NÁZOR: Obnovení povinné vojenské služby není krok správným směrem

Voják Armády ČR / Zdeněk Koza

Bezpečnostní expert nové strany Realisté a prezident Asociace obranného průmyslu v jedné osobě Jiří Hynek snad pod dojmem teroristických útoků v Berlíně, zveřejnil plán své strany na znovuzavedení základní vojenské služby. Dokonce prohlásil, že v případě volebního úspěchu, bude tento bod představovat zásadní podmínku pro koaliční vyjednávání. Článek vyšel původně na On War | On Peace

Šest týdnů základního výcviku nikoho nezabije (žádný ztracený rok či dva jako kdysi), trochu si zocelit tělo a naučit se, jak používat zbraň, to také nikomu nemůže ublížit. V případě vojenského konfliktu řekněme ukrajinského ražení se dozajista bude hodit, pokud čeští občané budou mít za sebou alespoň základní pěchotní výcvik a armáda tak bude mít šanci mobilizované smysluplně využít.

Na první poslech jde tedy o docela sympatický koncept. Pokud se nad ním však zamyslíme hlouběji, vyplave na povrch řada poměrně zásadních praktických problémů.

Tím prvním je samozřejmě motivace. Nesmíme se nechat okouzlit nadšenými prohlášeními o plnění rekrutačních cílů na 120 %. V roce 2015 se podařilo k útvarům získat 1785, ke studiu Univerzity obrany ve služebním poměru 365 nových vojáků. Do aktivní zálohy pak necelá stovka.

To je jistě lepší než v minulosti, ale naplněnost řady útvarů je stále tristní. Na dobrovolné vojenské cvičení odpovídající rozsahu navrhované povinné služby se přihlásilo pár desítek lidí. Z nich by se nejspíš osmnáctiletí dali spočítat na prstech jedné ruky.

Velká touha po službě vlasti se zbraní v ruce mezi mladými lidmi tedy zjevně není. Pokud by přitom zůstala současná úroveň zdravotních testů, které vyřazují motivované uchazeče na základě marginálních starých zranění či dobře kompenzovaných onemocnění, dá se realisticky předpokládat, že by se základní vojenská služba stala opět zcela dobrovolnou.

Prakticky každý, kdo by se jí účastnit nechtěl, by snadno doložil, že má takové či onaké zdravotní obtíže, kvůli nimž se výcviku zúčastnit nemůže. Totéž ostatně platí i pro fyzické testy. Nikdo jistě nemůže být donucen, aby „zvládl“ fyzické testy.

Jakou ale úroveň asi bude mít výcvik skupiny, v níž se potká 120 kg hráč počítačových her s dívčinou (Hynek přitom chce povinný výcvik pro obě pohlaví), která i s obuví váží 40 kg, a vrcholovým sportovcem. Zatímco za starých časů poskytoval rok či dva povinné vojny přeci jen určitý prostor, aby se i gaučový povaleč dostal do formy (a přinejhorším skončil někde ve skladu či za kancelářským stolem), za šest týdnů navrhovaného výcviku se to ovšem nestihne. O zhoršující se fyzičce dnešní mládeže ani nemluvě.

Nesmíme ale zapomenout ani na kapacity. Pokud každý rok dosáhne osmnácti let věku cca 100 000 lidí v ČR, můžeme odhadnout, že v případě velmi liberálních zdravotních a fyzických přepokladů by 60 000 z nich skutečně mělo povinný výcvik absolvovat. V současnosti se dá říci, že ve kterémkoli okamžiku se kurzu základní přípravy (ať už šestitýdenního nebo tříměsíčního) účastní ve Vyškově něco přes 600 lidí. Reálná roční kapacita je tedy nyní asi 2500 rekrutů (do služebního poměru i do aktivní zálohy).

Vyškovské kapacity by se tedy musely navýšit pětadvacetkrát, aby se podařilo vycvičit 60 tisíc osmnáctiletých každý rok. Tak velký samozřejmě vyškovský areál není. A dostatečné kapacity ovšem nejsou ani nikde jinde. Existující vojenské prostory, které v minulých letech prošly řadou kol okrajování a rušení, jsou stěží schopny uspokojit potřeby výcviku AČR v současné velikosti. 

Smysluplný výcvik se ovšem na dvoře kasáren provádět nedá (tím spíš, že v posledních 15 letech byla prodána či na obce převedena i valná většina těch kasáren).

Další záhadou jsou instruktoři. Najít lidi s minimem pedagogických schopností a současně na potřebné odborné úrovni, kteří budou schopni velkým skupinám ne příliš motivované mládeže vštípit základy vojenského řemesla, asi nebude úplně triviální.

To jsme se ještě vůbec nedostali k výzbroji a výstroji. Přes ujišťování ministra Stropnického se stále nezdá, že by ve výstrojních skladech bylo dostatek maskáčů, batohů či (použitelných!) bot pro všechny naše současné vojáky. Leckteré jednotky (minimálně AZ) doposud používají a ještě nějakou dobu používat budou Sa vz. 58 a Pi vz. 82, pro něž je však k dispozici čím dál tím méně dílů i munice.

Co si oblečou a z čeho bude střílet těch 60 000 lidí, kteří budou muset ročně projít povinným výcvikem, zůstává značným otazníkem.

Armádu České republiky čeká v příštích osmi letech podle schválené koncepce rozvoje mnoho velkých výzev. Mimo přezbrojení ze sovětských na NATO-kompatibilní systémy (BVP, vrtulníky, tanky, dělostřelectvo, PVO…) se počítá i s budováním nové brigády a dalším rozvojem řady schopností.

Z hlediska řízení, rekrutace i akvizic jde o největší úkoly od roku 1989, doposud se vždy jen rušilo a omezovalo. Představa, že tento náročný, avšak realizovatelný, proces narušíme politickým úkolem armádě vycvičit navíc každoročně 60 000 málo motivovaných teenagerů, je mírně řečeno nerozumná.

Podstatně užitečnější se jeví v politickém konsensu (žádné otáčení o 180 stupňů každé čtyři roky) soustředit síly na radikální zvýšení rozpočtových prostředků na 2 % HDP, co nejrychlejší a nejefektivnější provedení změn, které mají potenciál skutečně přispět ke zvýšení bojeschopnosti AČR, nastavení akvizičního procesu tak, aby zohledňoval reálné potřeby armády i strategické a ekonomické zájmy České republiky jako celku, na smysluplné a srozumitelné řízení lidských zdrojů, což se týká nejen rekrutace, ale také kariérního postupu a ukončování služebního poměru.

V neposlední řadě i na posílení role Aktivní zálohy AČR (vč. zajištění, aby všechny jednotky využívaly zákonné maximum pro výcvik, tj. 28 dnů) a zahájení spolupráce s organizacemi, které mají blízko k branné problematice, ať už jsou to střelecké, či letecké kluby, kynologové.

Nahlásit chybu v článku


Související články

Výběrové řízení k průzkumným týmům 4. brn pokračuje

Ve výběrovém řízení k průzkumným týmům (PzT) 4. brigády rychlého nasazení (4. brn) zůstává 13 ...

Vzorem studentů Univerzity obrany je Jiří REGI Schams

Sestra Regiho Petra Schamsová besedovala se studenty a zúčastnila se slavnostního povýšení studentů.

Česká strategie kybernetické bezpečnosti 2015-2020

Národní strategie kybernetické bezpečnosti České republiky na období let 2015-2020 je jedním z velmi ...

Jak Česká televize (ne)vychovává diváka k obraně vlasti

Uvedením dokumentárního filmu "Výchova k válce" (18.11. 2016), v rámci Českého žurnálu, Česká ...

Přidávat diskuzní příspěvky a hlasovat pro článek mohou jen registrovaní. Prosím zaregistrujte se nebo se přihlašte!

Komentáře

Zvýraznit příspěvky za posledních:
 • JosefŠ
  23:28 11.01.2017

  To Maximus:

  8.1.2017 Čas: 10:30

  Píšete, že je na rok 2020 připraveno převzorování na "český multicam." Je to pro mě nová a poměrně zajímavá informace a ač jsem se pokoušel ...
  Zobrazit celý příspěvek

  To Maximus:

  8.1.2017 Čas: 10:30

  Píšete, že je na rok 2020 připraveno převzorování na "český multicam." Je to pro mě nová a poměrně zajímavá informace a ač jsem se pokoušel hledat, žádné relevantní zmínky, krom tlachů, jsem o tom nenašel. Neměl by jste nějaké bližší info?

  Díky
  Skrýt celý příspěvek

 • neobčan
  22:22 09.01.2017

  Pod pojmem hybridní válka si stačí vizualizovat profesora klause, který s kufříkem obklopen týmem odborníků na pět minut zhasíná a poté neviditelná ruka trhu vytváří vhodné životní ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Pod pojmem hybridní válka si stačí vizualizovat profesora klause, který s kufříkem obklopen týmem odborníků na pět minut zhasíná a poté neviditelná ruka trhu vytváří vhodné životní podmínky pro domorodé obyvatelstvo, které samou radostí ani nešoustá.

  Pokud je cílem každé války vyhladit domorodé obyvatelstvo, získat ženy k páření, získat zdroje a získat území, tak události posledního čtvrt století jsou genocidou. Proč střílet z pušky, hodně krve kolem, mozek lítá po stěnách a každý na to kouká, stačí vytvořit lejstrem proztředí, kde se napřítel ani nenarodí. Morální, humanitární holokaust.

  Zatím tenhle koncentrák byl po přeměření lebek, peněžek a schopnosti polknout ohodnocen jako "vhodný k práci", ženy na pochcat negrem a natočit to, jelikož tu začíná bublat, je nutno denně ukazovat prstem na ruského děckožrouta. naladit kanóny s made in USA visačkou a zalepit díry v americké ekonomice. Zároveň mít na střeše nachystán dostatečný počet vrtulníků s předehřívanými motory, kdyby se události nevyvíjely morálně.

  Co se týče islámu, tak řídíci lidé v současné totalitě plní obranu před domorodým obyvatelstvem do posledního puntíku z notísku, který jim byl zaslán, i když aplikace příkazů těm zmrdským gumám trvá dýl, bo si to ty píče musí ještě přeložit z angličtiny. Otázka je, zda bude mít "vrstva pro kterou neplatí zákony uvalené na dobytek" žaludek na "nečekaný teroristický ǘtok", volně se pohybujícím jedincem pod 10 identitami, který v itálii zapalí školu, doma má deset akáček, volá si po večerech do kataru, je rok a půl na sledování a pak se "něčekaně" ztratí a zabije 10 jednotek ohnutého postradatelného dobytka, aby mohly být roztočeny závity na šroubech do stavu, kdy je nutné je promazávat olejem.

  Demokratický pohled morálních demokratistů na střílení dobytka, který nechce zdechnout za vlast teda zprivativané rozkradené majetky, továrny a pole, které se nedají odvést letadlem, jako již odvezené zlato domorodců, je z říše snů václava havla.

  Toto území má svou nezměnitelnou historickou pamět a bojuje se na něm po staletí osvědčenou metodou, v hlubokém předklonu uctivě přivítat, napojit, nasytit, a až je to přesvědčeno o vítězství a neopatrně se to natočí zády, tak to dokopat tak, že si to budou pamatovat ještě jeho parchanti. Mění se pouze uniformy, dneska frčí sako s hypnotizující kravatou..

  Všem mladým gerojův
  Skrýt celý příspěvek

 • yorkin
  19:10 09.01.2017

  Maximus: Do téhle definice KI samozřejmě spadá i velká část nemocnic (ty, které mají spádovou oblast, i když právně nedefinovanou, větší než 125k osob). Explicitní vymezení ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Maximus: Do téhle definice KI samozřejmě spadá i velká část nemocnic (ty, které mají spádovou oblast, i když právně nedefinovanou, větší než 125k osob). Explicitní vymezení zdravotnických zařízení je však zespoda limituje 2500 lůžky, což je hranice, kterou si prosadila FN Motol (jakožto největší organizačně singulární poskytovatel zdravotních služeb, na počet lůžek/subjekt je větší severočeská Krajská zdravotní), aby tam nespadla.
  Skrýt celý příspěvek

 • Maximus
  17:06 09.01.2017

  To Radovan: S určitou propopulační politikou autochtonního obyvatelstva lze jistě souhasit, ale to není úkol pro vojáky :-).
  Nastudujte si ale, co je to kritická infrastruktura. ...
  Zobrazit celý příspěvek

  To Radovan: S určitou propopulační politikou autochtonního obyvatelstva lze jistě souhasit, ale to není úkol pro vojáky :-).
  Nastudujte si ale, co je to kritická infrastruktura. Jen připomenu jednu z definic:
  • Více než 250 mrtvých nebo více než 2 500 osob s následnou hospitalizací po dobu delší než 24 hod.
  • Hospodářské ztráty státu vyšší než 0,5 % HDP
  • Rozsáhlé omezení poskytování nezbytných služeb nebo jiného závažného zásahu do každodenního života postihujícího více než 125 000 osob

  Jenom takových prvků splňující tuto definici je v ČR vyčleněno kolem 1400 a to se nezmiňuji o množství prvků řazených k ODOS.

  Pokud by kdokoliv měl vážné úmysly vyvolat konflikt se státy NATO, tak je logickým krokem v prostředí hybridní války vyvolání ještě předtím samotnými vojenskými akcemi totální rozvrat infrastruktury a chodu státu (klidně i pod falešnou vlajkou) pomocí malých, ale vysoce efektivních diverzních jednotek dlouhodobý a plošně rozsáhlý blackout. To je přímo spojeno s přerušením dodávek plynu, vody, tepla, informací, distribuce PHM, jídla, výrazným omezením zdravotní a další péče, ... .

  Tento stav dokonale paralyzuje politickou reprezentaci (přerušení toku informací mezi vládou a obyvatelstvem a obyvatelstvem navzájem, daleko snazší situace pro šíření dezinformací, chaos ve společnosti, etc.), naváže podstatné kapacity AČR, IZS i státních rezerv na udržení těch nejzákladnějších funkcí státu a přežití obyvatelstva, znemožní či podstatně ztíží mobilizaci, podlomí vůli obyvatelstva se vojensky angažovat někde stovky kilometrů někde na "severovýchodě" a vlastně vůbec se nějak vojensky angažovat, samozřejmě by to podlomilo i morálku VZP bojovat někde mimo svoji zemi, kde bují chaos, rabování a některé oblasti se dostávají defacto mimo správu státu, což se samozřejmě bude dotýkat i rodin VZP).
  To není bohužel žádné sci-fi, ale modelové scénáře trochu sofistikovanějšího útoku na energetickou a informační infrastrukturu v Evropě.

  Navíc se KI může stát i cílem sofistikovaných teroristických útoků, které by si vzali za cíl výrazně oslabit vojenské a politické kapacity evropských států angažujících se např. někde na Předním východě, případně zastavit nějaký plošný koordinovaný postup proti radikálnímu islamismu v Evropě.

  Podle mne je tato problematika ostrahy KI a ODOS je u nás neprávem podceňovaná a Vrbětice byly jen asi malým varováním, přičemž střežení jednoho vybuchlého muničáku (nepatřil pod KI) paralyzoval chod jedné brigády na docela dlouhou dobu.

  Stávají ostraha KI a ODOS je v mnoha případech je jen formální a "několik desítek tisíc" příslušníků "TO" je nejdostupnějším a nejlevnějším řešením tohoto bezpečnostního problému, který se dotýká úplně všech obyvatel tohoto státu, ve smyslu přímého ohrožení jejich života, zdraví a majetku.

  Primárním úkolem armády je řešit obranu domácího obyvatelstva a nikoliv zahraniční mise, které jsou samozřejmě důležité pro vyjádření našich spojeneckých závazků. To je ale až ta sekundární role armády. Takovéto "obrácené" myšlení - první spojenecké závazky a potom až vlastní lidi, prohlubuje zbytečně příkop mezi AČR a ostatními občany ČR.
  Skrýt celý příspěvek

 • Radovan
  13:14 09.01.2017

  Nepřijde mi moc smysluplné, aby nyní MO plýtvalo kapacitami a penězmi na organizaci a výcvik desetitisíců domobranců, kteří by v případné válce měli hlídat strategické objekty. ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Nepřijde mi moc smysluplné, aby nyní MO plýtvalo kapacitami a penězmi na organizaci a výcvik desetitisíců domobranců, kteří by v případné válce měli hlídat strategické objekty. Budou mít co dělat, aby v příštích letech využili příležitosti a dotáhly k dobrému konci přezbrojení a personální doplnění armády.
  V současnosti nám hrozí války a konflikty na východě a jihovýchodě, stovky kilometrů od našich hranic. Ke zničení našich strategických objektů by nepřítel využil rakety a letectvo, čili je potřeba dobrá PVO. Kdyby vyslal nějaká záškodnická komanda, tak je potřeba je zastavit už cestou pravidelnou armádou. Pokud by se dostala až k nám, tak pochybuji že by proti nim měla ostraha objektů nějakou šanci. A pokud by měla útočit nějaká pátá kolona - tak to je věc tajných služeb aby je odhalila a zastavila.
  Jiná situace je pokud by jsme měli válčit se sousední zemí - to by ale znamenalo rozpad NATO a ten by určitě nebyl ze dne na den. Pak by i ty 2 % na obranu byla zoufale málo a výcvik desetitisíců lidí by byl samozdřejmostí. Nyní by stačil nějaký seznam dobrovolníků, ochotných v případě potřeby narukovat na výcvik.
  Mimo výborně vycvičené a vyzbrojené armády a návazných věcí je podle mě potřeba hlavně podpořit zvýšení porodnosti. Vždyt to je do budoucna ohromně důležitá veličina. Pokud budeme nadále vymírat, tak bude v budoucnu vše horší - méně obyvatel, méně ekonomické síly, více starých lidí na úkor těch produktivních, méně vhodných branců, menší důležitost a váha státu, větší tlak na to přijímat přistěhovalce.. Je to cesta do pekel. K přirozené obměně obyvatel je nutná porodnost 2,1 dítěte na matku, to bylo u nás naposledy v 80. letech. Je pak čím dál těžší ten trend zvrátit. Rusům se to v posledních letech povedlo, naopak když se podíváte na takové Srbsko nebo Bulharsko, kde se ročně narodí o desetitisíce lidí méně než jich zemře, tak z toho mrazí. Nedaleko je jednou stamilionové Turecko a Egypt Jak porodnost zvýšit je otázka, ale určitě je to jedna z nejdůležitějších věcí a na peníze by se hledět nemělo.
  Skrýt celý příspěvek

 • Wenet01
  08:07 09.01.2017

  Té dobrovolnosti by se dalo dost pomoci...pokud budou vládnout EU socialisté, kteří namísto "proč něco zakázat" řeší klasicky "proč něco povolit" a argumentují "já myslím, že to či ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Té dobrovolnosti by se dalo dost pomoci...pokud budou vládnout EU socialisté, kteří namísto "proč něco zakázat" řeší klasicky "proč něco povolit" a argumentují "já myslím, že to či ono občan potřebuje či nepotřebuje"...vznikne tu utahováním šroubů velký prostor pro armádní zálohy z řad majitelů zbraní, kteří si je budou chtít ponechat doma...nemyslím AZ, ale nějaká forma domobrany, cvičení o víkendech a povinné střelby. Zbraně mají vlastní a zájem by jistě byl jen oplátkou za fakt, že se za ně stát postaví a tím, že je prohlásí za součást bezpečnostních sil je bude krýt před dalšími socialistickými nápady z Brusele...padesát tisíc útočných pušek je mezi lidmi a to číslo roste a armáda by měla v každém okrese nejen cvičenou zálohu pro pomocné úkoly, ale silně by vzrostlo číslo ozbrojených a organizovaných lidí, se kterými by musel protivník počítat...náklady by to byly, ale myslím, že střelecká veřejnost by si zvládla většinu zaplatit sama - stejně to dělá. To bychpo aktivních zálohách viděl jako druhý krok a teprve třetím by bylo zapojení další veřejnosti
  Skrýt celý příspěvek

 • Argonaut.CZ
  07:08 09.01.2017

  Podle mě by třeba ani nebyly problémem ty 2% HDP, ale pouze pokud by se investovalo do výstroje a výzbroje pořízené a vyvinuté v České republiky. A nemyslím tím přeprodeje. Ale ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Podle mě by třeba ani nebyly problémem ty 2% HDP, ale pouze pokud by se investovalo do výstroje a výzbroje pořízené a vyvinuté v České republiky. A nemyslím tím přeprodeje. Ale pokud se hodně nakupuje ze zahraničí, s tím, že se pár korun ušetří, není se co divit, že tady ubývá dodavatelů a know-how a radost mají v cizině, kam už teď na dividendách ze soukromého sektoru mizí odhadem 350 mld Kč ročně.
  Skrýt celý příspěvek

 • Maximus
  00:58 09.01.2017

  Dát 2% HDP - tak si vezměte nějaké donucovací prostředky, obejděte politiky, jejich voliče a vysvětlete jim to. Je to přece tak jednoduché :-).

  Vždyť ve svém textu popisujete ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Dát 2% HDP - tak si vezměte nějaké donucovací prostředky, obejděte politiky, jejich voliče a vysvětlete jim to. Je to přece tak jednoduché :-).

  Vždyť ve svém textu popisujete mnou navrhované víceúrovňové zálohy a rozvoj spolupráce a propojení mezi armádou a občany - gratuluji, o něčem podobném se zmiňuji xy předchozích příspěvků :-))).
  Já to nazývám jen pracovně TO, jinak je to něco asi jako AZ II. třídy.
  Skrýt celý příspěvek

 • Maximus
  00:43 09.01.2017

  To podivin23: Prosim si to pročtěte celé, reagujete na věci, které jsem NENAPSAL a naopak před takovými názory jsem v textu naopak VAROVAL!!!
  Dobrovolní hasiči jsem uváděl pouze ...
  Zobrazit celý příspěvek

  To podivin23: Prosim si to pročtěte celé, reagujete na věci, které jsem NENAPSAL a naopak před takovými názory jsem v textu naopak VAROVAL!!!
  Dobrovolní hasiči jsem uváděl pouze jako PŘÍKLAD toho, že dobrovolnost v naší zemi nevymizela. Prostě jen příklad toho, že malá naplněnost a někdy problematická funkčnost AZ je způsobena neschopností či nechtěním vytvořit funkční koncept daný nereálnými představami vycházejícími z neznalosti současného obyvatelstva, mizernou podporou, neochotou obecně vzít za cokoliv osobní zodpovědnost, etc.
  Proč má člověk diskutovat s lidmi, kteří si vytrhnou část textu, postaví ho do úplného protikladu a na tom si postaví celou argumentaci ???
  Skrýt celý příspěvek

 • podivi23
  00:24 09.01.2017

  Maximus: se zájmem jsem si přečetl co zde prezentujete a nedá mi to, abych vám, jako lajk, odpověděl. Máte to vymyšlené pěkně, ale přijde mi to jako škrábání se pravou rukou za ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Maximus: se zájmem jsem si přečetl co zde prezentujete a nedá mi to, abych vám, jako lajk, odpověděl. Máte to vymyšlené pěkně, ale přijde mi to jako škrábání se pravou rukou za levým uchem. Podle mě by se v prvé řadě měla zatraktivnit armáda jako taková, pak nebude mít problém plnit stavy profesionálů a ani záloh.
  Řekněmě, že máme člověka, co vylezl ze školy, řeší co dál a protože má kladný vztah k armádě a vojenství, tak přemýšlí o kariéře profesionálního vojáka. Co mu AČR může nabídnout? Maskáče aby si koupil za vlastní, protože sklady jsou prázdné, přilba s trochou štěstí nebude plechová a balistickou vestu nebude mít buď žádnou nebo s prošlou expirací, technika (až na pár vyjímek) patří spíš do muzea než na moderní bojiště a pokud půjde k tankistům, tak se místo modernizace může dočkat taky úplného zrušení bez náhrady. A ani výplata nebude žádné terno, takže pokud to není úplný dřevák, tak si v civilu (zvláště teď) vydělá víc.
  Ale řekněme, že armádu má fakt rád, tak zauvažuje o AZ. Co ty mu můžou nabídnou? Krom výše zmíněného si může být jistý plechovou přilbou a žádnou balistickou vestou a jako bonus se na něj budou dívat jako na vojáka druhé kategorie a ještě bude mít problémy se zaměstanavatelem. Tak to je jasné, že se na to vysere.
  V momentě kdy služba v armádě nebude spíš pro ostudu nebo pro nadšence, ale bude to atraktivní povolání, tak nebude problém naplnit stavy včetně všech možných úrovní záloh. A protože peníze jsou vždycky až na prvním místě, tak i řešení je dle mého jednoduché - dát ony 2% HDP, ke kterým jsme se zavázali. Tím se rozpočet MO zdvojnásobí a bude dost na slušné platy i moderní výzbroj a výstroj. To je dost peněz na to, aby se jeden rok obnovily vrtulníky, další rok tanky, další PVO... Hned bude AČR atraktivnější, 50 let staré BVPčko dneska nikoho fakt nebere. K tomu možnost si v armádě udělat kurzy a školení využitelné poté i v civilní sféře (řidičák na "avii", kamion, autobus, svářečský průkaz, pro elektrikáře nějaký vyšší paragraf z vyhl. 50 atd.). Takový "nadupaný" řidičák může přijít na řekněme 30 000kč, na kolik si armáda cenní záložáka?
  Samozřejmostí jsou pak solidní platy a kompenzace pro záložáky (a jejich zaměstanavatele), alespoň aby na tom nebyli tratní a je skoro vyhráno. Řekl bych že za takových podmínek půjde do AZ spousta lidí, kteří z nejrůznějších důvodů nechcou být vojáky z povolání. A už se můžeme bavit, kolik úrovní mají AZ mít a jaké jsou zdravotní a jiné předpoklady pro jednotlivé úrovně a na co se mají zaměřovat. V tomto směru (nižší zdravotní požadavky, vyšší odměny) mi změny AZ přijdou jako krok správným směrem. Stejně tak dobrovolné odvody. Zájemce o TO taky musíte odvést (minimálně zaregistrovat a prověřit zdravotní stav a jestli to nejsou různí lidoví branci, náckové a podobně). Případné zájemce pak ještě motivovat třeba slevou na dani.
  Jako bonus pak můžou sloužit nejrůznější "soft" aktivity - spolupráce s dětskými organizacemi, školami apod. Prostě povozit dětska v BVPčku, na střelinici je nechat vystřelit ze vzduchovky (starší třeba i z malorážky)... Nevěřili byste, kolik se najde dětí, které v životě ze vzduchovky nestřílely. K tomu nabídka kurzů a cvičení pro lidi ze střelecké komunity a podobných PR aktivit by se dalo vymyslet nespočet.


