NÁZOR: Obnovení povinné vojenské služby není krok správným směrem

Voják Armády ČR / Zdeněk Koza

Bezpečnostní expert nové strany Realisté a prezident Asociace obranného průmyslu v jedné osobě Jiří Hynek snad pod dojmem teroristických útoků v Berlíně, zveřejnil plán své strany na znovuzavedení základní vojenské služby. Dokonce prohlásil, že v případě volebního úspěchu, bude tento bod představovat zásadní podmínku pro koaliční vyjednávání. Článek vyšel původně na On War | On Peace

Šest týdnů základního výcviku nikoho nezabije (žádný ztracený rok či dva jako kdysi), trochu si zocelit tělo a naučit se, jak používat zbraň, to také nikomu nemůže ublížit. V případě vojenského konfliktu řekněme ukrajinského ražení se dozajista bude hodit, pokud čeští občané budou mít za sebou alespoň základní pěchotní výcvik a armáda tak bude mít šanci mobilizované smysluplně využít.

Na první poslech jde tedy o docela sympatický koncept. Pokud se nad ním však zamyslíme hlouběji, vyplave na povrch řada poměrně zásadních praktických problémů.

Tím prvním je samozřejmě motivace. Nesmíme se nechat okouzlit nadšenými prohlášeními o plnění rekrutačních cílů na 120 %. V roce 2015 se podařilo k útvarům získat 1785, ke studiu Univerzity obrany ve služebním poměru 365 nových vojáků. Do aktivní zálohy pak necelá stovka.

To je jistě lepší než v minulosti, ale naplněnost řady útvarů je stále tristní. Na dobrovolné vojenské cvičení odpovídající rozsahu navrhované povinné služby se přihlásilo pár desítek lidí. Z nich by se nejspíš osmnáctiletí dali spočítat na prstech jedné ruky.

Velká touha po službě vlasti se zbraní v ruce mezi mladými lidmi tedy zjevně není. Pokud by přitom zůstala současná úroveň zdravotních testů, které vyřazují motivované uchazeče na základě marginálních starých zranění či dobře kompenzovaných onemocnění, dá se realisticky předpokládat, že by se základní vojenská služba stala opět zcela dobrovolnou.

Prakticky každý, kdo by se jí účastnit nechtěl, by snadno doložil, že má takové či onaké zdravotní obtíže, kvůli nimž se výcviku zúčastnit nemůže. Totéž ostatně platí i pro fyzické testy. Nikdo jistě nemůže být donucen, aby „zvládl“ fyzické testy.

Jakou ale úroveň asi bude mít výcvik skupiny, v níž se potká 120 kg hráč počítačových her s dívčinou (Hynek přitom chce povinný výcvik pro obě pohlaví), která i s obuví váží 40 kg, a vrcholovým sportovcem. Zatímco za starých časů poskytoval rok či dva povinné vojny přeci jen určitý prostor, aby se i gaučový povaleč dostal do formy (a přinejhorším skončil někde ve skladu či za kancelářským stolem), za šest týdnů navrhovaného výcviku se to ovšem nestihne. O zhoršující se fyzičce dnešní mládeže ani nemluvě.

Nesmíme ale zapomenout ani na kapacity. Pokud každý rok dosáhne osmnácti let věku cca 100 000 lidí v ČR, můžeme odhadnout, že v případě velmi liberálních zdravotních a fyzických přepokladů by 60 000 z nich skutečně mělo povinný výcvik absolvovat. V současnosti se dá říci, že ve kterémkoli okamžiku se kurzu základní přípravy (ať už šestitýdenního nebo tříměsíčního) účastní ve Vyškově něco přes 600 lidí. Reálná roční kapacita je tedy nyní asi 2500 rekrutů (do služebního poměru i do aktivní zálohy).

Vyškovské kapacity by se tedy musely navýšit pětadvacetkrát, aby se podařilo vycvičit 60 tisíc osmnáctiletých každý rok. Tak velký samozřejmě vyškovský areál není. A dostatečné kapacity ovšem nejsou ani nikde jinde. Existující vojenské prostory, které v minulých letech prošly řadou kol okrajování a rušení, jsou stěží schopny uspokojit potřeby výcviku AČR v současné velikosti. 

Smysluplný výcvik se ovšem na dvoře kasáren provádět nedá (tím spíš, že v posledních 15 letech byla prodána či na obce převedena i valná většina těch kasáren).

Další záhadou jsou instruktoři. Najít lidi s minimem pedagogických schopností a současně na potřebné odborné úrovni, kteří budou schopni velkým skupinám ne příliš motivované mládeže vštípit základy vojenského řemesla, asi nebude úplně triviální.

To jsme se ještě vůbec nedostali k výzbroji a výstroji. Přes ujišťování ministra Stropnického se stále nezdá, že by ve výstrojních skladech bylo dostatek maskáčů, batohů či (použitelných!) bot pro všechny naše současné vojáky. Leckteré jednotky (minimálně AZ) doposud používají a ještě nějakou dobu používat budou Sa vz. 58 a Pi vz. 82, pro něž je však k dispozici čím dál tím méně dílů i munice.

Co si oblečou a z čeho bude střílet těch 60 000 lidí, kteří budou muset ročně projít povinným výcvikem, zůstává značným otazníkem.

Armádu České republiky čeká v příštích osmi letech podle schválené koncepce rozvoje mnoho velkých výzev. Mimo přezbrojení ze sovětských na NATO-kompatibilní systémy (BVP, vrtulníky, tanky, dělostřelectvo, PVO…) se počítá i s budováním nové brigády a dalším rozvojem řady schopností.

Z hlediska řízení, rekrutace i akvizic jde o největší úkoly od roku 1989, doposud se vždy jen rušilo a omezovalo. Představa, že tento náročný, avšak realizovatelný, proces narušíme politickým úkolem armádě vycvičit navíc každoročně 60 000 málo motivovaných teenagerů, je mírně řečeno nerozumná.

Podstatně užitečnější se jeví v politickém konsensu (žádné otáčení o 180 stupňů každé čtyři roky) soustředit síly na radikální zvýšení rozpočtových prostředků na 2 % HDP, co nejrychlejší a nejefektivnější provedení změn, které mají potenciál skutečně přispět ke zvýšení bojeschopnosti AČR, nastavení akvizičního procesu tak, aby zohledňoval reálné potřeby armády i strategické a ekonomické zájmy České republiky jako celku, na smysluplné a srozumitelné řízení lidských zdrojů, což se týká nejen rekrutace, ale také kariérního postupu a ukončování služebního poměru.

V neposlední řadě i na posílení role Aktivní zálohy AČR (vč. zajištění, aby všechny jednotky využívaly zákonné maximum pro výcvik, tj. 28 dnů) a zahájení spolupráce s organizacemi, které mají blízko k branné problematice, ať už jsou to střelecké, či letecké kluby, kynologové.

Nahlásit chybu v článku

Doporučte článek svým přátelům na sociálních sítích

Související články

Výběrové řízení k průzkumným týmům 4. brn pokračuje

Ve výběrovém řízení k průzkumným týmům (PzT) 4. brigády rychlého nasazení (4. brn) zůstává 13 ...

Vzorem studentů Univerzity obrany je Jiří REGI Schams

Sestra Regiho Petra Schamsová besedovala se studenty a zúčastnila se slavnostního povýšení studentů.

Česká strategie kybernetické bezpečnosti 2015-2020

Národní strategie kybernetické bezpečnosti České republiky na období let 2015-2020 je jedním z velmi ...

Jak Česká televize (ne)vychovává diváka k obraně vlasti

Uvedením dokumentárního filmu "Výchova k válce" (18.11. 2016), v rámci Českého žurnálu, Česká ...

Přidávat diskuzní příspěvky a hlasovat pro článek mohou jen registrovaní. Prosím zaregistrujte se nebo se přihlašte!

Komentáře

Zvýraznit zeleně příspěvky za posledních:
Stránka 1 z 3
 • JosefŠ
  23:28 11.01.2017

  To Maximus:

  8.1.2017 Čas: 10:30

  Píšete, že je na rok 2020 připraveno převzorování na "český multicam." Je to pro mě nová a poměrně zajímavá informace a ač jsem se pokoušel hledat, žádné relevantní zmínky, krom tlachů, jsem o tom nenašel. Neměl by jste nějaké bližší info?

  Díky

 • neobčan
  22:22 09.01.2017

  Pod pojmem hybridní válka si stačí vizualizovat profesora klause, který s kufříkem obklopen týmem odborníků na pět minut zhasíná a poté neviditelná ruka trhu vytváří vhodné životní podmínky pro domorodé obyvatelstvo, které samou radostí ani nešoustá.

  Pokud je cílem každé války vyhladit domorodé obyvatelstvo, získat ženy k páření, získat zdroje a získat území, tak události posledního čtvrt století jsou genocidou. Proč střílet z pušky, hodně krve kolem, mozek lítá po stěnách a každý na to kouká, stačí vytvořit lejstrem proztředí, kde se napřítel ani nenarodí. Morální, humanitární holokaust.

