NÁZOR: Růžový tank je symbol propagandy všeho druhu

-
24. 5. 2017
-
152 komentářů
-
Hana Zelená
Tanec kolem zlatého telete, symbolu modloslužebnictví: To připomínají současné aktivity u zaparkovaného růžového tanku v Brně na Komenského náměstí před evangelickým Červeným kostelem. Na rozdíl od biblického příběhu se ale okolo vystaveného obrněnce postupně křepčí zástupci různých ideologií. Tank je postupně překrýván a natírán a Brnem se line spor nejen o barvě tanku, ale i o tom, zda tento tank vůbec vystavovat na veřejnosti.
Připomeňme, že vystavovaný tank byl po mnoha desetiletí vydáván za tank osvoboditele, který měl jako první přijet s Rudou armádou Praze na pomoc. Ve skutečnosti se ale v Brně vystavený těžký tank IS-2 nesoucí Stalinovo jméno nikdy neúčastnil bojů (k tomu se přiklání i historik plukovník Eduard Stehlík). Zmíněný IS-2 byl vystaven na pražském Smíchově namísto středního tanku T-34, který byl značně poškozen a Sověti se tak rozhodli v Praze poupravit historický původ pomníku.
Když se v roce 1991 výtvarník (tehdy ještě student) David Černý rozhodl přelakovat tank narůžovo, byl tak po Sovětském svazu vlastně druhý, který se s vystaveným modelem předvedl performanc i: Přizpůsobil ho době a aktuálnímu klimatu porevoluční doby. Po Sametové revoluci se vystavený IS-2 stal symbolem otevření otázek o demarkační linii (hranice území, které v ČR osvobodili Američané a Sověti) a o neblahém vlivu, který Sovětský svaz po porážce Německa získal ve státech střední a východní Evropy. Včetně otázky odvlečených českých občanů v květnových dnech roku 1945 do gulagů.
Výtvarník Černý byl původně za přelakování tanku trestně stíhán, ale k jeho odsouzení nikdy nedošlo a tank byl vyjmut z národních památek (v současné době je ale jeho podoba s růžovou barvou státem chráněnou značkou a součástí vojenského muzea v Lešanech). Po Černého prvním zásahu byl tank sice natřen zpět na zeleno, ale skupina poslanců tehdejšího Federálního shromáždění využila imunity a tank opět "zrůžověla". Ze Smíchova byl růžový IS-2 odstraněn 13. června 1991 a až do dnešních dnů odpočíval ve Vojenském technickém muzeu v Lešanech.
Do veřejného prostoru se růžový IS-2 rozhodli vrátit organizátoři brněnské výstavy Kmeny 90, kteří ho využili jako upoutávku výstavy před Červeným kostelem v Brně. Organizátoři ale vystavením růžového IS-2 odbrzdili emoce spojené se vzpomínkami na osvobození a poskytli prostor seberealizaci nejrůznějším vykladačům historie i extrémistům.
Na to, že instalace tanku necitlivě tepe do vnímání Brňanů, kteří mají osvobození od nacistů spojené i s tankovou bitvou u Ořechova a na potřebu akceptovat již ustálené prožitky pamětníků spojené s osvobozením, poukázal publicista Jiří Plocek . Silné symboly považuje za oprávněné, neboť vyvolávají reakce a ustavují tak nové společenské vědomí a upravují hodnotový rámec.
Otázkou je, zda se to může podařit v případě tanku, u kterého byla důvodem instalace lež a militantní propaganda. Tu v roce výtvarník Černý sice demýtizoval, nicméně i on do svého pojetí promítl hodnoty, které nemají s realitou nic společného. V růžových tancích vojáci neumírají a dnešní brněnská instalace IS-2 nevstoupila po 26 letech ani do stejného města, natož do stejné řeky. V Brně organizátoři výstavy pouze provokují symbolem pacifismu, který pokrytecky spojují s realizací výstavy.
U Červeného kostela se tak střídají mírumilovní občané ukazující dětem “ošklivé” tanky, kteří si nepřipouštějí, že jsou to právě pozemní operace s tanky, které za cenu největších ztrát ukončují nejhorší válečné konflikty.
