NÁZOR: Naše bezpečnost není samozřejmost ve dvou různých výstupech

Steadfast Jazz 2013
Cvičení Steadfast Jazz 2013 / NATO

Před dvěma dny proběhla 2. národní konference organizovaná Jagellem 2000 s názvem Naše bezpečnost není samozřejmost. Celý den diskusí o bezpečnosti, odpoledne i za účasti vrcholných politiků, má zajisté v dnešní době smysl. Článek původně vyšel na blogu On War | On Peace.

Připomínat, že bezpečnost je cosi, co vyžaduje určitou pozornost a investici je záslužné. Stejně jako slyšet názory reprezentantů významných politických stran na to, jak vidí bezpečnost naší země a širšího okolí, kde spatřují hlavní ohrožení a jak na ně chtějí reagovat je osvěžující, zvláště s vědomím toho, že s obranými tématy se volby nevyhrávají.

Zaujalo mě, že se v médiích objevily v zásadě dva výstupy. První mě potěšil, byť jeho dopad je minimální. Bývalý polský prezident Aleksander Kwaśniewski ve svém vystoupení vyslovil podobný názor, který jste již mnohokrát mohli číst například na těchto stránkách, že současná zemětřesení jsou součástí přerodu světového řádu, přesunu mocenských centrem a rozdělení moci.

Od Ruska očekává Kwaśniewski, že se stane jedním z nových mocenských center formujícího se multilaterálního světa. Nepůjde však o překotnou revoluci v rozdělení světové moci. Významnou roli budou podle něj nadále hrát Spojené státy, jejichž role však „už nikdy nebude tak silná jako v průběhu posledních dvaceti, třiceti let".

Dalšími budoucími supervelmocemi se stanou Indie a především Čína. „Ta se již připravuje na převzetí role supervelmoci číslo jedna. Demografie je hybnou silou," konstatoval Kwaśniewski.

Mezi supervelmoci zařadil Evropskou unii, která má sice podle něj zůstat důležitým hráčem, musí však udržet svou jednotu a reformovat se.

Pokud by se měla použít historická paralela spíše než Studená válka, kterou si ještě pamatujeme a proto ji tak rádi používáme za příklad, se bude svět podobat Evropě 19. století, v posledních 25 letech odmítaná geopolitika bude opět hrát významnější roli, což mimo jiné Kwaśniewski také zmiňoval ve vystoupení. Obnova koncertu velmocí je také jediným způsobem, jak řešit některé dlouhodobé problémy, například v Severní Africe a na Středním východě.

Každopádně lze očekávat, že v oblastech střetu zájmů bude nadále převládat nestabilita a zmrazené konflikty. Bude potvrzena anarchičnost mezinárodního prostředí. Zkrátka, realismus po liberálním doufání opět přebírá nadvládu.

Druhý výstup zarezonoval mnohem více a nějak ani nemohu říct, že mě potěšil. Ale nevím, i proto se zdržím obsáhlejších komentářů. Jeho autorem je generál Petr Pavel, který od 1. června letošního roku nastupuje v NATO a vyvolal titulky typu:
 + NATO není v tuto chvíli příliš připraveno na válku, varuje generál Petr Pavel (Právo)
 + Špatná zpráva! NATO prý nemá na to ochránit Pobaltí před Rusem (instory.cz)
 + Rusku by k obsazení Pobaltí stačily dva dny, NATO by nestihlo reagovat, řekl Pavel (Český rozhlas)
 + NATO Believes Russia Can Take Over Kiev, Baltic Countries Within Two Days (sputnik News)

To, že generál parafrázoval Putinovu větu o tom, že Rusko obsadí Ukrajinu za pár dnů, neobstojí. Toto je citace z článku v Právu:

„Aniž bych chtěl malovat čerta na zeď, tak jsem toho názoru, že naše sebevražedné tendence v Evropě se začínají projevovat měrou, která by nás měla varovat," řekl Pavel.

Podle něj Aliance není připravena, aby rychle rozhodla o nasazení svých vojáků. „Dnešní NATO není příliš připraveno na válku," uvedl generál.

Podle něj by Rusko dokázalo obsadit pobaltské státy za dva dny a Aliance by neměla šanci útok odvrátit...

„Když byl prezident Putin tázán, za jakou dobu by byl schopen obsadit Ukrajinu, tak řekl, že by byl v Kyjevě za dva dny. Podle mého to není nadsazené a stejná doba by mu stačila na obsazení pobaltských republik. A my bychom nebyli za takovou dobu reagovat," dodal Pavel.

Pokud by k takovému scénáři došlo, byla by Aliance podle něj před dilematem, zda jít do střetu s Ruskem, který by se mohl vyvinout v jadernou válku, nebo spojencům pomoci.