  A ještě jedna poznámka k dobrovolným hasičům. Docela dlouho se mezi nima pohybuju a naférovku musím říct, že drtivé většině bych zbraň do ruky vživotě nedal. Velká část z nich by podle mně neměla mít ani řidičák. Nutno ale dodat, že jsou mezi nima velké rozdíly. Je rozdíl mezi SDH v Horní Dolní, kteří se sejdou jednou za rok na výroční schůzi aby si dali po štamprli (a jsou sbory, které ani tu výroční schůzi nejsou schopné zorganizovat), pak jsou ale taky sbory s výjezdovou jednotkou na úrovni JPO3, které mají i několik výjezdů týdně a které pomalu nerozeznáte od profíků. Jenže brát z těchto sborů znamená brát lidi z IZS, kde už jsou, abyste je dostal do jednotek, které mají IZS posilovat. Jedinné co má smysl je brát lidi z malých vesnických sborů, které jsou aktivní (prakticky to znamená, že se věnují požárnímu sportu. Jak se sportu nevěnují, tak si můžeš být jistý, že to SDH je vpodstatě neaktivní a měli by problém se sejít a vyjet i v případě zásahu ve vlastní vesnici - jde to ruku v ruce). Takových sborů je cca 20 na okrese a táhne to tam tak 10 lidí (a z toho ještě někteří z nich jsou u profíků).

  A ještě jedna poznámka. K tomu aby armáda měla plné mobilizační sklady a dostatečné výcvikové kapacity nepotřebujete TO, ale rozhodného a schopného člověka na GŠ a MO. To by totiž měla být samozřejmost.
  Skrýt celý příspěvek

 • Maximus
  00:20 09.01.2017

  To Mattauch: Zapomněl jsem dodat jeden zásadní souběh událostí, který by TO naplnily víc než cokoliv jiného. Tou je současná úporná a dlouhodobá snaha EK odzbrojit občany EU. ČR je ...
  Zobrazit celý příspěvek

  To Mattauch: Zapomněl jsem dodat jeden zásadní souběh událostí, který by TO naplnily víc než cokoliv jiného. Tou je současná úporná a dlouhodobá snaha EK odzbrojit občany EU. ČR je stát, na který to má dopadnout nejtvrději, protože v rámci EU máme jeden z nejliberálnějších a také nejfunkčnějších zbrojních zákonů na světě. Tyto restrikce se mají dotknout nejméně 30 až 40 tisíc držitelů zbraní civilních klonů útočných pušek a samopalů.

  Jistě sledujete ty "tanečky" ohledně ústavního návrhu týkajícího se významu zbraní občanů pro obranu země. Nejde o nic jiného, než o pokus vyvázat naše střelce z působení regulace ze strany EK, resp. EU. Bylo by jistě přínosné, kdyby se to podařilo schválit.

  Prezentovaný koncept TO je určitou nádstavbou, která by byla široce přijatelným kompromisem mezi střeleckou komunitou a armádou zastupující stát, který by dával právo si podržet svoje zbraně výměnou za specifický podíl na ochraně státu, který střelci mohou plnit docela dobře. Po odsloužení alespoň jednoho "turnusu" u TO by vznikala doživotní nároková výjimka na to samé spektrum typů zbraní, které střelci mohou mít doma nyní. Pokud podmínky fungování TO budou nastaveny rozumně, tak mnoho lidí rádo u TO zůstane mnohem déle.

  Příslušníků vojenských záloh, rezervistů a střelců jinak podílejících se na bezpečnostní státu se totiž restrikce ze strany EK netýkají, což je garantováno i prokletou Lisabonskou smlouvou.

  Samozřejmě, že musí být vytvořen mechanismus, aby i střelci, kteří nechtějí být příslušníky TO mohli za splnění nějakých bazálních podmínek si zbraně nechat (členství ve střeleckém klubu, výjimky, etc.). Nicméně bohužel objektivně pouze příslušnost k TO bude jistotou i pro případ dalšího přitahování šroubů ze strany EK, která se jen tak svých cílů nevzdá.

  Na podobném principu to funguje např. ve Finsku a nemyslím si, že by to byl zrovna špatný vzor.

  Pokud budou slušní a bezúhonní občané odzbrojeni, tak opět poklesne potenciál občanů ČR bránit svoji zemi a přerušila by se tak pečlivě a zodpovědně budovaná polistopadová střelecká tradice, která ležela asi hodně bruselským papalášům v žaludku. Moc jim to "neštimovalo" do jejich pojetí světa, že zbraně jsou špatné - právě u nás kriminalita se zbraní je dlouhodobě nižší než ve většině evropských zemí s dlouhodobým a restriktivním zbrojním zákonem.

  Je to prostě velká šance něco pro obranu ČR udělat a bylo by škoda ji opět promarnit.
  Skrýt celý příspěvek

 • Mattauch
  22:55 08.01.2017

  Vzásadě souhlasím s mnohým z toho co jste řekl.
  Jen pár bodů...

  Změny se ještě nemohli projevit v počtu AZ. Nový zákon je účinný půl roku a zdravotní vyhláška snad od ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Vzásadě souhlasím s mnohým z toho co jste řekl.
  Jen pár bodů...

  Změny se ještě nemohli projevit v počtu AZ. Nový zákon je účinný půl roku a zdravotní vyhláška snad od listopadu. Ale souhlasím že růst bude maximálně o desítky procent. Nevím o tom, že by někdo počty AZ vydával za úspěch, za ten se občas vydává maximálně to, že počty nováčků v AZ stoupají.

  Hmm.. a nebylo by lepší než přidávat další úroveň AZ, prostě upravit to co se děje v AZ? Na to co jste psal asi ani nebudou potřeba legislativní úpravy a prováděčky a předpisy si může upravit sama AČR - když ji někdo přesvědčí, že si je má chtít upravit.

  No nechci spekulovat o připravenosti lidí kteří byli před 15 až třiceti lety na ZVS a od té doby neabsolvovali jediné cvičení, ale mám pár takových podřázených a obecně z jejich výcviku moc nezbylo... obzvlášť když je z řidiče tanku nebo údržbáře raket PVO střelec mechanizovaného roje... Ti co mají za sebou ZVS ani nyní nemusejí na KZP pokud chtějí do AZ... (Takže ve vaší cílové skupině je tu další otázka proč nejdou do AZ tak jak jsu nyní? kvůli dvěma až třem týdenním výcvikům ročně?).

  Jak který VZP na jak které víkendové bojovníky... :) To je opradu hodně individuální...

  Já souhlasím že má smysl to celé překopat, ale tvrdím, že takhle se to nepodaří... To co navrhujete totiž není překopání systému, ale jen další kosmetická úprava. Tímhle ty tisíce asi nenalákáte...
  Skrýt celý příspěvek

 • Maximus
  22:05 08.01.2017

  Rychlost legislativy je dána do značné míry i ochotou zainteresovaných něco měnit a nést za to zodpovědnost. Však jsem také o tom slyšel různé "zkazky" a nechci jít do osobních ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Rychlost legislativy je dána do značné míry i ochotou zainteresovaných něco měnit a nést za to zodpovědnost. Však jsem také o tom slyšel různé "zkazky" a nechci jít do osobních věcí, u kterých jsem se neúčastnil.

  Nicméně tvrdím, že nikdo zodpovědný za koncepci AZ a průběžných "kosmetických" úprav si nedokáže přiznat, že se udělala někde chyba - nevím, jestli v tom není záměr některých, ale to je otázka jejich svědomí. Celkový počet +- 1500 AZ mluví jednoznačně a pokládat to dokonce za úspěch je ještě hezky řečeno alibismus.

  Hlavním smyslem mnou uvedené koncepce víceúrovňových AZ (pracovně TO) je naplnit potřebné počty - současný cílový počet AZ 5000 lidí je dán jen a pouze tím, že toto číslo schvalovali lidé, kteří věděli, že při současné koncepci AZ by porovnání potřebných cílových stavů a reality vypadalo ještě blběji než nyní.

  Klidně se vsadím, že současné kosmetické změny konceptu AZ se zvednou počty dobrovolníků v řádu maximálně desítek %. Takže za dva roky se bude opět řešit, jaká kosmetická změna je potřeba, aby konečně byli lidi do AZ.

  Pak se pomalými krůčky po letech příjde ke konceptu TO, ale to se propásne příležitost, kdy je v k dispozici početná, motivovaná a vycvičená populace mužů 35- 50, která z velké části ještě zažila prezenční službu, a je ochotná alespoň částečně participovat na obraně svojí země a vytvořit určitou tradici a vzor pro svoje potomky.
  S tímto by se dalo v budoucnosti dále pracovat a zvyšovat jak kvantitu, tak hlavně kvalitu tohoto konceptu.
  Kdo nechce, tyto a další přínosy i společenského charakteru nevnímá.

  Pak je tu samozřejmě trend vysypat lidi z armády před dosažením výsluh a poslat je do AZ, ať to dobře vypadá v tabulkách. To samozřejmě je proti smyslu takovýchto jednotek a jejich "esprit de corps". Podle mne cesta do pekla.

  Chápu, že VZP se na "víkendové bojovníky" dívá skrze prsty, ale schopnost posílit ostrahu většiny ODOS a KI, podporovat IZS a CO i plnit některé pomocné role pro některé útvary AČR v podstatě kdykoliv by to bezpečnostní situace nebo krizová událost vyžadovala je mnohem důležitější v současné době, než se může na první pohled zdát.

  Proč by mělo dojít vždy ke zdvojení? Ty směšné počty současných AZ opravdu nějakou výraznou dvojkolejnost vytvářet nebudou.
  AZ by měly být primárně zálohami bojových útvarů, kde by velitelé neměli kluky od AZ ignorovat, jak se někde bohužel děje. Samozřejmě že část družstev pod KVV, která by nechtěla k útvarům by zůstala jako "elitnější družstva" spadající pod kraj, zatímco TO by byla postupně integrována směrem dolů - více regionálně.

  Co se týká té pružnosti, tak to je právě jeden z důvodů, proč to má smysl celé překopat a nepokoušet se dále škrábat pravou rukou za levým uchem a přitom se tvářit inteligentně.
  Skrýt celý příspěvek

 • skelet
  20:53 08.01.2017

  tesil: jj, jen lokální střety. to se nepočítá. prostě jsme nikdy nebojovali a basta :))

  tesil: jj, jen lokální střety. to se nepočítá. prostě jsme nikdy nebojovali a basta :))

 • Mattauch
  20:17 08.01.2017

  Maximus:
  Nechci se tu moc pouštět do debat o mobilizaci... ;) Ale jelikož jste evidentně solidně informován. Nejprve by bylo fine aby "z Prahy" vzešel požadavek na celkové ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Maximus:
  Nechci se tu moc pouštět do debat o mobilizaci... ;) Ale jelikož jste evidentně solidně informován. Nejprve by bylo fine aby "z Prahy" vzešel požadavek na celkové zrychlení provedení mobilizace, neboť než se přes zvýšenou BoPo dostaneme do plné BoPo, útvary se přesunou do oblastí mimo mírovou dislokaci, nastartu je se výsavba mobilizačně vytvářených útvarů a bude dosažena jejich plná BoPo, bude asi po válce... Nicméně dokud budou ty termíny v plánech, tak není důvod hledat způsoby jak proces urychlit... Ostatně chystají se nějaká cvičení na toto téma i v jiné než štábní formě, tak se nechme pekvapit... :) Každopádně aby se systém rozhýbal směrem ke zkracování termínů, musí tu na to být požadavek, to zatím oficiálně (pokud je mi známo) není.

  Ad KVV... S pár řediteli jsem se potkal... Obvykle o AZ věděli jen to, že je mají (ano jsou i vyjímky). Pokud si myslíte, že ředitelé KVV vědí co obnáší administrativa kolem AZ, tak se mýlíte. Dost často tu administrativu neznají ani ti, co ji mají zpracovávat. (opět čest a velký dík vyjímkám). Ale znám ten systém z pohledu skoro devítileté příslušnosti k AZ.

  Ohledně legislativy to určitě není velký problém... byl jsem už na první konverenci ke tvorbě koncepce AZ v roce 2011... zákonz toho vzešlý, má účinnost od 1.7.2016 a v současné dbě je zralý na novelizaci, protože tam prostě pár věcí uteklo. Pokud budu optimista tak tokové lehké změny ktré nepadají z nebe tedy trvají 5 let do vyzkoušení a uvidíme kolik ještě let do solidní funkčnosti. :) A to se považuji za příznivce legislativní změny.

  Druhý level AZ, řízený KVV... No nová zdravotní vyhláška už je celkem přívětivá, takže asi jediným rozdílem oproti krajským rotám AZ bude výcvik o víkendech a absence či velké zkrácení KZP... No víte... čím víc mi o tom konceptu říkáte tím méně mi připadá, že je k něčemu dobrý. ;)

  TO má dle mého smys jen a pouze tehdy když bude mít s armádou co nejméně společného. Vytvářet B tým rot u KVV je asi fakt trošku mimo... Ve výsledku by došlo stejně jen ke splynutí obojího, ale se dvojí administrativou... a to se vyplatí. :)

  Navíc v tom případě budou pro nasazení platit ty samé podmínky jako pro nasazení AZ - to bych zrovna pružností nenazíval...
  Skrýt celý příspěvek

 • Maximus
  20:15 08.01.2017

  Samozřejmě TO by tvořila i bazén dobrovolníků různého věku, kteří by se za určitých podmínek přihlásili k výcviku u bojových útvarů dobrovolně. Při budování TO s tím ale nelze ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Samozřejmě TO by tvořila i bazén dobrovolníků různého věku, kteří by se za určitých podmínek přihlásili k výcviku u bojových útvarů dobrovolně. Při budování TO s tím ale nelze prvoplánově počítat, protože cílem je stmelit občany různých názorů (mimo různé radikály, extrémisty a jiné "bloudy") k plnění společných a pro společnost všeobecně prospěšných cílů.
  Skrýt celý příspěvek

 • Maximus
  18:41 08.01.2017

  To Luky: Rozhodně jsem proti tomu, aby dobrovolná TO s výcvikem "specializovaným" primárně na ostrahu KI, ODOS a lokální spolupráci s IZS či CO suplovala bojové jednotky či brance. ...
  Zobrazit celý příspěvek

  To Luky: Rozhodně jsem proti tomu, aby dobrovolná TO s výcvikem "specializovaným" primárně na ostrahu KI, ODOS a lokální spolupráci s IZS či CO suplovala bojové jednotky či brance.
  Její význam je klíčový v tom, co má dělat a ne tahat horké kaštany za někoho jiného, který situaci podcenil nebo aby muži 40+ šli bojovat a kluci ve věku jejich synů či vnuků se na to s jistou nadsázkou "dívali v televizi".

  Družstva by byla formována podle nejbližších míst KI a ODOS a KVV by určovalo priority samozřejmě i podle krizových štábů kraje i nižších úrovní.
  Skrýt celý příspěvek

 • Luky
  18:21 08.01.2017

  Mattauch napsal:
  "Pokud tedy řešit TO, tak by její příslušníci určitě měli i při mobilizaci zůstat příslušníky TO.
  Začlenění TO až do krajů mi připadá příliš vysoko, to už ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Mattauch napsal:
  "Pokud tedy řešit TO, tak by její příslušníci určitě měli i při mobilizaci zůstat příslušníky TO.
  Začlenění TO až do krajů mi připadá příliš vysoko, to už opravdu každý může uvažovat o vstupu do krajských rot AZ."

  Souhlas. Když TO, tak lokální charakter. Když budu z Benešovska, nechci aby mě posílali do Lysý...to si raději udělám sousedskou hlídku. Samozřejmě, pokud by byl problém jen u Lysý, tak ať se tam klidně jede. Hlavní smysl vidím v té místní ostraze a faktu, že by to patřilo pod stát. Taky nejsem zvědavej na samozvané bojůvky pod vedením "progresivních" typů. Jestli tam ale docpete zákony, že to bude záloha pro zálohu, tak si to viteco :)....
  Skrýt celý příspěvek

 • Maximus
  18:08 08.01.2017

  Začnu postupně:
  Ve stavu ohrožení státu samozřejmě začnou platit jiné zákony a pravidla, nicméně předem vytvořené decentralizované výcvikové struktury by případnou mobilizaci ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Začnu postupně:
  Ve stavu ohrožení státu samozřejmě začnou platit jiné zákony a pravidla, nicméně předem vytvořené decentralizované výcvikové struktury by případnou mobilizaci mnohem zjednodušily a zpružnily.
  Postupně budované kapacity by minimalizovaly chyby způsobené metodou pokus-omyl a reálné zázemí by umožňovalo nějakou formu nácviku mobilizace plus bylo by možné jej využít pro rozšíření programu POKOS a případně dalších aktivit cílených na vytvoření vazeb armády a občanů i zvýšení vlastních schopností občana se podílet na obraně státu či alespoň mít představu o postupech při krizových scénářích.

  Představený koncept není nic, co by spadlo z Měsíce, i ve vedlejším Polsku se něco podobného rozjíždí, je to jen přizpůsobeno na české specifika.

  Co se týká povolávání příslušníků TO, tak jak jsem psal je to na diskusi zda by TO příliš odčerpala z bazénu případných branců. Osobně si to nemyslím a ani by to nebylo dobré pro morálku TO jako takové. Kompromisem může být to, že dobrovolník TO ve věku třeba 18-23 by s tím musel počítat a i s tím by se uvažovalo v případě výcviku jednotlivých družstev. Jak jsem ale psal, myslím si, že tato obava je vzhledem k cílové skupině lichá.

  Jak jsem psal dříve, koncepce TO musí počítat s určitou pružností, protože s přibývajícím počtem příslušníků by rostlo spektrum úkolů, které by TO mohla plnit. To by se samozřejmě muselo odrazit na systému řízení/velení.

  Současné KVV by pro řízení z počátku byly dostatečné, protože de facto by šlo jen o další úroveň AZ s víc rozkouskovaným výcvikem. Konzultoval jsem to s velitelem od jednoho KVV a ten to nevidí jako nějaký vážný problém - vše je samozřejmě otázkou počtů dobrovolníků v jednotlivých krajích a rychlosti nárůstu jejich počtů.

  Pokud se týká toho nejlepšího: Tak jelikož se jedná formálně jen o další úroveň AZ, tak zpočátku bylo možné vycházet při úpravě zákonů a předpisů ze stávající legislativy a upravit jej i pro TO (to je zatím jen pracovní název další úrovně AZ - asi lepší než AZ II. třídy). Určité úpravy dob nasazení, kompenzací a další jsou ještě stále samozřejmě otevřeny pro další diskusi a pro názory odborníků.

  Co se týká problematiky legislativy, tak to je už konzultováno na patřičných místech a problém to určitě není až tak velký, jak si představujete :).
  Skrýt celý příspěvek

 • Tesil
  17:43 08.01.2017

  Skelet nějaké lokální střety a to je asi tak vše.A podívej se na naše hranice v současnosti.To se musí ti prvorepublikoví vojáci obracet v hrobech.

  Skelet nějaké lokální střety a to je asi tak vše.A podívej se na naše hranice v současnosti.To se musí ti prvorepublikoví vojáci obracet v hrobech.

 • Mattauch
  17:30 08.01.2017

  Maximus:
  Jiank co se týče výcviku branců mobilizačně rozvýjené armády... O prostory bych se v tu chvíly vůbec nebál. Stav ohrožení státu, nebo válečný stav řeší mnohé... nějaká ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Maximus:
  Jiank co se týče výcviku branců mobilizačně rozvýjené armády... O prostory bych se v tu chvíly vůbec nebál. Stav ohrožení státu, nebo válečný stav řeší mnohé... nějaká technika na skladech je, její kvalita je věc druhá. No a výcvik, to by bylo opravdu trochu horší, ale věřím že by se mnohé dalo zvládnout dost rychle. Ono problém není stvořit tělo, problém je stvořit fungující nervový systém. Osobně mám největší obavu, z toho, že mobilizovaná armáda by byla trochu jako člověk s poškozenou míchou. Mozek by jel, tělo by bylo funkční, ale jestli by se svaly hýbaly a pokud ano, tak jestli koordinovaně, to už je úplně jiná otázka. :)
  Skrýt celý příspěvek

 • Mattauch
  17:23 08.01.2017

  Maximus:
  přirovníní k LM a PSVB je dle mého na místě, enboť náplň úkolů je obdobná. Političnost nebo apolitičnost je pouhou úlitbou době... Tehdy bylo politické vše, dnes je ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Maximus:
  přirovníní k LM a PSVB je dle mého na místě, enboť náplň úkolů je obdobná. Političnost nebo apolitičnost je pouhou úlitbou době... Tehdy bylo politické vše, dnes je apolitické vše. To ale na sktečném obsahu mění pramálo.

  S těmi páskami jsem to myslel celkem vážně. Je paradoxní, jak je uniforma vyzdvihována jako něco nezbytného, přitom je to až to nejposlednější na čem záleží. I to přistavení kadibudek je z hlediska fungování zásadnější než to, jestli má někdo unoformu, nebo montérky s páskou na rukávu.

  Pokud by byly příslušníci TO díky své vycvičenosti jako první povoláváni k mobilizačnímu doplnění AČR tak by ztratila funkčnost TO jako taková. Secvičenost každé jednotky je jedním z nejdůležitějších aspektů. Pokud tedy řešit TO, tak by její příslušníci určitě měli i při mobilizaci zůstat příslušníky TO.

  Začlenění TO až do krajů mi připadá příliš vysoko, to už opravdu každý může uvažovat o vstupu do krajských rot AZ.