Doslova triko si u vystaveného obrněnce honilo brněnské hnutí Slušní lidé, kterým dal růžový IS-2 příležitost ukázat modrý stejnokroj a předvést se veřejnosti něčím jiným, než protesty proti začleňování cizinců či znectění Pouti smíření, která se pokouší uvést na pravou míru události, spojené s divokým odsunem německojazyčných obyvatel Brna po konci druhé světové války.
Tank IS-2 prý kvůli vojákům členové hnutí Slušní lidé překryli asi na půl hodiny modrou plachtou (poté ji odstranila police a aktérům hrozí mnohatisícová pokuta), ale z obsahu jejich stránek spíše vyplývá, že šlo o jejich vlastní boj s vedením současné radnice.
Otázka je, jaké vojáky chce podporovat Žarko Raptor Jovanovič, jeden z prvních členů nechvalně známé skupiny Českoslovenští vojáci v záloze proti válce plánované NATO (původní název skupiny), který se o pár dní později hnutí Slušných občanů zastával a monitoroval pokus o natření tanku nazeleno skupinou dobrovolníků.
O paramilitantní protistátní skupině Českoslovenští vojáci v záloze proti válce plánované NATO (původní název skupiny), která se po dva roky profiluje jako domobrana, jsme již informovali a posléze proslula zejména výhrůžkami zatím nepravomocně odsouzeného člena Martina Holkupa, který vyhrožoval politikům vystřílením Strakovy akademie.
Skupina Českoslovenští vojáci v záloze se na svých stránkách nadále hlásí k uzavírání hranic a spojenectví s Rusy. Takže, když pan Jovanovič na svůj facebook profil napsal, že "růžový tank zase zelený věci se vrací k normálu" a spolu s ním publikuje výzvy o uzavírání hranic a výhrady k údajné vlastizradě, je jeho motivace k přetírání stalinistického tanku zjevná.
Pokud se tedy budeme spolu s publicistou Plockem ptát po konstelaci nového společenského vědomí, které se instalací tanku, následným maskováním a natěračskými pracemi všeho druhu, k němuž před Červeným kostelem v těchto dnech dochází, můžeme parafrázovat i dotaz vojáka Šebka z Pelíšků: "A komu tím prospějete?" Dá se ze spirály falešného sovětského modelu, ve kterém nikdy nikdo za naši vlast nebojoval, přesouváním, lakováním, zakrýváním, vystavováním, vykroutit realita?
To, co stojí právě teď v centru Brna, opravdu nikdy nebylo ničím jiným, než hromadou plechu, kterou od padesátých přes devadesátá léta až do dnešní doby různé skupiny zneužívají k demonstrací svých politických postojů, kterými se snaží překřičet oponenty. Bez skutečné snahy dojít k objektivnímu historickému konsensu, k přiznání odpovědnosti za chyby bývalého režimu a současně nutnosti budovat vlastní obranu.
Občané, kteří nechtějí plnit smluvní závazky svým spojencům z NATO,vypadají při natírání zašlého stalinistického tanku poněkud trapně. Poněkud trapně vypadá také stát, který dovolil vystavení tanku, ale jehož představitelé nejsou schopni nové obrněnce ani objednat.
Ještě trapnější je ale absence respektu a piety k těm, kteří do všech tanků světa nasedají a bojují za svobodu svou a svých blízkých.
Pokud je vojákům upřeno právo na politický projev a pokud padlí mluvit nemohou, nemají na tank nasedat ani umělecké můzy, ani ti, kteří za svoji zemi nikdy život nenasadili.
Související články
Vzorem studentů Univerzity obrany je Jiří REGI Schams
Sestra Regiho Petra Schamsová besedovala se studenty a zúčastnila se slavnostního povýšení studentů.
-
06.11.2016
-
72 komentářů
-
Hana Zelená
NÁZOR: Rusko se chystá na totální válku kvůli Jaltě 2.0
V ruském vojenském magazínu Vojensko-průmyslový kurýr (VPK) vyšel článek Povolání - Patriot od ...
-
30.03.2017
-
251 komentářů
-
Jan Grohmann
KOMENTÁŘ: Armádu čekají hektické roky. Zvládne nákupy?
