NÁZOR: Obrana ve stínu Hvězdných válek

Jana Černochová před Národním památníkem hrdinů Heydrichiády v Praze; ilustrační foto / FaceBook

Minulý týden jsem se dostala do rozličných médií díky kolegům z Pirátské strany a mému výroku ve Sněmovně o útoku v kyberprostoru, na který může být nutné reagovat konvenčně. Mimo jiné jsem řekla: „Pokud nějaký konflikt, nějaký útok začne v kyberprostoru, tak, kolegyně a kolegové, ať děláte, co děláte, tak pokud jste třeba viděli aspoň deset minut Hvězdných válek, tak víte, že i ty útoky v tom kyberprostoru vyžadují reakci v tom reálném prostoru…“

Poňouknutá média zaznamenala, kterak se pirátský kolega Vojtěch Pikal chytil za hlavu, co že to ta paní plácá o jeho oblíbených Hvězdných válkách a kyberprostoru. Mohla bych mu odvětit slovy malého-velkého mistra Yody: „Učit já jej nemohu. Trpělivost nemá ten“, ale neučiním tak, neboť zkušenější musí být trpělivější, seč je to jen možné. 

 

 

Jistě, mohla jsem použít jiný příklad než Hvězdné války, ale podstata zůstává pořád stejná – sice se technologie vyvíjejí, zcela jistě přibyl ke čtyřem tradičním prostorům (země, voda, vzduch, vesmír) pro vedení válečných operací ještě kyberprostor, ale to neznamená, že pro válčení zůstane jen jediný a že se máme soustředit pouze na něj.
 

Ve svém vystoupení jsem reagovala na jiného člena Pirátské strany, na Mikuláše Peksu, který jako by vědomě, či nevědomě, ale zcela příkladně odhaloval dilema Pirátů směrem k obraně a bezpečnosti obecně. To se ostatně týká například nejasného vztahu k pilíři naší obrany Severoatlantické alianci, který si již prý Piráti vyjasnili, ale jeden může mít pochybnosti. Připomínat se dá i bývalý zlínský lídr Pirátů, který se vědomě účastnil prokremelských akcí.

 

Mikuláš Peksa hojně vystupoval v debatě kolem návrhu ODS na uzákonění výdajů 2 % HDP na obranu, k čemuž by došlo postupně přibližně v horizontu pěti až šesti let od schválení návrhu. Tento návrh byl nakonec zamítnut hlasy ANO (které drží ministerstvo obrany od ledna 2014), Pirátů, SPD a KSČM. Zvláštní koalice, ale účinná. Bohužel pro naši obranu.Ti, které tato problematika zajímá, respektive by rádi věděli, jak vypadala debata zástupců jednotlivých stran, si mohou přečíst stenozáznam na stránkách Poslanecké sněmovny.
 

Ale zpátky ke kolegovi Peksovi, na kterého jsem reagovala. Ten pronesl z mého pohledu skandální výroky, o kterých se ovšem v médiích moc nepsalo. Například v tomto vystoupení: „Bohužel informační války ve 21. století rozhodují především informace. A nejlepší obranou před aktuálními hrozbami je vzdělané a informované obyvatelstvo. Když se podívám na možné navýšení na 2 %, které by nás stálo zhruba 40 mld. ročně, tak tady vidím velký potenciál pro zvýšení rozpočtu, který momentálně vydáváme na školství a který je naprosto podhodnocený vzhledem k našim reálným potřebám. Pojďme se přestat bavit o těchto nesmyslných výdajích na další nablýskané zbraně a pojďme mluvit o tom, co potřebují naši učitelé…“

 

Nebo v tomto: „…Naprostá většina těchto dezinformací je odmítnutelná na základě jednoduchého progooglení, dvou tří kliků, a zjistíte, že je to nesmysl. Je třeba, aby lidi tenhle ten krok udělali a ty dezinformace odmítali. To je to, co teď potřebujeme dělat pro zajištění bezpečnosti České republiky. Nekupovat další předražené tanky, letadla a podporovat tímhle tím ty tunely, které v armádních zakázkách probíhají.“

 

Slova poslance Peksy je nutné odmítnout, protože v důsledku nepovedou k ničemu jinému než k podkopávání naší obrany, k tomu, že jakmile naše ekonomika zpomalí, obrana bude opět první obětí. Ne, že by neměl právo vyjadřovat pochybnosti o efektivitě akvizic, o tom, nakolik se daří pořizovat výzbroj, výstroj a další materiál, který vojáci potřebují, ale paušalizovat, hovořit o tunelech, je medvědí službou. Získat konkrétní informace o problematice obrany zas tak složité pro poslance není, navíc když má Pirátská strana dva zástupce ve Výboru pro obranu, kterých se kolega Peksa může kdykoli otázat a zajisté se mu dostane odpovědi.

 

Druhý problém je ovšem mnohem širší. V posledních letech existuje poměrně silná tendence označovat hybridní konflikt a informační války, jako něco zcela nového, něco, co vlastně nahrazuje konvenční válčení. Často, i od představitelů našeho státu můžeme slyšet, že tanky již nejsou zapotřebí, že dělostřelectvo je zastaralé a že si již vystačíme s informačními technologiemi, válčením v kyberprostoru, bezpilotními prostředky a podobně.

 

Jde o tragický omyl. Historie válek nás učí jedno – technologie rozšiřuje možnosti vedení operací v jednotlivých prostorech, letalitu zbraní, mění doktríny a podobně, ale vždy se jednotlivé systémy doplňují – lodě nevytlačily pozemní vojsko, ani letouny a satelity a nevytlačí je ani informační technologie. Ovšem o to je budování efektivní obrany složitější, než tomu bylo v minulosti.

 

Zároveň je nutné říct, že to není poprvé, ani naposledy, kdy se něco podobného odehrává (někteří hovoří o cyklických revolucích ve vojenství, které probíhají, když se radikálně změní technologie, ta současná revoluce probíhá již nějakých 30-40 let a souvisí s informačními technologiemi, kybernetikou a robotizací). Kavalerie změnila bojiště, stejně jako zadovky, pára, telegraf, počítače či satelity.

 

Podobně mění bojiště dnes výpočetní technika, masové šíření informací novými kanály, jako jsou internet a sociální sítě a robotika. Způsobit nepříteli škody je možné nabouráním se například do řídícího systému rozvodu energií, lze vyřadit z provozu letiště a podobně. Ale to neznamená, že všechny války se budou odehrávat v kyberprostoru a tímto způsobem. Naopak.

 

Útok v kyberprostoru a informační válka či propaganda na nějakém území mohou být pouhou přípravou na konvenční operaci (ostatně u informační války tomu bylo vždy v historii, pouze se používaly jiné nosiče než internet, třeba letáky a plakáty). Něco podobného jsme ostatně viděli na Krymu a na východní Ukrajině. Na počátku proběhla intenzivní dezinformační kampaň, byli využiti vojáci, kteří oficiálně vojáci nebyli (tzv. zelení mužíčci), ale v další fázi se na Ukrajině rozhořela konvenční válka, ve které byly využívány nové technologie, jako bezpilotní prostředky, ale nejpoužívanějšími zbraněmi se stalo dělostřelectvo a tanky.

 

Občas je slyšet povzdechy, že za 1. republiky se v Československu vyrábělo několik typů letadel a že toho dnes nejsme schopni. Něčeho podobného už ovšem schopni nikdy nebudeme a na vině je právě rozmach technologií, komplikovanost jednotlivých systémů, globální dělba práce a v důsledku i vysoká cena. Pokud bychom chtěli v této oblasti dosáhnout soběstačnosti, výdaje na obranu by musely spolknout mnohem, mnohem větší část HDP, než zmiňovaná 2 %, o kterých všichni rádi hovoří, ale nikdy jsme je nedosáhli.

 

Z toho vyplývají i těžkosti při budování obrany země jako je Česká republika a nezbytnost jejího ukotvení v aliančním systému. To je ostatně první předpoklad, jak se můžeme dlouhodobě vyrovnávat s rozmachem technologií, jejich cenou a zároveň turbulentním bezpečnostním prostředím.

 

Druhým předpokladem je udržování vyvážené, nikoli specializované armády (to neznamená, že by některé schopnosti, ke kterým se ČR přihlásila a ve kterých vyniká by neměly být preferované) a akceptace toho, že na některé schopnosti můžeme dosáhnout pouze, pokud je budeme sdílet se spojenci a partnery. Například může jít o strategickou přepravu, o strategický průzkum (například AWACS , Aliance Ground Surveillance ) a podobně.

 

Třetím předpokladem – a to je náš domácí úkol – je udržení dostatečného rozpočtového rámce na to, aby Armáda ČR a další složky mohly zvládaly nejenom války v kyberprostoru, ale i konvenční vedené i tanky, dělostřelectvem či letectvem. Tedy se vším tím, co přijde panu poslanci Peksovi nadbytečné. Proto je velká škoda, že se v posledních letech nepovedlo ministrovi Stropnickému rozběhnout velké modernizační projekty u pozemních i vzdušných sil a ani dokončit například akvizici 3D radiolokátorů MADR.

 

Potřebujeme nahradit morálně i fyzicky zastaralá bojová vozidla pěchoty, stejně jako tanky, dělostřelectvo a vrtulníky sovětské provenience. Velký důraz je nutné ovšem klást na jednotlivce, který musí mít dostatek výstroje, balistickou ochranu a samozřejmě osobní zbraně. Bohužel stále slyšíme o tom, že i v této oblasti jsou deficity, které se daří odstraňovat velice pomalu.

 

Již Bílá kniha o obraně schválená vládou v roce 2011 jasně ukázala, že ozbrojené síly jsou silně podfinancované. I přes rostoucí ekonomiku se však nedaří dávat na obranu tolik, kolik by bylo zapotřebí, aby se dluh výrazněji umazával. Přitom posledních několik let bylo ideální příležitostí udělat skok kupředu.

 

Doufám, že se výrazněji pohneme v následujících letech, abychom se přestali propadat do zóny „černých pasažérů“ a těch nezodpovědných, jak je například patrné z  loňské výroční zprávy generálního tajemníka NATO. Zároveň se ovšem obávám, že současný překotný růst ekonomiky se může vyčerpat a my budeme opět zastiženi v nedbalkách a vítězem nebude odpovědná obrana, ale imperativ na udržení a rozšiřování sociálního státu na úkor bezpečnosti.
 

Jana Černochová

Předsedkyně Výboru pro obranu PS PČR

 

Nahlásit chybu v článku


Související články

Kyberprostor, vesmír, elektronický boj a zbraně hromadného ničení – vítejte v 21. století

Je dobré sledovat záměry amerických vojenských stratégů, neboť si člověk může udělat představu, kde ...

ROZHOVOR: Jana Černochová, poslankyně Parlamentu České republiky

Jana Černochová: "Největší hrozbou je, že budeme k bezpečnosti a obraně přistupovat stejně hazardním ...

Nová americká jaderná strategie: Hrozba omezeného použití jaderných zbraní

Americký deník Huffington post v pátek zveřejnil výtah z návrhu Zprávy o jaderném stavu NPR (Nuclear ...

Spojené státy představily novou národní obrannou strategii

Nová americká Národní obranná strategie NDS (National Defense Strategy) je po Zprávě o jaderném ...

