co uděláte? Vteřina na rozhodnutí… Střílet a zabít osádku, anebo riskovat svůj život? Přemýšlejte rychle, vozidlo je skoro u vás…

Druhý příklad

Jste plánovač spojeneckého bombardování. Víte, že ti dva povstalci, na které jste dostali tip, zabili vaše nejlepší kamarády. Pravděpodobně také při svých útocích na Spojence zabili i nějakého civilistu. A pokud je "neeliminujete", budou zabíjet dál. A budou zabíjet nejen Spojence, ale dál budou zabíjet i civilisty. Včetně žen a dětí.

Máte jedinou možnost – nálet. Místní informátor vám potvrdí, že v okolí není žádný civilista. Bohužel si to nemůžete ověřit sami, na to není čas. Povstalečtí velitelé do půl hodiny odjíždějí. Risknete nálet a akci provedete? Nebo je raději necháte uprchnout a riskujete, že zabijí další desítky vojáků a civilistů? Sakra, to není jednoduché rozhodování!

Ani v jednom případě neexistuje správné rozhodnutí. Ať se rozhodnete jakkoliv, pravděpodobně někdo zemře. V prvním případě zahájil voják palbu a zemřel řidič vozidla, který spěchal se svou rodinou do nemocnice. V druhém případě povolili nálet a zemřelo jedenáct dětí a jedna žena.

Vy jste se rozhodli jinak? Doma u stolu je to jednoduché. Ve válce by to možná bylo vaše poslední rozhodnutí. Oba případy jen ilustrují realitu války, možná se nikdy nestaly (ale kdo ví…?).

Nikdo z nás neví, jak se to v Kunaru (nálet, při němž zemřelo jedenáct dětí) skutečně stalo. Je tam spousta možností. Znovu jen věříme médiím a automaticky přijímáme jejich verzi.

Role médií ve válečném konfliktu

A nyní se dostáváme k roli médií – to je kapitola sama o sobě. Média dělají vše pro to, aby vydělala peníze. Jde jim o sledovanost, a tudíž o větší zisk. Tak to prostě je. Normální člověk jim věří téměř cokoliv. Vždyť to bylo v televizi, psali to na internetu, tak to prostě musí být pravda. Ale co je pravda…?! Je to něco, čemu věřím, anebo něco, co se skutečně stalo?

Kdo je konzumentem médií? My všichni. Sáhněte si do svědomí. Kdo z vás nečetl o těch útocích v Bostonu? A kdo si pamatujete na jinou zprávu z toho dne? Číst si o utrpení jiných je v lidské povaze. Médiím je jedno, jestli píší o bombě v Americe, nebo o mrtvých dětech v Afghánistánu.

Rozdíl zde přesto je. Mrtví ve válce už nikoho nezajímají, sledovanost a zisk klesají. Mrtví v míru – to je však něco, co zde dlouho nebylo. A tak se to rozmázne a sledovanost a zisk zase povyskočí. Na národnosti tolik nezáleží.

V Africe jsou zcela cíleně vyvražďovány celé vesnice – etnická válka. Pohled na muže, ženu a jejich roční dítě, kteří leží vedle sebe v tratolišti krve s proříznutými hrdly, není moc pěkný. A takových rodin tam leží několik.

Kdo z vás takovou zprávu v médiích zaregistroval? A nestalo se to tak dávno. Jenže v Africe se to děje tak často, že kdyby média psala o každém případu, pak byste četli pouze o tom. Afrika už vůbec nikoho nezajímá. Každého zajímá něco, co si dovede představit. S čím se dokáže ztotožni, například návštěvu sportovní události a teroristický útok na diváky.

Mrtví v Afghánistánu? Tam je přece válka, to se asi stává. Mrtví v Bostonu? Při nějakém závodu? Včera jsem byl také na maratonu. Co kdyby se něco podobného stalo tam? No hrůza!

Chápu, že byl autor článku pravděpodobně ovlivněn svým pobytem v Afghánistánu. Ale musí si uvědomit, že tam vlastně prakticky nic neviděl a nezažil. Přesto to na něm viditelně zanechalo emoční stopu  – tudíž napsal, co napsal. Je to jeho pohled, jeho názor. Jiní budou mít názor možná jiný.

Boj s terorismem není ani tak záslužný jako spíše nutný. Otevřeme oči a uvědomme si, že civilisté neumírají díky boji s terorismem, ale kvůli boji s terorismem. A pokud budou teroristi dál zbaběle využívat civilistů, budou bohužel civilisté ve válce i nadále umírat.

Nebo máte nápad, jak tomu zabránit?

Nahlásit chybu v článku


Související články

Bitevní A-29 Super Tucano pro Afghánistán

Americká firma Sierra Nevada Corporation (SNC) znovu vyhrála s letadlem A-29 Super Tucano soutěž na ...

Britové, Sověti a nyní také Američané v Afghánistánu neuspěli

Spojenecká vojska jsou pomalu na ústupu. Kompletní stažení, tedy vyjma některých kontingentů ...

Americká cena za války v Afghánistánu a Iráku? Šest bilionů dolarů!

Války v Iráku a v Afghánistánu mohou stát americké daňové poplatníky neuvěřitelných šest bilionů ...

NÁZOR: Tři mrtví z Bostonu zajímají celý svět, jedenáct dětí z Afghánistánu nikoho

Každá násilná smrt člověka je tragédií, ať již jde o oběť teroristických činů, nebo důsledek ...

Přidávat diskuzní příspěvky a hlasovat pro článek mohou jen registrovaní. Prosím zaregistrujte se nebo se přihlašte!

Komentáře

Zvýraznit příspěvky za posledních:
 • Jan Grohmann
  08:35 30.04.2013

  Pro autor. ano je tam vše - detailní pohledy na zakravacené lidi, emoce, spoušť, destrukce, lidské osudy. A to hned za humny. Ideální novinová zpráva.

  Pro autor. ano je tam vše - detailní pohledy na zakravacené lidi, emoce, spoušť, destrukce, lidské osudy. A to hned za humny. Ideální novinová zpráva.

 • autor
  23:43 29.04.2013

  Ani to dlouho netrvalo... http://zpravy.idnes.cz/vybuch-...

  A to není teroristický útok. Jojo, média...

  Ani to dlouho netrvalo... http://zpravy.idnes.cz/vybuch-...

  A to není teroristický útok. Jojo, média...

 • hovorka11
  21:54 28.04.2013

  Michal Voska:
  Na odměnách řadových pracovníků nic špatného nevidím. Dá se jen dokladovat, že způsob náboru a systém odměn funguje "tržně".
  Vadí mě velmi to, že z mých daní se ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Michal Voska:
  Na odměnách řadových pracovníků nic špatného nevidím. Dá se jen dokladovat, že způsob náboru a systém odměn funguje "tržně".
  Vadí mě velmi to, že z mých daní se platí politické působení "nevládní organizace", která je závislá na vládě a je poslušná její politice a vměšování se do vnitřních záležitostí předem označených států.
  Velmi mě vadí neomalenost pana Pánka např. ve věcech Sýrie, kde veřejně podporuje místní ozbrojence i když už dnes představují složením cca 80 % zahraničních islamistických žoldáků.
  Svoboda je pouze to, co si přejí místní lidé a ne takový režim, který mají nastolit okupační žoldáci.

  http://www.cestomila.cz/clanek...

  Co se týče Kosova tak dnes na jeho území jsou 3 americké základny a o to šlo. Nedávno dávali pořad s výpovědí našeho pozorovatele v Kosovu, který hlídal s dalšími zahraničními pozorovateli oblast se smíšenými etniky. Dvakrát je nutili podepsat zprávu, že jsou tam mezi obyvateli etnické nepokoje, dvakrát to odmítli, protože tam byl klid a pořádek. Další den se začalo bombardovat. V té době byl prezidentem Havel. Na dotaz tohoto pozorovatele u našeho MZV proč se začalo bombardovat mu bylo odpovězeno, že na základě společné dohody aliančních spojenců vzhledem k situaci.
  Dnes je mě jasné, proč musela odejít vojska UNPROFOR z oblasti Srebrenice a proč Slobodanu Miloševičovi byly až do jeho smrti upírány léky na srdce, kterých se dožadoval a dávány mu jiné.

  Hlavní bombardér Srbska Wesley Clark podal loni na jaře žádost o licenci na průzkum ložisek uhlí v Kosovu. A zásoby jsou velké – 16 miliard tun. Víc nemá v Evropě nikdo. Generál se chystá dělat z tohoto uhlí až 100 tisíc barelů syntetické ropy denně – a to jsou miliardy dolarů.

  Největší propagátorka bombardování Srbska Madlene Albrightová je už majitelkou největšího mobilního operátora v Kosovu IPKONET. A rozhodla se, že koupí podnik Pošta a telekomunikace Kosova. A to je téměř milion abonentů mobilního spojení a sto tisíc stacionárních abonentů.

