NÁZOR: Nejvyšší čas začít šetřit na stíhačky F-35 Lightning II

F-35 Lightning II; ilustrační foto / Lockheed Martin

V první polovině 21. století jedninou dostupnou západní stíhačkou bude americký F-35 Lightning II. Ministerstvo obrany ČR tak již nyní musí začít uvažovat nad tím, co se za deset let stane nevyhnutelné - nákup stíhaček F-35 Lightning II.

V letech 2027-29 vyprší České republice současný prodloužený pronájem letounů JAS-39C/D (vlastní letouny budou 22 let staré) a letouny L-159 ALCA z let 2002-2003 budou v té době dokonce 25+ let staré.  Máme sice možnost JAS-39C/D dále pronajímat a u starých L-159 prodloužit provoz, ale tím jen odložíme problém, co skutečně dál.

Pokud odložíme rozhodnutí za rok 2030, tak nám stejně nezbude nic jiného než si koupit letoun F-35 (kromě varianty nekupovat nic nebo si držet přesluhující JAS-39C/D).

Po roce 2030 už ve výrobě nezůstane jiný žádný západní stíhací letoun než právě F-35 (jenom americké letectvo plánuje kupovat verzi F-35A do roku 2035). Takže proč čekat na něco, co se stane ze deset let nevyhnutelné?

Je tu jen malá šance, že tou dobou ještě poběží výroba JAS-39E/F (výroba 60 ks pro Švédsko skončí někdy okolo roku 2027 nebo 2028). Švédové jsou sice dobří, ale nikdy nebudou mít vývojový rozpočet a zázemí Američanů.

Navíc JAS-39E/F srovnání s F-35 po technické stránce nesnese.  Verze F-35 okolo roku 2030 už bude také na míle daleko od dnešní počátečních verzí trpícími dětskými nemocemi.

Volba F-35 by byla především jednoznačným vojenským a politickým signálem ČR vůči našim hlavním vojenským/politickým a hospodářským partnerům. Respektive to nebude už jen na úrovni politických prohlášení v médiích, ale konkrétní reálný čin.

Nákup v NATO nezavedených zbraňových systémů od více méně neutrálního Švédska (a švédských výrobců nezapojených do evropských hospodářských koncernů) bohužel vysílá signál spíše opačný.

Zatím se ČR při akvizicích hlavních zbraňových systémů vyhýbala unifikaci výzbroje s původními členy NATO. Taktéž se ČR dosud významně nezapojila do žádného většího euroatlantického nebo západoevropského zbrojního projektu.

Okolo roku 2030 budou všechna důležitá letectva NATO v podstatě založena na dvou typech - Eurofighter a F-35. Eurofighter (Německo/UK/Španělsko/Itálie) je dobrá volba také, ale okolo roku 2030 už ve výrobě Eurofighter nezůstane. F-35 naopak ano. V Itálii je navíc montážní linka F-35 pro Evropu a v Nizozemí pak vznikne zázemí pro servis motorů.

Koupě letounu F-35 včetně plného balíku vojenské pomoci (přes americký program FMS) dává MO ČR/AČR unikátní možnost nakoupit zbrojní systém jako plně bojeschopný celek (stejně jako polské F-16 včetně výzbroje a speciálních podvěsů, logistiky schopné bojového nasazení v cizině, několikaletého bojového výcviku v USA, atd.).

To se bohužel dosud při žádném větším akvizičním zbrojním programu Armády ČR v podstatě neřešilo (JAS-39, L-159, C-295 CASA,……). Vláda USA (potažmo americké letectvo) si totiž nenechá mluvit do toho, co má umět bojeschopná letka, kolik je k tomu potřeba lidí, vybavení, atd. Všechno jede podle ověřených amerických standardů.

Vypadá to jednoduše, ale v případě nákupu F-35 čeká Armádu ČR doslova revoluce. Samozřejmě je vše otázkou financí, ale to není problém ekonomiky ČR, ale spíše politické vůle.

Bohužel hrozí riziko typické české cesty = koupí se řešení, které bude z pohledu daňového poplatníka vypadat současně levně a přitom hrozně cool (levná základní technika ověšená spoustou dodatečných high-tech udělátek).

Voják zvyklý na starou ruskou techniku si také nebude stěžovat. Získá novou krásnou hračku, jejichž zvládnutí mu zabere několik let. To, že to bude vhodné na klidnou mírovou službu po kontinentální Evropě nebude mnoho let nikomu vadit. Tedy asi kromě našich spojenců.

Nahlásit chybu v článku


Související články

Armáda ČR: Vítězným obloukem proběhlo celkem 11 hlídek

Posledních třicetšest hodin bylo pro soutěžící průzkumné hlídky snad ještě nabitějších než předešlé ...

Modernizace dělostřelectva Armády ČR. Jaký je plán?

Minulý týden proběhla médií informace o záměru Ministerstva obrany ČR (MO ČR) modernizovat samohybné ...

Armáda ČR: Kalendář k 70. výročí výsadkového vojska

S hrdostí představujeme kalendář na rok 2017, který vznikl jako spolupráce fotografa Stanislava ...

Polský Anders jako nové bojové vozidlo pro Armádu ČR?

Polská zbrojovka PGZ (Polska Grupa Zbrojeniowa) v pořadu Nasza armia představila hned tři projekty ...

Přidávat diskuzní příspěvky a hlasovat pro článek mohou jen registrovaní. Prosím zaregistrujte se nebo se přihlašte!

Komentáře

Zvýraznit příspěvky za posledních:
 • Shania
  09:28 10.03.2017

  Luky: Uvidíme jak to bude probíhat dlouhodobě, momentálně si Brazílie momentálně nemůže dovolit ani tu sníženou objednávku co na NG má.


  Gripen bude u nás v pohodě, dokud ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Luky: Uvidíme jak to bude probíhat dlouhodobě, momentálně si Brazílie momentálně nemůže dovolit ani tu sníženou objednávku co na NG má.


  Gripen bude u nás v pohodě, dokud dostane patřičnou podporu z venčí a nebude na hrotu.
  Skrýt celý příspěvek

 • Luky
  08:41 10.03.2017

  ..."k svačine" no ehm, to je pořád, vždycky tu někdo pronese něco siláckýho typu AH-64, Ka-52, Mi-28 jsou chlapácký zlouni, ostatní jsou voňavky...F22, F-35, SU-35 jsou chlapácký, ...
  Zobrazit celý příspěvek

  ..."k svačine" no ehm, to je pořád, vždycky tu někdo pronese něco siláckýho typu AH-64, Ka-52, Mi-28 jsou chlapácký zlouni, ostatní jsou voňavky...F22, F-35, SU-35 jsou chlapácký, ostatní jsou svačiny...a už se to tak bere...proboha
  Fenri, to o čem píšeš je na silnou a inteligentní politickou tahanici, ale ne na dobudování pohraničního opevnění. Fóbie z němců fakt není něco, co nás může posunout.

  Hádám, že pro Švédy bude mít zásadní význam spolupráce s Brazílií. Švédové jsou jedním z mála, kteří jsou ochotni sdílet technologie a to pravděpodobně proto, že je jich 10 milionů a kromě stíhaček musí zvládnout vše ostatní, včetně námořnictva, které my nemusíme řešit. Brazilci se budou chtít emancipovat, s Turky to nakonec nevyšlo. Švédové by si měli uvědomit, jaký potenciál má východoevropský trh. Někde jsem ale četl, že ten druhý leasing už nebyl na offsety žádná sláva. Dohodnutý narychlo...moc o tom nevím, ale psalo se, že se jim do toho tolik nechtělo. Třeba je nakrklo co děláme s korunou. Pokud se pamatuju, chtěli to už v tom prvním v našich a ne v dolarech, protože očekávali výrazné zpevňování koruny.
  Skrýt celý příspěvek

 • fenri
  08:09 10.03.2017

  Z dlouhodobého pohledu asi nemá smysl nic jiného než F-35.
  S Gripen je na spoustu věcí fajn letadlo. Nicméně pokud na nás v budoucnu někdo vletí (ať to bude běsný Putin v čele ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Z dlouhodobého pohledu asi nemá smysl nic jiného než F-35.
  S Gripen je na spoustu věcí fajn letadlo. Nicméně pokud na nás v budoucnu někdo vletí (ať to bude běsný Putin v čele opilých mužiků, nebo opilý Schultz v čele běsných Arabů a chlupatých ekoložek), tak Gripen nemá šanci. Su-35/T-50 či Eurofighter+ si ho dají k svačině.
  Navíc Gripen NG cenově na žádnou hitparádu nevypadá, byť se zdá, že jeho letové náklady by mohly být podobně nízké, jako u stávajícího C/D
  Skrýt celý příspěvek

 • logik
  23:52 09.03.2017

  pjek: s odpuštěním, "spousta keců", ale žádnej argument. Co se od doby toho článku změnilo, že podle Tebe doba potvrzuje?

  Teda mimo to, že F35 se zase zlevnila, nebo že na ...
  Zobrazit celý příspěvek

  pjek: s odpuštěním, "spousta keců", ale žádnej argument. Co se od doby toho článku změnilo, že podle Tebe doba potvrzuje?

  Teda mimo to, že F35 se zase zlevnila, nebo že na Redflagu měla poměr vítězství a ztrát 17:1?

  luky: Jako mít evropské éro 5. generace by bylo perfektní. Kdyby se chystal nějaký projekt typu eurofighteru společný pro evropu, bylo by to perfektní. Jenže to se nechystá a bojím se, že švédi to sami neutáhnou a my jim trn z paty fakt nevytáhneme. Vedle se bavíme o tom, že i novej leopard je pro nás drahej, a chtěli bychom spolufinancovat vývoj 5. gen éra?
  Ale jinak - třeba sem by měli jít dotace EU a ne "na rozhledny v nížině"...
  Skrýt celý příspěvek

 • Luky
  21:32 09.03.2017

  na videu je pojmenovaný ten švédský 5 gen. stíhač a říkají mu FLYGSYSTEM 2020:
  https://www.youtube.com/watch?...

  Pokud si to dáte do vyhledávače obrázků, najde se ...
  Zobrazit celý příspěvek

  na videu je pojmenovaný ten švédský 5 gen. stíhač a říkají mu FLYGSYSTEM 2020:
  https://www.youtube.com/watch?...

  Pokud si to dáte do vyhledávače obrázků, najde se jich dost a má tři vnitřní zbraňové šachty. Na tom videu říká, že hledají partnery.
  Skrýt celý příspěvek

 • pjek
  10:42 17.01.2017

  S časovým odstupem vyniká neskutečná nekompetentnost autora článku jak v oblasti vojenskotechnické, tak globálně politické. Moje vlast si nemůže dovolit vysílat jakékoli signály ...
  Zobrazit celý příspěvek

  S časovým odstupem vyniká neskutečná nekompetentnost autora článku jak v oblasti vojenskotechnické, tak globálně politické. Moje vlast si nemůže dovolit vysílat jakékoli signály komukoli, ale konat tak, aby byla vojensky hájitelná před nebezpečím zvenčí. Zatímco Gripeny představují rozumně minimalizovanou investici do v rámci TCO a LCA finančně nenáročného prostředku aktivní vzdušné obrany, jehož VTÚ jej předurčují pro použití v horizontálně omezeném prostoru státních hranic, F-35 je pravý opak naprosto nevhodný k takovému použití. Pokud si autor článku představuje, že ČR je kolonií USA povinnou nevýhodně nakupovat od nich to, co pro vlastní obranu nepotřebuje (laskavý čtenář dosadí za USA cokoli jiného), tak je to jeho problém a je pravděpodobné, že se z toho jednou bude zodpovídat.
  Skrýt celý příspěvek

 • Luky
  17:09 13.09.2016

  Tak třeba já jsem už na začátku psal, že nově vyvíjený stroj by měl být pilotní/bezpilotní. To znamená, že by měl mít zaměnitelný modul v místě kabiny - vložila by se buď sekce s ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Tak třeba já jsem už na začátku psal, že nově vyvíjený stroj by měl být pilotní/bezpilotní. To znamená, že by měl mít zaměnitelný modul v místě kabiny - vložila by se buď sekce s kokpitem, sedačkou a podporou života, případně AI/dálkově ovládací modul s rozhlížecí kamerou (ani by nemusela být u technologie průhledného pitu, mixující panoramatické kamery pro vzdáleného VR operátora) a přídavnou vnitřní palivovou nádrží. Takový modul by byl k dispozici např. pro polovinu strojů (později třeba více).
  Stroj by v bezpilotní verzi třeba zvládal 15+ G.

  Demonstrátory bezpilotní F-16 i Gripenu už v raných verzích fungují a zkouší se.
  Skrýt celý příspěvek

 • JiriR
  09:39 13.09.2016

  Dále uvažuji nad tím, že z mého pohledu je F35 nikoliv 5 generací, ale minimálně 5+, popř. řekl bych, že spíše 6. generací. Oproti F22 je tam podstatný rozdíl v práci s daty, ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Dále uvažuji nad tím, že z mého pohledu je F35 nikoliv 5 generací, ale minimálně 5+, popř. řekl bych, že spíše 6. generací. Oproti F22 je tam podstatný rozdíl v práci s daty, přehledu pilota…je to nová koncepce. Dále celkově z této diskuze cítím, že mnoho diskutujících oplakává současný stav armády ČR v aktuální bezpečnostní situaci, ale v případě F35 pláčete na špatném hrobě. :-))). Dron je dron, F35 je F35. Ta diskuze připomíná – něco jako hodím jabka, švestky a hrušky do mixéru a zapnu ho. To se mi ale moc nelíbí- doporučuji více věcnosti.
  Skrýt celý příspěvek

 • skelet
  19:52 12.09.2016

  Tvrdit o Scorpionu, ze je in je odvazne. Objednal ho vubec nekdo? L-39NG je treba brat jako.modernizaci stavajicich L-39. L-159 je jina kapitola, bohuzel se dostala do faze, kdy ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Tvrdit o Scorpionu, ze je in je odvazne. Objednal ho vubec nekdo? L-39NG je treba brat jako.modernizaci stavajicich L-39. L-159 je jina kapitola, bohuzel se dostala do faze, kdy prisla prilis pozde o bojich v Afghanu a prilis brzo na IS. A na to okno stacily praskovaci letadla. A o zariznuti ze smeru politiku netreba mluvit
  Dnes by to chtelo neco a la L-159 ze sedmdesatych let...
  Skrýt celý příspěvek

 • Maximus
  10:07 12.09.2016

  Doufám, že Aero v příštích letech nějak překvapí - variace na EADS Mako/HEAT by byla opravdu zajímavá. Pokud bude chtít stále dokola "vařit" ala L-39, tak moc šancí budoucnosti ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Doufám, že Aero v příštích letech nějak překvapí - variace na EADS Mako/HEAT by byla opravdu zajímavá. Pokud bude chtít stále dokola "vařit" ala L-39, tak moc šancí budoucnosti "českých" proudových letadel nedávám.

  Ale i kdyby se Aero "poMAKOvalo" a našlo i nějakého bohatého investora, tak to rozhodně nebude stíhačka schopná nahradit JAS - 39 C/D či něco modernějšího.

  Spíše by to byla náhrada v budoucnosti za L159 a doplněná o schopnost řešit low-cost "supersonic air policing" a roli levného pobíječe dronů, kdy půjde spíš o kvantitu než o kvalitu :-).
  Skrýt celý příspěvek

 • Rase
  21:20 11.09.2016

  Pokud by Aero přišlo s nadzvukem, který byl plánován jako nástupce L-159 (snad už na konci 90.let), tak pak by mělo smysl, se držet tuzemské tradice. Pokud by Aero přišlo se ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Pokud by Aero přišlo s nadzvukem, který byl plánován jako nástupce L-159 (snad už na konci 90.let), tak pak by mělo smysl, se držet tuzemské tradice. Pokud by Aero přišlo se strojem ve stylu Mako, nebo něčem podobném, tak pak má smysl zainvestovat prodělečný nákup a pořídit třeba 30-60 strojů (na úkor Gipenů), pokud by to mělo smysl (!) - podpořit tak náš průmysl. Nic takového ale tady není.
  S reckylováním koncepce L-39 se jedná o krok mimo. Pro naše letectvo má větší potenciál Gripen. Podívejte se, jaké lehké tryskáče jsou teď IN - je to Scorpion, M-346, T-50. Konkrétně lehké bitevníky, primárně sloužící jako tréningové stroje. L-39NG je bohužel o generaci pozadu a to i L-159 (v tuzemsku není vidět žádný vývoj)
  Skrýt celý příspěvek

 • skelet
  17:30 11.09.2016

  At bude v roce 2030 bezpecnostni situce jakakoliv, tak letectvo bude rozpoctove upozadeno. Je zkratka nejmodernejsi.

  A jestli bude mit evropsky motor jeden nebo dva motory je ...
  Zobrazit celý příspěvek

  At bude v roce 2030 bezpecnostni situce jakakoliv, tak letectvo bude rozpoctove upozadeno. Je zkratka nejmodernejsi.

  A jestli bude mit evropsky motor jeden nebo dva motory je putna. :)
  Skrýt celý příspěvek

 • Shania
  17:12 11.09.2016

  Luky: ted je Gripen naprosto ok. To jestli bude vhodný jen na airpolicing se vhazovalo na situaci okolo 2030... samozřejmě bude záležet na tom co bude mít náš potencionální ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Luky: ted je Gripen naprosto ok. To jestli bude vhodný jen na airpolicing se vhazovalo na situaci okolo 2030... samozřejmě bude záležet na tom co bude mít náš potencionální nepřitel ve výzbroji...

  Bohužel se ale obávám, že i když potencionální nepřítel nebude mít v té době dost strojů 5 generace, jeho integrovaná PVO bude hodně nebezpečná strojům 4 generace...

  Jinak já nemám vůbec nic proti nějakému společnému evropskému projektu, pouze se obávám, že nás to pak bude stat daleko víc než F-35.. to je něco s čím musíme prostě počítat a ne byt pak nastvaní, že stroj stojí přiliš, modernizace trvají a jsou nákladné atd...

  ------------------------

  Ty dánská čisla co jsme sem dal... F-35 vyšla z F-18F a EF jako nejlevnější, jen tak pro představu a dánské náklady na provoz jsou o dost nižší než co plánuje USAF (naše budou ještě nižší, tady se tolik nelítá...)

  USAF např počíta s cca 25k za letovou hodinu (celkové roční náklady se všim všudy včetně platů personálu rozpočitané počtem plánovaných hodin), 22,5k u F-16... A-10 má 18k.... Kdyby USAF provozovala gripeny, odhadl bych to někde pod F-16 - okolo A-10...

  Trošku jiná čísla něž s čím operuje např Janes v té jejich slavné a hlavně špatné tabulce, kde ma gripen 4,5k... a F-35 32k...

  Jinak nakup F-16 pro zahraniční zájemce bez předchozí infrastruktury pro tento typ letadla se nikdy nepočíta za nějakou výrobní cenu, ale je to vždy baliček a podle tojo jaké byli nákupy v posledních letech, bude to někde okolo 150-200mil usd za kus.... něco co by nás stála i F-35, F-18 atd... těch 45mil ¨+ dan za F-16 si mužeme tak max dokoupit kusovky, pokud o nějaký stoj přijdeme.
  Skrýt celý příspěvek

 • Todomatch
  17:01 11.09.2016

  U Gripenu vidím jako základní problém, že když sedne kdekoliv jinde než ve Švédsku, v Časlavi nebo Uhrách, tak nevědí co s ním. Je to prostě atyp. Servisní zázemí pro v NATO ...
  Zobrazit celý příspěvek

  U Gripenu vidím jako základní problém, že když sedne kdekoliv jinde než ve Švédsku, v Časlavi nebo Uhrách, tak nevědí co s ním. Je to prostě atyp. Servisní zázemí pro v NATO zavedené F-16 je nesrovnatelně bohatší a pro F-35 bude budováno asi v podobném rozsahu,
  Skrýt celý příspěvek

 • Luky
  16:26 11.09.2016

  Shania:"Gripen můžeme používat ještě dlouho, ale pak je třeba se ptát, jestli vůbec potřebuje letectvo dobre jen na airpolicing. ..."

  Jakoby se tu začal vytvářet mýtus, že ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Shania:"Gripen můžeme používat ještě dlouho, ale pak je třeba se ptát, jestli vůbec potřebuje letectvo dobre jen na airpolicing. ..."

  Jakoby se tu začal vytvářet mýtus, že JAS-39 se hodí jen na air-policing. To je přeci nesmysl, teprve začneme využívat všechny schopnosti toho stroje. Po dvaceti letech nás to bude stát 40miliard a beze zbytku naplněné offsety. Sakryš, někdy před deseti lety jsme lítali na jednadvacítkách se dvěma R-60...teď tu máme vylítanou letku na pokročilým BVR letadle s aktivníma střelama, která začne cvičit i AG...

  Pak tu padla spousta dalších věcí, včetně mého nočního tweetu, který nepovažuju za šťastný, protože jsem byl moc a neměl chuť se rozepisovat. Myslím si ale, že někteří tu mají velice zkreslené představy o cenách nejnovějších modelů F-16 a zejména o jejich provozu. Opravdu nevěřím, že by si Slováci mohli koupit novou F-16 s AESA za 45 mil. dolarů. Za tu cenu se stroj nedodává a pokud tak někde bylo zmíněno, je v tom hák. Shania se tu pravidelně zmiňuje o optimalizaci provozních nákladů na F-35, které se mají blížit nebo překonat náklady na F-16...ale poctivě byla postnuta odhadovaná cena na provoz u Dánů. Tomu by odpovídaly i nářky Poláků nad drahými náhradními díly. Představa, že byste vyndali z kasy 45megababek za tuhle mašinu a pak už jen tankovali kerosin a doplňovali mazadla je naivní utopie. Proto jste ve vašich armádních analýzách taky končili u nájmu na Gripen, ale ani jste se nedostali na naše ceny....

