NÁZOR: Návrh restrikce držení zbraní z pera Evropské komise – efektivní řešení, nebo diletantismus?

Foto: Zpřísní EU držení zbraní? / Public Domain
Zpřísní EU držení zbraní? / Public Domain 

Evropská komise vydala urychleně návrh směrnice na další omezení získání zbraní v EU jako důsledek událostí z 13. listopadu v Paříži. Podívejme se na obsah návrhu, jenž vychází z květnové European Security Agenda, a na důsledky jeho implementace. Jde o konstruktivní řešení problému, nebo jen o další pokus rozšíření své agendy z pera Evropské komise a pošlapání hodnot demokracie? Článek vyšel původně na webu On War | On Peace.

Obsah návrhu

Návrh směrnice, který v rámci Junckerovy komise připravila komisařka pro vnitřní trh, průmysl a podnikání Elżbieta Bieńkowska a komisař pro migraci a občanství Dimitris Avramopoulos, navazuje na současnou legislativu EU (Směrnice 91/477/EEC) v oblasti zbraní a přináší návrhy nových omezení a harmonizace práv pro členské státy EU.

Cílem návrhu je podle úvodních stránek dokumentu harmonizace pravidel pro označování zbraní, jejich výroby, deaktivace a definování přístupu ke klasifikaci loveckých a sportovních zbraní. Důvodem je dle slov Junckera ,,vypořádání se s hrozbou toho, že zbraně padnou do rukou teroristů“.

 Návrh směrnice obsahuje:

 • Zákaz jistých samonabíjecích zbraní, které nebudou moci být v žádném případě drženy soukromými osobami, přestože jsou trvale znehodnocené. Ty budou přesunuty z kategorie B do kategorie A. Toto omezení zahrnuje všechny zbraně v kategorii B7 nebo zbraně s velkou kapacitou zásobníkunebo s konstrukcí, která umožňuje jednoduché přestavění na zbraň automatickou. Týká se to i předchozích automatických zbraní upravených na samonabíjecí,

 • přísnější pravidla nákupu zbraní a jejich součástek přes internet,

 • společná pravidla označování zbraní v celé EU,

 • zlepšení kooperace mezi státy, například mezistátně propojeným registrem zbraní,

 • vytvoření společných kritérií zahrnující signální zbraně (pistole na světlice, pistole na startování závodů) a expanzní zbraně s cílem zabránit přestavění takových zbraní na zbraně funkční,

 • společný přístup k deaktivaci zbraní, přísnější omezení cirkulace znehodnocených zbraní se zákazem držení a prodeje znehodnocených zbraní kategorie A. Státy musí zavést registr držitelů deaktivovaných zbraní,

 • přísnější omezení pro sběratele,

 • maximálně pětiletý limit pro obnovení licence.

To dobré a to špatné

Zaměřme se na návrh týkající se samonabíjecích zbraní a jejich přesunování z kategorie B do kategorie A. Evropská komise v návrhu vůbec nedefinuje, o které zbraně se jedná. Jaké zbraně jsou jisté zbraně? Co jsou zbraně s velkou kapacitou zásobníku? Co si má člověk představit pod pojmem lehce přestavitelné na zbraň automatickou? 

Tento bod návrhu je opravdu velmi vágně napsaný. Pokud by byl implementován v současném znění, může to vést k minimálně dvěma problémům. Za prvé si návrh vyloží každý stát jinak.

To by ve výsledku šlo proti podstatě snahy o harmonizaci práva mezi státy, ačkoli je to podstatou návrhu. Za druhé je reálné do této kategorie zařadit prakticky cokoliv. Otevírá se tedy možný prostor pro šikanu občanů, jež zbraně drží legálně.

 Přísnější pravidla pro nákup zbraní a jejich součástek na internetu se dají považovat za dobrá, ale jejich reálnou účinnost vnímám jako velmi diskutabilní. Chybí reálně implementovatelný způsob, kterým takovou kontrolu zvýšit a uskutečnit.

 Dalším kamenem úrazu je vytvoření společných kritérii na signální a expanzní zbraně.

Těmi musí být dle komise nově takové konstrukce, aby bylo zabráněno jejich přestavbě na zbraň funkční. Navíc není jasné, zda tyto zbraně budou podléhat registru stejně jako zbraně deaktivované.

Společná pravidla pro označování zbraní v EU jsou vhodná. V návrhu jsou zmíněna zejména kvůli tomu, že současné označování zbraní je lehce vymazatelné, zničitelné, čímž se zbraň stává anonymní. Komise ovšem nenavrhuje, jak by toto nové nezničitelné označování mělo reálně vypadat.

