NÁZOR: Trump zničil politiku USA na Blízkom východe

-
9. 10. 2019
-
232 komentářů
-
Martin Kugla
Trump proti Iránu bojuje, činmi mu však pomáha. A Európe hrozí ďalšia utečenecká vlna.
Jednými z hlavných cieľov nastupujúceho Trumpa bolo stiahnutie vojakov zo Sýrie a Afganistanu a boj proti Iránu. Výsledkom však je totálna deštrukcia dlhodobej politiky USA na Blízkom východe a zrada ich najvernejších spojencov.
Zlyhanie v Iraku a zrada irackých Kurdov
Pád americkej zahraničnej politiky začal v Iraku ešte za Obamu. Američania sa sústredili na vojenské ciele – porážku Islamského štátu (IS), úplne ignorujúc politické ciele. Napríklad že masovú podporu IS na sunitských územiach má na svedomí nimi inštalovaný systém vlády a ústava, ktorá umožnila bezohľadnú nadvládu šítskej väčšiny. A tak Američania vyzbrojili a podporovali „federálnu“ armádu, v mene porážky IS spolupracovali aj so šítskymi milíciami, ktoré pred pár rokmi bojovali proti nim.
Na porážke IS v Iraku mali významnú zásluhu aj jednotky irackých Kurdov. Tie po porážke IS vojensky obsadili aj „sporné územia“ mimo Kurdistánu, kde žila kurdská menšina, napríklad ropný Kirkúk. Podľa čl. 140. Irackej ústavy totiž o ich štatúte mali rozhodnúť do r.2007 miestne referendá. Iracká vláda však žiadne neuskutočnila. Iracký Kurdi následne (v r. 2017) vyhlásili nezávislosť.
Namiesto toho aby Trumpová administratíva tlačila obe strany sadnúť za stôl, pridala sa k téze o „zachovaní jednoty,“ tohto umelého štátu. A len sa bezmocne prizerala ako nimi dodané tanky „federálnej“ armády, na ktorých však viali šítske sektárske zástavy, obsadzujú „sporné územia“ a vytlačujú Kurdov do hôr. Celú operáciu v skutočnosti riadil generál Iránskych revolučných gárd (IRGC) Gásem Solejmání, jeden z najväčších amerických nepriateľov.
Výsledkom americkej politiky tak je Irák, ktorý sa pod šítskou nadvládou zmenil na dvojičku a spojenca iránskej teokracie a kde nie je otázkou, či vypuknú ďalšie sunitské a kurdské povstania, ale kedy.
Iránske fiasko
Krátko po svojom nástupe Trump obvinil Irán z nedodržiavania jadrovej dohody. A to napriek tomu, že údajné porušovanie dohody nepotvrdila Medzinárodná agentúra pre atómovú energiu, ani žiada z ostatných mocností.
Kým za Busha mladšieho ešte Američania prezentovali falošné dôkazy o zbraniach hromadného ničenia v Iraku, Trumpova administratíva sa už so žiadnymi dôkazmi ani nenamáhala. A zaviedla sankcie.
Chýba akákoľvek logická koncovka tohto kroku. USA môžu Irán zbombardovať, avšak o úspešnej pozemnej operácii sa dá veľmi silne pochybovať, boli by vtiahnutí do ďalšej dlhoročnej asymetrickej vojny bez jasného výsledku.
Kam chcel Trump Irán dotlačiť? A ako mal Irán zareagovať na trest za niečo čo neurobil? Podľa očakávania – keď už trestaný je, začal demonštratívne dohodu porušovať a obohacovať urán nad hodnoty povolené zmluvou. A útočiť na tankery v Perzskom zálive.
Trump dosiahol presný opak toho, čo údajne chcel.
Často spomínanou americkou požiadavkou voči Iránu (ktorá však nebola súčasťou jadrovej dohody) je ukončenie jeho podpory šítskym milíciám vo svete, najmä v Sýrii. Asadov režim je životne závislý na peniazoch Iránu a drvivú väčšinu proasadovských síl dnes tvoria zahraničné šítske milície pod kontrolou a velením IRGC.
Sankcie zaúčinkovali a Irán je v naozaj zlej finančnej situácii, nezdá sa však, že by to Asadov režim oslabilo. Naopak, šítske milície porušili dohodu vyjednanú Rusmi a Turkami a zaútočili na posledné územie pod kontrolou sunitských vzbúrencov, provinciu Idlíb. Kde sa nachádzajú aj milióny vnútorných sýrskych utečencov. Ak šítski džihádisti dobijú aj Idlíb, môžeme očakávať ďalšie utečenecké vlny.
Ak Trump chcel tlačiť na Irán, mohol začať účinne podporovať iránskych protivníkov, napríklad vzbúrencov v Idlíbe (áno, mnohí z nich sú sunitskí džihádisti), lenže to neurobil. A opäť zradili aj svojich najvernejších spojencov – Kurdov.
Zlyhanie v Sýrii a zrada sýrskych Kurdov
Sýrski Kurdi obývajú územie pri severnej hranici Sýrie s Tureckom – Rožavu. S podporou Američanov významne prispeli k porážke IS v Sýrii a obsadili aj veľké arabské územia na východ od rieky Eufrat.
Samostatné kurdské územia vadia aj Asadovi (Iránu) aj Turecku, ktoré ich vidí ako základňu pre kurdských teroristov útočiacich v Turecku. Útoku Turkov doteraz bránili práve Američania.
V pondelok však Trump ohlásil stiahnutie amerických vojakov. A Turci útok na Rožavu.
To bude mať závažné dôsledky: Koniec kurdskej samosprávy v Sýrii. Ďalej, Kurdi nemajú dôvod držať a bez podpory Američanov ani silu brániť arabské územia, kde sa ale nachádzajú najväčšie sýrske zásoby ropy. Takže s pravdepodobnosťou, hraničiacou s istotou, ich obsadia šítske milície.
Trump takto Iránu podaruje významný zdroj príjmov, pomáhajúci zmierniť sankcie a financovať ďalej Asadov režim a jeho výboje.
Dlhodobým zámerom Iránu je vytvoriť „šítski polmesiac“ - územie od Libanonu cez Sýriu a Irák až po Irán. Dlhodobou politikou USA bolo tomu zabrániť. Americké špeciálne sily dnes ovládajú hraničné prechody medzi Sýriou a Irakom na juhovýchode Sýrie. Keďže Trump vojakov sťahuje a šíti ovládnu aj spomínané územia na východ od Eufratu, celá stratégia USA sa rozpadne a Irán získa bezpečnú pozemnú cestu až po Stredozemné more.
Kurdi dnes väznia desaťtisíce bojovníkov IS. Bez podpory Američanov a pod útokom Turkov z jednej a šítov z druhej strany, nebudú mať ani dôvod, ani kapacitu ich väzniť ďalej. Výsledkom Trumpovho stiahnutia vojsk, lebo „IS bol porazený,“ bude uvoľnenie desaťtisícov džihádistov – základ na obnovenie IS.
Európa musí zasiahnuť
Dnes majú Američania v konfliktných zónach len pár tisíc vojakov a ich náklady sú v porovnaní s minulosťou zlomkom. Ak ich však Trump stiahne, výsledok dvoch desaťročí snaženia (nech už ho hodnotíme akokoľvek), tisícok mŕtvych vojakov a miliárd preinvestovaných prostriedkov, tak doslova vyletí do vzduchu – boli zbytočné. A presne to teraz Trump robí.
Odnesie si to však Európa. Ak nechceme ďalšiu nestabilitu na Blízkom východe a zažívať ďalšiu utečeneckú vlnu, do veci sa musí vložiť Európa. Európske štáty majú dostatok vojenskej sily aby Američanov v Rožave efektívne nahradili, aj mäkkej sily voči Turecku a je najvyšší čas aby sme sa začali angažovať aj v Idlíbe.
Ako hovoria niektorí politici „riešiť problém tam kde vzniká.“
Související články
REPORTÁŽ: Zápisky z Kurdistánu
Irák, Turecko nebo Kosovo. I taková místa si zapsala studentka Markéta Všelichová do svého deníku. ...
-
14.01.2016
-
3 komentářů
-
Markéta Všelichová
Katarská krize a dvojkolejnost americké zahraniční politiky
Krize v Perském zálivu uzavírá svůj druhý týden. Katar se nachází pod blokádou svých sousedů Saúdské ...
-
19.06.2017
-
2 komentářů
-
Klára Šubíková
Katarská krize a návštěva amerického ministra zahraničí v Kataru
Americký ministr zahraničí Rex Tillerson podepsal na úterní návštěvě Kataru vzájemné memorandum o ...
-
17.07.2017
-
2 komentářů
-
Klára Šubíková
Irácké obsazení Kirkúku a kurdská tragédie
Zatímco v Sýrii se spojeným kurdským a syrským silám podařilo dobýt Rakku, hlavní město Islámského ...
-
24.10.2017
-
32 komentářů
-
Michal Myklín
Komentáře
Paralelne s demonštráciami proti proiránskej irackej vláde začínajú Američania otvárať nový front proti proiránskym šíítskym milíciám Kata'ib Hezbollah: ...
Zobrazit celý příspěvekParalelne s demonštráciami proti proiránskej irackej vláde začínajú Američania otvárať nový front proti proiránskym šíítskym milíciám Kata'ib Hezbollah: https://www.theguardian.com/wo...
Skrýt celý příspěvek... bez rozpakov dali dole iránskeho generálmajora a fakticky sa pustili aj do PMF: ...
Zobrazit celý příspěvek... bez rozpakov dali dole iránskeho generálmajora a fakticky sa pustili aj do PMF: https://svet.sme.sk/c/22294526...
Skrýt celý příspěvekIracký parlament vyzval vládu, aby podnikla kroky potrebné k odchodu cudzích vojakov z krajiny: ...
Zobrazit celý příspěvekIracký parlament vyzval vládu, aby podnikla kroky potrebné k odchodu cudzích vojakov z krajiny: https://svet.sme.sk/c/22295809... Kurdi sú samozrejme proti tomu. Vláda je aktuálne v rezignácii, kvôli protestom a iracký prezident (mimochodom Kurd) podal pred niečo viac než týždňom rezignáciu, len aby nemusel vymenovať novú vládu, lebo by s ňou demonštranti nesúhlasili. Karty sú rozdané - parlament a zrejme i vláda sú skôr na strane Iránu, zatiaľ čo Kurdi na strane USA a demonštranti tiež budú musieť byť na strane USA, ak nechcú, aby s nimi šíitske milície urobili krátky proces.
Američania zatiaľ pokračujú v likvidácii veliteľov milícií PMF: https://honvedelem.hu/cikk/leg...
Skrýt celý příspěvek
Som zvedavý, či už si Rusi uvedomujú, že Erdogan ohľadne severu Sýrie nebude plniť žiadne dohody, alebo ich z omylu bude musieť vyviesť až spustenie ďalšej tureckej operácie: ...
Zobrazit celý příspěvekSom zvedavý, či už si Rusi uvedomujú, že Erdogan ohľadne severu Sýrie nebude plniť žiadne dohody, alebo ich z omylu bude musieť vyviesť až spustenie ďalšej tureckej operácie: https://www.themoscowtimes.com...
Skrýt celý příspěvekIrán si nejako príliš zvykol na vyjednávanie s braním rukojemníkov - https://svet.sme.sk/c/22255014... - zdá sa, že ...
Zobrazit celý příspěvekIrán si nejako príliš zvykol na vyjednávanie s braním rukojemníkov - https://svet.sme.sk/c/22255014... - zdá sa, že Americké vyhlásenie Revolučných gárd (ktoré majú pod palcom aj jadrové zariadenia) za teroristickú organizáciu má nakoniec vcelku reálny základ.
Skrýt celý příspěvekAko predošlé, aj toto Trumpove sťahovanie amerických síl zo Sýrie sa nakoniec ukázalo byť "bumerangové": ...
Zobrazit celý příspěvekAko predošlé, aj toto Trumpove sťahovanie amerických síl zo Sýrie sa nakoniec ukázalo byť "bumerangové": https://svet.sme.sk/c/22252587...
Skrýt celý příspěvekPutinovo Rusko dostalo zadarmo veľké víťazstvo ...
Putin je určite doteraz v šoku akú vysoko dementnú "politiku" predviedol Trump v Sýrii a že im položí na tácke veľké politické ...
Zobrazit celý příspěvekPutinovo Rusko dostalo zadarmo veľké víťazstvo ...
Putin je určite doteraz v šoku akú vysoko dementnú "politiku" predviedol Trump v Sýrii a že im položí na tácke veľké politické víťazstvo a Amíci zo seba dobrovoľne urobia totálnych tupcov ....
Povedzme si otvorene je to odkaz i pre nás .... USA nič negarantujú a NATO už možno brať ako diskusný klub, ktorý nás v realite vôbec nemusí ochrániť ... reálne garancie na dlhý čas skončili ...
Kurdi síce neboli v NATO, ale s USA ich zväzovali dlhé roky výhodného partnerstva, ktoré platili Amíci peniezmi a Kurdi krvou ...
To, že hodili Amíci dnes (história si zapamätá "Amíkov" nie jedného poloblba z Bieleho domu) Kudov bez milosti cez palubu, je pre nás jasné posolstvo, že NATO nás chráni čisto teoreticky ... ak Amíci hodili cez palubu Kurdov, tak prečo nie nás ? .... koho zaujíma v USA Slovensko ?
Asi by sme sa mali rýchlo zobudiť z pacifistického blúznenia a uvedomiť si, že ak sa sami ochránime .... i Amíci nám pomôžu ...
Skrýt celý příspěvekTo je samozřejmě nesmysl. USA s Kurdy měly jen jeden společný zájem a to byla porážka ISIS. V tomto boji USA Kurdy rozhodně nepodrazily, dokonce vyjednaly, přes odpor Turecka, ...
Zobrazit celý příspěvekTo je samozřejmě nesmysl. USA s Kurdy měly jen jeden společný zájem a to byla porážka ISIS. V tomto boji USA Kurdy rozhodně nepodrazily, dokonce vyjednaly, přes odpor Turecka, přesun kurdských milic z Iráku do Kobani. V okamžiku, kdy byl ISIS poražen, toto účelové spojenectví skončilo.
Tvrdit, že USA byly povinné pomoci Kurdům vždycky ve všem je stejné jako tvrdit, že když USA pomohly Stalinovi porazit Hitlera, byly povinné pomoci SSSR porazit maďarské povstání v roce 1956 nebo při okupaci ČSSR v roce 1968.
Zatímco zájmy USA a Kurdů byly v otázce ISIS společné, v otázce Turecka jsou diametrálně odlišné.
Nebo jinak. Turecko je členem NATO. Znamená to, že by USA měly podpořit tureckou invazi na Kypr?
Skrýt celý příspěvekTo si určite nemyslí xy-štátov ktorí spolupracujú s USA a nie sú v NATO ....
Po použití znehodnotiť ....
PS Turecko nie je v životnom ohrození pri Cypre ...To si určite nemyslí xy-štátov ktorí spolupracujú s USA a nie sú v NATO ....
Po použití znehodnotiť ....
PS Turecko nie je v životnom ohrození pri Cypre ...Jistěže se jim to může stát. USA se zastaly SA proti Iráku i proti Iránu, ale proti Izraeli se jich nezastanou.
A SA to ani nepředpokládá.Jistěže se jim to může stát. USA se zastaly SA proti Iráku i proti Iránu, ale proti Izraeli se jich nezastanou.
A SA to ani nepředpokládá.Turecko je v životnom ohrození, kde si len zmyslí.
Toto je situácia, ktorú by bola pre USA zásadná chyba nevyužiť. Turecko-Sýria - (Irán) sa ruvajú o územie a Rusko má byť ...
Zobrazit celý příspěvekTurecko je v životnom ohrození, kde si len zmyslí.
Toto je situácia, ktorú by bola pre USA zásadná chyba nevyužiť. Turecko-Sýria - (Irán) sa ruvajú o územie a Rusko má byť konečným arbitrom. To je nemožné vyriešiť bez smrteľnej urážky niektorej z dotknutých strán.
A čo sa Kurdov týka, nie je to prvý raz, čo ich USA púšťajú k vode a nič sa na posudzovaní USA v očiach spojencov nakoniec nezmenilo. Lebo USA proste potrebujú. Rovnako tak Kurdi znova a znova pôjdu do spojenectva s USA, bez ohľadu na to, koľko krát budú odsunutí na bok, lebo bez USA nemajú šancu nikdy nič dosiahnuť.
Skrýt celý příspěvek
Ja to vidím tak, že Rusi s týmto dopadli asi takto: https://youtu.be/Wbv0f5KB_Es?t...
