NÁZOR: Obrana ve stínu Hvězdných válek
- 29. 1. 2018
- 69 komentářů
- Jana Černochová
Minulý týden jsem se dostala do rozličných médií díky kolegům z Pirátské strany a mému výroku ve Sněmovně o útoku v kyberprostoru, na který může být nutné reagovat konvenčně. Mimo jiné jsem řekla: „Pokud nějaký konflikt, nějaký útok začne v kyberprostoru, tak, kolegyně a kolegové, ať děláte, co děláte, tak pokud jste třeba viděli aspoň deset minut Hvězdných válek, tak víte, že i ty útoky v tom kyberprostoru vyžadují reakci v tom reálném prostoru…“
Poňouknutá média zaznamenala, kterak se pirátský kolega Vojtěch Pikal chytil za hlavu, co že to ta paní plácá o jeho oblíbených Hvězdných válkách a kyberprostoru. Mohla bych mu odvětit slovy malého-velkého mistra Yody: „Učit já jej nemohu. Trpělivost nemá ten“, ale neučiním tak, neboť zkušenější musí být trpělivější, seč je to jen možné.
Jistě, mohla jsem použít jiný příklad než Hvězdné války, ale podstata zůstává pořád stejná – sice se technologie vyvíjejí, zcela jistě přibyl ke čtyřem tradičním prostorům (země, voda, vzduch, vesmír) pro vedení válečných operací ještě kyberprostor, ale to neznamená, že pro válčení zůstane jen jediný a že se máme soustředit pouze na něj.
Ve svém vystoupení jsem reagovala na jiného člena Pirátské strany, na Mikuláše Peksu, který jako by vědomě, či nevědomě, ale zcela příkladně odhaloval dilema Pirátů směrem k obraně a bezpečnosti obecně. To se ostatně týká například nejasného vztahu k pilíři naší obrany Severoatlantické alianci, který si již prý Piráti vyjasnili, ale jeden může mít pochybnosti. Připomínat se dá i bývalý zlínský lídr Pirátů, který se vědomě účastnil prokremelských akcí.
Mikuláš Peksa hojně vystupoval v debatě kolem návrhu ODS na uzákonění výdajů 2 % HDP na obranu, k čemuž by došlo postupně přibližně v horizontu pěti až šesti let od schválení návrhu. Tento návrh byl nakonec zamítnut hlasy ANO (které drží ministerstvo obrany od ledna 2014), Pirátů, SPD a KSČM. Zvláštní koalice, ale účinná. Bohužel pro naši obranu.Ti, které tato problematika zajímá, respektive by rádi věděli, jak vypadala debata zástupců jednotlivých stran, si mohou přečíst stenozáznam na stránkách Poslanecké sněmovny.
Ale zpátky ke kolegovi Peksovi, na kterého jsem reagovala. Ten pronesl z mého pohledu skandální výroky, o kterých se ovšem v médiích moc nepsalo. Například v tomto vystoupení: „Bohužel informační války ve 21. století rozhodují především informace. A nejlepší obranou před aktuálními hrozbami je vzdělané a informované obyvatelstvo. Když se podívám na možné navýšení na 2 %, které by nás stálo zhruba 40 mld. ročně, tak tady vidím velký potenciál pro zvýšení rozpočtu, který momentálně vydáváme na školství a který je naprosto podhodnocený vzhledem k našim reálným potřebám. Pojďme se přestat bavit o těchto nesmyslných výdajích na další nablýskané zbraně a pojďme mluvit o tom, co potřebují naši učitelé…“
Nebo v tomto: „…Naprostá většina těchto dezinformací je odmítnutelná na základě jednoduchého progooglení, dvou tří kliků, a zjistíte, že je to nesmysl. Je třeba, aby lidi tenhle ten krok udělali a ty dezinformace odmítali. To je to, co teď potřebujeme dělat pro zajištění bezpečnosti České republiky. Nekupovat další předražené tanky, letadla a podporovat tímhle tím ty tunely, které v armádních zakázkách probíhají.“
Slova poslance Peksy je nutné odmítnout, protože v důsledku nepovedou k ničemu jinému než k podkopávání naší obrany, k tomu, že jakmile naše ekonomika zpomalí, obrana bude opět první obětí. Ne, že by neměl právo vyjadřovat pochybnosti o efektivitě akvizic, o tom, nakolik se daří pořizovat výzbroj, výstroj a další materiál, který vojáci potřebují, ale paušalizovat, hovořit o tunelech, je medvědí službou. Získat konkrétní informace o problematice obrany zas tak složité pro poslance není, navíc když má Pirátská strana dva zástupce ve Výboru pro obranu, kterých se kolega Peksa může kdykoli otázat a zajisté se mu dostane odpovědi.
