NÁZOR: Společná evropská armáda je správným krokem

Evropská armáda / Public domain

Prakticky neustále se vedou debaty o možnosti vytvoření společné evropské armády. Vznik evropské armády pozitivně ovlivní bezpečnost v Evropě, proti ale hraje řada praktických překážek. Text původně vyšel na On War | On Peace.

PRO:

Společná evropská armáda je správným krokem, a to z několika vojenských, politických i praktických důvodů. Prvním z nich je vojenská samostatnost, kterou by to EU přineslo. Ta by nebyla závislá na přítomnosti amerických vojáků, kteří by mohli být nasazováni na potřebnější mise. Tuto samostatnost Evropa nezažila již 70 let a je nejvyšší čas, aby ji začala trénovat. Není pro ni výhodné, aby byla celou svou existenci závislá na ozbrojených silách USA. Závislost vede k zpohodlnění a čím delší je, tím více se společnost stává bezbrannou. Pokud se v budoucnu USA rozhodnou, že Evropu nepotřebují, budeme mít vážný problém.

Mnohé státy v dějinách se spoléhali na půjčování si vojenských nástrojů, aby sami mohli žít v pohodlí. O to větší šok však zažívali, když cizí vojenský nástroj nebyl k dispozici nebo se obrátil proti nim. Machiavelli dobře věděl, proč kritizoval smýšlení italských městských států o obraně jejich suverenity. Časté využívání žoldnéřských armád dovedlo městské státy do stavu naprosté bezbrannosti a staly se tak snadnou kořistí pro Francouze a Španěly.

Společná armáda by EU pomohla být přínosnějším partnerem ve vojenských operacích v rámci NATO. V současnosti jsou síly evropských států na různých (často mizerných) úrovních kvality, což mimořádně stěžuje koaliční vojenské operace. Slovenské pozemní jednotky jednoduše nemají americké námořní pěchotě co nabídnout. Pokud by ale došlo k vytvoření standardizované evropské armády, bylo by možné ji nasazovat ve spolupráci s tou americkou. Její činnost by nebyla odkázána pouze na rekonstrukci, poté co síly USA vybojují celý konflikt. Standardizovaná armáda by byla rovnocenným partnerem.

Kromě vojenské užitečnosti by to ovlivnilo i politickou pozici EU, která by byla vnímána s větším respektem, jak u spojenců, tak případných protivníků. Zvýšil by se tedy i její prostor pro politické manévrování. EU by snadněji prosazovala svá řešení v zahraniční politice, pokud by nebyla vnímána jako bezbranná kořist čekající na rozvrácení.

Praktickou výhodou vzniku a rozvoje společné armády by bylo i pravděpodobné odmítnutí arbitrární hranice dvě procenta HDP na obranu a jiných nesmyslných nastavení v rámci NATO. Celé financování by se muselo důsledně promyslet od začátku a přestal by se brát ohled na neodůvodněné plošné výdaje stejné pro všechny. Nové financování by mohlo zohledňovat specifika jednotlivých států, čímž by bylo flexibilnější a efektivnější.

Společná evropská armáda by zvýšila politickou a vojenskou nezávislost EU, zvýšila by její kredit v očích spojenců a protivníků a pomohla by odstranit dávno přežité a nefunkční nastavení v rámci NATO.

PROTI:

Idea společné evropské armády je dnes nebezpečnou chimérou. EU je v současnosti mezinárodně politickým unikem. Přesáhla rozměr tradičních mezinárodních organizací, stejně tak ekonomických či politických spolků. Současně není (nelze říct, jestli kdy bude) federativním státem, kde by jasně vymezenému centru mohla společná armáda podléhat. Pohlédneme-li na decision-making procesy v současné EU, lze zcela hodnověrně tvrdit, že případná armáda by byla politicky paralyzována s pochybným mandátem nasazení, a byla by tedy neefektivní a zbytečná.

V případě vzniku federativního evropského (super)státu by společná armáda byla logickým krokem a nutností. Jak ukazuje aktuálně „Brexit“, nic není napořád. Schéma, jak rozdělit federaci a federativní armádu by se nehledala snadno. Z nedávné historie tady máme pozitivní případ rozdělení Československa ale i velice krvavý příklad vojny v Jugoslávii.