Za dobrý krok se dá považovat harmonizace pravidel pro deaktivaci zbraní, neboť byly při útocích v Paříži i při útocích na Charlie Hebdo použity právě zbraně deaktivované, přestavěné na zbraně funkční automatické. Komise vychází z faktu, že teroristická uskupení působí v EU mezinárodně. Otázkou ovšem zůstává, jak bude samostatný návrh (pokud bude v této podobě schválen) implementován.

Zavedení registru deaktivovaných zbraní je byrokraticky velmi náročné, a jakým způsobem lze návrh vymáhat, není jasné. Navíc podle pravidel uvedených v návrhu bude potřeba, aby zbraň prošla deaktivačním procesem a byla viditelně označena za deaktivovanou. A to všechno pod kontrolou jakéhosi vyššího arbitra, jenž bude kontrolovat vykonávání tohoto procesu.

Nový návrh navíc zahrnuje i sběratelské zbraně a samotné sběratele. Ti jsou v dokumentu označeni přímo za možný zdroj obchodu se zbraněmi.

Verdikt

Návrh je amatérsky napsaný paskvil, jenž míchá jablka a hrušky dohromady. Snaží se omezit teroristům přístup ke zbraním pomocí zákazu legálních zbraní v rukou občanů. Klade otázky, na které nemá přesné odpovědi. Návrhy nových pravidel jsou nedotažené dokonce a ve skutečnosti nenavrhují žádné zlepšení. Říkají, co by se mělo udělat, ale nenavrhují jak.

 Tato práce není pobuřující jen z hlediska své kvality, ale zejména z důvodu své bezpečnosti. Otevírá nový prostor pro šikanu zákonů dbalých občanů. Proč se v návrhu mluví o restrikci legálně držených zbraní? Proč občanům ztíží přístup ke zbraním, když je podle mého názoru jasné, že kvalitně vyzbrojenáobčanská společnost je nejlepší způsob, jakým se terorismu bránit?

Příkladem je schopnost izraelských civilistů bránit se a reagovat na současnou vlnu teroristických útoků. Pod závojem řešení problému deaktivovaných zbraní v rukou teroristů, který bezpochyby existuje, se skrývá nový donucovací prostředek zaměřený na občany. Trpkým faktem je krátká kolonka v press-release. Říká, že komise se v budoucnu zaměří na černý trh se zbraněmi.

Jsem rád, že komise jasně vidí své priority. Mezi nimi ale určitě není dodržování občanských svobod v liberální demokracii.

Člověk se může jen pozastavit nad myšlenkovým pochodem členů komise. Proč využívat návrh na podsouvání takto nebezpečné a omezující agendy? Proč je tento návrh špatně napsaný, ačkoli avizuje, že byl vytvořen s konzultacemi odborníků?

Můžeme jen doufat, že při průchodu Evropským parlamentem a Evropskou radou bude tento návrh dostatečně upraven v připomínkovém řízení. Po úpravě návrhu a zaměření se na problém deaktivace, kontroly a vypuštění subversivních agend, které ve svém reálném dopadu omezí slušného občana a teroristovi v ničem nezabrání, bude tento návrh prospěšný.

Kdyby byl ovšem přijat v současném znění, vznikne nebezpečný precedens pro legislativu v oblasti držení zbraní, a to tvoření právních aktů na jednu stranu nicneříkajících a na druhou všeobjímajících.

Nahlásit chybu v článku

Doporučte článek svým přátelům na sociálních sítích

Související články

Izraelský ministr obrany: Začala třetí světová válka

Izraelský ministr obrany Moše Ya'alon vyzval západní země, aby se připravily na dlouhou konfrontaci ...

NÁZOR: Silnější proti slabšímu: Rizika asymetrie

Asymetrický konflikt znamená střet, kdy na jedné straně stojí výrazně silnější aktér než na straně ...

NÁZOR: Zvítězí falešná víra v niterný pocit bezpečí?

Každý se s masakrem v Paříží vyrovnává po svém. U části společnosti převládá sebelítost a utvrzování ...

NÁZOR: Bezpečnost českého státu

Občanům České republiky nezbývá nic jiného, než hlasitěji vyzývat odpovědné instituce, aby vůči ...

Přidávat diskuzní příspěvky a hlasovat pro článek mohou jen registrovaní. Prosím zaregistrujte se nebo se přihlašte!

Komentáře

Zvýraznit zeleně příspěvky za posledních:
 • Tomas31266
  08:56 03.03.2018

  Můj názor je takový.Podle mně nás chtějí pánové a dámy z evropské komise jen buzerujou a nechtějí aby jsme se mohly těm muslimskejm terorystům bránit.Ty šmejdi si stejně ty zbraně seženou ať je směrnice jaká chce. Vždyť žádný terorista nikdy nepoužil legálně drženou zbraň. V Bruselu jsou snad všichni vylízaný mozky.

