NÁZOR: Nejvyšší čas začít šetřit na stíhačky F-35 Lightning II

F-35 Lightning II; ilustrační foto / Lockheed Martin

V první polovině 21. století jedninou dostupnou západní stíhačkou bude americký F-35 Lightning II. Ministerstvo obrany ČR tak již nyní musí začít uvažovat nad tím, co se za deset let stane nevyhnutelné - nákup stíhaček F-35 Lightning II.

V letech 2027-29 vyprší České republice současný prodloužený pronájem letounů JAS-39C/D (vlastní letouny budou 22 let staré) a letouny L-159 ALCA z let 2002-2003 budou v té době dokonce 25+ let staré.  Máme sice možnost JAS-39C/D dále pronajímat a u starých L-159 prodloužit provoz, ale tím jen odložíme problém, co skutečně dál.

Pokud odložíme rozhodnutí za rok 2030, tak nám stejně nezbude nic jiného než si koupit letoun F-35 (kromě varianty nekupovat nic nebo si držet přesluhující JAS-39C/D).

Po roce 2030 už ve výrobě nezůstane jiný žádný západní stíhací letoun než právě F-35 (jenom americké letectvo plánuje kupovat verzi F-35A do roku 2035). Takže proč čekat na něco, co se stane ze deset let nevyhnutelné?

Je tu jen malá šance, že tou dobou ještě poběží výroba JAS-39E/F (výroba 60 ks pro Švédsko skončí někdy okolo roku 2027 nebo 2028). Švédové jsou sice dobří, ale nikdy nebudou mít vývojový rozpočet a zázemí Američanů.

Navíc JAS-39E/F srovnání s F-35 po technické stránce nesnese.  Verze F-35 okolo roku 2030 už bude také na míle daleko od dnešní počátečních verzí trpícími dětskými nemocemi.

Volba F-35 by byla především jednoznačným vojenským a politickým signálem ČR vůči našim hlavním vojenským/politickým a hospodářským partnerům. Respektive to nebude už jen na úrovni politických prohlášení v médiích, ale konkrétní reálný čin.

Nákup v NATO nezavedených zbraňových systémů od více méně neutrálního Švédska (a švédských výrobců nezapojených do evropských hospodářských koncernů) bohužel vysílá signál spíše opačný.

Zatím se ČR při akvizicích hlavních zbraňových systémů vyhýbala unifikaci výzbroje s původními členy NATO. Taktéž se ČR dosud významně nezapojila do žádného většího euroatlantického nebo západoevropského zbrojního projektu.

Okolo roku 2030 budou všechna důležitá letectva NATO v podstatě založena na dvou typech - Eurofighter a F-35. Eurofighter (Německo/UK/Španělsko/Itálie) je dobrá volba také, ale okolo roku 2030 už ve výrobě Eurofighter nezůstane. F-35 naopak ano. V Itálii je navíc montážní linka F-35 pro Evropu a v Nizozemí pak vznikne zázemí pro servis motorů.

Koupě letounu F-35 včetně plného balíku vojenské pomoci (přes americký program FMS) dává MO ČR/AČR unikátní možnost nakoupit zbrojní systém jako plně bojeschopný celek (stejně jako polské F-16 včetně výzbroje a speciálních podvěsů, logistiky schopné bojového nasazení v cizině, několikaletého bojového výcviku v USA, atd.).

To se bohužel dosud při žádném větším akvizičním zbrojním programu Armády ČR v podstatě neřešilo (JAS-39, L-159, C-295 CASA,……). Vláda USA (potažmo americké letectvo) si totiž nenechá mluvit do toho, co má umět bojeschopná letka, kolik je k tomu potřeba lidí, vybavení, atd. Všechno jede podle ověřených amerických standardů.

Vypadá to jednoduše, ale v případě nákupu F-35 čeká Armádu ČR doslova revoluce. Samozřejmě je vše otázkou financí, ale to není problém ekonomiky ČR, ale spíše politické vůle.

Bohužel hrozí riziko typické české cesty = koupí se řešení, které bude z pohledu daňového poplatníka vypadat současně levně a přitom hrozně cool (levná základní technika ověšená spoustou dodatečných high-tech udělátek).

Voják zvyklý na starou ruskou techniku si také nebude stěžovat. Získá novou krásnou hračku, jejichž zvládnutí mu zabere několik let. To, že to bude vhodné na klidnou mírovou službu po kontinentální Evropě nebude mnoho let nikomu vadit. Tedy asi kromě našich spojenců.

