NÁZOR: Nejvyšší čas začít šetřit na stíhačky F-35 Lightning II

F-35 Lightning II; ilustrační foto / Lockheed Martin

V první polovině 21. století jedninou dostupnou západní stíhačkou bude americký F-35 Lightning II. Ministerstvo obrany ČR tak již nyní musí začít uvažovat nad tím, co se za deset let stane nevyhnutelné - nákup stíhaček F-35 Lightning II.

V letech 2027-29 vyprší České republice současný prodloužený pronájem letounů JAS-39C/D (vlastní letouny budou 22 let staré) a letouny L-159 ALCA z let 2002-2003 budou v té době dokonce 25+ let staré.  Máme sice možnost JAS-39C/D dále pronajímat a u starých L-159 prodloužit provoz, ale tím jen odložíme problém, co skutečně dál.

Pokud odložíme rozhodnutí za rok 2030, tak nám stejně nezbude nic jiného než si koupit letoun F-35 (kromě varianty nekupovat nic nebo si držet přesluhující JAS-39C/D).

Po roce 2030 už ve výrobě nezůstane jiný žádný západní stíhací letoun než právě F-35 (jenom americké letectvo plánuje kupovat verzi F-35A do roku 2035). Takže proč čekat na něco, co se stane ze deset let nevyhnutelné?

Je tu jen malá šance, že tou dobou ještě poběží výroba JAS-39E/F (výroba 60 ks pro Švédsko skončí někdy okolo roku 2027 nebo 2028). Švédové jsou sice dobří, ale nikdy nebudou mít vývojový rozpočet a zázemí Američanů.

Navíc JAS-39E/F srovnání s F-35 po technické stránce nesnese.  Verze F-35 okolo roku 2030 už bude také na míle daleko od dnešní počátečních verzí trpícími dětskými nemocemi.

Volba F-35 by byla především jednoznačným vojenským a politickým signálem ČR vůči našim hlavním vojenským/politickým a hospodářským partnerům. Respektive to nebude už jen na úrovni politických prohlášení v médiích, ale konkrétní reálný čin.

Nákup v NATO nezavedených zbraňových systémů od více méně neutrálního Švédska (a švédských výrobců nezapojených do evropských hospodářských koncernů) bohužel vysílá signál spíše opačný.

Zatím se ČR při akvizicích hlavních zbraňových systémů vyhýbala unifikaci výzbroje s původními členy NATO. Taktéž se ČR dosud významně nezapojila do žádného většího euroatlantického nebo západoevropského zbrojního projektu.

Okolo roku 2030 budou všechna důležitá letectva NATO v podstatě založena na dvou typech - Eurofighter a F-35. Eurofighter (Německo/UK/Španělsko/Itálie) je dobrá volba také, ale okolo roku 2030 už ve výrobě Eurofighter nezůstane. F-35 naopak ano. V Itálii je navíc montážní linka F-35 pro Evropu a v Nizozemí pak vznikne zázemí pro servis motorů.

Koupě letounu F-35 včetně plného balíku vojenské pomoci (přes americký program FMS) dává MO ČR/AČR unikátní možnost nakoupit zbrojní systém jako plně bojeschopný celek (stejně jako polské F-16 včetně výzbroje a speciálních podvěsů, logistiky schopné bojového nasazení v cizině, několikaletého bojového výcviku v USA, atd.).

To se bohužel dosud při žádném větším akvizičním zbrojním programu Armády ČR v podstatě neřešilo (JAS-39, L-159, C-295 CASA,……). Vláda USA (potažmo americké letectvo) si totiž nenechá mluvit do toho, co má umět bojeschopná letka, kolik je k tomu potřeba lidí, vybavení, atd. Všechno jede podle ověřených amerických standardů.

Vypadá to jednoduše, ale v případě nákupu F-35 čeká Armádu ČR doslova revoluce. Samozřejmě je vše otázkou financí, ale to není problém ekonomiky ČR, ale spíše politické vůle.

