NÁZOR: Neefektivní a neproporcionální nasazení armády

Foto: Společná hlídka vojáků a policistů v Praze. / Wikimedia
Společná hlídka vojáků a policistů v Brně. / Wikimedia

Tento text jsem chtěl napsat již několik týdnů, ale kvůli jiným povinnostem jsem se k němu nedostal. Nicméně vzhledem k tomu, že se věci stávají neudržitelnými a hrozí napáchat škody, rozhodl jsem se, že si čas najít musím. Článek vyšel původně na On War | On Peace.

Dnešním impulsem bylo video, které se objevilo na Svobodném fóru a bylo převzaté z čehosi, co pro mě má prapodivný název A2larm a což asi nebude moje krevní skupina. Nicméně, to je vcelku nepodstatné. Jde o to, že kdosi natočil na mobilní telefon zákrok společné policejní a vojenské hlídky na Florenci proti člověku, který se údajně nechtěl legitimovat.

Ať tak, nebo tak, policisté s vojáky se jej jali pacifikovat, jako by to byl terorista, kterého vyhlížejí. Pokud by tak činili policisté, nebudu kroutit hlavou tolik, jako když se do toho zapojují vojáci a argumentuji tím, že současné nasazení armády v Praze nesplňuje ani podmínku efektivity užití sil ani podmínku proporcionality.

V březnu, po teroristických útocích v Bruselu se Ministr vnitra Chovanec s policejním prezidentem Tuhým rozhodli povolat armádu k posílení policie. Ministr obrany Stropnický byl v tu chvíli v Římě a asi ani moc neprotestoval, takže si ministr vnitra mohl udělat co chtěl a bez problémů prošlo vládou zmocnění k povolání 550 vojáků na dobu dvou měsíců, což by mělo vypršet někdy v poslední třetině května. S tímto krokem mám od počátku dvojí problém.

Za prvé, ministr vnitra si povolal vojáky (podobně jako ve Vrběticích), aby šetřil síly policie, vypadal lépe, mohl si hrát s armádou, naštval Stropnického, získal politické body a podobně, ve stejném okamžiku, kdy premiér na tiskové konferenci říkal, že nejsou informace o tom, že by v Česku hrozil teroristický útok. Možná bych tedy pochopil demonstrativní posílení hlídek na několik dnů, týden, ale ne na dva měsíce. To není nic jiného než neefektivní plýtvání silami a navíc koledování si o malér, horší než zkroucení rukou podivného chlapíka.

Nasazení vojáků ve Vrběticích bylo – opět kromě demonstrativní části maximálně na dva týdny – naprosto zbytečným plýtváním ovlivňující mimo jiné výcvikové plány jednotek, které již tak mají podstav. Na hlídání pásky kolem muničního skladu se podílela prakticky celá armáda, včetně rychle se vyčerpávajících jednotek jako je 102. průzkumný prapor z Prostějova, nemluvě o těch, kteří už skoro deset let nesou největší zátěž nasazování v zahraničí, tedy jednotek ze 4. a 7. brigády.

Mimochodem, dnes jsou Vrbětice zajištěné zcela jinak, jednoduše a poměrně efektivně. A mohlo tomu být už mnohem dříve, pokud by se věci nechaly na veliteli (velitelích) zásahu v daném regionu a nechtěly se za každou cenu řídit z centra (vláda v Praze není totéž jako krajský úřad, že).

Jak mi opakovaně (protože jsem nepoučitelný) říkal jeden z generálů, kterého si velice vážím: Největší chyba je z Prahy říkat velitelovi na místě, jak si má zařídit spojení, kde postavit stany a podobně. Prostě vydám úkol a on jej splní. Zbytek je pod mou rozlišovací schopnost…

Tehdy se proti nasazení ve Vrběticích ozval Náčelník Generálního štábu generál Petr Pavel. Zcela správně varoval, že ohrožuje připravenost armády a z vojenského hlediska se jedná o neadekvátní krok. Chybu udělal, když zpochybňoval výsostné rozhodnutí politiků týkající se nasazení i přes jeho varování, to vojákům nepřísluší.