  Zatím tenhle koncentrák byl po přeměření lebek, peněžek a schopnosti polknout ohodnocen jako "vhodný k práci", ženy na pochcat negrem a natočit to, jelikož tu začíná bublat, je nutno denně ukazovat prstem na ruského děckožrouta. naladit kanóny s made in USA visačkou a zalepit díry v americké ekonomice. Zároveň mít na střeše nachystán dostatečný počet vrtulníků s předehřívanými motory, kdyby se události nevyvíjely morálně.

  Co se týče islámu, tak řídíci lidé v současné totalitě plní obranu před domorodým obyvatelstvem do posledního puntíku z notísku, který jim byl zaslán, i když aplikace příkazů těm zmrdským gumám trvá dýl, bo si to ty píče musí ještě přeložit z angličtiny. Otázka je, zda bude mít "vrstva pro kterou neplatí zákony uvalené na dobytek" žaludek na "nečekaný teroristický ǘtok", volně se pohybujícím jedincem pod 10 identitami, který v itálii zapalí školu, doma má deset akáček, volá si po večerech do kataru, je rok a půl na sledování a pak se "něčekaně" ztratí a zabije 10 jednotek ohnutého postradatelného dobytka, aby mohly být roztočeny závity na šroubech do stavu, kdy je nutné je promazávat olejem.

  Demokratický pohled morálních demokratistů na střílení dobytka, který nechce zdechnout za vlast teda zprivativané rozkradené majetky, továrny a pole, které se nedají odvést letadlem, jako již odvezené zlato domorodců, je z říše snů václava havla.

  Toto území má svou nezměnitelnou historickou pamět a bojuje se na něm po staletí osvědčenou metodou, v hlubokém předklonu uctivě přivítat, napojit, nasytit, a až je to přesvědčeno o vítězství a neopatrně se to natočí zády, tak to dokopat tak, že si to budou pamatovat ještě jeho parchanti. Mění se pouze uniformy, dneska frčí sako s hypnotizující kravatou..

  Všem mladým gerojův

 • yorkin
  19:10 09.01.2017

  Maximus: Do téhle definice KI samozřejmě spadá i velká část nemocnic (ty, které mají spádovou oblast, i když právně nedefinovanou, větší než 125k osob). Explicitní vymezení zdravotnických zařízení je však zespoda limituje 2500 lůžky, což je hranice, kterou si prosadila FN Motol (jakožto největší organizačně singulární poskytovatel zdravotních služeb, na počet lůžek/subjekt je větší severočeská Krajská zdravotní), aby tam nespadla.

 • Maximus
  17:06 09.01.2017

  To Radovan: S určitou propopulační politikou autochtonního obyvatelstva lze jistě souhasit, ale to není úkol pro vojáky :-).
  Nastudujte si ale, co je to kritická infrastruktura. Jen připomenu jednu z definic:
  • Více než 250 mrtvých nebo více než 2 500 osob s následnou hospitalizací po dobu delší než 24 hod.
  • Hospodářské ztráty státu vyšší než 0,5 % HDP
  • Rozsáhlé omezení poskytování nezbytných služeb nebo jiného závažného zásahu do každodenního života postihujícího více než 125 000 osob

  Jenom takových prvků splňující tuto definici je v ČR vyčleněno kolem 1400 a to se nezmiňuji o množství prvků řazených k ODOS.

  Pokud by kdokoliv měl vážné úmysly vyvolat konflikt se státy NATO, tak je logickým krokem v prostředí hybridní války vyvolání ještě předtím samotnými vojenskými akcemi totální rozvrat infrastruktury a chodu státu (klidně i pod falešnou vlajkou) pomocí malých, ale vysoce efektivních diverzních jednotek dlouhodobý a plošně rozsáhlý blackout. To je přímo spojeno s přerušením dodávek plynu, vody, tepla, informací, distribuce PHM, jídla, výrazným omezením zdravotní a další péče, ... .

  Tento stav dokonale paralyzuje politickou reprezentaci (přerušení toku informací mezi vládou a obyvatelstvem a obyvatelstvem navzájem, daleko snazší situace pro šíření dezinformací, chaos ve společnosti, etc.), naváže podstatné kapacity AČR, IZS i státních rezerv na udržení těch nejzákladnějších funkcí státu a přežití obyvatelstva, znemožní či podstatně ztíží mobilizaci, podlomí vůli obyvatelstva se vojensky angažovat někde stovky kilometrů někde na "severovýchodě" a vlastně vůbec se nějak vojensky angažovat, samozřejmě by to podlomilo i morálku VZP bojovat někde mimo svoji zemi, kde bují chaos, rabování a některé oblasti se dostávají defacto mimo správu státu, což se samozřejmě bude dotýkat i rodin VZP).
  To není bohužel žádné sci-fi, ale modelové scénáře trochu sofistikovanějšího útoku na energetickou a informační infrastrukturu v Evropě.

  Navíc se KI může stát i cílem sofistikovaných teroristických útoků, které by si vzali za cíl výrazně oslabit vojenské a politické kapacity evropských států angažujících se např. někde na Předním východě, případně zastavit nějaký plošný koordinovaný postup proti radikálnímu islamismu v Evropě.

  Podle mne je tato problematika ostrahy KI a ODOS je u nás neprávem podceňovaná a Vrbětice byly jen asi malým varováním, přičemž střežení jednoho vybuchlého muničáku (nepatřil pod KI) paralyzoval chod jedné brigády na docela dlouhou dobu.

  Stávají ostraha KI a ODOS je v mnoha případech je jen formální a "několik desítek tisíc" příslušníků "TO" je nejdostupnějším a nejlevnějším řešením tohoto bezpečnostního problému, který se dotýká úplně všech obyvatel tohoto státu, ve smyslu přímého ohrožení jejich života, zdraví a majetku.

  Primárním úkolem armády je řešit obranu domácího obyvatelstva a nikoliv zahraniční mise, které jsou samozřejmě důležité pro vyjádření našich spojeneckých závazků. To je ale až ta sekundární role armády. Takovéto "obrácené" myšlení - první spojenecké závazky a potom až vlastní lidi, prohlubuje zbytečně příkop mezi AČR a ostatními občany ČR.

 • Radovan
  13:14 09.01.2017

  Nepřijde mi moc smysluplné, aby nyní MO plýtvalo kapacitami a penězmi na organizaci a výcvik desetitisíců domobranců, kteří by v případné válce měli hlídat strategické objekty. Budou mít co dělat, aby v příštích letech využili příležitosti a dotáhly k dobrému konci přezbrojení a personální doplnění armády.
  V současnosti nám hrozí války a konflikty na východě a jihovýchodě, stovky kilometrů od našich hranic. Ke zničení našich strategických objektů by nepřítel využil rakety a letectvo, čili je potřeba dobrá PVO. Kdyby vyslal nějaká záškodnická komanda, tak je potřeba je zastavit už cestou pravidelnou armádou. Pokud by se dostala až k nám, tak pochybuji že by proti nim měla ostraha objektů nějakou šanci. A pokud by měla útočit nějaká pátá kolona - tak to je věc tajných služeb aby je odhalila a zastavila.
  Jiná situace je pokud by jsme měli válčit se sousední zemí - to by ale znamenalo rozpad NATO a ten by určitě nebyl ze dne na den. Pak by i ty 2 % na obranu byla zoufale málo a výcvik desetitisíců lidí by byl samozdřejmostí. Nyní by stačil nějaký seznam dobrovolníků, ochotných v případě potřeby narukovat na výcvik.
  Mimo výborně vycvičené a vyzbrojené armády a návazných věcí je podle mě potřeba hlavně podpořit zvýšení porodnosti. Vždyt to je do budoucna ohromně důležitá veličina. Pokud budeme nadále vymírat, tak bude v budoucnu vše horší - méně obyvatel, méně ekonomické síly, více starých lidí na úkor těch produktivních, méně vhodných branců, menší důležitost a váha státu, větší tlak na to přijímat přistěhovalce.. Je to cesta do pekel. K přirozené obměně obyvatel je nutná porodnost 2,1 dítěte na matku, to bylo u nás naposledy v 80. letech. Je pak čím dál těžší ten trend zvrátit. Rusům se to v posledních letech povedlo, naopak když se podíváte na takové Srbsko nebo Bulharsko, kde se ročně narodí o desetitisíce lidí méně než jich zemře, tak z toho mrazí. Nedaleko je jednou stamilionové Turecko a Egypt Jak porodnost zvýšit je otázka, ale určitě je to jedna z nejdůležitějších věcí a na peníze by se hledět nemělo.