NATO se loni na summitu ve Walesu domluvilo na vzniku jednotek velmi rychlé reakce, které jsou schopné vyrazit do akce během dvou dnů. Podle Pavla je ale nereálné, aby se do dvou dnů rozhodly parlamenty všech 28 aliančních států."

Asi budou rozdílné názory na to, jestli je to v současné situaci nejšťastnější signál vysílaný jedním z vrcholných představitelů aliance. Být však občan Pobaltí, znejistím, začnu se ptát, jestli mi tak náhodou celou dobu o alianci a jejích schopnostech nelžou a budu přemýšlet, jak se postarat sám o sebe.

Redakčně upraveno

Nahlásit chybu v článku


Související články

Angažmá Petra Pavla v NATO

Armádní generál a náčelník Generálního štábu Armády ČR Petr Pavel nastoupí 26. června 2015 na post ...

Občané České republiky vítají vojáky NATO a hlásí se k demokracii

Vyškov na Moravě byl jedním ze tří míst, kam včera dorazila kolona amerických vojáků vracejících ...

EXCALIBUR ARMY vyveze do Iráku bojová vozidla pěchoty

Spolková republika Německo udělila společnosti REAL TRADE PRAHA a.s. povolení k reexportu 280 ...

Budoucnost manévrového boje izraelské armády

Minulý týden proběhla v Izraeli mezinárodní konference Ground Forces Israel Defense. Na konferenci ...

Zvýraznit příspěvky za posledních:

 • jobr23
  18:55 29.05.2015

  Stále nemohu pochopit to, jak se dovede řada lidí živit tím neustálým strašením Ruskem. Zejména, co se týká hrozby obsazení pobaltských zemí. Pohyb vojsk na tomto, dnes úzkém ...Zobrazit celý příspěvek

  Stále nemohu pochopit to, jak se dovede řada lidí živit tím neustálým strašením Ruskem. Zejména, co se týká hrozby obsazení pobaltských zemí. Pohyb vojsk na tomto, dnes úzkém styčném pruhu je s určitostí silně monitorován. Každá příprava na případnou agresi by byla ihned zmonitorována. Já sice chápu, že proamerická srdce nemohou spolknout obsazení Krymu, ale na tuto věc je se třeba podívat také z druhé strany.

  To, že se Jelcin tak snadno vzdal této enklávy, kde má Rusko po staletí námořní vojenskou základnu, by se dalo vysvětlit. Jakýmsi opojením a doufáním v trvalé přátelství. Ovšem těžko vysvětlitelné už by bylo to, aby se toho Rusko snadno vzdalo. To by snad mohl udělat jenom blbec. I když už i to mohl být účel politického nasměrování Ukrajiny. A také byl. Na polici mám knihu, kde se srovnávají strategické vojenské poměry sil. Když si srovnám jenom Rusko versus USA a neberu v potaz NATO, tak se musím smát. Protože nevěřím, že Putin a jeho generalita jsou tak omezení, aby nevěděli o tomto propastném rozdílu. Je možná i pravdou, že Rusko má v určitém směru moderní vojenskou techniku, ale má ji propastně málo. Spíš bych řekl, že vývoj jejich techniky ( v každém směru levnější) je směrován k udržení, nebo rozšíření jejího exportu. Čili zase peníze pro jisté kruhy. Ale na opačné straně. Tak jako je tomu na Západě. Halt privatizace, soukromé vlastnictví, nízké dividendy dokáží kapitalisticky potrápit.

  Čteme tady o tom stále. Ale trochu novinářsky zabalenější, aby byl strach a obavy.Skrýt celý příspěvek

 • Nesher
  18:50 29.05.2015

  Supreme A já zase naopak mám pocit, že o svobodu mě připraví spíš Putin a jeho tuzemští pomahači než pár tisíc nevzdělaných hadrohlavů, Ti liberálně-demokratický režim v ČR ...Zobrazit celý příspěvek

  Supreme
  A já zase naopak mám pocit, že o svobodu mě připraví spíš Putin a jeho tuzemští pomahači než pár tisíc nevzdělaných hadrohlavů, Ti liberálně-demokratický režim v ČR ohrozit nemohou, max. mohou zabít pár lidí, ale to stát neohrozí. Ruský vliv ano. A že Rusko sklouzává čím dál tím víc k fašismu je čím dál evidentnější, například pořad na prvním programu ruské státní televize o okupaci mé země je jednoznačná ukázka nepřátelského postoje.Skrýt celý příspěvek

 • Superme
  18:31 29.05.2015

  No, pánové, když se podívám do některých západoevropských zemí - hlavně tedy do některých měst - a podívám se na demografické složení daného místa (Malmö, Marseille, Brusel atd.), ...Zobrazit celý příspěvek

  No, pánové, když se podívám do některých západoevropských zemí - hlavně tedy do některých měst - a podívám se na demografické složení daného místa (Malmö, Marseille, Brusel atd.), tak IS je pro mě mnohonásobně větší nebezpečí, než vymyslený nepřítel, tedy Rusko. Protože v těch místech nejsou Šiíté, ale Sunité. A IS je SUNITSKÁ.