Přidávat diskuzní příspěvky a hlasovat pro článek mohou jen registrovaní. Prosím zaregistrujte se nebo se přihlašte!

Komentáře

Zvýraznit příspěvky za posledních:
 • Tonotime
  16:00 07.02.2018

  Spomenul sa tu hybridní konflikt.
  Akosi mi absentuje v našich štátoch idey hybridných jednotiek ľudských s robotickými.
  Radšej menej ťažkých tankov a vybaviť dané obrnené ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Spomenul sa tu hybridní konflikt.
  Akosi mi absentuje v našich štátoch idey hybridných jednotiek ľudských s robotickými.
  Radšej menej ťažkých tankov a vybaviť dané obrnené jednotky napríklad drónmi. Dané dróny by zvyšovali situačné povedomie obrnených jednotiek a sami by mohli poprípade zaútočiť na niektoré ciele, poprípade navádzať paľbu.
  Aj tie vrtúľniky a zásobovacie lietadla by mohli disponovať nejakými drónmi. Tie by mohli zvyšovať ochranu ich misii v prípade potreby.
  Ak pozeráme na konflikty v Sýrii, Iraku, Ukrajine obrovské straty v mestských bojoch.
  Aj na také boje by sa zišli rôzne robotické systémy, drony, kombinované s ľudskými vojakmi.
  Veľmi sa mi páči založenie DARPY v USA.
  Bola založená po vesmírnych úspechov ZSSR, aby sa predišlo k budúcim technologickým prekvapeniam ZSSR. Je to mala skupina supermozgov, v ktorej sa musí rotovať. Nepodlieha plne ekonomickým zákonom USA. Úspechy DARPY sú nesmierne a o niektorých sa ani nedozvieme. Prepája aj záujmy armády s ekonomikou USA. Dočítate sa o nich na wikipediach.
  Podozrievam ich že pomohli naštartovať niektorých amerických internetových gigantov a IT spoločnosti, či vesmírnych súkromníkov. V štýle niečo za niečo.
  Ak niekde zistím nejaku angažovanosť DARPY vždy zbystrím.
  Takú malú skupinu na štýl DARPY by sme mohli založiť aj v našich štátoch.
  Štátne rozpočty by v našich štátov ani citeľne nezaregistrovali založenie takej skupiny elitných supermozgov. Naše supermozgy ktoré sme nákladne vyučili, by nemuseli odchádzať často do zahraničia, kde sa podieľajú na vývoji nových technológii. Tie potom cez príliš draho nakúpime, ak nám ich vôbec dajú. Ak dajú tak často s rôznymi backdoormi.
  Napríklad aj Poľsko nepochodilo s nákupom drónov v USA. Rakety Tomahawk im síce predajú, ako aj systémy Patriot ale za závratné sumy. Napríklad link
  http://www.armadninoviny.cz/ko...

  Také sumy si ťažko predstaviť v našich štátov. Ale prečo sa nespojiť na výskume a výroby v rámci V4? Alebo aj v rámci ČR - SR pri vývoji a výrobe rôznych robotických zbraní, drónov a iných špičkových technológii?
  Skrýt celý příspěvek

 • Arthur
  20:29 01.02.2018

  Ale veď to je presne ono pričom celý čas sa snažím vysvetliť, že jeden link odkazuje na druhý:

  link: http://forum.valka.cz/topic/vi...
  link: ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Ale veď to je presne ono pričom celý čas sa snažím vysvetliť, že jeden link odkazuje na druhý:

  link: http://forum.valka.cz/topic/vi...
  link: http://forum.valka.cz/topic/vi...

  Ale čo je zdroj?
  Skrýt celý příspěvek

 • Flader
  18:07 01.02.2018

  Stačí si rpečítať poridne už pubilkovaný zdroj:

  ... neúspěšně absolvoval vojskové zkoušky slovenské armády. ...

  Stačí si rpečítať poridne už pubilkovaný zdroj:

  ... neúspěšně absolvoval vojskové zkoušky slovenské armády. ...

 • Arthur
  18:01 01.02.2018

  Zdroj na vyhorenie vo vojskových skúškach, o ktorom píšete poprosím a nie opakovať známe fakty, ktoré udáva aj sám výrobca ("Vozidlo naviac disponuje ochranou proti mínam pod pásom ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Zdroj na vyhorenie vo vojskových skúškach, o ktorom píšete poprosím a nie opakovať známe fakty, ktoré udáva aj sám výrobca ("Vozidlo naviac disponuje ochranou proti mínam pod pásom na úrovni 2 a pod dnom vozidla na úrovni 1") a pod.
  Ostatne bavíme sa s porovnaním na modernizované BPsV Svatava od toho istého výrobcu, ktorá sa aj napr. dnes objavila v priestoroch MO SR (OS SR) pri príležitosti hodnotenia výcvikového roku 2017 za prítomnosti prezidenta SR ako hlavného veliteľa Ozbrojených síl SR .
  zdroj: https://www.mod.gov.sk/data/at...
  Skrýt celý příspěvek

 • Flader
  17:30 01.02.2018

  http://forum.valka.cz/topic/vi... šakal má viac problémov, nízka protimínová ochrana je dedičstvo z BVP, taktiež preťažený pôvodný podvozok v dôsledku ...

  http://forum.valka.cz/topic/vi... šakal má viac problémov, nízka protimínová ochrana je dedičstvo z BVP, taktiež preťažený pôvodný podvozok v dôsledku ...

 • Arthur
  17:09 01.02.2018

  Flader, nejaký zdroj by sa nenašiel?

  Flader, nejaký zdroj by sa nenašiel?

 • Flader
  16:51 01.02.2018

  Arthur, Šakal vyhorel na vojskových skúškach ...

  Arthur, Šakal vyhorel na vojskových skúškach ...

 • Arthur
  16:46 01.02.2018

  to Flader Datum: 31.01.2018 Čas: 18:10:

  A teraz neviem keď si to subsumujem na OS SR či sa majú smiať alebo plakať keď do Pobaltia tj. na hranice s RF v rámci tzv. posilnenej ...
  Zobrazit celý příspěvek

  to Flader Datum: 31.01.2018 Čas: 18:10:

  A teraz neviem keď si to subsumujem na OS SR či sa majú smiať alebo plakať keď do Pobaltia tj. na hranice s RF v rámci tzv. posilnenej predsunutej prítomnosti (eFP) NATO pošleme 10ks modernizovaných BPsV Svatava ako BVP na rozdiel napr. od potencionálne dostupných IFV Šakal (Mexa) od toho istého zhotoviteľa/ľov ako modernizované BPsV Svatavy.

  Len pripomeniem, že Šakal bol predstavený v 2013 a modernizované BPsV Svatavy nám začali do OS SR chodiť v 2017 a pokračujú v 2018. Toľko premárneného času...

  A žiaľ aj keď sa to ťažko vôbec píše či vyslovuje vďaka aj za tie modernizované BPsV Svatavy oproti tým pôvodným.

  To sme dopadli čo...
  Skrýt celý příspěvek

 • flanker.jirka
  18:15 31.01.2018

  Scotty: ano, není to žádná novina, že jsme se někomu zavázali, s náklady na armádu 2% z HDP, právě proto se divím, že se politici stran, které tu pro vstup jsou, defacto všichni ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Scotty: ano, není to žádná novina, že jsme se někomu zavázali, s náklady na armádu 2% z HDP, právě proto se divím, že se politici stran, které tu pro vstup jsou, defacto všichni až na komanče, celou dobu nedokáží dohodnout nad tím co jsou naše závazky a proč je neplníme? K čemu taková politická reprezentace, že na plnění závazků potřebují pokyny od Trumpa???
  (osobně si myslím, že by to nutně nemusela být 2% HDP, ale spíše absolutní částka vztažená k ekvivalentu ceny výzbroje a nákladů na personál)
  Evidentně tu silnou armádu nikdo celou dobu nechtěl.Od roku 1999 jsme přišli o řadu typů schopností, které jen tak hned zpět nanabudeme i kdyby politici přestali podléhát vnějším cizím tlakům při akvizících.
  Skrýt celý příspěvek

 • Flader
  18:10 31.01.2018

  Pokiaľ naozaj existuje to spojenie medzi pani ministerkou a pánom prezidentom, tak to pre AČR neveští nič dobré. Aby z toho nevyliezol namiesto nových BVP Šakal a namiesto mixu ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Pokiaľ naozaj existuje to spojenie medzi pani ministerkou a pánom prezidentom, tak to pre AČR neveští nič dobré. Aby z toho nevyliezol namiesto nových BVP Šakal a namiesto mixu modernizované húfnice / nové húfnice po prehodnotení len modernizácia všetkých húfnic spojená s nákupom novej diaľkovej munície...
  Skrýt celý příspěvek

 • petres
  17:50 31.01.2018

  Přidám ještě trochu pesimismu
  https://www.respekt.cz/politik...

  Jsem zvědavý co paní ministryně v demisi Šlechtová ještě vyvede

  Přidám ještě trochu pesimismu
  https://www.respekt.cz/politik...

  Jsem zvědavý co paní ministryně v demisi Šlechtová ještě vyvede

 • analytic
  17:40 31.01.2018

  Ano, lidé - voliči nevidí akutní hrozbu a proto tolerují politikům zanedbávání armády. Voliči na politiky netlačí a tak se dávají peníze na tzv. důležitější věci Na lidi se ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Ano, lidé - voliči nevidí akutní hrozbu a proto tolerují politikům zanedbávání armády. Voliči na politiky netlačí a tak se dávají peníze na tzv. důležitější věci Na lidi se nezlobím, politiky chápu. Ale štvou mě generálové, kteří se bojí ozvat, sdělit lidem otevřeně, že jejich armáda je nedokáže bránit. Vysvětlit lidem skutečný stav a co je potřeba dnes, zítra, pozítří udělat, aby měla armáda vůbec smysl. Požadovat od politiku změnu přístupu a pokud politici změnu nedokážou zajistit, tak odstoupit z funkce. Čest, odvaha, odpovědnost vojáka, nejen loajalita, snaha zachránit co se dá, přežívání, hledání světla na konci tunelu....
  Skrýt celý příspěvek

 • Grull
  17:17 31.01.2018

  PavolR: A o tom to je.
  Pobaltí a Poláci mají hrozbu přímo za humny. Pro nás a občany dál na západ je strašák Rusko prostě moc daleko, navíc oddělený od nich několika státy a mají ...
  Zobrazit celý příspěvek

  PavolR: A o tom to je.
  Pobaltí a Poláci mají hrozbu přímo za humny. Pro nás a občany dál na západ je strašák Rusko prostě moc daleko, navíc oddělený od nich několika státy a mají jiné starosti. Uprchlíci, přežít s výplatou do dalšího měsíce, popřípadě, kde sehnat nějaký dobrý matroš :-P
  Válku znají tak z TV a připomíná jim videohru.

  A rozpočet můžeš mít 2% nebo třeba 10%, ale když to nedokážeš využít, je ti to na prd.
  Ono je hezký vypsat výběrovku na tanky, bévka, mixéry nebo ponožky, ale když jsou nereálné požadavky nebo to prostě už není na trhu nebo ve výprodeji, tak hold nic. A než se něco vybere, uběhnou roky a změní se složení vlády, ta to "přehodnotí" a jedem od 0.