  A nyní to nejlepší... Kdo by rozhodoval o aktivaci? jak dlouhá by měla být udržitelnost (směnnost, rotace)? jakým způsobem by bylo finančně i organizačně řešeno nasazení? Když už se tu tak bavíme... zvažoval jste které zákony a jak by bylo třeba novelizovat popřípadě vytvořit nové? :) jen co mě tak napadá, zasahuje to přímo do resortu obrany, vnitra, místní rozvoj... nepřímo pak ještě finance. Připravit pro to legislativu + prováděčky... to by bylo celkem husté. :)
  Skrýt celý příspěvek

 • skelet
  17:20 08.01.2017

  Objevis to, ze hranice Prvni republiky by bez jeji armady vypadaly jinak.

  Objevis to, ze hranice Prvni republiky by bez jeji armady vypadaly jinak.

 • Tesil
  16:34 08.01.2017

  LARRY Strýc dokonce bojoval v legiích v Rusku.

  LARRY Strýc dokonce bojoval v legiích v Rusku.

 • Larry
  16:26 08.01.2017

  Samozřejmě nejen Hitler ale i Bismarck s jeho známým "kdo ovládá Čechy, ovládá Evropu"
  Je to tak, kolega Tesil psal o roce 68, nemyslím si že by neznal dějiny 1. republiky. ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Samozřejmě nejen Hitler ale i Bismarck s jeho známým "kdo ovládá Čechy, ovládá Evropu"
  Je to tak, kolega Tesil psal o roce 68, nemyslím si že by neznal dějiny 1. republiky.
  mimochiodem můj děda určitě, pana kolegy Tesila pravděpodobně také sloužili v prvorepublikové armádě. Z vyprávění víme své....
  Skrýt celý příspěvek

 • Tesil
  16:24 08.01.2017

  Skelet A co tam asi tak objevím?

  Skelet A co tam asi tak objevím?

 • Tesil
  16:20 08.01.2017

  V mém textu zmiňuji jasně snahy v r.68 i jejich nereálnost.Takže nechápu reakci.Pokud jde o NATO,nejsme členy pro naše krásné oči,ale proto,že přes východní Evropu vede cesta k ...
  Zobrazit celý příspěvek

  V mém textu zmiňuji jasně snahy v r.68 i jejich nereálnost.Takže nechápu reakci.Pokud jde o NATO,nejsme členy pro naše krásné oči,ale proto,že přes východní Evropu vede cesta k ovládnutí Eurasie a následně zbytku světa.To,ale věděl i A.Hitler,proto jeho Drang nach Osten.
  Skrýt celý příspěvek

 • Larry
  16:10 08.01.2017

  Ještě k "bojování naší armády" snad jenom že někdy v.r. 98/99 napsali budouci či noví spojenci pro sebe jistou interní hodnotící zprávu kterou zřejmě omylem zaslali tam kam ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Ještě k "bojování naší armády" snad jenom že někdy v.r. 98/99 napsali budouci či noví spojenci pro sebe jistou interní hodnotící zprávu kterou zřejmě omylem zaslali tam kam neměli..... :-))) (protože měli jedny z nejlepších šifrantů NATO, říkám " gól do vlastní branky") ve které hodnotili AČR jako armádu použitelnou jen a pouze pro sběr raněných z bojiště a hlídání zajatců.

  Zažil jsem na společném cvičení Holanďany, kteří se bavili anglicky, samozřejmě.
  Tak jsme je nechali..... když zjistili, že jim rozumíme (bavili se o nás jako o ruských náturách) přešli svižně do jejich, vlámštiny, valonštiny nebo co to bylo. Ale rozumět tomu vůbec nebylo. Samozřejmě si soudný voják udělá svůj názor.
  Tihle "spojenci" nás pokud to pro ně bude výhodné opět "hodí přes palubu" jako v r.38.
  Historie je spirála, která se opakuje.
  Skrýt celý příspěvek

 • skelet
  16:02 08.01.2017

  Tesil: zkus si nastudovat vojenské dějiny první republiky.

  Tesil: zkus si nastudovat vojenské dějiny první republiky.

 • Larry
  15:55 08.01.2017

  Pane kolego, vstupem do NATO jsme rozhodně nedeklarovali snahu po neutralitě, ale jasně jsme se politicky i vojensky vymezili.
  možná by chtělo pt. čtenářům připomenout že ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Pane kolego, vstupem do NATO jsme rozhodně nedeklarovali snahu po neutralitě, ale jasně jsme se politicky i vojensky vymezili.
  možná by chtělo pt. čtenářům připomenout že neutralita musí být garantovaná velmocemi, smlouvami se sousedními státy a Radou bezpečnosti UN.
  Získat neutralitu v 21 století by byl heroický politický výkon.
  Naopak neutralitu ztratit není problém. Proto by si jí státy jako Švýcarsko měli hýčkat a rozumím tamní neochotě lidí vstoupit do NATO.
  Samozřejmě by to bylo pro ČR velice dobré a výhodné politické řešení .
  Bohužel se domnívám, že by to vedlo k ještě horším pacifistickým myšlenkám mezi politiky a ve finále likvidací toho zbytku z z armády zůstalo. Politické zdůvodnění: "na co nám je armáda, když máme neutralitu"..
  Skrýt celý příspěvek

 • Tesil
  15:42 08.01.2017

  Naše armáda nikdy nebojovala a pravděpodobně ani nebude.Takový nápor vlastenectví jako v r.1938 už se opakovat nebude a jak to dopadlo všichni víme.Toho,že budujeme armádu,která se ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Naše armáda nikdy nebojovala a pravděpodobně ani nebude.Takový nápor vlastenectví jako v r.1938 už se opakovat nebude a jak to dopadlo všichni víme.Toho,že budujeme armádu,která se chová jako bychom byli neutrální stát v okamžiku, když o něco jde si všimli i někteří politici v r.1968.Proto byly tendence vyhlásit neutralitu,což se sice ukázalo jako nereálné,ale ta myšlenka tu byla.I z tohoto úhlu je třeba naší armádu vnímat.
  Skrýt celý příspěvek

 • Luky
  15:20 08.01.2017

  Nechci vytvářet OT, ale asi ta návštěva Ruska byla sice před Krymem, ale nebyla náhodou po Gruzii?

  Nechci vytvářet OT, ale asi ta návštěva Ruska byla sice před Krymem, ale nebyla náhodou po Gruzii?

 • Maximus
  14:41 08.01.2017

  To Ruleta: Že paběrkuji AZ a za xy let mají tak mizivou naplněnost patří mezi ty jasné příklady, že AČR si žije v jakési bublině s omezenou a selektivně výběrovou zpětnou vazbou. ...
  Zobrazit celý příspěvek

  To Ruleta: Že paběrkuji AZ a za xy let mají tak mizivou naplněnost patří mezi ty jasné příklady, že AČR si žije v jakési bublině s omezenou a selektivně výběrovou zpětnou vazbou. Koncepce AZ od začatku a vlastně dodnes nerespektuje reálné demografické, sociální, ekonomické a kulturní změny, které se odehrály v české společnosti za posledních několik dekád. Jediným smysluplnou součástí aktuální koncepce AZ je cesta k zálohám bojových jednotek.

  Proč by nebyly financovatelné z kraje? Aktuálně kraje podporují rozsáhlou dobrovolnickou a veřejně prospěšnou činnost od již zmiňovaných dobrovolných hasičů až třeba po zahrádkáře. Pro kraje by bylo výhodné, pokud by v případě přírodních či jiných katastrof a událostí mohly okamžitě v součinnosti s KVV v místě problémů nasadit příslušníky TO na podporu IZS a ve své podstatě neexistující CO.

  Jako člověk pohybující se v naší početné střelecké komunitě vidím tendence a vůli lidí řešit problémy na komunitní úrovni, ale spontální tvorba různých ozbrojených domobran není tou správnou demokratickou cestou. Navíc je tu riziko ND a dlaších "lidových branců", kteří roli TO rádi zasuplují a přihřejí si svoji "politickou polívčičku", ale to je opět pro demokratický stát ještě horší.

  Pokud se toho ujme stát, resp. armáda, tak z těchto tendencí lze něco pozitivního vytěžit, ovšem pokud se to bude zase obvykle ignorovat, tak to problémy pouze prohloubí.

  To JiriR: Není místo AN pro navrhovaní takovýchto změn trochu málo? Sice už z tvých příspěvků cítím více kyselost než snahu o konstruktivní kritiku, tak ti i tak odpovím. Ohledně RF je jasné, že zatím není vyvolání otevřeného konfliktu RF vs. NATO na pořadu dne, ale rozhodně střední a východní Evropa je bojištěm hybridní války - samotná ČR se nachází na pomezí II. a III. fáze, dle stupnice Tchekinova-Bogdanova.
  Co jsem pobýval v Rusku ještě před Krymem, tak jejich každodenní antiNATO propaganda ve mě vyvolávala pocit, jestli tady na Mikuláše nechodí místo čerta náhodou zástupce NATO. Ti lidé jsou totálně zblblí propagandou a to do budoucnosti může přinést i věci nelogické.
  Navíc problém nemáme jenom na východě, ale demografické změny na západě, zejména v Německu, Francii a Belgii, mohou nejpozději za 10 - 20 let přinést zásadní ekonomickou a politickou destabilizaci celého regionu.
  Chceme opravdu všechno řešit až na poslední chvíli a dohánět ztracený čas radikálními, drahými a určitě nepopulárními řešeními?
  Skrýt celý příspěvek

 • Arassuil
  14:17 08.01.2017

  Skelet: V tom případě je ale TO téměř to stejné jako roty AZ při KVV. Do Iráku je vážně nikdo nepošle (leda bychom chtěli na tu invazi schrastit 100 000 lidí) a podmínku rodné ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Skelet: V tom případě je ale TO téměř to stejné jako roty AZ při KVV. Do Iráku je vážně nikdo nepošle (leda bychom chtěli na tu invazi schrastit 100 000 lidí) a podmínku rodné hroudy to taky víceméně splňuje, ne? Nebo to je něco ve stylu, když AZ jsou na krajích, postavme TO na bázi okresů, ať ty šutříky v okolí poznají ještě detailněji?

  Souhlasím s tím, že výstroj a výzbroj se dá řešit všelijak. Ale je určitá hranice mezi státem organizovanou TO a partyzánským hnutím. Já jsem sice ochotný si třeba i tu uniformu zaplatit ze svého, ale ocenil bych, kdyby MO vydalo třeba specifikace co a jak koupit. Nebo třeba, aby je nakoupilo samo MO s tím, že bych si ji já pak koupil od něj. Tím by se mohlo zajistit, že ty uniformy budou jako uniformy alespoň vypadat.
  Skrýt celý příspěvek

 • skelet
  14:08 08.01.2017

  TO by zde mělo být především pro ty, co nemají problém sloužit v bezpečnostních složkách, ale už se jim ekluje být případně vyslaný do Iráku apod. Pochopitelně pokud by ČR ...
  Zobrazit celý příspěvek

  TO by zde mělo být především pro ty, co nemají problém sloužit v bezpečnostních složkách, ale už se jim ekluje být případně vyslaný do Iráku apod. Pochopitelně pokud by ČR vstoupila do války, tak by si chlapci moc vybírat nemohli.
  Ale do té doby by věděli, že budou sloužit jen v rámci ČR a nejlépe poblíž vlastní hroudy, kde budou znát každý šutřík.
  A tím, že budou znát každý šutřík se budou náramně hodit i pro nepřímé ohrožení, a to jak při pomoci hlídání tamních vznamných objektů, tak hledání osob v lesích atd.
  Výstroj a výzbroj se dá řešit všelijak.
  Skrýt celý příspěvek

 • Arassuil
  13:59 08.01.2017

  otecko: To chce klid a chladnou hlavu. Patejlovo uvažování je mi mnohem bližší (byť s ním nemusím třeba souhlasit) než tenhle bezbřehý patriotismus za každou cenu. Ten je totiž ...
  Zobrazit celý příspěvek

  otecko: To chce klid a chladnou hlavu. Patejlovo uvažování je mi mnohem bližší (byť s ním nemusím třeba souhlasit) než tenhle bezbřehý patriotismus za každou cenu. Ten je totiž ještě nebezpečnější než kominterna.

  Co je to vlast? Tenhle stát existuje ve svých současných hranicích sotva 25 let. Vlast mého pradědy z jedné strany je tam, co dnes leží Ukrajina. Vlast mého druhého pradědy bylo Rakousko, než po první světové válce rozhodli, že Valticko bude patřit k Československu. Podobné patriotické myšlenky o pojetí vlasti jako zemi svých předků akorát vedou k tomu, že jednomu může prasknout žilka. Co by měli říkat Poláci, kterým, se vlast posunula o 200 kilometrů klepnutím kladívka? A chudáci Alsasané si dodnes nejsou jistí, jestli jsou víc Francouzi nebo Němci.

  Tím vším chci říct, že dnešní generace už nemusí ČR vnímat jako vlast (třeba už jen proto, že minulé generace z ČR nebyly), ale vnímá ČR prostě jako stát. Ano, za vlast se dá bojovat a padnout s klidným srdcem, ale za stát? V dnešní Evropě, kde státní hranice znamenají méně než čáru na mapě? Opravdu má ještě dnes cenu bojovat za to, jestli hranice povede přes Sněžku nebo třeba až přes Černou Horu u Jánských Lázní?

  Vy si to klidně vnímejte jako vlastizradu a poraženectví. Faktem je, že národní stát je v dnešní Evropě přežitek (tím spíše vlast). A každá evropská vláda, symbol státnosti, úspěšně pracuje na tom, aby tím symbolem být přestala.

  Za sebe říkám, že bych šel bránit sebe a rodinu proti vnějšímu i vnitřnímu nepříteli. Ale určitě bych se dobrovolně nezúčastnil ofenzívy, která by měla zajistit "navrácení státní hranice do předválečných pozic" - je mi totiž úplně jedno, kde daná státní hranice leží, či jak se tenhle kus země zrovna jmenuje a kdo na něm vládne, pokud se na něm zrovna neválčí a já můžu v klidu odvést děti do školy, kde jim vymyjí mozky myšlenkou společné a sjednocené Evropy.
  Skrýt celý příspěvek

 • Bazinga20
  13:47 08.01.2017

  Tak asi jo jeden bonus by bylo že teda bych uměl nejspíš něco málo navíc než jen někdo narychlo mobilizovaný. Tak snad to teda TO, AZ a armáda udrží tak dlouho aby vůbec někoho ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Tak asi jo jeden bonus by bylo že teda bych uměl nejspíš něco málo navíc než jen někdo narychlo mobilizovaný. Tak snad to teda TO, AZ a armáda udrží tak dlouho aby vůbec někoho odvedli a někde schrastí pro odvedence nějaké zbraně a výstroj. Jak bylo řečeno už takhle nemá armáda nějak velké zastoupení moderních zbraní v nějakých pro konflikt významných počtech a současné AZ nejsou zrovna na plných počtech.

  Je to akorát takový návrat k Lidovým milicím akorát bez jednotné výzbroje výstroje, která by usnadňovala logistické zabezpečení v případě akce a taky snadnost identifikace o koho jde dle uniformy.
  Skrýt celý příspěvek

 • otecko
  13:27 08.01.2017

  pro Patejl.
  Povinnou vojenskou službou by se jen docílilo masivní emigrace mladých lidí do zahraničí, včetně mě. ---- prosím, emigrujte již nyní, protože aspoň ubude k bránění ...
  Zobrazit celý příspěvek

  pro Patejl.
  Povinnou vojenskou službou by se jen docílilo masivní emigrace mladých lidí do zahraničí, včetně mě. ---- prosím, emigrujte již nyní, protože aspoň ubude k bránění méně zrádců, co neví, co je vlast!...

  Zabít několik měsíců či let výcvikem abych pak mohl efektivněji nasazovat život kvůli zájmům bandy politiků, co budou konflikt pozorovat někde z exilu, v nejmenším netoužím.---- kdyby tak uvažovali bńaši dědové, neměl by jste nyní žádný problém, nebyl by jste totiž. Vůbec jste nepochopil demokraciii, k čemáu je třeba představitelů státu by zůstali živí...
  Pokud by vůči nám nebyli vedena vyhlazovací politika, tak je mi stejně jedno jestli vláda sídlí někde v Praze nebo by nás anektoval větší soused a sídlila by o pár km dále--- toto může napsat jen kolaborat! Hnus!
  Skrýt celý příspěvek

 • JiriR
  13:20 08.01.2017

  Jj. Priznivci TO nechapou, ze zadne prime nebezpeci nehrozi. Rusko nikoho nenapadne primo, zatim nejsou sileni. Zapad je pro ne oponent, snazi se ho poskodit neprimo, hackery, ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Jj. Priznivci TO nechapou, ze zadne prime nebezpeci nehrozi. Rusko nikoho nenapadne primo, zatim nejsou sileni. Zapad je pro ne oponent, snazi se ho poskodit neprimo, hackery, valkou v Syrii, rozvojem proudu uprchliku, plynem, pomoci destabilizace mensin atd. Silnou a moderni armadu udrzuji pro pripad napr. Syrie, zastrasovani a reklamy pro prodej zbrani, nikoliv pro primou akci proti Nato. Studena valka ver. 2. Presto jsem navrhnul pojistku pro tento typ jednani -50 tis.prislusniku NG s vyzbroji ze skladu ACR a prispevkem 20 tis. rocne- 1 miliarda rocne, civilni dopravci, ciceni 6 vikendu rocne, hlavne na a v okoli strelnic, absolutne nic vic. Tohle pojeti TO je zahrivanim mrtvoly ala apoliticky Svazarm a LM, popr. jako nejaka dementni sekta navic hodne draha. Armada ma svych problemu vic nez dost, maji sve ukoly. Sorry za silna slova.
  Skrýt celý příspěvek

 • ruleta
  12:38 08.01.2017

  Nechapu, kdyz ted AZ paberkuji (podfinancovane, nulove benefity - nulova zajimavost pro verejnost, chaba vystroj, vyzbroj, chabe vysledky pri cvicenich), tak jednotky TO by byly ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Nechapu, kdyz ted AZ paberkuji (podfinancovane, nulove benefity - nulova zajimavost pro verejnost, chaba vystroj, vyzbroj, chabe vysledky pri cvicenich), tak jednotky TO by byly financovane (dokonce i z kraje - kde na to vezmou?) dostatecne. Furt se tu vymysleji kraviny a pritom ani stavajici nastaveni a architekturu nejsme schopni mit v nejakem provozuschopnem stavu.

  Nefunguje to protoze penize ---> udelame reorganizaci a nebudeme resit root cause ---> nefunguje to ---> nemame penize ---> udelame reorganizaci.
  Skrýt celý příspěvek

 • Maximus
  11:56 08.01.2017

  Erata :-(: ...jiná cesta než jít cestou "od spodu" a využít konceptu "Teritoriální obrany" v různé modifikaci jako další úrovně AZ není. Jediná alternativa je "kosmetiká" nula a ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Erata :-(: ...jiná cesta než jít cestou "od spodu" a využít konceptu "Teritoriální obrany" v různé modifikaci jako další úrovně AZ není. Jediná alternativa je "kosmetiká" nula a tvářit se, že je všechno v pořádku. V záloze je pak pro zodpovědné postoj "překvapený".
  Skrýt celý příspěvek

 • Maximus
  11:51 08.01.2017

  To PavelR: Je pravě klíčové, zda by kolaborovala vláda či někdo v armadě a seznamy předal, způsob a rychlost okupace, motivace útočníka, etc..
  V případě možného scénáře ala Katyň, ...
  Zobrazit celý příspěvek

  To PavelR: Je pravě klíčové, zda by kolaborovala vláda či někdo v armadě a seznamy předal, způsob a rychlost okupace, motivace útočníka, etc..
  V případě možného scénáře ala Katyň, zajatci ISIL, krypta kostela sv. Cyrila a Metoděje, etc., tak asi každý chápe, že se bojuje "do posledního náboje".

  Stále nechápeš, že TO je podpora VzP a AZ pro role, které nemá smysl platit profesionály, kteří jsou v současnosti nedostatkoví a časem to bude jen a jen horší. Pochop, že ČR (SR je na tom ještě hůře), má stále malou a léta těžce podfinancovanou profesionální armádu, trochu AZ (kolem 1500), poslední záklaďákům je přes 35 let, nejsou kapacity a dostatečné know-how (že si to někteří lidé u AČR nemyslí na realitě nic nemění) pro mobilizaci a kromě nově vzniklých Realistů nikdo na politické scéně o znovuzavedení vojenské služby neuvažuje, tak jiná cesta než jít cestou "od spodu" a využít konceptu "Teritoriální obrany" jako další úrovně AZ.

  To Mattauch: Tu zmínku o LM jste si mohl odpustit, protože od začátku deklaruji koncept TO jako striktně apolitický a právě vytvořením této struktury pod AČR, jakožto garanta apolitičnosti, psychické a fyzické způsobilosti, by bylo možné odfiltrovat zájemce právě z ND či jiných "lidových branců", kdy právě polovojenské organizace s politickým nábojem jsou ohrožením pro demokratický stát. To jsou věci, které někteří vojáci žijící ve své bublině prostě nevidí.
  Skrýt celý příspěvek

 • Maximus
  10:48 08.01.2017

  TO z personálního bazénu branců vůbec ubírat nemusí, protože cílová skupina jsou spíš muži a také ženy 30 +. Je pak na diskusi, zda příslušníci TO mobilizačních ročníků by za ...
  Zobrazit celý příspěvek

  TO z personálního bazénu branců vůbec ubírat nemusí, protože cílová skupina jsou spíš muži a také ženy 30 +. Je pak na diskusi, zda příslušníci TO mobilizačních ročníků by za válečného stavu nebylo možné převelet ke zrychlenému výcviku (na rozdíl od odvedenců by byli ve vycvičenosti mnohem dál) a naopak by byli prvními posilami boj. útvarů.

  Mobilizaci zásadně podporuje koncept TO i tím, že armáda by měla příležitost prakticky a postupně získat výcvikové kapacity z hlediska personálního zabezpečení, metodiky, zabezpečení výcvikových kapacit včetně střelnic v jednotlivých krajích, logistického zabezpečení, etc.. Toto po drastických škrtech, rozprodeji kasáren a dalšího majetku, odchodu většiny profesionálu znalých původních a prověřených mobilizačních postupů, centralizací výcvikových kapacit jen do Vyškova, ... by dost chybělo (ne že by nešlo vše řešit, ale za cenu značných a dle mého i zbytečných improvizací).
  V současnosti je smysluplná mobilizace sci-fi a věřím, že ty pásky byly opravdu jen v žertu.
  Skrýt celý příspěvek

 • PavolR
  10:35 08.01.2017

  Maximus:

  Tak práve koncepcia TO je absolútne nevhodná na situáciu "kým armáda v zahraničí, my tu doma odbojárčíme", pretože na to, aby mohli jej členovia poberať benefity a ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Maximus:

  Tak práve koncepcia TO je absolútne nevhodná na situáciu "kým armáda v zahraničí, my tu doma odbojárčíme", pretože na to, aby mohli jej členovia poberať benefity a všetko okolo jej fungovania, musia byť zaregistrovaní a tento register bude prakticky každodenne používaný - vydávanie potvrdení zamestnávateľom, vydávanie takých a onakých povolení a pod. Ktorýkoľvek schopnejší protivník už príde s kompletným zoznamom ľudí, čo majú po ruke zbraň a sú ju deklarovane ochotní proti nemu použiť ...
  Teda v konvenčnom konflikte, bude musieť, či chce, či nechce a bez ohľadu, nakoľko je k tomu adekvátne vycvičená alebo vybavená, viesť vedno s armádou plnohodnotnú bojovú činnosť ak jej členovia nechcú skončiť v emigrácii alebo v "Katyni".

  Takeda:
  Myslel som organizáciu ako takú a jej ochotu podieľať sa vyslovene na akejsi bojovej predpríprave - zvlásť, ak by mala mať nejaký všeobecnejší charakter.
  Skrýt celý příspěvek

 • Maximus
  10:30 08.01.2017

  To Rase: Pro rok 2020 se pripravuje komplet převzorovaní na "český multicam", takže proto asi nyní už není ochota nakupovat 95 do NZ.
  Dvě základni uniformy pro každého ...
  Zobrazit celý příspěvek

  To Rase: Pro rok 2020 se pripravuje komplet převzorovaní na "český multicam", takže proto asi nyní už není ochota nakupovat 95 do NZ.
  Dvě základni uniformy pro každého přislušnika TO by nebyla z pohledu celkového rozpočtu armády taková položka.
  Navic pokud by alespoň čast financovani TO šla formou odpočtu z daně, tak by armáda na tom ušetřila.