Armáda České republiky v příštích několika letech plánuje výraznou obměnu používané techniky. ...
-
05.04.2017
-
36 komentářů
-
Pavel Vinkler
NÁZOR: Společná evropská armáda je správným krokem
Prakticky neustále se vedou debaty o možnosti vytvoření společné evropské armády. Vznik evropské ...
-
18.04.2017
-
178 komentářů
-
Samuel Žilinčík, Matej Kandrík
Komentáře
Je to tank z druhé světové války - typ IS-2 vznikl během druhé světové války a v této válce bojoval. Že tento konkrétní kousek byl možná vyrobený po skončení války v Evropě je sice ...Zobrazit celý příspěvek
Je to tank z druhé světové války - typ IS-2 vznikl během druhé světové války a v této válce bojoval. Že tento konkrétní kousek byl možná vyrobený po skončení války v Evropě je sice možné, ale nic to nemění na skutečnosti, že se jedná o druhoválečný typ.
IS-2 je tank, který se používal za druhé světové války, proto patří v zelené barvě do vojenského muzea.
Na podstavec byl umístěný v červenci 1945, druhá světová válka skončila bezpodmínečnou kapitulací Japonska dne 2. září 1945. V té době byl již Smíchovský tank na podstavci. SSSR vyhlásil válku Japonsku 8. srpna 1945.
Zklidněme hormony, střetává se tu proruský a protiruský názor. Rozumným kompromisem je umístění druhoválečného typu tanku v druhoválečný kamufláži do muzea. Pokud někdo chce, tak ať si natře na růžovo tank T-54 - ten je symbolem okupace v roce 1968.
Zločinci nebyli potrestáni, v přebarvování nebo stavění i bourání pomníků jsme ale dlouhodobě mistři.Skrýt celý příspěvekDouble: Právě, že když tam ten tank dávali, tak DOBŘE VĚDĚLI, že se snaží o to, aby se Česko stalo vazalem SSSR. To je právě podstata toho problému. Tedy přinejmenším to věděli ...Zobrazit celý příspěvek
Double: Právě, že když tam ten tank dávali, tak DOBŘE VĚDĚLI, že se snaží o to, aby se Česko stalo vazalem SSSR. To je právě podstata toho problému. Tedy přinejmenším to věděli Sověti a komunisti - a to byli ti, kdo ten pomník zařizovali.
Sověti se o "spolknutí" východní a střední Evropy snažili celou válku.
Skelet: tu odpověď jsem nepochopil. Respektive tedy z toho, co tvrdíš, by mi vycházelo, že bys v takovém případě na pomníku Hitlera neviděl nic špatného - a tomu se mi nějak nechce věřit. Mohl bys na ni tedy stručně a jasně (klidně si přitom řekni, že jsem tupej) odpovědět? Pro jistotu ji zopakuji:
Majorita lidí vidí v Hitlerovi německého dobrodince. Je v takovém případě akceptovatelný jeho pomník (který tam stojí od druhé světové)?Skrýt celý příspěvekskelet: ten motor jsme zmínil já a není to žádná blbost. Originál pomníku byl s motorem (a bez munice a bez pozůstatků posádky - takže jsi použil dost hloupý příměr). Bolševik se ...Zobrazit celý příspěvek
skelet: ten motor jsme zmínil já a není to žádná blbost. Originál pomníku byl s motorem (a bez munice a bez pozůstatků posádky - takže jsi použil dost hloupý příměr). Bolševik se ale najednou v 50tých letech sám polekal pomníku, aby se nerozjel proti němu, tak ten pomník prostě vykuchal. Přitom je celkem jedno, jestli z pomníku odřežu viditelnou nebo neviditelnou část. U každého pomníku je obecně velký problém provést nějakou změnu.Skrýt celý příspěvek
logik, nevidím zmysel odpovedat na tvoje "argumenty", kedze aj tak nezmenis nazor a budes si tocit svoje (je to evidentne z diskusii pod inými clankami, ale aj pod týmto). Iba ...Zobrazit celý příspěvek
logik, nevidím zmysel odpovedat na tvoje "argumenty", kedze aj tak nezmenis nazor a budes si tocit svoje (je to evidentne z diskusii pod inými clankami, ale aj pod týmto).
