NÁZOR: Společná evropská armáda je správným krokem

Evropská armáda / Public domain

Prakticky neustále se vedou debaty o možnosti vytvoření společné evropské armády. Vznik evropské armády pozitivně ovlivní bezpečnost v Evropě, proti ale hraje řada praktických překážek. Text původně vyšel na On War | On Peace.

PRO:

Společná evropská armáda je správným krokem, a to z několika vojenských, politických i praktických důvodů. Prvním z nich je vojenská samostatnost, kterou by to EU přineslo. Ta by nebyla závislá na přítomnosti amerických vojáků, kteří by mohli být nasazováni na potřebnější mise. Tuto samostatnost Evropa nezažila již 70 let a je nejvyšší čas, aby ji začala trénovat. Není pro ni výhodné, aby byla celou svou existenci závislá na ozbrojených silách USA. Závislost vede k zpohodlnění a čím delší je, tím více se společnost stává bezbrannou. Pokud se v budoucnu USA rozhodnou, že Evropu nepotřebují, budeme mít vážný problém.

Mnohé státy v dějinách se spoléhali na půjčování si vojenských nástrojů, aby sami mohli žít v pohodlí. O to větší šok však zažívali, když cizí vojenský nástroj nebyl k dispozici nebo se obrátil proti nim. Machiavelli dobře věděl, proč kritizoval smýšlení italských městských států o obraně jejich suverenity. Časté využívání žoldnéřských armád dovedlo městské státy do stavu naprosté bezbrannosti a staly se tak snadnou kořistí pro Francouze a Španěly.

Společná armáda by EU pomohla být přínosnějším partnerem ve vojenských operacích v rámci NATO. V současnosti jsou síly evropských států na různých (často mizerných) úrovních kvality, což mimořádně stěžuje koaliční vojenské operace. Slovenské pozemní jednotky jednoduše nemají americké námořní pěchotě co nabídnout. Pokud by ale došlo k vytvoření standardizované evropské armády, bylo by možné ji nasazovat ve spolupráci s tou americkou. Její činnost by nebyla odkázána pouze na rekonstrukci, poté co síly USA vybojují celý konflikt. Standardizovaná armáda by byla rovnocenným partnerem.

Kromě vojenské užitečnosti by to ovlivnilo i politickou pozici EU, která by byla vnímána s větším respektem, jak u spojenců, tak případných protivníků. Zvýšil by se tedy i její prostor pro politické manévrování. EU by snadněji prosazovala svá řešení v zahraniční politice, pokud by nebyla vnímána jako bezbranná kořist čekající na rozvrácení.

Praktickou výhodou vzniku a rozvoje společné armády by bylo i pravděpodobné odmítnutí arbitrární hranice dvě procenta HDP na obranu a jiných nesmyslných nastavení v rámci NATO. Celé financování by se muselo důsledně promyslet od začátku a přestal by se brát ohled na neodůvodněné plošné výdaje stejné pro všechny. Nové financování by mohlo zohledňovat specifika jednotlivých států, čímž by bylo flexibilnější a efektivnější.

Společná evropská armáda by zvýšila politickou a vojenskou nezávislost EU, zvýšila by její kredit v očích spojenců a protivníků a pomohla by odstranit dávno přežité a nefunkční nastavení v rámci NATO.

PROTI:

Idea společné evropské armády je dnes nebezpečnou chimérou. EU je v současnosti mezinárodně politickým unikem. Přesáhla rozměr tradičních mezinárodních organizací, stejně tak ekonomických či politických spolků. Současně není (nelze říct, jestli kdy bude) federativním státem, kde by jasně vymezenému centru mohla společná armáda podléhat. Pohlédneme-li na decision-making procesy v současné EU, lze zcela hodnověrně tvrdit, že případná armáda by byla politicky paralyzována s pochybným mandátem nasazení, a byla by tedy neefektivní a zbytečná.

V případě vzniku federativního evropského (super)státu by společná armáda byla logickým krokem a nutností. Jak ukazuje aktuálně „Brexit“, nic není napořád. Schéma, jak rozdělit federaci a federativní armádu by se nehledala snadno. Z nedávné historie tady máme pozitivní případ rozdělení Československa ale i velice krvavý příklad vojny v Jugoslávii.

Připomeňme si, že jedna ze sil na pozadí toho konfliktu byla snaha Bělehradu udržet jednotu federace silou. Modelovat, jak by to bylo v hypotetickém případě, dělící se evropské federace a armády, není pochopitelně docela dobře možné. S jistotou lze jen říct, že v době krize velice lehce vyplouvají staré křivdy a nesváry (těch je Evropa plná) na povrch. Do tohoto procesu by se s velkou pravděpodobností vložily externí mocnosti, které by rozhodně, nesledovaly nejlepší zájmy Evropy.

Největším problémem společné armády (a společného státu) je absence jednotící identity, myšlenky a hodnot, na které by se mohla loajalita euroobčanů a eurovojáků upnout. Bude přísaha na abstraktní hodnoty humanismu a evropských myšlenek stačit na to, aby finští vojáci umírali u Černého moře? Pohrnou se estonští vojáci pacifikovat opakované povstání na severu Afriky?

Neskončíme jen se systémové demoralizovaným a bojeneschopným kolosem, který bude akorát pojídat astronomické peníze? Myšlenka společné evropské armády vychází z idealistického uvažování. Historie nás učí, že obrana a bezpečnost nakonec vždy skončí u realismu a pragmatismu.

Redakčně upraveno

Nahlásit chybu v článku

Doporučte článek svým přátelům na sociálních sítích

Související články

KOMENTÁŘ: Armádu čekají hektické roky. Zvládne nákupy?

Armáda České republiky v příštích několika letech plánuje výraznou obměnu používané techniky. ...

KOMENTÁŘ: Začátek zahraniční realpolitik Donalda Trumpa

USA zaútočily střelami s plochou dráhou letu na leteckou základnu syrské armády al-Shayrat v ...

Nebezpečný bratr: Současná krize v bělorusko-ruských vztazích

Bělorusko je v západních médiích často charakterizováno jako „poslední diktatura Evropy" a jako ...

KOMENTÁŘ: Vojáci NATO ve východní Evropě. Porušuje Aliance dohody s Ruskem?

NATO na posledním summitu ve Varšavě schválilo dlouhodobější nasazení svých vojáků ve východních ...