  No není to záruka beztrestnosti zločincům z UCK na věčné časy ?
  ------------------------
  Přeji Vám optimistické poznatky a z Kosova bezproblémové zážitky.
  Jsem trochu pesimista (o 24 let starší), protože finančnictví, politika a vojenství jsou propojené nádoby - cca 3 roky to intenzivně sleduji a nevidím zatím světýlko. V současnosti zuří boj nepokrytých peněz vůči fyzickému zlatu. Vytvářejí se na burzách "zlaté papírky" bez krytí fyzickým zlatem a snižuje se tím jeho cena. Země jako Švýcarsko a Německo stahují fyzické zlato z USA. Čína, Rusko, Indie skupují a hromadí zlato, které burza neustále přes papírky cenově tlačí dolů.
  Jak dlouho ten nesmysl poklesu ceny zlata může trvat ? Pokud se to nepřekryje další válkou se zeměmi, které odmítají používat dolar, tak odhaduji rok, dva, než se začne měnit centrum moci založené na výrobě.
  Skrýt celý příspěvek

 • Michal Voska
  16:11 26.04.2013

  Pane Hovorko,
  nevidím nic špatného na platu, který je uveden. Ředitel pobočky, tzn.koordinátor místních projektů 3200 USD Vám příjde moc ? Berte v potaz odtržení od rodiny. Pokud ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Pane Hovorko,
  nevidím nic špatného na platu, který je uveden. Ředitel pobočky, tzn.koordinátor místních projektů 3200 USD Vám příjde moc ? Berte v potaz odtržení od rodiny. Pokud budete vyslán zaměstnavatelem do zahraničí, také budete mít diety. 64000,- před zdaněním na člověka, který je v nejisté situaci, mnohdy v nebezpečných oblastech to mi nepříjde neadekvátní... Naopak, s ohledem například na naše poslance bych dal plat větší...

  Co se týče 50 vojáků na 1 humanit.pracovníka, nevím, jaké jsou počty, vycházím z toho, že v Afghánistánu nikdo s ČvT z armády nejezdí, žádné doprovody, nic... proto je toto přirovnání možná někde skryto v pomyslných tabulkách, ale tot vše. Vaše slova vyzněla tak, že 50 vojáků hlídá 1 pracovníka... což je samozřejmě blbost.

  Jak jsem již zmínil, posuzuji práci, kterou jsem viděl, ne domněnky. Co se UCK a podobných týče, k tomu vám mohu říci jen svůj pohled z Kosova. Svinstvo a nic než svinstvo, koneckonců do Kosova jedu opět závěrem června. Ale spojení s ČvT mi nesedí... resp.přehlížení.... pletete si je trochu se světovým policajtem...
  Skrýt celý příspěvek

 • hovorka11
  13:55 26.04.2013

  Pan Voska:

  Informace o hospodaření Čvtz roku 2009 (přetiskuji údaje ze zdroje, který se odvolává na jejich výroční zprávu:

  V roce 1998 Jaromír Štětina a Šimon Pánek ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Pan Voska:

  Informace o hospodaření Čvtz roku 2009 (přetiskuji údaje ze zdroje, který se odvolává na jejich výroční zprávu:

  V roce 1998 Jaromír Štětina a Šimon Pánek založili pod záštitou České televize byznys. Humanitární organizaci Člověk v tísni. Za deset let už měla tato firma převážně financovaná z veřejných peněz obrat 337 milionů korun. Většina z toho je ze státního rozpočtu.

  Získávání peněz:

  z přímýchmých státních dotací:
  - ministerstvo zahraničí 40 mil.korun
  - ministerstvo práce a školství a vnitra 113 mil. korun
  - nepřímo z krajů, hlavního města Prahy a České televize (reklama na pomoc Čvt v Sýrii pro obyvatele na dobytých územích islamisty je tam trvale)
  . V roce 2007 dostal od státu (finance tečou nejvíce z ministerstva zahraničí – 40 milionů korun, potom ministerstva práce, školství a vnitra celkem 113 milionů korun. Další miliony tečou nepřímo z krajů, z hlavního města Prahy. Z fondů EU připlulo 47 milionů.
  Jen na mzdy a zákonná pojištění padlo podle výroční zprávy 105 milionů korun.
  ---
  Člověk v tísni není jen humanitární, ale také především politická organizace řízená současnými i bývalými politiky. Uplatňuje dvojí pohled kterým posuzuje závažnost světových krizí, konfliktů a pošlapávání lidských práv. nevidí žádný problém v mafii v Kosovu, v drogových trasách přes vládu UCK v Kosovu atd.

  --------------------------------------------
  Trochu jsem se mýlil. Je to byznys i pro řadové členy jako jakýkoliv jiný:


  Člověk v tísni nabízí:

  Venkovský ředitel v demokratické republice Kongo

  • Práce uvnitř mladého a motivovaného týmu
  • Praxe s profesionální a flexibilní NGO, nejvìtší jeden v Central - Eastern Europe
  • Plat definované sponky platový møížkový – 3 200 USD (před zdanìním; dennì zahrnutý v tomto množství)
  • Ubytování a místní přepravní náklady pokryly
  • 2 lety k domovu pokryly ročně
  • Oblastní letenka se proplácí jednou za rok až 500 USD (R&R)
  • Finanční prémie dle výkonu dvakrát za rok
  • Výdaje z víz a vakcinace pokryty
  • 25 dny z dovolené roceì
  • Lékařský helpdesk (v České republice, poskytnutý v angličtině)
  • Pojištìní pro cesty a pobyt (pokrývá zdravotní péči včetně repatriace)
  • Úvod a trénink v Praze

  Vhodní kandidáti jsou žádaní poslat CV a motivační dopis (v angličtině) paní. Barboře Jancové, HR dùstojník, PIN Česká republika v: hr@peopleinneed.cz . Datum uzavìrky pro aplikace jsou kěten 10. 2013.
  Prosím, všimnìte si, že jen vybraní kandidáti budou kontaktovaní.

  http://www.clovekvtisni.cz/cs/...

  ----------------------------
  Ta ochrana 50 vojáků na 1 humanitárního pracovníka není blbost, je to fakt, který vychází ze složení našeho kontingentu počtu vojáků a humanitárních pracovníků. Zřejmě je to vztaženo i k běžnému poměru i ostatních zahraničních intervenčních skupin.
  Teď ale již naši vojáci v Afgánistánu končí a nahrazují je
  "poradci". Tím se dodržel plán stahování vojsk a Afgánistán již není z české strany okupován, protože poradce nemůže být vojákem se zbraní.
  Skrýt celý příspěvek

 • Michal Voska
  21:51 25.04.2013

  Pane Hovorko, CvT je jen kapkou v mori humanit.organizaci. Nevim odkud cerpate informace, nebylo by zle uvest nejaky zdroj, protoze do te doby mi to vse prijde znacne pritazene za ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Pane Hovorko, CvT je jen kapkou v mori humanit.organizaci. Nevim odkud cerpate informace, nebylo by zle uvest nejaky zdroj, protoze do te doby mi to vse prijde znacne pritazene za vlasy.

  Ochrana 50 vojaku na 1 humanit.pracovnika je dalsi naprostou blbosti. V Afghanistanu zadnou ochranu nemaji... Jak je tomu jinde netusim...
  Skrýt celý příspěvek

 • hovorka11
  19:37 25.04.2013

  Pane Voska ,
  o skvělé a nezištné práci lidí a nadšenců obětavých lidí v terénu kam je pošle vedení Čvt vůbec nepochybuji a mám radost, že vůbec takoví lidé existují.
  Na druhé ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Pane Voska ,
  o skvělé a nezištné práci lidí a nadšenců obětavých lidí v terénu kam je pošle vedení Čvt vůbec nepochybuji a mám radost, že vůbec takoví lidé existují.
  Na druhé straně jsem vysazený právě na vedení Čvt, systematicky provádí výběr kam se smí a kam se nesmí, protože by to narušilo zájem politiky USA a okupační NATO. Výsledek je, že se neustále a systematicky odvádí pozornost od nejvíce trpících zcela záměrně.

  Bylo by skvělé přemluvit vedení Čvt, ať zatlačí na americkou vládu na propuštění vězněných na Guantanámu, kteří nic neprovedli, nikdo je neobžaloval a kterých polovina drží hladovku a aby nezemřeli, tak je živí násilím.
  Čvt- chová se že to není kolize s demokracií a právy na svobodný život.

  Bylo by skvělé přemluvit Čvt, ať se stará o doživotně zavřené lékaře, které bahrajnský režim zavřel za ošetření zraněných při protestech za demokracii při VC F1 v Bahrajnu cca před dvěmi lety.

  Otřesné chování je Čvt v Sýrii. S žoldáky se vydávají dělat "charitu". Tam, kde působí, točí ze strany islamistů, kteří rozšiřují válku dokumenty o trpících lidech- samozřejmě díky "Assadovi".
  Naprosto je nezajímá cvičení těchto bombových atentátníků, plundrování továren v Sýrii z turecké strany a vydávání žoldáků za civilisty.
  To nemluvím o pronásledování Assangeho, Manninga atd., atd.
  Zažil jsem už lecos, ale takhle propracované pokrytectví těchto "lidumilných organizací" mě vždy ohromuje a štve.

