NÁZOR: Rusko se chystá na totální válku kvůli Jaltě 2.0

Přehlídka ke Dni vítězství na Rudem náměstí v roce 2013. / Vitaly V. Kuzmin; CC BY-SA 4.0

V ruském vojenském magazínu Vojensko-průmyslový kurýr (VPK) vyšel článek Povolání - Patriot od generálplukovníka v záloze Leontije Ševcova, bývalého prvního náměstka ministerstva vnitra. Ševcov upozorňuje na možnost totální světové války a na nutnost ruské armády se na tuto válku připravit. Za těmito slovy ale může být ukrytá snaha uspořádat novodobou Jaltu 2.0

Konec světa jako styl zahraniční politiky

“Dnes mnozí hovoří o nadcházející válce, o tom, co bude. Bohužel pokud jde o západní sankce a kampaně démonizující Rusko, podobný vývoj je klidně možný i po odchodu Baraka Obamy. S největší pravděpodobností bude tato válka poslední pro zúčastněné státy a strana, která utrpí porážku, bude poražena navždy. Nová válka posune na samotný okraj samotnou existenci lidstva. Život vymizí v celých regionech. Armáda to chápe dokonale, ale vzhledem ke svému poslání (armády - pozn. red.) nelze přijmout, že nebude vítěz. Může být několik cílů války, ale vítězství v ní bude to hlavní. Pokud se o vítězství nebudeme snažit, tak proč mít ozbrojené síly,” napsal v úvodu svého článku Ševcov.

Opravdu se ruská armáda chystá na apokalyptickou světovou válku, ve kterém půjde o samotnou existenci lidstva?

Text Ševcova je nutné brát jako typickou ukázku sovětské/ruské strategie zastrašováni v mezinárodní politice. Magazín VPK je čtený širokou vojenskou veřejností protože představuje vhled do myšlení ruských armádních, politických a náboženských (pravoslavných) špiček. Článek a jeho informace se tak spolehlivě rozšíří mezi odbornou vojenskou veřejnost po celém světě.

Jak jsme napsali v článku Strategie Kremlu: Balancovat na hraně třetí světové války, Kreml přiživuje možnost vypuknutí třetí světové války jako součást strategie zahraniční politiky. Tato geopolitická hra “na ostří nože” má kořeny v zahraniční politice Sovětského svazu.

V mezinárodní politice můžete (ideálně) budit respekt bez strachu, druhou nejlepší možností je, pokud se vás bojí a nejhorší možností je, pokud jste terčem posměchu.

V 90. letech bylo Rusko terčem posměchu. Získat respekt bez strachu se Rusku nepodařilo (můžeme diskutovat, zda pouze jeho vinou), tak zvolilo druhou nejlepší možnost pro jeho zájmy - budováni strachu z jeho vojenské síly.

“Armáda se musí neustále připravovat na válku. Tyto slova neříkají nic nového. Vynikající vojenští vůdcové o tom často mluvili a psali. Stačí připomenout slova prominentního námořního velitele viceadmirála Makarova ´Vzpomeňte si na válku´ Další slavný velitel loďstva Sovětského svazu admirál Kuzněcov napsal, že vojenští představitelé mají celou dobu myslet na válku, jako kdyby měla skoro vypuknout,” píše ve svém článku Ševcov.

V současném Rusku je stále živen odkaz Vlastenecké války proti nacistickému Německu. Každoročně se na Rudém pořádají obří vojenské přehlídky k připomenutí konce 70 let starého konfliktu. Bylo by jistě zajímavé nahlédnout do ruského kolektivního myšlení, jakým způsobem Rusové spojují současný Západ s nacistickým Německem.

“Pro nejbližší období se musí vojenská hodnota především výsadkových a jaderných sil zvýšit ještě více, zejména proto, že na našich hranicích je skutečný nepřítel, který působí v řadách NATO,” uvedl ve svém článku Ševcov.

Z pohledu Rusů je šíření strachu do světa samozřejmě výhodné a pro Rusko prospěšné - minimálně z krátkodobého hlediska. Klíčový problém ale je, jak na tento typ vyhrocené mezinárodní politiky reagovat. Rusko přitom nemůže ustoupit, protože by ztratilo tvář a sklouzlo opět do zemí, které jsou terčem posměchu.

Vzhledem k tomu, že celá ruská ekonomika je založena na prodeji nerostných surovin a armáda je finanční priorita, není ani možné očekávat rychlejší rozvoj ruské občanské společnosti, infrastruktury, vzdělání, civilního průmyslu, ekonomiky, kultury, atd., tedy oblastí umožňující budování respektu beze strachu - resp. dostatečně velký rozvoj odpovídající velikosti Ruska.

Jalta 2.0: Opětovné rozdělení sfér vlivu?

Podle Fridy Ghitis, americké novinářky píšící pro The Miami Herald and World Politics Review, je cílem Vladimíra Putina uspořádat novodobou “Jaltu 2.0”, ve kterém si Rusko se Západem rozdělí sféry vlivu, stejně jako v roce 1945. Po roce 1945 Sovětský svaz nastrčil do své sféry vlivu - zemí východní Evropy a střední Asie - téměř na půl století represivní komunistické režimy.

Podle Ghitis, která se odvolává na knihu Mr. Putin: Operative in the Kremlin, přímo Vladimír Putin mluvil v roce 2014 po anexi Krymu o nutnosti uspořádat novou Jaltu. Úhlem tohoto pohledu lze ruskou anexi Krymu vidět jako pojistku Moskvy, aby Ukrajina po Jaltě 2.0 zůstala v ruské sféře vlivu.

Jak píše Ghitis ve svém článku, polský ministr obrany Antoni Macierewicz po rozmístění amerických sil v Polsku poznamenal, že “Jalta je u konce.” Avšak s možností zvolení Donalda Trumpa v Polsku znovu vypukl strach z možné “Jalty 2.0”. Macierewicz cestoval před uvedením Trumpa do úřadu do Washingtonu. Po návratu domů oznámil, že mluvil s poradci Trumpa, kteří slíbili, že “nová Jalta nebude.”

Ghitis se ale ve svém článku obává, že čistý pragmatik Trump se s Putinem na rozdělení sfér vlivu skutečně dohodne.

Do celého myšlenkového vzorce zapadají i slova Hynka Kmoníčka, českého velvyslance ve Spojených státech a poradce českého prezidenta Miloše Zemana. Podle Kmoníčka bude jeho hlavním úkolem ve Washingtonu “sjednotit zeměpisnou a myšlenkovou mapu.” V zeměpisné mapě Česká republika patří jasně na Západ, v představách politiků na Západě ale patříme stále do východní Evropy. 

“Já řeknu, co si myslím, že je pro českého velvyslance ve Washingtonu dosažitelné maximum. Sloučení mentálních a fyzických map. Když ve Spojených státech řeknete Vídeň, všichni vědí, že je to někde na Západě. Když řeknete Česká republika, v lepším případě začne diskuse, jestli to je střední, nebo východní Evropa, jak se tyhle Evropy liší a kde mezi nimi leží hranice. Fyzicky je Vídeň od nás na východ, čili je-li Vídeň na Západě, jsme my na Západě ještě víc. A nám se zatím nikdy nepodařilo skutečnou mapu s mapou, co mají lidi v hlavách, sloučit do jedné. Tak aby se neustále neobjevovaly otázky, kde se vlastně nacházíme. Náš velvyslanec by v Americe prostě měl být vidět jako člověk, který je automaticky za Západu,” uvedl v rozhovoru pro Echo24 Kmoníček.

Pokud se skutečně Trump s Putinem dohodne na nové Jaltě, nejvyšším cílem české diplomacie je zajistit, aby ČR zůstala po případné Jaltě 2.0 v západním civilizačním okruhu.

Vyjádření bezpečnostního experta jednoho ze silových ministerstvev:

     Při posuzování toho, co ruské špičky tvrdí, je vždy třeba mít na paměti, že ani v případě odborných vojenských periodik to nedělají bezúčelně. Naopak velmi dobře vědí, že to pochopitelně druhá strana sleduje. Jakkoliv je Rusko velmi slabé ekonomicky, není konkurenceschopné v oblasti inovací a jen velmi obtížně financuje modernizaci svých ozbrojených sil, dokáže efektivně a velmi profesionálně využívat jiné dostupné nástroje, přičemž si udržuje dobrý poměr cena/výkon. Logicky ideální nástroj je z tohoto pohledu právě to, čemu se moderně říká strategická komunikace. Tím pádem i na první pohled odborné pojednání vysokého představitele ruské armády v odborném časopise je pochopitelně určitý druh vyslání zprávy.

     Je třeba si uvědomit, že vytváření a především využívání obrazu vnějšího nepřítele je velmi efektivní způsob zesilování moci. Z tohoto pohledu ruské harašení zbraněmi má velmi rozdílný účel, který lze rozdělit na narativ pro domácí populaci a (ne)oficiální ukázka síly navenek.

     V případě jakýchkoliv takových prohlášení dovnitř je velmi užitečný první zmíněný aspekt, kterým je další utvrzování vlastního obyvatelstva v představě vnějšího nebezpečí. Z hlediska historických reminiscencí druhé světové války padne jakkoliv fakticky nesmyslná zmínka o agresívním Západu na úrodnou půdu vlastního obyvatelstva a na dosud existující negativní emoce.

     Ruské politické špičky a vrchní armádní představitelé jsou většinou velmi racionální a odborně zdatní. Velmi dobře vědí, že Západ vůči nim je možná občas naivní nebo nešikovný, ale aktuálně určitě ne agresivní ve smyslu vojenského ohrožení Ruska. Střední a každopádně nižší management (o populaci ani nemluvě) ale z velké části pocit ohrožení skutečně má. Je celkem jedno, že je takový pocit vytvářen a vydatně přiživován uměle právě vrcholnými funkcionáři, protože slouží jako velmi dobrý tmel moci.


     V případě zprávy navenek by se na první pohled zdálo, že je to zbytečné, protože obě hlavní jaderné mocnosti pochopitelně velmi dobře znají velikost svých svalů. To čemu teoretici říkají „jaderný mír", tedy efektivní odstrašení vzájemně nadále funguje. Sekundárním efektem je ovšem využití takových zpráv pro populaci zemí, jako jsou např. východoevropské státy, kde takové harašení jadernými zbraněmi u části obyvatel vyvolává sympatie vůči (vyhrožujícímu) Rusku, které prezentuje jako oběť.

    Fakt že výhrůžky Ruska jsou nesrovnatelně tvrdší, než prohlášení NATO se dá přinejmenším částečně překrýt kvalitním (byť nepravdivým) příběhem. Rusko využívá mimořádně dobře nástroje informační války a vytváří velmi dobrý informační produkt šitý na míru jednotlivým cílovým zemím. Společný narativ je v tomto případě „nutnost" ukázat svaly, protože Západ „přece Rusku chce určitě ublížit". V jednotlivých zemích je pak příběh „došit" na míru dle konkrétní situace přidáním slovanských reminiscencí, zmínkami o odtržení elit od obyvatelstva západních zemí atd.


     Ve výsledku je pak mimo udržení ruské populace v pocitu ohrožení dosažen i velmi výhodný mezinárodní bonus spočívající ve skvělé vyjednávací pozici „do zásoby". Jestliže bude moci Rusko vyměnit uklidňující přístup ve formě zastavení vyhrožování jadernými zbraněmi za jakýkoliv konkrétní ústupek, bude každopádně „v zisku". Zklidnění rétoriky jej nebude nic stát a výsledkem bude naopak obraz „klidné síly", která se přeci snaží být konstruktivní. Zač by to vyměnili je v zásadě jedno, z hlediska mezinárodní politiky v tomto případě určitě nebudou „ve ztrátě".  

Zdroj: VPK, CNN, Echo24

Nahlásit chybu v článku

Doporučte článek svým přátelům na sociálních sítích

Související články

Rusko: Velké ambice a zvláštní jednotka pro informační operace

Ruský ministr obrany Sergej Šojgu při svém týden starém projevu v ruské Dumě rozebíral stav ruských ...

Ruský státní vyzbrojovací program pro roky 2018 až 2025

Kreml nejpozději v červnu odsouhlasí nový státní vyzbrojovací program (SVP) pro roky 2018 až 2025. ...

Ruský S-400 pro Turecko: Roztržka Turecko-Západ pokračuje

Zatímco Turecko a evropské země prožívají hlubokou diplomatickou krizi, Turecko usiluje o užší ...

Rusko pokračuje v přezbrojování na tanky T-72B3

Ruská armáda pokračuje v přijímání modernizovaných tanků T-72B3. Ruské jednotky v oblasti Rostov u ...

Přidávat diskuzní příspěvky a hlasovat pro článek mohou jen registrovaní. Prosím zaregistrujte se nebo se přihlašte!

Komentáře

Pro vizuální i informační zpřehlednění diskuze jsme od 4.9.2020 vytvořili sbalovací příspěvky. Viditelných bude vždy prvních 180 znaků. V případě zájmu si může čtenář zbytek textu v příspěvku rozbalit a poté zase sbalit.

Zvýraznit příspěvky za posledních:
 • Kruan
  19:10 08.04.2017

  Semtam, Fenri a zbytek vašeho divného spolku mi přijde celkem vlastizrádný, ale budiž. Jedná se o vaši volbu. Ale proč ten váš divný východní bordel tahat k nám do ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Semtam, Fenri a zbytek vašeho divného spolku mi přijde celkem vlastizrádný, ale budiž. Jedná se o vaši volbu. Ale proč ten váš divný východní bordel tahat k nám do republiky?

  Útok v Petrohradu byla prasárna...ale pokud si vezmeme surovou matematiku, tak první místo v počtu mrtvých obětí jednoznačně vyhrávají různí komouši, druzí budou asi socani včetně Hitlera a potom dlouho nic...pak asi kolonialismus, fašouni a kdo dál?
  Skrýt celý příspěvek

 • fenri
  21:13 03.04.2017

  Jen střípek do mozaiky turbulentního pohraničí východní Evropy:

  http://www.csfd.cz/film/434921...

  Docela silný film.

  Jen střípek do mozaiky turbulentního pohraničí východní Evropy:

  http://www.csfd.cz/film/434921...

  Docela silný film.

 • Marcus.SK
  21:02 03.04.2017

  JirkaM: Som si to pozrel Chruscova v OSN. To je celkom vtipne.
  https://www.youtube.com/watch?...
  Tam zacal Chruscov ako najvyssi komunista ZSSR vykrikovat nieco ...
  Zobrazit celý příspěvek

  JirkaM: Som si to pozrel Chruscova v OSN. To je celkom vtipne.
  https://www.youtube.com/watch?...
  Tam zacal Chruscov ako najvyssi komunista ZSSR vykrikovat nieco ako:
  My zijeme na tejto zemi z milosti Bozej a sily a rozumu nasho velkeho naroda :-)) A neumlcite nasu pravdu a pomoc naroda, ktory bude zniet ...atd uz nerozumiem. Tusim ho tam krajne vytocil predseda OSN, ked ho nechceli pustit recnit kedy zrovna on chcel :-)

  Ale k clanku: Na Jalte v 45 bola uzavreta taka dohoda, ze vo vsetkych krajinach prebehnu do dvoch rokov slobodne volby a narody sa rozhodnu v ktorej sfere chcu zit a bude sa to vsetkymi respektovat. Kampan robili vo vsetkych krajinach obe strany, aj potravinove balicky zhadzovali, nuz ale u nas to dopadlo tak... No povodne v Sovietskej sfere malo byt aj Finsko a Rakusko ale tam nevyhrali komunisti a Sovieti to respektovali s tym, ze tieto krajiny musia zostat neutralne. A mocnosti to respektovali.

  Ak by bola teraz Jalta2, a slobodne referenda v jednotlivych krajinach, tak je uplne jasne ze 100% ludi z celeho CZ, SK, HU, PL, Pobaltaci by hlasovalo za zapad. O tom nie je pochybnosti. To ale neznamena ze vacsina z tychto ludi su niejako militantne naladeni proti Rusom, alebo ze by ich pokladali za hrozbu a nepriatelov. To len Poliaci maju syndrom, ale ti to maju historicky. Ale ako by dopadlo taketo referendum dnes na jednotlivych uzemiach Ukrajiny alebo Abchazsku, J.Osetsku. No urcite by skor hlasovali za priclenenie priamo do Ruskej federacie, lebo tam by mali vysie platy/penzie ako maju teraz. Napriklad Gruzincom nasluboval zapad hory/doly a okrem moralnej podpory im nedal nic. Napriklad Bielorusko by snad aj chcelo na zapad, ale zije len z toho ze im rusi dodavaju lacnu ropu a oni z toho vyrabaju benzin/naftu a predavaju to dalej do polska a pobaltia. Ak by dostali komercnu cenu ropy, tak na druhy den su v krachu ako Ukrajina. To je vsetkym jasne ze Rusko drzalo dotaciami a pozickami Ukrajinu aj Bielorosko pri zivote, takze ti dvaja by mali tazke rozhodovanie.
  Skrýt celý příspěvek

 • fenri
  19:14 03.04.2017

  Chruščev dostal amok z nějakého Filipínce, ne z Američanů. A to mlácení...no, podívejte se na to, co měl doma, k tomu frontový politruk...nebudeme od toho čekat klidného gentlemana ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Chruščev dostal amok z nějakého Filipínce, ne z Američanů. A to mlácení...no, podívejte se na to, co měl doma, k tomu frontový politruk...nebudeme od toho čekat klidného gentlemana s nadhledem, že:-)
  Skrýt celý příspěvek

 • Jakub2
  18:55 03.04.2017
 • JirkaM
  18:49 03.04.2017

  @Marcus.SK myslím, že Chruščov říkal něco o tom, že USA pohřbí a mlátil při tom botou do stolu. Možná to trochu pletu, ale něco takového se stalo.

  Ale více méně máš pravdu. ...
  Zobrazit celý příspěvek

  @Marcus.SK myslím, že Chruščov říkal něco o tom, že USA pohřbí a mlátil při tom botou do stolu. Možná to trochu pletu, ale něco takového se stalo.

  Ale více méně máš pravdu. Komunisté chtěli na západě revoluci, amíci a Churchil chtěli vyhubit obyvatelstvo komunistických zemí jadernými zbraněmi. Naštěstí se ani jedno z toho nepovedlo.
  Skrýt celý příspěvek

 • Marcus.SK
  17:33 03.04.2017

  Nuz aby rec nestala pre objektivnost a neprekrucanie historie.
  Na konci clanku je vyjadrenie dakeho anonymneho bezpecnostneho experta o "nesmyslne zminke o agresivnim Zapadu". ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Nuz aby rec nestala pre objektivnost a neprekrucanie historie.
  Na konci clanku je vyjadrenie dakeho anonymneho bezpecnostneho experta o "nesmyslne zminke o agresivnim Zapadu".

  Nuz chcete uviest kolko krat sa vysoki americky politici, poradcovia a priamo aj prezidenti USA vyjadrili o ZSSR a proti Rusku ze je to risa zla ktoru treba znicit, ze je to hlavny vojensky nepriatel. To su desiatky verejnych vyjadreni. Takze strach sovietov/rusov z agresivneho Zapadu bol vcelku opravneny.

  A viete mi uviest aspon jedno vyjadrenie sovietskeho alebo ruskeho vladneho politika alebo prezidenta (ne opozicneho Zirinovskeho), ze USA je nepriatel, ktoreho treba rozlozit a znicit? Myslim ze nikdy sa ani Stalin ani Chruscov ani Breznev ani dalsi takto nevyjadrili.
  Skrýt celý příspěvek

 • Gloton
  16:21 03.04.2017

  To je počteníčko..........asi už by to chtělo ten "hardwarový reset" :))

  To je počteníčko..........asi už by to chtělo ten "hardwarový reset" :))

 • semtam
  15:47 03.04.2017

  Jura99

  Proto také píšu od psychického jevu tj. běžný stav mysli nejčastěji fungujících na asociacích. Když se někde něco zvrtne, tak poté nastává chování vymykající se běžným ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Jura99

  Proto také píšu od psychického jevu tj. běžný stav mysli nejčastěji fungujících na asociacích. Když se někde něco zvrtne, tak poté nastává chování vymykající se běžným zpracováním dle asociací a jiných myšlenkových pochodů.

  Proto u mnoha zapálených politických, náboženských, apod. jedinců lze rozpoznat znaky nemoci. Další otázka je důvod. je jich škála a hlavně je to hodně individuální.
  Skrýt celý příspěvek

 • Jura99
  15:17 03.04.2017

  semtam: určitý stupeň rusofobie u české populace bych nepovažoval za nemoc, stejně tak jako určitý stupeň germanofobie. Říkal bych tomu pouze historická zkušenost a realistický ...
  Zobrazit celý příspěvek

  semtam: určitý stupeň rusofobie u české populace bych nepovažoval za nemoc, stejně tak jako určitý stupeň germanofobie. Říkal bych tomu pouze historická zkušenost a realistický přístup k riziku. Naproti tomu jsou státy, které nás nikdy neokupovaly, nevysávaly a dokonce jim za ledacos vděčíme, třeba za samotný vznik. Sem by patřily např. USA, jejichž prezident Wilson má přímý podíl (ne-li ten hlavní) na akceptování vzniku ČSR.
  Skrýt celý příspěvek

 • semtam
  11:37 03.04.2017

  Kruan

  Nezlob se, ale na mě působíš vyšinutým dojmem. To tvoje neustálé pověz nám něco o Rusku??? Vymýšlíš si konstrukty na ostatní diskutující a ani o nich nic nevíš. Jo, můžeš ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Kruan

  Nezlob se, ale na mě působíš vyšinutým dojmem. To tvoje neustálé pověz nám něco o Rusku??? Vymýšlíš si konstrukty na ostatní diskutující a ani o nich nic nevíš. Jo, můžeš si dělat určitý názor, ale je tu na místě nějaká střízlivost.

  Můj osobní konstrukt je třeba ten, že u pár jedinců ve společnosti se rusofilie a rusofobie utváří od psychického jevu na roveň onemocnění. A cpu to zde někomu? Necpu.

  Víš Kruane, je celkem běžné, že na některé věci mají lidé odlišný pohled. Buďto radikálně odlišný, lišící se v některých bodech či jen v margináliích. A diskuze jsou od toho, aby jsme mohli říci svoji myšlenku a v ideálním případě diskuze dospěje k racionálnímu řešení. Problémem internetových diskuzí je to, že nějaké tele to může krásně rozbít.
  Skrýt celý příspěvek

 • Slavoslav
  10:29 03.04.2017

  Kruan,


  Nehnevaj sa, ale to čo tu predvadzas je na ban. S fenrim sa tiez zvyknem pochytit kvoli jeho stylu vedenia diskusie, ale neviem či som od teba v diskusii videl niečo ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Kruan,


  Nehnevaj sa, ale to čo tu predvadzas je na ban. S fenrim sa tiez zvyknem pochytit kvoli jeho stylu vedenia diskusie, ale neviem či som od teba v diskusii videl niečo iné okrem pritakavania, alebo ako tu osobných urazok. Vlastny nazor ci nejaky argument by som asi hladal dlho.
  Skrýt celý příspěvek

 • fenri
  07:25 03.04.2017

  Tak nevím Kruane proč se domníváš, že kdo netrpí polucemi, akné a vlhkými sny tom, jak jednou bude velký je, stařec nad hrobem. V době, kdy začal vycházet Kruan jsem ještě nebyl na ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Tak nevím Kruane proč se domníváš, že kdo netrpí polucemi, akné a vlhkými sny tom, jak jednou bude velký je, stařec nad hrobem. V době, kdy začal vycházet Kruan jsem ještě nebyl na světě.
  Až mi oponent dodá fakta, zvážím nějakou změnu směru, ale zatím se to tu jaksi nestalo.
  Můžeš konkrétně popsat nějakou změnu mých výplodů? Konkrétně. Vím, že to pro tebe bude obtížné, ale když tak požádej paní učitelku o pomoc.
  Skrýt celý příspěvek

 • Kruan
  01:57 03.04.2017

  semtam: ale copak, fenrimu došly síly? V jeho věku není divu...

  Ale koukám, že se slétáváte, tak nám pověz k dnešnímu rusku něco víc, Zkus pro začátek třeba o tom, jak sankce ...
  Zobrazit celý příspěvek

  semtam: ale copak, fenrimu došly síly? V jeho věku není divu...

  Ale koukám, že se slétáváte, tak nám pověz k dnešnímu rusku něco víc, Zkus pro začátek třeba o tom, jak sankce rusku prospívají a naší ekonomice škodí nebo tak nějak.
  Skrýt celý příspěvek

 • semtam
  01:37 03.04.2017

  Kruan

  Prosím tě, místo bezduchých výplodů bych na tvém místě si opravdu zjišťoval fakta a hlavně četl co kdo napíše. Vím, že v jednoduchosti je síla, ale také často je mimo ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Kruan

  Prosím tě, místo bezduchých výplodů bych na tvém místě si opravdu zjišťoval fakta a hlavně četl co kdo napíše. Vím, že v jednoduchosti je síla, ale také často je mimo mísu.
  Skrýt celý příspěvek

 • Kruan
  01:11 03.04.2017

  Rsdr fenri: kolikrát ještě změníš směr tvých výplodů, pokud ti oponent dodá fakta?

  Rsdr fenri: kolikrát ještě změníš směr tvých výplodů, pokud ti oponent dodá fakta?

 • fenri
  22:49 02.04.2017

  Logik:
  částečný souhlas:
  k určitému exodu došlo (kupodivu hlavně církevních kruhů, má to i nějaký název, musel bych to dohledat), ale jinak to, co říkám není v rozporu s ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Logik:
  částečný souhlas:
  k určitému exodu došlo (kupodivu hlavně církevních kruhů, má to i nějaký název, musel bych to dohledat), ale jinak to, co říkám není v rozporu s vámi:
  V době vpádu Mongolů byla Kyjevská Rus již passé (psal jsem), Ukrajinci nikam neutekli (a už vůběc ne na západ k nějakým výchoslovenským Vikingům, jak si Jura fantazíruje) a zůstali sedět pod Mongoly (Tatary, polovci...) . Ono jim ostatně nic jiného nezbývalo. Rjurikovci a jejich Ruotsi také nikam mco neutíkali, protože jich tam už nebylo.
  Mimochodem existují spory o tom, jak mluvila vládnoucí vrstva (Rjurikovci). Je možné, že si udrželi nějaký severský jazyk (oni Přemyslovci toho česky také moc nenamluvili) a z tohoto pohledu je jazyková analýza ruštiny u plebs trochu bezpředmětná. Ale nevíme to jistě.
  Skrýt celý příspěvek

 • logik
  22:42 02.04.2017

  fenri: vládnoucí vrstva z Kyjevské Rusi na sever neutíkala. Rurikovci, kteří vládli v Moskvě byla pouze boční větevKyjevských Rurikovců, jiná dynastie, která měla pouze s těmi ...
  Zobrazit celý příspěvek

  fenri: vládnoucí vrstva z Kyjevské Rusi na sever neutíkala. Rurikovci, kteří vládli v Moskvě byla pouze boční větevKyjevských Rurikovců, jiná dynastie, která měla pouze s těmi Kyjevskými (v době tatarského vpádu) společného pouze prapředka.

  To, že vládnoucí vrstva KR neutekla na sever je poměrně dosti jasné z jazykové analýzy toho, jak se mluvilo na jednotlivých územích. Církevní slovanština, která byla církevním i administrativním jazykem Kyjevské rusi, má prokazatelně daleko větší stopu v dnešní ukrajinštině, než v dnešní ruštině, z čehož je vidět, že většina jejich uživatelů (tedy vládnoucí vrstva a církev Kyjevské Rusi), před tatarskou invazí na sever neprchla, ale zůstala doma.

  Ono v tu dobu prchat na sever ani moc nešlo, protože v době, kdy by bylo třeba prchat, už byla Kyjevská Rus rozpadlá na několik navzájem si nepřátelských (či přinejmenším ne přátelských) státních útvarů a nebylo ani prchat kam...
  Skrýt celý příspěvek

 • fenri
  22:30 02.04.2017

  Jasně Stando: 71 000 padlých není 71 000 mrtvých. Černá je bílá.
  Nezvěstný je člověk, o němž úřady neví kde je.
  A nelze pochybovat, že úřady kolem fronty byly ve výborné kondici ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Jasně Stando: 71 000 padlých není 71 000 mrtvých. Černá je bílá.
  Nezvěstný je člověk, o němž úřady neví kde je.
  A nelze pochybovat, že úřady kolem fronty byly ve výborné kondici a věděli vše o všech, že? Že za druhé světové spousta lidí nepotřebovala zmizet a bejt "zmizelej". Určitě nikdo nedezertoval atd.
  Ještě jednou Stando:
  jeden zdroj udává v jedné kategorii v jedné obasti číšlo X.
  V té samé kategorii tentýž zdroj v jiném regionu uvádí Y.
  Je intelektuálně poctivé na jednom čísle bazírovat a druhé odmítat (ačkoliv nemám lepší)?
  Hele, já se s vámi fakt nehodlám hádat o tom, jesli mrtvý není padlý, nebo padlý není mrtvý, nebo jestli u nás padlo 15 či 20 tisíc Rumunů. Já jen trvám na tom, že tu rumuni dezertovsli, že k tomu měli svělé podmínky i důvody a že úočet padlých rumunů nebyl stejný či vyšší než počet padlých Rusů. A jestl padl Nicolae a Ion utekl, nebo utekli ova či padli si řešte sám. Uniká vám meritum sporu.
  Skrýt celý příspěvek

 • Takeda
  22:26 02.04.2017

  fenri: Jen tak, myslel jsem si, že to bude nějaká taková exaktní věda s matikou a tak. Vysvětluje to, jak přemýšlíte. Díky za odpověď.

  fenri: Jen tak, myslel jsem si, že to bude nějaká taková exaktní věda s matikou a tak. Vysvětluje to, jak přemýšlíte. Díky za odpověď.

 • StandaBlabol
  22:22 02.04.2017

  Fenri,

  v článku se nepíše 71.000 mrtvých. Tam se píše:

  Za dobu polního tažení od června 1941 do srpna 1944 mělo Rumunsko následující ztráty:
  71 000 padlých
  243 000 ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Fenri,

  v článku se nepíše 71.000 mrtvých. Tam se píše:

  Za dobu polního tažení od června 1941 do srpna 1944 mělo Rumunsko následující ztráty:
  71 000 padlých
  243 000 zraněných
  310 000 nezvěstných a zajatých

  A když víme, kolik bylo zajatých, tak co asi byl ten zbytek, Sherlocku? Tomu se říká kontext. Nemůžeš si prostě vytrhnout jeden řádek a zbytek ignorovat. Mimochodem, kdy jsem použil slovo "oficiální"?

  Výšku jsem úspěšně dokončil, tebe jsem tam nepotkal, asi to bude tím, že jsem nestudoval VUML.
  Skrýt celý příspěvek

 • fenri
  22:19 02.04.2017

  Však nedávno se to u nás opakovalo. Ale v hlavní roli jsme byli my.

  Však nedávno se to u nás opakovalo. Ale v hlavní roli jsme byli my.

 • Slavoslav
  22:17 02.04.2017

  Fenri

  To ani nemal byt argument proti tebe. Skôr taka zaujimava vsuvka z kroniky ako tie straty vznikali. Par sudov z metylom a 500 mrtvych.