Proti nasazení vojáků v ulicích Prahy se neozval zpočátku nikdo. To je docela pochopitelné, protože šok z toho, co se stalo v Bruselu, byl poměrně velký a živý a i přes ujišťování, že nic nehrozí, na pár dnů vyšší přítomnost hlídek v ulicích může působit uklidňujícím dojmem a zároveň mít i PR efekt. Ale jenom na pár dnů. Déle nikoli, pokud se  nezvýší reálné ohrožení.

Drobné povzdychnutí, pamatuji si docela živě, co se u nás odehrávalo po 11. září 2001 s manévry na zvýšení ochrany Svobodné Evropy, s hledáním kolik teroristů prošlo Českem bez povšimnutí, kde všude hrozí okamžitě útoky a podobně. Jako bychom měli dar nakonec ze všeho udělat frašku…

Stačí se dnes podívat na vojáky, kteří chodí s policisty. Jedná se o příslušníky 4. brigády, kteří jsou navýsost vytěžováni reálným a nutno dodat smysluplným nasazováním od Mali po Afghánistán, kde se skutečně podílejí na zadržování teroristů a extremistů všeho druhu a naplňují zahraničně-politické zájmy státu.

Tito vojáci tvoří i páteř jednotek vyčleňovaných do pohotovostí NATO i Evropské unie a nyní se vysilují pacifikováním „nepřizpůsobivých“, kteří se ve větších množstvích vyskytují na místech jako je Florenc, či Hlavní nádraží, hašením hořícího koše na zastávce z camelbaku (byl to skutečně legrační pohled) a podobně. Proč? Pro lepší spánek policejního prezidenta?

Když se plýtvá s již oslabenými jednotkami ve chvílích, když nic nehrozí, co zbyde, až budou skutečně zapotřebí? První důvod, proč mám s podobnými PR akcemi problém je tedy efektivita použití sil (na okraj, podobně neefektivní je, při téměř nulovém deklarovaném ohrožení, hlídání objektů ministerstva v neprůstřelných vestách a s dlouhými zbraněmi). Druhým důvodem je to, co parafrázuji jako: „Armáda se má na vlastním území a proti vlastním občanům používat zcela výjimečně“.

Armáda je určena primárně k odražení hrozeb z vnějšku a mimo vlastní území. Tak to je a ti, kteří dokázali před deseti až dvaceti lety přesvědčit veřejnost, že se válka vede pomocí chemiků a lékařských týmů, nebo že vojáky má stát kvůli povodním a pomoci integrovanému záchrannému systému, udělali naší armádě na dlouhá a dlouhá léta medvědí službu. Úkolem amády je likvidovat ty, kteří jsou ohrožením pro stát, kteří překážejí jeho zájmům povětšinou za hranicemi (jedno jestli blízko nebo daleko). O tom rozhoduje v nejširším slova smyslu politika.

Pokud se již ohrožení reálně přesune na vlastní území, pak je logické využít armádu i k posílení složek primárně určených k zajištění vnitřní bezpečnosti státu (policie, hasiči, záchranná služba atd.) Klíčové slovo v této větě je ovšem „reálně“, bez něj nedává ono nasazení smysl… Toto nasazení by mělo být ovšem co nejkratší, místně omezené, stejně jako limitované z hlediska použití síly, pravomocí atd. Zatímco v prvním bodě byla tedy hlavním efektivita použití sil, nyní se jedná o proporcionalitu a adekvátnost.

Věřím, že velká část vojáků, kteří chodí ulicemi Prahy, či po letišti mají zkušenosti s operacemi v zastavěných oblastech, byli poučeni a mají slušný výcvik. Nicméně, již ze zjednodušeného výše uvedeného popisu toho, k čemu je armáda, jasně vyplývá, že vojáci jsou z podstaty nekompatibilní s tím, co je vyžadováno pro zajišťování vnitřní bezpečnosti mimo krizové stavy, kdy mohou být omezena některá občanská práva.