Druhý problém je ovšem mnohem širší. V posledních letech existuje poměrně silná tendence označovat hybridní konflikt a informační války, jako něco zcela nového, něco, co vlastně nahrazuje konvenční válčení. Často, i od představitelů našeho státu můžeme slyšet, že tanky již nejsou zapotřebí, že dělostřelectvo je zastaralé a že si již vystačíme s informačními technologiemi, válčením v kyberprostoru, bezpilotními prostředky a podobně.
Jde o tragický omyl. Historie válek nás učí jedno – technologie rozšiřuje možnosti vedení operací v jednotlivých prostorech, letalitu zbraní, mění doktríny a podobně, ale vždy se jednotlivé systémy doplňují – lodě nevytlačily pozemní vojsko, ani letouny a satelity a nevytlačí je ani informační technologie. Ovšem o to je budování efektivní obrany složitější, než tomu bylo v minulosti.
Zároveň je nutné říct, že to není poprvé, ani naposledy, kdy se něco podobného odehrává (někteří hovoří o cyklických revolucích ve vojenství, které probíhají, když se radikálně změní technologie, ta současná revoluce probíhá již nějakých 30-40 let a souvisí s informačními technologiemi, kybernetikou a robotizací). Kavalerie změnila bojiště, stejně jako zadovky, pára, telegraf, počítače či satelity.
Podobně mění bojiště dnes výpočetní technika, masové šíření informací novými kanály, jako jsou internet a sociální sítě a robotika. Způsobit nepříteli škody je možné nabouráním se například do řídícího systému rozvodu energií, lze vyřadit z provozu letiště a podobně. Ale to neznamená, že všechny války se budou odehrávat v kyberprostoru a tímto způsobem. Naopak.
Útok v kyberprostoru a informační válka či propaganda na nějakém území mohou být pouhou přípravou na konvenční operaci (ostatně u informační války tomu bylo vždy v historii, pouze se používaly jiné nosiče než internet, třeba letáky a plakáty). Něco podobného jsme ostatně viděli na Krymu a na východní Ukrajině. Na počátku proběhla intenzivní dezinformační kampaň, byli využiti vojáci, kteří oficiálně vojáci nebyli (tzv. zelení mužíčci), ale v další fázi se na Ukrajině rozhořela konvenční válka, ve které byly využívány nové technologie, jako bezpilotní prostředky, ale nejpoužívanějšími zbraněmi se stalo dělostřelectvo a tanky.
Občas je slyšet povzdechy, že za 1. republiky se v Československu vyrábělo několik typů letadel a že toho dnes nejsme schopni. Něčeho podobného už ovšem schopni nikdy nebudeme a na vině je právě rozmach technologií, komplikovanost jednotlivých systémů, globální dělba práce a v důsledku i vysoká cena. Pokud bychom chtěli v této oblasti dosáhnout soběstačnosti, výdaje na obranu by musely spolknout mnohem, mnohem větší část HDP, než zmiňovaná 2 %, o kterých všichni rádi hovoří, ale nikdy jsme je nedosáhli.
Z toho vyplývají i těžkosti při budování obrany země jako je Česká republika a nezbytnost jejího ukotvení v aliančním systému. To je ostatně první předpoklad, jak se můžeme dlouhodobě vyrovnávat s rozmachem technologií, jejich cenou a zároveň turbulentním bezpečnostním prostředím.
Druhým předpokladem je udržování vyvážené, nikoli specializované armády (to neznamená, že by některé schopnosti, ke kterým se ČR přihlásila a ve kterých vyniká by neměly být preferované) a akceptace toho, že na některé schopnosti můžeme dosáhnout pouze, pokud je budeme sdílet se spojenci a partnery. Například může jít o strategickou přepravu, o strategický průzkum (například AWACS , Aliance Ground Surveillance ) a podobně.