  Fenri

  To ani nemal byt argument proti tebe. Skôr taka zaujimava vsuvka z kroniky ako tie straty vznikali. Par sudov z metylom a 500 mrtvych.

 • fenri
  22:16 02.04.2017

  Fyzická geografie a počítačové metody modelování. Proč?

  K dezercím Rumunů něco ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Fyzická geografie a počítačové metody modelování. Proč?

  K dezercím Rumunů něco zde:
  http://www.reflex.cz/clanek/hi...
  Skrýt celý příspěvek

 • Takeda
  22:14 02.04.2017

  fenri: Snad se neurazíte, jsem jen zvědavý. Co vy to učíte na vejšce za obor?

  fenri: Snad se neurazíte, jsem jen zvědavý. Co vy to učíte na vejšce za obor?

 • fenri
  22:10 02.04.2017

  Stando: v tom článku se jasně píše 71 000 mrtvých. Je to stejný zdroj, se kterým často operujete a který vydáváte za "oficiální" a točíte se na něm. Najednou se vám nehodí? ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Stando: v tom článku se jasně píše 71 000 mrtvých. Je to stejný zdroj, se kterým často operujete a který vydáváte za "oficiální" a točíte se na něm. Najednou se vám nehodí?

  Podle jednoho zdroje 71 000 mrtvých a východě je lež, ale podle téhož zdroje je 33 000 mrtvých a nezvěstných u nás svatá pravda a zároveň se škrtá slovo nezvěstných?
  Konzistence dat, zdrojů a názroů vám jic neříká?
  Člověče vy byste za práci s daty vyletěl na vejšce hned v prvním semestru. Aspoň u mně :-))
  Skrýt celý příspěvek

 • fenri
  22:06 02.04.2017

  Slavo: všal ano, na Slovensku padlo zdaleka nejvíc Rumunů, zejm. při bojích v Rudohoří. Píše se to všude. Spíš nahráváte mým argumentům. Pokud na nejtvrdším a nejkrvavějším kusu ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Slavo: všal ano, na Slovensku padlo zdaleka nejvíc Rumunů, zejm. při bojích v Rudohoří. Píše se to všude. Spíš nahráváte mým argumentům. Pokud na nejtvrdším a nejkrvavějším kusu fronty máme 10 000 doložených mrtvých, lze očkávat, že ve zbylých bojích jich padlo více než dvojnásob?
  Skrýt celý příspěvek

 • fenri
  22:04 02.04.2017

  OK Standa upřesním:
  u RA se udává 140 000 ztrát (mrtvý + nezvěstní) s tím, že počet mrtvých se udává 122 000+. ...
  Zobrazit celý příspěvek

  OK Standa upřesním:
  u RA se udává 140 000 ztrát (mrtvý + nezvěstní) s tím, že počet mrtvých se udává 122 000+.
  http://www.reflex.cz/clanek/hi...
  http://www.fronta.cz/dotaz/poh...
  Pokud přijmeme tezi, že Rumuni nedezertovali vůbec, tedy méně než sověti (což je naprostý nesmysl z důvodů geografických, politických, národnostních, historických), pak stále měla RA 4x více padlých v ČSR než Rumuni (a znovu zdůrazňuji, že je nesmysl, že by všech 33 000 Rumunů padlo). Aby měli Rusové stejné či nižší ztráty nez Rumuni, jak tu tvrdí pan kolega, chtělo by to, aby pouhou 1/4 (ale reálně spíš 1/8, 1/10) tvořili Rusové a ne více. A to je jaksi nesmysl.
  Skrýt celý příspěvek

 • Slavoslav
  22:02 02.04.2017

  tak len na Slovensku je pochovanych okolo 10000 Rumunov. A len v takom Brezne ich zahunulo po obsadeni 200 + 300 Rusov - otrava metylom.

  Inak, nedavno sa Slovensku vysla kniha ...
  Zobrazit celý příspěvek

  tak len na Slovensku je pochovanych okolo 10000 Rumunov. A len v takom Brezne ich zahunulo po obsadeni 200 + 300 Rusov - otrava metylom.

  Inak, nedavno sa Slovensku vysla kniha ktora pozostava zo zapiskov obecnych kronik z II sv. Celkom zaujimave citanie a na Rumunov tam v podstate nepadlo jedine zle slovo. CHatrne vystrojeny, drobne kradeze bezne s postupujucim vojskom a Rusi ich drzali na kratko.

  Ale nedajte sa rusit a pokracujte vo svojej polemike.
  Skrýt celý příspěvek

 • StandaBlabol
  22:00 02.04.2017

  Fenri,

  už se dál neztrapňuj. I v tom článku, který cituješ, je uvedeno k 71.000 mrtvých dalších přes 310.000 zajatých a nezvěstných. A protože u Stalingradu ztratili 160.000 ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Fenri,

  už se dál neztrapňuj. I v tom článku, který cituješ, je uvedeno k 71.000 mrtvých dalších přes 310.000 zajatých a nezvěstných. A protože u Stalingradu ztratili 160.000 mužů a zajatci z toho dělali "jen" 65.000, tak nejspíš všechny, kteří padli v obklíčení a nepřehledných ústupových bojích, řadili mezi nezvěstné. Takže na východní frontě, kromě zajatých, ztratili kolem 300.000 mužů. Teda pokud dvě třetiny z nich nedezertovali, že jo? Nabízí se třeba cesta domů přes Sibiř a Japonsko, nebo se prokopali do Austrálie. Možná přijdeš na něco ještě lepšího...
  Skrýt celý příspěvek

 • fenri
  21:55 02.04.2017

  Stando: ohradil jsem se proti tvrzení, že mrtvých Rumunů bylo asi stejně jako mrtvých Rusů. Chápeme? To je gro sporua tom se přu.
  Jestli bylo mrtvých Rumunů 15 nebo 19 nebo 33 ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Stando: ohradil jsem se proti tvrzení, že mrtvých Rumunů bylo asi stejně jako mrtvých Rusů. Chápeme? To je gro sporua tom se přu.
  Jestli bylo mrtvých Rumunů 15 nebo 19 nebo 33 tisíc (což je blbost) je celkem irelevantní a už to nikdo nezjistí. . O dezercích a neukázněnovsti, rabování, násilnostech... rumuské armády se lze běžně dočíst. o nějaké vyjímečné kázni, o které jste psal, se dočíst fakt moc nelze.
  Přišel jste s tezí, že Rumuni nedezertovali, protože nemohli. To je objektivně blbost. Proč by nemohli. Důstojnický sbor byl protisovětský (čehož si sověti byli dobře vědomi a dávali jim sodu - doloženo). Za nimi byly území pár týdnů po osbození, s nulovou či rozídící se státní správou, nulovou ochranou (sporných a nevytýčených) hranic, minimálním bezpečnostním a spravodajským aparátem a v situaci, kdy byli v pohybu miliony lidí (navrátilnci z koncentráků, z totalního nasazení, propuštění vojáci...). Větší chaos v Evropě předtím ani ptoom asi nebyl. PROČ tvrdíte, že uréct nemohli? Naopak, podmínky byly ideální.
  Jak jsem vyčíslil v příspěvku níže, aby platilo, že Rumuni nedezertovali od Sovětů domů, museli by mít v %CR 8x větší relativní ztráty než na východní frontě. To není reálné.
  Ale znovu: já netrvám na tom, že jich bylo mrtvých 12-15 tisíc (12 je číslo, které najdeme o počtu pohřbených, přihodil jsem asi 20% navíc). Mohlo by jich být víc. Ale nebylo to 33 000 mrtcýh a není to stejný počet, jako počet mrtvých Rusů. Chápeme?

  BTW: přijde mi pozoruhodné, že já tu píši čísla, linky, odkazy a jsem hysterický. Vy či kolega ploskolebec se tímto nezabýváte, sršíte jen urážkami a jste co?
  Skrýt celý příspěvek

 • fenri
  21:46 02.04.2017

  Mimochodem:
  opravdu vám přijde reálně, že za cca 3+ roku a při nasazení 700 000+ vojáků na východní frontě měli Rumuni "jen" 71 000 mrtvých ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Mimochodem:
  opravdu vám přijde reálně, že za cca 3+ roku a při nasazení 700 000+ vojáků na východní frontě měli Rumuni "jen" 71 000 mrtvých (http://www.druhasvetova.com/?p... ale za necelých půl roku s třetinou sil na území ČSR měli 33 000 mrtvých? Opravdu vám to přijde reálné? Za tři+ roky na východní frontě bylo 10% vojáků mrtvých. Za půl roku v ČR zemřelo cca 13% vojáků? Tedy že v ČR umíralo (poměrovově) zhruba 8x více vojáků než u Stalingradu či za dunajské operace?
  Skrýt celý příspěvek

 • Kruan
  21:44 02.04.2017

  jo, ona ta hysterická schizofrenie v kombinaci se stářím není žádná sranda...

  jo, ona ta hysterická schizofrenie v kombinaci se stářím není žádná sranda...

 • Marthy
  21:41 02.04.2017

  Tady se ta diskuse nějak zvrtla.Pánové,pochybuju že jeden druhého přesvědčíte o své pravdě,už je to poněkud nudné.

  Tady se ta diskuse nějak zvrtla.Pánové,pochybuju že jeden druhého přesvědčíte o své pravdě,už je to poněkud nudné.

 • StandaBlabol
  21:40 02.04.2017

  Fenri,

  ale teď už tady jen hystericky kvičíš. Proč bych měl tvrdit, že nikdo nedezertoval a že Maďarsko bylo nepropustné? Jen tvrdím, že nic nenaznačuje, že z těch 30ti tisíc ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Fenri,

  ale teď už tady jen hystericky kvičíš. Proč bych měl tvrdit, že nikdo nedezertoval a že Maďarsko bylo nepropustné? Jen tvrdím, že nic nenaznačuje, že z těch 30ti tisíc bylo 15 - 18.000 dezertérů, jak se snažíš tvrdit ty (" ztráty cca necelých 12-15 000 Rumunských vojáků"). Ale rád uznám chybu, když to nějak doložíš.

  Zatím se tvoje "argumenty" o zkušených Rumunech (kteří byli dávno v sovětském zajetí) nebo nízkých německých ztrátách (to tvoje číslo se vztahovalo jen k části Rumunského vojska) ukázaly jako, ... ehm, ... nepřesné.

  Vždycky mě pobaví jak plácneš blbost a pak argumentuješ ad absurdum, jen aby jsi nemusel uznat chybu.

  P.S. O počtu padlých Rusů jsem neřekl ani slovo. To číslo mi samotnému přijde příliš nízké. Ale když už tu napadáš Juru ze lži, tak kolik to teda bylo a z jakého zdroje vycházíš?
  Skrýt celý příspěvek

 • Kruan
  21:36 02.04.2017

  fenri, zaznamenal jsi někdy v životě něco jako mapu světa, nebo jsi se rovnou narodil jako nekritický obdivovatel ruského impéria, ruské morální, náboženské a rasové čistoty a ...
  Zobrazit celý příspěvek

  fenri, zaznamenal jsi někdy v životě něco jako mapu světa, nebo jsi se rovnou narodil jako nekritický obdivovatel ruského impéria, ruské morální, náboženské a rasové čistoty a nekonečné převahy?
  Skrýt celý příspěvek

 • fenri
  21:26 02.04.2017

  Kruan: taková věc z papíru a dá se s tím dělat i něco jiného, než žrát na tom buřty. To byste nepochopil. Ale ta neotřelá myšlenka je v víceméně jediná, kterou historie (ne, to ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Kruan: taková věc z papíru a dá se s tím dělat i něco jiného, než žrát na tom buřty. To byste nepochopil. Ale ta neotřelá myšlenka je v víceméně jediná, kterou historie (ne, to není povahová vlastnost nervních žen) zná.
  BTW: Ani ve zvláštní škole nebyl dějepis?
  Skrýt celý příspěvek

 • fenri
  21:24 02.04.2017

  Jura99 k Rumunům:
  na Palba není žádný oficiální údaj. A ten údaj co to je zní: PADLÝCH A NEZVĚSTNÝCH. Jen nějaký lhář (že by vy?) schválně vypustil slovo NEZVĚSTNÝ. Citovat ze ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Jura99 k Rumunům:
  na Palba není žádný oficiální údaj. A ten údaj co to je zní: PADLÝCH A NEZVĚSTNÝCH. Jen nějaký lhář (že by vy?) schválně vypustil slovo NEZVĚSTNÝ. Citovat ze zdroje a vypustit z nějak půlku informace, která se m nehodí je faul.

  Přijde mi dubiozní, že máme doložených 2 500 mrtvých Němců zabitých polovinou Rumunů, ale zároveň máme "doložených" (pokud neutekl ani jeden) 33 000 mrtvých Rumunů. A to horská pěchota Rumunů, svádějící nejtežší boje, měla mít velmi slušnou úroveň (i podle "oficiální" Palby).

  K Ukrajincům v ČR: ti "moji" byli z Žitomiru. To není PR.
  Studie o UA v ČR:
  http://rss.archives.ceu.hu/arc...
  https://www.clovekvtisni.cz/up...
  Nehovoří o větším podílu Rusínů vůči Ukrajincům v ČR. Naopak.
  Tato studie:
  http://migraceonline.cz/cz/e-k...
  se vám asi nebude ani trochu líbit, protože srovnává imigranty a jejich úroveň z Ruska a Ukrajiny. Ukrajinci to nevyhrávájí v žádném aspektu.
  Podle těchto údajů:
  http://www.dnm-praha.eu/MENSIN...
  Je u nás Rusínů ZLOMEČEK počtu Ukrajinců.
  Takže?
  Skrýt celý příspěvek

 • Kruan
  21:08 02.04.2017

  fenri: "proč by v krvi Ukrajinců neměla být mongloská a tatarská krev, když jejich území bylo po staletí (na rozdíl od Rusů) ovládáno právě Tatary?"

  Zajímavá myšlenka, taková ...
  Zobrazit celý příspěvek

  fenri: "proč by v krvi Ukrajinců neměla být mongloská a tatarská krev, když jejich území bylo po staletí (na rozdíl od Rusů) ovládáno právě Tatary?"

  Zajímavá myšlenka, taková neotřelá...kam na to chodíš?
  Skrýt celý příspěvek

 • fenri
  21:05 02.04.2017

  Jura99 - znovu vás výzývám, abyste uvedl, KAM se posunulo ukrajinské obyvatelstvo na západ v době Mongolského vpádu tak, aby se zde promýchalo s Vikingy:

  1.) Vpád na území ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Jura99 - znovu vás výzývám, abyste uvedl, KAM se posunulo ukrajinské obyvatelstvo na západ v době Mongolského vpádu tak, aby se zde promýchalo s Vikingy:

  1.) Vpád na území bývalé Kyjevské Rusi nastal po roce 1220. Tou dobou už se o Vikinzích nemluví a ŽÁDNÍ VIKINGOVÉ NA ZÁPAD OD UKRAJINY NIKDY NEŽILI. Nemáme informace o Vikinzích na Halilči, v Bukovině či Valašsku a Moldávii, ani po roce 1220 ani před ním.
  2.) Proč by v krivi Rusů měla kolovat tatarská krev, když žili několik set kilometrů NA SEVER od Tatary ovládaných území?
  3.) Proč by v krvi Rusů neměla kolovat Vikingská krev když:
  3a.) s nimi přišli do oblasti Kyjevské Rusi a byli jimi ovládání dávno před vznikem Kyjevské Rusi
  3.b.) s nimi zůstali v těsném styku i po záníku Kyjevské Rusi (vemte si do ruky atlas a nechte si vysvětlit, jak se s nímzachází, kde je Balt, kde Ladoga, kde žili Rusové, kde Vikingové a kde Ukrajinci
  3c.) proč by v krvi Ukrajinců neměla být mongloská a tatarská krev, když jejich území bylo po staletí (na rozdíl od Rusů) ovládáno právě Tatary? Myslíte si, že 500 područí pod Tatary se obešlo bez genetické výměny, zatímco občasné střety s Tatary u Rusů změnily jejich genotyp?

  Takže ještě jednou:
  -žádný pohyb Ukrajinců na západ před Mongoly se nekonal a už vůbec na tom západě nepotkali Vikingy. Na západ od Ukrajinců žádní Vikingové nežili. NIKDY. (prosím, doložte pohyb Ukrajinců na západ před Mongoly a jejich křízení s Vikingy žijícími na západ - píšete totiž kolosální kravinu, kterou vám může uvěřit jen sinice nebo Kruan).
  -seznamte nás s dokaldy vikingské kultury na Haliči, východnímSlovensku, Bukovině, Valašsku, tedy tam, kde tvrdíte, že došlo k tam důkladnému ovlivnění UA krvě Vikingy, že je nepřekrylo ani 500 let tatarské nadvlády nad Ukrajinci.
  -Rusové byly po staletí ve styku s Normany a ti tvořili i základ jejich vládnoucí vrstvy-Rjurikovců(znovu - zluste atlas a podívat se, kde je Novgorod, Stará Ladoga, Moskva... ve vztahu k Vikingům a kde je Kyjev ve vztahu k Tatarům)
  -Ukrajinci byli 500 let součástí tatarské říše.
  PROČ podle vás NEBYLI tímto nijak ovlivněni.
  PROČ ale byli ovlivněni kontaktem s nějakými virtuálními východoslovenskými Vikingy (a kdy k němu došlo a kdy s evrátili zpět na Ukrajinu?)
  PROČ nebyli Rusové ovlivněni Vikingy, když s nimi byli odjakživa ve styku?
  PROČ byli Rusové ovlivněni Tatary, ačkoliv s nimi ve styku NEPOROVNATELNĚ méně než Ukrajinci a v mnohem méně podřízeném pozici?

  Myslím, že je jednoduší uvěřit, že 3+2= žlutá vrána, než vašim blábolům, které nemají náznak opory v jediné historické studii, teorii či archeologickém důkaz. Dává to totiž mnohem větší smysl a logiku.
  Skrýt celý příspěvek

 • fenri
  20:49 02.04.2017

  StandaBlabol-takže tvrdíte že:
  a.) z 33 000 mrtvých a NEZVĚSTNÝCH Rumunů VŠICHNI padli a nikdo nedezertoval? Ano/ne.
  b.) na jaře roku 45 už dokonale fungovala státní správa a ...
  Zobrazit celý příspěvek

  StandaBlabol-takže tvrdíte že:
  a.) z 33 000 mrtvých a NEZVĚSTNÝCH Rumunů VŠICHNI padli a nikdo nedezertoval? Ano/ne.
  b.) na jaře roku 45 už dokonale fungovala státní správa a silové složky na Slovensku a Maďarsku, takže dezertéři by neprošli? Ano/ne
  c.) že Rusů při osvobozování ČSR nepadlo více než 33 000? Ano /ne.

  Ćlánek, který postujete (a který dobře znám) nijak nepodporuje vaše hlavní tvrzení:
  a.) že rumunská armáda se těšila v rocev 45 nějaké extra disciplíně a dezerce byly nemožné
  b.) že situace (v několik dní až týdnů) osvodozených Slovesku a Maďrsku připomínala železnou oponu a průchod rumunských dezertérů by byl nemožný.

  Naopak ten článek potvrzuje to, co jsem psal, tedy antisemitismus, brutalitu, až bstialitu Rumunů vůři Židům, ale "osvobozeným" obyvatelům.
  Skrýt celý příspěvek

 • Kruan
  20:20 02.04.2017

  Gloton: a neprojeví se v tom potenciálním prodeji vody z Ruska geografická odlehlost?

  Vodovody ze Sibiře např. někam do Afriky jsou jistě technologicky možné, ale nedopadnou ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Gloton: a neprojeví se v tom potenciálním prodeji vody z Ruska geografická odlehlost?

  Vodovody ze Sibiře např. někam do Afriky jsou jistě technologicky možné, ale nedopadnou stejně jako nedávné plány na plynovody a ropovody do celkem blízké Číny?

  Tak nějak mě nenapadá, kam a jak by se pitná voda z Ruska měla exportovat. Máš nějaký tip?
  Skrýt celý příspěvek

 • Kruan
  20:06 02.04.2017

  Fenri píše: "A přitom je známo, že jediným produktem křížení Mongolů s pripjaťskou bahenní kozou je Kruan."

  Hele fenri, praskla ti cévka, došli ti prášky nebo jste vy rusáci tak ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Fenri píše: "A přitom je známo, že jediným produktem křížení Mongolů s pripjaťskou bahenní kozou je Kruan."

  Hele fenri, praskla ti cévka, došli ti prášky nebo jste vy rusáci tak v prdeli, že tak nervíte?
  Skrýt celý příspěvek

 • StandaBlabol
  19:35 02.04.2017

  Oprava: samozřejmě s Putinem, ne s Jelcinem.

  Oprava: samozřejmě s Putinem, ne s Jelcinem.

 • StandaBlabol
  19:32 02.04.2017

  Jinak k článku samotnému. Souhlasím se závěrem, že hlavním cílem české diplomacie je, aby ČR zůstala v západním civilizačním okruhu. Ale ten zbytek je spíš fantazie. Jalta byla ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Jinak k článku samotnému. Souhlasím se závěrem, že hlavním cílem české diplomacie je, aby ČR zůstala v západním civilizačním okruhu. Ale ten zbytek je spíš fantazie. Jalta byla neštěstím hlavně pro Polsko, jenže tam už v té době byla Rudá armáda a spojenci reálně neměli moc šancí něco s tím dělat. Navíc poučením pro USA by mělo být, že SSSR její závěry stejně ignoroval (svobodné volby v Polsku). A ústupky dělali spojenci i proto, že potřebovaly zapojit SSSR do války proti Japonsku. Na co USA potřebují Rusko dneska?

  A pokud by k ní došlo, spíše by se týkala Krymu a zemí jako Ukrajina, Gruzie, Sýrie, možná postsovětských republik v Asii. A i tam by Trump musel něco získat na oplátku. A co mu Rusko může nabídnout?

  Ale proč by se Trump s Jelcinem vůbec bavil o zemích NATO? Bylo by to obrovským přiznáním slabosti, že USA nedokážou ochránit své spojence. V tom okamžiku by o Američanech začala pochybovat nejen celá Evropa, ale i Taiwan, Japonsko a Jižní Korea. A poslední, co Trump chce, je to, aby se o něm mluvilo jako o slabochovi.
  Skrýt celý příspěvek

 • Tesil
  18:42 02.04.2017

  PavolR Něco vyrobí něco vytěží nejsou tak rozežraní jako my,takže tomu všemu odpovídají i ty ambice.

  PavolR Něco vyrobí něco vytěží nejsou tak rozežraní jako my,takže tomu všemu odpovídají i ty ambice.

 • StandaBlabol
  18:27 02.04.2017

  Pokud by ti Rumuni někoho zajímali, na Palbě je k nim výborný a obsáhlý článek:

  http://www.palba.cz/viewtopic....

  Je tam ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Pokud by ti Rumuni někoho zajímali, na Palbě je k nim výborný a obsáhlý článek:

  http://www.palba.cz/viewtopic....

  Je tam třeba vysvětleno, že i poté, co Rumuni přešli na stranu Dohody, držel SSSR většinu zkušených vojáků dál v zajetí. Proto bojovali hlavně ti nezkušení. Stejně tak Rumunům neposkytl těžké zbraně a rumunská divize měla minimum dělostřelectva. Proto ty těžké ztráty.

  Dovolím si odcitovat závěr části o jejich nasazení na našem území:

  "Jak se chovali rumunští vojáci na našem území? Zde mohu konstatovat, že i zde je to složité. Na jedné straně s velkou statečností a vytrvalostí sváděli boje s Němci a jejich přisluhovači, na druhou stranu i mnoho a mnoho našich místních kronik píše o svévolném rekvírování tažných zvířat a hospodářského dobytka, krádežích a loupežích. Přesto byli vítáni jako osvoboditelé a jejich podíl na naší svobodě je nepopiratelný.

  I u nás ale bylo dle všeho vidět velký rozpor mezi stavem vojáků a důstojníků. Vojáci často vypadali jako vagabundi, mnoho jich Chodilo bez bot v jakýchsi laptích ze slámy, či čehoto. Důstojníci byli vyfiklí jak ze žurnálu. Je doloženo že důstojníci horských jednotek vždy bojovali přímo se svými muži, stejně jako tankisté ale u pěchoty často jen monitorovali, co dělají jejich vojáci v bojové linii a moc se do akce nehrnuli.

  Horská pěchota vykazovala vysokou kázeň, byla v dobrém stavu, i co se týká výstroje a její vojáci na sebe dost dbali.

  V nejhorším stavu byl jezdectvo, téměř bez koní. Opěšalí jezdci jakoby ztratili se svými koni i svého vojenského ducha a byly sice sále dobří v boji, ale jinak byli na kriminál každý druhý. Na druhou stranu byli velmi obávání při boji zblízka. Jejich šavle jim dávaly v tomto druhu akce poměrně zajímavé možnosti."

  Prostě Fenri to jako obvykle celé překroutil, jen aby nemusel přiznat, že ty tisíce dezertérů prchajících domů přes Slovensko a Maďarsko jsou jeho fantazie. A mohl dál pokřikovat na ostatní, že jsou lháři.
  Skrýt celý příspěvek

 • PavolR
  18:23 02.04.2017

  Tesil: To je síce pekné, ale na uživenie krajiny veľkosti a ambícií Ruska by sa muselo vyrábať aspoň 2x viac.

  Tesil: To je síce pekné, ale na uživenie krajiny veľkosti a ambícií Ruska by sa muselo vyrábať aspoň 2x viac.

 • Jura99
  18:03 02.04.2017

  fenri: nechce se mi v té vaší otýpce hnoje hledat, ale celé téma vzniklo a bylo o tom, že jste Ukrajince považoval za křížence s Tatary a proti tomu Rusy za křížence s Vikingy. Já ...
  Zobrazit celý příspěvek

  fenri: nechce se mi v té vaší otýpce hnoje hledat, ale celé téma vzniklo a bylo o tom, že jste Ukrajince považoval za křížence s Tatary a proti tomu Rusy za křížence s Vikingy. Já vám na to opanoval, že je to přesně obráceně (s tím že Rus kromě Tatarů má v krvi ještě Mongoly) a zdůvodnil jsem vám to vpádem mongolotatarů na území bývalé Kyjevské Rusi, který zavinil pohyb tamějšího obyvatelstva směrem na západ a směrem na severovýchod. Dvě poznámky k Rumunům a UA na stavbách: Počet obětí Rumunů jsem si nevymyslel, odkazuji na oficiální údaj uvedený např. na valka.cz. Pokud vám přijde nevěrohodný, asi stejně nevěrohodný bude počet obětí rudoarmějců. K Ukrajincům na stavbách, je úplně jedno kolik se jich považuje za Rusíny (většina se považuje za Ukrajince a je loajální Kyjevu). Ovšem na stavbách jsou obvykle hoši ze Zakarpatské oblasti (tedy Rusíni) a ti mají poměrně odlišnou etnickou historii od Ukrajinců, tisíc let v Uhersku, proto vám někteří přijdou "tmavší".
  Jste asi univerzální expert na všechno, takže tímto končím diskusi s vámi na toto téma. Pokud osvobození považujete za bianco šek na vládu nad osvobozeným územím na věčné časy, neříkejte tomu osvobozování, ale třeba kolonizování. Zajímavé, že za těch 70let jsem neslyšel od Rumunů ani slovo, že by nám připomínali byť jejich jediného padlého vojáka, zato Rus nevynechá jedinou příležitost.
  Skrýt celý příspěvek

 • Falko
  17:35 02.04.2017

  fenri trafil si klinec po hlavicke.Na tvojom komentari sa budem smiat este zajtra :)

  fenri trafil si klinec po hlavicke.Na tvojom komentari sa budem smiat este zajtra :)

 • Tesil
  17:21 02.04.2017

  PavolR Jeden z největších výrobců stavebního skla a skel pro automobilový průmysl AGC má v Rusku dvě pobočky.V Klinu u Moskvy stavební a v Boru auto skla.S kapacitních důvodů byla ...
  Zobrazit celý příspěvek

  PavolR Jeden z největších výrobců stavebního skla a skel pro automobilový průmysl AGC má v Rusku dvě pobočky.V Klinu u Moskvy stavební a v Boru auto skla.S kapacitních důvodů byla část výroby přesunuta právě do Ruska.
  Rusové dokážou vyrobit hodinky s automatickým nátahem stejně jako atomovou elektrárnu,když vynechám zbraně.To,že se některé výrobky nedostanou na náš trh neznamená to,že se nevyrábí.
  Skrýt celý příspěvek

 • PavolR
  17:07 02.04.2017

  ...a ešte kontrolná otázka: Hovoríme o tých istých, ktorým sa podarilo takmer úplne vysušiť Aralské more, však? ;) :p

  ...a ešte kontrolná otázka: Hovoríme o tých istých, ktorým sa podarilo takmer úplne vysušiť Aralské more, však? ;) :p

 • PavolR
  16:50 02.04.2017

  Gloton:
  Je predsa úplne jedno, či je Rusko závisle na predaji ropy, vody alebo banánov. Podstatné je, že si na svoje fungovanie nevie zarobiť "vlastnou prácou" a tak musí ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Gloton:
  Je predsa úplne jedno, či je Rusko závisle na predaji ropy, vody alebo banánov. Podstatné je, že si na svoje fungovanie nevie zarobiť "vlastnou prácou" a tak musí rozpredávať suroviny (zoberme si ako úplný opak taký Singapur).
  Pri vymýšľaní takýchto scenárov si treba uvedomiť jednu veľmi dôležitú vec a tou sú astronomické prvotné investície do prepravných kapacít (potrubí atď.). Na to Rusko peniaze nemá (iste dokáže ešte vybudovať taký stream alebo onaký stream, ale modernizovať transsibirskú magistrálu už nie), takže z predaja tej vody by profitoval primárne ten, kto to namiesto neho postaví (najskôr Čína). A tú cenu príliš vysoko vyšróbovať nemožno, inak začnú kupci hľadať alternatívne riešenia a Rusi sa môžu ísť pásť.
  Skrýt celý příspěvek

 • Gloton
  14:59 02.04.2017

  Když už se tu diskutuje o tom, že Rusko je ekonomicky závislé na vývozu ropy a dalších surovin, uvědomujete si, že Rusko má jako jeden z mála států dostatek/nadbytek jedné zatím ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Když už se tu diskutuje o tom, že Rusko je ekonomicky závislé na vývozu ropy a dalších surovin, uvědomujete si, že Rusko má jako jeden z mála států dostatek/nadbytek jedné zatím nedoceněné suroviny, o kterou bude nejspíše v nedaleké budoucnosti ve světě nouze a která je nesrovnatelně hodnotnější než ropa? Ano je to voda......obyčejná pitná voda. Rusko má obrovské zásoby vody a nedaleká budoucnost může být také taková, že to bude nedostatková životně důležitá komodita.
  Silou ji Rusku těžko někdo vezme, takže ji budou prodávat......a hodně draho.
  A kdo má něco, co ostatní nutně potřebují........ten je v podstatě svým způsobem ovládá a rozhoduje.
  Skrýt celý příspěvek

 • len-on17
  14:55 02.04.2017

  Zlomyslný oblbovací článek pro zdejší puberťáky! Proč, žide, glbeš neustále mladé pomatené mozečky?
  I žid moc dobře ví, že bez dobré armády a dobrých výkonných jaderných zbraní, ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Zlomyslný oblbovací článek pro zdejší puberťáky! Proč, žide, glbeš neustále mladé pomatené mozečky?
  I žid moc dobře ví, že bez dobré armády a dobrých výkonných jaderných zbraní, by židák Rusko roztrhal na malé kousky! Ale proč to vysvětlovat židovi, že žide!
  Skrýt celý příspěvek

 • fenri
  14:20 02.04.2017

  Ruleta:
  Mongoly sem přivedl Jura99, aby na nich dokázal, že Jaltu 2.0 chtějí Rusové proto, že jsou produktem křížení s Tatary z dob, kdy Ukrajinci prchli před Mongoly na západ, ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Ruleta:
  Mongoly sem přivedl Jura99, aby na nich dokázal, že Jaltu 2.0 chtějí Rusové proto, že jsou produktem křížení s Tatary z dob, kdy Ukrajinci prchli před Mongoly na západ, aby se v prostoru Zemplínské Šíravy zkřížili se zdejšími Vikingy :-DD

  A přitom je známo, že jediným produktem křížení Mongolů s pripjaťskou bahenní kozou je Kruan.
  Skrýt celý příspěvek

 • fenri
  14:18 02.04.2017

  Standa Blabol: dezertovat za:
  a.) měli kam - v Maďarsku v květnu 45 rozhodně neexistovalo nic jako pevná vláda, pohraniční stráž, policie a to celé spolupracující a ve spojení s ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Standa Blabol: dezertovat za:
  a.) měli kam - v Maďarsku v květnu 45 rozhodně neexistovalo nic jako pevná vláda, pohraniční stráž, policie a to celé spolupracující a ve spojení s jednotkami RA v ČSR
  b.) v rumunské armádě sotva vládla nějaká extra disciplína (prosím uveďte zdroj svého tvrzení) a většina důstojnického sboru silně protisovětsky zaměřena a rozdhodně se nepřetrhli při plnění i těch nejniternějších přání sovětských soudruhů. Naopak. V podstatě šlo o vojáky, kterým byla dána volba mezi zajateckým táborem na Sibiři, nebo účastí na dobývání Rumunska, Madarska a dál. A řada důstojníků, včetně generálů rumunské armády byla Sověty vězněna či poravena. Rumuni spolupracovali z donucení.
  c.) pokud vládla v rumunských sborech nějaká extra disciplína, jak tvrdíte, pak je podivné, že chování jejich vojáků vůči obyvatelům ČR bylo nejhorší ze všech vojsk přišlých z východu. Ostatně je otázkou, zda extra špatná pověst vojáků maršála Malinovského nepramenila právě z faktu, že pod ním byly začleněny rumunské jednotky.

