NÁZOR: Obrana ve stínu Hvězdných válek

Jana Černochová před Národním památníkem hrdinů Heydrichiády v Praze; ilustrační foto / FaceBook

Minulý týden jsem se dostala do rozličných médií díky kolegům z Pirátské strany a mému výroku ve Sněmovně o útoku v kyberprostoru, na který může být nutné reagovat konvenčně. Mimo jiné jsem řekla: „Pokud nějaký konflikt, nějaký útok začne v kyberprostoru, tak, kolegyně a kolegové, ať děláte, co děláte, tak pokud jste třeba viděli aspoň deset minut Hvězdných válek, tak víte, že i ty útoky v tom kyberprostoru vyžadují reakci v tom reálném prostoru…“

Poňouknutá média zaznamenala, kterak se pirátský kolega Vojtěch Pikal chytil za hlavu, co že to ta paní plácá o jeho oblíbených Hvězdných válkách a kyberprostoru. Mohla bych mu odvětit slovy malého-velkého mistra Yody: „Učit já jej nemohu. Trpělivost nemá ten“, ale neučiním tak, neboť zkušenější musí být trpělivější, seč je to jen možné. 

 

 

Jistě, mohla jsem použít jiný příklad než Hvězdné války, ale podstata zůstává pořád stejná – sice se technologie vyvíjejí, zcela jistě přibyl ke čtyřem tradičním prostorům (země, voda, vzduch, vesmír) pro vedení válečných operací ještě kyberprostor, ale to neznamená, že pro válčení zůstane jen jediný a že se máme soustředit pouze na něj.
 

Ve svém vystoupení jsem reagovala na jiného člena Pirátské strany, na Mikuláše Peksu, který jako by vědomě, či nevědomě, ale zcela příkladně odhaloval dilema Pirátů směrem k obraně a bezpečnosti obecně. To se ostatně týká například nejasného vztahu k pilíři naší obrany Severoatlantické alianci, který si již prý Piráti vyjasnili, ale jeden může mít pochybnosti. Připomínat se dá i bývalý zlínský lídr Pirátů, který se vědomě účastnil prokremelských akcí.

 

Mikuláš Peksa hojně vystupoval v debatě kolem návrhu ODS na uzákonění výdajů 2 % HDP na obranu, k čemuž by došlo postupně přibližně v horizontu pěti až šesti let od schválení návrhu. Tento návrh byl nakonec zamítnut hlasy ANO (které drží ministerstvo obrany od ledna 2014), Pirátů, SPD a KSČM. Zvláštní koalice, ale účinná. Bohužel pro naši obranu.Ti, které tato problematika zajímá, respektive by rádi věděli, jak vypadala debata zástupců jednotlivých stran, si mohou přečíst stenozáznam na stránkách Poslanecké sněmovny.
 

Ale zpátky ke kolegovi Peksovi, na kterého jsem reagovala. Ten pronesl z mého pohledu skandální výroky, o kterých se ovšem v médiích moc nepsalo. Například v tomto vystoupení: „Bohužel informační války ve 21. století rozhodují především informace. A nejlepší obranou před aktuálními hrozbami je vzdělané a informované obyvatelstvo. Když se podívám na možné navýšení na 2 %, které by nás stálo zhruba 40 mld. ročně, tak tady vidím velký potenciál pro zvýšení rozpočtu, který momentálně vydáváme na školství a který je naprosto podhodnocený vzhledem k našim reálným potřebám. Pojďme se přestat bavit o těchto nesmyslných výdajích na další nablýskané zbraně a pojďme mluvit o tom, co potřebují naši učitelé…“

 

Nebo v tomto: „…Naprostá většina těchto dezinformací je odmítnutelná na základě jednoduchého progooglení, dvou tří kliků, a zjistíte, že je to nesmysl. Je třeba, aby lidi tenhle ten krok udělali a ty dezinformace odmítali. To je to, co teď potřebujeme dělat pro zajištění bezpečnosti České republiky. Nekupovat další předražené tanky, letadla a podporovat tímhle tím ty tunely, které v armádních zakázkách probíhají.“

 