  Občas jsem dal pětistovku na "Lékaře bez hranic", které se zdáli, že tímto pokrytectvím netrpí a potvrdili to i odchodem z Líbye, protože odmítali léčit vězněné pro další mučení islamisty pod naší ochranou. I to se změnilo. Došel mi dopis, že vládní letadla bombardují chudáky v Allepu (byl to přesně opsaný úryvek z článku od Čvt).
  Kdybych neznal svědectví české delegace v Sýrii včetně naší velvyslankyně, tak bych přesto nepochyboval, že je to tak jak říkají- od vypalování kostelů a vyhánění neislamistů, přes podvodné reportáže západních reportérů s hodnými islamisty kteří mají vládu v Londýně díky syřanovi bydlícím 30 let v Británii, tak po videa bojujících islamistů, kterými dokumentují zabité na you-tube s nárokem 100 dolarů za zabitého od prince z Kataru, který nám tady sexuálně zneužíval školačky.
  -------------------
  Pokud vím, tak i v českém vysílání BBC bylo jasně řečeno, že dnes každý humanitární pracovník z ČR potřebuje na ochranu v Afgánistánu 50 vojáků. Proč ti vojáci nepomohou vyhnat žoldácké islamisty ze Sýrie ? Jaký smysl má podpora vzdělání přes okupaci, proč tam nejdeme bez okupace?

  Jsem přesvědčen, že kdyby Čvt neexistovala, tak by lidé byli lépe informováni, trpící by byli více viděni a tím by se jim lépe mohlo pomoci přes tlak veřejnosti. Čvt jde o opak - přesměrovat, odpoutat a uchlácholit pocit že někomu pomáhám tím "správným" okupačním a islamizačním směrem.
  Skrýt celý příspěvek

 • Michal Voska
  09:38 25.04.2013

  Jarda
  mohu psat o jejich praci a jednotlivych projektech v Afghanistanu, tzn.to, kde jsem byl a co jsem videl. Co pisete Vy nevim, nemam k tomu zadne informace. Proto se na mne ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Jarda
  mohu psat o jejich praci a jednotlivych projektech v Afghanistanu, tzn.to, kde jsem byl a co jsem videl. Co pisete Vy nevim, nemam k tomu zadne informace. Proto se na mne nezlobte, ale publikovat budu to, co jsem videl za jejich praci.
  Skrýt celý příspěvek

 • Jarda
  06:46 25.04.2013

  Michal Voska

  Opravdu se těším na váš článek o člověku v tísni. V žádném případě nechci zpochybňovat práci lidí v terénu. Doufám, že kromě aktivit, které jste uvedl, objasníte i ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Michal Voska

  Opravdu se těším na váš článek o člověku v tísni. V žádném případě nechci zpochybňovat práci lidí v terénu. Doufám, že kromě aktivit, které jste uvedl, objasníte i to jak s humanitární pomocí souvisí organizování pseudovoleb na středních školách/ od té doby jsme v práci přestali posílat příspěvky ČVT a sponzorujeme konkrétní dětský domov/, notebooky pro kubánské disidenty a pod. Dále si myslím, že ČVT by měl být apolitický t.j. poskytovat pomoc všude, kde lidé trpí a ne jen vybraný a doporučeným.
  Ale jak už tu bylo někým řečeno, dnes je vše politika, ať se nám to líbí nebo ne.
  Skrýt celý příspěvek

 • asdf
  05:01 25.04.2013

  je tohle jeste web o armadnich vecech ? nebo multikulty platek ?

  je tohle jeste web o armadnich vecech ? nebo multikulty platek ?

 • Michal Voska
  23:52 24.04.2013

  Pane Hovorko,
  o Cloveku v tisni chystam clanky, ktere se pokusim vypublikovat kde jen to pujde, protoze jejich prace si zaslouzila muj hluboky obdiv. A ne jen muj... To, co ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Pane Hovorko,
  o Cloveku v tisni chystam clanky, ktere se pokusim vypublikovat kde jen to pujde, protoze jejich prace si zaslouzila muj hluboky obdiv. A ne jen muj... To, co delaji v Afghanistanu je neskutecne. Ale to by jste to musel videt, travit s nima nekolik dni, projizdet Afghanistan a videt jejich praci a projekty. U Mazaru, resp.v provincii Balch pomahaji s rozvojem zemedelstvi v cikanskych ghettech (omlouvam se za vyraz cikan). Na rozdil od nasich cikanu oni neberou davky. Oni nesmi nic. Nemaji a nikdy neziskaji ID Card, jejich zivot je pouze v ramci provincie, resp.pouze v ramci nekolika stovek metru ctverecnich. A snazi se, s vdekem vitaji a kvituji pomoc CvT. Nebyt teto organizace, jejich zivot by byl znacne omezenejsi, resp.po vycerpani ,,zdroju" zadny. A to je jen stripek. Dale vystavba skol, lektorska cinnost, elektrifikace a takto bych mohl pokracovat cele hodiny. Proto mi dovolte Vam oponovat. Mnoho pseudo humanit.organizaci to muze mit trochu jine, ale CvT jsou lide na svem miste. Jsou tam pro druhe, pomahaji a delaji tu zemi, provincii, ci misto lepsi. Maji muj hluboky obdiv a uctu.
  Skrýt celý příspěvek

 • mart
  19:03 24.04.2013

  No, tak to byl vážně kšeft... :-)))
  RPG-75 je zbraň na jedno použití.
  Pokud jich koupili osm za za osmdesát tisíc dolarů, tak vychází cena jedné zbraně na cca 200000,- kč
  Vcelku ...
  Zobrazit celý příspěvek

  No, tak to byl vážně kšeft... :-)))
  RPG-75 je zbraň na jedno použití.
  Pokud jich koupili osm za za osmdesát tisíc dolarů, tak vychází cena jedné zbraně na cca 200000,- kč
  Vcelku pěkná cena za zbraň, se kterou jednou vystřelíte a můžete ji zahodit.

  Pokud přejdu na rétoriku pana hovorky11, tak lze vlastně český příspěvek vykládat i tak, že se snažíme jeho "islamisty" zruinovat...

  Mimochodem, Vaše vytrhávání souvislostí z kontextu a naznačování jistých teorií je opravdu zábavné. Jen tak dál...
  Skrýt celý příspěvek

 • hovorka11
  18:45 24.04.2013

  Český příspěvek islamistům:

  Syrští protivládní ozbrojenci získali české pancéřovky RPG-75, přezdívané Kobylka. Uvedl to na svém blogu britský publicista Eliot Higgins, který ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Český příspěvek islamistům:

  Syrští protivládní ozbrojenci získali české pancéřovky RPG-75, přezdívané Kobylka. Uvedl to na svém blogu britský publicista Eliot Higgins, který monitoruje zbraně a vojenskou techniku používané v syrském konfliktu.

  Protitankové granáty získala islamistická skupina Ghurabáa aš-Šám, která operuje v oblasti Aleppa na severozápadě země. Jak Higgins uvádí, ozbrojenci koupili osm střel od jiné protivládní frakce za osmdesát tisíc dolarů. Má se přitom jednat o nové zbraně, které jsou v perfektním stavu.

  Jak sdělil Českému rozhlasu mluvčí ministerstva obrany Jan Pejšek, je vyloučeno, že by se do Sýrie pancéřovky dostaly s vědomím nebo účastí českého obranného rezortu. Higgins předpokládá, že střely do konfliktem zmítané arabské republiky byly dodány z Chorvatska.

  Není vyloučeno, že se české protitankové granáty v Chorvatsku objevily v 90. letech, kdy Praha tajně a nehledě na mezinárodní embargo dodávala zbraně do této balkánské republiky. Podle textu, na který britský publicista odkazuje, Záhřeb zakoupil přes prostředníky v Československu přibližně 20 tisíc střel RPG-7, 50 tisíc samopalů, 40 tisíc samopalů vzor 61 Škorpion, pistole CZ 75 a 85. A také stovky tisíc nábojů, neupřesněné množství protipěchotních min, ručních granátů nebo protiletadlových kompletů Igla, Strela 2 a 3. V kontejnerech, které šly přes Maďarsko, se údajně měly nacházet také střely RPG-75.