  Dále je s podivem, že by Rumuni, což byli většinou velmi zkušení fronťáci se zkušenostmi od Stalingradu (pod Němci) či z bojů ve Východní Karpatech měli mít percentuelně mnohem větší ztráty, než Svobodovy jednotky, se kterými často bojovay po boku a ve stejném (těžkém) terénu. Ostatně Mannstein (pod jehož velení nějaký čas spadali) se jich často zastával, že šlo o kvalitní a efektivní vojáky a že na ně bylo Wehrmach a SS nahlíženo s despektem neprávem

  Nic to nemění na faktu že za:
  a.) prezentovat 33 000 padlých a nezvěsttných jako 100% padlých je lež
  b.) tvrdit, že Rusové měli v ČSR jen 33 000 padlých je také lež.
  Skrýt celý příspěvek

 • ruleta
  12:46 02.04.2017

  To je zase diskuze. Vcera rano se probira jestli jsme se meli branit v roce 38, vcera vecer vpad mongolu a dneska se otevira rumnuska otazka a to cele pod clankem "Rusko se chystá ...
  Zobrazit celý příspěvek

  To je zase diskuze. Vcera rano se probira jestli jsme se meli branit v roce 38, vcera vecer vpad mongolu a dneska se otevira rumnuska otazka a to cele pod clankem "Rusko se chystá na totální válku kvůli Jaltě 2.0". Hosi - venku je pekne. :D
  Skrýt celý příspěvek

 • Radim
  11:57 02.04.2017

  CerVus: no nekecaj voni, s přihlédnutím k surovinové závislosti EU, je pod ruskou sférou vlivu celá EU, co? Ale nebojte, já to chápu, kdysi se dštila síra na západ, dnes se dští ...
  Zobrazit celý příspěvek

  CerVus: no nekecaj voni, s přihlédnutím k surovinové závislosti EU, je pod ruskou sférou vlivu celá EU, co? Ale nebojte, já to chápu, kdysi se dštila síra na západ, dnes se dští síra na východ. Doba se změnila, propagandistické metody zůstaly...jenom se přehodil kábatek z rudé na modrou barvu. Posílám pozdravy do Stratcomu!
  Skrýt celý příspěvek

 • CerVus
  11:49 02.04.2017
  Oblíbený příspěvek

  Radim: No jelikož nás Rusko stále považuje za svoji svéru vlivu, tak pro nás hrozbou opravdu je.

  Radim: No jelikož nás Rusko stále považuje za svoji svéru vlivu, tak pro nás hrozbou opravdu je.

 • Radim
  11:46 02.04.2017

  Ty krávo, to je článek jako svého času propaganda Rudého Práva. Ale chápu, tento server je pod patronací propagandistů z NATO-OTAN, takže musíme to Rusko vykreslovat jako hrozbu. ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Ty krávo, to je článek jako svého času propaganda Rudého Práva. Ale chápu, tento server je pod patronací propagandistů z NATO-OTAN, takže musíme to Rusko vykreslovat jako hrozbu. Aneb, když redaktor Grohhman klesne na úroveň nových politruků ala Janda, Máca a spol. Fuj, s tímhle webem sem skončil
  Skrýt celý příspěvek

 • StandaBlabol
  09:24 02.04.2017
  Oblíbený příspěvek

  Počty mrtvých a nezvěstných se většinou uvádějí společně, obvykle jde o padlé, jejichž těla se nepodařilo najít nebo identifikovat. Dezertovat v Česku Rumuni neměli moc kam, museli ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Počty mrtvých a nezvěstných se většinou uvádějí společně, obvykle jde o padlé, jejichž těla se nepodařilo najít nebo identifikovat. Dezertovat v Česku Rumuni neměli moc kam, museli by se vracet přes Maďarsko. Navíc v jejich jednotkách panovala tuhá disciplína a drakonické tresty. A pokud někdo uvádí abnormální množství dezercí, bylo by hezké odkázat se na nějaký zdroj.

  To číslo o 2.500 Němcích zabitých Rumuny v ČSR taky není pravda, jedná se o počet mrtvol nepřátel nalezených v pásmu jen jedné ze dvou rumunských armád. Kromě toho Rumuni taky desítky tisíc Němců zajali. A jejich vysoké ztráty lze vysvětlit nedostatkem těžkých zbraní, většinu toho musela vybojovat pěchota.

  Nevidím důvod těch 33.000 mrtvých zpochybňovat.
  Skrýt celý příspěvek

 • fenri
  08:58 02.04.2017

  Kruan : z vás nikdy na tomto webu nevypadlo nic jiného, než tupá urážka. Jediné číslo, jediný fakt. Co je bolševického na faktu, že Mongolové přišli na UA asi 250 let poté, co ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Kruan : z vás nikdy na tomto webu nevypadlo nic jiného, než tupá urážka. Jediné číslo, jediný fakt. Co je bolševického na faktu, že Mongolové přišli na UA asi 250 let poté, co před nimi měli Ukrajinci utéct na západ,, jak Jura99 tvrdí?
  Skrýt celý příspěvek

 • fenri
  08:58 02.04.2017

  Kruan : z vás nikdy na tomto webu nevypadlo nic jiného, než tupá urážka. Jediné číslo, jediný fakt. Co je bolševického na faktu, že Mongolové přišli na UA asi 250 let poté, co ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Kruan : z vás nikdy na tomto webu nevypadlo nic jiného, než tupá urážka. Jediné číslo, jediný fakt. Co je bolševického na faktu, že Mongolové přišli na UA asi 250 let poté, co před nimi měli Ukrajinci utéct na západ,, jak Jura99 tvrdí?
  Skrýt celý příspěvek

 • Blake
  08:35 02.04.2017

  teda, tato diskusia...
  Gloton, hoci s nim , tu jediny naznacil temu, o ktorej ma zmysel diskutovat.
  Vacsina ostatnych je tu tym, alebo onym sposobom zaseknuta v minulosti.

  teda, tato diskusia...
  Gloton, hoci s nim , tu jediny naznacil temu, o ktorej ma zmysel diskutovat.
  Vacsina ostatnych je tu tym, alebo onym sposobom zaseknuta v minulosti.

 • Kruan
  01:08 02.04.2017

  A jen bych se rád zeptal ostatních kremrolí (mimo fenriho, pravěké revoluční teze jsou snad již přežité i mezi vámi):

  Jaké jsou vaše strategické cíle? Jeví se mi jich pár: ...
  Zobrazit celý příspěvek

  A jen bych se rád zeptal ostatních kremrolí (mimo fenriho, pravěké revoluční teze jsou snad již přežité i mezi vámi):

  Jaké jsou vaše strategické cíle? Jeví se mi jich pár:


  1. Rusko musí mít své hranice obklopené zeměmi, které jsou přátelské Kremlu, tak aby tyto země fungovaly jako tzv. nárazníková zona

  2. Rusko musí vyvážet své nerostné bohatství do Německa tak, aby alespoň nějak zabezpečilo finanční fungování státu, z současného ruska se ani nic jiného koupit nedá

  3. Rusko musí zamezit dovozu nerostných surovin do Německa z jiných oblastí, např. plynovod do Německa z oblasti Středního Východu by pro ruskou ekonomiku byla totální katastrofa

  4. Bonus by bylo alespoň nějaké mezinárodní uznání Krymu,

  Co vy na to, kremrole? Budete kontrovat zlatým rublíkerm?
  Skrýt celý příspěvek

 • Kruan
  00:36 02.04.2017

  fenri: zdá se, že bolševický, přestárlý, dalo by se říct i kretenský dědek nadává svým mladším názorovým oponentům do debilů. Zvláštní situace. Nechceš si ještě trochu zanadávat na ...
  Zobrazit celý příspěvek

  fenri: zdá se, že bolševický, přestárlý, dalo by se říct i kretenský dědek nadává svým mladším názorovým oponentům do debilů. Zvláštní situace. Nechceš si ještě trochu zanadávat na pár témat? Co třeba Gorbačov?
  Skrýt celý příspěvek

 • fenri
  21:05 01.04.2017

  Juro99, prosím, nedělejte ze sebe úplného debila. Nebo aspoň předstírejte, že jím nejste:

  Mongolský vpád přišel DÁVNO PO událostech, o kterých se bavíme. Přesněji zhruba čtvrt ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Juro99, prosím, nedělejte ze sebe úplného debila. Nebo aspoň předstírejte, že jím nejste:

  Mongolský vpád přišel DÁVNO PO událostech, o kterých se bavíme. Přesněji zhruba čtvrt tisíciletí poté.

  V druhé polovině 9. století Varjagové ovládnou kolem Dněpru usedlé autochtonní Slovanské obyvatelstvo (Poljané, Černigovci...). Založí Kyjev. O Mongolech ani vidu ani slechu. Původní slovanské obyvatelstvo sedí na zadku a nikam neutíká. Na západ od něj, žádní Vikingové NEJSOU. Jsou tam Maďaři a směs postthráckých kmenů (ze kterých časem budou Moldavané a Valaši) na jihu a směs slovanských kmenů severněji, ze kterých se časem vyklubou Poláci, Haličané... Vikingů NULA. Nebyli tam předtím a nebudou tam ani poté.
  Někde v oblasti pozdější Gobi se možná tou dobou narodí praprapradědeček Čingischána.

  Mongolové se v této oblasti objeví někdy po roce 1220, tedy zhruba čtvrt TISÍCLETÍ POTÉ, co se měl udát váš exodus praUkrajinců a před Mongoly a jejich zkřížení s Vikingy v místech, kde Vikingové nikdy nebyli. Kolem roku 1220, kdy se v tomto regionu poprvé objeví Mongolové, před kterými údajně utečou ti vaši Ukrajinci na západ, aby se tam smísili s neexistujícími Vikingy, jsou už původně vikinžtí Rjurikovci dávno na severu se svýmu Ruotsi. Moskva tou dobou existuje jako opevněné sídlo už asi 70 let.

  Vpád Mongolů nastává zhruba 200 let PO křtu svatého Vladimíra a je už PO rozpadu Kyjevské Rusi.
  Mimochodem jsou to ti samí Mongolové, kteří na chvíli prodlouží existenci křesťanských království v Outremere likvidací Bagdádského chlífátu a kteří porazí výkvět křesťanského rytířstva kousek od Frýdlantu, v bitvě u Legnice a následně protáhnou Moravou. To jen aby vám docvaklo, že jste cca ČTVRT TISÍCILETÍ MIMO.

  Takže, před Tatary neutekli na západ k neexistujícím Vikingům, před Mongoly neutekli na západ k neexistujícím Vikingům, s kým přijdete teď, vy vědátore?

  Rusové přišli s Vikingy, odešli s Vikingy a byli směsí Baltů, Ugrofinů a severních Slovanů ovládaných normanskou (vikingskou) válečnickou elitou. Ukrajinci byli Slované, na chvíli ovládnutí Varjagy a jejich Ruotsi, následně zabráni Tatary, Polovci a dalšími Asiaty a jimi zhruba 500 let ovládáni a znásilňováni.

  K Ukrajincům na stavbách. Bavil jsem se s řadou z nich a za Rusína se nepovažoval nikdo z nich a nikdo nebyl z toho regionu. U většiny z těch kopáčů mě překvapilo vzdělání, nenáležící kopáčským pracem (třeba letecký palivář, inženýr na hydrauliku apod.) .
  Kam dezertovalo 20 tisíc Rumunů? Že by domů, do Rumunska? Rumuni byli celou válku silně proněmečtí, protižidovští a protisovětští. Myslíte si, že v roce 44 se jim najednou rozsvítilo a radostně a přesvědčeně otočili o 180°? Jak fungovala hraniční a celní správa a dohled pár kilometrů za frontou, podle vás.
  Opravdu chcete tvdit, že:
  1.) Na 2500 mrtvých Němců připadá 33 000 mrtvých Rumunů (to jim to fakt moc nešlo)?
  2.) Že z těch 33 000 mrtvých a NEZVĚSTNÝCH Rumunů, jež všichni udávají (a jen vy lžete, že jde výhradně o mrtvé) umřeli všichni?
  3.) Že ze 140 000 MRTVÝCH vojáků RA bylo jen 33 000 ruské národnosti? Tj. že jen zhruba 1/5 RA byla tvořena Rusy?
  Skrýt celý příspěvek

 • flanker.jirka
  20:34 01.04.2017

  PavolR: to teda mají :-) ale tam zase není ekonomická potřebnost a provázanost, spíše rivalita, nikde se nezmiňují o tom, že chtějí někoho napadat.

  PavolR: to teda mají :-) ale tam zase není ekonomická potřebnost a provázanost, spíše rivalita, nikde se nezmiňují o tom, že chtějí někoho napadat.

 • Gloton
  19:19 01.04.2017

  Když už se tu debatuje o národnostech, rasách, původu.......je evidentní, že genetický experiment s vytvořením rozumného inteligentního tvora schopného smysluplného života na naší ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Když už se tu debatuje o národnostech, rasách, původu.......je evidentní, že genetický experiment s vytvořením rozumného inteligentního tvora schopného smysluplného života na naší planetě se moc nepovedl a pomalu se začíná vymykat kontrole. Být to sw.simulace, udělal by se reset a začalo znovu. V naší realitě to bohužel spraví nejspíše jen "hardwarový reset", možná právě ta totální jaderná WW3.
  Skrýt celý příspěvek

 • Tesil
  18:51 01.04.2017

  Jura99 Spojenci uznali exilovou vládu s výhradami a pouze formálně i nadále udržovali kontakt s pr.Háchou.Pro Brity to byl jen spolek emigrantů.Hitler při zabírání Rakouska ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Jura99 Spojenci uznali exilovou vládu s výhradami a pouze formálně i nadále udržovali kontakt s pr.Háchou.Pro Brity to byl jen spolek emigrantů.Hitler při zabírání Rakouska zakázal WH přibližovat se k hranici s ČSR obával se střetu s naší armádou.
  Skrýt celý příspěvek

 • PavolR
  17:32 01.04.2017

  flanker.jirka: Tak to majú blbé, lebo zrovna v jednej zo susedných krajín, kde žije cez 3M Rusov, je takmer každý Američan. :D

  flanker.jirka: Tak to majú blbé, lebo zrovna v jednej zo susedných krajín, kde žije cez 3M Rusov, je takmer každý Američan. :D

 • flanker.jirka
  16:04 01.04.2017

  :-D tady je hodně veselo :-D a to stačí napsat vše co už stejně všichni víme, že armády jsou pro válčení a že se vždycky najde blbec, který válčit chce.
  Stačí jen dráždit kobru ...
  Zobrazit celý příspěvek

  :-D tady je hodně veselo :-D a to stačí napsat vše co už stejně všichni víme, že armády jsou pro válčení a že se vždycky najde blbec, který válčit chce.
  Stačí jen dráždit kobru bosou nohou. Už se o tom zmiňoval ruský prezident na summitu NATO v roce 2008, ale to by tam nesměli páni politici spát.
  https://www.unian.info/world/1...
  "Sorry jako," ale přece jen jde o sousední území s ekonomickou a etnografickou provázaností. Každý chce mít u souseda klid a ne americké poradce spolu s "nezávislými" neziskovkami.
  Skrýt celý příspěvek

 • Jura99
  15:23 01.04.2017

  Echo: Doufal jsem, že by stačilo napovědět. Tak tedy podrobněji. V červenci 1941 uznaly VB, SSSR a USA státní zřízení ČSR v emigraci. Dále dne 16.12.1941 prezident Beneš ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Echo: Doufal jsem, že by stačilo napovědět. Tak tedy podrobněji. V červenci 1941 uznaly VB, SSSR a USA státní zřízení ČSR v emigraci. Dále dne 16.12.1941 prezident Beneš konstatoval, že ČSR je ve válečném stavu s Německem a Maďarskem od data, kdy se na podzim 1938 dopustily proti ČSR agrese. A konečně ČSR se považovala být ve válečném stavu se všemi státy, které se nacházely ve válečném stavu s VB,USA, SSSR. (takže paradoxně by ČSR byla ve válce i se Sš, kdyby byl spojenci vůbec uznán). Dále 12.12.1943 Beneš uzavřel smlouvu mezi ČSR a SSSR o poválečném uspořádání. Z uvedeného je patrné, že nejpozději od poloviny roku 1941 si ČSR už mezi Spojenci zasloužila právo na poválečnou existenci a uznání právní kontinuity s předmnichovskou republikou. Proto SNP z poloviny roku 1944 už nemělo zhola žádný vliv na to, jestli se ČSR ocitla na straně vítězů, to je prostě blábol.
  Skrýt celý příspěvek

 • palo satko
  14:56 01.04.2017

  Predvčerom som bol na filme Masaryk. Ten pribeh je prikladom, že "zapadny civilizačny okruh" nema chybu, dokial je dost chlastu, kokainu a pobehlic. Ked nastanu u nas problemy, tak ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Predvčerom som bol na filme Masaryk. Ten pribeh je prikladom, že "zapadny civilizačny okruh" nema chybu, dokial je dost chlastu, kokainu a pobehlic. Ked nastanu u nas problemy, tak nas necha v nich necha samych. Od čias Mongolov až po Adolfa.
  Skrýt celý příspěvek

 • Echo
  14:02 01.04.2017

  Jura99 -> "SNP mi hovori. Ale pokud je rec o mezinarodnim uznani Slovenska za ucastnika protihitlerovske koalice, nemelo zadny vliv." ..... problemy s chapanim textu?

  Skusim to ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Jura99 -> "SNP mi hovori. Ale pokud je rec o mezinarodnim uznani Slovenska za ucastnika protihitlerovske koalice, nemelo zadny vliv." ..... problemy s chapanim textu?

  Skusim to napisat inak, SNP malo dost podstatny podiel na tom aby Ceskoslovenska republika bola po vojne na strane vitazov. Aj napriek tomu, ze pocas vojny Protektorat makal pre Nemcov a Slovensky stat asistoval Nemcom pri kazdej prilezitosti.
  Skrýt celý příspěvek

 • siggi
  11:56 01.04.2017

  Juro, a ve které košařisku jsi historii ve svém podání studoval? Že ty kujóne ses raději věnoval hrátkám s kozou Rózou, že?

  Juro, a ve které košařisku jsi historii ve svém podání studoval? Že ty kujóne ses raději věnoval hrátkám s kozou Rózou, že?

 • Jura99
  10:48 01.04.2017

  Falko: SNP mi hovori. Ale pokud je rec o mezinarodnim uznani Slovenska za ucastnika protihitlerovske koalice, nemelo zadny vliv. A to je predmet diskuse.

  Falko: SNP mi hovori. Ale pokud je rec o mezinarodnim uznani Slovenska za ucastnika protihitlerovske koalice, nemelo zadny vliv. A to je predmet diskuse.

 • Jura99
  10:45 01.04.2017

  Tom75: smejes se trochu sam sobe, ze Mussolini zprostredkoval mnichovskou schuzku se dozvis celkem vsude. BTW Hitler ani moc netrval na mirovem reseni, dokonce mu bylo lito ze ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Tom75: smejes se trochu sam sobe, ze Mussolini zprostredkoval mnichovskou schuzku se dozvis celkem vsude. BTW Hitler ani moc netrval na mirovem reseni, dokonce mu bylo lito ze neukazal svetu co umi jeho armada. CSR podcenoval, asi tak jako nas podcenuje zahranici obecne dodnes.
  Skrýt celý příspěvek

 • Falko
  10:43 01.04.2017

  Jura 99 SNP vam asi nehovori nic.Druha vec, mi Slovaci sme boli za vojny aj po vojne kazdemu ukradnuty.Keby nebola prva republika,tak by sme teraz boli sucast Madarska,kustik by si ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Jura 99 SNP vam asi nehovori nic.Druha vec, mi Slovaci sme boli za vojny aj po vojne kazdemu ukradnuty.Keby nebola prva republika,tak by sme teraz boli sucast Madarska,kustik by si ukradlo Polsko.Po tretie pisal som o prevaznych pocitoch ,ludi tej doby.Ci boli zalozene na racionalnych zakladoch tazko povedat.Pravda je vzdy niekde uprostred,nic nebolo take ciernobiele.
  Echo ,to upresnenie som napisal pretoze prispevok,ze si za to mozeme sami vyznel velmi pausalizujuco.Inak s Vami plne suhlasim.
  Skrýt celý příspěvek

 • Jura99
  10:38 01.04.2017

  Fenri: na stavbach vidite hlavne Rusiny, vim ze si je pletete s Volynaky, tak pripominam ze je to maly narod zijici jizne od karpatskeho oblouku a puvod je udajne z balkanskeho ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Fenri: na stavbach vidite hlavne Rusiny, vim ze si je pletete s Volynaky, tak pripominam ze je to maly narod zijici jizne od karpatskeho oblouku a puvod je udajne z balkanskeho smeru. Tim a take tisiciletou ucasti v uherske risi jsou trochu tmavsi.
  Jinak kam prosim vas dezertovalo 20tis Rumunu ?! K Nemcum? Nebo se toulalo po CSR?
  K tem pohybum narodu na vychode, uplne vam vypadli mongolove, kteri z vychodu na zapad tlacili pred sebou puvodni obyvatelstvo. Kdo neutekl, ten skoncil. Takze znovu, pozdejsi Ukrajinci na zapad, pozdejsi rusove na sever a severovychod.
  Skrýt celý příspěvek

 • tom75
  10:16 01.04.2017

  Jura99 ze mussolini spiskal mnich.dohodu dlouho sem se ta nezasmal to 99 bode urvote rok kdys ses narodil

  Jura99 ze mussolini spiskal mnich.dohodu dlouho sem se ta nezasmal to 99 bode urvote rok kdys ses narodil

 • tom75
  10:16 01.04.2017

  Jura99 ze mussolini spiskal mnich.dohodu dlouho sem se ta nezasmal to 99 bode urvote rok kdys ses narodil

  Jura99 ze mussolini spiskal mnich.dohodu dlouho sem se ta nezasmal to 99 bode urvote rok kdys ses narodil

 • Sokrates
  10:05 01.04.2017

  Síce trochu od témy, ale súvisí to s ruským zbrojným priemyslom. V minulosti tu niektorí diskutéri vyjadrili pochybnosti nad tým, že Rusko už uzavrelo s Egyptom zmluvu na nákup cca ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Síce trochu od témy, ale súvisí to s ruským zbrojným priemyslom. V minulosti tu niektorí diskutéri vyjadrili pochybnosti nad tým, že Rusko už uzavrelo s Egyptom zmluvu na nákup cca 50 MiG-35 (resp. MiG-29M2). Včera sa objavili na internete prvé fotografie nového MiGu v egyptských farbách, čo v podstate potvrdzuje, že dodávka prvých kusov bude o pár týždňov pripravená.
  http://ic.pics.livejournal.com...
  Skrýt celý příspěvek

 • Luky
  09:56 01.04.2017

  To byl jen Jurův apríl.

  Jsou to ale divné debaty, jak z druhý poloviny 19. století. Začne to geneticky agresivníma Rusákama a přeleze do "lépekrevných" modrookých Ukrajinců. Že ...
  Zobrazit celý příspěvek

  To byl jen Jurův apríl.

  Jsou to ale divné debaty, jak z druhý poloviny 19. století. Začne to geneticky agresivníma Rusákama a přeleze do "lépekrevných" modrookých Ukrajinců. Že by přitom seveřani byli historicky vzorem altruizmu a původem evropského humanismu, to se říci nedá.
  Mě přijde srandovní jak málo stačí aby se společnost posunula od myšlenek zbližování a integrace k nacionaistickým, etnickým a genetickým úvahám. Doba tomu holt přeje.
  ----
  mezitím se tu objevil Cervusův příspěvek: z pohledu maloměšťáckého blahobytu byla monarchie třeba fajn, ale ty problémy otevřít si někde české gymnázium, na ouřadech gůten tág a spousta drobnýho i míň drobnýho útlaku. S tím se potomci slavného českého rytířstva, zemanstva i lupičstva nemohli smířit. V tomhle jsem hrdý Čech, že jsme si tu kotlinu uhájili a když si chci zanadávat, tak řeknu do prdele a ne šajze.
  Skrýt celý příspěvek

 • Takeda
  09:50 01.04.2017

  :-D To je debata, laik žasne, historik pláče

  :-D To je debata, laik žasne, historik pláče

 • CerVus
  09:43 01.04.2017

  V 38 se bojovat nemělo. Nemělo smysl nechat si vybombardovat města a pozabíjet armádu, když nás jediný spojenec hodil přes palubu. Tady byla už chyba se tolik vázat na Francii, ...
  Zobrazit celý příspěvek

  V 38 se bojovat nemělo. Nemělo smysl nechat si vybombardovat města a pozabíjet armádu, když nás jediný spojenec hodil přes palubu. Tady byla už chyba se tolik vázat na Francii, která nás využívla stejně jak za komárů Rusáci (kanon futr). Německo bylo náš soused, z první války jsme si nenesli zlou krev, nebyl důvod se stavět přímo proti nim, ale spíše se s nimi snažit vyjít. Navíc když tu 20% obyvatel tvořili němci. Já na to teda koukám jako monarchista. Podle mě byla už chyba rozvrat Rakouské monarchie. Pokud by jsme byli jeden velký stát, nemuselo se nic z toho později stát. Ale to jsou kdyby.
  Skrýt celý příspěvek

 • Jura99
  09:40 01.04.2017

  Echo: CSR samozrejme nic pro Nemce nevyrabela, byla okupovana a vyrobu ridili Nemci. Rovnez zadni vojaci CSR nebojovali proti Spojencum. Kontinuitu existence CSR uznali zapadni ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Echo: CSR samozrejme nic pro Nemce nevyrabela, byla okupovana a vyrobu ridili Nemci. Rovnez zadni vojaci CSR nebojovali proti Spojencum. Kontinuitu existence CSR uznali zapadni Spojenci a loutkove utvary Sš a Protektorat uznany nebyly.
  Fenri: kdyz me rusofil oznaci za pomatence, tesi me to.
  Skrýt celý příspěvek

 • fenri
  09:09 01.04.2017

  Musím říct, že po přečtení Jurova příspěvku z 07:29 jsme fascinován, co všechno může vylézt z našich škol. Milý Juro, vem si školní atlas, vem si historický atlas, popros někoho ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Musím říct, že po přečtení Jurova příspěvku z 07:29 jsme fascinován, co všechno může vylézt z našich škol. Milý Juro, vem si školní atlas, vem si historický atlas, popros někoho dospělého ať ti namaluje časovou osu a začni bádat.
  Na ukrajině žilo obyvatelstvo zpravidla označované jako Poljané (slovanské, autochtonní), Černigovci a další. Po Dněpru ze severu, z pozdějšího Ruska přišli Vikingové, kteří si část obyvatel podmanili. V jejich družinách byla i směs obyvatel baltického, ugrofinského a severoslovanského (Severjané) původu, zvaná Ruotsi, Ruosi, Rusi, kteří měli své jádro v okolí Ladogy, Suzdalu, Novgorodu... na severu.
  POTOM začali Tataři obsazovat podněpří. Elita (vikinžtí Rjurikovci) se vrátila na sever, protože cesta do Byzance (o kterou jim šlo) byla přerušena a Tataři byli poněkud nepříjemní sousedé. Samozřejmě prosté obyvatelstvo se cesty na sever z valné části nezůčastnilo a zůstalo pod novými pány, Tatary (kteří jim ukázali, zač je toho v tatarii loket). Žádná cesta na západ za jakýmisi západními Vikingy se nikdy nekonala. Ruotsi se vrátili do svých bažin a lesů na pomezí normanské sféry vlivu a věnovali se kratochvilným bratrovražedným válkám mezi sebou i sousedy. Dál byli v dotyku se seveřany normanského i ugrofinského původu. Občas dostali radostnou návštěvu z jihu, která jim někdy šeredně nabančila a odvlekla ženské do otroctví a harémů, jindy oni šeredně nabančili jim a měli chvíli klid a mohli se zase vraždit mezi sebou. Občas jim platili daně, asi jako my Frankům, Němcům, jindy zase ne. Většinou se každý staral o sebe, protože to bylo fakt daleko a krajina na snadné cesty nebyla. Jejich moc pomalu a postupně rostla, zatímco moc Tatarů pomalu upadala. Celý příběh. Nekoná se tam žádný exodus Ukrajinců na západ (ten se děl až v 90. letech 20. stol) , ani křížení s hypotetickými Vikingy na západ od Tatarské říše (žádní tam nebyli).
  Skrýt celý příspěvek

 • fenri
  08:41 01.04.2017

  Překlep v příspěvku: 08:29 - myslel jsem pochopitelně exoDu, ne exotu. T9 je někdy přepilná...

  Překlep v příspěvku: 08:29 - myslel jsem pochopitelně exoDu, ne exotu. T9 je někdy přepilná...