  To je realita.
  Skrýt celý příspěvek

 • KOLT
  16:51 31.01.2018

  V roce 2006 (to ještě neměla ODS na jeho složení prakticky žádný vliv) byl rozpočet MO ČR něco přes 55 mld. Kč, což činilo nějakých 1,72 % HDP. V následujících letech klesal, což ...
  Zobrazit celý příspěvek

  V roce 2006 (to ještě neměla ODS na jeho složení prakticky žádný vliv) byl rozpočet MO ČR něco přes 55 mld. Kč, což činilo nějakých 1,72 % HDP. V následujících letech klesal, což ovšem mělo souvislost s koaličními partnery (SZ, později TOP 09 – Kalousek už neměl na MO vliv, tak proč tam lít peníze ;-) ), posléze s hospodářskou krizí. Pravdou je, že ani poté, co krize odezněla, neměla vláda nějak velkou tendenci rozpočet MO stabilizovat, vznikaly krizové scénáře jako Bílá kniha (jak jinak to nazvat, když podle ní měla obrana téměř zaniknout...), o kauzách Pandury a CASA raději nemluvě. K tomu poklesu výdajů na obranu tedy byly poměrně objektivní důvodu, včetně neochoty obyvatelstva k investicím do armádní techniky – za což ovšem mohou právě politici, především z ČSSD/ODS/US (Pandury) a KDU-ČSL (CASA). Tohle je tedy zcela relevantní výtka.

  ANO ve vládě s ČSSD převzalo MO na přelomu let 2013/14, rozpočet tehdy činil 0.91 % HDP. Ačkoliv od té doby probíhá nebývalá konjunktura a bezpečnostní situace v Evropě se rapidně zhoršila, rozpočet MO se stále pohybuje kolem 1 % a nenakupuje se prakticky nic krom provozních věcí. Ačkoliv ochota obyvatelstva invertovat do obrany rapidně vzrostla. Objektivní důvody k této nečinnosti tedy nejsou žádné.

  V tuhle chvíli nezbývá než čekat, co bude dál. Zatím to na stabilní politickou situaci nevypadá :-(
  Skrýt celý příspěvek

 • Muhaha
  16:44 31.01.2018

  K tomuto článku si dovolím říci pouze dvě věci:
  1. Paní předsedkyně by měla rozvázat spolupráci s firmou, která jí poskytuje služby mediálního poradenství.
  2. Pro obranu země ...
  Zobrazit celý příspěvek

  K tomuto článku si dovolím říci pouze dvě věci:
  1. Paní předsedkyně by měla rozvázat spolupráci s firmou, která jí poskytuje služby mediálního poradenství.
  2. Pro obranu země není rozhodující výše armádního rozpočtu, ale to, aby na ni političtí reprezentanti (především z exekutivy) v době vrcholných bezpečnostních krizí znovu a opět nerezignovali.
  Skrýt celý příspěvek

 • analytic
  16:07 31.01.2018

  Nefandím hvězdným válkám, ale vidím to co se děje, resp. dělo rálně. Strana paní poslankyně začala vládnout v r. 2006 a zdědila rozpočet MO ve výši 58,4 mld. = 2,00% HDP. Poté co ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Nefandím hvězdným válkám, ale vidím to co se děje, resp. dělo rálně. Strana paní poslankyně začala vládnout v r. 2006 a zdědila rozpočet MO ve výši 58,4 mld. = 2,00% HDP. Poté co se v r. 2013 provalilo, že část MO (VZ) se běžně používá k soukromým účelům konkubíny premiéra, tak skončili a rozpočet MO byl 40,8 mld. = 1,06 HDP. I z toho mála co na obranu dali, zbylo na Pandury, Casy apod. i s "drobnou" provizí. Takže ano, 2% HDP by byly fajn, ale musel bych uvěřit straně která reálně udělala opak. Děsí mě piráti, komunisti, okamurovci...
  Skrýt celý příspěvek

 • PavolR
  12:55 31.01.2018

  Grull:
  Že čo by sa muselo stať, aby sa zmenil prístup? No tak v prvom rade by mohlo docvaknúť, že aj my sme Pobaltie a aj my sme Cyprus (a rovnako tak Nemecko, Francúzko, Poľsko, ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Grull:
  Že čo by sa muselo stať, aby sa zmenil prístup? No tak v prvom rade by mohlo docvaknúť, že aj my sme Pobaltie a aj my sme Cyprus (a rovnako tak Nemecko, Francúzko, Poľsko, ...). V rámci EU sú to naši spoluobčania (a Pobaltie je aj v NATO), takže ich starosti sú do nemalej miery aj naše starosti a kto si kedy niečo dovolí na nich, ako keby si dovolil aj na nás.
  Skrýt celý příspěvek

 • Grull
  12:14 31.01.2018

  PavolR : Tak to je jasné, že to by chtěl. Jde o to, jestli je to reálné či ne. :-)
  A na ochranu svého obrovského území mají Atomovky. V současné době je stejně konvenční útok na ...
  Zobrazit celý příspěvek

  PavolR : Tak to je jasné, že to by chtěl. Jde o to, jestli je to reálné či ne. :-)
  A na ochranu svého obrovského území mají Atomovky. V současné době je stejně konvenční útok na Rusko nereálný. Takové přesuny vojsk by nešlo utajit.

  Spíše jsem myslel, v ohledu na naší armádu, že nemáme v okolí žádnou hrozbu, kvůli které by bylo nutno horentně zbrojit.
  Jo, být Pobaltskou zemí, tak to je jiná, ale takhle v srdci Evropy ti nikdo neprotlačí vojnu, velké navyšování počtu vojáků, rychlé nákupy techniky v množství větším než přehlídkovém.

  Jde o to, co by se muselo stát, aby se tenhle přístup změnil. Protože bez akutní hrozby, se nic nestane. Navíc, ta hrozba nesmí být příliš rychlá, protože než se naši politici dohádaj, kdo za co může, bylo by po všem.
  Skrýt celý příspěvek

 • PavolR
  10:27 31.01.2018

  Grull:
  "Co by z toho, sakra, Rus měl?" ... No predsa to isté, čo Soviet - nárazníkovú zónu zo satelitov na "ochranu" svojej neobývanej plochy. A oslabenie EU. Každopádne ...
  ... ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Grull:
  "Co by z toho, sakra, Rus měl?" ... No predsa to isté, čo Soviet - nárazníkovú zónu zo satelitov na "ochranu" svojej neobývanej plochy. A oslabenie EU. Každopádne ...
  ... nechápem, prečo si tu toľko ľudí predstavuje vojnu asi ako Hurvínek. Že niekto len tak sadne to tankov a obsadí komplet susednú krajinu, ba dokonca nejakú vzdialenejšiu, obsadiac pri tom aj krajiny, čo sú v ceste. To je proste NEMOŽNÉ. Je to v úplnom rozpore s politickou, hospodárskou i sociálnou realitou.
  Vojna, ktorej súčasťou už hodnú chvíľu sme, je vedená inými prostriedkami.

  Branislav Didak:
  Išiel by som ešte ďalej - bezpečnosť je spolu s administratívno-správnym systémom zmyslom existencie štátu. Pre to bolo niečo ako štát vôbec vymyslené.
  Skrýt celý příspěvek

 • Grull
  09:58 31.01.2018

  Jako, přiznejme si, že stav naší armády, respektive obrany našeho státu proti útočníkovi, je tragický a v současné době i neřešitelný.
  Jak po finanční, sociální i finanční ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Jako, přiznejme si, že stav naší armády, respektive obrany našeho státu proti útočníkovi, je tragický a v současné době i neřešitelný.
  Jak po finanční, sociální i finanční stránce.

  Za "komančů" tu byl tlak udržovat silnou armádu, vojna byla povinná, přeci jen, nepřítel byl hned za hranicemi.
  Teď se nalézáme v srdci spojené Evropy. Nejbližší potencionální nepřítel je Rusko (když pominu, co by z toho měl, když má takovou obrovskou neobydlenou plochu a nezměrné nerostné bohatství).
  Jako, taky by se mi líbylo, kdyby jsme měli více jak nějaký tucet stíhaček, tanků a další techniky, která by byla mladší než já.
  Vojna dělá z kluků chlapy. V mám případě (jen rok) se to i povedlo. Neříkám, že byla super, ale zpětně si myslím, že to nebyl ztracený rok.
  Kdyby se zatroubilo k nástupu, tak jdu. Jo, Sa-58 bych zvládl z fleku, něco modernějšího bych si musel osahat a v Daně trochu posedět.

  Realisticky - Kdyby se nás rozhodl obsadit soused (Němec či Polák), tak než si vůbec ověříme, jestli to není nějaká prdel, tak budou Leopardy parkovat na Václaváku.
  Rusku by to trvalo déle, ale také. Něž se vůbec zjistí, co se děje, tak stojí na hranicích Polska a u bratrů klepou na dveře. A pak co? A opakuji, co by z toho, sakra, Rus měl?
  Krym byla strategická nutnost (Černé moře) východ UK - pozemní přístup ke Krymu. A také, než se zjistilo co se tam vůbec děje, bylo po všem.
  Skrýt celý příspěvek

 • Branislav Didak
  09:21 31.01.2018

  Vznikajú nové strany, ktorých priority nie sú zamerené na obranu našej krajiny, Európy a európskych civilizačných hodnôt. Ako písal prispievateľ " Kolt ", v drvivej väčšine sú to ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Vznikajú nové strany, ktorých priority nie sú zamerené na obranu našej krajiny, Európy a európskych civilizačných hodnôt. Ako písal prispievateľ " Kolt ", v drvivej väčšine sú to pacifisti a ľudia, ktorí sú presvedčení, že mier v Európe je automatický a bude to tak vždy. Len zabúdajú na to, že v okolí EU reálne existujú vojenské konflikty. Je mi ľúto obrovských obetí našich predkov, vďaka ktorým tu existujú tieto civilizačné hodnoty ako sloboda, rešpektované súkromné vlastníctvo,volebné právo bez ohľadu na rasu, náboženské presvedčenie... . Som presvedčený, že tieto hodnoty si zaslúžia brániť a efektívna a dobre vycvičená armáda ( + bezpečnostný zbor vo vnútri štátu ) je preventívnou zárukou odradenia prípadného útočníka. Samozrejmá je aj spolupráca v rámci EU a NATO. Bezpečnosť a obrana sú úzko previazané so všetkými ostatnými prioritami v štáte, nie sú to položky mimo systému. Toby si mali zodpovední uvedomiť
  Skrýt celý příspěvek

 • Scotty
  23:10 30.01.2018

  flanker.jirka K rozpočtu 2% HDP jsme se zavázali při vstupu do NATO. Když se teď začalo mluvit o tom že většina států toto neplní je přece naprosto v pořádku. Přece silné evropské ...
  Zobrazit celý příspěvek

  flanker.jirka K rozpočtu 2% HDP jsme se zavázali při vstupu do NATO. Když se teď začalo mluvit o tom že většina států toto neplní je přece naprosto v pořádku. Přece silné evropské armády jsou to co všichni chceme. Nebo ne?
  Skrýt celý příspěvek