Slova poslance Peksy je nutné odmítnout, protože v důsledku nepovedou k ničemu jinému než k podkopávání naší obrany, k tomu, že jakmile naše ekonomika zpomalí, obrana bude opět první obětí. Ne, že by neměl právo vyjadřovat pochybnosti o efektivitě akvizic, o tom, nakolik se daří pořizovat výzbroj, výstroj a další materiál, který vojáci potřebují, ale paušalizovat, hovořit o tunelech, je medvědí službou. Získat konkrétní informace o problematice obrany zas tak složité pro poslance není, navíc když má Pirátská strana dva zástupce ve Výboru pro obranu, kterých se kolega Peksa může kdykoli otázat a zajisté se mu dostane odpovědi.

 

Druhý problém je ovšem mnohem širší. V posledních letech existuje poměrně silná tendence označovat hybridní konflikt a informační války, jako něco zcela nového, něco, co vlastně nahrazuje konvenční válčení. Často, i od představitelů našeho státu můžeme slyšet, že tanky již nejsou zapotřebí, že dělostřelectvo je zastaralé a že si již vystačíme s informačními technologiemi, válčením v kyberprostoru, bezpilotními prostředky a podobně.

 

Jde o tragický omyl. Historie válek nás učí jedno – technologie rozšiřuje možnosti vedení operací v jednotlivých prostorech, letalitu zbraní, mění doktríny a podobně, ale vždy se jednotlivé systémy doplňují – lodě nevytlačily pozemní vojsko, ani letouny a satelity a nevytlačí je ani informační technologie. Ovšem o to je budování efektivní obrany složitější, než tomu bylo v minulosti.

 

Zároveň je nutné říct, že to není poprvé, ani naposledy, kdy se něco podobného odehrává (někteří hovoří o cyklických revolucích ve vojenství, které probíhají, když se radikálně změní technologie, ta současná revoluce probíhá již nějakých 30-40 let a souvisí s informačními technologiemi, kybernetikou a robotizací). Kavalerie změnila bojiště, stejně jako zadovky, pára, telegraf, počítače či satelity.

 

Podobně mění bojiště dnes výpočetní technika, masové šíření informací novými kanály, jako jsou internet a sociální sítě a robotika. Způsobit nepříteli škody je možné nabouráním se například do řídícího systému rozvodu energií, lze vyřadit z provozu letiště a podobně. Ale to neznamená, že všechny války se budou odehrávat v kyberprostoru a tímto způsobem. Naopak.

 

Útok v kyberprostoru a informační válka či propaganda na nějakém území mohou být pouhou přípravou na konvenční operaci (ostatně u informační války tomu bylo vždy v historii, pouze se používaly jiné nosiče než internet, třeba letáky a plakáty). Něco podobného jsme ostatně viděli na Krymu a na východní Ukrajině. Na počátku proběhla intenzivní dezinformační kampaň, byli využiti vojáci, kteří oficiálně vojáci nebyli (tzv. zelení mužíčci), ale v další fázi se na Ukrajině rozhořela konvenční válka, ve které byly využívány nové technologie, jako bezpilotní prostředky, ale nejpoužívanějšími zbraněmi se stalo dělostřelectvo a tanky.

 

Občas je slyšet povzdechy, že za 1. republiky se v Československu vyrábělo několik typů letadel a že toho dnes nejsme schopni. Něčeho podobného už ovšem schopni nikdy nebudeme a na vině je právě rozmach technologií, komplikovanost jednotlivých systémů, globální dělba práce a v důsledku i vysoká cena. Pokud bychom chtěli v této oblasti dosáhnout soběstačnosti, výdaje na obranu by musely spolknout mnohem, mnohem větší část HDP, než zmiňovaná 2 %, o kterých všichni rádi hovoří, ale nikdy jsme je nedosáhli.

 

Z toho vyplývají i těžkosti při budování obrany země jako je Česká republika a nezbytnost jejího ukotvení v aliančním systému. To je ostatně první předpoklad, jak se můžeme dlouhodobě vyrovnávat s rozmachem technologií, jejich cenou a zároveň turbulentním bezpečnostním prostředím.