 • fenri
  08:39 01.04.2017

  K Rumunům Juro: a zase kecáte, jako obvykle. Číslo: 33 241, které uvádíte jako padlých, je ve skutečnosti všude (třeba zde: ...
  Zobrazit celý příspěvek

  K Rumunům Juro: a zase kecáte, jako obvykle. Číslo: 33 241, které uvádíte jako padlých, je ve skutečnosti všude (třeba zde: http://www.listy.cz/archiv.php... uváděno jako počet padlých a NEZVĚSTNÝCH (tedy převážně dezertérů) Viz. třeba zde: http://www.reflex.cz/clanek/hi... Takže na hřbitovech máme doloženo nějaký 12tisíc+ mrtvých Rumunů, kteří zabili cca 2 500 doložených (v reálu asi více) Němců a máme věřit, že jich 33 000 padlo a nikdo nedezertoval? To shazujete ty rumunské vojáky mnohe víc, než prostým přiznáním, že nechtěli válčit po boku sovětů proti Němcům a prostě šli domů.
  Prosím, neshazujte se pletením si západu a severu (viz předchozí text) a záměrným lhaním a zamlčováním (mrtvý+dezertéři=mrtví).
  Takže znovu: opravdu tvrdíte, že Rusů u nás padlo stejně jako Rumunů?
  Mimochodem nejhůře se na území ČSR chovali k místním právě Rumuni.
  Skrýt celý příspěvek

 • Echo
  08:35 01.04.2017

  Jura99 -> A aky vplyv malo uznanie/neuznanie Slovenskeho statu na to, ze CSR nebola po vojne brana ako porazeny stat? Vezmi si, ze CSR fabriky vyrabali pre Nemcov o stosest, CSR ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Jura99 -> A aky vplyv malo uznanie/neuznanie Slovenskeho statu na to, ze CSR nebola po vojne brana ako porazeny stat? Vezmi si, ze CSR fabriky vyrabali pre Nemcov o stosest, CSR vojaci bojovali proti Spojencom a napachali kopec zverstiev. Preco sme teda boli na strane vitazov?
  Skrýt celý příspěvek

 • fenri
  08:29 01.04.2017

  Pro Juru99: "sklízení stepí" probíhalo (překvapivě) na stepích. Tedy černozemích od Dněstru po Kubáň. Jinými slovy - ne v oblasti Moskalů - Moskevského, Vladimirského či ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Pro Juru99: "sklízení stepí" probíhalo (překvapivě) na stepích. Tedy černozemích od Dněstru po Kubáň. Jinými slovy - ne v oblasti Moskalů - Moskevského, Vladimirského či Suzdalského knížectví. Ta byla v lesnaté a bažinaté krajině.
  Pokud podle Vás Ukrajinci utekli na Západ, kde se smísili s Vikingy, nabízí se několik otázek:
  -kdy se ti vaši vikingoukrajinci ze západu vrátili?
  -kde se na západ od Tatarů vzali Vikingové? (pro vaše info, milý pomatenče, na západ byli Maďaři, Valaši, Moldavané a na severozápad Poláci. Po Vikinzích v horách Bukoviny, podněstří či Haliči ni vidu a slechu, natož aby mohli geneticky formovat tam údajně utečivší Ukrajince.
  -proč se Ukrajinci křížili s Vikingy na 8Zpadě (ačkoliv tam žádní Vikingové nebyli) a nekřížili se s Tatary, kteří agresivně ovládali jejich území?
  -proč se Rusové nekřížili s Vikingy a dalšími severskými národy, když s nimi sousedili a sdíleli elitu?
  -proč typický Rus vypadá spíš jako Švéd a typický Ukrajinec (radno zříti na našich stavbách) je šlachovitý tmavovlasý typ?

  Prosím o uvedení detailů onoho ukrajinského západního exotu, stejně jako detaily o populaci Vikingů ležící na západ od Ukrajiny či tatarských území. Bude převrat v dějinách.
  Skrýt celý příspěvek

 • Jura99
  08:18 01.04.2017

  Echo: spíš než SNP zavážilo, že se nikdo ze Spojenců neobtěžoval Slovenský štát vůbec uznat, takže de jure pro ně vůbec neexistoval. VB jej uznala pouze de facto a SSSR jej uznal ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Echo: spíš než SNP zavážilo, že se nikdo ze Spojenců neobtěžoval Slovenský štát vůbec uznat, takže de jure pro ně vůbec neexistoval. VB jej uznala pouze de facto a SSSR jej uznal ještě v době, kdy byl parťákem hitlerovské koalice, po změně stran v červnu 41 Stalin uznání Sš zrušil. Jinak láska k Sovětskému Svazu určitě byla v Česku po válce obrovská, tvrzené osvobození byla velká zásluha, volby prostě vyhrát museli. Němci spáchali hrůzu krutostí, kdyby nás osvobodili Marťani, určitě by vyhráli nejbližší volby. Naproti tomu na Slovensku se až do SNP nikomu nic moc nedělo, mimo Židů, což zase velká část Slováků tolerovala nebo dokonce schvalovala, takže žádný velký šok z éry 1939-1944(5) na Slovensku nebyl, takže nebyl důvod volit ve volbách údajné osvoboditele. Ovšem druhé volby v roce 1948, které se bohužel nekonaly, by ani v Česku už KSČ nevyhrála.
  Skrýt celý příspěvek

 • Echo
  08:08 01.04.2017

  Falko -> ano na Slovensku vyhrala volby DS, 1948 som uz bral v Ceskoslovenskom meradle.

  Jura99 -> " Že se Slováci ocitli v sovětské sféře vlivu, za to ani tak nemohli Češi, jako ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Falko -> ano na Slovensku vyhrala volby DS, 1948 som uz bral v Ceskoslovenskom meradle.

  Jura99 -> " Že se Slováci ocitli v sovětské sféře vlivu, za to ani tak nemohli Češi, jako to, že jste prohráli válku. S poraženým není žádný soucit a poražený si nemůže volit nejbližší budoucnost."

  .... toto je uz riadna somarina. Po vojne bola obnovena CSR na strane vitazov, narozdiel od Madarska napriklad. SNP celkom zavazilo, ze CSR nebola po vojne brana ako porazeny stat. A o povojnovych sferach vplyvu sa rozhodlo na Jalte ak sa nemylim.
  Skrýt celý příspěvek

 • Jura99
  08:00 01.04.2017

  Ropu v Arktidě si Rusové budou moc za deset let akorát tak namazat na chleba. Hlavní odběr (doprava) teď už nepochybně přejde na alternativní paliva (vodík, elektro) a zbytek ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Ropu v Arktidě si Rusové budou moc za deset let akorát tak namazat na chleba. Hlavní odběr (doprava) teď už nepochybně přejde na alternativní paliva (vodík, elektro) a zbytek spotřeby ropy (chemický průmysl) povede k přebytku ropy na trhu. Pokud se Rus orientuje na dolování surovin ze země, tak mě to nepřekvapuje, jiný způsob získání peněz neumí.
  Skrýt celý příspěvek

 • Jura99
  07:57 01.04.2017

  GAVL: ale no tak, píšete hlouposti. Např. konstrukci protistátního spikleneckého centra v čele se Slánským mají na svědomí Sověti skrze pokyny zde přítomných sovětských poradců ...
  Zobrazit celý příspěvek

  GAVL: ale no tak, píšete hlouposti. Např. konstrukci protistátního spikleneckého centra v čele se Slánským mají na svědomí Sověti skrze pokyny zde přítomných sovětských poradců (defacto spíš vládců-správců zdejší sovětské čs. kolonie). Píku má zase na svědomí Vaš, agent NKVD. Rok 68, kdy byla šance se od mongolotatarů odpojit zase zadusili. Fenri sice správně tvrdí, že hodně to tlačil Gomulka s Ulbrichtem, to ale vykonavatele Sověty nijak neomlouvá. Mnichovskou dohodu taky spískal Mussolini, ale Hitlera to neomlouvá.
  Skrýt celý příspěvek

 • GAVL
  07:51 01.04.2017

  Celá kampaň proti Rusku má jediný smysl a to odříznout Rusko od ropy v Arktidě.

  Co se týče toho co se tu dělo za komunistů, tak by si měl být každý jist, že ty prasárny jsme si ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Celá kampaň proti Rusku má jediný smysl a to odříznout Rusko od ropy v Arktidě.

  Co se týče toho co se tu dělo za komunistů, tak by si měl být každý jist, že ty prasárny jsme si tady dělali sami. Moskva chtěla vidět výsledky. To jakým způsobem toho dosáhnem jim bylo celkem jedno.
  Skrýt celý příspěvek

 • fenri
  07:38 01.04.2017

  Jura99: Doporučuji vám pro začátek pouhý pohled do atlasu, než začnete psát podobné debility.

  Jura99: Doporučuji vám pro začátek pouhý pohled do atlasu, než začnete psát podobné debility.

 • Jura99
  07:37 01.04.2017

  fenri: počet padlých Rumunů za osvobození ČSR zase uměle zmenšujete. Ok, já tvrdil 60tis., vy zase 10-15tis. Podle zdroje na válka.cz bylo 33241 padlých a 33254 raněných. Jen na ...
  Zobrazit celý příspěvek

  fenri: počet padlých Rumunů za osvobození ČSR zase uměle zmenšujete. Ok, já tvrdil 60tis., vy zase 10-15tis. Podle zdroje na válka.cz bylo 33241 padlých a 33254 raněných. Jen na zvolenském hřbitově má být 10504 pohřbených Rumunů. Osvobodili 1722 obcí z toho 31 měst.
  Skrýt celý příspěvek

 • Jura99
  07:29 01.04.2017

  fenri: je to přesně obráceně, Ukrajinci mají v krvi víc Vikinga a Rusové víc Tatara. Důvod je prostý, mongolotatarský vpád tlačil obyvatele bývalé Kyjevské Rusi na severovýchod ...
  Zobrazit celý příspěvek

  fenri: je to přesně obráceně, Ukrajinci mají v krvi víc Vikinga a Rusové víc Tatara. Důvod je prostý, mongolotatarský vpád tlačil obyvatele bývalé Kyjevské Rusi na severovýchod (budoucí Rusové) a na západ (budoucí Ukrajinci). Ti na západě (dnešní Ukrajinci) se dále míchali s Varjagy (švédští Vikingové), kteří migrovali přes ukrajinský Dněpr do Černého moře. Proto je každý druhý Ukrajinec modrooký blonďák. Rusové se naopak míchali s těmi Mongolotatary, proto jsou tak agresivní a dobyvační.
  Skrýt celý příspěvek

 • Jura99
  07:22 01.04.2017

  Falko: na Slovensku po válce ani nemohla vyhrát prosovětská polická strana. Ale nikoliv z důvodu, že by snad Slováci prohlídli co je komunismus zač, ale prostě jenom proto, že jim ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Falko: na Slovensku po válce ani nemohla vyhrát prosovětská polická strana. Ale nikoliv z důvodu, že by snad Slováci prohlídli co je komunismus zač, ale prostě jenom proto, že jim SSSR porazil samostatný Slovenský štát a volba by znamenala volit svého pokořitele. Že se Slováci ocitli v sovětské sféře vlivu, za to ani tak nemohli Češi, jako to, že jste prohráli válku. S poraženým není žádný soucit a poražený si nemůže volit nejbližší budoucnost. Obdobně ty nářky z výměny slovenské koruny za novou v poměru 1:1, že ta slovenská údajně měla být silnější. To je opět nepochopení situace, měna poraženého státu má hodnotu toaletního papíru, kurs 1:1 byl více než férový.
  Skrýt celý příspěvek

 • stanik84
  23:51 31.03.2017

  Falko: něco na tom bude. Nepřísluší mi zpochybňovat zásluhy SSSR za osvobození našeho území. Ani nebudu předstírat nějakou lásku k Němcům. Tolik utrpení, kolik způsobili a mých ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Falko: něco na tom bude. Nepřísluší mi zpochybňovat zásluhy SSSR za osvobození našeho území. Ani nebudu předstírat nějakou lásku k Němcům. Tolik utrpení, kolik způsobili a mých předků, kolik zabili se ani odpustit asi nedá.

  Ale vzpomenu si na babičku, která říkávala, že Němci za protektorátu dali lidem práci.

  Můj děda, jen kvůli tomu, že nechtěl dát pole do JZD, dostal další pole navíc a ty musel ručně obdělávat. Táta nebyl v KSČ a byl označen za nespolehlivého a na vojně ho nesměli povýšit víc, jak na vojína. Navíc strejda utekl 68 do Kanady.

  Známému zabilii na čáře bráchu a jeho tátu postřelili, chtěli emigrovat - byl poslanec. V 90. letech o tom byl pořád v TV

  https://cs.m.wikipedia.org/wik...
  Skrýt celý příspěvek

 • dusan
  23:32 31.03.2017

  Táto úvaha mi pripadá dosť komická ...

  Rusko je existenčne závislá na prísune devíz za suroviny od západu .... prípadný konflikt by tento prísun zastavil ... a Rusko by ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Táto úvaha mi pripadá dosť komická ...

  Rusko je existenčne závislá na prísune devíz za suroviny od západu .... prípadný konflikt by tento prísun zastavil ... a Rusko by skrachovalo.....

  Rusko je ekonomicky na úrovni cca Talianska .... a to asi nik nepovažuje za veľmoc.

  Samozrejme, je to jadrová veľmoc ... ale to je i napr. i Izrael .... x-násobne ekonomicky vyspelejší štát a ani ten nie je považovaný za veľmoc ....

  Rusko je silný regionálny hráč .... ale o pozícii bipolárneho sveta z čias studenej vojny už môže len snívať .... resp., už sa rodí ale v tandeme Čína - USA : )
  Skrýt celý příspěvek

 • Tesil
  23:20 31.03.2017

  Wenet01Tradice by vznikla a my bychom nemuseli stále od někud dolovat hrdiny.Takže i kolaboraci můžeme považovat za způsob přežití.Čechy viděl Hitler raději u strojů to je ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Wenet01Tradice by vznikla a my bychom nemuseli stále od někud dolovat hrdiny.Takže i kolaboraci můžeme považovat za způsob přežití.Čechy viděl Hitler raději u strojů to je pravda,pokud Heydrich prohlásil, že Čech je česky mluvící Němec,to něčem vypovídá.
  Většina ztrát připadá v Protektorátu na Židy a to neřeší vztah k Čechům,protože Židy Němci likvidovali stejně tak v Říši na Slovensku i v Maďarsku.
  Skrýt celý příspěvek

 • PavolR
  22:55 31.03.2017

  fenri:
  Skýti boli indoiránske etniká a Rusi rovnako ako aj Maďari sa od nich snažia odvodzovať pôvod iba pre to, aby mali čo najstaršiu písomnú zmienku o sebe ... miešať sa mohli ...
  Zobrazit celý příspěvek

  fenri:
  Skýti boli indoiránske etniká a Rusi rovnako ako aj Maďari sa od nich snažia odvodzovať pôvod iba pre to, aby mali čo najstaršiu písomnú zmienku o sebe ... miešať sa mohli možno tak v nejakých hraničných oblastiach.
  Momentálne sa mi zdá, že je mimo hlavné akademické kruhy tendencia byť hrdý na "megaslovanských" Vikingov a škandinávske runové písmo prehlasovať za pôvodné slovanské, na rozdiel od "cirkvou nanútenej" cyriliky. Niektorí idú ešte ďalej a hľadajú slovanské písmo na jaskynných maľbách.
  + šíri sa aj tam dnes taká moderná téza, že ich dejiny sú samozrejme kompletne sfalšované (cirkvou atď.) a všetko je úplne inak. Nemôže samozrejme chýbať viera v predkov ovládajúcich vesmírne technológie, spomienky na ktoré majú Slovania zakódované v génoch a ruskí vedci už pokročili v dešifrovaní. ;)
  Ale netuším, čomu z toho guláša je náchylná veriť aká časť populácie, lebo, že je tým zaspamovaný web a sociálne siete, je jedna vec, reálny dosah druhá.
  Skrýt celý příspěvek

 • Falko
  22:51 31.03.2017

  Echo na upresnenie : Slováci nechceli komunistov zvolili si DS,ktorá mala na Slovensku 62%.Bohužiaľ v celoštátnom meradle to bolo len 14%.Je to ľahko overiteľné.U nás mali ľudia ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Echo na upresnenie : Slováci nechceli komunistov zvolili si DS,ktorá mala na Slovensku 62%.Bohužiaľ v celoštátnom meradle to bolo len 14%.Je to ľahko overiteľné.U nás mali ľudia horšie spomienky z vojny na Rusov ,ako na Nemcov.To tvrdím na základe viacerých rozhovorov z ľuďmi ,čo druhú svetovú prežili.Preto u nás komunistov nikto nechcel,navyše sme boli katolícka(katolík=nekomunista) krajina plná sedliakov(myslené v dobrom ako sa hovorí -Zdravý sedliacky rozum.Preto sa často neprávom vyskytovali tie výčitky a výhovorky na českých bratov,ľudia u nás im dávali za vinu to ,že sme skončili vo východnej sfére vplyvu v horších podmienkach,ako cez vojnu.Bohužiaľ nech by vyhral ktokoľvek, o tom kde budeme najbližších 44 rokov smerovať už bolo rozhodnuté oveľa skôr bez nás Čechoslovákov.
  Skrýt celý příspěvek

 • Wenet01
  22:43 31.03.2017

  V roce 39 už by nevznikla žádná tradice...oč víc ran by Hitler dostal o to déle by mu trval další rozjezd a měl čas nás masakrovat...pokud jsme se na to vykašlali v roce 38 (což ...
  Zobrazit celý příspěvek

  V roce 39 už by nevznikla žádná tradice...oč víc ran by Hitler dostal o to déle by mu trval další rozjezd a měl čas nás masakrovat...pokud jsme se na to vykašlali v roce 38 (což považuji za chybu), dokážu překousnout rok 39 jako taktiku národního přežití. Taky není dobré zapomínat, že v té době jsme měli v živé paměti první světovou, každý starší chlap byl na frontě za Rakousko nebo v legiích a legendy o naší neschopnosti bojovat vznikaly až dlouho po druhé světové válce s dalšími generacemi, tehdy to tak nikdo nebral a jako nebezpečí pro budoucí hrdost to dle všech zápisech z té doby zřejmě nikdo nevnímal...o českých vojácích se konečně nenávistně vyjadřoval i sám Hitler a legionářskou tradici musel vnímat, když zatvrzele odmítal vyslat české vlastizrádce na východní frontu s tím, že nemíní zásobovat Svobodovu armádu přeběhlíky.
  Sympatie jsou hezké, ale divize to nejsou a ani by nebyly.
  A život v Polsku byl selankou proti Bělorusku např. tohle nejde srovnávat...sta-tisíce mrtvých je myslím dost na to, aby o našem poměru k říši pochyb nebylo...
  Skrýt celý příspěvek

 • Wenet01
  22:32 31.03.2017

  Dost tam jede to Slovanství, včetně pohanského návratu k "dávným tradicím", obecně je rus hrdý na to, že je rus a Rurik ničemu nevadí, ostatně za megaprachy se tam teď natočil film ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Dost tam jede to Slovanství, včetně pohanského návratu k "dávným tradicím", obecně je rus hrdý na to, že je rus a Rurik ničemu nevadí, ostatně za megaprachy se tam teď natočil film s výmluvným názvem Viking popisující život sv. Vladimíra tj. zrovna takového vikinga a taky nevikinga...Každopádně těžko taky říci, jak vypadali zmínění Skythové, mohli to taky být i modroocí blonďáci, stejně třeba i Sarmati. To už nikdo neví. Blonďatí byli svého času ostatně i Řekové. Skythové Oráči z Herodota coby Slované zní sice lákavě, ale dnes se ta teorie spíš pomíjí.
  Směs je samozřejmá, ale nordickou germánskou rasu pučicící paradoxně zrovna v nejvíce namíchaných germánech ze střední Evropy si vymyslel Hitler. Slovan byl dle mého v průměru podobný germánovi viz. ono jméno dodnes užívané. Rusko jak píšete je samozřejmě výsledkem Slovanské migrace stejně jako náš stát, a co je nejblíže praslovanskému území o tom se hádají vědci sto padesát let...dle mého spíš než Ukrajina kde krom Skythů a dalších kočovníků ještě vyháněli Hunové Góty by to mohlo být dnešní Bělorusko v oblasti Pripjaťských bažin a Polesí.
  Skrýt celý příspěvek

 • fenri
  22:00 31.03.2017

  Echo: +1

  Echo: +1

 • fenri
  21:58 31.03.2017

  Wenet: Slovani mají spíš kořeny u Skythů, přes zarubiněckou a černjachovskou kulturu. Tedy spíše z poměrně teplých a slunných oblastí stepí nad Černým mořem. Tam se víc hodí ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Wenet: Slovani mají spíš kořeny u Skythů, přes zarubiněckou a černjachovskou kulturu. Tedy spíše z poměrně teplých a slunných oblastí stepí nad Černým mořem. Tam se víc hodí pigmentace. Bledí Rusové spíše odpovídají severskému typu s menší insolací. Samozřejmě vše je to velmi promíchané, najdeme mraky Ukrajinců, co by mohli hrát ve Vikinzích, stejně jako kvanta přičmoudlých Rusů (ostatně jeden z největších ruských umělců byl tak trošku černoch :-DD). Platí to jen VELMI volně a přibližně.
  Ale řekl bych, že ačkoliv se dost Rusů považuje za největší slovanský národ (zatímco nejstarším slovanským národem jsou, jak známo, hejslováci ;-)), ve skutečnosti budou Ukrajinci asi o dost praslovanům bližší. I když u nich je otázka, nakolik jsou překryti tatarskou krví. Přecijenom za Zlaté hordy byly černozemě kolem Dnepru přehojně zkrápěny asijským séměm.
  Ani nevím, zda teď u Rusů frčí to, že jsou megaSlované, nebo už spíš jsou hrdí na vikingský původ (byť samozřejmě jde o původ levobočka :-)). Ale ta směsná nordická teorie o původu Rusů mipřijde nejblíže realitě, stejně jako Ukrajinci mají hodně slovanské jádro, "jen" překryté tatarským "sklízením stepi".
  Skrýt celý příspěvek

 • Tesil
  21:53 31.03.2017

  Wenet01Bojovat se samozřejmě mělo i v r.39 získali bychom sympatie nepacifistické části obyvatel Francie a Británie.Hlavně by ale vznikla tradice, na kterou je možno navazovat.A ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Wenet01Bojovat se samozřejmě mělo i v r.39 získali bychom sympatie nepacifistické části obyvatel Francie a Británie.Hlavně by ale vznikla tradice, na kterou je možno navazovat.A jak uvádíš ke ztrátám došlo i bez boje.
  Ani život v Protektorátu nebyl zas tak nesnesitelný v porovnání třeba s Polskem.
  Skrýt celý příspěvek

 • Echo
  21:45 31.03.2017

  Rusobijstvo je dnes v kurze, ale za kazdu cenu zosmiesnovat a spochybnovat zasluhy ZSSR v boji proti Nemecku je uz troska debilizmus. ZSSR stratil v 2. svetovej vojne takmer 27 ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Rusobijstvo je dnes v kurze, ale za kazdu cenu zosmiesnovat a spochybnovat zasluhy ZSSR v boji proti Nemecku je uz troska debilizmus. ZSSR stratil v 2. svetovej vojne takmer 27 000 000 ludi! Uvedomujete si vobec to cislo? Nespochybnujem, ze za mnoho obeti si Sovieti mohli sami svojou neschopnostou ci neskusenostou, ale 27 milionov zmarenych zivotov nuti premyslat.

  Bez LL by ZSSR isto prehral vojnu -> k zastaveniu Nemcov pred Moskvou doslo aj bez Lend - Lease. Samozrejme, ze tieto dodavky Sovietom ulahcili zivot, ale zrejme by to nakoniec slo aj bez nich.

  ZSSR zacal vojnu spolu s Nemeckom -> ako Slovak, radsej mlcim kto zacal a kto sa neskor pridal.

  1948 -> za toto si mozme prakticky sami, da sa povedat, ze ludia komunistov chceli, bohuzial

  A ak by ma tu niekto chcel obvinovat, ze som nejaky zastanca komunistov ci ZSSR. Moj dedo z matkinej strany sa vratil zo sovietskeho zajatia v 1947 a prakticky cely zivot mal opletacky so stranou. Dedo z otcovej strany zase v 1943 dezertoval zo slovenskej armady a nasledne nechcel k partizanom, po vojne mu to rezim a par "kamaratov" komunistov dalo riadne vyzrat. No napriek tomu nemam potrebu zbytocne pindat na ZSSR ci Rusko.
  Skrýt celý příspěvek

 • cejkis
  21:44 31.03.2017

  Článek o rozdělení vlivu je dle mého názoru zcela chybně založen na tezi, že Rusko chce nějakou sféru vlivu.

  Rusko chce dvě věci:
  1) aby se už žádný Američan nepokoušel pomocí ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Článek o rozdělení vlivu je dle mého názoru zcela chybně založen na tezi, že Rusko chce nějakou sféru vlivu.

  Rusko chce dvě věci:
  1) aby se už žádný Američan nepokoušel pomocí úplatků ukrást nerostné bohatství Ruska
  2) aby se už źadný Američan, Saud či Katar nepokoušel vytěsňovat dodávky zemního plynu do EU neboť na tom stojí hospodářství Ruska.

  Tedy celé to muže být dohoda Ruska a US o dodávkách plynu do EU. Ve výsledku už nebude žádoucí tvořit plynové trasy skrze Gruzii, Turecko, Sýrii a Ukrajinu tím, že se budou tyto země zvát do NATO či se jim skrze proxy armády bude měnit politické vedení za loajální.
  Skrýt celý příspěvek

 • Wenet01
  21:35 31.03.2017

  Fenri...radost Vás číst i když člověk nemusí souhlasit se vším...kupříkladu toho snědého slovana jste sebral kde? Germáni říkali Slovanům "Wind" či Vindové", což mimo dalších ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Fenri...radost Vás číst i když člověk nemusí souhlasit se vším...kupříkladu toho snědého slovana jste sebral kde? Germáni říkali Slovanům "Wind" či Vindové", což mimo dalších významů a historických paralel znamená také "světlý" nebo "bílý". Mezi Germány a Slovany, tedy Indoevropany ze stejné zeměpisné oblasti ve střední či východní Evropě bych rozdíly v typu nehledal a těžko našel. Rurikovci se poslovanštili poměrně rychle a vikingská jména knížecí družiny v Byzanci už s těmi slovanskými přísahají na Peruna a Velese.
  Skrýt celý příspěvek

 • fenri
  21:31 31.03.2017

  Pavolko: tak.

  Pavolko: tak.

 • Wenet01
  21:29 31.03.2017

  Vyčítáte, že se nebojovalo, vyrábělo (jako by třeba ve Francii dělnictvo stálo a v Dánsku stávkovalo) a atentátu zmíníte diskutabilnost, protože to odneslo mnoho čechů? Tenhle ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Vyčítáte, že se nebojovalo, vyrábělo (jako by třeba ve Francii dělnictvo stálo a v Dánsku stávkovalo) a atentátu zmíníte diskutabilnost, protože to odneslo mnoho čechů? Tenhle rozpor jsem nikdy nepochopil...Pro Němce vyráběla každá okupovaná země a Francouzský odboj odneslo dost Francouzů a Holandský dost Holanďanů atd. Naši vojáci proti nim měli tu nevýhodu, že museli do zahraničí utíkat přes nepřítele.
  A samozřejmě, tu Vaši válku v roce 1939 by jako mnoho čechů neodneslo?? V roce 38 se mělo bojovat, rozhodli jinak, ale těm lidem co padli na všech bojištích po Evropě pod naší vlajkou nikdo nic říkat nemusel
  Skrýt celý příspěvek

 • PavolR
  21:28 31.03.2017

  fenri:
  Fajn, na tomto sa už zhodnúť môžeme.

  fenri:
  Fajn, na tomto sa už zhodnúť môžeme.

 • fenri
  21:18 31.03.2017

  Pavolko, ale vždyť i Británii vládnou Němci. A před Němci vládnoucím Rusku jim vládli (pra)Švédové a (pra)Norové. Ostatně, typický blonďadý, modrooký širokoplecý Ivan má blíže ke ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Pavolko, ale vždyť i Británii vládnou Němci. A před Němci vládnoucím Rusku jim vládli (pra)Švédové a (pra)Norové. Ostatně, typický blonďadý, modrooký širokoplecý Ivan má blíže ke germánovi, než k sporému snědému Slovanovi.
  A ano, cenou za osvobození byl zisk PR pro Ukrajinu, přdtím jsme jí dostali za pomoc Francouzům, před tím jí měli ma'daři....
  Skrýt celý příspěvek

 • PavolR
  21:11 31.03.2017

  fenri:
  Zmluva o Podkarpatskej rusi bola podpísaná so ZSSR - čo si s ňou robili ďalej je už ich vnútorná vec (podobne Krym). Národnosť vedúceho činiteľa štátu nie je vôbec ...
  Zobrazit celý příspěvek

  fenri:
  Zmluva o Podkarpatskej rusi bola podpísaná so ZSSR - čo si s ňou robili ďalej je už ich vnútorná vec (podobne Krym). Národnosť vedúceho činiteľa štátu nie je vôbec relevantná, lebo reč je celý čas o štáte. Cenou za oslobodenie ČSR zo strany ZSSR bola strata PR. Punktum.