Totižto je teraz všetko na ich krku. Erdogan bude po Putinovi v Soči podobné ako minule v ...
Zobrazit celý příspěvekJa to vidím tak, že Rusi s týmto dopadli asi takto: https://youtu.be/Wbv0f5KB_Es?t...
Totižto je teraz všetko na ich krku. Erdogan bude po Putinovi v Soči podobné ako minule v prípade Idlibu a ten už nebude veľmi v pozícii odmietnuť jeho požiadavku, aby si udržal Turecko - čím ale podrazí Assada a Kurdov. A vojne medzi svojimi spojencami sa Putin nakoniec aj tak nevyhne, lebo o tú Erdoganovi ide, pokiaľ má získať územie, o ktoré má záujem a je momentálne v rukách Asadovcov.
Skrýt celý příspěvek
5-dňové prímerie: https://svet.sme.sk/c/22239144...
5-dňové prímerie: https://svet.sme.sk/c/22239144...
Zajímavý názor k tématu, a to včetně doporučení: http://casopisargument.cz/2019...
Zajímavý názor k tématu, a to včetně doporučení: http://casopisargument.cz/2019...
USA preukázali pozoruhodnú "schopnosť" pobabrať všetko čo sa dalo v tomto regióne ...
Bushova invázia do Iraku s vyfabulovanými dôvodmi nabila antiamíkom kvalitnú "muníciu" na ...
Zobrazit celý příspěvekUSA preukázali pozoruhodnú "schopnosť" pobabrať všetko čo sa dalo v tomto regióne ...
Bushova invázia do Iraku s vyfabulovanými dôvodmi nabila antiamíkom kvalitnú "muníciu" na dlhé roky. Obama zas nezasiahol, keď sa rýchlo šírilo napätie medzi Šítmi a Sunitmi za Malikiho ..... a následne vyhlasoval tragikomické žvásty, že pokým Asad zabíja civilistiv "normálne" tak je to OK, len nesmie použiť plyn ...
Trump to celé "dorazil" totálnou zradou amerických spojencov - Kurdov, ktorí jediní boli akou-takou reálnou "slušnou" opozíciou v Sýrii ....
Je to absurdné, ale ekonomická a vojenská veľmoc sa nechala "vycvičiť" slabučkým a ekonomicky neduživým Ruskom a urobila zo seba nespoľahlivého spojenca ktorému sa nedá veriť ....
Skrýt celý příspěvekJasně. Takže USA by podle tebe měly podpořit otržení západní části Sýrie a vznik nezávislého Kurdistánu?
Jasně. Takže USA by podle tebe měly podpořit otržení západní části Sýrie a vznik nezávislého Kurdistánu?
GE: ten odkaz, co jsem dal, právě ukazuje na kořeny celého průseru už v dávné historii. Trump se ocitl v situaci, kdy neměl dobré řešení. Podrazit dlouholetého spojence v NATO a ...
Zobrazit celý příspěvekGE: ten odkaz, co jsem dal, právě ukazuje na kořeny celého průseru už v dávné historii. Trump se ocitl v situaci, kdy neměl dobré řešení. Podrazit dlouholetého spojence v NATO a uznáním dvoumilionového kvazi státečku dát do pohybu 20 mio Kurdů v Turecku? Nebo zradit ty aktuální, nadšené Kurdy a všechny jejich sympatizanty a diaspory po světě? Těžká volba...
Skrýt celý příspěvekJasně, že to byla (a ještě pořád je) složitá situace. Ale nemyslím si, že by USA byly Kurdům čímkoliv povinovány. Nechápu pohled, podle kterého Kurdové pomohli USA. To USA pomohlo ...
Zobrazit celý příspěvekJasně, že to byla (a ještě pořád je) složitá situace. Ale nemyslím si, že by USA byly Kurdům čímkoliv povinovány. Nechápu pohled, podle kterého Kurdové pomohli USA. To USA pomohlo Kurdům. A přece nejsou povinny pomáhat jim pořád a to i proti vlastním strategickým spojencům. Pokud si fakt někdo z Kurdů myslel, že se USA postaví proti Turecku a bude prosazovat zájmy separatistických marxistů v uniformách PKK, měl by navštívit psychiatrickou kliniku.
Z mého pohledu je tohle volba vcelku snadná.
Chápu americké vojáky, kteří s Kurdy bojovali proti DAESH, že k nim cítí sympatie. Nicméně chování Kurdů, kteří se snažili USA vmanévrovat do vlastní války za nezávislost, je spíše zrada ze strany Kurdů, než USA.
Skrýt celý příspěvek
Vzhledem k tomu, že se nám tu začínají objevovat "konjunkturní" komentáře od přispěvovatelů s velmi krátkou pamětí, bylo by vhodné malé shrnutí.
Ke dnešnímu dni to vypadá, že ...
Zobrazit celý příspěvekVzhledem k tomu, že se nám tu začínají objevovat "konjunkturní" komentáře od přispěvovatelů s velmi krátkou pamětí, bylo by vhodné malé shrnutí.
Ke dnešnímu dni to vypadá, že USA s podporou Britů, Francouzů, dalších méně významných Evropanů a také spřátelených despocií Perského zálivu, projely svou nanejvýš odpornou hybridní válku proti Syrské arabské republice, zkráceně Sýrii.
Světové mocnosti uzurpující si garanční práva nemají jen moc, ale i odpovědnost. Svou moc ale zneužily k vybuzení protistátních tendencí u všech možných i nemožných skupin, stejně jako k nabuzení chamtivých sousedů.
Zatímco na domácí půdě pořádají bezzubé semináře o hybridních hrozbách, kde místo sebereflexe osočují každého nepohodlného, v zahraničí aplikují tu nejhorší praxi hybridní války. A vše jen proto, že se cítí nepostižitelní.
Skrýt celý příspěvekZápadní země samozřejmě naivně podporovaly tzv arabské jaro. To ano. Nabádaly ke svržení Asada (a jiných arabských vládců). To ano. Ale samotnou válku nejen, že nevyprovokovaly, ...
Zobrazit celý příspěvekZápadní země samozřejmě naivně podporovaly tzv arabské jaro. To ano. Nabádaly ke svržení Asada (a jiných arabských vládců). To ano. Ale samotnou válku nejen, že nevyprovokovaly, ale ani nebojovaly. A to z prostého důvodu - válka se nevede jen proti někomu, ale i pro někoho. Západ v Sýrii neměl žádného favorita, kterého by na křeslo vládce posadil.
Podpora povstaleckým skupinám se proto omezila na výcvik pár vybraných zástupců tzv. FSA, což skončilo fiaskem (dílem sběhli, dílem byli povražděni). Mohutně povstalce podporovaly arabské státy a Turecko, protože jim nevadilo, že jsou to islamisti. Západu to vadilo. A ani ti cvičení členové FSA neměli bojovat proti Asadovi, ale jen proti ISIS. V roce 2014, kdy výcvik probíhal, na přímý dotaz o jejich možném proti Asadovi odpověděl americký zástupce John Allen toto: „Ne. Chceme, aby FSA a jednotky, jež vytvoříme, vycvičíme a vybavíme, byly důvěryhodnou silou, kterou bude muset Asadova vláda nakonec uznat a počítat s ní." FSA měla bojovat jen s ISIS a dokonce si na to stěžovala.
Situace se změnila ,když začaly USA a i evropské státy podporovat kurdské Pešmergy. Tato situace byla docela pikantní, protože Kurdové se odmítli podřídit velení irácké armády a později dokonce vyhlásili referendum o nezávislosti, na což irácká vláda reagovala vysláním armády proti separujícím se Kurdům. Turecko od prvopočátku proti dodávkám zbraní Kurdům protestovalo, protože je považovalo za spojence PKK, což je v očích Turecka jakási kurdská verze Freikorpsu.
Když začal ISIS útočit na Kobani, USA souhlasily s dodávkami zbraní YPG a Turecko nakonec kývlo na přesun Pešmergů z Iráku do Sýrie, pokud nepoužijí turecký vzdušný prostor. Tohle byla největší podpora syrským povstalcům, kterou USA v Sýrii provedly. Podporovaly jejich akce letecky a vysláním pozemních sil. Je pravda, že tyto jednotky se občas střetly i s proasadovskými silami, ale jen výjimečně a jen když se tyto síly snažily obsadit prostor, kde byli Američané.
Na rozdíl od Obamy se Trump o sesazení Asada nijak nesnažil. V rozhovoru pro média řekl: „Nemám rád syrského prezidenta Bašára Asada, ale Asad zabíjí bojovníky Islámského státu." Prioritou pro USA se stalo zničit ISIS a pokud možno vycouvat z nekonečných válek na blízkém východě.
Realita je taková, že v Sýrii nejsou žádné demokratické síly, které by stály za řeč. Západ tam nemá koho podporovat. V posledních letech se tedy podpora ze strany USA smrskla jen na pomoc Kurdům, bojujícím proti ISIS. Tím, že je USA odmítly chránit před Tureckem (a Turky podporovaným protiasadovským povstalcům) de facto nutí Kurdy spojit se s Asadem, proti kterému ještě před měsícem bojovali a postavit se protiasadovským povstalcům podporovaným Tureckem. To samozřejmě posiluje Asadovu pozici. USA mu pomohly zničit ISIS, což byl jeden jeho nepřítel a nyní díky krokům USA získává na svou stranu Kurdy, což byl další nepřítel. V Damašku se určitě slaví.
USA válku v Sýrii rozhodně nevyhrály. Ale ony ji ani nebojovaly. Strana, kterou podporovaly, byla zničena už před lety a ani tehdy ji nechtěly pomoci proti syrské vládě. Pro USA je to prohra politická, protože v Sýrii posílilo Rusko, ale tomu nemohly zabránit, ledaže by Asada podpořily samy USA, což ovšem dost dobře, po předchozích vyjádřeních o diktátorovi, který by měl odstoupit, nešlo. Dostatečným výsledkem je, že se ze Sýrie nestal další islamistický stát.
Obecně byla chyba vůbec proti Asadovi brojit. Nijak USA neškodil. Sýrie nebyla nepřítelem USA a i s Izraelem dokáže spoluexistovat v jakéms-takéms příměří. Čím dříve se USA ze Sýrie úplně stáhnou, tím lépe i pro USA.
Skrýt celý příspěvekPříspěvek jsem četl ráno a popravdě už si podrobně nepamatuju všechny části....a nechci se ani hádat, protože takto je to dejme tomu snesitelné.
Jen jsem narazil na starý obrázek, ...
Zobrazit celý příspěvekPříspěvek jsem četl ráno a popravdě už si podrobně nepamatuju všechny části....a nechci se ani hádat, protože takto je to dejme tomu snesitelné.
Jen jsem narazil na starý obrázek, co jsem onehdá postnul pro Shaniu:
https://imgur.com/oXk5GsS...
Bylo to šílený, tenkrát tam dorazilo nerušeně na 5000 ISILáků. Ale byli na tom ještě hůř, ani Palmyru neměli a snažili se udržet u letiště Tiyas....a v nejhorším na ně zaútočila letadla modrých (možná ne CENTCOM ale Izraelci). V zásadních chvílích si přisadila...
Ale ani tohle a spousta dalších věcí mi popravdě nepřišly tak šílený, jako oprovdový hybridní "detail" - odvolávání se na ochotníky s internetem. Z toho se stal evergreen. Belingcat, obuvník z Coventry....tohle jednání. Přeci když jsem stát - natož velmoc, mám svý služby. Mám tajný služby, mám odborníky, zpravodajce a svoje slovo v mezinárodní politice o ně opřu. Nemůžu se účelově odvolávat na aktivisty a svalovat na ně odpovědnost za má rozhodnutí.
V té době se všechny mediální domy opírali o to, co řekl obuvník (nebo občas džihádista s přilbou). Děsný.
Skrýt celý příspěvekNeco podobneho luky najdes asi tak 100x kdy se ISIS dostali pres obsazena uzemi na mape proti vsem moznym protivnikum. Bude to nejspis tim, ze zony kontroly na mapach nejsou ...
Zobrazit celý příspěvekNeco podobneho luky najdes asi tak 100x kdy se ISIS dostali pres obsazena uzemi na mape proti vsem moznym protivnikum. Bude to nejspis tim, ze zony kontroly na mapach nejsou reprezentativni, mnohdy je to par checkpointu, ktere lze obejit, podplatit. A to ani nepocitma ruzne dohody a primeri.
Skrýt celý příspěvek
Z tweetu Donalda Trumpa: "Let Syria and Assad protect the Kurds and fight Turkey for their own land." - v zjednodušenom preklade do češtiny: "Jen ať se perou!"
Z tweetu Donalda Trumpa: "Let Syria and Assad protect the Kurds and fight Turkey for their own land." - v zjednodušenom preklade do češtiny: "Jen ať se perou!"
Turci už majú na krku prvé americké sankcie: https://svet.sme.sk/c/22236381...
Turci už majú na krku prvé americké sankcie: https://svet.sme.sk/c/22236381...
Hlavne že Trump odobril tureckú operáciu už dva dni pred jej začiatkom a po jej začatí začal sťahovať vojská z krajiny. Teraz otočka a zrazu má Turecko na krku sankcie. Buď sa nám ...
Zobrazit celý příspěvekHlavne že Trump odobril tureckú operáciu už dva dni pred jej začiatkom a po jej začatí začal sťahovať vojská z krajiny. Teraz otočka a zrazu má Turecko na krku sankcie. Buď sa nám o situácii v Sýrii nehovorí všetko, alebo je Trump magor.
Každopádne veľmi zaujímavo sa o situácii vyjadrila aj Moskva. Vraj sa im vojenská operácia na území Sýrie nepáči, ale majú právo chrániť si svoje hranice a ruské vojská im nebudú brániť v postupe. Takže Erdogan tú operáciu mal odobrenú z oboch strán.
Skrýt celý příspěvekSgt Murphy & danny: Hovorí sa, že kto chce psa biť, palicu si nájde. Osobne som už pri prvých Trumpových vyjadreniach a následnom vyhlásení Pentagonu o ohrození amerických vojakov ...
Zobrazit celý příspěvekSgt Murphy & danny: Hovorí sa, že kto chce psa biť, palicu si nájde. Osobne som už pri prvých Trumpových vyjadreniach a následnom vyhlásení Pentagonu o ohrození amerických vojakov (aký by to malo zmysel rozmazávať?). Teda, že potrebovali zaviesť voči Turecku sankcie ako nástroj pre jeho kolaboráciu s Ruskom, no nemohli to urobiť retroaktívne za invázie, voči ktorým prv nič nepodnikli.
... alebo za tým nie je nič viac, než že sa Trump proste vmanévroval medzi dva mlynské kamene ... :-)
Skrýt celý příspěvekPrvní sankce přišly už po nákupu S-400. Tohle je další krok.
Uvidíme, jak zareaguje tábor míru a socialismu, zvaný též EU. Zatím jen něco blekotá, ale není mu moc rozumět.První sankce přišly už po nákupu S-400. Tohle je další krok.
Uvidíme, jak zareaguje tábor míru a socialismu, zvaný též EU. Zatím jen něco blekotá, ale není mu moc rozumět.Iste, ale sankcie za S-400 už nevedeli ďalej rozširovať...
EU sa ako celok zrejme nezmôže na nič kvôli právu veta - akurát včera dostal v Baku Orbán od Erdogana pochvalu za jeho ...
Zobrazit celý příspěvekIste, ale sankcie za S-400 už nevedeli ďalej rozširovať...
EU sa ako celok zrejme nezmôže na nič kvôli právu veta - akurát včera dostal v Baku Orbán od Erdogana pochvalu za jeho podporu Turecka na medzinárodnom poli: https://hungarytoday.hu/orban-...
Skrýt celý příspěvek
PavolR: hmm... to zní jako rozumné vysvětlení. Taky tím asi DT trošku zavřel hubu největším kritikům doma. Ale tu pozici mu nezávidím.
PavolR: hmm... to zní jako rozumné vysvětlení. Taky tím asi DT trošku zavřel hubu největším kritikům doma. Ale tu pozici mu nezávidím.
Sankce Spojené státy uvalily na Turecko již v sedmdesátých letech kvůli sporu s Řeckem.Následovalo uzavření základen jako turecká odpověď.
Určitě i tentokrát budou nějak ...
Zobrazit celý příspěvekSankce Spojené státy uvalily na Turecko již v sedmdesátých letech kvůli sporu s Řeckem.Následovalo uzavření základen jako turecká odpověď.
Určitě i tentokrát budou nějak reagovat.
