NÁZOR: Společná evropská armáda je správným krokem

Evropská armáda / Public domain

Prakticky neustále se vedou debaty o možnosti vytvoření společné evropské armády. Vznik evropské armády pozitivně ovlivní bezpečnost v Evropě, proti ale hraje řada praktických překážek. Text původně vyšel na On War | On Peace.

PRO:

Společná evropská armáda je správným krokem, a to z několika vojenských, politických i praktických důvodů. Prvním z nich je vojenská samostatnost, kterou by to EU přineslo. Ta by nebyla závislá na přítomnosti amerických vojáků, kteří by mohli být nasazováni na potřebnější mise. Tuto samostatnost Evropa nezažila již 70 let a je nejvyšší čas, aby ji začala trénovat. Není pro ni výhodné, aby byla celou svou existenci závislá na ozbrojených silách USA. Závislost vede k zpohodlnění a čím delší je, tím více se společnost stává bezbrannou. Pokud se v budoucnu USA rozhodnou, že Evropu nepotřebují, budeme mít vážný problém.

Mnohé státy v dějinách se spoléhali na půjčování si vojenských nástrojů, aby sami mohli žít v pohodlí. O to větší šok však zažívali, když cizí vojenský nástroj nebyl k dispozici nebo se obrátil proti nim. Machiavelli dobře věděl, proč kritizoval smýšlení italských městských států o obraně jejich suverenity. Časté využívání žoldnéřských armád dovedlo městské státy do stavu naprosté bezbrannosti a staly se tak snadnou kořistí pro Francouze a Španěly.

Společná armáda by EU pomohla být přínosnějším partnerem ve vojenských operacích v rámci NATO. V současnosti jsou síly evropských států na různých (často mizerných) úrovních kvality, což mimořádně stěžuje koaliční vojenské operace. Slovenské pozemní jednotky jednoduše nemají americké námořní pěchotě co nabídnout. Pokud by ale došlo k vytvoření standardizované evropské armády, bylo by možné ji nasazovat ve spolupráci s tou americkou. Její činnost by nebyla odkázána pouze na rekonstrukci, poté co síly USA vybojují celý konflikt. Standardizovaná armáda by byla rovnocenným partnerem.

Kromě vojenské užitečnosti by to ovlivnilo i politickou pozici EU, která by byla vnímána s větším respektem, jak u spojenců, tak případných protivníků. Zvýšil by se tedy i její prostor pro politické manévrování. EU by snadněji prosazovala svá řešení v zahraniční politice, pokud by nebyla vnímána jako bezbranná kořist čekající na rozvrácení.

Praktickou výhodou vzniku a rozvoje společné armády by bylo i pravděpodobné odmítnutí arbitrární hranice dvě procenta HDP na obranu a jiných nesmyslných nastavení v rámci NATO. Celé financování by se muselo důsledně promyslet od začátku a přestal by se brát ohled na neodůvodněné plošné výdaje stejné pro všechny. Nové financování by mohlo zohledňovat specifika jednotlivých států, čímž by bylo flexibilnější a efektivnější.

Společná evropská armáda by zvýšila politickou a vojenskou nezávislost EU, zvýšila by její kredit v očích spojenců a protivníků a pomohla by odstranit dávno přežité a nefunkční nastavení v rámci NATO.

PROTI:

Idea společné evropské armády je dnes nebezpečnou chimérou. EU je v současnosti mezinárodně politickým unikem. Přesáhla rozměr tradičních mezinárodních organizací, stejně tak ekonomických či politických spolků. Současně není (nelze říct, jestli kdy bude) federativním státem, kde by jasně vymezenému centru mohla společná armáda podléhat. Pohlédneme-li na decision-making procesy v současné EU, lze zcela hodnověrně tvrdit, že případná armáda by byla politicky paralyzována s pochybným mandátem nasazení, a byla by tedy neefektivní a zbytečná.

V případě vzniku federativního evropského (super)státu by společná armáda byla logickým krokem a nutností. Jak ukazuje aktuálně „Brexit“, nic není napořád. Schéma, jak rozdělit federaci a federativní armádu by se nehledala snadno. Z nedávné historie tady máme pozitivní případ rozdělení Československa ale i velice krvavý příklad vojny v Jugoslávii.