Ve zvýšené míře tedy hrozí přehmaty, které budou mít neblahý dopad na vnímání armády veřejností, mimochodem podobně jako si o to koleduje policie, ať už to bylo „horlivostí“ během návštěvy čínského vůdce, nebo třeba zdánlivými malichernostmi jako je zakázání zpěvu hymny skautům na Hradě.

Výborně popisuje do jisté míry podobný střet světů bývalý důstojník CIA Henry Crumpton v knize The Art of Intelligence: Lessons from a Life in the CIA’s Clandestine Service. On, jako důstojník CIA, sloužil nějakou dobu na koordinačním postu u FBI a jen těžko se sžíval se všemi omezeními, kterými musejí projít vyšetřovatelé, pokud chtějí někoho postavit před soud a tam uspět. Zkrátka velká část postupů, které měl zažité z tajné služby, byly nepoužitelné, což se týkalo i lidí podezřelých z terorismu pobývajících na území USA.

Nezbývá než doufat, že se ministr obrany už ozve a politici velice rychle ukončí nasazení armády na posílení policie, že nedojde k nějakému většímu a zbytečnému maléru, že příště zvítězí rozum a zhodnocení reálných ohrožení a ne jenom proklamace, že se musí něco udělat (ďábel je obvykle skrytý ve slově „něco“). Armáda ani policie nejsou hračkami.

Zdroj: On War | On Peace 

Redakčně upraveno 

Nahlásit chybu v článku


Související články

Radary Armády ČR a protivzdušná obrana NATO

V souvislosti s nákupem nových 3D radarů pro Armádu ČR nebude od věci si připomenout strukturu a ...

S.E.R.E.C: Přežít, to je oč tu běží

S.E.R.E.C (Survival Evasion Resistence Escape) je elitní kurz zaměřený na přežití, únik, odolání ...

Kuchaři a dílenští, za bojovými jednotkami nezaostávají

Tábor/ Logistika AČR má samozřejmě svá specifika. Jejich úkolem samozřejmě není bojovat, ale ...

REPORTÁŽ: Cvičení Aktivní zálohy Hradba 2016

Díky tomu, že se známe s dlouholetým příslušníkem pěší roty Aktivních záloh (AZ) při krajském ...

Zvýraznit příspěvky za posledních:

 • cit1zen
  20:55 04.05.2016

  pajo: Tam je dôležité ze je to medzinárodny vlak. Ja ako cudzinec v ČR, musím ukázať doklady. skelet: Tak máme len iný pohlad na to aký majú byť policajti. Ja tiež nežijem v ...Zobrazit celý příspěvek

  pajo: Tam je dôležité ze je to medzinárodny vlak. Ja ako cudzinec v ČR, musím ukázať doklady.

  skelet: Tak máme len iný pohlad na to aký majú byť policajti. Ja tiež nežijem v utopickom svete, len nemám rád keď tý ktorý maju dohliadať na dodržiavanie zákonov, ich porušujú.

  fotr: Hej máte pravdu, trochu nešťastná formulácia, ale chcel som tým povedať že aj on musí dodržiavať zákon.
  K ostatku, bohužial nie je video z celého incidentu. Určite máte aj Vy pravdu z určitého pohladu.

  Ja som mal česť v takejto situácií z anglickou a slovenskou políciou, a Angličan to zvládol v klude, Slovák vyvádzal borca v putách, ale to záleží od situácie, ...Skrýt celý příspěvek

 • fotr
  20:05 04.05.2016

  to cit1zn Dovolím si reagovat na Váš příspěvek, policista je sice povinen dodržovat zákony ale rozhodně není při výkonu služby ,,normální občan". Je úřední osoba pověřená státem ...Zobrazit celý příspěvek