Bohužel hrozí riziko typické české cesty = koupí se řešení, které bude z pohledu daňového poplatníka vypadat současně levně a přitom hrozně cool (levná základní technika ověšená spoustou dodatečných high-tech udělátek).

Voják zvyklý na starou ruskou techniku si také nebude stěžovat. Získá novou krásnou hračku, jejichž zvládnutí mu zabere několik let. To, že to bude vhodné na klidnou mírovou službu po kontinentální Evropě nebude mnoho let nikomu vadit. Tedy asi kromě našich spojenců.

Nahlásit chybu v článku


Související články

Armáda ČR: Vítězným obloukem proběhlo celkem 11 hlídek

Posledních třicetšest hodin bylo pro soutěžící průzkumné hlídky snad ještě nabitějších než předešlé ...

Modernizace dělostřelectva Armády ČR. Jaký je plán?

Minulý týden proběhla médií informace o záměru Ministerstva obrany ČR (MO ČR) modernizovat samohybné ...

Armáda ČR: Kalendář k 70. výročí výsadkového vojska

S hrdostí představujeme kalendář na rok 2017, který vznikl jako spolupráce fotografa Stanislava ...

Polský Anders jako nové bojové vozidlo pro Armádu ČR?

Polská zbrojovka PGZ (Polska Grupa Zbrojeniowa) v pořadu Nasza armia představila hned tři projekty ...

Zvýraznit příspěvky za posledních:

 • Put_in
  14:28 07.09.2016

  Hans Gruper - A když to i s těma letadlovkama nepřeženeme, možná nám zbudou nějaké peníze na pár chystaných bombardérů B-21. :) S AČR si nikdo nebude zahrávat! :)

  Hans Gruper - A když to i s těma letadlovkama nepřeženeme, možná nám zbudou nějaké peníze na pár chystaných bombardérů B-21. :) S AČR si nikdo nebude zahrávat! :)

 • Luky
  14:26 07.09.2016

  warspite Němci ani Češi nebo Poláci nebudou v kruhu pěti očí. Je hrozně super, když ti někdo může kdykoli něco nauploadovat do stíhačky...zejména, když je to velký bratr, ...Zobrazit celý příspěvek

  warspite
  Němci ani Češi nebo Poláci nebudou v kruhu pěti očí.

  Je hrozně super, když ti někdo může kdykoli něco nauploadovat do stíhačky...zejména, když je to velký bratr, kterému dáváš všechny zpravodajské informace a on ti recipročně předává velký prd.

  tady jsou dva přízraky vedle sebe:
  http://www.anigrand.com/images... Skrýt celý příspěvek

 • iandi
  14:25 07.09.2016

  Objektivita sdělení mi vyrazila z ruky myš, ale když jsem se dosmál, napadlo mě řešení. Co investovat do nadějných modelářů, kteří dovedou pomocí 3D tiskáren vyrábět drony za pár ...Zobrazit celý příspěvek

  Objektivita sdělení mi vyrazila z ruky myš, ale když jsem se dosmál, napadlo mě řešení. Co investovat do nadějných modelářů, kteří dovedou pomocí 3D tiskáren vyrábět drony za pár korun? Supersonic na našem území ve středu Evropy, stále daleko od ohnisek konfliktu, při upadající schopnosti našeho hospodářství zůstat v plusu a tudíž na ty drahý krámy vydělávat, je spíš debilitou, než luxusem. A kvůli letce tygrů a pár průletům na přehlídce to opravdu nestojíSkrýt celý příspěvek

 • Hans Gruper
  14:17 07.09.2016

  Když budem kupovat "levné" F-35, tak za ušetřené peníze můžeme přikoupit pár letadlových lodí... ;)(

  Když budem kupovat "levné" F-35, tak za ušetřené peníze můžeme přikoupit pár letadlových lodí... ;)(

 • warspite
  14:16 07.09.2016

  to Luky: Briti ten zdrojový kód na F-35 majú....

  to Luky: Briti ten zdrojový kód na F-35 majú....