 

Druhým předpokladem je udržování vyvážené, nikoli specializované armády (to neznamená, že by některé schopnosti, ke kterým se ČR přihlásila a ve kterých vyniká by neměly být preferované) a akceptace toho, že na některé schopnosti můžeme dosáhnout pouze, pokud je budeme sdílet se spojenci a partnery. Například může jít o strategickou přepravu, o strategický průzkum (například AWACS , Aliance Ground Surveillance ) a podobně.

 

Třetím předpokladem – a to je náš domácí úkol – je udržení dostatečného rozpočtového rámce na to, aby Armáda ČR a další složky mohly zvládaly nejenom války v kyberprostoru, ale i konvenční vedené i tanky, dělostřelectvem či letectvem. Tedy se vším tím, co přijde panu poslanci Peksovi nadbytečné. Proto je velká škoda, že se v posledních letech nepovedlo ministrovi Stropnickému rozběhnout velké modernizační projekty u pozemních i vzdušných sil a ani dokončit například akvizici 3D radiolokátorů MADR.

 

Potřebujeme nahradit morálně i fyzicky zastaralá bojová vozidla pěchoty, stejně jako tanky, dělostřelectvo a vrtulníky sovětské provenience. Velký důraz je nutné ovšem klást na jednotlivce, který musí mít dostatek výstroje, balistickou ochranu a samozřejmě osobní zbraně. Bohužel stále slyšíme o tom, že i v této oblasti jsou deficity, které se daří odstraňovat velice pomalu.

 

Již Bílá kniha o obraně schválená vládou v roce 2011 jasně ukázala, že ozbrojené síly jsou silně podfinancované. I přes rostoucí ekonomiku se však nedaří dávat na obranu tolik, kolik by bylo zapotřebí, aby se dluh výrazněji umazával. Přitom posledních několik let bylo ideální příležitostí udělat skok kupředu.

 

Doufám, že se výrazněji pohneme v následujících letech, abychom se přestali propadat do zóny „černých pasažérů“ a těch nezodpovědných, jak je například patrné z  loňské výroční zprávy generálního tajemníka NATO. Zároveň se ovšem obávám, že současný překotný růst ekonomiky se může vyčerpat a my budeme opět zastiženi v nedbalkách a vítězem nebude odpovědná obrana, ale imperativ na udržení a rozšiřování sociálního státu na úkor bezpečnosti.
 

Jana Černochová

Předsedkyně Výboru pro obranu PS PČR

 

Nahlásit chybu v článku


Související články

Kyberprostor, vesmír, elektronický boj a zbraně hromadného ničení – vítejte v 21. století

Je dobré sledovat záměry amerických vojenských stratégů, neboť si člověk může udělat představu, kde ...

ROZHOVOR: Jana Černochová, poslankyně Parlamentu České republiky

Jana Černochová: "Největší hrozbou je, že budeme k bezpečnosti a obraně přistupovat stejně hazardním ...

Nová americká jaderná strategie: Hrozba omezeného použití jaderných zbraní

Americký deník Huffington post v pátek zveřejnil výtah z návrhu Zprávy o jaderném stavu NPR (Nuclear ...

Spojené státy představily novou národní obrannou strategii

Nová americká Národní obranná strategie NDS (National Defense Strategy) je po Zprávě o jaderném ...

Přidávat diskuzní příspěvky a hlasovat pro článek mohou jen registrovaní. Prosím zaregistrujte se nebo se přihlašte!

Komentáře

Zvýraznit příspěvky za posledních:
 • analytic
  16:07 31.01.2018

  Nefandím hvězdným válkám, ale vidím to co se děje, resp. dělo rálně. Strana paní poslankyně začala vládnout v r. 2006 a zdědila rozpočet MO ve výši 58,4 mld. = 2,00% HDP. Poté co ...Zobrazit celý příspěvek

  Nefandím hvězdným válkám, ale vidím to co se děje, resp. dělo rálně. Strana paní poslankyně začala vládnout v r. 2006 a zdědila rozpočet MO ve výši 58,4 mld. = 2,00% HDP. Poté co se v r. 2013 provalilo, že část MO (VZ) se běžně používá k soukromým účelům konkubíny premiéra, tak skončili a rozpočet MO byl 40,8 mld. = 1,06 HDP. I z toho mála co na obranu dali, zbylo na Pandury, Casy apod. i s "drobnou" provizí. Takže ano, 2% HDP by byly fajn, ale musel bych uvěřit straně která reálně udělala opak. Děsí mě piráti, komunisti, okamurovci...Skrýt celý příspěvek