Přidávat diskuzní příspěvky a hlasovat pro článek mohou jen registrovaní. Prosím zaregistrujte se nebo se přihlašte!

Komentáře

Zvýraznit zeleně příspěvky za posledních:
Stránka 1 z 4
 • cernakus
  08:50 10.11.2018

  PavolR:

  Macronek jednou něco řekl dobře a zámořskému Pánu to nejde pod vousy. Primárně proti USA by ta armáda měla být. Protože Rusko ani Čína se paradoxně uraženi necítí. Prostě respektují fakt, že EU je rival.

 • PavolR
  08:34 10.11.2018
 • PavolR
  15:51 16.07.2017

  V správach ako by sa mihlo aj niečo o spoločnom obrannom priemysle ako takom.
  Mimochodom, tá správa v slovenčine: https://svet.sme.sk/c/20604080...

 • Luky
  13:53 16.07.2017

  vypadá to na progres ve věci nové společné evropské stíhačky:
  https://www.reuters.com/articl...

 • Horny
  01:28 25.04.2017

  armataratata píše: " ... Jinak k tomu čecháčkovskému stěžování na "Regulace, kvóty, směrnice" - to je pro protievropské svazáky smrt, to je totiž v překladu zákonnost, vymahatelnost práva, pořádek a kázeň v nakládání s veřejnými prostředky a to je velká překážka rozkrádačkám na národní úrovni! Evropské protikorupční směrnice a nařízení to je véééliká nepřijemnost pro nacionalistické oligarchy, ..."

  "Zákonnost, vymahatelnost práva, pořádek, a kázeň ..." - podivuhodné eufemismy pro sedmiletou nečinnost EK, překrucování faktů, demagogii, porušovaní principu subsidarity, nedodržování vlastních předpisů, potlačování demokratické diskuse....

  A co se týče oligarchů, tak ti, bezpečně schováni ve svých Čapích hnízdech se těch protikorupčních směrnic nepochybně strááášlivě BOJÍ !!! Jo, přímo to vidím.


  armataratata píše: "Maximus - dočetl jsem jen po RVHP. ..."

  Jo, to když je někdo takový narcis že nedokáže vzít na vědomí jiné myšlenky než svoje vlastní, případně se nedokáže koncentrovat na přečtení více než jednoho odstavečku textu, raději by měl zůstat u sledování hodnotných a duši obohacujících pořadů v tv (např. Teletubbies, Soudkyně Barbara, Prostřeno atc. atc.) a přenechat prostor na těchhletěch internetech (stejně by chtěly zakázat, tak co) duševně podřadnějším jedincům, že ano.

 • Maximus
  20:28 24.04.2017

  To Chip: Jenom třináct? Baví mě lidi, kteří neznají dotyčného člověka a už hned ví, že nastřílí minimálně 20x víc nábojů ročně. Pokud jsi vrcholový reprezentant v IPSC tak i tak to není omluva.

  Pohybuji se na jednácích s vedení Gunlexu, naší politické reprezentace i lidí z MV a rozhodně bych v klidu nebyl. Podle aktuálních informací bude z jedním bodů příštího přehodnocování nově přijaté směrnice v EK "benevolence" v nošení zbraní občany v ČR, zejména její nárokovost a nejen to !!!

  V naší zemi, která je 6. nejbezpečnější na světě máme přejímat zbraňovou legislatvu vnucenou zeměmi EU, které mají bezpečnost na úrovni lepšího průměru Afriky?

 • Chip
  18:35 24.04.2017

  To Maximus. Ty jsi se s těmi hesly nějak rozjel. Kolik máš těch zbraní, že tady pokřikuješ tyhle laciná hesla? Já osobně třináct a určitě vystřílím minimálně 20 x víc nábojů ročně než ty, ale neřvu tady hesla jako zapichované prase.

 • Beld
  18:32 24.04.2017

  Ona podle vas EU ekonomicky funguje ? Divali jste se na poslednich 10 let vyvoje ekonomik Spanelska , Francie , Italie ? Coz jsou 3 ze 4 nejsilnejsich ekonomik EU ( UK nepocitam ) ? Jde to dolu vodou a diky euru se to jen zhorsuje . Zadnou zmenu k lepsimu na obzoru nevidet.

  A nejzabavnejsi je ten argument s rozinkami . Proc si paneboze nevybrat jen to dobre a to spatne zrusit ? Vzdyt je to nejlogictejsi reseni . Lide co tvrdi , ze kdyz chcete obchod bez cel a omezeni , tak musite mit i jednotne kvoty na migranty a omezeni pouzivani olova v elektronice , jsou jen blazni snazici se protlacit svou agendu . To je jako by vam prodejce tvrdil , ze pokud si chcete koupit auto , tak vam musi zlomit kombinackama malicek . Maji to tak ve smlouve s lekarskymi odbory . Proc proboha . Pokud si todle chtej delat v nemecku , neni to nas problem . At si klidne jaderky zavrou a postavy hnedouhelne elektrarny . NENI to NAS problem . A pokud to budou tlacit nasilim a tim myslim i ekonomicke tlaky a sankce , tak to povede jen k rozdeleni evropy .

 • D.i.p
  17:44 24.04.2017

  armataratata: Kde v těch 28 zemích vidíte kapitalismus?

 • Maximus
  17:34 24.04.2017

  To Márten: S armataratata má smysl logicky diskutovat jako se soudružkou pionýrskou vedoucí o Masarykovy nebo s ekologistou o reálných limitech obnovitelných zdrojů :-))).

  Tito lidé nechápou, že znalost minulosti je i oknem do budoucnosti a vše co se jim nehodí do jejich chápání světa hned musí nějak těžce zjednodušit a pokud možno pejorativně "onálepkovat".

  Stejně tak si představuji nadšení mladého člena NDSAP po nástupu Adolfa Hitlera do kancléřské funkce a jeho neomylném přesvědčení o demokratičnosti, pokrokovosti, vyspělosti a zářné budoucnosti národně socialistického Německa či nadšení rudých pionýrů během Maovy kulturní revoluce, kdy opravdu tvrdě platilo "Kdo nejde s námi, jde proti nám".

  Samozřejmě i mě by se líbila idea EU, která by dokázala najít rovnováhu mezi ekonomickou, kulturní i vojenskou spoluprací, a zároveň byly respektovány základní práva občanů a principy demokracie a svobod, na kterých byl západní svět postupně vybudován. Současná bruselská nomenklatura se vydala na cestu vedoucí k totalitě a osobně nevěřím v reformovatelnost tohoto byrokratického molocha - za posledních 4000 let se to zatím nikde nepodařilo.