Iba som chcel pripomenut, ze v dobe ked tam ten tank davali nikto nevedel, ze sa z Ceskoslovenska stane vazal ZSSR, ze sem v 1968 pridu vojska a pod. takže tvoje komenty typu :
"Tedy já mluvím o tom, že ten tank tam by instalován, aby propagoval zločinecký režim "
Sú jednoducho hlúposť. Podobné pamätníky sú aj napr. v Rakúsku a nikto s nimi problém nemá.Skrýt celý příspěvekDouble: Několikrát jsem tady zopakoval argumenty, proč to co tvrdíš není pravda. Naposled o jeden příspěvek pod Tvým. Proč nereaguješ na argumenty a jen opakuješ vyvrácené? ...Zobrazit celý příspěvek
Double: Několikrát jsem tady zopakoval argumenty, proč to co tvrdíš není pravda. Naposled o jeden příspěvek pod Tvým. Proč nereaguješ na argumenty a jen opakuješ vyvrácené? Opakováním nepravdy se ta pravdou nestane.
Skelet:
Neodpověděl jsi na otázku: pokud budou vnímat lidé sochu Hitlera jako sochu člověka, který pozvedl Německo - bude podle Tebe taková socha v pořádku a morálně akceptovatelná, nebo ne?
Máš pravdu v tom, že symbol může každý chápat jinak. To ale nic nemění na tom, že význam pomníku je PRIMÁRNĚ takový, s jakým významem byl instalován. Tedy co do něj bylo vloženo v době, kdy byl instalován.
Propagace režimu potlačujícího lidská práva je amoralita a zločin. Tedy i ten samotný pomník byl amorální a zločinný. Pokud se někdo snaží takový pomník redefinovat, tak tím amoralitu a zločin kryje.Skrýt celý příspěveklogik: je to marný, je to marný, je to marný. Víš.. tím růžovým tankem byl pohoršeni i ti dva dědci. Symbol není o faktech, fakta u symbolu jsou jen masturbační pomůcka, kterou ...Zobrazit celý příspěvek
logik: je to marný, je to marný, je to marný. Víš.. tím růžovým tankem byl pohoršeni i ti dva dědci. Symbol není o faktech, fakta u symbolu jsou jen masturbační pomůcka, kterou používá propaganda z obou stran. Někdo zde zmínil, že tank přestal být symbolem, když z něj vyndali motor. Což je taková blbost, jako tvrdit, že by měl mít v sobě i munici, případně i pozůstatky mrtvých tankistů (nejlépe tak jak v něm zemřeli).
Symbol symbolizuje to co si do něj lidé vloží. Pražáci ukradené povstání, zbytek ČR prolitou krev v letech 1944-45 a Černý komunistický útlak. A abych ti zamotal tu tvou palici ještě víc. Všechny ty tři názory mohou být správné i pomatené zároveň. To jsou věci, co? Prostě symbol některé pohorší, někteří budou v sedmém nebi.
A ještě jednou.. to, že je tam tank IS-2 místo T-34 nic nezmanená. Je to symbol, nikoliv muzejní fakt. SYMBOL, kterým se mohlo stát cokoliv. V létě roku 1945 byl jako tento symbol vybrán tank IS-2. Zbytek je nepodstatný.Skrýt celý příspěvekTen tank tam dali v 1945 ako pamiatku na tých čo padli pri oslobodzovaní nielen Prahy, resp. Československa. V tej dobre sme neboli žiadnym vazalom SSSR ani nič podobné a za ...Zobrazit celý příspěvek
Ten tank tam dali v 1945 ako pamiatku na tých čo padli pri oslobodzovaní nielen Prahy, resp. Československa.
V tej dobre sme neboli žiadnym vazalom SSSR ani nič podobné a za to, že sa k nám nachomietli komáči si môžeme sami (boli predsa volby).