 • PavolR
  12:55 31.01.2018

  Grull: Že čo by sa muselo stať, aby sa zmenil prístup? No tak v prvom rade by mohlo docvaknúť, že aj my sme Pobaltie a aj my sme Cyprus (a rovnako tak Nemecko, Francúzko, Poľsko, ...Zobrazit celý příspěvek

  Grull:
  Že čo by sa muselo stať, aby sa zmenil prístup? No tak v prvom rade by mohlo docvaknúť, že aj my sme Pobaltie a aj my sme Cyprus (a rovnako tak Nemecko, Francúzko, Poľsko, ...). V rámci EU sú to naši spoluobčania (a Pobaltie je aj v NATO), takže ich starosti sú do nemalej miery aj naše starosti a kto si kedy niečo dovolí na nich, ako keby si dovolil aj na nás.Skrýt celý příspěvek

 • Grull
  12:14 31.01.2018

  PavolR : Tak to je jasné, že to by chtěl. Jde o to, jestli je to reálné či ne. :-) A na ochranu svého obrovského území mají Atomovky. V současné době je stejně konvenční útok na ...Zobrazit celý příspěvek

  PavolR : Tak to je jasné, že to by chtěl. Jde o to, jestli je to reálné či ne. :-)
  A na ochranu svého obrovského území mají Atomovky. V současné době je stejně konvenční útok na Rusko nereálný. Takové přesuny vojsk by nešlo utajit.

  Spíše jsem myslel, v ohledu na naší armádu, že nemáme v okolí žádnou hrozbu, kvůli které by bylo nutno horentně zbrojit.
  Jo, být Pobaltskou zemí, tak to je jiná, ale takhle v srdci Evropy ti nikdo neprotlačí vojnu, velké navyšování počtu vojáků, rychlé nákupy techniky v množství větším než přehlídkovém.

  Jde o to, co by se muselo stát, aby se tenhle přístup změnil. Protože bez akutní hrozby, se nic nestane. Navíc, ta hrozba nesmí být příliš rychlá, protože než se naši politici dohádaj, kdo za co může, bylo by po všem.Skrýt celý příspěvek

 • PavolR
  10:27 31.01.2018

  Grull: "Co by z toho, sakra, Rus měl?" ... No predsa to isté, čo Soviet - nárazníkovú zónu zo satelitov na "ochranu" svojej neobývanej plochy. A oslabenie EU. Každopádne ... ... ...Zobrazit celý příspěvek

  Grull:
  "Co by z toho, sakra, Rus měl?" ... No predsa to isté, čo Soviet - nárazníkovú zónu zo satelitov na "ochranu" svojej neobývanej plochy. A oslabenie EU. Každopádne ...
  ... nechápem, prečo si tu toľko ľudí predstavuje vojnu asi ako Hurvínek. Že niekto len tak sadne to tankov a obsadí komplet susednú krajinu, ba dokonca nejakú vzdialenejšiu, obsadiac pri tom aj krajiny, čo sú v ceste. To je proste NEMOŽNÉ. Je to v úplnom rozpore s politickou, hospodárskou i sociálnou realitou.
  Vojna, ktorej súčasťou už hodnú chvíľu sme, je vedená inými prostriedkami.

  Branislav Didak:
  Išiel by som ešte ďalej - bezpečnosť je spolu s administratívno-správnym systémom zmyslom existencie štátu. Pre to bolo niečo ako štát vôbec vymyslené.Skrýt celý příspěvek

 • Grull
  09:58 31.01.2018

  Jako, přiznejme si, že stav naší armády, respektive obrany našeho státu proti útočníkovi, je tragický a v současné době i neřešitelný. Jak po finanční, sociální i finanční ...Zobrazit celý příspěvek

  Jako, přiznejme si, že stav naší armády, respektive obrany našeho státu proti útočníkovi, je tragický a v současné době i neřešitelný.
  Jak po finanční, sociální i finanční stránce.