  Eliot Higgins nedávno přitom odhalil, že Chorvatsko funguje jako tajný zbrojní „supermarket“ pro syrské povstalce. Jak dříve uvedl americký deník New York Times, od listopadu 2012 zbraně z nového členského státu Evropské unie pravidelně dopravují letadla do Turecka. Odtud poté míří k syrským povstalcům. Za celou operací má stát Saúdská Arábie, Katar a Jordánsko.
  Skrýt celý příspěvek

 • hovorka11
  18:06 24.04.2013

  Bohužel jsme jasní okupanti a tzv. "Člověk v tísni" dostává proto finanční příspěvek z USA, aby se staral o "demokracii na Kubě, Číně, Rusku a nestaral se o demokracii u ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Bohužel jsme jasní okupanti a tzv. "Člověk v tísni" dostává proto finanční příspěvek z USA, aby se staral o "demokracii na Kubě, Číně, Rusku a nestaral se o demokracii u spojeneckých islamistů a o ztráty civilistů v "osvobozeneckých" okupacích.
  Organizace Člověk v tísni je placena za to, že odvádí pozornost od těch nejhorších porušování lidských práv. Proto jsou v Bahrajnu při závodech F1 "teroristé" a v Sýrii "osvobozenecká armáda" s "vládou" v Londýně.
  S příspěvkem ADM lze souhlasit až na závěrečné zhodnocení. Otroci našich pánů bohužel jsme a dluhová krize, která přímo souvisí s ochranou nejfanatičtějších islamistických států používajících dolar (Saudská arábie, Katar, Bahrajn atd. kde se stíná za nesouhlas s iaslamisty a likvidaci států nepoužívajících dolar jako je Líbyie, Írák, Sýrie (chystá se Írán) zcela jasně dokazuje, že nebojujeme proti islamistickým fanatikům, ale naopak je vědomě a cíleně podporujeme.

  Nyní je nutno sledovat vývoj v Sýrii, kde EU na nátlak USA ruší embargo na dovoz ropy z obsazených oblastí islamisty z Al- Nusra a zachovává embargo na dovoz ropy a plynu z neválečného Íránu na nátlak opět USA z června loňského roku..

  „Al-Nusra vyhlašuje příslušnost k Al-Káidě“ (BBC) a „Kroky k rozšíření pomoci syrským rebelům na Západě nabývají na rychlosti“ (NY Times).

  Al-Nusra je tou hlavní složkou „Syrských rebelů“ a je přímo podporována Katarem, Saudskou arábií, USA, Británi a Francií. I naše vláda pod tlakem faktů od podpory islamizace dává ruce pryč (ministr zahraničí Kerry včera jednal o Sýrii a Temelínu s Karlem, aby ho zlomil na stranu islamistů a Westinghouse.).
  ---------------------------
  Všechny tyto fakta dávají podklad pro to, aby jsme dále pokračovali v ekonomickém úpadku a zhoršovala se naše životní úroveň ( NATO zastupující cca 800 mil. lidí nemůže okupovat a rozkazovat celému světu i když vydává cca 70% peněžních výdajů na armádu a předraženou vojenskou techniku
  Skrýt celý příspěvek

 • Ultramarinus
  14:04 24.04.2013

  Jarda:
  Právě proto aby bylo zjevné i méně pozorným, že mezi těmi slovy nevidím rovnítko, upřesňuji slovo "teroristé" (velká skupina magorů) upřesňuji slovem "islamističtí, ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Jarda:
  Právě proto aby bylo zjevné i méně pozorným, že mezi těmi slovy nevidím rovnítko, upřesňuji slovo "teroristé" (velká skupina magorů) upřesňuji slovem "islamističtí, zatímco dalšími větami vysvětluji, že ne každý věřící, nebo radikál ("islamista") musí být nutně terorista.

  Kdybyste neopravoval "můj názor" blíž k tomu, co jsem daným příspěvkem chtěl sám vyjádřit, cukal bych se méně.
  Skrýt celý příspěvek

 • ADM
  13:37 24.04.2013

  Casto se rika, ze skutecnou pravdu miva mensina. Nejde abychom se meli vsichni na zemi dobre. Vzdy budou ti co se maji lepe nez ostatni. Cela civilizace je postavena na konceptu ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Casto se rika, ze skutecnou pravdu miva mensina. Nejde abychom se meli vsichni na zemi dobre. Vzdy budou ti co se maji lepe nez ostatni. Cela civilizace je postavena na konceptu vykoristovani.

  To co je terorismus a proc vznikl je zajimava otazka. Snad neni nikdo tak pitomy aby si myslel, ze znicehonic se objevila banda pomerne radikalne myslicich jedincu, ktera ma zivotni cil v zabijeni bezvercu. To je absurdni.

  Pro vyvoj spolecnosti potrebujete 2 strany, kdy se ma jedna lepe nez druha. Po padu SSSR uz nebylo, jak se jiz nekdo zminil, do koho ''rypat'' tak byl umele vytvoren pojem terorismu. Nedivil bych se, kdyby prave vsechny ty zpravodajske sluzby vymyvaly mozky vsem tem lidem, kde si Zapad chtel prosadit svoje, ale nemohl, protoze onen ''zly diktator'' to nedovolil. Je nutne ho sesadit po rouskou zavedeni spravedlnosti a demokratickych hodnot.

  No dobra, diktator je fuc, dosazena zkorumpovana vlada, ropa tece, situace v zemi se v podstate jenom zhorsuje, a to pres pseudo-humanisticke organizace, ktere tam vlastne nejsou k nicemu, ale hodi se pro nas klamny pocit konani dobra a ospravedlnivani zverstev, ktere potazmo (neberte to rasisticky) bila rasa pacha cele staleti po cele planete.

  Takhle nejak to vidim, neni to samozrejme kompletni myslenka, protize by to bylo na dyl. Timto nazorem ale samozrejme neopovrhuji vojaky a vlastne vsema co tam jsou. Citim k nim respekt, protoze to, ze tam jsou, tak nam umoznuje sedet na zadnici doma v teple a premyslet coby, kdyby. Skutecna pomoc vsem tem narodum by byla to, ze je nechame napokoji, ale to bychom pohrbili sami sebe, protize jsme spolecnost vybudovali na otrokarskem zakladu, akorat s tim rozdilem, ze nejsme otroky nasich panu, ale ti si podrobuji jine a my to podvedome akceptujeme a souhlasime s nima. Nebo je tu nekdo, komu se tento zivot nelibi?
  Skrýt celý příspěvek

 • Radek
  13:35 24.04.2013

  skvělej článek s pohledem z druhý stránky..naprosto souhlasim..

  skvělej článek s pohledem z druhý stránky..naprosto souhlasim..

 • mart
  13:29 24.04.2013

  Jarda

  jak už ve svém příspěvku zmínil "autor". To je politika. A v případě Radima vysoká politika, do které nikdo z nás nevidí. (snad ani vidět nechci...) Jan Grohmann to vcelku ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Jarda

  jak už ve svém příspěvku zmínil "autor". To je politika. A v případě Radima vysoká politika, do které nikdo z nás nevidí. (snad ani vidět nechci...) Jan Grohmann to vcelku pěkně shrnul.

  Náš nástroj na změnu politiky jsou volby. Jsou i jiné nástroje. Terorismus třeba...
  Skrýt celý příspěvek

 • Radim
  12:09 24.04.2013

  Pro Pana Mareše. Já, narozdíl od většiny, čerpám informace z odtajněných dokumentů US vlády a z vyjádření vladních představitelů USA. Dám Vám jeden přiklad Pane Mareš.
  Podle ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Pro Pana Mareše. Já, narozdíl od většiny, čerpám informace z odtajněných dokumentů US vlády a z vyjádření vladních představitelů USA. Dám Vám jeden přiklad Pane Mareš.
  Podle Riegleho zprávy pro US kongres to byly USA, kdo Saddámovi poskytly několik tun chemických a biologický prostředků vedení boje, zařízení pro jejich rozmnožování a know-how pro jejich užití v bojových podmínkách. A když došlo na Halabju(5000tis. mrtvých, tak USA nehly ani brvou).

  Jsou pro Vás i zprávy pro kongres konspirační teorií?
  Skrýt celý příspěvek

 • Robert
  11:11 24.04.2013

  Myslím že, mohu jen souhlasit s příspěvkem pan Radima.

  Myslím že, mohu jen souhlasit s příspěvkem pan Radima.

 • Jan Grohmann
  10:49 24.04.2013

  Bohužel svět není jednoduché místo. Jak v Americe, v Evropě, Al-Kaidě, Íránu (a bůhví kde ještě) existují desítky, možná stovky mocenských skupin, která každá sleduje jiné cíle, ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Bohužel svět není jednoduché místo. Jak v Americe, v Evropě, Al-Kaidě, Íránu (a bůhví kde ještě) existují desítky, možná stovky mocenských skupin, která každá sleduje jiné cíle, respektive má jiný pohled na to, jak řešit různé situace.

  Stačí se podívat do USA. Demokrati, Republikáni, americký jih, americký sever. Stejně tak Evropa, co stát, to jiný názor na řešení situace.

