NÁZOR: Tři mrtví z Bostonu zajímají celý svět, jedenáct dětí z Afghánistánu nikoho

11 zabitých dětí v Afghánistánu
Foto: Děti zabité v Afghánistánu / Reuters

Každá násilná smrt člověka je tragédií, ať již jde o oběť teroristických činů, nebo důsledek lehkovážnosti a neschopnosti armádního velení. Událost, k níž došlo v Bostonu, otřásla celým světem. Avšak mnohem tragičtější násilnou událost v Afghánistánu nezaznamenal téměř nikdo. Před pár týdny tam zemřelo při spojeneckém náletu jedenáct dětí a jedna žena. Záleží snad na tom, které národnosti jsou oběti?

Světová média vyrukovala ihned po útoku s řadou čtenářsky vděčných frází a slovních spojení: teroristický útok, al-Káida, Tálibán, mrtví Američané aj. Bostonská tragédie bude plnit titulní stránky novin ještě několik týdnů. Šlo přece o teroristický čin na půdě USA! Zemřelo při tom několik Američanů! Právě důraz na slovní spojení "několik Američanů" je kladen velmi často. Jsou lidé jiných národů a národností podřadní, anebo snad násilná smrt Neameričanů nemá takový tragický dopad?! 

Před pár týdny, přesněji 8. dubna, se v Afghánistánu v provincii Kunar uskutečnil nálet na stoupence Tálibánu. Úkol byl splněn – byli usmrceni dva vysocí představitelé Tálibánu a čtyři další bojovníci. Na první pohled úspěšná mise…

Při náletu byla však bohužel zasažen také vzdálenější dům, ve kterém našlo smrt jedenáct malých dětí a jedna žena. Šest dalších žen bylo zraněno. Lze i toto nazvat úspěchem?! Kolik civilistů může být obětováno, aby bylo zneškodněno či zabito několik Tálibánců? Jsou dětské oběti něčím menším než oběti útoku v Bostonu? V USA šlo o teroristický čin, v Afghánistánu o "collateral damage", tedy o "vedlejší škody". Hezké označení, že?

Když se podíváme na statistiky obětí, zjistíme, že ročně je v Afghánistánu zabito v průměru téměř 3000 civilistů, polovina je přisuzována řádění Talibánu, dalších 800 obětí nástražným výbušným zařízením IED. Ostatní civilní oběti, kterých je téměř 700, jsou zabiti nejčastěji při spojeneckých náletech.

Spojenecké nálety rozhodně nejsou jako přesný „řez skalpelem“. Až příliš často bývá u nich možný zisk spjat i s případnými vedlejšími škodami. Pokud při náletu zemřou civilisté, dostaví se samozřejmě na místo tragédie armádní vyšetřovací komise, a jak to bývá ve všech armádách na celém světě obvyklé, zamete se takováto událost dosti rychle pod koberec. Vždyť jde přece o boj s terorismem a při něm k podobným "nehodám" dochází.

Aimal Faizi, mluvčí prezidenta Hamída Karzaje, řekl listu Guardian, že se afghánské NDS (Národní ředitelství pro bezpečnost) mnohdy dozví o spojeneckém leteckém útoku minutu před jeho zahájením. Jestliže máme být objektivní, Spojenci mají patrně dobrý důvod nevyzrazovat předem své plány afghánské vládě i armádě. Je-li však mise úspěšná, pak tedy zásluhou spojeneckých sil. Jakmile se stane něco špatného, jde o společnou operaci.

Je naivní si myslet, že jsou si všichni lidé rovni. Někteří jsou si rovnější. Boj s terorismem je záslužný a nutný, ale nesmíme přivírat oči nad skutečností, že v rámci tohoto boje umírají i civilisté. Tisíce civilistů…

A pak je nutné se rovněž ptát: Jaké důsledky mohou mít podobné nálety? Kolik mužů a žen, kteří přišli o své děti, příbuzné, své blízké, je bude chtít pomstít? Kolik z nich naverbuje Tálibán, či jiná teroristická skupina?