  To Mattauch: Děkuji za podnětnou diskusi.
  1) Pro předpokládané určení TO by fullauto zbraně nebyly prioritní, nicméně část příslušníků TO bez ZP či příslušných zbraní by musela zbraně vyfasovat (stejně jako AZ) a tak by jednotky byly stejně doplněny alespoň částečně o tuto "funkci"

  2) Vzhledem k tomu, že by TO spadala pod kraje, tak určitá podpora a financovaní z teto strany lze předpokládat. Stejně tak i aktivity na komunální úrovni - viz např. dobrovolně vyčleněná místnost(i) na obecním/městském úřadě pro teoreticky výcvik, konzultace, porady, uložení některé výstroje, etc.

  3) TO je opravdu jen doplněk mobilizace, rovněž by to mohla být platforma pro odborniky, kteří by se právě na mobilizaci mohli podílet - řidiči, IT pracovnici, kuchaři, logistici, zdravotnici,... .
  Mobilizaci většinou jen zmiňuji v kontextu toho, že pokud by měl byt ze strany AČR problém řešit v průběhu řady let bazální výcvik, vystrojení a vyzbrojení několika desítek tisíc lidí, tak nevidím smysl vůbec o mobilizaci uvažovat jakožto o nástroji, který má v řádu tří měsíců "zpracovat" násobný počet branců.

  TO by uvolnila kapacity VZP pro prioritnější funkce v obraně státu, což by bylo zásadní zejména do doby příchodu vycvičených branců k útvarům. V současném dynamicky se rozvíjejícím světě je právě schopnost reagovat rychle, pružně a důrazně klíčová. To by TO v počtech blížících se či dokonce přesahující počty profesionálních příslušníků AČR a se schopností být nasazen v podstatě okamžitě bylo nepopiratelným přínosem oproti současnému stavu.

  4) Proč by jednotlivá družstva pro výcviku neměla alespoň občas spolupracovat, vytvářet si navzájem OPFOR a ověřovat si schopnost chránit daný objekt?
  I mezi kvalitními střeleckými instruktory jsou potenciální zájemci o TO, takže proč by neměli chtít se podílet na výcviku lidí v systému, ve kterém vidí smysl?
  Kurzy jsou jedním z prostředků, kterými může armáda odměňovat, motivovat a zkvalitňovat výcvik příslušníků TO. Řešit to z pohledu striktní logiky nemá smysl - je to pro armádu jednoduše levnější a smysluplnější než to kompenzovat finančně.

  5) "Volkssturm" s pásky na rukavech, vyzbrojeny násadami od krumpačů, asi není naše ideální představa o obraně naší země

  6) Souhlas, TO je doplněk mobilizace, ale v řadě dalších úkolů ji daleko přesahuje - ty jsou limitovány jen počty lidí v TO.
  Na předkládaný koncept TO je třeba se dívat jako na dynamický systém, který je možné v průběhu času do určité míry modifikovat podle aktuálních potřeb a být platformou, která optimalizuje využívání dostupných lidských zdrojů v podobě občanů angažujících se různou měrou na obraně státu.
  Někdo začne u TO a skočí časem u AZ či VzP, protože bude chtít být "víc" vojákem, na druhou stranu zase profesionální voják či AZ, když jeho zdravotní stav mu neumožní hrát "první ligu", tak pro TO by byl stále přínosem a možností se realizovat a předat zde svoje cenné zkušenosti.
  Skrýt celý příspěvek

 • Mattauch
  09:52 08.01.2017

  Maximus:

  Ale vedení bojové činnosti není úkolem pro profesionální armádu, ale pro armádu na válečných počtech - tedy mobilizovanou. A ta fronta klidně může být i v zahraničí. ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Maximus:

  Ale vedení bojové činnosti není úkolem pro profesionální armádu, ale pro armádu na válečných počtech - tedy mobilizovanou. A ta fronta klidně může být i v zahraničí. Takže když TO zajistí (ikdyž to asi není reálné) všechny ODOS a KI, což opravdu není malý úkol, pořád je to jen zlomkový úkol z pohledu AČR. Tohle (mimo jiné) dřív dělali LM a PSVB.

  Synergiem nezi ZVP, AZ a TO je možná, ale je třeba si uvědomit, že TO pokrývá tu nejjednodužší úlohu kterou vůbec lze najít v repertoáru AČR - tedy tu úlohu pro kterou lze v případě problému nejrychleji vycvičit lidi. Mnohem větší problém je vycvičit vojáky pro rozvinutí AČR na válečné počty a to TO nikterak neřeší - naopak ubírá z personálního bazénu další potenciálně vhodné jedince. S tím je potřeba pracovat, když přemýšlíme o tom, jakou podporu by konceptu TO tak asi chtěla dát přímo AČR.

  Takže ano, koncept TO by AČR pomohl, ale asi nestojí za za náklady v řádu miliard z rozpočtu resortu obrany na vybudování rozsáhlého a roztříštěného zázemí napříč ČR.

  Jestli by koncept TO přinesl větší propojení občanů a státu je diskutabilní, to by záleželo hlavně na tom, kdo by se hlásil... LM se to moc nepovedlo. ;)
  Skrýt celý příspěvek

 • Takeda
  09:40 08.01.2017

  PavolR: Asi odepisuju pozdě, ale tvrdil jste, že skauti by odmítli spolupráci s armádou. Já skaut jsem. Jestli by skaut jako organizace chtěl spolupracovat s armádou na nějaké ...
  Zobrazit celý příspěvek

  PavolR: Asi odepisuju pozdě, ale tvrdil jste, že skauti by odmítli spolupráci s armádou. Já skaut jsem. Jestli by skaut jako organizace chtěl spolupracovat s armádou na nějaké formě výcviku tak to nevím.

  Ale vím, že skauti pomáhali při pražskym povstání, v odboji za druhý světový, v odboji proti komunistům... Vaše pochyby jsou zcestné, skauti už několikrát prokázali, že nemají problém se podílet na obraně vlasti s nasazením vlastního života a co je nejdůležitější, tak tenhle přístup předávají dál.

  Skauti jsou organizovaný a indoktrinovaný pomáhat vlasti i bližnímu, učej se bejt samostatný, učej se fungovat v přírodě... Kromě toho střílení (což třeba náš oddíl na táboře běžně dělá) máte spoustu "vojenského" výcviku naprosto nenásilnou formou...

  Pro nějakou formu spolupráce v současné době mluví i to, že skauti mají zázemí, nám by nikdo nemusel "posílat várnice s gulášem", to by pro špatně financovanou AČR bylo dobrý, protože by nemusela do spolupráce vložit moc.

  Pro stát je jednodušší spolupracovat se stávající mládežnickou organizací, než budovat vlastní, jako mají třeba angličani kvůli svojí profesionální armádě. Není to ideální, ale vzhledem k tomu, jak málo peněz reálně je, tak by mi to pro stát, AČR přišlo jako logická alternativa.

  Minimálně by se AČR měla podívat na to, co skauti dělají, co by AČR ještě potřebovala. Co by měla umět případná TO a zjistit, jestli už skauti takové vzdělání neposkytují, respektive jaký je tam souběh...
  Skrýt celý příspěvek

 • Larry
  09:38 08.01.2017

  To JiříR
  je to offtopic, ale vykal jsem Vám, zato Vy se ke mne chováte, jako by jsme spolu pásly husy. Ne nepásly a podobný tón si nechte prosím pro své děti a kamarády z ...
  Zobrazit celý příspěvek

  To JiříR
  je to offtopic, ale vykal jsem Vám, zato Vy se ke mne chováte, jako by jsme spolu pásly husy. Ne nepásly a podobný tón si nechte prosím pro své děti a kamarády z restaurace. Neznáte mne.
  Už vůbec nevidím důvod, proč bych se nemohl vyjadřovat ke skutečnostem dnes již historickým. Mohu se vyjadřovat v superlativech, mimochodem s P.V. jsme byli přátelé.
  Na rozdíl od Vás jsem zřejmě ledacos viděl a zažil, protože jsem neseděl na zadnici v posádce. Pro Váš klid, našel jsem si slušně honorovanou odbornou práci i v civilní sféře.
  Děkuji za pochopení a pokud máte nutkání a čas mne cokoliv napsat, (já Vám nemám co), sdělím adresu privátního email boxu. To abychom tady "neprudili".

  "Takto, opravdu NEE.Dost jsem odsloužil a zažil a viděl.......
  Už nejsme v AČR."

  "JiriR Datum: 06.01.2017 Čas: 13:36

  Lary: klid, zakuř si vojáčku. Puckat slobodno. Své vzpomínky z Bosny si nechám pro sebe. Měl bys to udělat taky. "

  Děkuji za pochopení L.
  Skrýt celý příspěvek

 • Rase
  09:30 08.01.2017

  Co se tyce odeni TO, asi by bylo vhodne preferovat multicam, pred vz-98. Preci jen v jejich pripade je na trhu spousta levnych pouzitych uniforem z prebytku, spousta doplnku, ktere ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Co se tyce odeni TO, asi by bylo vhodne preferovat multicam, pred vz-98. Preci jen v jejich pripade je na trhu spousta levnych pouzitych uniforem z prebytku, spousta doplnku, ktere jsou velmi dostupne a asi by nebyl problem X-tisic objednat, pokud by bylo potreba. Vypada to takhle blbe, ale nejake uniformy jsou nezbytne, kvuli identifikaci, jak pro AZ, tak i pro TO. Prilby a neprustrelne vesty nejsou potreba, ne nezbytne nutne.
  Skrýt celý příspěvek

 • Maximus
  09:22 08.01.2017

  To PavolR: Smysl TO pokryt ochranu KI a ODOS, na kterou nejsou lidi a které jsou nezbytné pro chod a obranu státu. Je snad jenom tahle báze málo?
  TO nema suplovat profesionalni ...
  Zobrazit celý příspěvek

  To PavolR: Smysl TO pokryt ochranu KI a ODOS, na kterou nejsou lidi a které jsou nezbytné pro chod a obranu státu. Je snad jenom tahle báze málo?
  TO nema suplovat profesionalni bojové jednotky, na to opravdu minimalistické pojetí nestačí. Nicméně tito lidé by tvořili jádro odporu na domácím území, profesionálové by měli možnost se přidat nebo přeskupovat v zahraničí. To také není zanedbatelné.

  Role VZP, AZ i TO na obraně státu by byla jednoznačná a synergicky se doplňující.
  Vaše argumentace zcela ignoruje hybridní/nelineární koncept boje, který je úspěšně používán RF a vlastně i velkými teroristickými skupinami jako je ISIL.

  Občanská podpora ACR budována via TO by pro armádu byla prinosem v dobách, kdyby se zas začalo volat po skrtech výdajů na obranu. To je "benefit", který si asi nekteri neumí představit, navíc z dlouhodobého hlediska by toto byla jedna z cest k celkové pozitivní evoluci vnímání státu občanem, což je rovněž neocenitelny přínos tohoto konceptu nejen pro obranu, ale i pro samotný stát jako takový.

  Poláci podobný koncept zřizují a nemyslím si, ze máme moc právo se něčemu takovému vysmívat, podceňovat či ztrácet roky mudrovanim, jak to udělat mnohem lépe "po Česku" zcela jinak.
  Skrýt celý příspěvek

 • Mattauch
  09:20 08.01.2017

  Bazinga20:
  Váš benefit v rámci TO by byl takový že by jste měl podstatně větší šanci přežít než jako mobilizovaný voják na frontě. A opět když se podívám na SDH, máte pocit že ti ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Bazinga20:
  Váš benefit v rámci TO by byl takový že by jste měl podstatně větší šanci přežít než jako mobilizovaný voják na frontě. A opět když se podívám na SDH, máte pocit že ti z toho mají nějaké zásadní výhody a finanční ocenění?

  Maximus:
  1) Vlastní zbraně, no proč ne... když bude mít celá jednotka stejný používaný náboj typu 5,56 NATO, nebo 7,63 x 39.

  2) Z hlediska armády má smysl dělat logistiku a zázemí centralizovaně, ne decentralizovaně. pokud by vám stačil jeden objekt v kraji tak možná.

  3) TO není náhradou mobilizace, je to pouhý doplněk. Z toho samého důvodu by nebylo rozumné kvůli vybavení TO sahat do mobilizačních skladů.

  4) Co se týče toho CQB, taky se řekněme na rovinu, že nemá smysl se tím vůbec zaobíratt, pokud nebude mít celá jednotka stejný kurz a pokud jednotka nebude alespoň v síle čety. Je sexy chodit si baráčkem, ale někdo taky musí objekt odizolovat. Na rodiný dům jsou minimem 2 družstva. Proč by ti lidé, kteří ty kurzy nyní poskytují za peníze to v rámci TO dělali zadarmo? Takže by to zas bylo staré známé airsofťácké "jeden ví co dělá a snaží se to naučit ostatní" - výsledky jsou někdy špatné, někdy výborne, ale rozhodně značně nevyrovnané.

  5) Výstroj jdenotlivce se popravdě mobilizačně nemusí moc řešit. Stačí využít možnosti nařízených dodávek materiálu. Pokud je na skladě 100 000 rukávových pásků, tak máme z hlediska mobilizace armádu pokrytou vší výstrojí jednotlivce kterou nutně musí dodat armáda... ;)

  6) TO má smysl, ale je to doplněk, ne náhrada mobilizace. Její úkoly by byly mnohem blíž úkolům MP a bezpečnostních agentur, než AČR. Mobilizace by tak jako tam musela proběhnout a koncept TO by tomu vzásadě nikterak nepomohl. Pořád by bylo potřeba pozvinout AČR do válečných počtů.
  Skrýt celý příspěvek

 • JurMur
  09:00 08.01.2017

  Souhlas s posledními články. Ale spíše si stále myslím seznámit obyvatelstvo se vším a nechat ho kolem všeho projít nebo chytit do ruky. Naučit se něco za tak krátkou dobu nedá. ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Souhlas s posledními články. Ale spíše si stále myslím seznámit obyvatelstvo se vším a nechat ho kolem všeho projít nebo chytit do ruky. Naučit se něco za tak krátkou dobu nedá. Třeba i dodatečnými kurzy, jak tu bylo psáno.
  Se mi zdá, že stejně případný konflikt by byl vyhlazovací a proto je lepší spíš vědět co v případě katastrof jako povodní, požárů, terorist. útoků, ztracení v lese, jak přežít atd. než umět obsluhovat třeba tank, který za 10let stejně nebude nasazen.
  Skrýt celý příspěvek

 • Bazinga20
  08:39 08.01.2017

  Za mě je teda představa té TO jak ji nastiňujete vcelku nezajímavá jak po stránce finanční tak tím co by stát pravděpodobně poskytl výměnou za můj čas a případní rizika. Řidičák by ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Za mě je teda představa té TO jak ji nastiňujete vcelku nezajímavá jak po stránce finanční tak tím co by stát pravděpodobně poskytl výměnou za můj čas a případní rizika. Řidičák by to nespíš nebyl, výstroj taky né... A navíc v zaměstnání mám nepravidelné směny jak denní tak noční včetně víkendů. A zaměstnavatel by se asi mohl .... na nějaká cvičení každý měsíc mě pouštět pokud by mu to nenařizoval zákon a neměl to finančně kompenzované. Už takhle je málo lidí u nás.
  Skrýt celý příspěvek

 • PavolR
  08:31 08.01.2017

  Maximus:

  Dosť preceňujete psychologický efekt na nepriateľských plánovačov v prípade konvenčnej vojny, nehovoriac o tom, že si to celé predstavujete tak trocha ako z béčkového ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Maximus:

  Dosť preceňujete psychologický efekt na nepriateľských plánovačov v prípade konvenčnej vojny, nehovoriac o tom, že si to celé predstavujete tak trocha ako z béčkového kanadského filmu.
  Držať TO v zázemí a nechať si popri tom rozflákať riadnu armádu, ako ste písali skeletovi, vyvoláva otázky, na čo potom TO je. Vtedy by sa psychológia obrátila práve proti nám!
  Realita je taká, že keby došlo k rozvratu profesionálnej armády, jej zvyšné jednotky sa vždy pokúsia ustúpiť na územie kontrolované spojencami, aby sa mohli reorganizovať a pokračovať v boji - a dobrovoľníci by ich buď nasledovali, alebo ostali doma a svoje zbrane poschovávali tak, aby ich nikto nenašiel - s tým, že sa aktivujú, keď bude zasa vhodný čas. Taká je historická skúsenosť u nás aj inde a tak to funguje vždy. A sme tam, kde sme boli aj bez TO.
  Zmyslom TO alebo čohokoľvek podobného, môže byť iba rýchlo podporiť armádu, aby samotná nevykrvácala na línii nepriateľského postupu a zadržiavať ten do príchodu spojencov. Lebo akonáhle padne línia obrany, v tom momente prestane existovať aj zázemie.
  Skrýt celý příspěvek

 • Maximus
  00:27 08.01.2017

  To Mattauch: Teď stihnu odpovědět jen dost obecně. Pokud má ACR jen na okamžik uvažovat nad možnosti mobilizace, tak výcvik, výstroje i a dovyzbrojeni (značně úspory finanční i ...
  Zobrazit celý příspěvek

  To Mattauch: Teď stihnu odpovědět jen dost obecně. Pokud má ACR jen na okamžik uvažovat nad možnosti mobilizace, tak výcvik, výstroje i a dovyzbrojeni (značně úspory finanční i logistické by přinesla možnost, pokud by část TO pocházející ze současné střelecké komunity mohla využít všechny ty klony M4, vytunene kosy s Eotechy, Aimpointy a dalším příslušenstvím na které se současná armáda nezmuze, či Glocky, Sig-Sauery a dalšími pistolemi kvalitou daleko přesahujícím produkci tuzemského výrobce, při zachování unifikace střeliva a částečně i v případě dlouhých zbraní i zásobníku) několika málo desítek tisíc lidi v průběhu rady let, by neměl být problém.

  Krajská příslušnost by měla být samozřejma, nejen z hlediska KVV, ale i Krajského krizového štábu vc. hejtmana.

  Vzhledem k postupnému náběhu TO, na rozdíl od znovuzavedení vojenské služby, by byl prostor pro navyšování kapacit instruktorů, střelnic, míst k výcviku, logistického zabezpečení a další navazující problematiky. Rovněž metodika by se mohla postupně upravovat s rostoucím počtem příslušníků TO a optimalizovat z hlediska kapacit armády, krajů a samotných dobrovolníků.

  To vše mi přijde jako daleko menší sci-fi než znovuzavedena vojenská služba či dokonce pokus o mobilizaci.

  Co se týká třeba zmíněného kurzu CQB, tak ty by mohli být v gesci minimálně z části příslušníků TO, protože jak jsem psal dříve, tak primární cílovou skupinou je velmi početná střelecká komunita v ČR. Pro tu je charakteristické, ze jsou mezi ni tisíce střelců se střeleckými dovednostmi/výcvikem vysoce přesahující průměr u policie či armády. Mezi střelci je i rada kvalitních instruktorů, kteří by se zapojili do výcviku ostatních. Kurz CQB má pro ostrahu některých objektu KI či ODOS určitě větší význam než pro dělostřelce či logistiky :-).

  Co se týká řidičáku, šel bych na to jinak. Armáda má zájem o xy řidičů z povolání. Když se zapojí do TO, tak budou mít nejen určitě sociální či finanční výhody +bazalnich vojensky výcvik, ale hlavně garantovanou práci během nějakého vojensko-teroristicko-geopolitickou "pruseru" (asi si nejde úplně představovat, ze mezinárodního i vnitrostátního obchodu se to nedotkne), kdy je možné, ze část řidičů bude v lepším případě sedět doma za 60% platu nebo soukromník na nule.

  Co se týká výstroje, tak výstroj pro TO by měl být zlomek výstroje nutné pro případnou mobilizaci. Takže pokud nemám výstroj pro profesionální armádu, +- 1500 AZ a časem pro několik desítek tisíc příslušníků TO, tak armáda a politici vůbec, ale vůbec nemusí uvažovat o mobilizaci.

  Neříkám, ze koncept TO je jednoduchý, ale je mnohem levnější, flexibilnější a proveditelnejsi než mobilizace nebo zavedení povinné vojenské služby. Jedinou alternativou k tomuto je nedělat nic, lhát si nadále do kapsy, zaklinat se článkem 5 či provádět nadále jen kosmetické úpravy malé mobilní myšlením prý mladé armády, podpořené trochou AZ, která je však v kontextu současných hrozeb opravdu asi jen opravdu malá.
  Skrýt celý příspěvek

 • Mattauch
  22:47 07.01.2017

  Pokud se máme bavit o TO, tak je potřeba se vypořádat s pár záležitostmi.

  1) centralizace x decentralizace. - Tady by to snad šlo vyřešit podobně jako s SDH, tedy centrálně ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Pokud se máme bavit o TO, tak je potřeba se vypořádat s pár záležitostmi.

  1) centralizace x decentralizace. - Tady by to snad šlo vyřešit podobně jako s SDH, tedy centrálně nastavené požadavky na úrvně, zkoušky, zapojení do systému po certifikaci. Z pohledu AČR je to něco z vesmíru a značně by to "rušilo její kruhy" ale časem by si to snad mohlo sednout. Nicméně je otázkou kdo by byl zřizovatelem, kde by probíhal výcvik, do jaké výše by byly tvořena struktura. Jaké by bylo provázání na krajské roty AZ a KVV a nakolik na obce.

  2) Provázání na obce - by bylo patrně nezbytné, neboť představa cvičení TO v VVP je utopie a cvičení mimo VVP je třeba řešit s místní samosprávou. Pokud by měla být TO "co nejblíže lidem", opět by nastal problém s lokací a zázemím. Opět je utopie aby armáda poslala do 500 vesnic na víkend várnici s gulášem...

  3) Výběr personálu - asi se shodneme že příslušníky TO by měli být pouze lidé bez kryminální minulosti, asi se shodneme i na tom, že zdravotní způsobilost není tak závažným tématem jako u VZP, nebo AZ. Ale je také třeba zajistit věrnost jednotky státu - považoval bych za velice nešťastné si takhle zlegalizovat některé z existujících paramilitantních organizací. Ale třeba je to jen můj stihomam... ;) Jen bych nerad předal KI do opatrování těm, kteří zeleným mužíčkům po večerech vaří čaj...

  4) Zajištění výcviku - vzhledem k potřebným počtům je opět celkem nereálné, že by všichni mohli projít standardním KZP. Stejně tak je nereálné, aby armáda posílala stovky vojáků jako instruktory o víkendech po všemožných vsích. Ale tady bi mi přišlo jako únosné použít takový ten standardní airsofťácký přístup - jeden ví co dělá a učí to další. Vzásadě by tedy mohlo stačit 1 z 10 příslušníků TO protáhnout výcvikem. předal by informace dál a další už by mohli jen dělat nějaké přezkoušení - což je rozhodně reálnější systém než to, že by všichni prošli výcvikem. Tímto způsobem by mohl probíhat i další "karierní vývoj" příslušníka TO. Tedy armáda by cvičila pouze instruktory ve počtu 10% plánovaných stavů a pak prováděla přezkušování, což by do určité úrovně mohlo být stále delegováno na příslušníky TO s vyšší odbornou úroví. Samozřejmě by tento systém vyžadoval rozsáhlé a kvalitní instruktážní materiály.

  5) Kurzy a jiná zvýhodnění- :) Neumíte si představit jak strašně vzdálené realitě je to co se tu píše. Kurz CQB? klidně se vsadím, že něčím takovým na rozumné úrovni neprošla ani polovina vojáků v bojových útvarech. Výcvikové možnosti jsou tristní, výcviková zařízení defakto nejsou, instruktorů je jako šafránu. Řidičák? vojenští řidiči si nejdřív za SVÉ musí SOUKROMĚ udělat civilní řidičák a armáda si je jen přeškolí a vydá oprávnění k řízení vojenských vozidel příslušné kategorie. Obávám se, že veškeré zvýhodnění by bylo asi tak na úrovni zvýhodnění v AZ, což vlastně ani není moc zvýhodňující... ale nějaký roční příspěvek by se asi dal očekávat.