Skelet +1.Skrýt celý příspěvekPS: Btw. PRÁVĚ TO, že v ČR existuje skupina lidí, která nevnímá fakta, ale vnímá ten tank pořád v kontextu sovětské propagandy, je právě ten důvod, proč má pořád smysl ho ...Zobrazit celý příspěvek
PS:
Btw. PRÁVĚ TO, že v ČR existuje skupina lidí, která nevnímá fakta, ale vnímá ten tank pořád v kontextu sovětské propagandy, je právě ten důvod, proč má pořád smysl ho udržovat růžový.
Národ, který není schopen objektivně zhodnotit to, co se mu stalo za průšvih v minulosti, je na nejlepší cestě si ten průšvih zopakovat.Skrýt celý příspěvekskelet: Já nemluvím o tom, jak ten tank kdo teď vnímá. Když teď bude vnímat třeba 60% korejců sochu Kim Ir Sena jako sochu spasitele, mění to nějak to, že taková socha je ...Zobrazit celý příspěvek
skelet:
Já nemluvím o tom, jak ten tank kdo teď vnímá. Když teď bude vnímat třeba 60% korejců sochu Kim Ir Sena jako sochu spasitele, mění to nějak to, že taková socha je zvěrstvo a že byla nainstalována proto, aby propagovala zločinecký režim?
Tedy já mluvím o tom, že ten tank tam by instalován, aby propagoval zločinecký režim - a proto nelze nic namítat proti tomu, když někdo vyjádří odpor proti tomuto zločineckému režimu a jeho propagandě např. tím, že tento "pomník zločineckého režimu" zesměšní.
To, co bylo účelem pomníku nijak nesouvisí s tím, jestli naň kouká Pražák nebo Ostravak.
===
PS: Jak je vidět i na Tvém příkladu, tak "třídní původ" nikterak člověka nedefinuje :-)
Pokud bys tvrdil, že ano (jedině tak by měl Tvůj argument smysl), pak bys tím rehabilitoval komunistickou ideologii a tedy byl sám ve sporu se svým tvrzením :-)Skrýt celý příspěveklogik: vnuk kulaka z jedné strany, a disidenta z druhé strany bude něco popírat. Ty seš dobrej :))) - - To co Vy zde prezentujete jsou možná fakta, ale nechápete je jedna ...Zobrazit celý příspěvek
logik: vnuk kulaka z jedné strany, a disidenta z druhé strany bude něco popírat. Ty seš dobrej :)))
- -
To co Vy zde prezentujete jsou možná fakta, ale nechápete je jedna podstatná věc. Ten tank prezentuje pro Pražáka něco jiného, než pro zbytek republiky. Až si toto uvědomíte, tak možná něco pochopíte.Skrýt celý příspěvekTěch důkazů, proč ten pomník sloužil přesně k tomuto, je hafo, a už jsem je sem dával - lhaním o daném pomníku, konkrétně o mýtus o prvním tanku - pokud se Vám nelíbí Kohoutova ...Zobrazit celý příspěvek
Těch důkazů, proč ten pomník sloužil přesně k tomuto, je hafo, a už jsem je sem dával
- lhaním o daném pomníku, konkrétně o mýtus o prvním tanku - pokud se Vám nelíbí Kohoutova oslavná óda, tak dobová reportáž z odhalování pomníku je nezpochybnitelná. Toto lhaní dokazuje, že účelem pomníku byla propaganda.
- nahrazení skutečného tanku (T-34) tankem velkolepějším - tedy zveličování moci Sovětského svazu - což dokládá, k čemu ta propaganda sloužila
- nápis na pomníku: "Gardovým tankistům armády generála Leljušenka, padlým v bojích za svobodu a nezávislost naší velké sovětské rodiny."
"Sovětská rodina" je naprosto jasný odkaz na Sovětský svaz - v tu dobu jednoznačně totalitní stát - a jeho satelity, které byly ve velké míře přinuceny k "poslušnosti terorem" - v případě Polska, Běloruska a Ukrajiny velmi dobře doloženým masovým vražděním, v případě dalších států
Vzhledem k tomu, že jsem tyto argumenty již napsal, tak prosím, netočme se v kruhu, a neopakujte dokolečka svá stanoviska, ale reagujte na argumenty.