Připomeňme si, že jedna ze sil na pozadí toho konfliktu byla snaha Bělehradu udržet jednotu federace silou. Modelovat, jak by to bylo v hypotetickém případě, dělící se evropské federace a armády, není pochopitelně docela dobře možné. S jistotou lze jen říct, že v době krize velice lehce vyplouvají staré křivdy a nesváry (těch je Evropa plná) na povrch. Do tohoto procesu by se s velkou pravděpodobností vložily externí mocnosti, které by rozhodně, nesledovaly nejlepší zájmy Evropy.

Největším problémem společné armády (a společného státu) je absence jednotící identity, myšlenky a hodnot, na které by se mohla loajalita euroobčanů a eurovojáků upnout. Bude přísaha na abstraktní hodnoty humanismu a evropských myšlenek stačit na to, aby finští vojáci umírali u Černého moře? Pohrnou se estonští vojáci pacifikovat opakované povstání na severu Afriky?

Neskončíme jen se systémové demoralizovaným a bojeneschopným kolosem, který bude akorát pojídat astronomické peníze? Myšlenka společné evropské armády vychází z idealistického uvažování. Historie nás učí, že obrana a bezpečnost nakonec vždy skončí u realismu a pragmatismu.

Redakčně upraveno

Nahlásit chybu v článku


Související články

KOMENTÁŘ: Armádu čekají hektické roky. Zvládne nákupy?

Armáda České republiky v příštích několika letech plánuje výraznou obměnu používané techniky. ...

KOMENTÁŘ: Začátek zahraniční realpolitik Donalda Trumpa

USA zaútočily střelami s plochou dráhou letu na leteckou základnu syrské armády al-Shayrat v ...

Nebezpečný bratr: Současná krize v bělorusko-ruských vztazích

Bělorusko je v západních médiích často charakterizováno jako „poslední diktatura Evropy" a jako ...

KOMENTÁŘ: Vojáci NATO ve východní Evropě. Porušuje Aliance dohody s Ruskem?

NATO na posledním summitu ve Varšavě schválilo dlouhodobější nasazení svých vojáků ve východních ...

Zvýraznit příspěvky za posledních:

 • semtam
  16:53 18.04.2017

  PavolR Ach jo, třeba tanky jsem právě psal Omsk-Tagil. Omsktransmaš sice byl v roce 2004 včleněn do UVZ, jinak by krachnul. Hold po T-90 a T-72 byl ve světě větší zájem než po ...Zobrazit celý příspěvek

  PavolR

  Ach jo, třeba tanky jsem právě psal Omsk-Tagil. Omsktransmaš sice byl v roce 2004 včleněn do UVZ, jinak by krachnul. Hold po T-90 a T-72 byl ve světě větší zájem než po T-80 a hlavně je ještě navíc nabízel i Charkov. V Evropě pokud je známo, tak Francie s Německem kooperují na výstavbě nového tanku a další projekt v rámci EU neběží. Kdyby bylo členem EU Srbsko, tak by se dal teoreticky začlenit i M-20.
  BVP v rámci státu nikde moc konkurenci nemají, pokud hypoteticky by byla opravdu EU jednotná, tak by měla cca 2-3 typy BVP.

  Tudíž ten váš monopol jak jste ho popsal je kravina. Ukažte mi zemi, kde v oblasti výběru osobní zbraně jednotlivce soupeří 2 domácí produkty? Najdete jich jak šafránu.Skrýt celý příspěvek

 • RiMr71
  16:51 18.04.2017

  ...no nevím... nechtěl bych se dožít toho. jak budou naši vojáci v EU armádě bránit palestinské mírotvůrce před Sionisty... Nesmysl? S Mogerinkou a brzy knihkupcem za volantem až ...Zobrazit celý příspěvek

  ...no nevím... nechtěl bych se dožít toho. jak budou naši vojáci v EU armádě bránit palestinské mírotvůrce před Sionisty...
  Nesmysl? S Mogerinkou a brzy knihkupcem za volantem až tak moc bohužel ne...
  A tak podobně.
  Tedy ne ne ne! :)Skrýt celý příspěvek