Nedávno přesunuli Turci desítky tanků na Kypr a nic se nedělo i když tím porušili zákaz německé vlády a kongresu USA.
Skrýt celý příspěvekDnešné Turecko je trocha iná krajina ako vtedajšie Turecko.
V priebehu posledného roka sa Turecku hospodársky nedarilo a obyvateľstvo na to citlivo reaguje poklesom podpory ...
Zobrazit celý příspěvekDnešné Turecko je trocha iná krajina ako vtedajšie Turecko.
V priebehu posledného roka sa Turecku hospodársky nedarilo a obyvateľstvo na to citlivo reaguje poklesom podpory Erdogana. Vojna dokáže jeho podporu zvýšiť, ale nesme so sebou priniesť ďalšie zhoršenie hospodárskej situácie tej časti voličov, ktorá by pre to mohla Erdogana prestať podporovať. Voľby sú síce ešte ďaleko, ale jeden nevie, kedy by dokázal stratenú podporu získať naspäť. Čiže vojna bude pokračovať, ale tak, aby minimalizoval riziká zo stany USA. Nasledujúce udalosti pri Manbidži ukážu, aké vyloží Erdogan karty.
Skrýt celý příspěvek
Cynicky řečeno vlastně Turecko pomohlo Asadovi vyřešit kurdský problém. Spojenectví Kurdů s Asadem je jen logickým vyústěním kurdské mizérie. Bude zajímavé sledovat, jak bude ...
Zobrazit celý příspěvekCynicky řečeno vlastně Turecko pomohlo Asadovi vyřešit kurdský problém. Spojenectví Kurdů s Asadem je jen logickým vyústěním kurdské mizérie. Bude zajímavé sledovat, jak bude "Asadova správa kurdských území" vypadat. A ten 30kilometrový pás možná Asad Turkům s menším skřípěním zubů obětuje (pokud se tam obě strany zastaví). I tak posílí svoje pozice.
Podporovat "sunnitské džihádisty" proti těm šíitským je šílenost, podle mě se nic moc nestane, když bude Blízký východ šíitštější. Izrael si s tím poradí jako obvykle a v Evropě je šíitských džihádistů minimum (na rozdíl od těch sunnitských!). Problém Evropy je v tom, že jsme si je sem pustili.
Skrýt celý příspěvekPo víkendovém procházení dostupných zdrojů mám pocit, že kolem celé invaze bylo zatím vypáleno víc článků, komentářů a zmatených vyjádření, než výstřelů. Informace jsou dost ...
Zobrazit celý příspěvekPo víkendovém procházení dostupných zdrojů mám pocit, že kolem celé invaze bylo zatím vypáleno víc článků, komentářů a zmatených vyjádření, než výstřelů. Informace jsou dost nejasné, emotivní a je jich po čertech málo.
Z dosavadních informací mi připadá jako nejpravděpodobnější následující:
Američani definitivně vzdali naději na sundání Asada a rozdělení Sýrie. Tím pádem nemá smysl (tedy náklady jsou vyšší, než potenciální zisk) provokovat Turky živením nadějí na legalizaci Rojavy, jejíž jediným smyslem bylo držet území kolem Eufratu a nejvýnosnější syrská ropná pole z dosahu vlády. Boj proti IS sloužil jako legální záminka pro okupaci před "svobodným světem".
Co za to získají? Těžko říct. V Zálivu teď mají 60 tis. mužů, což je na akci proti Íránu hodně málo. Uvolnění rukou stažením z této mise taky nic moc impakt. Co třeba nějaké ústupky v Iráku nebo nějaké zbrojní (zatím neveřejné) kontrakty s Turky?
Kurdské síly už před pár měsíci pod dozorem Američanů zlikvidovali pohraniční opevnění, takže se většina jednotek při začátku bojů stáhla cca 20 km od hranic a boje probíhají mezi bývalou demokratickou opozicí, která po přejmenování přešla pod nového plátce žoldu a neposlušnýmiˇ´ a nejradikálnějšími kurdskými jednotkami. Takže těch obětí, ke kterým by se někdo přiznal, je relativně málo.
Velení Kurdských sil pochopilo, že Turci jsou odhodlaní a silnější, reálnou podporu jim těžko někdo poskytne, takže nemají šanci udržet území, která získali a vyhnali z nich Araby. Proto pod tlakem rozjeli jednání s vládou moderované Rusy, kteří jako jediní mohou mluvit se všemi stranami.
Turkům nakonec možná bude stačit, když syrská centrální vláda převezme oficiální správu, bude na hranicích, byť budou mít Kurdové nějakou formu autonomie. Za co? Co třeba nějaké podobně polo-autonomní uspořádání v Idlíbu a na územích obývaných Turkmeny. Bez překreslování hranic, ale s rozhodujícím tureckým vlivem.
Putin dnes letí na dvoudenní návštěvu do SA a Iránci jsou překvapivě smířliví. Dokonce ani nikoho neobviňují z raketového útoku na tanker. Že by se rodila nějaká dohoda - vy přestaňte krmit džihádisty v Sýrii a my přesvědčíme Husíe, aby nepůsobili na území Království?
Čert ví, ale rozhodně je to dost zamotanější příběh, než že škaredí Turci zaútočili na hodné Kurdy, a PKK rozhodně nemá nic společného s SDF a YPG.
Skrýt celý příspěvekAmici se vzdali "nadeji" na sesazeni Asada v 2014 s prichodem ISIS. Vsechny jejich akce od te doby se soustredili pouze na ne.
Amici se vzdali "nadeji" na sesazeni Asada v 2014 s prichodem ISIS. Vsechny jejich akce od te doby se soustredili pouze na ne.
Zároveň sa ale objavila možnosť vojenského viazania Ruska v Sýrii, čo iste odľahčilo Ukrajine. Na rovinu - máme nejaký dôkaz, že by chceli niekedy Američania Asada skutočne ...
Zobrazit celý příspěvekZároveň sa ale objavila možnosť vojenského viazania Ruska v Sýrii, čo iste odľahčilo Ukrajine. Na rovinu - máme nejaký dôkaz, že by chceli niekedy Američania Asada skutočne zmajznúť?
Skrýt celý příspěvekPavolR: v tom souhlasím. Smáznout dvě mouchy jednou ranou, tedy kromě Sýrie nechat Rusy vykrvácet a ještě se ztrapnit nepovedenou intervencí byl určitě vítaný benefit.
A důkaz? ...
Zobrazit celý příspěvekPavolR: v tom souhlasím. Smáznout dvě mouchy jednou ranou, tedy kromě Sýrie nechat Rusy vykrvácet a ještě se ztrapnit nepovedenou intervencí byl určitě vítaný benefit.
A důkaz? Samozřejmě neexistuje. Uvalování sankcí, okupace pro ekonomiku klíčových oblastí, výcvik a vyzbrojování opozice, tolerování dodávek moderních protitankových střel přes SA, Turecko a SAE, občasné bombardování vládních pozic nebo likvidace infrastruktury na základě podezření z např. chemických útoků, opakované výzvy ke změně režimu, snaha o organizaci protisyrské koalice atd... neberu jako důkaz snahy odchod Asada. Vnímám je pouze jako projev určitých nesympatií a skrytou naději, že se Asad zamyslí, zastydí a polepší se.
Skrýt celý příspěvekNic, co udělaly USA (nebo EU) nemohlo Asada ohrozit. Ohrozit jej mohla vnitřní opozice, tvořená do značné míry dezertéry a ano, financovaná SA a přes ni i západem.
Ale když bylo ...
Zobrazit celý příspěvekNic, co udělaly USA (nebo EU) nemohlo Asada ohrozit. Ohrozit jej mohla vnitřní opozice, tvořená do značné míry dezertéry a ano, financovaná SA a přes ni i západem.
Ale když bylo jasné, že západ proti Asadovi nic reálně nepodnikne, zasadilo se o jeho záchranu Rusko. A vznik ISIS pak definitivně sebral USA jakoukoliv motivaci montovat se do Sýrie. I to bombardování bylo jen z donucení (kdyby jím nevyhrožoval už Obama, Trump by se na to vykašlal, takhle jen zachraňoval obraz USA v očích arabského světa - když něčím hrozím, tak to musím udělat, to jinak nejde).
Asad měl v USA spíš spojence, než nepřítele. USA bombardovaly ISIS, Rusové bombardovali další opozici a Asada nebombardoval nikdo. Proto taky Asad proti akcím USA ani neprotestoval, vždyť likvidovali jeho nepřátele.
Kdyby chtěly USA skutečně Asada sesadit, už by bylo po něm. Jenomže Irák byl přece jen poučením - po sesazeném diktátorovi přijde další diktatura, kolikrát ještě nepřátelštější, než ta původní. Lepší Asad, než kdovíjaký islamistický magor.
Je vidět, že Trump mnohem ochotněji naslouchá Izraeli, než to dělal Obama. Obama byl klasický multikulti nerealistický spasitel světa, vnucující západní model demokracie i tam, kde o něj nikdo nestojí a neumí jej používat. Smířlivý k soupeřům až je tím provokuje k agresi. Obama skutečně Asada sesadit chtěl, i když jen slovně. Ale Izrael Asada sesadit nechtěl a Trump evidentně taky ne.
Trump chce oblast uklidnit. Možná to dělá blbě, ale je zřejmé, že se snaží právě o tohle. Proto jedná s Kimem, proto tlačí na Irán, proto se stahuje ze Sýrie a nehodlá prodlužovat nekonečnou válku, tentokrát v kurdském zájmu. Z pohledu USA (a, upřímně, i našeho) je obsazení západní Sýrie, dote´ď spravované Kurdy, asadovou armádou, dobrým řešením. Oblast se tím stabilizuje a snad tam skončí občanská válka. Zároveň není v zájmu USA, aby si moc vyskakovali Kurdové v Iráku. A uklidní se tím i Turecko.
Skrýt celý příspěvekTo už je fakt moc GlobeElemente....tohle nejde napsat lidem, kteří se o konflikt zajímají trochu déle.
Na nějaký tvý konferenci pro nadějné náctileté globalisty by to mohlo vyvolat ...
Zobrazit celý příspěvekTo už je fakt moc GlobeElemente....tohle nejde napsat lidem, kteří se o konflikt zajímají trochu déle.
Na nějaký tvý konferenci pro nadějné náctileté globalisty by to mohlo vyvolat pocit, že USA to v Sýrii vyhrály a celý to byla mistrná partie na pozadí boje proti nečekané "zálivové" ISIS....ale tady to působí až trollingově.
Skrýt celý příspěvekNemít Rusák u Levantskýho pobřeží flotu, USA s podporou Britů, Francouzů a pár dalších by Asada vybombili, stejně jak to udělaly jinde.
Protože tam měl flotu, byla snaha srazit ho ...
Zobrazit celý příspěvekNemít Rusák u Levantskýho pobřeží flotu, USA s podporou Britů, Francouzů a pár dalších by Asada vybombili, stejně jak to udělaly jinde.
Protože tam měl flotu, byla snaha srazit ho v Černomoří. Nepomohlo, Rusák ustál obé. Má ale stále omezené možnosti.
Skrýt celý příspěvekKdyby USA chtěly Asada bombardovat, udělaly by to.
Jenomže Obama se razantních kroků bál (nutno říci v tomto případě naštěstí). Třikrát zmírnil ultimátum, až mu konečně skončil ...
Zobrazit celý příspěvekKdyby USA chtěly Asada bombardovat, udělaly by to.
Jenomže Obama se razantních kroků bál (nutno říci v tomto případě naštěstí). Třikrát zmírnil ultimátum, až mu konečně skončil mandát a nemusel nic dělat.
Když nastoupil Trump, už byli v Sýrii Rusové. A taky už nastoupil ISIS a USA měly jiné starosti, než Asada.
Skrýt celý příspěvek
Shania: to ale není pravda. Přímá i nepřímá podpora opozice pokračovala i nadále, a možná i ve zvýšené intenzitě. Kromě šrotu ze skladů zemí východní Evropy se na bojišti začaly ...
Zobrazit celý příspěvekShania: to ale není pravda. Přímá i nepřímá podpora opozice pokračovala i nadále, a možná i ve zvýšené intenzitě. Kromě šrotu ze skladů zemí východní Evropy se na bojišti začaly objevovat sofistikované zbraně. https://echo24.cz/a/iXTna/usa-...
https://csi-cr.cz/clanek/syrie...
Důkazů je spousta, nechci tady tapetovat.
Skrýt celý příspěvekjiste, jeste hodne dlouho po 2014 te podporovali vybrane skupiny at uz primo, nebo pres proxy. To nema ale nic spolecneho s usilovanim o zmenu rezimu.
ISIS byla pro Obamu ...
Zobrazit celý příspěvekjiste, jeste hodne dlouho po 2014 te podporovali vybrane skupiny at uz primo, nebo pres proxy. To nema ale nic spolecneho s usilovanim o zmenu rezimu.
ISIS byla pro Obamu pozehani, protoze doslova vymekl u kazde deadline co rezimu dal... Umoznilo mu to soustredit se pouze an ISIS a rezim zcela ignorovat.
Vzhledem k tomu, ze se vse vzdy toci okolo penez a zasob, tak Obamuv natlak na ostatni staty zarizli spoustu povstaleckych ofenziv (s cilem dohant je k vyjednavani) a umoznilo to dalsi radikalizaci, protoze na financovani Kataru (nusra/hts)si nikdy nedovolil sahnout.
V idealnim svete mohli zastavit valku v prvnim roce, nebo aspon prosadili bezletovou zonu. V 2014 uz bylo moc pozde...
Skrýt celý příspěvekShania: dobře, psal jsi, že v r. 2014 amici přesměrovali veškeré úsilí na ISIS a na Asada se vykašlali. Já jen tvrdím, že to není pravda, pokud min. ve finančním vyjádření podpora ...
Zobrazit celý příspěvekShania: dobře, psal jsi, že v r. 2014 amici přesměrovali veškeré úsilí na ISIS a na Asada se vykašlali. Já jen tvrdím, že to není pravda, pokud min. ve finančním vyjádření podpora naopak rostla. On ten TOW stojí víc než orezlé RPG atd... Podpora neskončila s odchodem Obamy, teprve loni Trump navrhl její omezení.
Víš co, já velmi respektuji tvoje znalosti, speciálně kolem letadel. Ale nevím, jak rozumět tvému tvrzení, že diplomatická, finanční, materiální a zpravodajská podpora sil, které bojují za svržení vlády nemá nic společného s úsilím o svržení režimu. Já vždy podporu proxi chápal jako úsilí o dosažení cíle tak, aby u toho netekla krev vlastních sil a abych si úplně přímo neumazal ruce.
No a jinak zastavení finančních toků je pro Američany docela jednoduchá záležitost. Když drží SWIFT, jakákoli zahraniční platba prochází přes ně. Jak umí šlápnout na krk je hezky vidět na Iránu, Venezuele a Rusech. Že by to samé byl problém u Kataru, SAE, SA a dalšich, asi nevěříš, že.
Skrýt celý příspěvekDanny: katar ma prilis velky vliv na zapade, aby neco jako podpora teroristu v syrii stal za to na ne delat natlak. Katar stejne tak muze za obcanskou valku v lybii. krom toho ...
Zobrazit celý příspěvekDanny: katar ma prilis velky vliv na zapade, aby neco jako podpora teroristu v syrii stal za to na ne delat natlak. Katar stejne tak muze za obcanskou valku v lybii. krom toho jaksi nusra enbyla pritomna u zadneho vyjednavani, nebyl duvod na ne tedy delat natlak.
Pro svrzeni rezimu udelalo US velmi malo, na prodlouzeni valky opravdu hodne.
Troufnu si tvrdit, ze ne jena, ale hned nekolik jejich akci rezim dokonce zahranila.
Naprosto klicove pro preziti rezimu byla atomova dohoda s iranem, bez ni by IRGC nemelo dost zdroju na to udrzet rezim nazivu. Iran v syrii "nainvestoval" nekolikanasobne vic jak vsichni ostatni akteri dohromady...
Blokovani povstalcu na hranicich s jordanskem, ti byli drzeni na tak kratkem voditku.
Blokovani zasobovani, tlaceni na primeri, tedy umoznit rezimu koncentrovat velmi omezene sily a porazit kapsy jednu po druhe.
Muzu tam zapocitat v podstate i to jak Obama nezvladl situaci na ukrajine a to pak melo nasledky v podobe zapojeni ruska v syrii.
Obama se ani nezmohl na blbou bezletovou zonu, co by zachranila deseti/statisice zivotu a snizila uprchlickou vlnu.
Od zacatku rikam, ze je naprosto neuveritelne, jaky blbosti si lidi vymysli, aby mohli US kritizovat, kdyz je v podstate milion jinych a jeste zavaznejsich duvodu...
