NÁZOR: Obrana ve stínu Hvězdných válek
- 29. 1. 2018
- 69 komentářů
- Jana Černochová
Minulý týden jsem se dostala do rozličných médií díky kolegům z Pirátské strany a mému výroku ve Sněmovně o útoku v kyberprostoru, na který může být nutné reagovat konvenčně. Mimo jiné jsem řekla: „Pokud nějaký konflikt, nějaký útok začne v kyberprostoru, tak, kolegyně a kolegové, ať děláte, co děláte, tak pokud jste třeba viděli aspoň deset minut Hvězdných válek, tak víte, že i ty útoky v tom kyberprostoru vyžadují reakci v tom reálném prostoru…“
Poňouknutá média zaznamenala, kterak se pirátský kolega Vojtěch Pikal chytil za hlavu, co že to ta paní plácá o jeho oblíbených Hvězdných válkách a kyberprostoru. Mohla bych mu odvětit slovy malého-velkého mistra Yody: „Učit já jej nemohu. Trpělivost nemá ten“, ale neučiním tak, neboť zkušenější musí být trpělivější, seč je to jen možné.
Jistě, mohla jsem použít jiný příklad než Hvězdné války, ale podstata zůstává pořád stejná – sice se technologie vyvíjejí, zcela jistě přibyl ke čtyřem tradičním prostorům (země, voda, vzduch, vesmír) pro vedení válečných operací ještě kyberprostor, ale to neznamená, že pro válčení zůstane jen jediný a že se máme soustředit pouze na něj.
Ve svém vystoupení jsem reagovala na jiného člena Pirátské strany, na Mikuláše Peksu, který jako by vědomě, či nevědomě, ale zcela příkladně odhaloval dilema Pirátů směrem k obraně a bezpečnosti obecně. To se ostatně týká například nejasného vztahu k pilíři naší obrany Severoatlantické alianci, který si již prý Piráti vyjasnili, ale jeden může mít pochybnosti. Připomínat se dá i bývalý zlínský lídr Pirátů, který se vědomě účastnil prokremelských akcí.
Mikuláš Peksa hojně vystupoval v debatě kolem návrhu ODS na uzákonění výdajů 2 % HDP na obranu, k čemuž by došlo postupně přibližně v horizontu pěti až šesti let od schválení návrhu. Tento návrh byl nakonec zamítnut hlasy ANO (které drží ministerstvo obrany od ledna 2014), Pirátů, SPD a KSČM. Zvláštní koalice, ale účinná. Bohužel pro naši obranu.Ti, které tato problematika zajímá, respektive by rádi věděli, jak vypadala debata zástupců jednotlivých stran, si mohou přečíst stenozáznam na stránkách Poslanecké sněmovny.
Ale zpátky ke kolegovi Peksovi, na kterého jsem reagovala. Ten pronesl z mého pohledu skandální výroky, o kterých se ovšem v médiích moc nepsalo. Například v tomto vystoupení: „Bohužel informační války ve 21. století rozhodují především informace. A nejlepší obranou před aktuálními hrozbami je vzdělané a informované obyvatelstvo. Když se podívám na možné navýšení na 2 %, které by nás stálo zhruba 40 mld. ročně, tak tady vidím velký potenciál pro zvýšení rozpočtu, který momentálně vydáváme na školství a který je naprosto podhodnocený vzhledem k našim reálným potřebám. Pojďme se přestat bavit o těchto nesmyslných výdajích na další nablýskané zbraně a pojďme mluvit o tom, co potřebují naši učitelé…“
Nebo v tomto: „…Naprostá většina těchto dezinformací je odmítnutelná na základě jednoduchého progooglení, dvou tří kliků, a zjistíte, že je to nesmysl. Je třeba, aby lidi tenhle ten krok udělali a ty dezinformace odmítali. To je to, co teď potřebujeme dělat pro zajištění bezpečnosti České republiky. Nekupovat další předražené tanky, letadla a podporovat tímhle tím ty tunely, které v armádních zakázkách probíhají.“
Slova poslance Peksy je nutné odmítnout, protože v důsledku nepovedou k ničemu jinému než k podkopávání naší obrany, k tomu, že jakmile naše ekonomika zpomalí, obrana bude opět první obětí. Ne, že by neměl právo vyjadřovat pochybnosti o efektivitě akvizic, o tom, nakolik se daří pořizovat výzbroj, výstroj a další materiál, který vojáci potřebují, ale paušalizovat, hovořit o tunelech, je medvědí službou. Získat konkrétní informace o problematice obrany zas tak složité pro poslance není, navíc když má Pirátská strana dva zástupce ve Výboru pro obranu, kterých se kolega Peksa může kdykoli otázat a zajisté se mu dostane odpovědi.