  Mimochodom Rusku počnúc Petrom III až do pádu monarchie vládli Nemci z dynastickej línie Holstein-Gottorp. :) Viac než jeden a pol storočia ich vlády nemá s Ruskom nič spoločné? :D A čo územia, ktoré za ten čas dobyli? :p
  Skrýt celý příspěvek

 • Tesil
  21:09 31.03.2017

  Wenet01 E.Beneš prohlásil,že od r.1938 je ČSR ve válečném stavu s Německem a Maďarskem.Naší armádě to asi zapomněli oznámit.
  Nikdo nemusel utíkat, měli bojovat a to i v ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Wenet01 E.Beneš prohlásil,že od r.1938 je ČSR ve válečném stavu s Německem a Maďarskem.Naší armádě to asi zapomněli oznámit.
  Nikdo nemusel utíkat, měli bojovat a to i v r.39.
  Další věc je podíl našeho průmyslu na válečné výrobě pro Německo.Právě za nízkou míru odboje byl Beneš kritizován hlavně v porovnání s odbojem v Polsku,Jugoslávii,SSSR atd.
  Atentát na R.H.je poměrně diskutabilní akt,který odneslo mnoho Čechů.
  Skrýt celý příspěvek

 • GAVL
  21:07 31.03.2017

  Jen ve Francii v roce 1940 jsme měli 50% ztráty z víc jak 10 000 mužů. Naši letci tvořili asi 25% fr. stíhacího letectva.
  Vzhledem k počtu ocenění našich vojáků bych , řekl , že ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Jen ve Francii v roce 1940 jsme měli 50% ztráty z víc jak 10 000 mužů. Naši letci tvořili asi 25% fr. stíhacího letectva.
  Vzhledem k počtu ocenění našich vojáků bych , řekl , že jsme udělali stejně jako ostatní někdy i víc. Vzhledem k situaci do , které nás uvedli všichni naši dnešní spojenci, jsme víc udělat nemohli.
  Skrýt celý příspěvek

 • fenri
  21:04 31.03.2017

  Ty údaje o ztrátách jsou ty i proto, abych vyvrátil hloupoučké Jurovo tvrzení, že ztráty Rusů byly asi jako ztráty Rumunů. Rudá armáda měla v ČSR cca 11x více mrtvých, než Rumuni a ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Ty údaje o ztrátách jsou ty i proto, abych vyvrátil hloupoučké Jurovo tvrzení, že ztráty Rusů byly asi jako ztráty Rumunů. Rudá armáda měla v ČSR cca 11x více mrtvých, než Rumuni a tvrdit, že podíl Rusů v Rudé armádě byl něco pod 10% snad nemyslí vážně ani Jura.
  Skrýt celý příspěvek

 • Falko
  21:03 31.03.2017

  Rád by som napísal ,že sú to bludy ,ale na to som bol až príliš často v Rusku.Ľudom je to nonstop tlačené do hláv ,že NATO je hrozný pakt,ktorý chce zničiť Rusko.Oveľa horšie je ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Rád by som napísal ,že sú to bludy ,ale na to som bol až príliš často v Rusku.Ľudom je to nonstop tlačené do hláv ,že NATO je hrozný pakt,ktorý chce zničiť Rusko.Oveľa horšie je ,že sa to začína tlačiť do hláv aj nám.Keď už je takto ovplyvňovaná mienka,tak je naozaj možné všetko,pred WW1,normálny ľudia tiež neverili ,že niečo také raz môže vypuknúť.Zostáva ,len veriť ,že ľudstvo sa poučilo na svojich chybách,keď už Rusko nie.Keby Rusko rozpútalo,vojnu,tak by ju viedlo proti všetkým,nie proti Nemcom,ako im je to tlačené do hláv ,že len oni sami vyhrali WW2.Ešte aj v Číne majú snáď viac rozumu na to ,aby nehrozili jadrovými zbraňami,ale bojovali ekonomickou silou.Ale pri tom strašení ,zabúdajú na tom ,že minimálne polovica príp.rakiet vybuchla v silách :)....Všetci musia ukázať Rusom,že ich spôsob života neponúka svetu nič dobré.Veď to tam vyzerá ako v Letanovciach(malá rómska osada na východe SK)......Jalta 2.0 to znie desivo no reálne.Politika je svinstvo a čokoľvek urobíme západná Europa v hlavách iných nebudeme .
  Skrýt celý příspěvek

 • fenri
  20:59 31.03.2017

  Wenet: +1, přesně tak.

  Wenet: +1, přesně tak.

 • fenri
  20:57 31.03.2017

  Mimochodem k podílu Rumunů na osvobození ČR:
  -ano, šlo o druhou nejsilnější sílu (po Rudé armádě a před US Army), ale tvrzení, že jich tu padlo 60 000 je nesmysl. Jejich ztráty ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Mimochodem k podílu Rumunů na osvobození ČR:
  -ano, šlo o druhou nejsilnější sílu (po Rudé armádě a před US Army), ale tvrzení, že jich tu padlo 60 000 je nesmysl. Jejich ztráty byly 60 000 (udáváno 55 až 66 tisíc) mrtvých, raněných a nezvěstných. A to poslední je důležité. Rumunská armáda trpěla extrémním množstvím dezercí. Ostatně v pásmu jejich působnosti bylo nalezeno "jen" cca dvaapůl tisíce mrtvých nepřátel. Zas tak mizerně si jistě nevedli. Gro Rumunů padlo na Slovensku v tvrdých horských bojích.
  -reálně padlo asi "-náct" tisíc Rumunů, hlavně na území SR. Takže i na padlé bojovníky jsou druhou nejpočetnější armádou, mající zásluhy na osvobození ČSR. Zejména na Slovensku si ti chlapi také "užili svoje".
  Takže ztráty (nesmírně nepřesně a zaokrouhleně):
  Cca 140 000 Rudá armáda , cca necelých 12-15 000 Rumunských vojáků, cca 3500 čs. vojáků Svobodovy armády, cca 900(jinde se uvádí 300) vlasovců (převážně UA národnosti), asi 300 Američanů a asi 100 polských vojáků 2. polské armády. Čest.
  Skrýt celý příspěvek

 • Wenet01
  20:45 31.03.2017
  Oblíbený příspěvek

  TEsil: To vám přijde málo? Kolik padlo třeba Dánů? Jaké bylo bojové vystoupení Bulharska...byli jsme šest let okupováni a to za přispění všech sousedů a západních mocností. Ta ...
  Zobrazit celý příspěvek

  TEsil: To vám přijde málo? Kolik padlo třeba Dánů? Jaké bylo bojové vystoupení Bulharska...byli jsme šest let okupováni a to za přispění všech sousedů a západních mocností. Ta armáda nevycouvala za hranice, nemohla se nalodit v přístavu a prchnout za kanál, ani jsme jí nemohli posbírat v koloniích...každý musel složitě zdrhnout a nechat tu rodinu, nebo se přidal pro vzpomínku na starou vlast, kterou třeba ani neviděl. S Adolfem jsme byli fakticky ve válce v době kdy s ním jiní uzavírali smlouvy a plácali se po zádech...odneslo to u nás přes 300 000 lidí (a ohánět se židy, za to bych řval- nebyl třeba Poláček Čech, Bylo nás pět je židovská literatura? Jak jsem potkal ryby je psaná Jidiš? A to jen na příklad. Byli to prostě naši lidé...synagoga, nesynagoga), během války jsme provedli největší akci odboje v okupované Evropě a zavraždili nejvýše postaveného nacistu co ve válce vůbec padnul...jen to je docela dost k přispění,
  Skrýt celý příspěvek

 • Wenet01
  20:36 31.03.2017

  Na okraj...naše účast na východní frontě, byla pro SSSR (ne, nebylo to jen Rusko) důležitá a na východě se připomíná dodnes. Je úplně jedno kolik postříleli Němců (ačkoli jich ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Na okraj...naše účast na východní frontě, byla pro SSSR (ne, nebylo to jen Rusko) důležitá a na východě se připomíná dodnes. Je úplně jedno kolik postříleli Němců (ačkoli jich nebylo málo) tak šlo především o fakt, že jsme byli jejich jediným spojencem v poli a to mělo a v každé válce má morální přesah nad reálnou silou .
  I dneska když si otevřete třeba ruskou wiki, jsou jako strany u mnoha obrovských bitev, kde naše pomoc zkrátka odpovídala počtu nasazených vojáků, jako strany proti Německu...SSSR a Československo, Svoboda je často jmenován společně s veliteli seskupení jaké by nedala dohromady celá střední Evropa. A tu Wiki píšou dnešní Rusové...tohle nezapadlo a nezapadne. Československou účast mi připomněli několikrát i Ukrajinci v Kyjevě, většinou nad přípitkem a byla to střední generace a omladina.
  No, a krom toho...člověk má být na co hrdý nejen faktickou bojovou ukázkou, ale když si představím, že jsme jako první okupovaný stát, obklíčený spojenci Třetí říše (včetně Polska, které mělo v tu dobu s Německem pakt o neútočení) dokázali dát dohromady vůbec nějakou zahraniční armádu a ti naši útěkáři a vlastenečtí emigranti dali dohromady bojové jednotky na východě a západě, tak je co obdivovat.
  Skrýt celý příspěvek

 • Tesil
  20:22 31.03.2017

  fenri Počty bojových ztrát našich vojáků celkově na všech frontách se pohybují mezi 20 000- 25 000 to podle zdroje.Tedy moc jsme ke konečnému vítězství nepřispěli,to je pravda.

  fenri Počty bojových ztrát našich vojáků celkově na všech frontách se pohybují mezi 20 000- 25 000 to podle zdroje.Tedy moc jsme ke konečnému vítězství nepřispěli,to je pravda.

 • Jura99
  20:20 31.03.2017

  Sokolovo je predevsim Svobodovo dite. Chtel na frontu do prvni linie a osobne si to vyzadal u Stalina (porusil subordinaci), ktery nebyl zrovna rad hned zdecimovat jedinou ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Sokolovo je predevsim Svobodovo dite. Chtel na frontu do prvni linie a osobne si to vyzadal u Stalina (porusil subordinaci), ktery nebyl zrovna rad hned zdecimovat jedinou spojeneckou jednotku (Polaci se stahli kvuli Katyni). Obdivuhodna na Sokolovu neni jen bitva ale uz presun, kdy cs. vojaci pesky v mrazu a snehu usli 350km nonstop pred bitvou. Obdobne po bitve pesky unikali pred Nemci znovuobsazujicimi Charkov. Klobouk dolu pred Svobodou a vsemi cs. vojaky tam.
  Skrýt celý příspěvek

 • fenri
  20:16 31.03.2017

  Jura: aha, takže připojení PR k UA naplánoval Gruzínec, provedli Ukrajinci, nechali si jiUkrajinci, vracet jí nehodlají Ukrajinci, ale můžou za to Rusové. Jo, to zní fakt logicky. ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Jura: aha, takže připojení PR k UA naplánoval Gruzínec, provedli Ukrajinci, nechali si jiUkrajinci, vracet jí nehodlají Ukrajinci, ale můžou za to Rusové. Jo, to zní fakt logicky. Skoro jak z pera Mistra L.
  Skrýt celý příspěvek

 • fenri
  20:14 31.03.2017

  Jura99: já prostě nesouhlasím s oddělením Židů z množiny obětí nacismu v CSR. Navíc židovská kultura je s naší silně povázaná a za další další na řadě jsme byli my. OK, jsem ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Jura99: já prostě nesouhlasím s oddělením Židů z množiny obětí nacismu v CSR. Navíc židovská kultura je s naší silně povázaná a za další další na řadě jsme byli my. OK, jsem sionista, celkem se k tomu hlásím, ale mezi oběti Němců Židé prostě patří.
  Ale i když oddělíte židovské oběti, stejně Rusové nezabili ani zdaleka tolik Čechů, jako Němci. A neplánovali naše vyhlazení, ani nás nebrali jako untermensch.
  Skrýt celý příspěvek

 • Jura99
  20:13 31.03.2017

  Pripojeni PR jde ciste na konto Moskvy, vysoka strategie se neplanovala nekde v regionech typu Ukrajinske SSR.

  Pripojeni PR jde ciste na konto Moskvy, vysoka strategie se neplanovala nekde v regionech typu Ukrajinske SSR.

 • fenri
  20:11 31.03.2017

  Jura99 já nic s masakry Rusínů na Volyni nemám. Píši o ukrajinských masakrech ve Volyni, o jejich masakrech Rusínů, Poláků a dalších národů (masakry nebyly jen na Volyni, jak se ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Jura99 já nic s masakry Rusínů na Volyni nemám. Píši o ukrajinských masakrech ve Volyni, o jejich masakrech Rusínů, Poláků a dalších národů (masakry nebyly jen na Volyni, jak se asi domníváte). V podstatě kohokoliv, kdo nebyl Ukrajinec.
  Ve Volyni masakrovali Poláky, méně Čechy a taky pár Rusínů, co tam byli. Každopádně to je hodně děsivá kapitola dějin.
  Skrýt celý příspěvek

 • Jura99
  20:11 31.03.2017

  fenri: nejsem zaujaty proti Zidum, spis naopak. Ale jejich prumyslove vrazdeni Nemci je v historii lidstva neco specialniho, proto jsem si dovolil je z obeti CSR vyclenit a ...
  Zobrazit celý příspěvek

  fenri: nejsem zaujaty proti Zidum, spis naopak. Ale jejich prumyslove vrazdeni Nemci je v historii lidstva neco specialniho, proto jsem si dovolil je z obeti CSR vyclenit a porovnavam "konvencni obeti"
  Skrýt celý příspěvek

 • fenri
  20:09 31.03.2017

  Tesil: mám pocit, že bojovali proti třem praporům a ano: rozhodně si vedli hodně dobře, nejen v kontextu toho, že byli nováčky. Zcela objektivně to byli frajeři.

  Na druhou ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Tesil: mám pocit, že bojovali proti třem praporům a ano: rozhodně si vedli hodně dobře, nejen v kontextu toho, že byli nováčky. Zcela objektivně to byli frajeři.

  Na druhou stranu to nemění nic na faktu, že podíl čs. vojáků na osvobozování SSSR od Němců byl někde hranicí statistické chyby. Což nijak nesnižuje váhu spoustu tragických osudů i obrovského hrdinsktví s tím spojeného.
  Skrýt celý příspěvek

 • Jura99
  20:09 31.03.2017

  fenri: co furt mate s masakry Rusinu na Volyni? Tam Ukrajinci zadne Rusiny nemasakrovali, kdyz uz, tak volynske Cechy (je v tom rozdil). Jinak Cesky Malin se oficialne pripisuje ...
  Zobrazit celý příspěvek

  fenri: co furt mate s masakry Rusinu na Volyni? Tam Ukrajinci zadne Rusiny nemasakrovali, kdyz uz, tak volynske Cechy (je v tom rozdil). Jinak Cesky Malin se oficialne pripisuje Nemcum, ale neoficialne Banderovcum nebo dokonce Polakum.
  Skrýt celý příspěvek

 • fenri
  20:07 31.03.2017

  Pavolko, ještě jednou a pomalu: jak souvisí Rusko s připojením Podkarpatské Rusi k Ukrajině? Připojení PR jde čistě na konto Ukrajiny.

  Pavolko, ještě jednou a pomalu: jak souvisí Rusko s připojením Podkarpatské Rusi k Ukrajině? Připojení PR jde čistě na konto Ukrajiny.

 • Tesil
  20:04 31.03.2017

  fenri celé Sokolovo posloužilo hlavně jako propaganda.Rusové si nevěděli s našimi vojáky rady,tak je využili tímto způsobem.Ve skutečnosti bojovali proti praporu mot. pěchoty a asi ...
  Zobrazit celý příspěvek

  fenri celé Sokolovo posloužilo hlavně jako propaganda.Rusové si nevěděli s našimi vojáky rady,tak je využili tímto způsobem.Ve skutečnosti bojovali proti praporu mot. pěchoty a asi desítce tanků.Dříve se udávala síla Němců na tank.divizi.
  No je pravda, že dva tanky zničili.
  A jako nováčci si zas tak špatně nevedli.
  Skrýt celý příspěvek

 • PavolR
  19:56 31.03.2017

  fenri:
  Stalin stál v čele ZSSR, Ukrajina bola súčasťou ZSSR, oslobodzovali vojská ZSSR a vôbec celý čas je tu reč o ZSSR. Čo presne Vás núti robiť zo seba blbca aj vtedy, keď ...
  Zobrazit celý příspěvek

  fenri:
  Stalin stál v čele ZSSR, Ukrajina bola súčasťou ZSSR, oslobodzovali vojská ZSSR a vôbec celý čas je tu reč o ZSSR. Čo presne Vás núti robiť zo seba blbca aj vtedy, keď netreba?
  Mimochodom, aj dnes je minister zahraničných vecí RF arménskeho pôvodu a minister obrany tiež nie je etnický Rus ... a čo má byť?
  Skrýt celý příspěvek

 • fenri
  19:55 31.03.2017

  Jura99 - zajímalo by mne, zda by se do toho (2%) dalo započítat i zvýšení odolnosti státu a infrastrury. Obávám se, že naše CO je v troskách, nejsou redundantní zdroje, strategické ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Jura99 - zajímalo by mne, zda by se do toho (2%) dalo započítat i zvýšení odolnosti státu a infrastrury. Obávám se, že naše CO je v troskách, nejsou redundantní zdroje, strategické rezervy, NZ, nouzové zásoby potravin (palivo také nic extra) o munici nemluvě. Prostě naše společnost mi přijde dost křehká...
  Skrýt celý příspěvek

 • Jura99
  19:50 31.03.2017

  Zajimavejsi tema je, ze Americani dali dva mesice clenum nato, aby zvysili obranny rozpocet na 2% nebo presne rekli kdy a jak k tomu dojde. Celkem se tesim na tu smrst nakupu nove ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Zajimavejsi tema je, ze Americani dali dva mesice clenum nato, aby zvysili obranny rozpocet na 2% nebo presne rekli kdy a jak k tomu dojde. Celkem se tesim na tu smrst nakupu nove techniky do ACR.
  Skrýt celý příspěvek

 • Tesil
  19:49 31.03.2017

  Pepos1 Rusové odebírali ke konci války některé druhy techniky právě s ohledem na poválečný vývoj.Např.letadla.
  Dávat odkaz na ČT je celkem odvážné.

  Pepos1 Rusové odebírali ke konci války některé druhy techniky právě s ohledem na poválečný vývoj.Např.letadla.
  Dávat odkaz na ČT je celkem odvážné.

 • fenri
  19:46 31.03.2017

  Pavolko, Podkarpatská Rus byla uchvácena Stalinem, připojena k UA a zůstala Ukrajině. Jak za to mohou Rusové?
  Podíl čs. jednotek na osvobozování SSSR byl zanedbatelný. Celé ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Pavolko, Podkarpatská Rus byla uchvácena Stalinem, připojena k UA a zůstala Ukrajině. Jak za to mohou Rusové?
  Podíl čs. jednotek na osvobozování SSSR byl zanedbatelný. Celé Sokolovo byla stovka mrtvých.
  Skrýt celý příspěvek

 • fenri
  19:45 31.03.2017

  Jura99: aha, takže masakry Rusínů Ukrajinci se nepočítají, pardon. Nicméně, stejně jsem nic nenašel o tom, že by Rusové nějak masově vyvražďovali československé Rusínce, jak ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Jura99: aha, takže masakry Rusínů Ukrajinci se nepočítají, pardon. Nicméně, stejně jsem nic nenašel o tom, že by Rusové nějak masově vyvražďovali československé Rusínce, jak tvrdíte.
  http://www.rusyn.sk/jiri-havel...
  Ano, řada Rusínů skončila v gulazích, ale bylo to přání Rusů, jejich vina? Rusům byli Rusíni ukradení, neměli s nimi hranice, styky, společnou historii, nezajímali je . Ale Ukrajinci Rusíny nenáviděli (stejně jako Poláky, Volyňáky. Židy, Rumuny...).
  Myslím, že lze bezpečně prokázat, že Rusové nezabili srovnatelně čs. občanů, jako Němci, i kdybych přijal vaši zrůdnou logiku, že se Žiďáci nepočítaj (untermenschové, že?).
  Mimochodem, vy si pletete masakr Českého Malína s Volyšnkými masakry. Český Malín zmasakrovali Němci.
  Skrýt celý příspěvek

 • fenri
  19:39 31.03.2017

  Víte mě přijde zvláštní, že fakt, že si Britové nechávali platit zlatem i za košile čs. vojáků, ve kterých byli pohřbívaní nikoho nerozčiluje. Ale že za osvobození ČSR ši SSSR ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Víte mě přijde zvláštní, že fakt, že si Britové nechávali platit zlatem i za košile čs. vojáků, ve kterých byli pohřbívaní nikoho nerozčiluje. Ale že za osvobození ČSR ši SSSR vzala 7000 tun uranu je zlodějina.
  Zamysleli jste se někdy, kolik asi reálně stálo osvobození území ČSR kasu SSSR, finančně, lidsky, materiálově? A kolik stálo angažmá našich vojáků v Británii?
  Skrýt celý příspěvek

 • PavolR
  19:38 31.03.2017

  fenri:
  Sovietsku krv preliatu pri oslobodzovaní našej krajiny (lebo nebuďme malicherní a zarátajme aj ranených a zmrzačených) si nechal Stalin rafinovane "preplatiť" prakticky ...
  Zobrazit celý příspěvek

  fenri:
  Sovietsku krv preliatu pri oslobodzovaní našej krajiny (lebo nebuďme malicherní a zarátajme aj ranených a zmrzačených) si nechal Stalin rafinovane "preplatiť" prakticky okamžite uchváteným Podkarpatskej rusi, navzdory záväzku obnovy ČSR v pôvodných hraniciach. Mimo to sa aj československé jednotky podieľali na oslobodzovaní ZSSR. Do centra Kyjeva sa im dokonca, podľa svedectva Oldřicha Kvapila, malo podariť prebojovať ešte pred sovietskymi jednotkami. ;) :p
  Tým pádom sa o tom vôbec nemá zmysel baviť.
  Skrýt celý příspěvek

 • Pavel1
  19:27 31.03.2017

  Označit tvrzení, že sssr by bez programu Lend-Lease by nebyl schopen porazit nacistické německo, za rusofobní, může tak akorát poloviční analfabet, který komunistickou propagandu ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Označit tvrzení, že sssr by bez programu Lend-Lease by nebyl schopen porazit nacistické německo, za rusofobní, může tak akorát poloviční analfabet, který komunistickou propagandu 50. let považuje za relevantní zdroj informací. Za prvé, co je na tom rusofobního? Za druhé, je to holý fakt. Nejen že by rusové nebyly sto bez spojenecké pomoci Německo porazit, ale s největší pravděpodobností by bez spojenecké pomoci sssr velmi rychle došly potraviny a vypukl by hladomor.
  Doporučuji k přečtení sérii článku na toto téma. Viz: https://www.valka.cz/13348-Eko...
  Dále, tvrzení že, cituji: " hospodářská politika ČSSR byla RVHP ovlivňována méně, než současná v současnosti EU" je kretenismus první třídy. Jedinec, který něco takového tvrdí, zřejmě vůbec netuší jak moc je mimo mísu a také bude mít problémy s chápáním psaného textu. Proto mu doporučuji shlédnout tento odkaz: http://www.ceskatelevize.cz/iv...
  Skrýt celý příspěvek

 • Pepos
  19:19 31.03.2017

  Ruska karta je teraz v kurze- Amíci môžu vyrábať super drahé zbrane stavať nové základne a biznis ide ďalej.
  Veľa štátov v Európe touto kartou zakrýva domáce problémy ako sú:
  - ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Ruska karta je teraz v kurze- Amíci môžu vyrábať super drahé zbrane stavať nové základne a biznis ide ďalej.
  Veľa štátov v Európe touto kartou zakrýva domáce problémy ako sú:
  - imigranti(ktorých nevedia asimilovať)
  -Británia aj reálny rozpad
  -rastúce zadĺženie
  -morálny úpadok
  -podriadenosť americkým záujmom
  atď.
  Politici nič nechcú riešiť tak vytiahnu tzv.Ruskú kartu,vojnu proti terorizmu ... a hneď nič netreba riešiť.
  Skrýt celý příspěvek

 • Jura99
  19:16 31.03.2017

  fenri: to si asi pletete masakr Českého Malína s gulagem. Já mám totiž na mysli Rusíny, kteří po 17.3.39 opustili Podkarpatskou Rus a hledali spásu v SSSR. Sověti je ale spasili ...
  Zobrazit celý příspěvek

  fenri: to si asi pletete masakr Českého Malína s gulagem. Já mám totiž na mysli Rusíny, kteří po 17.3.39 opustili Podkarpatskou Rus a hledali spásu v SSSR. Sověti je ale spasili ´ve všemožných lágrech, které se zpravidla na Ukrajině nenacházely, ale nacházely se zejména na Sibiři. Zde většinou rychle našli smrt a zbytek zachránil až gen. Píka naverbováním do čs. vojska. Mnozí přijeli sice do Buzuluku, ale ještě i tam zemřeli na následky věznění. Počet obětí není znám, obvykle se udává 20-25tis.
  Skrýt celý příspěvek

 • fenri
  19:06 31.03.2017

  Jura99:
  podívejte se množství ztrát Němců na Východní frontě a na ostatních. Víc řešit netřeba.
  K těm mrtvým ČSR občanům:
  víte, mě přijde náckovsky úchylné kalkulovat oběti bez ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Jura99:
  podívejte se množství ztrát Němců na Východní frontě a na ostatních. Víc řešit netřeba.
  K těm mrtvým ČSR občanům:
  víte, mě přijde náckovsky úchylné kalkulovat oběti bez Židů (nebo bez Židáků). Jako proč? A zároveň tvrdit, že za mrtvé Rusíny mohou Rusové. To myslíte vážně? Rusíny masakrovali Ukrajinci. Volyňský masakr, slyšel jste o tom něco?
  Já netvrdím, že nás osvobodil výhradně SSSR, ale vy tvdíte, že viny SSSR nesou výhradně Rusové. To je ten rozdíl. Ačkoliv za spoustu akcí stály kavkazané či Ukrajinci a za snad nejhoršími zvěrstvy, co se na východ od našich hranic udály rozhodně nestáli Rusové. To je vše.
  A ano, Ukrajince moc nemusím (resp. méně než Rusy), pro jejich sadismus, s jakým se chovali k židům, rusíncům, polákům, čechům..., pro jejich roli v koncentračních táborech, pro jejich bývalé vrcholné politkky, kteří v SSSR patřili mezi největší hajzly (hlavně vůči nám) až po jejich současnou neschopnots a zároveň zbabělost, se kteoru vše házejí na jiné. Na Rusy, pak na Západ, teď nově zdá se budou in "Židáci"...
  Skrýt celý příspěvek

 • stanik84
  19:00 31.03.2017

  Marthy : Můžu potvrdit, že se spousta Němců snažila dostat za demarkační linii. Bydlím přímo u Vltavy. A kousek tady vedle u podolského mostu stala kolona německé vojenské techniky ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Marthy : Můžu potvrdit, že se spousta Němců snažila dostat za demarkační linii. Bydlím přímo u Vltavy. A kousek tady vedle u podolského mostu stala kolona německé vojenské techniky dlouhá 5 km. Na místě současné benzínky Ono měli Rusové tabor a "pár" Němcům se tady taky pomstili. Všichni se snažili dostat přes řeku a zahazovali vše, co by jakkoliv priipomínalo něco Německého. Němci sem poradali zajezdy hledacu a chodili tu v rojnicich. V mém baráku byli ke konci války Sověti. Půl km za domem se valí ještě zbytky polní kuchyně. Na druhé straně vsi byli výsadkáři, dodnes je tam v příkopu sanitka a zbytky municniho vozu. Všude po lese zemňanky. Po stráních k řece kulometný hnízda. U nás v lese všude zbytky munice - byly tu jámy na ničení munice. Kamaradův táta odtud vytáhl motorku BMW.

  Rusové běžné používali boty a pásky Němců - jen u pásků obrousili svastiku.

  Děda z železa bývalého bunkru (Čs. opevneni ve Vltavě) dělal sloupky k plotu - dozvěděl jsem se to nedávno - bylo mi divný, že jsou ty pruty tak zohybane.
  Skrýt celý příspěvek

 • vojáček v záloze
  18:48 31.03.2017

  Článek je demagogický, což nepřekvapuje, vzhledem k zostřené protiruské propagandě několika posledních let. Počínaje konfliktem v Gruzii, nebo nejpozději OH v Soči.

  Že existuje ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Článek je demagogický, což nepřekvapuje, vzhledem k zostřené protiruské propagandě několika posledních let. Počínaje konfliktem v Gruzii, nebo nejpozději OH v Soči.

  Že existuje Ruská propaganda, netřeba popírat, je to pravda, zatímco existence propagandy Západu, ve vstahu speciálně k Rusku vysloveně rusofobní, jaksi není v módě vidět. Aspoň u některých

  Stejně tak nepřekvapujou právě oni "někteří", kteří těm očividným lžím skálopevně věří, nebo nevěří ale za peníze opakují. Například, že Rudá armáda by bez materiální podpory Wehrmach nikdy neporazila. Tvrdým faktem, o kterém v objektivní diskusi není spor, je, že Západ dodal Sovětskému svazu jen cirka 10 procent toho, co potřeboval. To není mnoho. Vesměs šlo o nedostatkové suroviny či komodity, nedostatkové kvůli rozsahu územních strát a přesunům výroby na a za Ural. Ze zbraní a techniky, které byly do SSSR dodány, byla jen část opravdu oceněna. Kromě Aicobry a jednolho typu protiletadlového tanku, snad jen nákladní automobily. Ty měly značný vliv na motorizaci Rudé armády, jejíž hluboké průniky by nebyly možné v takové podobě a intenzitě. Podotknu, že Wehrmacht nebyl plně motorizovaný nikdy. Pravděpodobně by bez dodávek nákladních vozů válka trvala o rok či dva déle a linie doteku mezi spojenci by byla přibližně stejná jako byla v roce 1945. Mnohé zbraně a technika musely být sověty nejprve nákladně upraveny, než byly nasazeny. Celkový dojem, čest výjimečným položkám, byl takový, že Západ dodává sovětům šmejdy. Ale to je jedno, podstatná je ta zapšklá lež. Když jde o komunisty a o Rusy, není žádná lež dost velká, aby se nedala použít. Viz ekonomický rozvrat po roce 1948, tak strašně katastrofální, ve srovnání s mnohem lepším vývojem po core 1948. K pláči to není a k smíchu, kurva, taky ne. Jak se k tomu postavit. Snad jen jednou poznámkou, protože s blbem, trolem ani s blábolistou nemá smysl diskutovat: před rokem 1989 jsme byli jako republika plně potravinově soběstační. Zda je tomu tak i dnes, to ať si blbci, trolové a blábolisté promyslí sami, nebo ať se na myšlení vyserou. Jak je ctěná libost.
  Skrýt celý příspěvek

 • fenri
  18:48 31.03.2017

  Grull: jo, dokázali by to asi snadno. A ano, sekli by se někde v Německu. Otázka je, zda na Labi či Rýnu. V podstatě podle toho, jak by dorazili Američané.
  A druhá otázka je, ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Grull: jo, dokázali by to asi snadno. A ano, sekli by se někde v Německu. Otázka je, zda na Labi či Rýnu. V podstatě podle toho, jak by dorazili Američané.
  A druhá otázka je, zda by jim nezačal hořet podbřišek od Kavkazu po Sajany a prdel na Amuru. Neřeším otázku, co by z toho měli.
  Ale samozřejmě, Rus tu bude co nevidět. Bojme se dál.
  Skrýt celý příspěvek

 • Jura99
  18:46 31.03.2017

  fenri: stejně na vodě je spekulace, že nás osvobodil (sám) SSSR (tedy že by nás osvobodil i bez západních Spojenců). Vůbec není jisté, že by Němci válku vyhráli, nebýt východní ...
  Zobrazit celý příspěvek

  fenri: stejně na vodě je spekulace, že nás osvobodil (sám) SSSR (tedy že by nás osvobodil i bez západních Spojenců). Vůbec není jisté, že by Němci válku vyhráli, nebýt východní fronty. Samozřejmě, že na východě utrpěli obrovské ztráty, ty je ale motivovaly k vystupňování výroby a mobilizaci posledního starce, k čemuž by ve válce se západem asi nesáhli. Takže jsem pro opustit "co by kdyby" ale oboustranně. Když nebudete tvrdit, že nás osvobodil SSSR, nebudu polemizovat, že by se tak bez dodávek nestalo. Pokud jde o ukrajinské pogromy na Židy, jistěže ano, také SS Galizien můžete zmínit. Asi se chtěli Němcům zalíbit, ruský strašák visel ve vzduchu a Němce považovali za osvoboditele. Stala se tam velká bramboračka z viníků, obětí a jejich motivů. Jisté je jen to, že nepochybně špatný pohled na svět je ten, že Rus byl univerzální osvoboditel.
  Skrýt celý příspěvek