  to cit1zn
  Dovolím si reagovat na Váš příspěvek, policista je sice povinen dodržovat zákony ale rozhodně není při výkonu služby ,,normální občan". Je úřední osoba pověřená státem (zákonem) k určité činnosti, při tom požívá zvláštní ochrany. Pokud neznáte nádraží Florenc, jedná se o prostor kde se kumulují závadové osoby, prodávají a užívají drogy a páchá se další trestná činnost. Mnoho slušných lidí už zde bylo přepadeno, okradeno a zraněno. Policejní aktivita j zde tedy zcela pochopitelná a žádoucí. Pokud mládenec vypadal tak jak vypadal a spal tam na veřejném místě (to je tam zakázáno) logicky ho šla policie zkontrolovat. Do té doby se ještě nic nedělo ale v okamžiku kdy se odmítl identifikovat, slovně je napadl a kladl aktivní odpor, už se dopustil přestupku a policie konat musela i kdyby nechtěla. Video jsem skouknul a rozhodně se tam nejednalo o žádné mlácení či týrání, bylo použito jen nezbytných prostředků k překonání jeho odporu. Normální člověk by se identifikoval, policista by poděkoval a šel dál. Ne tak prostě mladík v ráži, tak ať si nese odpovědnost. Nevím co doopravdy vedlo policistu ke kontrole ale na jiném webu psal údajný svědek že mladík před tím hrubě obtěžoval lidi ve svém okolí (podobných otrapů a žebráků tam potkáte hromadu) a to možná sehrálo svoji roli. Osobně jsem byl za svůj život kontrolován mnohokráte ale asi proto že jednám vždy slušně a zdvořile, nikdy nebyl problém a stejně se k mně chovala i policie a to mám zkušenosti z celé Evropy. A o té slušnosti to asi hlavně všechno bude. Mladík se slušně nechoval. Pěkný večer všem.Skrýt celý příspěvek

 • skelet
  20:04 04.05.2016

  cit1zen: nežiju v dokonalém světě, takže si písničky o lásce a míru nepobrukuju. Takže v reálném životě platí ty moje 4body. A klidně řeknu, že na to "neměl právo" se jen v klidu ...Zobrazit celý příspěvek

  cit1zen: nežiju v dokonalém světě, takže si písničky o lásce a míru nepobrukuju. Takže v reálném životě platí ty moje 4body. A klidně řeknu, že na to "neměl právo" se jen v klidu pousměju. Já si platím policajty, aby byli podezřívaví a ve svém rajoně měli přehled. Takže fakt, že chtějí prokázat totožnost po spícím dredaři mě nechává zcela chladným. Stejně tak mě nechává chladným, když mě zastaví silniční kontrola nebo po mě chce prokázat totožnost pěší hlídka. Prudí mě to daleko méně , než kamery.Skrýt celý příspěvek

 • pajo
  20:01 04.05.2016

  cit1zen: Podla mna mali na to pravo pozadovat preukazanie totoznosti, vid nedavne rozhodnutie najvysieho spravneho ...Zobrazit celý příspěvek

  cit1zen:
  Podla mna mali na to pravo pozadovat preukazanie totoznosti, vid nedavne rozhodnutie najvysieho spravneho sudu:
  http://www.nssoud.cz/Vyzva-k-p... Skrýt celý příspěvek

 • Iris-T
  19:59 04.05.2016

  Je to jen nutná reakce, museli udělat něco, abychom nemohli říct, že neudělali nic. Také si myslím, že je to naprosto neefektivní. Možná se bezpečněji cítí ten policajt :) Ale ...Zobrazit celý příspěvek

  Je to jen nutná reakce, museli udělat něco, abychom nemohli říct, že neudělali nic. Také si myslím, že je to naprosto neefektivní. Možná se bezpečněji cítí ten policajt :)

  Ale nemyslím si, že by se lidé báli zbraní vojáků jak tu někdo psal. Síš se mi zdá že po nich pokukují jenom zvědavě.Skrýt celý příspěvek

 • cit1zen
  19:55 04.05.2016

  skelet: tak po porade: Tým že policajtovy oponujem, resp. dožadujem sa dôkazu atd. mu zvyšujem adrenalín a plýtvam čas, a tomu sa predsa máme vyhnúť, poďla Vás. pokutu buď ...Zobrazit celý příspěvek

  skelet: tak po porade:

  Tým že policajtovy oponujem, resp. dožadujem sa dôkazu atd. mu zvyšujem adrenalín a plýtvam čas, a tomu sa predsa máme vyhnúť, poďla Vás.

  pokutu buď zaplatíte a podáte stížnost =>
  zaplatením pokuty sa vzdávate práva na odvolanie, resp. prejednanie  Tu vôbec nejde o to čo spravím keď ma požiada o doklady. Tu ide o to že na to nemal právo.