 • Luky
  16:31 18.04.2017

  Onehdá tu KarlosCZ napsal, že nevěří, že jsou představitelé Německa tak hloupí (to jsem tu taky psal už dřív) a přišel s konspirací, že na ně tlačí Rusko. Banána nedostal. Já ...Zobrazit celý příspěvek

  Onehdá tu KarlosCZ napsal, že nevěří, že jsou představitelé Německa tak hloupí (to jsem tu taky psal už dřív) a přišel s konspirací, že na ně tlačí Rusko.
  Banána nedostal.
  Já jen napíšu, že si myslím, že na ně tlačí globální oligarchie, jejíž těžiště je v USA a Velké Británii.Skrýt celý příspěvek

 • fenri
  16:23 18.04.2017

  Luky: pokud se domníváte, že na lenost a neschopnost určitých skupin lidí (není jediný objektivní důvod, aby se Afričané neměli velmi dobře, kromě Afričanů samotných) je odpovědí ...Zobrazit celý příspěvek

  Luky: pokud se domníváte, že na lenost a neschopnost určitých skupin lidí (není jediný objektivní důvod, aby se Afričané neměli velmi dobře, kromě Afričanů samotných) je odpovědí levicovost a likvidace dosud nejúspěšnější kultury, tak je mi to líto a asi žijeme každý v jiném světě. Zdá se, že každá generace si musí povinně projít okouzlením z různých variant socialismu, musí mít své Killing Fields, Kulturní revoluce, Gulagy a Treblinky. Smutné...

  Imigrační vlna je práce EU a opravdu není důvod nasadit NATO. V situaci, kdy státy, které chrání hranice Schengenu a plní své dohodami dané povinnosti jsou ze strany orgánů EU ostrakizovány a dehonestovány, je čirou lží tvrdit, že nějaká armáda podřízená Junckerovi, Merkelové, Schultzovi, Morgherini... či bůhvíjakému jinému by tu krizi zastavila. Podle rérotiky vedoucích EU se zdá, že prvním bojovým úkolem armády EU by byla pacifikace Maďarů.
  Ještě jednou: tvrdit: že armáda EU by řešila uprchlickou krizi (jinak než pacifikací těch, kteří ilegální imigranty nechtějí) je pokryteckou lží.

  Aha, anglosaská krev je drahá. A proto v historii opakovaně umíraly statisíce anglosasů, když šli zachraňovat kontinentální pitomce, kteří si to rozdávali mezi sebou. Waterloo, Verdun, Skagerrak, Hurtgenský les... všude tekla anglosaská krev, zatímco ta evropská si dávala přes držku.
  Pro mě je naše civilizace bez anglosaské krve jen mix Marxe a Himmlera.Skrýt celý příspěvek

 • Rase
  16:20 18.04.2017

  Horny: Rozhodně souhlas, nejprve začít s Frontexem, až bude prokazatelně fungovat, začít společnou organizaci pobřežního loďstva, pak vojenského a až to bude fungovat, přejít i na ...Zobrazit celý příspěvek

  Horny:
  Rozhodně souhlas, nejprve začít s Frontexem, až bude prokazatelně fungovat, začít společnou organizaci pobřežního loďstva, pak vojenského a až to bude fungovat, přejít i na letectvo a pozemní síly. Do té doby ať se třeba jen víc tlačí na unifikaci s NATO - to většina evropských států (východních) nesplňuje ani dnes.Skrýt celý příspěvek

 • Luky
  16:08 18.04.2017

  Horny v zásadě souhlas, jen si myslím, že by to větší budoucnost mít časem mohlo. Ale i ten začátek je zásadní krok. Evropa by se to naučila používat, parlament by si na to ...Zobrazit celý příspěvek

  Horny
  v zásadě souhlas, jen si myslím, že by to větší budoucnost mít časem mohlo.
  Ale i ten začátek je zásadní krok. Evropa by se to naučila používat, parlament by si na to zvyknul, naladil by se systém.Skrýt celý příspěvek

 • Luky
  16:04 18.04.2017

  nechci ničím dojímat - jen si myslím, že celé lidstvo stojí před výzvou, která má daleko hlubší a zásadnější kořeny než je střet přístupů "individualismus" vs"skupinovost", ...Zobrazit celý příspěvek

  nechci ničím dojímat - jen si myslím, že celé lidstvo stojí před výzvou, která má daleko hlubší a zásadnější kořeny než je střet přístupů "individualismus" vs"skupinovost", promítnutá do držení palných zbraní, plánování ekonomiky (neříkám že to nejsou důležité otázky ) atd. V době, kdy 1% populace s přebytky uživí zbytek, dalších 15% vytvoří takovou nadvýrobu, že to ani nejde do krámů.....ne, nejsem ekokomunista, ale možná jednou budeme všichni

  Fenri: Po třetí se ptám...
  tak třeba ta migrační - NATO řeklo, že to nemá v kompetenci.
  Proto není třeba vidět tu myšlenku jako něco proti NATO.