Druhý problém je ovšem mnohem širší. V posledních letech existuje poměrně silná tendence označovat hybridní konflikt a informační války, jako něco zcela nového, něco, co vlastně nahrazuje konvenční válčení. Často, i od představitelů našeho státu můžeme slyšet, že tanky již nejsou zapotřebí, že dělostřelectvo je zastaralé a že si již vystačíme s informačními technologiemi, válčením v kyberprostoru, bezpilotními prostředky a podobně.
Jde o tragický omyl. Historie válek nás učí jedno – technologie rozšiřuje možnosti vedení operací v jednotlivých prostorech, letalitu zbraní, mění doktríny a podobně, ale vždy se jednotlivé systémy doplňují – lodě nevytlačily pozemní vojsko, ani letouny a satelity a nevytlačí je ani informační technologie. Ovšem o to je budování efektivní obrany složitější, než tomu bylo v minulosti.
Zároveň je nutné říct, že to není poprvé, ani naposledy, kdy se něco podobného odehrává (někteří hovoří o cyklických revolucích ve vojenství, které probíhají, když se radikálně změní technologie, ta současná revoluce probíhá již nějakých 30-40 let a souvisí s informačními technologiemi, kybernetikou a robotizací). Kavalerie změnila bojiště, stejně jako zadovky, pára, telegraf, počítače či satelity.
Podobně mění bojiště dnes výpočetní technika, masové šíření informací novými kanály, jako jsou internet a sociální sítě a robotika. Způsobit nepříteli škody je možné nabouráním se například do řídícího systému rozvodu energií, lze vyřadit z provozu letiště a podobně. Ale to neznamená, že všechny války se budou odehrávat v kyberprostoru a tímto způsobem. Naopak.
Útok v kyberprostoru a informační válka či propaganda na nějakém území mohou být pouhou přípravou na konvenční operaci (ostatně u informační války tomu bylo vždy v historii, pouze se používaly jiné nosiče než internet, třeba letáky a plakáty). Něco podobného jsme ostatně viděli na Krymu a na východní Ukrajině. Na počátku proběhla intenzivní dezinformační kampaň, byli využiti vojáci, kteří oficiálně vojáci nebyli (tzv. zelení mužíčci), ale v další fázi se na Ukrajině rozhořela konvenční válka, ve které byly využívány nové technologie, jako bezpilotní prostředky, ale nejpoužívanějšími zbraněmi se stalo dělostřelectvo a tanky.
Občas je slyšet povzdechy, že za 1. republiky se v Československu vyrábělo několik typů letadel a že toho dnes nejsme schopni. Něčeho podobného už ovšem schopni nikdy nebudeme a na vině je právě rozmach technologií, komplikovanost jednotlivých systémů, globální dělba práce a v důsledku i vysoká cena. Pokud bychom chtěli v této oblasti dosáhnout soběstačnosti, výdaje na obranu by musely spolknout mnohem, mnohem větší část HDP, než zmiňovaná 2 %, o kterých všichni rádi hovoří, ale nikdy jsme je nedosáhli.
Z toho vyplývají i těžkosti při budování obrany země jako je Česká republika a nezbytnost jejího ukotvení v aliančním systému. To je ostatně první předpoklad, jak se můžeme dlouhodobě vyrovnávat s rozmachem technologií, jejich cenou a zároveň turbulentním bezpečnostním prostředím.