  Srovnávat nás s Dány je mimo, oni jsou vlastně koloniální velmoc a mají jiné požadavky. Stejně tak Norsko. Tyhle země si budou muset chránit svoje državy a ložiska surovin, včetně námořních tras. Už pod článkem o F-35 pro Dánsko jsem psal, že jejich rozhodnutí chápu. Jednak v tom byli zaháčkovaní už dříve, jednak navazují na spolupráci kolem F-16. Také jsem psal, že tyhle stroje v Evropě zvýší její vojenskou sílu. Myslím tedy, že je dobře, že některé evropské státy kupují F-35. Tolik k mému "fanatickému antiamerikanizmu".

  Co pak tady měl logik za disputaci ohledně počtu motorů, to snad ani nemá cenu rozvádět a přít se. Nepochopil jsem smysl. Dva motory byly často výhodou a základním požadavkem na spolehlivost a například US NAVY měla velký problém zvyknout si na představu jednomotorové F-35 a věřím, že někteří si dosud nezvykli. Důležitý je poměr tahu ku hmotnosti a také objem prostoru. Logik stále porovnává starší verzi Eurojetu, ale už zkraje úvah jsem psal, že se vyvíjí 120KN verze. Ta bude vycházet ještě lépe, než motor F-35 a my se tu bavili o stroji, který by sloužil až bůhví kdy...

  Takže ještě jednou zopakuji - v evropských firmách je spousta pracovníků, kteří jsou placeni za pokračující vývoj všeho, co tu lítá. Někteří z nich pracují na nových konceptech a to nezávisle na tom, jak mě tu budete nazývat nebo hodnotit. Za svým názorem, že než kupovat předraženou technologii, kterou bychom pouze netvořivě spláceli, je lepší usilovat o připojení k evropským výrobcům si stojím. Evropa potenciál má a možný návod, jak se vyhnout rivalitě jsem nastínil - přelomové technologie (povrch, senzory, elektronika + data atd.) vyvíjet společně, na vlastním draku by si ale mohly honit ego firmy, které s tím mají své zkušenosti, takže by si zachovaly vedoucí pozice v něčem.
  A doufám RimRe, že jsi se díval na poslední díl hydeparku civilizace, který byl o jaderné fůzi (jak jsi si stěžoval, že je Evropa zaostalá). Celý svět se spojil na něco, co se staví tady a má potenciál změnit energetickou otázku....
  Skrýt celý příspěvek

 • Palo
  16:01 11.09.2016

  Mě přijde jako rozumnější varianta F-15 Silent Eagle. Stojí na osvědčené koncepci a ve srovnání s F-35 sice není tolik stealth, ale je obratnější, rychlejší, disponuje větším ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Mě přijde jako rozumnější varianta F-15 Silent Eagle. Stojí na osvědčené koncepci a ve srovnání s F-35 sice není tolik stealth, ale je obratnější, rychlejší, disponuje větším doletem a navíc je, alespoň dnes, podstatně levnější.
  Skrýt celý příspěvek

 • Palo
  16:01 11.09.2016

  Mě přijde jako rozumnější varianta F-15 Silent Eagle. Stojí na osvědčené koncepci a ve srovnání s F-35 sice není tolik stealth, ale je obratnější, rychlejší, disponuje větším ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Mě přijde jako rozumnější varianta F-15 Silent Eagle. Stojí na osvědčené koncepci a ve srovnání s F-35 sice není tolik stealth, ale je obratnější, rychlejší, disponuje větším doletem a navíc je, alespoň dnes, podstatně levnější.
  Skrýt celý příspěvek

 • skelet
  14:58 11.09.2016

  Jen tak pro zajimavost. Ing.Vlcek planoval tri nadzvukove letouny, a to:
  L-59, coz byl bitevni dvoumotorak a la Sepecat Jaguar, ci Mitsubishi F-1
  L-159, ktery se dostal z ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Jen tak pro zajimavost. Ing.Vlcek planoval tri nadzvukove letouny, a to:
  L-59, coz byl bitevni dvoumotorak a la Sepecat Jaguar, ci Mitsubishi F-1
  L-159, ktery se dostal z rysovacich prken az do aerodynamickeho tunelu. Byl to asi nejkrasnejsi letoun navrzeny v Aero. Byl hodne podobny Albatrosu, ale jemnejsi se dvemi motory v gondolach v zadni casti trupu.
  Mach trener, coz byl jednomotorak, pricemz jsem videl dve jeho verze. Jedna a la F-5G/F-20 a druha a la F-16.
  Tyto verze a dalsi projekty ing.Vlcka jsou zobrazeny v knize Nebe pro Albatros
  Skrýt celý příspěvek

 • tryskac
  11:03 11.09.2016

  Pri bombardovani Srbska v roku 1998 podnikali Srbi bombardovacie misie nizkym letom na lietadlach Orao a mozno Galeb a NATO malo velke problemy ich zastavit, nedokazali to a to ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Pri bombardovani Srbska v roku 1998 podnikali Srbi bombardovacie misie nizkym letom na lietadlach Orao a mozno Galeb a NATO malo velke problemy ich zastavit, nedokazali to a to mali AWACS. Treba ale dodat ze srbski piloti boli velmi skuseni a poznali dokonale teren.
  Skrýt celý příspěvek

 • tryskac
  10:23 11.09.2016

  Mate pravdu, produkty Aera chcu bodovat najma cenou, no nielen cena je to, co vedia ponuknut. Treba sa zmierit s tym, ze koncepcia rodiny L39 nie je projektovana na rychlosti >1 ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Mate pravdu, produkty Aera chcu bodovat najma cenou, no nielen cena je to, co vedia ponuknut. Treba sa zmierit s tym, ze koncepcia rodiny L39 nie je projektovana na rychlosti >1 mach. Ale napriklad uz nova generacia motoru F124 ma vykon 45kN oproti 28, dtale bez pridavneho spalovania. Takisto moznost mokreho kridla a s tym suvisiaci vacsi dolet. A nezabudal by som na moznu integraciu AIM120. Pre male staty typu Litva, Lotyssko to nemusi byt nezaujimava volba. Pamatate si na posledne cvicenie kde cvicili vzdusny bol 2-2 prave Alcy proti ich L39?
  Skrýt celý příspěvek

 • Rase
  08:15 11.09.2016

  Mako byl opravdu pěkný letoun a snažit se dál rozvíjet L-39, nebo L-159 nemá moc smysl. Konstrukce to možná je nadčasová, ale nedělal bych si iluze - státy L-159 (a L39NG) koupí ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Mako byl opravdu pěkný letoun a snažit se dál rozvíjet L-39, nebo L-159 nemá moc smysl. Konstrukce to možná je nadčasová, ale nedělal bych si iluze - státy L-159 (a L39NG) koupí jen proto že jsou levné... Bez něčeho jako je (byl) Mako, nemá Aero budoucnost jako konstruktér / výrobce letounů.
  Skrýt celý příspěvek

 • Karlos73
  02:57 11.09.2016

  Grull, asi nie..kedže ide o zastaralí design draka zo 60. rokov 20 storočia... Aero Vodochody by museli kompletne prepracovať design lietadla (myslím si, že je zastaralé, a je ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Grull, asi nie..kedže ide o zastaralí design draka zo 60. rokov 20 storočia... Aero Vodochody by museli kompletne prepracovať design lietadla (myslím si, že je zastaralé, a je jedno či ide L-39NG, alebo Aero L-159 Alca) , a to je ďalších xx rokov výskumu a modernizácií... ale ak by Aero Vodochody ponúkol zaujímavé benefity a došlo k zazmluvneniu k budúcemu lietadlu, tak by sa našlo dosť odberateľov...
  Neverím moc tomu, niečo podobné vyvíjal aj EADS Mako/HEAT... https://en.wikipedia.org/wiki/... , projekt bol zastavený. Možno by stálo za hriech ak by Aero Vodochody spolu s ďalšími krajinami, tento projekt odkúpili a pokračovali v ňom...
  Skrýt celý příspěvek

 • Grull
  01:50 11.09.2016

  Trochu OT, ale jako laika by mě zajímalo, kdyby se Alka trochu upravila a vzadu rozšířila a dostala dva motory místo jednoho, jestli by se dokázala dostat přes rychlost Machu?
  Za ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Trochu OT, ale jako laika by mě zajímalo, kdyby se Alka trochu upravila a vzadu rozšířila a dostala dva motory místo jednoho, jestli by se dokázala dostat přes rychlost Machu?
  Za předpokladu trochu upravené geometrie, jen teoreticky, jestli by ty 2 motory na to stačili.
  Děkuji.
  Skrýt celý příspěvek

 • Karlos73
  23:02 10.09.2016

  Jura99, samozrejme, že by to bolo neefektívne, zavádzať novú stíhačku F-16V ako náhradu za Mig-29... Napísal som, že F-16 Viper je ideálny na prirodzený prechod na F-35 Lightning ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Jura99, samozrejme, že by to bolo neefektívne, zavádzať novú stíhačku F-16V ako náhradu za Mig-29... Napísal som, že F-16 Viper je ideálny na prirodzený prechod na F-35 Lightning II. v budúcnosti. V najbližších 20-25 rokoch môžeme na túto stíhačku zabudnúť, kedže výrobne kapacity sú vybukované v prospech štátov, ktoré sa podieľali na výskume a objednali si ju ešte na začiatku... Otázka znie, koľko lietadiel potrebuje armáda veľkosti štátu ako je Slovensko / Česko? Dánsko, ktoré je veľkosťou a počtom obyvateľov porovnatelné so Slovenskom (nie po ekonomickej stránke, to ešte potrvá...) si objednalo 27 ks F-35 Lightning II., popri tom prevádzkuje 45 F-16, ktoré isto budú postupne nahradené... Čiže štát ako Slovensko by sa mal priblížiť k počtu aspoň 24ks Stíhačiek (?)...ak to beriem teoreticky, ako môj názor, potom by Slovensku stačilo zaviesť 14ks F-16V ako náhradu za Mig-29 a neskôr keď budú volné kapacity, objednať 12~14ks F-35 Lightning II. Ak počítam, že 14ks F-16V by cez program DoD vyjde cca 630mil. $US, keď 9x vrtulníky UH-60 Black Haw (plus 9) nás stála 261 miliónov eur (čo je cca 295 mil.$US). Neje to tak strašná pálka, na to aby si 5,5 mil. štát vyriešil svoje stíhacie letectvo a zmodernizoval ho...Čo na to AČR? Je 14ks Gripen dostatočný počet, na 10,6 mil. obyvateľov ?
  Skrýt celý příspěvek

 • logik
  20:19 10.09.2016

  vypadlo mi: ....stál méně je utopie.

  vypadlo mi: ....stál méně je utopie.

 • logik
  20:15 10.09.2016

  skelet: argumentoval jsem tím, že aby to letadlo bylo konkurenceschopné co se týče výkonů, mělo by mít tah přinejmenším srovnatelný s F35.

  A aby bylo konkurenceschopné co se ...
  Zobrazit celý příspěvek

  skelet: argumentoval jsem tím, že aby to letadlo bylo konkurenceschopné co se týče výkonů, mělo by mít tah přinejmenším srovnatelný s F35.

  A aby bylo konkurenceschopné co se týče provozních nákladů a ceny, tak by to musel být jednomotorák, protože dvoumotoráky vycházejí dráže. Automatické to není, ale v praxi to tak prostě je.
  Jedna F135 stojí necelých 14 milionů dolarů
  http://www.bga-aeroweb.com/Eng...
  a cena má klesnout o cca 20%.
  http://breakingdefense.com/201...

  EJ200 stojí více než 6milionů v produkčních sériích.
  http://forum.keypublishing.com...
  To, že by novější a silnější (dvojici EJ200 schází 10kN) motor stál méně. Takže jestli se splní plány ohledně poklesu ceny produkčních sérií F35 (zatím se plní), tak vychází F135 jednoznačně výhodněji, než dva EJ200, nehledě na větší výdrž F135
  a menší náklady na zabudování jednoho motoru oproti dvoum.


  Pak již je poznámku: od začátku bylo jasné, že JSF potřebuje silnější motor než je F119. To, že se v počátku (než vyvinuli F135) používal v prototypech F119 na tom nic nemění.To, že vývin začal v F119 bylo hlavně proto, že to byl nejpokročilejší motor, co v USA měli.
  Skrýt celý příspěvek

 • skelet
  15:56 10.09.2016

  Nakupovat F-16 pro ASR by znamenalo, ze by museli mit hodne dobre vztahy s Polskem. Vyhodnejsi je proto pro ne lizacka JAS-39, ktery maji dva jeji sousedi, pricemz jeden z nich je ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Nakupovat F-16 pro ASR by znamenalo, ze by museli mit hodne dobre vztahy s Polskem. Vyhodnejsi je proto pro ne lizacka JAS-39, ktery maji dva jeji sousedi, pricemz jeden z nich je jejich hlavnim spojencem.
  Logik z pocatku jsi argumentoval tim, ze by Evropa musela vyvinout motor a la F135. To proste neni pravda. Stejne rak neni pravda, ze motor a la F135 musi mit automaticky levnejsi provoz a porizovacku, nez dva motory odvozene od EJ200. Zni to sice logicky, ale neni to automaticke. YF-16 mela jednu z vyhod oproti YF-17 prave v ze vzajemne kompatibilite s F-15. To ze F135uz pouziva jen cast komponentu s F119 je rovnez irelevantni. Na pocatku programu JSF byla idea jina atd.
  Pro ACR by bylo nejlepsi, kdyby nasi stihacku pohanely 2xF125 new generation :))
  Skrýt celý příspěvek

 • Jura99
  13:53 10.09.2016

  Karlos73: koupit F-16V a provozovat je nejbližších 15roků? To je snad trochu málo na nově zakoupený stroj, to by moc ekonomické nebylo. To by trochu připomínalo osud toho ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Karlos73: koupit F-16V a provozovat je nejbližších 15roků? To je snad trochu málo na nově zakoupený stroj, to by moc ekonomické nebylo. To by trochu připomínalo osud toho Mig-29A,který se z OSSR dostal do muzea ve Kbelích po nalétání pouhých 237hodin. Nevím kolik za něj tehdy ČSLA zaplatila, ale třeba Mig23 stál ca 56mil. Kčs.

  Jinak nákup F-35 pro AČR není ani tak otázkou peněz (peníze v našem bohatém státě jsou), jako spíš otázkou odvahy našich politiků. Všeobecně mají strach cokoliv koupit, protože v této republice se nenechá na ničem nit suchá a každý je chytrý.
  Skrýt celý příspěvek

 • logik
  13:41 10.09.2016

  PS: samozřejmě, další možnost by byla vyrábět dvoumotorák, který nebude bojovat s F35 cenou, ale vyšší bojovou hodnotou. To je také možnost. To by pak ale např. díky nebylo pro ...
  Zobrazit celý příspěvek

  PS: samozřejmě, další možnost by byla vyrábět dvoumotorák, který nebude bojovat s F35 cenou, ale vyšší bojovou hodnotou. To je také možnost. To by pak ale např. díky nebylo pro AČR, pro ní je letadlo úrovně F35 na hranici finančních možností.
  Skrýt celý příspěvek

 • logik
  13:38 10.09.2016

  skelet:
  - ale vžyť to celou dobu tvrdím, že každá koncepce má své výhody - a že mezi výhody jednomotorovosti patří ekonomická výhodnost.
  Právě proto, pokud by mělo být vyvíjené ...
  Zobrazit celý příspěvek

  skelet:
  - ale vžyť to celou dobu tvrdím, že každá koncepce má své výhody - a že mezi výhody jednomotorovosti patří ekonomická výhodnost.
  Právě proto, pokud by mělo být vyvíjené éro levnější alternativou k F35, tak IMHO bude muset mít jeden motor.
  - jinak, neposuzuj projekty. Na papír se vejde všechno. Posuzuj reálně úspěšná letadla. A tam jediný, kdo by se dalo bavit o menší stíhačce s dvěma motory je Mig29/35, a ten jednak zas tak malý není, jednak je ekonomicky evidentně neúspěšný a státy se ho zbavují právě kvůli provozní náročnosti.

  jinak k projektům:
  - korea právě vybírala mezi menším jednomotorovým a větším dvoumotorákem,
  vybrala větší variantu.
  - TF-X má být air superiority letoun nahrazující u turků F-22 a doplňující F35.
  - k F16 se USA přiklonili proto, že to byla protiváha "složité a drahé" dvoumotorvé F15 (viz fighter mafia atd...), která umožnila doplnit drahé méně početné F15 dostatečným, počtem strojů. A to, kolik států si pak F16 koupilo ukazuje, že to nebylo letadlo výhodné jen pro toho, kdo má jiné letadlo se stejným motorem.
  - F119 je motor pouze podobný F135, díly nesdílejí. Podobnost tedy vedla k úsporám při vývoji, ale rozhodně ne k úsporám při logistice a provozu.

  Takže ano - obě koncepce mají své výhody a nevýhody. Ekonomie provozu ale je prostě výhoda která je na straně jednomotoráku, a proto pokud chceme stíhačku která bude konkurovat F35, tak buďto musíme vyvinout podobně dobrý motor, anebo pokud půjdem cestou dvoumotoráku, tak bychom museli jít "pod cenu" - tzn. být schopni vyrábět za levnější peníze, než Lockheed (což zas asi možné je), tak, aby se kupci větší náklady vynahradili jinak.

  Kolt: souhlas. Jen bych k vývoji evropského letounu dodal další podstatný motiv: udržet vývojové schopnosti a zbrojní výrobu doma. Ale stejně jak to píšeš, jsem k tomu skeptický.
  Úplně paradoxní pak na tom je, že zpravidla právě Ti, kteří jsou proti blízkým vztahům (které pravda někdy přecházejí k závislosti, což samozřejmě špatně je) s USA, jsou zároveň proti integraci evropy.
  Přičem, při vědomí všech nevýhod, jedině integrovaná evropa je reálně schopná se dohodnout na tak složitých projektech, jako je např. stíhačka na úrovni F35. Suveréní státy budou tak suveréní, až budou lítat na čmelácích, anebo koupí F35 či Suchoje.
  Skrýt celý příspěvek

 • skelet
  09:40 10.09.2016

  Kolt: tak ještě jednou a naposledy. Jestli se přechází na jednomotorovou konfiguarci je otázkou, protože jedinou jednomotorovou stíhačkou je F-35. "Konkurenční" projekty počítají s ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Kolt: tak ještě jednou a naposledy. Jestli se přechází na jednomotorovou konfiguarci je otázkou, protože jedinou jednomotorovou stíhačkou je F-35. "Konkurenční" projekty počítají s motory dvěmi (KF-X, TF-X, FC-31, F-3). S čím přijdou Rusové ví Bůh..
  Dvoumotorové a vícemotorové projekty stíhací letounů jsou záležitostí čtyřicátých let, od té doby prakticky všichni přešli na jednomotorové letouny. Všichni až na USA. Dle Vaší logiky vyráběli spolehlivé a úsporné motory všichni až na USA. Což je pochopitelně nesmysl.. stejně tak se nedá argumentovat, že tehdejší jednomotoráky byly levné. Nebyly.. zkrátka USA měly jinou doktrínu. USA se k jednomotorákům přiklonily především z toho důvodu, že se zde nabízela logistická úspora v podobě stejného motoru pro F-16 a F-15. A že by byly tehdejší F100 spolehlivé? Ze začátku určitě ne.. Ostatně proto běžel program F101, F110 a J79 (byť ten hlavně pro export). Tento koncept se USAF osvědčil a proto jej požadovala i pro JSF. Tedy letoun, jehož motor by byl obdobný jako u páteřní stíhačky F-22. Jestli se jim to nakonec podařilo je otázkou..
  Takže se opět vrátím na začátek. Nemám nic proti jednomotorové a ani proti dvoumotorové konstrukci. Obě jsou rovnocenné a záleží na doktríně toho, kterého letectva.
  Skrýt celý příspěvek

 • KOLT
  09:11 10.09.2016

  pro skelet: Jenže logik vám jasně napsal, že dnes se přechází na méněmotorové varianty u letadel vojenských i civilních, protože máme k dispozici dostatečně silné motory. Přičemž ...
  Zobrazit celý příspěvek

  pro skelet: Jenže logik vám jasně napsal, že dnes se přechází na méněmotorové varianty u letadel vojenských i civilních, protože máme k dispozici dostatečně silné motory. Přičemž výroba a provoz jednoho silného motoru je ekonomicky mnohem výhodnější než použití dvou. Ve vojenských aplikacích sice ekonomika nerozhoduje tolik, ale tady zase rozhoduje místo. A vy mu argumentujete starými éry z dob, kdy právě potřebně silné motory nebyly k dispozici, či byly extrémně drahé nebo poruchové. Trochu nedává smysl ne?

  Mmchd, já nijak nepopírám, že i v budoucnu budou potřeba dvoumotorové stíhače. Šlo mi o tu nelogickou argumentaci. Zároveň si myslím, že z motoru Typhoonu by se dal s relativně snesitelnými náklady vyvinout dostatečně silný motor pro jednomotorový letoun 5. generace (což ostatně psal už Luky). Otázkou je, zda v době, kdy bude k dispozici, nebude pro F-35 k dispozici motor s proměnným obtokovým poměrem. Ale třeba bychom zvládli i to.