  Lidé ve střední a východní Evropě, kteří mají ještě osobní zkušenost s komunistickou totalitou, jsou k některým indíciím svědčícím pro nepříznivý vývoj v oblasti našich svobod více vnímavější než "polistopadové generace" či lidé v západní Evropě, kteří na vlastní kůži totalitu nezažili a velice na ně platí efekt "vařené žáby".

  Rozpuštění evropských armád v jednotné "EU armádě" v této situaci by byla finálním koncem suverenity národních států jako takových a začátkem konce Evropy jako "výkladní skříně demokracie".

 • Márten
  16:54 24.04.2017

  A podle armatarataty jsou zas země, ve kterých jsou hlavním motorem rozvoje dotace a daňové úlevy pro vyvolené kapitalistické. Bože!

 • armataratata
  16:51 24.04.2017

  Co podle Mártena vznikne když se sejde 28 kapitalistickcýh zemí ... socialistický hybrid! Bože!

 • Márten
  16:03 24.04.2017

  Armaratata

  Já přeci nechci nic rozbíjet.

  O to se snaží evropské špičky, když z úspěšné zóny volného obchodu dělají socialistický hybrid, kde vznešené evropské myšlenky, duch a solidarita jsou nadřazeni demokracii a svobodě.

  V takové zemi jsem už jednou žil a opakovat to nechci.

 • Maximus
  15:55 24.04.2017

  To armataratata: Jak pravil Konfucius - „Trojí cestou můžeme dojíti k moudrosti: za prvé cestou přemýšlení, cestou to nejušlechtilejší; za druhé cestou napodobování, cestou to nejlehčí, a za třetí cestou zkušenosti, cestou to nejtěžší.“

 • armataratata
  15:46 24.04.2017

  Maximus - dočetl jsem jen po RVHP. Ten komu připadá demokratická, moderní a prosperující EU stejná jako nefunkční skanzen komunistických krachujících ekonomik nazývaný RVHP je prostě hloupý.

 • armataratata
  15:37 24.04.2017

  Márten - rozbíjet nejsilnější ekonomický model jaký kdy v Evropě fungoval tj. Evropskou unii kvůli řeckým nefachčenkům je jako rozbít funkční rodinu, protože děcko přineslo ze školy trojku. To udělá jen blbec.

 • Maximus
  15:34 24.04.2017

  To armataratata: Pokud je někdo svazák, tak se račte podívat do zrcadla, jenom místo červeného šátku si můžeš uvázat modrý šátek se žlutýma hvězdičkama. Nicméně mám pro toto pochopení, nějakým způsobem EU idealistický jsem byl ještě relativně nedávno, ale na rozdíl od vás v diskusích "nefabuluji" ...s téměř 100% ... apod.

  V roce 1993 jsem četl knihu Pan-evropa od Richarda Mikuláše Coudenhove-Kalergiho a jeho idea společné Evropy kde všichni svorně spolupracují a budují svůj společný blahobyt bez válek a konfliktů byl pro mladou idealistickou duši velmi lákavý, ovšem lidé jako Schultz, Juncker, Mogherini tuto ideu uchopili takovým způsobem, že jako člověk pamatující ještě "fungující" RVHP, vedoucí roli Komunistické strany a béfely z Moskvy dostávám velice nepříjemné historické "flashbacky".

  Že si to vy osobně nepamatuješ, či spíš jsi byl ještě byl tou dobou "na houbách" ti nedává právo se navážet bez argumentů do lidí, kteří tu vznikající pararalelu vidí čím dál zřetelněji.

  Pokud se občan začne zabývat konkrétními věcmi do hloubky, tak zjistí, že není všechno zlato co se třpytí a velice dobře to platí právě na EU.

  Nevím, co jsi zač, ale pokud jsi se jako já pracovně a studijně dostal do Německa a Francie a poznal skutečnou realitu, nebo si alespoň dohledal třeba ve slavném Eurostatu, kolik % ekonomiky na západě balancuje na hranici legálnosti (která leží rozhodně níže než je hranice morálnosti), tak by jsi nemohl trpět takovými bludy, že "Češi kradnů" a na západ od nás žije jen samý Kája Mařík a Mirek Dušín.

  Je velmi usměvné, jak člověk vychovaný v myšlenkách T.G.M. je "eurohujery" onálepkován :-))).

  Tvoje popletenost či spíš zaslepenost je právě v tom, že nevidíš, že totalitní tendence EU rozhodně má (viz tendence razantně odzbrojit legální držitele zbraní s minimálním dopadem na terorismus a nelegální obchod se zbraněmi, což velké problémy naopak jsou) a změna bezpečnostní situace na západ od nás s neschopností vynutit si dodržování práva všemi lidmi na daném území.

  Pro srovnání, které názory jsou blíž prokazatelným snahám a tendencím v EU?

  "Svobodní lidé by nejen měli být ozbrojeni a disciplinovaní, ale měli by mít dostatek zbraní a munice, aby uhájili svou nezávislost před kýmkoliv, kdo by je chtěl utlačovat - včetně jejich vlastní vlády." - George Washington

  "Totalitní stát může dělat velké věci, ale jednu věc udělat nemůže: nemůže dát dělníkovi v továrně pušku a říct mu, aby si ji vzal domů a měl ji v ložnici. Puška visící na zdi dělníkova příbytku nebo farmářovy chýše je symbolem demokracie. A je naším úkolem dohlédnout, aby tam zůstala." George Orwell

  "Veškeré zbraně vojenského typu musí být okamžitě odevzdány... SS, SA a Stahlhelm dávají každému slušnému německému muži možnost s nimi zacházet. Proto na každého, kdo nenáleží k výšezmíněným organizacím a kdo přesto neoprávněně drží svou zbraň...musí být pohlíženo jako na nepřítele národní vlády." - SA Oberfuhrer města Bad Tolz, březen 1933

  "Žádný otrok nesmí nikdy držet žádnou zbraň, ani ji nosit, leda v přítomnosti svého pána nebo zaměstnavatele, nebo s jeho písemným příkazem. Zbraně v držení otroka v rozporu s tímto zákazem patří tomu, kdo mu je odejme." - zákon o otrocích, Virginie, 1779