===
Právě To vaše popírání pravdy jasně ukazuje, že růžová barva tanku má svůj význam - nutí lidi si zjištovat, jak to tehdy opravdu bylo a zabraňuje tak rehabilitaci zločinného režimu, který - ač byl svými zločiny naprosto srovnatelný s nacistickým Německem (viz např. etnické čistky poláků a ukrajinců) - je díky čtyřicetlité indoktrinaci z nějakého důvodu pořád hodnocen českou společností výrazně lépe, než ten nacistický.Skrýt celý příspěvekskelet: já zase moc nemám rád oblíbenou frázi o "hrdinech, kteří vylezli z děr po té, co se nic neděje". Samozřejmě byli a jsou mezi námi tvrdí chlapíci, kteří pracovali v odboji ...Zobrazit celý příspěvek
skelet: já zase moc nemám rád oblíbenou frázi o "hrdinech, kteří vylezli z děr po té, co se nic neděje". Samozřejmě byli a jsou mezi námi tvrdí chlapíci, kteří pracovali v odboji nebo později v disentu v době, kdy se "něco dělo" s rizikem smrti nebo kriminálu. To ale ještě vůbec neznamená, že není nárok vyrukovat s akcí, kdy je riziko menší nebo žádné. Ani Hitler nezačal válku třeba hned v roce 33, kdy neměl žádné zbraně nebo také nenahlásil Stalinovi, že jej za týden přepadne. Každý prostě časuje své činy tak, že se mu to zdá výhodné a cítí se silným. V neposlední řadě si nemyslím, že by Černý chtěl růžovou barvou cosi hrdinského dokazovat. Docela jednoduše se mu mohlo zdát, že v době svobody nemá IS-2 s falešnou legendou na Smíchově být, tak to pojal umělecky. V době nesvobody by jej třeba trpěl, jako většina národa, ale na tom není nic zbabělého, samozřejmě ani statečného. Mnozí například tvrdí, že Pražské povstání vypuklo až když byl konec války. To je samozřejmě částečně pravda, ale když se podíváš na ostatní povstání (Paříž, Varšava, SNP), tak vždy se lokální konec války v daném místě blížil a spojenci byli za kopcem. Jenom odsouzenec k smrti si může dovolit povstat, když má pramalou naději na úspěch (povstání ve varšavském ghettu nebo v Sobiboru)Skrýt celý příspěvek
....."kdy někteří popírají původní význam pomníku jako zločinecké propagandy totalitního režimu" Tady bych si dovolil nesouhlasit. Původním významem pomníku pravděpodobně nebyla ...Zobrazit celý příspěvek
....."kdy někteří popírají původní význam pomníku jako zločinecké propagandy totalitního režimu"
Tady bych si dovolil nesouhlasit. Původním významem pomníku pravděpodobně nebyla propaganda totalitního režimu.Skrýt celý příspěvekskelet: ten KONKRÉTNÍ tank do druhé světové prostě nezasáhl. Můj děda také žil za druhé světové, ale to neznamená, že je to válečný veterán - a kdyby ho někdo za válečného veterána ...Zobrazit celý příspěvek
skelet: ten KONKRÉTNÍ tank do druhé světové prostě nezasáhl. Můj děda také žil za druhé světové, ale to neznamená, že je to válečný veterán - a kdyby ho někdo za válečného veterána vydával, tak prostě lže.... (Navíc ten tank byl funglovka, vůbec není vyloučeno, že byl vyroben až po konci (Evropské) války....)
----
Samozřejmě, že ještě úplně jiné by bylo, kdyby ten tank někdo přemaloval na růžovo během totality. Ale i v devadesátých letech to přemalování furt svůj význam mělo - byl a je to symbol toho, že se chceme zbavit komunistických lží, které tady byly čtyřicet let šířeny.
A jak je z této diskuse vidět (kdy někteří popírají původní význam pomníku jako zločinecké propagandy totalitního režimu), tak tyto lži jsou v naší společnosti dosti zakořeněné a ještě se je nepodařilo vymýtit - a tedy je vlastně ta růžová barva pořád aktuální.Skrýt celý příspěvek
Načítám diskuzi...