 • fenri
  18:35 31.03.2017

  Jura99: pokud nechápete, že pozice Rumunska a SSSR byla "poněkud" jiná, tak je debata marná. Stejně jako bavit se o tom, kolik obyvatel u nás zabili Rusové. Vzhledme k tomu, že ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Jura99: pokud nechápete, že pozice Rumunska a SSSR byla "poněkud" jiná, tak je debata marná. Stejně jako bavit se o tom, kolik obyvatel u nás zabili Rusové. Vzhledme k tomu, že vládli kavkazané a na naši občané byli mordování hlavně na Ukrajině, je připisování těchto mrtvých Rusům prostě sprosté.
  Tvrzení, že bez dodávek by SSSR projel válku je stejně pravdivé, jako že bychom v roce 1938 porazili Němce. Je to prostě na vodě stojící spekulace. Jak dlouho by němci vydrželi postupovat a bojovat s hnutím odporu? Od Brestu Litevského po Ural, Novosibirsk...?
  Proč by mělo být Rusko vděčno tolik za ocel, když ta ocel by se stejně musela proti Hitlerovi použít. Oni do ní dodali svoje maso a krev.
  jura99 to Grull: a tuhle debilitu jste našel kde?
  Moskalský útlak? Ukrajinci, kteří vyvraždili cokoliv, co nebylo ukrajinské a dělali v koncetračních lágrech zvěrstva, na kteér ani SS neměly žaludek jsou oběti? Hele, nejste nějaký potomek ukrajinského dozorce z koncentráku a pornohérečky?
  Skrýt celý příspěvek

 • Jura99
  18:31 31.03.2017

  Marthy: každou tkaničku do bot jsme museli Britům zaplatit tak akorát my. SSSR zaplatil jen malou část dodávek podle lend-lease. O ten velký zbytek úhrady se hádali po válce a ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Marthy: každou tkaničku do bot jsme museli Britům zaplatit tak akorát my. SSSR zaplatil jen malou část dodávek podle lend-lease. O ten velký zbytek úhrady se hádali po válce a dodnes to není zaplaceno. Asi jako ten dluh vůči ČSSR o kterém tu byla řeč :).
  Skrýt celý příspěvek

 • fenri
  18:29 31.03.2017

  CerVus: ano, ale komunisty jsme si zvlolili sami, sami jsme je chodili volit do pseudovoleb a hospodářská politika ČSSR byla RVHP ovlivňována méně, než současná v současnosti EU. ...
  Zobrazit celý příspěvek

  CerVus: ano, ale komunisty jsme si zvlolili sami, sami jsme je chodili volit do pseudovoleb a hospodářská politika ČSSR byla RVHP ovlivňována méně, než současná v současnosti EU. Ten průser jde na naší stranu.
  Nebo si myslíte, že kdyby nebylo SSSR, že by se náhle všichni zvedli a pomlátili komunisty? Kde žijete. Byli jsme koupení za levný bůček a pořadník na MB1000.
  Skrýt celý příspěvek

 • Jura99
  18:23 31.03.2017

  grull: hádka je tu o tom, jestli vlastně Rus nemá na nás nárok, když si nás tenkrát osvobodil. Pokud takto uvažuje nemalá část obyvatel, asi proto, že jsme nezažili ten pravý ...
  Zobrazit celý příspěvek

  grull: hádka je tu o tom, jestli vlastně Rus nemá na nás nárok, když si nás tenkrát osvobodil. Pokud takto uvažuje nemalá část obyvatel, asi proto, že jsme nezažili ten pravý moskalský útlak, jako Pobalťani, Ukrajinci a Poláci. Po napadení SSSR, když NKVD narychlo opouštěly nedávno obsazená polská města, pozabíjeli všechny vězně, které předtím z řad Poláků pozatýkali. Sami Němci celkem zírali, když věznice NKVD byly po strop plné mrtvol.
  Skrýt celý příspěvek

 • Jura99
  18:19 31.03.2017

  fenri: Rumunsko samozřejmě bylo na straně vítězné koalice od srpna 1944. Nebo si snad myslíte, že osvobozovalo ČSR jako člen Osy ? :D. S tou ocelí si asi nerozumíme. Neporovnávám ...
  Zobrazit celý příspěvek

  fenri: Rumunsko samozřejmě bylo na straně vítězné koalice od srpna 1944. Nebo si snad myslíte, že osvobozovalo ČSR jako člen Osy ? :D. S tou ocelí si asi nerozumíme. Neporovnávám krev s ocelí, pouze tvrdím, že bez spojeneckých dodávek by SSSR s určitostí padnul a pokud má být zbytek spojeneckého světa vděčný za ruskou krev, Rusko musí být zbytku spojeneckého světa vděčné za ocel. Jinak pokud jde o nežidovské oběti války z řad občanů ČSR, Sověti zlikvidovali velmi podobný počet našich občanů jako nacisté, máme jim být za něco vděční? (v gulagu zahynulo asi 25tis zejména Rusínů, po válce Rusové odvlekli do gulagu asi 60tis. občanů, zejména Slováků z nichž se po letech část vrátila). Ve válce si shodou okolností vyřídili účty dva gangsterské státy, jeden musel vyhrát a bohužel si na tom pak postavil světovou slávu. Že má na rukou krve stejně jako nacisté, se taktně pomlčelo.
  Skrýt celý příspěvek

 • Double
  18:14 31.03.2017
  Oblíbený příspěvek

  cervus, hlavne, ze v 1946 na Slovensku vyhrala demokraticka strana..

  cervus, hlavne, ze v 1946 na Slovensku vyhrala demokraticka strana..

 • CerVus
  18:08 31.03.2017

  fenri: No oni sice komunisté vyhráli volby (po tom co je demokratické strany bojkotovaly), ale k dalším došlo až v roce 89. A že nedošlo k úpadku ekonomiky pod kormidlem Velkého ...
  Zobrazit celý příspěvek

  fenri: No oni sice komunisté vyhráli volby (po tom co je demokratické strany bojkotovaly), ale k dalším došlo až v roce 89. A že nedošlo k úpadku ekonomiky pod kormidlem Velkého bratra a Ústředního výboru? Ale notak. Jakýkoli podnik, který přišel s něčím pokrokovým byl uzemněn, vývoj byl minimální, byly nám přesně vymezené obory výroby v rámci bloku. Ještě po revoluci v moha továrnách byly instalovány předválečné mašiny a ty podniky (nebo památky) samy o sobě vypadaly jak po válce. Zdravotnictví mlelo z posledního. Prostě komunismus a celá ta slavná Varšavská smlouva byla jedna velká rakovina, kterou se do dnešních dnů nepodařilo vyléčit.
  Skrýt celý příspěvek

 • Marthy
  17:44 31.03.2017

  Grull-čistě teoreticky,mám za to že ano,zadržena by pravděpodobně byla na linii zhruba kolem Německých hranic.

  Grull-čistě teoreticky,mám za to že ano,zadržena by pravděpodobně byla na linii zhruba kolem Německých hranic.

 • Grull
  17:36 31.03.2017

  Článek o tom, jak se Rusko připravuje na 3.světovou a celá diskuze/hádka je tu o dluhu a počtu padlých ve druhé světové.

  Gratuluji :-P

  Čistě orientačně, dokázala by ruská ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Článek o tom, jak se Rusko připravuje na 3.světovou a celá diskuze/hádka je tu o dluhu a počtu padlých ve druhé světové.

  Gratuluji :-P

  Čistě orientačně, dokázala by ruská armáda bez použití atomu se vůbec prosekat třeba až k nám?
  Skrýt celý příspěvek

 • fenri
  17:34 31.03.2017

  Logik: takže tvrdíte, že efektivita RA v roce 41 a v roce 45 byla stejná a poměr ztrát byl stejný? To je velmi novátorský pohled na historii II. světové války. Napiště o tom, ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Logik: takže tvrdíte, že efektivita RA v roce 41 a v roce 45 byla stejná a poměr ztrát byl stejný? To je velmi novátorský pohled na historii II. světové války. Napiště o tom, věřím, že způsobíte senzaci. A pokud je ten Koněvův citát důkazem o efektivitě vedení boje, co potom:
  "„Pochodujte proti zvuku palby, to je zvuk, který obvykle najdete před nepřítelem."
  „Dojde-li k boji, hleď zvítězit, ať to stojí cokoli!“
  Jak to, že útok na Karpaty, který měl zachránit Slovákům zadek souvisí s efektivitou boje? V tom případě byla celá invaze v roce 44 zbytečná. británie ani USA jí nepotřebovaly.

  K ekonomice. vy tvrdíte, že byl nevymožitelný. Ač pro to důkaz nemáte. Já tvrdím, že nevíme, zda byl nevymožitelný a že jediný dkaz toho, že by byl nevymožitelný by bylo přijmout tezi, že Miloš to zmanažoval absolutně nejlépe, jak to šlo.

  K ekonomice: pokud se bavíme o tom, že bankrot znamenal zastavení splácení dluhu ZAHRANIČNÍM věřitelům, pak je křivka vývoje ZAHRANIČNÍHO dluhu nesporně významnějším indikativem, než celkový státní dluh (který může být klidně dominantně tvořen vnitřním dluhem). Takže kecáte tradičně vy. Za další tvrdíte, že se Rusko zbavilo zahraničních dluhů státním bankrotem v roce 98. Ale ze lži vás usvědčuje to, že zahraniční dlh jednak poté stoupl (takže se ho nezbavilo) a za druhé že splácelo dluhy )které podle vás nemělo) až do roku 2013 (v našem případě). Dost se vám to plete panáčku.
  Takže ještě jednou a pomalu Logiku: bavím-li se o zahraničním dluhu a zbavení se zahraničního dluhu bankrotem, je graf vývoje zahraničního dluhu nesporně dobrým ukazatelem, stejně jako prostý fakt, že Rusko splácelo dluhy i po bankrotu v roce 1998. Chápete to?

  My jsme dobrovolně půjčili Řecku? A SSSR jsme nepůjčili dobrovolně? Já nevím, já osobně jsem nepůjčil nikomu dobrovolně a vykašlal bych se na oba. Vás byl někdo nutit půjčit SSSR?
  A pokud běsníte nad tím, že Rusko nám splatilo (byť nevýhodně, ale naší blbostí) dluh, proč neběsníte nad tím, že náš přítel Ukrajina na nás z vysoka kašle a se splácením dluhu, který vnikl úplně stejně jako ten ruský, se nijak nezabývá? Rus je zlý, že platí, UA je hodná, že nás fakuje. Interesantní "Logika". Asi jako "Logika", že to, že Rusku klesá zahraniční dluh je důkazem jeho slabosti a funkčnosti sankcní, zatímco nám raketově roste tak, že už ho nemáme šanci splatit a to je důkazem naší síly.
  Já nevím logiku, možná máte nějaký hnědočeský ekonomický modus operandi, ale zcela bezpečně vím, že bych vám nepůjčil ani floka.

  Tak ještě jednou JAK nás SSSR donutil půjčit a proč je zlé Rusko, které svůj podíl na dluhu již splatilo a hodná je Ukrajina, která na svůj dluh kašle?
  Skrýt celý příspěvek

 • fenri
  17:15 31.03.2017

  Jura99: ještě jednou: SSSR vyhrálo válku, Rumunsko ne. Chápete ten rozdíl? Vítěz, vs. poražený? Jinak Rusko Polsko nenapadlo. SSSR si zabral zpět území, o které přišel ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Jura99: ještě jednou: SSSR vyhrálo válku, Rumunsko ne. Chápete ten rozdíl? Vítěz, vs. poražený? Jinak Rusko Polsko nenapadlo. SSSR si zabral zpět území, o které přišel brestlitevským mírem (který tu někdo dnes vykládal jako de facto ruskou agresi :)) a které mu předtím zabralo Polsko.

  K dodávkám zbraní: zbraně byly marginální, šlo spíše o suroviny a potraviny. Nicméně: opravdu chcete přepočítávat cenu ocele na cenu života? Nebo si třeba budete hrát s cenou života jednotlivých národů? Ono dodávat ocel někomu, kdo i za mě bojuje, je mnohem menší oběť, než přijít o miliony svých lidí a svá města.
  K mrtvým: já jsem psal o 120ti, takže ten poměr zhruba sedí, zvláště když UA vojáci byli spíše nasazení na jihu (směr Rumunsko, Ma'darsko, Rakousko).
  Okupace z roku 1968: pokud chcete hovořit v národních termínech (ruská okupace), byla okupace v roce 1968 nepochybně více ukrajinskou, než ruskou akcí. To je prostě holý fakt. Stejně jako to, že hlavními křiklouny, aby se vletělo do ČSSR byli Ulbricht a Gomulka.
  Totální ekonomický rozvrat ČSR v uvedeném období jednak nenastal, a za druhé ekonomický srab mají na svědomí naši komunisté, kteří tu vyhráli demokraticky volby. Ale je hezké mít možnost svést vlastní selhání a neschopnost na někoho jiného. Děláte to tak i v jiných oblastech svého života?
  Skrýt celý příspěvek

 • Marthy
  17:00 31.03.2017

  Jinak k těm dodávkám zbraní od spojenců do SSSR-nikdy jsem neviděl že by se to snad v Rusku jakkoliv zpochybňovalo,tohle je obecně známý fakt,např.v mnoha válečných filmech ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Jinak k těm dodávkám zbraní od spojenců do SSSR-nikdy jsem neviděl že by se to snad v Rusku jakkoliv zpochybňovalo,tohle je obecně známý fakt,např.v mnoha válečných filmech Sovětští vojáci chválí třeba letoun Aircobra (hodně si ho oblíbily) a byly za něj američanům vděční.
  Ale zase v rámci objektivity je třeba uvézt že to nebyl nějaká dar,jak by si někdo mohl myslet,za každý tank,letadlo atd musel SSSR zaplatit.
  Skrýt celý příspěvek

 • logik
  17:00 31.03.2017

  fenri: naučili bojovat efektivně? cituji:
  "Logistické zajištění v tomto okamžiku prakticky neexistovalo, každý měl jen takové zásoby střeliva a potravin, kolik dokázal unést. ...
  Zobrazit celý příspěvek

  fenri: naučili bojovat efektivně? cituji:
  "Logistické zajištění v tomto okamžiku prakticky neexistovalo, každý měl jen takové zásoby střeliva a potravin, kolik dokázal unést. Chyběly dokonce i některé výstrojní součástky potřebné do pole."
  "Část důstojníků, kteří jen několik desítek hodin předtím byli letecky přepraveni z Londýna, šla do rozbahněných zákopů ve vycházkových polobotkách. Neznali vůbec situaci, neznali své nové podřízené. "
  http://www.army.cz/scripts/det...

  "Úkolem frontu bylo 28. srpna zaútočit na Karpaty a osvobodit Slovensko a Podkarpatskou Rus. Žádný koordinační orgán pro vojenskou spolupráci s povstalci však vytvořen nebyl."
  http://www.fronta.cz/dokument/...

  K. S. Moskalenko uvedl ve svých pamětech Na jihozápadním směru, že „útok směrem na Karpaty neodpovídal strategickým a operačním záměrům sovětských vojsk a měl jen politický cíl – pomoci Slovenskému národnímu povstání. Proto také vrchní velení naplánovalo jen dílčí útočnou operaci prováděnou silami jedné vševojskové armády za součinnosti pravého křídla 4. ukrajinského frontu.“
  http://www.reflex.cz/clanek/hi...

  "Podle představ československých míst měla Rudá armáda přijít na Slovensko zabezpečit území osvobozené povstalci. Tyto návrhy se však zřejmě nekryly s představou Moskvy o úloze vlastních ozbrojených sil při osvobozování Slovenska. Z politických důvodů byla sovětská strana krajně zdrženlivá k podpoře povstaleckých formací, které by posilovaly armádu podřízenou čs. Ministerstvu národní obrany v Londýně a exilové vládě."
  http://www.vhu.cz/prekroucene-...

  Krásný je také doložený výrok Koněva: "Buď karpaty přejdeme, nebo na nich padneme."
  Skrýt celý příspěvek

 • Jura99
  16:50 31.03.2017

  Marthy: jistěže když by si měl voják wehrmachtu vybrat, do jakého zajetí padnout, tak by zvolil americké. Ale nezapomínej na to, že ho mohl kdykoliv předběhnout vojenský soud a ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Marthy: jistěže když by si měl voják wehrmachtu vybrat, do jakého zajetí padnout, tak by zvolil americké. Ale nezapomínej na to, že ho mohl kdykoliv předběhnout vojenský soud a poprava za zbabělost. Proto se i na západě bojovalo celkem tvrdě (v západních Čechách třeba o Cheb), jednotky SS si obvykle konec války ani nepřipouštěly. Nakonec v Praze během povstání se SS vůbec nechovaly jako že mají jít do zajetí, vraždili civilisty ostošest, i když v řadách SS už sloužila pěkná národnostní směska a vraždy na Pankráci se údajně připisují slovenským SS (!).
  Skrýt celý příspěvek

 • Marthy
  16:31 31.03.2017

  Jura99-o tom kolik padlo při osvobozování ČSR Američanů a Rusů..netřeba zapomínat na to že před koncem války,kdy už byl výsledek jasný se Německé jednotky snažily dostat se do ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Jura99-o tom kolik padlo při osvobozování ČSR Američanů a Rusů..netřeba zapomínat na to že před koncem války,kdy už byl výsledek jasný se Německé jednotky snažily dostat se do sféry západních spojenců a vzdát se jim,než Rusům.Dobře věděli kde mají větší šanci na přežití.Nezapomeň že Němci v SSSR zabily 13 500 000 civilistů.Spousta Sovětských vojáků o někoho přišla,tak bylo jasné že čekat u nich smilování je dost naivní.Kdežto třeba armáda USA?Těm v podstatě neudělali nic,na jejich území nevraždily,tak se dalo počítat že budou ke vzdávajícím se vojákům Wermachtu tolerantnější.Proto logicky i na konci války Němci bojovali proti Rusům jako o život,z toho pramení vysoké ztráty vojáků SSSR na konci války.
  Skrýt celý příspěvek

 • Jura99
  16:26 31.03.2017
  Oblíbený příspěvek

  fenri: dodávka zbraní a surovin do SSSR není kdyby, ale reálný fakt. Proto pokud má být někdo vděčný Rusům za oběti, musí být Rusové stejným způsobem vděční za materiální záchranu. ...
  Zobrazit celý příspěvek

  fenri: dodávka zbraní a surovin do SSSR není kdyby, ale reálný fakt. Proto pokud má být někdo vděčný Rusům za oběti, musí být Rusové stejným způsobem vděční za materiální záchranu. Rusové možná dobývají území svými mrtvými, ale civilizované státy dobývají dodávkami zboží a obchodem. Jinak z cca 27mil ruských mrtvých je více asi třetina Ukrajinců. Takže Rusové u nás těžko nechali 150tis svých padlých. Dnešní Ukrajina by asi nesouhlasila, aby Rus argumentoval i ukrajinskými padlými. Čistě občanů dnešní ruské federace bude stěží polovina z těch 150tis. obětí, takže se Rusové blíží těm Rumunům co do počtu obětí.
  Jinak celý vděk za osvobození si Rusové už odčerpali okupací z roku 68 a také totálním ekonomickým rozvratem naší země z let 48-89. Dnes nemají žádný nárok na víc než přiměřený vděk, ani bych nesouhlasil s předimenzovanými památníky v centrech obcí a měst. Ty by se měly redukovat nebo přesunout do méně exponovaných míst (jako to dělají v Polsku nebo Pobaltí). Třeba Koněv na Praze 6 nemá co dělat, jednak přijel do Prahy pozdě a jednak je agresorem, který utopil maďarské povstání v krvi.
  Skrýt celý příspěvek

 • logik
  16:25 31.03.2017

  fenri:
  Předvádíš s odpuštěním svoji klasickou formu demagogie - k svému tvrzení dáš naprosto nesmyslnou alternativu a tím se snažíš dokázat, že Tvoje - úplně stejně nesmyslná ...
  Zobrazit celý příspěvek

  fenri:
  Předvádíš s odpuštěním svoji klasickou formu demagogie - k svému tvrzení dáš naprosto nesmyslnou alternativu a tím se snažíš dokázat, že Tvoje - úplně stejně nesmyslná alternativa - je pravdivá.
  A vůbec nebereš v potaz to, co ve skutečnosti druhý dokolečka píše - že ruský dluh samozřejmě byl prodán nevýhodně, ale že to neznamená, že byl vymožitelný v celé své výšce - a už vůbec ne za podmínek, za které bylo půjčeno (doba splatnosti, atd....).

  Ad násobné stoupnutí dluhu - žádné se nekonalo. Kdybys pořádně četl, co jsem psal, tak by ses dočetl, že jsi našel statistiku něčeho úplně jiného, než státního dluhu. Statistiku státního dluhu máš třeba tady:
  http://www.tradingeconomics.co...
  a ten vzhledem k GDP stoupl jen mírně, což vzhledem k poklesu GDP v tomto roce
  http://www.tradingeconomics.co...
  znamená, že zůstal stejný. Ovšem půjčky za komeční úroky věřitelů byly částečně nahrazené nekomerčním a pro Rusko výhodným úvěrem od MMF.... A tedy úvěrem nevýhodným pro MMF a tedy ve výsledku ruský dluh částečně zaplatil celý svět. I kdyby ho pak Rusko uhradilo celý, což se nestalo.

  Dál jsi buďto nepřečetl, nebo nepochopil to, že ve statistikách je "účetní výše" dluhu. Ta s reálnou výší dluhu (tedy kolik za ten dluh reálně věřitelé dostanou) příliš nesouvisí a to, na co bankrot především působí, je právě reálná výše dluhu.

  Ostatní státy horší? Jak Itálie, tak Španělsko nám zatím dluhy platí, ani to Řecko neprošlo bankrotem, jen potřebovalo pomoc od MMF (což pravda od bankrotu není tak daleko). Ale hlavní podstata Ti nějak uchází: všem Tebou jmenovaným státům jsme půjčili DOBROVOLNĚ. SSSR ne.

  Jestli nechápeš rozdíl mezi tím, když někomu půjčíš (což je vždy zdrojem rizika - proto existují úroky) a risk Ti nevyjde, a tím, když Tě někdo přinutí mu půjčit, pak Ti to dlouhá léta nevrací a nakonec Ti vrátí část a ještě navíc za podmínek, které jsou pro Tebe nevýhodné, tak fakt nevím.
  Skrýt celý příspěvek

 • Jura99
  16:15 31.03.2017
  Oblíbený příspěvek

  fenri: Tak Rusko až do 22.6.1941 také bojovalo na špatné straně. Je jen nepochopitelná chyba v učebnicích, že se zahájení druhé světové války připisuje pouze Němcům, když 17.9.39 ...
  Zobrazit celý příspěvek

  fenri: Tak Rusko až do 22.6.1941 také bojovalo na špatné straně. Je jen nepochopitelná chyba v učebnicích, že se zahájení druhé světové války připisuje pouze Němcům, když 17.9.39 zaútočil na Polsko i SSSR. Sice nevyhlásil válku VB a FR, ale politicky působil velmi dobře, viz. čs. hvězdáři, kteří v počtu asi 500 odmítli bojovat v imperialistické válce a v Anglii byli internováni. Rumuni měli k válce s Ruskem celkem dobrý důvod, když jim SSSR okupoval Besarábii.
  Skrýt celý příspěvek

 • Luky
  16:12 31.03.2017

  ještě jsem neviděl bojovat ocel
  ...teda v Terminátorovi 2 bojoval takový tekutý kov, ale to bylo dělaný na počítači..

  ještě jsem neviděl bojovat ocel
  ...teda v Terminátorovi 2 bojoval takový tekutý kov, ale to bylo dělaný na počítači..

 • fenri
  16:12 31.03.2017

  Jura99: a myslíte, že jsme se měli bránit v roce 1938?
  A myslíte, že by se Británie ubránila, kdyby se Hitler neobrátil do SSSR?

  Tohle je klasické kdyby. Každopádně bych si ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Jura99: a myslíte, že jsme se měli bránit v roce 1938?
  A myslíte, že by se Británie ubránila, kdyby se Hitler neobrátil do SSSR?

  Tohle je klasické kdyby. Každopádně bych si troufl říct, že ta dodaná ocel Rusům, Ukrajincům, tamním Židům, Arménům... za ty miliony mrtvých a komplet zničenou (tu osídlenou a úrodnou) polovinu země asi nestála. Nebo vy myslíte, že ano?
  Skrýt celý příspěvek

 • fenri
  16:09 31.03.2017

  A mimochodem ke konci války se i rudá armáda naučila bojovat poměrně dost efektivně a poměr ztrát už nebyl tak děsivý. Ostatně o tom píše i Mannstein (IMHO povinná četba pro ...
  Zobrazit celý příspěvek

  A mimochodem ke konci války se i rudá armáda naučila bojovat poměrně dost efektivně a poměr ztrát už nebyl tak děsivý. Ostatně o tom píše i Mannstein (IMHO povinná četba pro zájemce o tu dobu). Takové to "nás mnogo" je trochu klišé, resp. jedna etapa (kdy jim asi objektivně nic lepšího nezbývalo, resp. to neuměli) je transponována na celé dějiny.
  Skrýt celý příspěvek

 • Jura99
  16:07 31.03.2017

  fenri: a myslíte, že by wehrmacht na východní frontě vykrvácel, kdyby anglo-am nedodávali Rusovi prakticky vše? Nechce si mi to hledat, ale jen surové oceli dostali Rusové asi ...
  Zobrazit celý příspěvek

  fenri: a myslíte, že by wehrmacht na východní frontě vykrvácel, kdyby anglo-am nedodávali Rusovi prakticky vše? Nechce si mi to hledat, ale jen surové oceli dostali Rusové asi dvojnásobně více, než potřebovali na celou válečnou výrobu T-34. Na východě rozhodovalo velmi málo, kdyby Rusové nedostali ze západu ani ň materiálu a zbraní, zcela nepochybně by Němci uspěli.
  Skrýt celý příspěvek

 • fenri
  16:07 31.03.2017

  Jura99 - no, ono hlavně hodně rumunských vojáků padlo na blbé straně u Stalingradu, či se vesele podílelo na masakrech v Oděse, že. Rumunsko jaksi nebyl vítězný stát. Rumunsko byl ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Jura99 - no, ono hlavně hodně rumunských vojáků padlo na blbé straně u Stalingradu, či se vesele podílelo na masakrech v Oděse, že. Rumunsko jaksi nebyl vítězný stát. Rumunsko byl poražený stát, který si pár bojema na konci války získal "právo" na kvazi nezávislost.
  Jinak - přijde mi legrační, jak jsme furt dobří ve "vědění", jak měli Rusové, či SSSR bojovat, jen jsme jaksi jako celek nebojovali. Takové" "já bych vám řekl, jak máte bojovat, kdybych to sám uměl".
  Skrýt celý příspěvek

 • Radovan
  16:07 31.03.2017
  Oblíbený příspěvek

  fenri: Carské Rusko, SSSR a nyní Ruská federace pořád považuji za stejný útvar, jen s jinými názvy a jiným množstvím podřízených a okupovaných zemí. Je to vždy ruský státní útvar a ...
  Zobrazit celý příspěvek

  fenri: Carské Rusko, SSSR a nyní Ruská federace pořád považuji za stejný útvar, jen s jinými názvy a jiným množstvím podřízených a okupovaných zemí. Je to vždy ruský státní útvar a jedno je kde zrovna se ten který hlavoun narodil a kolik % vojska tvořili podřízené národy.
  Rusové se dodnes vehementně hlásí k úspěchu Velké vlastenecké, Rusko je nástupnický stát SSSR i právně. Já také beru chování Československa jako chování svoji vlasti, i když už neexistuje a část obyvatel tvořili Slováci.
  Co ta Francie, kolik a čím platila USA za osvobození?
  Hezký víkend, bohužel už nemám čas déle klábosit.
  Skrýt celý příspěvek

 • fenri
  16:04 31.03.2017

  Logik: -takže tvrdíte, že to, jak Zeman s Mertlíkem a spol. "vyřešili" ruský dluh byla jediná či nejlepší cesta? Wow, docela převratný názor. Dosud jsem měl z celé řady zdrojů ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Logik: -takže tvrdíte, že to, jak Zeman s Mertlíkem a spol. "vyřešili" ruský dluh byla jediná či nejlepší cesta? Wow, docela převratný názor. Dosud jsem měl z celé řady zdrojů dojem, že se to pánům mírně řečeno "trochu nepovedlo". vůbec váš argument je zvláštní.

  K dluhu - pokud podle vás v roce 1998 byl ruský dluh umořen MMF či odepsán, proč naopak násobně stoupl? Nebyl ani umořen MMF, ani odepsán.

  I dluh splacený po splatnosti může být výhodný. Navíc opět mi to celé přijde legrační. My dlužíme mrtě peněz, nám je dluženo mrtě peněz (řada z nich nedobytně a ostatně varianta, že bychom my splatili naše dluhy je reálně nemožná), ale největší problém a křiváctví je pozdě, ale přece splacený ruský dluh. Co dluhy Řecka, Itálie, Španělska... proč mám stále shledávat něco speciálně a mimořádně špatného na jednom státě, když druhé státy jsou ještě horší?

  Mimochodem - spor byl o tom,. že dluhy vznikly tak, že nám Rusko ukradlo peníze, protože tu mělo armádu. poukázal jsem na to, že je to kravina a někomu z toho spadly bábovičky. dluh nevnikl, že nám SSSR armáda ukradla stodvacítky, ale tím, že jsme stavěli produktovody v SSSR a než se dostavěly a začala z nich téct ropa a plyn, kterým se to mělo zaplatit, rozpadl se SSSR. Celé.
  Mimcohodem Ukrajina nám dluhy neuhradila dodnes, pak přišla s tím, že by je hradila zbožím (a to se podle vás nepočítá), ale ani to zboží nám nedodali... za tím zas bude nějaká ruská křivárna, že?
  Skrýt celý příspěvek

 • Jura99
  16:00 31.03.2017

  fenri: Tak Rusů u nás padlo až 150.000. Jen nevíme, jestli do toho počítají i ty tisíce vlasovců, které bez soudu povraždili. Není tajemstvím, že např. většinu pohřbených ...
  Zobrazit celý příspěvek

  fenri: Tak Rusů u nás padlo až 150.000. Jen nevíme, jestli do toho počítají i ty tisíce vlasovců, které bez soudu povraždili. Není tajemstvím, že např. většinu pohřbených rudoarmějců na Olšanech tvoří nebojové ztráty. Při ruském způsobu boje by nebyl problém nechat padnout za naše osvobození třeba půlmilion vojáků. Za osvobození ČSR padlo i okolo 60tis. Rumunů, tak že by si Bukurešť kvůli nim nárokovala nějaké mocenské ambice u nás? (ad vaše: ..myslíte, že státy posílají umírat svoje vojáky do cizích zemí, aniž by z toho něco měly?). Proč Američanů u nás padlo "jen" okolo 500? Že by jim Němci padali k nohám? Nebo osvobodili jen malé území? Asi ani jedno, prostě si víc vážili životů svých vojáků.
  Skrýt celý příspěvek

 • logik
  15:58 31.03.2017

  fenri:
  1) Rusko je právním nástupcem SSSR. I proto platí dluh SSSR.

  2) Opět zaměňuješ NÁRODNOST a STÁTNÍ PŘÍSLUŠNOST. Obama je nějaký nigeriejec či co :-), chceš snad tvrdit, ...
  Zobrazit celý příspěvek

  fenri:
  1) Rusko je právním nástupcem SSSR. I proto platí dluh SSSR.

  2) Opět zaměňuješ NÁRODNOST a STÁTNÍ PŘÍSLUŠNOST. Obama je nějaký nigeriejec či co :-), chceš snad tvrdit, že za činy USA posledních 8 let může Nigérie?