  6) výstroj a výzbroj - tak to je oříšek :) Asi bych byl hodně odvážný a co se týče zbraní bych šel cestou požadavku na zbrojní průkaz sk. D, podobně jako u MP. Pokud by měla být munice zajišťena AČR, asi by měla i zajišťovat zbraně, ale opět je asi nesmysl aby byly uloženy kdo ví kde ve skladu. Takže opět nějaká spolupráce s obcí. Tady bych se asi celkově snažil trochu inspirovat MP. Co se týče výstroje TO by byla v potravním řetězu v rámci armády až úplně dole... co vím je k dispozici dost záklaďáckých trenýrek, možná (ale to bych fakt nerad sliboval) by byly i tkaničky do bot... značka boty vlastní... ;). Asi bych radši než centrálně zajišťovat uniformy a další výstroj, šel cestou ročního příspěvku a specifikace jaký oděv a výstroj si mají příslušníci TO obstarat. Tady přecijen nejsou požadavky na maskování tak dalece podstatné...

  7) Jelikož se toho celkem dost hází na obce (možná případně poskočit o stupeň výš a hodit to na okresy, ale moc se tím nezmění), zbývá otázka... A proč by obce o něco takového měli mít zájem? SDH je tam pro ně, oheň je jednoznačně nebezpečí, zbrojnice jsou vybudované.. ale proč by měli mít zájem budovat nějaký další systém chránící je před rizikem, které mnozí zastupitelé neuvidí vůbec a pro další bude značně mlhavé? Odpověď nemám... Ale jsem si celkem jistý, že bez jejich zapojení by to prostě nešlo.
  Skrýt celý příspěvek

 • Maximus
  22:00 07.01.2017

  To PavolR: V mnou zde jen lehce na stínění koncepci, kterou jsem detailněji prezentoval detailněji na příslušných místech ;-), jsem navrhoval úvodní 14 denní výcvik a pak každý ...
  Zobrazit celý příspěvek

  To PavolR: V mnou zde jen lehce na stínění koncepci, kterou jsem detailněji prezentoval detailněji na příslušných místech ;-), jsem navrhoval úvodní 14 denní výcvik a pak každý druhy měsíc jeden víkend výcvik, který by zůstal dobrovolníkům po celou dobu působení u TO a k tomu každý rok povinné týdenní cvičení. K tomu by bylo možné dobrovolně v různých intervalech absolvovat specializacni výcvik o délce jednoho až dvou týdnu, který by byl nejen motivaci-odměnou, ale i cestou pro navyšování odbornosti příslušníka TO.
  Toto lze absolvovat i jako otec od rodiny s firmou a hypotékou či ve volném čase, pokud zaměstnavatel má nějaké výhrady (ti by měli být motivováni, aby s tím nebyly problémy - paradoxně u AZ mají daleko menší problém s uvolňováním nadnárodní firmy než ty české, protože v radě zahraničních zemi je to proste samozřejmost).
  Skrýt celý příspěvek

 • skelet
  21:55 07.01.2017

  Maximus: přesně tak. Ono sice může být dost "cvoků" co se přihlásí do TO, jelikož mají tu potřebu, ale bude ještě více lidí, kterým by služba v TO nedělala v zásadě problém, ale ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Maximus: přesně tak. Ono sice může být dost "cvoků" co se přihlásí do TO, jelikož mají tu potřebu, ale bude ještě více lidí, kterým by služba v TO nedělala v zásadě problém, ale neměli by takovou potřebu. A najednou si udělám řidičák C+E a dostanu i profesák? Příjemný bonus v hodnotě skoro 40tisíc, to už stojí za zvážení jestli se upíše k TO na pár let.
  PavoIR: pobavit tě to může, ale ber v úvahu fakt, že do teritoriální obrany se budou především hlásit lidi s kladným vztahem k palným zbraním, respektve přímo jejich majitelé. A ti budou chtít mít svého mazlíka vymazleného, ne okleštěného.
  Skrýt celý příspěvek

 • Maximus
  21:46 07.01.2017

  To skelet: motivačních pobídek mimo finančních by mohlo být hodně, napr.: nárokove výjimky na zbraně v prostředí restrikcí ze strany EK (rezervistu a jiných příslušníků armády se ...
  Zobrazit celý příspěvek

  To skelet: motivačních pobídek mimo finančních by mohlo být hodně, napr.: nárokove výjimky na zbraně v prostředí restrikcí ze strany EK (rezervistu a jiných příslušníků armády se dle platné legislativy EU nemají tykat), možnost využívat vojenské střelnice, střelivo pro výcvik, dostatek výstroje, možnost nakoupit semiauto BRENa 2 za dotovanou cenu, odpočty z dani, motivační kurzy jako je CQB, zdravotnický, ženijne-pyrotechnicky, etc., které by ACR poskytovala ve své režii a nebyly by jen odměnou pro dobrovolníky, ale sloužili by i ke zvýšení odbornosti u TO.

  Navíc si myslím, ze několik desítek tisíc odhodlaných vojáků - dobrovolníků by mělo pro nepřítele mnohem větší odstrašující efekt, než několikanásobek mizerne motivovaných a ještě hůře vycvicenych brancu. Nepřítel muže v přímém střetu deklasovat většinu bojových jednotek, ale pokud je v zázemí stejne či ještě větší množství vojáků odhodlanych klást rozhodný odpor, tak ještě nemá zdaleka vyhráno. Vietnam, Afghánistán či Irák by se měl okamžitě dostat na mysl nepřítele při úvahách o obsazení ČR.

  Samozřejmě vždy půjdeme jako prostorové malá země porazit, ovšem vždy by nepritel měl vědět, ze mu za to vystavime opravdu "tucny" účet.
  Skrýt celý příspěvek

 • PavolR
  21:29 07.01.2017

  Maximus:

  Zodpovedných občanov predsa nikto nevylučuje, ale pre mnohých z tých, čo by aj do Teritoriálnej obrany išli, by mohli byť problémom cvičenia a podobné veci - ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Maximus:

  Zodpovedných občanov predsa nikto nevylučuje, ale pre mnohých z tých, čo by aj do Teritoriálnej obrany išli, by mohli byť problémom cvičenia a podobné veci - znevýhodňovalo by ich to u mnohých zamestnávateľov. A nejaký skelet, na ktorom možno stavať, musí byť k dispozícii už v okamihu zriadenia, inak z toho ani za desať rokov po zavedení nemusí byť použiteľná platforma.
  Skrýt celý příspěvek

 • PavolR
  21:22 07.01.2017

  skelet:
  Celkom ma pobavil ten zásobník v porovnaní s ostatnými výhodami. To predsa nikto nepotrebuje ani na šport, ani na lov, ani na sebaobranu. :D

  skelet:
  Celkom ma pobavil ten zásobník v porovnaní s ostatnými výhodami. To predsa nikto nepotrebuje ani na šport, ani na lov, ani na sebaobranu. :D

 • Maximus
  21:20 07.01.2017

  Jak jsem psal dříve, proč předpokládat, ze nenastane souběh nutnosti splnit spojenecké závazky např. v Pobaltí a hybridních útoku na infrastrukturu? Nebo souběh systematického ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Jak jsem psal dříve, proč předpokládat, ze nenastane souběh nutnosti splnit spojenecké závazky např. v Pobaltí a hybridních útoku na infrastrukturu? Nebo souběh systematického teroristického útoku na infrastrukturu i měkké cíle při potřebě uzavřít hranice?
  Je lépe být připraveny na horší scénáře ( dokážu si představit i mnohem drsnější), než být pak "překvapený" - to mrtvým moc nepomůže.

  Jaká "Civilní obrana"? V ČR něco takového pod jiným názvem funguje v podstatě už jen formalne.

  SOS byl koncept poplatný době, v současnosti je to jen alibismus predavat zodpovědnost za svoji obranu na policisty, hasiče či dokonce myslivce (jak tu kdysi navrhoval pan Cilek, kterého si jinak velmi vážím) místo na zodpovědné občany, kteří nerezignovali na svoje povinnosti ke svému státu, ke svým rodinám a také k sobě samotným - stále je tu dost lidi, kteří mají dostatečně pevnou páteř.
  Skrýt celý příspěvek

 • skelet
  21:12 07.01.2017

  TO by mohla být lákadlem i díky zajímavým nabídkám od státu. Například možnost získání řidičáku B, C, D, E, včetně profesáku. Možnost vlastnění zásobníků nad deset nábojů pro ...
  Zobrazit celý příspěvek

  TO by mohla být lákadlem i díky zajímavým nabídkám od státu. Například možnost získání řidičáku B, C, D, E, včetně profesáku. Možnost vlastnění zásobníků nad deset nábojů pro dlouhé poloautomatické zbraně (pokud projde směrnice EU), novomanželské půjčky nebo jiné půjčky (půjčka na nábytek, opravu baráků apod.). Tedy krom vlastenecké noty i určité zvýhodnění.
  Skrýt celý příspěvek

 • PavolR
  20:56 07.01.2017

  Maximus:

  Lenže SOS boli formované práve pre potreby vedenia hybridného konfliktu, keď početné bandy nemeckých a maďarských teroristov prekračovali hranice a terorizovali ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Maximus:

  Lenže SOS boli formované práve pre potreby vedenia hybridného konfliktu, keď početné bandy nemeckých a maďarských teroristov prekračovali hranice a terorizovali pohraničie. V takom prípade bude mať hliadka namiesto Oktávie obrnené vozidlo s guľometom. V hybridnom konflikte nie je armáda viazaná klasickým konfliktom a môže podporiť Teritoriálnu obranu, a naopak v klasickom konflikte môže Teritoriálna obrana podporiť klasickú armádu. Pravdepodobnosť oboch typov konfliktov zároveň je malá.
  K tomu ešte samozrejme nejaké zálohy alebo armádne rezervy a pri niektorých policajných funkciách by mohla vypomôcť civilná obrana alebo tak ...
  Skrýt celý příspěvek

 • Maximus
  20:51 07.01.2017

  Upřesní poslední větu: Bez zabezpeceni základních funkci a chodu státu bude vůle a schopnost vést bojovou činnost ze strany politické reprezentace, občanů i samotných příslušníků ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Upřesní poslední větu: Bez zabezpeceni základních funkci a chodu státu bude vůle a schopnost vést bojovou činnost ze strany politické reprezentace, občanů i samotných příslušníků profesionální armády velmi malá a krátká.
  Skrýt celý příspěvek

 • Maximus
  20:36 07.01.2017

  To PavolR: V případě ohrožení statu, zejména při hybridním způsobu vedení boje, bude mít policie práce více než dost. Navíc nějaké procento ze stavu policie nic neřeší, protože je ...
  Zobrazit celý příspěvek

  To PavolR: V případě ohrožení statu, zejména při hybridním způsobu vedení boje, bude mít policie práce více než dost. Navíc nějaké procento ze stavu policie nic neřeší, protože je potřeba několika desítek tisíc alespoň bazalne vycvicenych lidi, které doplní ACR v případě ohrožení země pravé v oblasti ostrahy kritické infrastruktura a ODOS, ale třeba i pravé k posílení policejních složek. Ty by v případě koordinovaného teroristického útoku (islámskými radikálními drbany z ISIL či zelenými muziky ve "flórach") museli mimo jiné vytvořit hustou a efektivní síť silničních kontrol, které by asi nebylo vhodně realizovat jen formou dvou policistu v oktávií (to bych v této situaci považoval za sebevrazednou misi).

  Proste je potřeba mít schopnost "vytáhnout z klobouku" 15 či ještě lépe 30 tisíc vojáků, kteří zrovna nemusí znát a mít vojenskou hi-tech výzbroj, a posílit zachování bazalnich funkci státu. Bez nich totiž bude vůle a schopnost vést bojovou činnost velmi malá.
  Skrýt celý příspěvek

 • petres
  20:08 07.01.2017

  kamilkazi
  Odkaz: http://www.generation-what.cz/...

  Nechtěl jsem se debaty pod tímto článkem zúčastnit, ale velmi příjemně mne překvapilo na ...
  Zobrazit celý příspěvek

  kamilkazi
  Odkaz: http://www.generation-what.cz/...

  Nechtěl jsem se debaty pod tímto článkem zúčastnit, ale velmi příjemně mne překvapilo na dnešní dobu slušných 58% procent, kteří jsou ochotni bojovat v případě války za ČR, z celkem reprezentativního vzorku . Mám ale divný pocit z toho, jak malé procento je to v zemích, členech NATO, s výjimkou pobaltských zemí.
  Skrýt celý příspěvek

 • PavolR
  20:02 07.01.2017

  Maximus:

  V súvislosti s tým konceptom Teritoriálnej obrany ma napadlo, že celkom zaujímavý systém už v našej krajine fungoval v rokoch 1936-1939 v podobe SOS (stráž obrany ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Maximus:

  V súvislosti s tým konceptom Teritoriálnej obrany ma napadlo, že celkom zaujímavý systém už v našej krajine fungoval v rokoch 1936-1939 v podobe SOS (stráž obrany státu) - jej jadro tvorili predovšetkým príslušníci finančnej stráže a polície.

  V ČR je 44k policajtov a v SR 25k. To je aj samo o sebe dosť, aby sa vyčlenilo určité percento a mohol vzniknúť v každom kraji okolo takéhoto jadra aspoň jeden prápor, hlavne keď sa na to nabalia ešte preverení dobrovoľníci alebo štátni zamestnanci. Odpadli by pri pravidelných cvičeniach problémy typu "čo na to zamestnávateľ".
  Skrýt celý příspěvek

 • Maximus
  19:00 07.01.2017

  Zajímavý odkaz, nicméně je stále otázka, jak reprezentativní je tato anketa vzhledem k reálnému stavu. Moc se mi nezdá např. Švýcarsko.

  Nicméně pokud toto pominu, tak v případě ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Zajímavý odkaz, nicméně je stále otázka, jak reprezentativní je tato anketa vzhledem k reálnému stavu. Moc se mi nezdá např. Švýcarsko.

  Nicméně pokud toto pominu, tak v případě otázky na zavedení povinné vojenské službu, ale s alternativou civilní služby (např. v humanitárních organizacích, v nemocnicích, na ekologických projektech nebo v oblasti sociální práce) bylo v ČR pro 57%.Je otázka, kolik mladých lidí by skutečně nastoupilo do armády a kolik na ekologické a jiné alternativní projekty?

  Osobně mi přijde efektivnější než dát "béfelem" vojnu na 6 týdnů s možností mnoha civilních alternativ jít cestou dobrovolnou - kdo chce cvičit a nepředstavuje riziko pro stát (různí "lidoví branci", extrémisti, etc.), by měl možnost činit v rámci AČR za podmínek, které daleko více respektují reálný stav naší populace než je to v případě současného konceptu AZ.

  Mám za to, že průběžně cvičící TO by byla efektivnější než masa "6 týdenních" branců, kteří by stejně v případě mobilizace museli na cvičák na několik měsíců a začít v podstatě odznova.

  TO by proti brancům byla nasaditelná v podstatě ihned, zatímco branci by byli k dispozici až za několik měsíců. To může být v mnoha případě už pozdě.

  Pokud se vrátím k postovanému odkazu, tak je dost alarmující, kolik lidí není ochotno v klíčových zemích evropské části NATO bojovat za vlastní stát. Kolik z nich by bylo pak asi ochotno bojovat za cizí stát, byť spojenecký?

  Zafungoval by v současnosti či třeba ještě o dekádu později článek 5 Severoatlantické smlouvy víc než formálně?
  Doporučuji se podívat na obrázek - https://ulozto.cz/!Q4jaAZ65mhz...
  Je zde uvedeno "Francie slibuje plnou vojenskou pomoc" a jaká byla realita všichni víme?

  Není potřeba v prvé řadě spoléhat primárně sami na sebe a až pak svoji bezpečnost vložit do rukou spojenců. Bez nich to samozřejmě nejde, ale pokud se my budeme chtít třeba jednou dovolávat článku 5 Severoatlantické smlouvy, tak oni se pak zcela legitimně mohou odvolat na článek 3:
  Aby bylo co nejúčinněji dosaženo cílů této smlouvy, budou smluvní strany jednotlivě i společně STÁLOU A ÚČINNOU SVÉPOMOCÍ a vzájemnou výpomocí UDRŽOVAT A ROZVÍJET SVOJI INDIVIDUALNI i kolektivní SCHOPNOST ODOLAT OZBROJENEMU ÚTOKU.

  Ruku na srdce, plnila AČR, resp. Česká republika svědomitě tento článek v posledních deseti letech, viz BKO, ...?

  Třetí brigáda nás opravdu nespasí - současné dvě brigády stačí na obranu jednoho kraje ČR po dobu jednoho či dvou týdnů. Takže pokud splníme naše spojenecké závazky, tak zůstaneme jen na polovině a třetí brigáda to tak nějak dorovná. Nicméně není jeden kraj málo?

  Máme kapacity pro případné uzavření hranic či zásadní posílení IZS v případě nutnosti nasazení boj. útvarů AČR v jejich primární funkci či splnění spojeneckých závazků?

  Vyřeší něco branci, když budou k dispozici až po několika měsících výcviku, když mohou rozhodovat jen dny či maximálně týdny? Kolik kapacit současné AČR by takováto mobilizace vázala?

  Máme kapacity pro ostrahu kritické infrastruktury a ODOS v situaci, kdy současná komplexní společnost je životně závislá na nepřerušeném toku informací, energií a věcí nezbytných pro život jako je jídlo, voda, zdravotnická péče,... ?
  Skrýt celý příspěvek

 • kamilkazi
  16:18 07.01.2017
 • kamilkazi
  16:11 07.01.2017

  Zdravím,

  řadím se ke mladé generaci- 24 let. Někdo tu psal, že 20% z naší současné mladé generace je ochotno bojovat za naši vlast. S tím si dovolím nesouhlasit z okolí mých ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Zdravím,

  řadím se ke mladé generaci- 24 let. Někdo tu psal, že 20% z naší současné mladé generace je ochotno bojovat za naši vlast. S tím si dovolím nesouhlasit z okolí mých přátel by se našla pouze malá část, která by nevzala zbraň do ruky a nešla bojovat.
  Hodím tady odkaz- generation what. Je to celoevropský dotazník na různé otázky, je to dost zajímavé. Vyberu jednu: Kdyby vypukla válka, byl bys ochotný bojovat za svou zemi? 58 % ANO z 38 tis. Celkem početný vzorek lidí. Zkuste se schválně podívat na Německo, Slovensko, apod. budete dost překvapení.

  Povinnost vojenské služby bych uvítal, už jen proto, že podle mě je stále co bránit a za co bojovat v případě konfliktu. Už jen to, že můžu psat tady do diskuze, zajít si na pivo, moje přítelkyně může nosit jaké cche oblečení, můžu nadávat na Zemana, Knížete, Kalouska, Sobotku, na koho chci. Můžu se rozhodnout odjet na týden do Paříže. Mám doma vodovod, dostatek jídla, zábavy . Když mě někdo zavře mám garantována určitá práva atd. atd. Je za co bojovat, Náš systém není dokonalý, ale zatím jsme nevymysleli lepší.
  Skrýt celý příspěvek

 • skelet
  13:02 07.01.2017

  patejl: i přes masivní informovanost mohl vzniknout něco tak zvrhlého jako je Islámský stát. A i když vezmeš ČR.. relativně tolerantní společnost, kde platilo "nechte mě být, a já ...
  Zobrazit celý příspěvek

  patejl: i přes masivní informovanost mohl vzniknout něco tak zvrhlého jako je Islámský stát. A i když vezmeš ČR.. relativně tolerantní společnost, kde platilo "nechte mě být, a já nechám Vás být" se během necelých dvou let poměrně dost zradikalizovala a řeší se takové kraviny jako leták od Lidlu jako zásadní politická věc...
  pochopitelně částečně tě chápu. Je mi relativně jedno jestli pojedu tři hodiny na ministerstvo do Prahy nebo do Varšavy, ale.. budu ochotný riskovat, že má pasivita ze mě neudělá uprchlíka, protože někomu "u koho bych to nečekal" jebne v kuli?
  Takže má otázka platí..
  Skrýt celý příspěvek

 • patejl
  12:52 07.01.2017

  skelet: To je těžká otázka. Ale náznak odpovědi bych hledal už v uvedeném příkladu. V roce 1938 si nikdo nedokázal představit, že by tak kulturní národ jako Němci byl něčeho ...
  Zobrazit celý příspěvek

  skelet: To je těžká otázka. Ale náznak odpovědi bych hledal už v uvedeném příkladu. V roce 1938 si nikdo nedokázal představit, že by tak kulturní národ jako Němci byl něčeho takového schopen, takže všichni dané náznaky přehlíželi. Dnes už nikdo takové iluze nemá a i díky masivní informační propojitosti dnešního světa by to nešlo jednoduše utajit či prohlásit za lživou propagandu.
  Už z oficiálního důvodu sporu či konfliktu (náboženský, územní, obchodní zájmy atd) se domnívám lze částečně vyčíst jaké intenzity mohou dosáhnout zločiny na civilistech na okupovaných územích.
  Skrýt celý příspěvek

 • cejkis
  12:32 07.01.2017

  Zatímco strana Realisté představila svou vizi. Autor tohoto článku popsal stávající příšerný stav. Pokud by každý přistupoval k řešení problému tak, že se předem podělá, nepohneme ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Zatímco strana Realisté představila svou vizi. Autor tohoto článku popsal stávající příšerný stav. Pokud by každý přistupoval k řešení problému tak, že se předem podělá, nepohneme se nikam.

  PS: níže uvedený koment patří jinam a prosím o smazání. díky
  Skrýt celý příspěvek

 • cejkis
  12:25 07.01.2017

  Vzhledem ke skutečnosti, že prodej Gripenu musí schválit americká strana je jasné, kdo bude házet klacky.

  Vzhledem ke skutečnosti, že prodej Gripenu musí schválit americká strana je jasné, kdo bude házet klacky.

 • skelet
  12:10 07.01.2017

  patejl: problém je tak trochu v tom, že ani v roce 1938 nikdo, mimo Říši, neuvažoval, že další válka bude vyhlazovací. Takže jak poznáš, že ten další konflikt nebude vyhlazovací? A ...
  Zobrazit celý příspěvek

  patejl: problém je tak trochu v tom, že ani v roce 1938 nikdo, mimo Říši, neuvažoval, že další válka bude vyhlazovací. Takže jak poznáš, že ten další konflikt nebude vyhlazovací? A až to zjistíš nebude už tak trochu pozdě?
  Skrýt celý příspěvek

 • Grull
  12:04 07.01.2017

  Tak problém je v tom, že tu asi nikdo ze zodpovědných lidí, nemá přestavu, jak by to asi vypadalo a materiálně zvládalo.

  Kdyby se teď něco na východě nebo třeba u Turka pos..lo, ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Tak problém je v tom, že tu asi nikdo ze zodpovědných lidí, nemá přestavu, jak by to asi vypadalo a materiálně zvládalo.