  "Stali jsme se snad nakonec tak nízkými a ubohými, že nám nemůže se zbraní býti důvěřováno? Jsou-li zde tyto zbraně skutečně ku naší obraně, čí ruce jsou důvěryhodnější a povolanější k jejich držení, než naše vlastní?"
  - Patrick Henry, jeden ze zakladatelů USA

  "Němci, kteří chtějí používat zbraně, by měli vstoupit do SA nebo SS - obyčejní občané zbraně nepotřebují, protože v jejich rukou státu k ničemu nejsou."
  - Heinrich Himmler


  "Židům jest zakázáno nabývati, držeti a nositi střelné zbraně a střelivo, jakož i obušky a bodné zbraně. Současní držitelé zbraní mají je okamžitě odevzdati místním policejním úřadům." - z říšského zákona, 1938

  "Veškerá politická moc pochází z hlavně pušky. Veškerými zbraněmi musí vládnout komunistická strana, aby takto žádné zbraně nemohly nikdy být použity k vládnutí straně." - Mao C´Tung

  "Lidem různých provincií je přísně zakázáno vlastnit jakékoli meče, luky, kopí, střelné zbraně či jakékoli jiné typy zbraní. Držení těchto elementů ztěžuje vybírání daní a poplatků, a podporuje vznik povstání." - Tojotomi Hidejoši, japonský šógun, 29. října 1558

 • armataratata
  15:30 24.04.2017

  Petr M - no jo klasický mamánek "Z EU bych si ponechal … hrozinky ..." to je jak říct ženě, já bych si z manželství ponechal sex, ale jinak bych bydlel u maminky mám tam takovej pelíšek a ráno kakajíčko.

  Jinak k tomu čecháčkovskému stěžování na "Regulace, kvóty, směrnice" - to je pro protievropské svazáky smrt, to je totiž v překladu zákonnost, vymahatelnost práva, pořádek a kázeň v nakládání s veřejnými prostředky a to je velká překážka rozkrádačkám na národní úrovni! Evropské protikorupční směrnice a nařízení to je véééliká nepřijemnost pro nacionalistické oligarchy, pro všechny ty zlodějíčky s podplacenými soudy, proti kterým není dovolání. A že je to doslova pohroma pro všechny Ruskem financované protievropské strany, není třeba zdůrazňovat.

 • Márten
  15:03 24.04.2017

  Takeda

  Vy máte pocit, že Řekové něco dělají? Já mám spíš pocit, že jen žádají další půjčky a úlevy. Právě bankrot hned v počátku krize by byl lepší pro všechny a zaplatili by to Řekové a francouzké a německé banky, které na řeckém dluhu vydělávali (popř. jejich vlády). Místo toho to zaplatí celá Evropa.

  Tu ochranu společného trhu pomocí EUarmy si představujete jak? Začnem bombardovat Rusko až od nás zas nebude kupovat rajčata?

  Myslím že na obranu před napadením už máme NATO a já bych to tak nechal.

  To že rozhodujem (naši politici) kam půjdou peníze je pravda, ale já kritizuji už to, že se přerozdělují finance mezi státy EU. Každý by si měl žít za své.

  O zbytečnosti parlamentu, který ani nemá pravomoc cokoli navrhovat a pouze schvaluje návrhy úředníků asi není třeba hovořit.

 • Takeda
  14:42 24.04.2017

  Márten: Já myslím, že se přece jen v lecčem pletete.

  Společný trh přímo volá po společné armádě, která by hájila jeho zájmy. V případě NAFTA tuto roli hraje USA.

  Neziskovky propagující EU jistě jsou, ale to na co peníze z EU používáme bylo naše rozhodnutí. Kdybychom dali všechny prachy na vybudování grandiózních fotbalových stadionů, mohli jsme (Španělé to udělali a kde jsou...)

  Parlament se Vám zdá přeplacený, kvůli zemi ve které žijete, kvůli měně, kterou platíte. Z pohledu bohatých západních zemí, to není tak hrozný. Ale že by mu stačilo jedno sídlo, to máte pravdu.

  NAFTA a růst Mexika sice je fakt, ale očekávání byla větší. Nehledě na to, že USA to využívají na luxování vzdělaných mexičanů do USA. Což asi těžko pomůže chudým mexičanům v dlouhodobém měřítku.

  Řecko a EU, to snad nemůžete myslet vážně! Stal se přesný opak. Před EU Řekové taky nic nedělali a když dluh moc narostl, devalvovali měnu a dluh tak rozložili na populaci (všichni svorně schudli). Teď je společná měna a nemožnost devalvace je nutí něco dělat. A Němci se netváří, že by jim chtěli něco odpouštět. Takže teď je tam vleklá krize a třeba až si odbudou nefunkční marxistickou vládu se něco změní, ale že by na to zašla EU, nebo že by její role byla taková, jak jí popisujete? Těžko.

 • skelet
  14:32 24.04.2017

  k těm dotacím, a kterak se zneužívají jen u nás..

  "Evropská unie poskytla 100 000 eur (2,5 milionu Kč) na vybudování lyžařské stopy na ostrově Bornholm v Baltském moři. Ostrovu se říká «slunečný ostrov», sněží zde jen výjimečně a nejvyšší vrcholek tu měří sotva 100 metrů. «Ani jsem si původně nemyslel, že by podpořili něco tak bláznivého. Ale když byly peníze uvolněny, proč tento projekt nerealizovat,» řekl dánskému deníku Ekstra Bladet šťastný příjemce finančního obnosu Ole Harild. Před dvěma lety nemohl jet se svou přítelkyní v zimě do zahraničí lyžovat, a tak si řekli: «Postavíme si vlastní lyžařský areál!» Harild zaslal žádost o subvenci do EU, ale podle vlastních slov vlastně vůbec nevěřil tomu, že by jí Brusel mohl vyhovět. Když ale peníze přišly, zakoupil stroj na úpravu lyžařských tratí, sněhové dělo a osmdesát párů lyží a bot, které chtěl půjčovat. Sněhové vločky, v Dánsku vzácné, však ne a ne padat. «Minulou zimu jsme dráhu otevřeli na den a půl,» konstatuje Ole Harild, ale doufá, že zima jednou přijde. A to i přes nepochybné oteplování klimatu. Deník Ekstra Bladet cituje několik dalších příkladů, kdy unie poskytla Dánsku dotace, například na soutěž o nejlepší krmi Baltského moře nebo na golfové hřiště v klášteře. Ministryně zemědělství Eva Kjerová Hansenová, jejíž resort zodpovídá za režim dotací z EU, přiznala, že měřítka pro získání podpory nejsou zrovna přísná, a slíbila, že je v příštím roce zostří. Škoda."