Tahle situace s kurdy, ktera je jen dusledek dlouhe rady blbych rozhodnuti, ale protoze Trump, tak je to nejvetsi zlocinec a zradce... Ne nekdo, kdo se spojil s teroristickou organizaci PKK, pomohl jim obsadit pulku severni syrii bez nejmensi predstavy, co bude pak, az ISIS mk.1 bude porazena.
Skrýt celý příspěvekShania: "Pro svrzeni rezimu udelalo US velmi malo, na prodlouzeni valky opravdu hodne.
Troufnu si tvrdit, ze ne jena, ale hned nekolik jejich akci rezim dokonce zahranila."
V ...
Zobrazit celý příspěvekShania: "Pro svrzeni rezimu udelalo US velmi malo, na prodlouzeni valky opravdu hodne.
Troufnu si tvrdit, ze ne jena, ale hned nekolik jejich akci rezim dokonce zahranila."
V důsledku těch aktivit se shodujeme, já si jen nemyslím, že to byl záměr, ale děsivý důsledek civilizace tajných služeb a armádního velení, odkud mizí staří praktici a nastupují mladí, angažovaní, ale zoufale krátkozrací chytrolíni.
"ale protoze Trump, tak je to nejvetsi zlocinec a zradce..." Já Trumpa fakt nemám rád. Jeho kovbojský styl, plácání a prostě mizerné diplomatické schopnosti, unáhlené reakce atd... mě iritují. Ale ta zaslepená nenávist vůči němu asi ještě víc. Co se týče syrského angažmá, tak mi vlastně připadá, že se mu zatím z toho septiku, který mu předchozí administrativa nachystala, vylézt ještě docela se ctí. Tam nebylo dobré řešení, zato spousta katastrofálních (např. nalití spousty peněz do vybudování a uznání nezávislé Rojavy, že). To by byl takový bordel, že si to fakt nedovedu představit.
Skrýt celý příspěvekDanny: taky si myslim si, ze to jsou vsechno vedlejsi dusledky a ne neco co nekdo naplanoval. pak by to asi bylo jeste mnohem horsi...
Ano udelat kurdistan na uzemi syrie a ...
Zobrazit celý příspěvekDanny: taky si myslim si, ze to jsou vsechno vedlejsi dusledky a ne neco co nekdo naplanoval. pak by to asi bylo jeste mnohem horsi...
Ano udelat kurdistan na uzemi syrie a hranicich turecka, jeste pod spravou PKK by byla obrovska katastrofa hlavne pro Kurdy.
Skrýt celý příspěvek
Rekapitulácia:
1.- Trump nariadi siahnutie amerických jednotiek zo severu Sýrie, čo je vnímané ako zelená pre Erdoganovu inváziu.
2.- Erdogan spustí útok a v USA demokrati i ...
Zobrazit celý příspěvekRekapitulácia:
1.- Trump nariadi siahnutie amerických jednotiek zo severu Sýrie, čo je vnímané ako zelená pre Erdoganovu inváziu.
2.- Erdogan spustí útok a v USA demokrati i republikáni vedno šalejú zo zrady spojencov, na čo sa začne Trump vyhrážať zničením tureckej ekonomiky, keď vo svojej "nekonečnej a bezkonkurenčnej múdrosti" usúdi, že Turci prekročili akúsi nedefinovanú líniu.
3.- USA podniknú legislatívne kroky aby mohli kedykoľvek proti Turkom aktivovať sankcie ak by prekročili isté hmlisto definované hranice alebo zranili amerických vojakov.
4.- Pentagon informuje, že americkí vojaci, ktorých stiahnutie sa už niekoľko dní prezentuje ako kolosálna zrada, sa dostali pod tureckú paľbu pri Kobane (!!!): https://svet.sme.sk/c/22234552...
Kladiem si otázku, či sa Erdogan nemôže dostať do "krymskej pasce", čo by umožnilo USA tlačiť naňho za kolaboráciu s Ruskom nielen vojenskými sankciami, ale aj hospodársky.
Na druhej strane boli Rusi v BR OSN vmanévrovaní do situácie, kedy fakticky otvorene podporili Tureckú inváziu na územie vlastného spojenca (a proti vôli vlastného spojenca), kým USA vyzývajú na jej zastavenie: https://svet.sme.sk/c/22234540... Kalkulácie, že zradení Kurdi (ktorí by bez americkej pomoci aj tak nič nedosiahli) prebehnú na stranu Rusov asi zoberú za svoje.
Skrýt celý příspěvek... tak rozšírenie útoku ďalej na juh a na západ ... hmmm ...: https://svet.sme.sk/c/22235245...
... tak rozšírenie útoku ďalej na juh a na západ ... hmmm ...: https://svet.sme.sk/c/22235245...
https://svet.sme.sk/c/22235370... ... Pozerám že teraz tam len začne pekný "večierok", že by Turecká operácia prešla do ...
Zobrazit celý příspěvekhttps://svet.sme.sk/c/22235370... ... Pozerám že teraz tam len začne pekný "večierok", že by Turecká operácia prešla do otvoreného konfliktu so Sýrskou armádou? Som zvedavý akú úlohu bude hrať Rusko. To môže byť ešte veľmi zaujímavé.
Skrýt celý příspěvekTak som to zariekol.
Po stiahnutí Amerických jednotiek z Manbij okolie mesta obsadzujú jednotky Sýrskej armády spolu s Ruskými vojakmi. Do oblasti plánujú ofenzívu jednotky FSA ...
Zobrazit celý příspěvekTak som to zariekol.
Po stiahnutí Amerických jednotiek z Manbij okolie mesta obsadzujú jednotky Sýrskej armády spolu s Ruskými vojakmi. Do oblasti plánujú ofenzívu jednotky FSA spolu s Tureckými vojakmi. Hovorca Erdogana oznámil, že ak Sýrske vojská vstúpia na sever Sýrie, bude to otvorený konflikt medzi dvoma armádami. Na severovýchode sa spája kurdská SDF spolu so sýrskou armádou. Americké jednotky sa sťahujú.
Chlapci, držme si klobúky, toto môže prerásť v celkom veľký ohňostroj.
Skrýt celý příspěvekÚlohu blbca, alebo zradcu. Pomohli totiž dojednať presne to, čo Erdogan potreboval k zámienke rozšírenia operácie aj mimo Kurdmi ovládaných území. Pravdepodobne najbližší väčší ...
Zobrazit celý příspěvekÚlohu blbca, alebo zradcu. Pomohli totiž dojednať presne to, čo Erdogan potreboval k zámienke rozšírenia operácie aj mimo Kurdmi ovládaných území. Pravdepodobne najbližší väčší zásah Rusov bude vyjednanie prímeria a demarkačnej línie južne od Aleppa, čím by Erdogan dosiahol všetko, čo potrebuje pred prijatím novej sýrskej ústavy.
Skrýt celý příspěvekPokud se nebude jednat o linii příměří mezi separatistickými Kurdy a Tureckem, což byl legálně sice bylo podivné, ale jinak by to nemělo žádné větší důsledky, nýbrž o linii příměří ...
Zobrazit celý příspěvekPokud se nebude jednat o linii příměří mezi separatistickými Kurdy a Tureckem, což byl legálně sice bylo podivné, ale jinak by to nemělo žádné větší důsledky, nýbrž o linii příměří mezi Sýrií a Tureckem, je to předehra k úplné anexi části Sýrie.
Turecko po této oblasti pokukovalo už dlouho - pokud se nemýlím, byla osídlena Turkmény, což je etnikum příbuzné Turkům (tedy ne primárně Araby) a Turecko zde předpokládá snadné připojení ke svému území.
Skrýt celý příspěvekGE: Turkménov tam nie je nejako extra veľa, absolútne prevažujú Arabi a Kurdi ( https://commons.wikimedia.org/... ). To však Erdogana ...
Zobrazit celý příspěvekGE: Turkménov tam nie je nejako extra veľa, absolútne prevažujú Arabi a Kurdi ( https://commons.wikimedia.org/... ). To však Erdogana rozhodne netrápi, on totiž nie je turecký, ale "osmanský" nacionalista a revizionista. Ide mu o administratívne územie https://en.wikipedia.org/wiki/... .
Skrýt celý příspěvekPavol - obojí je pravda.
V té oblasti skutečně Turkméni žijí, ale Erdogan chce obsadit komplet celý pás podél syrské hranice.
Tedy i území, kde žádná nejsou.Pavol - obojí je pravda.
V té oblasti skutečně Turkméni žijí, ale Erdogan chce obsadit komplet celý pás podél syrské hranice.
Tedy i území, kde žádná nejsou.Koukám, že s tím obsazením Halábu prostě nedáš pokoj Pavol.
To ale není stejné, jako dobýt placatý kousek pouště.
Byl bys taky tak v pohodě, kdyby opolčenci s podporou Rusů táhli ...
Zobrazit celý příspěvekKoukám, že s tím obsazením Halábu prostě nedáš pokoj Pavol.
To ale není stejné, jako dobýt placatý kousek pouště.
Byl bys taky tak v pohodě, kdyby opolčenci s podporou Rusů táhli na Dněpropetrovsk?
Možná to celé nebude tak strašné. Stát se sice může lecos, ale co když s Kurdy dokud měli Amíky prostě nebyla řeč. Co Když Turci vyrazili a začali se schválně předvádět, aby Kurdy vystrašili. Ti zavolají na pomoc vládní....a pokud budou obsazeni, Turci se zklidní. Samozřejmě, že o 30km nárzníkové pásmo usilovat nepřestanou. V tom jim ani asi bránit nebudou. A Turek se vyjádřil, že s Rusákem je vše v cajku.
Skrýt celý příspěvekLuky: V pohode rozhodne nie som, lebo ako som už povedal, so stupňovaním sa Erdoganovych územných požiadaviek môžu byť nakoniec ohrozené i územia patriace členom EU (už teraz robia ...
Zobrazit celý příspěvekLuky: V pohode rozhodne nie som, lebo ako som už povedal, so stupňovaním sa Erdoganovych územných požiadaviek môžu byť nakoniec ohrozené i územia patriace členom EU (už teraz robia pokusné vrty na miestach, kde ani teoreticky nemajú čo hľadať).
Na druhej strane som ale na rozdiel od teba realista, preto viem, že medzi terajším tureckým ťažením a prípadným ťažením Rusom na Dnepropetrovsk je jeden vcelku dramatický rozdiel - Rusi by pod návalom sankcii a hospodárskymi dopadmi hlbšieho prieniku na Ukrajinu padali do kolien, zatiaľ čo Erdogan má svoju inváziu zo všetkých strán pozichrovanú - od USA, Ruska i Číny má v podstate zelenú a akékoľvek spoločné vystúpenie EU budú statočne blokovať Maďari.
Skrýt celý příspěvekTy nejsi realista, ale protiruský a protimaďarský fanatik....Rusák se v tvým světě neustále hroutí z každýho uprdnutí, ale Turek dobývá obří město, které jeho džihádisti dobýt ...
Zobrazit celý příspěvekTy nejsi realista, ale protiruský a protimaďarský fanatik....Rusák se v tvým světě neustále hroutí z každýho uprdnutí, ale Turek dobývá obří město, které jeho džihádisti dobýt nedokázali (a všem to jako bude jedno?). Ale tak počkáme si....ale fakt by mě zajímalo, o co by chtěl svoje nároky Erdogan opřít. V tuto chvíli ho kurdský separatismus za hranicí reálně ohrožuje a může operovat i těmi uprchlíky, které chce jakože umístit. Takže je to o dost jiná situace, než dobývat Haláb a Irák (jak rád nadhazuješ).
Skrýt celý příspěvekKlídek, Luky, nemôžem za to, že všetko, čo nefunguje ako si ty predstavuješ, považuješ za nereálne. :-) Nie som protiruský ani protimaďarský, len historická skúsenosť vraví, že ...
Zobrazit celý příspěvekKlídek, Luky, nemôžem za to, že všetko, čo nefunguje ako si ty predstavuješ, považuješ za nereálne. :-) Nie som protiruský ani protimaďarský, len historická skúsenosť vraví, že nemožno robiť rovnaké veci a očakávať rozdielne výsledky - a to sa rovnako týka politiky Erdogana, Putina aj Orbána.
Tak v prvom rade Erdogan sám o sebe žiadne nároky mať samozrejme nebude. Nároky budú mať ním podporovaní ozbrojenci a on bude všemožne presadzovať, aby boli ich nároky úspešné. A pokiaľ uspejú a na danom území si vytvoria vlastný "štát", bude mu stačiť chvíľu (rok-dva) počkať a potom sa ten "štát" pripojí k Turecku. Takýmto spôsobom získal Ataturk provinciu Hatay: https://en.wikipedia.org/wiki/...
K dobývaniu Aleppa - Erdoganom podporovaní ozbrojenci a islamisti vtedy nemali priamu podporu tureckej armády ani letectva, ale naopak sami boli bombardovaní. Ono stačí obsadiť niektoré časti a potom si vynútiť demarkačnú líniu južne od mesta ...
Skrýt celý příspěvekNa druhej strane ale aj symbolom doterajšej najväčšej Erdoganovej potupy v Sýrii.
Netuším síce, či bolo spustenie prevej Tureckej invázie do Sýrie (Štít Eufratu) reakciou na ...
Zobrazit celý příspěvekNa druhej strane ale aj symbolom doterajšej najväčšej Erdoganovej potupy v Sýrii.
Netuším síce, či bolo spustenie prevej Tureckej invázie do Sýrie (Štít Eufratu) reakciou na odrezanie zásobovacej trasy medzi Aleppom a Tureckom v predošlom mesiaci, alebo dlhodobo plánovaná presne na 500. výročie začiatku ťaženia Selima I. proti Mamlukom (bitka pri Dabiku dňa 24. augusta 1516), no v oboch prípadoch je to dôkaz Erdoganovej posadnutosti. Takže to vidím na "kto z koho".
Skrýt celý příspěvek
Večírek nekončí:
https://edition.cnn.com/2019/1...Večírek nekončí:
https://edition.cnn.com/2019/1...A do Zálivu smerujú ďalšie americké jednotky a vybavenie: https://svet.sme.sk/c/22234441...
A do Zálivu smerujú ďalšie americké jednotky a vybavenie: https://svet.sme.sk/c/22234441...
Toto by si už zo strany EU skutočne zaslúžilo trumpovskú reakciu typu "No tak ich pustite, ale my Vás na oplátku hospodársky zruinujeme!" : ...
Zobrazit celý příspěvekToto by si už zo strany EU skutočne zaslúžilo trumpovskú reakciu typu "No tak ich pustite, ale my Vás na oplátku hospodársky zruinujeme!" : https://svet.sme.sk/c/22233619...
Skrýt celý příspěvekTurecko chce finančnú podporu na vytvorenie "bezpečnostnej zóny", inak pustí 3,6 mil. utečencov do EU. Juncker síce financovanie bezpečnostnej zóny odmieta... ale zároveň Brusel v ...
Zobrazit celý příspěvekTurecko chce finančnú podporu na vytvorenie "bezpečnostnej zóny", inak pustí 3,6 mil. utečencov do EU. Juncker síce financovanie bezpečnostnej zóny odmieta... ale zároveň Brusel v EU víta nelegálnych utečencov a tlačí na povinné kvóty pre ich rozdeľovanie.
Že by sme v najbližšom čase mohli očakávať "posily" 3,6 mil. mladých študovaných "doktorov a inžinierov" z blízkeho východu? Už mi to do seba celkom zapadá teraz :D
Skrýt celý příspěvekTie čísla sú klasickým blízkovýchodným spôsobom nadhodnotené. V skutočnosti je ich o 1/4 menej a samozrejme zďaleka nie každý je ochotný vydať sa na cestu do Európy + zďaleka nie ...
Zobrazit celý příspěvekTie čísla sú klasickým blízkovýchodným spôsobom nadhodnotené. V skutočnosti je ich o 1/4 menej a samozrejme zďaleka nie každý je ochotný vydať sa na cestu do Európy + zďaleka nie každý má na to prostriedky. Ale takých pól milióna až milión by sa z toho už nazbierať mohlo.
Mimochodom - on hrozí ich pustením aj v prípade, že budeme naďalej nazývať jeho inváziu inváziou. Je to proste cvok, ktorý bude dovtedy stupňovať požiadavky, kým sa mu bude ustupovať. Už len to by chýbalo, financovať mu jeho etnické čistky.
Skrýt celý příspěvekCynicky vzato je turecká invaze do Sýrie pro EU požehnáním. Pokud Erdogan nažene syrské uprchlíky zpět do Sýrie, najednou nebude mít čím vyhrožovat. A EU se vůči Turecku konečně ...