Třetím předpokladem – a to je náš domácí úkol – je udržení dostatečného rozpočtového rámce na to, aby Armáda ČR a další složky mohly zvládaly nejenom války v kyberprostoru, ale i konvenční vedené i tanky, dělostřelectvem či letectvem. Tedy se vším tím, co přijde panu poslanci Peksovi nadbytečné. Proto je velká škoda, že se v posledních letech nepovedlo ministrovi Stropnickému rozběhnout velké modernizační projekty u pozemních i vzdušných sil a ani dokončit například akvizici 3D radiolokátorů MADR.
Potřebujeme nahradit morálně i fyzicky zastaralá bojová vozidla pěchoty, stejně jako tanky, dělostřelectvo a vrtulníky sovětské provenience. Velký důraz je nutné ovšem klást na jednotlivce, který musí mít dostatek výstroje, balistickou ochranu a samozřejmě osobní zbraně. Bohužel stále slyšíme o tom, že i v této oblasti jsou deficity, které se daří odstraňovat velice pomalu.
Již Bílá kniha o obraně schválená vládou v roce 2011 jasně ukázala, že ozbrojené síly jsou silně podfinancované. I přes rostoucí ekonomiku se však nedaří dávat na obranu tolik, kolik by bylo zapotřebí, aby se dluh výrazněji umazával. Přitom posledních několik let bylo ideální příležitostí udělat skok kupředu.
Doufám, že se výrazněji pohneme v následujících letech, abychom se přestali propadat do zóny „černých pasažérů“ a těch nezodpovědných, jak je například patrné z loňské výroční zprávy generálního tajemníka NATO. Zároveň se ovšem obávám, že současný překotný růst ekonomiky se může vyčerpat a my budeme opět zastiženi v nedbalkách a vítězem nebude odpovědná obrana, ale imperativ na udržení a rozšiřování sociálního státu na úkor bezpečnosti.
Jana Černochová
Předsedkyně Výboru pro obranu PS PČR
Související články
Kyberprostor, vesmír, elektronický boj a zbraně hromadného ničení – vítejte v 21. století
Je dobré sledovat záměry amerických vojenských stratégů, neboť si člověk může udělat představu, kde ...
- 30.04.2013
- 4 komentářů
- Jan Grohmann
ROZHOVOR: Jana Černochová, poslankyně Parlamentu České republiky
Jana Černochová: "Největší hrozbou je, že budeme k bezpečnosti a obraně přistupovat stejně hazardním ...
- 15.07.2015
- 12 komentářů
- Mgr. Hana Zelená
Nová americká jaderná strategie: Hrozba omezeného použití jaderných zbraní
Americký deník Huffington post v pátek zveřejnil výtah z návrhu Zprávy o jaderném stavu NPR (Nuclear ...
- 17.01.2018
- 29 komentářů
- Jan Grohmann
Spojené státy představily novou národní obrannou strategii
Nová americká Národní obranná strategie NDS (National Defense Strategy) je po Zprávě o jaderném ...
- 22.01.2018
- 13 komentářů
- Jan Grohmann
Spomenul sa tu hybridní konflikt. Akosi mi absentuje v našich štátoch idey hybridných jednotiek ľudských s robotickými. Radšej menej ťažkých tankov a vybaviť dané obrnené ...Zobrazit celý příspěvek
Spomenul sa tu hybridní konflikt.
Akosi mi absentuje v našich štátoch idey hybridných jednotiek ľudských s robotickými.
Radšej menej ťažkých tankov a vybaviť dané obrnené jednotky napríklad drónmi. Dané dróny by zvyšovali situačné povedomie obrnených jednotiek a sami by mohli poprípade zaútočiť na niektoré ciele, poprípade navádzať paľbu.
Aj tie vrtúľniky a zásobovacie lietadla by mohli disponovať nejakými drónmi. Tie by mohli zvyšovať ochranu ich misii v prípade potreby.
Ak pozeráme na konflikty v Sýrii, Iraku, Ukrajine obrovské straty v mestských bojoch.
Aj na také boje by sa zišli rôzne robotické systémy, drony, kombinované s ľudskými vojakmi.
Veľmi sa mi páči založenie DARPY v USA.
Bola založená po vesmírnych úspechov ZSSR, aby sa predišlo k budúcim technologickým prekvapeniam ZSSR. Je to mala skupina supermozgov, v ktorej sa musí rotovať. Nepodlieha plne ekonomickým zákonom USA. Úspechy DARPY sú nesmierne a o niektorých sa ani nedozvieme. Prepája aj záujmy armády s ekonomikou USA. Dočítate sa o nich na wikipediach.