 • Wenet01
  08:07 09.01.2017

  Té dobrovolnosti by se dalo dost pomoci...pokud budou vládnout EU socialisté, kteří namísto "proč něco zakázat" řeší klasicky "proč něco povolit" a argumentují "já myslím, že to či ono občan potřebuje či nepotřebuje"...vznikne tu utahováním šroubů velký prostor pro armádní zálohy z řad majitelů zbraní, kteří si je budou chtít ponechat doma...nemyslím AZ, ale nějaká forma domobrany, cvičení o víkendech a povinné střelby. Zbraně mají vlastní a zájem by jistě byl jen oplátkou za fakt, že se za ně stát postaví a tím, že je prohlásí za součást bezpečnostních sil je bude krýt před dalšími socialistickými nápady z Brusele...padesát tisíc útočných pušek je mezi lidmi a to číslo roste a armáda by měla v každém okrese nejen cvičenou zálohu pro pomocné úkoly, ale silně by vzrostlo číslo ozbrojených a organizovaných lidí, se kterými by musel protivník počítat...náklady by to byly, ale myslím, že střelecká veřejnost by si zvládla většinu zaplatit sama - stejně to dělá. To bychpo aktivních zálohách viděl jako druhý krok a teprve třetím by bylo zapojení další veřejnosti

 • Argonaut.CZ
  07:08 09.01.2017

  Podle mě by třeba ani nebyly problémem ty 2% HDP, ale pouze pokud by se investovalo do výstroje a výzbroje pořízené a vyvinuté v České republiky. A nemyslím tím přeprodeje. Ale pokud se hodně nakupuje ze zahraničí, s tím, že se pár korun ušetří, není se co divit, že tady ubývá dodavatelů a know-how a radost mají v cizině, kam už teď na dividendách ze soukromého sektoru mizí odhadem 350 mld Kč ročně.

 • Maximus
  00:58 09.01.2017

  Dát 2% HDP - tak si vezměte nějaké donucovací prostředky, obejděte politiky, jejich voliče a vysvětlete jim to. Je to přece tak jednoduché :-).

  Vždyť ve svém textu popisujete mnou navrhované víceúrovňové zálohy a rozvoj spolupráce a propojení mezi armádou a občany - gratuluji, o něčem podobném se zmiňuji xy předchozích příspěvků :-))).
  Já to nazývám jen pracovně TO, jinak je to něco asi jako AZ II. třídy.

 • Maximus
  00:43 09.01.2017

  To podivin23: Prosim si to pročtěte celé, reagujete na věci, které jsem NENAPSAL a naopak před takovými názory jsem v textu naopak VAROVAL!!!
  Dobrovolní hasiči jsem uváděl pouze jako PŘÍKLAD toho, že dobrovolnost v naší zemi nevymizela. Prostě jen příklad toho, že malá naplněnost a někdy problematická funkčnost AZ je způsobena neschopností či nechtěním vytvořit funkční koncept daný nereálnými představami vycházejícími z neznalosti současného obyvatelstva, mizernou podporou, neochotou obecně vzít za cokoliv osobní zodpovědnost, etc.
  Proč má člověk diskutovat s lidmi, kteří si vytrhnou část textu, postaví ho do úplného protikladu a na tom si postaví celou argumentaci ???

 • podivi23
  00:24 09.01.2017

  Maximus: se zájmem jsem si přečetl co zde prezentujete a nedá mi to, abych vám, jako lajk, odpověděl. Máte to vymyšlené pěkně, ale přijde mi to jako škrábání se pravou rukou za levým uchem. Podle mě by se v prvé řadě měla zatraktivnit armáda jako taková, pak nebude mít problém plnit stavy profesionálů a ani záloh.
  Řekněmě, že máme člověka, co vylezl ze školy, řeší co dál a protože má kladný vztah k armádě a vojenství, tak přemýšlí o kariéře profesionálního vojáka. Co mu AČR může nabídnout? Maskáče aby si koupil za vlastní, protože sklady jsou prázdné, přilba s trochou štěstí nebude plechová a balistickou vestu nebude mít buď žádnou nebo s prošlou expirací, technika (až na pár vyjímek) patří spíš do muzea než na moderní bojiště a pokud půjde k tankistům, tak se místo modernizace může dočkat taky úplného zrušení bez náhrady. A ani výplata nebude žádné terno, takže pokud to není úplný dřevák, tak si v civilu (zvláště teď) vydělá víc.
  Ale řekněme, že armádu má fakt rád, tak zauvažuje o AZ. Co ty mu můžou nabídnou? Krom výše zmíněného si může být jistý plechovou přilbou a žádnou balistickou vestou a jako bonus se na něj budou dívat jako na vojáka druhé kategorie a ještě bude mít problémy se zaměstanavatelem. Tak to je jasné, že se na to vysere.
  V momentě kdy služba v armádě nebude spíš pro ostudu nebo pro nadšence, ale bude to atraktivní povolání, tak nebude problém naplnit stavy včetně všech možných úrovní záloh. A protože peníze jsou vždycky až na prvním místě, tak i řešení je dle mého jednoduché - dát ony 2% HDP, ke kterým jsme se zavázali. Tím se rozpočet MO zdvojnásobí a bude dost na slušné platy i moderní výzbroj a výstroj. To je dost peněz na to, aby se jeden rok obnovily vrtulníky, další rok tanky, další PVO... Hned bude AČR atraktivnější, 50 let staré BVPčko dneska nikoho fakt nebere. K tomu možnost si v armádě udělat kurzy a školení využitelné poté i v civilní sféře (řidičák na "avii", kamion, autobus, svářečský průkaz, pro elektrikáře nějaký vyšší paragraf z vyhl. 50 atd.). Takový "nadupaný" řidičák může přijít na řekněme 30 000kč, na kolik si armáda cenní záložáka?
  Samozřejmostí jsou pak solidní platy a kompenzace pro záložáky (a jejich zaměstanavatele), alespoň aby na tom nebyli tratní a je skoro vyhráno. Řekl bych že za takových podmínek půjde do AZ spousta lidí, kteří z nejrůznějších důvodů nechcou být vojáky z povolání. A už se můžeme bavit, kolik úrovní mají AZ mít a jaké jsou zdravotní a jiné předpoklady pro jednotlivé úrovně a na co se mají zaměřovat. V tomto směru (nižší zdravotní požadavky, vyšší odměny) mi změny AZ přijdou jako krok správným směrem. Stejně tak dobrovolné odvody. Zájemce o TO taky musíte odvést (minimálně zaregistrovat a prověřit zdravotní stav a jestli to nejsou různí lidoví branci, náckové a podobně). Případné zájemce pak ještě motivovat třeba slevou na dani.
  Jako bonus pak můžou sloužit nejrůznější "soft" aktivity - spolupráce s dětskými organizacemi, školami apod. Prostě povozit dětska v BVPčku, na střelinici je nechat vystřelit ze vzduchovky (starší třeba i z malorážky)... Nevěřili byste, kolik se najde dětí, které v životě ze vzduchovky nestřílely. K tomu nabídka kurzů a cvičení pro lidi ze střelecké komunity a podobných PR aktivit by se dalo vymyslet nespočet.


  A ještě jedna poznámka k dobrovolným hasičům. Docela dlouho se mezi nima pohybuju a naférovku musím říct, že drtivé většině bych zbraň do ruky vživotě nedal. Velká část z nich by podle mně neměla mít ani řidičák. Nutno ale dodat, že jsou mezi nima velké rozdíly. Je rozdíl mezi SDH v Horní Dolní, kteří se sejdou jednou za rok na výroční schůzi aby si dali po štamprli (a jsou sbory, které ani tu výroční schůzi nejsou schopné zorganizovat), pak jsou ale taky sbory s výjezdovou jednotkou na úrovni JPO3, které mají i několik výjezdů týdně a které pomalu nerozeznáte od profíků. Jenže brát z těchto sborů znamená brát lidi z IZS, kde už jsou, abyste je dostal do jednotek, které mají IZS posilovat. Jedinné co má smysl je brát lidi z malých vesnických sborů, které jsou aktivní (prakticky to znamená, že se věnují požárnímu sportu. Jak se sportu nevěnují, tak si můžeš být jistý, že to SDH je vpodstatě neaktivní a měli by problém se sejít a vyjet i v případě zásahu ve vlastní vesnici - jde to ruku v ruce). Takových sborů je cca 20 na okrese a táhne to tam tak 10 lidí (a z toho ještě někteří z nich jsou u profíků).

  A ještě jedna poznámka. K tomu aby armáda měla plné mobilizační sklady a dostatečné výcvikové kapacity nepotřebujete TO, ale rozhodného a schopného člověka na GŠ a MO. To by totiž měla být samozřejmost.

 • Maximus
  00:20 09.01.2017

  To Mattauch: Zapomněl jsem dodat jeden zásadní souběh událostí, který by TO naplnily víc než cokoliv jiného. Tou je současná úporná a dlouhodobá snaha EK odzbrojit občany EU. ČR je stát, na který to má dopadnout nejtvrději, protože v rámci EU máme jeden z nejliberálnějších a také nejfunkčnějších zbrojních zákonů na světě. Tyto restrikce se mají dotknout nejméně 30 až 40 tisíc držitelů zbraní civilních klonů útočných pušek a samopalů.

  Jistě sledujete ty "tanečky" ohledně ústavního návrhu týkajícího se významu zbraní občanů pro obranu země. Nejde o nic jiného, než o pokus vyvázat naše střelce z působení regulace ze strany EK, resp. EU. Bylo by jistě přínosné, kdyby se to podařilo schválit.

  Prezentovaný koncept TO je určitou nádstavbou, která by byla široce přijatelným kompromisem mezi střeleckou komunitou a armádou zastupující stát, který by dával právo si podržet svoje zbraně výměnou za specifický podíl na ochraně státu, který střelci mohou plnit docela dobře. Po odsloužení alespoň jednoho "turnusu" u TO by vznikala doživotní nároková výjimka na to samé spektrum typů zbraní, které střelci mohou mít doma nyní. Pokud podmínky fungování TO budou nastaveny rozumně, tak mnoho lidí rádo u TO zůstane mnohem déle.