  K pravděpodobnosti evropské stíhačky – jsem sice skeptik, ale na druhou stranu bych byl rád, kdyby vznikla. Na rozdíl od Lukyho, kterého k tomu vede především fanatický antiamerikanizmus ;-) v mém případě je to prostě staromilské lpění na diversitě. Na jednu stranu chápu, že je třeba mít v NATO a podobných organizacích určitou unifikaci (VŠ v tomto ohledu byla na výši, o které se NATO dodnes ani nezdá), na druhou stranu myslím, že je třeba mít alespoň minimální možnost výběru. Proto bych byl rád, kdyby z Gripenu vznikl víceúčelový jednomotorový letoun 5. generace a z Typhoonu nebo Rafale dvoumotorák pro vybojování vzdušné nadvlády. Ideálně kdyby vznikaly v nějaké kooperaci, takže by nebylo nutné vše vyvíjet dvakrát – stejný motor, senzory, avionika, data fusion atd. Jenže s ohledem na to, co se v Evropě v poslední době děje, když vidím, jak vrcholní představitelé jednotlivých států dávají Británii "sežrat" brexit, hnědnoucí či rudnoucí tendence v mnoha státech, rostoucí nacionalismus.... nedávám tomu moc šancí :-(
  Skrýt celý příspěvek

 • skelet
  07:51 10.09.2016

  všechny levné stíhačky nemají jen jeden motor. F-5, FC-1, Jaguar, to vše byly respektive jsou dvoumotoráky. Proč se nepoužívají čtyři motory F125 (tak se totiž jmenuje verze motoru ...
  Zobrazit celý příspěvek

  všechny levné stíhačky nemají jen jeden motor. F-5, FC-1, Jaguar, to vše byly respektive jsou dvoumotoráky. Proč se nepoužívají čtyři motory F125 (tak se totiž jmenuje verze motoru F124 s přídavným spalováním) v nějaké stíhačce? Chvilka napětí.. aerodynamika, váha, výrobní komplikace. Tří, čtyř, šestimotorové stíhačky konstruktéry napadaly někdy ve čtyřicátých letech, kdy byly k dispozici pouze slabé motory, ale zpět k realitě od demagogie.
  Na jednomotorové koncepci není nic zlého, stejně tak jako není nic zlého na dvoumotorové koncepci. Jde jen o to co uživatel upřednostní - ekonomiku nebo bezpečnost. Na počátku programu JSF chtěla USAF využít svých zkušeností s programem F-15 a F-16. Tedy aby oba dva letouny poháněl obdobný typ motoru. Ostatně ze začátku se motor F135 nazýval jako F119JSF.
  A zase například jihokorejci zvolili u svého letounu 5.generace KF-X jako pohonné jednotky dva motory odvozené od F414. Turci zase chtějí dva motory EJ200..
  A opět se vrátím k "evropskému" hypotetickému programu 5.generace. Jako první se nabízí použití derivátu motoru EJ200, ale to neznamená, že se nemůže vyvíjet i nový motor pro jednomotorovou konfiguraci. Opět záleží na zadavateli podmínek..
  Skrýt celý příspěvek

 • logik
  02:35 10.09.2016

  skelet: Ok, tak prosím vysvětli, proč dosud nikdo nepostavil nějakou levnou stíhačku např. se čtyřma motorama z alcy? Proč všechny levný stíhačky jsou jednomotorový? Proč se ...
  Zobrazit celý příspěvek

  skelet: Ok, tak prosím vysvětli, proč dosud nikdo nepostavil nějakou levnou stíhačku např. se čtyřma motorama z alcy? Proč všechny levný stíhačky jsou jednomotorový? Proč se utrácel majlant za vývoj F135, když místo toho tam mohli dát dva motory z F16, jako měla F15?

  Že by to byl ekonomický a provozní nesmysl mít více motorů, když je k dispozici jeden dostatečně silnej motor? Nebo jaký jiný výhody má podle tebe jednomotorovej stroj, že ho všichni až na nejvýkonnější stroje, kde výkon jednoho motoru nestačí, preferujou?
  Skrýt celý příspěvek

 • Luky
  01:22 10.09.2016

  aby si sa so svojmi jažkovými očmi kryticky něposral

  aby si sa so svojmi jažkovými očmi kryticky něposral

 • Karlos73
  22:19 09.09.2016

  Skelet, sused Slovenska prevádzkuje 48 ks F-16 Block 50/52...a asi podobnou cestou sa vydá Rumunsko (to asi bude modernizovať ich zakúpené Portugalské F-16), a asi do F/16 pôjde ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Skelet, sused Slovenska prevádzkuje 48 ks F-16 Block 50/52...a asi podobnou cestou sa vydá Rumunsko (to asi bude modernizovať ich zakúpené Portugalské F-16), a asi do F/16 pôjde aj Chorvátsko.... Uvidíme.
  Skrýt celý příspěvek

 • Karlos73
  22:14 09.09.2016

  sorry. upravoval som text a zmazalo mi to...
  ....F-16V sa dá dnes zaobstarať za 40-45mil. $ US, a vychádza to tak že za jeden nový Gripen NG (tender Švajčiarsko, Brazília) by si ...
  Zobrazit celý příspěvek

  sorry. upravoval som text a zmazalo mi to...
  ....F-16V sa dá dnes zaobstarať za 40-45mil. $ US, a vychádza to tak že za jeden nový Gripen NG (tender Švajčiarsko, Brazília) by si Slovenskako ako náhradu za Mig-29 vedelo zaobstarať 25 až 2,5 lietadla , ak bz išlo do progreamu Gripen NG (prenájom nepovažujem za najšťastnejšie riešenie)... a potom , po roku 2030-35 rozmýšľal nad F-35 Lightning II....
  Skrýt celý příspěvek

 • skelet
  22:13 09.09.2016

  Omyl. ČR má na rozhodnutí dvanáct let, a ne 22 let.
  JInak.. největší blbost jakou by mohlo ASR udělat by byl nákup F-16, když její hlavní spojenec má Gripeny.

  Omyl. ČR má na rozhodnutí dvanáct let, a ne 22 let.
  JInak.. největší blbost jakou by mohlo ASR udělat by byl nákup F-16, když její hlavní spojenec má Gripeny.

 • Karlos73
  22:08 09.09.2016

  No viacerí tu absolútne nepochopili text tohoto článku! AČR má 22 rokov aby sa rozhodla čo ďalej, či pokračovať v prenájme Gripen C/D a skladať toto LEGO lietadlo podla potrieb ...
  Zobrazit celý příspěvek

  No viacerí tu absolútne nepochopili text tohoto článku! AČR má 22 rokov aby sa rozhodla čo ďalej, či pokračovať v prenájme Gripen C/D a skladať toto LEGO lietadlo podla potrieb AČR, alebo sa v tejto dobe rozhodnúť pre F-35 Lightning II. Viaceré príspevky tu blúznia o nejakej spoločnej výrobe lahkej- jednomotorovej euro stíhačky, ježkovi oči... EU-NATO v súčastnosti a ani v najbližších 25 rokoch nebude žiadna nová jednomotorová univerzálna stíhačka 5. gen,! Viaceré štaty NATO - EU financovali a idú zavádzať F-35 Lightning II. Zamýšlať a špekulovať tu nad kórejskými, tureckými projektami je mimo misu. Najbližších 25-30 rokov tu nebude v rámci univerzálnej stíhačky nebude nič, okrem Gripen NG, EF2000XX , Rafale XX, F-16V a F-35 Lightning II, ak nerátam ruské a čínske stroje, čo je mimo NATO. Trošku viac kritického myslenia.
  Na začiatku som písal, že pre OS SR by bolo za súčastných podmienok, ako ideálna náhrada za Mig-29, kúpiť a najbližších 15 rokov prevádzkovať F-16 Viper. AČR je v oveľa lepšej situácii, kedže má zazmluvnený Gripen a relatívne v najbližších 20 rokoch má stíhacie letectvo vyriešené (čo ale po tom?, je už iná otázka...). http://www.armadninoviny.cz/no... Ak to čo dnes ponúka F-16 Viper - strelecký radar SABR- APG-83,radar AESA, APG-83 zdiela kopec komponentov z radaru APG-77, kopec vychytávok ktoré sú dnes zabudované v F-22 a F-35 Lightning II. Singapur si objednal modernizáciu svojich 62 F-16C/D na variant F-16 V a idú cez program DoD, vyjde ich to na 914$US, čo je cca 15 mil. $ US na jedno lietadlo, ktoré dostane nový motor, nový radar a komponenty, vid vyššie...blížiace sa parametre k gen.5.. F-16V sa dá dnes zaobstarať za 40-45mil. $ US, a vychádza to tak že za jeden nový Gripen NG (tender Švajčiarsko, Brazília) by si Slovenskako náhradu za Mig-29, a potom , po roku 2030-35 rozmýšľal nad F-35 Lightning II....
  Skrýt celý příspěvek

 • skelet
  21:01 09.09.2016

  Logiku: nemotejme tu ekonomiku civilního provozu. Ta je u vojenských bojových letounů sice fajn, ale není rozhodujícím faktorem.

  Logiku: nemotejme tu ekonomiku civilního provozu. Ta je u vojenských bojových letounů sice fajn, ale není rozhodujícím faktorem.

 • fantomas stealth
  18:30 09.09.2016

  Navíc JAS-39E/F srovnání s F-35 po technické stránce nesnese!
  Jakby i mohla!Na jasu si musí pilot připnout WC na řiť,na ef-ke mají v okně srací otvor!

  Navíc JAS-39E/F srovnání s F-35 po technické stránce nesnese!
  Jakby i mohla!Na jasu si musí pilot připnout WC na řiť,na ef-ke mají v okně srací otvor!

 • logik
  18:07 09.09.2016

  skelet: dvoumotorová koncepce má své výhody a nevýhody, to souhlasím. Možnost poruchy jednoho motoru, a možnost dosažení větších výkonů, popř. možnost manévrovat pomocí rozdílného ...
  Zobrazit celý příspěvek

  skelet: dvoumotorová koncepce má své výhody a nevýhody, to souhlasím. Možnost poruchy jednoho motoru, a možnost dosažení větších výkonů, popř. možnost manévrovat pomocí rozdílného tahu motorů.

  (Ne)ekonomie provozu a výroby naopak patří mezi nevýhody vícemotorové koncepce. To, že více motorů je prostě dražší dokazuje např. to, že z "dvojčat" A330 a A340 se už vyrábí jen A330.
  Skrýt celý příspěvek

 • RiMr71
  16:27 09.09.2016

  Když jsme u té F-35... vyhrábnul jsem ještě něco na disku z Airtattoo nedávno..
  https://www.youtube.com/watch?...

  Když jsme u té F-35... vyhrábnul jsem ještě něco na disku z Airtattoo nedávno..
  https://www.youtube.com/watch?...

 • skelet
  16:07 09.09.2016

  jde o to, že nejde o nic. Jednomotorová a dvoumotorová koncepce má své výhody a nevýhody. Vyvíjet za každou cenu velký motor jen kvůli tomu, že je to děsně cool je blbost. Navíc ...
  Zobrazit celý příspěvek

  jde o to, že nejde o nic. Jednomotorová a dvoumotorová koncepce má své výhody a nevýhody. Vyvíjet za každou cenu velký motor jen kvůli tomu, že je to děsně cool je blbost. Navíc ony menší motory mohou mít uplatnění i v jiných aplikacích (cvičné letouny, drony apod.). Všechno má své
  Skrýt celý příspěvek

 • logik
  14:00 09.09.2016

  skelet: jde o to, že dva slabší motory jsou vždy na výrobu i na údržbu dražší, než jeden větší motor - obecně letectvo, a to jak civilní, tak vojenské, redukuje počty motorů ve ...
  Zobrazit celý příspěvek

  skelet: jde o to, že dva slabší motory jsou vždy na výrobu i na údržbu dražší, než jeden větší motor - obecně letectvo, a to jak civilní, tak vojenské, redukuje počty motorů ve prospěch větších a silnějších motorů.
  Skrýt celý příspěvek

 • kazd
  11:45 09.09.2016

  jinými slovy pro země, které ještě u sloužící generace dělaly vývoj a výrobu (německo, itálie, holandsko, británie) je spoléhání na F35 ekonomicky nekoncepční

  jinými slovy pro země, které ještě u sloužící generace dělaly vývoj a výrobu (německo, itálie, holandsko, británie) je spoléhání na F35 ekonomicky nekoncepční

 • kazd
  11:43 09.09.2016

  italové dělají křídlo pro amíky - kooperace jako dělá i Aero vodochody
  pro sebe a holanďany montují nové stroje v počtu cca 200 ks
  servis o žádném vlastním know how není

  italové dělají křídlo pro amíky - kooperace jako dělá i Aero vodochody
  pro sebe a holanďany montují nové stroje v počtu cca 200 ks
  servis o žádném vlastním know how není

 • Shania
  11:10 09.09.2016

  Výrobce komponentu na tom vydělá. .. pro ne je rozdíl jestli budou vyrábět komponenty pro +3000 strojů po 50 let nebo pro 300...

  Ne mluvě o know how a přístupu k technologiím ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Výrobce komponentu na tom vydělá. .. pro ne je rozdíl jestli budou vyrábět komponenty pro +3000 strojů po 50 let nebo pro 300...

  Ne mluvě o know how a přístupu k technologiím výroby, kterého mužou využít jinde a někdy v tom mít i světový monopol...

  Italové pak mají navíc výrobu evropských strojů a servisní středisko pro region...
  Skrýt celý příspěvek

 • kazd
  10:26 09.09.2016

  Dost naivní představa, že jako výrobce komponent na něčem pěkně vyděláte.

  Pokud pouze děláte technologii z jiného státu, jako je montáž F35 v Itálii, tak jste zcela závislý na ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Dost naivní představa, že jako výrobce komponent na něčem pěkně vyděláte.

  Pokud pouze děláte technologii z jiného státu, jako je montáž F35 v Itálii, tak jste zcela závislý na majiteli technologie resp. vládě, která u vás objednává (italská a holandská vládní objednávka je důvodem montáže v Itálii).

  Sami Italové vnímají fabriku především jako údržbový kšeft.
  Mít vlastní know - how na motor, drak, avioniku je úplně jiná liga z hlediska akuálního zisku i trendu ten zisk udržet.

  Představa, že F35 nakrmí (udrží potenciál) evropské letecké výroby je ekonomicky nereálná.
  Skrýt celý příspěvek

 • Shania
  09:04 09.09.2016

  Jedna šance na novy evropský stroj bude nástupce EF a rafale

  Jenže šance ze se Francouzi dohodnou s ostatními je mala, budou nejspíš zase chtít catobar a ostatní to nebudou ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Jedna šance na novy evropský stroj bude nástupce EF a rafale

  Jenže šance ze se Francouzi dohodnou s ostatními je mala, budou nejspíš zase chtít catobar a ostatní to nebudou chtít financovat...

  Když se politici velkých státu dohodnou, nejdřív za 15-20 let budou první pouzite ne stroje...

  Aktuálnější pouze Německo hledá náhradu za tornáda s tim ze ostatní velcí uzivatele šli do f 35. ... a jako výrobci komponentu na f 35 pěkně vydělají. ..

  Bohužel zapomeňte na to, že to bude za ceny f35... Při množství co se tu vyrobí, to bude velmi dráhy stroj. Pokud navíc budeme junior partner, tak nás to bude stát ještě víc.

  Jestli nemáme na to uživit f35, nemáme ani na to uživit f18, f16, a už vůbec ne EF. ..

  Gripen můžeme používat ještě dlouho, ale pak je třeba se ptát, jestli vůbec potřebuje letectvo dobre jen na airpolicing. ...
  Skrýt celý příspěvek

 • skelet
  22:50 08.09.2016

  mít jeden projekt, kde by se měnil jeden nebo dva motory je v zásadě blbost, ale s těmi motory? Pačemu? Korejsko-indonézský KF-X bude poháněj dvojicí motorů odvozených od F414 ze ...
  Zobrazit celý příspěvek

  mít jeden projekt, kde by se měnil jeden nebo dva motory je v zásadě blbost, ale s těmi motory? Pačemu? Korejsko-indonézský KF-X bude poháněj dvojicí motorů odvozených od F414 ze Superhornetu. Evropský projekt může klidně poháněj dvojice motorů odvozených od EJ200. Ostatně s touto cestou počítá i TF-X. Snažit se za každou cenu o napodobení amerického přístupu, tedy přístup když to mají oni, tak my taky bych spíše čekal v Moskvě, než zde ;)
  Skrýt celý příspěvek

 • cejkis
  22:24 08.09.2016

  Pokud v roce 2029 vyprší pronájem Gripenů, tak s ohledem na zkušenosti s pijavicemi na MO začne nějaký ministr řešit náhradu v roce 2028.

  Bude to bez tendru z důvodu časové ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Pokud v roce 2029 vyprší pronájem Gripenů, tak s ohledem na zkušenosti s pijavicemi na MO začne nějaký ministr řešit náhradu v roce 2028.

  Bude to bez tendru z důvodu časové tísně :D

  Stejně jako Iveco, Dingo či Skylark.

  Tímto posílám pozdravy pánům Dalíkovi, Vidímovi, Bartákovi, Novákovi a Kopřivovi.
  Skrýt celý příspěvek

 • D.i.p
  22:22 08.09.2016

  Kdyby se dala pořádně do kupy PVO a přišlo se s tím, že se vytvoří nová základna se 14 F35 + něco, tak by to bylo super, ale buďme při zemi. Rozhodně jimi nahrazovat Gripeny během ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Kdyby se dala pořádně do kupy PVO a přišlo se s tím, že se vytvoří nová základna se 14 F35 + něco, tak by to bylo super, ale buďme při zemi. Rozhodně jimi nahrazovat Gripeny během následujících 30-ti let je blbost. Potřebujeme letectvo rozšiřovat. Samozřejmě platí, že musí být přitom zajištěna PVO a radarová technika. Jako i ostatní pozemní vojsko musí být kvalitně vybaveno.
  Nevěřím, že F35 bude cenově srovnatelná s novým JASem, stejně tak, že bude snadno dostupná (napřed se bude pokrývat poptávka USA a dalších na projektu se podílejících států). Ty ceny si budou nějakou dobu sedat. Ceny které nyní o F35 slýcháme jsou spekulativní a manipulační. Zatím ani jedna strana neudělala komerční nabídku v soutěži. Víme prd.
  Skrýt celý příspěvek

 • logik
  21:41 08.09.2016

  Luky: ohledně motorů - udělat dvakrát tak silnej a dvakrát tak těžkej motor není jen tak. To nejde jen tak "zvětšit" a máš větší výkon. V tomdle sou amíci bohužel fakt o slušnej ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Luky: ohledně motorů - udělat dvakrát tak silnej a dvakrát tak těžkej motor není jen tak. To nejde jen tak "zvětšit" a máš větší výkon. V tomdle sou amíci bohužel fakt o slušnej kus dál.
  A díky tomu můžeme zatím postavit buďto horší éro (míň unese/pomalejší), nebo dvoumotorák s většíma servisníma nákladama. Takže by to znamenalo nejprv narvat pořádný prachy do výzkumu. A to už P&W pracujou na motorech s proměným obtokem apod., tady máme co dohánět.

  Ohledně sdílení jedno a dvoumotoru - šla by trochu udělat aerodynamika, ale jen úplnej základ. Letadlo nejde jen tak zvětšit, povrchy se měněj s druhou a objem s třetí mocninou. Když zvětšíš letadlo, tak to musíš stejně spočítat a odmodelovat znova.

  Stejnětak součástky draku by museli bejt jinak dimenzovaný, takže ani záměnost součástek by nebyla jednoduchá. To, že se zatím nikdy nedotáhl projekt "dvojjediného" letadla do komerční fáze není úplně náhoda: má to své nemalé problémy.

  Jediné, kde vidím opravdu velký prostor pro ušetření nákladů je avionika, která začíná být čím dál tím větší částí ceny letadla, tam prostor pro výraznou úsporu je.

  Ale i když by se mi projekt společného evrospkého letadla nebo i dvou líbil, tak se bojím, že díky přílišné roztříštěnosti Evropy a neschopnosti se dohodnout něco takového fakt nehrozí.
  Skrýt celý příspěvek

 • Luky
  21:31 08.09.2016

  když ono je to teď hrozně IN, říkat že se v Evropě nikdy nic nedá dohodnout....svým způsobem se není co divit, prezidenta moralizuje obden v TV pubescentní gay pornoherec a ještě ...
  Zobrazit celý příspěvek

  když ono je to teď hrozně IN, říkat že se v Evropě nikdy nic nedá dohodnout....svým způsobem se není co divit, prezidenta moralizuje obden v TV pubescentní gay pornoherec a ještě si říká "evropské hodnoty", do toho kancléřka, která když řekne něco nepohodlného nebo jedná s kým nemá, tak druhý den spadne letadlo plný studentů...a ona se pohotově opraví...no možná s námi někdo vede tu více, tu méně hybridní válku. Jdu tisknout výkresy, nechci banána...pa
  Skrýt celý příspěvek

 • lp13
  21:08 08.09.2016

  Logik, Luky

  Jestli spíš nebude problém v tom, že než se tolik států domluví, jak by to letadlo mělo vypadat a co by mělo umět. A pak kdo co bude dělat a kolik kdo přispěje, ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Logik, Luky

  Jestli spíš nebude problém v tom, že než se tolik států domluví, jak by to letadlo mělo vypadat a co by mělo umět. A pak kdo co bude dělat a kolik kdo přispěje, nebude už na světě "letadlo" 6 generace... :-)
  Skrýt celý příspěvek

 • Luky
  19:40 08.09.2016

  alea206
  bingo, tak jsem to myslel

  logik
  Dal jsem příklady z minulosti a snad i současnosti. Byla by možnost udělat to ve stejné aerodynamické konfiguraci (Mirage 2K,4K příklad ...
  Zobrazit celý příspěvek

  alea206
  bingo, tak jsem to myslel

  logik
  Dal jsem příklady z minulosti a snad i současnosti. Byla by možnost udělat to ve stejné aerodynamické konfiguraci (Mirage 2K,4K příklad z historie), pak by to mělo i nějaký společný vývoj v tunelu. Pro tak velký projekt bych to ale neviděl jako podmínku. Důležité by byly systémy, o motorech jsem logiku psal dříve - už brzy bude cca tunový motor se 120KN tahu (dokonce i vektorovatelná varianta). Představoval bych si vysoce obratnou stealth mašinu s jedním motorem a dálkovou verzi/missile trucker u dvoumotoráku. 240KN tahu dává slušný výkon. To ale píšu o motoru, který by byl v dnešní době. Podle mě by to tak nespěchalo.
  Skrýt celý příspěvek

 • logik
  19:29 08.09.2016

  Luky: jenže jedno a dvoumotorová konfigurace znamená také mj. jinou vzletovou hmotnost (proto se tam dává více motorů, by to více uneslo), tedy zcela jinak dimenzovaný drak atd... ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Luky: jenže jedno a dvoumotorová konfigurace znamená také mj. jinou vzletovou hmotnost (proto se tam dává více motorů, by to více uneslo), tedy zcela jinak dimenzovaný drak atd... Spousta věcí si dovedu představit, ale "jedno až dvoumotorové" letadlo ne.