Druhým předpokladem je udržování vyvážené, nikoli specializované armády (to neznamená, že by některé schopnosti, ke kterým se ČR přihlásila a ve kterých vyniká by neměly být preferované) a akceptace toho, že na některé schopnosti můžeme dosáhnout pouze, pokud je budeme sdílet se spojenci a partnery. Například může jít o strategickou přepravu, o strategický průzkum (například AWACS , Aliance Ground Surveillance ) a podobně.
Třetím předpokladem – a to je náš domácí úkol – je udržení dostatečného rozpočtového rámce na to, aby Armáda ČR a další složky mohly zvládaly nejenom války v kyberprostoru, ale i konvenční vedené i tanky, dělostřelectvem či letectvem. Tedy se vším tím, co přijde panu poslanci Peksovi nadbytečné. Proto je velká škoda, že se v posledních letech nepovedlo ministrovi Stropnickému rozběhnout velké modernizační projekty u pozemních i vzdušných sil a ani dokončit například akvizici 3D radiolokátorů MADR.
Potřebujeme nahradit morálně i fyzicky zastaralá bojová vozidla pěchoty, stejně jako tanky, dělostřelectvo a vrtulníky sovětské provenience. Velký důraz je nutné ovšem klást na jednotlivce, který musí mít dostatek výstroje, balistickou ochranu a samozřejmě osobní zbraně. Bohužel stále slyšíme o tom, že i v této oblasti jsou deficity, které se daří odstraňovat velice pomalu.
Již Bílá kniha o obraně schválená vládou v roce 2011 jasně ukázala, že ozbrojené síly jsou silně podfinancované. I přes rostoucí ekonomiku se však nedaří dávat na obranu tolik, kolik by bylo zapotřebí, aby se dluh výrazněji umazával. Přitom posledních několik let bylo ideální příležitostí udělat skok kupředu.
Doufám, že se výrazněji pohneme v následujících letech, abychom se přestali propadat do zóny „černých pasažérů“ a těch nezodpovědných, jak je například patrné z loňské výroční zprávy generálního tajemníka NATO. Zároveň se ovšem obávám, že současný překotný růst ekonomiky se může vyčerpat a my budeme opět zastiženi v nedbalkách a vítězem nebude odpovědná obrana, ale imperativ na udržení a rozšiřování sociálního státu na úkor bezpečnosti.
Jana Černochová
Předsedkyně Výboru pro obranu PS PČR
Související články
Kyberprostor, vesmír, elektronický boj a zbraně hromadného ničení – vítejte v 21. století
Je dobré sledovat záměry amerických vojenských stratégů, neboť si člověk může udělat představu, kde ...
- 30.04.2013
- 4 komentářů
- Jan Grohmann
ROZHOVOR: Jana Černochová, poslankyně Parlamentu České republiky
Jana Černochová: "Největší hrozbou je, že budeme k bezpečnosti a obraně přistupovat stejně hazardním ...
- 15.07.2015
- 12 komentářů
- Mgr. Hana Zelená
Nová americká jaderná strategie: Hrozba omezeného použití jaderných zbraní
Americký deník Huffington post v pátek zveřejnil výtah z návrhu Zprávy o jaderném stavu NPR (Nuclear ...
- 17.01.2018
- 29 komentářů
- Jan Grohmann
Spojené státy představily novou národní obrannou strategii
Nová americká Národní obranná strategie NDS (National Defense Strategy) je po Zprávě o jaderném ...
- 22.01.2018
- 13 komentářů
- Jan Grohmann
Na diskusi s mínusovými klikači mám zrovna chvilku čas :-))). Co je špatného vytvořit rezervní systém, který by dokázal být řádově naplněnější než současná podoba AZ? Byla by ...Zobrazit celý příspěvek
Na diskusi s mínusovými klikači mám zrovna chvilku čas :-))). Co je špatného vytvořit rezervní systém, který by dokázal být řádově naplněnější než současná podoba AZ?
Byla by to alternativa k znovuobnovení základní vojenské služby, která je ve své podobě velmi nedemokratickou daní, které se především vyhýbali ti, kteří by ji nejvíce potřebovali. Již po pěti letech po zavedení civilní služby šlo u nás více branců na delší civilku, než k vojákům.