Podozrievam ich že pomohli naštartovať niektorých amerických internetových gigantov a IT spoločnosti, či vesmírnych súkromníkov. V štýle niečo za niečo.
Ak niekde zistím nejaku angažovanosť DARPY vždy zbystrím.
Takú malú skupinu na štýl DARPY by sme mohli založiť aj v našich štátoch.
Štátne rozpočty by v našich štátov ani citeľne nezaregistrovali založenie takej skupiny elitných supermozgov. Naše supermozgy ktoré sme nákladne vyučili, by nemuseli odchádzať často do zahraničia, kde sa podieľajú na vývoji nových technológii. Tie potom cez príliš draho nakúpime, ak nám ich vôbec dajú. Ak dajú tak často s rôznymi backdoormi.
Napríklad aj Poľsko nepochodilo s nákupom drónov v USA. Rakety Tomahawk im síce predajú, ako aj systémy Patriot ale za závratné sumy. Napríklad link
http://www.armadninoviny.cz/ko...
Také sumy si ťažko predstaviť v našich štátov. Ale prečo sa nespojiť na výskume a výroby v rámci V4? Alebo aj v rámci ČR - SR pri vývoji a výrobe rôznych robotických zbraní, drónov a iných špičkových technológii?Skrýt celý příspěvekAle veď to je presne ono pričom celý čas sa snažím vysvetliť, že jeden link odkazuje na druhý: link: http://forum.valka.cz/topic/vi... link: ...Zobrazit celý příspěvek
Ale veď to je presne ono pričom celý čas sa snažím vysvetliť, že jeden link odkazuje na druhý:
link: http://forum.valka.cz/topic/vi...
link: http://forum.valka.cz/topic/vi...
Ale čo je zdroj?Skrýt celý příspěvekZdroj na vyhorenie vo vojskových skúškach, o ktorom píšete poprosím a nie opakovať známe fakty, ktoré udáva aj sám výrobca ("Vozidlo naviac disponuje ochranou proti mínam pod pásom ...Zobrazit celý příspěvek
Zdroj na vyhorenie vo vojskových skúškach, o ktorom píšete poprosím a nie opakovať známe fakty, ktoré udáva aj sám výrobca ("Vozidlo naviac disponuje ochranou proti mínam pod pásom na úrovni 2 a pod dnom vozidla na úrovni 1") a pod.
Ostatne bavíme sa s porovnaním na modernizované BPsV Svatava od toho istého výrobcu, ktorá sa aj napr. dnes objavila v priestoroch MO SR (OS SR) pri príležitosti hodnotenia výcvikového roku 2017 za prítomnosti prezidenta SR ako hlavného veliteľa Ozbrojených síl SR .
zdroj: https://www.mod.gov.sk/data/at... Skrýt celý příspěvekhttp://forum.valka.cz/topic/vi... šakal má viac problémov, nízka protimínová ochrana je dedičstvo z BVP, taktiež preťažený pôvodný podvozok v dôsledku ...
http://forum.valka.cz/topic/vi... šakal má viac problémov, nízka protimínová ochrana je dedičstvo z BVP, taktiež preťažený pôvodný podvozok v dôsledku ...
to Flader Datum: 31.01.2018 Čas: 18:10: A teraz neviem keď si to subsumujem na OS SR či sa majú smiať alebo plakať keď do Pobaltia tj. na hranice s RF v rámci tzv. posilnenej ...Zobrazit celý příspěvek
to Flader Datum: 31.01.2018 Čas: 18:10:
A teraz neviem keď si to subsumujem na OS SR či sa majú smiať alebo plakať keď do Pobaltia tj. na hranice s RF v rámci tzv. posilnenej predsunutej prítomnosti (eFP) NATO pošleme 10ks modernizovaných BPsV Svatava ako BVP na rozdiel napr. od potencionálne dostupných IFV Šakal (Mexa) od toho istého zhotoviteľa/ľov ako modernizované BPsV Svatavy.
Len pripomeniem, že Šakal bol predstavený v 2013 a modernizované BPsV Svatavy nám začali do OS SR chodiť v 2017 a pokračujú v 2018. Toľko premárneného času...
A žiaľ aj keď sa to ťažko vôbec píše či vyslovuje vďaka aj za tie modernizované BPsV Svatavy oproti tým pôvodným.