 • KOLT
  23:04 30.01.2018

  Superme, asi tak. A to jinak nejsem odpůrce dané partaje, nicméně jsou to povšechně pacifisti (a spousta i progresivisti :-/ ). On tedy výrok paní poslankyně nebyl zrovna šťastný, ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Superme, asi tak. A to jinak nejsem odpůrce dané partaje, nicméně jsou to povšechně pacifisti (a spousta i progresivisti :-/ ). On tedy výrok paní poslankyně nebyl zrovna šťastný, podobná přirovnání je lepší si odpustit (vím z vlastní zkušenost, bojuju s podobnými kravinami, které zpravidla vypustím z pusy rychleji než je promyslím, odhadem tak od tří let :-) ). Nic to ale nemění na skutečnosti, že na kybernetický útok je možné za určitých okolností odpovědět konvenčním vojenským. On by se pan poslanec Pikal na věc díval jinak, kdybychom kvůli masivnímu kybernetickému útoku měli ztráty ekonomiky v desítkách miliard, další by byly v poškozené infrastruktuře a mrtví by se počítali minimálně na stovky...
  Skrýt celý příspěvek

 • Superme
  22:48 30.01.2018

  Piráti a obrana... snad si ani nechci představit, co by se stalo s armádou v případě, že by byl někdo z této partaje ministrem obrany. Aneb... vždy může být hůř než dnes :)

  Piráti a obrana... snad si ani nechci představit, co by se stalo s armádou v případě, že by byl někdo z této partaje ministrem obrany. Aneb... vždy může být hůř než dnes :)

 • flanker.jirka
  22:39 30.01.2018

  Cejkis: :-D hold přišly nové úkoly z Moskvy, pardon z Washingtonu, o 2% z HDP se vážně začalo uvažovat až po tom co na to dal důraz Trump. Prostě jsou to loutky nabrífované ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Cejkis: :-D hold přišly nové úkoly z Moskvy, pardon z Washingtonu, o 2% z HDP se vážně začalo uvažovat až po tom co na to dal důraz Trump. Prostě jsou to loutky nabrífované odjinud, nic více, pokud by měli rozum, tak by to na MO vypadalo jinak a žádné bílé knihy a jiné projekty, ne nepodobné potěmkinovým vesničkám by tu nebyly. ... a v base by neseděl pouze obětní beránek Dalík.
  Skrýt celý příspěvek

 • cejkis
  22:01 30.01.2018

  Ach jo, je to pořád dokola.

  Teze č. 1 Další poslankyně, co vidí Putina za všemi sloupy.
  Teze č.2 Rusko je symbolem zla a NATO je mírumilovná organizace hájící zájmy svých ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Ach jo, je to pořád dokola.

  Teze č. 1 Další poslankyně, co vidí Putina za všemi sloupy.
  Teze č.2 Rusko je symbolem zla a NATO je mírumilovná organizace hájící zájmy svých členů.
  Teze č. 3 O silách teritoriální obrany ani slovo.

  Problém obrany není financování. Problém jsou poslanci jako je paní Černochová. A to je ještě jedna z těch lepších......
  Skrýt celý příspěvek

 • Tesil
  21:48 30.01.2018

  KOLT
  Možná to Rakousko není nejlepší příklad,ale nakupujeme tam.Už jsem psal minule co vše se u nás vyvinulo a vyrobilo nechci se opakovat.
  Zlikvidovala se celá výrobní ...
  Zobrazit celý příspěvek

  KOLT
  Možná to Rakousko není nejlepší příklad,ale nakupujeme tam.Už jsem psal minule co vše se u nás vyvinulo a vyrobilo nechci se opakovat.
  Zlikvidovala se celá výrobní odvětví,po 30 letech je těžké na něco navazovat.
  Jistěže jsme technologicky někde jinde,ale to bychom byli i v té zbrojní výrobě.
  Současný stav není pochopitelný,protože na náš účet si západ ideologicky i finančně zajistil své další fungování.A to,že máme prakticky nejslabší armádu za celou dobu existence je důsledek.
  Skrýt celý příspěvek

 • KOLT
  20:39 30.01.2018

  Tesil, bojová letadla nevyrábíme mnoho desítek let, výjimkou je L-159, které vzniklo na přelomu tisíciletí. Nějak jsem si nevšiml, že by Rakousko vyrábělo stíhačky... vždyť nemají ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Tesil, bojová letadla nevyrábíme mnoho desítek let, výjimkou je L-159, které vzniklo na přelomu tisíciletí. Nějak jsem si nevšiml, že by Rakousko vyrábělo stíhačky... vždyť nemají ani na provoz pár Typhoonů. Jak by taky mohli, když do armády dávají zhruba stejné procento HDP jako my. Zrovna Rakousko není dobrý příklad. Když už nějaký stát, tak Švédsko. Jenže tam má zbrojní průmysl nepřerušenou tradici. U nás jsme v době komunistické totality dělali především sovětské licenční stroje (s pár výjimkami, které ale nebyly vyrobeny v nějakém větším počtu, ani si nenašly mnoho zákazníků – na Západě je pochopitelně nikdo nechtěl, na Východě se musela kupovat/licenčně vyrábět sovětská technika). Pád Železné opony pak a) znamenal zánik většiny odbytišť (státy sovětského bloku neměly za co kupovat); b) přinesl masivní odzbrojování, které přežily jen ty největší zbrojovky, často i ty se musely slučovat; c) přinesl nutnost konkurovat výrobkům podstatně jiné technické i technologické úrovně, než byla licenční BVP ap. Suma sumárum, nemáte pravdu a současný stav je pochopitelný. Čímž netvrdím, že by nemohlo být lépe. Také by ovšem mohlo být mnohem hůř...
  Skrýt celý příspěvek

 • Tesil
  20:12 30.01.2018

  Občas je slyšet povzdechy, že za 1. republiky se v Československu vyrábělo několik typů letadel a že toho dnes nejsme schopni. Něčeho podobného už ovšem schopni nikdy nebudeme a na ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Občas je slyšet povzdechy, že za 1. republiky se v Československu vyrábělo několik typů letadel a že toho dnes nejsme schopni. Něčeho podobného už ovšem schopni nikdy nebudeme a na vině je právě rozmach technologií, komplikovanost jednotlivých systémů, globální dělba práce a v důsledku i vysoká cena. Pokud bychom chtěli v této oblasti dosáhnout soběstačnosti, výdaje na obranu by musely spolknout mnohem, mnohem větší část HDP, než zmiňovaná 2 %, o kterých všichni rádi hovoří, ale nikdy jsme je nedosáhli.

  Tak nejen za 1.republiky.
  A proč to dokážou v neutrálním Rakousku?
  Skrýt celý příspěvek

 • Flader
  19:45 30.01.2018

  AZ na Slovensku sú nastavené v podstate len na bývalých vojakov. Je to vidieť ja na tom, že z absolventov DVP sa ich do AZ príliš nehlásilo. Asi by bolo lepšie vytvoriť niečo na ...
  Zobrazit celý příspěvek

  AZ na Slovensku sú nastavené v podstate len na bývalých vojakov. Je to vidieť ja na tom, že z absolventov DVP sa ich do AZ príliš nehlásilo. Asi by bolo lepšie vytvoriť niečo na spôsob "domobrany" (nie tej z rokov 1944-45). Tá by mohla ma´t nastavené iné kritéria ako AZ (kopírovanie armádnych). Takto by mohli v nich slúžiť aj dobrovoľníci ktorí by armádne kritéria inak nespĺňali z nejakých menej závažných dôvodov (modré knižky sa fakt dávali za všetko aj za jazvy na tele ...). Zároveň by mohla ma´t "domobrana" nastavený výcvik tak aby to bolo dosiahnuteľné pre širšiu skupinu zamestnancov (uvoľňovanie z práce každý rok na niekoľkotýždňové cvičenia môže byť dosť veľký problém). Sám som dobrovoľný hasič a všetky školenia a výcvik máme obvykle ne víkendy, prípadne piatky + víkendy)
  Toto by ale asi znamenalo ísť bližšie k dobrovoľníkom, minimálne na spôsob ČR a ich peších rôt na krajoch. Takéto krajské, okresné, územné, či regionálne jednotky by mohli dotiahnuť zase viacej členov. Predsa len na Slovensku je dosť vžitý "lokalpatritizmus". Napríklad taká "Záhorácká", alebo "Oravská", či "Spišská" jednotka domobrany by mohla byť tou cestou.
  Skrýt celý příspěvek

 • Arassuil
  19:07 30.01.2018

  PavolR: No nevím, i tak by se to týkalo maximálně pár set lidí ročně. Lidí, kteří jsou tak nějak po třeba 20 letech služby za zenitem. Určitě bych od toho nečekal mladickou ...
  Zobrazit celý příspěvek

  PavolR: No nevím, i tak by se to týkalo maximálně pár set lidí ročně. Lidí, kteří jsou tak nějak po třeba 20 letech služby za zenitem. Určitě bych od toho nečekal mladickou dravost, optimismus, zapálení pro věc a podobné hvizdy, co se dávají do náborových letáků. Problém to asi krátkodobě vyřeší, jako dlouhodobá koncepce mi to přijde k ničemu (leda by to tvořilo tak 5% z celkové podoby té koncepce)
  Skrýt celý příspěvek

 • PavolR
  18:59 30.01.2018

  Arassuil:
  Skôr než prebratie konceptu 1 k 1 som v tom videl inšpiráciu pre vznik základného jadra v zmysle, že by ho tvorili ľudia, ktorí už majú isté skúsenosti so zbraňami a ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Arassuil:
  Skôr než prebratie konceptu 1 k 1 som v tom videl inšpiráciu pre vznik základného jadra v zmysle, že by ho tvorili ľudia, ktorí už majú isté skúsenosti so zbraňami a zároveň iste nebudú mať problém so zamestnávateľom. :-)

  Ale to je fakt, že som bral do úvahy viac podmienky tak trocha "prepolicajtovaného" Slovenska (celkovo asi 24k), než Čiech (celkovo asi 40k). Ale ak odhliadneme od počtu aktívne slúžiacich, tak príslušníci zložiek min. vnútra môžu ísť do výslužby už ako štyridsiatnici, čo mnohí aj využijú. Bolo by príliš od veci prihodiť im k odchodnému ešte aspoň 5 rokov služby v rezervách s takými úlohami, ako ich popísal Maximus?
  Skrýt celý příspěvek

 • flanker.jirka
  18:56 30.01.2018

  :-D Otázkou je, zda už samotným článkem nevede s námi svoji hybridní válku a informační boj sama autorka. :-D

  AČR potřebuje v první řadě eliminovat mnohdy nesmyslný politický ...
  Zobrazit celý příspěvek

  :-D Otázkou je, zda už samotným článkem nevede s námi svoji hybridní válku a informační boj sama autorka. :-D

  AČR potřebuje v první řadě eliminovat mnohdy nesmyslný politický tlak na pořízení techniky, pak se teprve můžeme bavit o tom co se má nakoupit, do té doby to dopadne stejnou blamáží jako Pandury, Casy. Stačí se podívat kde je dnes pravá ruka expremiera Topolánka. Takto nebudou armádě stačit ani 4% HDP.
  Vojáci dobře vědí co potřebují za vybavení a výzbroj, ale jakmile se do toho obuje přes politiky "lobbisti" tak se vojáci nestačí divit. A zbývá jim jen držet ústa a krok, jinak si to s nimi vyřídi politici přes státní složky jako s pilotem Daňhelem.
  Skrýt celý příspěvek

 • Arassuil
  18:23 30.01.2018

  PavolR: Koncept SOS je v dnešní době pitomost. Myšlenka v teorii vynikající, v praxi se ukázala jako pochybná (byť svoji část při obraně republiky odvedly, o tom žádná). ...
  Zobrazit celý příspěvek

  PavolR: Koncept SOS je v dnešní době pitomost. Myšlenka v teorii vynikající, v praxi se ukázala jako pochybná (byť svoji část při obraně republiky odvedly, o tom žádná).