V naší společnosti, kde je například více než 340 tisíc dobrovolných hasičů, je potenciál pro dobrovolnický systém veliký. Musely by se ale parametry nastavit tak, aby více odpovídaly stavu současné společnosti. Člověk, který má rodinu, malé děti, hypotéku, práci, ... tak velmi obtížně hledá motivaci jít na 6 týdnů do Vyškova. Pro mladého kluka bez závazků, rentiéra s odrostlou rodinou či srdcaře, který je ochoten AZ obětovat vše je to samozřejmě bezproblémová cesta :-))). Rovněž sounáležitost občana se státem je úplně někde jinde než před 30 lety. Ještě řadu dalších sociologických, ekonomických či vojenských faktorů je potřeba pro další úvahy na toto téma.
Nemůžeme se uspokojovat tím, že se nám počty AZ zvedly o nějakou stovku. Stále je to pro uvažované účely irelevantní. Cílový stav 5000 členů AZ je v reálu zcela vycucaný z prstu, protože když se uvažovalo na GŠ o reálně potřebných počtech, tak hodnota byla úplně někde jinde. Lidé, kteří to tvořili ale projevili tolik soudnosti, že tam dali takový počet, aby reálné stavy oproti tomu nevypadaly až tak trapně.
Myslím si, že je čas přestat si něco nalhávat a je nutné věci řešit koncepčně.
Všechny ty kybertechnika, tankové pluky, nová BVP, moderní dělostřelectvo či PVO je bez občanů ochotných bojovat za svoji republiku a své svobody jen sbírkou techniky, která časem skončí v lepším případě bez užitku v muzeu či ve šrotu. V horším případě zase poslouží k dovyzbrojení nepřítele, který ji získá opět bez boje.
Za První republiky jsme měli dostatek zbraní i obyvatel ochotných za svoji zemi i padnout. Neměli jsme ovšem politiky ochotné bojovat. Nyní se lehce můžeme dostat do podobné situace, kdy sice budou zbraně i politici volající do boje, ale už nebudou občané, kteří by byli ochotni pro tuto republiku bojovat.
Do obrany své země dobrovolně zainteresovaní občané budou vždy podporovat rozumné financování armády i v dobách klidných a zdánlivě nekonfliktních. To by si politici a především i vojáci měli uvědomit. Samozřejmě takovýto občan bude vyžadovat podobně zodpovědný přístup i v jiných oblastech chodu státu a to zase není přirozeně populární u některých politiků a jejich sponzorů.Skrýt celý příspěvekČekal bych, že všichni chápou základní fakta. Dnešní válka probíhá v informačním, kybernetickém, kosmickém, vzdušném, pozemním a námořním prostoru. Žádný z nich nelze přepustit ...Zobrazit celý příspěvek
Čekal bych, že všichni chápou základní fakta. Dnešní válka probíhá v informačním, kybernetickém, kosmickém, vzdušném, pozemním a námořním prostoru. Žádný z nich nelze přepustit nepříteli a jeden bez druhého nemá smysl. ČR nemá šanci tohle sama zvládnout, proto musí být v NATO. Pro boj v těchto prostorech jsou přirozeně potřeba odlišné prostředky a jsou potřeba všechny. Nelze zanedbat tanky kvůli letadlům, nebo firewall kvůli dělům. Jinak po všech těch sofistikovaných střetnutích v kosmu nebo kyberprostoru prostě přijde chlapík s puškou a zavelí Game over.Skrýt celý příspěvek
HonzaH Zkuste se vžít do člověka který se o armádu nezajímá a nazná její problémy. Potom uslyší hned na začátku projevu star wars a boj v kyberprostoru. Na rozdíl od paní ...Zobrazit celý příspěvek
HonzaH Zkuste se vžít do člověka který se o armádu nezajímá a nazná její problémy.
Potom uslyší hned na začátku projevu star wars a boj v kyberprostoru. Na rozdíl od paní poslankyně filmy star wars již někdy viděl a ví že je to nesmysl. Řekne si když takhle plácá o věcech které znám co asi říká o věcech které naznám a proč bych jí měl věřit.