  Za "komančů" tu byl tlak udržovat silnou armádu, vojna byla povinná, přeci jen, nepřítel byl hned za hranicemi.
  Teď se nalézáme v srdci spojené Evropy. Nejbližší potencionální nepřítel je Rusko (když pominu, co by z toho měl, když má takovou obrovskou neobydlenou plochu a nezměrné nerostné bohatství).
  Jako, taky by se mi líbylo, kdyby jsme měli více jak nějaký tucet stíhaček, tanků a další techniky, která by byla mladší než já.
  Vojna dělá z kluků chlapy. V mám případě (jen rok) se to i povedlo. Neříkám, že byla super, ale zpětně si myslím, že to nebyl ztracený rok.
  Kdyby se zatroubilo k nástupu, tak jdu. Jo, Sa-58 bych zvládl z fleku, něco modernějšího bych si musel osahat a v Daně trochu posedět.

  Realisticky - Kdyby se nás rozhodl obsadit soused (Němec či Polák), tak než si vůbec ověříme, jestli to není nějaká prdel, tak budou Leopardy parkovat na Václaváku.
  Rusku by to trvalo déle, ale také. Něž se vůbec zjistí, co se děje, tak stojí na hranicích Polska a u bratrů klepou na dveře. A pak co? A opakuji, co by z toho, sakra, Rus měl?
  Krym byla strategická nutnost (Černé moře) východ UK - pozemní přístup ke Krymu. A také, než se zjistilo co se tam vůbec děje, bylo po všem.Skrýt celý příspěvek

 • Branislav Didak
  09:21 31.01.2018

  Vznikajú nové strany, ktorých priority nie sú zamerené na obranu našej krajiny, Európy a európskych civilizačných hodnôt. Ako písal prispievateľ " Kolt ", v drvivej väčšine sú to ...Zobrazit celý příspěvek

  Vznikajú nové strany, ktorých priority nie sú zamerené na obranu našej krajiny, Európy a európskych civilizačných hodnôt. Ako písal prispievateľ " Kolt ", v drvivej väčšine sú to pacifisti a ľudia, ktorí sú presvedčení, že mier v Európe je automatický a bude to tak vždy. Len zabúdajú na to, že v okolí EU reálne existujú vojenské konflikty. Je mi ľúto obrovských obetí našich predkov, vďaka ktorým tu existujú tieto civilizačné hodnoty ako sloboda, rešpektované súkromné vlastníctvo,volebné právo bez ohľadu na rasu, náboženské presvedčenie... . Som presvedčený, že tieto hodnoty si zaslúžia brániť a efektívna a dobre vycvičená armáda ( + bezpečnostný zbor vo vnútri štátu ) je preventívnou zárukou odradenia prípadného útočníka. Samozrejmá je aj spolupráca v rámci EU a NATO. Bezpečnosť a obrana sú úzko previazané so všetkými ostatnými prioritami v štáte, nie sú to položky mimo systému. Toby si mali zodpovední uvedomiťSkrýt celý příspěvek

 • Scotty
  23:10 30.01.2018

  flanker.jirka K rozpočtu 2% HDP jsme se zavázali při vstupu do NATO. Když se teď začalo mluvit o tom že většina států toto neplní je přece naprosto v pořádku. Přece silné evropské ...Zobrazit celý příspěvek

  flanker.jirka K rozpočtu 2% HDP jsme se zavázali při vstupu do NATO. Když se teď začalo mluvit o tom že většina států toto neplní je přece naprosto v pořádku. Přece silné evropské armády jsou to co všichni chceme. Nebo ne?Skrýt celý příspěvek

 • KOLT
  23:04 30.01.2018

  Superme, asi tak. A to jinak nejsem odpůrce dané partaje, nicméně jsou to povšechně pacifisti (a spousta i progresivisti :-/ ). On tedy výrok paní poslankyně nebyl zrovna šťastný, ...Zobrazit celý příspěvek