 • Luky
  14:11 07.09.2016

  no tak oni si poslanci čtou AN pod lavicí v parlamentu

  no tak oni si poslanci čtou AN pod lavicí v parlamentu

 • Todomatch
  14:09 07.09.2016

  to Voodoo - komerční sdělení? To jako, že jsem cílovka?Že na základě této reklamy si to koupíme? No, nevím jak vy, ale já budu rád, když dám dohromady prachy na dva tři Typhoony!

  to Voodoo - komerční sdělení? To jako, že jsem cílovka?Že na základě této reklamy si to koupíme? No, nevím jak vy, ale já budu rád, když dám dohromady prachy na dva tři Typhoony!

 • Todomatch
  14:06 07.09.2016

  to Luky - tak to by neměl být problém.

  to Luky - tak to by neměl být problém.

 • Luky
  13:58 07.09.2016

  Spíš je načase začít spolu s Němci a Švédy (případně dalšími) vyvíjet novou evropskou stíhačku. Teď to vypadá, že Němci s Brity a Italy (vlastně i Frantíci) požadovali těžší, ...Zobrazit celý příspěvek

  Spíš je načase začít spolu s Němci a Švédy (případně dalšími) vyvíjet novou evropskou stíhačku. Teď to vypadá, že Němci s Brity a Italy (vlastně i Frantíci) požadovali těžší, dvoumotorový stroj (EF2K, Rafale). Švédům, Beneluxu i nám a menším státům východní Evropy ale spíš vyhovuje jednomotorová mašina. Onehdá Francouzi vyvinuli dvoumotorovou Mirage4000 vedle skvělé dvoutisícovky. Dassault do toho vkládal dost nadějí, šlo se pak ale cestou dvoumotorového Rafale.
  Ideální by bylo, kdyby Evropa na základě zkušeností s novými bezpilotními stroji a jejich technologiemi, které využívají evropský vesmírný program i vývojové zázemí, začala s vývojem nové pilotní/bezpilotní platformy, která by sdílela velkou část komponentů a zbraňových systémů - ale existovala v jedno a dvoumotorové variantě.

  To by bylo dle mě ideální, pokud by se státy nedohodly, pak by mohla stačit taková SAAvia, říznutá přítelem Messrem. Myslím, že vzpomínky na americké satelitní podvrhy během války v Bosně (vedlo to k programu vlastního snímkování), je stále čerstvá a představa, že celá Evropa MUSÍ používat US technologii, která bude dodávána bez zdrojového kódu je směšná.Skrýt celý příspěvek

 • rintintin
  13:56 07.09.2016

  Put_in Zrovna ty by si mohol slovom retard setrit. Ano, SR ma vo vyzbroji MiG-29, ale okrem toho aj OT-64 a ine prehistoricke haraburdy. Nie je to o nom, ze by to bola dobra ...Zobrazit celý příspěvek

  Put_in
  Zrovna ty by si mohol slovom retard setrit. Ano, SR ma vo vyzbroji MiG-29, ale okrem toho aj OT-64 a ine prehistoricke haraburdy. Nie je to o nom, ze by to bola dobra volba, ale o tom ze sa nic nekupilo tak sluzia vykopavky. Co sa tyka ceny F-35 - ta bude v dobe ked budu volne vyrobne kapacity na export vdaka seriovosti porovnatelna s Gripenom E/F. Co porovnatelne nebude su technicke parametre. Najdolezitejsim vybavenim MiGu -35 pri strete s akymkolvek strojom 5-tej generacie je K-36.Skrýt celý příspěvek

 • Voodoo
  13:47 07.09.2016

  Jak si velice cením vysoké úrovně článků AN a s názory autorů se obvykle ztotožňuji, tak v tomhle případě jde o velké zklamání. Článek i na mě působí jako obyčejné PR s nulovou ...Zobrazit celý příspěvek

  Jak si velice cením vysoké úrovně článků AN a s názory autorů se obvykle ztotožňuji, tak v tomhle případě jde o velké zklamání. Článek i na mě působí jako obyčejné PR s nulovou informační hodnotou. Nedívím se, že je namísto jména autora pouze "Redakce AN". Klidně byste tam mohli rovnou dát "Komerční sdělení".Skrýt celý příspěvek