Nahlásit chybu v článku


Související články

Armáda ČR: Vítězným obloukem proběhlo celkem 11 hlídek

Posledních třicetšest hodin bylo pro soutěžící průzkumné hlídky snad ještě nabitějších než předešlé ...

Modernizace dělostřelectva Armády ČR. Jaký je plán?

Minulý týden proběhla médií informace o záměru Ministerstva obrany ČR (MO ČR) modernizovat samohybné ...

Armáda ČR: Kalendář k 70. výročí výsadkového vojska

S hrdostí představujeme kalendář na rok 2017, který vznikl jako spolupráce fotografa Stanislava ...

Polský Anders jako nové bojové vozidlo pro Armádu ČR?

Polská zbrojovka PGZ (Polska Grupa Zbrojeniowa) v pořadu Nasza armia představila hned tři projekty ...

Zvýraznit příspěvky za posledních:

 • Iris-T
  19:08 07.09.2016

  SeaWolf: V Gripenu je přepínač pro změnu elektromagnetické charakteristiky. V letounu, který komunikuje s ostatními v takové míře, jak by to měl umět F35 může být zabudováno úplně ...Zobrazit celý příspěvek

  SeaWolf: V Gripenu je přepínač pro změnu elektromagnetické charakteristiky. V letounu, který komunikuje s ostatními v takové míře, jak by to měl umět F35 může být zabudováno úplně cokoliv, jakýkoliv háček.

  Umět vypnout letectvo spojenci, který je s něčím nespokojený je celkem výhodné, takové držení za koule.Skrýt celý příspěvek

 • Tesil
  17:50 07.09.2016

  No konečně víme jakým směrem vysílat politické signály a to bez ohledu na vše ostatní.

  No konečně víme jakým směrem vysílat politické signály a to bez ohledu na vše ostatní.

 • skelet
  17:47 07.09.2016

  Jelikož nás po roce 2025 čekají jiné šupy, tak debatovat nad nákupem stíhačů je .. celkem zbytečné. S největší pravděpodobností se protáhne půjčka Gripenů.

  Jelikož nás po roce 2025 čekají jiné šupy, tak debatovat nad nákupem stíhačů je .. celkem zbytečné. S největší pravděpodobností se protáhne půjčka Gripenů.

 • RiMr71
  17:36 07.09.2016

  ...něco z Evropy? eeee - třeba něco jako Rafale? eee - kolik že stojí Rafal? A kolik bude stát "SuperRafale" stejné generace jako F-35?
  A kolik EF2000?

  ...něco z Evropy? eeee - třeba něco jako Rafale? eee - kolik že stojí Rafal? A kolik bude stát "SuperRafale" stejné generace jako F-35?
  A kolik EF2000?

 • Wenet01
  17:16 07.09.2016

  Někdy by mne zajímalo, jestli předkladatelé obdobných vizí vážně věří tomu, že trefí co bude v roce 2030 a pouději...v tomto případě, že nebude mít F-35 jedinou západní konkurenci. ...Zobrazit celý příspěvek

  Někdy by mne zajímalo, jestli předkladatelé obdobných vizí vážně věří tomu, že trefí co bude v roce 2030 a pouději...v tomto případě, že nebude mít F-35 jedinou západní konkurenci. Co se týká hlavního důvodu, který je zařazen před toto hádání z kříšťálové koule, tak vysílání jasných proklamací a politických signálů, ujišťování je věcí summitů, nikoliv nákupů na které je třeba pohlížet z hlediska nejlepší volby pro naši zemi a bezpečnosti ČR (že se to často neděje je věc jiná) - o našem vážně míněném členství v NATO je třeba spojence ujišťovat investicí do armády v odpovídající výši a nikoliv neuutchající láskou k velkému bratrovi (která čiší z autora až komicky) v podobě nákupu jeho techniky za každou cenu.Skrýt celý příspěvek

 • Trener
  17:16 07.09.2016

  Vznik evropského stíhače, který by konkuroval F-35 by nemuselo být špatný. Ale jeho výrobci budou většinou z velkých států, tak tím možná ty malé státy budou nějakým způsobem ...Zobrazit celý příspěvek

  Vznik evropského stíhače, který by konkuroval F-35 by nemuselo být špatný. Ale jeho výrobci budou většinou z velkých států, tak tím možná ty malé státy budou nějakým způsobem závislé na těch velkých. Některé malé evropské státy se možná budou vymezovat tím, že koupí techniku v USA. Malé státy Evropy, nejspíš sami nic dohromady neuvaří, to by musela být shoda velkého počtu států.Skrýt celý příspěvek

 • alea206
  16:54 07.09.2016

  Pokud bysme odkupovali Gripeny bude to soucasna verze, nebo verze modernizovana do standardu E/F?