 • Petr M
  14:25 24.04.2017

  Regulace, kvoty, směrnice, islamizace a buzerace, když někdo neskáče, jak EK, Německo, Francie pískají. To je to, se za 11 let z našeho členství v EU vyklubalo není vůbec dobré pro naši budoucnost. kdyby lidi věděli, co nás bude čekat, jistě by byli proti vstupu do EU.

  To, co bych z EU zachoval je společný hospodářský prostor, pracovní trh a šengen v případě, že EU bude schopna uhlídat vnější hranice EU před pronikáním ilegálních imigrantů.

 • Márten
  14:11 24.04.2017

  Armataratata

  Volný trh bez bariér a cel si tu přeje asi každý.

  Vy tvrdíte, že jednotné normy jsou k tomu potřeba - OK

  Ale určitě k tomu není potřeba přelozdělování migrantů, jednotná armáda, sponzorování řeckých flákačů, přerozdělování dotací (kolik z těch miliard jde lehkoživkám do různých neziskovek, jejichž jediný smysl je propagovat EU), přeplacený parlament, který není schopen se dohodnout alespoň na svém sídle...

  Severoamerická zóna volného obchodu NAFTA funguje bez toho, aby USA a Kanada dotovali Mexiko a přesto je pro Mexiko výhodná a Mexiko roste.
  Mír mezi nimi je dokonce delší než v Evropě.

  Proč to samé za dobu členství v EU nedokázalo Řecko? Jednoduše zjistili, že v EU jsou koláče i bez práce a nic je nenutí makat.
  A na to EU jednou zajde.

  Vždyť už dnes nás naši novináři krmí příběhy ubohých lidí, kteří se nemůžou postarat o svůj majetek, protože
  na to nedostali dotaci.

 • armataratata
  13:54 24.04.2017

  Maximusi - je nehorázné, že poměřuješ EU tím, jak Češi strašně kradou! To není ostuda EU ale naše - národní. Právě regule EU nás mohou donutit k poctivosti, když už to nenapadne nás samotné. To co píšeš dál jsou žvásty jak z Marxova Kapitálu. Chybí už jen vykořisťování dělníků. Dokonce zmiňuješ Lenina, Hitlera a Maa, to jen potvrzuje tvou absolutní popletenost - právě stoupenci těchto ideologů tj. neonacisté a komunisté jsou největšími odpůrci EU. Seš ukázkovej případ anagažovaného protievropského svazáka.

 • Maximus
  13:13 24.04.2017

  Je také drzost, když si EU nárokuje podíl na udržení míru mezi současnými členskými státy EU, když jako taková vznikla teprve na základě "Smlouvy o Evropské unii", která byla podepsána v Maastrichtu 7. února 1992 a vstoupila v platnost 1. listopadu 1993.
  To předtím bylo Evropské společenství a k současnému byrokratickému molochu EU to má stejně daleko jako První republika k RVHP.

 • Maximus
  13:00 24.04.2017

  To armataratata: Jako ironie dobré !!!
  Pokud to není ale náhodou podivná forma ironie, tak alespoň by "eurohujeři" mohli lhát méně okatě:

  Směna zboží mezi členskými státy EU (obchod uvnitř EU) dosáhla v roce 2015 hodnoty – podle odeslaného zboží – 3 070 mld. EUR a hodnota vývozu z EU-28 do nečlenských zemí, která dosáhla 1 791 mld. EUR (obchod mimo EU).
  Zdroj:Eurostat

  To mi na "téměř 100% vzájemného obchodu" moc nevychází, navíc Německo se na vývozu z EU mimo členské země podílí více než z 30% procent.

  Co se týká korupce, tak EU je největším korupčníkem v Evropě, protože kromě určité části relativně smysluplných dotací poskytuje obrovské množství dotací na úplně nesmyslné či alespoň na nesmyslně předražené projekty, které kdyby si je měl někdo realizovat "za své", tak by nikdy takto neužitečně peníze nevyhodil (jeden z mnoha typických příkladů je třeba 3 km cyklostezka v Praze za 150 mil. Kč). Samozřejmě že na tomto systému je "přisáta" řada podnikatelů a politiků, kteří udělají všechno pro to, aby tento penězovod z EU zůstal zachován a budou "ideu EU" prosazovat do roztrhání těla.

  Osobně tomu říkám "duch děvky" a řada lidí už ani nevnímá, že jejich loajalita k EU je z velké části tvořena osobním ekonomickým profitem bez ohledu na to, že postupně dochází k ořezávání svobod, práv a možnosti rozhodovat o věcech veřejných na národní či lokální úrovni.

  Je hezká idea jednotných pravidel trhu v rámci EU, ale je potřeba také řešit, kdo určuje tyto jednotná pravidla a komu více vyhovují.

  Proč například EU netlačí na proporční zdanění kapitálu v rámci všech zemí EU a ignoruje se nepopiratelný fakt, že země střední a východní Evropy zdaňují zcela minimálně tento zahraniční kapitál, který například z ČR ročně odčerpá do zahraničí v průměru 400 miliard kč zisků. Připomenu, že za prvních 10 let členství ČR v EU získala z eurofondů celkem o 410,2 miliardy korun více, než zaplatila, tj, zhruba tolik, kolik vyveze zahraniční kapitál z ČR za jediný rok.

  Svoboda je o tom, že někam mohu dobrovolně vstoupit a také mohu vystoupit, pokud se mi tam nelíbí či se změnili pravidla hry. Slušností je, že mi nikdo za to nebude podkopávat nohy či mi vyhrožovat.

  O tom, že EU směřuje k totalitě nebo (i) kolapsu svědčí úporná snaha úředníků z Bruselu odzbrojit legální držitele zbraní zcela v duchu ideologií a názorů Adolfa Hitlera, V. I. Lenina či Mao Ce-tunga i neschopnost ochránit vlastní hranice a s tím spojená neschopnost či neochota dodržovat společné dohody a zákony.