Připomeňme si, že jedna ze sil na pozadí toho konfliktu byla snaha Bělehradu udržet jednotu federace silou. Modelovat, jak by to bylo v hypotetickém případě, dělící se evropské federace a armády, není pochopitelně docela dobře možné. S jistotou lze jen říct, že v době krize velice lehce vyplouvají staré křivdy a nesváry (těch je Evropa plná) na povrch. Do tohoto procesu by se s velkou pravděpodobností vložily externí mocnosti, které by rozhodně, nesledovaly nejlepší zájmy Evropy.

Největším problémem společné armády (a společného státu) je absence jednotící identity, myšlenky a hodnot, na které by se mohla loajalita euroobčanů a eurovojáků upnout. Bude přísaha na abstraktní hodnoty humanismu a evropských myšlenek stačit na to, aby finští vojáci umírali u Černého moře? Pohrnou se estonští vojáci pacifikovat opakované povstání na severu Afriky?

Neskončíme jen se systémové demoralizovaným a bojeneschopným kolosem, který bude akorát pojídat astronomické peníze? Myšlenka společné evropské armády vychází z idealistického uvažování. Historie nás učí, že obrana a bezpečnost nakonec vždy skončí u realismu a pragmatismu.

Redakčně upraveno

Nahlásit chybu v článku


Související články

KOMENTÁŘ: Armádu čekají hektické roky. Zvládne nákupy?

Armáda České republiky v příštích několika letech plánuje výraznou obměnu používané techniky. ...

KOMENTÁŘ: Začátek zahraniční realpolitik Donalda Trumpa

USA zaútočily střelami s plochou dráhou letu na leteckou základnu syrské armády al-Shayrat v ...

Nebezpečný bratr: Současná krize v bělorusko-ruských vztazích

Bělorusko je v západních médiích často charakterizováno jako „poslední diktatura Evropy" a jako ...

KOMENTÁŘ: Vojáci NATO ve východní Evropě. Porušuje Aliance dohody s Ruskem?

NATO na posledním summitu ve Varšavě schválilo dlouhodobější nasazení svých vojáků ve východních ...

Zvýraznit příspěvky za posledních:

 • Lukas
  14:18 18.04.2017

  Panowie - ale o czym mówimy... W Brukseli mogą sobie planować... W praktyce to nie udaje się tworzć wielonarodowych korpusów. Pamiętam że Polska dwa razy próbowała stworzyć ...Zobrazit celý příspěvek

  Panowie - ale o czym mówimy...
  W Brukseli mogą sobie planować...

  W praktyce to nie udaje się tworzć wielonarodowych korpusów.
  Pamiętam że Polska dwa razy próbowała stworzyć Polsko-Czesko-Słowacki korpus w ramach NATO (raz miał być zmechanizowany, a drugi raz składać się z jednostek lekkich - aeromobilnych)

  I co? I nic... Mimo że mamy te same problemy i interes - spokój i bezpieczeństwo w Europi centralnej.Skrýt celý příspěvek

 • PavolR
  14:11 18.04.2017

  fenri: No tak agendu európskej armády začali výraznejšie tlačiť do popredia Orbán a Soborka v auguste minulého roka, kedy ešte možnosť Trumpovho víťazstva bral vážne ...Zobrazit celý příspěvek

  fenri:
  No tak agendu európskej armády začali výraznejšie tlačiť do popredia Orbán a Soborka v auguste minulého roka, kedy ešte možnosť Trumpovho víťazstva bral vážne málokto:
  https://europa.pravda.sk/aktua...
  Tí sa do vášho obrazu akosi nie a nie vtesnať. ;-)
  ------------------------------------------------------------------------------
  Len tak pre zaujímavosť - aká infraštruktúra pre potencionálnu spoločnú armádu existuje v EU v súčasnosti:
  https://en.wikipedia.org/wiki/... Skrýt celý příspěvek

 • fenri
  14:10 18.04.2017

  Mimochodem - vojáci by skládali přísahu komu?
  -státu?
  -NATO?
  -EU SA?