  Po druhé se ptám....
  společný prostor, i ten Brit je za vodou a navíc oni prostě mají pro Amíky slabost, udělali je a mají silné vazby. Sdílejí přesvědčení, že "anglosaská krev je drahá", mají svých pět očí. Kontinentální Evropa prostě není za mořem, tady jsme na jedný lodi.

  Shania
  Nevšiml jsem si, že by třeba Americký prezident jeden den prohlásil něco, z čeho by zazněl vlastní názor, druhý den spadlo letadlo plné amerických studentů a on se opravil a začal nervózně tvrdit pravý opak. Tohle se mnou ale nechcete probírat, že? To by bylo vůči mě nefér, každá další věta by mě přiblížila k Lukxitu.Skrýt celý příspěvek

 • Horny
  15:57 18.04.2017

  ----------------------------------- Luky píše: "Zvláštní, jak nikomu nevadí, že když jde o obranu EU, NATO řekne, že to není jeho ...Zobrazit celý příspěvek

  -----------------------------------
  Luky píše: "Zvláštní, jak nikomu nevadí, že když jde o obranu EU, NATO řekne, že to není jeho starost."
  -----------------------------------

  No, pokud myslíš uprchlickou vlnu, tak to nebylo přímé vojenské ohrožení ani napadení. Jasně, mezi těmi několika milióny lidí bude nejspíš zamícháno i pár desítek teroristů, třeba z IS atp., ale to je pořád nanejvýš "jen" bezpečnostní riziko.
  Úkol pro zpravodajské služby a bezpečnostní sbory členských zemí EU. Nic pro vojáky.

  Kvičí snad američani "Kde je NATO?!!" když se k nim přes jižní hranici hrnou "latinos" atp.? Chtějí snad po vojenských námořnictvech ostatních členských zemí, aby jim suplovala pobřežní stráž?

  Zrovna na tomhle příkladu je jasně vidět šílená absurdita myšlenky společné armády - EU si nedokáže zorganizovat ani takovou základní věc jako je společná ostraha hranic a funkční migrační politika (pro USA nebo Austrálii naprosto běžná základní věc).


  Pokud jde tedy o mě, EU by měla začít s něčím menším - třeba právě s tou společnou pobřežní stráží - a potom by se vidělo, jestli se lze vůbec pustit do něčeho složitějšího. Osobně si ale myslím, že na tohle unie prostě nemá...Skrýt celý příspěvek

 • Shania
  15:47 18.04.2017

  Luky: si vážně myslíš, že evropské státy neprovádí SIGINT v US a taky sobě navzájem?:) Pokud ne, tak by šéfy tajných služeb měli vyházet za neschopnost. Nemluvě o průmyslové ...Zobrazit celý příspěvek

  Luky: si vážně myslíš, že evropské státy neprovádí SIGINT v US a taky sobě navzájem?:) Pokud ne, tak by šéfy tajných služeb měli vyházet za neschopnost. Nemluvě o průmyslové špionáži atd...Skrýt celý příspěvek

 • fenri
  15:43 18.04.2017

  Luky. a jaké hodnoty spojují Nizozemce na Lipně s námi. Jaké jiné hodnoty, než jaké mají Britové či Američané? já si myslím, že za levné pivo vám ty tatíci na lipně umírat ...Zobrazit celý příspěvek

  Luky. a jaké hodnoty spojují Nizozemce na Lipně s námi. Jaké jiné hodnoty, než jaké mají Britové či Američané? já si myslím, že za levné pivo vám ty tatíci na lipně umírat nepůjdou.
  Proč by USA nevysílala mise na UA? UA není EU a mise si tam může posílat kdo chce a koho UA vláda toleruje. Zatraceně pochybné neziskovky tu platí dominantě EU, těch pár amerických to nerozhodí.
  Levičáctví: to je potřeba lidí, kteří zpravidla v životě nepracovali a nic nedokázali, cpát do hlavy jiným lidem, jak mají žit, pracovat a co si myslet. A pokud se jim to nelíbí, tak jim to cpát do hlavy tak dlouho, dokud to "nepochopí", nebo nechcípnout.
  Hele, nechcete mě tu dojímat historkou o tom, jak v socialistických zemích byla zdravotnictví senzační a na Západě lidé umírali houfně na ulicích, že ne?