  Příslušníků vojenských záloh, rezervistů a střelců jinak podílejících se na bezpečnostní státu se totiž restrikce ze strany EK netýkají, což je garantováno i prokletou Lisabonskou smlouvou.

  Samozřejmě, že musí být vytvořen mechanismus, aby i střelci, kteří nechtějí být příslušníky TO mohli za splnění nějakých bazálních podmínek si zbraně nechat (členství ve střeleckém klubu, výjimky, etc.). Nicméně bohužel objektivně pouze příslušnost k TO bude jistotou i pro případ dalšího přitahování šroubů ze strany EK, která se jen tak svých cílů nevzdá.

  Na podobném principu to funguje např. ve Finsku a nemyslím si, že by to byl zrovna špatný vzor.

  Pokud budou slušní a bezúhonní občané odzbrojeni, tak opět poklesne potenciál občanů ČR bránit svoji zemi a přerušila by se tak pečlivě a zodpovědně budovaná polistopadová střelecká tradice, která ležela asi hodně bruselským papalášům v žaludku. Moc jim to "neštimovalo" do jejich pojetí světa, že zbraně jsou špatné - právě u nás kriminalita se zbraní je dlouhodobě nižší než ve většině evropských zemí s dlouhodobým a restriktivním zbrojním zákonem.

  Je to prostě velká šance něco pro obranu ČR udělat a bylo by škoda ji opět promarnit.

 • Mattauch
  22:55 08.01.2017

  Vzásadě souhlasím s mnohým z toho co jste řekl.
  Jen pár bodů...

  Změny se ještě nemohli projevit v počtu AZ. Nový zákon je účinný půl roku a zdravotní vyhláška snad od listopadu. Ale souhlasím že růst bude maximálně o desítky procent. Nevím o tom, že by někdo počty AZ vydával za úspěch, za ten se občas vydává maximálně to, že počty nováčků v AZ stoupají.

  Hmm.. a nebylo by lepší než přidávat další úroveň AZ, prostě upravit to co se děje v AZ? Na to co jste psal asi ani nebudou potřeba legislativní úpravy a prováděčky a předpisy si může upravit sama AČR - když ji někdo přesvědčí, že si je má chtít upravit.

  No nechci spekulovat o připravenosti lidí kteří byli před 15 až třiceti lety na ZVS a od té doby neabsolvovali jediné cvičení, ale mám pár takových podřázených a obecně z jejich výcviku moc nezbylo... obzvlášť když je z řidiče tanku nebo údržbáře raket PVO střelec mechanizovaného roje... Ti co mají za sebou ZVS ani nyní nemusejí na KZP pokud chtějí do AZ... (Takže ve vaší cílové skupině je tu další otázka proč nejdou do AZ tak jak jsu nyní? kvůli dvěma až třem týdenním výcvikům ročně?).

  Jak který VZP na jak které víkendové bojovníky... :) To je opradu hodně individuální...

  Já souhlasím že má smysl to celé překopat, ale tvrdím, že takhle se to nepodaří... To co navrhujete totiž není překopání systému, ale jen další kosmetická úprava. Tímhle ty tisíce asi nenalákáte...

 • Maximus
  22:05 08.01.2017

  Rychlost legislativy je dána do značné míry i ochotou zainteresovaných něco měnit a nést za to zodpovědnost. Však jsem také o tom slyšel různé "zkazky" a nechci jít do osobních věcí, u kterých jsem se neúčastnil.

  Nicméně tvrdím, že nikdo zodpovědný za koncepci AZ a průběžných "kosmetických" úprav si nedokáže přiznat, že se udělala někde chyba - nevím, jestli v tom není záměr některých, ale to je otázka jejich svědomí. Celkový počet +- 1500 AZ mluví jednoznačně a pokládat to dokonce za úspěch je ještě hezky řečeno alibismus.

  Hlavním smyslem mnou uvedené koncepce víceúrovňových AZ (pracovně TO) je naplnit potřebné počty - současný cílový počet AZ 5000 lidí je dán jen a pouze tím, že toto číslo schvalovali lidé, kteří věděli, že při současné koncepci AZ by porovnání potřebných cílových stavů a reality vypadalo ještě blběji než nyní.

  Klidně se vsadím, že současné kosmetické změny konceptu AZ se zvednou počty dobrovolníků v řádu maximálně desítek %. Takže za dva roky se bude opět řešit, jaká kosmetická změna je potřeba, aby konečně byli lidi do AZ.

  Pak se pomalými krůčky po letech příjde ke konceptu TO, ale to se propásne příležitost, kdy je v k dispozici početná, motivovaná a vycvičená populace mužů 35- 50, která z velké části ještě zažila prezenční službu, a je ochotná alespoň částečně participovat na obraně svojí země a vytvořit určitou tradici a vzor pro svoje potomky.
  S tímto by se dalo v budoucnosti dále pracovat a zvyšovat jak kvantitu, tak hlavně kvalitu tohoto konceptu.
  Kdo nechce, tyto a další přínosy i společenského charakteru nevnímá.

  Pak je tu samozřejmě trend vysypat lidi z armády před dosažením výsluh a poslat je do AZ, ať to dobře vypadá v tabulkách. To samozřejmě je proti smyslu takovýchto jednotek a jejich "esprit de corps". Podle mne cesta do pekla.

  Chápu, že VZP se na "víkendové bojovníky" dívá skrze prsty, ale schopnost posílit ostrahu většiny ODOS a KI, podporovat IZS a CO i plnit některé pomocné role pro některé útvary AČR v podstatě kdykoliv by to bezpečnostní situace nebo krizová událost vyžadovala je mnohem důležitější v současné době, než se může na první pohled zdát.

  Proč by mělo dojít vždy ke zdvojení? Ty směšné počty současných AZ opravdu nějakou výraznou dvojkolejnost vytvářet nebudou.
  AZ by měly být primárně zálohami bojových útvarů, kde by velitelé neměli kluky od AZ ignorovat, jak se někde bohužel děje. Samozřejmě že část družstev pod KVV, která by nechtěla k útvarům by zůstala jako "elitnější družstva" spadající pod kraj, zatímco TO by byla postupně integrována směrem dolů - více regionálně.

  Co se týká té pružnosti, tak to je právě jeden z důvodů, proč to má smysl celé překopat a nepokoušet se dále škrábat pravou rukou za levým uchem a přitom se tvářit inteligentně.

 • skelet
  20:53 08.01.2017

  tesil: jj, jen lokální střety. to se nepočítá. prostě jsme nikdy nebojovali a basta :))

 • Mattauch
  20:17 08.01.2017

  Maximus:
  Nechci se tu moc pouštět do debat o mobilizaci... ;) Ale jelikož jste evidentně solidně informován. Nejprve by bylo fine aby "z Prahy" vzešel požadavek na celkové zrychlení provedení mobilizace, neboť než se přes zvýšenou BoPo dostaneme do plné BoPo, útvary se přesunou do oblastí mimo mírovou dislokaci, nastartu je se výsavba mobilizačně vytvářených útvarů a bude dosažena jejich plná BoPo, bude asi po válce... Nicméně dokud budou ty termíny v plánech, tak není důvod hledat způsoby jak proces urychlit... Ostatně chystají se nějaká cvičení na toto téma i v jiné než štábní formě, tak se nechme pekvapit... :) Každopádně aby se systém rozhýbal směrem ke zkracování termínů, musí tu na to být požadavek, to zatím oficiálně (pokud je mi známo) není.

  Ad KVV... S pár řediteli jsem se potkal... Obvykle o AZ věděli jen to, že je mají (ano jsou i vyjímky). Pokud si myslíte, že ředitelé KVV vědí co obnáší administrativa kolem AZ, tak se mýlíte. Dost často tu administrativu neznají ani ti, co ji mají zpracovávat. (opět čest a velký dík vyjímkám). Ale znám ten systém z pohledu skoro devítileté příslušnosti k AZ.

  Ohledně legislativy to určitě není velký problém... byl jsem už na první konverenci ke tvorbě koncepce AZ v roce 2011... zákonz toho vzešlý, má účinnost od 1.7.2016 a v současné dbě je zralý na novelizaci, protože tam prostě pár věcí uteklo. Pokud budu optimista tak tokové lehké změny ktré nepadají z nebe tedy trvají 5 let do vyzkoušení a uvidíme kolik ještě let do solidní funkčnosti. :) A to se považuji za příznivce legislativní změny.

  Druhý level AZ, řízený KVV... No nová zdravotní vyhláška už je celkem přívětivá, takže asi jediným rozdílem oproti krajským rotám AZ bude výcvik o víkendech a absence či velké zkrácení KZP... No víte... čím víc mi o tom konceptu říkáte tím méně mi připadá, že je k něčemu dobrý. ;)

  TO má dle mého smys jen a pouze tehdy když bude mít s armádou co nejméně společného. Vytvářet B tým rot u KVV je asi fakt trošku mimo... Ve výsledku by došlo stejně jen ke splynutí obojího, ale se dvojí administrativou... a to se vyplatí. :)

  Navíc v tom případě budou pro nasazení platit ty samé podmínky jako pro nasazení AZ - to bych zrovna pružností nenazíval...