Vůbec nechápu proč míchala do jednoho projevu boj v kyberprostoru a to že armáda nemá peníze na BVP, tanky a ponožky.Skrýt celý příspěvekNikdo & HonzaH: Na inváziu do ČSSR bolo použitých pól milióna vojakov, tisíce tankov a ďalšie tisíce kusov inej techniky a stovky lietadiel. Koľko krajín má silu urobiť niečo ...Zobrazit celý příspěvek
Nikdo & HonzaH:
Na inváziu do ČSSR bolo použitých pól milióna vojakov, tisíce tankov a ďalšie tisíce kusov inej techniky a stovky lietadiel. Koľko krajín má silu urobiť niečo také?
Na európskom kontinente už nikto.
Nemá zmysel oháňať sa niečim, čo je nereálne, ale byť pripravený na reálne situácie, ktoré sú v medziach možností potencionálnych nepriateľov. Teda hybridný konflikt, vedený s obmedzenými prostriedkami, pravdepodobne na obmedzenom priestore a s potencionálnym využitím domácich kolaborantov a hrou spoločenské napätie a kontroverzie.
Napríklad v takom Mariupole tiež chceli cudzí vojaci obsadiť územie a boli z mesta vytlačení. Síce nešlo konkrétne o prípad občianskej uvedomelosti, no tá by fungovala veľmi podobne.
Správna obrana nie je založená na improvizovaných reakciách na kroky protivníka, ale na opatreniach, ktoré ho prinútia urobiť kroky, aké chceme my, alebo znemožnia urobiť kroky, aké by chcel on. Ak nadobudne názor, že by si odpor vyžiadal nasadenie príliš veľkých prostriedkov, tak sa s veľkou pravdepodobnosťou k priamej intervencii vôbec neodhodlá, alebo ju vykoná iba na podstatne obmedzenejšom priestore ... a dosiahnutie niečoho takého už je vcelku úspech.Skrýt celý příspěvekZdravim, je to trosku OT, ale primo o tomto tematu jsem clanek nenasel… jak si predstavujete vyroky ministryne Slechtove, ze chce nejprve investovat do vojaku? Ma nekdo nejaky ...Zobrazit celý příspěvek
Zdravim, je to trosku OT, ale primo o tomto tematu jsem clanek nenasel… jak si predstavujete vyroky ministryne Slechtove, ze chce nejprve investovat do vojaku? Ma nekdo nejaky realny poznatek, zkusenost? Tyka se to jen naboru, nebo investice v prve rade do vyzbroje a vystroje celoplosne pro vsechny utvary? Myslite, ze je v nejblizsi dobe realne nejake navyseni platu, tarifu, prispevku apod.?Skrýt celý příspěvek
Věřím, že paní Černochová si přečte debatu pod svým článkem, který ji snad dá určitou zpětnou vazbu. Úvodem bych jí za střelce velmi rád poděkoval za její aktivity pro naši ...Zobrazit celý příspěvek
Věřím, že paní Černochová si přečte debatu pod svým článkem, který ji snad dá určitou zpětnou vazbu.
Úvodem bych jí za střelce velmi rád poděkoval za její aktivity pro naši ochranu a podporu. Stejně tak si zaslouží ocenit její snaha o modernizaci a rozvoj AČR. Stejně tak je prospěšné mluvit o aktuálních rizicích hybridních hrozeb, které jsou ve své podstatě pro naši republiku mnohem aktuálnější než ohrožení nepřátelskými tankovými divizemi. Z tohoto pohledu je irelevantní, zda hybridní metody boje na nás cílí Rusko, Daeš nebo jiné islamistické hordy, které ne vždy jen budou spoléhat na brachiální násilí bez invence.