  Kdo detailně sledoval nějaký kontroverzní zákon legislativně projednávaný v rámci legislativního procesu (např. zmiňovaná poslední směrnice o zbraních), tak pochopil, že demokracie ve smyslu ochrany práv a respektování většinového názoru politické reprezentace z menšího státu EU je již v rámci celé EU pouhá iluze.

  Nyní to byly "jen" zbraně v rukou bezúhonných a prověřených občanů navíc a dle parlamentem EU schválené legislativy za dva roky přijde automaticky další kolo přitvrzení restrikcí. Co bude příště? Sjednocení azylové politiky, kvóty na přerozdělování migrantů, povinné přijetí Euro a povinnost podílet se na sanování krachujících ekonomik EU, Evropská armáda určená na násilné prosazování "evropského ducha" v rámci některých nespokojených členských zemí EU jako je třeba Maďarsko (ve stejném duchu, jako je nyní přijatá protizbraňová směrnice, která ani oficiálně není "protiteroristická", tak ani "EU armáda" nemusí být nutně na Rusa či na Turka, jak by se logicky mohlo zdát).

 • PavolR
  11:20 24.04.2017

  Beld:
  A kto by asi tak proti komu bojoval a prečo? :-D Pre ktoréhokoľvek politika, ktorý chce byť znova demokraticky zvolený, by to bola politická samovražda. Slovné konflikty áno (dá sa ešte aj získať politický kapitál), prípadné vzájomné trollovanie (ako keď si Rakúsko a Maďarsko navzájom zavádzali hraničné kontroly) áno, ale vojna vo vnútri EU (pričom sme väčšinou zároveň aj členmi NATO) rozhodne nie.

 • armataratata
  10:57 24.04.2017

  Pokud se téměř 100% vzájemného obchodu odehrává v rámci evropského trhu, potom je EU nejdokonalejší nástroj pro jeho udržení a zefektivnění. Mají-li čeští výrobci největší příjmy ze zemí jež jsou členy EU, je přirozeně prioritním zájmem ČR, aby neexistovaly celní ani jiné bariéry, které by tyto příjmy omezovaly. A odstranění bariér a vytvoření podmínek pro hladké fungování ekonomiky je přesně to, co EU dělá. Všechny ty alarmistické kecy lidí o "normách diktovaných z Bruselu" nejsou nic jiného než naprosté nepochopení fungování EU, která právě pomocí sjednocování norem umožňuje snadný život podnikatelům. V praxi takový "diktát Bruselu" znamená například to, že když si schválíte svůj výrobek jako bezpečný pro užívání v Německu - automaticky to schválení platí pro všechny země v EU! Obrovsky to snižuje náklady, snižuje byrokracii a eliminuje možnost korupce – tzn. podporuje byznys. Samozřejmě pokud v nějaké zemi nebude u moci nacionalistický fíkus a budete muset jednat s partou dementů, která bude považovat nákup českého zboží za nevhodný pro řádného Němce a bude váš výrobek schvalovat 5 let v závislosti na politické objednávce nějakého lokálního Miloševiče ... nebo dokud nedostane úplatek. Evropský trh je největším trhem - je to doslova obchodní ráj ze kterého Evropa intergalakticky profituje. Farage, ta fašounská kobyla ve Francii a jim podobní sice předpokládají, že se národ uživí radostnými veselicemi na náměstích za zpěvu nacionalistických písní, z výroby triček s vlajkami a pochody s pochodněmi, ale tihle čuramedáni snad už své ekonomické vize předvedli v třicátých letech, nebo později na Balkáně, ne? Ano jsme na serveru s vojenskou tématikou, tak se možná někteří z vás těší na válku mezi tradičními rivaly v Evropě. Já ne, já chci fungující ekonomiku bez cel, bez barier a s jednotnými pravidly hry - tedy Evropskou unii a jestli tenhle model má chránit společná armáda – proč ne. Kecy o socialistické EU, kterou tvoří bez výjimky země s tržní ekonomikou jsou směšné. Jsou to právě úředníci EU, kteří bedlivě střeží volnou soutěž a tím ničí korupční vazby já na bráchu bráchu na mě, tolik populární u nás a dál na východě. EU je prý socialistická, protože Baroso byly v mládí marxista, je hezké to slýchat od protievropských aktivistů placených zemí jejíž prezident byl půl života aktivním komunistou a agentem bojujícím proti svobodnému západu.

 • Beld
  10:18 24.04.2017

  Ekonomicka provazanost , ktera ma nejlepsi efekt byla desitky let pred EU a bude i po ni . Naopak tlak na vetsi politicke propojeni od dnesnich socialistickych vudcu EU muze v konecnem dusledku znamenat vzrustajici napeti a moznost konfliktu . Cili EU naopak zvysuje moznost valky .

 • D.i.p
  01:01 24.04.2017

  TF_HU: Ekonomická provázanost je možná i bez EU.

  Laco: USA brání i tomu, aby se do sebe nepustili evropské země navzájem. Něco takového je pro USA nepřípustné. Jejich vojenský zásah by byl rázný. Dále vojensko-technologická a hospodářská závislost na USA odsuzuje každý stát, co by něco takového zkusil, předem k nezdaru.

  Takeda: To ale nebyla EU. Ta vznikla až v roce 1993.
  Ale jo, obchodní společenství z kterých EU vzešla měli určitý tužící efekt. To má vzájemný rozvíjející se obchod bez bariér vždy. Ale ten efekt je přeceňován a hlavně přisvojován organizací, jenž žádné zásluhy nemá. Právě naopak, EU už min. 15 let rozděluje a zasívá nesváry.

 • TF_HU
  19:55 23.04.2017

  Podíl EU na míru v Evropě je klíčový...ekonomická provázanost a diplomatické vyjednávání, dohody místo sporů a konfliktů.

 • Takeda
  19:51 23.04.2017

  Beld: Samozřejmě že EU přispěla k míru, minimálně mezi Francií a Něměckem. Kromě spojenectví proti SSSR, které je ohrožovalo, tak zjistili, že vzájemná spolupráce je výhodná a to spojenectví vydrželo, i když SSSR nebyla hrozba. Studená válka byla jako mírový faktor důležitá, ale prostě to není tak jednobarevné jak si představujete.