To sme dopadli čo...Skrýt celý příspěvekScotty: ano, není to žádná novina, že jsme se někomu zavázali, s náklady na armádu 2% z HDP, právě proto se divím, že se politici stran, které tu pro vstup jsou, defacto všichni ...Zobrazit celý příspěvek
Scotty: ano, není to žádná novina, že jsme se někomu zavázali, s náklady na armádu 2% z HDP, právě proto se divím, že se politici stran, které tu pro vstup jsou, defacto všichni až na komanče, celou dobu nedokáží dohodnout nad tím co jsou naše závazky a proč je neplníme? K čemu taková politická reprezentace, že na plnění závazků potřebují pokyny od Trumpa???
(osobně si myslím, že by to nutně nemusela být 2% HDP, ale spíše absolutní částka vztažená k ekvivalentu ceny výzbroje a nákladů na personál)
Evidentně tu silnou armádu nikdo celou dobu nechtěl.Od roku 1999 jsme přišli o řadu typů schopností, které jen tak hned zpět nanabudeme i kdyby politici přestali podléhát vnějším cizím tlakům při akvizících.Skrýt celý příspěvekPokiaľ naozaj existuje to spojenie medzi pani ministerkou a pánom prezidentom, tak to pre AČR neveští nič dobré. Aby z toho nevyliezol namiesto nových BVP Šakal a namiesto mixu ...Zobrazit celý příspěvek
Pokiaľ naozaj existuje to spojenie medzi pani ministerkou a pánom prezidentom, tak to pre AČR neveští nič dobré. Aby z toho nevyliezol namiesto nových BVP Šakal a namiesto mixu modernizované húfnice / nové húfnice po prehodnotení len modernizácia všetkých húfnic spojená s nákupom novej diaľkovej munície...Skrýt celý příspěvek
Přidám ještě trochu pesimismu
https://www.respekt.cz/politik...
Jsem zvědavý co paní ministryně v demisi Šlechtová ještě vyvedePřidám ještě trochu pesimismu
https://www.respekt.cz/politik...
Jsem zvědavý co paní ministryně v demisi Šlechtová ještě vyvedeAno, lidé - voliči nevidí akutní hrozbu a proto tolerují politikům zanedbávání armády. Voliči na politiky netlačí a tak se dávají peníze na tzv. důležitější věci Na lidi se ...Zobrazit celý příspěvek
Ano, lidé - voliči nevidí akutní hrozbu a proto tolerují politikům zanedbávání armády. Voliči na politiky netlačí a tak se dávají peníze na tzv. důležitější věci Na lidi se nezlobím, politiky chápu. Ale štvou mě generálové, kteří se bojí ozvat, sdělit lidem otevřeně, že jejich armáda je nedokáže bránit. Vysvětlit lidem skutečný stav a co je potřeba dnes, zítra, pozítří udělat, aby měla armáda vůbec smysl. Požadovat od politiku změnu přístupu a pokud politici změnu nedokážou zajistit, tak odstoupit z funkce. Čest, odvaha, odpovědnost vojáka, nejen loajalita, snaha zachránit co se dá, přežívání, hledání světla na konci tunelu....Skrýt celý příspěvek
PavolR: A o tom to je. Pobaltí a Poláci mají hrozbu přímo za humny. Pro nás a občany dál na západ je strašák Rusko prostě moc daleko, navíc oddělený od nich několika státy a mají ...Zobrazit celý příspěvek
PavolR: A o tom to je.
Pobaltí a Poláci mají hrozbu přímo za humny. Pro nás a občany dál na západ je strašák Rusko prostě moc daleko, navíc oddělený od nich několika státy a mají jiné starosti. Uprchlíci, přežít s výplatou do dalšího měsíce, popřípadě, kde sehnat nějaký dobrý matroš :-P
Válku znají tak z TV a připomíná jim videohru.
A rozpočet můžeš mít 2% nebo třeba 10%, ale když to nedokážeš využít, je ti to na prd.
Ono je hezký vypsat výběrovku na tanky, bévka, mixéry nebo ponožky, ale když jsou nereálné požadavky nebo to prostě už není na trhu nebo ve výprodeji, tak hold nic. A než se něco vybere, uběhnou roky a změní se složení vlády, ta to "přehodnotí" a jedem od 0.