Zde ovšem musím opustit pozitivní hodnocení a připomenout reálné počty nejen profesionálních vojáků, ale zejména AZ. Současná koncepce AZ, která byla mimo jiné prosazována stranou paní Černochové, neodpovídá aktuálním potřebám právě z hlediska ohrožení nelineárními konflikty a zajištění funkčnosti naší komplexní společnosti. Připomněl bych fakt, že v naší zemi je více než 1300 objektů kritické infrastruktury (některé jsou velmi rozsáhlé, např. některé liniové stavby), kdy ochrana většiny z nich rozhodně nedosahuje úrovně, která je nastavená například v jaderných elektrárnách.
Jaké jsou naše kapacity, pokud by bylo potřeba chránit nejen tuto kritickou infrastrukturu, ODOS a zároveň by nebylo možné vyloučit útoky na měkké cíle?
Troufám si tvrdit, že ani nasazení všech vojáků AČR včetně členů GŠ :-) by nedokázalo adekvátně pokrýt ostrahu těchto objektů, které jsou klíčové z hlediska chodu našeho státu a zajištění základních potřeb obyvatelstva. Kde jsou při tomto scénáři kapacity pro vedení bojové činnosti? Jaká by byla motivace profesionálních vojáků bojovat v zahraničí při situaci, kdy jejich rodiny jsou ohroženy, resp. třeba už byly postiženy kolapsem společnosti (komplexní blackout, přerušení dodávek plynu, vody, potravin, PHM, zdravotnické péče, funkce úřadů,...)?
Povolání přibližně 1500 příslušníků AZ by situaci nemělo šanci nějak výrazně změnit a rychlá mobilizace je v našich podmínkách sci-fi. Nejmladším lidem, kteří prodělali ZVS, je více než 31 let a spoléhat na to, že v současné dynamické geopolitice budeme mít při rychlém vygradovaní konfrontační politiky minimálně 3 či spíše alespoň 6 měsíců na nějaký základní výcvik branecké armády a s tím spojenou logistiku příliš optimistické. Takovýto optimismus si může dovolit běžný občan, ale ne zodpovědný politik.
Pokud by Ukrajina dokázala hned od začátku vyslat dostatek vycvičených a adekvátně vyzbrojených jednotek hned na počátku separatistických tendencí na východě jejich země, tak by byla situace v současnosti úplně odlišná. Stejně tak je odstrašující, že branci byli v určité fázi mobilizace posíláni na frontu jen po třech týdnech základního výcviku. Politici, kteří takovýto stav zapříčiní, by měli jít na frontu v první řadě před těmito kluky.
Chybí zde zásadně rezervní systém, který by doplnil koncept AZ. Ten by měl primárně fungovat jako zálohy bojových útvarů AČR a další úroveň AZ ("Teritoriální obrana") pro posílení strážní služby a dalších auxiliárních funkcí v AČR a složek IZS i PČR v případě rozsáhlejších krizových situací vojenského i nevojenského charakteru.
Rád bych závěrem připomněl paní poslankyni materiál na téma víceúrovňových AZ, který jsem jí osobně zaslal a který je i součástí přílohy věcného záměru připravovaného zákona o "branných spolcích" v gesci MO.Skrýt celý příspěvekTohle je velký problém dnešní doby. Paní Černochová plácla blbinu, to asi uznáme všichni. Ale je holt móda hned vše vytrhnout z kontextu a šup s tím na jůťůb a zesměšnit. Hlavně, ...Zobrazit celý příspěvek
Tohle je velký problém dnešní doby. Paní Černochová plácla blbinu, to asi uznáme všichni. Ale je holt móda hned vše vytrhnout z kontextu a šup s tím na jůťůb a zesměšnit. Hlavně, že mám hodně lajků. Když se na to ale podíváme v kontextu, tak zjistíme, že paní Černochová to má v hlavě srovnané mnohem lépe, než pan Peksa. Ten by obranu země řešil přidáním učitelům. Asi však nejvíce tělocvikářům, aby se děti naučily rychle utíkat.