 • integrál
  11:43 06.12.2015

  Domnívám se, že by bylo snesitelné evidovat znehodnocené zbraně v rozsahu: Zbraň, výrobní číslo, stav -úplnost, jméno a bydliště majitele. Zde jsou však následující problémy 1. Svého času jsme převedly víceranové historické zbraně a jejich repliky z kategorie D, do kategorie B. Zaevidován byl však nepatrný zlomek zakoupených zbraní, převážná část těchto zbraní je tedy v režimu nedovoleného držení, avšak kriminalita s těmito zbraněmi je nulová. S touto zkutečnosti lze argumentovat, avšak úředníci v Bruselu asi nemají k tomu odpovídající rozumové kapacity. 2. Ještě větší problém je, že v České republice jsou řádově desetitisíce odborníků - obráběčů, strojních zámečníků, mechaniků, údržbářů, seřizovačů, technologů, kteří jsou schopni vyrobit ze zakoupeného hutního materiálu, někde ve Feroně samopal typu Stengun, který je pro akce teroristů vhodnější než AK, výroba této zbraně je snadnější, než reaktivizace úředně znehodnocené zbraně – podotýkám, že pro teroristické účely není nutná drážkovaná hlaveň, která by mohla být problémem. S tímto fenoménem si úředníci v Bruselu neporadí, naopak si s tím poradí český trestní zákoník. Těmito příklady demonstruji bezcennost eurounijních snah, ovšem bod po bodu návrhu směrnice lze pokrýt zdrcující kritikou, na příklad EU není schopna zabánit lidskému tsunami do Evropy, jak chce bránit pašování zbraní na trase Ukrajina – ISIL-Evropa?
  Svádět všechno na zpravodajce trvale nelze, obzvláště když orgány EU mají překvapivě nízký intelekt. Domnívám se, že bychom měli usilovat o vystoupení z EU, kde nemáme žádné možnosti prosadit se. Nevěřím ministerskému předsedovi, že tam máme nějaké výhodné postavení, naopak věřím europoslanci, který sdělil, že naše možnosti jsou stejné, jaké jsme měli v prosazování našeho stanoviska v sedmdesátých letech u Nejvyššího sovětu. Jak hluboko jsme klesly lze demonstrovat na skutečnosti, že za nadvlády SSSR jsme neparticipovali na operacích v Afganistanu, naopak za nadvlády EU musíme nést následky rozhodování kancléřky cizího státu Merkelové (místo investic - placení výkupného, tak zvané přerozdělování – o uprchlíky bychom se měli zajímat, až ubytujeme naše bezdomovce a dáme práci nezaměstnaným). Našemu ministerskému předsedovy bychom měli jeho postoje vyhodnotit ve volbách, jeho ujišťování, že nám nic nehrozí, má svoji analogii v pozdním létě roku 1938. Respektuji upozornění generála Šedivého „neptejte se jestli, ale kdy“.
  EU není to, co bylo EHS, jeho vliv na ekonomiku je nulový, podíl na naději přežít je záporný. V tomto roce dvakrát Islamisté předvedli, co dokáže jedno družstvo + logistika, zaútočí li v síle jednoho praporu, tak se Evropa pod vedením EU položí. Sídlo EU v případě potřeby chrání obrněná technika a tato instituce chce, abychom my šli na porážku jako jehňata. Zkrátka, Evropská unie je nebezpečná. Proto, zapojit se do referenda a pryč odtud.

 • kion1
  18:23 05.12.2015

  Ti magoři z Brusele už nevědí coby!!! Chci bejt slušnej, ale tohle je normálně na defenestraci!!!

 • cejkis
  21:06 28.11.2015

  Návrh EK nelze popsat jinak než vulgárně.

 • Deortc
  20:12 28.11.2015

  Přiznám se, že mě tento návrh připadá naprosto absurdní, celkově ujetý a vůbec nechápu jakým způsobem by uskutečnění tohoto nápadu na omezení legálního držení zbraní mohlo vést je snížení rizika teroristického útoku.

 • Jezevec
  10:04 27.11.2015

  Jen bych dodal k té petici. Lze podepsat i anonymně a není potřeba registrace. Co jsem četl tak někteří lidé se i v dnešní době bojí pod něco takového podepsat. Takže pokud chcete šírit odkaz na ni dál tak to uveďte. Ke včerejšku ji podepsalo 7000 čechů takže rezervy ještě jsou.