  Dvaja vojaci ktorý sú tu vlastne tiež na moju ochranu, sa na to kukali a väčšina ludí tu reaguje, však mu mal dať občiansky.

  Na také veci nemá právo, a ako policajt by to mal vedieť, a tam to končí.

  A ja môžem robiť krky, a pokial tým neporuším zákon, policajt nemá právo na mna použiť fyzickú silu. Popravde by policajt mal použiť silu len v krajnom prípade.Skrýt celý příspěvek

 • skelet
  19:13 04.05.2016

  cit1zen: pokutu buď zaplatíte a podáte stížnost nebo jdete do správního řízení. Tohle je podobné. Policista mě z nějakého důvodu požádá o prokázání totožnosti. Já mám na výběr: a) ...Zobrazit celý příspěvek

  cit1zen: pokutu buď zaplatíte a podáte stížnost nebo jdete do správního řízení. Tohle je podobné. Policista mě z nějakého důvodu požádá o prokázání totožnosti. Já mám na výběr:
  a) prokážu totožnost
  b) prokážu totožnost a podám stížnost
  c) neprokážu totožnost a budu předveden (a následně propuštěn)
  d) neprokážu totožnost a budu předveden (a následně propuštěn), podám stížnost

  pokud u bodu C, respektive D budu dělat krky, tak z 99% dopadnu jako ten dredař.Skrýt celý příspěvek

 • flanker.jirka
  18:56 04.05.2016

  Rimr: to že mu ji nikdo nenatáhnul bylo tím, že vojáci jsou spolu s policisty cvičení i na takové provokace. Možná je škoda, že se do spolupráce nezapojila více VP na místo ...Zobrazit celý příspěvek

  Rimr: to že mu ji nikdo nenatáhnul bylo tím, že vojáci jsou spolu s policisty cvičení i na takové provokace.

  Možná je škoda, že se do spolupráce nezapojila více VP na místo řadových vojáků.Skrýt celý příspěvek

 • flanker.jirka
  18:54 04.05.2016

  kazd: to že tam zevlují a procházejí se je dobře, má to být jen ukázka připravenosti a není to náhodou, že jsou tam kde se vyskytuje větší koncentrace lidí, tak že nákupní centra, ...Zobrazit celý příspěvek

  kazd: to že tam zevlují a procházejí se je dobře, má to být jen ukázka připravenosti a není to náhodou, že jsou tam kde se vyskytuje větší koncentrace lidí, tak že nákupní centra, nádraží a podobně.
  Už jste viděl teroristy někde v lese na samotě? ...vyjma ekoteroristů, asi vás to překvapí, ale ti magoři jsou občas i vzdělaní a dokáží si spočítat, že když se odpálí v metru bude se o nich více psát, než kdyby se odpálili někde na samotě u lesa.

  Je to zvýšení četnosti pochůzek PČR, vídám je najednou tam kde dříve jen zabloudili, nebo si šli koupit koblihy, zkuste se zeptat přímo policistů.

  Opravdu nevím, kde berete tu jistotu, že u nás riziko nehrozí, asi máte lepší informace než všechny tajné služby a ministerstva, neváhejte a jděte jim to vysvětlit, jak vlastně vypadá aktuální hrozba.
  No, jak vlastně vypadá podle vás, zkuste to tu popsat.

  S takovou tu můžem armádu rovnou zrušit, protože se vojáci nudí nestřílí nikde do lidí ve válce, tak na co si držet armádu, pan Grohmann tu změní téma na diskusní kroužek třeba na téma pěstování banánů v Krušných horách.Skrýt celý příspěvek

 • cit1zen
  18:41 04.05.2016

  skelet: Takouto optikou by sme mali všetci zaplatiť každú policajnú pokutu, lebo však ušetríme policajtovy čas a adrenalín. Policajt aj vojak je občan ako každý iný, teda musí ...Zobrazit celý příspěvek

  skelet: Takouto optikou by sme mali všetci zaplatiť každú policajnú pokutu, lebo však ušetríme policajtovy čas a adrenalín.