PavolR: Jinak věta:"Opýtajte sa preživších tureckých pučistov, čo dokáže motivované obyvateľstvo zoči voči tankom." Až to nebudou pučisti, kteří chtějí změnit vládu, ale vojáci, kteří chtějí obsadit území, tak to bude vypadat asi trochu jinak. Doufám, že pak budete stát proti tankům v první řadě.Skrýt celý příspěvekUzákonit někomu 2% je blbost. Když vysvětlí co opravdu potřebují, ať to dostanou, i kdyby to bylo nárazově 3,5% ...... jindy průběžně jen třeba 1,3%. Armáda by si za prvé měla ...Zobrazit celý příspěvek
Uzákonit někomu 2% je blbost. Když vysvětlí co opravdu potřebují, ať to dostanou, i kdyby to bylo nárazově 3,5% ...... jindy průběžně jen třeba 1,3%.
Armáda by si za prvé měla uvědomit co chce. Paní Černochová by mohla na výboru vysvětlit a už nyní lobovat za nákup F-52 (STEALTH a má je i Norsko) a UD-4L (mají mariňáci a splňují požadovanou přepravní kapacitu i výzbroj!).
--------------
P.S. odvolávám své ožralé silvestrovské přání a ze srdce všem přeji, aby už to povolilo.Skrýt celý příspěvekScotty já ho sem netahám, jen ukazuju jak by se měly řešit kritické situace v komunikaci. Dopad tohoto vysvětlujícího článku na AN je totiž mizivý oproti dopadu toho výroku ...Zobrazit celý příspěvek
Scotty já ho sem netahám, jen ukazuju jak by se měly řešit kritické situace v komunikaci. Dopad tohoto vysvětlujícího článku na AN je totiž mizivý oproti dopadu toho výroku Černochové jak se šířil po médiích. Nicméně konec OT z mé strany.Skrýt celý příspěvek
kazd Já bych sem Zemana už netahal. Protože by se někdo mohl zeptat co za posledních 5 let udělal pro armádu. Krom toho že pokaždé když uvidí uniformu tak řekne dron a tváří se u ...Zobrazit celý příspěvek
kazd Já bych sem Zemana už netahal. Protože by se někdo mohl zeptat co za posledních 5 let udělal pro armádu. Krom toho že pokaždé když uvidí uniformu tak řekne dron a tváří se u toho jako by drony sám vymyslel.Skrýt celý příspěvek
Kubiš :-)) to jak z příručky otázka je jestli chcete volby vyhrát nebo nechcete Blbých výroků řekne každý x za den. Buď to zvládnete nebo ne a o tom to je. Černochová to už x ...Zobrazit celý příspěvek
Kubiš :-))
to jak z příručky
otázka je jestli chcete volby vyhrát nebo nechcete
Blbých výroků řekne každý x za den. Buď to zvládnete nebo ne a o tom to je.
Černochová to už x krát nezvládla a měla by na tom pracovat, Drahošovi to prohrálo volby.
Slušnost není slabost, ale slabost není slušnost.
Spojování lidí je nesmysl.Skrýt celý příspěvekNikdo Bez odhodlaného chlapa co tu kapslíkovku vezme do ruky si ji sice můžete koupit ale vzápětí tak leda pověsti nad krb. Což zase já považuji za smysl mých příspěvků.
Nikdo Bez odhodlaného chlapa co tu kapslíkovku vezme do ruky si ji sice můžete koupit ale vzápětí tak leda pověsti nad krb. Což zase já považuji za smysl mých příspěvků.
Scotty :V hybridní válce potřebujete jak vzdělané lidi ,tak armádu o tom byl můj příspěvek .Psal jste že "Ovšem to že jediná možnost boje proti hybridní válce je informované a ...Zobrazit celý příspěvek
Scotty :V hybridní válce potřebujete jak vzdělané lidi ,tak armádu o tom byl můj příspěvek .Psal jste že "Ovšem to že jediná možnost boje proti hybridní válce je informované a vzdělané obyvatelstvo " s tím se nemohu ztotožnit protože bez těch kapslíkovek se to neobešlo ,což považuji za důkaz svého tvrzení.Skrýt celý příspěvek
kazd: Rozhodně si nemyslím, že jde omlouvat nesmysly snahou o zviditelnění. Nevím, proč by měl pan Drahoš běhat jak pan Zeman píská. Slušní lidé neurážejí! Lidi nelze ...Zobrazit celý příspěvek
kazd:
Rozhodně si nemyslím, že jde omlouvat nesmysly snahou o zviditelnění.