 • KOLT
  23:14 26.11.2015

  pro Charlie: Myslím, že nebylo. A dík za ušetření času – nějak poslední dny nestíhám :-(

 • green_korytnacka
  20:58 26.11.2015

  obavam sa ze utok v parizi by slo previest aj s iba pistolami a pocet obeti by bol velmi podobny

 • Charlie
  20:18 26.11.2015

  Mimochodem petice je tady:
  https://www.change.org/p/48463...

  Pokud tu odkaz již byl, snad neuškodí malé repete.

 • lorgarius
  11:21 26.11.2015

  Takeda, ono je pekne ze si pises so "svojim" poslancom na FB. Ale neviem ci sa to da porovnat s poziadavkou o osobne stretnutie a vyvetlenie zastupcom zdruzenia s celostatnou posobnostou, dovody hlasovania za smernicu,ktora nas priamo znevyhodnuje. Pritom sa pred casom cela partei dusovala ako nieco take nikdy nepodpori. Asi ono povestne "hlasovanie podla vlastneho svedomia", v urcitych kruhoch povazovane za konanie cloveka bez chrbtovej kosti.

 • palo satko
  11:02 26.11.2015

  inač ako funguje europoslanec čo to nema v hlave "povysavane" ako jej šefovia Unie si možete pozriet tu: http://europskaunia.sulik.sk/o...

 • palo satko
  10:58 26.11.2015

  Pravdepodobnost, že niektore europske mesta budu mat enklavy kde bezpečnost "bieleho" Europana bude vystavena rovnakemu riziku utoku, ako je dnes vystaveny Izraelčan je podla mna dost vysoka. obmedzit vyzbrojenie občanov, ktori realne platia dane a živia tak europskych papalošov mi pripada z ich strany idiotske.

 • Takeda
  10:08 26.11.2015

  Svému europoslanci normálně píšu zprávy na FB. Není to problém, odpovídá.

  Asi jste si zvolili špatného.

  Wenet: Ano, souhlasím, že EK je odtržená od reality a není nikým volená, ale její nápady jdou přes volené ministry a volené europoslance.

  Takže pokud ty kraviny které vyplodí, schválí i námi zvolení ministři, tak jsme prostě asi volili špatně.

  V případě těch ministrů máme myslím dokonce větší moc, než by našemu státu příslušela podle počtu obyvatel (ta blokační menšina se tam myslím nějak upravuje, ale tohle tedy nemám do detailu nastudováno).

  Z toho co píše Jezevec, tak EU je taková jaká je, protože jí takovou necháváme jako voliči být. Já ke všem volbám šel, takže mám svědomí čistý. Nemůžu za to, že ostatní jsou ovce :-)

 • Jezevec
  09:35 26.11.2015

  Další pikantní věc je, že návrh půjde primárně přes ministerstvo průmyslu a obchodu. Negativně se k návrhu vyjádřilo pouze Finsko a ČR. EK je banda komoušů odřiznutých od reality a poslanci v EP se jim občas snaží vyrovnat. Do toho se lidé moc nezajímají koho do EP volí, protože kandidáti jim moc naslibovat nemůžou. U veřejnosti ani nepanuje nějaká velká vůle s tím něco dělat. Tu mezinárodní petici ke včerejšímu dni za ČR podepsalo cca 5500 lidí. Celkově má kolem 150k podpisů.

 • fenri
  09:05 26.11.2015

  Takeda - problém je dost v tom, že EK není demokratickou institucí a nepochybně je komunisticko-totalitním spolkem. Členové Ek nejsou nikým voleni. Je to kroužek kluků a holek "co spolu mluví" a hlavní kvalifikací je věrnost straně. Přijde mi děsivé, že pár nikým nevolených neomarxistů v podstatě ovládá právní rámec a fungování celého kontinentu.

 • Wenet01
  08:41 26.11.2015

  Takeda: Demokratické postupy o kterých píšete jsou ideálním stavem. Nicméně jejich reálná šance na úspěch platí...pokud rozhoduje obec, kraj, nebo ještě stát. V případě EU by Vám jako příklad mohlo postačit hlasování o kvótách kdy velká většina našich poslanců zvedla ruku v rozporu se svou národní stranou doma, přesně podle not frakcí v Evropském parlamentu. Rozhodovací procesy EU jsou tak vzdálené a tak necuhopitelné, že naděje na jakékoliv ovlivnění EP jsou chimérou.
  Ostatně i naši europoslanci na plnou hubu řeknou, že ovlivnit hlasování dle nějakého tlaku z domu je iluzorní. EU je tak pro mě zvláštní formou vlády a možnosti ovlivnit co z ní vypaden se v praktické rovině rovná schopnosti českého politika v roce 1970 ovlivnit co si myslí soudruzi v Moskvě. A věřte, že tolik paskvilů co musíme řešit v chemickém průmyslu, by z víry v EU vyléčilo kohokoliv - osobně jsem kdysi byl eurofederalista:(