  Když se koukneme na to, jaké problémy měla jen F35 s tím, že nebyla v jedné verzi, a tam šlo o modifikace poměrně malé....

  Spíše si dovedu představit jednomotorové letadlo, které má výkony dvoumotoráku. F35 jde tím směrem. Ale nevím, jestli někdo v Evropě umí dostatečně silný motor....
  Skrýt celý příspěvek

 • alea206
  19:26 08.09.2016

  Tak jestli to myslis tak, ze urcity mensi jadro by se podilelo na vyvoji a zbytek by pak diky objednanemu celkovemu poctu srazel jednotkovou cenu pro kazdeho, tak jsem Te ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Tak jestli to myslis tak, ze urcity mensi jadro by se podilelo na vyvoji a zbytek by pak diky objednanemu celkovemu poctu srazel jednotkovou cenu pro kazdeho, tak jsem Te nepochopil a vidime to vlastne dost podobne. :-)
  Skrýt celý příspěvek

 • Luky
  19:18 08.09.2016

  Ale i ten Bulhar, Rumun a třeba i Slovinec by rád nějakou stíhačku a nakonec jí i koupí. Evropa potřebuje vlastní stroj a kdo na to nemá kapacity by se spolupodílel na vývoji ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Ale i ten Bulhar, Rumun a třeba i Slovinec by rád nějakou stíhačku a nakonec jí i koupí. Evropa potřebuje vlastní stroj a kdo na to nemá kapacity by se spolupodílel na vývoji finančně, to už jsem psal. Vdyť on ten Bulhar nemá nějak diametrálně rozdílné požadavky na stíhací stroj než třeba my nebo Estonec. Jde mu hlavně o náklady na provoz. Proto jsem psal o jednomotorové a dvoumotorové konfiguraci. A když tohle máš v zadání, může to sdílet hodně komponent. Jinak třeba v Rumunsku dělali bitevníky Orao. Není úplně pravda, že vše na Východ od Jihlavy je Rusko.

  Uvedl jsem, koho si představuji v jádru, tam tu mentální kompatibilitu najdeš. My tam patříme taky. Proč splácet dekády Amíkům, když by se mohlo investovat do něčeho, co nás pozvedne.
  Skrýt celý příspěvek

 • alea206
  19:08 08.09.2016

  RiMr71: Na tema evropske integrace jsem toho sveeho casu hodne precetl a osobne si myslim, ze jedina cesta jak zabranit valce v Evrope a byt dustojny souperem Rusku je prave ...
  Zobrazit celý příspěvek

  RiMr71: Na tema evropske integrace jsem toho sveeho casu hodne precetl a osobne si myslim, ze jedina cesta jak zabranit valce v Evrope a byt dustojny souperem Rusku je prave sjednocena Evropa. EU jako takova rozhodne neni bezproblemovy celek a ma spoustu chyb. Soucasne bbych ale nebagatelizoval jeji pozitiva.

  Luky: Jak Tornado, tak EuroFighter je produkt statu s podobnou mentalitou a historii posledniho stoleti. Vy navrhujete funkcni celek mezi Severany/Germany + Relativne rozvinutymi stredoevropskymi slovany + lehce hospodarsky zaostalymi jihoevropskymi slovany.
  Mezi temito staty jsou tak propastne hospodarske, historicke a myslenkove rozdily ze si nedokazu predstavit efektivni spolupraci na tak financne a ideologicky narocnem projektu jako je vyvoj noveho stihaciho letadla. Navic platformy ktera generuje nekolik typu letadel.
  Uz jen spoluprace mezi Cechy+Nemci+Polaky na regionalni urovni byva prkny orisek.
  Skrýt celý příspěvek

 • Luky
  18:53 08.09.2016

  jo, firmy to vyvinou a vyrobí, státy spolu s EU zacálují...a zase by EADS mohl mít nějaké subvence a pobídky, aby nakrknul Boeinga :)

  --------
  jinak k EU - teď začíná konečně ...
  Zobrazit celý příspěvek

  jo, firmy to vyvinou a vyrobí, státy spolu s EU zacálují...a zase by EADS mohl mít nějaké subvence a pobídky, aby nakrknul Boeinga :)

  --------
  jinak k EU - teď začíná konečně možnost ji reformovat, nikdy jsem ji neměl tak rád (vlastně ji nesnášel). A s tím Řeckem a tlakem na jižní státy, bůhví jak to je. Oni vědí, proč chtějí být co největší...a jen těžko prodělají. Na to zase musíme mít trochu koule, aby s námi neorali.
  Skrýt celý příspěvek

 • RiMr71
  18:28 08.09.2016

  "fascinuje mě, jak žereš Ameriku a podceňuješ vlastní kontinent. USA bereš za něco dokonalého a nedělitelného"

  Na tos přišel jak? Ameriku beru jaká je, ve stylu "mezi slepými ...
  Zobrazit celý příspěvek

  "fascinuje mě, jak žereš Ameriku a podceňuješ vlastní kontinent. USA bereš za něco dokonalého a nedělitelného"

  Na tos přišel jak? Ameriku beru jaká je, ve stylu "mezi slepými jednooký králem".
  A ano, EU je pro mě důstojným nástupcem toho špatného co Evropa v historii má (dominance Německa a Francie, otupování obyvatelstva soc. dávkami a koblihami pro jejich snadnou ovladatelnost, pošlapávání práv menších národů - akorát se to dělá hospodářsky, je to levnější než živit divize na froňtě) a ničením toho, co dělá Evropu unikátní - mnohotvárnost a rozdílnost (a tím rozhodně nemyslím multikulti! :) ). Ano, vážím si toho, že máme to velké štěstí že jsme nezažili válku, ale nepokládám to za zásluhu EU.

  Kolik lidí má Evropa? Kolik má USA? Kolik má Izrael? Sakra, kolik má i to Rusko lidí ve srovnání s EU?
  Tak jak je možné, že těžiště moderních technologií neleží v EU?
  Asi proto, protože má v Bruselu příslušná komise malé pravomoci a málo asistentů... s platem vyšším než britský premiér...

  ...vzpomínáte si jak EU v roce 2000 vyhlásila, že do roku 2010 dožene USA a předežene na pozici tech. lídra? Šlo o plán Evropské unie, jak se dostat do pozice globálního ekonomického tahouna. EU letos měla mít nejdynamičtější a nejkonkurenceschopnější znalostní ekonomiku na světě. Jak to dopadlo? Selhání EuroMarky v Řecku je jen bonbónek na celém dortíku... za několik miliard éček..
  Prostě ten svět odmítá pantáty s manikůrou poslouchat.

  Ano, dovedu si představit vývoj letounu 5. generace v režii evropských firem. Ale ne v režii evropských států...
  Skrýt celý příspěvek

 • Luky
  17:44 08.09.2016

  tfuj ..jednodušší (to tady dělám furt)
  jinak přečti si na wiky o Airbusu odstavce s názvem:

  Konkurenční boj s Boeingem
  pak pochopíš, jak je to s tou Evropsko-Emerickou ...
  Zobrazit celý příspěvek

  tfuj ..jednodušší (to tady dělám furt)
  jinak přečti si na wiky o Airbusu odstavce s názvem:

  Konkurenční boj s Boeingem
  pak pochopíš, jak je to s tou Evropsko-Emerickou vzájemností
  Skrýt celý příspěvek

 • Luky
  17:23 08.09.2016

  RiMre, ani Tornádo a už vůbec EF2K(koukni kolik států participovalo) bych nepovažoval za neúspěšné projekty z hlediska evropské spolupráce. Nic ve zlým, ale fascinuje mě, jak žereš ...
  Zobrazit celý příspěvek

  RiMre, ani Tornádo a už vůbec EF2K(koukni kolik států participovalo) bych nepovažoval za neúspěšné projekty z hlediska evropské spolupráce. Nic ve zlým, ale fascinuje mě, jak žereš Ameriku a podceňuješ vlastní kontinent. USA bereš za něco dokonalého a nedělitelného a Evropu pravděpodobně vidíš jako Jura99 optikou 18. a 19. století.. (přitom dokud se Amíci nesjednotili, tak spolu taky furt krvavě válčili). I za studené války byla na západě hrozná konkurence, Frantíci se snažili prosadit MirageF1 za standard NATO, Amíci je vytlačili s F-16. Do toho se každý snažil o cosi svého. Tenkrát to ještě šlo, letadla byla zase o stupeň jednodužší než dnes. Ještě dříve, v meziválečné době jsme jen my na našem území měli několik výrobců vojenských letadel. Tenkrát to bylo možné...

  Ale abych ti odpověděl - Airbus:

  "Airbus Industrie bylo původně konsorcium evropských leteckých firem, které chtěly konkurovat velkým americkým společnostem jako Boeing a McDonnell Douglas. V 60. letech si evropští výrobci letadel konkurovali nejen s americkými giganty, ale i mezi sebou. V polovině 60. let začala první váhavá jednání o spojení evropských kapacit při vývoji, výrobě a prodeji dopravních letounů...

  ...Vlastníky společnosti Airbus jsou EADS (80%) a BAE Systems (20%), dvě největší evropské zbrojařské společnosti. Airbus zaměstnává přes 67 000 lidí po celém světě, hlavně ve Francii, Německu, Velké Británii a Španělsku. Konečná montáž se provádí v Toulouse (Francie) a Hamburku (Německo).

  Hlavním (a v současnosti v podstatě jediným) konkurentem Airbusu je Boeing, se kterým Airbus vede intenzivní obchodní válku."
  Skrýt celý příspěvek

 • semtam
  16:24 08.09.2016

  logik

  Pokud vezmem příklad o koalici malých států proti silnému nepříteli. Tak se druhořadost letectva AČR opět nemění. Opět pro nás pomalu ve všech scénářích obrany ČR zaujímá ...
  Zobrazit celý příspěvek

  logik

  Pokud vezmem příklad o koalici malých států proti silnému nepříteli. Tak se druhořadost letectva AČR opět nemění. Opět pro nás pomalu ve všech scénářích obrany ČR zaujímá důležitější funkci PVO než letectvo samotné.

  V realitě AČR bude nejlepším řešení ponechání Gripenů až do konce jejich životnosti. Tudíž vlastně rok 2040+. Otázkou je jen jejich navýšení. Protože jak správně zmiňujete, může se stát, že budeme muset některé zemi pomoci s obranou a v počtu 14 letadel s vypětím sil zvládáme air policing a výlety k Baltu. Pořizování jiného typu letadla k roku 2030 je zbytečné i kdyby se bezpečnostní situace zhoršila natolik, že bychom museli posílit armádu, tak nás čekají daleko důležitější kroky, než náhrada Gripenů. A z logiky věci, výcvik pilotů na nový stroj je dlouhodobá záležitost...
  Skrýt celý příspěvek

 • pificek
  16:21 08.09.2016

  Všechno záleží na strejdovi Putinovi.
  Jestli i po jeho odchodu zůstanou v Kremlu ruští "jestřábi" tak bude muset evropa holt znovu zbrojit. Pokud se v ruských očích budeme jevit ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Všechno záleží na strejdovi Putinovi.
  Jestli i po jeho odchodu zůstanou v Kremlu ruští "jestřábi" tak bude muset evropa holt znovu zbrojit. Pokud se v ruských očích budeme jevit jako slabí, prostě to tu do 50 let zaberou / stále to tu považují za svojí sféru vlivu.
  Proti dalšímu potenciálnímu protivníkovi, míněno IS, nám stačí jakýkoliv trakař, který bude umět vypálit řízenou bombu/raketu, Tady je na tahu Izrael.
  Na zajištění civilní dopravy stačí cokoliv rychlejšího.

  Jinak souhlas s autorem, F 35 je nádherný, špičkový technický kompromis. Letadlo, které je v pubertě a až dospěje, natrhne pozadí komukoliv ze současníků jeho vzniku. A Evropa nemá šanci udělat takhle komplexní projekt a ještě donutit své členy, aby si se zaručili a dodrželi, že to koupí,
  Skrýt celý příspěvek

 • RiMr71
  15:52 08.09.2016

  Luky... najdi mi nějaký precedens, kdy společný EU projekt něčeho podobného vyšel. Tornado, EF, tam to s odřenýma ušima jaksi prolezlo. Když pominu že u EF frantíci "překvapivě" ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Luky... najdi mi nějaký precedens, kdy společný EU projekt něčeho podobného vyšel. Tornado, EF, tam to s odřenýma ušima jaksi prolezlo. Když pominu že u EF frantíci "překvapivě" vycouvali a postavili si Rafale, u Tornada vycouvali Holanďani... Když se takové národy v čase st. války nedomluvili, jak chceš koordinovat Poláka s Bulharem a Dalíkem?
  Já jako protiváhu nabízím třeba precedens evropského tanku MBT-80... A to byla studená válka a všechno šlo s vědomím toho na východě snáz...
  Skrýt celý příspěvek

 • skelet
  15:51 08.09.2016

  pochybuju, že Ministerstvo financí pustí velký balík peněz na vrtulníky, které se opravdu budou muset obměnit a zároveň i na stíhačky, které budou stále relativně moderní (viz. ...
  Zobrazit celý příspěvek

  pochybuju, že Ministerstvo financí pustí velký balík peněz na vrtulníky, které se opravdu budou muset obměnit a zároveň i na stíhačky, které budou stále relativně moderní (viz. okolní F-16, Gripeny a EF).
  Skrýt celý příspěvek

 • logik
  15:48 08.09.2016

  skelet: jasně, pokud v 2025 se bude kupovat X věcí najednou, a zároveň budou gripeny za hubičku, bezpečnostní situace bude dobrá, tak ok, má smysl je ještě dolétat a odložit nákup ...
  Zobrazit celý příspěvek

  skelet: jasně, pokud v 2025 se bude kupovat X věcí najednou, a zároveň budou gripeny za hubičku, bezpečnostní situace bude dobrá, tak ok, má smysl je ještě dolétat a odložit nákup o deset let.

  Pokud se opravdu peníze vynaloží účelně jinak - pak lze řict beze studu spojencům: sice letectvo máme spíše druhosledové, ale nabízíme tady např. dva tankové prapory vybavené moderními tanky a letku bitevních vrtulníků.

  Otázka je, jestli není pravděpodobnější scénář, že se např. koupí nové gripeny E/F s tím, že se šetří, za nějakých 70%, 80% ceny F35 - a na 25 let by se zabilo moderní letectvo, zatímco na ostatní zas nezbudou peníze. Pak už by bylo lepší se plácnout přes kapsu hned.
  Skrýt celý příspěvek

 • skelet
  15:28 08.09.2016

  logik: Ta modernizace Dan je přesně ono.. původně se s dělostřelectvem nepočítalo, pak vznikl požadavek na padesát nových hlavní, aby to kleslo na modernizaci stávajících houfnic. ...
  Zobrazit celý příspěvek

  logik: Ta modernizace Dan je přesně ono.. původně se s dělostřelectvem nepočítalo, pak vznikl požadavek na padesát nových hlavní, aby to kleslo na modernizaci stávajících houfnic. Proč? Protože jim ministerstvo financí řeklo "kluci neblbněte, dostanete BVP, tak trochu s mírou". A co bude po roce 2025? W-3 půjdou pryč, Mi-171 půjdou pryč, Dany půjdou pryč, tanky půjdou pryč. Opravdu by bylo krásné, kdyby se během let 2025-2030 nakoupily nové vrtulníky, nové dělostřelecké systémy a k tomu se přihodily nové stíhačky, ale ... prodloužení pronájmu nebo odkup Gripenů za zbytkovou cenu bude to nejmenší. Stíhačky se budou nakupovat až okolo roku 2035.. (pochopitelně pokud bude obdobná bezpečnostní situace jako teď)
  Skrýt celý příspěvek

 • logik
  14:46 08.09.2016

  Jinak ohledně vývoje společného letadla jsem spíše skeptický. Aktuálně se bohužel v Evropě nejsme se schopni dohodnout na daleko jednodušších věcech, než je moderní vojenské éro.

  Jinak ohledně vývoje společného letadla jsem spíše skeptický. Aktuálně se bohužel v Evropě nejsme se schopni dohodnout na daleko jednodušších věcech, než je moderní vojenské éro.

 • logik
  14:45 08.09.2016

  Honzah: jsou dvě možnosti. Buďto dělá 5. generaci jen "IR čidlo, co zjistí raketu na 600km". Pak ale v podstatě 4.5gen = 5.gen.
  Anebo celková propracovanost software, VLO ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Honzah: jsou dvě možnosti. Buďto dělá 5. generaci jen "IR čidlo, co zjistí raketu na 600km". Pak ale v podstatě 4.5gen = 5.gen.
  Anebo celková propracovanost software, VLO vlastnost atd... dělají dohromady takový force multiplier, že to nelze nahradit jednoduchým upgrade ze 4. generace na 4.5. Anebo to jde, ale výsledná cena všech ugprade a podvešených kontejnerů atd. způsobí, že to bude stát stejně, jako nativní 5. generace.
  To je to, co zatím jistě nevíme, nicméně si myslím, že např. VLO vlastnost, kterou jen tak na stroje 4. generace nedostaneme, je podstatná.

  Semtam: samozřejmě, že ne. Silněji vyzbrojenému protivníkovi prostě čelit schopni nebudeme, jsme malá země. Ovšem silněji vyzbrojenému protivníkovi bude schopna čelit koalice menších zemí. A je otázka - půjde s námi někdo do koalice, když do ní nepřineseme potřebnou část síly?

  skelet: jasně, nakupovat musíme podle priorit. Akorát je nutné, abychom si zachovali dané schopnosti. Tzn. v okamžiku, kdy bude končit gripen, budeme muset něco koupit.
  A je dosti otázka, jestli dál kupovat lowend, který bude sloužit jen "k udržení schopností", nebo to, co opravdu potřebujeme. To záleží na rozdílu ceny a rozdílu užitné hodnoty. Aneb "nejsme tak bohatí, abychom si mohli kupovat levné věci".

  Samozřejmě, pokud bude rozdíl ceny opravdu převyšovat rozdíl kvality a zároveň budou potřeba peníze jinde, je možné jít dočasně cestou "udržení schopností". Ovšem má to dva háčky: musíme si být jistí, že opravdu v době provizoria letectvo reálně potřebovat nebudeme, a musí to být opravdu dočasné řešení. Což je trochu problém, protože jednotka dočasnosti je jeden furt...

  Ve vedlejším článku se myslím většině z nás nepřijala repasi starých 152mm houfnic. Aby setrvávání na gripenech nebylo ve skutečnosti totéž: z důvodu ceny setrvávání na staré, se spojenci nekompatibilní a oproti moderním strojům málo výkonné techniky.
  Skrýt celý příspěvek

 • Luky
  14:24 08.09.2016

  není samozřejmě důvod, aby Thales posílal vývojové skici nového šestidimenzionálního skeneru s kvantovým fázovačem Bulharům....

  není samozřejmě důvod, aby Thales posílal vývojové skici nového šestidimenzionálního skeneru s kvantovým fázovačem Bulharům....

 • Luky
  14:21 08.09.2016

  RiMr
  V nedávné době dokázala Evropa nezávisle a souběžně vyvinout 3 plnohodnotné, bojeschopné mašiny. Nevidím důvod aby nebyla společně schopna dát do kupy jeden letoun nové ...
  Zobrazit celý příspěvek

  RiMr
  V nedávné době dokázala Evropa nezávisle a souběžně vyvinout 3 plnohodnotné, bojeschopné mašiny. Nevidím důvod aby nebyla společně schopna dát do kupy jeden letoun nové generace ve dvou konfiguracích.

  Do států s leteckým průmyslem by šly nové technologie (to už se stejně děje), u hi-tech komponent by si samozřejmě firmy ponechaly know-how a do odběratelských států by šel pouze finální produkt (což se taky děje).
  Na některých nových technologiích by se podílelo více států (i nováčci) a zdrojový kód programu by byl pod dohledem všech, kteří participují na vývoji.
  Letoun by používal evropské technologie, komunikační prostředky i servisní zázemí a zbraňové systémy. Nechápu, co je na tom nereálné...
  Skrýt celý příspěvek

 • semtam
  14:19 08.09.2016

  RiMr71

  F-35B je pro tyto účely opravdu vhodný. Musíme si jen připravit desítky miliard USD a zvýšit rozpočet na 5% HDP, pak máme letectvo jak lusk a vše co k armádě patří.

  RiMr71

  F-35B je pro tyto účely opravdu vhodný. Musíme si jen připravit desítky miliard USD a zvýšit rozpočet na 5% HDP, pak máme letectvo jak lusk a vše co k armádě patří.

 • RiMr71
  14:08 08.09.2016

  ...no tak buď bychom museli mít tedy víc letišť a záložních VPD na dálnicích, nebo F-35B... :-)

  ...no tak buď bychom museli mít tedy víc letišť a záložních VPD na dálnicích, nebo F-35B... :-)

 • semtam
  14:06 08.09.2016

  logik

  V případném konfliktu by naše letectvo nedokázalo čelit silněji vyzbrojenému protivníku, nejde jen o samotný počet letadel, ale i o počet použitelných letišť. Čáslav by v ...
  Zobrazit celý příspěvek

  logik

  V případném konfliktu by naše letectvo nedokázalo čelit silněji vyzbrojenému protivníku, nejde jen o samotný počet letadel, ale i o počet použitelných letišť. Čáslav by v případném konfliktu by byla mezi prvními strategickými body, jaké by nepřítel zkoušel zničit. Poté by již přeživší Gripeny hráli jen marginální roli, zdali vůbec.

  Naproti tomu PVO je mobilní a z toho důvodu má i větší životnost a taktický či i strategický potenciál oproti málo početnému letectvu. Proto v případě obrany menšího státu je PVO strategicky důležitější než samotné nadzvukové letectvo.