  Tehdejší koncept počítal s využitím četnictva, finanční stráže a branců. Dnes nemáme ani jedno. Místo četnictva máme policii s krátkými zbraněmi, neustálým nedostatkem mužstva a vzhledem k rušení místních služeben také s pochybnými znalostmi rajónu (což měla být hlavní výhoda družstev SOS).

  Armádu složenou z branců, kdybychom jich mohli lehce poslat 30 000 jako posilu SOS, dnes taky nemáme (a bez toho myšlenka SOS ztrácí smysl, četníci a příslušníci finanční stráže sice byli vojensky trénovaní, ale použití lehkých kulometů nebo ručních granátů měli většinou na starost právě vojáci).

  A už vůbec se nebavíme o naprosto zpackané organizaci celé věci, kdy se o kompetence neustále přetahovalo ministerstvo vnitra s ministerstvem národní obrany.

  Druhou slabou stránkou byla třeba skutečnost, že do SOS byli nabíráni četníci především z pohraničí (důvodem byla znalost okolí) - takže při vyhlášení pohotovosti SOS byla většina četnických stanic v okolí opuštěna (s občasnou výjimkou jediného četníka držícího v podstatě 24 hodinovou pohotovost u telefonu), protože osazenstvo stanice stálo na hranicích. Což způsobovalo nemalé problémy s kriminalitou. Řešilo se to přesunem četníků z vnitrozemí, ti ale naráželi na neznalost poměrů včetně němčiny.

  Takže ve výsledku byli četníci rozházení po celé republice a nic se neudělalo pořádně. Do toho samozřejmě branci a příslušníci FS, jiné postupy, jiné struktury velení. Prostě blamáž. Že SOS do jisté míry fungovaly je spíš testamentem těch chlapů samotných než toho, že by to byla kvalitní myšlenka
  Skrýt celý příspěvek

 • PavolR
  16:25 30.01.2018

  Maximus:
  Moja skepsa pramení z diskontinuity, v dôsledku ktorej treba znova vybudovať aj samotné spôsobilosti pre budovanie armádnych rezerv. Štáty, kde to dobre funguje, ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Maximus:
  Moja skepsa pramení z diskontinuity, v dôsledku ktorej treba znova vybudovať aj samotné spôsobilosti pre budovanie armádnych rezerv. Štáty, kde to dobre funguje, disponujú určitou kontinuitou porovnateľnou s tou, akú máme v oblasti zmieňovaného dobrovoľného hasičstva. To je kameňom úrazu celého.
  V prvom rade ako to celé rozbehnúť a presvedčiť spoločnosť, že ide o niečo zmysluplné a dôveryhodné.
  Osobne by som pri tvorbe prvotného jadra použil metódu ako pri tvorbe prvorepublikových SOŠ. Dosiahnu sa tak relatívne rýchlo určité výsledky, ktoré bude možno prezentovať spoločnosti a potom postupne celé dolaďovať (aby sa nestalo, že po desaťročí dolaďovania a neistoty, čo z toho nakoniec bude, nebude ešte stále nič).

  Každopádne aj keby to budovanie prebiehalo dobre, pochybujem, že by počet týchto rezervistov mohol niekedy prevýšiť počet príslušníkov profesionálnej armády - ak som teda nepochopil zle narážku na kvantitu.
  Skrýt celý příspěvek

 • Maximus
  15:23 30.01.2018

  PavolIR: Tvé úvahy jsou přespříliš skeptické, mechanismy jsou uvedeny v příloze zmiňovaného věcného záměru MO.

  Takto zainteresovaní občané fungují nejen v našich AZ (problém je ...
  Zobrazit celý příspěvek

  PavolIR: Tvé úvahy jsou přespříliš skeptické, mechanismy jsou uvedeny v příloze zmiňovaného věcného záměru MO.

  Takto zainteresovaní občané fungují nejen v našich AZ (problém je v celkovém nastavení koncepce) a v řadě rezervních systémů na západ a sever od nás.

  Není to právě nic unikátního, funkční rezervní systémy jsou naopak standardními mechanismy řadě států NATO. Liší se jen přístupem a mírou zapojení občanů.

  Samozřejmě každý dobrovolník nemůže být rezervista - musí splnit jistá kritéria - fyzická a bezpečnostní. Fyzická samozřejmě může být nižší než u AZ, ale bezpečnostní mohou zůstat stejné. Rozložení výcviku a podmínky nasazení by se do určité míry lišily - odrážely by více reálný stav obyvatelstva, resp. jeho míru ochoty se zapojit. Naše AZ jsou nastaveny tak, aby to vyhovovalo nějakým představám politiků či různých teoretiků a moc nezatěžovalo některé lidi na GŠ a MO.

  Do systému je potřeba přidat potřebnou míru kvantity a doplnit tak malou profesionální armádu. Pro znovuzavedení základní vojenské služby bez civilní alternativy a jiných výjimek politická vůle není a bez zjevného nebezpečí ani nebude. Navíc jak jsem psal, tak tato forma nespravedlivé daně není rozhodně tím, co by mělo mít prioritu před dobrovolnickým systémem. Samozřejmě to vyžaduje systematičnost a vůli politiků tyto věci řešit. Systém dobrovolných hasičů nevznikal co do kvantity i kvality zrovna krátce.

  Malá profesionální armáda prostě nemůže řešit ostrahu veškeré kritické infrastruktury a zároveň plnit bojové úkoly. Policie rovněž nemá kapacity a ani schopnosti tuto roli plnit.

  Rezervisté spadající pod AČR s výcvikem zaměřeným na strážní službu - nevyžaduje to žádné "hi-tech" dovednosti. Navíc rezervista je v průměru 5 až 10 x levnější než profesionální voják. Za cenu jedné tisícovky profesionálů tedy můžete nasadit v případě potřeby 5 až 10 tisíc rezervistů, což je samozřejmě počet podstatně zajímavější z hlediska nutnosti pokrýt permanentní službu při ochraně těchto objektů třeba po dobu několika týdnů či měsíců ale případně jen jednou za dekádu.
  Skrýt celý příspěvek

 • PetrK
  15:09 30.01.2018

  „We cannot expect success fighting tomorrow´s conflict with yesterdays weapons or equipment“

  National Defense Strategy of USA 2018

  „We cannot expect success fighting tomorrow´s conflict with yesterdays weapons or equipment“

  National Defense Strategy of USA 2018

 • PavolR
  14:58 30.01.2018

  Maximus:
  "Do obrany své země dobrovolně zainteresovaní občané" budú sotva relevantnejšou politickou silou ako podporovatelia Greenpeace. Čiže je úplne jedno, aké budú ich ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Maximus:
  "Do obrany své země dobrovolně zainteresovaní občané" budú sotva relevantnejšou politickou silou ako podporovatelia Greenpeace. Čiže je úplne jedno, aké budú ich politické postoje a požiadavky. V čoho dôsledku nebudete mať ani politikov, ktorí by tieto požiadavky chceli a dokázali naplniť. Maximálne sa problematiky chopia nejakí tlčhubovia, potrebujúci aspoň o pár tisíc hlasov zvýšiť svoje preferencie.
  Reálne neexistujú vnútorné sily, ktoré by boli schopné posunúť problematiku obrany akýmkoľvek zmysluplným smerov - toto dnes dokážu najskôr vonkajšie sily (tlak spojencov), alebo hospodárske záujmy.

  Vaša predstava, že každý dobrovoľník = rezervista je dosť naivná. A ešte tomu chýba jeden základný faktor - predstava ako takýto systém vytvoriť a ako potom predísť jeho diskreditácii (infiltrácia pochybných živlov a následná medializácia takéhoto javu), ktorá by mohla viesť k jeho zániku.
  Skrýt celý příspěvek

 • Larry
  14:57 30.01.2018

  To co napsala paní poslankyně, členka Výboru pro bezpečnost PS, je jenom pokus o zviditelnění.
  Žádná nová fakta, ale je zbytečné navyšovat rozpočet MO. MO totiž nedokáže efektivně ...
  Zobrazit celý příspěvek

  To co napsala paní poslankyně, členka Výboru pro bezpečnost PS, je jenom pokus o zviditelnění.
  Žádná nová fakta, ale je zbytečné navyšovat rozpočet MO. MO totiž nedokáže efektivně peníze využít a smysluplně utratit. Ne, že je bude ministr vracet do st. rozpočtu, jako nevyčerpanou položku.To se nemusí rozpočet navyšovat na 2% HDP.
  Kdyby se raději paní poslankyně zajímala, proč a kde jsou důvody, že jediné výběrové řízení na nákup materiálu, výzbroje a služeb pro AČR není v pořádku. Když už úředníci MO nevědí kudy-kam, tak obrazně řečeno, nákup pohřebních věnců dokáží v režimu utajení. Místo nastudování si zákona o zadávání veřejných zakázek.
  Ten "kyberprostor" co by chtěla bránit paní poslankyně, třeba ve státní správě stojí a leží na zařízeních fi. huawei, které stojí a leží na časové synchronizaci. Pokud si myslíte, že je z GPS, omyl!!! "červené tlačítko" je kdesi v Číně. kde-kdo má doma lépe zabezpečený PC nežli jsou v sítích st. správy, klíčové infrastruktury. Jenomže..... státní správa a armáda (MO) by nesměla jet na produktech MS, ale jít do Linuxu. U našich sousedů a spojenců ( SRN ) nesmí být ve st. sféře používán OS Win 8 a novější. Vědí proč. Stačí, kdyby se paní poslankyně zamyslela nad zabezpečením svého notebooku. Začít sama od sebe....:-)))
  Skrýt celý příspěvek

 • Ultramarinus
  14:54 30.01.2018

  I ve Star wars filmech jsou "kybernetické bitvy" (ačkoliv je většinou nechávají na R2D2, nebo ostatních robotech). A potřebu osobních zbraní a lodí tam nikdo nezpochybňuje.

  Stát ...
  Zobrazit celý příspěvek

  I ve Star wars filmech jsou "kybernetické bitvy" (ačkoliv je většinou nechávají na R2D2, nebo ostatních robotech). A potřebu osobních zbraní a lodí tam nikdo nezpochybňuje.

  Stát potřebuje armádu s klasickými kapacitami, stejně jako "kyberarmádu". Upřímně řečeno - jak pomůže, že máte vzdělané obyvatelstvo, nebo že se Vaše technologie dokáže hacknout do elektroniky útočícího tanku, když nemáte protitankovou zbraň, kterou tank zničit a ta elektronika útočícího tanku je VYROBENÁ tak, aby osádka tanku dokázala fungovat i navzdory hacknutí, jenom o chloupek méně efektivně?