To je realita.Skrýt celý příspěvekV roce 2006 (to ještě neměla ODS na jeho složení prakticky žádný vliv) byl rozpočet MO ČR něco přes 55 mld. Kč, což činilo nějakých 1,72 % HDP. V následujících letech klesal, což ...Zobrazit celý příspěvek
V roce 2006 (to ještě neměla ODS na jeho složení prakticky žádný vliv) byl rozpočet MO ČR něco přes 55 mld. Kč, což činilo nějakých 1,72 % HDP. V následujících letech klesal, což ovšem mělo souvislost s koaličními partnery (SZ, později TOP 09 – Kalousek už neměl na MO vliv, tak proč tam lít peníze ;-) ), posléze s hospodářskou krizí. Pravdou je, že ani poté, co krize odezněla, neměla vláda nějak velkou tendenci rozpočet MO stabilizovat, vznikaly krizové scénáře jako Bílá kniha (jak jinak to nazvat, když podle ní měla obrana téměř zaniknout...), o kauzách Pandury a CASA raději nemluvě. K tomu poklesu výdajů na obranu tedy byly poměrně objektivní důvodu, včetně neochoty obyvatelstva k investicím do armádní techniky – za což ovšem mohou právě politici, především z ČSSD/ODS/US (Pandury) a KDU-ČSL (CASA). Tohle je tedy zcela relevantní výtka.
ANO ve vládě s ČSSD převzalo MO na přelomu let 2013/14, rozpočet tehdy činil 0.91 % HDP. Ačkoliv od té doby probíhá nebývalá konjunktura a bezpečnostní situace v Evropě se rapidně zhoršila, rozpočet MO se stále pohybuje kolem 1 % a nenakupuje se prakticky nic krom provozních věcí. Ačkoliv ochota obyvatelstva invertovat do obrany rapidně vzrostla. Objektivní důvody k této nečinnosti tedy nejsou žádné.
V tuhle chvíli nezbývá než čekat, co bude dál. Zatím to na stabilní politickou situaci nevypadá :-(Skrýt celý příspěvekK tomuto článku si dovolím říci pouze dvě věci: 1. Paní předsedkyně by měla rozvázat spolupráci s firmou, která jí poskytuje služby mediálního poradenství. 2. Pro obranu země ...Zobrazit celý příspěvek
K tomuto článku si dovolím říci pouze dvě věci:
1. Paní předsedkyně by měla rozvázat spolupráci s firmou, která jí poskytuje služby mediálního poradenství.
2. Pro obranu země není rozhodující výše armádního rozpočtu, ale to, aby na ni političtí reprezentanti (především z exekutivy) v době vrcholných bezpečnostních krizí znovu a opět nerezignovali.Skrýt celý příspěvekNefandím hvězdným válkám, ale vidím to co se děje, resp. dělo rálně. Strana paní poslankyně začala vládnout v r. 2006 a zdědila rozpočet MO ve výši 58,4 mld. = 2,00% HDP. Poté co ...Zobrazit celý příspěvek
Nefandím hvězdným válkám, ale vidím to co se děje, resp. dělo rálně. Strana paní poslankyně začala vládnout v r. 2006 a zdědila rozpočet MO ve výši 58,4 mld. = 2,00% HDP. Poté co se v r. 2013 provalilo, že část MO (VZ) se běžně používá k soukromým účelům konkubíny premiéra, tak skončili a rozpočet MO byl 40,8 mld. = 1,06 HDP. I z toho mála co na obranu dali, zbylo na Pandury, Casy apod. i s "drobnou" provizí. Takže ano, 2% HDP by byly fajn, ale musel bych uvěřit straně která reálně udělala opak. Děsí mě piráti, komunisti, okamurovci...Skrýt celý příspěvek
Grull: Že čo by sa muselo stať, aby sa zmenil prístup? No tak v prvom rade by mohlo docvaknúť, že aj my sme Pobaltie a aj my sme Cyprus (a rovnako tak Nemecko, Francúzko, Poľsko, ...Zobrazit celý příspěvek
Grull:
Že čo by sa muselo stať, aby sa zmenil prístup? No tak v prvom rade by mohlo docvaknúť, že aj my sme Pobaltie a aj my sme Cyprus (a rovnako tak Nemecko, Francúzko, Poľsko, ...). V rámci EU sú to naši spoluobčania (a Pobaltie je aj v NATO), takže ich starosti sú do nemalej miery aj naše starosti a kto si kedy niečo dovolí na nich, ako keby si dovolil aj na nás.Skrýt celý příspěvekPavolR : Tak to je jasné, že to by chtěl. Jde o to, jestli je to reálné či ne. :-) A na ochranu svého obrovského území mají Atomovky. V současné době je stejně konvenční útok na ...Zobrazit celý příspěvek
PavolR : Tak to je jasné, že to by chtěl. Jde o to, jestli je to reálné či ne. :-)
A na ochranu svého obrovského území mají Atomovky. V současné době je stejně konvenční útok na Rusko nereálný. Takové přesuny vojsk by nešlo utajit.