  Budu se opakovat, naše letectvo, ať budem bojovat sami za sebe či jako součást aliance bude hrát vždy druhořadou roli. Na druhou stranu pokud bychom i přesto chtěli mít letectvo jako strategickou zbraň, tak by to obnášelo pořízení desítek kusů letounů a povoz min. 3-4 letišť. A i přesto bychom museli investovat do zbytku armády. Což v realitě ČR je sci-fi.
  Skrýt celý příspěvek

 • RiMr71
  14:00 08.09.2016

  Luky, ty mluvíš o celých EF, Alea píše o technologiích...
  Nohy na zem - pokud je problém vyvinout složitější zbraň v jednom státě, vinou (nejen) měnícího se zadání od lampasáků a ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Luky, ty mluvíš o celých EF, Alea píše o technologiích...
  Nohy na zem - pokud je problém vyvinout složitější zbraň v jednom státě, vinou (nejen) měnícího se zadání od lampasáků a úředníčků z MO, střídajících se vlád myslících jen na to jak zůstat u koryta a/nebo měnících zahr. politiku a účel armády podle svého založení (zelený bolševik vs modrý pták atp) nebo podle toho co je schopen nabídnout ten co sype, proč by to proboha mělo být snadnější kdyby na tom dělalo 8 států?
  TO nebude X (počet idiotů co do toho kecají a mění to) krát počet států, ale X na osmou...

  Nereálné!
  Skrýt celý příspěvek

 • Luky
  13:29 08.09.2016

  takže myslíš, že konzorcium by neprodalo Bulharům(v NATO) Ojrofajtr, kdyby na to měli....když ho prodali do neutrálního Rakouska a Saudský Arábie..... to snad ne

  takže myslíš, že konzorcium by neprodalo Bulharům(v NATO) Ojrofajtr, kdyby na to měli....když ho prodali do neutrálního Rakouska a Saudský Arábie..... to snad ne

 • alea206
  12:53 08.09.2016

  Neni to jenom o radaru, ale i "prkotinach" typu pneumatik, skla kokpitu, pevnosti palivovych nadrzi, software pro HUD display a dalsich vecich, ktere si sice tvari nenarocne, ale ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Neni to jenom o radaru, ale i "prkotinach" typu pneumatik, skla kokpitu, pevnosti palivovych nadrzi, software pro HUD display a dalsich vecich, ktere si sice tvari nenarocne, ale letadlo bez nich nelita.
  Dalsi veci je nakup jiz hotovych technologii. Myslim ze Nemci/Francouzi/Briti byli ochotni nejake technologie poskytnout Svedsku, ale uz ne Bulharsku.
  Skrýt celý příspěvek

 • Luky
  12:51 08.09.2016

  Když nečteš, co druhý píšou, tak je to těžký...

  Psal jsem o evropským motoru, kdo ho dělá a tak. Nový motor by dělal, kdo dělá motory, radar kdo dělá radary...ostatní se ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Když nečteš, co druhý píšou, tak je to těžký...

  Psal jsem o evropským motoru, kdo ho dělá a tak. Nový motor by dělal, kdo dělá motory, radar kdo dělá radary...ostatní se podíleji na vývoji dle toho co umí, někteří finančně.
  Děláš, jako by Airbusy dělal jeden stát. Tohle už funguje ve spoustě věcí, jen u stíhaček se v minulosti dohodly jen ti větší a proto teď Rakušáci paří EF jen na PC...
  Skrýt celý příspěvek

 • alea206
  12:45 08.09.2016

  To mas celkem 8 statu, ktere by se museli na necem dohodnout a potom spolecne dodrzovat terminy. Vyvoj letadla, i kdyby si pouzil existujici motor v "masove" prodavane konfiguraci ...
  Zobrazit celý příspěvek

  To mas celkem 8 statu, ktere by se museli na necem dohodnout a potom spolecne dodrzovat terminy. Vyvoj letadla, i kdyby si pouzil existujici motor v "masove" prodavane konfiguraci (treba ten ze SuperHorneta co se ma montovat do Gripenu E/F) bude trvat 15-25 let. To je minimalne 6 ruznych vlad jenom u nas a tady si navrhnul 8 statu.
  Riziko, ze si to nektery stat v pulce rozmysli a projekt se tim padem zpozdi a pro ostatni zucastne prodrazi, by bylo neunosne velke.
  Skrýt celý příspěvek

 • Luky
  12:12 08.09.2016

  tak z V4 jsme v pevných křídlech největší borci tady u nás, co do síly je to ale 65 milionů obyvatel, přidej Rumuny a Bulhary, k tomu Švédy a Finy, Portugalce a pár dalších států, ...
  Zobrazit celý příspěvek

  tak z V4 jsme v pevných křídlech největší borci tady u nás, co do síly je to ale 65 milionů obyvatel, přidej Rumuny a Bulhary, k tomu Švédy a Finy, Portugalce a pár dalších států, kterým by se hodil jednomotoráček....

  pochopil jsi, co jsem myslel tím sdílením systémů? že třeba radar by se na Slovensku fakt vyvíjet nemusel...?
  Skrýt celý příspěvek

 • Luky
  12:05 08.09.2016

  zrovna tenhle projekt měl v konceptu jedno a dvoumotorovou variantu:
  http://www.militaryfactory.com...

  ten jednomotorák je sexy jak sviňa

  zrovna tenhle projekt měl v konceptu jedno a dvoumotorovou variantu:
  http://www.militaryfactory.com...

  ten jednomotorák je sexy jak sviňa

 • alea206
  12:04 08.09.2016

  Svedi s Nemeckem by urcite mohli vytvorit velice uspesne partnerstvi na vyvoji noveho stroje.
  Na druhou stranu uzpesnou spolupraci Svedska a V4 si neumim predstavit jinak nez ze ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Svedi s Nemeckem by urcite mohli vytvorit velice uspesne partnerstvi na vyvoji noveho stroje.
  Na druhou stranu uzpesnou spolupraci Svedska a V4 si neumim predstavit jinak nez ze V4 poskytne finance a vyvoj okrajovych technologii a hlavni vyvoj udelaji Svedi.
  Skrýt celý příspěvek

 • alea206
  12:03 08.09.2016

  Svedi s Nemeckem by urcite mohli vytvorit velice uspesne partnerstvi na vyvoji noveho stroje.
  Na druhou stranu uzpesnou spolupraci Svedska a V4 si neumim predstavit jinak nez ze ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Svedi s Nemeckem by urcite mohli vytvorit velice uspesne partnerstvi na vyvoji noveho stroje.
  Na druhou stranu uzpesnou spolupraci Svedska a V4 si neumim predstavit jinak nez ze V4 poskytne finance a vyvoj okrajovych technologii a hlavni vyvoj udelaji Svedi.
  Skrýt celý příspěvek

 • Rase
  11:58 08.09.2016

  Oprava:
  tak pardon za zmatečnou zprávu. Turci původní spolupráci se Saabem odmítli a chtěli letoun vytvořit sami. Následně, na konci roku 2015 oznámili, že jim bude na projektu ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Oprava:
  tak pardon za zmatečnou zprávu. Turci původní spolupráci se Saabem odmítli a chtěli letoun vytvořit sami. Následně, na konci roku 2015 oznámili, že jim bude na projektu pomáhat BAE...
  Tedy Saab je v tom sám
  Skrýt celý příspěvek

 • Rase
  11:50 08.09.2016

  SAAB staví letoun 5.generace pro Turky (TAI TFX), tak uvidíme, zda se výsledek této práce odrazí i na možnosti výroby nového stroje přímo u Saabu. Pochybuji, že by přínos Turkish ...
  Zobrazit celý příspěvek

  SAAB staví letoun 5.generace pro Turky (TAI TFX), tak uvidíme, zda se výsledek této práce odrazí i na možnosti výroby nového stroje přímo u Saabu. Pochybuji, že by přínos Turkish Aerospace Industries (TAI), byl na projekt nějak zásadní. Přeci jen vývoj nového stroje je drahý a pokud jej z větší části zaplatí Turci, je to jedno z řešení (saab nemá peníze, aby utáhl projekt letounu 5.generace).
  Skrýt celý příspěvek

 • Luky
  11:28 08.09.2016

  ..dobře, Italové s F-35 by třeba byli pasivnější..

  Zbrojní spolupráce Švédsko - Německo má dlouhou tradici a celou řadu recipročně sdílených systémů.

  ..dobře, Italové s F-35 by třeba byli pasivnější..

  Zbrojní spolupráce Švédsko - Německo má dlouhou tradici a celou řadu recipročně sdílených systémů.

 • Luky
  11:25 08.09.2016

  ale vždyť Švédi by byli rádi, že se můžou svézt s Německem, Francií, Itálií a Španělskem....řešili tam, že novou generaci letadla už sami nejspíš nezvládnou...

  a náš letecký ...
  Zobrazit celý příspěvek

  ale vždyť Švédi by byli rádi, že se můžou svézt s Německem, Francií, Itálií a Španělskem....řešili tam, že novou generaci letadla už sami nejspíš nezvládnou...

  a náš letecký průmysl dělá pro Amíky, Evropu i Brazilce....nejsme velmoc, ale pár procent vývoje by jim ulevilo...
  Skrýt celý příspěvek

 • kazd
  11:24 08.09.2016

  Jen by mě zajímalo, proč by bohaté evropské koncerny čerpající obrovské prostředky z veřejných rozpočtů měly rezignovat na vývoj něčeho, co můžem označit za nástupce 4 generace. ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Jen by mě zajímalo, proč by bohaté evropské koncerny čerpající obrovské prostředky z veřejných rozpočtů měly rezignovat na vývoj něčeho, co můžem označit za nástupce 4 generace.

  Představa, že akcionář řekne : "od teď budeme jen partnerem amíků v F35", přičemž o všem podstatném budou rozhodovat oni, je naprosto naivní.

  Nastalo se to ani v oblasti vesmírného programu kde si němci i francouzi vždy jeli dost nezávisle na USA a to tam ty synergie byly potenciálně 1000 x větší než u letadel.
  Skrýt celý příspěvek

 • alea206
  11:19 08.09.2016

  Luky: Myslenka spolecneho vyvoje jakekoli zasadnejsi vojenske technologie mezi velkym poctem statu, ktere s podobnymi projekty nemaji zkusenosti podle me neni realna.
  Triada ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Luky: Myslenka spolecneho vyvoje jakekoli zasadnejsi vojenske technologie mezi velkym poctem statu, ktere s podobnymi projekty nemaji zkusenosti podle me neni realna.
  Triada Britanie-Nemecko-Francie proc ne?
  Dokazal bych si predstavit i Svedsko-Dansko-?Norsko?
  Ale Polsko-Slovensko-Cesko + kdokoli.
  1) Takhle triada by se nikdy na nicem nedohodla protoze by se jeden neustale snazil ojebat druheho
  2) Nasi zakonodarci by nikdy nepristoupili na cenove podminky ktere by si Svedi nadyktovali za tak ohromny technologicky transfer.
  Skrýt celý příspěvek

 • Luky
  11:16 08.09.2016

  Jinak k té ceně - jak už zde bylo psáno, že Dánové dají při dvou letkách za provoz během 30ti let více jak 2 x tolik, než je pořizovací cena stroje (osobně to ještě považuju za ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Jinak k té ceně - jak už zde bylo psáno, že Dánové dají při dvou letkách za provoz během 30ti let více jak 2 x tolik, než je pořizovací cena stroje (osobně to ještě považuju za optimistické) a uvedené ceny jsou pro "zakládajícího člena" programu a větší odběr - 240 miliard...i kdybychom to měli za 200, mě to přijde šílený. A to byste pak chtěli všechny ty drahý STEALTH protizemní a další střely a stálo by to ještě dvakrát tolik. Je to úplně mimo naše bezpečnostní potřeby, po tom může toužit opravdu jen pár zapálenců, co chtějí na Rusa.
  Amaričani taky moc nedají na offsety, to znamená, že ty prachy jsou v podstatě vyhozený. Evropské státy plní dobře, v případě spolupráce na vývoji je ten efekt multiplikován. Alca nebyl ideální případ, ale kolik z té zaplacené ceny se vrátilo na daních a máme teď letadlo v Iráku i Americe. Takže to ještě pořád nekončí...
  Skrýt celý příspěvek

 • HonzaH
  10:58 08.09.2016

  logik: To jistě, bylo by smutné, kdyby se letadla 4. gen mohla měřit s letadly 5.gen. ve všech ohledech. Ale např. pokud F35 svými IR senzory dokáže zjistit odpal rakety na 600 - ...
  Zobrazit celý příspěvek

  logik: To jistě, bylo by smutné, kdyby se letadla 4. gen mohla měřit s letadly 5.gen. ve všech ohledech. Ale např. pokud F35 svými IR senzory dokáže zjistit odpal rakety na 600 - 800 km, pak nevidím důvod, proč by to nedokázalo letadlo 4. gen vybavené moderními senzory také. A mnoho dalších úkolů může stroj 4. gen plnit stejně efektivně, jako stroj 5.gen.
  Jde ale o to, jaké konflikty reálně ČR hrozí, jakou roli by v nich hrálo letectvo, jaké by mělo úkoly a hlavně, kolik je obyvatelstvo ČR ochotno za svou ochranu vydat peněz.
  Další otázkou je, zda některé úkoly letectva (např. průzkum nebo navádění a koordinaci dělostřelectva) nepřenechat bezpilotním prostředkům, jejich pořízení a provoz je levnější, než nadzvukové stíhací letectvo.
  Skrýt celý příspěvek

 • stirling
  10:58 08.09.2016

  f35 má určitě sílu v tom, že tam je defakto vše, dokoupím jen "střelivo" a mám komplexní stroj schopný asi doslova všeho. Jak někdo krásně vystihl viz kontejnery atd. vše dokoupit ...
  Zobrazit celý příspěvek

  f35 má určitě sílu v tom, že tam je defakto vše, dokoupím jen "střelivo" a mám komplexní stroj schopný asi doslova všeho. Jak někdo krásně vystihl viz kontejnery atd. vše dokoupit a někam pověsit a pak z čistého stíhače mám vánoční stromeček, který se ani zdaleka neblíží parametrům stíhače. Kéž by f35 opravdu jednou lítala i u nás...
  Takže v budoucnu f35, k tomu na výcvik a pozemní podporu pár kusů l39ng/l169 a pak už jen drony a drony, tam je oblast kde se musíme hodně zlepšit a je to i budoucnost. Myslím, že takové aero by mělo už dávno kreslit (s pomocí nějakého partnera) střední víceúčelový dron (něco jako např. MQ-1) za slušnej peníz.
  Skrýt celý příspěvek

 • JiriR
  10:35 08.09.2016

  Kousek od nás je Ukrajina- vžij se do její situace- byla napadena násobně větším státem, ekonomika padá, pokud se nepletu, byly na ní uvaleny sankce týkající se dodávek zbraní, ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Kousek od nás je Ukrajina- vžij se do její situace- byla napadena násobně větším státem, ekonomika padá, pokud se nepletu, byly na ní uvaleny sankce týkající se dodávek zbraní, přístup Německa a Francie je takový, že jenom mluví o nějakých minských dohodách a nic se neděje, otázkou je co se s tím dá teď dělat. Právě k prevenci před podobným, by se nám rozhodně více hodil F35-18 ks (tak jak naznačuje autor) než nějaké průběžné modernizace Gripenu a Alca (příklad kontejner Litening mluví jasně: absolutně ale absolutně nedomyšlené- v počtu 4 ks k počtu 12 ks- air policing JAS 39- je otázka k čemu, pro koho, na koho- k tomu je potřeba navíc dokoupit munici, vyškolit piloty- ocení to spojenci ? Já bych to jako spojenec určitě neocenil). Takové to české dodělávání a postupné zavádění se mi vůbec nelíbí. Pokud bude málo peněz – tak buď vyčlenit více :-) anebo koupit méně.
  Skrýt celý příspěvek

 • skelet
  10:32 08.09.2016

  Logik: ono nejde o to jestli máme mít nové stíhače. Otázkou jen kdy je budeme mít. A zkrátka pokud ve stejném období budeme řešit vrtulníkové letectvo, stíhací letectvo, ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Logik: ono nejde o to jestli máme mít nové stíhače. Otázkou jen kdy je budeme mít. A zkrátka pokud ve stejném období budeme řešit vrtulníkové letectvo, stíhací letectvo, dělostřelectvo a další a další věci, tak i stíhací letectvo "je to nejméně potřebné", protože je nejmodernější.
  Skrýt celý příspěvek

 • Luky
  10:21 08.09.2016

  Kolte, souhlasím s tím, že žijeme v tak trochu přelomové době a je potřeba sledovat a analyzovat (nic nebrat dogmaticky) - nicméně moje myšlenka vycházela z toho, že Evropa nepůjde ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Kolte, souhlasím s tím, že žijeme v tak trochu přelomové době a je potřeba sledovat a analyzovat (nic nebrat dogmaticky) - nicméně moje myšlenka vycházela z toho, že Evropa nepůjde do kopru a my budeme její součástí. Pak by velké státy v čele s Francií a Německem mohly mít hlavní slovo nad vývojem dvoumotorové verze a my se Švédy a třeba V4 + někdo na starosti ten jednomtorák. Subsystémy by se vyvíjely společně, programování softwaru také. Máme schopné programátory, strojaře i radisty, historii v pasivních systémech atd. Měli bychom přístup ke zdrojáku, takže např. Němci by nám žádné kurvítko nadiktovat nemohli. Komunikace by byla s evropskými satelity a sítěmi, a právě v tom vidím stěžejní výhodu. Od počátku bych ten stroj taky koncipoval tak, že se můžu "hardwarovým přepínačem natvrdo odpojit od wifi", takže pokud by se něco v Evropě podělalo, nikdo by mě nehacknul - i za cenu ztráty nějakých výhod.
  Jinak si myslím, že i větší státy by pak mohly mít požadavek na smíšená letectva - jedno i dvoumotorová. Určitě je výhodnější disponovat těžkou i lehčí mašinou, pokud by měly mnoho společného.
  Je to jen wishfull nápad, jedem z mnoha možných. Gamechanger by byl ten skok na hranici kosmu spolu s novou generací zbraní...jako z dvouplošníku na proudové stroje. Nicméně boje se vedou dole na zemi, často pod mraky a na to jsou současná letadla dělaná a vytůněná v rámci stávajících technologií k dokonalosti. V aerodynamice se v hustých vrstvách atmosféry už revoluce nečeká. Bude probíhat průběžná evoluce systémů pro stávající stroje....

  Já z EU nikdy vyplesklý nebyl a rizika si vždy uvědomoval. Přijde mi ale zcestný ji nějak moc odepisovat a dělat z ČR jakési detachované pracoviště USA. Není pro to důvod, i když STRATFOR pořád sugeruje tenhle směr.
  Skrýt celý příspěvek

 • KOLT
  09:40 08.09.2016

  pro jarpe: To byla tuším povídka od Neffa, nakonec z ní byla "trilogie" a vyšla knižně. Přiznávám, že jsem tou dobou nechápal, jak to může myslet vážně. Jo, jo, byl jsem mladý a ...
  Zobrazit celý příspěvek

  pro jarpe: To byla tuším povídka od Neffa, nakonec z ní byla "trilogie" a vyšla knižně. Přiznávám, že jsem tou dobou nechápal, jak to může myslet vážně. Jo, jo, byl jsem mladý a hloupý...
  Skrýt celý příspěvek

 • KOLT
  09:38 08.09.2016

  Máme ještě nějakých 5 až 8 let, než bude nutné tento problém řešit. Další výběr by se měl odehrávat především s ohledem na možné hrozby, které budou známé za oněch 5+ let. Jestliže ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Máme ještě nějakých 5 až 8 let, než bude nutné tento problém řešit. Další výběr by se měl odehrávat především s ohledem na možné hrozby, které budou známé za oněch 5+ let. Jestliže dojde ke konsolidaci EU, nepřevládnou v ní různé nahnědlé strany, dojde ke zlepšení vztahů s Ruskem, z Turecka se nestane protivník místo spojence, případně se nevynoří nějaký jiný zásadní problém, není důvod, proč bychom si neměli vystačit se stroji 4(+...) generace, klidně v pronájmu. Na airpolicing stačí jakýkoliv slušný supersonic.

  Jakmile ovšem jakákoliv z předchozích premis nebude platit, bude nutné přehodnotit i naši obranou politiku, především co se týče peněz do armády plynoucích. Pak samozřejmě podle povahy hrozeb bude mít smysl uvažovat, zda potřebujeme špičkové stíhací stroje, nebo raději investujeme do jiné části armády, nebo prostě nepostavíme nějakou dálnici a koupíme nové houfnice, tanky i letadla.

  Osobně bych jako hlavní problém F-35 neviděl její nekvality (navzdory různým chytrákům se ukazuje, že to éro nemá konkurenci v žádném stroji 4. generace), provozní náklady (oproti Gripenům budou větší, oproti F-16 to už takový rozdíl nebude, s ohledem na možnost pořízení si menšího počtu strojů mohou být i menší), a už vůbec ne v nějakém tajném udělátku, kterým nám jej Émeričani vypnou, kdykoliv se jim zlíbí (ono tam možná bude, ale jeho použití ze strany USA bych se bál podstatně méně, než použití toho samého ze strany Francie či Německa). Hlavní problém bych viděl v tom, že za 8 let, kdy už bude skutečně nutné řešit pokračování nadzvukového letectva, vůbec nemusí být volné výrobní kapacity. Leda, že by někomu konečně došlo, že prodávat takováhle letadla Erdoganovi a podobným je čiré šílenství. V tom případě by nebylo od věci rychle využít takto uvolněné kapacity, protože v tu chvíli by Turecko zjevně bylo nepřítelem, což by byla zásadní změna bezpečnostní situace vyžadující adekvátní reakci.
  Skrýt celý příspěvek

 • jarpe
  09:25 08.09.2016

  V budoucnosti nás čeká válka s muslimskou západní evropu. To je nevyhnutelné. Proto by bylo dobré mít letectvo, které nepochází ze západní evropy. Ale bohužel islamizace celého ...
  Zobrazit celý příspěvek

  V budoucnosti nás čeká válka s muslimskou západní evropu. To je nevyhnutelné. Proto by bylo dobré mít letectvo, které nepochází ze západní evropy. Ale bohužel islamizace celého světa je nevyhnutelná. Zabránit tomu může jen vyhlazovací válka a tu si nikdo nelajzne. Pěkně to popsali kdysi na neviditelném psovi. Muslimové ovládnou svět a zbytek nemuslimské civizace uteče na měsíc.
  Skrýt celý příspěvek

 • logik
  09:16 08.09.2016

  Jinak ohledně 4/5 generace (ad Honza H): k reálnému měření sil 4. a 5.generace ještě nedošlo. Jak můžeš tvrdit, že se rozdíl neprojeví - a teda že letectvo složené ze strojů 4. ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Jinak ohledně 4/5 generace (ad Honza H): k reálnému měření sil 4. a 5.generace ještě nedošlo. Jak můžeš tvrdit, že se rozdíl neprojeví - a teda že letectvo složené ze strojů 4. generace byť početně silné nedopadne v takovém konfliktu blbě?