 • Beld
  17:57 22.04.2017

  Laci : Prave naopak EU nema s mirem v evrope nic spolecneho . To ze v evrope nebyla valka je jednoznacne zasluha "studene valky" a US . Taky hned jak padla zelezna opona tak se to zacalo na balkane mlit . Vazne si nekdo mysli , ze pokud se EU rozpadne , tak po sobe zacnou francouzi s italy strilet ?

  Evropska armada pod vedenim lidi jako Junker by byla katastrofa . Nez nemci a francouzi , to uz radeji ti americane . Po energiewende a masovem vitani v minulych letech uz neverim , ze nemci jsou normalni narod . Francie s jejich skoro komunistickym elektoratem na tom neni o nic lepe , staci se podivat na preference tech 4 silencu kandidujicich na prezidenta . NE

 • Laci
  13:31 22.04.2017

  D.i.p: Pleteš dvě věci dohromady.
  USA pomocí jaderných zbraní sice zamezuje vzniknutí války v Evropě, ale války v Evropě s Ruskem. To, že spolu neválčí evropské země navzájem se Spojenými státy téměř nesouvisí. Na tom má zásluhu jednoznačně vzniknutí EU.

 • Pepos
  18:06 21.04.2017

  Společná evropská armáda je správným krokem - súhlasím bola by to správny krok.

 • D.i.p
  00:25 21.04.2017

  Přiznejme si jednu věc. Zásluhu za mír v Evropě nemá EU nebo EHP, ale USA a atomová hrozba.

  Jestliže tu Luky zmiňuje jakousi okupaci Německa, je to k smíchu, protože počet amerických vojáků, při srovnání s německou armádou, rozhodně nemá okupační rozměr. Tuším, že Britové se nedávno z Německa úplně stáhli a byla to podle mně velká chyba.

  USA a UK jsou v NATO jediný státy pro který není demokracie něco, co je potřeba znásilnit a vojebat. Nevěřím EU ani Německu.

 • Horny
  19:56 20.04.2017

  Luky - Dobrá, jakým konkrétním zdrojem mám začít?
  Nemáš náhodou na mysli sankce vůči Lybii přijaté v průběhu dlouhých dekád plukovníkovy vlády, kdy chvíli "zlobil"; vyvíjel atomovky a nechával vybuchovat letadla nad Lockerbie a pak zase "sekal dobrotu"; likvidoval jaderný program, odškodňoval oběti z Lockerbie a trumfoval se s přítelem Berlusconim kdo sklátil víc supermodelek?

  To Německo komentovat nebudu. Pokud někdo nechce vidět rozdíl mezi přítomností malého kontingetu spojenecké armády a regulérní vojenskou okupací armádou nepřítele, tak ho zkrátka neuvidí. To se holt nedá nic dělat

 • Horny
  19:33 20.04.2017

  Skelet píše: " ... Evropská armáda v současné době není nic jiného, než masturbační pomůcka federalistů, kteří zjistili, že velká část populace Evropy chce trochu něco jiného (viz poslední volby v Evropě) "

  Docela rád bych viděl, jak by se ti dnešní takzvaní "eurofederalisté" kteří dnes kvičí "Je potřeba více Evropy!!!" tvářili, pokud by nastal skutečně vážný pokus zavést přímou volbu předsedy EK (klidně po vzoru prezidentských voleb USA, jen hlasy občanů na volitele by se mohli přepočítávat poměrným způsobem aby nedocházelo ke kiksům jako v letech 2000 a 2016) a ustavení Eurosenátu (klasicky dva zástupci z každé země, systém stejný jako v USA).
  Jistěže vlády členských zemí (hlavně těch velkých) tohle nedovolí, poněvadž by to už pro ně bylo moc hardcore.
  Ale uznejte sami, že představa je to přinejmenšim zábavná.

 • Luky
  19:28 20.04.2017

  Horny
  chce to méně číst idnes a víc studovat fakta. Mě nezajímá co se píše (strašný žvásty), mě zajímá sledovat dlouhodobé kroky, reálné kroky. Co se píše na Sputniku, nevím. Nastuduj si zákony, které proti Libyi US administrativa schvalovala a jak dlouho hledala jak tam vlízt.

  USA z Německa odchází?

 • Horny
  19:22 20.04.2017

  leviathan - Ano, myslel jsem Evropskou radu. Když to člověk píše z hlavy, snadno takovou chybu udělá.

  ad2: Myslím že chápu jak to myslíš. Jenže jde o to, že aby mohla fungovat skutečná armáda potřebuje jednotné (politické) vedení s dostatečnou legitimitou. Cokoli jiného bude jen další nefunkční kočkopes.

  ad3: EU nedokáže využívat ani ty pravomoci, které má teď.
  Jasně, vzhledem k uspořádání unie je každá dohoda náročná a akce zdlouhavá - a taky se vyznačuje citelným nedostatkem liberální demokracie (viz. flame níže :D ).
  Z toho ovšem jasně plyne, že cpát jí do chřtánu další pravomoci bez toho abychom napřed dosáhli alespoň základní funkčnosti není dobrý nápad.

  ad4: odpověděl Skelet. Plně souhlasím.
  _______________________________
  Luky - Chce to méně číst Sputnik. Lybie byla primárně akce Británie s Francií, které prostě využily situace a daly to Kaddáfímu sežrat za celou dobu i s úroky. Že se Obama nakonec rozhodl spojence podpořit (dost možná proto aby si zachovaly alespoň tvář lokálních mocností) je věc druhá. On sám to později označil za chybu.

  Co se týče té okupaci Německa, tvůj příspěvek má devatenáct dní zpoždění. Ale jinak dobrý.

  _________________________
  P.S. Taky vám připadá legrační, že u článku o evropské armádě je ilustrační fotka vojáka s M4 (přip. možná dokonce XM177)?

 • skelet
  19:10 20.04.2017

  nebo se spíš ukázat před světem, a pak volat velkým bráchovi "pomooc" .)
  Velení je dostatek, není vůle politicky něco rozhodnout a není ochota na to uvolnit peníze. To že někde rezne technika nic neznamená.
  Evropská armáda v současné době není nic jiného, než masturbační pomůcka federalistů, kteří zjistili, že velká část populace Evropy chce trochu něco jiného (viz poslední volby v Evropě)

 • Luky
  18:38 20.04.2017

  Bez velení armády néjni. Tady není vůbec tak málo techniky, jak se furt opakuje.
  --------
  Jedna věc je partyzánsky šmírovat, jiná věc je vojensky okupovat a mít to smluvně vytvrzené na mnoha úrovních, včetně špionážní....
  Já ve francouzských skladech nebyl, když docházely LGB. Ale historie amerických snah k ovládnutí Libye, politicko-ekonomické kroky a tlaky, které tomu předcházely, včetně prokázaných záminek k izolaci jsou dobrým počtením. Včetně motivů Frantíků posloužit Američanům a pak být za neschopný.