  Superme, asi tak. A to jinak nejsem odpůrce dané partaje, nicméně jsou to povšechně pacifisti (a spousta i progresivisti :-/ ). On tedy výrok paní poslankyně nebyl zrovna šťastný, podobná přirovnání je lepší si odpustit (vím z vlastní zkušenost, bojuju s podobnými kravinami, které zpravidla vypustím z pusy rychleji než je promyslím, odhadem tak od tří let :-) ). Nic to ale nemění na skutečnosti, že na kybernetický útok je možné za určitých okolností odpovědět konvenčním vojenským. On by se pan poslanec Pikal na věc díval jinak, kdybychom kvůli masivnímu kybernetickému útoku měli ztráty ekonomiky v desítkách miliard, další by byly v poškozené infrastruktuře a mrtví by se počítali minimálně na stovky...Skrýt celý příspěvek

 • Superme
  22:48 30.01.2018

  Piráti a obrana... snad si ani nechci představit, co by se stalo s armádou v případě, že by byl někdo z této partaje ministrem obrany. Aneb... vždy může být hůř než dnes :)

  Piráti a obrana... snad si ani nechci představit, co by se stalo s armádou v případě, že by byl někdo z této partaje ministrem obrany. Aneb... vždy může být hůř než dnes :)

 • flanker.jirka
  22:39 30.01.2018

  Cejkis: :-D hold přišly nové úkoly z Moskvy, pardon z Washingtonu, o 2% z HDP se vážně začalo uvažovat až po tom co na to dal důraz Trump. Prostě jsou to loutky nabrífované ...Zobrazit celý příspěvek

  Cejkis: :-D hold přišly nové úkoly z Moskvy, pardon z Washingtonu, o 2% z HDP se vážně začalo uvažovat až po tom co na to dal důraz Trump. Prostě jsou to loutky nabrífované odjinud, nic více, pokud by měli rozum, tak by to na MO vypadalo jinak a žádné bílé knihy a jiné projekty, ne nepodobné potěmkinovým vesničkám by tu nebyly. ... a v base by neseděl pouze obětní beránek Dalík.Skrýt celý příspěvek

 • cejkis
  22:01 30.01.2018

  Ach jo, je to pořád dokola. Teze č. 1 Další poslankyně, co vidí Putina za všemi sloupy. Teze č.2 Rusko je symbolem zla a NATO je mírumilovná organizace hájící zájmy svých ...Zobrazit celý příspěvek

  Ach jo, je to pořád dokola.

  Teze č. 1 Další poslankyně, co vidí Putina za všemi sloupy.
  Teze č.2 Rusko je symbolem zla a NATO je mírumilovná organizace hájící zájmy svých členů.
  Teze č. 3 O silách teritoriální obrany ani slovo.

  Problém obrany není financování. Problém jsou poslanci jako je paní Černochová. A to je ještě jedna z těch lepších......Skrýt celý příspěvek

 • Tesil
  21:48 30.01.2018

  KOLT Možná to Rakousko není nejlepší příklad,ale nakupujeme tam.Už jsem psal minule co vše se u nás vyvinulo a vyrobilo nechci se opakovat. Zlikvidovala se celá výrobní ...Zobrazit celý příspěvek

  KOLT
  Možná to Rakousko není nejlepší příklad,ale nakupujeme tam.Už jsem psal minule co vše se u nás vyvinulo a vyrobilo nechci se opakovat.
  Zlikvidovala se celá výrobní odvětví,po 30 letech je těžké na něco navazovat.
  Jistěže jsme technologicky někde jinde,ale to bychom byli i v té zbrojní výrobě.
  Současný stav není pochopitelný,protože na náš účet si západ ideologicky i finančně zajistil své další fungování.A to,že máme prakticky nejslabší armádu za celou dobu existence je důsledek.Skrýt celý příspěvek

 • KOLT
  20:39 30.01.2018

  Tesil, bojová letadla nevyrábíme mnoho desítek let, výjimkou je L-159, které vzniklo na přelomu tisíciletí. Nějak jsem si nevšiml, že by Rakousko vyrábělo stíhačky... vždyť nemají ...Zobrazit celý příspěvek