  Pokud bysme odkupovali Gripeny bude to soucasna verze, nebo verze modernizovana do standardu E/F?

 • semtam
  16:41 07.09.2016

  SeaWolf Pro pochopení, fandovství ti nikdo nebere. Jen jsem poukázal, že i když je někdo fanda třeba formule F1. Tak si pro své potřeby nekoupí. Také předpokládám, že F-35 ...Zobrazit celý příspěvek

  SeaWolf

  Pro pochopení, fandovství ti nikdo nebere. Jen jsem poukázal, že i když je někdo fanda třeba formule F1. Tak si pro své potřeby nekoupí.

  Také předpokládám, že F-35 bude mít konkurenci a je dost možné, zdali odkoupíme Gripeny. Tak výběr nového stroje bude časově atakovat rok 2040...Skrýt celý příspěvek

 • SeaWolf
  16:26 07.09.2016

  Dopředu pro ty co si toho nevšimli jsem fanda F-35, i když v určitém ohledu kritický. F-35 bude v roce 2030 už vymazlený stroj, stejně jako F-16 v roce 2000 tedy 30 let po ...Zobrazit celý příspěvek

  Dopředu pro ty co si toho nevšimli jsem fanda F-35, i když v určitém ohledu kritický.

  F-35 bude v roce 2030 už vymazlený stroj, stejně jako F-16 v roce 2000 tedy 30 let po začátku vývoje. Většina much bude vychytaná předpokládám, že bude mít za sebou nejedno bojové nasazení.

  V čem bych oponoval je avizovaná omezenost výběru. Roku 2030 by měly být zavedeny stroje vzešlé z projektů, nebo navazující na projekty, jako KF-X ( Jižní Korea ) nebo Mitsubishi X-2 Šinšin ( Japonsko ) v dalším desetiletí tedy kolem roku 2040 už bude jistě existovat funkční projekt nástupce Eurofighteru, ale nechci předjímat. A otázkou je co se kde ještě objeví. Ruské a čínské projekty záměrně nejmenuji.

  Proto si nemyslím, že by F-35 měla být jediná alternativa výběru.

  Iris-T: "F-35 nainstalovaný vlastní vypínač" předpokládáš,že bude pod sedačkou nebo za palubkou? :-D :-D :-DSkrýt celý příspěvek

 • Iris-T
  15:56 07.09.2016

  USA jsou asi takovým spojencem, jako byl Sovětský Svaz. Prodat méně pokročilé zbraňové systémy a ekonomicky připoutat, to by se jim líbilo. Případně využít jako nárazník pro ...Zobrazit celý příspěvek

  USA jsou asi takovým spojencem, jako byl Sovětský Svaz. Prodat méně pokročilé zbraňové systémy a ekonomicky připoutat, to by se jim líbilo. Případně využít jako nárazník pro nepřátelské síly.

  V případě pokročilé F35 jde o to, že američané do nich mohou nainstalovat vlastní vypínač. Armády ztratí svou suverenitu.

  Nemyslím si, že by F35 měla zůstat jedinou, vývoj ostatních typů jde dál. Navíc neočekávám, že bychom postavili takové letectvo, abych jej mohli využít v zahraničním konfliktu. Pro úkoly, které dnes plní Gripen bude stačit úplně stejný Gripen nejspíš i za 50 let.Skrýt celý příspěvek

 • semtam
  15:46 07.09.2016

  Shania Ohledně údržby bych tak optimistický nebyl. Uvedu strohý příklad, který se k letadlům moc nehodí, ale vystihuje problematiku. Koupim si nějaký stroj z Číny, na ...Zobrazit celý příspěvek

  Shania

  Ohledně údržby bych tak optimistický nebyl. Uvedu strohý příklad, který se k letadlům moc nehodí, ale vystihuje problematiku.

  Koupim si nějaký stroj z Číny, na opravách strávím víc času než u konkurence. Díly jsou za lidovku. U kvalitního stroje závad moc není, ale kvalifikovaná údržba mě přijde dráž než čas a náhradní díly u Číny.