Zobrazit celý příspěvekCynicky vzato je turecká invaze do Sýrie pro EU požehnáním. Pokud Erdogan nažene syrské uprchlíky zpět do Sýrie, najednou nebude mít čím vyhrožovat. A EU se vůči Turecku konečně může začít chovat racionálně a ne jako vystrašený pudlík.
Skrýt celý příspěvekTo je tragikomicky naivná predstava. Rozdiel medzi utečeneckým táborom na tureckom území a utečeneckým táborom na Turkami okupovanom sýrskom území je iba ten, že ten druhý sa ...
Zobrazit celý příspěvekTo je tragikomicky naivná predstava. Rozdiel medzi utečeneckým táborom na tureckom území a utečeneckým táborom na Turkami okupovanom sýrskom území je iba ten, že ten druhý sa nachádza o pár desiatok kilometrov južnejšie. Pre niekoho, kto chce ísť ďalej do Európy to môže byť jedno a kľúč k jeho ceste na grécke ostrovy budú aj naďalej držať v ruke Turci, čiže vydierací potenciál ostane rovnaký.
Skrýt celý příspěvekPlus Turci už skoro dva roky okupujú Afrín - severne od Idlíbu. Prečo ten zázračný presun nepsravili tam?
A už vidím nadšených Sýrčanov, ktorí sa s vďakou usadia v nejakej ...
Zobrazit celý příspěvekPlus Turci už skoro dva roky okupujú Afrín - severne od Idlíbu. Prečo ten zázračný presun nepsravili tam?
A už vidím nadšených Sýrčanov, ktorí sa s vďakou usadia v nejakej polopúšti za tureckým plotom odkiaľ vôbec nepochádzajú.
Skrýt celý příspěvek
PavolR: myslím, že ta čísla vyhodnocuješ velmi racionálně. Co se týče dalšího hodnocení, tak bych asi nepodpořil názor, že je to cvok. Ani bych to nenazval vyhrožováním. Je to ...
Zobrazit celý příspěvekPavolR: myslím, že ta čísla vyhodnocuješ velmi racionálně. Co se týče dalšího hodnocení, tak bych asi nepodpořil názor, že je to cvok. Ani bych to nenazval vyhrožováním. Je to prostě s ohledem na kulturní rámec obvyklá forma obchodního vyjednávání a tam je jakýkoli argument přípustný.
Skrýt celý příspěvekNad kultúrnym rámcom by som hádam ešte prižmúril oči, viem že pochádza zo západnou kultúrou menej ovplyvnených častí Turecka, ja ho však nepovažujem za cvoka za to, akým spôsobom ...
Zobrazit celý příspěvekNad kultúrnym rámcom by som hádam ešte prižmúril oči, viem že pochádza zo západnou kultúrou menej ovplyvnených častí Turecka, ja ho však nepovažujem za cvoka za to, akým spôsobom komunikuje, ale prečo robí to, čo robí, čiže za jeho novoosmanskú revizionistickú koncepciu, ktorá dopadne tak ako všetky podobné absurdnosti v minulosti, bez ohľadu na to, ako má dobre rozdané karty aktuálne - akurát na to medzičasom doplatí množstvo ľudí ...
Skrýt celý příspěvekErdogan není cvok. Je to nejspíš jen psychopat. A jeho snaha o zvýšení vlivu na celou oblast je dlouhodobá.
Turecko mělo s Izraelem dobré vztahy, díky kterým získávalo jeho ...
Zobrazit celý příspěvekErdogan není cvok. Je to nejspíš jen psychopat. A jeho snaha o zvýšení vlivu na celou oblast je dlouhodobá.
Turecko mělo s Izraelem dobré vztahy, díky kterým získávalo jeho technologie. Erdogan to zničil, podle mne cíleně. Chtěl se stát v očích muslimů nepřítelem Izraele - ne proto, že by měl něco proti Izraeli, ale aby získal sympatie většinové muslimské populace.
Ale nyní, když je Sýrie oslabená, vycítil příležitost ke zvětšení své říše a bez ohledu na bratry ve víře se vydal kus Sýrie zabrat.
Jeho postoj k Evropě je také spíše odtažitý. Na rozdíl od svých předchůdců nechce do EU, tím by oslabil svou moc.
Všechno, co dělá, směřuje k tomu, aby měl větší moc. Bez ohledu na cokoliv.
Skrýt celý příspěvek
Trupm mne opravdu nepotěší. Ale Pánské rady zaznívají že států EU mne opravdu dojali. Američani I krát využívaly evropské spojence k zapojení do války ISIL omezeně se zapojila ...
Zobrazit celý příspěvekTrupm mne opravdu nepotěší. Ale Pánské rady zaznívají že států EU mne opravdu dojali. Američani I krát využívaly evropské spojence k zapojení do války ISIL omezeně se zapojila pouze Británie a Francie. CO Se týče zajatců z isilistanu tak si celá EU umyla ruce a prohlásila, že za svý občany žádnou odpovědnost nenese a, že kurdové s Irákem musejí dodržovat jejich lidské práva. Tahle operace nespadla z nebe a státy EU tam mohli rozmístit tisíce vojáků aby hájili kurdy ale "kupodivu" je to ani nenapadlo. A další věc co mne pobavila byly náznaky, že by USA měli vojenský proti Turkum zasáhnout to je pokrytectví na entou. Už vidím ty rozjásaný tytulky když by se dvě nejpočetnější armády NATO začali midlit to je na psichyatra
Skrýt celý příspěvekasi nic nove, nakoniec americania ani prstom nepohli, ked turci bombardovali kurdov /lebo su to teroristi, je potrebne vytvorit bezpecnostnu zonu, ohrozuju turecko atd - podobne ...
Zobrazit celý příspěvekasi nic nove, nakoniec americania ani prstom nepohli, ked turci bombardovali kurdov /lebo su to teroristi, je potrebne vytvorit bezpecnostnu zonu, ohrozuju turecko atd - podobne ako dnes/ v Iraku len par mesiacov po pade Saddama. Takze kurdov ako narod bez vlastneho statu opat niekto pouzil vo svojej geopolitickej hre a vytrel si nimi topanky - alebo je partia rozohrata a toto je planovana kontra. o par mesiacov, sa mozno americania vratia a zriadia stalu pritomnost, aby nebohych kurdov ochranili pred turkom.
Skrýt celý příspěvekOno su to sice zahanbujuce spravy, ale zvykneme si. Romatiku vymenime za cinizmus, ako vždy. Problem bude samozrejme v mestach našich západnych kamošov, ked si Kurdi a Turci pôjdu ...
Zobrazit celý příspěvekOno su to sice zahanbujuce spravy, ale zvykneme si. Romatiku vymenime za cinizmus, ako vždy. Problem bude samozrejme v mestach našich západnych kamošov, ked si Kurdi a Turci pôjdu navzajom po krku.
Skrýt celý příspěvekĎalšia vec, ktorá EU zväzuje ruky v akýchkoľvek otázkach blízkovýchodnej politiky, je že viacerí tamojší aktéri majú viacmenej voľne k dispozícii maďarské právo veta. Tak napríklad ...
Zobrazit celý příspěvekĎalšia vec, ktorá EU zväzuje ruky v akýchkoľvek otázkach blízkovýchodnej politiky, je že viacerí tamojší aktéri majú viacmenej voľne k dispozícii maďarské právo veta. Tak napríklad včera ráno Maďarsko bez udania dôvodu vetovalo spoločnú rezolúciu EU, varujúcu Turecko pred začatím operácií proti Kurdom a odsúhlasilo ju až večer, keď už bola operácia v plnom prúde: https://444.hu/2019/10/09/magy... Podobne Maďarsko už dlhodobo používa svoje veto v rezolúciách týkajúcich sa Izraela: https://www.direkt36.hu/en/az-...
Nakoniec, aj Boris Johnson si všimol, nakoľko je maďarské právo veta k dispozícii určitým tretím stranám: https://svet.sme.sk/c/22229519...
Skrýt celý příspěvekjá bych ho tak přísně nesoudil, americká říše je obrovská a s velikostí stoupá počet mocných skupin jejichž vliv se překrývá a přitom mají často dost odlišné cíle. Na jednu stranu ...
Zobrazit celý příspěvekjá bych ho tak přísně nesoudil, americká říše je obrovská a s velikostí stoupá počet mocných skupin jejichž vliv se překrývá a přitom mají často dost odlišné cíle. Na jednu stranu lidská práva a demokracie a na druhou kšeftaření v nejsurovější podobě. Viz třeba vzestup produkce drog v Afghánu pod jejich vlivem. Je to problém každého superstátu co absorboval příliš etnik. Ostatně ani Čína tomu není tolik imunní a to jde o poměrně teoreticky homogenní stát. Podle mého názoru nejvíc korupce jde ve Státech od latinského etnika které získává na vlivu i díky Demokratům.
Naopak, na příkladu Ruska je vidět že to osvobození od spousty etnik jim prospělo a lépe se dovedou domluvit protože ruský živel získal na dominanci, mluví víc jednotným hlasem, stejně jako Amerika v době Kennedyho a Nixona, než nastoupila masivní vlna přistěhovalectví latinců. A tento politický styl se pak přenáší na podrobené státy, ta obří korupce v Iráku není náhodná ani samovolná.
Trump jen prezentuje názor potomků původních kolonistů kteří jsou více pronárodní a nechtí zbytečné intervence pod pochybným praporem idejí. Z nezaujatého pohledu se Afghánistán i Irák staly pro některé velkým byznysem, ale pro státní pokladnu zase pohromou. Asi nejlépe to vystihuje scénka z prvního filmu "Iron Man" kde se předvádí nový systém v poušti "Jericho" - přepych a lhostejnost.
Skrýt celý příspěvek"Trump jen prezentuje názor potomků původních kolonistů kteří jsou více pronárodní a nechtí zbytečné intervence pod pochybným praporem idejí."
Vám asi nic neříká jméno George W. ...
Zobrazit celý příspěvek"Trump jen prezentuje názor potomků původních kolonistů kteří jsou více pronárodní a nechtí zbytečné intervence pod pochybným praporem idejí."
Vám asi nic neříká jméno George W. Bush, případně za jakou stranu byl zvolen...
Případně se můžete podívat i na George H. W. Bush, opět to samé...
Skrýt celý příspěvekNie som presvedčeny o tom, že Američania doviezli do Iraku korupciu. Z dejepisu vyplyva, že prave Mezopotamia t.j. dnešny Irak je koliskou korupcie už niekey pred rokom 3200 pred ...
Zobrazit celý příspěvekNie som presvedčeny o tom, že Američania doviezli do Iraku korupciu. Z dejepisu vyplyva, že prave Mezopotamia t.j. dnešny Irak je koliskou korupcie už niekey pred rokom 3200 pred Kristom. Vtedy zaviedli šekely (doslova kusky kovu, najčastejšie striebra :)
Skrýt celý příspěvekNo tak sorry, ale keby potomkovia pôvodných kolonistov vo svojej pronárodnosti nechceli zbytočné intervencie pod pochybnou vlajkou ideí, tak by dnes bolo západnou hranicou USA ...
Zobrazit celý příspěvekNo tak sorry, ale keby potomkovia pôvodných kolonistov vo svojej pronárodnosti nechceli zbytočné intervencie pod pochybnou vlajkou ideí, tak by dnes bolo západnou hranicou USA pohorie Appalache. :-D Trump sám je reprezentantom takej ideológie a práve pre to ho tí potomkovia "pôvodných" kolonistov volili.
Skrýt celý příspěvek
Trump spíše řeší Obamou rozvrácený Blízký východ a sever Afriky. Náprava potrvá desetiletí.
Přijde mi to jako zajímavá metoda. Když se nepodařilo CIA odvrátit příklon Turecka k ...
Zobrazit celý příspěvekTrump spíše řeší Obamou rozvrácený Blízký východ a sever Afriky. Náprava potrvá desetiletí.
Přijde mi to jako zajímavá metoda. Když se nepodařilo CIA odvrátit příklon Turecka k Rusku.
Zastřelením velvyslance - následovala změna ve vedení armády.
Sestřelením ruského letadla - půl letectva v kriminále.
Když se Američanům nepodařilo změnit kurz, nechali Erdogana, aby se zničil sám. Nyní již nikdo nebude garantovat územní celistvost Turecka. Stačí podpořit tamní Kurdy a Turecko se ocitne v občanské válce napříč celou zemí.
Uprchlická vlna bude v milionech.
Skrýt celý příspěvekPred voľbami v USA sa všetkými CS/SK fórami šírila vlna doslova poblúznenej eufórie ktorú živili tzv. Rusofili podľa ktorej Trump v prípade víťazstva stiahne americkú armádu z ...
Zobrazit celý příspěvekPred voľbami v USA sa všetkými CS/SK fórami šírila vlna doslova poblúznenej eufórie ktorú živili tzv. Rusofili podľa ktorej Trump v prípade víťazstva stiahne americkú armádu z Európy, zruší NATO! (To sa mi páčilo najviac), zastaví všetky vojny a spolu s kamarátom Putinom držiac sa za ruky nastolila nový svetový poriadok.
Samozrejme, každý príčetnosťou exponovaný jedinec musel vedieť, že také niečo nespadá do ríše reality. USA sa nikdy dobrovoľne nestiahnu z Európy a už vôbec nezrušia NATO aby tak posilnili Rusko a oslabili svoj vlastný vplyv v Európe. Ja som vtedy týmto ,,šíriteľom pravdy" hovoril, že ak vyhrá Trump, tak jedného dňa ešte budú s láskou spomínať aj na Obamu. Len čo Trump nastúpil do úradu, nechal ostreľovať ruskom využívanú základňu v Sýrii. A snom o novom svetovom poriadku bolo koniec...
Trump je egoistický narcis, nie svojej krajine oddaný štátnik. Darmo sedí v prezidentskej kancelárii. Kurdi pustili žilou a priniesli obrovské obete v boji proti IS. Išli do toho s nádejou, že odmenou im za to bude vlastný štát alebo aspoň medzinárodné uznanie. Trump im však napľul do tváre.
Čo sa utečencov týka, EÚ už dávno mala v Turecku a v severnej Afrike vybudovať obrovské záchytné tábory pre utečencov. Keby sme ťa to Turecku platili a ešte aj znášali všetky náklady s tým spojené. Aj tak by nás ti vyšlo lacnejšie.
Skrýt celý příspěvekto nebyla ruska zakladna... a asi si moc nepamatujes jak spatnej Obama byl...
kurdum nikdo zadny stat neslibil.... natoz pak v syrii
nez se ISIS proti kurdum obratilo, tak s ...
Zobrazit celý příspěvekto nebyla ruska zakladna... a asi si moc nepamatujes jak spatnej Obama byl...
kurdum nikdo zadny stat neslibil.... natoz pak v syrii
nez se ISIS proti kurdum obratilo, tak s nimi bezproblemu spolupracovali... Asadisti prenechali po stazeni ze severni syrie svoje skladiste a uzemi prave PKK... ISIS se proti nim obratilo az v okamziku kdy je povstalci vykopali z Alepa...
Byl to CENTCOm, kdo kurdy doslova zachranil u Kobane, takze nevim, kdo tady nekomu neco dluzi...
PKK dostalo materialni podporu, penize, uzemi(kdy ho udrzi), docasnou ochranu, moznost upevnit vliv na ukor syrskych kurdu, eliminovat opozici a az pak pomalu postupovali s masivnim CAS proti ISIS, kdy etnicky cistili cele vesnice, a ani nepocitam kolik JDAMU si privolali na "jejich" cile.
Skrýt celý příspěvekMyslím, že si mýliš pojmy a dojmy. Tak poporiadku...
1/ Pentagónu oficiálne vyhlásil, že Rusko bolo o útoku na základňu vopred informované a hovorca Pentagónu dokonca povedal, že ...
Zobrazit celý příspěvekMyslím, že si mýliš pojmy a dojmy. Tak poporiadku...
1/ Pentagónu oficiálne vyhlásil, že Rusko bolo o útoku na základňu vopred informované a hovorca Pentagónu dokonca povedal, že rakety nezasiahli časť základne na ktorej boli ruskí vojaci. Teda vychádzam z toho, že tam zrejme boli ak to tvrdí Pentagón oficiálne
2/ Ja som nikde netvrdil, že niekto kurdom sľúbil štát. Ja som tvrdil a tvrdím, že iniciatíva Kurdov bola živená práve touto ideou.
3/ Obama sa viac angažoval v domácej politike. Ako prvý prišiel so všeobecným zdravotným poistením pre všetkých. Vojny v Iraku a Afganistane boli pre neho skôr príťažou.