 • Maximus
  20:15 08.01.2017

  Samozřejmě TO by tvořila i bazén dobrovolníků různého věku, kteří by se za určitých podmínek přihlásili k výcviku u bojových útvarů dobrovolně. Při budování TO s tím ale nelze prvoplánově počítat, protože cílem je stmelit občany různých názorů (mimo různé radikály, extrémisty a jiné "bloudy") k plnění společných a pro společnost všeobecně prospěšných cílů.

 • Maximus
  18:41 08.01.2017

  To Luky: Rozhodně jsem proti tomu, aby dobrovolná TO s výcvikem "specializovaným" primárně na ostrahu KI, ODOS a lokální spolupráci s IZS či CO suplovala bojové jednotky či brance.
  Její význam je klíčový v tom, co má dělat a ne tahat horké kaštany za někoho jiného, který situaci podcenil nebo aby muži 40+ šli bojovat a kluci ve věku jejich synů či vnuků se na to s jistou nadsázkou "dívali v televizi".

  Družstva by byla formována podle nejbližších míst KI a ODOS a KVV by určovalo priority samozřejmě i podle krizových štábů kraje i nižších úrovní.

 • Luky
  18:21 08.01.2017

  Mattauch napsal:
  "Pokud tedy řešit TO, tak by její příslušníci určitě měli i při mobilizaci zůstat příslušníky TO.
  Začlenění TO až do krajů mi připadá příliš vysoko, to už opravdu každý může uvažovat o vstupu do krajských rot AZ."

  Souhlas. Když TO, tak lokální charakter. Když budu z Benešovska, nechci aby mě posílali do Lysý...to si raději udělám sousedskou hlídku. Samozřejmě, pokud by byl problém jen u Lysý, tak ať se tam klidně jede. Hlavní smysl vidím v té místní ostraze a faktu, že by to patřilo pod stát. Taky nejsem zvědavej na samozvané bojůvky pod vedením "progresivních" typů. Jestli tam ale docpete zákony, že to bude záloha pro zálohu, tak si to viteco :)....

 • Maximus
  18:08 08.01.2017

  Začnu postupně:
  Ve stavu ohrožení státu samozřejmě začnou platit jiné zákony a pravidla, nicméně předem vytvořené decentralizované výcvikové struktury by případnou mobilizaci mnohem zjednodušily a zpružnily.
  Postupně budované kapacity by minimalizovaly chyby způsobené metodou pokus-omyl a reálné zázemí by umožňovalo nějakou formu nácviku mobilizace plus bylo by možné jej využít pro rozšíření programu POKOS a případně dalších aktivit cílených na vytvoření vazeb armády a občanů i zvýšení vlastních schopností občana se podílet na obraně státu či alespoň mít představu o postupech při krizových scénářích.

  Představený koncept není nic, co by spadlo z Měsíce, i ve vedlejším Polsku se něco podobného rozjíždí, je to jen přizpůsobeno na české specifika.

  Co se týká povolávání příslušníků TO, tak jak jsem psal je to na diskusi zda by TO příliš odčerpala z bazénu případných branců. Osobně si to nemyslím a ani by to nebylo dobré pro morálku TO jako takové. Kompromisem může být to, že dobrovolník TO ve věku třeba 18-23 by s tím musel počítat a i s tím by se uvažovalo v případě výcviku jednotlivých družstev. Jak jsem ale psal, myslím si, že tato obava je vzhledem k cílové skupině lichá.

  Jak jsem psal dříve, koncepce TO musí počítat s určitou pružností, protože s přibývajícím počtem příslušníků by rostlo spektrum úkolů, které by TO mohla plnit. To by se samozřejmě muselo odrazit na systému řízení/velení.

  Současné KVV by pro řízení z počátku byly dostatečné, protože de facto by šlo jen o další úroveň AZ s víc rozkouskovaným výcvikem. Konzultoval jsem to s velitelem od jednoho KVV a ten to nevidí jako nějaký vážný problém - vše je samozřejmě otázkou počtů dobrovolníků v jednotlivých krajích a rychlosti nárůstu jejich počtů.

  Pokud se týká toho nejlepšího: Tak jelikož se jedná formálně jen o další úroveň AZ, tak zpočátku bylo možné vycházet při úpravě zákonů a předpisů ze stávající legislativy a upravit jej i pro TO (to je zatím jen pracovní název další úrovně AZ - asi lepší než AZ II. třídy). Určité úpravy dob nasazení, kompenzací a další jsou ještě stále samozřejmě otevřeny pro další diskusi a pro názory odborníků.

  Co se týká problematiky legislativy, tak to je už konzultováno na patřičných místech a problém to určitě není až tak velký, jak si představujete :).

 • Tesil
  17:43 08.01.2017

  Skelet nějaké lokální střety a to je asi tak vše.A podívej se na naše hranice v současnosti.To se musí ti prvorepublikoví vojáci obracet v hrobech.

 • Mattauch
  17:30 08.01.2017

  Maximus:
  Jiank co se týče výcviku branců mobilizačně rozvýjené armády... O prostory bych se v tu chvíly vůbec nebál. Stav ohrožení státu, nebo válečný stav řeší mnohé... nějaká technika na skladech je, její kvalita je věc druhá. No a výcvik, to by bylo opravdu trochu horší, ale věřím že by se mnohé dalo zvládnout dost rychle. Ono problém není stvořit tělo, problém je stvořit fungující nervový systém. Osobně mám největší obavu, z toho, že mobilizovaná armáda by byla trochu jako člověk s poškozenou míchou. Mozek by jel, tělo by bylo funkční, ale jestli by se svaly hýbaly a pokud ano, tak jestli koordinovaně, to už je úplně jiná otázka. :)

 • Mattauch
  17:23 08.01.2017

  Maximus:
  přirovníní k LM a PSVB je dle mého na místě, enboť náplň úkolů je obdobná. Političnost nebo apolitičnost je pouhou úlitbou době... Tehdy bylo politické vše, dnes je apolitické vše. To ale na sktečném obsahu mění pramálo.

  S těmi páskami jsem to myslel celkem vážně. Je paradoxní, jak je uniforma vyzdvihována jako něco nezbytného, přitom je to až to nejposlednější na čem záleží. I to přistavení kadibudek je z hlediska fungování zásadnější než to, jestli má někdo unoformu, nebo montérky s páskou na rukávu.

  Pokud by byly příslušníci TO díky své vycvičenosti jako první povoláváni k mobilizačnímu doplnění AČR tak by ztratila funkčnost TO jako taková. Secvičenost každé jednotky je jedním z nejdůležitějších aspektů. Pokud tedy řešit TO, tak by její příslušníci určitě měli i při mobilizaci zůstat příslušníky TO.

  Začlenění TO až do krajů mi připadá příliš vysoko, to už opravdu každý může uvažovat o vstupu do krajských rot AZ.

  A nyní to nejlepší... Kdo by rozhodoval o aktivaci? jak dlouhá by měla být udržitelnost (směnnost, rotace)? jakým způsobem by bylo finančně i organizačně řešeno nasazení? Když už se tu tak bavíme... zvažoval jste které zákony a jak by bylo třeba novelizovat popřípadě vytvořit nové? :) jen co mě tak napadá, zasahuje to přímo do resortu obrany, vnitra, místní rozvoj... nepřímo pak ještě finance. Připravit pro to legislativu + prováděčky... to by bylo celkem husté. :)

 • skelet
  17:20 08.01.2017

  Objevis to, ze hranice Prvni republiky by bez jeji armady vypadaly jinak.

 • Tesil
  16:34 08.01.2017

  LARRY Strýc dokonce bojoval v legiích v Rusku.

 • Larry
  16:26 08.01.2017

  Samozřejmě nejen Hitler ale i Bismarck s jeho známým "kdo ovládá Čechy, ovládá Evropu"
  Je to tak, kolega Tesil psal o roce 68, nemyslím si že by neznal dějiny 1. republiky.
  mimochiodem můj děda určitě, pana kolegy Tesila pravděpodobně také sloužili v prvorepublikové armádě. Z vyprávění víme své....

 • Tesil
  16:24 08.01.2017

  Skelet A co tam asi tak objevím?

 • Tesil
  16:20 08.01.2017

  V mém textu zmiňuji jasně snahy v r.68 i jejich nereálnost.Takže nechápu reakci.Pokud jde o NATO,nejsme členy pro naše krásné oči,ale proto,že přes východní Evropu vede cesta k ovládnutí Eurasie a následně zbytku světa.To,ale věděl i A.Hitler,proto jeho Drang nach Osten.

 • Larry
  16:10 08.01.2017

  Ještě k "bojování naší armády" snad jenom že někdy v.r. 98/99 napsali budouci či noví spojenci pro sebe jistou interní hodnotící zprávu kterou zřejmě omylem zaslali tam kam neměli..... :-))) (protože měli jedny z nejlepších šifrantů NATO, říkám " gól do vlastní branky") ve které hodnotili AČR jako armádu použitelnou jen a pouze pro sběr raněných z bojiště a hlídání zajatců.