  A kdo by jim velel? Paní Žilková a potom kdo? (joke).

  Mimochodem - vojáci by skládali přísahu komu?
  -státu?
  -NATO?
  -EU SA?

  A kdo by jim velel? Paní Žilková a potom kdo? (joke).

 • fenri
  14:08 18.04.2017

  Luky: nerozumím. EU nedotuje USA a tudíž jim má sotva co říkat. Za další jim stejně říkají, jak nemají stavět ploty, jakého si mají zvolit prezidenta apod. Zkrátka EU blafe USA do ...Zobrazit celý příspěvek

  Luky: nerozumím. EU nedotuje USA a tudíž jim má sotva co říkat. Za další jim stejně říkají, jak nemají stavět ploty, jakého si mají zvolit prezidenta apod. Zkrátka EU blafe USA do jejich věcí zhruba stejně, jako USA blafe do věcí EU. Jediný rozdíl je v tom, že USA celý ten cirkus platí a že už nám párkrát zachránili kůži. Před námi samými (mám-li uvažovat jako Evropan).
  A osobně se domnívám, že nás víc věcí (teď se nebavím o šroubování polotovarů) spojuje s USA, než třeba s Lucemburskem. Ostatně, tomu je z nás prý špatně.Skrýt celý příspěvek

 • stirling
  14:07 18.04.2017

  Luky: cítím, že ohledně usa asi nemá s tebou cenu diskutovat, ale to není úplně potřeba. Zkus teda nadhodit jak by jsi tu evropskou armádu řešil (počty, síla, rozpočet, velení ...Zobrazit celý příspěvek

  Luky: cítím, že ohledně usa asi nemá s tebou cenu diskutovat, ale to není úplně potřeba.
  Zkus teda nadhodit jak by jsi tu evropskou armádu řešil (počty, síla, rozpočet, velení atd.) a co s národníma armádama? Opravdu by jsi byl rád, když ti tak vadí účast našich vojáku v misích pod taktovkou usa (musí podpořit parlament čr), že by najednou bylo odveleno např. někam do libye 5000 českých vojáků a mohli by jsme se na to jen dívat? Nevadilo by ti, že zbrojní zakázky by se řešili v bruselu centrálně s minimální šancí pro český průmysl? Já bych se toho všeho bál moc navíc je to opravdu ztráta velké části suverenity ČR.Skrýt celý příspěvek

 • Klimesov
  13:53 18.04.2017

  No mně osobně to připadá jako docela dobrý nápad, ovšem jak už tady někdo psal nápad, který by se neměl urychlit a hlavně nápad, který pokud bude zrealizován, tak za ...Zobrazit celý příspěvek

  No mně osobně to připadá jako docela dobrý nápad, ovšem jak už tady někdo psal nápad, který by se neměl urychlit a hlavně nápad, který pokud bude zrealizován, tak za hooooooooooooodně dlouho.
  Tahle myšlenka jde totiž zrealizovat až ve chvíli kdy se změní evropská společnost.
  Dokud se lidé nezbaví národnostní identity, tak taková myšlenka společné armády je čistá utopie.Skrýt celý příspěvek

 • Luky
  13:23 18.04.2017

  Jo Fenri a oni ti štrašliví diktátoři z Brusele říkají Americe, jaké má mít vztahy s Mexikem a Kanadou a intervenují do místí politiky? Když si to tam Amíci řídí sami, tak tím ...Zobrazit celý příspěvek

  Jo Fenri a oni ti štrašliví diktátoři z Brusele říkají Americe, jaké má mít vztahy s Mexikem a Kanadou a intervenují do místí politiky? Když si to tam Amíci řídí sami, tak tím podkopávají NATO?Skrýt celý příspěvek

 • fenri
  13:16 18.04.2017

  Znovu si dovolím položit otázku, CO by tato armáda, řízená nějakým molochem v Bruselu měla umět lépe, než solo armády samostatných států, nebo NATO. Každopádně si myslím, že vznik ...Zobrazit celý příspěvek

  Znovu si dovolím položit otázku, CO by tato armáda, řízená nějakým molochem v Bruselu měla umět lépe, než solo armády samostatných států, nebo NATO.
  Každopádně si myslím, že vznik nějakých EU svazků ve svém důsledky NATO oslabuje, komplikuje plánování a řízení, dělá bordel v kompetencích apod.