  "reálné nebezpečí" větší velikosti. Když pomineme fakt, že Rusko více-méně bez problémů ani reálného odporu ze strany světového společenství anektovalo Krym, a má armádu kterou má, musíte vycházet z faktu, že máme v republice 12 tanků, z nichž je otázka kolik jich je provozuschopných v prvoliniovém stavu - výrazně pochybuji že 12. S takovou silou tankových celonárodních vojsk, by nás pravděpodobně dokázala o tanky připravit jedna dvojice abramsů, nebo armat podporovaná protitankovou pěchotou. Nebo jedna salva podvěšených PT raket z vrtulníku apache.
  Navíc svět se reálně "umenšuje". Státy aspirující na "světové velmoci" (jako Čína která už světovou velmocí je, Indie, Pakistán, Egypt, atd) získávají nebo už mají obojživelné kapacity funkcí podobné "US mariňákům". Často s většími počty tanků, bojových vrtulníků a ostatních kapacit, které na nás MOHOU (z jakéhokoliv důvodu) zaútočit. Ať už kvůli nové verzi kolonializmu a podpoře jejich obchodu, nebo kvůli našemu členství v NATO, nebo naopak proto, že nejsme PENVĚJŠÍM členem NATO.

  Všeobecně prosazuji přístup, že když po Vás někdo hodí sekeru, je nejdůležitější schopností uhnout nebo to ustát a až pak řešit "kdo", a "proč". Zároveň nevidím důvod, proč u vlastního státu neprosazovat stejný přístup. Armáda představuje a zosobňuje moc a sílu daného státu. Čím je stát relativně slabší, tím si jeho priorit, přání a občanů všichni okolo méně všímají.

  V podstatě podobná myšlenka, kterou tu psal Liberal shark, a spousta jiných kluků.
  Skrýt celý příspěvek

 • Maximus
  14:29 30.01.2018

  Na diskusi s mínusovými klikači mám zrovna chvilku čas :-))). Co je špatného vytvořit rezervní systém, který by dokázal být řádově naplněnější než současná podoba AZ?

  Byla by ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Na diskusi s mínusovými klikači mám zrovna chvilku čas :-))). Co je špatného vytvořit rezervní systém, který by dokázal být řádově naplněnější než současná podoba AZ?

  Byla by to alternativa k znovuobnovení základní vojenské služby, která je ve své podobě velmi nedemokratickou daní, které se především vyhýbali ti, kteří by ji nejvíce potřebovali. Již po pěti letech po zavedení civilní služby šlo u nás více branců na delší civilku, než k vojákům.

  V naší společnosti, kde je například více než 340 tisíc dobrovolných hasičů, je potenciál pro dobrovolnický systém veliký. Musely by se ale parametry nastavit tak, aby více odpovídaly stavu současné společnosti. Člověk, který má rodinu, malé děti, hypotéku, práci, ... tak velmi obtížně hledá motivaci jít na 6 týdnů do Vyškova. Pro mladého kluka bez závazků, rentiéra s odrostlou rodinou či srdcaře, který je ochoten AZ obětovat vše je to samozřejmě bezproblémová cesta :-))). Rovněž sounáležitost občana se státem je úplně někde jinde než před 30 lety. Ještě řadu dalších sociologických, ekonomických či vojenských faktorů je potřeba pro další úvahy na toto téma.

  Nemůžeme se uspokojovat tím, že se nám počty AZ zvedly o nějakou stovku. Stále je to pro uvažované účely irelevantní. Cílový stav 5000 členů AZ je v reálu zcela vycucaný z prstu, protože když se uvažovalo na GŠ o reálně potřebných počtech, tak hodnota byla úplně někde jinde. Lidé, kteří to tvořili ale projevili tolik soudnosti, že tam dali takový počet, aby reálné stavy oproti tomu nevypadaly až tak trapně.

  Myslím si, že je čas přestat si něco nalhávat a je nutné věci řešit koncepčně.

  Všechny ty kybertechnika, tankové pluky, nová BVP, moderní dělostřelectvo či PVO je bez občanů ochotných bojovat za svoji republiku a své svobody jen sbírkou techniky, která časem skončí v lepším případě bez užitku v muzeu či ve šrotu. V horším případě zase poslouží k dovyzbrojení nepřítele, který ji získá opět bez boje.

  Za První republiky jsme měli dostatek zbraní i obyvatel ochotných za svoji zemi i padnout. Neměli jsme ovšem politiky ochotné bojovat. Nyní se lehce můžeme dostat do podobné situace, kdy sice budou zbraně i politici volající do boje, ale už nebudou občané, kteří by byli ochotni pro tuto republiku bojovat.

  Do obrany své země dobrovolně zainteresovaní občané budou vždy podporovat rozumné financování armády i v dobách klidných a zdánlivě nekonfliktních. To by si politici a především i vojáci měli uvědomit. Samozřejmě takovýto občan bude vyžadovat podobně zodpovědný přístup i v jiných oblastech chodu státu a to zase není přirozeně populární u některých politiků a jejich sponzorů.
  Skrýt celý příspěvek

 • liberal shark
  13:34 30.01.2018

  Čekal bych, že všichni chápou základní fakta. Dnešní válka probíhá v informačním, kybernetickém, kosmickém, vzdušném, pozemním a námořním prostoru. Žádný z nich nelze přepustit ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Čekal bych, že všichni chápou základní fakta. Dnešní válka probíhá v informačním, kybernetickém, kosmickém, vzdušném, pozemním a námořním prostoru. Žádný z nich nelze přepustit nepříteli a jeden bez druhého nemá smysl. ČR nemá šanci tohle sama zvládnout, proto musí být v NATO. Pro boj v těchto prostorech jsou přirozeně potřeba odlišné prostředky a jsou potřeba všechny. Nelze zanedbat tanky kvůli letadlům, nebo firewall kvůli dělům. Jinak po všech těch sofistikovaných střetnutích v kosmu nebo kyberprostoru prostě přijde chlapík s puškou a zavelí Game over.
  Skrýt celý příspěvek

 • Scotty
  13:31 30.01.2018

  HonzaH Zkuste se vžít do člověka který se o armádu nezajímá a nazná její problémy.
  Potom uslyší hned na začátku projevu star wars a boj v kyberprostoru. Na rozdíl od paní ...
  Zobrazit celý příspěvek

  HonzaH Zkuste se vžít do člověka který se o armádu nezajímá a nazná její problémy.
  Potom uslyší hned na začátku projevu star wars a boj v kyberprostoru. Na rozdíl od paní poslankyně filmy star wars již někdy viděl a ví že je to nesmysl. Řekne si když takhle plácá o věcech které znám co asi říká o věcech které naznám a proč bych jí měl věřit.
  Vůbec nechápu proč míchala do jednoho projevu boj v kyberprostoru a to že armáda nemá peníze na BVP, tanky a ponožky.
  Skrýt celý příspěvek

 • PavolR
  13:12 30.01.2018

  Nikdo & HonzaH:
  Na inváziu do ČSSR bolo použitých pól milióna vojakov, tisíce tankov a ďalšie tisíce kusov inej techniky a stovky lietadiel. Koľko krajín má silu urobiť niečo ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Nikdo & HonzaH:
  Na inváziu do ČSSR bolo použitých pól milióna vojakov, tisíce tankov a ďalšie tisíce kusov inej techniky a stovky lietadiel. Koľko krajín má silu urobiť niečo také?
  Na európskom kontinente už nikto.

  Nemá zmysel oháňať sa niečim, čo je nereálne, ale byť pripravený na reálne situácie, ktoré sú v medziach možností potencionálnych nepriateľov. Teda hybridný konflikt, vedený s obmedzenými prostriedkami, pravdepodobne na obmedzenom priestore a s potencionálnym využitím domácich kolaborantov a hrou spoločenské napätie a kontroverzie.

  Napríklad v takom Mariupole tiež chceli cudzí vojaci obsadiť územie a boli z mesta vytlačení. Síce nešlo konkrétne o prípad občianskej uvedomelosti, no tá by fungovala veľmi podobne.

  Správna obrana nie je založená na improvizovaných reakciách na kroky protivníka, ale na opatreniach, ktoré ho prinútia urobiť kroky, aké chceme my, alebo znemožnia urobiť kroky, aké by chcel on. Ak nadobudne názor, že by si odpor vyžiadal nasadenie príliš veľkých prostriedkov, tak sa s veľkou pravdepodobnosťou k priamej intervencii vôbec neodhodlá, alebo ju vykoná iba na podstatne obmedzenejšom priestore ... a dosiahnutie niečoho takého už je vcelku úspech.
  Skrýt celý příspěvek

 • jarpe
  12:53 30.01.2018

  Informované obyvatelstvo. Problém je ten že existují dva typy informace. Pravdivá a lživá.

  Informované obyvatelstvo. Problém je ten že existují dva typy informace. Pravdivá a lživá.

 • PetrK
  12:49 30.01.2018

  Zdravim, je to trosku OT, ale primo o tomto tematu jsem clanek nenasel… jak si predstavujete vyroky ministryne Slechtove, ze chce nejprve investovat do vojaku? Ma nekdo nejaky ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Zdravim, je to trosku OT, ale primo o tomto tematu jsem clanek nenasel… jak si predstavujete vyroky ministryne Slechtove, ze chce nejprve investovat do vojaku? Ma nekdo nejaky realny poznatek, zkusenost? Tyka se to jen naboru, nebo investice v prve rade do vyzbroje a vystroje celoplosne pro vsechny utvary? Myslite, ze je v nejblizsi dobe realne nejake navyseni platu, tarifu, prispevku apod.?
  Skrýt celý příspěvek

 • Maximus
  12:45 30.01.2018

  Věřím, že paní Černochová si přečte debatu pod svým článkem, který ji snad dá určitou zpětnou vazbu.

  Úvodem bych jí za střelce velmi rád poděkoval za její aktivity pro naši ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Věřím, že paní Černochová si přečte debatu pod svým článkem, který ji snad dá určitou zpětnou vazbu.

  Úvodem bych jí za střelce velmi rád poděkoval za její aktivity pro naši ochranu a podporu. Stejně tak si zaslouží ocenit její snaha o modernizaci a rozvoj AČR. Stejně tak je prospěšné mluvit o aktuálních rizicích hybridních hrozeb, které jsou ve své podstatě pro naši republiku mnohem aktuálnější než ohrožení nepřátelskými tankovými divizemi. Z tohoto pohledu je irelevantní, zda hybridní metody boje na nás cílí Rusko, Daeš nebo jiné islamistické hordy, které ne vždy jen budou spoléhat na brachiální násilí bez invence.

  Zde ovšem musím opustit pozitivní hodnocení a připomenout reálné počty nejen profesionálních vojáků, ale zejména AZ. Současná koncepce AZ, která byla mimo jiné prosazována stranou paní Černochové, neodpovídá aktuálním potřebám právě z hlediska ohrožení nelineárními konflikty a zajištění funkčnosti naší komplexní společnosti. Připomněl bych fakt, že v naší zemi je více než 1300 objektů kritické infrastruktury (některé jsou velmi rozsáhlé, např. některé liniové stavby), kdy ochrana většiny z nich rozhodně nedosahuje úrovně, která je nastavená například v jaderných elektrárnách.