  3) Ztráty Ruských vojáků na území ČSSR byly dosti často nesmyslné. Ano, máš pravdu, to nedělalo zadarmo. Obětovalo své vojáky za to, aby se ČSR dostala do sféry vlivu Ruska. A to se mu také povedlo.

  Fakt nechápu, jak vyvozuješ z toho, že Rusko poslalo na zbytečnou smrt desítky tisíc vojáků, aby nás ovládlo, že bychom měli být nějak Rusku vděční....

  4) a otázka, co děláme špatně?
  Nemáme ropu - a navíc jsme pro zahraniční finanční trhy důvěryhodní, takže jsou pro nás narozdíl od Ruska půjčky finančně dostupné.
  Skrýt celý příspěvek

 • Luky
  15:58 31.03.2017

  Mě nepřijde, že je mi neustále předhazováno, že mám být Rusům vděčný. Asi je to tím, že nechodím na Sputnik a od revoluce uteklo skoro třicet let.
  Spíš je mi furt předhazováno za ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Mě nepřijde, že je mi neustále předhazováno, že mám být Rusům vděčný. Asi je to tím, že nechodím na Sputnik a od revoluce uteklo skoro třicet let.
  Spíš je mi furt předhazováno za co všechno můžou a že nikdy nic pozitivního neudělali.
  Skrýt celý příspěvek

 • Marcus.SK
  15:58 31.03.2017

  K clanku: Neviem co je na tom zvlastne, ked v armadni strategovia rozoberaju vsetky mozne scenare vojny a z toho vyplyvajuce dosledky. Sak to je ich praca, a takych ...
  Zobrazit celý příspěvek

  K clanku: Neviem co je na tom zvlastne, ked v armadni strategovia rozoberaju vsetky mozne scenare vojny a z toho vyplyvajuce dosledky. Sak to je ich praca, a takych strategov/alalytikov maju snad v kazdej krajine. Ke planuju scenare, to este neznamena ze ta krajina chce rozputat vojnu.

  K Jalta 2.: Podla mojho nazoru by sa malo vratit k povodnemu zameru OSN, ktore tvori slobonde pravo kazdeho naroda na sebaurcenie. Teda referendom vy sa mal kazdy narod rozhodnut, ci chce mat svoj vlastny stat alebo byt pripojeny k niekomu a ci chce byt v niejakom vojenskom alebo ekonomickom spolku. Pretoze tieto sfery a vplvy mocnosti na male krajiny robia len problemy. Pokrytecke zapadne krajiny jedno referendum o odtrhnuti uznaju ked sa im to hodi, ale rovnake referendum ineho autonomneho celku neuznaju lebo sa im strategicky nehodi. Sak nech sa rozhodne Katalansko, Baskitsko, Korzicko, Bretonsko, Skotsko, Flamsko, Sv.Irsko, Abchazsko, J.Osetsko, Cecensko, Kurdistan a dalsi ako chcu v referende a ostatni nech su povinny to respektovat. Bude len pokoj ked budu etnicky ciste staty.
  Skrýt celý příspěvek

 • Marthy
  15:57 31.03.2017

  Logik-myslel jsem že o vojenství víš více...psát tady o ztrátách Sovětských vojáků třeba na Dukle,jako že to byla vina Stalina a jeho mocenských plánů,proto poslal svoji armádu do ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Logik-myslel jsem že o vojenství víš více...psát tady o ztrátách Sovětských vojáků třeba na Dukle,jako že to byla vina Stalina a jeho mocenských plánů,proto poslal svoji armádu do útoku nevýhodným směrem a bylo mu jedno kolik vojáků tam zařve je nesmysl.
  Na tebe sedí jedno pořekadlo-po bitvě každý generálem.
  Jednoduše,kdyby Sovětští velitelé věděli přesně jak propracovanou obranu mají Němci na Dukla zaútočily by z jiného směru...jednoduše podcenily protivníka a podmínky,výhodné pro obránce.A nezapomeň na maličkost,kdo proti nim stál.Němci nebyly žádní tyntýnci,v době kdy napadli Sovětský svaz měli v podstatě nejlepší armádu na světě,výbornou techniku,špičkové vojáky kteří ji ovládali,propracovanou moderní taktiku boje...vždyť dokázali na hlavu porazit armády Polska,Francie a expediční jednotky VB....
  Jiný příklad,myslíš že Hitler a jeho generalita poslali Pauluse na Stalingrad a jeho armádu schválně na smrt,nebo že by Manstein začal ofenzívu směrem na Kursk kdyby věděl přesně jak silná je tam obrana?
  No,když už znáš výsledek to se to kritizuje....
  Skrýt celý příspěvek

 • Márten
  15:57 31.03.2017

  Fenri

  Asi nechápeme, že podivný prodej státního dluhu rodinné firmě odněkud z východu

  (viz. představenstvo: http://rejstrik-firem.kurzy.cz... )

  ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Fenri

  Asi nechápeme, že podivný prodej státního dluhu rodinné firmě odněkud z východu

  (viz. představenstvo: http://rejstrik-firem.kurzy.cz... )

  se základním jměním 25 milionů Kč za 15 miliard (zlomek ceny) je sice asi právně a účetně vpořádku, ale fakticky je to odpuštění(odepsání) většiny dluhu.

  Na základě toho, jak to udělala SK a další země je naprosto jasné, že pohledávka nebyla vůbec nedobytná a ČR utrpěla ztrátu.

  Argument, že jiné země nám taky nesplatili vše je nesmysl, protože ty země neměli v době odpouštění dluhu (prodeje pohledávky) miliardy dolarů z ropy ve státních fondech a také za ně nenakupovali zbraně, se kterými nám teď vyhrožují.

  Obhajujte si to jak chcete, ale Zeman naší zemi poškodil o desítky miliard a už vůbec nechápu, jak mu mohli novináři asistovat při jeho slavném předávání šeku na 1,5 milionu Babišovi na splátku státního dluhu.
  Skrýt celý příspěvek

 • CerVus
  15:54 31.03.2017

  fenri: To chování jsem napsal blbě. Myslel jsem jak je nám neustále předhazováno jak moc jim máme být vděční nehledě na to jak s námi jednali / jednají. Vždyť i za komančů jsem ...
  Zobrazit celý příspěvek

  fenri: To chování jsem napsal blbě. Myslel jsem jak je nám neustále předhazováno jak moc jim máme být vděční nehledě na to jak s námi jednali / jednají. Vždyť i za komančů jsem byli dle naší vojenské doktríny obětní národ. Na konci 2sv války jsme pro ně byli pouhou tranzitní potažmo kořistní zemí na cestě do Německa. Nic víc. Oni neosvobozovali spojence.
  Skrýt celý příspěvek

 • logik
  15:50 31.03.2017

  fenri: byl zbytek dluhu vymožen v celé výši a v penězích? Ani jedno, ani druhé. Na základě čeho tedy podle Tebe vymahatelný byl? Proč's ten dluh (nebo kdokoli jiný) nekoupil za 90% ...
  Zobrazit celý příspěvek

  fenri: byl zbytek dluhu vymožen v celé výši a v penězích? Ani jedno, ani druhé. Na základě čeho tedy podle Tebe vymahatelný byl? Proč's ten dluh (nebo kdokoli jiný) nekoupil za 90% jeho hodnoty, byl by z Tebe skoro miliardář), když byl podle Tebe vymožitelný ze 100%?

  Insolvence neznamená automatické zbavení všech dluhů, zpravidla znamená, že si věřitelé s bankrotovaným vyjednávají nové - pro věřitele horší - podmínky splacení dluhů. V případě Ruska to např. bylo formou mezinárodní finanční pomoci Rusku:
  (viz. např.
  Zdroj: http://www.penize.cz/15902-asi...
  )

  Samozřejmě, že "účetně" je ten bankrot dluhů nezbavil. Reálně ale způsobil to, že jednak část těch dluhů zaplatil někdo jiný (např. celý svět prostřednictvím MMF), jednak způsobil to, že věřitelé radši počkali či se spokojili s vyplacením části dluhu, aby dostali alespoň něco.
  Sem fakt nečekal, že budu muset vysvětlovat takovéto samozřejmé detaily.

  Dálší věc, kterou ve své filipice ignoruješ, je, že i když je splaceno 100% dluhu, tak pokud je tak splaceno dlouho po lhůtě splatnosti, opět je to pro věřitele nevýhodné a tedy se nedá mluvit o "celém zaplaceném dluhu" - a právě restrukturalizace dluhu je typickým projevem bankrotu.

  A ohledně Tebou linkované statistiky, tady jde o external debt, tedy o celkový zahraniční dluh všech společností Ruska, nikoli o dluh samotného státu. A je normální, že v době krize začnou společnosti stahovat hotovost zpět do země, takže se tento dluh zmenšuje - navíc pokud šlo o dluhy v rublech, tak se ty dluhy snížili díky prudkému pádu rublu. Se státním dluhem tento ukazatel vůbec nesouvisí, zkus si nejprve něco přečíst o tom, co je to, čím argumentuješ.
  Skrýt celý příspěvek

 • fenri
  15:45 31.03.2017

  Radovan: vnímáte rozdíl, mezi SSSR a Ruskem?
  A myslíte, že státy posílají umírat svoje vojáky do cizích zemí, aniž by z toho něco měly? A na Ježíška a Jezinky věříte?

  O ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Radovan: vnímáte rozdíl, mezi SSSR a Ruskem?
  A myslíte, že státy posílají umírat svoje vojáky do cizích zemí, aniž by z toho něco měly? A na Ježíška a Jezinky věříte?

  O palivu a uranu nebyla řeč v souvislosti s okupací SSSR, ale s dluhem. Prostě do té bilance nikdo nezahrnuje to, jak by vypadala, kdybychom celou tu dobu kupovali ropu, plyn, železnou rudu... za tržní světové ceny. Takhle to bylo dotované (samozřejmě že ne z lásky), ale v té bilanci to není.

  Troufnu si říct, že ztráty našich vojáků na území SSSR se nedají srovnávat se ztrátami SSSR vojáků na našem území.

  Tou ruskou prolhaností a křiváctvím myslíte konkrétně co? Akce Stalina, Beriji, Brežněva, Jakova, Grečka...? Tak ani jeden z nich nebyl Rus...
  Skrýt celý příspěvek

 • fenri
  15:38 31.03.2017

  Márten:
  ne, ne, ne. Prodej dluhu se ztrátou není odpuštění dluhu. Chápeme? nechápeme, já vím...

  CerVus: jaké chování Rusů? Buďto se bavíme o ztrátách SSSR, potom nemůžeme odvoz ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Márten:
  ne, ne, ne. Prodej dluhu se ztrátou není odpuštění dluhu. Chápeme? nechápeme, já vím...

  CerVus: jaké chování Rusů? Buďto se bavíme o ztrátách SSSR, potom nemůžeme odvoz jáchymovského uranu (mimochodem vedoucím geologického průzkumu tam byl jistý Ing. Gregorian, "Rus" jak poleno), či devastaci děčínského zámku připsat Rusům. SSSR tu nechal 120 tisíc mrtvých. SSSR si zabral kus našeho uranu. S čím je problém?
  Mrkněte na Kosovo. Tam moc USA vojáků nepadlo a komupak patří tamní energetika? Je to prostě normální a státy neosvobozují cizí státy pro modré oči tamních obyvatel a lepší karmu. válka je kšeft, jako každý jiný. Resp. je to kšeft ad extrema.
  Skrýt celý příspěvek

 • Radovan
  15:36 31.03.2017

  fenri: ten uran by jsme vytěžili až by jsme potřebovali a až by po něm byla klasická poptávka. A nebo třeba taky nevytěžili, ale byl by pořád u nás. Ale ne na popud soudruhů v ...
  Zobrazit celý příspěvek

  fenri: ten uran by jsme vytěžili až by jsme potřebovali a až by po něm byla klasická poptávka. A nebo třeba taky nevytěžili, ale byl by pořád u nás. Ale ne na popud soudruhů v Moskvě, který si chtěli co nejrychleji doplnit zásobu atomovek.
  Hádám že do Dukovan by jsme palivo normálně koupili jako jiné státy a že ke spuštění JE nebylo nutno být okupován SSSR.
  Ano, padlo spousty sovětských vojáků kdekoliv, tak jako padlo třeba spousta Američanů ve Francii. Ale nikdy jsem si nevšiml, že by za to Francie platila nerostným bohatstvím a nevolnictvím ve vztahu K USA.
  Mimochodem i naši vojáci padli při bránění Sokolova, osvobozování Kyjeva atd.
  Jde mi o tu ruskou prolhanost a křiváctví ve vztahu k nám.
  V roce 38 že by nám prý přišli na pomoc, ale jak? Jak to asi mysleli vážně bylo jasné už za rok za dva. Naše lidi, kteří u nich hledali bezpečí, hned z hranic posílali šupem do gulagu. V dohodě z roku 43, že se prý uznávají hranice předválečné republiky a nebudou se vměšovat do našeho poválečného vývoje. Chacha.
  Hned jak přešla fronta do Podkarpadské Rusi, tak to už neplatilo, znemožnili nábor do naší armády, znemožnili fungovat naší správě a nakonec nám ji sebrali.
  Po osvobození zbytku republiky odvlekli tisíce našich občanů do gulagů. Jak si to mohli ke spojencům dovolit? Asi proto, že nás jako spojence nikdy nebrali.
  Dále puč, poraděnkové našim komoušům, rok 68... Pořád stejné.
  A žádnou změnu nepozoruji ani ve 21. století, ikdyž se to nás už přímo netýká. Týká se to jiných států a mě to jedno opravdu není.
  Skrýt celý příspěvek

 • CerVus
  15:31 31.03.2017

  fenri: Ono by mě i celkem zajímalo kolik Rusů padlo při našem osvobozování. A tím myslím našeho území a ne území SR navíc po odpočtu ztrát Vlasovců, Rumunů a ostatních dnes už ...
  Zobrazit celý příspěvek

  fenri: Ono by mě i celkem zajímalo kolik Rusů padlo při našem osvobozování. A tím myslím našeho území a ne území SR navíc po odpočtu ztrát Vlasovců, Rumunů a ostatních dnes už samostatných národů. Neustále nám jsou omílané ztráty SSSR a tím omlouvané chování Rusů, ale jakou část těch ztrát oni opravdu tvořili. Plus Slovensko bylo za druhé světové války samostatným státem, takže je připočítávání ztrát u nich zcestné. To můžeme rovou počítat ztráty Rudé armády na území Maďarska.
  Skrýt celý příspěvek

 • Márten
  15:30 31.03.2017

  Fenri

  Nerad bych se pouštěl do diskuze kdo je blábolící blb, ale v článku na který jste sám dával odkaz se píše:

  "Někdejší vláda premiéra Miloše Zemana naprostou většinu ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Fenri

  Nerad bych se pouštěl do diskuze kdo je blábolící blb, ale v článku na který jste sám dával odkaz se píše:

  "Někdejší vláda premiéra Miloše Zemana naprostou většinu dluhu prodala společnosti Falkon Capital za přibližně 750 milionů dolarů (15 miliard korun v dnešním kurzu)"

  Pokud umíte počítat, tak jistě víte, že většina ze 72 miliard je více než 36 miliard.
  Z toho jasně vyplívá, že ztráta pro ČR byla minimálně 21 miliard, což jsou více než dvě "desítky" miliard.

  Myslím, že každý absolvent základní školy to pochopí a kdo to pochpit nechce, toho stejně žádné argumenty nepřesvědčí...

  Howgh
  Skrýt celý příspěvek

 • fenri
  15:29 31.03.2017

  Jen pro zamyšlení, co děláme špatně:

  http://www.tradingeconomics.co...
  http://www.tradingeconomics.co...

  Desetiletou řadu si ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Jen pro zamyšlení, co děláme špatně:

  http://www.tradingeconomics.co...
  http://www.tradingeconomics.co...

  Desetiletou řadu si tam raději ani necvakejte.
  Skrýt celý příspěvek

 • Luky
  15:25 31.03.2017

  :-D

  :-D

 • fenri
  15:22 31.03.2017

  Zeman přivedl ČR do NATO, aby NATO vnitřně rozložil.

  Zeman přivedl ČR do NATO, aby NATO vnitřně rozložil.

 • semtam
  15:18 31.03.2017

  petres

  Co jste mi poskytnul, to je fakt dílo. Za prvé se to nedá číst, chybí zdroje a je to vše formou JPP. Jako první mě hned zarazilo, že vojenský dluh společně s civilním byl ...
  Zobrazit celý příspěvek

  petres

  Co jste mi poskytnul, to je fakt dílo. Za prvé se to nedá číst, chybí zdroje a je to vše formou JPP. Jako první mě hned zarazilo, že vojenský dluh společně s civilním byl 8 mld. USD??? Nevim, to si asi autorka vycucala z prstíku. Na podobných absurditách je článek vlastně postaven...

  A když jsme u toho putinova agenta Zemana, tak za jeho vlády ČR vstoupila do NATO a jeho vláda udělala kroky aby ČR mohla k 1.5. 2004 vstoupit do EU. Njn Zeman je ruskej agent jak vyšitej :D
  ----------------
  Opravdu by nebylo od věci udělat blog pro politruky. Poptávka tu prostě je....
  Skrýt celý příspěvek

 • fenri
  15:13 31.03.2017

  Stirling: když píšete "fakta", můžete být konkrétní a dokázat, že nejde o fakta?co přesně máte na mysli?

  Stirling: když píšete "fakta", můžete být konkrétní a dokázat, že nejde o fakta?co přesně máte na mysli?

 • fenri
  15:11 31.03.2017

  Logik: myslíte si, že by došlo k invazi, kdyby Wehrmacht nevykrvácel na Východní frontě a RA nefrčela drsným tempem směrem západ? Opravdu?
  Jinak z pohledu toho, jak se k nám ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Logik: myslíte si, že by došlo k invazi, kdyby Wehrmacht nevykrvácel na Východní frontě a RA nefrčela drsným tempem směrem západ? Opravdu?
  Jinak z pohledu toho, jak se k nám chovají Rusové, či jak jsou nám kulturní blízcí či vzdálení je Stalin tak nějak těžce irelevantní. Za A. nebyl Rus a za B. zabil tolik Rusů, jak nikdo jiný (nebo s Ádou zhruba na stejno). .
  Skrýt celý příspěvek

 • stirling
  15:09 31.03.2017

  Snad je to zatím jen ruské přání, jinak diskuze zase klasika, už nastoupili obránci ruska a je to. Rus má největší podíl na všem dobrém, ale jak někdo řekne, že rus udělal něco ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Snad je to zatím jen ruské přání, jinak diskuze zase klasika, už nastoupili obránci ruska a je to. Rus má největší podíl na všem dobrém, ale jak někdo řekne, že rus udělal něco špatně hned přijdou jasná "fakta", že za dob sssr většinu křiváren provedl národnostně někdo jiný, rus chudák na to jen koukal jak ty menšiny s ním voraj a páchaj zlo...:) Ještě schází arugument, kouknět co dělají a dělali v USA a či někdo používá i poměry u nás jako argument na podporu ruska... Je to stále to samé.
  Jsem pro se vykašlat na rusa a kouknout na zajímavé info co jsem teď našel:
  http://www.euro.cz/byznys/ivec...
  https://zpravy.aktualne.cz/eko...
  Snad zde vzniknou články ať můžeme probrat.
  Skrýt celý příspěvek

 • fenri
  15:09 31.03.2017

  Logik: vymahatelný nepochybně byl. Jen jaksi chyběla snaha.

  Rusko se dostalo do bankrotu v situaci, kdy jejich dluh byl srovnatelný s naším. A nějak jsem nenašel (ani ve vašem ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Logik: vymahatelný nepochybně byl. Jen jaksi chyběla snaha.

  Rusko se dostalo do bankrotu v situaci, kdy jejich dluh byl srovnatelný s naším. A nějak jsem nenašel (ani ve vašem článku), že by se Rusko svým bankrotem zbavilo závazků a dluhů. Slušně řečeno si myslím, že tu opět podsouváte něco, co je lež. Ostatně kdyby se Rusko v roce 1998 zbavilo dluhů, proč by nám je ještě v roce 2012 ještě splácelo?
  K tomu, že by se Rusko v roce 1998 zbavilo dluhů jsem našel toto: NIC. Vyhlásilo 90ti denní moratorium na splácení dluhů a potom platilo dál. Takže vaše tvrzení, že Rusko se zbavilo dluhů bankrotem v roce 98 je mimo. Dluhy zůstaly a platilo dál. Nám do roku 2012/13.

  Ostatně třeba z tohoto grafu pochopíte, že Rusko se v roce 1998 zahraničního dluhu v žádném případě nezbavilo, jak tvrdíte. ba naopak:

  https://www.focus-economics.co...

  Jinak se mi líbí ten newspeak:
  Jsme na tom dobře, protože máme dluhy. Oni jsou na tom tak špatně, že je nemají. :-)
  Skrýt celý příspěvek

 • logik
  14:58 31.03.2017

  fenri:
  - Ostatně padlo tu 120 000 rudoarmějců. Nevím, jaká byla cena jejich života...
  Pro SSSR? Hodně malá. Protože jinak by je Stalin neobětovával v nesmyslných vojenských ...
  Zobrazit celý příspěvek

  fenri:
  - Ostatně padlo tu 120 000 rudoarmějců. Nevím, jaká byla cena jejich života...
  Pro SSSR? Hodně malá. Protože jinak by je Stalin neobětovával v nesmyslných vojenských operacích typu Dukla, které měli za cíl jediné - být tu dříve než američané, aby se pak mohl ohánět tím, že nás osvobodil. To se mu ovšem i tak nepovedlo a američané by tu byli dřív, kdyby jim to Stalin nezakázal...

  Ohánět se Rusama (a Ukrajincema a dalšíma) zbytečně poslanejma na smrt pro Stalinovi velmocenský ambice, když ve skutečnosti nás Stalin v druhý světový stál několik tisíc zbytečně mrtvejch....
  Skrýt celý příspěvek

 • logik
  14:52 31.03.2017

  fenri: ale to, že byla pohedávka prodána nevýhodně není nijak v rozporu s tím, že dluh v celé výši prostě vymahatelný nebyl. Jak je vidět i na tom zbytku dluhu, který nikomu prodán ...
  Zobrazit celý příspěvek

  fenri: ale to, že byla pohedávka prodána nevýhodně není nijak v rozporu s tím, že dluh v celé výši prostě vymahatelný nebyl. Jak je vidět i na tom zbytku dluhu, který nikomu prodán nebyl a získali jsme z něj také jen část a ještě dosti problematicky (ruské vojenské dodávky neměli vždy předpokládanou kvalitu)

  To o snížení dluhu Ruska pak má jakou souvislost? Zaznamenal jsi např. takový "detail", že Rusko během 90. tých let prošlo bankrotem?
  https://www.patria.cz/zpravoda...

  ČR je furt v dluzích ne proto, že je v háji - naopak Rusko se dluhů zbavilo právě proto, že bylo v háji a zbankrotovalo a jeho věřitelé se radši spokojili s částí dlužných peněz, než by čekali na zázrak, že Rusko ty dluhy někdy splatí celé...

  PS: Navíc, i kdyby rusko splatilo dluh celý, tak čistě fakt, že neplatilo penězmi, ale dodávkami techniky je ve skutečnosti pro ČR dosti nevýhodný a tedy umožňění splacení tímto způsobem je reálně odpuštění části dluhu. Ale jak píšu výše, dluh zdaleka nebyl zaplacený celý ani tak.
  Skrýt celý příspěvek

 • Martins31
  14:50 31.03.2017

  To jsou plky.

  To jsou plky.

 • fenri
  14:47 31.03.2017

  Radovan: z Jáchymovska byl v letech 47-61 odvážen surový uran. Ostatně padlo tu 120 000 rudoarmějců. Nevím, jaká byla cena jejich života, ani nevím, nakolik bychom si technologicky ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Radovan: z Jáchymovska byl v letech 47-61 odvážen surový uran. Ostatně padlo tu 120 000 rudoarmějců. Nevím, jaká byla cena jejich života, ani nevím, nakolik bychom si technologicky s uran tenkrát poradili a kdybychom spustili naší první JE krmenou u nás vyrobeným palivem (tipuji, že nikdy).
  Z webu Projektu Patriot cituji:
  "Za celé poválečné období dolování od roku 1945 do roku 1962 bylo na více než 400 rudních žilách vytěženo celkem 7 199 t uranu. Ve srovnání s později těženými uranovými ložisky se jednalo o malé ložisko, které však bylo významné tím, že bylo prvním, ze kterého bylo možné získat uran."
  Myslím, že následný dovoz zpracovaného jaderného paliva, likvidace vyhořelého, ropa "za hubičku" apod. to více než vyvážila. Ale bilanci by to chtělo dohledat.
  Jak se u nás chovali Rusové těžko říct. On se blbě dohledává podíl ruských vojáků v okupační armádě. Nicméně si troufnu říct, že většina Rusů v zemljance nežila (a ani tehdy nežila) a záchod znali. Jestli to bylo běžné u různých Ujgurů, Evenků apod. je dost dobře možné. Ale ti mají s Rusy společného, asi jako my s Mongoly.
  Rusové jsou nám kulturně samozřejmě neporovnatelně mnohem bližší, než Turci, či Arabové. Stačí ony země navštívit. A nejde jen o jazyk.

  V Děčíně byli průzkumníci a zdravotníci 18. gardové motostřelecké. Pobaltský okruh. Nakolik byla doplňována vojáky z Pobaltí (Rusy, Litevci, Lotyši, Estonci, Karelcy...) či z jiných regionů a národností netuším. Párkrát jsem je viděl (ale nevím, co byl Bohosudov a co Děčín) a "pidlookých" tam bylo dost. Nicméně ze vztahu k památkám na okupovaném území bych o kultuře národa mnoho nevyvozoval. Ony polské, ruské, ukrajinské.... památky po okupaci kulturní německou armádou dopadly často nesrovnatelně hůře, než ten děčínský zámek. Ten byl totiž těžce zplundrovaný už před příchodem Rudé armády. Naší vinou. Ale o tom se moc nemluví.
  Skrýt celý příspěvek

 • stanik84
  14:34 31.03.2017

  Radovan : tak ono záleží na tom, z které části Ruska byli. Myslím, že zapad Ruska je trochu civilizovanější, než dálný východ. Mám kamarada, ktery tam pravidelne jezdi zavodit a je ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Radovan : tak ono záleží na tom, z které části Ruska byli. Myslím, že zapad Ruska je trochu civilizovanější, než dálný východ. Mám kamarada, ktery tam pravidelne jezdi zavodit a je tam treba dva-tri mesice v roce.
  Skrýt celý příspěvek

 • fenri
  14:29 31.03.2017

  Logik:
  myslím, že jsem napsal zcela jasně (takže to snad pochopíte i vy), že dluh byl prodán extrémně nevýhodně. Jaké byly důvody můžeme dnes jen hádat a můžeme se o tom hádat ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Logik:
  myslím, že jsem napsal zcela jasně (takže to snad pochopíte i vy), že dluh byl prodán extrémně nevýhodně. Jaké byly důvody můžeme dnes jen hádat a můžeme se o tom hádat ještě dnes, ale faktem, že odpuštěn nebyl a uhrazeno bylo, oč jsme si řekli. O tom je řeč. Že jsme si řekli o málo je tak trochu náš boj.

  Mimochodem Do začátku 90. let vstoupilo Rusko s dluhem kolem 68 mld. dolarů. Dneska to mají v podstatě zaplaceno. Mrkněte se, kolik je náš dluh. Ať už státní, veřejný, nebo zahraniční (k tomu poslednímu třeba zde: https://www.cnb.cz/cs/statisti... Jejda.
  Skrýt celý příspěvek

 • Radovan
  14:24 31.03.2017

  fenri - nevím jak dlouho a jestli vůbec jsme neplatili Rusům tržní cenu ropy, a jestli to vůbec vyvážilo náš uran, za který tržní cenu určitě neplatili (měli ho expresně z ...
  Zobrazit celý příspěvek

  fenri - nevím jak dlouho a jestli vůbec jsme neplatili Rusům tržní cenu ropy, a jestli to vůbec vyvážilo náš uran, za který tržní cenu určitě neplatili (měli ho expresně z Jáchymova od lidí co ho rubalo kvůli včlenění naší vlasti do ruského vlivu).

  Každopádně ty škody i jen z pobytu těch "spřátelených vojsk" jsou miliardové a dodnes není vše opraveno a zasanováno.
  Nad tím jak se u nás chovali a co si dovolili prostě zůstává rozum stát. Hned od 45. roku. Opravdu jako lidé ze zemljanky co třeba ani neumí použít záchod. Běžte si poslechnout co prováděli třeba na děčínském zámku.
  Rusové nám jsou kulturně vzdáleni asi tak jako Turci nebo Arabové, mají blíž k Asii než k Evropě se vším všudy.
  Skrýt celý příspěvek

 • Luky
  14:23 31.03.2017

  petres
  bohužel tu mám dost práce, ale přesto jsem dal víc jak polovinu článku...dál už teď nemůžu. Fakt se k tomu zkusím vrátit, ale ta grafomanka mi to neusnadňuje.
  Zatím z toho ...
  Zobrazit celý příspěvek

  petres
  bohužel tu mám dost práce, ale přesto jsem dal víc jak polovinu článku...dál už teď nemůžu. Fakt se k tomu zkusím vrátit, ale ta grafomanka mi to neusnadňuje.
  Zatím z toho mám pocit podobný všem Klausovským, Bakalovským, Tošovským, Grossovským, Schwarzenbergským, Boeingo-Aerovským a mnoha dalším kšeftům a dohodám, které jsou vlastně křišťálově čisté a v klidu si vysmrádnou. Sere mě to a teprve uvidím, jaký k tomu zaujmu postoj. Zatím je to guláš. Každopádně by to chtělo porovnat s ostaními dluhy - jak se je podařilo jinde zaplatit.
  Zatím jsem si nezačal myslet, že by Zeman hrabal na sebe.
  Skrýt celý příspěvek

 • logik
  14:21 31.03.2017

  fenri, tak si aspoň přečti, co linkuješ:

  "Česká republika podle tehdejšího Rusnokova vyjádření měla získat ze zbytku dluhu za zhruba osm milionů dolarů přibližně 80 procent" - ...
  Zobrazit celý příspěvek

  fenri, tak si aspoň přečti, co linkuješ:

  "Česká republika podle tehdejšího Rusnokova vyjádření měla získat ze zbytku dluhu za zhruba osm milionů dolarů přibližně 80 procent" - tedy ani zbytek dluhu nebyl zaplacen celý

  "Někdejší vláda premiéra Miloše Zemana naprostou většinu dluhu prodala společnosti Falkon Capital za přibližně 750 milionů dolarů (15 miliard korun v dnešním kurzu), podle některých expertů nepříliš výhodně."
  - proč se prodává dluh pod cenou? Protože je nedobytný a nedá se čekat, že by byl splacen, alespoň ne v plné hodnotě....

  To to nečteš, nebo čekáš, že to nebudeme číst my?
  Skrýt celý příspěvek

 • stanik84
  14:21 31.03.2017

  Jinak mi to připadá tak, že Rusko balancuje na hraně 3.ww záměrně. Tak aby si vynutilo svojí zahraniční politiku.

  Jinak mi to připadá tak, že Rusko balancuje na hraně 3.ww záměrně. Tak aby si vynutilo svojí zahraniční politiku.