  Ať je to jak chce, NATO je nejsilnější, nejlépe fungující a značně stabilní síla světa. Ano, má řadu problémů, ale to má každý a navzdory všem mouchám je NATO síla, z níž netřeba odřezávat a dublovat nějaké jednotky, jejichž efektivita a přínos mají být zvýšeny tím, že je povede nějaký soudruh v Bruselu a mladá komunistka bude plánovat jejich projekci síly.

  A ať se na mě nikdo nezlobí, ale jako jedním z impulsů pro vznik EU oddílů vidím uraženou ješitnost bruselských byrokratů nad volbou Trumpa a jeho "nehorázné" požadavky, že by si státy na bezpečnost mohly přispět trochu víc.Skrýt celý příspěvek

 • Luky
  13:13 18.04.2017

  Lukas Sním o tom, že si budu názory na svoje sousedy a hrozby vytvářet sám. Nechci, aby v bezpečnostních otázkách mého kontinentu rozhodovaly postoje hranatých hustovlasých ...Zobrazit celý příspěvek

  Lukas
  Sním o tom, že si budu názory na svoje sousedy a hrozby vytvářet sám. Nechci, aby v bezpečnostních otázkách mého kontinentu rozhodovaly postoje hranatých hustovlasých jenerálů střižených na Bárta Simpsona a jejich retardovaných poradců, kteří když vědí, že Česko a Slovensko bylo Československo, mají doktorát na střední Evropu.
  Sním taky o tom, že problémy se budou odkrývat tam, kde jsou a ne hledat, kde nejsou. Nemusím podkopávat a bořit celou strukturu jen kvůli smrduté hlavě. Otázka ceny plynu se taky dá řešit....nějaké problémy budou vždycky. Je to hodně o asertivním přístupu, někde se prostě nesmí polevit diktátu, jinde lze dobře spolupracovat. Ale i ty vyžírkové z evropského parlamentu žijí tady a ne na ranči v Texasu. To je pro mě lepší záruka než ujištění, že to se mnou Amerika myslí dobře.
  -------------------------------
  Není to tak dlouho, kdy Čejný veřejně prohlásil v televizi, že jim tam brzy bouchne špinavá.Skrýt celý příspěvek

 • PavolR
  13:11 18.04.2017

  stirling: Tak toľko typov možno nie, ale tak 3 - 4 typy by podľa mňa boli ešte v norme, predsa len tempo výroby týchto moderných mašiniek nie je nijako oslnivé. Radšej mať viac ...Zobrazit celý příspěvek

  stirling:
  Tak toľko typov možno nie, ale tak 3 - 4 typy by podľa mňa boli ešte v norme, predsa len tempo výroby týchto moderných mašiniek nie je nijako oslnivé. Radšej mať viac výrobných liniek a pasovať sa s logistikou, než by mala výroba zaostávať za dopytom.

  semtam:
  A koľko firiem vyrába v Rusku tanky, bvp-čka, atď. môj milý majster asimilátor? :-)

  Charlie, fenri:
  Posielal snáď niekto tanky do Bavorska, keď sa tamojšia vláda stavala na zadné?
  O európskych politikoch treba vedieť jednu vec - nech po sebe akokoľvek štekajú, robia to s vedomím, že oni aj ich odporcovia hrajú do veľkej miery divadlo pre voličov a aj sa podľa toho k sebe navzájom chovajú.Skrýt celý příspěvek

 • Henrich7
  12:55 18.04.2017

  Jednotná armáda európskeho superštátu je nereálna. Ale unifikacia armád minimálne na rovnakú technickú úroveň by bola určite vhodná. Čosa týka tej poznámky o ochote fínskej armády ...Zobrazit celý příspěvek