  Něco jako Západ neexistuje. To je obrovské zjednodušení pro gigantickou, nesmírně složitou sociální skupinu, ve které existuje desítky, možná stovky mocenských skupin, každá s jiným názorem na to, jak řešit situace ve světě.
  Skrýt celý příspěvek

 • Jarda
  10:40 24.04.2013

  mart

  Ano, ale proč je trpíme a podporujeme v Kosovu, Saudské Arabii, Pakistánu a hrozně nám vadí ti afghánští, kteří jsou nejdál? Proč máme hodné a zlé islámské teroristy? A ...
  Zobrazit celý příspěvek

  mart

  Ano, ale proč je trpíme a podporujeme v Kosovu, Saudské Arabii, Pakistánu a hrozně nám vadí ti afghánští, kteří jsou nejdál? Proč máme hodné a zlé islámské teroristy? A věříte, že Karzai je nějaký demokrat, který zastává naše hodnoty?
  Skrýt celý příspěvek

 • mart
  10:05 24.04.2013

  Jarda:
  Tady nesouhlasím. Možná kdybychom se tam necpali, nacpali by se později oni k nám.To bychom potom museli bojovat v naší zemi...
  Nevím, ale mám pocit, že my jsme hodně ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Jarda:
  Tady nesouhlasím. Možná kdybychom se tam necpali, nacpali by se později oni k nám.To bychom potom museli bojovat v naší zemi...
  Nevím, ale mám pocit, že my jsme hodně tolerantní i k jiným vyznáním... RADIKÁLNÍ islamisté ne. Jim jde jen o to zabít co nejvíce bezvěrců... Kdekoliv a kdykoliv.
  Skrýt celý příspěvek

 • Jarda
  09:58 24.04.2013

  to liberal shark

  Máte pravdu. Ona ta relativita zachází do absurdna. Pokud teroristé z al-kajdy bojují proti syrskému režimu, tak jim tleskáme, dodáváme zbraně a přehlížíme ...
  Zobrazit celý příspěvek

  to liberal shark

  Máte pravdu. Ona ta relativita zachází do absurdna. Pokud teroristé z al-kajdy bojují proti syrskému režimu, tak jim tleskáme, dodáváme zbraně a přehlížíme zvěrstva. Běda však, když titíž zaútočí na nějaký cíl v Evropě nebo USA. Co je to Kosovo? Islámská republika přímo v Evropě! Ale my bojujeme s nepřítelem v dalekém Afghanistánu. Kdybychom se tam necpali, nemuseli bychom tyto problémy řešit.
  Skrýt celý příspěvek

 • liberal shark
  08:31 24.04.2013

  Měl bych dvě poznámky:
  1) Relativita vnímání smrti je známým jevem. Stačí konstatovat, že smrt jednoho člověka vlivem nehody v jaderném průmyslu naplní stránky novin, zatímco ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Měl bych dvě poznámky:
  1) Relativita vnímání smrti je známým jevem. Stačí konstatovat, že smrt jednoho člověka vlivem nehody v jaderném průmyslu naplní stránky novin, zatímco každoroční smrt tisíců horníků v uhelných dolech nikoho nezajímá. Stejně tak oběti dopravních nehod versus (výrazně početnější) oběti sebevražd. Takže když taliban záměrně vyvraždí civilisty, je to OK. Když vojáci neúmyslně zabijí civilisty, je to zločin.
  2) Podle Ženevské konvence (článek 3 a) je zakázáno používat přítomnost a pohyby civilního obyvatelstva k ochraně vojenských objektů a maskování vojenských operací. Přesně to Talibán dělá. Odpovědnost za civilní ztráty tedy neleží na vojácích NATO, ale na druhé straně.
  Stejný článek Konvence upravuje i možnost útoku na vojenský objekt, při kterém hrozí ztráty na civilních osobách a škody na civilních objektech. Takový útok není vyloučen.
  http://ck.czweb.org/cck/aktivi...
  Skrýt celý příspěvek

 • Jarda
  07:40 24.04.2013

  jakub mares

  Pan Radim shrnul fakta, která jsou obecně známá a mnohá pochází ze zdrojů(tisku) USA. Vy jste ani jednu uvedenou skutečnost nerozporoval, místo toho jste se obul do ...
  Zobrazit celý příspěvek

  jakub mares

  Pan Radim shrnul fakta, která jsou obecně známá a mnohá pochází ze zdrojů(tisku) USA. Vy jste ani jednu uvedenou skutečnost nerozporoval, místo toho jste se obul do pana Radima. A to poměrně ubohým pokusem být vtipný.
  Skrýt celý příspěvek

 • jakub mares
  05:04 24.04.2013

  pane radime, tudiz chcete ric ze se celej dej spikl. neni to tim ze vam neveri vas posledni unos mimozemsranama?

  pane radime, tudiz chcete ric ze se celej dej spikl. neni to tim ze vam neveri vas posledni unos mimozemsranama?

 • Radim
  01:58 24.04.2013

  Co je to ten islamistický terrorismus? Není to jenom uměle vytvořený nepřítel po pádu SSSR?

  Proč potom wahhábističtí a salafističtí šílenci dostávají nonstop miliardy dolarů od ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Co je to ten islamistický terrorismus? Není to jenom uměle vytvořený nepřítel po pádu SSSR?

  Proč potom wahhábističtí a salafističtí šílenci dostávají nonstop miliardy dolarů od USA a spojenců, už od začátku Ruských operací v Afghánistánu?
  Teď jim schválili další finanční pomoc v hodnotě 123 miliónů $. Před asi půlrokem vymazaly USA z terror. listu organizaci Iránských Lidových Mujahedínů Mojahedin-e-Khalq a začaly "prozatím" s tajnou finanční podporou . A sídlo mají dokonce u žabožroutů z NATO( Francie- Paříž)

  A ať mi nikdo neříká, že západní spektákl tajných služeb v čele se CIA neví, koho podporujou přes 40 let. Příklad celé vedení FSA je napojeno na Muslimské bratrstvo, potažmo Al-Qaedu. O Saudech a Kataru raději nemluvit.
  A co teprve Kosovo...U Al-Qaedy a Talibánu je známo, že jejich otcem i matkou je US administrativa.

  A ani ti místní Syrští sunnité nejsou takoví hajzlové, jak se nám snaží vnutit doslova propaganda západních masmédií. Jak jinak si potom vysvětlit, že nejtvrdohlavější Syrský sunnitský imám Mohammed Said Ramadan al-Bouti s ovečkama tvrdě podporoval sekularistického Assada, dokud ho neodbouchlo komando FSA i s mešitou kde zahájili "revoluci"

  Tam, kde západ měl možnost dosadit umírnější větve islámu schopné evoluce, celou dobu svojí "debilitou" dosazuje ty nejšílenější fundamentalisty.

  Komu tak vynáší výroba terrorismu? Komu vyhovuje do něj investovat miliardy $? Sponzorovat všechny zainteresované šílence? Mám pocit, že z toho všeho těží pár militantních jestřábů z D.C. Jenom místo Iran-contra by se to teď dalo nazvat Al-Ciada - kontra

  Jak řekl bývalý vysoce postavený operativec CIA, velitel speciální jednotky CIA - ALEC station (lovci Bin Ládina) Michael Scheuer. "Za terr. útoky na západ a nesnášenlivost muslimů vůči západu nemůže nějaký Korán, ale právě vykořisťovatelská politika západu na středním a dálném východě.

  U USA v poslední době pozoruju něco co říkával Stalin. "smrt jednoho je tragédie, smrt milionů je statistika" It´s only a collaterar damage son! Nobody give´s a fuck
  Skrýt celý příspěvek

 • Jan Adamčík
  01:04 24.04.2013

  Otázka zní: Nebyly to tyhle děti ... http://www.armymag.cz/konflikt...

  Otázka zní: Nebyly to tyhle děti ... http://www.armymag.cz/konflikt...

 • Michal Voska
  20:57 23.04.2013

  Autor

  PS vím, o čem mluvíte v případě dětí. S kolegou jsem byl v romském ghettu v provincii Balch, kde působí Člověk v tísni, vzniklo z toho mnoho krásných, dojemných fotek. To, ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Autor

  PS vím, o čem mluvíte v případě dětí. S kolegou jsem byl v romském ghettu v provincii Balch, kde působí Člověk v tísni, vzniklo z toho mnoho krásných, dojemných fotek. To, jak tam žijí je neskutečné. O nějakých dávkách si mohou jen nechat zdát, totéž o jakémkoliv pohybu mimo ,,provincii". Nikdy totiž nedostanou ID Card... Ale když se podíváte, dětem to je jedno, viděl jsem se v nich když si vzpomenu na své mládí. Žádné mobily, internet, pc hry, stále venku, přeřvávání se s mamkou na balkóně, která svolávala domu... Takové to tam mají. Na pohled krásné, ale lehké to nikdy nebude...
  Skrýt celý příspěvek

 • Michal Voska
  20:54 23.04.2013

  Pro autora
  já s Vámi souhlasím, i Vás chápu, smekám před prací, kterou vykonáváte. I jsem psal, proč jsem vlastně rád, že nám to s AČR nevyšlo a vše se řešilo ,,vlastní cestou". ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Pro autora
  já s Vámi souhlasím, i Vás chápu, smekám před prací, kterou vykonáváte. I jsem psal, proč jsem vlastně rád, že nám to s AČR nevyšlo a vše se řešilo ,,vlastní cestou".