  Policajt aj vojak je občan ako každý iný, teda musí dodržiavať zákony.
  Ja tiež nemlátim ludí lebo sa mi nepáčia, a policajt, ako vyššia morálna autorita, to nemôže vôbec.

  Policajt Vás nemôže len tak žiadať doklad totožnosti. Môže ho po Vás žiadať len v prípade:
  1.) Ste podozrivý z páchania zločinu
  2.) Ste svedok zločinu
  3.) Pátranie po nejakej osobe ( ked napríklad utečie vezeň )
  To že si len tak policajt na ulici pýtal doklady bolo možné tak za minulého, a niektorým policajtom to ešte nedošlo.Skrýt celý příspěvek

 • skelet
  18:18 04.05.2016

  nyibelunger: nevím jestli to osádce burger kingu vadilo, či nevadilo. Nikde jsem se to nedočetl. A hlavně je mi to ukradené. Kdyby prokázal totožnost, tak neskončí s klepety na ...Zobrazit celý příspěvek

  nyibelunger: nevím jestli to osádce burger kingu vadilo, či nevadilo. Nikde jsem se to nedočetl. A hlavně je mi to ukradené. Kdyby prokázal totožnost, tak neskončí s klepety na rukou. Policajt by si ušetřil adrenalin a tuny papírování. A ten týpek by ani nemusel na služebnu. Ale holt dělal ramena, tak dopadl tak jak dopadl.
  Ukázání občanky/pasu/řidičáku = 1-2minuty
  prokázání totožnosti = max.15minut přes vysílačku/telefon
  Larry: tak nějak.Skrýt celý příspěvek

 • Larry
  17:50 04.05.2016

  To Bratři a Sestry. Před 2 měsíci jsem se vracel domů přes letiště Paris CDG. Protože ve Francii platil výjimečný stav, vojáci hlídkovali i ve něstech a také na dopravních ...Zobrazit celý příspěvek

  To Bratři a Sestry.
  Před 2 měsíci jsem se vracel domů přes letiště Paris CDG.
  Protože ve Francii platil výjimečný stav, vojáci hlídkovali i ve něstech a také na dopravních uzlech.
  Nejdříve se objevila jakási "němá" soudružka která mě podsula anglicky psaný lístek s výzvou (ne prosbou) k finanční podpoře tamních bezdomovců.
  Na lístek jsem tedy napsal anglicky že podporuji homelessáky v Praze.
  Zasypala mne jakými nadávkami ve francouzštině..... už nebyla němá a velice dobře rozuměla Zahlédla odletové hale hlídku vojáků s dlouhými zbraněmi a zmizela. Jeden z vojáků mě potvrdil, že to je "známá existence"
  Vzápětí se objevila jiná "dobrá duše" ta si rovnou řekla o pár drobných........
  pžipadal jsem si jako v Praze na "hlaváku"
  Přítomnost vojáků sníží drobnou kriminalitu, "ztratí" se homelessáci a jiné pofiderní existence. Teroristickým útokům to ale nezabrání.
  To je takový "Placebo efekt" pro daňové poplatníky. Aby ovčané netrpěli pocitem, že za jejich peníze pro jejich bezpečnost politická reprezentace nic nedělá.Skrýt celý příspěvek

 • nyibelunger
  17:30 04.05.2016

  skelet: Mám za to, že pokud odpovědným zamestnancům Burgerkingu a jiných soukromých zařízeních nevadí, že tam spím (aka neřeší to se mnou, popř. rovnou nevolají pčr), tak mě pčr ...Zobrazit celý příspěvek

  skelet: Mám za to, že pokud odpovědným zamestnancům Burgerkingu a jiných soukromých zařízeních nevadí, že tam spím (aka neřeší to se mnou, popř. rovnou nevolají pčr), tak mě pčr nemá co otravovat. Docela me mrzí trend, kdy příslušníci pčr nevnímají některé občany jako hodny jejich ochrany, ale spíš obušku.