  Jaké jsou naše kapacity, pokud by bylo potřeba chránit nejen tuto kritickou infrastrukturu, ODOS a zároveň by nebylo možné vyloučit útoky na měkké cíle?
  Troufám si tvrdit, že ani nasazení všech vojáků AČR včetně členů GŠ :-) by nedokázalo adekvátně pokrýt ostrahu těchto objektů, které jsou klíčové z hlediska chodu našeho státu a zajištění základních potřeb obyvatelstva. Kde jsou při tomto scénáři kapacity pro vedení bojové činnosti? Jaká by byla motivace profesionálních vojáků bojovat v zahraničí při situaci, kdy jejich rodiny jsou ohroženy, resp. třeba už byly postiženy kolapsem společnosti (komplexní blackout, přerušení dodávek plynu, vody, potravin, PHM, zdravotnické péče, funkce úřadů,...)?

  Povolání přibližně 1500 příslušníků AZ by situaci nemělo šanci nějak výrazně změnit a rychlá mobilizace je v našich podmínkách sci-fi. Nejmladším lidem, kteří prodělali ZVS, je více než 31 let a spoléhat na to, že v současné dynamické geopolitice budeme mít při rychlém vygradovaní konfrontační politiky minimálně 3 či spíše alespoň 6 měsíců na nějaký základní výcvik branecké armády a s tím spojenou logistiku příliš optimistické. Takovýto optimismus si může dovolit běžný občan, ale ne zodpovědný politik.

  Pokud by Ukrajina dokázala hned od začátku vyslat dostatek vycvičených a adekvátně vyzbrojených jednotek hned na počátku separatistických tendencí na východě jejich země, tak by byla situace v současnosti úplně odlišná. Stejně tak je odstrašující, že branci byli v určité fázi mobilizace posíláni na frontu jen po třech týdnech základního výcviku. Politici, kteří takovýto stav zapříčiní, by měli jít na frontu v první řadě před těmito kluky.

  Chybí zde zásadně rezervní systém, který by doplnil koncept AZ. Ten by měl primárně fungovat jako zálohy bojových útvarů AČR a další úroveň AZ ("Teritoriální obrana") pro posílení strážní služby a dalších auxiliárních funkcí v AČR a složek IZS i PČR v případě rozsáhlejších krizových situací vojenského i nevojenského charakteru.

  Rád bych závěrem připomněl paní poslankyni materiál na téma víceúrovňových AZ, který jsem jí osobně zaslal a který je i součástí přílohy věcného záměru připravovaného zákona o "branných spolcích" v gesci MO.
  Skrýt celý příspěvek

 • HonzaH
  12:30 30.01.2018

  Tohle je velký problém dnešní doby. Paní Černochová plácla blbinu, to asi uznáme všichni. Ale je holt móda hned vše vytrhnout z kontextu a šup s tím na jůťůb a zesměšnit. Hlavně, ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Tohle je velký problém dnešní doby. Paní Černochová plácla blbinu, to asi uznáme všichni. Ale je holt móda hned vše vytrhnout z kontextu a šup s tím na jůťůb a zesměšnit. Hlavně, že mám hodně lajků. Když se na to ale podíváme v kontextu, tak zjistíme, že paní Černochová to má v hlavě srovnané mnohem lépe, než pan Peksa. Ten by obranu země řešil přidáním učitelům. Asi však nejvíce tělocvikářům, aby se děti naučily rychle utíkat.

  PavolR: Jinak věta:"Opýtajte sa preživších tureckých pučistov, čo dokáže motivované obyvateľstvo zoči voči tankom." Až to nebudou pučisti, kteří chtějí změnit vládu, ale vojáci, kteří chtějí obsadit území, tak to bude vypadat asi trochu jinak. Doufám, že pak budete stát proti tankům v první řadě.
  Skrýt celý příspěvek

 • Luky
  12:10 30.01.2018

  Uzákonit někomu 2% je blbost. Když vysvětlí co opravdu potřebují, ať to dostanou, i kdyby to bylo nárazově 3,5% ...... jindy průběžně jen třeba 1,3%.

  Armáda by si za prvé měla ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Uzákonit někomu 2% je blbost. Když vysvětlí co opravdu potřebují, ať to dostanou, i kdyby to bylo nárazově 3,5% ...... jindy průběžně jen třeba 1,3%.

  Armáda by si za prvé měla uvědomit co chce. Paní Černochová by mohla na výboru vysvětlit a už nyní lobovat za nákup F-52 (STEALTH a má je i Norsko) a UD-4L (mají mariňáci a splňují požadovanou přepravní kapacitu i výzbroj!).

  --------------
  P.S. odvolávám své ožralé silvestrovské přání a ze srdce všem přeji, aby už to povolilo.
  Skrýt celý příspěvek

 • kazd
  12:07 30.01.2018

  Scotty já ho sem netahám, jen ukazuju jak by se měly řešit kritické situace v komunikaci. Dopad tohoto vysvětlujícího článku na AN je totiž mizivý oproti dopadu toho výroku ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Scotty já ho sem netahám, jen ukazuju jak by se měly řešit kritické situace v komunikaci. Dopad tohoto vysvětlujícího článku na AN je totiž mizivý oproti dopadu toho výroku Černochové jak se šířil po médiích. Nicméně konec OT z mé strany.
  Skrýt celý příspěvek

 • Kubiš
  12:01 30.01.2018

  kazd:
  Takže lhát a vykrucovat se.
  Raději prohrát se ctí než vyhrát podvodem.

  kazd:
  Takže lhát a vykrucovat se.
  Raději prohrát se ctí než vyhrát podvodem.

 • Scotty
  11:59 30.01.2018

  kazd Já bych sem Zemana už netahal. Protože by se někdo mohl zeptat co za posledních 5 let udělal pro armádu. Krom toho že pokaždé když uvidí uniformu tak řekne dron a tváří se u ...
  Zobrazit celý příspěvek

  kazd Já bych sem Zemana už netahal. Protože by se někdo mohl zeptat co za posledních 5 let udělal pro armádu. Krom toho že pokaždé když uvidí uniformu tak řekne dron a tváří se u toho jako by drony sám vymyslel.
  Skrýt celý příspěvek

 • kazd
  11:47 30.01.2018

  Kubiš :-))
  to jak z příručky
  otázka je jestli chcete volby vyhrát nebo nechcete
  Blbých výroků řekne každý x za den. Buď to zvládnete nebo ne a o tom to je.
  Černochová to už x ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Kubiš :-))
  to jak z příručky
  otázka je jestli chcete volby vyhrát nebo nechcete
  Blbých výroků řekne každý x za den. Buď to zvládnete nebo ne a o tom to je.
  Černochová to už x krát nezvládla a měla by na tom pracovat, Drahošovi to prohrálo volby.
  Slušnost není slabost, ale slabost není slušnost.
  Spojování lidí je nesmysl.
  Skrýt celý příspěvek

 • Scotty
  11:46 30.01.2018

  Nikdo Bez odhodlaného chlapa co tu kapslíkovku vezme do ruky si ji sice můžete koupit ale vzápětí tak leda pověsti nad krb. Což zase já považuji za smysl mých příspěvků.

  Nikdo Bez odhodlaného chlapa co tu kapslíkovku vezme do ruky si ji sice můžete koupit ale vzápětí tak leda pověsti nad krb. Což zase já považuji za smysl mých příspěvků.

 • Nikdo
  11:36 30.01.2018

  Scotty :V hybridní válce potřebujete jak vzdělané lidi ,tak armádu o tom byl můj příspěvek .Psal jste že "Ovšem to že jediná možnost boje proti hybridní válce je informované a ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Scotty :V hybridní válce potřebujete jak vzdělané lidi ,tak armádu o tom byl můj příspěvek .Psal jste že "Ovšem to že jediná možnost boje proti hybridní válce je informované a vzdělané obyvatelstvo " s tím se nemohu ztotožnit protože bez těch kapslíkovek se to neobešlo ,což považuji za důkaz svého tvrzení.
  Skrýt celý příspěvek

 • Kubiš
  11:29 30.01.2018

  kazd:
  Rozhodně si nemyslím, že jde omlouvat nesmysly snahou o zviditelnění.

  Nevím, proč by měl pan Drahoš běhat jak pan Zeman píská.

  Slušní lidé neurážejí!
  Lidi nelze ...
  Zobrazit celý příspěvek

  kazd:
  Rozhodně si nemyslím, že jde omlouvat nesmysly snahou o zviditelnění.

  Nevím, proč by měl pan Drahoš běhat jak pan Zeman píská.

  Slušní lidé neurážejí!
  Lidi nelze názorově spojit, je potřeba respektovat jiný názor. Spojovat lze na tom, co mají, nebo by měli mít všichni lidé. Čest, vlastenectví, pravda, slušnost.....
  Skrýt celý příspěvek

 • Nikdo
  11:13 30.01.2018

  PavolR :Turecko skutečně nejde považovat za zemi vzdělaných lidí, navíc se nejednalo o válku , ale o převrat a teď se podívejte k čemu nám bylo vzdělání a motivace v roce 68.

  PavolR :Turecko skutečně nejde považovat za zemi vzdělaných lidí, navíc se nejednalo o válku , ale o převrat a teď se podívejte k čemu nám bylo vzdělání a motivace v roce 68.

 • kazd
  11:13 30.01.2018

  trochu OT, ale fakt mě to nedá..
  nevím kdo těm politikům radí ohledně mediální komunikace, vždyť na to mají fondy...
  Správné reakce:
  Černochová - má říct "naschvál jsem řekla ...
  Zobrazit celý příspěvek

  trochu OT, ale fakt mě to nedá..
  nevím kdo těm politikům radí ohledně mediální komunikace, vždyť na to mají fondy...
  Správné reakce:
  Černochová - má říct "naschvál jsem řekla kontroverzní, až slepičí výrok abych se dostala na první stranu, armáda nikoho nezajímá, tak mě nic jiného nezbývá, jde opravdu do tuhého, budu využívat všechny možnosti dostat informace k občanům" a pak může nějak argumentovat
  Drahoš - měl doběhnout na poslední chvíli do studia Nova a říct "stihnul jsem voliče i vás, jsem dobrý manažer", kdyby ho nepustili dovnitř měl mít před barákem kameru a rovnou to fláknout na sítě (nevolil jsem Drahoše)
  Drahoš - když mu Zeman v diskuzi řekl, že se nedrží tématu, měl říct "nejen špatně chodíte, ale i slyšíte, mluvím přímo k tématu". Místo toho se obrátí na moderátora prosím prosím , že mluvím k tématu, že mám pravdu..

  jak s tímhle chcete vyhrávat volby...?
  Skrýt celý příspěvek

 • Scotty
  10:52 30.01.2018

  Zvědavec
  Souhlasím pokud dojde na ozbrojený konflikt je dobře vybavená armáda nezastupitelná. Ovšem pokud nepřátelská propaganda podlomí vůli obyvatelstva k obraně jsou sebevětší ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Zvědavec
  Souhlasím pokud dojde na ozbrojený konflikt je dobře vybavená armáda nezastupitelná. Ovšem pokud nepřátelská propaganda podlomí vůli obyvatelstva k obraně jsou sebevětší investice do výzbroje zbytečné. Nechci ale vypadat že jsem proti zvýšení rozpočtu MO na 2% HDP. Pokud bych tu možnost měl hlasoval bych pro navýšení rozpočtu okamžitě
  Nikdo
  Zeptejte se na Ukrajině jak účinná je demoralizovaná a propagandou nepřítele ovlivněná armáda a policie.
  Skrýt celý příspěvek

 • palo satko
  10:50 30.01.2018

  Zvedavec, tvoj nazor, že "A proč s tím Poláci nemají problém? Právě proto, že si hranici 2% dali do zákona..." je chybny. Poliaci s tym nemaju problém, lebo zbroja proti Rusovi. ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Zvedavec, tvoj nazor, že "A proč s tím Poláci nemají problém? Právě proto, že si hranici 2% dali do zákona..." je chybny. Poliaci s tym nemaju problém, lebo zbroja proti Rusovi. Zbrojit proti Rusovi u nich nie je nazor, ale reflex. Oni si dam daju aj 4%, 6% alebo aj 10%, ked im ohrozenie bude take pripadat.
  Lenže Česi a Slovaci, žiadne take ohrozenie nepocituju, aj ked sa im to media snažia natlačit do hlavy.
  Skrýt celý příspěvek

 • Kubiš
  10:45 30.01.2018

  Takže paní Jana Černochová plácne naprostou pitomost a snaží se to zakrýt kritikou jiných. Hvězdný války nejsou dokonce ani dokument a argumentovat jimy není hodno předsedkyně ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Takže paní Jana Černochová plácne naprostou pitomost a snaží se to zakrýt kritikou jiných. Hvězdný války nejsou dokonce ani dokument a argumentovat jimy není hodno předsedkyně Výboru pro obranu PS PČR. (Jako další film bych paní Černochové poradil shlédnout RoboCopa :-)

  . Otázka je, aby nám všechna ta technika a vojáci k něčemu byli, když budeme mít nevzdělané a lehce zmanipulovatelné obyvatelstvo, které následně ve volbách rozhoduje o velení.