 • Kozlus
  08:37 26.11.2015

  "Návrh směrnice, který v rámci Junckerovy komise připravila komisařka pro vnitřní trh, průmysl a podnikání Elżbieta Bieńkowska a komisař pro migraci a občanství Dimitris Avramopoulos"
  To znamena, ze si to cele vymyslela ta komisarka a ten komisar, nebo Juncker zaukoloval nejakou komisi a z ni pak tohle vypadlo? Ja mam totiz takovej dojem, ze neco podobnyho se uz na svetlo dostalo po utoku na tu redakci v lednu. Protoze jestli je to uz jednou odmitnutej recyklat a jestli nam to cpe znova Juncker, jako predseda EK, tak je to o to vetsi svinstvo.

 • lorgarius
  08:33 26.11.2015

  Takeda, skusal si sa niekedy stretnut so svojim volenym zástupcom v EP, pripadne tlmocit mu nesuhlas s niecim?
  Ja ano a napriek tomu ze dotycny ma 4 nami platene kancelarie na "kontakt" s obcanom a asi 20 "asistentov". Nikdy sa mi nepodarilo stretnut sa s nim ani so ziadnym asistentom. Co je zaujimave, pretoze jeho prezencka v EP je dost mizerna, takze neviem kde travi cas. A zrejme sa v tom Brusseli stal takym Euroobcanom, ze uz zabudol citat po slovensky a volby su este daleko, takze si nebude robit namahu ozvat sa obcanovi - "zakladu zastupitelskej demokracie", ktoreho zaujmy ma zastupovat. Neviem ako v Cechach ale minester vnutra Kalinak sa uz vyjadruje ako strasne vo svetle poslednych udalosti onen navrh Slovensko podporuje. Takze napriek tomu, ze este nepozname konecne znenie ani ci bude schvaleny, dovod na obavy u streleckej verejnosti su podla mna opravnene.

 • otecko
  08:29 26.11.2015

  Takedo, já sice mohu souhlasit s částí toho, co píšete, ale mne už vytáčí jak EK vůbec přemýšlí, a to se právě odráží v tom návrhu. Ve stručnosti a s nadsázkou... EK řekla .máme problém se zbraněma, teroristé zabíjení nevinné, navrhujeme tedy znemožnit vlastnictví zbraní u spořádaných občanů a jejich evidenci, co na tom, že problém dělají neevidované zbraně ( to je ta poseldní douška dole) .. chápete, oni se snaží problém svést z cesty a vyrobit jiný, který není...

  Prostě bruselské uvažování je ostudné a jde proti zájmům většiny občanů EU.

 • Takeda
  07:01 26.11.2015

  Návrh EK mi přijde také jako pitomost. Zároveň ale nechápu Vaše rozhořčení. Někteří tento NÁVRH berou jako hotovou věc. Ale tento návrh bude upravovat a hlasovat o něm Rada ministrů a ještě Evropský parlament.

  Takže co místo toho fňukání a nadávání na, tu komunistickou, tu fašistickou a zlou, EU začít fungovat jako demokrati a ne uprdění a zapšklí čecháčkové. Musíme začít přesvědčovat vlastní ministry, patrně vnitra a spravedlnosti, aby návrh smetli ze stolu.. Chodí sem na AN češi, slováci i poláci. To máme dobrý základ blokační menšiny. No a když nevyjde to, tak presvedčujte euro poslance, které jste si zvolili. Já zbraň nevlastním (ještě) ale rozhodně neházím flintu do žita.

 • tunike
  23:19 25.11.2015

  Dalsie idiotske nariadenie EU = buzeracia ludi co to maju legalne a ti co to maju nelegalne si to aj tak zozenu ako aj pred tym. Zas utrpy len slusny obcan.

  To co treba upravit aby som si mohol ist kupit naboje, zbran do ceska, rakuska napr. A nepotreboval na to tonu papierov ktore stoja majland tak to neupravia nikdy samozrejme vsetko legalne. Poznam plno cechov zijucich na slovensku a naopak ,ktori si nemozu ist zastrielat rekreacne na strelnicu ani nosit zbran vsetko maju v legalnej drzbe a ja sa pytam preco ? Preco im neplati zbrojak aj na uzemi ineho statu ked uz mame volny pohyb osob a tovaru v EU.

  Společná pravidla pro označování zbraní v EU jsou vhodná. V návrhu jsou zmíněna zejména kvůli tomu, že současné označování zbraní je lehce vymazatelné, zničitelné, čímž se zbraň stává anonymní.