  "Pomáhat a chránit" se týká všech občanů čr, at už jde o cigány, socky, bezďáky, horníky, skiny, dreďáky, kravaťáky, sluníčkáře, batiky, konvičkovce/okamurovce/etc.Skrýt celý příspěvek

 • skelet
  17:09 04.05.2016

  Jura99: pokud si těch hlídek všímáte, tak prst u spouště mají vždy. Prostě výcvik. A pokud někdo usne na nádraží (v restauraci) a je zfetlí, tak si ho PČR nebo MP všimá vždy. No ...Zobrazit celý příspěvek

  Jura99: pokud si těch hlídek všímáte, tak prst u spouště mají vždy. Prostě výcvik.
  A pokud někdo usne na nádraží (v restauraci) a je zfetlí, tak si ho PČR nebo MP všimá vždy. No a holt, když pak dělá krky a neprokáže totožnost, tak skončí v klepetech.

  Jinak v Ostravě jsme asi divní, ale nikdo se těch flint nebojí. Za to zmizelo dost různých vagabundů z ulic.Skrýt celý příspěvek

 • BrothersAndSisters
  16:42 04.05.2016

  Taky jsem viděl zásah téhle povedné trojky - parkoviště za obchoďákem a známá lokální bezdomovkyně loudila od lidí, co parkovali, drobáky. Otravná byla samozřejmě dost, ale někdo ...Zobrazit celý příspěvek

  Taky jsem viděl zásah téhle povedné trojky - parkoviště za obchoďákem a známá lokální bezdomovkyně loudila od lidí, co parkovali, drobáky. Otravná byla samozřejmě dost, ale někdo odmítl, někdo dal. A už si to k ní sunuli - vypadalo to fakt hloupě, stará vypitá ženská a dvě dlouhý flinty. Možná jsem špatně koukal, ale nevšiml jsem si že by před tím nějak "antiteroristicky skenovali okolí", prostě se šourali a vybrali si nejsnadnější cíl. Ale kdo ví, třeba tady nějakého radikála máme a když viděl tyhle v ulicích, tak svůj plán odložil.Skrýt celý příspěvek

 • Jura99
  15:45 04.05.2016

  Ač velký fanda do všeho vojenského, přijdou mi hlídky v ulicích jako podivné divadlo, s nulovým odstrašením teroristů, kteří navíc podle tajných služeb v ČR ani nejsou (co by tu ...Zobrazit celý příspěvek

  Ač velký fanda do všeho vojenského, přijdou mi hlídky v ulicích jako podivné divadlo, s nulovým odstrašením teroristů, kteří navíc podle tajných služeb v ČR ani nejsou (co by tu také hledali ?). Jediným výsledkem je strach z dlouhých zbraní vojáků v očích občanů, které nosit na ulicích u nás prostě není tradicí. Takže výsledek naprosto kontraproduktivní. Účast vojáků na pacifikování toho dredatého je rovněž smutná. Vojáci nejspíš nebudou specialisty ve výkladu zákona o Policii (proč také?), takže jsou odkázáni na policejního člena hlídka. Tento konkrétní byl nejspíš chudák vytažen odněkud z temného kouta klidné a teplé kanceláře, takže se nasazovat pouta teprve učil. Jestli byl zákonný důvod dredatého legitimovat, už zkoumá několik orgánů vč. ombudsmana, protože už dávno neplatí, že by policie směla legitimovat občany bezdůvodně. Chudáci ti vojáci, kteří se v tom namočili a z videa je patrné, že tak nějak podvědomě hladí ukazovákem spouště svých zbraní. Snad ještě nedospěla naše demokracie tak daleko, že ten kdo usne na nádraží, nejspíš si i trochu něčeho fetne a nosí menšinový účes, riskuje zastřelení?Skrýt celý příspěvek

 • Left
  14:49 04.05.2016

  Osobně kluky z brnky každý den v metru potkávám rád, nicméně faktem je, že to dotčeným jednotkám, které jsou už tak poměrně exponované, dost nabouralo výcvikové plány. A vzhledem k ...Zobrazit celý příspěvek

  Osobně kluky z brnky každý den v metru potkávám rád, nicméně faktem je, že to dotčeným jednotkám, které jsou už tak poměrně exponované, dost nabouralo výcvikové plány. A vzhledem k podstavu už to mají napnuté i bez tohoto nasazení...