  Po třetí se ptám: jaká je konkrétní hrozba, u které je reálný předpoklad, že by ji Bruselská armáda zvládla lépe, než NATO, či armáda národní? A proč?
  Po druhé se ptám: jaké speciální hodnoty sdílejí národy EU (tak moc, že by za ně lidé umírali) a zároveň je nesdílejí Američané a Britové?Skrýt celý příspěvek

 • Rase
  15:33 18.04.2017

  Ještě dodám, že nemám problém s tím, pokud by měla ČR řekněme 3 brigády, které by byly papírově součástí "EuroArmády", měly jednotnou strukturu, české velení a byli v nich jen ...Zobrazit celý příspěvek

  Ještě dodám, že nemám problém s tím, pokud by měla ČR řekněme 3 brigády, které by byly papírově součástí "EuroArmády", měly jednotnou strukturu, české velení a byli v nich jen češi. Ale s většinou výzbroje by byly kompatibilní s ostatními jednotkami (certifikace atd.), technika pořizovaná na naše náklady (max nějaké Eurodotace - na dražší techniku). Pak má koncept Euroarmády smysl. O tom jak by šlo armádu nasadit má smysl se bavit až bude ukončená unifikace národních armád (zatím dle NATO)Skrýt celý příspěvek

 • Luky
  15:25 18.04.2017

  Luky: nerozumím. EU nedotuje USA a tudíž jim má sotva co říkat. Za další jim stejně říkají, jak nemají stavět ploty, jakého si mají zvolit prezidenta apod. Zkrátka EU blafe USA do ...Zobrazit celý příspěvek

  Luky: nerozumím. EU nedotuje USA a tudíž jim má sotva co říkat. Za další jim stejně říkají, jak nemají stavět ploty, jakého si mají zvolit prezidenta apod. Zkrátka EU blafe USA do jejich věcí zhruba stejně, jako USA blafe do věcí EU

  nevím o tom, že by Evropa vysílala do Mexika nebo Venezuely nějaké mise ala nulandová na Ukrajině, že by měla od Kalifornie k New Yorku vojenskou infrastrukturu, odposlouchávala Americké politiky, organizovala demonstrace a zasahovala do vnitřních záležitostí ať už členských států federace nebo federální vlády. Amíci to už dost nepokrytě praktikují. Když chtějí šetřit a my se máme snažit, tak ať táhnou. A s nimi neziskovky, tranatlantické spolky i těch pár evropských oligarchů, co s nimi drží basu. A bude líp. I s levicovým EU parlamentem.

  He he, co je to vlastně to levičáctví? Že lidi jsou ošetření v nemocnicích, že nechcípnou na ulici....to je fakt zásadní problém.Skrýt celý příspěvek

 • Luky
  15:16 18.04.2017

  To jsou předsudky Fenri. Zajeďte si na Lipno a počítejte Nizozemce. Vlezte do nějaký fabriky a zavolejte si majitele...tak můžu pokračovat - uvidíte, že jsme provázaní s Evropou ...Zobrazit celý příspěvek

  To jsou předsudky Fenri. Zajeďte si na Lipno a počítejte Nizozemce. Vlezte do nějaký fabriky a zavolejte si majitele...tak můžu pokračovat - uvidíte, že jsme provázaní s Evropou jako nikdy. Na tom otisk nějakého přiblblého názoru Lucemburského bankéře nic nezmění - vždyť to ani nemá velikost okresního města. Je tam jen banda zkrachovalých finančníků, co paří burzu ve vleku ratingových agentůr...
  A obráceně, kolik toho Babiš už koupil v Německu, ČEZ nainvestoval v oblasti Černého moře, sdílená infrastruktura atd. atd.
  Tohle je realita.
  Sousedi se nemusí schodnout na plotu, můžou si závidět a bůhví co dalšího (stejně tak je nejvíc negativních emocí často v rodině), ale jak je někdo napadne, drží spolu. Já už Amíkům nevěřím nos mezi očima a žádnej matroš k tomu nepotřebuju.Skrýt celý příspěvek