  Kdyby se teď něco na východě nebo třeba u Turka pos..lo, a oni na to šlápli, směr EU.
  Tak než se vůbec nějak rozkoukáme a rozhodnem, co a jak, tak už nám budou klepat na dveře.
  Třeba ten Turek, má dost silnou armádu a směrem do EU, nevím jak by ho chtěli ty státy zastavit. Možná až u Vídně, jako posledně :-)
  (oki nadsázka)

  Co se týká Ruska, tak v konvenční válce by měl Rus asi problém s celou EU, v jaderné by to bylo šumák. (doporučuji knížku SPAD od Kotlety, v podstatě jak vypadá svět po tom, co se to zvrhlo na Ukrajině :-)

  Čistě ze zvědavosti, který s našich sousedů by nás nedokázal obsadit?
  Skrýt celý příspěvek

 • patejl
  11:57 07.01.2017

  Povinnou vojenskou službou by se jen docílilo masivní emigrace mladých lidí do zahraničí, včetně mě.
  Zabít několik měsíců či let výcvikem abych pak mohl efektivněji nasazovat ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Povinnou vojenskou službou by se jen docílilo masivní emigrace mladých lidí do zahraničí, včetně mě.
  Zabít několik měsíců či let výcvikem abych pak mohl efektivněji nasazovat život kvůli zájmům bandy politiků, co budou konflikt pozorovat někde z exilu, v nejmenším netoužím.
  Pokud by vůči nám nebyli vedena vyhlazovací politika, tak je mi stejně jedno jestli vláda sídlí někde v Praze nebo by nás anektoval větší soused a sídlila by o pár km dále.
  Skrýt celý příspěvek

 • Bazinga20
  10:51 07.01.2017

  Tady se to začíná hemžit zajím nápady na obnoveni Svazarmu pomalu... ten mimochodem pod jiným názvem funguje do dnes. Teda dnes už bez záštity armády. A docela by mě zajímalo která ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Tady se to začíná hemžit zajím nápady na obnoveni Svazarmu pomalu... ten mimochodem pod jiným názvem funguje do dnes. Teda dnes už bez záštity armády. A docela by mě zajímalo která strana "zavedená" a reálně sedící v parlamentu by si do svého volebního programu dala obnoveni vojenské a civilní služby... to by přišla nejspíše o velkou část hlasů z řad lidí kterých by se tato služba týkala.
  Skrýt celý příspěvek

 • JurMur
  08:46 07.01.2017

  Četl jsem tu názor: "jak chcete lidi donutit k vojenské službě nebo bojovat/bránit stát". A nutit někoho? To je příliš složité a chtělo by to rozebrat, ale asi je nesmysl někoho ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Četl jsem tu názor: "jak chcete lidi donutit k vojenské službě nebo bojovat/bránit stát". A nutit někoho? To je příliš složité a chtělo by to rozebrat, ale asi je nesmysl někoho nutit. Samozřejmě proto jsem uváděl nejen pomoc státu buď ve vojenství nebo v pomoci civilní třeba v nemocnicích pro obyvatelstvo (pokud má někdo nějaký problém se zbraněmi/vojnou). Vždyť v případě nějaké katastrofy ať už války nebo povodní je třeba především zformovat obyvatelstvo, aby dělalo co má nebo aby aspoň tušilo co dál dělat.
  A něco jako zběh k jiné armádě nebo nenastoupení k tzv. branné/civilní povinnosti i po třetím odkladu je v podstatě skoro vlastizrada. Já to vidím jasně vězení případně odebrání občanství. Zní to tvrdě a chtělo by to promyslet, ale takový člověk je asi potenciální nebezpečí pro všechny.
  Pro takovou povinnou službu státu bych byl. Už i ze zmiňovaných výchovných cílů. A nemuselo by se jednat o cvičení jen od vojáků, ale i od hasičů, zdravotníků i policistů. Myslím, že by bylo fajn, aby to zaštiťovali vojáci, aby se i vojáci více přiblížili obyvatelstvu a naopak.
  Nevím jaké mají učivo ve školách, ale chce to obecně už od mala formovat taky k věcem pro život užitečným. A tím nemyslím učit děcka střílet, ale mít jak rodinnou výchovu, zemědělky, zajet s děckama na tůru, učit formou hry třeba orientaci v lese atd. Vždyť ta mládež kolikrát ani nebyla na místním kopci u baráku. Tohle v podstatě dělá skaut, pionýr atd. Toto je asi hodně na rodičích, kteří by se o tom všem měli dozvědět třebas i na branné povinnosti, aby alespoň věděli, že pro život jejich potomků něco takového je důležité. Pak už bych to asi nechal na rodičích.
  Branná povinnost tak jak byla je podle mě nesmysl. Aby to mělo smysl tak by se chtělo inspirovat ze starověkého řecka sparťanskou výchovou. V dnešní době podle mě nemožné.
  Skrýt celý příspěvek

 • semtam
  08:42 07.01.2017

  yorkin

  Vy to tu předkládáte, jako kdyby se šestitýdenní vojenský výcvik měl zahájit napřesrok. Což by samozřejmě přineslo víc škody než užitku. Kapacity samozřejmě armáda značně ...
  Zobrazit celý příspěvek

  yorkin

  Vy to tu předkládáte, jako kdyby se šestitýdenní vojenský výcvik měl zahájit napřesrok. Což by samozřejmě přineslo víc škody než užitku. Kapacity samozřejmě armáda značně ztratila. Nedokážu vám vysypat z rukávu zázemí a majetky které armáda v současné době vlastní. Je dost možné, že by se kapacity a prostory pro výcvik museli navýšit.

  Navýšení by muselo proběhnout vyvlastněním bývalých vojenských prostor. Samozřejmě ne v původní podobě a také ne bezpodmínečně. To, že by to stálo peníze je fakt. ČR úspěšně a hromadně ničila svoji armádu. Špatné hospodaření udělalo také své. Tudíž jakékoliv navyšování stavů si vyžádá značné prostředky jen kvůli bývalému snižování vojenské síly. Docela by mě zajímalo Polsko, jak zvládá vytváření teritoriálních sil. Zmenšování se také nevyhlo.

  Tím pádem k plošnému výcviku než by byl zaveden bylo zapotřebí odhadem 4 roky příprav. Vše samozřejmě záleží na efektivitě pracovníků MO.

  Instruktoři pro výcvik by se za tu dobu určitě vyškolili a patřičně navýšili. Instruktoři jsou poměrně důležitá část. Protože i kdyby mělo dojít byť jen k částečné mobilizaci, tak armáda nyní musí na zelené louce vycvičit z civilistů vojáky.

  Aby byl stát v obraně efektivní, tak nemůže upřednostňovat profesionální armádu před zálohy a naopak. Musí na to jít zlatou střední cestou. Vyváženě se starat o všechny druhy zbraní.

  Malá profesionální armáda ubrání pár okresů. Profesionální armádu jakou posílí zálohy je nejenže více akceschopná, protože jí zálohy víc rozvážou ruce, ale takováto síla je pro protivníka velkým odstrašujícím prvkem.
  Skrýt celý příspěvek

 • PavolR
  02:28 07.01.2017

  Wenet01:
  Nie, nemá, pokiaľ nie je iná, dobre organizovaná armáda na ceste, alebo to celé nezásobuje. Partizánsky boj má iba poskytovať podporu. Historická skúsenosť!

  Zoberme si ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Wenet01:
  Nie, nemá, pokiaľ nie je iná, dobre organizovaná armáda na ceste, alebo to celé nezásobuje. Partizánsky boj má iba poskytovať podporu. Historická skúsenosť!

  Zoberme si také Varšavské povstanie, alebo ako dopadli po vojne partizáni v Grécku, na Ukrajine, v Pobaltí. Alebo aj novšie dejiny - napríklad taká vojna v Čečensku. Kedy dokázali povstalci čokoľvek bez masívnej zahraničnej pomoci a prílevu dobrovoľníkov zo zahraničia?

  Nie, nie, alfou a omegou je dobrý spojenecký systém, inak, keď sa už z nejakých geopolitických dôvodov rozhodne niekto nejakú krajinu obsadiť, tak ju obsadí, bez ohľadu na nejakých maníkov hrajúcich sa na partizánov, ktorým aj tak, čo nevidieť dôjde strelivo.

  K vojne s Ruskom - povedal by som, že áno. Pri počtoch vojakov a techniky, ktoré má NATO, by museli ako prví mobilizovať Rusi, ale to už by boli na prahu hospodárskeho kolabsu a teda porážky. ;) Na strane aliancie by záležalo, ktorá z krajín má aký systém a hlavne ako je vzdialená od frontu. U nás si mobilizáciu neviem dosť dobre predstaviť, na niečo také nie sme materiálne (a snáď ani organizačne) vôbec pripravení.
  Skrýt celý příspěvek

 • Wenet01
  00:08 07.01.2017

  Dost se tu operuje nějakou válkou s Ruskem...pokud by dejme tomu byla. Myslíte, že by se to obešlo bez mobilizací??

  Dost se tu operuje nějakou válkou s Ruskem...pokud by dejme tomu byla. Myslíte, že by se to obešlo bez mobilizací??

 • Wenet01
  00:02 07.01.2017

  Na Donbase je právě vidět, jak se hodí umět střílet...proti organizoavné armádě nemá šanci?? Proto je vlastně nesmysl se něco učit, škoda že to nevěděli partyzáni za války, mohli ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Na Donbase je právě vidět, jak se hodí umět střílet...proti organizoavné armádě nemá šanci?? Proto je vlastně nesmysl se něco učit, škoda že to nevěděli partyzáni za války, mohli si ušetřit spousty problémů a čekat na příchod jiné organizované armády. Tak nějak mám pocit, že ovládání pušky je docela dobrý základ pro boj a vše ostatní přichází až pak, ale možná se mýlím a než se trénovat ve střelbě je lepší studium strategie a znalost síly pancíře toho či onoho tanku, nebo investovat do kurzů dělostřelectva pro obyvatelstvo. Takže ještě jednou a jasněji: Profesionální a regulerní armáda je důležitá, ale válka se pouze a jen s ní vést nedá a mysím válku jako válku nikoliv policijení, humanitární, nebo bůh ví jakou eufemisticky pojatou akci proti X krát slabšímu nepříteli. Válka znamená odvedenci, odvedenec vycvičený v čemkoliv co se hodí zkracuje čas a strana mající větší počet kvalitnějších odvedenců má výhodu. Česká republika bude v případě války možná obsazena, její armáda možná poražena a nebylo by na škodu, kdyby potencionální protivník trpěl ztráty z partyzánské války a musel s tím počítat. Odvedenci nejsou a nebudou konkurencí profesionální armády, ani aktivních záloh, ale doplnění. Pokud to někdo míní s obranou této země vážně, měl by se zamyslet nad investicí do obyvatelstva, kurzy, střelby, zdravověda - zároveň to posílí vztah lidí k armádě. Je možno i zřídit aktivní zálohy pro pracující - a že nebude zájem? Zkusilo se to? Kurz střelby zdarma a nebude kam plivnout. A samozřejmě, dle mého by měl každý chlap umět nejen ovládat pušku, ale šestiměsíční vojna by také stála za úvahu pro získání základních návyků...ale dobrovolnosti upřednostňuji. Je třeba se zamyslet nad životaschopností profesionálů v případě války...kolik jich je, ztráty apod.
  Jak se lidi nutí bojovat? Od Starověku rozkazem a dezerce trestá popravou...co na to napsat, ta otázka je opravdu zvláštní. Nejlépe se brání dezercí tím, že se lidi nepovolají? To jste tím chtěl říci?
  Skrýt celý příspěvek

 • Maximus
  22:13 06.01.2017

  Oprava:... pokud to jen trochu geopoliticka situace umožní, prvním ...

  Oprava:... pokud to jen trochu geopoliticka situace umožní, prvním ...

 • Maximus
  22:11 06.01.2017

  Podle mne je potřeba jak moderně vybavena a vyzbrojena profesionální armáda podpořena AZ, která obraně země dodá potřebnou kvalitu a bude plnit i naše spojenecké závazky. Pak by ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Podle mne je potřeba jak moderně vybavena a vyzbrojena profesionální armáda podpořena AZ, která obraně země dodá potřebnou kvalitu a bude plnit i naše spojenecké závazky. Pak by pravé měla existovat TO (vlastní název není podstatný) která dodá obraně státu určite potřebnou kvantitu, zejména pro pomocné funkce (typicky ta ostraha či podpora IZS a CO) a bude potřebným mostem mezi občany a profesionální armádou, která si žije už docela dlouho v určite mentální a společenské "bubline".

  Je hloupost se dívat na oba přístupy jako na konkurenci, jejich přínos je prave v synergii obou konceptu.

  Armáda potřebuje občany a občane potřebuji armádu. Pokud to nebude takto většinou občanů chápáno, tak profesionální armáda bude vždy, pokud to jen trochu geopolitickou možné, prvním cílem finančních skrtu. Jen si vzpomeňte na BKO, nebyt události na Ukrajině, tak by se stále ještě "orezavalo".

  Každý, kdo se pohybuje mezi AZ, tak potvrdí, ze není větších "armádních lobbistu" mezi běžnými občany. U TO by to bylo to samé, samozřejmě mnohem masovejsi.
  Skrýt celý příspěvek

 • PavolR
  21:41 06.01.2017

  Wenet01:
  No tak sorry, ale celá ta argumentácia o význame zbraní v rukách obyvateľstva je totálny nezmysel. Ručné palné zbrane, a to ani útočné pušky, nemajú proti regulárnej a ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Wenet01:
  No tak sorry, ale celá ta argumentácia o význame zbraní v rukách obyvateľstva je totálny nezmysel. Ručné palné zbrane, a to ani útočné pušky, nemajú proti regulárnej a organizovanej armáde s ťažkými zbraňami takmer vôbec žiadny efekt! Na reálnu obranu treba aj ťažké zbrane a dodávky munície, či trhavín (a to aj pre gerilovú vojnu).
  Stačí pozrieť Donbas - bez ruskej pomoci by to veľmi rýchlo skončilo, ale naopak po dodaní zbraní, munície, logistiky a dovolenkárov sa to celé obrátilo. To je koncept boja s regulárnou armádou.
  Skrýt celý příspěvek

 • Arassuil
  21:40 06.01.2017

  Wenet01: Jak chceš lidi za války donutit bojovat? To pošleš pěchotu do útoku a postavíš za ně vlastní kulomety, aby postřílely ty "zrádce", co neběží dost rychle dopředu?

  Za ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Wenet01: Jak chceš lidi za války donutit bojovat? To pošleš pěchotu do útoku a postavíš za ně vlastní kulomety, aby postřílely ty "zrádce", co neběží dost rychle dopředu?

  Za první světové války dezertovalo z R-U armády okolo 100 000 Čechoslováků - dezertovali jen proto, protože je odvedli násilím do armády, která bojovala za stát, ve který oni nevěřili. Jasně, šli bojovat za správnou věc do legií a dnes jsou to hrdinové atd., ale z pohledu tehdejší státní moci to byli všechno dezertéři a vlastizrádci. Jak chceš zabránit tomu, aby se to neopakovalo v případě, že na nás někdo zaútočí?

  A pokud mi tu budeš tvrdit, že to bylo před 100 lety a doba je dnes jiná... Kolik Ukrajinců žijících u nás dostalo v době války na Ukrajině povolávací rozkaz a kolik jich skutečně nastoupilo? Kolik mladých kluků z Ukrajiny uteklo?

  Neexistuje jediný způsob, jak lidi donutit bojovat. Můžeš popravit pár defétistů jako exemplární případ, ale odhodlání národa bojovat tím jen těžko zvedneš.
  Skrýt celý příspěvek

 • Wenet01
  21:04 06.01.2017

  Jen dodám kacířské...nutit/nenutit - co budeme dělat za války, také přemýšlet jestli má cenu někoho nutit jít bojovat. Kolik času takovým dumáním asi tak státy v minulosti i ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Jen dodám kacířské...nutit/nenutit - co budeme dělat za války, také přemýšlet jestli má cenu někoho nutit jít bojovat. Kolik času takovým dumáním asi tak státy v minulosti i současnosti tráví...Dobrý den občane, včera Německé císařství vpadlo do Belgie, byl byste prosím ochoten odejít do zákopů??
  Dnes donutíte, zítra jako když najdete
  Skrýt celý příspěvek

 • Wenet01
  21:01 06.01.2017

  Nevím, nevím...co takhle válka? Vybojuje ji jen profesionální armáda...pokud ne, tak bude velitel řešit co se 120 kilovým gaučákem a subtilním intelektuálem jaksi v mnohem horších ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Nevím, nevím...co takhle válka? Vybojuje ji jen profesionální armáda...pokud ne, tak bude velitel řešit co se 120 kilovým gaučákem a subtilním intelektuálem jaksi v mnohem horších podmínkách než ve výcviku...profesionální armáda je nutnost, ale v případě konfliktu nestačí a pak má výhodu ta strana, která má vycvičenější populaci...i ten kdo umí z civilního života střílet má výhodu (proto mne vadí ta blbost z EU o omezování vlastnictví útočných pušek), kdo má fyzičku má výhodu atd. kdo má za sebou nějaký výcvik pak teprve. Docela mne fascinuje, že ti samí co tak rádi straší Ruskem jsou proti vlastnictví zbraní a při zmínce o výcviku populace je berou osypky...tamní potrava pro děla má v průmaru výhodu, protože krom buzerace a nesmyslů umí složit AK a vystřelit, ta naše díky absenci výcviku na tom bude hůře (nebavme se o profesionálech, ale o populaci)...např. americká umí se zbraněmi jistě lépe než ruská apod.
  A k dobrovolnosti, tedy mimo povinnost...dle mého jsou AZ problém pro zájemce s prací v soukromém sektoru, ale pokud u nás máme padesát tisíc SA 58 v soukromých rukou a na soukromých a pěkně mastně placených cvičeních od vojáků vždy plno, tak bych se o nedostatek zájmu o nějakou formu výcviku placeném státem neobával. Navíc je to cesta...pokud nás nepřítel obsadí obdobně druhé světové válce, což e dá předpokládat, bude se hodit obyvatelstvo ozbrojené i obyvatelstvo cvičené...nějaký výcvik v diverzní činnosti a zdravověda by se také mohla hodit
  Skrýt celý příspěvek

 • lp13
  20:39 06.01.2017

  Zdravím ve spolek, jestli mohu taky trochu přispět svou troško do mlýna, tak považuju povinnou ZVS za nesmysl. Nutit někoho, aby se něco naučil, tak to znamená, že dotyčný vymyslí ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Zdravím ve spolek, jestli mohu taky trochu přispět svou troško do mlýna, tak považuju povinnou ZVS za nesmysl. Nutit někoho, aby se něco naučil, tak to znamená, že dotyčný vymyslí milion způsobů jak to občůrat.
  Takže jedině nějakou dobrovolnou, což při dnešním vnímání armády moc uchazečů nepřinese... Takže bych asi začal tím, jak zlepšit v populaci vnímání o armádě a nepovažovat ji za něco, co žere jen peníze a je to k uspokojení ega pár gum...
  Jak píše PavolR, Skauti a spol. by tohle odmítli, což se jim asi není moc co divit. Tady bych ale asi začal. Dělat nějaké "zajímavé" akce pro mládež. Výlety, pobyt v přírodě, pokud možno za pár korun pro zúčastněné... Teď mě napadly školy(školky) v přírodě, no to je asi utopie... :-) Pro starší kurzy přežití. Akorát je třeba myslet, že to má zlepšit obraz armády :-)
  V Jeseníkách se dělá nějaký závod v přežití, ne? Proč to neudělat pro veřejnost (nebo to je i pro běžnou veřejnost?)
  Skrýt celý příspěvek

 • boromej
  18:20 06.01.2017

  Ten název "Realisté" nebyla šťastná volba, jestli hodlají mít podobně nereálné nápady i v jiných věcech. :)

  Politici by se především měli snažit, aby za něj občané bojovat ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Ten název "Realisté" nebyla šťastná volba, jestli hodlají mít podobně nereálné nápady i v jiných věcech. :)

  Politici by se především měli snažit, aby za něj občané bojovat CHTĚLI. Jak ubohý musí stát být, aby musel nutit své občany, aby za něj bojovali? Vedení této země to dopracovalo tak daleko, že pouze 20 % mladých lidí by bylo ochotno za tuto zemi bojovat. Nemá ani na pořádné platy pro vojáky a hrozně se diví, že nemá dost rekrutů. A řešení? No tak když nemáme prachy ani sympatie, tak prostě občany donutíme násilím, aby za nás bojovali! Geniální! Ne - říká se tomu chucpe.

  Navíc celý ten nápad nepříjemně vypadá tak, že se starají jen o to sehnat nějakou levnou potravu pro nepřátelské kulomety, protože fakt nevím, co chce podle "Realistů" stát dělat s desítkami tisíc špatně vyzbrojených a vycvičených zelenáčů, když nemá dost vybavení ani pro profesionální armádu.
  Skrýt celý příspěvek

 • Arassuil
  17:50 06.01.2017

  Pánové, s tou vaší výchovou k národní hrdosti a brannou výchovou ve školách vám řeknu pár věcí. Zařaďte se do fronty. Dnes máte na základních školách výchovu k evropanství, ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Pánové, s tou vaší výchovou k národní hrdosti a brannou výchovou ve školách vám řeknu pár věcí. Zařaďte se do fronty. Dnes máte na základních školách výchovu k evropanství, multikulturalismu, integraci, rasové snášenlivosti, ochraně životního prostředí, máte minimálně několik hodin sexuální výchovy... K tomu si připočítejte nepovinné hodiny náboženství aj., popřípadě projekty a semináře financované ze zdrojů EU. Nehledě na to, že mnohé školy dnes suplují už i rodinnou výchovu, kde prvňáčkům teprve vštěpují základní hygienické návyky, učí je, jak se jmenují prsty na ruce a podobné chuťovky. Kde chcete brát čas na nějakou brannou výchovu? Děcka se mají ve škole učit číst a počítat, pokud možno v sekulárním a apolitickém prostředí. Indoktrinace už tam takhle mají až dost a na normální učení už jim čas pomalu ani nezbývá. A přijít s tím někdo na střední škole, tak ho s prominutím nakopu do prdele. Na gymplu jsem měl už vážně jiné starosti než hraní na vojáčky.
  Skrýt celý příspěvek

 • PavolR
  17:36 06.01.2017

  Takeda:
  No tak zrovna skauti by akýkoľvek svoj podiel v niečom takom rázne odmietli a verím, že aj väčšina iných mládežníckych organizácií. Všetkými desiatimi by to ale brali také ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Takeda:
  No tak zrovna skauti by akýkoľvek svoj podiel v niečom takom rázne odmietli a verím, že aj väčšina iných mládežníckych organizácií. Všetkými desiatimi by to ale brali také organizácie, ktorým podobný výcvik skutočne poskytnúť nechceme! Tadiaľto cesta nevedie, odhliadnuc od omnoho temnejších historických asociácií, ako tie z čias komančov. Je to proste zvrátenosť.

  Alfou a omegou je, aby mala armáda úroveň - teda by nemala mať výzbroj, na ktorej sa už každý smeje.
  Fyzické nároky by mali byť kategorizované podľa druhu zbrane, aby dostalo príležitosť čo najviac záujemcov (treba aj ľudí k počítačom, ku kastrólom, atď ...). Ďalej sú dôležité slušný príjem a perspektíva.
  Programy na získanie kvalifikácie a špecializácií uplatniteľných aj v civilnom živote (napr IT spôsobilosti).
  Programy na podchytenie mládeže zo znevýhodneného prostredia, alebo takej, čo sa má problémy inak uplatniť (v tomto sú žiaľ teroristi ďaleko pred nami).
  Skrýt celý příspěvek

 • Argonaut.CZ
  16:56 06.01.2017

  Já si stejně myslím, že rozprodat a rozpustit armádu na současnou velikost byla a je chyba. Opravdu silně pochybuji o schopnosti armády mobilizovat a vycvičit brance, pokud by bylo ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Já si stejně myslím, že rozprodat a rozpustit armádu na současnou velikost byla a je chyba. Opravdu silně pochybuji o schopnosti armády mobilizovat a vycvičit brance, pokud by bylo třeba.

  Souhlasím s tím, že výchova musí začít na škole a měla by být komplexní, tj. promyšlená, ne hurá akce s každým ministrem a že by měly vzniknout nějaké formy Teritoriální obrany, protože stávajícím tatíkům, kteří živí rodiny a děti nemá armáda co nabídnout. Není možnost, kde by se rozumně zapojili, byť mají třeba ochotu se zapojit, kolikrát mají i ZP a cvičí sami a na své náklady. Mezi ně počítám i sebe:)
  Skrýt celý příspěvek

 • Takeda
  14:22 06.01.2017

  Já bych s článkem souhlasil. Branecká armáda a profi armáda jsou podobně drahé, ale každá potřebuje trochu jiné zázemí. A znovu budovat zázemí pro braneckou armádu v tom klasickym ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Já bych s článkem souhlasil. Branecká armáda a profi armáda jsou podobně drahé, ale každá potřebuje trochu jiné zázemí. A znovu budovat zázemí pro braneckou armádu v tom klasickym smyslu mě přijde drahé a tudíž hloupé.

  Co bych přidal k článku je teritoriální armáda. Něco jako mají poláci. Taková druhá aktivní záloha, dobrovolná a s nižšími zdravotními nároky (aby bylo víc uchazečů). Já sám třeba s AZ nemám kvůli alergiím a slušnýmu astmatu moc šanci, ale střílet a taktiku chci umět.