  Přece jen by bylo účelnější nechat je dělat svou práci, než aby museli akorát šlapat chodník po Praze (případně teda Brně, Ostravě, kde už to vůbec nedává smysl).

  Aby to nevyznělo chybně, krátkodobé nasazení chápu a podporuji ho, ale je naprosto zásadní si říci, co to znamená krátkodobé nasazení a jestli opravdu je třeba, aby x měsíců po útoku byla AČR stále v ulicích. Každopádně jsem si vědom přínosů nasazení jako případné zmírnění následků útoku, pokud by k němu došlo za použití střelných zbraní atp.Skrýt celý příspěvek

 • RiMr71
  14:40 04.05.2016

  Mno jo, ale v Izraeli jsou tuším i k takovému nasazení tuším cvičeni. Tihle naši kucí myslím na toto výcvik nemají. Viz to video z KFC nebo z čeho s tím ukvičeným soudruhem ...Zobrazit celý příspěvek

  Mno jo, ale v Izraeli jsou tuším i k takovému nasazení tuším cvičeni. Tihle naši kucí myslím na toto výcvik nemají. Viz to video z KFC nebo z čeho s tím ukvičeným soudruhem kameramanem. Divím se, že mu ji někdo nenatáhnul. Vím, že to není tolerantní, ale co už..Skrýt celý příspěvek

 • kazd
  13:51 04.05.2016

  flanker.jirka: mohu se zeptat odkud jste ? mě to připadá jak komentář z jiného světa Hlídky jsou především v místech se shlukováním lidí. V praxi to znamená, že se dva ...Zobrazit celý příspěvek

  flanker.jirka:
  mohu se zeptat odkud jste ?
  mě to připadá jak komentář z jiného světa
  Hlídky jsou především v místech se shlukováním lidí.
  V praxi to znamená, že se dva policajti a čtyři vojáci motají v obchodním centru Chodov, když už je to extra nebaví tak stojí a kecají.
  dtto na Černém mostě - autobusové nádraží atd.. Florenc metro
  To není žádné zvýšení četnosti a způsobu práce PČR.
  Takové nasazení má smysl v případě akutní hrozby, protože zvýšená personální četnost unoforem extrémně zvyšuje organizaci lidí, urychluje případnou evakuaci atd..
  V tuto chvíli je to flákačství a ti vojáci to moc dobře vědí.
  V opačném případě by měli poitici říct, že najíždíme na model Izrael a ty hlídky tam budou pořád. Riziko jako v Izraeli tu však nemáme.Skrýt celý příspěvek

 • flanker.jirka
  13:33 04.05.2016

  Nasazení armády na výpomoc PČR je jen reakcí na teroristické útoky v Belgii, autor je rádoby novinář provázaný se současnou politickou opozicí, jistě má v šuplíku i článek s ...Zobrazit celý příspěvek

  Nasazení armády na výpomoc PČR je jen reakcí na teroristické útoky v Belgii, autor je rádoby novinář provázaný se současnou politickou opozicí, jistě má v šuplíku i článek s kritikou pro případ nenasazení armády po boku PČR.

  Toto nasazení jenom o tom, že tam jsou vojáci s policisty, ale zvýšila se četnost a způsob práce PČR, bez vojáků by to prostě nebylo možné, PČR by to nedokázala personálně pokrýt.
  Volba výzbroje je druhá věc, ale co jiného než Phantomy a Brenny mají k dispozici? Škorpionů asi moc nebude.
  Blíží se volby a tak se dějí politicky populární věci, ne občané, ale politici začínají tlačit na stažení vojáků z ulic, možná se bojí toho, že policie je vidět v ulicích více než dříve a kazí politikům kšeftíky.Skrýt celý příspěvek

Načítám diskuzi...

Stránka 2 z 3