 • logik
  13:38 07.09.2016

  put_in: Jsi asi tak dvacet let v minulosti. F22 má stealth nátěry a údržba je drahá. F35 má radioabsorpční materiál přímo z kterého jsou dělány díly, takže žádná extra údržba ...Zobrazit celý příspěvek

  put_in: Jsi asi tak dvacet let v minulosti. F22 má stealth nátěry a údržba je drahá. F35 má radioabsorpční materiál přímo z kterého jsou dělány díly, takže žádná extra údržba proti jiným letounům není. Naopak má oproti F16 u spousty věcí prodloužené servisní intervaly.Skrýt celý příspěvek

 • Put_in
  13:31 07.09.2016

  A ještě jedna připomínka. Nákup F-35 neznamená jen vyplácnout celý státní rozpočet a rok žít o chlebu a vodě a svítit doma petrolejkou. Stealth letoun má také extrémně drahou ...Zobrazit celý příspěvek

  A ještě jedna připomínka. Nákup F-35 neznamená jen vyplácnout celý státní rozpočet a rok žít o chlebu a vodě a svítit doma petrolejkou. Stealth letoun má také extrémně drahou údržbu. Autor článku je opravdu pořádný retard.Skrýt celý příspěvek

 • Put_in
  13:28 07.09.2016

  Takovouto slátaninu mohou sepsat jen hujeři z AN. :D Vláda nenašla prostředky na koupi vlstních stíhaček, takže musela jen pronajmout pouhých 14 Gripenů, což je průměrný stíhací ...Zobrazit celý příspěvek

  Takovouto slátaninu mohou sepsat jen hujeři z AN. :D Vláda nenašla prostředky na koupi vlstních stíhaček, takže musela jen pronajmout pouhých 14 Gripenů, což je průměrný stíhací letoun a pisálek tohoto článku fantazíruje, že budeme kupovat hi-tech předražené F-35? :D :D Asi jako by si dával nějaký výrobní operátor pásové linky ve fabrice naději, že až mu doslouží jeho Felicia, tak ji nahradí novým mercedesem třídy S. :) Jinak proč by se nutně museli kupovat americké zbraně? Slováci mají MiGy-29, jsou také členy NATO a nemají s tím problém. Mnohem levněji bychom mohli nakoupit nové MiGy-35, které jsou navíc pro naše malé území 1000x lepší volbou, než stealth F-35. Stealth pro naši zemi nemá sebemenší význam, my potřebujeme obratný letoun a takový MiG-35 v klasickém souboji smázne kterýkoliv západní strojh s prstem v zadku.Skrýt celý příspěvek

 • Rase
  12:44 07.09.2016

  JiriR: Náhrada za Tornada nemusí vypadat jako Eurofighter, ale klidně může být podobnější na EADS Barracuda. Projektů měli dost. Čistě teoreticky se nemusíme omezovat jen na F-35 ...Zobrazit celý příspěvek

  JiriR:
  Náhrada za Tornada nemusí vypadat jako Eurofighter, ale klidně může být podobnější na EADS Barracuda. Projektů měli dost. Čistě teoreticky se nemusíme omezovat jen na F-35 (byť bude nejrozšířenější), přeci jen Němci je taky nenakoupili. A jak zmínil semtam, Němci jsou naším hlavním hospodářským partnerem - ne USA. Tak až doslouží Gripeny, můžeme nakoupit německé stroje - pokud budou splňovat požadavky našeho letectva. Kdo ví, co to bude.Skrýt celý příspěvek

 • JiriR
  12:33 07.09.2016

  Kdysi dávno (ten článek už bude mít fousy) jsem četl, že jak tank, tak i letoun by se měl opírat o tuto koncepci při své činnosti: Nebýt viděn (stealth- bezpečnost založena na ...Zobrazit celý příspěvek