  Dál musí armáda nutně začít spolupracovat se zájmovejma oragnizacema a hlavně s mládežnickýma organizacema, jako skaut a pod., aby jak tu někdo psal existovala návaznost výchovy (paradoxně jako za komančů).
  Skrýt celý příspěvek

 • yorkin
  13:47 06.01.2017

  David: No jo, ale tehdejší dlouhodobá branná výchova byla determinována absencí demokracie (nikdo se neptal, zda děti a rodiče chtějí, zkuste to dneska), ale také kolektivní ...
  Zobrazit celý příspěvek

  David: No jo, ale tehdejší dlouhodobá branná výchova byla determinována absencí demokracie (nikdo se neptal, zda děti a rodiče chtějí, zkuste to dneska), ale také kolektivní psychózou reálné možnosti masivního válečného konfliktu (jenž samozřejmě minimálně od poloviny 60. let příliš reálný nebyl). Druhým aspektem, proč byla celkem vysoká míra ochoty k absolvování ZVS, byla obecně malá nabídka toho, co dělat po škole. V době, kdy polovina populačního ročníku studuje VŠ, skutečně považujete za reálné, že by pak místo cestování atp. šli dobrovolně na půl roku nebo rok na ZVS. O o socializační úloze šestitýdenního základního výcviku opravdu velmi pochybuji.
  Skrýt celý příspěvek

 • JiriR
  13:36 06.01.2017

  Lary: klid, zakuř si vojáčku. Puckat slobodno. Své vzpomínky z Bosny si nechám pro sebe. Měl bys to udělat taky.

  Lary: klid, zakuř si vojáčku. Puckat slobodno. Své vzpomínky z Bosny si nechám pro sebe. Měl bys to udělat taky.

 • Olivav
  13:29 06.01.2017

  Do TO proč ne. To zní hezky a myslím, že na rozdíl od jiných variant by našli i dost těch co jinak remcají, že bojovat nepůjdou.

  Do TO proč ne. To zní hezky a myslím, že na rozdíl od jiných variant by našli i dost těch co jinak remcají, že bojovat nepůjdou.

 • David
  13:17 06.01.2017

  V původním článku na OWOP je zajímavý komentář B. Pernici. ten správně upozorňuje na fakt, že za minulého režimu ona povinná vojna byla jakýmsi vrcholem určitého výchovného, ...
  Zobrazit celý příspěvek

  V původním článku na OWOP je zajímavý komentář B. Pernici. ten správně upozorňuje na fakt, že za minulého režimu ona povinná vojna byla jakýmsi vrcholem určitého výchovného, socializačního procesu. Sám jsem to zažil a mám na to určité vzpomínky...Základy branné výchovy, včetně např. orientace v lese, kursu přežití, střelby (byť jen ze vzduchovky), dostal člověk již na základní škole, jako dítě. později to pokračovalo na střední škole. Na onu ZVS šel již do jisté míry připravený člověk. Pokud by měla mít VZS smysl, pak by měl být vybudován obdobný systém. pokud to nebude, pak na VZS přijde člověk, který je svým způsobem k ničemu. A to raději nemluvím o poklesu fyzické zdatnosti dnešní mládeže.
  Takže jestliže někdo hovoří o znovuzavedení prezenční služby, měl by navrhnout celý komplexní systém - a měl by mít nastíněny také náklady na jeho vybudování. Ty by tak byly mnohem větší, než se může na první pohled zdát
  Skrýt celý příspěvek

 • JurMur
  11:56 06.01.2017

  Jen bych rád příspěl do debaty. Jsem pro nějakou formu branné povinosti a seznámení se s .... Je na zváženou v jakém rozsahu a na jakou dobu(max2měs) a zda ji opakovat. Třebas ani ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Jen bych rád příspěl do debaty. Jsem pro nějakou formu branné povinosti a seznámení se s .... Je na zváženou v jakém rozsahu a na jakou dobu(max2měs) a zda ji opakovat. Třebas ani nemusí všichni umět všechno, ale třebas i turnus víc to a projít kolem onoho a druhá turnus zase jinak, povině střelby všem.
  Byl bych ovšem pro povinnou účast, která jde max obejít tzv civilní službou. Nechci se bavit o detailech, jen nahodit jinou vlnu na přemýšlení.
  Nejde jen o bojeschopnost a znalost lidí, ale také o nějaké národní cítění a zařazení se převážně těch mladších a lidí beze směru. Jde i o změnu myšlení lidí. A samozřejmě i jakákoliv znalost je lepší než nic. Nikdy se tento člověk nemůže rovnat s vojákem nebo s aktivními zálohami. To je snad jasné. Ale i takový cýlevědomý člověk, a né každý to zvládne (ale to ani né každý voják před třiceti lety byl použitelný), ale i takový člověk dokáže velice dobře cíleně zasáhnout a to jde.
  A nevím proč, ale vůbec se tu nebavíte o ženách. Rozdíly mezi pohlavími bych nedělal(to je spátečnický) a nebavím se o tom, že žena je slabší,... a třeba i nezvladne to co svalnatec. Jde především o to mít cílevědomějšího člověka ...
  Hybridní válka je asi budoucnost a je něco na co není připraven asi nikdo a dle mě to docela slušně zblbne i odříznutého vojáka od velení. Takže nepodceňujte obyvatelstvo. Vždyť možná kdejaký třeba podnikatel, dokáže situaci rozebrat lépe než voják bez velitele. Snad mě tu teď nerozcápete zá názor
  Skrýt celý příspěvek

 • Maximus
  11:37 06.01.2017

  TO by přirozené měla spadat pod KVV s tím faktem, ze dobrovolníci by byli přidělování do družstev dle blízkosti jejich bydliště a podle nejbližší KI a ODOS, kterou by měli jako ...
  Zobrazit celý příspěvek

  TO by přirozené měla spadat pod KVV s tím faktem, ze dobrovolníci by byli přidělování do družstev dle blízkosti jejich bydliště a podle nejbližší KI a ODOS, kterou by měli jako prioritní cíl ostrahy, plus nějaké záložní funkce pro případ krizových situaci vojenského či nevojenského charakteru.

  Omlouvám se za pravopis, ale ležím s horečkou v posteli a tukam to na tabletku :-(.
  Skrýt celý příspěvek

 • Luky
  11:05 06.01.2017

  Já bych do TO šel. Když jsem si před deseti lety pořídil kotel na pelety, taky si spousta chytráků ťukala na čelo a teď ho hoši mají a pořád jich v obci přibývá. Lidem stačí, když ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Já bych do TO šel. Když jsem si před deseti lety pořídil kotel na pelety, taky si spousta chytráků ťukala na čelo a teď ho hoši mají a pořád jich v obci přibývá. Lidem stačí, když někdo komu věří "to má" nebo "v tom" je a pak se přidají.

  Hrozně jsem štval svoje rodiče, když jsem chtěl jít po gymplu do armády...oni tenkrát ale neotevřeli pilota v Brně, protože rušili letky...tak jsem šel na architekta a odrovnal je podruhý, když mě během posledního semestru přijali k profíkům. To už jsem úspěšně projektoval, tak to nedokázali pochopit. Tento zdánlivě iracionální krok mě paradoxně zachránil, protože když mě před obhajobou diplomu povolali na VZS k psovodům (poslední rok jsem zapomněl poslat potvrzení o studiu :)...a to povolali tak nekompromisně, že bych musel přerušit studium dva měsíce před obhajobou diplomu! (ale hrozně rád bych šel) - no zachránilo mě, že už jsem byl zařazen k jednotce. Že to opět nedopadlo, protože kokot Tvrdík položil funkci dva týdny před mým nástupem do AČR a já tedy šel po vejšce k VZS úplně jinam a nakonec ji k mé nelibosti po převelení skoro celou strávil na MO je věc jiná. Všechno to byly zkušenosti a celkem i sranda, k závěru jsem vzhledem ke kontaktům na MO ještě trochu s armádou koketoval, ale nakonec jsem šel na PhD, učit a měl do toho spoustu projektování, organizace mezioborové splolupráce s FAMU, akademií a UMPRUM...že jsem to prostě pustil.

  Píšu to proto, že ač mám sám k AČR kladný vztah, svoje tři kluky ke službě nikdy nepovedu, vlastně bych jim to rozmlouval. Ono to asi ani nenastane. Stejně tak bych jim rozmlouval AZ. Jak už jsem napsal, do TO bych vstoupil. Když by v tom vyrůstali, určitě by tam šli taky a s nimi třeba jednou i půlka obce. Uvidíme co budoucnost přinese, ale všichni sledují Německo a Francii.
  Skrýt celý příspěvek

 • Larry
  10:50 06.01.2017

  To JiříR.
  "Velký dojem na mně udělala operace Oluja v Chorvatsku, kdy bylo mobilizováno před operací 70 000 lidí, kteří měli vojenské návyky"
  -----
  Ano, na Vás udělal dojem ...
  Zobrazit celý příspěvek

  To JiříR.
  "Velký dojem na mně udělala operace Oluja v Chorvatsku, kdy bylo mobilizováno před operací 70 000 lidí, kteří měli vojenské návyky"
  -----
  Ano, na Vás udělal dojem operace Bouře. Pokud jste tam skutečně byl, měl by jste vědět že právě při zahájení této operace zahynuli dva čeští příslušníci mírových sil UN.
  Dodnes se nevyšetřilo kdo nese vinu, zda chorvatská či srbská strana.
  Při patrolách jsme se nestačili divit, kolik výzbroje z bývalé NVA DDR používala chorvatská armáda. Jak se tam ona výzbroj dostala nedá problém zjistit....
  Těch 70 000 vojáků vycvičila ještě jugoslávská armáda (JNA) kde byla povinná vojenská služba. To byl její výsledek. tejný výsledek by byl v téddobě i v ČSFR / ČR
  díky výcviku v ČSLA
  Místo toho Chorvati mohli děkovat Srbům, že je nechali ustoupit z Bosny, kde by jinak byli postříleni jako králíci.
  ----------------
  já nestačím žasnout kolik lidí "přesně ví, jak se to má dělat a jak na to"
  MO přichází o docela skvělé "kapacity"
  Sám bych byl zvědav, kolik "nadšencůů při obdržení povolávacího rozkazu na druhou stranu republiky nebo by s radostí nastoupilo. A jak by se vyjadřovali po 6 měsících či roce služby.
  k personě pana Hynka. to co napsal je počátek předvolebního boje a politické agitace.
  Samozřejmě si "přihřívá svojí polívčičku" v oboru kterému rozumí, nebo se tak alespoň tváří, že tomu rozumí.
  xxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxx
  Já skutečně nepochopím, proč zdejší pisálkové až na čestné vyjímky ala kolega "Tesil" nestudují vojenské školy, neslouží v AČR, nejezdí po světě, necestují.
  Co v tom brání získat "přehled" v "oboru"??? Vlastní pohodlnost, lenost??
  Skrýt celý příspěvek

 • Maximus
  10:42 06.01.2017

  Prosím berte dobrovolně hasiče jen jako příklad faktu, ze dobrovolnost v komunim životě je u nás stále silná. Cely koncept AZ je od začátku špatně, resp. AZ měly být koncipovány ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Prosím berte dobrovolně hasiče jen jako příklad faktu, ze dobrovolnost v komunim životě je u nás stále silná. Cely koncept AZ je od začátku špatně, resp. AZ měly být koncipovány primárně jako záloha bojových útvaru.
  Rozhodne nelze očekávat, ze i v případě vhodně zvoleného konceptu TO budou stát první den desetitisíce zájemců ve Vyskove. Je to běh na dlouhou trať, která ale v konečném důsledku prinese svoje ovoce.
  V odhadech se držím poněkud níže 15 až 25 tisíc do roku 2030, ale pokud by měla s tímto počtem ACR problémy, tak muže rovnou ušetřit za mobilizaci cvičení, protože by to bylo stavení vzdušných zámku.
  Skrýt celý příspěvek

 • Maximus
  10:29 06.01.2017

  Náklady na TO by nebyly nijak enormní, stále je potřeba počítat s tím, ze AZtak je v průměru 5x levnější než profesionál a po tom co vím od kluků z Vyskova, tak si o novych ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Náklady na TO by nebyly nijak enormní, stále je potřeba počítat s tím, ze AZtak je v průměru 5x levnější než profesionál a po tom co vím od kluků z Vyskova, tak si o novych profesionálních nějaké velké iluze nedělám. Za cenu 1000 profesionálů muže mít ACR nejméně 5000 příslušníků AZ/TO.

  To yorkin: Bez vazby občana a armády bude armáda opět první na seznamu při škrtání státních výdajů a bude jen v populaci přibývat názor, ze armáda je v podstatě zbytečný luxus. To je můj zásadní argument pro samojedinou cestu "z vrchu". Armádě tak chybí základní zpětná vazba a nikdy nelze zapomínat na fakt, ze stát jsou především všichni jeho občane.
  Skrýt celý příspěvek

 • JiriR
  10:22 06.01.2017

  No Maxime, pochopil jsi méně než nic, z mého sdělení. Ale to nevadí, mně určitě ne. :-):-)

  No Maxime, pochopil jsi méně než nic, z mého sdělení. Ale to nevadí, mně určitě ne. :-):-)

 • yorkin
  10:17 06.01.2017

  Maximus: Však ano, já s úvahou o TO v zásadě souhlasím. V současné době by ale vybudování reálně funkční TO (50-100 000) do roku 2030 znamenalo, že na to dobu prakticky ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Maximus: Však ano, já s úvahou o TO v zásadě souhlasím. V současné době by ale vybudování reálně funkční TO (50-100 000) do roku 2030 znamenalo, že na to dobu prakticky paralyzujeme výcvik celého zbytku AČR, protože všichni VZP se budou věnovat jen výcviku příslušníků TO. A o počtech dobrovolníků mám své pochybnosti. Když se podíváme na míru naplněnosti leckterých krajských rot AZ (čest výjimkám), a to je zátěž pro příslušníky relativně malá, protože mnoho rot cvičí skutečně jen týden v roce. Já si klidně dovedu představit krajské prapory AZ, které budou cvičit právě spíše o víkendech na ochranu ODOS, KI... Ale nemám pocit, že by dobrovolní hasiči stáli fronty před rekruťáky. Ostatně právě dobrovolní hasiči mají výhodu, že jsou superlokální, prostě hasí ve své dědině, nebo ještě v pár sousedních na základně reciprocity. Tohle si nedovedu představit ani v rámci TO, ta vždycky bude organizována minimálně na úrovni kraje. Mít v obci pěší družstvo TO, které bude fungovat tak nějak autonomně (jako dnes JSDH) je vážně mimo moji představivost.
  Skrýt celý příspěvek

 • Maximus
  10:13 06.01.2017

  To David: Na strážní službu, která je v otázce ochrany KI a ODOS zásadní, není potřeba nějakého supervojaka. Stačí základní dovednosti, zvládnout bazalne obranu-útok, práce s ...
  Zobrazit celý příspěvek

  To David: Na strážní službu, která je v otázce ochrany KI a ODOS zásadní, není potřeba nějakého supervojaka. Stačí základní dovednosti, zvládnout bazalne obranu-útok, práce s komunikačními prostedky a zabezpečovacími systémy a střelecký výcvik. To lze v klidu zvládnout s motivovaný střelcem za 14 dni a pak to průběžně drilovat jeden víkend za jeden či dva měsíce. Za rok si dat praktické týdenní cvičení a víkendy si nechat na drilovani. Plus to prolomit motivacnimi a zdokonalujicimi kurzy - zdravotnický, pokračovací výcvik s rpg, ženijne-pyrotechnicky, ...

  Proti současnému tristnimu stavu by to byla posila ostrahy těchto objektu nezaplatitelna.
  Skrýt celý příspěvek

 • otecko
  10:05 06.01.2017

  U Poláků to přece není jen strach z Ruska, je to kus vlastenectví, jejich mladí nejsou zásadně jiní, měně rozmazlení než naši 18- tiletí, rozdíl je v tom, že jsou od mala vedeni ...
  Zobrazit celý příspěvek

  U Poláků to přece není jen strach z Ruska, je to kus vlastenectví, jejich mladí nejsou zásadně jiní, měně rozmazlení než naši 18- tiletí, rozdíl je v tom, že jsou od mala vedeni k tomu, být hrdí na svou zem, kdežto u nás žádná "občanská výchova"(skoro sprosté slovo) není, a dějepis 20 století málem že vynechává. A čím dále budeme od hrůz druhé světové války, tím to bude, při stávajících školních trendech horší. Ve společnosti chybí zapálenost pro bránění se, protože "našich 30 tanků a 14 Gripenů" nic nezmůže, jasně, s touto logikou se na to můžeme vykašlat, jak by to ale pro potencionálního nepřítele znělo " máme 500 tisíc vycvičených vojáků, schopných bránit republiku, a k tomu moderní Gripeny a modernizované tanky"... to už by znělo jinak.
  My jsme jako mladí sice stáli na blbé straně barikády, vojna byla občas pakárna, ale cítli jsme, že ten slib republice bychom v případě průseru splnili. Politiku jsme vlastně neřešili, tu nám museli do palice, více méně neúspěšně, nalejvat.
  Chce to začít znovu, signál od politiků, přes školy, mimoškolní činnost. Vždyť snad jen ti Skauti mají ve slibu že budou "pomáhat vlasti"..,
  A samozřejmě doplnit a obměnit techniku.
  To píšu jako táta, co má potomka v armádě.
  Skrýt celý příspěvek

 • yorkin
  10:01 06.01.2017

  David: Má to tu souvislost, že AČR buď ty peníze dá nakoupení nových bojových vozidel pěchoty nebo do financování výcviku a vybavení zmíněného kanonenfutru. A já jsem rozhodně pro ...
  Zobrazit celý příspěvek

  David: Má to tu souvislost, že AČR buď ty peníze dá nakoupení nových bojových vozidel pěchoty nebo do financování výcviku a vybavení zmíněného kanonenfutru. A já jsem rozhodně pro první variantu.
  Skrýt celý příspěvek

 • David
  09:51 06.01.2017

  Obnovení povinné vojenské služby...je otázkou, jak by to vypadalo. Pokud by to byl výcvik v délce 2-6 měsíců, tak za tu dobu se voják naučí řekněme pochodovat, v leže střílet na ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Obnovení povinné vojenské služby...je otázkou, jak by to vypadalo. Pokud by to byl výcvik v délce 2-6 měsíců, tak za tu dobu se voják naučí řekněme pochodovat, v leže střílet na terč., možná řekněme i poslušnosti. ale to je zoufale málo. Proti profesionálnímu vojákovi se takový odvedenec nechytá a může maximálně plnit roli kanonenfutru. Ten mohl mít svůj význam naposledy za první světové války, dnes je k ničemu.
  Na druhé straně je zde příklad třeba Izraele. Dvouletá či tříletá základní služba, intenzivní výcvik. několik vojenských cvičení do roka. Ano, tak lze dosáhnout velmi dobrých výsledků,ale za cenu vysokých nákladů, srovnatelných s náklady na profesionálního vojáka.
  Ano, je faktem, že AČR má dnes jen omezené množství zbraní, jen 14 stíhaček atd. Ale jak to souvisí s rozhodováním mezi povinnou vojenskou službou a profesionální armádou? A kde pro ty nově cvičené vojáky sebereme výzbroj?
  Ano, česká armáda je malá, sama o sobě by obranu území nezvládla proti protivníkovi, jakým je např. mnohem větší Rusko. Jenže to by nedokázala ani třikrát větší armáda. Jedinou obranou proti takovým protivníkům je začlenění do nějaké větší bezpečnostní formace. Takovou zde máme v podobě celkem funkčního NATO, není třeba vymýšlet nic nového. Takže vyvarujme se zbytečných experimentů.
  Skrýt celý příspěvek

 • Maximus
  09:51 06.01.2017

  Cesta k dostatečným počtum TO je běh na dlouhou trať a je docela možné, ze by nám těch 10-12 let mohlo jednou docela chybět. Jak už několikrát předtim:-(.

  Cesta k dostatečným počtum TO je běh na dlouhou trať a je docela možné, ze by nám těch 10-12 let mohlo jednou docela chybět. Jak už několikrát předtim:-(.

 • Maximus
  09:45 06.01.2017

  To JiriR: Pohybují se dlouhodobě ve specifické střelecké komunitě, pro kterou je normální nedělat jen dírky do papíru, ale řešit bojovou taktiku, survival dovednosti i vojenskou ...
  Zobrazit celý příspěvek

  To JiriR: Pohybují se dlouhodobě ve specifické střelecké komunitě, pro kterou je normální nedělat jen dírky do papíru, ale řešit bojovou taktiku, survival dovednosti i vojenskou teorii, etc. V ČR je takovýchto střelců opravdu dost, jen současné podmínky AZ absolutně nereflektuje možnosti "tátu od rodin", kteří mají rodinu, firmu, hypotéku a nechtějí vše jen obětovat svému koníčku zvaného armáda.
  Jsou ale ochotni část svého času věnovat zvýšení schopnosti se postarat o své blízké a komunitu ve které žijí v případě krize přírodního či vojenského charakteru.
  Ze se ti nepovedlo zorganizovat na AN dobrovolně cvičení je asi spis problém v celkovém pojetí tohoto záměru, tvého potenciálu a reálných možnosti a samozřejmě i spektra přispěvatelů AN :-).

  To Yorkin: Problém přístupu z hora je v tom, ze proste bude chybět přirozená vazba občanů a armády. Viz moje varování před variaci na téma 1938.

  Co nám pomohou tři brigády v situaci, kdy se rozhodne na KI (a občas to prolozi nějakým měkkým cílem) zaútočit několik týmu radikalizovanych muslimských drbanu či zelených muziku bez insignii? Po tři-čtyř denním blackoutu nastává ve společnosti chaos a státní řízení je na hranici kolapsu, začne docházet k rabování a všechny ty brigády budou rady, ze budou zvládat udržet pořádek ve větších městech a podporovat nedostatečné kapacity IZS. Kde jsou pak kapacity na vedení nějaké smysluplné bojové činnosti? Nebo se na obyvatelstvo armáda vykašle a bude řešit bojovou činnost? Jaká pak asi bude bojová morálka, když vojáci budou vědět, ze jejich rodiny jsou vydány napospas rabování a kolapsu distribuci bazalnich věci, jako je jídlo, voda, teplo, etc..

  Podle mne je potřeba začít z obou stran, ale oba se shodneme, ze befelem nařízena vojenská služba není to správně řešení.

  Tradice dobrovolnosti sloužit pro svoji komunitu je u nás hluboce zakořeněna, viz více než 340 tisíc dobrovolných hasičů v ČR. I jen desetina tohoto stavu v TO by vyřešila otázku ochrany KI, ODOS, podporu IZS, CO a ještě by zbyly síly pro podporu bojových i nebojových jednotek ACR. Je to ovšem o ochotě začít s koncepčními změnami a nečekat, ze pečení holubi budou létat sami do huby.
  Rozvoj TO by umožňoval budovat ACR postupně kapacity pro případnou mobilizaci.
  Ještě bych přidal jeden zásadní argument - vzhledem k současné situaci ve světě a stále se urychlujícim tempem vývoje rady konfliktu je potřeba, aby stát dokázal reagovat ozbrojenou silou co nejdříve a co nejefektivněji. TO by poskytla čas na případnou mobilizaci, která by v nejoptimistictejsich představách trvala 3 měsíce. KI a ODOS by tak byly bazalne chráněny už od počátku konfliktu, což je v konceptu hybridního/nelineárních konfliktu podle mne klíčové.
  Skrýt celý příspěvek

 • marfolodej
  09:19 06.01.2017

  na vojnu a na rok, a do 40 jezdit 2x za rok na týdenní cviko, možné výhody: ulěvy na daní, zbroják, řidičák. Žádný výjimky...fšeci chlapi 18+...teda krom invalidů, slabozrakých a ...
  Zobrazit celý příspěvek

  na vojnu a na rok, a do 40 jezdit 2x za rok na týdenní cviko, možné výhody: ulěvy na daní, zbroják, řidičák. Žádný výjimky...fšeci chlapi 18+...teda krom invalidů, slabozrakých a tělesněpostižených a težce nemocných. Chluchoněmý bych nechal si vybrat zda ano bo ne.
  Skrýt celý příspěvek

 • yorkin
  09:00 06.01.2017

  Semtam: Jistě, můžou se cvičit decentralizovaně, ale kde? V našich už teď přecpaných vojenských prostorech? Posádková cvičiště prakticky neexistují, všechno prodáno či převedeno na ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Semtam: Jistě, můžou se cvičit decentralizovaně, ale kde? V našich už teď přecpaných vojenských prostorech? Posádková cvičiště prakticky neexistují, všechno prodáno či převedeno na obce, obnova prakticky nemožná. Navíc, kdo ty lidi bude cvičit, kdo jim bude vařit atp.? To máme skutečně odloupnout další tisíce z našeho neslavného počtu vojáků z povolání, aby se starali o výcvik desetitisíců osob ročně do úrovně "vím, jak se drží kosa"?