  S tymto bohuzial suhlasit nemozem nakolko vsetky zbrane vyrobene v tovarni maju seriove cislo vyrazene minimalne na hlavni toto cislo sa v podstate neda znicit aspom podla informacii ktore mam ja. Ak si niekto mysli ze po zbruseni alebo rozleptani seriove cislo vidno nebude tak je na omyle. Centralny register existuje uz teraz takze co chcu zlepsovat ? Ak sa mylim tak ma kludne opravte akekolvek info uvitam.

 • otecko
  21:57 25.11.2015

  No, ukazuje se to v plné nahotě znovu a znovu... jak jsme to říkali za komára?.. dej blbci moc a nebudeš se stačit divit.... a v EK, těch blbů je požehnaně. Nemá smysl se tady ani rozčilovat, ten eurospolek v podobě, jaké je dneska sice chrání uprchlíky, ale na úkor vlastních občanů...
  Tento zákon je jen další ukázkou odtrženosti od zájmu a pocitů občanů.

 • niko
  21:55 25.11.2015

  "Přísnější pravidla pro nákup zbraní a jejich součástek na internetu se dají považovat za dobrá"

  S tymto tvrdenim autora nemozem suhlasit. Nemoznost nakupovania nahradnych dielov cez internet by prakticky znefunkcnila kompletne cely strelecky sport v EU. Teda minimalne ten. Sportovy strelci nakupuju drahe strelecke speciály, ktory moze byt v celom Cesku a Slovensku dokopy 40-50. Na tieto zbrane nie je mozne proste kupit nahradne diely v kamennom obchode. Tak isto jako aj pre ostatne sportove zbrane - prerobene CZ, Tanfoglia, STI, SPS, atd atd. Tieto nahradne diely sa kupuju na internete nie zriedka v USA. Pricom samozrejme nejde o hlavne casti zbrane ale o rozne spruzinky, kolicky, pazbicky atd. Podobna situacia je aj napr. u polovnikov. Predaj cez internet je minimalne pre sportovchh strelcov klucovy.

 • Zbrojir
  21:44 25.11.2015

  V posledních letech Evropské komise opravdu dělá vše pro to, aby naprosto ztratila důvěru většiny občanů společenství, resp. aby mnohé z nás nažhavila doběla nenávistí k EU, EK a četným „eurohujerům“.

  V minulém volebním období občanům - střelcům výrazně škodila komisařka pro vnitřní záležitosti Cecilie Malström. Po krátkém oddechu tedy budeme v neustále tak vychvalované „svobodné západní společnosti“ muset opět bojovat za svého koníčka, tedy za právo legálně vlastnit „civilní, nebo zcivilněné zbraně“.

  Žít v permanentní nejistotě, že o většinu svých oblíbených zbraní může člověk přijít, ačkoli sám plní všechny, státem předepsané povinnosti, mnohé z nás vyčerpává, znechucuje, a samozřejmě v názorech na EU a EK velmi vyhraňuje.

  Jak jsem zde napsal již v dřívějších příspěvcích k jiným článkům, nepřítelem pro nás nejsou pouze teroristé ale i samotná EK, EU a četní „eurohujeři“. Jistě, pro ty, co hrají dámu, piškvorky, či recitují politicky korektní básně EK a EU zatím žádné viditelné zlo nepředstavuje, ale to je jen zdání.

  Ještě pár let snažení dnešních eurobyrokratů při budování vize „naprosto dokonalé multi-kulti společnosti“ a budeme žít v moderním, sofistikovaném, ale také velmi pokryteckém a naprosto „vykastrovaném“ společenství, s naprosto „nesvéprávným“ většinovým obyvatelstvem, tak, jako např. ve filmu „Demolition Man“ (hlavní hrdina John Spartan - Sylvester Stallone).

  Jenže ani tato, pro normálně, svobodně a kriticky myslícího člověka zrůdná vize EK nebude trvat dlouho, jelikož evropští státníci společně s EK již nyní zadělali na rozklad západní civilizace. Zatímco vlastizrada se obvykle trestala smrtí, dnes mnohaletými tresty, není zde nikdo, kdo by tyto zrádce západní civilizace pohnal k osobní zodpovědnosti.

  Možná i proto nechce EK, aby měli občané EU zbraně….

  Nevěřte však, že jsou všichni v orgánech EU tak nekompetentní, to jen odborný pohled na věc je trvale drcen politickými vizemi „eurohujerů“.

  Nedá se nic dělat, nesmíme podléhat beznaději, s eurobyrokraty je třeba nadále tvrdě bojovat. Zatímco islámské teroristy můžeme v sebeobraně zastřelit, co uděláme s těmi „eurohujery“?