  Proto také je stále F-16 levnější na servis než F-35 i když její díly nedosahují životnosti F-35 a kdyby F-35 zůstala jediným letadlem západu, tak pak cena nemusí jít dolu, protože vzniká monopol.Skrýt celý příspěvek

 • semtam
  15:34 07.09.2016

  Vidím, že někteří diskutující jsou pro pořízení F-35 jen z důvodu určitého fandovství, ale vůbec se nezamýšlí nad celkovým stavem AČR. AČR musí a nebo by měla nahradit drtivou ...Zobrazit celý příspěvek

  Vidím, že někteří diskutující jsou pro pořízení F-35 jen z důvodu určitého fandovství, ale vůbec se nezamýšlí nad celkovým stavem AČR. AČR musí a nebo by měla nahradit drtivou většinu techniky, případně ji i doplnit. Proto již nadpis tohoto článku u mě evokuje rozpaky.

  České letectvo prakticky bude ať v případě obrany ČR či i v alianci vždy druhořadé. Pokud už musíme soudružsky dokazovat USA (vycházím ze článku), že je ta jediná odkud musíme nakupovat a proklínat nákupy od nečlenských zemí NATO, tak prosím aby cena a efektivita zbraně byla pokud možno v souladu. Než F-35, tak to raději Patrioty.

  Současný Gripen může sloužit klidně 30 a více let. Čas pro F-35 v ČR možná nastane kolem roku 2040. Je vrchol nezodpovědnosti v době urgentního přezbrojení AČR utrácet peníze za v podstatě druhořadou techniku z hlediska obrany ČR s tím, že současná technika (Gripen) není zdaleka před koncem své životnosti.Skrýt celý příspěvek

 • jenikdavid
  15:25 07.09.2016

  Článek by si zasloužil doplnit o trochu podrobnější důvody, proč je F-35 jedinná možná volba. Takhle to totiž vypadá, že redakce AN dostala v létě křišťálovou kouli... Nicméně ...Zobrazit celý příspěvek

  Článek by si zasloužil doplnit o trochu podrobnější důvody, proč je F-35 jedinná možná volba. Takhle to totiž vypadá, že redakce AN dostala v létě křišťálovou kouli...

  Nicméně redakci AN stále fandím..:)Skrýt celý příspěvek

 • David
  15:23 07.09.2016

  Já hlavně nevím, proč by měl být k dispozici jen F-35. Je pravděpodobné, že Švédsko přijde s nějakou novou generací Gripenu. Státy jako Německo, Velká Británie a další mohou také ...Zobrazit celý příspěvek

  Já hlavně nevím, proč by měl být k dispozici jen F-35. Je pravděpodobné, že Švédsko přijde s nějakou novou generací Gripenu. Státy jako Německo, Velká Británie a další mohou také začít s vývojem nového letounu - již třeba proto, aby si udrželi svou úroveň, ale také aby si po konci programu Typhoon zachovali své know-how, odborníky, zaměstnanost atd. Stejně tak bych nepodceňoval ani Francouze, kteří na Rafale mohou navázat dalším vývojem, byť třeba ne zcela nového letounu. Každopádně zužovat si výběr dopředu mi nepřijde jako příliš racionálníSkrýt celý příspěvek

 • Shania
  15:18 07.09.2016

  Dani budou mít 28 F-35A za 75 miliard korun (3miliardy usd), s tím že provoz se vším všudy je přijde na dalších 162 (6,5 miliard) miliard (30 let, inflace atd, takže ten odhad bych ...Zobrazit celý příspěvek

  Dani budou mít 28 F-35A za 75 miliard korun (3miliardy usd), s tím že provoz se vším všudy je přijde na dalších 162 (6,5 miliard) miliard (30 let, inflace atd, takže ten odhad bych bral hoodně s rezervou...)


  To jestli do toho jít a jestli na to budeme vůbec mít?... na to je času dost, bude záležet na mnoha faktorech...co bude v nabídce, jaké budou hrozby, politická situace atd

  Nicméně co si myslím, že by byla hloupost po roce 2030 nakupovat jakýkoliv modernizovaný stroj 4 generace... Pak už by bylo ty peníze lepší nacpat jinam a rozločit se s letectvem...