  A co dělá EU? Tahá jich sem ještě více! Sorry, ale podceňovat IS je největší chyba, jakou můžeme udělat. To jsou stvůry, které řežou hlavy i 4 letým dětem!

  Ale tak hlavně, že Assad je diktátor, že?!Skrýt celý příspěvek

 • Luky
  17:58 29.05.2015

  no možná by stačilo je pro začátek přestat zásobovat a taky už dál tu a tam nebombardovat Irácká ...Zobrazit celý příspěvek

  no možná by stačilo je pro začátek přestat zásobovat a taky už dál tu a tam nebombardovat Irácká velitelství...

  http://www.judicialwatch.org/w... Skrýt celý příspěvek

 • ruleta
  17:36 29.05.2015

  No protoze ISIS sama o sobe nepredstavuje takovou hrozbu, neohrozuje celistvost Evropy, Vychodni Evropy, statu CR jako samotneho. Kulturne ani ideologicky neni ISIS pro evropana ...Zobrazit celý příspěvek

  No protoze ISIS sama o sobe nepredstavuje takovou hrozbu, neohrozuje celistvost Evropy, Vychodni Evropy, statu CR jako samotneho. Kulturne ani ideologicky neni ISIS pro evropana zajimava a tudiz ani nemuze byt ve vetsim meritku uspesna nepocitaje omezeny pocet teroristickych utoku.Skrýt celý příspěvek

 • peterLuk
  17:22 29.05.2015

  Súhlasím... ISIS sa nám vysmieva a ukazuje nám holý zadok a my o tom diskutujeme... Namiesto toho, aby NATO konečne niečo podniklo!!! Bojovať v Afghanistane proti bývalým ...Zobrazit celý příspěvek

  Súhlasím... ISIS sa nám vysmieva a ukazuje nám holý zadok a my o tom diskutujeme... Namiesto toho, aby NATO konečne niečo podniklo!!! Bojovať v Afghanistane proti bývalým spojencom? No problem. Postaviť sa skutočným teroristom? "Dvojičky nezhodili, takže nás sa to netýka!" Asi tak mi to pripadá... ISIS malo byť zničené keď bolo v zárodku, už je na to neskoro a bude len posilovať - a NATO bude (hoci aj - a pravdepodobne len - propagandisticky) bojovať na dvoch frontoch.Skrýt celý příspěvek

 • Fous
  16:39 29.05.2015

  Ach ano, zase je ten zlý Rus, že? Mě to opravdu baví toto... Ohledně ISIS je zajímavé, že naše úžasné NATO nedělá zhola nic (kromě bombardování samozřejmě to jim jde dobře vždy a ...Zobrazit celý příspěvek

  Ach ano, zase je ten zlý Rus, že? Mě to opravdu baví toto... Ohledně ISIS je zajímavé, že naše úžasné NATO nedělá zhola nic (kromě bombardování samozřejmě to jim jde dobře vždy a všude) k zastavení ISIS...Žádná ofenzíva, žádné jednotky, prostě nic...Je vidět, že jakmile k toho nejdou prachy tak nevidíme neslyšíme... Pro známe firmy co mi budou nadávat to bolševiků atd musím upozornit, že komunista nejsem a jakýmkoliv ofenzivním jedincům nehodlám odepisovat ;)Skrýt celý příspěvek

 • Jura99
  16:22 29.05.2015

  Pobaltí je frontové pásmo, prozatím studené války. To je snad jasné každému Pobalťanovi, takže poslední věta článku není na místě. Obdobně byla svého času frontovým pásmem např. ...Zobrazit celý příspěvek