  Jednotná armáda európskeho superštátu je nereálna. Ale unifikacia armád minimálne na rovnakú technickú úroveň by bola určite vhodná. Čosa týka tej poznámky o ochote fínskej armády umierať pri čiernom mori,tak je to blbá otázka. Presne na tomto koncepte je založená aj kolektívna obrana NATO. Preto uložiť takúto otázku, znamená v podstate spochybniť koncept NATO.Skrýt celý příspěvek

 • Lukas
  12:26 18.04.2017

  Luky - o czym marzysz? Na razie to UE nie chce jako "jedność" prowadzić wspólnej polityki energetycznej - tj wymusić na Rosji jednolitej ceny gazu dla wszystkich członków ...Zobrazit celý příspěvek

  Luky - o czym marzysz?
  Na razie to UE nie chce jako "jedność" prowadzić wspólnej polityki energetycznej - tj wymusić na Rosji jednolitej ceny gazu dla wszystkich członków UE...

  I to taka jedność...

  Niemcy już szukają "problemu" by opóźnić realizacje kontraktu na 88 Boxerów dla Litwy... (No bo Rosja)

  Euro-armia to szukanie naiwniaków którzy swoimi rękami będą wyciągać ziemniaki z ogniska...
  I napychać portfele "jedynie słusznym" koncernomSkrýt celý příspěvek

 • royal
  12:20 18.04.2017

  spíš by se měli jít cestou sjednocování techniky apod.. ale EU armáda je blbost

  spíš by se měli jít cestou sjednocování techniky apod.. ale EU armáda je blbost

 • Luky
  12:14 18.04.2017

  Však na to musí mít národní armáda SVOJE koule, aby si nenechala srát na hlavu.

  Však na to musí mít národní armáda SVOJE koule, aby si nenechala srát na hlavu.

 • Charlie
  12:11 18.04.2017

  pánové nevím jestli si to uvědomujete, ale komu by podléhala ta evropská armáda? Bandě nevolených bolševiků z komise typu Juncker a spol. Dovedu si celkem živě představit, že ty ...Zobrazit celý příspěvek

  pánové nevím jestli si to uvědomujete, ale komu by podléhala ta evropská armáda? Bandě nevolených bolševiků z komise typu Juncker a spol.

  Dovedu si celkem živě představit, že ty kurvy by byly schopný sáhnout po hrozbě násilím vůči státům, který si odvážej mít vlastní názor odlišnej od týhle komunistický kliky (jako třeba my teď se zbraněma nebo předtím s kvótama na uprchlíky), už by se nevyhrožovalo jen ořezáním dotací, z čehož mají stejně všichni jen prdel.

  A jsem si jistej, že by se klidně mohlo stát, že pod ochranou vojáků EU by se sem vozily transporty čmoudů odněkad z Itálie či Řecka nebo že by tu ty vojska vymáhaly nějaký jiný rozhodnutí učiněný v centrále a my bysme byli ve stejný situaci jak v 38/68 - hrozit pěstma a skřípat zubama.Skrýt celý příspěvek

 • Luky
  12:10 18.04.2017

  Zvláštní, jak nikomu nevadí, že když jde o obranu EU, NATO řekne, že to není jeho starost. Ani slovo k tomu, pořád jen fráze o nejednotnosti EU a že nemůže být jednotná. Když ale ...Zobrazit celý příspěvek

  Zvláštní, jak nikomu nevadí, že když jde o obranu EU, NATO řekne, že to není jeho starost. Ani slovo k tomu, pořád jen fráze o nejednotnosti EU a že nemůže být jednotná. Když ale nějaký debil přijde s bullšitovou bajkou, že je potřeba poslat lidi do Astánu, tleskají a vlhnou jim oči dojetím nad obranou svobody.
  Co mají státy EU společného? Řeknu vám velké neviditelné tajemství. Je to sdílený prostor k žití. Když sednu do auta, můžu se jet na otočku vykoupat k Jadranu nebo rybařit do Norska. Tak malý jsou ty vzdálenosti. Když něco bouchne ve Francii nebo Finsku, za chvilku je to tady. Do Austrálie, Číny nebo USA to doleze ve stopovým množtví. To jsou věci, co?Skrýt celý příspěvek

 • liberal shark
  12:02 18.04.2017

  Staty EU nemaji temer zadne spolecne zajmy, takze logicky nemohou mit spolecnou armadu. Uplne postaci, kdyz daji dohromady funkcni narodni armady a bude fungovat NATO.