Skrýt celý příspěvekK tomu je třeba připočíst tradiční nejednotnost rodinnou/kmenovou, politickou (na jednotlivých kurdských územích bojuje o moc řada politických skupin), náboženskou (mezi Kurdy je i ...
Zobrazit celý příspěvekK tomu je třeba připočíst tradiční nejednotnost rodinnou/kmenovou, politickou (na jednotlivých kurdských územích bojuje o moc řada politických skupin), náboženskou (mezi Kurdy je i řada příslušníků dalších náboženství, jako např. křesťané a jezídové), ekonomickou atd. Řada mocností – třeba právě Turci nebo Íránci – tradičně vyvolávala mezi Kurdy konflikty, aby je jako celek oslabila. Turci například i v současnosti podporují některé irácké kurdské milice, které nemají dobré vztahy s PKK, aby jich využili k boji právě proti ní. Někteří Kurdové tak na dnešním Blízkém východě zabíjejí jiné Kurdy.
Skrýt celý příspěvek
Miroslav: Vám ten Trump, ale musí ležet v źaludku ? :-)
Jinak zřízení těch utečeneckých táborů na severu Afriky nebo v Turecku je opravdu geniální nápad. Víte co by to znamenalo? ...
Zobrazit celý příspěvekMiroslav: Vám ten Trump, ale musí ležet v źaludku ? :-)
Jinak zřízení těch utečeneckých táborů na severu Afriky nebo v Turecku je opravdu geniální nápad. Víte co by to znamenalo? V Africe mnohonásobný příval masy lidí se kterou by se dělalo co? Viděl jste někdy utečenecký tábor? Já ano. Aby se to celé nezvrhlo v konflikt, kde se rvou všichni navzájem , musel by jste tam udržovat obrovský vojenský kontingent. Jenže i tak , co dál? Živit ty lidi? V táborech není práce, není tam infrastruktura , platí tam právo silnějšího, drogy, prostituce, kriminalita bují.
Jalové nápady tohoto druhu naštěstí nikdo masově neuskutečnil, dobře ví ,že by se vytvořil doslova vroucí mnohonárodní a mnohonáboženský kotel o desítkách milionů lidí.
Uprchlickou vlnu zatím filtruje vysoká cena u pašeráků a Středozemní moře. O Turecku bych raději vůbec pomlčel, pokud by se tam rozběhl "demokratizační proces", to znamená chaos, otevře se asijská dálnice do Evropy a ta zkolabuje pod hordou imigrantů, protože není ochotná se bránit. Můžeme být rádi, že Erdogan dělá za Evropu špinavou práci. Proto třeba Kurdy proti Turkům nikdo z Evropy nepůjde bránit.
Skrýt celý příspěvekTrump nemá morálne, osobnostné ani profesné predpoklady na to, aby bol dobrým prezidentom. Opakujem, nie je to štátnik ale egoistické prasa. To som síce aj ja, ale ja sa nehrniem ...
Zobrazit celý příspěvekTrump nemá morálne, osobnostné ani profesné predpoklady na to, aby bol dobrým prezidentom. Opakujem, nie je to štátnik ale egoistické prasa. To som síce aj ja, ale ja sa nehrniem do funkcie na čele štátu.
Čo sa týka tých táborov tak ten, kto riskuje vlastný život tým, že na nafukovačke chce preplávať Stredozemné more by nemal mať problém s pobytom v takom tábore. Mimochodom, tie tábory by mali slúžiť len pre utečencov a nie ekonomických migrantov. Tých by som posielal tam, odkiaľ prišli. Zato, že oni tam budú mať zlé podmienky tak ich my máme púšťať do Európy? Utečencov podporiť aby sa mohli vrátiť domov. Špekulantov by som do takého tábora ani nepúšťal. Nemajú na to právo aby sa priživovali na nešťastí ľudí utekajúcich pred vojnou
Skrýt celý příspěvekPetr Technik má pravdu, zřízení táborů v Africe by znamenalo, že by se tam hrnulo mnohem více lidí, než dnes. A co s nimi? Chovat je tam jak dobytek v ohradě? Jediné řešení je ...
Zobrazit celý příspěvekPetr Technik má pravdu, zřízení táborů v Africe by znamenalo, že by se tam hrnulo mnohem více lidí, než dnes. A co s nimi? Chovat je tam jak dobytek v ohradě? Jediné řešení je okamžitě lidi bez nároku na azyl vracet domů. Jinak se vám budou hromadit v těch táborech a a okolí, kde budou vznikat nelegální sídliště.
Skrýt celý příspěvekJediný kdo může rozhodnout jestli Trump má jakékoliv právo a profesní předpoklady jsou američtí voliči. Vaše hodnocení je zcela bezvýznamné, stejně třeba jako moje. Přesto si o ...
Zobrazit celý příspěvekJediný kdo může rozhodnout jestli Trump má jakékoliv právo a profesní předpoklady jsou američtí voliči. Vaše hodnocení je zcela bezvýznamné, stejně třeba jako moje. Přesto si o Trumpovi myslím,že je realista a snaží se nějak realitě čelit. Někdy mu to jde líp někdy hůř.
K Africe a migrantům. Opět si ty tábory představujete jako Hurvínek válku. To si myslíte ,že nad vrata tábora dáte ceduli "Jen pro utečence a spekulantům vstup zakázán" a ekonomičtí migranti se otočí , půjdou domů snažit se nějak uživit? To už snad ani není naivita. Buďto si děláte legraci nebo patřite k pseudohumanistům, kteří nemají o reálném životě ani páru.
Skrýt celý příspěvekNie som síce americký volič ale to neznamená, že si nemôžem urobiť názor na DT.
Čo sa týka tých táborov tak taká selekcia je už dnes realitou. Alebo je problém preveriť kto je ...
Zobrazit celý příspěvekNie som síce americký volič ale to neznamená, že si nemôžem urobiť názor na DT.
Čo sa týka tých táborov tak taká selekcia je už dnes realitou. Alebo je problém preveriť kto je ten človek zač? Človek z Kene proste nemôže tvrdiť, že uteká pred vojnou v Sýrii alebo Líbyi. V Nemecku s nimi robia pohovory ľudia ktorí vedia identifikovať človeka podľa prízvuku. Tak zistia či ten človek pochádza z oblasti kde je vojna alebo len uteká pred chudobou. Odmietam označenie tzv pseudohumanistu. To je človek ktorý pod sa tvári ako humanista ale v skutočnosti si len rieši svoje osobné či politické postoje. Spoznáš to tak, že dvoch ľudí v rovnakej situácii posudzuje rôzne. Ja naopak tvrdím, že treba oddeliť zrno od pliev. Pomôcť tomu kto o to stojí a kto si to zaslúži a kopnúť do riti špekulantov. Ináč, tento (môj) nápad s tábormi v Turecku sa preberal aj na pôde eú. Navrhol to aj bývalý slovenský europoslanec Richard Sulík
Skrýt celý příspěvekMiroslav
"V Nemecku s nimi robia pohovory ľudia ktorí vedia identifikovať človeka podľa prízvuku. "
I kdyby takové tábory byly menší pro vyselektované, tak bude nutné takto ...
Zobrazit celý příspěvekMiroslav
"V Nemecku s nimi robia pohovory ľudia ktorí vedia identifikovať človeka podľa prízvuku. "
I kdyby takové tábory byly menší pro vyselektované, tak bude nutné takto prověřit všechny, kteří se tam budou chtít nasáčkovat. Takových budou miliony, ale spíš více. Může se časem jednat i o desítky milionů. Komu se nelíbí v Africe, ten to zkusí. A všechny takové by bylo nutné otestovat a dočasně utábořit. To není otázka pouze peněz, ale i logistiky a pracovní síly. A pochybuji, že nějaký ouřada v Africe bude stejně spolehlivý jako ten v Německu. Umístění takových kolosů bude taky problém. Musí tam být infrastruktura, vodní zdroj atd. To bude leda poblíž nějakých obcí/měst a ty budou rozhodně protestovat.
Skrýt celý příspěvekMiroslav: Nepodsouvejte mi ,že někomu zakazuji mít a říkat svůj názor. Jen tvrdím,že je bezvýznamný ve vztahu k DT.
V Německu se stále potulují stovky tisíc lidí , kteří maji více ...
Zobrazit celý příspěvekMiroslav: Nepodsouvejte mi ,že někomu zakazuji mít a říkat svůj názor. Jen tvrdím,že je bezvýznamný ve vztahu k DT.
V Německu se stále potulují stovky tisíc lidí , kteří maji více dokladů o své totožnosti a původu , mnoho z nich radši ani doklady nemá. A to se jedná o zemi s nejlépe fungující samosprávou a o cca 1milion imigrantů celkem. Dokážete si totéž představit v podmínkách severu Afriky a v 50x větším rozsahu. Já alespoń rámcově ano. Máte naprosto nereálné představy a ten Trump Vám do nich navíc kope. Pseudohumanista jste, protože ten Váš nápad by způsobil totální rozpad mnoha afrických států a obrovskou humanitární katastrofu , která by nutně vyústila v krveprolití. Pan Sulík je europolitik , takže může žvanit o čem si myslí ,že ho udrží v politice. Dobře ví ,že on tam nebude muset jít něco takového dělat, protože tohle nikdo není schopen a ochoten zorganizovat, naštěstí. Koneckonců můžete si to sám vyzkoušet v Řecku na v některém uprchlickém táboře.
Skrýt celý příspěvek
Miroslav: sorry, ale co píšeš, je nesmysl. Vlnu zaručených informacích o rozpuštění NATO a bratrském objetí Trumpa s Putinem nešířily až tak prorušní trollové, ale hlavně ...
Zobrazit celý příspěvekMiroslav: sorry, ale co píšeš, je nesmysl. Vlnu zaručených informacích o rozpuštění NATO a bratrském objetí Trumpa s Putinem nešířily až tak prorušní trollové, ale hlavně komentátoři a sympatizanti Clintonové, pro které byla Trumpova výhra horší, než morová rána a zhroucení světové ekonomiky. Vlna zaručených zpráv o tom, jak DT řídí VVP osobně a jak mu pomocí masové manipulace vyhrál volby utichla, až když splaskla bublina Russian gate po zveřejnění Muellerovy zprávy. Proti téhle hysterii bylo potěšení nad porážkou HC na proruských webech dost umírněným vyjádřením naděje na obrat k lepšímu.
Že je Trum egoistický narcis, který mění názory rychleji, než ponožky atd... je samozřejmě pravda. Ale americká zahraniční politika, její konzistence a promyšlená strategie umírá na úbytě už od dob mladého Bushe. A bohužel, netýká se jen osoby prezidenta a jeho týmu. Jde to napříč administrativou.
Skrýt celý příspěvek
A čo mal Trump urobiť? Ísť do konfliktu s Tureckom? S Erdoganom ktorého pred pučom zachránili Ruské tajné služby a je nasraný na NATO a USA, ktoré o tom museli vedieť.
Do ...
Zobrazit celý příspěvekA čo mal Trump urobiť? Ísť do konfliktu s Tureckom? S Erdoganom ktorého pred pučom zachránili Ruské tajné služby a je nasraný na NATO a USA, ktoré o tom museli vedieť.
Do konfliktu s Tureckom, bez ktorého by žiadna blizkovýchodná politika USA ani nebola?
Vie si autor článku predstaviť spojenectvo na osi Čína, Rusko, Turecko?
Čo to by bola za geopolitická katastrofa? Blízky východ to je mocenská šachovnica a autor ani zďaleka nezahrnul do svojej analýzy všetkých hráčov alebo všetky mocenské hry, ktoré sa tam dejú paralelne. Jediné čo môže Trump spraviť je sústrediť sa na hlavné figúrky a to robí.
Trump je možno blbec, ale blízkovýchodný bordel nevytvoril, ale zdedil takže budme k nemu fér. A okrem toho hľadať v zahraničnej politike spravodlivosť je hodne naivné. Nedá sa byť stále dobrý takto náš svet nefunguje a nebude pretože dobro je bohužiaľ tiež relatívne.
Skrýt celý příspěvekOsa kreml peking ankara uz existuje.
Osa kreml peking ankara uz existuje.
no nevim jestli je donikova chyba, ze jeho predchudce si vzal za spojence teroristickou organizaci PKK, kterou jen prejmenovali, aby to nevypadalo blbe a nebylo to ...
Zobrazit celý příspěvekno nevim jestli je donikova chyba, ze jeho predchudce si vzal za spojence teroristickou organizaci PKK, kterou jen prejmenovali, aby to nevypadalo blbe a nebylo to ilegalni...
Organizaci ktera je ve valce s tureckem a 30 let podporovana rezimem a ruskem..
Neni moc divu, ze se americka politika nelibi...
A jestli tu nekdo nekoho zneuzil, tak prave PKK amiky, brzdili vsechny ofenzivy proti ISIS aby meli cas plnit si svoje cile...
Amici tam bud musi zustat permanentne a delat ze sebe zive stity a nebo se proste stahnout...
PKK celou dobu vi, ze amici a odejdou a ze jim to uzemi nikdo nenecha a maji backup plans rezimem...
Skrýt celý příspěvekZajimave je, ze kreml nynejsi turecko akci v syrii neodsoudil. Pro kreml jsou dobre vztahy s kremlem vice nez podpora pkk. Verim tomu, ze turecka akce byla s kremlem i ...
Zobrazit celý příspěvekZajimave je, ze kreml nynejsi turecko akci v syrii neodsoudil. Pro kreml jsou dobre vztahy s kremlem vice nez podpora pkk. Verim tomu, ze turecka akce byla s kremlem i konzultovana.
Skrýt celý příspěvek
Kde se vzalo tohle "EU nemůže udělat vůbec nic, jinak sem Turci pustí migranty"?
To jako na celým světě neexistuje hájitelná hranice? Navíc ještě ta s Tureckem je směšně krátká. ...
Zobrazit celý příspěvekKde se vzalo tohle "EU nemůže udělat vůbec nic, jinak sem Turci pustí migranty"?
To jako na celým světě neexistuje hájitelná hranice? Navíc ještě ta s Tureckem je směšně krátká. Neuvěřitelné....nejde hájit, protože jim to ještě nikdo neřekl!
Takže Evropo, teď ti povím velké tajemství. HRANICE UHÁJIT LZE.
Že je Syrská armáda pro Kurdy nadějí a cestou si myslím dlouhodobě.
Taky si myslím, že Kurdové můžou Turkům pěkně zatopit přímo v Turecku.
Země za Eufratem musí být vrácena Syřanům, Amíci musí odtáhnout pryč a ISiláci musí zůstat v Asii.
Skrýt celý příspěvekAkurát, že práve cez tú "smiešne krátku" hranicu sa takmer nikto nepokúša prejsť, ale sa všetci hrnú na grécke ostrovy, ktorých reťazec sa nachádza iba pár kilometrov od tureckej ...
Zobrazit celý příspěvekAkurát, že práve cez tú "smiešne krátku" hranicu sa takmer nikto nepokúša prejsť, ale sa všetci hrnú na grécke ostrovy, ktorých reťazec sa nachádza iba pár kilometrov od tureckej pevniny. Tam je skutočne efektívnou obranou iba zabrániť im vyplávať priamo na tureckej pevnine, čo Turci dokážu vcelku účinne - keď chcú.
Skrýt celý příspěvekOstrovy jdou taky velmi účinně bránit - když se chce....resp. když je k tomu mandát, nepronikne ani candát
Ostrovy jdou taky velmi účinně bránit - když se chce....resp. když je k tomu mandát, nepronikne ani candát
Pravděpodobně jste jeden s těch co by na hranice rozmístili kulomety :-)
Pravděpodobně jste jeden s těch co by na hranice rozmístili kulomety :-)
Nechceš mi snad namluvit, že je taková banalita jako ostraha hranice v 21. století technicky neřešitelný problém a je proto nutné přistoupit na něčí vyhrožování..... :-D
Navíc ...
Zobrazit celý příspěvekNechceš mi snad namluvit, že je taková banalita jako ostraha hranice v 21. století technicky neřešitelný problém a je proto nutné přistoupit na něčí vyhrožování..... :-D
Navíc jakmile zjistí, že je nikdo nepřijme, sami přestanou jezdit. Vždyť je to stojí veškeré úspory. Krev tříletých utopených chlapečků mají na rukou ti, kteří tu migraci podporují.
Skrýt celý příspěvekLuky:
Ich ale vôbec nezaujíma, či ich niekto príjme - nebuďme už takí naivní. Úplne im stačí byť v Európe na čierno, hoc aj v otrockých podmienkach, vydaní na milosť nejakej ...