Spousta lidí se domnívá, že civilní oběti jsou nutným zlem při tažení proti terorismu. Avšak má-li být západní civilizace vyslancem svobody, demokracie a lidských práv…, můžeme pak přehlížet nebo bagatelizovat desítky mrtvých v "zaostalých" zemích a smrt několika "lepších" lidí považovat za národní tragédií?

Bohužel, smutnou a možná zásadní roli zde hrají média. Cynicky řečeno: Mrtvý Američan je pro média doslova zlatým dolem. Novinám jde především o čtenost, rozuměj, příjem z reklamy. Pro čtenáře bude vždy zajímavější "smrt souseda" než jedenáct mrtvých dětí v zemi, kterou nikdo nezná. Noviny se prostě chovají podle rčení "Náš zákazník, náš pán"!

Nahlásit chybu v článku

Doporučte článek svým přátelům na sociálních sítích

Související články

Afghánistán – zaučujeme afghánského agenta

Cestou do Afghánistánu jsme řešili spoustu otázek, především případnou návštěvu vojenské základny v severoafghánském městě Mazár-e Šaríf či setkání s našimi vojáky v Lógaru. Bohužel, ani jedno nevyšlo. I přes tento neúspěch jsou naše první dny v Mazár-e Šarífu zajímavé. Chcete vědět, jaké to je procházet se bez zajištění největším městem severního Afghánistánu a hlavním městem provincie Balch? A jak na nás reagují místní obyvatelé?

Kábul – přestává legrace

Během naší cesty Afghánistánem jsme zatím navštívili Mazár-e Šaríf, provincie Samangan a Balch, kde působí organizace Člověk v tísni. O záslužné práci jejích pracovníků vám napíšeme později. Do Kábulu jsme přiletěli ve čtvrtek vnitrostátní leteckou společností KAM Airem z Mazár-e Šaríf. A ihned po opuštění příletové haly nám bylo jasné, že tady to bude jiné, sakra jiné…

Bostonský útok – afghánská stopa

Přede dvěma dny došlo při Bostonském maratonu k bombovému útoku na diváky a běžce. Podle amerických vyšetřovatelů byla bomba umístěna v tlakovém hrnci. Je to velice oblíbená taktika iráckých a afghánských povstalců, kteří podobně konstruované bomby nastražují na spojenecké pěší jednotky.

Afghánské bezpečnostní díry

Možná vám připadá titulek podivný, ale vězte, že jsme během našeho putování po Afghánistánu, zejména pak po Kábulu, viděli spoustu život ohrožujících bezpečnostních pochybení. Podívejme se společně na to, proč jsou mnozí sebevražední atentátníci tak úspěšní a proč se daří propašovat výbušniny i tam, kde bychom očekávali nejpřísnější bezpečnostní opatření.

Přidávat diskuzní příspěvky a hlasovat pro článek mohou jen registrovaní. Prosím zaregistrujte se nebo se přihlašte!

Komentáře

Stránka 1 z 5
 • hovorka11
  18:57 24.04.2013

  Viktor:
  Jste úplně dezorientovaný.
  Nelze mluvit opak toho jak to je. Islamisté a vláda USA jsou společníci v mnoha bitvách. Tady je to dokladováno českou delegací , která se vrátila ze Sýrie na naší VŠ :

  https://www.youtube.com/watch?v=GsfcuMPO97s&feature=player_embedded

 • Right
  21:45 23.04.2013

  jen pro zajímavost v čechách zemře denně 292,7 a ve světě je to cca 150 000 lidí denně. Chápu, že je to většinou přirozená úmrtí, ale v bostnu o ty 3 mrtvé a asi 150 zraněných nejde, protože jen v USA zemře denně asi 150 lidí na silnici.