  Zažil jsem na společném cvičení Holanďany, kteří se bavili anglicky, samozřejmě.
  Tak jsme je nechali..... když zjistili, že jim rozumíme (bavili se o nás jako o ruských náturách) přešli svižně do jejich, vlámštiny, valonštiny nebo co to bylo. Ale rozumět tomu vůbec nebylo. Samozřejmě si soudný voják udělá svůj názor.
  Tihle "spojenci" nás pokud to pro ně bude výhodné opět "hodí přes palubu" jako v r.38.
  Historie je spirála, která se opakuje.

 • skelet
  16:02 08.01.2017

  Tesil: zkus si nastudovat vojenské dějiny první republiky.

 • Larry
  15:55 08.01.2017

  Pane kolego, vstupem do NATO jsme rozhodně nedeklarovali snahu po neutralitě, ale jasně jsme se politicky i vojensky vymezili.
  možná by chtělo pt. čtenářům připomenout že neutralita musí být garantovaná velmocemi, smlouvami se sousedními státy a Radou bezpečnosti UN.
  Získat neutralitu v 21 století by byl heroický politický výkon.
  Naopak neutralitu ztratit není problém. Proto by si jí státy jako Švýcarsko měli hýčkat a rozumím tamní neochotě lidí vstoupit do NATO.
  Samozřejmě by to bylo pro ČR velice dobré a výhodné politické řešení .
  Bohužel se domnívám, že by to vedlo k ještě horším pacifistickým myšlenkám mezi politiky a ve finále likvidací toho zbytku z z armády zůstalo. Politické zdůvodnění: "na co nám je armáda, když máme neutralitu"..

 • Tesil
  15:42 08.01.2017

  Naše armáda nikdy nebojovala a pravděpodobně ani nebude.Takový nápor vlastenectví jako v r.1938 už se opakovat nebude a jak to dopadlo všichni víme.Toho,že budujeme armádu,která se chová jako bychom byli neutrální stát v okamžiku, když o něco jde si všimli i někteří politici v r.1968.Proto byly tendence vyhlásit neutralitu,což se sice ukázalo jako nereálné,ale ta myšlenka tu byla.I z tohoto úhlu je třeba naší armádu vnímat.

 • Luky
  15:20 08.01.2017

  Nechci vytvářet OT, ale asi ta návštěva Ruska byla sice před Krymem, ale nebyla náhodou po Gruzii?

 • Maximus
  14:41 08.01.2017

  To Ruleta: Že paběrkuji AZ a za xy let mají tak mizivou naplněnost patří mezi ty jasné příklady, že AČR si žije v jakési bublině s omezenou a selektivně výběrovou zpětnou vazbou. Koncepce AZ od začatku a vlastně dodnes nerespektuje reálné demografické, sociální, ekonomické a kulturní změny, které se odehrály v české společnosti za posledních několik dekád. Jediným smysluplnou součástí aktuální koncepce AZ je cesta k zálohám bojových jednotek.

  Proč by nebyly financovatelné z kraje? Aktuálně kraje podporují rozsáhlou dobrovolnickou a veřejně prospěšnou činnost od již zmiňovaných dobrovolných hasičů až třeba po zahrádkáře. Pro kraje by bylo výhodné, pokud by v případě přírodních či jiných katastrof a událostí mohly okamžitě v součinnosti s KVV v místě problémů nasadit příslušníky TO na podporu IZS a ve své podstatě neexistující CO.

  Jako člověk pohybující se v naší početné střelecké komunitě vidím tendence a vůli lidí řešit problémy na komunitní úrovni, ale spontální tvorba různých ozbrojených domobran není tou správnou demokratickou cestou. Navíc je tu riziko ND a dlaších "lidových branců", kteří roli TO rádi zasuplují a přihřejí si svoji "politickou polívčičku", ale to je opět pro demokratický stát ještě horší.

  Pokud se toho ujme stát, resp. armáda, tak z těchto tendencí lze něco pozitivního vytěžit, ovšem pokud se to bude zase obvykle ignorovat, tak to problémy pouze prohloubí.

  To JiriR: Není místo AN pro navrhovaní takovýchto změn trochu málo? Sice už z tvých příspěvků cítím více kyselost než snahu o konstruktivní kritiku, tak ti i tak odpovím. Ohledně RF je jasné, že zatím není vyvolání otevřeného konfliktu RF vs. NATO na pořadu dne, ale rozhodně střední a východní Evropa je bojištěm hybridní války - samotná ČR se nachází na pomezí II. a III. fáze, dle stupnice Tchekinova-Bogdanova.
  Co jsem pobýval v Rusku ještě před Krymem, tak jejich každodenní antiNATO propaganda ve mě vyvolávala pocit, jestli tady na Mikuláše nechodí místo čerta náhodou zástupce NATO. Ti lidé jsou totálně zblblí propagandou a to do budoucnosti může přinést i věci nelogické.
  Navíc problém nemáme jenom na východě, ale demografické změny na západě, zejména v Německu, Francii a Belgii, mohou nejpozději za 10 - 20 let přinést zásadní ekonomickou a politickou destabilizaci celého regionu.
  Chceme opravdu všechno řešit až na poslední chvíli a dohánět ztracený čas radikálními, drahými a určitě nepopulárními řešeními?

 • Arassuil
  14:17 08.01.2017

  Skelet: V tom případě je ale TO téměř to stejné jako roty AZ při KVV. Do Iráku je vážně nikdo nepošle (leda bychom chtěli na tu invazi schrastit 100 000 lidí) a podmínku rodné hroudy to taky víceméně splňuje, ne? Nebo to je něco ve stylu, když AZ jsou na krajích, postavme TO na bázi okresů, ať ty šutříky v okolí poznají ještě detailněji?

  Souhlasím s tím, že výstroj a výzbroj se dá řešit všelijak. Ale je určitá hranice mezi státem organizovanou TO a partyzánským hnutím. Já jsem sice ochotný si třeba i tu uniformu zaplatit ze svého, ale ocenil bych, kdyby MO vydalo třeba specifikace co a jak koupit. Nebo třeba, aby je nakoupilo samo MO s tím, že bych si ji já pak koupil od něj. Tím by se mohlo zajistit, že ty uniformy budou jako uniformy alespoň vypadat.

 • skelet
  14:08 08.01.2017

  TO by zde mělo být především pro ty, co nemají problém sloužit v bezpečnostních složkách, ale už se jim ekluje být případně vyslaný do Iráku apod. Pochopitelně pokud by ČR vstoupila do války, tak by si chlapci moc vybírat nemohli.
  Ale do té doby by věděli, že budou sloužit jen v rámci ČR a nejlépe poblíž vlastní hroudy, kde budou znát každý šutřík.
  A tím, že budou znát každý šutřík se budou náramně hodit i pro nepřímé ohrožení, a to jak při pomoci hlídání tamních vznamných objektů, tak hledání osob v lesích atd.
  Výstroj a výzbroj se dá řešit všelijak.

 • Arassuil
  13:59 08.01.2017

  otecko: To chce klid a chladnou hlavu. Patejlovo uvažování je mi mnohem bližší (byť s ním nemusím třeba souhlasit) než tenhle bezbřehý patriotismus za každou cenu. Ten je totiž ještě nebezpečnější než kominterna.

  Co je to vlast? Tenhle stát existuje ve svých současných hranicích sotva 25 let. Vlast mého pradědy z jedné strany je tam, co dnes leží Ukrajina. Vlast mého druhého pradědy bylo Rakousko, než po první světové válce rozhodli, že Valticko bude patřit k Československu. Podobné patriotické myšlenky o pojetí vlasti jako zemi svých předků akorát vedou k tomu, že jednomu může prasknout žilka. Co by měli říkat Poláci, kterým, se vlast posunula o 200 kilometrů klepnutím kladívka? A chudáci Alsasané si dodnes nejsou jistí, jestli jsou víc Francouzi nebo Němci.

  Tím vším chci říct, že dnešní generace už nemusí ČR vnímat jako vlast (třeba už jen proto, že minulé generace z ČR nebyly), ale vnímá ČR prostě jako stát. Ano, za vlast se dá bojovat a padnout s klidným srdcem, ale za stát? V dnešní Evropě, kde státní hranice znamenají méně než čáru na mapě? Opravdu má ještě dnes cenu bojovat za to, jestli hranice povede přes Sněžku nebo třeba až přes Černou Horu u Jánských Lázní?

  Vy si to klidně vnímejte jako vlastizradu a poraženectví. Faktem je, že národní stát je v dnešní Evropě přežitek (tím spíše vlast). A každá evropská vláda, symbol státnosti, úspěšně pracuje na tom, aby tím symbolem být přestala.

  Za sebe říkám, že bych šel bránit sebe a rodinu proti vnějšímu i vnitřnímu nepříteli. Ale určitě bych se dobrovolně nezúčastnil ofenzívy, která by měla zajistit "navrácení státní hranice do předválečných pozic" - je mi totiž úplně jedno, kde daná státní hranice leží, či jak se tenhle kus země zrovna jmenuje a kdo na něm vládne, pokud se na něm zrovna neválčí a já můžu v klidu odvést děti do školy, kde jim vymyjí mozky myšlenkou společné a sjednocené Evropy.