  JiriR: Fajn, to se mi líbí (i když si zdaleka nejsem jistý, zda ještě máme ve skladech 50 000 Sa 58). Ale pořád říkám: MO a GŠT nemají kapacity na řešení tolika úkolů zároveň (jak ukazuje rychlost akvizičního procesu). Proto je třeba se teď soustředit na funkční profesionální armádu a AZ. Diskuse o tom, zda je lepší nějaká forma teritoriální domobrany nebo národní gardy můžeme otevřít potom. Což je v ideálním případě tak za 10-12 let.
  Skrýt celý příspěvek

 • Luky
  08:59 06.01.2017

  No mě se s logikem sloužit nechce. Člověk by si po drilu a střelbách chtěl třeba jen tak vydechnout, pokóřit nebo poklábosit...to by nešlo.

  Mě se Maximův plán líbí. Není jen ...
  Zobrazit celý příspěvek

  No mě se s logikem sloužit nechce. Člověk by si po drilu a střelbách chtěl třeba jen tak vydechnout, pokóřit nebo poklábosit...to by nešlo.

  Mě se Maximův plán líbí. Není jen strach z Ruska.
  Skrýt celý příspěvek

 • JiriR
  08:50 06.01.2017

  Velký dojem na mně udělala operace Oluja v Chorvatsku, kdy bylo mobilizováno před operací 70 000 lidí, kteří měli vojenské návyky. Můj plán: název útvaru Česká národní garda, ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Velký dojem na mně udělala operace Oluja v Chorvatsku, kdy bylo mobilizováno před operací 70 000 lidí, kteří měli vojenské návyky. Můj plán: název útvaru Česká národní garda, výcvik 6 víkendů v roce, cíl: 50 000 lidí, příspěvek 20 000 Kč/osobu= 1 miliarda Kč. Zbraně: to co je ještě ve skladech- SA58, rpg 75 aj., část příslušníků- dopravci s tatrami (smlouva xy Kč: pro případ cvičení a mobilizace poskytnout vozy).
  PS1: To co píše Maximus se nepovede- chybí polský strach, základní pohon teritoriální obrany. PS2:Když jsem tady kdysi navrhoval pro začátek vznik „praporu armádních novin“ na bázi dobrovolného cvičení, pro začátek a dal jsem jenom nezávazně hlasovat: palec nahoru kdo je pro a palec dolů proti, hádejte jak to dopadlo: skóre bylo 0/0. Proto si Maxime myslím, že zrovna tady spíše ztrácíš čas.
  Skrýt celý příspěvek

 • Jura99
  08:29 06.01.2017

  Argonaut.cz: počet obětí války je zavádějící údaj. BTW Poláci se pokusili bránit a přišli o 16% populace. To číslo totiž ovlivňuje počet židovských obětí, kterých bylo v Polsku ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Argonaut.cz: počet obětí války je zavádějící údaj. BTW Poláci se pokusili bránit a přišli o 16% populace. To číslo totiž ovlivňuje počet židovských obětí, kterých bylo v Polsku 3mil. a v ČSR asi 270tis., zejména jde o židy z Podkarpatské Rusi (140tis.). Židé by zahynuli v KT i pokud bychom se bránili, jedině bychom museli Německo sami bez spojenců porazit, v to nedoufali ani optimisté. Sám bych ale taky hlasoval pro obranu před Německem, dostali by slušný nářez, ale nevyhráli bychom, už pro nedostatek vůle u našich menšin ale i bratrů Slováků. Jen Češi a Rusíni by tu obranu nevytrhli.
  Skrýt celý příspěvek

 • yorkin
  08:27 06.01.2017

  Zde autor článku :-)

  Maximus: Ano, úvahy o další, více lokální úrovni AZ nejsou špatné, nakonec sám zmiňujete Polsko. Jen je dobré nezapomenout, že polská armáda je co se týče ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Zde autor článku :-)

  Maximus: Ano, úvahy o další, více lokální úrovni AZ nejsou špatné, nakonec sám zmiňujete Polsko. Jen je dobré nezapomenout, že polská armáda je co se týče celkové vybavenosti na tom podstatně lépe (stačí se podívat třeba na stav tankového vojska), domobrana cvičí 24 dní v roce (tj. víc než většina AZ AČR) a ještě za to musí poměrně dost platit. Což jde, protože prostě cítí potřebu determinovanou ohrožením z Ruska. V ČR tohle ohrožení vnímáno není a Realisté mocně pracují na tom, aby vnímáno nebylo.
  Já jsem ale přesvědčený, že armádu je třeba budovat shora, tj. až budeme mít tři moderně vybavené, certifikované bojové brigády na plných stavech a 20-25 000 lidí v AZ, bavme se o mobilizaci, domobraně atp.
  Skrýt celý příspěvek

 • Maximus
  00:32 06.01.2017

  To Left: Už od nejstarších dob máme zase doloženo, ze lidé motivováni strachem o přežití své rodiny a svého státu bojovali velmi statečně - už třeba bitva u Thermophyl a to ...
  Zobrazit celý příspěvek

  To Left: Už od nejstarších dob máme zase doloženo, ze lidé motivováni strachem o přežití své rodiny a svého státu bojovali velmi statečně - už třeba bitva u Thermophyl a to podotýkám, ze tam nebylo jen mediálně nejznámějších 300 Spartanu. V této situaci Siciliáni rozhodne nebyli. Po porážce je čekal mír, holky a americké zvykacky :-)
  Skrýt celý příspěvek

 • Maximus
  00:20 06.01.2017

  Najdete mne na Max76(zavináč)centrum.cz. E-mail zde na AN není již platný.

  Najdete mne na Max76(zavináč)centrum.cz. E-mail zde na AN není již platný.

 • Left
  23:29 05.01.2017

  To Maximus:
  Ona je trochu otázka, zda ta vazba potencionálních příslušníků teritoriální obrany na svůj region, domov, rodinu by vedla k jejich větší vůli klást ozbrojení ...
  Zobrazit celý příspěvek

  To Maximus:
  Ona je trochu otázka, zda ta vazba potencionálních příslušníků teritoriální obrany na svůj region, domov, rodinu by vedla k jejich větší vůli klást ozbrojení odpor.

  Tento kalkul udělal i Mussolini v roce 1943 kdy pro obranu Sicílie vyčlenil primárně vojáky ze Sicílie, protože předpokládal, že svou domovinu budou bránit do posledního dechu oproti vojákům z jiných regionů, kterým by nějaká Sicílie byla naprosto lhostejná. Efekt byl nicméně opačný - úspěch operace Husky byl umožněný díky vysoko přes 100 000 zajatým Italů, kteří vydali Sicílii téměř bez boje právě pro to, aby jejich vesnice nebyly zničeny a jejich příbuzní zabiti.


  Je to samozřejmě specifický příklad a nelze z něj tak snadno extrapolovat. Pokud by TO čelila například nějakým teroristickým nebo diverzním akcím zaměřeným na KI a ODOSy, tak by ten vztah k "tomu svému" asi fungoval, ale v případě nějakého soustavnějšího tlaku - tedy nejen nějaké ojedinělé jednorázové akci - bych to tak jasně neviděl. Tam by byly podstatnější jiné faktory. Nicméně samozřejmě nezpochybňuju objektivní výhody jako znalost místního terénu atp.

  P.S. Moc bych Vás chtěl poprosit o ozvání se na mail, který Vám pan šéfredaktor Grohmann posílal někdy v polovině prosince. Opravdu byste mi pomohl.
  Skrýt celý příspěvek

 • pks_
  23:28 05.01.2017

  Pokud by chtěli cvičit šest týdnů, tak to je 8 nástupních termínů v roce a v každém okamžiku by bylo ve výcviku řádově 7500 branců, což by vyžadovalo přibližně tisíc ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Pokud by chtěli cvičit šest týdnů, tak to je 8 nástupních termínů v roce a v každém okamžiku by bylo ve výcviku řádově 7500 branců, což by vyžadovalo přibližně tisíc profesionálních vojáků - klidně starších vysloužilců pro jejich velení a výuku. To nejsou úplně nerealizovatelná čísla. Máme 14 krajů, takže v každém kraji by měli zajistit trvalou existenci jednoho útvaru s 500 VZS.

  Osobně si ale myslím, že 6 týdnů je přece jen málo. Je to dobré na seznámení se s vojenstvím, ale po měsíci máme nezkušeného vyjukaného "zajíce" a je potřeba ty návyky dostat trochu do krve. Pokud to budou mít už při nástupu "za 42", tak se ani nestihnou smířit s tvrdou realitou vojenského života a už budou venku. Také by bylo dobré, aby se setkaly aspoň dva nástupní termíny - aby ti starší mohli předávat zkušenosti mladším.
  Skrýt celý příspěvek

 • Maximus
  20:54 05.01.2017

  Rovněž nástup dobrovolníků do TO by byl pozvolnější a negeneroval by tak nárazové výdaje z armádního rozpočtu.
  Současné AZ by zůstaly primárně jako záloha bojových útvarů a TO by ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Rovněž nástup dobrovolníků do TO by byl pozvolnější a negeneroval by tak nárazové výdaje z armádního rozpočtu.
  Současné AZ by zůstaly primárně jako záloha bojových útvarů a TO by řešila ostrahu KI a ODOS plus postupně (s narůstajícím počtem) další podpůrné funkce jak pro AČR, tak by i hrála roli podpory IZS a CO.
  Skrýt celý příspěvek

 • Maximus
  20:37 05.01.2017

  Fakt, že bezpečnostní expert nové strany Realisté a prezident Asociace obranného průmyslu v jedné osobě Jiří Hynek prosazuje zavedení povinné vojenské služby a dokonce ji má ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Fakt, že bezpečnostní expert nové strany Realisté a prezident Asociace obranného průmyslu v jedné osobě Jiří Hynek prosazuje zavedení povinné vojenské služby a dokonce ji má zásadní podmínku pro koaliční vyjednávání je "pochopitelné". Pokud by armáda nárazově musela nakupovat výzbroj i výstroj pro sto tisíc branců, plnit NZ, budovat kapacity pro výcvik,.... tak by to byl pěkný "vejvar" pro obranný průmysl a asi i "Realisty", které pan Hynek zastupuje.

  Neříkám, že je to přímo špatně, ale střet zájmů tu určitě je.

  Navíc vytvořit sounáležitost státu a občana se státem pomocí "béfelu" a za aktuální geopolitické situace jaká panuje ve střední Evropě není příliš realistická :-).

  Daleko pragmatičtější je řešit dobrovolně a za použití "šedé kůry mozkové". U mnoha lidí a zejména vojáků panuje představa, že musí udělat blok výcviku a z něho vypadne hned na konci "instantní" voják.

  V Polsku i jinde Teritoriální obrana funguje jinak - úvodní +- 14 denní úvodní kurz a pak jeden víkend v měsíci a použitelný voják tak vzniká po roce či dvou.
  Trvá to pochopitelně déle, ale daleko lépe se pracuje na regionální úrovni a právě dobrovolná platforma vytváří onen potřebný most mezi občany a armádou.
  Skrýt celý příspěvek

 • Maximus
  18:10 05.01.2017
  Oblíbený příspěvek

  Jiří Hynek i autor tohoto článku nechápou výraznou změnu, která se odehrála v této zemi a mezi jejími občany. Výrazně se změnil náhled občana na smysl i roli státu a samozřejmě i ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Jiří Hynek i autor tohoto článku nechápou výraznou změnu, která se odehrála v této zemi a mezi jejími občany. Výrazně se změnil náhled občana na smysl i roli státu a samozřejmě i sounáležitost s ním.

  Řešit „odtržení“ státu od občana „béfelem“ je nejen nešťastné, ale i politicky dost problematické.

  Pokud tady nebude vůle politiků a především jejich voličů něco změnit, nemá smysl řešit třetí brigádu, pokročilé zbraňové systémy či jiné finesy silné a schopné armády, protože až bude nutné bojovat za naši svobodu, tak může být k dispozici moderní vojenská technika, třeba i vůle politické reprezentace bojovat, ale minimum občanů ochotných zapojit se do konfliktu. Opět by jsme posloužili k dovyzbrojení našeho nepřítele.

  Proto nezbytné najít funkční platformu, jak zapojit co největší množství občanů do obrany vlastní země a obnovit tak přirozenou vazbu mezi občanem, státem a armádou. To samozřejmě žádným „béfelem“ bez podpory totalitní propagandy nelze dosáhnout.

  Daleko smysluplnější je vytvořit další úroveň AZ, která by byla založena na:
  • Dobrovolnosti, respektu a smysluplné participaci dobrovolníků na obraně státu
  • Přiměřené časové náročnosti
  • Adekvátních fyzických požadavcích
  • Dostatečnou motivací a atraktivním výcvikem
  • Návazností na svoje bydliště
  • Možnost využít některé „schválené dle typu a ráže“ zbraně držitelů ZP
  • V případě operačního nasazení mít stejné podmínky jako současné AZ

  V zemi, kde je více než 340 tisíc dobrovolných hasičů, více než 300 tisíc držitelů zbrojních průkazů, kteří mají mezi sebou více než 40 tisíc samonabíjecích verzí útočných pušek a samopalů, dokáže se tu uživit docela dost firem poskytujících střelecký a taktický výcvik na velmi vysoké úrovni pro velmi početnou komunitu střelců v ČR, … by neměl být problém při vhodně zvoleném konceptu další dobrovolné třídy AZ („Teritoriální obrany“) naplnit poměrně rychle primární potřeby AČR.

  Je potřeba si uvědomit, že v ČR máme více než 1400 objektů kritické infrastruktury klíčové pro chod státu i život jejich obyvatel a rovněž i velké množství ODOSů. Když se vezme v potaz, že řada z těchto objektů je rozsáhlá, v některých případech jde i o liniové stavby, tak počet osob potřebných jenom k jejich ostraze je obrovský. Stejně tak nároky na počty vojáků, které by bylo potřeba např. při masivních teroristických útocích na posílení ostrahy tzv. měkkých cílů by byl značný.

  Profesionály to řešit nelze, protože vhodných zájemců je díky demografii a dalším faktorům na pracovním trhu málo (už nyní se musely nároky dost snížit) a navíc je profesionál v průměru minimálně 5x provozně dražší než AZ. A držet desetitisíce profesionálů jen pro ostrahu KI a ODOS je ekonomický nesmysl. Současný stav, kdy řadu těchto objektů střeží v lepším případě jeden či dva „veteráni“ od policie či armády z outsourcované BA za minimální plat, často už důchodci či téměř invalidní, není asi v případě reálného nebezpečí teroristického útoku či hybridní války zrovna ideální.

  Právě v této situaci by měla nastoupit „Teritoriální obrana“ a bránit „to svoje“.

  Proto v této době má velký smysl vytvořit apolitickou obrannou strukturu spadající pod AČR, která by využívala toho, že občané mohou smýšlet „provýchodně“, „prozápadně“, „proimigrační“ či zcela jinak, ale pokud jim někdo bude chtít odstřelit tanky s chlórem či čpavkem v chemičce ve městě, kde žije jejich rodina a přátelé, poškodit přehradní hráz nad jejich vesnicí, zaútočit na JE či energetickou infrastrukturu, na které je závislý nejen tento stát, ale i oni sami, tak jejich motivace bude logicky dostatečná a smysluplná.

  Stačí si vzpomenout na Vrbětice, kolik dokázaly vázat na sebe % kapacit AČR a to bylo „jen jedno jediné pírko“. Ani kdyby celá AČR včetně GŠ a pracovníků MO nastoupina na posílení ostarhy KI a ODOS, tak nepokryjí služby v potřebných počtech.
  Skrýt celý příspěvek

 • semtam
  17:46 05.01.2017

  Proboha, kdo je ten Jan Klusáček, ten má argumenty že bych brečel :D

  Vyškov nezvládne ročně cvičit 60 000 vojáků? To myslí vážně, kdyby k tomu došlo, tak je asi jasný, že by AČR ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Proboha, kdo je ten Jan Klusáček, ten má argumenty že bych brečel :D

  Vyškov nezvládne ročně cvičit 60 000 vojáků? To myslí vážně, kdyby k tomu došlo, tak je asi jasný, že by AČR nemohla mít pro základní přípravu jenom Vyškov a zvětšovat Vyškov na takovou úroveň aby mohl cvičit takový poměr vojáků je samo o sobě demence.

  Ano, armádu čeká značné přezbrojení, jenže kdyby mělo dojít k mobilizaci, tak najednou zjistíme, ne že nikdo nic neumí, ale nemáme uniformy, nemáme zbraně a profi armáda ubrání kolik % území ČR?

  Armáda je stavěná pro válku. Naštěstí už vyšuměl její expediční směr. Armáda musí počítat s mobilizací a být na ni připravená. Kdyby nyní měla být vyhlášena mobilizace, tak kolik lidí vycvičíme na základní kurz, kolik lidí dokážeme vyzbrojit či jim dodat techniku. Mobilizovaná armáda by se v současné době spíš podobala armádě současné. Je málo instruktorů, je málo všeho.

  Šesti týdenní kurz by spíš vypadal jako letní tábor, jenže mnohé by naučil a nikoho nezatěžoval, teda určitě by se někdo našel. Zároveň by armáda byla nucena doplnit sklady proviantu, zbraní i munice. To pro mobilizaci je důležité, jinak mobilizace ztrácí smysl.

  Myslím, že by to nebylo obzvlášť nákladné. Má to celkově rozhodně víc plus než mínus.

  Kapitolou samo o sobě je postoj společnosti k armádě, ale to je zas jiný úkol.
  Skrýt celý příspěvek

 • Argonaut.CZ
  17:42 05.01.2017

  bojovaly v regulerní válce. aby se toho zase někdo nechytil...

  bojovaly v regulerní válce. aby se toho zase někdo nechytil...

 • GAVL
  17:41 05.01.2017

  Až si stát a národ uvědomí zodpovědnost za jedince, tak bude tolik lidí ochotno být vojensky připraveno bránit svou zemi a svůj národ s takovým nadšením, že si to každý zvládne ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Až si stát a národ uvědomí zodpovědnost za jedince, tak bude tolik lidí ochotno být vojensky připraveno bránit svou zemi a svůj národ s takovým nadšením, že si to každý zvládne zajistit soukromě v rámci svého volna a nebude tudíž potřeba řešit povinnou či nepovinnou přípravu organizovanou státem.
  Lidi si pak klidně i budou platit aspoň ty hadry aby měli v čem nastoupit.

  To, že někoho budu půl roku a víc votravovat , když o to nestojí tak z něho vojáka stejně neudělám. Být připraven znamená cvičit celý život.
  Stačí se podívat na Ukrajinu jak to vypadá.

  Za komára na to bylo , páč jinak skoro nic nebylo. Životní úroveň obyvatel je dnes vyšší stačí se podívat na to množství aut. To , že je to na úkor obranyschopnosti a s tím souvisí i porodnost, je druhá věc. Dále bych řekl , že na tom reálně byl náš průmysl daleko lépe. Po pádu komunistického bloku jsme opustili mnoho trhů se slovy, že se to nevyplatí tam vyvážet a přitom se v zápětí o ně začaly rvát západní podniky. Naše republika měla celkem slušné obchodní loďstvo na to , že nemáme moře a to také přinášelo nemalé peníze.
  Zdravotnictví. Za komára byla jedna televize na celé patro možná i na celé oddělení, dneska je v nemocnicích víc televizí než pacientů.
  Takže důvodů proč dnes na to není a tenkrát bylo je na celou knihu.
  Skrýt celý příspěvek

 • Argonaut.CZ
  17:41 05.01.2017

  Tím, že není povinné jsem myslel, že nikomu jinému, než nám, na nás nezáleží a záležet nebude. Přesně to je případ roku 1938, koneckonců i 68.

  Jestli chceme přežít, tak si to ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Tím, že není povinné jsem myslel, že nikomu jinému, než nám, na nás nezáleží a záležet nebude. Přesně to je případ roku 1938, koneckonců i 68.

  Jestli chceme přežít, tak si to musíme vždy zajistit sami. Neexistuje žádná garance.

  Osobně jsem přesvědčen, že v 38 se mělo tehdejší Československo bránit, ale nechci zde spouštět flame. Poměry ztrát obyvatelstva jsme totiž měli cca 3,5% populace, vyšší než např. Británie (cca 1% obyvatelstva) a Francie (1,35%) - viz: https://cs.wikipedia.org/wiki/...
  Z tohoto pohledu je Mnichov dost hořké vítězství přežití národa, pokud má větší ztráty než národy, které bojovaly.
  Skrýt celý příspěvek

 • Jura99
  17:13 05.01.2017

  Argonaut.CZ: právě proto, že jsme malí, musíme v tom umět chodit, přežití státu i národa JE povinné. Není žádné umění bezmyšlenkovitě padnout, to si mohli dovolit Rusové resp. ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Argonaut.CZ: právě proto, že jsme malí, musíme v tom umět chodit, přežití státu i národa JE povinné. Není žádné umění bezmyšlenkovitě padnout, to si mohli dovolit Rusové resp. Sověti. Naše smůla, že si neumíme vyhodnotit události 1938-1945 jako naše velké vítězství, kterým opravdu byly a pořád se naříká, že jsme se nebránili. Přitom co mají říkat Němci, na co mají být hrdí, když dvě velké světové války katastrofálně prohráli? Co je horší, katastrofálně prohrát na bojišti nebo vyhrát kombinací šikovné politiky a byť symbolické účasti a frontě ? Češi mají velmi bohatou vojenskou historii počínaje počátkem své existence (cca 8.století) a nemáme se za co stydět. Stydět se mohou ti, co bojují desítky let, obětovali všechno, zničili si zemi a výsledek nula (třeba Afghánci).
  Skrýt celý příspěvek

 • Rase
  17:12 05.01.2017

  Ze zacatku by asi plne postacoval dobrovolny kurz po dobu 2-3 mesice. Otestoval by se tak zajem, kapacity, materialni moznosti, infrastruktura i veleni. Odvody muzou pockat, nez se ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Ze zacatku by asi plne postacoval dobrovolny kurz po dobu 2-3 mesice. Otestoval by se tak zajem, kapacity, materialni moznosti, infrastruktura i veleni. Odvody muzou pockat, nez se vychytaji chyby.
  Skrýt celý příspěvek

 • Argonaut.CZ
  16:38 05.01.2017

  Jenže ona je pointa někde jinde. Vojenský kurz, je jedno, jak dlouhý, by měl především vést k vlastenectví a uvědomění si vlastní odpovědnosti za stát a národ.

  Nikdy nebudeme ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Jenže ona je pointa někde jinde. Vojenský kurz, je jedno, jak dlouhý, by měl především vést k vlastenectví a uvědomění si vlastní odpovědnosti za stát a národ.

  Nikdy nebudeme mít armádu, která představuje silného protivníka pro velké státy jako je Německo, nebo Rusko. Ale jde o to, mít dostatečnou sílu na to, aby protivník zvažoval cenu za vítězství a ta cena byla příliš vysoká. Svoboda se nedá koupit, ale musí se na konci dne vybojovat.Přežití státu, ani národu není povinné. A pokud se v lidech tato odpovědnost nepěstuje, není co bránit. Má snad někdo pocit, že 18000 vojáků s 33 modernizovanými tanky, neexistující PVO a 14 pronajatými Gripeny něco ubrání? Že vyprodané armádní sklady neobují a neoblečou ani záložáky a ministr obrany vrací miliardy v rozpočtu?

  Pořád si říkám, jak je možné, že za komárů mohla mít armáda 250.000 oblečených vojáků s výbavou... :)

  Pořád platí a platit bude, že kdo neplatí vlastní armádu, bude platit cizí.
  Skrýt celý příspěvek

 • marfolodej
  16:35 05.01.2017

  na rok a je to...

  na rok a je to...