  Na Vaší otázku Vám samozřejmě odpovím, povolal bych vše, co by bylo v mých silách proto, abych ochránil život svůj, ale hlavně životy přeživších spolubojovníků, kamarádů. A jsem si vědom, že v tu chvíli bych dost možná "odsoudil" k smrti několik civilistů.

  Nicméně o tom můj článek neměl být, měl poukázat na hodnotu života, na jistou pomyslnou rovnocennost, která je, resp.by měla být. A ano, kritika z mé strany byla, je jiná situace, kterou jste mi popsal, kde je úvaha a ochrana sebe a blízkých logická, ale je i jiná situace, která nastala v Kunaru. Co vím, nikdo nebyl pod palbou, pod nikým nebouchlo IEDečko... Na to jsem narážel. Šlo o informaci "ted jsou tady" jednejte. A jak to dopadlo, víme. Narážet na kvalitu velení, nebo na správný úsudek je samozřejmě nyní už pozdě...

  Ano, přiznám se, moc mne mrzí, když je některý národ vyzdvihován a jiný přehlížen. Mohlo by se zdát, že to je blbost, nebo že to je logické, ale nemám rád, když se někdo chová nadřazeně. Tím nemířím samozřejmě do Vašich řad, ale trochu jinam...

  Všeobecně si práce všech našich vojáků vážím, nasazujete životy, riskujete vše. Sám jsem se setkal s Jirkou REGIM Schamsem, spolupracuji s Hynkem Čechem z REGI Base. Vím, jaké to je, když je někdo těžce postižen a je jedno, jestli z boje, či ,,ze života". Můj otec je nevidomý, proto když se setkám s někým, kdo si vytrpěl své a ještě vytrpí, cítím to mnohdy trochu jinak. Jirka málem přišel o vše, věřím, že se z toho ,,dostane" jak to jen bude možné.

  Když jsem na svých cestách potkal naše vojáky, krom úsměvů a pár narážek na to, co jsme za cvoky to bylo vždy milé. Přímé, prima, fajn. A hlavně nepovýšené. Ano, mohlo to být tím potkat našince, ale spíš to bylo prostě náturou a skvělou partou, která v A.působí, konec konců obdobné to bylo v Kosovu na Gazele. U nás/Vás cítím, že jste lidé se slušností, s jistou dávkou pokory. Bohužel, u jiných toto není samozřejmostí...

  Věřím, že se shodneme na více věcech, ale minimálně na tom, že lidský život má cenu. Ať už je někoho z Af., z USA, od nás... média bohužel často ukazují lidskou tragédii, ale samozřejmě jen v tom kontextu, kdy cena za reklamu stoupá...

  Přeji Vám mnoho zdaru, sil, hlavně at to nikdy neslíznete, totéž platí pro všechny.
  Skrýt celý příspěvek

 • autor
  20:41 23.04.2013

  Jarda:
  To už se dostáváme k politice, a to je zase úplně jiná dimenze...

  Jarda:
  To už se dostáváme k politice, a to je zase úplně jiná dimenze...

 • autor
  20:17 23.04.2013

  Michale,
  V zásadě s Vámi souhlasím. Svět však není dokonalý a nejsme si všichni rovni. Věřte, že se mě smrt těch dětí svým způsobem dotkla víc, než kohokoliv na tomto webu. Se ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Michale,
  V zásadě s Vámi souhlasím. Svět však není dokonalý a nejsme si všichni rovni. Věřte, že se mě smrt těch dětí svým způsobem dotkla víc, než kohokoliv na tomto webu. Se spoustou afghánských dětí jsme si zažili hodně legrace. A kdo nikdy neviděl výraz v očích malého afghánce, když mu dáte obyčejného plyšového medvídka, tak to nepochopí. Vojáci nejsou bezcitní zabijáci a žoldáci, jak se někdy dočteme na diskuzích od našich drahých spoluobčanů. Jen některé věci někdy vnímají jinak.

  Proto mě trochu naštvalo, když naznačujete něco ve smyslu, že se to děje lehkovážností koaličního armádního velení. Chtěl jsem jen ukázat, že to rozhodování není snadné a bohužel se někdy rozhodnete tak, že zemře i nezúčastněná osoba. Následný vliv médií už řešit nebudu.

  Váš odkaz je sice zajímavý, ale vlastně zase nic neříkající. Zkusím tedy naznačit možný scénář, jak to také mohlo probíhat. (je to samozřejmě spekulace, jde mi jen o pochopení jiného pohledu). Zkuste se vžít do té role a pak mi prosím odpovězte, jak by jste se zachoval Vy...

  Jste velitel malé jednotky, která se přesouvala zpět na základnu z plnění úkolu. Kontrolovali jste výstavbu školy v jedné vesnici. Také jste tam rozdali dětem nějaké školní pomůcky. Najednou pod Vaším prvním vozidlem explodovalo IED. Bylo v něm šest vojáků, někteří jsou mrtví, někteří těžce ranění. Pokud jim hned nepomůžete, tak zemřou. V tom se na Vás z nedalekého „kalátu“ (typické afghánské obydlí) spustí intenzivní palba. Střelba z AK, RPG i PKM. Klasický komplexní útok. Povstalci si samozřejmě vybrali vhodné místo pro ně. Velmi nevhodné pro Vás. Jste střelbou přibiti k zemi. A díky střelbě máte další mrtvé. RPG zasáhlo další Vaše vozidlo a Vy se už nemůžete stáhnout. QRF k Vám dorazí nejdříve za hodinu. V sestavě máte FACa (letecký návodčí), na spojení dvě F16. Víte, že je to Vaše jediná šance jak přežít. Zvažujete možnosti. Umírají další Vaší vojáci a dochází Vám munice. Povstalcům ne, z nedalekého stavení jim ji pořád někdo nosí…

  Máte dvě možnosti: Povoláte si letecký úder a povstalce zničíte, nebo budete čekat. Jiná možnost není. Znáte ROE, jste zběhlý v zásadách COIN a máte představu, co udělá GBU-32. Také máte několik mrtvých a několik raněných, kterým když se neposkytne první pomoc, tak zemřou.
  Jaké bude Vaše rozhodnutí? Povolíte letecký úder na opuštěný „kalát“ s povstalci nebo počkáte na QRF? Jen dvě možnosti…

  Znovu opakuji, je to spekulace a v Kunaru to mohlo probíhat úplně jinak. Ale podobné scénáře se v Afghanistánu odehrávají. Jen naznačuji, že se civilním ztrátám ani při nejlepší vůli někdy nevyhnete. A nemůžete to za vinu dávat vojákům nebo jejich velení.

  Tím ani nechci zlehčovat tragédii, která se stala. Tohle by se samozřejmě stávat nemělo a víc než kdokoliv jiný na to doplatí snažení koaličních vojsk. Ale také jsem si jistý, že celý incident bude vyšetřen a případní viníci potrestáni (a to možná i v případě, že by se tam odehrávalo to co v uvedeném příkladě a oni měli volit mezi svým životem nebo životem povstalců). I to je rozdíl.
  Skrýt celý příspěvek

 • Jarda
  20:10 23.04.2013

  To Ultramarinus

  Dopouštíte se té chyby, že automaticky mícháte teroristy s islamisty. Nezapomeňte, že druhý nejhorší teroristický čin v USA po dvojčatech spáchal Timothy ...
  Zobrazit celý příspěvek

  To Ultramarinus

  Dopouštíte se té chyby, že automaticky mícháte teroristy s islamisty. Nezapomeňte, že druhý nejhorší teroristický čin v USA po dvojčatech spáchal Timothy McVeigh, pravicový fanatik, bílý jako sníh. Určitě islamisty nenáviděl. A co Nor Breivik? osobně jsem proti jakémukoliv šíření islámu v Evropě a to i údajně mírumilovnou stavbou mešit. Ale nesmí se zjednodušovat. A jsem přesvědčen, že militantní islám nám hrozé daleko více arabských zemí než z Afghanistánu. Bohužel mám dojem, že o nasazení rozhodují velitelé ze zemí, kde si občané pletou Čečnu a ČR.
  Skrýt celý příspěvek

 • Ultramarinus
  19:10 23.04.2013

  Když jsme teď tak blízko k tomu, jak si islamističtí teroristé váží životů místního civilního ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Když jsme teď tak blízko k tomu, jak si islamističtí teroristé váží životů místního civilního obyvatelstva...:

  http://www.novinky.cz/zahranic...

  A můžete vsadit poslední čisté slipy proti suchému z nosu, že z těch "malých komandos" jsou tam "dobrovolně" MOŽNÁ jen ti sirotci po sebevrazích a že nemalé procento z těch ostatních se prostě jednoho dne "ztratilo ze školy" (nebo školky).