Spíše jsem myslel, v ohledu na naší armádu, že nemáme v okolí žádnou hrozbu, kvůli které by bylo nutno horentně zbrojit.
Jo, být Pobaltskou zemí, tak to je jiná, ale takhle v srdci Evropy ti nikdo neprotlačí vojnu, velké navyšování počtu vojáků, rychlé nákupy techniky v množství větším než přehlídkovém.
Jde o to, co by se muselo stát, aby se tenhle přístup změnil. Protože bez akutní hrozby, se nic nestane. Navíc, ta hrozba nesmí být příliš rychlá, protože než se naši politici dohádaj, kdo za co může, bylo by po všem.Skrýt celý příspěvekGrull: "Co by z toho, sakra, Rus měl?" ... No predsa to isté, čo Soviet - nárazníkovú zónu zo satelitov na "ochranu" svojej neobývanej plochy. A oslabenie EU. Každopádne ... ... ...Zobrazit celý příspěvek
Grull:
"Co by z toho, sakra, Rus měl?" ... No predsa to isté, čo Soviet - nárazníkovú zónu zo satelitov na "ochranu" svojej neobývanej plochy. A oslabenie EU. Každopádne ...
... nechápem, prečo si tu toľko ľudí predstavuje vojnu asi ako Hurvínek. Že niekto len tak sadne to tankov a obsadí komplet susednú krajinu, ba dokonca nejakú vzdialenejšiu, obsadiac pri tom aj krajiny, čo sú v ceste. To je proste NEMOŽNÉ. Je to v úplnom rozpore s politickou, hospodárskou i sociálnou realitou.
Vojna, ktorej súčasťou už hodnú chvíľu sme, je vedená inými prostriedkami.
Branislav Didak:
Išiel by som ešte ďalej - bezpečnosť je spolu s administratívno-správnym systémom zmyslom existencie štátu. Pre to bolo niečo ako štát vôbec vymyslené.Skrýt celý příspěvekJako, přiznejme si, že stav naší armády, respektive obrany našeho státu proti útočníkovi, je tragický a v současné době i neřešitelný. Jak po finanční, sociální i finanční ...Zobrazit celý příspěvek
Jako, přiznejme si, že stav naší armády, respektive obrany našeho státu proti útočníkovi, je tragický a v současné době i neřešitelný.
Jak po finanční, sociální i finanční stránce.
Za "komančů" tu byl tlak udržovat silnou armádu, vojna byla povinná, přeci jen, nepřítel byl hned za hranicemi.
Teď se nalézáme v srdci spojené Evropy. Nejbližší potencionální nepřítel je Rusko (když pominu, co by z toho měl, když má takovou obrovskou neobydlenou plochu a nezměrné nerostné bohatství).
Jako, taky by se mi líbylo, kdyby jsme měli více jak nějaký tucet stíhaček, tanků a další techniky, která by byla mladší než já.
Vojna dělá z kluků chlapy. V mám případě (jen rok) se to i povedlo. Neříkám, že byla super, ale zpětně si myslím, že to nebyl ztracený rok.
Kdyby se zatroubilo k nástupu, tak jdu. Jo, Sa-58 bych zvládl z fleku, něco modernějšího bych si musel osahat a v Daně trochu posedět.
Realisticky - Kdyby se nás rozhodl obsadit soused (Němec či Polák), tak než si vůbec ověříme, jestli to není nějaká prdel, tak budou Leopardy parkovat na Václaváku.
Rusku by to trvalo déle, ale také. Něž se vůbec zjistí, co se děje, tak stojí na hranicích Polska a u bratrů klepou na dveře. A pak co? A opakuji, co by z toho, sakra, Rus měl?
Krym byla strategická nutnost (Černé moře) východ UK - pozemní přístup ke Krymu. A také, než se zjistilo co se tam vůbec děje, bylo po všem.Skrýt celý příspěvek
Načítám diskuzi...