 • Bazinga20
  13:47 08.01.2017

  Tak asi jo jeden bonus by bylo že teda bych uměl nejspíš něco málo navíc než jen někdo narychlo mobilizovaný. Tak snad to teda TO, AZ a armáda udrží tak dlouho aby vůbec někoho odvedli a někde schrastí pro odvedence nějaké zbraně a výstroj. Jak bylo řečeno už takhle nemá armáda nějak velké zastoupení moderních zbraní v nějakých pro konflikt významných počtech a současné AZ nejsou zrovna na plných počtech.

  Je to akorát takový návrat k Lidovým milicím akorát bez jednotné výzbroje výstroje, která by usnadňovala logistické zabezpečení v případě akce a taky snadnost identifikace o koho jde dle uniformy.

 • otecko
  13:27 08.01.2017

  pro Patejl.
  Povinnou vojenskou službou by se jen docílilo masivní emigrace mladých lidí do zahraničí, včetně mě. ---- prosím, emigrujte již nyní, protože aspoň ubude k bránění méně zrádců, co neví, co je vlast!...

  Zabít několik měsíců či let výcvikem abych pak mohl efektivněji nasazovat život kvůli zájmům bandy politiků, co budou konflikt pozorovat někde z exilu, v nejmenším netoužím.---- kdyby tak uvažovali bńaši dědové, neměl by jste nyní žádný problém, nebyl by jste totiž. Vůbec jste nepochopil demokraciii, k čemáu je třeba představitelů státu by zůstali živí...
  Pokud by vůči nám nebyli vedena vyhlazovací politika, tak je mi stejně jedno jestli vláda sídlí někde v Praze nebo by nás anektoval větší soused a sídlila by o pár km dále--- toto může napsat jen kolaborat! Hnus!

 • JiriR
  13:20 08.01.2017

  Jj. Priznivci TO nechapou, ze zadne prime nebezpeci nehrozi. Rusko nikoho nenapadne primo, zatim nejsou sileni. Zapad je pro ne oponent, snazi se ho poskodit neprimo, hackery, valkou v Syrii, rozvojem proudu uprchliku, plynem, pomoci destabilizace mensin atd. Silnou a moderni armadu udrzuji pro pripad napr. Syrie, zastrasovani a reklamy pro prodej zbrani, nikoliv pro primou akci proti Nato. Studena valka ver. 2. Presto jsem navrhnul pojistku pro tento typ jednani -50 tis.prislusniku NG s vyzbroji ze skladu ACR a prispevkem 20 tis. rocne- 1 miliarda rocne, civilni dopravci, ciceni 6 vikendu rocne, hlavne na a v okoli strelnic, absolutne nic vic. Tohle pojeti TO je zahrivanim mrtvoly ala apoliticky Svazarm a LM, popr. jako nejaka dementni sekta navic hodne draha. Armada ma svych problemu vic nez dost, maji sve ukoly. Sorry za silna slova.

 • ruleta
  12:38 08.01.2017

  Nechapu, kdyz ted AZ paberkuji (podfinancovane, nulove benefity - nulova zajimavost pro verejnost, chaba vystroj, vyzbroj, chabe vysledky pri cvicenich), tak jednotky TO by byly financovane (dokonce i z kraje - kde na to vezmou?) dostatecne. Furt se tu vymysleji kraviny a pritom ani stavajici nastaveni a architekturu nejsme schopni mit v nejakem provozuschopnem stavu.

  Nefunguje to protoze penize ---> udelame reorganizaci a nebudeme resit root cause ---> nefunguje to ---> nemame penize ---> udelame reorganizaci.

 • Maximus
  11:56 08.01.2017

  Erata :-(: ...jiná cesta než jít cestou "od spodu" a využít konceptu "Teritoriální obrany" v různé modifikaci jako další úrovně AZ není. Jediná alternativa je "kosmetiká" nula a tvářit se, že je všechno v pořádku. V záloze je pak pro zodpovědné postoj "překvapený".

 • Maximus
  11:51 08.01.2017

  To PavelR: Je pravě klíčové, zda by kolaborovala vláda či někdo v armadě a seznamy předal, způsob a rychlost okupace, motivace útočníka, etc..
  V případě možného scénáře ala Katyň, zajatci ISIL, krypta kostela sv. Cyrila a Metoděje, etc., tak asi každý chápe, že se bojuje "do posledního náboje".

  Stále nechápeš, že TO je podpora VzP a AZ pro role, které nemá smysl platit profesionály, kteří jsou v současnosti nedostatkoví a časem to bude jen a jen horší. Pochop, že ČR (SR je na tom ještě hůře), má stále malou a léta těžce podfinancovanou profesionální armádu, trochu AZ (kolem 1500), poslední záklaďákům je přes 35 let, nejsou kapacity a dostatečné know-how (že si to někteří lidé u AČR nemyslí na realitě nic nemění) pro mobilizaci a kromě nově vzniklých Realistů nikdo na politické scéně o znovuzavedení vojenské služby neuvažuje, tak jiná cesta než jít cestou "od spodu" a využít konceptu "Teritoriální obrany" jako další úrovně AZ.

  To Mattauch: Tu zmínku o LM jste si mohl odpustit, protože od začátku deklaruji koncept TO jako striktně apolitický a právě vytvořením této struktury pod AČR, jakožto garanta apolitičnosti, psychické a fyzické způsobilosti, by bylo možné odfiltrovat zájemce právě z ND či jiných "lidových branců", kdy právě polovojenské organizace s politickým nábojem jsou ohrožením pro demokratický stát. To jsou věci, které někteří vojáci žijící ve své bublině prostě nevidí.

 • Maximus
  10:48 08.01.2017

  TO z personálního bazénu branců vůbec ubírat nemusí, protože cílová skupina jsou spíš muži a také ženy 30 +. Je pak na diskusi, zda příslušníci TO mobilizačních ročníků by za válečného stavu nebylo možné převelet ke zrychlenému výcviku (na rozdíl od odvedenců by byli ve vycvičenosti mnohem dál) a naopak by byli prvními posilami boj. útvarů.

  Mobilizaci zásadně podporuje koncept TO i tím, že armáda by měla příležitost prakticky a postupně získat výcvikové kapacity z hlediska personálního zabezpečení, metodiky, zabezpečení výcvikových kapacit včetně střelnic v jednotlivých krajích, logistického zabezpečení, etc.. Toto po drastických škrtech, rozprodeji kasáren a dalšího majetku, odchodu většiny profesionálu znalých původních a prověřených mobilizačních postupů, centralizací výcvikových kapacit jen do Vyškova, ... by dost chybělo (ne že by nešlo vše řešit, ale za cenu značných a dle mého i zbytečných improvizací).
  V současnosti je smysluplná mobilizace sci-fi a věřím, že ty pásky byly opravdu jen v žertu.

 • PavolR
  10:35 08.01.2017

  Maximus:

  Tak práve koncepcia TO je absolútne nevhodná na situáciu "kým armáda v zahraničí, my tu doma odbojárčíme", pretože na to, aby mohli jej členovia poberať benefity a všetko okolo jej fungovania, musia byť zaregistrovaní a tento register bude prakticky každodenne používaný - vydávanie potvrdení zamestnávateľom, vydávanie takých a onakých povolení a pod. Ktorýkoľvek schopnejší protivník už príde s kompletným zoznamom ľudí, čo majú po ruke zbraň a sú ju deklarovane ochotní proti nemu použiť ...
  Teda v konvenčnom konflikte, bude musieť, či chce, či nechce a bez ohľadu, nakoľko je k tomu adekvátne vycvičená alebo vybavená, viesť vedno s armádou plnohodnotnú bojovú činnosť ak jej členovia nechcú skončiť v emigrácii alebo v "Katyni".

  Takeda:
  Myslel som organizáciu ako takú a jej ochotu podieľať sa vyslovene na akejsi bojovej predpríprave - zvlásť, ak by mala mať nejaký všeobecnejší charakter.

 • Maximus
  10:30 08.01.2017

  To Rase: Pro rok 2020 se pripravuje komplet převzorovaní na "český multicam", takže proto asi nyní už není ochota nakupovat 95 do NZ.
  Dvě základni uniformy pro každého přislušnika TO by nebyla z pohledu celkového rozpočtu armády taková položka.
  Navic pokud by alespoň čast financovani TO šla formou odpočtu z daně, tak by armáda na tom ušetřila.

  To Mattauch: Děkuji za podnětnou diskusi.
  1) Pro předpokládané určení TO by fullauto zbraně nebyly prioritní, nicméně část příslušníků TO bez ZP či příslušných zbraní by musela zbraně vyfasovat (stejně jako AZ) a tak by jednotky byly stejně doplněny alespoň částečně o tuto "funkci"

  2) Vzhledem k tomu, že by TO spadala pod kraje, tak určitá podpora a financovaní z teto strany lze předpokládat. Stejně tak i aktivity na komunální úrovni - viz např. dobrovolně vyčleněná místnost(i) na obecním/městském úřadě pro teoreticky výcvik, konzultace, porady, uložení některé výstroje, etc.