  Reálně IMHO je třeba ohodnotit, kolik letadel 4. generace je ekvivalent jednoho 5.
  Pesimisti říkají že 0.5 (že F35 je pomalá kachna atd, znáte to). Optimisti že 4 (viz různé reporty z cvičení).

  Dokud nebude známá alespoň přibližná odpověď na tudle otázku, je IMHO odpověď na to, zdali se pro nás hodí 4. generace, nebo musíme šetřit na 5., postavená na vodě.
  Skrýt celý příspěvek

 • logik
  09:10 08.09.2016

  Pro všechny, kdo tvrdí, že naše armáda má dělat jen air-policing:

  Jak si představujete, že se budeme bránit v případném konfliktu?
  Že tu žádný konflikt určitě nebude? Nebo že ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Pro všechny, kdo tvrdí, že naše armáda má dělat jen air-policing:

  Jak si představujete, že se budeme bránit v případném konfliktu?
  Že tu žádný konflikt určitě nebude? Nebo že nás bude bránit někdo jiný?

  Samozřejmě, že nikdy nebudeme mít armádu jako sousední německo. To ale neznamená, že bychom ji neměli mít proporčně velkou...
  Skrýt celý příspěvek

 • HonzaH
  08:36 08.09.2016

  darkstyle: Něco podobného jsem chtěl napsat, ale předběhl jste mne. Jen bych k tomu doplnil:
  Západní Evropa má ohledně motoru tu výhodu, že zde je vcelku dost výrobců kvalitních ...
  Zobrazit celý příspěvek

  darkstyle: Něco podobného jsem chtěl napsat, ale předběhl jste mne. Jen bych k tomu doplnil:
  Západní Evropa má ohledně motoru tu výhodu, že zde je vcelku dost výrobců kvalitních leteckých motorů a hlavně to, že není až tak velký problém do nového letadla zastavět americký motor nebo ho vyrábět v licenci (jako např. Švédi). Takovou možnost Rusko nemá, Čína v podstatě čeká na to, co jí Rusko nabídne. (Zatímco to píšu, předběhl mne i Luky)
  Obecně ale pokud bychom měli počítat jako náhradu za Gripena nějaký evropský stroj 5. generace, asi by už musel být minimálně na papíře. Ale nevím o tom, že by někdo něco reálně plánoval.
  Letadla 4. generace ale rozhodně neřekla poslední slovo. Podívejte na Rusko. Sice mají T-50 (které možná někdy zavedou do výzbroje), ale zatím vše stojí na letadlech 4. generace a i do budoucna bude základ ruského letectva stejný. A rozhodně bych neřekl, že by ruské letectvo bylo slabé.
  Skrýt celý příspěvek

 • Maximus
  08:34 08.09.2016

  Důvodem, proč ČR vůbec provozuje stíhací letectvo je především "Air Policing", čemuž odpovídá nejen minimální počet letounů, ale i minimum PL raket ve skladech a v současnosti ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Důvodem, proč ČR vůbec provozuje stíhací letectvo je především "Air Policing", čemuž odpovídá nejen minimální počet letounů, ale i minimum PL raket ve skladech a v současnosti zaváděná schopnost útočit na pozemní cíle je zase jen symbolická, viz plánovaný nákup 180 ks naváděné protizemní munice pro JAS-39 i L-159.

  Proto je nakupování nějakého sofistikovaného a drahého letadla nesmysl, navíc s ohledem na stav zbytku AČR, kdy vojáci nemají ani dostatek základních výstrojních součástek či nových pneumatik na auta.

  "Nemůžeme chovat opice, když nemáme na banány".

  Pokud se nezmění důvod, proč mít stíhací letectvo, tak pro AČR bude minimálně 20 let ještě plně dostačující průběžně modernizovaná verze současných JAS -39 C/D,
  kde lze samozřejmě schopnosti v rámci modernizací přiměřeně zvyšovat (AESA radar, přilbové zaměřovače, integrace nových zbraní, etc.)
  ¨¨
  Skrýt celý příspěvek

 • Luky
  08:13 08.09.2016

  Osobně si taky myslím, že není důvod šílet. Ještě jsme ani nezačali využívat AG možnosti Gripenu a nové komunikační fíčury. EF, Rafale i Gripen ještě mají slušný vývojový ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Osobně si taky myslím, že není důvod šílet. Ještě jsme ani nezačali využívat AG možnosti Gripenu a nové komunikační fíčury. EF, Rafale i Gripen ještě mají slušný vývojový potenciál, pro nás pravděpodobně dostačující. Neodepisoval bych ani Alcu, v poslední době se ukazuje, že jsou potřeba nenáročná letadla s nízkými provozními náklady. Každou chvíli je tu článek o potřebě zavádět nenáročný turbovrtulák, vzkřísit Bronco a tak podobně...

  Vyvíjí se stage 2 verze Eurojetu EJ200 (použit v EF, jednu z nových verzí chtějí Turci pro jejich TFX), která bude dávat tah 120KN. Ta nynější dává tah 90KN při váze 990Kg. Pro srovnání F135-PW-100 z F-35 dává tah 180KN při 1,701 kg a evoluce motoru F-18 pro Gripen, kterou si dělalo Volvo na základě licence dává tah 80,5KN, novější verze pro EF 98KN.
  Takže Eurojet umí slušné motory, Švédové mají také zkušenosti(nevzali to pasivně) a Francouzi vyvíjejí také vlastní motory (to byl i důvod schizmatu EF x Rafale)..
  Evropá má na to, vyrábět vlastní motor světové třídy a tak se i děje.

  Co pokládám za nejisté je možnost, že další generace by mohla být razantnějším skokem - např. někdo vyvine hypersonik s lasery a ramjetem a celé se to posune mnohem výše. Pak by stačila ještě hodně dlouho např. evoluce 4.5gen pro národní potřebu spolu s operacemi blíže u země, k tomu by byla potřeba nenáročných podzvuků pro asymetrické boje a hypersonici by byly na jedné nebo dvou evropských základnách....těžko říci zda bude mít smysl vyvíjet něco podobně výkonného dnešku...pokud ano, v Evropě se to zvládnout dá.
  Skrýt celý příspěvek

 • liberal shark
  06:28 08.09.2016

  Bylo by to krasne, nicmene se obavam ze maximum ve ktere muzeme doufat je prezbrojeni 212 letky z Alek na Gripen E/F. Odkup oletanych stroju C/D z 211 letky mi neprijde rozumny. ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Bylo by to krasne, nicmene se obavam ze maximum ve ktere muzeme doufat je prezbrojeni 212 letky z Alek na Gripen E/F. Odkup oletanych stroju C/D z 211 letky mi neprijde rozumny. Smazal by vyhody leasingu.
  Skrýt celý příspěvek

 • darkstyle
  23:46 07.09.2016

  ja nechapem preco by si CR/SVK nemohlo dovolit F-35?

  izrael kupuje/kupoval prave teraz prve svoje kusi po 100..
  priemer ma byt myslim 93..
  a minimum 86..

  pri gripenoch F sa ...
  Zobrazit celý příspěvek

  ja nechapem preco by si CR/SVK nemohlo dovolit F-35?

  izrael kupuje/kupoval prave teraz prve svoje kusi po 100..
  priemer ma byt myslim 93..
  a minimum 86..

  pri gripenoch F sa ocakava 85-90 cenovka..
  ako rafael aj eurofighter stoja 90-100..

  mozeme kupovat rafaeli alebo eurofighteri za minima?
  vobec..

  mozme F-35 kupovat za tolko ako USA - ano mozme - lebo USA nato maju predsa program vdaka comu black hawky kupoju Slovaci za rovnako ako USA pri uplne inych poctoch.. lebo kazde vyrobene lietadlo navyse znizuje fixne naklady - teda nastavaju vyhody z rozsahu.. a preto sa amikom oplati takto akoze "podporovat" spojencov - lebo v skutocnosti podporuju seba..

  to je cena liatadla..
  vyrobca pri podpise kontraktu na velkokapacitnu vyrobou F-35 sa zaviazal, ze bude udrzba v priemere o 10% vyssia ako pri F-16..
  gripeni uz tam maju predsa v novej verzii F-18 super hornetovy motor - tam uz udrzba motoru nebude "tak levna" ako pri C/D.. nato mozme zabudnut..

  nevidim v tom ziaden problem..
  aj tak u nas bude nizsia, lebo oni s tym lietadlom planuju "lietat" a nie ako nase armady ktore budu len "poletovat".. aj ked v tejto pasazi sa mozem mylit..
  Skrýt celý příspěvek

 • D.i.p
  23:23 07.09.2016

  Naše letectvo by hlavně mělo být rozšířeno o druhou Čáslav. Tedy min 14 nadzvuků + třeba něco menšího (nové ALCy?). Nebo asi nejlépe, 24 nadzvuků samostatně.
  Přezbrojování na ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Naše letectvo by hlavně mělo být rozšířeno o druhou Čáslav. Tedy min 14 nadzvuků + třeba něco menšího (nové ALCy?). Nebo asi nejlépe, 24 nadzvuků samostatně.
  Přezbrojování na jinej typ letadla F-35 si nemůžeme dovolit a už vůbec ne v takovém počtu.
  Podle mě by měl následovat odkup sloužících Gripenů a objednávka nových 24 E/F.
  Skrýt celý příspěvek

 • darkstyle
  23:11 07.09.2016

  pri vyvoji noveho lietadla trva najdlhsie vyvoj noveho motoru..

  ani FRA, NEMECKO a dokonca ani Svedsko ziaden nemaju vo vyvoji a dokonca Svedi vo svojej novej E/F verzii ...
  Zobrazit celý příspěvek

  pri vyvoji noveho lietadla trva najdlhsie vyvoj noveho motoru..

  ani FRA, NEMECKO a dokonca ani Svedsko ziaden nemaju vo vyvoji a dokonca Svedi vo svojej novej E/F verzii pouzivaju downgradnuty motor od americanov..

  dokonca aj rusi ktory idu vyrabat od buduceho roku svoj PAK FA - tam nebudu mat motor 5.genereracie a aj cina tak vo svojich 5. generacnych novinkach ocakava tak ako rusi dokoncenie tohto motoru v roku 2022-2025..

  My europania sme ani nezacali..
  A ani nie je politicka vola vobec zacat..

  Vyvoj takehoto motoru bude trvat minimalne 30 rokov.. S trochou stastia 25..
  Takze ak zacneme dnes tak v rokoch 2041-2046 ho mozme mat..

  A to priatelia Ceske Gripeny ani :D Slovenske Migini vobec nebudu moct lietat..

  Vyvoj ostatku liatadla je cca 15-20 rokov..
  Takze Ano, Cesko by si mohlo zadovazit dajaky stroj - ktory bude mat dajaky AESA radar /urcite nie tak pokrocili ako ma F-35 - teda aby bol urceny na elektronicky boj - nato peniaze vobec nie su/, s dobrou aerodynamikou asi aj lepsou ako F-35 abo nie.. tazko kedze sme ho nevideli.. a aj tak tam budu zavese americke zbrane /asi/..
  takze by sme/ste kupovali to co idu dostat v pocte 12 ks rusi - mackopsa..

  A povedzte, ze to tak nebude..
  Skrýt celý příspěvek

 • jj284b
  22:01 07.09.2016

  zaujimave citanie o F-35:

  http://dailysignal.com/2016/08...

  A total of 174 U.S. pilots currently have been trained ...
  Zobrazit celý příspěvek

  zaujimave citanie o F-35:

  http://dailysignal.com/2016/08...

  A total of 174 U.S. pilots currently have been trained to fly Lockheed Martin’s F-35A Lightning II. The Heritage Foundation recently interviewed 31 of these former F-15C, F-15E, F-16C, and A-10 pilots. Each expressed a high degree of confidence in the F-35A, their new fifth-generation platform.

  1. Even with developmental restrictions that limit the F-35A’s responsiveness and ability to maneuver, every U.S. fighter pilot interviewed would pick the F-35A over his former jet in a majority of air-to-air (dogfight) engagement scenarios they could face.

  2. A former F-15C instructor pilot said he consistently beat his former jet in mock dogfights.

  3. A former F-16C instructor—and graduate of the Air Force Weapons Instructor Course of “Top Gun” fame—said the jet is constrained on how tight it can turn (G-limited) now. But even so, the rudder-assisted turns are incredible and deliver a constant 28 degrees of turn a second. When the Air Force removes the restrictions, this jet will be eye watering.
  Skrýt celý příspěvek

 • crusader
  21:55 07.09.2016

  Muhaha

  Proč ve Gdyni, můžeme je parkovat v Hamburku. ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Muhaha

  Proč ve Gdyni, můžeme je parkovat v Hamburku. https://zpravy.aktualne.cz/eko...
  jen je potřeba prodloužit smlouvu, současná platí do roku 2028.
  A jestli se splavní Labe a Vltava můžou plout až do Prahy. Mohly by třeba vozit papaláše na zahraniční cesty.

  Jen by to chtělo ještě nějakou starší pro Aktivní zálohy.
  :-)))
  Skrýt celý příspěvek

 • skelet
  21:33 07.09.2016

  Asi nejlepsi by bylo to udelat nasledovne.. odkoupit Gripeny po skonceni pronajmu, a zaroven se zapojit s Polaky do vyberovky. S tim, ze nase letouny by byly poptavany v ramce ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Asi nejlepsi by bylo to udelat nasledovne.. odkoupit Gripeny po skonceni pronajmu, a zaroven se zapojit s Polaky do vyberovky. S tim, ze nase letouny by byly poptavany v ramce opce. Tedy pro nas odlozeny nakup a pro ove strany lepsi vychozi podminky
  Skrýt celý příspěvek

 • Muhaha
  21:22 07.09.2016

  Ach ty odhady tendencí do budoucnosti ....

  Ale jako pilotní článek k budoucí sérii polemických příspěvků ohledně smyslu/úkolů AČR a od toho odvozených akvizic, proč ne?

  Proč ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Ach ty odhady tendencí do budoucnosti ....

  Ale jako pilotní článek k budoucí sérii polemických příspěvků ohledně smyslu/úkolů AČR a od toho odvozených akvizic, proč ne?

  Proč by si AN nemohly vytvořit vlastní, alternativní "koncepci výstavby AČR 2030"?

  Můj přínosný vklad na toto téma je následující:
  Navrhuji uzavřít bilaterální obrannou smlouvu s Poláky a do konce roku 2030 zaparkovat v Gdyni tři u-booty 214A od ThyssenKrupp MS.
  Ten nákup by přišel bratru jen asi na 1 a 1/2 současného rozpočtu MO, což se vyplatí.
  A Poláci by mohli své peníze investovat do masivní modernizace pozemní armády.

  Tož tak :-)
  Skrýt celý příspěvek

 • Matesaax
  20:38 07.09.2016

  Já bych Gripeny rozhodně tak rychle neodepsal,vždyt např.sousední Polsko vyřadí kolem roku 2030 Migy-29 vyrobené koncem 80 let a např. Rumunsko v současné době zavádí F-16 vyrobené ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Já bych Gripeny rozhodně tak rychle neodepsal,vždyt např.sousední Polsko vyřadí kolem roku 2030 Migy-29 vyrobené koncem 80 let a např. Rumunsko v současné době zavádí F-16 vyrobené počátkem 80 let.Jednoduše řešený Gripen myslím nebude mít problém udržet se v provozu 40 let,navíc je možnost ho částečně modernizovat na standart verze E.
  Důležitější bych spíše viděl navýšení počtu nadzvukových letadel na 18,ale lépe 20 strojů,tedy dvě letky.Při pořizování dražších F-35 by spíše hrozilo,že by se jich koupilo tak 10 pouze pro air policing.
  Skrýt celý příspěvek

 • sanityangel1
  20:26 07.09.2016

  Vazeni, v jednom filmu zaznelo, ze nazor je jako dira v ( ).( ), kazdy ma nejaky. A ja se s tim plne ztotoznuji.Tak co kdybychom se sesli u podstatne lepe zpracovaneho clanku za ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Vazeni, v jednom filmu zaznelo, ze nazor je jako dira v ( ).( ), kazdy ma nejaky. A ja se s tim plne ztotoznuji.Tak co kdybychom se sesli u podstatne lepe zpracovaneho clanku za cca 10 let, kdy bude aspon cast promennych znama?
  Skrýt celý příspěvek

 • kalamar
  20:24 07.09.2016

  Článek je celkem dost odvážný v tvrzení co bude a nebude po roce 2030 pro letectvo AČR nejrozumnější.
  Vzhledem k tomu že naše armáda do stejné doby potřebuje přezbrojit naprosto ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Článek je celkem dost odvážný v tvrzení co bude a nebude po roce 2030 pro letectvo AČR nejrozumnější.
  Vzhledem k tomu že naše armáda do stejné doby potřebuje přezbrojit naprosto všechno tak už jen v tomto se článek s cela rozchází z realitou.
  Pro AČR by byl mega úspěch kdyby do roku 2030 se stala majiteli dvou letek gripenů a (to třeba pokud by se to vyplatilo) odkup a modernizace stávajících kusů a druhá letka nejmodernější NG.
  Držet basu ze Švédama mě v tento moment příjde jako více reálné.
  Na druhou stranu nic není nemožné co se týče F35 a to z jednoho prostého důvodu,kdo z vás by ještě před měsícem pomyslel že se AČR rozhodne pro koupi až 300ks TITUSů a nebo modernizaci DAN,asi sotva někdo :-),tak proč by nemohli F35 jednou nahradit naše ALCY:-)
  Ted si ztoho dělám tak trochu srandu a uvěřím tomu až uvidím na vlastní oči F35 s českým znakem.
  Skrýt celý příspěvek

 • Shania
  19:26 07.09.2016

  Iris-T: a jak se to liší od jakehokoliv jineho stroje? Zadní dvířka si mužeš dát kamkoliv. Pokud si nepřepíšeš software u všech komponentů od nuly, tak to nikdy nenajdeš...

  A ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Iris-T: a jak se to liší od jakehokoliv jineho stroje? Zadní dvířka si mužeš dát kamkoliv. Pokud si nepřepíšeš software u všech komponentů od nuly, tak to nikdy nenajdeš...

  A jakmile na to někdo přijde... tak tvuj exportní byznis skončil.
  Skrýt celý příspěvek

 • logik
  19:16 07.09.2016

  Obecně - kdo z vás před deseti lety tušil, že budou nějaké sankce na Rusko? Obávám se, že jakékoli plány na 10+ let dopředu jsou čiré spekulace. Je možné, že se do té doby dohodne ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Obecně - kdo z vás před deseti lety tušil, že budou nějaké sankce na Rusko? Obávám se, že jakékoli plány na 10+ let dopředu jsou čiré spekulace. Je možné, že se do té doby dohodne evropský vojenský letoun 5. generace (bylo by to skvělé). Je možné, že do té doby bude grippen NG za hubičku oproti F35. Ale také je dobře možné, že bude stát +- podobně jako F35. A také je možné něco, co vůbec nejde předvídat.

  Iris-T: to ovšem v jakémkoli zahraničním letounu - a obávám se, že aero nadzvukáče jen tak nevyrobí. Že ty koukáš na battlestar galactica.

  Jinak - nevšiml jsem si, že by nás USA nějak potrestali, že jsme místo F16 si pronajali gripeny. Zatímco SSSR prostě řeklo koupíte a koupili jsme. Tak si prosím nech propagandu od cesty.
  Skrýt celý příspěvek

 • Iris-T
  19:08 07.09.2016

  SeaWolf: V Gripenu je přepínač pro změnu elektromagnetické charakteristiky. V letounu, který komunikuje s ostatními v takové míře, jak by to měl umět F35 může být zabudováno úplně ...
  Zobrazit celý příspěvek

  SeaWolf: V Gripenu je přepínač pro změnu elektromagnetické charakteristiky. V letounu, který komunikuje s ostatními v takové míře, jak by to měl umět F35 může být zabudováno úplně cokoliv, jakýkoliv háček.

  Umět vypnout letectvo spojenci, který je s něčím nespokojený je celkem výhodné, takové držení za koule.
  Skrýt celý příspěvek

 • Tesil
  17:50 07.09.2016

  No konečně víme jakým směrem vysílat politické signály a to bez ohledu na vše ostatní.

  No konečně víme jakým směrem vysílat politické signály a to bez ohledu na vše ostatní.

 • skelet
  17:47 07.09.2016

  Jelikož nás po roce 2025 čekají jiné šupy, tak debatovat nad nákupem stíhačů je .. celkem zbytečné. S největší pravděpodobností se protáhne půjčka Gripenů.

  Jelikož nás po roce 2025 čekají jiné šupy, tak debatovat nad nákupem stíhačů je .. celkem zbytečné. S největší pravděpodobností se protáhne půjčka Gripenů.