Zobrazit celý příspěvekLuky:
Ich ale vôbec nezaujíma, či ich niekto príjme - nebuďme už takí naivní. Úplne im stačí byť v Európe na čierno, hoc aj v otrockých podmienkach, vydaní na milosť nejakej zločineckej skupine, čo ich bude oberať o načierno zarobené peniaze a chcieť po nich, aby písali domov, ako je im dobre, nech prídu aj ostatní.
Načierno fungujú aj milióny Hispáncov v USA. Taktika spočíva v tom, že štát nemá kapacity, aby všetkých vystopoval a pochytal. Aj keby 90% neprešlo hranicami a zo zvyšku polovicu pochytali a poslali naspäť, už aj to by bolo dosť motivujúce, aby to skúsili ďalší, lebo taká je ľudská povaha. Pokiaľ nebudú obracaní naspäť už niekde na polceste, na samotnej hranici je už neskoro ... to už sú príliš blízko vytúženého cieľa.
Skrýt celý příspěvekFakt není technicky problém nepouštět sem lidi načerno a ty chycené deportovat odkud se přepašovali. Vůbec tě nechápu - jsi schopen básnit o protiprávní turecké anexi Sýrie, Iráku ...
Zobrazit celý příspěvekFakt není technicky problém nepouštět sem lidi načerno a ty chycené deportovat odkud se přepašovali. Vůbec tě nechápu - jsi schopen básnit o protiprávní turecké anexi Sýrie, Iráku a bůhví čeho dalšího, tetelíš se nad představou, že desettisíc uvolněných ISILáků znovu zmasakruje a doničí Palmyru.....ale připadá ti nemožné zamezit vylodění nechtěné loďi na pláži.
To si děláš srandu.
Samozřejmě že i prevence co nejblíž zdroje a všechna další synergická opatření jsou zásadní. Jasně, že bych primárně nestřílel do běženců....nadruhou stranu, stačilo by zabavit lodě. Brzy by pašeráky přešla chuť nebo by jim došly.
Hele proč se hromadně nekrade v supermarketu? Vždyť všem lidem by se líbilo neplatit, některým by stačilo urást si jen něco nebo vobčas. Takhle jednoduchý to je, jo jednoduchý - když nebudeš vymáhat zákon nebo pravidla, nikdo je nebude dodržovat.
Skrýt celý příspěvekJde dneska naložit loď herákem a kokainem a přistát s ní v Bibione? Pojedu šestkrát, abych se měl líp? Příště přivezu i nějaký podomácku zbastlený kalachy...na nich se taky dá ...
Zobrazit celý příspěvekJde dneska naložit loď herákem a kokainem a přistát s ní v Bibione? Pojedu šestkrát, abych se měl líp? Příště přivezu i nějaký podomácku zbastlený kalachy...na nich se taky dá vydělat, ne?
Skrýt celý příspěvekDrogy aj zbrane sa normálne a úspešne pašujú do Európy a tí istí ľudia, ktorí pašujú aj ľudí. Dokonca i prekonanie slávneho Orbánovho plota je iba otázkou peňazí, preto majú ...
Zobrazit celý příspěvekDrogy aj zbrane sa normálne a úspešne pašujú do Európy a tí istí ľudia, ktorí pašujú aj ľudí. Dokonca i prekonanie slávneho Orbánovho plota je iba otázkou peňazí, preto majú Rakúšania kontroly aj na hraniciach s Maďarskom. Realita je taká, že niekto vždy prejde, bez ohľadu na to, aká je ochrana a bezpečnostné zložky mnohých krajín, napr. Francúzska, sú natoľko vyťažené, že chytiť niekoho, je zväčša otázkou náhody. A to ešte nehovorím, že pohraničníci i policajti sú korumpovateľní.
Samotná hranica je teda vôbec najťažšie ubrániteľná - pokiaľ má byť zároveň zabezpečená jej legálna priechodnosť. Preto teda treba ochranu čo najviac vysunúť a optimálne vytvoriť niekde po trase alternatívny cieľ.
Skrýt celý příspěvek
Můžu z Afriky vozit žirafy? Nebo opice?
Můžu z Afriky vozit žirafy? Nebo opice?
Ano Pavole, tu a tam někdo projde, propašuje trochu drog, nějaký zbraně nemo vzácnýho šameleóna. Když ale někde vypukne nemoc šílených krav, je problém propašovat salám mezi ...
Zobrazit celý příspěvekAno Pavole, tu a tam někdo projde, propašuje trochu drog, nějaký zbraně nemo vzácnýho šameleóna. Když ale někde vypukne nemoc šílených krav, je problém propašovat salám mezi chleby.
Řešení přílivu uprchlíků v množství, které ohrožuje bezpečnost Evropy je ale problém systémový, nikoli technický. Evropa dosud nevydala signál "odteď dost!".
Skrýt celý příspěvekOpravím tě - je to problém ideový. Ne že by státy EU hranice ochránit neuměly, ony (zatím) z ideových důvodů ty imigranty otevřeně odmítat nemohou.
Opravím tě - je to problém ideový. Ne že by státy EU hranice ochránit neuměly, ony (zatím) z ideových důvodů ty imigranty otevřeně odmítat nemohou.
Sýrska armáda nie je ani teoreticky "nádejou" pre Kurdov ...
Je to len čisto pragmatický spojenec, ktorý má MOMENTÁLNE podobné záujmy. Keby nemal Asad problémy s prežitím a ...
Zobrazit celý příspěvekSýrska armáda nie je ani teoreticky "nádejou" pre Kurdov ...
Je to len čisto pragmatický spojenec, ktorý má MOMENTÁLNE podobné záujmy. Keby nemal Asad problémy s prežitím a nevisel na iránskej šnúrke od gatí, tak by s radosťou Kurdov "poriešil" ...
Kurdovia by určite nič nevracali keby nemuseli .... ono totiž Sýria je umelý štát, ktorý si rozdelili veľmoci na Parížskej konferencii a s Kurdmi ani s nikým iným sa nebavili. I Asadov režim je pozostatok nadvlády šítskych Alavitov, ktorí mali privilogované postavenie už za francúzkeho kolonializmu a to je príčinou vrodenej nestability tohto (a nie len tohto) štátu ....
V Európe sme si to "poukladali" cca podľa národov a na Blízkom východe podľa záujmov ....
Skrýt celý příspěvekSyrská armáda kurdským komoušům nevoněla, protože se opíjeli vizemi a představami, které jim indukovala americká podpora.
Ten "umělý stát" má delší samostatné dějiny než víš ...
Zobrazit celý příspěvekSyrská armáda kurdským komoušům nevoněla, protože se opíjeli vizemi a představami, které jim indukovala americká podpora.
Ten "umělý stát" má delší samostatné dějiny než víš kdo....
Mimochodem, jsi podporovatel myšlenky odtržení Kurdistánu od Turecka a Iráku?
Skrýt celý příspěvekNež ktokoľvek označí Kurdov komunistami, mal by si uvedomiť, že v Sýrii je pri moci Socialistická strana arabskej obrody (BAAS). :-)
dusan: Ono sa ľahko kritizuje, ale ako utriasť ...
Zobrazit celý příspěvekNež ktokoľvek označí Kurdov komunistami, mal by si uvedomiť, že v Sýrii je pri moci Socialistická strana arabskej obrody (BAAS). :-)
dusan: Ono sa ľahko kritizuje, ale ako utriasť podľa národov územie rozdelené na kmene? ;-) Možno mali vytvoriť samostatný Kurdistan, ako bolo pôvodne v pláne, ale už asi nechceli z rôznych dôvodov ukrajovať viac z tureckého územia...
Skrýt celý příspěvekVeľmoci nasľubovali Arabom ich ríšu ... Židom ich nový štát ... a nakoniec si všetko podelili ako potrebovali a na všetko "zabudli" ... nejaké kmene nik neriešil ....
Kurdovia ...
Zobrazit celý příspěvekVeľmoci nasľubovali Arabom ich ríšu ... Židom ich nový štát ... a nakoniec si všetko podelili ako potrebovali a na všetko "zabudli" ... nejaké kmene nik neriešil ....
Kurdovia mali tú smolu, že neboli politicky zaujímaví ..... také budúce Československo malo legionárov, ktorých veľmoci potrebovali v Rusku ....
Skrýt celý příspěvekDusan: I kdyby se stát Kurdů vytvořil. Kdo by byl jeho garantem? Země bez přístupu k moři, o kterou nikdo ze sousedů nestojí. Přitom ji všichni vojensky snadno převálcují.
Dusan: I kdyby se stát Kurdů vytvořil. Kdo by byl jeho garantem? Země bez přístupu k moři, o kterou nikdo ze sousedů nestojí. Přitom ji všichni vojensky snadno převálcují.
Všechny státy vzniklé z někdejší osmanské říše se mezi sebou servaly o území. Některé z nich to nepřežily (například Palestina nikdy nevznikla, protože její území si rozdělily ...
Zobrazit celý příspěvekVšechny státy vzniklé z někdejší osmanské říše se mezi sebou servaly o území. Některé z nich to nepřežily (například Palestina nikdy nevznikla, protože její území si rozdělily Jordánsko a Egypt). A to je i případ Kurdistánu. Nevznikl, protože si to nepřály okolní státy.
Velmoci mohly jeho hranice nakreslit, ale kdo by je vynutil?
Skrýt celý příspěvek
Slovak povie o syrii umely stat....
Nemam slov. Ale prikaz znel jasneSlovak povie o syrii umely stat....
Nemam slov. Ale prikaz znel jasneKaždý štát je nejakým "výtvorom" formovaným jednotlivými aktérmi ...
Slovensko bolo historicky nejasné len na juhu, kde sa "meditovalo" nad hranicou, ktorá reálne naozaj ...
Zobrazit celý příspěvekKaždý štát je nejakým "výtvorom" formovaným jednotlivými aktérmi ...
Slovensko bolo historicky nejasné len na juhu, kde sa "meditovalo" nad hranicou, ktorá reálne naozaj neexitovala ... ale to bol prípad xy-štátov ... neboli sme žiadnou výnimkou.
Skrýt celý příspěvek
Přesně. Jenomže takových účelových spojenectví je syrská válka plná.
Evropani jsou okouzlení romantickou představou o ušlechtilých Kurdech statečně a čestně bojujících proti DAESH ...
Zobrazit celý příspěvekPřesně. Jenomže takových účelových spojenectví je syrská válka plná.
Evropani jsou okouzlení romantickou představou o ušlechtilých Kurdech statečně a čestně bojujících proti DAESH - ale zkuste se podívat pravdě do očí. Kurdové bojují za své zájmy, ne za naše. Někdy s islamisty bojují, jindy s nimi spolupracují proti dalšímu společnému nepříteli. Že se rozhodli využít (nelegální) přítomnost Američanů v Sýrii k vytvoření autonomie (kterou Asad odmítá) nesvědčí o tom, že by byli spojenci USA, ale o tom, že jednoduše využívají situace ve svůj prospěch. Mají USA zájem na vytvoření kurdského státu? Ne. Takový zájem mají jen Kudrové a to ještě zdaleka ne všichni. Kdyby teoreticky USA podpořily kurdské snahy o odtržení od Sýrie, nezačali by kritici USA ječet něco o dalším Kosovu?
Spojencem USA je Turecko, to kurdské snahy léta odmítá a s PKK bojuje, dále Irák, totéž v bledě modrém. Rusko taky Kurdy nepodpoří, tím by poškodilo svého spojence Asada. Kurdové jsou v tom sami a to se ještě rvou mezi sebou.
Turecký postup je jistě špatný, navíc porušuje mezinárodní právo (o tom v Sýrii už léta nikdo neslyšel) a z tohoto důvodu bychom jako EU měli vyvinout snahu tureckou invazi zastavit, ale rozhodně není v našem zájmu podporovat kurdský separatismus.
Skrýt celý příspěvek@Dusan
není ani teoreticky....pragmatický spojenec....umělý stát....
A co jako? Během války se už vícekrát stalo, že SAA pomohla Kurdům, zejména v okolí Halábu. Kurdové jsou ...
Zobrazit celý příspěvek@Dusan
není ani teoreticky....pragmatický spojenec....umělý stát....
A co jako? Během války se už vícekrát stalo, že SAA pomohla Kurdům, zejména v okolí Halábu. Kurdové jsou občany Sýrie a proto by logicky svoji bezpečnost měli opřít o syrskou armádu. Sýrie není vůbec homogenní a přesto se dokázala sjednotit v boji proti humusu, sponzorovanému zálivem a západem.
Nechápu ten argument s umělým státem. Jestli toužíš po nějakých hranicích pro Kurdy, tak ty stejně vůbec neodpovídají tomu, co mají obsazené. Kurdská většina je jen podél hranice s Tureckem. Bohaté plochy za Eufratem okupují jen díky Amíkům. Stejně na ně nemají a nikdy neměli nárok. Z čeho by jako žili? Průmysl není, nějaký uzavřený hospodářský cyklus v něčem jiném než kozí mlíko - sýr pro vlastní spotřebu, taky není. Žili by jako v Kosovu z tranzitu drog a zahraniční pomoci?
Přeju jim nějakou formu samosprávy v rámci Sýrie, pokud je to možné. Možná je Sýrie natolik občanská a nehomogenní, že to možné prostě nebude...nevím.
@PavolR
Socialisti jsou u moci často i v Evropě.
Skrýt celý příspěvek
Nejen země za Eufratem,ale i Golany a Izraelci musí rovněž odtáhnout.
Jinak samozřejmě souhlas.Nejen země za Eufratem,ale i Golany a Izraelci musí rovněž odtáhnout.
Jinak samozřejmě souhlas.Čemu by to pomohlo?
Fakt je potřeba další válka...Čemu by to pomohlo?
Fakt je potřeba další válka...
Tá "nádej" spľasla dokonca i oficiálne ...
Zobrazit celý příspěvekTá "nádej" spľasla dokonca i oficiálne ...
https://www.novinky.cz/zahrani...
Skrýt celý příspěvek
Velmoci nemají dlouhodobé spojence, či přátele, mají jen zájmy. To by si měl opakovat každý, kdo spoléhá na smlouvy či sliby, aniž by nějak dbal o svou kondici se ubránit, či ...
Zobrazit celý příspěvekVelmoci nemají dlouhodobé spojence, či přátele, mají jen zájmy. To by si měl opakovat každý, kdo spoléhá na smlouvy či sliby, aniž by nějak dbal o svou kondici se ubránit, či alespoň představovat tuhé sousto. Že budou Kurdové obětováni si špitali všichni, kdo trochu sledují americkou politiku. Navíc, Kurdové nejsou žádní megademokraté. Byli holt použiti. Navíc si nikdo sjednocený Kurdistán nepřeje. Z tohoto pohledu je čitelnější Ruská politika, kdy Rusové své spojence podporují mnohem konzistentněji.
Osobně mi přijde spíše z pohledu českého mediální mainstreamu zajímavé, jak si poradí s faktem, že Turecko, bratr ve zbrani v NATO, častý dovolenkový cíl části populace, dnes napadlo fakticky jiný stát. I když to nazve operací, je to v podstatě válečný stav.
Je navíc možné, že se blíží střet Turecka a Iránu o to, kdo bude chtít hrám prim v Arabském světě. Další kolo pak bude vůči SAE.
Pozice členů EU a jejich ochota něco dělat je pak už jenom úsměvná ve chvíli, kdy nefunguje ochrana hranic a po Evropě běhají statisíce migrantů a podle aktuálního soudního vývoje státy musí strpět na svém území i zločince, aniž by je mohly vyhostit zpět (inistitut strpění).
Skrýt celý příspěvekIran do valky s tureckem nikdy nepujde. Nemel by sanci. Rivalem v regionu pro iran neni turecko ani male sae, ale saudska arabie. Dokonce si troufnu tvrdit, ze v pripade konfliktu ...
Zobrazit celý příspěvekIran do valky s tureckem nikdy nepujde. Nemel by sanci. Rivalem v regionu pro iran neni turecko ani male sae, ale saudska arabie. Dokonce si troufnu tvrdit, ze v pripade konfliktu mezi iranem a sa, by turci podporovali teheran.
Skrýt celý příspěvekSA je sice politickým rivalem, ale Turecko je rivalem náboženským a na rozdíl od SA má s Iránem společnou hranici - tedy mohou mít spory o území.
SA je sice politickým rivalem, ale Turecko je rivalem náboženským a na rozdíl od SA má s Iránem společnou hranici - tedy mohou mít spory o území.