  Samozřejmě, že z analýzy teroristických útoků a trendu hlavních rizik spíše vyplývá nutnost ozbrojení a zapojení obyvatelstva EU, jistě, v rozumné míře. Praxe ukázala, že teroristé na takovém území dlouho „nebačují“. Pravidelné armády lze v otevřeném boji porazit, ale která velmoc má na to, aby násilím udržela rozlehlé teritorium EU s ozbrojeným a k odporu odhodlaným obyvatelstvem?

 • Kusa
  20:57 25.11.2015

  Mou CZ 585 mi budou muset vyrvat z mých chladných, mrtvých rukou.

  Nebudu opakovat to co jste napsaly přede mnou. Pouze doplním že tohle je jasná ukázka, jaká neschopná, od reality odtržená pakáž je námi živena v tom byrokratickém molochu, jehož smysl se vytrácí každou podobnou zhovadilostí která odtud vyhřezne.

 • GAVL
  20:30 25.11.2015

  EU je plná komoušů, feudálů, nacistů, klerofašistů a všeho možnýho jenom ne skutečných republikánů. Již mnoho let hledají záminku jak omezit práva občanů a nyní dostali do ruky nástroj tak se ho snaží využít. Není to v posledních letech poprvé , kdy se mluví o omezení držení zbraní. Nyní to samozřejmě bude gradovat.

 • Kozlus
  20:22 25.11.2015

  A takhle snadno to bude schvaleno. Jednoduse se to hodi mezi x jinych blbosti, kdyby nahodou byl nejakej odpor proti schvaleni.
  https://www.facebook.com/video...
  DNES V EUROPARLAMENTE - 10 HLASOVANÍ ZA MENEJ AKO MINÚTU

 • Zabahaz
  19:12 25.11.2015

  Návrh tohoto typu je jednou z vrcholných ukázek politické demence. Jasně říká, že vlády vůbec nemají strach z teroristů, ale čím dál víc se bojí VLASTNÍCH OBČANŮ. Pokud to tak půjde dál, v Evropě to bude stejné jako v Americe za prohibice: alkohol stejně tekl po hektolitrech a mafiánský černý trh kvetl.

 • Wenet01
  18:39 25.11.2015

  Dle všeho to byly zbraně z Balkánu, kde jich po válce zůstala kvanta. Pokud to byly znehodnocené zbraně, nemám problém se změnou legislativy, ale tlakem EU na příslušný stát, který jí má v tomto horší - například Slovensko. Buzerovat celou EU a slušné majitele zbraní je ovšem typické pro tenhle socialismus, který se z Ruska opět přestěhoval zpátky do západní Evropy

 • dave22
  18:17 25.11.2015

  EK nam opet ukazuje, ze je to jen spolek dementu a levicovejch kavarenskejch povalecu. Nikde jsem si nevsiml, ze by rucnikari, ci jine elementy pouzily pro sve vrtochy upravene znehodnocene zbrane. Takrka na 100% se da tvrdit, ze to byly zbrane bud z byvaleho CCCP a nebo jakekoliv arabske zeme, kde se vali u kazdeho patniku.
  To, o co se EK vehementne snazi, je udelat ze svych obcanu tupe ovce. Jaky krasny rozdil oproti Kanade, nebo Israeli. Onehda byla v TV dobra reportaz. Kdosi z Israele tam rikal, ze Evropa si musi zvyknout na to, co je u nich uz nekolik let bezne. Zaroven zminoval, ze by se podobny masakr u nich asi nestal, bo vzdy se najde nejaky sporadany obcan, ktery pomateneho rucnikare posle za alahem. Nase EK vsak misto ochrany obcanu mysli na buhvico a pomatena Merkle k tomu mele, ze k zachovani Schengenu je nutne rozdelovani neasimilovatelne mensiny do vsech clenskych statu. Je videt, ze EU v dnesni dobe ridi banda pomatencu, ktera se spis boji vlastnich obcanu nez vnejsiho nepritele.

 • liberal shark
  18:02 25.11.2015

  Tento návrh považuji za projev levicového extrémismu a pokus nastolit v EU fašismus shora. Ostře kontrastuje s pragmatickým přístupem Izraele, který zjednodušuje pravidla pro legální držení palných zbraní. Evropská komise opět prokázala, že je nepřítelem občanů EU.