  Proto je "mrtvej TERORISTA, dobrej terorista" hodně blízko mému názoru. Na druhou stranu je třeba rozlišovat mezi normálním islámským věřícím, radikálním islámským věřícím a radikálem, který zároveň i chce vraždit ve jménu velkýho Áčka. TERORISTI jsou převážně ti z třetí skupiny, občas, vyjímečně ti ze druhé.

  Pro slušnou demokratickou společnost a civilizaci "západního střihu" ale považuju jakkoliv umírněný islám za hrozbu. Můj názor je, že TOLEROVAT (tj ne PODPOROVAT, ale nezakazovat z fleku) by se měla pouze TOLERANTNÍ náboženství (což islám nikdy nebyl, ačkoliv někteří jeho vyznavači, i "humanisté", kteří mají tendence do pušek mířících jim do obličejů strkat květiny a emotivně odmítat špinavou hnusnou a krvavou realitu, si to chybně myslí).
  Skrýt celý příspěvek

 • Jarda
  18:56 23.04.2013

  Článku není co vytknout. Tak to ve válce bylo, je a bude. Další otázkou je, co tam ti vojáci pohledávají? Drží u moci zkorumpovaný Karzaího režim, de facto zabezpečují produkci a ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Článku není co vytknout. Tak to ve válce bylo, je a bude. Další otázkou je, co tam ti vojáci pohledávají? Drží u moci zkorumpovaný Karzaího režim, de facto zabezpečují produkci a export drog do USA a Evropy. Z hlediska obyvatel jsou okupanti, stejní jako byli kdysi Angličané, později Rusové. Bojují proti terorismu? Ale většina teroristů má vazby na Saudskou Arábii. Poslední útok v Bostonu provedli Čečenci. Něco je asi špatně. Zajímaly by mne názory ostatních, jak to v Afghanistánu dopadne?
  Skrýt celý příspěvek

 • Left
  18:12 23.04.2013

  "Otevřeme oči a uvědomme si, že civilisté neumírají díky boji s terorismem, ale kvůli boji s terorismem." (Nemělo by tam být otevřme?)
  Takhle věta mi přišla jako velice důležitá ...
  Zobrazit celý příspěvek

  "Otevřeme oči a uvědomme si, že civilisté neumírají díky boji s terorismem, ale kvůli boji s terorismem." (Nemělo by tam být otevřme?)
  Takhle věta mi přišla jako velice důležitá pro pochopení celé problematiky. Krásně to vše shrnuje.

  Přestože stojít na straně názoru, který prezentuje tento článek, tak musím přiznat, že přechozí článek pana Vosky je, bohužel, také z velké části pravdivý. Opravdu to není tak jednoduché. Celkově ale musím uznat, že jde o velice kvalitní text..
  P.S. Autor (autoři) by si možná měl rozmyslet, zda nechce odejít z AČR a pracovat radši někde jako novinář :)

  To Michal Voska: "Smutné je, když zde mnozí píší o mrtvém islamistovi dobrém islamistovi, co nám je do Afghánistánu atp., "
  Naštěstí to tu napsal jen jeden člověk, ale stejně...
  Skrýt celý příspěvek

 • Michal Voska
  17:33 23.04.2013

  RiMr
  .. rozhodně to nemělo vyznít tak, že poukazujeme na dopravu vojáků do Afghánistánu a na naše možnosti. Větší deníky, magazíny a časopisy obvykle ve vládním speciálu místo ...
  Zobrazit celý příspěvek

  RiMr
  .. rozhodně to nemělo vyznít tak, že poukazujeme na dopravu vojáků do Afghánistánu a na naše možnosti. Větší deníky, magazíny a časopisy obvykle ve vládním speciálu místo mají, o to to je pro ně snažší. Bohužel, pro nás to nešlo... Na druhou stranu kdyby ano, v tu chvíli za nás automaticky má armáda plnou zodpovědnost a to nebylo naším cílem. Nikdy bych si neodpustil, kdyby kvůli mé dopravě na místě by byl kdokoliv z vojáků ohrožen, či by bylo ohroženo stanoviště z důvodu absence vojáků právě pro potřeby transportu civilů.

  Vlastní cesta nám otevřela jiné pohledy a jiné možnosti, kam by se zřejmě pod patronátem a ochranou AČR nebylo možné nikdy dostat.
  Skrýt celý příspěvek

 • Michal Voska
  17:16 23.04.2013

  RiMr:
  Michal Voska: "v Afghánistánu jsem se pohyboval krátce, nelétám tam speciálem, vše šlo z naší kapsy"
  Ubohá záludná podpásovka, přesně zapadající do "většího ...
  Zobrazit celý příspěvek

  RiMr:
  Michal Voska: "v Afghánistánu jsem se pohyboval krátce, nelétám tam speciálem, vše šlo z naší kapsy"
  Ubohá záludná podpásovka, přesně zapadající do "většího obrazu".

  ....proč podpásovka ? Konstatování faktu. Málokdo si zde uvědomí, že práce, články, které zde tvoříme nám nepřináší statisíce, pokud jde o reportáže, děláme to z větší části z nadšení a radosti, tudíž si to i financujeme. Nevidím v tom záludnou podpásovku. AČR si velice vážím, všech lidí, kteří dělají něco pro naši vlast si vážím.
  Skrýt celý příspěvek

 • RiMr
  16:59 23.04.2013

  Autor: Díky za přínosný a díky zdejší speciální směsi antiamimultikultihárekrišna povahy bohužel i zbytečný článek. Lumíci zůstanou lumíky...
  Ale je fajn vědět, že takoví nejsou ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Autor: Díky za přínosný a díky zdejší speciální směsi antiamimultikultihárekrišna povahy bohužel i zbytečný článek. Lumíci zůstanou lumíky...
  Ale je fajn vědět, že takoví nejsou všichni.
  Ještě jednou díky a hodně štěstí!

  Michal Voska: "v Afghánistánu jsem se pohyboval krátce, nelétám tam speciálem, vše šlo z naší kapsy"
  Ubohá záludná podpásovka, přesně zapadající do "většího obrazu".
  Skrýt celý příspěvek

 • Michal Voska
  16:21 23.04.2013

  http://news.sky.com/story/1075...

  A spokesman for the Nato-led International Security Assistance Force (ISAF), Captain Luca Carniel, said ...
  Zobrazit celý příspěvek

  http://news.sky.com/story/1075...

  A spokesman for the Nato-led International Security Assistance Force (ISAF), Captain Luca Carniel, said they were aware of reports of civilian casualties and were assessing the incident.

  He said ISAF had provided "air support" during the operation. The air strike had been called in by Nato forces, and not their Afghan allies, he continued.
  Skrýt celý příspěvek

 • mattea
  16:20 23.04.2013

  Díky za článek, má hlavu a patu. Nereaguje sice přesně na původní článek pana Vosky, je k němu ale dobrou protiváhou.

  Díky za článek, má hlavu a patu. Nereaguje sice přesně na původní článek pana Vosky, je k němu ale dobrou protiváhou.

 • Oldřich
  16:09 23.04.2013

  Standa: Něco proti pojišťovákům ? :D

  Jinak s myšlenkou autora článku souhlasím.

  Standa: Něco proti pojišťovákům ? :D

  Jinak s myšlenkou autora článku souhlasím.

 • Jiří Kalát
  15:49 23.04.2013

  to vanhouten: teroristi by nevznikali, kdyby na ně neutočili vojáci...a vojkýy, tam posílají civilisti.....to je asi taková otázka, jako co bylo dříve, jestli slepice a nebo ...
  Zobrazit celý příspěvek

  to vanhouten: teroristi by nevznikali, kdyby na ně neutočili vojáci...a vojkýy, tam posílají civilisti.....to je asi taková otázka, jako co bylo dříve, jestli slepice a nebo vejce.....
  Skrýt celý příspěvek

 • Michal Voska
  15:42 23.04.2013

  Pro příslušníka AČR, autora článku...

  Děkuji za vaší oponenturu a Vaše názory a připomínky. Máte pravdu, v Afghánistánu jsem se pohyboval krátce, nelétám tam speciálem, vše šlo ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Pro příslušníka AČR, autora článku...

  Děkuji za vaší oponenturu a Vaše názory a připomínky. Máte pravdu, v Afghánistánu jsem se pohyboval krátce, nelétám tam speciálem, vše šlo z naší kapsy, proto to nešlo bohužel déle, nicméně za tu dobu jsem projel kompletní okolí mazare Sharifu, vč.provincie Balch, dále Samangan a vše okolo, město. Pak zde byl Kábul, blízké okolí. Není to moc, ale na civilistu bez vesty, zbraní a zajištění dost.

  I mi to umožnilo se bavit s řadou místních lidí, proto je automaticky nezatracuji a pohlížím na ně jako na rovné. Dalším úhlem pohledu jsou lidé z Člověka v tísni, operující v Afghánistánu léta. U nich jsem trávil několik dní, včetně cest na jejich projekty. I oni mají do situace co říct...