 • RiMr71
  17:36 07.09.2016

  ...něco z Evropy? eeee - třeba něco jako Rafale? eee - kolik že stojí Rafal? A kolik bude stát "SuperRafale" stejné generace jako F-35?
  A kolik EF2000?

  ...něco z Evropy? eeee - třeba něco jako Rafale? eee - kolik že stojí Rafal? A kolik bude stát "SuperRafale" stejné generace jako F-35?
  A kolik EF2000?

 • Wenet01
  17:16 07.09.2016

  Někdy by mne zajímalo, jestli předkladatelé obdobných vizí vážně věří tomu, že trefí co bude v roce 2030 a pouději...v tomto případě, že nebude mít F-35 jedinou západní konkurenci. ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Někdy by mne zajímalo, jestli předkladatelé obdobných vizí vážně věří tomu, že trefí co bude v roce 2030 a pouději...v tomto případě, že nebude mít F-35 jedinou západní konkurenci. Co se týká hlavního důvodu, který je zařazen před toto hádání z kříšťálové koule, tak vysílání jasných proklamací a politických signálů, ujišťování je věcí summitů, nikoliv nákupů na které je třeba pohlížet z hlediska nejlepší volby pro naši zemi a bezpečnosti ČR (že se to často neděje je věc jiná) - o našem vážně míněném členství v NATO je třeba spojence ujišťovat investicí do armády v odpovídající výši a nikoliv neuutchající láskou k velkému bratrovi (která čiší z autora až komicky) v podobě nákupu jeho techniky za každou cenu.
  Skrýt celý příspěvek

 • Trener
  17:16 07.09.2016

  Vznik evropského stíhače, který by konkuroval F-35 by nemuselo být špatný. Ale jeho výrobci budou většinou z velkých států, tak tím možná ty malé státy budou nějakým způsobem ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Vznik evropského stíhače, který by konkuroval F-35 by nemuselo být špatný. Ale jeho výrobci budou většinou z velkých států, tak tím možná ty malé státy budou nějakým způsobem závislé na těch velkých. Některé malé evropské státy se možná budou vymezovat tím, že koupí techniku v USA. Malé státy Evropy, nejspíš sami nic dohromady neuvaří, to by musela být shoda velkého počtu států.
  Skrýt celý příspěvek

 • alea206
  16:54 07.09.2016

  Pokud bysme odkupovali Gripeny bude to soucasna verze, nebo verze modernizovana do standardu E/F?

  Pokud bysme odkupovali Gripeny bude to soucasna verze, nebo verze modernizovana do standardu E/F?

 • semtam
  16:41 07.09.2016

  SeaWolf

  Pro pochopení, fandovství ti nikdo nebere. Jen jsem poukázal, že i když je někdo fanda třeba formule F1. Tak si pro své potřeby nekoupí.

  Také předpokládám, že F-35 ...
  Zobrazit celý příspěvek

  SeaWolf

  Pro pochopení, fandovství ti nikdo nebere. Jen jsem poukázal, že i když je někdo fanda třeba formule F1. Tak si pro své potřeby nekoupí.

  Také předpokládám, že F-35 bude mít konkurenci a je dost možné, zdali odkoupíme Gripeny. Tak výběr nového stroje bude časově atakovat rok 2040...
  Skrýt celý příspěvek

 • SeaWolf
  16:26 07.09.2016

  Dopředu pro ty co si toho nevšimli jsem fanda F-35, i když v určitém ohledu kritický.

  F-35 bude v roce 2030 už vymazlený stroj, stejně jako F-16 v roce 2000 tedy 30 let po ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Dopředu pro ty co si toho nevšimli jsem fanda F-35, i když v určitém ohledu kritický.

  F-35 bude v roce 2030 už vymazlený stroj, stejně jako F-16 v roce 2000 tedy 30 let po začátku vývoje. Většina much bude vychytaná předpokládám, že bude mít za sebou nejedno bojové nasazení.

  V čem bych oponoval je avizovaná omezenost výběru. Roku 2030 by měly být zavedeny stroje vzešlé z projektů, nebo navazující na projekty, jako KF-X ( Jižní Korea ) nebo Mitsubishi X-2 Šinšin ( Japonsko ) v dalším desetiletí tedy kolem roku 2040 už bude jistě existovat funkční projekt nástupce Eurofighteru, ale nechci předjímat. A otázkou je co se kde ještě objeví. Ruské a čínské projekty záměrně nejmenuji.

  Proto si nemyslím, že by F-35 měla být jediná alternativa výběru.

  Iris-T: "F-35 nainstalovaný vlastní vypínač" předpokládáš,že bude pod sedačkou nebo za palubkou? :-D :-D :-D
  Skrýt celý příspěvek

 • Iris-T
  15:56 07.09.2016

  USA jsou asi takovým spojencem, jako byl Sovětský Svaz. Prodat méně pokročilé zbraňové systémy a ekonomicky připoutat, to by se jim líbilo. Případně využít jako nárazník pro ...
  Zobrazit celý příspěvek

  USA jsou asi takovým spojencem, jako byl Sovětský Svaz. Prodat méně pokročilé zbraňové systémy a ekonomicky připoutat, to by se jim líbilo. Případně využít jako nárazník pro nepřátelské síly.

  V případě pokročilé F35 jde o to, že američané do nich mohou nainstalovat vlastní vypínač. Armády ztratí svou suverenitu.

  Nemyslím si, že by F35 měla zůstat jedinou, vývoj ostatních typů jde dál. Navíc neočekávám, že bychom postavili takové letectvo, abych jej mohli využít v zahraničním konfliktu. Pro úkoly, které dnes plní Gripen bude stačit úplně stejný Gripen nejspíš i za 50 let.
  Skrýt celý příspěvek

 • semtam
  15:46 07.09.2016

  Shania

  Ohledně údržby bych tak optimistický nebyl. Uvedu strohý příklad, který se k letadlům moc nehodí, ale vystihuje problematiku.

  Koupim si nějaký stroj z Číny, na ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Shania

  Ohledně údržby bych tak optimistický nebyl. Uvedu strohý příklad, který se k letadlům moc nehodí, ale vystihuje problematiku.

  Koupim si nějaký stroj z Číny, na opravách strávím víc času než u konkurence. Díly jsou za lidovku. U kvalitního stroje závad moc není, ale kvalifikovaná údržba mě přijde dráž než čas a náhradní díly u Číny.

  Proto také je stále F-16 levnější na servis než F-35 i když její díly nedosahují životnosti F-35 a kdyby F-35 zůstala jediným letadlem západu, tak pak cena nemusí jít dolu, protože vzniká monopol.
  Skrýt celý příspěvek

 • semtam
  15:34 07.09.2016

  Vidím, že někteří diskutující jsou pro pořízení F-35 jen z důvodu určitého fandovství, ale vůbec se nezamýšlí nad celkovým stavem AČR. AČR musí a nebo by měla nahradit drtivou ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Vidím, že někteří diskutující jsou pro pořízení F-35 jen z důvodu určitého fandovství, ale vůbec se nezamýšlí nad celkovým stavem AČR. AČR musí a nebo by měla nahradit drtivou většinu techniky, případně ji i doplnit. Proto již nadpis tohoto článku u mě evokuje rozpaky.

  České letectvo prakticky bude ať v případě obrany ČR či i v alianci vždy druhořadé. Pokud už musíme soudružsky dokazovat USA (vycházím ze článku), že je ta jediná odkud musíme nakupovat a proklínat nákupy od nečlenských zemí NATO, tak prosím aby cena a efektivita zbraně byla pokud možno v souladu. Než F-35, tak to raději Patrioty.

  Současný Gripen může sloužit klidně 30 a více let. Čas pro F-35 v ČR možná nastane kolem roku 2040. Je vrchol nezodpovědnosti v době urgentního přezbrojení AČR utrácet peníze za v podstatě druhořadou techniku z hlediska obrany ČR s tím, že současná technika (Gripen) není zdaleka před koncem své životnosti.
  Skrýt celý příspěvek

 • jenikdavid
  15:25 07.09.2016

  Článek by si zasloužil doplnit o trochu podrobnější důvody, proč je F-35 jedinná možná volba. Takhle to totiž vypadá, že redakce AN dostala v létě křišťálovou kouli...

  Nicméně ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Článek by si zasloužil doplnit o trochu podrobnější důvody, proč je F-35 jedinná možná volba. Takhle to totiž vypadá, že redakce AN dostala v létě křišťálovou kouli...

  Nicméně redakci AN stále fandím..:)
  Skrýt celý příspěvek

 • David
  15:23 07.09.2016

  Já hlavně nevím, proč by měl být k dispozici jen F-35. Je pravděpodobné, že Švédsko přijde s nějakou novou generací Gripenu. Státy jako Německo, Velká Británie a další mohou také ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Já hlavně nevím, proč by měl být k dispozici jen F-35. Je pravděpodobné, že Švédsko přijde s nějakou novou generací Gripenu. Státy jako Německo, Velká Británie a další mohou také začít s vývojem nového letounu - již třeba proto, aby si udrželi svou úroveň, ale také aby si po konci programu Typhoon zachovali své know-how, odborníky, zaměstnanost atd. Stejně tak bych nepodceňoval ani Francouze, kteří na Rafale mohou navázat dalším vývojem, byť třeba ne zcela nového letounu. Každopádně zužovat si výběr dopředu mi nepřijde jako příliš racionální
  Skrýt celý příspěvek

 • Shania
  15:18 07.09.2016

  Dani budou mít 28 F-35A za 75 miliard korun (3miliardy usd), s tím že provoz se vším všudy je přijde na dalších 162 (6,5 miliard) miliard (30 let, inflace atd, takže ten odhad bych ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Dani budou mít 28 F-35A za 75 miliard korun (3miliardy usd), s tím že provoz se vším všudy je přijde na dalších 162 (6,5 miliard) miliard (30 let, inflace atd, takže ten odhad bych bral hoodně s rezervou...)


  To jestli do toho jít a jestli na to budeme vůbec mít?... na to je času dost, bude záležet na mnoha faktorech...co bude v nabídce, jaké budou hrozby, politická situace atd

  Nicméně co si myslím, že by byla hloupost po roce 2030 nakupovat jakýkoliv modernizovaný stroj 4 generace... Pak už by bylo ty peníze lepší nacpat jinam a rozločit se s letectvem...

  -----------------------
  Pokud vím, nikdo mimo JPO nebude mít přístup ke zdrojáku, ale taky na co by to někomu bylo... nikdo si nebude delat vlastni modifikace softwaru, ani Izrael. Ucel jednotné platformy je ten, že se japonský F-35 domluví s australskými a Izraelskými stroji a všichni pak budou mít přístup ke stejným modernizacím. Jakmile se v tom někdo začne hrabat, je ze hry...

  To k cemu partneri mit pristup budou jsou mission data...

  --------------
  Udržba: současné odhady kolik provoz bude stát, jsou jen odhady a jdou dolu.. nicméně stroje mají vzdy vysoké náklady na počátku,uprostřed se sníží a ke konci životnosti zase půjdou nahoru. Po roce 2020 kdy bude v operační službe hoodně strojů se uvidí, co skutečně stojí...

  Stroj je navrzen pro snadnou udrzbu... RAM je přímo v konstrukci (na jedné základně mají z toho materialu rohožku a po pár letech ji přeměřili a funguje jako nová) a má tedy životnost draku. Přístupové panely pro běžnou údržbu jsou snadno přístupné a nevyžadují aplikaci nátěru a těsnění, takže údržba stealth povrchu je podstatně snažší než dřív...
  Je to pořad nějaká práce navíc, na druhou stranu, RAM nátěry se dnes aplikují víc a víc i na straší stroje.

  Motor má vysokou životnost, avionika je modulární, absence hydrauliky, diagnosticky a globální logistický systém Alis, atd...

  Ano na druhou stranu má pokročilou avioniku a má více senzoru atd než straší stroje, ale konkurence bude muset mít v 2030 podobně pokročilou avioniku i senzory a pokud se bude jednat o modernizace starších stroju, udržba ani náhodou levnější nebude...

  Další věc je, že tu je globální logistický systém, takže to bude mít vliv na cenu a dostupnost náhradních dílů, nemluvě o velkém objemu výroby... Obávám se, že tomuhle bude problém čímkoliv konkurovat...
  Skrýt celý příspěvek

 • Voodoo
  15:09 07.09.2016

  Todomatch: Já jsem právě po přečtení článku rozbil prasátko a jdu do toho!

  Myšleno s nadsázkou samozřejmě.

  Todomatch: Já jsem právě po přečtení článku rozbil prasátko a jdu do toho!

  Myšleno s nadsázkou samozřejmě.

 • Superme
  15:07 07.09.2016

  Naprostý souhlas s Lukym! Jsem zásadně proti. Raději bychom se měli podílet na vývoji nové evropské stíhačky.

  Naprostý souhlas s Lukym! Jsem zásadně proti. Raději bychom se měli podílet na vývoji nové evropské stíhačky.

 • Superme
  15:07 07.09.2016

  Naprostý souhlas s Lukym! Jsem zásadně proti. Raději bychom se měli podílet na vývoji nové evropské stíhačky.

  Naprostý souhlas s Lukym! Jsem zásadně proti. Raději bychom se měli podílet na vývoji nové evropské stíhačky.

 • RiMr71
  14:38 07.09.2016

  ...bylo by to hezký... ale Mynář s Nejedlým a Gazpromem to neschválí...

  ...bylo by to hezký... ale Mynář s Nejedlým a Gazpromem to neschválí...

 • Jura99
  14:34 07.09.2016

  Jsem jedině pro, všemi deseti. Americké stroje jsme měli nakupovat už dávno, nejde jen o jejich TTD ale hlavně o to, že posledních 100let je jedinou určitou zárukou existence úzká ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Jsem jedině pro, všemi deseti. Americké stroje jsme měli nakupovat už dávno, nejde jen o jejich TTD ale hlavně o to, že posledních 100let je jedinou určitou zárukou existence úzká vazba na USA. Nakonec díky USA vůbec vzniknul náš stát, evropští monarchové (jinak bratranci) se sice mezi sebou pobili, ale že by nějaký poddaný se chtěl osamostatnit, byť u nepřítele, o tom nechtěli ani slyšet. To by byl nepříjemný precedent i pro ně. Takže zpět k tématu, určitě se přihlásit k F-35 a chtít je hned po ukončení pronájmu Gripenů. Dostali bychom se do úzkého klubu frajerů s pořádnými stroji a cena není nijak velká, vždyť L-159 stály asi 50mld. Kč (!), pokud dobře počítám, za to by bylo cca 20ks F-35.
  Skrýt celý příspěvek

 • Put_in
  14:28 07.09.2016

  Hans Gruper - A když to i s těma letadlovkama nepřeženeme, možná nám zbudou nějaké peníze na pár chystaných bombardérů B-21. :) S AČR si nikdo nebude zahrávat! :)

  Hans Gruper - A když to i s těma letadlovkama nepřeženeme, možná nám zbudou nějaké peníze na pár chystaných bombardérů B-21. :) S AČR si nikdo nebude zahrávat! :)

 • Luky
  14:26 07.09.2016

  warspite
  Němci ani Češi nebo Poláci nebudou v kruhu pěti očí.

  Je hrozně super, když ti někdo může kdykoli něco nauploadovat do stíhačky...zejména, když je to velký bratr, ...
  Zobrazit celý příspěvek

  warspite
  Němci ani Češi nebo Poláci nebudou v kruhu pěti očí.

  Je hrozně super, když ti někdo může kdykoli něco nauploadovat do stíhačky...zejména, když je to velký bratr, kterému dáváš všechny zpravodajské informace a on ti recipročně předává velký prd.

  tady jsou dva přízraky vedle sebe:
  http://www.anigrand.com/images...
  Skrýt celý příspěvek

 • iandi
  14:25 07.09.2016

  Objektivita sdělení mi vyrazila z ruky myš, ale když jsem se dosmál, napadlo mě řešení. Co investovat do nadějných modelářů, kteří dovedou pomocí 3D tiskáren vyrábět drony za pár ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Objektivita sdělení mi vyrazila z ruky myš, ale když jsem se dosmál, napadlo mě řešení. Co investovat do nadějných modelářů, kteří dovedou pomocí 3D tiskáren vyrábět drony za pár korun? Supersonic na našem území ve středu Evropy, stále daleko od ohnisek konfliktu, při upadající schopnosti našeho hospodářství zůstat v plusu a tudíž na ty drahý krámy vydělávat, je spíš debilitou, než luxusem. A kvůli letce tygrů a pár průletům na přehlídce to opravdu nestojí
  Skrýt celý příspěvek

 • Hans Gruper
  14:17 07.09.2016

  Když budem kupovat "levné" F-35, tak za ušetřené peníze můžeme přikoupit pár letadlových lodí... ;)(

  Když budem kupovat "levné" F-35, tak za ušetřené peníze můžeme přikoupit pár letadlových lodí... ;)(

 • warspite
  14:16 07.09.2016

  to Luky: Briti ten zdrojový kód na F-35 majú....

  to Luky: Briti ten zdrojový kód na F-35 majú....

 • Luky
  14:11 07.09.2016

  no tak oni si poslanci čtou AN pod lavicí v parlamentu

  no tak oni si poslanci čtou AN pod lavicí v parlamentu

 • Todomatch
  14:09 07.09.2016

  to Voodoo - komerční sdělení? To jako, že jsem cílovka?Že na základě této reklamy si to koupíme? No, nevím jak vy, ale já budu rád, když dám dohromady prachy na dva tři Typhoony!

  to Voodoo - komerční sdělení? To jako, že jsem cílovka?Že na základě této reklamy si to koupíme? No, nevím jak vy, ale já budu rád, když dám dohromady prachy na dva tři Typhoony!

 • Todomatch
  14:06 07.09.2016

  to Luky - tak to by neměl být problém.

  to Luky - tak to by neměl být problém.

 • Luky
  13:58 07.09.2016

  Spíš je načase začít spolu s Němci a Švédy (případně dalšími) vyvíjet novou evropskou stíhačku. Teď to vypadá, že Němci s Brity a Italy (vlastně i Frantíci) požadovali těžší, ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Spíš je načase začít spolu s Němci a Švédy (případně dalšími) vyvíjet novou evropskou stíhačku. Teď to vypadá, že Němci s Brity a Italy (vlastně i Frantíci) požadovali těžší, dvoumotorový stroj (EF2K, Rafale). Švédům, Beneluxu i nám a menším státům východní Evropy ale spíš vyhovuje jednomotorová mašina. Onehdá Francouzi vyvinuli dvoumotorovou Mirage4000 vedle skvělé dvoutisícovky. Dassault do toho vkládal dost nadějí, šlo se pak ale cestou dvoumotorového Rafale.
  Ideální by bylo, kdyby Evropa na základě zkušeností s novými bezpilotními stroji a jejich technologiemi, které využívají evropský vesmírný program i vývojové zázemí, začala s vývojem nové pilotní/bezpilotní platformy, která by sdílela velkou část komponentů a zbraňových systémů - ale existovala v jedno a dvoumotorové variantě.