  Staty EU nemaji temer zadne spolecne zajmy, takze logicky nemohou mit spolecnou armadu. Uplne postaci, kdyz daji dohromady funkcni narodni armady a bude fungovat NATO.

 • dusan
  11:57 18.04.2017

  Trochu zbytočná diskusia .... Vzhľadom na (ne)bojaschopnosť väčšiny európskych armád štátov NATO je to téma pre pár štátov čo majú armády schopné i reálneho nasadenia väčších ...Zobrazit celý příspěvek

  Trochu zbytočná diskusia ....

  Vzhľadom na (ne)bojaschopnosť väčšiny európskych armád štátov NATO je to téma pre pár štátov čo majú armády schopné i reálneho nasadenia väčších jednotiek ... t.j. Poľsko, Grécko, Nemecko, Francúzko .... skrátka pár štátov.

  V Čechách by sa určite niečo "menšie" našlo ... na Slovensku tak nejaký prápor k tomu Vášmu ... dohromady skôr niečo symbolické.

  Takže pred riešením takéhoto "sci-fi" by si mal každý členský štát NATO mal urobiť poriadok na začiatok aspoň doma a zbojaschopniť vlastnú armádu.Skrýt celý příspěvek

 • semtam
  11:47 18.04.2017

  Centaur Souhlas, členství v NATO nás ukolíbalo. Což samozřejmě není chyba NATO, ale nás. Sociální programy hlavně v některých státech EU nabyli absurdních podob. ...Zobrazit celý příspěvek

  Centaur

  Souhlas, členství v NATO nás ukolíbalo. Což samozřejmě není chyba NATO, ale nás. Sociální programy hlavně v některých státech EU nabyli absurdních podob.
  -------

  Jen tak bokem, zaznamenali jste jak hlasovali Turci v referendu o změnách ústavy? Ve vítačských zemí jako Německo, Švédsko, Francie, apod. drtivě vyhráli Erdoganovci. V ostatních zemích jako je např. ČR zase drtivě vyhráli co nechtěli změnu ústavy ve prospěch Erdogana. Myslím, že Německo a spol. by se mohli od nás a i od ostatních učit, jak se asimilují menšiny...Skrýt celý příspěvek

 • stirling
  11:41 18.04.2017

  Luky: ostatně společná armáda je další argument pro ruskou paranoiu ze západu. Do teď má za sousedy na západě spíše slabší státy oproti ruské armádě. Pokud vznikne nová super celo ...Zobrazit celý příspěvek

  Luky: ostatně společná armáda je další argument pro ruskou paranoiu ze západu. Do teď má za sousedy na západě spíše slabší státy oproti ruské armádě. Pokud vznikne nová super celo EU armáda velikostně větší než ta ruská, tak najednou ta paranoia dává daleko větší smysl už proti sobě nemá jednotlivé menší armády (byť členy NATO), ale rázem proti sobě má jednotnou armádu s většíma možnostmi než mám sám....
  Nejsem jednoznačně proti, ale jsem pro si zachovat národní armádu a vybudovat společnou EU zatím jako test projekt, která se bude starat např o protiraketovou obranu nebo právě družice, prosazování EU zájmu v zahraničí atd. a za 10-20 let můžeme vyhodnotit jak byla armáda používána a zda pokračovat dále.
  PavolR: to právě v Evropě nehrozí, zbrojovky většinou mají i silnou soukromou produkci a tak daleko lepe dokáží poryt výpadek ve výrobě pro armádu. Unifikace by byla naprosto logickým krokem, proč mít armádu, kde mám zavedené 10 typů BVP či 30 typů náklaďáků atd.Skrýt celý příspěvek

Načítám diskuzi...

Stránka 8 z 9