 • skelet
  18:29 20.04.2017

  Evropa není akceschopná kvůli tomu, že nemá evropskou armádu. Evropa není akceschopná kvůli tomu, že na svou obranu z vysoka dlabe. Za jak dlouho od začátku libyjské kampaně museli Amíci přispěchat na pomoc svým evropským spojencům, kterým došla munice? Po dvou nebo třech náletech?
  A Německá rozvědka všechno sdílí s USA, leda tak ve snu CIA.. asi tak jakože německé tajné služby nešmírovali USA :D

 • Luky
  18:13 20.04.2017

  Je tak těžký pochopit, že ty dva státy mimo EU můžou hodit vidle do čehokoli?
  Dokážeš si taky představit, že navzdory všem proklamacím, jak se super mít na svým území americký vojenský základny a jednotky je Německo okupovaný stát. Právně se jedná o sr.óčko pod americkým účtem. Dokážete pochopit, že to má svý důsledky, který fakt nekončí jen tím, že německá rozvědka všechno sdílí s Amíkama, ale k jejich informacím přístup nemá? Chápete že nám tady v důsledku vládnou Amíci?
  Jasně, strašně se vám to tak líbí, protože věříte, že: oni jsou hodní, všechno tu chrání a nic za to nechcou, jsou pravicoví demokrati a mají to geneticky, nikdy se nedostanou do finančních problémů, protože jsou příliš důležití, s USA na věčné časy a nikdy jinak....atd.

 • D.i.p
  18:00 20.04.2017

  leviathan: k Ad4: Tak proč tedy zakládat novou, když už vlastně Evropskou armádu máme, akorát se dvěma státy mimo Evropu.
  Ne, ne, tady jde úplně o něco jiného. NATO není ve spárech EK, o to tady běží...

  Chraň Bůh Evropu před EU!

 • leviathan
  10:53 20.04.2017

  Horny: ad1: nespravne pouzivate nazov Rada europy, patrne mate na mysli Radu EU, alebo Europsku radu. Rada Europy nema s EU nic spolocne.

  ad2: isteze by problem zasadne vyriesila priama volba predsedu Europskej rady, alebo predsedu EK, ale podla mna taka koncentracia moci nie je nutna. EK ma dvojitu kontrolu od EP a ER. Realne to funguje tak, ze akykolvek problem konzultuje EK s predsedom ER (D.Tusk) a ten neformalne s lidrami FRA, GER a ITA. Legislativu zacne EK tvorit az v momente, ked ma neformalne vydiskutovane taziskove body. V pripade europskej armady by EK zodpovedala len za logistiku, rozpocet, personalne otazky ... politcke rozhodnutie ci do vojny ist alebo neist by mohlo kludne ostat na narodnych statoch, alebo na ER a EP, pripadne na vsetkych troch. Smzrjm. priame riadenie bojovych operacii by bolo na vojenskom veleni, teda podobne ako je to teraz v NATO.

  ad3: presun pravomoci v oblasti bezpecnostnej politiky na Brusel je uz teraz nutny ... "pro Buh" nedokazeme chranit hranice EU!!! Jednoznacne je nutne zriadit minimalne koordinacny organ s aspon nejakymi velitelskymi pravomocami.

  ad4: mozno to tu uz niekto napisal, ale europska armada nemusi mat podobu riadnej narodnej armady, .. co by ostalo, keby USA a CAN vystupili z NATO? No podla mna by ostala prave ta europska armada

 • Horny
  22:46 19.04.2017

  Jirosi - Množství europoslanců v poměru k obyvatelům nezpochybňuji. Ani v dolní sněmovně US kongresu to není jinak. Problém je v tom, že občané (celé EU, nejen češi) nemají možnost přímo a jasně oblivňovat složení zákonodárného, jakož i exekutivního sboru.

  Upřímě - je mi jedno, jaké je národní zastoupení v Evropské komisi. Formálně, podle regulí, komisaři stejně nesmějí jakkoli protěžovat zemi svého původu. Klidně ať většinu z nich tvoří němci a zbytek třeba kypřané. To je jedno. Důleřité je, aby se chovali jako odpovědná vláda a naslouchali hlasům občanů. Jenže stávající systém je k tomu nijak nemotivuje.

 • D.i.p
  22:44 19.04.2017

  EU armáda by při stávajícím kurzu (totalizace) byla zcela jistě v budoucnu zneužita jako represivní složka, zejména proti případným rebelujícím menším členským státům.

  Doufejme, že se rozpadne dřív, než k nějaké EU armádě dojde.

 • Jirosi
  22:12 19.04.2017

  Horny: Volíte jen 1/27, přitom EU má 510mil. a my jen 10. Takže vlastně máme skoro 2x silnější hlas než by nám příslušel.

  Opět, EP má 751 členů, CR 21(2,8%), jenže tvoří jen 2% obyvatel ! Takže opět vetší podíl než přísluší dle poměrného zastoupení.

  Způsobilost systému se dokazuje ve volbách. Ale ne tak že "ty" volíš za všechny. Ale že se zeptají všech a ti vyjádří svůj názor. To že jsi nespokojený ty, neznamená že jsou nespokojeni i všichni, dokonce to neznamená že je nespokojena většina.

  Zrovna u nás je stran proti EU poměrně dost, některé dokonce v EP. Ale to stále neznamená že zastupují většinu. Ta stále volí pro EU, třeba v dalších volbách nebude.

 • Horny
  21:22 19.04.2017

  2 Jirosi ;

  Ještě jednou stručně - problém je v tom, že já (jakož i všichni ostatní) coby "občan" EU mám jen nepřímý vliv na legislativu (volíme nikoli zákonodárce, nýbrž pouze "schvalovače") a prakticky zanedbatelný vliv na exekutivu (volíme voliče "voličů" 1/27 exekutivců).
  Takto postavený systém zkrátka nemá dostatečnou legitimitu k politickému vedení armády. Nehledě na to, že v praxi denně dokazuje i chybějící způsobilost.

Stránka 1 z 4