  -----------------------
  Pokud vím, nikdo mimo JPO nebude mít přístup ke zdrojáku, ale taky na co by to někomu bylo... nikdo si nebude delat vlastni modifikace softwaru, ani Izrael. Ucel jednotné platformy je ten, že se japonský F-35 domluví s australskými a Izraelskými stroji a všichni pak budou mít přístup ke stejným modernizacím. Jakmile se v tom někdo začne hrabat, je ze hry...

  To k cemu partneri mit pristup budou jsou mission data...

  --------------
  Udržba: současné odhady kolik provoz bude stát, jsou jen odhady a jdou dolu.. nicméně stroje mají vzdy vysoké náklady na počátku,uprostřed se sníží a ke konci životnosti zase půjdou nahoru. Po roce 2020 kdy bude v operační službe hoodně strojů se uvidí, co skutečně stojí...

  Stroj je navrzen pro snadnou udrzbu... RAM je přímo v konstrukci (na jedné základně mají z toho materialu rohožku a po pár letech ji přeměřili a funguje jako nová) a má tedy životnost draku. Přístupové panely pro běžnou údržbu jsou snadno přístupné a nevyžadují aplikaci nátěru a těsnění, takže údržba stealth povrchu je podstatně snažší než dřív...
  Je to pořad nějaká práce navíc, na druhou stranu, RAM nátěry se dnes aplikují víc a víc i na straší stroje.

  Motor má vysokou životnost, avionika je modulární, absence hydrauliky, diagnosticky a globální logistický systém Alis, atd...

  Ano na druhou stranu má pokročilou avioniku a má více senzoru atd než straší stroje, ale konkurence bude muset mít v 2030 podobně pokročilou avioniku i senzory a pokud se bude jednat o modernizace starších stroju, udržba ani náhodou levnější nebude...

  Další věc je, že tu je globální logistický systém, takže to bude mít vliv na cenu a dostupnost náhradních dílů, nemluvě o velkém objemu výroby... Obávám se, že tomuhle bude problém čímkoliv konkurovat...Skrýt celý příspěvek

 • Voodoo
  15:09 07.09.2016

  Todomatch: Já jsem právě po přečtení článku rozbil prasátko a jdu do toho!

  Myšleno s nadsázkou samozřejmě.

  Todomatch: Já jsem právě po přečtení článku rozbil prasátko a jdu do toho!

  Myšleno s nadsázkou samozřejmě.

 • Superme
  15:07 07.09.2016

  Naprostý souhlas s Lukym! Jsem zásadně proti. Raději bychom se měli podílet na vývoji nové evropské stíhačky.

  Naprostý souhlas s Lukym! Jsem zásadně proti. Raději bychom se měli podílet na vývoji nové evropské stíhačky.

 • Superme
  15:07 07.09.2016

  Naprostý souhlas s Lukym! Jsem zásadně proti. Raději bychom se měli podílet na vývoji nové evropské stíhačky.

  Naprostý souhlas s Lukym! Jsem zásadně proti. Raději bychom se měli podílet na vývoji nové evropské stíhačky.

 • RiMr71
  14:38 07.09.2016

  ...bylo by to hezký... ale Mynář s Nejedlým a Gazpromem to neschválí...

  ...bylo by to hezký... ale Mynář s Nejedlým a Gazpromem to neschválí...

 • Jura99
  14:34 07.09.2016

  Jsem jedině pro, všemi deseti. Americké stroje jsme měli nakupovat už dávno, nejde jen o jejich TTD ale hlavně o to, že posledních 100let je jedinou určitou zárukou existence úzká ...Zobrazit celý příspěvek

  Jsem jedině pro, všemi deseti. Americké stroje jsme měli nakupovat už dávno, nejde jen o jejich TTD ale hlavně o to, že posledních 100let je jedinou určitou zárukou existence úzká vazba na USA. Nakonec díky USA vůbec vzniknul náš stát, evropští monarchové (jinak bratranci) se sice mezi sebou pobili, ale že by nějaký poddaný se chtěl osamostatnit, byť u nepřítele, o tom nechtěli ani slyšet. To by byl nepříjemný precedent i pro ně. Takže zpět k tématu, určitě se přihlásit k F-35 a chtít je hned po ukončení pronájmu Gripenů. Dostali bychom se do úzkého klubu frajerů s pořádnými stroji a cena není nijak velká, vždyť L-159 stály asi 50mld. Kč (!), pokud dobře počítám, za to by bylo cca 20ks F-35.Skrýt celý příspěvek

Načítám diskuzi...

Stránka 7 z 9