 • Wenet01
  17:58 25.11.2015

  Lemkin: Jsem původní profesí psycholog a buďte ujištěn, že už nyní máme dost možností jak si vydělat, takže není nutné nám cpát další peníze navíc za zbytečné akce. Pokud je někdo magor a hrozí, že vystřílí hospodu tal to stejně ve většině případů nepoznáte a spousta lidí, kteří paka nejsou přijdou o ZP jenom proto, že je třeba vykázat nějakou činnost. Psycholog šetřící něco takového, je pro společnost jen berličkou, že přeci udělala všechno a polovina jedinců provádějící takovou práci se bude natolik třást hrůzou z toho, že jim šílenec proklouzne, že to raději budou dávat jednomu ze tří....
  Lékař Vás už dnes může poslat na vyšetření, ale stojí to peníze čekačka není nejkratší. Navíc pokud máte řidičák, nevidím navíc rozdíl

 • Wenet01
  17:52 25.11.2015

  Je to tak naprosto nesmyslné dílko, že mne napadá zda nejde jen o pokusný balónek na vyzkoušení, zda je možné vnutit další evropskou legislativu - centrální registr atd. Z čehož pak časem vyplyne, že dlouhou zbraň bude moct vlastnit jen myslivec nebo člen střeleckého klubu a ti první jí budou moci nosit jen na honu (s výjímkou stráže a těch z povolání) a ti druzí nechávat uloženou na střelnici.
  Doufám ,že si s tímhle zmetkem pokud se bude realizovat národní legislativa nějak poradí a tu blbost s útočnou puškou upraví tak, abych nemusel vracet SA 58, stejně jako většina známých...

 • lemkin
  16:54 25.11.2015

  Já vlastním legálně dvě zbraně. Jediné co mi v současné době vadí je, že neexistuje povinnost pravidelně navštěvovat psychologa po dobu jejich držení, klidně i dvakrát ročně. Mě stačilo u obvodní lékařky podepsat papír, že se momentálně cítím duševně zdráv.

  1) Zákazy a vyhlášky nic neřeší, černý trh se jimi stejně neřídí.
  2) Zákazy jsou jako prohibice, jen zvedají poptávku.

 • KOLT
  16:44 25.11.2015

  Co chcete, všechny totality na světě jako jednu z prvních věcí zakázaly občanům držet zbraně...

 • Bodie
  16:22 25.11.2015

  Tyto návrhy mají logiku, jak prohibice v Americe: občané nebudou pít, protože jsme to zakázali. Jak to dopadlo, víme dobře. Organizovaný zločin se na rozdíl od EU, řídí pravidlem poptávky a nabídky. Ok, Brusel může zbraně zakázat, ale vzhledem k tomu, jaká je bezpečnostní situace Evropy, tak akorát nahraje org. zločinu, protože lidi budou zbraně chtít.
  PS: Vlastnit zbraně zakazoval třeba Hitler. EU se u něj nejspíš inspirovala.

 • karloscz
  16:12 25.11.2015
  Oblíbený příspěvek

  Demokracie je, když dva vlci a jedno jehně hlasují, co bude k večeři. Svoboda je, když dobře ozbrojené jehně odmítá hlasovat.
  Benjamin Franklin

  Zákony, které zakazují nošení zbraní, jsou takové povahy, že odzbrojí pouze ty, kteří nejsou odhodláni ani nakloněni páchání zločinů...
  Thomas Jefferson

  K zachování svobody je nezbytné, aby lidé vždy měli zbraně, a také aby se učili, zejména v mládí, jak je používat…
  Richard Henry Lee

  Nemůžeme napadnout americkou pevninu. Tam je puška za každým stéblem trávy.
  admirál Isoroku Jamamoto

  Každá totalita začíná odzbrojením obyvatelstva.
  Karloscz

  Přeberte si to jak chcete. Pro tuhle unii jsem v roce 2004 nehlasoval.

 • hulvath
  16:09 25.11.2015

  Mocipáni všech dob se stale cití naprosto sebejisti az do chvile než to prdne... Maria Antoinetta slepičila cosi o tom ze lid ma jist kolace kdyz nema chleba - zanedlouho se ji kutalela hlava... Ceausescu si svolal na svoji podporu velky miting - a byl v šoku ze revoluce zacala rovnou na nem... Tajemnik KSC Miroslav Stepan si sel pro podporu do pražské fabriky a byl v soku, kdyz ho delnici vypiskali... Ani ted to jinak nebude, nez na jaro 1989, kdy UV KSC delal plany "s vyhledem do roku 2000" :) Události prostě předběhnou eurobyrokraty. I v téchto chvílích - za ohlušujícího mediálniho ticha - vystřeluje islámský svět každý den v této válce nového typu do Evropy denně tisíce a tisíce živých projektilů... Rozpad základních struktur EÚ je do příštího léta reálný.

 • Kozlus
  15:30 25.11.2015
  Oblíbený příspěvek

  Zda se, ze EU se vic boji svych obcanu, nez o sve obcany a tenhle zmetek neni vytvorem neci neschopnosti, ale je takhle napsanej zcela zamerne. Jak dlouho bude trvat, nez se takovouhle salamovou metodou dostaneme k uplnemu zakazu zbrani pro civilisty? Vzdyt je tu prece policie! Chce se mi blejt.