 • Rase
  15:10 18.04.2017

  Evropská armáda nemá smysl, ale umím si představit, že by unifikace armád došla do vyšší fáze. Ideálně jednotná početní struktura jednotek (stejný počet vojáků a techniky) dle ...Zobrazit celý příspěvek

  Evropská armáda nemá smysl, ale umím si představit, že by unifikace armád došla do vyšší fáze. Ideálně jednotná početní struktura jednotek (stejný počet vojáků a techniky) dle jednoho vzoru. Jako MBT třeba Leopard/Leclerc, později jednotný stroj (viz projekt MCGS). BVP asi víc, ASCOD, Puma, CV90. Kolové KOT a KBVP taky víc typů, ale částečně unifikované (motor, munice a pneumatiky). Vrtulníky, letadla asi taky tak. ruční zbraně - alespoň stejná ráže a raily. Uniformy by asi bylo fajn sjednotit střihově a částečně vzorem - upravené multicamy, hodnosti třeba jen opticky (pojmenování každý svoje). Obecně vzato unifikovat primárně jednotky, munici, pohon a komunikační prostředky. Velení ať má každá armáda svoje, pak to má smysl. Většinu toho už ale Evropské armády splňují byť to jde hodně pomalu - předěl mezí Východem a Západem Evropy je pořád znát, ale nevím, jestli to dokáže zvrátit nějaké nařízení, když na to místní politici kašlou.

  ps. pokud by vyhrál Schulz, tak ještě přeškrtí rozpočet Bundeswehru a veškeré snahy o společná cvičení atd. půjdou do kopru, jelikož ani BW nebude mít prachy na slušnější provoz. Už teď je BW dost podfinancovaný. Bez účasti Německa nemá smysl řešit "Evropskou armádu" společné jednotky atd.Skrýt celý příspěvek

 • A_V_V_A
  14:59 18.04.2017

  Klimesov: Proč bychom se proboha měli zbavovat národní identity?

  Klimesov: Proč bychom se proboha měli zbavovat národní identity?

 • fenri
  14:53 18.04.2017

  Co konkrétně se do EU povalí tak, aby NATO řeklo: není to naše starost a Brusel by akčně zareagoval a nasadil armádu? Nezlobte se na mě, ale tohle je halucinogenní představa a já ...Zobrazit celý příspěvek

  Co konkrétně se do EU povalí tak, aby NATO řeklo: není to naše starost a Brusel by akčně zareagoval a nasadil armádu? Nezlobte se na mě, ale tohle je halucinogenní představa a já ten materiál, ze kterého ty představy vznikly, chci také.
  NATO má jasně daná pravidla hry (a není psáno, že se nedají dál dotvářet) a představa, že se na Evropu něco povalí a NATO řekne" obětujeme Evropu, je iluze.
  CO konkrétně by to mělo být? Zatím se mi zdá, že největší sociálně-bezpečnostní riziko, co se na Evropu valí, je ve skutečnosti EU podporováno.

  Armáda EU bude drahý, byrokratický a impotentní moloch. Jediný, kdo má trochu drajv a je schopen občas kašlat na pravidla, když hoří barák, jsou Američané a Britové. A ti tam nebudou. Tahle parodie bude akorát řešit témata jako "Evaluace LGBT komunity v ozbrojených složkách", "Uhlíková stopa výstřelu z útočné pušky", "Polní mobilní mešita", "Taktický hidžáb ve vzoru CCE a Flecktarn" apod.
  Francie, Německo, Polsko, ČR, Nizozemí... nemají žádné společné speciální hodnoty, které by zároveň nesdílely s USA či Británií (opravte mne).