  To by bylo dle mě ideální, pokud by se státy nedohodly, pak by mohla stačit taková SAAvia, říznutá přítelem Messrem. Myslím, že vzpomínky na americké satelitní podvrhy během války v Bosně (vedlo to k programu vlastního snímkování), je stále čerstvá a představa, že celá Evropa MUSÍ používat US technologii, která bude dodávána bez zdrojového kódu je směšná.
  Skrýt celý příspěvek

 • rintintin
  13:56 07.09.2016

  Put_in
  Zrovna ty by si mohol slovom retard setrit. Ano, SR ma vo vyzbroji MiG-29, ale okrem toho aj OT-64 a ine prehistoricke haraburdy. Nie je to o nom, ze by to bola dobra ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Put_in
  Zrovna ty by si mohol slovom retard setrit. Ano, SR ma vo vyzbroji MiG-29, ale okrem toho aj OT-64 a ine prehistoricke haraburdy. Nie je to o nom, ze by to bola dobra volba, ale o tom ze sa nic nekupilo tak sluzia vykopavky. Co sa tyka ceny F-35 - ta bude v dobe ked budu volne vyrobne kapacity na export vdaka seriovosti porovnatelna s Gripenom E/F. Co porovnatelne nebude su technicke parametre. Najdolezitejsim vybavenim MiGu -35 pri strete s akymkolvek strojom 5-tej generacie je K-36.
  Skrýt celý příspěvek

 • Voodoo
  13:47 07.09.2016

  Jak si velice cením vysoké úrovně článků AN a s názory autorů se obvykle ztotožňuji, tak v tomhle případě jde o velké zklamání. Článek i na mě působí jako obyčejné PR s nulovou ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Jak si velice cením vysoké úrovně článků AN a s názory autorů se obvykle ztotožňuji, tak v tomhle případě jde o velké zklamání. Článek i na mě působí jako obyčejné PR s nulovou informační hodnotou. Nedívím se, že je namísto jména autora pouze "Redakce AN". Klidně byste tam mohli rovnou dát "Komerční sdělení".
  Skrýt celý příspěvek

 • logik
  13:38 07.09.2016

  put_in: Jsi asi tak dvacet let v minulosti. F22 má stealth nátěry a údržba je drahá. F35 má radioabsorpční materiál přímo z kterého jsou dělány díly, takže žádná extra údržba ...
  Zobrazit celý příspěvek

  put_in: Jsi asi tak dvacet let v minulosti. F22 má stealth nátěry a údržba je drahá. F35 má radioabsorpční materiál přímo z kterého jsou dělány díly, takže žádná extra údržba proti jiným letounům není. Naopak má oproti F16 u spousty věcí prodloužené servisní intervaly.
  Skrýt celý příspěvek

 • Put_in
  13:31 07.09.2016

  A ještě jedna připomínka. Nákup F-35 neznamená jen vyplácnout celý státní rozpočet a rok žít o chlebu a vodě a svítit doma petrolejkou. Stealth letoun má také extrémně drahou ...
  Zobrazit celý příspěvek

  A ještě jedna připomínka. Nákup F-35 neznamená jen vyplácnout celý státní rozpočet a rok žít o chlebu a vodě a svítit doma petrolejkou. Stealth letoun má také extrémně drahou údržbu. Autor článku je opravdu pořádný retard.
  Skrýt celý příspěvek

 • Put_in
  13:28 07.09.2016

  Takovouto slátaninu mohou sepsat jen hujeři z AN. :D Vláda nenašla prostředky na koupi vlstních stíhaček, takže musela jen pronajmout pouhých 14 Gripenů, což je průměrný stíhací ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Takovouto slátaninu mohou sepsat jen hujeři z AN. :D Vláda nenašla prostředky na koupi vlstních stíhaček, takže musela jen pronajmout pouhých 14 Gripenů, což je průměrný stíhací letoun a pisálek tohoto článku fantazíruje, že budeme kupovat hi-tech předražené F-35? :D :D Asi jako by si dával nějaký výrobní operátor pásové linky ve fabrice naději, že až mu doslouží jeho Felicia, tak ji nahradí novým mercedesem třídy S. :) Jinak proč by se nutně museli kupovat americké zbraně? Slováci mají MiGy-29, jsou také členy NATO a nemají s tím problém. Mnohem levněji bychom mohli nakoupit nové MiGy-35, které jsou navíc pro naše malé území 1000x lepší volbou, než stealth F-35. Stealth pro naši zemi nemá sebemenší význam, my potřebujeme obratný letoun a takový MiG-35 v klasickém souboji smázne kterýkoliv západní strojh s prstem v zadku.
  Skrýt celý příspěvek

 • Rase
  12:44 07.09.2016

  JiriR:
  Náhrada za Tornada nemusí vypadat jako Eurofighter, ale klidně může být podobnější na EADS Barracuda. Projektů měli dost. Čistě teoreticky se nemusíme omezovat jen na F-35 ...
  Zobrazit celý příspěvek

  JiriR:
  Náhrada za Tornada nemusí vypadat jako Eurofighter, ale klidně může být podobnější na EADS Barracuda. Projektů měli dost. Čistě teoreticky se nemusíme omezovat jen na F-35 (byť bude nejrozšířenější), přeci jen Němci je taky nenakoupili. A jak zmínil semtam, Němci jsou naším hlavním hospodářským partnerem - ne USA. Tak až doslouží Gripeny, můžeme nakoupit německé stroje - pokud budou splňovat požadavky našeho letectva. Kdo ví, co to bude.
  Skrýt celý příspěvek

 • JiriR
  12:33 07.09.2016

  Kdysi dávno (ten článek už bude mít fousy) jsem četl, že jak tank, tak i letoun by se měl opírat o tuto koncepci při své činnosti:
  Nebýt viděn (stealth- bezpečnost založena na ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Kdysi dávno (ten článek už bude mít fousy) jsem četl, že jak tank, tak i letoun by se měl opírat o tuto koncepci při své činnosti:
  Nebýt viděn (stealth- bezpečnost založena na neviditelnosti)
  pokud ano-nebýt zasažen (manévry, aktívní obrana)
  pokud ano -nehavarovat (pasívní obrana-hlavně pancíř)
  pokud ano- přežít-možnost i po zásahu bezpečně opustit stroj
  A teď: co tomu odpovídá více- eurofighter/gripen anebo F35 ? F35 (za 12 let) anebo korejské či japonské stroje které zatím mají nějaké prototypové modelové testy ?
  Masová výroba F 35 zlevní cenu oproti gripenu (gripen e/f/ nebude stealth) a němci pokud vím akorát chystají bitevník který nahradí Tornado.
  Skrýt celý příspěvek

 • semtam
  12:11 07.09.2016

  Docela novinka, že USA jsou náš hlavní hospodářský partner. Myslel jsem, že je to Německo, ale budiž. Politicky a vojensky patříme do střední Evropy i přes občasné neshody s ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Docela novinka, že USA jsou náš hlavní hospodářský partner. Myslel jsem, že je to Německo, ale budiž. Politicky a vojensky patříme do střední Evropy i přes občasné neshody s Německem.

  Tudíž bych spíš podle této logiky si již předobědnával Eurofighter. Naši 2 sousedé jím již disponují...

  Ale zpátky do reality. Letectvo AČR bude hlavně nadále plnit funkci Air policing, odstrašující sílu musí převzít jiné zbraně než letectvo (v případě AČR).
  Tudíž naše málo početné letectvo nesmí neadekvátně odčerpávat zdroje pro celou obranu. V současné době si myslím, že nejvhodnějším letounem k náhradě JAS-39C/D je JAS-39E/F i kdyby byl vyroben třeba v Brazílii, servis bude zajisté zaštiťovat Švédsko.

  Posílání politického signálu nákupem zbraní si můžeme nechat pro jinou techniku. Nákupem F-35 v blízké budoucnosti bychom jen poslali signál o dalším vyhození miliard z rozpočtu.
  Skrýt celý příspěvek

 • Sokrates
  12:01 07.09.2016

  Len aby krajinám so slabou ekonomikou a skorumpovanými vládami (ako sú ČR a SR), nebol v roku 2030 dobrý aj Tejas Mark II. :-)

  Len aby krajinám so slabou ekonomikou a skorumpovanými vládami (ako sú ČR a SR), nebol v roku 2030 dobrý aj Tejas Mark II. :-)

 • Todomatch
  11:59 07.09.2016

  to vlasto - třeba z východních zemí bude mít F-35 jako první Rusko a ani o tom nebude vědět...

  to vlasto - třeba z východních zemí bude mít F-35 jako první Rusko a ani o tom nebude vědět...

 • Todomatch
  11:56 07.09.2016

  Stejně měli ti amíci nos. Přišli s dost radikálním konceptem (paradoxně jen jeden motor, bachratý trup, bez vektorizace tahu - verze B ho má na něco jiného ...). Navíc s tím přišli ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Stejně měli ti amíci nos. Přišli s dost radikálním konceptem (paradoxně jen jeden motor, bachratý trup, bez vektorizace tahu - verze B ho má na něco jiného ...). Navíc s tím přišli ve velkém předstihu, v dobe, kdy se zdálo že klasické stroje 4 a 4+ gen budou v pohodě stačit na vše, co by mohlo v nejbližších desítkách let přijít. Nikdo to zpočátku nebral vážně, pak se jim mnozí i posmívali a teď jim tuhnou rysy v údivu, že vlastně přesně tohle letadlo potřebují a nejlíp hned. Myslím že i ti, co se z programu odhlašovali, budou nakonec ve frontě předbíhat. Jo a Obama měl taky nos, když dal přednost tomuto projektu :-) F-22 je šperk, ale F-35 bude holka pro všechno a hodně chytrá holka.
  Skrýt celý příspěvek

 • alea206
  11:48 07.09.2016

  OT
  Da se tady smazat vlasni prispevek? Nejak se mi povedlo ho odeslat 2x

  OT
  Da se tady smazat vlasni prispevek? Nejak se mi povedlo ho odeslat 2x

 • alea206
  11:44 07.09.2016

  Principielne s autorem souhlasim. Ceska Armada by mela byt vyzbrojena technikou co nejkompatibylnejsi s ostatnimi staty NATO (hlavne Nemeckem a Polskem).

  Soucasne si ale ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Principielne s autorem souhlasim. Ceska Armada by mela byt vyzbrojena technikou co nejkompatibylnejsi s ostatnimi staty NATO (hlavne Nemeckem a Polskem).

  Soucasne si ale nemyslim ze F-35 bude v budoucnu jedinou zapadni stihackou.
  Zapadni firmy by se tim odrizli pristup na rozvojove trhy (jizni amerika, afrika, asie) a to nikdo pri smyslech neudela.
  Naopak ocekavam vznik faceliftu F-16ky a JAS-39ce. Neco jako k F-18ce vznikl SuperHornet.

  Trh pro sroje vyuzivajici moderni zbrane a datove propojeni, ale nejsou tak komplexni platforma jako F-35 bude podle me existovat stale.
  Skrýt celý příspěvek

 • Soldy
  11:42 07.09.2016

  nač čekat ??
  A) cena dtarší levnější
  B) spravně tvz dětské nemoci F-35 bude muset zustat ještě chvíly v postýlce
  Než zní bude supr čupr (v ramci NATO) letoun

  Tady jde ...
  Zobrazit celý příspěvek

  nač čekat ??
  A) cena dtarší levnější
  B) spravně tvz dětské nemoci F-35 bude muset zustat ještě chvíly v postýlce
  Než zní bude supr čupr (v ramci NATO) letoun

  Tady jde jasně vidět že NATO je luxus co si čr nemůže dovolit
  a vlasně k tomu ani není důvod jsme ve střední evropě v 21. Století
  co nám asi tak může hrozit ??
  I kdybi nás napadlo RF tak radši bude bojovat z 10 miliony nasranych občanu
  a nebo nás obejde a zajístí si 74 000 km klidného územy
  ty kretení bez pardonu co tdy volaj po válce a pomstě za 68 by se měli zamyslet kdo v tý válce bude umírat jak v boji tak na našem uzemý.
  Skrýt celý příspěvek

 • Soldy
  11:42 07.09.2016

 • Soldy
  11:41 07.09.2016

 • Soldy
  11:41 07.09.2016

 • skelet
  11:40 07.09.2016

  co bude po roce 2030 nikdo neví.. jednak F-35 nebude sama, protože zde bude Gripen NG v2.0. Dá se rovněž předpokládat, že bude na trhu i "Freedom Fighter" 21.století odvozený od ...
  Zobrazit celý příspěvek

  co bude po roce 2030 nikdo neví.. jednak F-35 nebude sama, protože zde bude Gripen NG v2.0. Dá se rovněž předpokládat, že bude na trhu i "Freedom Fighter" 21.století odvozený od programu T-X. A také ve vzduchu bude už korejský KF-X.
  Takže jednak bude variant dosti, a hlavně program stíhacího letectva bude pro armádu v té době tou nejméně prioritní. Protože stíhačky máme a pro Air policing budou stačit. Co nemáme jsou tanky, dělostřelectvo, ženijní technika, vrtulníky atd.atd. atd.
  Skrýt celý příspěvek

 • alea206
  11:20 07.09.2016

  Principielne s autorem souhlasim. Ceska Armada by mela byt vyzbrojena technikou co nejkompatibylnejsi s ostatnimi staty NATO (hlavne Nemeckem a Polskem).

  Soucasne si ale ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Principielne s autorem souhlasim. Ceska Armada by mela byt vyzbrojena technikou co nejkompatibylnejsi s ostatnimi staty NATO (hlavne Nemeckem a Polskem).

  Soucasne si ale nemyslim ze F-35 bude v budoucnu jedinou zapadni stihackou.
  Zapadni firmy by se tim odrizli pristup na rozvojove trhy (jizni amerika, afrika, asie) a to nikdo pri smyslech neudela.
  Naopak ocekavam vznik faceliftu F-16ky a JAS-39ce. Neco jako k F-18ce vznikl SuperHornet.

  Trh pro sroje vyuzivajici moderni zbrane a datove propojeni, ale nejsou tak komplexni platforma jako F-35 bude podle me existovat stale.
  Skrýt celý příspěvek

 • vlasto
  11:18 07.09.2016

  Zaujimava idea. Je to naozaj tak, ze nikto okrem USA nebude vyrabat stihacie lietadlo? Snad sa europania dokopu k vyvoju dalsich verzii eurofightera - aj keby mali pribrat svedov. ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Zaujimava idea. Je to naozaj tak, ze nikto okrem USA nebude vyrabat stihacie lietadlo? Snad sa europania dokopu k vyvoju dalsich verzii eurofightera - aj keby mali pribrat svedov. Cely "zapad" bude mat F35? Nebude uz ziadne lietadlo specializovane na vybojovanie vzdusnej nadvlady?
  Zaroven sa obavam, aby to na Slovensku nedopadlo tak, ze budeme mat v roku 2035 u nas Migy. Ruske. Aj s dovolenkarmi. :D
  Skrýt celý příspěvek

 • mron
  11:04 07.09.2016

  Já jenom zírám jak autor může tvrdit, že není jiná možnost, než nákup F-35 a že to je pro Českou armádu!
  Copak autor neví jakou roli bude plnit F-35???
  F-35 se plánuje jako ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Já jenom zírám jak autor může tvrdit, že není jiná možnost, než nákup F-35 a že to je pro Českou armádu!
  Copak autor neví jakou roli bude plnit F-35???
  F-35 se plánuje jako velmi málo zjistitelná informační platforma (v tomto případě letadlo F-35) pro ostatní zbraňové systémy. Tedy úloha F-35 je nenápadné přibližování k leteckým a pozemní cílům na vzdálenost detekce senzorů letadla a předávání těchto informací dalším zbraním, které budou na tyto zjištěné cíle útočit.

  Ke má autor článku zmíněný nákup dalších zbraní, které budou útočit na zjištěné cíle pomocí F-35?
  Kde má autor článku zmíněno, že základní koncepce F-35 je informační povědomí o situaci okolo letadla pro všechny zbraně v dané oblasti - tedy napojení na jednu velkou vojenskou síť sdílených informací a nějaké centrální řízení, které rozhodne, kterou ze zbraní v dané oblasti použít na jaké cíle?

  Toto je koncepce F-35! Nejenom samotné letadlo, ale propojení s dělostřelectvem, raketomety, PVO, vrtulníky, strategickými bombardery. Prostě se rozhodne jaká ze zbraní zničí daný cíl.

  A teď mi řekněte, že USA nám poskytne technologie a datové pokrytí (satelity) infomačního povědomí pro naši armádu?

  Opravdu si myslíte, že F-35 je vhodný pro Českou armádu? Já ne....
  Skrýt celý příspěvek

 • Charlie
  11:04 07.09.2016

  1) Nové F-35 teď ještě dlouho nebudou dostupné, protože výrobní linky budou nějakou dobu pokrývat primárně potřeby USA a dalších partnerů přímo zapojených do programu.

  2) ...
  Zobrazit celý příspěvek

  1) Nové F-35 teď ještě dlouho nebudou dostupné, protože výrobní linky budou nějakou dobu pokrývat primárně potřeby USA a dalších partnerů přímo zapojených do programu.

  2) Celková cena letounu není jen pořizovací cena (kterou se víceméně daří tlačit dolů, i když stále jde o značné částky), ale rovněž cena za provoz - a tu bude mít F-35, i přes všechna úsporná opatření a sofistikované diagnostické a logistické programy, značnou. Je to prostě supermoderní stroj nacpaný supermoderní elektronikou.

  Gripen, ačkoliv jistě kvalit F-35 nedosáhne, pro stát s malým rozpočtem pořád představuje dobrou alternativu ne kvůli nízké pořizovací ceně, ale právě kvůli nízké ceně provozní. Navíc my už máme na Gripce vybudované zázemí, proto by pro nás byl přechod na novou generaci mnohem jednodušší.

  Navíc - nezapomínejme, že čím méně typů provozujeme, tím více jsme ohroženi případnými uzemněními z důvodu nenadálých mimořádek - uzemnění F-35 by tak znamenalo uzemnění minimálně poloviny letecké flotily NATO.

  (Jen tak mimochodem - při ceně 85milionů za jednu F-35 a nákupu 14 letounů by náse celá ta sranda vyšla na pěkných 33 miliard milionů korun, a to nepočítám další náklady - simulátory, výzbroj, logistické zabezpečení, navíc s tím, že u pronájmu - ač není o moc levnější - nese spoustu nákladů švédská strana, tady bychom platili všechno sami. Nejsem si jist, jestli někdy v dohledné době bude MF a MO ochotno vyrazit za jediný program cca 50 miliard.)
  Skrýt celý příspěvek

 • lemkin
  10:53 07.09.2016

  Článek by se neměl jmenovat NÁZOR. Spíše: Redakce AN teď bude ráda fakturovat za objednané PR fy. Lockheed Martin.

  Tohle není článek pro AČR, spíše pro Polsko, které to bude ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Článek by se neměl jmenovat NÁZOR. Spíše: Redakce AN teď bude ráda fakturovat za objednané PR fy. Lockheed Martin.

  Tohle není článek pro AČR, spíše pro Polsko, které to bude muset nutně řešit. Ostatní země V4 myslím půjdou cestou Gripen EF, logistiku a vycvičené osádky už mají......
  Skrýt celý příspěvek

 • raziel87
  10:46 07.09.2016

  to je ale pozitivní zpráva - že budeme mít okolo roku 2030 12 F-35 - hodně nám pomohou! Teď ještě doufat, aby Evropa táhla za jeden provaz, pokud dojde ke globální eskalaci ...
  Zobrazit celý příspěvek

  to je ale pozitivní zpráva - že budeme mít okolo roku 2030 12 F-35 - hodně nám pomohou! Teď ještě doufat, aby Evropa táhla za jeden provaz, pokud dojde ke globální eskalaci konfliktů - v historii netáhla a myslím, že nepotáhne nikdy, ale rád se budu mýlit. Minimálně výcvik českých pilotů na novou techniku však bude mít smysl.

  Každej internetovej army nadšenec (včetně mě) si bude ve snech malovat, jak Češi efektivně v kooperaci s ostatními EU státy zastavují "rudý, žlutý teror", ale my z globálního pohledu na svět nic neznamenáme a Vichtrleho s Čáslavskou, tatíčkem Masarykem atd. nikoho ve světě nezajímá - a v konfliktu kde najde F-35 využítí, tam už ČR vůbec nenajde zastání.......Jo sorry, jsem sráč co neveří na světlé zítřky AČR
  Skrýt celý příspěvek

 • Radovan
  10:38 07.09.2016

  Nevím jestli je to za 10 let nevyhnutelné u nás, určitě by si ale v horizontu 10 let měli F-35 pořídit Poláci. MIGy29 a SU22 už dalece přesluhují a k těm 48 F16 by se F-35, schopný ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Nevím jestli je to za 10 let nevyhnutelné u nás, určitě by si ale v horizontu 10 let měli F-35 pořídit Poláci. MIGy29 a SU22 už dalece přesluhují a k těm 48 F16 by se F-35, schopný operovat i ve vyspělé PVO výborně hodil.
  40 milionová země mezi Německem a Ruskem, která chce a bude muset v oblasti hrát důležitější roli, by tímto měla disponovat. I v zájmu našem. Ekonomicky na to určitě má.
  Skrýt celý příspěvek

 • JiriR
  10:29 07.09.2016

  S obsahem článku se 100 % ztotožňuji. Je i v souladu s mými komentáři. Jde vidět, že autor se dokáže povznést nad nepodstatné detaily a uvažovat „nadpragmaticky“ – ne jak, ale ...
  Zobrazit celý příspěvek

  S obsahem článku se 100 % ztotožňuji. Je i v souladu s mými komentáři. Jde vidět, že autor se dokáže povznést nad nepodstatné detaily a uvažovat „nadpragmaticky“ – ne jak, ale proč. Za mně Jendo máte palec nahoře.
  Skrýt celý příspěvek

 • Pepa
  10:25 07.09.2016

  No já bych neváhal ani minutu a pokusil se protlačit F-35B do tendru na nové vrtulníky ;-)

  No já bych neváhal ani minutu a pokusil se protlačit F-35B do tendru na nové vrtulníky ;-)

 • Karlos73
  10:12 07.09.2016

  S týmto článkom (úvahou) môžem len súhlasiť. Preto , napríklad by som v prípade Slovenska dal teraz prednosť nákupu F-16V - cena, výkon, kompatibilita, prirodzený prechod v ...
  Zobrazit celý příspěvek

  S týmto článkom (úvahou) môžem len súhlasiť. Preto , napríklad by som v prípade Slovenska dal teraz prednosť nákupu F-16V - cena, výkon, kompatibilita, prirodzený prechod v budúcnosti na F-35 Lightning II... Je aj tak jasné, že štáty ktoré sú mimo okruhu štátov zainteresované pri vývoji a modernizácii tohoto litadla sa dostanú na radu až niekedy po 20 - 25 rokoch, kedže výrobné linky sú vybukované v prospech štátov USA, Izrael, Veľká Británia, Taliansko, Holandsko, Austrália, Dánsko, Nórsko, Turecko, Singapur, Kanada, Japonsko,Južná Kórea, ...možno očakávať, že štáty kde majú v prevádzke verzie F-16, siahnu po F-35 Lightning II...Belgicko, Portugalsko, Poľsko, bohaté Arabské štáty,... Je celkom možné, že aj samotné Švedsko dospeje do stavu, že technologicky a ekonomicky nebude mať na to, ďalej financovať výskum, modernizáciu, marketing a konkurovať s cenou za Gripen , proti F-35 Lightning II. (ak bude platiť záväzok USA, že cenu za stroj výrazne znížia... F-35 Lightning II. je perspektívna a univerzálna stíhačka pre velkú časť štátov NATO a spojencov... ČR a Slovensko by sa mali uberať týmto smerom...
  Skrýt celý příspěvek

 • Todomatch
  10:05 07.09.2016

  A no tak jo, tak nám to teda kupte. Ale nebude Nem'ro the Hutt a jeho lidé proti?

  A no tak jo, tak nám to teda kupte. Ale nebude Nem'ro the Hutt a jeho lidé proti?

 • pks_
  10:05 07.09.2016

  Článek by se dal shrnout: "Musíme si uvědomit, soudruzi, komu máme lézt do zadní části těla, a když už tam dnes nejsme úplně, tak to musíme aspoň naplánovat na přespříští ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Článek by se dal shrnout: "Musíme si uvědomit, soudruzi, komu máme lézt do zadní části těla, a když už tam dnes nejsme úplně, tak to musíme aspoň naplánovat na přespříští pětiletku!"

  IMHO se po skončení nájmu Gripenů tyto odkoupí za zůstatkové ceny a budou provozovat dalších 10 let, potom se šoupnou do rezervy. Průběžně se budou modernizovat.

  JAS-39E/F - tam je všechno ještě otevřeno. Výroba samozřejmě poběží tak dlouho, dokud budou pro tento stroj zákazníci a i po ukončení výroby bude linka maximálně zakonzervovaná - Švédsko se dobrovolně schopnosti vyrábět a vyvíjet nadzvuková letadla nevzdá.
  Skrýt celý příspěvek