 • stanik84
  14:18 31.03.2017

  Márten : otázka je, jakým způsobem do toho byla zapojená česká vláda.

  V rámci deblokace ruského dluhu nám byly dodány vrtáky Mi-171 a Mi-35.

  Jinak, jestli to bude Jalta jako ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Márten : otázka je, jakým způsobem do toho byla zapojená česká vláda.

  V rámci deblokace ruského dluhu nám byly dodány vrtáky Mi-171 a Mi-35.

  Jinak, jestli to bude Jalta jako ta minulá, tak lituji ruských občanů žijících v cizině. Když jsem četl knihu Oběti Jalty a jak všechny zajatce, včetně občanů SSSR žijících v zahraničí, poslal Stalin na Sibiř, tak mi bylo docela zle. Sovětský voják, který se vzdá, tak není přeci sovětský voják. Protože Rus se přeci nevzdává, ne? Tehdy se děly strašný zvěrstva
  Skrýt celý příspěvek

 • fenri
  14:17 31.03.2017

  A samozřejmě prodej pohledávky byl extrémně nevýhodný. Jenže na to jsme my Češi mistři světa a spousta pohledávek u dalších zemí dopadla ještě mnohem hůř...

  A samozřejmě prodej pohledávky byl extrémně nevýhodný. Jenže na to jsme my Češi mistři světa a spousta pohledávek u dalších zemí dopadla ještě mnohem hůř...

 • fenri
  14:09 31.03.2017

  Márten: vy asi moc neumíte číst, že jo:
  ještě jednou: KDE se píše, že ZEMAN odpustil Rusku desítky miliard?
  toto jste napsal a je to prostě fakticky, lež, nesmysl, či blábol ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Márten: vy asi moc neumíte číst, že jo:
  ještě jednou: KDE se píše, že ZEMAN odpustil Rusku desítky miliard?
  toto jste napsal a je to prostě fakticky, lež, nesmysl, či blábol blba. Jak je libo.
  Rusko zaplatilo 72 miliard. Tady:

  http://zpravy.e15.cz/domaci/ek...

  případně něco o (nejen) ruském dluhu zde:
  https://www.vse.cz/vskp/11605_...

  Takže zhrnuto:
  Rusko nám nedlužilo 36 mld (ale dvojnásob). Rusko nám nevrátilo 15 mld, ale všechno. Rusku nikdo žádné desítky miliard neodpustil. A už vůbec to nebyl Zeman. Zhrnuto: na vašem textu jsou správně možná jen spojky a předložky.
  Další věc je, že velká část peněz se ztratila tím, že pohledávka byla prodána. Nicméně odpuštěno nebylo nic a zaplaceno bylo vše.
  Co tam máte dál pěkného?
  Skrýt celý příspěvek

 • Rase
  14:05 31.03.2017

  rozdělení světa ? Myšleno Evropy nebo něčeho jiného ? Umím si představit rozdělení sfér vlivu v Sýrii. Rozpad některých států, jako třeba Irák, možná i Lybie. Z Evropy snad jen ta ...
  Zobrazit celý příspěvek

  rozdělení světa ? Myšleno Evropy nebo něčeho jiného ? Umím si představit rozdělení sfér vlivu v Sýrii. Rozpad některých států, jako třeba Irák, možná i Lybie. Z Evropy snad jen ta Ukrajina (Krym, část Východu země). Myslím ale, že ani většině Bělorusů by se nechtělo být součástí ruské sféry vlivu... Co ale s ruskými enklávami typu Podněstří, kaliningradská oblast, nedaleko pak Osetie atd. Nebo tím autor myslí to, že Rusko si svoje sféry vlivu ponechá všechny a ještě k nim přidá na úkor Západu ? Třeba celou Ukrajinu, kus Polska, Moldavsko. Navíc dneska to už není o diktátu pár mocností, které si budou rozdělovat svět. Co třeba Čína, Indie, Arabové, nebo jiné lokální mocnosti. Které sice nemají ideální vztahy se Západem, ale to ani s Ruskem. Jim by posilování vlivu (Ruska) taky nebylo pochuti. Co když řekněme Kazachstánu současný, nezávislý stav vyhovuje, to jim změnu vnutí mocnosti jako nový Mnichov ?
  Jak by rusové chtěli svoji sféru vlivu udržovat ? Nenabízejí žádný politický model - alternativu ke kapitalismu, nemají ekonomický a výrobní potenciál jako SSSR. To že horko těžko zvládají udržet Asada, ještě neznamená, že by svoji sféru vlivu dokázali udržet jinak než silou (na uplácení nemají peníze). Tedy by to vypadalo jako v Podněstří nebo Osetii... děkuji nechci.
  Skrýt celý příspěvek

 • petres
  13:55 31.03.2017

  semtam
  přečtěte si
  http://kostlanova.blog.idnes.c...

  a těším se, jak odzdrojovanými argumenty to vyvrátite.

  semtam
  přečtěte si
  http://kostlanova.blog.idnes.c...

  a těším se, jak odzdrojovanými argumenty to vyvrátite.

 • Márten
  13:41 31.03.2017

  Fenri

  Jak jsem psal níže: Když mi někdo místo 36 miliard, které mi dluží dá jen 15 (lhostejno jestli přes nastrčeného prostředníka), tak mi to pořád vychází, že mám o 21 miliard ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Fenri

  Jak jsem psal níže: Když mi někdo místo 36 miliard, které mi dluží dá jen 15 (lhostejno jestli přes nastrčeného prostředníka), tak mi to pořád vychází, že mám o 21 miliard méně, než jsem měl původně dostat. Vám to vyšlo jinak?
  Skrýt celý příspěvek

 • fenri
  13:38 31.03.2017

  CerVus - nějaký odkaz na odebírání zboží Ruskem od ČR bez plateb? A jsou v tom započtené i ceny ropy či jaderného paliva, za které jsme rozhodně tržní cenu neplatili?

  Jinak ...
  Zobrazit celý příspěvek

  CerVus - nějaký odkaz na odebírání zboží Ruskem od ČR bez plateb? A jsou v tom započtené i ceny ropy či jaderného paliva, za které jsme rozhodně tržní cenu neplatili?

  Jinak pokud se nemýlím, Ruský dluh byl již splacen:

  http://zpravy.e15.cz/domaci/ek...

  a nevznikl nějakým odebíráním zboží bez placení, ale tím, že ČSSR investovala peníze (práci a materiál) do stavby produktovodů. Tato suma měla být hrazena budoucími dodávkami, ke kterým ale nedošlo, protože se SSSR rozpadl.

  ČR dlužilo/dluží 23 zemí. Z řady z nich ty peníze nedostaneme. také u nás držely armádu a kradly?
  Skrýt celý příspěvek

 • jenikdavid
  13:34 31.03.2017
  Oblíbený příspěvek

  Jalta 2.0. oficiálně:

  - by prošla jen ruské straně...kdyby si zástupci řekněme US, EU a RU sedli, v klidu si rozdělili svět, udělali pár selfíček a hodili to na Twitter, tak má ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Jalta 2.0. oficiálně:

  - by prošla jen ruské straně...kdyby si zástupci řekněme US, EU a RU sedli, v klidu si rozdělili svět, udělali pár selfíček a hodili to na Twitter, tak má západ na krku takové demonstrace a násilí v ulicích, že by to položilo každou vládu..tedy právě kromě té ruské

  Jalta 2.0 neoficiálně:

  - už se stejně dávno děje, jen do toho nevidíme do jaké míry
  Skrýt celý příspěvek

 • fenri
  13:31 31.03.2017

  Jura99: nechci se vás dotknout, ale píšete pěknou kravinu.
  Rusko má podíl na rozpoutání I. světové války tím, že přišlo na pomoc Srbsku? Jakože opravdu?

  R-U ultimátum Srbsku ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Jura99: nechci se vás dotknout, ale píšete pěknou kravinu.
  Rusko má podíl na rozpoutání I. světové války tím, že přišlo na pomoc Srbsku? Jakože opravdu?

  R-U ultimátum Srbsku bylo záměrně formulováno tak, aby je nebylo možno přijmout. Do toho pro změnu R-U tlačilo Německo, které si přálo válku z Ruskem. Přesto bylo Srbsko Ruskem tlačeno k tomu, aby ultimátum přijalo.
  Rusko mělo se Srbskem smlouvu a mohlo buď zradit, nebo ji dodržet. jediné, co udělalo, že začalo aktivovat část záložních divizí (něco, co už v Německu a R-U dávno frčelo). Následně Německo vyhlásilo Rusku válku (nikoli naopak) a později R-U vyhlásilo válku Rusku (opět: nikoli naopak).

  Takže vina Ruska na I. světové spočívala v tom, že mělo spojeneckou smlouvu se Srbskem, v tom, že se snažilo Srbsko tlačit ke kapitulaci a v tom, že mu byla vyhlášena válka. Jaká ohavnost!

  A brestlitevský mír - nepramenil "tak trochu" z "injektáže" s. Lenina do Ruska německou tajnou službou a následné podpory bolševiků z mnoha stran? Carské Rusko s bolševiky bojovalo (a prohrálo), takže mu těžko vyčítat, že přispělo k podpisu B-L míru.

  Márten: mohl byste, prosím, konečně uvést nějaký odkaz na to, že Zeman odpustil Rusku několik desítek miliard dluhů? Nějak to nemohu najít ;-)
  Skrýt celý příspěvek

 • CerVus
  13:27 31.03.2017

  semtam: Pokud odebíráš zboží a služby a neplatíš za ně, tak se jedná o krádež. Navic za komárů byl ten obchod uzavírán z pozice síly. ČSSR si těžko mohlo do Moskvy stěžovat, že nám ...
  Zobrazit celý příspěvek

  semtam: Pokud odebíráš zboží a služby a neplatíš za ně, tak se jedná o krádež. Navic za komárů byl ten obchod uzavírán z pozice síly. ČSSR si těžko mohlo do Moskvy stěžovat, že nám dluží takovou sumu, když tu po základnách bylo rozmístěno půl milionu příslušníků Rudé armády a jakékoli rozhodnutí vlády bylo prvně schvalováno v Moskvě.
  Skrýt celý příspěvek

 • Márten
  13:23 31.03.2017

  Semtam

  1. Rusko/Sovětský svaz se smluvně zavázalo splácet dluh ropou a plynem. Jak už to bývá, tak v Rusku mají smlouvy pouze hodnotu popsaného papíru (viz. ruský smluvní ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Semtam

  1. Rusko/Sovětský svaz se smluvně zavázalo splácet dluh ropou a plynem. Jak už to bývá, tak v Rusku mají smlouvy pouze hodnotu popsaného papíru (viz. ruský smluvní závazek bránit územní integritu Ukrajiny).

  2. Onen "prodej" přes nějakou nastrčenou firmu, za kterou pravděpodobně stojí Kreml byl pouze vyústěním jeji taktiky mrtvého brouka a čekáním komu povolí nervy.

  3. Nevýhodnost pro nás je jasná v porovnání se Slováky. Ti věděli, ze dluh "peníze nežere", není třeba ho ukvapeně "řešit" a prostě si počkali až jim ho Rusko splatí celý.

  Takže ano, oficiálně i účetně to byl prodej pohledávky, ale fakticky šlo o odpuštění mnoha miliard.
  Skrýt celý příspěvek

 • Jura99
  13:16 31.03.2017

  Marthy: nemalý podíl na porážce Trojspolku? No Rusko spíš má nemalý podíl na vzniku světového konfliktu, když přispěchalo Srbsku na pomoc, se kterým si RU také mohlo jen tak ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Marthy: nemalý podíl na porážce Trojspolku? No Rusko spíš má nemalý podíl na vzniku světového konfliktu, když přispěchalo Srbsku na pomoc, se kterým si RU také mohlo jen tak lokálně vyřídit účet za vraždu Ferdinanda. Také málem zvrátilo výsledek války, když uzavřelo separátní brestlitevský mír a propustilo válečné zajatce, kteří se záhy zapojili do bojů na západní frontě. Tam sehrály jednu z nedoceněných rolí čs. legie, které zablokovaly asi půl milionu zajatců tím, že ovládly železnici. No a s tou porážkou fašismu/nacismu? Jistě ano, ale ještě 22.6.41 uháněly vlaky s naftou a surovinami z Ruska do Německa. Prostě jeden gauner porazil druhého gaunera a půl století se hádáme, kdo z nich byl horší.
  Skrýt celý příspěvek

 • semtam
  13:07 31.03.2017

  Vidím, že maloměšťácké myšlení vede.
  CerVus, kdyby nás Rusko rozkrádalo, tak by nevznikl přeci dluh... Ale pro zanadávání si a vylití si komplexů je tohle asi dostačující.

  Vidím, že maloměšťácké myšlení vede.
  CerVus, kdyby nás Rusko rozkrádalo, tak by nevznikl přeci dluh... Ale pro zanadávání si a vylití si komplexů je tohle asi dostačující.

 • semtam
  13:04 31.03.2017
  Oblíbený příspěvek

  Márten

  Ale ten dluh Rusku zůstal. Navíc co popisuješ, tak asi nemáš moc ekonomické znalosti. Když někomu prodám dluh za hotové, tak ho zpravidla prodám za cenu mnohem nižší. ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Márten

  Ale ten dluh Rusku zůstal. Navíc co popisuješ, tak asi nemáš moc ekonomické znalosti. Když někomu prodám dluh za hotové, tak ho zpravidla prodám za cenu mnohem nižší. Dluh 36 miliard Kč, který byl prodán za 15 miliard Kč není úplně zlý. Rozdíl je v tom, že dluh je splacen zpravidla ihned a nikoliv na splátky či podobně.

  Dluh ovšem RF zůstává, jen je převeden na jiného věřitele.
  Skrýt celý příspěvek

 • CerVus
  13:03 31.03.2017

  Márten: Alespoň je krásně vidět jak nás tady Rusko dlouhá destiletí jen rozkrádalo. To, že zrovna tahle země neměla na splacení svých dluhů je hodně směšné. I kdyby to mělo splácet ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Márten: Alespoň je krásně vidět jak nás tady Rusko dlouhá destiletí jen rozkrádalo. To, že zrovna tahle země neměla na splacení svých dluhů je hodně směšné. I kdyby to mělo splácet dalších 50 let jen dodávkou ropy a dalších surovin.
  Skrýt celý příspěvek

 • Marthy
  12:56 31.03.2017

  Cervus..jj,kromě několika maličkostí,jako osvobození velké části Evropy od Fašismu,nebo nemalý podíl na porážce trojspolku....nechci nijak Rusko glorifikovat,ale třeba nějakých 120 ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Cervus..jj,kromě několika maličkostí,jako osvobození velké části Evropy od Fašismu,nebo nemalý podíl na porážce trojspolku....nechci nijak Rusko glorifikovat,ale třeba nějakých 120 000 vojáků padlých za 2 sv.při osvobození Československa snad stojí za zmínku.
  Skrýt celý příspěvek

 • semtam
  12:53 31.03.2017
  Oblíbený příspěvek

  Ale k článku, přečetl jsem si origo článek na VPK, ale nějaký strach ve mě to moc nevyvolalo. Stručně se tam píše, že by se armáda měla připravovat na válku. Od toho armáda ale ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Ale k článku, přečetl jsem si origo článek na VPK, ale nějaký strach ve mě to moc nevyvolalo. Stručně se tam píše, že by se armáda měla připravovat na válku. Od toho armáda ale je...

  Na články jak ten na VPK tak i tento na AN by šla udělat krásně nějaká seminární práce. Název by měla prozaický: Myšlení ruské mužika a reakce českého pepika.
  Skrýt celý příspěvek

 • Márten
  12:52 31.03.2017

  http://ekonomika.idnes.cz/dluh...

  Když za dluh ve výši desítek miliard dostanu 15, tak je ...
  Zobrazit celý příspěvek

  http://ekonomika.idnes.cz/dluh...

  Když za dluh ve výši desítek miliard dostanu 15, tak je to podle vás pro mně výhodné?
  Skrýt celý příspěvek

 • PavolR
  12:52 31.03.2017

  Luky:
  Papier znesie akékoľvek "nosné myšlienky" ale pozrite na prax, čo bola u nás, v ZSSR, čo je v Číne, v KĽDR atď.. Škandinávia a krajiny reálne riadené komunistami sú proste ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Luky:
  Papier znesie akékoľvek "nosné myšlienky" ale pozrite na prax, čo bola u nás, v ZSSR, čo je v Číne, v KĽDR atď.. Škandinávia a krajiny reálne riadené komunistami sú proste úplne ale úplne odlišné svety. Predpokladom budovania ideálneho komunistického sveta je kontrola, uniformita a potláčanie odlišného názoru. To je to, čo ich (ale rovnako tak aj fašistov) na Rusku fascinuje.

  raziel87:
  Na prílišné porozumenie Rusov a Nemcov sme spravidla práve my, čo sme medzi nimi, doplácali:
  Za Sedemročnej vojny Rusi vycúvali z koalície, keď nastúpil prusofil Peter III.. Potom prišli delenia Poľska a navzájom sa podporovali (na náš úkor) fakticky až do predvečera 1. svetovej. Po nej si znova padli do náruče a Rusi pomáhali napr. cvičiť nemeckých tankistov. Vypuknutiu 2. svetovej predchádzalo, že si znova rozdelili Poľsko.
  Nie, nie, práve v našom záujme ich treba držať slušnej vzdialenosti od seba a ak sa tento náš záujem zhoduje s americkým, tak tým lepšie.
  Skrýt celý příspěvek

 • Radovan
  12:46 31.03.2017

  Tak pro nějakou novou Jaltu s Ruskem by musel být důvod a ten nevidím. Přeci by se Západ nevzdal svých získaných pozic oproti Studené válce za boj Rusů proti IS, tak blbé vůdce ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Tak pro nějakou novou Jaltu s Ruskem by musel být důvod a ten nevidím. Přeci by se Západ nevzdal svých získaných pozic oproti Studené válce za boj Rusů proti IS, tak blbé vůdce ještě nemá.
  Rusové jsou oproti době SSSR o hodně slabší a nemají co nabídnout, krom vyhrožování.
  Spojení Ruska s Německem by byla pro střední a východní Evropu smrtelná katastrofa a snad to nehrozí. Jediná záchrana vedle velikého zbrojení a spojení se menších států do nějakého bloku by proti tomu byla snad jen americká přítomnost v regionu. I proto velmi vítám přítomnost USA v Polsku a Pobaltí, je to i pojistka pro budoucnost.
  Naši komouši od svého vzniku před skoro 100 lety byli vždy až psovsky oddaní politice Ruska ať byla jakákoliv (s jedinou vyjímkou pražského jara 1968), nemá to s komunismem moc co dělat, jsou spíše pobočkou ruské politiky a jejich zájmů.

  My jsme už mimo ruský dosah, jsme od nich moc daleko a oni jsou slabí už i na takové bližší Polsko. Ale to neznamená že nám mají být lhostejné státy které jsou o dost blíž Rusku a jsou slabé. Vždyť jsme třeba s takovou Litvou sdíleli v téměř celém 20. století velmi podobný osud (samostatnost 1918, 20 let svobody, okupace jednou, druhou stranou, v ruském područí, svoboda po 89). To nám má být jejich osud nyní jedno? Takové sračky snad nejsme!
  Skrýt celý příspěvek

 • semtam
  12:45 31.03.2017

  Márten

  Jediné co je veřejně přístupné je to, že je Zeman prodal a nikoliv odpustil. A to jsou dvě různé věci. Takže vlastně lžeš.

  Márten

  Jediné co je veřejně přístupné je to, že je Zeman prodal a nikoliv odpustil. A to jsou dvě různé věci. Takže vlastně lžeš.

 • Márten
  12:43 31.03.2017

  Semtam

  Informace o Zemanově "vyřešení" ruského dluhu vůči ČR jsou veřejně přístupné. Stačí chvilku hledat na netu.

  Semtam

  Informace o Zemanově "vyřešení" ruského dluhu vůči ČR jsou veřejně přístupné. Stačí chvilku hledat na netu.

 • semtam
  12:40 31.03.2017

  Márten

  Wou, Zeman odpustil Rusku desítky miliard korun? Kdy se to stalo, nebo je to nějaká pohádka pátečního poledne?

  Márten

  Wou, Zeman odpustil Rusku desítky miliard korun? Kdy se to stalo, nebo je to nějaká pohádka pátečního poledne?

 • Márten
  12:28 31.03.2017

  Luky:

  Myslím že o orientaci pana Zemana vypovídá jeho "vyřešení" ruského dluhu tím, že jim desítky miliard korun odpustil (kolik za to alespoň mohlo být Kornetů či Igel, které ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Luky:

  Myslím že o orientaci pana Zemana vypovídá jeho "vyřešení" ruského dluhu tím, že jim desítky miliard korun odpustil (kolik za to alespoň mohlo být Kornetů či Igel, které mohli v klidu ležet ve skladu bez nějaké extra závislosti na rukém servisu). Pak se není co divit, ze ho má Putin rád.

  Slovensko tak "vizionářské" jako on nebylo a zaplatili jim zbytek dluhu cash.

  PS: Nevím jestli to Zeman udělal jako placený ruský agent, ale každý si může vytvořit názor na to, v čím zájmu to bylo.
  Skrýt celý příspěvek

 • Takeda
  11:57 31.03.2017

  Luky: Já nevim. Mě ti komunisti právě připadají docela proruští, což vzhledem k tomu, že Rusko fakt neni komunistická země nechápu. Ale pokaždý když je možný si rejpnout do NATO, ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Luky: Já nevim. Mě ti komunisti právě připadají docela proruští, což vzhledem k tomu, že Rusko fakt neni komunistická země nechápu. Ale pokaždý když je možný si rejpnout do NATO, tak to komunisti nezapomenou.
  Skrýt celý příspěvek

 • raziel87
  11:56 31.03.2017
  • (10)

  Amerika má v první řadě obrovský vrásky na čele z toho, aby se náhodou nespojili Němci s Ruskem a nevznikla Euroasijská velmoc a Amík, rozvraceč kultur by ostrouhal - přijde Vám to ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Amerika má v první řadě obrovský vrásky na čele z toho, aby se náhodou nespojili Němci s Ruskem a nevznikla Euroasijská velmoc a Amík, rozvraceč kultur by ostrouhal - přijde Vám to postavené na hlavu? hmm....podívejte se do historie.

  A že z Ruska nikdy nepřišlo nic dobrého? ne nepřišlo! říkala to moje bába, vaše bába, Frantova bába. A věděli proč - z prostu si to nevycucaly. Geny mají ty prasata ruský stejný, jako před 200 lety. Na druhou stranu ještě že je máme - Amerika toho zkurvila už víc než dost a bez Rusů by to bylo ještě horší. Nechápu ani rusofily ani amerikanofily...
  Skrýt celý příspěvek

 • CerVus
  11:54 31.03.2017

  Tak z Ruska za celou dobu jejich existence nikdy nepřišlo nic dobrého. Možná těch pár skladatelů a balet, ale tím to hasne.

  Tak z Ruska za celou dobu jejich existence nikdy nepřišlo nic dobrého. Možná těch pár skladatelů a balet, ale tím to hasne.

 • Míša
  11:44 31.03.2017

  Luky.

  Čekáš, že BISka vytvoří seznam jmen ovlivněných(podmázlých) a pošle je na veřejnost? Ještě lépe aby uvedla zdroj informací a jména členů našich složek, které informace ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Luky.

  Čekáš, že BISka vytvoří seznam jmen ovlivněných(podmázlých) a pošle je na veřejnost? Ještě lépe aby uvedla zdroj informací a jména členů našich složek, které informace zjistili. Chytrému stačí napovědět a znát vrtochy pohlavárů, více netřeba.
  Skrýt celý příspěvek

 • Luky
  11:34 31.03.2017

  Míša
  To že před agenty Kremlu Zemanem a Babišem informovala BIS jsem vážně nevěděl. Spíš jsem si všimnul, že do médií se vždy dostane fragment zprávy co varuje před Ruskem. Že ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Míša
  To že před agenty Kremlu Zemanem a Babišem informovala BIS jsem vážně nevěděl. Spíš jsem si všimnul, že do médií se vždy dostane fragment zprávy co varuje před Ruskem. Že tady toho ale operuje spousta ze všech stran už se moc nezdůrazňuje.

  TF_HU
  Komunisté mají vlastní nosné myšlénky rovnostářství, sociálního smíru, plánované ekomomiky atd., které jsou mnohem dál realizaci ve Skandinávii, než v Rusku.
  Skrýt celý příspěvek

 • Jura99
  11:29 31.03.2017

  Pan Ševcov si hraje na vizionáře, takoví se čas od času bohužel vyskytují a sní o tisíciletých říších, co na tom, že nějaký ten region bude po válce neobyvatelný, třeba velikost ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Pan Ševcov si hraje na vizionáře, takoví se čas od času bohužel vyskytují a sní o tisíciletých říších, co na tom, že nějaký ten region bude po válce neobyvatelný, třeba velikost střední Evropy je pod ruskou rozlišovací schopnost, když mají území šestiny světa, oni si někde za Uralem najdou plácek k životu. Co z toho plyne? V případě jaderné války to asi odneseme bez ohledu na stav naší armády, to je prostě dané zeměpisně, i za studené války jsme byli zralí na odpis jako první. Takže armádu sice stavět na nohy, ale současně přemýšlet nekonvenčně, jak si s Rusem poradit nevojenskou cestou.
  Skrýt celý příspěvek

 • Míša
  11:21 31.03.2017

  Já hltám informace, které si prověřím sám, tz. nejeden zdroj, vím, že již včera nezávislost sdělovacích prostředků vzala za své. Ale nebudu hltat plky od rizí propagandy, kde ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Já hltám informace, které si prověřím sám, tz. nejeden zdroj, vím, že již včera nezávislost sdělovacích prostředků vzala za své. Ale nebudu hltat plky od rizí propagandy, kde jediným druhým zdrojem od Sputnika jsou ony BL. Asi jako z Blesku a Hromu(nebo co to dnes je)

  Před Agenty informovala BIS, myslím, že těžko hledat lepší zdroj informací, vlastní vnítřní složka je víc, jak nějaká zběhlá informace. Pokud to jako problém nevnímáš již ale není problémem mým.
  Skrýt celý příspěvek

 • TF_HU
  11:18 31.03.2017

  Luky

  ...pardon, ale komunisté prozápadně orientovaní? A to jako kteří komunisté? Prvním krokem by bylo referendum o vystoupení z NATO a pak už by to šlo z kopce.

  Luky

  ...pardon, ale komunisté prozápadně orientovaní? A to jako kteří komunisté? Prvním krokem by bylo referendum o vystoupení z NATO a pak už by to šlo z kopce.

 • Luky
  10:43 31.03.2017

  Myslím, že podceňuješ Česko Míšo. Přestože spousta lidí nehltá ty "správné" názorové proudy a třeba čtou i Sputnik, Rusy by tu nikdo nevítal.

  Vidím to i zde v diskuzích. Kdekdo ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Myslím, že podceňuješ Česko Míšo. Přestože spousta lidí nehltá ty "správné" názorové proudy a třeba čtou i Sputnik, Rusy by tu nikdo nevítal.

  Vidím to i zde v diskuzích. Kdekdo si rád rýpne do Zemana a Babiše, je to takový folklór všechno na ně svýst a obecně si tak postěžovat na politiky. Ale furt je lidi volej a ještě jim třeba stoupají preference. Když se ale podíváš pozorněji a nebudeš automaticky přebírat nepodložené Koltovy hlášky o agentech Kremlu a Číny, tak uvidíš, že jsou prozápadně orientovaní. A to v podstatě všichni v parlamentu, včetně komunistů. Tady není žádná nosná myšlenka, která by podporovala připojení do ruské sféry vlivu.
  Skrýt celý příspěvek

 • PavolR
  10:25 31.03.2017

  Myslím, že jeden aspekt ohľadom prípadných ruských snáh o Jaltu2 bol v článku opomenutý a tým je snaha prezentovať sa v boji proti ISIS a spol. v podobnom svetle ako ZSSR v boji ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Myslím, že jeden aspekt ohľadom prípadných ruských snáh o Jaltu2 bol v článku opomenutý a tým je snaha prezentovať sa v boji proti ISIS a spol. v podobnom svetle ako ZSSR v boji proti Hitlerovi. Snaha presvedčiť Západ, že bez nich to skrátka nepôjde. Len pochybujem, že by ISIS bol súperom takého kalibru, aby pre to Západ odložil svoju ideu voľnej súťaže (v ktorej má vďaka hospodárskej sile prevahu) a vytvoril pre našich červených bratov vysnívanú rezerváciu.
  Armádu si môžu budovať akú veľkú len chcú, jej reálne možnosti budú vždy obmedzené hospodárstvom, čo za ňou stojí. :p
  Skrýt celý příspěvek

 • Míša
  10:24 31.03.2017

  Co dodat, současný rozpočet pro AČR nás neochrání ani před "zbouřenou" policií. Spojenectví se současným USA nám záruky neposkytuje(Trump a jeho zájmy) a za třetí zde zafungovala ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Co dodat, současný rozpočet pro AČR nás neochrání ani před "zbouřenou" policií. Spojenectví se současným USA nám záruky neposkytuje(Trump a jeho zájmy) a za třetí zde zafungovala na jednoduché lidi propaganda Sputnik a BL. Mám dojem, že pro Rusko to nebude již nikdy snažší. Vždyť třetina národa by je vítala. Ovšem jednu vadu na kráse to má, že Rusko je chudé, ale to na druhou stranu může být naopak důvod k ofenzívě a získání kořisti, která je snadná.
  Skrýt celý příspěvek

 • J.Vraja
  10:14 31.03.2017

  Po přečtení článku jsem si vzpoměl opět na slova mého dědy 1.svět.válku prožil jako voják na ruské frontě,když mi říkaval:"Pamatuj si chlapče s Ruska pro nás nic dobrého nikdy ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Po přečtení článku jsem si vzpoměl opět na slova mého dědy 1.svět.válku prožil jako voják na ruské frontě,když mi říkaval:"Pamatuj si chlapče s Ruska pro nás nic dobrého nikdy nepřijde".
  Skrýt celý příspěvek

 • Jakub2
  10:06 31.03.2017

  Marthy: ještě jedna věc - mějte na paměti, že mohou existovat pojmy, jejichž skutečný význam se liší i regionálně. Tedy pod stejným pojmem si něco jiného představuje Evropan, Rus, ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Marthy: ještě jedna věc - mějte na paměti, že mohou existovat pojmy, jejichž skutečný význam se liší i regionálně. Tedy pod stejným pojmem si něco jiného představuje Evropan, Rus, Američan nebo Číňan.
  Skrýt celý příspěvek

 • Jakub2
  10:04 31.03.2017

  Marthy: Odkaz na Ševcovův článek je uveden ve zdrojích (zkratka VPK). Oprašte svoje znalosti azbuky a směle do čtení!

  Marthy: Odkaz na Ševcovův článek je uveden ve zdrojích (zkratka VPK). Oprašte svoje znalosti azbuky a směle do čtení!

 • Marthy
  09:40 31.03.2017

  Zajímavý článek,snad jen jestli by nešlo nahodit jen ten článek od toho Ševcova,bez kometářů,lépe řečeno závěrů jiných.Tak aby si čtenář závěr udělal sám....

  Zajímavý článek,snad jen jestli by nešlo nahodit jen ten článek od toho Ševcova,bez kometářů,lépe řečeno závěrů jiných.Tak aby si čtenář závěr udělal sám....