  Takže ano, je potřeba budovat armádu, ale rozhodně i vzdělanost!
  Skrýt celý příspěvek

 • PavolR
  10:44 30.01.2018

  Nikdo:
  Opýtajte sa preživších tureckých pučistov, čo dokáže motivované obyvateľstvo zoči voči tankom.
  Čím vzdelanejšie a sebavedomejšie obyvateľstvo, tým musí potencionálny ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Nikdo:
  Opýtajte sa preživších tureckých pučistov, čo dokáže motivované obyvateľstvo zoči voči tankom.
  Čím vzdelanejšie a sebavedomejšie obyvateľstvo, tým musí potencionálny agresor počítať s rozsiahlejším nasadením síl na väčšom priestore. A takú operáciu si potom môže dovoliť iba málokto (ani Rusi nie). Naopak, keď je obyvateľstvo zaskočené, zneistené, oklamané, rozdelené, bez akejkoľvek predstavy ako správne a koordinovane reagovať, ba dokonca istá jeho časť aktívne kolaboruje s nepriateľom, čo ten patrične nafúkne, aby ešte viac zneistil a zastrašil zvyšok, tak to sa potom na území takej krajiny operuje jedna radosť.

  K článku: No tak, keď už je reč o kybernetickej vojne, tak nie Star Wars ale Ghost in the Shell (ten klasický, nie najnovší film).
  A jasné, že hybridná vojna nie je nič nové. Viedol ju už napr. Václav II., keď ako jediný z kandidátov na poľský trón nebol Poliak a tak začal liať množstvo kútnohorského striebra do propagácie myšlienky "slovanskej vzájomnosti". Boľševický prevrat bol tiež produktom hybridnej vojny - teraz nám to postboľševici vracajú.
  Skrýt celý příspěvek

 • Bystroushaak
  10:44 30.01.2018

  > „Jistě, mohla jsem použít jiný příklad než Hvězdné války, ale podstata zůstává pořád stejná“

  Ve Hvězdných válkách hlavně žádný kyberprostor není. Člověk tak může vidět víc než ...
  Zobrazit celý příspěvek

  > „Jistě, mohla jsem použít jiný příklad než Hvězdné války, ale podstata zůstává pořád stejná“

  Ve Hvězdných válkách hlavně žádný kyberprostor není. Člověk tak může vidět víc než deset minut, klidně všechny díly i pozpátku a stejně o reakci na útok v kyberprostoru nic nedozví.

  Další věc je, že používat jako odůvodnění sci-fi film, i kdyby to byl zrovna sci-fi film, kde nějaká taková scéna je, není zrovna košér z hlediska argumentace, kde to spadá hned pod několik argumentačních klamů, hlavně však asi pod „odvolávání se na nevhodnou autoritu“.

  Co se týče hybridní války, tak tam měl p. Pikal pravdu. Tato část je v podstatě propaganda cílená na konkrétní lidi, čemuž v dnešním distribuovaném nečernobílém světě armáda může fakt těžko bránit. Řešením není snažit se to potlačit, stejně jako nelze vyhubit například chřipku, ale naopak proti tomu očkovat.

  Se zbytkem asi souhlasím.
  Skrýt celý příspěvek

 • Rase
  10:33 30.01.2018

  osobně si nejsem jistý, zda by hybridní hrozby (konkrétně ty ve virtuálním světě) měla vůbec řešit armáda - teda ty které ji přímo neohrožují.
  Přijde mi, že paní Černochová je ...
  Zobrazit celý příspěvek

  osobně si nejsem jistý, zda by hybridní hrozby (konkrétně ty ve virtuálním světě) měla vůbec řešit armáda - teda ty které ji přímo neohrožují.
  Přijde mi, že paní Černochová je aktuálně jediný člověk, který zmiňuje nutnost pořízení nových BVP - nikdo jiný o tom oficiálně nemluví (dlouho je ticho) a spíš se řeší investice do vojáků. Tedy ne jejich reálné vystrojení a vybavení, ale jen počet, což mi nepřijde jako ideální. Už by to zkrátka chtělo aby MO přišlo s novým polním stejnokrojem, veškerým vybavením k nim. Zkrátka zcela nový komplet - většina Západních armád tohle plánuje do roku 2020. U nás se to řešilo taky, ale je až moc ticho.
  Pokud tedy vojáci budou mít pořádné uniformy a výstroj, pořádné těžké BVP (na křídlech podporované Pandury, z povzdálí T-72M4CZ a houfnicemi) tak máme vyřešenou bojové schopnosti pozemních sil a můžeme se bavit co dál (drony, virtuální boj, robotizace...). Zatím mi přijde že chceme s výstrojí z doby konce studené války čelit moderním hrozbám. To zkrátka nejde. V Americe řeší exoskelety, hypersonické střely, lasery, robotizaci a UI, ale AČR bude rádo, pokud se koupí pořádné boty, nebo bude dost ponožek... :D
  Skrýt celý příspěvek

 • stirling
  10:29 30.01.2018

  Díky za pěkný článek a naprostý souhlas. Bohužel lidé velice často zapomínají jak blízko je nebezpečí. Ukrajina už je pryč (sejde z očí...) tak se zase vytahuje, že přece peníze ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Díky za pěkný článek a naprostý souhlas. Bohužel lidé velice často zapomínají jak blízko je nebezpečí. Ukrajina už je pryč (sejde z očí...) tak se zase vytahuje, že přece peníze musíme dát radši jinam do těch důležitějších věcí
  Pak když něco bouchne tak si myslí, že stačí zamávat vojenskému konvoji USA a všichni nás maj přece rádi tak nás ochrání.... Ať ten chytrák jde říct do USA do davu, že on nechce dávat peníze na obranu, že stačí že platí oni.
  Skrýt celý příspěvek

 • Nikdo
  10:05 30.01.2018

  Scotty:Zeptejte se na Ukrajině jak účinné je vzdělání proti ... třeba tanku .

  Scotty:Zeptejte se na Ukrajině jak účinné je vzdělání proti ... třeba tanku .

 • Zvedavec
  09:14 30.01.2018

  Ad Scotty)

  "Ovšem to že jediná možnost boje proti hybridní válce je informované a vzdělané obyvatelstvo je naprostá pravda a divím se že taková expertka jako paní poslankyně ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Ad Scotty)

  "Ovšem to že jediná možnost boje proti hybridní válce je informované a vzdělané obyvatelstvo je naprostá pravda a divím se že taková expertka jako paní poslankyně toto zpochybňuje."

  Co je to ta hybridní válka?
  "Hybridní, alternativní či nelineární válka je druh ozbrojeného konfliktu vedeného útočníkem za kombinace konvenčních a nekonvenčních prostředků se synergickým efektem, přičemž hlavní roli hrají nevojenské nástroje."

  Zřejmě každá další válka bude svým způsobem hybridní, jde jen o to, jaký bude poměr vojenských a nevojenských nástrojů. Zatímco proti propagandě a psychologickým operacím je vzdělané a informačně gramotné obyvatelstvo velkou výhodou (tady souhlas), při použití polovojenských ozbrojených skupin už poněkud méně a při hybridní válce blížící se charakterem konvenčnímu konfliktu se tato výhoda limitně blíží nule.

  Nejde o to, že by se nemělo investovat do vzdělání. Jen by se do něj nemělo investovat NA ÚKOR obrany. Což je to, co paní poslankyně kritizovala, pokud se nepletu.

  Ona hranice 2% HDP na obranu jistě není analyticky neprůstřelná, ale je to alespoň nějaké vodítko. Snaha nějak to zakamuflovat (jako to zkusili Němci, kteří do tohoto limitu chtěli počítat i rozvojovou pomoc pro Třetí svět) je cesta do pekel.

  A proč s tím Poláci nemají problém? Právě proto, že si hranici 2% dali do zákona...
  Skrýt celý příspěvek

 • Scotty
  08:45 30.01.2018

  Nevím, ale pokud pokud už použijete takto mimózní a nesmyslné přirovnání tak moudrý člověk se v tom alespoň nebude dál rejpat. Doufám v zájmu této země ze je paní poslankyně větší ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Nevím, ale pokud pokud už použijete takto mimózní a nesmyslné přirovnání tak moudrý člověk se v tom alespoň nebude dál rejpat. Doufám v zájmu této země ze je paní poslankyně větší odborník na obranu než na sci-fi filmy a nezačne nám tvrdit že proti temné straně síly musíme urychleně stavět síly rychlé reakce.
  To že pirátský poslanec poté prones že tank do 21 století nepatří je asi zbytečné komentovat. Ovšem to že jediná možnost boje proti hybridní válce je informované a vzdělané obyvatelstvo je naprostá pravda a divím se že taková expertka jako paní poslankyně toto zpochybňuje.
  Skrýt celý příspěvek

 • Zvedavec
  08:44 30.01.2018

  Výstižně napsáno. Díky za kontext, ve kterém byl výrok pronesen. Teď dává mnohem větší smysl.

  Jinak souhlas s celkovým vyzněním článku. Kyberdoména je prostě pátou doménou ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Výstižně napsáno. Díky za kontext, ve kterém byl výrok pronesen. Teď dává mnohem větší smysl.

  Jinak souhlas s celkovým vyzněním článku. Kyberdoména je prostě pátou doménou válčiště (země, voda, vzduch, vesmír) a to, že je nejnovější, ji nedělá nejdůležitější. Amatér ve vojenských záležitostech připomíná skupinu dětí hrající fotbal - všechny se ženou za míčem, nikdo nebrání ani nehraje zálohu.

  Ve vojenských záležitostech nebuďme amatéry, buďme profesionálové. Nepodléhejme poslední módě, pracujme na tom, aby naše armáda měla své schopnosti vyvážené - a to něco stojí. Naši severní sousedé to pochopili dávno, nám to ještě trvá...
  Skrýt celý příspěvek