  To, co se stalo je smutné, smutnější je, že to není vyjímečná situace, ale tu a tam se toho děje více. Smutné samozřejmě je, když taliban zneužije jako štíty nevinné, zde tomu tak ale očividně nebylo, zkrátka střela vlétla tam, kam neměla a díky výbuchu se zřítil dům plný dětí.

  Zajímavá si myslím je otázka, kolik lidí se k Talibánu rekrutuje bez výhružek násilí, ze své vlastní vůle. Myslím tím právě pozůstalé po "kixech". Taková statistika neexistuje, ale možná by nás její čísla dost udivila...

  Píšete o mrtvých ve válce a o mrtvých v Bostonu, samozřejmě, chápu, mnoho lidí nedokázalo pochopit myšlenku poukázání na lidskou tragédii v podobě obětí, ne o srovnání terorismus/válka. Nicméně USA krom toho, že od počátku své historie jsou prakticky stále ve válce jsou skutečně ve válce s terorismem, jak sám uvedl Bush ml., Bush st., Clinton i Obama. Pak by z logiky věci znamenalo, že podlý terorist.čin je defakto válečným aktem... Samozřejmě bráno v nadsázce.

  Smutné je, když zde mnozí píší o mrtvém islamistovi dobrém islamistovi, co nám je do Afghánistánu atp., myslím si, že civilizovaný, rozumně myslící člověk by měl mít všeobecný rozhled, ne se zavírat před jakoukoliv zprávou, kde nepůjde o našince. Brát Afghánistán za zemi teroristů, fanatiků a extrémistů je blbost. V každé zemi se najde řada extrémistů, magorů, agresorů. V zemích, které jsou desítky let ve válce jich je samozřejmě více...
  Skrýt celý příspěvek

 • vanhouten
  15:38 23.04.2013

  Jiří Kalát: že kdyby nebyli teroristi, tak by neumírali zbytečně civilisti?

  Jiří Kalát: že kdyby nebyli teroristi, tak by neumírali zbytečně civilisti?

 • Jiří Kalát
  15:17 23.04.2013

  " Otevřeme oči a uvědomme si, že civilisté neumírají díky boji s terorismem, ale kvůli boji s terorismem." docela by mě i zajímalo, co tímto chtěl autor povědět.

  " Otevřeme oči a uvědomme si, že civilisté neumírají díky boji s terorismem, ale kvůli boji s terorismem." docela by mě i zajímalo, co tímto chtěl autor povědět.

 • vanhouten
  15:12 23.04.2013

  btw taky vam pripadne ze nejak od bostonskeho vybuchu utichly zpravy o Kimovi? ze by zase uz to nikoho nezajimalo? :)

  btw taky vam pripadne ze nejak od bostonskeho vybuchu utichly zpravy o Kimovi? ze by zase uz to nikoho nezajimalo? :)

 • vanhouten
  15:05 23.04.2013

  zajimave cist nektere prispevky. vezmu to z uplne jine strany: mily prislusniku (popr. prislusnici) ACR - piste vice clanku. dle me to ma hlavu a patu a tady se aspon par lidi ...
  Zobrazit celý příspěvek

  zajimave cist nektere prispevky. vezmu to z uplne jine strany: mily prislusniku (popr. prislusnici) ACR - piste vice clanku. dle me to ma hlavu a patu a tady se aspon par lidi dozvi realie jinak nez z TV Nova a z Blesku, novinek nebo podobnych pochybnych medii. tesim se na dalsi...
  Skrýt celý příspěvek

 • Jiří Kalát
  15:02 23.04.2013

  Já si osobně myslím, že tento článek není reakcí na text Michala Vosky, jelikož ten je o něčem jiném. Chápu, že se armáda má potřebu se bránit, také jak by ne, oni nejsou ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Já si osobně myslím, že tento článek není reakcí na text Michala Vosky, jelikož ten je o něčem jiném. Chápu, že se armáda má potřebu se bránit, také jak by ne, oni nejsou nezúčastněnými pozorovateli konfliktu, ale jejími přímými účastníky, proto chápu jejich reakci, ale doporučoval bych si původní text pořádně pročíst a chvíli se nad ním zamyslet.
  Skrýt celý příspěvek

 • Standa
  14:49 23.04.2013

  Dušan Jelínek: Přesně, média jsou tady od toho aby informovaly, to ano, ale taky jsou v konkurenčním boji a bude je zajímat informace, kterou na mediálním trhu lépe prodají a tím ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Dušan Jelínek: Přesně, média jsou tady od toho aby informovaly, to ano, ale taky jsou v konkurenčním boji a bude je zajímat informace, kterou na mediálním trhu lépe prodají a tím na sebe upoutají pozornost a tím si mohou zajistit lepší podmínky pro placenou inzerci. A bohužel ano, lidé na celé zemi nemají stejnou hodnotu. Člověk, co umí pást kozy má menší hodnotu, než člověk, co úspěšně zkoumá technologii např.ve zdravotnictví, která zachrání x lidí. Pasáků koz pak obětuju třeba 10 pro záchranu toho zmíněného. Až se celá společnost zhroutí a lidstvo nebude mít co jíst, tak potom pasák koz bude mít větší hodnotu, než např.pojišťovák. (teď teda nechci rozebírat, jestli i teď má pasák koz větší hodnotu, než pojišťovák :-) ).
  Skrýt celý příspěvek

 • obca
  14:33 23.04.2013

  Mne osobne viac zalezi na civilistoch v usa, ako na detoch v afgane ktore nemaju buducnost a je sanca ze v buducnosti budu vrazdit v mene alaha, cely afgan mi je u prdele, mrtvy ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Mne osobne viac zalezi na civilistoch v usa, ako na detoch v afgane ktore nemaju buducnost a je sanca ze v buducnosti budu vrazdit v mene alaha, cely afgan mi je u prdele, mrtvy moslim dobry moslim. Amen
  Skrýt celý příspěvek

 • Viktor
  14:22 23.04.2013

  Dušan Jelínek: AMEN!

  Dušan Jelínek: AMEN!

 • Dušan Jelínek
  14:16 23.04.2013

  Diskuse kolem medializace obětí v Bostnu a jinde, Irák, Afghanistán, je pouze popíráním obvyklých reakcí lidí.
  Když budu s známému již podvacáté vykládat, jak se mi soused ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Diskuse kolem medializace obětí v Bostnu a jinde, Irák, Afghanistán, je pouze popíráním obvyklých reakcí lidí.
  Když budu s známému již podvacáté vykládat, jak se mi soused napravo opil a spal venku na lavičce, asi mě nebude soustředěně poslouchat. Ale když se zmíním o sousedovi nalevo, který je vzorem odpovědnosti, jak se opil a spal na lavičce, asi se můj známí podiví a bude chtít nějaké informace na doplnění. Prostě to bude komunikačně zajímavější, protože je to méně obvyklé.
  Až v Afghanistánu vyrobí první tablet, budou o tom média psát více než o miliónu tabletů, vyrobených ten den v USA, Číně nebo Korei. A bude to správné.
  Skrýt celý příspěvek

 • j. fišer, třebíč
  14:15 23.04.2013

  trochu jiný pohled je třeba takový, že to jsou jenom domorodci, ne doopravdičtí lidé
  to ty tři oběti v emerice je něco jiného
  =.=.=.=.=
  kdyby tam nebyli teroristi a agresoři z ...
  Zobrazit celý příspěvek

  trochu jiný pohled je třeba takový, že to jsou jenom domorodci, ne doopravdičtí lidé
  to ty tři oběti v emerice je něco jiného
  =.=.=.=.=
  kdyby tam nebyli teroristi a agresoři z nato, tak mohlo žít spousta lidí
  a nejhorší na tom je, že této teroristické agrese se zúčastňuje i čr
  F U J
  Skrýt celý příspěvek

 • Blake
  13:47 23.04.2013

  Honza, mas snad pocit, ze by media mali pisat o kazdom viacpocetnom umrti? Spravy by mali informovat o vyznamnych udalostiach, ktore sa dotykaju narodu a statu ku ktoremu patria. ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Honza, mas snad pocit, ze by media mali pisat o kazdom viacpocetnom umrti? Spravy by mali informovat o vyznamnych udalostiach, ktore sa dotykaju narodu a statu ku ktoremu patria. Ci uz to je rybarsky festival v zapadlej obci vlasti, alebo pristanie americana na mesiaci, na tom nezalezi. Skutocne nevidim dovod, preco by sa mal Cech dozvediet z ceskych medii o Cinskom zemetraseni, pokial v nom neutrpeli zranenia Cesi.
  Skrýt celý příspěvek

 • Honza
  13:35 23.04.2013

  A co například zemětřesení v Číně z minulého týdne kde zemřelo nejméně 189 lidí ? V českých mediích také ani slovo.

  A co například zemětřesení v Číně z minulého týdne kde zemřelo nejméně 189 lidí ? V českých mediích také ani slovo.