  Přijde mi legrační, jak se dnes za vším hledá ruský hacker, ruská hybridní válka, FSB či Putin pod postelí. Ale zrovna TOHLE mi přijde jako mimořádně podařený tah Ruska, jak oslabit NATO.Skrýt celý příspěvek

 • jarpe
  14:47 18.04.2017

  Pokud chce mít svět dlouhotrvající mír, tak by se měla založit plantární armáda a státní armády by byly rozpuštěny. Žádný stát by neměl mít možnost prosazovat ekonomické zájmy ...Zobrazit celý příspěvek

  Pokud chce mít svět dlouhotrvající mír, tak by se měla založit plantární armáda a státní armády by byly rozpuštěny. Žádný stát by neměl mít možnost prosazovat ekonomické zájmy vojensky.Skrýt celý příspěvek

 • Superme
  14:41 18.04.2017

  Tahle myšlenka je naprostá hloupost. EU není USA! V EU jsou desítky států, které se nedokáží dohodnout téměř na ničem ale na obraně by to dokázali?! Kdo by tuto armádu řídil? Opět ...Zobrazit celý příspěvek

  Tahle myšlenka je naprostá hloupost. EU není USA! V EU jsou desítky států, které se nedokáží dohodnout téměř na ničem ale na obraně by to dokázali?! Kdo by tuto armádu řídil? Opět Němci a Francouzi jako samotnou EU? Pak by támhle v Německu vyhrál komouš Schulz... no a raději si to představovat nebudu. Vznik nějaké EU armády by musel automaticky znamenat také vznik Evropského superstátu - logicky, jinak by to v životě nemohlo fungovat. Jenže to je dnes naprostá utopie.

  Raději závislost na USA než na Německu. #sorryjakoSkrýt celý příspěvek

 • Luky
  14:40 18.04.2017

  Jsem se domníval, že z mých postů bylo jasné, že bych národní armády v žádném případě nerušil, ale rozvíjel. Byly by ale postavené tak, aby mohly společně kooperovat v rámci ...Zobrazit celý příspěvek

  Jsem se domníval, že z mých postů bylo jasné, že bych národní armády v žádném případě nerušil, ale rozvíjel. Byly by ale postavené tak, aby mohly společně kooperovat v rámci většího celku - to se přeci už děje pod NATO.
  Tohle by byl nižší level, evropský level. Přísahu bych do toho teď netahal - vojáci přísahají svojí zemi. Země je pošle do akce v rámci evropské armády. Nebo nebude souhlasit a pošle je proti ní (ať máte radost).

  Když se ale něco povalí na Evropu a NATO řekne, že to nemá v kompetenci řešit, chopí se okamžitě akce Evropské velení se svojí infrastrukturou. Vždyť to nemusí hned být ode zdi ke zdi. Jednotky se pro nasazení v rámci celku cvičí už teď, tak co šílíte...
  Mě spíš jde o to, že nechápu ty automatické odpovědi - NEE, BLEE, Nikdy, protože Sulc a protože Anděla....no v Americe se dřív furt mydlili a pak začali mydlit jiný...teď se zase chcou některý státy trhat krz referendum. Bych se k tomu anglosaskýmu hispánsko-negerskýmu sekvojisku zas tak neupínal. Dubisko už taky nefrčí.
  Obych teď od stolu vymýšlel, kam až to má zajít v budoucnu, na to nemám čas ani věštecké schopnosti. Za to berou těžký prachy jiní.....já bych prostě rozvíjel co je a u toho podporoval myšlenku evropskýho velení, který posvěcuje evropský parlament (kde je i Mach, Bobo a spousta nekomunistů)Skrýt celý příspěvek

 • kubo4747
  14:27 18.04.2017

  Ja som za spoločnú Európsku armádu. Európa by nebola tak závislá na USA, aj keď úplne samostatná by zrejme nebola. Ale Európa nemôže mať spoločnú armádu v takom stave, v akom sa ...Zobrazit celý příspěvek

  Ja som za spoločnú Európsku armádu. Európa by nebola tak závislá na USA, aj keď úplne samostatná by zrejme nebola. Ale Európa nemôže mať spoločnú armádu v takom stave, v akom sa práve EÚ nachádza. Pokiaľ tam budú sedieť politici ako momentálne teraz, tak to nemá význam. A ak v Nemecku vyhrá Schulz, tak neviem potom.Skrýt celý příspěvek

Načítám diskuzi...

Stránka 7 z 9