Nevím, proč by měl pan Drahoš běhat jak pan Zeman píská.
Slušní lidé neurážejí!
Lidi nelze názorově spojit, je potřeba respektovat jiný názor. Spojovat lze na tom, co mají, nebo by měli mít všichni lidé. Čest, vlastenectví, pravda, slušnost.....Skrýt celý příspěvekPavolR :Turecko skutečně nejde považovat za zemi vzdělaných lidí, navíc se nejednalo o válku , ale o převrat a teď se podívejte k čemu nám bylo vzdělání a motivace v roce 68.
PavolR :Turecko skutečně nejde považovat za zemi vzdělaných lidí, navíc se nejednalo o válku , ale o převrat a teď se podívejte k čemu nám bylo vzdělání a motivace v roce 68.
trochu OT, ale fakt mě to nedá.. nevím kdo těm politikům radí ohledně mediální komunikace, vždyť na to mají fondy... Správné reakce: Černochová - má říct "naschvál jsem řekla ...Zobrazit celý příspěvek
trochu OT, ale fakt mě to nedá..
nevím kdo těm politikům radí ohledně mediální komunikace, vždyť na to mají fondy...
Správné reakce:
Černochová - má říct "naschvál jsem řekla kontroverzní, až slepičí výrok abych se dostala na první stranu, armáda nikoho nezajímá, tak mě nic jiného nezbývá, jde opravdu do tuhého, budu využívat všechny možnosti dostat informace k občanům" a pak může nějak argumentovat
Drahoš - měl doběhnout na poslední chvíli do studia Nova a říct "stihnul jsem voliče i vás, jsem dobrý manažer", kdyby ho nepustili dovnitř měl mít před barákem kameru a rovnou to fláknout na sítě (nevolil jsem Drahoše)
Drahoš - když mu Zeman v diskuzi řekl, že se nedrží tématu, měl říct "nejen špatně chodíte, ale i slyšíte, mluvím přímo k tématu". Místo toho se obrátí na moderátora prosím prosím , že mluvím k tématu, že mám pravdu..
jak s tímhle chcete vyhrávat volby...?Skrýt celý příspěvekZvědavec Souhlasím pokud dojde na ozbrojený konflikt je dobře vybavená armáda nezastupitelná. Ovšem pokud nepřátelská propaganda podlomí vůli obyvatelstva k obraně jsou sebevětší ...Zobrazit celý příspěvek
Zvědavec
Souhlasím pokud dojde na ozbrojený konflikt je dobře vybavená armáda nezastupitelná. Ovšem pokud nepřátelská propaganda podlomí vůli obyvatelstva k obraně jsou sebevětší investice do výzbroje zbytečné. Nechci ale vypadat že jsem proti zvýšení rozpočtu MO na 2% HDP. Pokud bych tu možnost měl hlasoval bych pro navýšení rozpočtu okamžitě
Nikdo
Zeptejte se na Ukrajině jak účinná je demoralizovaná a propagandou nepřítele ovlivněná armáda a policie.Skrýt celý příspěvekZvedavec, tvoj nazor, že "A proč s tím Poláci nemají problém? Právě proto, že si hranici 2% dali do zákona..." je chybny. Poliaci s tym nemaju problém, lebo zbroja proti Rusovi. ...Zobrazit celý příspěvek
Zvedavec, tvoj nazor, že "A proč s tím Poláci nemají problém? Právě proto, že si hranici 2% dali do zákona..." je chybny. Poliaci s tym nemaju problém, lebo zbroja proti Rusovi. Zbrojit proti Rusovi u nich nie je nazor, ale reflex. Oni si dam daju aj 4%, 6% alebo aj 10%, ked im ohrozenie bude take pripadat.
Lenže Česi a Slovaci, žiadne take ohrozenie nepocituju, aj ked sa im to media snažia natlačit do hlavy.Skrýt celý příspěvek
Načítám diskuzi...