  3) TO je opravdu jen doplněk mobilizace, rovněž by to mohla být platforma pro odborniky, kteří by se právě na mobilizaci mohli podílet - řidiči, IT pracovnici, kuchaři, logistici, zdravotnici,... .
  Mobilizaci většinou jen zmiňuji v kontextu toho, že pokud by měl byt ze strany AČR problém řešit v průběhu řady let bazální výcvik, vystrojení a vyzbrojení několika desítek tisíc lidí, tak nevidím smysl vůbec o mobilizaci uvažovat jakožto o nástroji, který má v řádu tří měsíců "zpracovat" násobný počet branců.

  TO by uvolnila kapacity VZP pro prioritnější funkce v obraně státu, což by bylo zásadní zejména do doby příchodu vycvičených branců k útvarům. V současném dynamicky se rozvíjejícím světě je právě schopnost reagovat rychle, pružně a důrazně klíčová. To by TO v počtech blížících se či dokonce přesahující počty profesionálních příslušníků AČR a se schopností být nasazen v podstatě okamžitě bylo nepopiratelným přínosem oproti současnému stavu.

  4) Proč by jednotlivá družstva pro výcviku neměla alespoň občas spolupracovat, vytvářet si navzájem OPFOR a ověřovat si schopnost chránit daný objekt?
  I mezi kvalitními střeleckými instruktory jsou potenciální zájemci o TO, takže proč by neměli chtít se podílet na výcviku lidí v systému, ve kterém vidí smysl?
  Kurzy jsou jedním z prostředků, kterými může armáda odměňovat, motivovat a zkvalitňovat výcvik příslušníků TO. Řešit to z pohledu striktní logiky nemá smysl - je to pro armádu jednoduše levnější a smysluplnější než to kompenzovat finančně.

  5) "Volkssturm" s pásky na rukavech, vyzbrojeny násadami od krumpačů, asi není naše ideální představa o obraně naší země

  6) Souhlas, TO je doplněk mobilizace, ale v řadě dalších úkolů ji daleko přesahuje - ty jsou limitovány jen počty lidí v TO.
  Na předkládaný koncept TO je třeba se dívat jako na dynamický systém, který je možné v průběhu času do určité míry modifikovat podle aktuálních potřeb a být platformou, která optimalizuje využívání dostupných lidských zdrojů v podobě občanů angažujících se různou měrou na obraně státu.
  Někdo začne u TO a skočí časem u AZ či VzP, protože bude chtít být "víc" vojákem, na druhou stranu zase profesionální voják či AZ, když jeho zdravotní stav mu neumožní hrát "první ligu", tak pro TO by byl stále přínosem a možností se realizovat a předat zde svoje cenné zkušenosti.

 • Mattauch
  09:52 08.01.2017

  Maximus:

  Ale vedení bojové činnosti není úkolem pro profesionální armádu, ale pro armádu na válečných počtech - tedy mobilizovanou. A ta fronta klidně může být i v zahraničí. Takže když TO zajistí (ikdyž to asi není reálné) všechny ODOS a KI, což opravdu není malý úkol, pořád je to jen zlomkový úkol z pohledu AČR. Tohle (mimo jiné) dřív dělali LM a PSVB.

  Synergiem nezi ZVP, AZ a TO je možná, ale je třeba si uvědomit, že TO pokrývá tu nejjednodužší úlohu kterou vůbec lze najít v repertoáru AČR - tedy tu úlohu pro kterou lze v případě problému nejrychleji vycvičit lidi. Mnohem větší problém je vycvičit vojáky pro rozvinutí AČR na válečné počty a to TO nikterak neřeší - naopak ubírá z personálního bazénu další potenciálně vhodné jedince. S tím je potřeba pracovat, když přemýšlíme o tom, jakou podporu by konceptu TO tak asi chtěla dát přímo AČR.

  Takže ano, koncept TO by AČR pomohl, ale asi nestojí za za náklady v řádu miliard z rozpočtu resortu obrany na vybudování rozsáhlého a roztříštěného zázemí napříč ČR.

  Jestli by koncept TO přinesl větší propojení občanů a státu je diskutabilní, to by záleželo hlavně na tom, kdo by se hlásil... LM se to moc nepovedlo. ;)

 • Takeda
  09:40 08.01.2017

  PavolR: Asi odepisuju pozdě, ale tvrdil jste, že skauti by odmítli spolupráci s armádou. Já skaut jsem. Jestli by skaut jako organizace chtěl spolupracovat s armádou na nějaké formě výcviku tak to nevím.

  Ale vím, že skauti pomáhali při pražskym povstání, v odboji za druhý světový, v odboji proti komunistům... Vaše pochyby jsou zcestné, skauti už několikrát prokázali, že nemají problém se podílet na obraně vlasti s nasazením vlastního života a co je nejdůležitější, tak tenhle přístup předávají dál.

  Skauti jsou organizovaný a indoktrinovaný pomáhat vlasti i bližnímu, učej se bejt samostatný, učej se fungovat v přírodě... Kromě toho střílení (což třeba náš oddíl na táboře běžně dělá) máte spoustu "vojenského" výcviku naprosto nenásilnou formou...

  Pro nějakou formu spolupráce v současné době mluví i to, že skauti mají zázemí, nám by nikdo nemusel "posílat várnice s gulášem", to by pro špatně financovanou AČR bylo dobrý, protože by nemusela do spolupráce vložit moc.

  Pro stát je jednodušší spolupracovat se stávající mládežnickou organizací, než budovat vlastní, jako mají třeba angličani kvůli svojí profesionální armádě. Není to ideální, ale vzhledem k tomu, jak málo peněz reálně je, tak by mi to pro stát, AČR přišlo jako logická alternativa.

  Minimálně by se AČR měla podívat na to, co skauti dělají, co by AČR ještě potřebovala. Co by měla umět případná TO a zjistit, jestli už skauti takové vzdělání neposkytují, respektive jaký je tam souběh...

 • Larry
  09:38 08.01.2017

  To JiříR
  je to offtopic, ale vykal jsem Vám, zato Vy se ke mne chováte, jako by jsme spolu pásly husy. Ne nepásly a podobný tón si nechte prosím pro své děti a kamarády z restaurace. Neznáte mne.
  Už vůbec nevidím důvod, proč bych se nemohl vyjadřovat ke skutečnostem dnes již historickým. Mohu se vyjadřovat v superlativech, mimochodem s P.V. jsme byli přátelé.
  Na rozdíl od Vás jsem zřejmě ledacos viděl a zažil, protože jsem neseděl na zadnici v posádce. Pro Váš klid, našel jsem si slušně honorovanou odbornou práci i v civilní sféře.
  Děkuji za pochopení a pokud máte nutkání a čas mne cokoliv napsat, (já Vám nemám co), sdělím adresu privátního email boxu. To abychom tady "neprudili".

  "Takto, opravdu NEE.Dost jsem odsloužil a zažil a viděl.......
  Už nejsme v AČR."

  "JiriR Datum: 06.01.2017 Čas: 13:36

  Lary: klid, zakuř si vojáčku. Puckat slobodno. Své vzpomínky z Bosny si nechám pro sebe. Měl bys to udělat taky. "

  Děkuji za pochopení L.

 • Rase
  09:30 08.01.2017

  Co se tyce odeni TO, asi by bylo vhodne preferovat multicam, pred vz-98. Preci jen v jejich pripade je na trhu spousta levnych pouzitych uniforem z prebytku, spousta doplnku, ktere jsou velmi dostupne a asi by nebyl problem X-tisic objednat, pokud by bylo potreba. Vypada to takhle blbe, ale nejake uniformy jsou nezbytne, kvuli identifikaci, jak pro AZ, tak i pro TO. Prilby a neprustrelne vesty nejsou potreba, ne nezbytne nutne.

 • Maximus
  09:22 08.01.2017

  To PavolR: Smysl TO pokryt ochranu KI a ODOS, na kterou nejsou lidi a které jsou nezbytné pro chod a obranu státu. Je snad jenom tahle báze málo?
  TO nema suplovat profesionalni bojové jednotky, na to opravdu minimalistické pojetí nestačí. Nicméně tito lidé by tvořili jádro odporu na domácím území, profesionálové by měli možnost se přidat nebo přeskupovat v zahraničí. To také není zanedbatelné.

  Role VZP, AZ i TO na obraně státu by byla jednoznačná a synergicky se doplňující.
  Vaše argumentace zcela ignoruje hybridní/nelineární koncept boje, který je úspěšně používán RF a vlastně i velkými teroristickými skupinami jako je ISIL.

  Občanská podpora ACR budována via TO by pro armádu byla prinosem v dobách, kdyby se zas začalo volat po skrtech výdajů na obranu. To je "benefit", který si asi nekteri neumí představit, navíc z dlouhodobého hlediska by toto byla jedna z cest k celkové pozitivní evoluci vnímání státu občanem, což je rovněž neocenitelny přínos tohoto konceptu nejen pro obranu, ale i pro samotný stát jako takový.

  Poláci podobný koncept zřizují a nemyslím si, ze máme moc právo se něčemu takovému vysmívat, podceňovat či ztrácet roky mudrovanim, jak to udělat mnohem lépe "po Česku" zcela jinak.

Stránka 1 z 3