  Kdysi dávno (ten článek už bude mít fousy) jsem četl, že jak tank, tak i letoun by se měl opírat o tuto koncepci při své činnosti:
  Nebýt viděn (stealth- bezpečnost založena na neviditelnosti)
  pokud ano-nebýt zasažen (manévry, aktívní obrana)
  pokud ano -nehavarovat (pasívní obrana-hlavně pancíř)
  pokud ano- přežít-možnost i po zásahu bezpečně opustit stroj
  A teď: co tomu odpovídá více- eurofighter/gripen anebo F35 ? F35 (za 12 let) anebo korejské či japonské stroje které zatím mají nějaké prototypové modelové testy ?
  Masová výroba F 35 zlevní cenu oproti gripenu (gripen e/f/ nebude stealth) a němci pokud vím akorát chystají bitevník který nahradí Tornado.Skrýt celý příspěvek

 • semtam
  12:11 07.09.2016

  Docela novinka, že USA jsou náš hlavní hospodářský partner. Myslel jsem, že je to Německo, ale budiž. Politicky a vojensky patříme do střední Evropy i přes občasné neshody s ...Zobrazit celý příspěvek

  Docela novinka, že USA jsou náš hlavní hospodářský partner. Myslel jsem, že je to Německo, ale budiž. Politicky a vojensky patříme do střední Evropy i přes občasné neshody s Německem.

  Tudíž bych spíš podle této logiky si již předobědnával Eurofighter. Naši 2 sousedé jím již disponují...

  Ale zpátky do reality. Letectvo AČR bude hlavně nadále plnit funkci Air policing, odstrašující sílu musí převzít jiné zbraně než letectvo (v případě AČR).
  Tudíž naše málo početné letectvo nesmí neadekvátně odčerpávat zdroje pro celou obranu. V současné době si myslím, že nejvhodnějším letounem k náhradě JAS-39C/D je JAS-39E/F i kdyby byl vyroben třeba v Brazílii, servis bude zajisté zaštiťovat Švédsko.

  Posílání politického signálu nákupem zbraní si můžeme nechat pro jinou techniku. Nákupem F-35 v blízké budoucnosti bychom jen poslali signál o dalším vyhození miliard z rozpočtu.Skrýt celý příspěvek

 • Sokrates
  12:01 07.09.2016

  Len aby krajinám so slabou ekonomikou a skorumpovanými vládami (ako sú ČR a SR), nebol v roku 2030 dobrý aj Tejas Mark II. :-)

  Len aby krajinám so slabou ekonomikou a skorumpovanými vládami (ako sú ČR a SR), nebol v roku 2030 dobrý aj Tejas Mark II. :-)

 • Todomatch
  11:59 07.09.2016

  to vlasto - třeba z východních zemí bude mít F-35 jako první Rusko a ani o tom nebude vědět...

  to vlasto - třeba z východních zemí bude mít F-35 jako první Rusko a ani o tom nebude vědět...

 • Todomatch
  11:56 07.09.2016

  Stejně měli ti amíci nos. Přišli s dost radikálním konceptem (paradoxně jen jeden motor, bachratý trup, bez vektorizace tahu - verze B ho má na něco jiného ...). Navíc s tím přišli ...Zobrazit celý příspěvek

  Stejně měli ti amíci nos. Přišli s dost radikálním konceptem (paradoxně jen jeden motor, bachratý trup, bez vektorizace tahu - verze B ho má na něco jiného ...). Navíc s tím přišli ve velkém předstihu, v dobe, kdy se zdálo že klasické stroje 4 a 4+ gen budou v pohodě stačit na vše, co by mohlo v nejbližších desítkách let přijít. Nikdo to zpočátku nebral vážně, pak se jim mnozí i posmívali a teď jim tuhnou rysy v údivu, že vlastně přesně tohle letadlo potřebují a nejlíp hned. Myslím že i ti, co se z programu odhlašovali, budou nakonec ve frontě předbíhat. Jo a Obama měl taky nos, když dal přednost tomuto projektu :-) F-22 je šperk, ale F-35 bude holka pro všechno a hodně chytrá holka.Skrýt celý příspěvek

Načítám diskuzi...

Stránka 8 z 9