 • Michal Voska
  16:24 23.04.2013

  A spokesman for the Nato-led International Security Assistance Force (ISAF), Captain Luca Carniel, said they were aware of reports of civilian casualties and were assessing the incident.

  He said ISAF had provided "air support" during the operation. The air strike had been called in by Nato forces, and not their Afghan allies, he continued.

  http://news.sky.com/story/1075019/afghanistan-nato-raid-kills-11-children

 • Viktor
  13:50 23.04.2013

  Tady je tolik lidí co mají pokroucený vnímání nesmyslama o NWO a podobnejch hovadinách, až mi rozum zůstává stát. Sorry, USA je ve vále s terorismem, nicméně nen to jen USA, ale brzy to budeme i my, takže až vám milánkové nějakej muslimskej bezmozek podřízne děcko, potom buďte chytří. Netvrdím, že mi není líto mrtvých dětí v Afgánistánu, ale Afgánistán je válečná zóna, kterou vytvořili talibánci a jim podobní. Jistě budete namítat, že nebýt USA, kteří vlítli do tý civilizací nedotčený pustiny, tak by se to nestalo, a byl by klid a všude mír. Prdlajs.

  Takže za mě, Bůh žehnej spojeneckým a US Army jednotkám!

 • Ultramarinus
  10:36 23.04.2013

  H 11:
  Pravda, tento uhel pohledu me nenapadnul.

  Micek:
  Kdyz Vam nekdo odstreli dite uprostred vasi velke mirove metropole a je to vas krajan, jde o vrazdu bez ohledu na jeho motivaci. "teroristicky" status pomuze teroristovi pouze k tvrdsimu vyslechu. Terorista NENI vojak - nepouziva stejnou taktiku a NEMA stejne cile, ani omezeni jako maji vojaci. Kvuli tomu si nezaslouzi mit status "valecneho zajatce". I spioni jsou z tohoto hlediska brani jako "cestnejsi", oficialni a tim padem s jinym statusem nez teroristicti hajzlove.

 • Ultramarinus
  10:36 23.04.2013

  H 11:
  Pravda, tento uhel pohledu me nenapadnul.

  Micek:
  Kdyz Vam nekdo odstreli dite uprostred vasi velke mirove metropole a je to vas krajan, jde o vrazdu bez ohledu na jeho motivaci. "teroristicky" status pomuze teroristovi pouze k tvrdsimu vyslechu. Terorista NENI vojak - nepouziva stejnou taktiku a NEMA stejne cile, ani omezeni jako maji vojaci. Kvuli tomu si nezaslouzi mit status "valecneho zajatce". I spioni jsou z tohoto hlediska brani jako "cestnejsi", oficialni a tim padem s jinym statusem nez teroristicti hajzlove.

 • Ondřej Lacina
  22:38 22.04.2013

  Je to děs.. Nejsem žádný protiamerikán, ale ta proamerická vlna médií je cítit všude, až se člověk skoro stydí, co to jeho kultura produkuje.
  Stejně tak jako když francouzský letoun shodí bombu, která zabije civilisty, tak článek zni: "Francouzský letoun zabil civilisty". Když americký letoun udělá to samé, tak článek zní: "spojenecký/koaliční letoun zabil civilisty".

 • Michal Voska
  15:03 22.04.2013

  ...myslím si, že o propagandě zde nemůže být řeč. stalo se, je to zmapovaný a zdokumentovaný, bohužel ne ojedinělý incident. Co se manipulace týče, myslím si, že manipulují rádi všichni... jistě si mnozí vybaví na první snímky zastřeleného Bin Ladina...

 • asdf
  13:50 22.04.2013

  ukazovani falesnych obrazku obeti je jeden z hlavnich tahounu islamske propagandy...

 • vanhouten
  11:02 22.04.2013

  chapu autora clanku jak to myslel. myslim ze to chapou asi vsichni tady, ale srovnavat se to fakt neda. jinak moc pekny flame :)

Stránka 1 z 5