NÁZOR: Nemoc mainstreamových médií

Novinové titulky SEAL
Foto: Koláž novinových titulků o akci SEAL.

„Dnešní mainstreamová media se méně zajímají o dobrou žurnalistiku a více o ´zpravodajskou zábavu´. Vytvoří se titulek volající po senzaci a nepodloží se žádným kvalitním obsahem.“

 

Tento postřeh není z mé hlavy a mého pera, ale pochází od hlavního editora portálu SOFREP, bývalého příslušníka US Navy SEALs Brandona Webba. Webb tímto uvedl svůj článek nazvaný Mainstream Media News Is Failing America, Not SEAL Team 6 (Mainstreamová zpravodajská média zklamala Ameriku, ne SEAL tým 6), kde reaguje na záplavu článků, které se vyjadřují o víkendovém pokusu o zadržení představitele milice Al-Šabáb v Somálsku.

 

Co Webb očividně netušil je, že se tento problém netýká jen Ameriky, ale také Evropy a specificky také Česka a Slovenska. V reakci na americký zásah v Somálsku se na internetových portálech deníků v Česku objevily i takovéto nadpisy článků:

 • Šabáb odrazil americké komando, jiné v Libyi zajalo bin Ládinova dvojníka (iDnes.cz)

 • Po fiasku amerického komanda v Somálsku chrání psance 200 nových bojovníků (iDnes.cz)

 • Elitní komando selhalo. Teroristova ochranka navíc posílila (Lidovky.cz) 

Jediný z mého pohledu objektivní název článku nabídl portál Novinky.cz, když svůj příspěvek nazval Američané šli v Somálsku po špičkách Aš-Šabábu .

 

Prošel jsem si všechny čtyři články a musím uznat, že se jejich autoři vůbec nepředvedli. V každém z nich se nachází nějaká důležitá informace a velká část z toho, co v nich je napsáno, se dá ověřit i z jiných zdrojů. Ale jistá, a ne nepodstatná část je úplně nepotvrzená a s klidným svědomím je možné některé části článků označit za výmysl.

 

To, co je v těchto článcích po odborné a technické stránce nesprávně, v tomto příspěvku rozebírat nechci. Popisu této operace se budeme věnovat v zítřejším článku. K čemu se ale chci vyjádřit je jiná oblast.

 

Jsem si vědom faktu, že základním principem, který udržuje existenci sdělovacích prostředků je jejich sledovanost. Každopádně vytváření produktů jen pro to, aby byla udržena nebo zvýšena sledovanost daného média, bez ohledu na kvalitu a relevanci poskytnutých informací, je přístup ukazující na úpadek dobré žurnalistiky.

 

Článek sám o sobě nemusí nabídnout nebo poskytnout totální a vyčerpávající výčet informací, ale měl by nabídnout čtenáři aspoň obecný přehled o situaci a určité možnosti, jak si získat dodatečné informace v případě jeho zájmu. Což dle mého tyto zmíněné články zcela jasně nenabízejí.

 

Druhou věcí je nadpis článku, který jasně reflektuje současný populární trend anti-amerických nálad, čímž má u určité části čtenářské populace zaručen úspěch. Proč je v současnosti tak populární být nekriticky anti-americký, neplánuji rozebírat a věřím, že diskuse se této části bude vyhýbat. Je to názor každého jednotlivce a ten je potřebné respektovat, byť s ním nemusíme souhlasit.

 

Závěrem bych snad jen chtěl podotknout, že když už publikovaný článek nemá ani snahu být objektivní, potom to asi nemůžeme očekávat ani od nadpisu toho daného článku. A je mi velmi líto, že mainstreamová média s velkým vlivem si spíše zakládají na popularitě než na přesnosti nabízených informací a snaze o objektivitu článků.

 

Zítra přineseme článek, kde se pokusíme objektivně popsat operaci elitního komanda SEAL v Somálsku.

Nahlásit chybu v článku


Související články

Mateřská loď Navy SEAL popluje do Perského zálivu

Speciální jednotky mají zelenou, tedy alespoň ve Spojených státech. V souladu s novým konceptem ...

Remington Defense PSR: Nová odstřelovačka pro americké speciální jednotky

Program PSR (Precision Sniper Rifle) několik let hledal nejvhodnější odstřelovací pušku pro americké ...

Premiér české vlády navštívil prostějovské vojáky

Předseda vlády Jiří Rusnok zavítal v pondělí 30. září do Prostějova, aby se zde seznámil s vojáky, ...

Grim Campaigner 2013

Největší cvičení 4. brigády rychlého nasazení "Grim Campaigner 2013" je v plném proudu.

Komentáře

Zvýraznit příspěvky za posledních:
 • Refael
  02:39 13.10.2013

  S tímto článkem plně souhlasím! Dobře si pamatuji například na LN, které referovali se senzačním titulkem "Izraelci rozstříleli humanitární lod" Mavi Marmara ještě s tím, že ...Zobrazit celý příspěvek

  S tímto článkem plně souhlasím!

  Dobře si pamatuji například na LN, které referovali se senzačním titulkem "Izraelci rozstříleli humanitární lod" Mavi Marmara ještě s tím, že tam zahynulo 16(!) lidí. Přitom počet mrtvých byl "jen" 9. Ale ani týden po zásahu to neopravili v době, kdy i Turci potvrdili počet 9.

  Jsou další případy z Iráku, Gazy a Afghánistánu.Skrýt celý příspěvek

Načítám diskuzi...