  Tesil, bojová letadla nevyrábíme mnoho desítek let, výjimkou je L-159, které vzniklo na přelomu tisíciletí. Nějak jsem si nevšiml, že by Rakousko vyrábělo stíhačky... vždyť nemají ani na provoz pár Typhoonů. Jak by taky mohli, když do armády dávají zhruba stejné procento HDP jako my. Zrovna Rakousko není dobrý příklad. Když už nějaký stát, tak Švédsko. Jenže tam má zbrojní průmysl nepřerušenou tradici. U nás jsme v době komunistické totality dělali především sovětské licenční stroje (s pár výjimkami, které ale nebyly vyrobeny v nějakém větším počtu, ani si nenašly mnoho zákazníků – na Západě je pochopitelně nikdo nechtěl, na Východě se musela kupovat/licenčně vyrábět sovětská technika). Pád Železné opony pak a) znamenal zánik většiny odbytišť (státy sovětského bloku neměly za co kupovat); b) přinesl masivní odzbrojování, které přežily jen ty největší zbrojovky, často i ty se musely slučovat; c) přinesl nutnost konkurovat výrobkům podstatně jiné technické i technologické úrovně, než byla licenční BVP ap. Suma sumárum, nemáte pravdu a současný stav je pochopitelný. Čímž netvrdím, že by nemohlo být lépe. Také by ovšem mohlo být mnohem hůř...Skrýt celý příspěvek

 • Tesil
  20:12 30.01.2018

  Občas je slyšet povzdechy, že za 1. republiky se v Československu vyrábělo několik typů letadel a že toho dnes nejsme schopni. Něčeho podobného už ovšem schopni nikdy nebudeme a na ...Zobrazit celý příspěvek

  Občas je slyšet povzdechy, že za 1. republiky se v Československu vyrábělo několik typů letadel a že toho dnes nejsme schopni. Něčeho podobného už ovšem schopni nikdy nebudeme a na vině je právě rozmach technologií, komplikovanost jednotlivých systémů, globální dělba práce a v důsledku i vysoká cena. Pokud bychom chtěli v této oblasti dosáhnout soběstačnosti, výdaje na obranu by musely spolknout mnohem, mnohem větší část HDP, než zmiňovaná 2 %, o kterých všichni rádi hovoří, ale nikdy jsme je nedosáhli.

  Tak nejen za 1.republiky.
  A proč to dokážou v neutrálním Rakousku?Skrýt celý příspěvek

 • Flader
  19:45 30.01.2018

  AZ na Slovensku sú nastavené v podstate len na bývalých vojakov. Je to vidieť ja na tom, že z absolventov DVP sa ich do AZ príliš nehlásilo. Asi by bolo lepšie vytvoriť niečo na ...Zobrazit celý příspěvek

  AZ na Slovensku sú nastavené v podstate len na bývalých vojakov. Je to vidieť ja na tom, že z absolventov DVP sa ich do AZ príliš nehlásilo. Asi by bolo lepšie vytvoriť niečo na spôsob "domobrany" (nie tej z rokov 1944-45). Tá by mohla ma´t nastavené iné kritéria ako AZ (kopírovanie armádnych). Takto by mohli v nich slúžiť aj dobrovoľníci ktorí by armádne kritéria inak nespĺňali z nejakých menej závažných dôvodov (modré knižky sa fakt dávali za všetko aj za jazvy na tele ...). Zároveň by mohla ma´t "domobrana" nastavený výcvik tak aby to bolo dosiahnuteľné pre širšiu skupinu zamestnancov (uvoľňovanie z práce každý rok na niekoľkotýždňové cvičenia môže byť dosť veľký problém). Sám som dobrovoľný hasič a všetky školenia a výcvik máme obvykle ne víkendy, prípadne piatky + víkendy)
  Toto by ale asi znamenalo ísť bližšie k dobrovoľníkom, minimálne na spôsob ČR a ich peších rôt na krajoch. Takéto krajské, okresné, územné, či regionálne jednotky by mohli dotiahnuť zase viacej členov. Predsa len na Slovensku je dosť vžitý "lokalpatritizmus". Napríklad taká "Záhorácká", alebo "Oravská", či "Spišská" jednotka domobrany by mohla byť tou cestou.Skrýt celý příspěvek

Načítám diskuzi...

Stránka 2 z 5