  Pobaltí je frontové pásmo, prozatím studené války. To je snad jasné každému Pobalťanovi, takže poslední věta článku není na místě. Obdobně byla svého času frontovým pásmem např. Normandie a tamější obyvatelé rovněž utrpěli velké ztráty na životech při bombardování nebo ostřelování bitevními loděmi (až desítky tisíc civilních obětí). Zadržet masivní vpád tak, aby cizí dovolenkář nevstoupil ani na metr území, není reálné. A postarat se sám o sebe? Na to Pobaltí už nemá vůbec, snad jen po vzoru Izraele, tzn. celková militarizace země a držení jaderných zbraní.
  V současné chvíli je nejúčinnější způsob obrany takový, aby dovolenkář neměl peníze na zahraniční zájezd. Takže sankce, sankce a zase sankce. K tomu nízká ceny ropy, odliv zahraničního kapitálu, přetažení (emigrace) mozků a neobchodovat s ním. Pokud si např. Zeman myslí, že ne, tak je mimo. Sankce nelze současnému Rusku zrušit v řádech desetiletí. Musí nejprve projít očistou vlastního myšlení a změnou politického systému, která bude stabilní.Skrýt celý příspěvek

 • Luky
  12:10 29.05.2015

  tak hoďte link na ty odposlechy...pěkně přepis v kuse

  všude to jen volně interpretují (já to zas tak moc nehledal)...

  tak hoďte link na ty odposlechy...pěkně přepis v kuse

  všude to jen volně interpretují (já to zas tak moc nehledal)...

 • ruleta
  11:50 29.05.2015

  Podle meho laickeho nazoru v nekolika vetach je zaklad regionalni bezpecnost, tedy uzemi CR a blizka uzemi - to se tyka, jak Pobalti, tak Ukrajiny, tak Balkanu a v tomto my jako CR ...Zobrazit celý příspěvek

  Podle meho laickeho nazoru v nekolika vetach je zaklad regionalni bezpecnost, tedy uzemi CR a blizka uzemi - to se tyka, jak Pobalti, tak Ukrajiny, tak Balkanu a v tomto my jako CR nemame zadnou koncepci. Minimalni/zadna regionalni kooperace, minimalni/zadny vsevojensky rozvoj a k tomu minimum motivace obcanu CR, chabe stavajici pocetni stavy, nulova prestiz a loajalita, jak k armade, tak k CR jako statu.

  Rozvoj "expedicnich sil" vcetne prislusne techniky povazuji za tresnicku na dortu, kterou my stavime misto korpusu dortu...

  Co se tyce politiku a jejich vyjadrovani doporucuji si polsechnout odposlechy Sikorskeho a jeho nazory na kooperaci s USA - poucne, skoda, ze to nepadne verejne.

  ..ale kdo chce kam....Skrýt celý příspěvek

 • Muhaha
  10:46 29.05.2015

  Bylo by nejprve dobré vědět, zda: 1. je budoucí předseda vojenského výboru NATO jen mediální narcis typu našeho pana presidenta, který prostřednictvím alarmistických hlášek ...Zobrazit celý příspěvek

  Bylo by nejprve dobré vědět, zda:

  1. je budoucí předseda vojenského výboru NATO jen mediální narcis typu našeho pana presidenta, který prostřednictvím alarmistických hlášek záměrně přitahuje pozornost ke své osobě;

  2. nebo jde o schválenou součást propagandy.

  Pokud platí bod 1., dočkáme se v budoucnu jistě řady jeho dalších siláckých prohlášení, jež si nakonec budou navzájem protiřečit, znevěrohodňovat NATO samotné atp.

  Jestli platí bod 2., tak je potom diskuse nad účelem zveřejňování takových názorů z úst tak vysoce postavených činitelů NATO více než smysluplná. Může jít např.
  a) o budování alibi ("ale my jsme vám přece jasně naznačovali předem, že se na nás nemůžete spoléhat),
  b) zvýšení tlaku na politickou reprezentaci evropských států NATO kvůli převzetí větší odpovědnosti a tím i finančního břemene za svoji vlastní obranu,
  c) vzkaz Rusku de facto uznávající jeho sféru vlivu na Baltu s cílem jej upokojit
  d) nebo Rusko naopak vyprovokovat k něčemu neuváženému, dokud si myslí, že má "náskok" ............ atd.atd.

  Pokud jde o mě, tak, jelikož je mi takových mediálních výstřelů pana generála Petra Pavla známo povícero, já se přikláním k bodu 1.Skrýt celý příspěvek

 • Superme
  10:45 29.05.2015

  „Aniž bych chtěl malovat čerta na zeď, tak jsem toho názoru, že naše sebevražedné tendence v Evropě se začínají projevovat měrou, která by nás měla varovat," řekl Pavel. ...Zobrazit celý příspěvek

  „Aniž bych chtěl malovat čerta na zeď, tak jsem toho názoru, že naše sebevražedné tendence v Evropě se začínají projevovat měrou, která by nás měla varovat," řekl Pavel.

  Souhlas. Imigrační politika EU je jednoznačně sebevražedná!Skrýt celý příspěvek

Načítám diskuzi...

Stránka 4 z 4