SA a iran jsou predevsim nabozensti rivalove. Je to vetsi rivalita nez mezi tureckem a iranem. Jde o dva proudy islamu. A prave proto, ze iran sousedi s tureckem, tak do valky s ...
Zobrazit celý příspěvekSA a iran jsou predevsim nabozensti rivalove. Je to vetsi rivalita nez mezi tureckem a iranem. Jde o dva proudy islamu. A prave proto, ze iran sousedi s tureckem, tak do valky s nim nepujde. Ani uzemni spory nebude rozdmychavat. Dostal by na frak. Iranu vyhovuji zastupne valky v jemenu, libanonu, v syrii, kde podporuje treba hizballah. Na primy valecny konflikt je moc slaby. A kurdove mu za to nestoji. A mimochodem rivalita mezi turky a SA je taky velika. Kazdy z nich chce byt povazovan za lidra sunnitu. Proc asi tolik drsnili turci rijad za vrazdu novinare?
Skrýt celý příspěvek
Začnem od konca - EU nemôže urobiť zhola nič, lebo vydieraním pustenia migrantov ju paralyzuje Erdogan, ktorý nepotrebuje ďalšieho hráča v regióne.
Pri probléme umožnenia ...
Zobrazit celý příspěvekZačnem od konca - EU nemôže urobiť zhola nič, lebo vydieraním pustenia migrantov ju paralyzuje Erdogan, ktorý nepotrebuje ďalšieho hráča v regióne.
Pri probléme umožnenia tureckého útoku na Rodžavu si treba uvedomiť, že ide zároveň o územie Sýrskej arabskej republiky a tá sa nebude nebude chcieť len tak dívať, ako Turci obsadzujú ďalšie jej územie, z ktorého už neodídu. S veľkou pravdepodobnosťou sa pokúsia dohodnúť s Kurdmi na takom postupe, ako pri Manbídži a potom bude iba na Erdoganovi, či sa cíti dosť silný (nielen vojensky, ale hlavne politicky) na vojnu s SAA a ak áno, šítske milície môžu mať vážnejšie starosti, než obsadzovenie ropných polí potenciálne opustených Kurdmi - odkiaľ sa však Američania naisto nestiahnu ;-) .
Zajatci z radov ISIS sa podľa mňa v dohľadnej dobe objavia pri Palmýre.
V Iraku rastie napätie a šítske milície sú obviňované z paľby na demonštrantov.
Suma sumárum, pokiaľ existuje zo strany Američanov nejaká ucelená predstava, tak tou môže byť nechať vykrvácať proiránske šíítske sily vykrvácať v sérii konfliktov pozdĺž šíítskeho polmesiaca a zároveň Irán prostredníctvom sankcií pripraviť o zdroje potrebné k úspešnému zvládnutiu týchto konfliktov. To, čo sa autorovi článku javí ako Trumpovo "napomáhanie" Iránu v skutočnosti Irán stále viac vťahuje do víru konfliktov o pozície.
Skrýt celý příspěvekProč Armádní noviny přebírají texty z jiných médií, nadto bez citace?
https://komentare.sme.sk/c/222...Proč Armádní noviny přebírají texty z jiných médií, nadto bez citace?
https://komentare.sme.sk/c/222...Pan Kugla nás s nabídkou oslovil sám.
Pan Kugla nás s nabídkou oslovil sám.
nechcem do Vás šťúrať, ale nezvykne sa v takom prípade písať na konci niečo v zmysle "Článok bol uverejnený aj v ..."? Teda, pokiaľ Vás autor o tom informoval ...
nechcem do Vás šťúrať, ale nezvykne sa v takom prípade písať na konci niečo v zmysle "Článok bol uverejnený aj v ..."? Teda, pokiaľ Vás autor o tom informoval ...
První, na co se mě vždycky šéfredaktoři ptají, když jim posílám článek, je, jestli už jsem ho někde vydával. Pokud ano, je nutné uvést původní zdroj, nebo článku dát nová témata. ...
Zobrazit celý příspěvekPrvní, na co se mě vždycky šéfredaktoři ptají, když jim posílám článek, je, jestli už jsem ho někde vydával. Pokud ano, je nutné uvést původní zdroj, nebo článku dát nová témata.
Když totiž použijete identický text podruhé, Google penalizuje celý web za používání duplicitního obsahu.
Skrýt celý příspěvek
Trump žádnou politiku USA na Blízkém východě nezničil , oni tam totiž žádnou neměli !
pokud tedy nastolit chaos a bordel není jejich oficiální politika.
možná jsem trochu ...
Zobrazit celý příspěvekTrump žádnou politiku USA na Blízkém východě nezničil , oni tam totiž žádnou neměli !
pokud tedy nastolit chaos a bordel není jejich oficiální politika.
možná jsem trochu konspirátor , ale třeba je to velká hra USA která počítá s uprchlickou vlnou do Evropy a tím oslabení docela dobře rozjeté ekonomiky převážně západní Evropy. Přece jenom chtějí zůstat ekonomickou jedničkou ( viz likvidace Čínské ekonomiky )
Náklady německa na uprchlickou vlnu jsou do dnešního dne cca 100 mld eur ročně ! a teď si vemte kolik to je za celou Evropu a co by se s těmi penězi dalo dělat ve výzkumu a technologickém rozvoji ?
kde by USA byli ?
Skrýt celý příspěvekLidé mají tendenci ignorovat dění, které předcházelo tomu, co znají. Jako v tomto případě.
Blízký východ zažil tzv. arabské jaro - sérii pouličních nepokojů, které někdy přerostly ...
Zobrazit celý příspěvekLidé mají tendenci ignorovat dění, které předcházelo tomu, co znají. Jako v tomto případě.
Blízký východ zažil tzv. arabské jaro - sérii pouličních nepokojů, které někdy přerostly až do revolucí. A za toto arabské jaro nemohou USA. Jedním z hlavních důvodů byl prudký růst cen potravin, který přímo souvisí s biopalivy 1. generace - ale to byla politika EU a ne USA. Zemědělci začali pěstovat plodiny vhodné na výrobu lihu či oleje na výrobu bionafty a cena pšenice stoupla na dvojnásobek.
Byla to EU, kdo tlačil na demokratizaci Turecka, Pákistánu a Egypta, což skončilo větším vlivem islámu ve všech těchto zemích. Byla to EU (+ Obama jakožto prezident USA) kdo ukončil sankce proti Iránu a tím mu umožnil vývoj raket dlouhého doletu a masivní podporu šíítských milicí v mnoha zemích.
A EU, to jsme my, ne Trump.
Skrýt celý příspěvekTak to prosím o bližší vysvětlení teorie s palivy, jako že EU nařídila pěstování plodin na biopaliva a díky tomu že pšenice stouply na dvojnásobek vypuklo arabské jaro? Chápu to ...
Zobrazit celý příspěvekTak to prosím o bližší vysvětlení teorie s palivy, jako že EU nařídila pěstování plodin na biopaliva a díky tomu že pšenice stouply na dvojnásobek vypuklo arabské jaro? Chápu to dobře?
Skrýt celý příspěvekSkoro. EU začala dotovat biopaliva, takže se zvedly výkupní ceny plodin vhodných k jejich výrobě. Konkrétně se jednalo o sóju, kukuřici, řepku a palmu olejnou. Zemědělci na ...
Zobrazit celý příspěvekSkoro. EU začala dotovat biopaliva, takže se zvedly výkupní ceny plodin vhodných k jejich výrobě. Konkrétně se jednalo o sóju, kukuřici, řepku a palmu olejnou. Zemědělci na reagovali pěstováním těchto plodin na úkor jiných.
Výsledkem byl razantní růst cen. V roce 1999 stála pšenice asi 100-110 USD za tunu, v roce 2004 už 150 USD za tunu a v roce 2008 až 440 USD za tunu. Až do roku 2015 stála okolo 350 USD za tunu.
To zapříčinilo prudký nárůst cen potravin. A jelikož arabský svět se zrovna netopí v penězích, životní úroveň lidí v arabských zemích klesla. To vyvolalo protesty, které vedly až k revolucím.
Biopaliva se v EU začala podporovat na základě směrnice z roku 2003. V roce 2004 začal prudký růst cen pšenice. Tato směrnice se změnila v roce 2012. V roce 2015 ceny pšenice klesly na cca 210 USD za tunu. Ale to už byl blízký východ na cucky.
Skrýt celý příspěvekDalším problémem, který musí být přednesen na Valném shromáždění, je platba zemím, které byly kolonizovány, kompenzace, aby se do budoucna zabránilo kolonizaci celého kontinentu, ...
Zobrazit celý příspěvekDalším problémem, který musí být přednesen na Valném shromáždění, je platba zemím, které byly kolonizovány, kompenzace, aby se do budoucna zabránilo kolonizaci celého kontinentu, porušování práv jeho obyvatel a rabování jeho bohatství.
Proč se Afričané hrnou do Evropy? Proč se Asiaté hrnou do Evropy? Proč se lidé z Latinské Ameriky hrnou do Evropy? Protože Evropa kolonizovala tyto národy a nemilosrdně využívala materiální a lidské zdroje v Africe, Asii a Latinské Americe – olej, minerály, uran, zlato, diamanty, ovoce, zelenina, živá zvířata a lidi – a přivlastnila si je. Nyní nové generaci Asiatů, Hispánců a Afričanů je třeba vrátit ukradený majetek, mají na to plné právo.
Na libyjské hranici jsem nedávno zastavil tisíce afrických migrantů na jejich cestě do Evropy. Zeptal jsem se jich, proč tam jdou. Řekli mi, že chtějí, aby vrátit jejich ukradené bohatství, jinak se nevrátí zpátky. Kdo může vrátit bohatství, které nám bylo ukradeno? Pokud se rozhodnete vrátit všechno bohatství, nebudou žádní další přistěhovalci z Filipín, Latinské Ameriky, Indie a na Mauriciu. Dejte nám zpět naši ukradené bohatství! Afrika si zaslouží kompenzaci 7,77 bilionů dolarů. Je to náhrada ze zemí, které měly v Africe kolonie. Afričané budou vyžadovat tuto částku.
Pokud nechcete zaplatit svůj dluh 7,77 bilionů dolarů, Afričané půjdou tam, kam jste je odnesli. Mají na to právo. Musí sledovat stopu peněz a dostat je zpět
Skrýt celý příspěvekJen chtěl sjednotit sever Afriky a vydojit peníze co jim kolonizátoři sloužili. V roce 2010 vypuklo "africké jaro" samozřejmě tajné služby USA, Francie,Německa v tom hráli ...
Zobrazit celý příspěvekJen chtěl sjednotit sever Afriky a vydojit peníze co jim kolonizátoři sloužili. V roce 2010 vypuklo "africké jaro" samozřejmě tajné služby USA, Francie,Německa v tom hráli významnou roli. Výsledek netřeba komentovat.
Skrýt celý příspěvekNepochybuji, že slova velkého plukovníka vládnoucího ve Velké libyjské arabské lidové socialistické džamáhíríji zaslouží tesat do kamene.
Nepochybuji, že slova velkého plukovníka vládnoucího ve Velké libyjské arabské lidové socialistické džamáhíríji zaslouží tesat do kamene.
To že zde dám citát diktátora neznamená že obhajují jeho veškeré názory. Usáma Bin Ládin je opravdu výstřel do tmy. Kdyby si někdo z vás precetl celý jeho projev a inteligentně ...
Zobrazit celý příspěvekTo že zde dám citát diktátora neznamená že obhajují jeho veškeré názory. Usáma Bin Ládin je opravdu výstřel do tmy. Kdyby si někdo z vás precetl celý jeho projev a inteligentně oponoval pak tahle debata má cenu ale takhle ne. Je vidět že akceptovatelné dějiny jsou jen ty co se hodí do krámu.
Skrýt celý příspěvekTechnik: O názorech se můžeme bavit u piva v hospodě.
Ne u člověka co desítky let stál v čele státu. Ten mohl svoje názory proměnit v realitu. Bohužel jediným jeho odkazem, jak už ...
Zobrazit celý příspěvekTechnik: O názorech se můžeme bavit u piva v hospodě.
Ne u člověka co desítky let stál v čele státu. Ten mohl svoje názory proměnit v realitu. Bohužel jediným jeho odkazem, jak už to u totalitních států bývá, je občanská válka o moc.
Skrýt celý příspěvekjen bych některé z vás co odsuzujete kadafiho poprosil o jednu věc, nastudujte si jak se žilo v Libyi v 90 letech. Jen výčet pozitiv
-školství, školky, celkově vzdělání zdarma
-7 ...
Zobrazit celý příspěvekjen bych některé z vás co odsuzujete kadafiho poprosil o jednu věc, nastudujte si jak se žilo v Libyi v 90 letech. Jen výčet pozitiv
-školství, školky, celkově vzdělání zdarma
-7 milionů obyvatel na 14 milionů registrovaných vozidel
- bezúročné půjčky
-po dosažení 18 let automaticky bezúročné půjčky na bydlení a vůz
-práci prováděli zejména specialisté ze západu
Zjistěte si něco o skončení težebních koncesí pro západní společnosti s dluhem přes 200 miliard.
Pak přestaly létat pečený holuby do huby, začlo zavádění daní a to o čem psal a pěkně popsal Deny. Nic netrvá věčně, já přijít o takové výhody taky budu halekat :-)) Popsat složitý vývoj v Libyi jen tak nelze, každopádně v 90 letech jsme mohli jen tiše závidět jejich životní úroveň. Bohužel byla také vykoupena krví libyjců, zejména odpůrců kadáfího přece jen to byl krutý diktátor.
Skrýt celý příspěvekTechnik:"Pak přestaly létat pečený holuby do huby, začlo zavádění daní a to o čem psal a pěkně popsal Deny. Nic netrvá věčně, já přijít o takové výhody taky budu halekat :-))"
Jak ...
Zobrazit celý příspěvekTechnik:"Pak přestaly létat pečený holuby do huby, začlo zavádění daní a to o čem psal a pěkně popsal Deny. Nic netrvá věčně, já přijít o takové výhody taky budu halekat :-))"
Jak asi vypadá režim co si musí kupovat přízeň obyvatelstva takovými věcmi, místo investic do budoucnosti...
Přesně takové nerealistické bonusy pro obyvatele nebudují stát, ale zakládají na krizi. Hodnotil by jste kladně i dávkový systém v CR, co by tohle dával... Asi ne, že...
Skrýt celý příspěvekBudování bytové výstavby, stavba dopravní infrastruktury, příliv inteligence ze západu, budování vzdělávacích center, škol. Výměnné pobyty stavebních inženýrů,lékařů vždyť jen ...
Zobrazit celý příspěvekBudování bytové výstavby, stavba dopravní infrastruktury, příliv inteligence ze západu, budování vzdělávacích center, škol. Výměnné pobyty stavebních inženýrů,lékařů vždyť jen kolik tisíc jich studovalo v cr. To si myslím je dostatečná investice do budoucna, nastuduje si něco o té zemi.
Skrýt celý příspěvektechnik - jelikož jsem studoval obor, jehož absolventi občas do Libye jezdili (já osobně ne, ale lidé, které jsem potkával, ano) tak vím, že všechny ty výdobytky se týkaly jen a ...
Zobrazit celý příspěvektechnik - jelikož jsem studoval obor, jehož absolventi občas do Libye jezdili (já osobně ne, ale lidé, které jsem potkával, ano) tak vím, že všechny ty výdobytky se týkaly jen a pouze Tripolisu a velkých měst, kde žil Kaddáfího klan. Ve vnitrozemí Libye jezdili lidé na oslech a o nemocnici ani neslyšeli. Elektřinu znali jen když byly blesky.
Kaddáfí totiž politickým bojem proti západu uvrhl zemi do hospodářského úpadku. Stačí se podívat na Libyjdký HDP: https://tradingeconomics.com/l...
Růst Libye zažila až po útoku na WTC a Kaddáfího probuzení. HDP Libye stoupl na čtyřnásobek. I dnes - v době probíhající občanské války - má Libye dvakrát vyšší HDP než za Kaddáfího. A to má menší veřejný dluh, než za Kaddáfího. Báchorky o prosperující Kaddáfího Libyji jsou obyčejná propaganda, takovou jsme zažívali v socialistickém táboře všichni. Zatímco v socialistických zemích si šťastné děti hrály na školních hřištích, v zahnívajícím kapitalismu živořili bezdomovci pod mosty.
Skrýt celý příspěvekZa to dnes mají v poustich nemocnice a místo na oslech jezdí v mercedesech.
Ono v poušti se infrastruktura těžko buduje ale města úroveň měli a nebyl to jen Tripolis. Taky mám ...
Zobrazit celý příspěvekZa to dnes mají v poustich nemocnice a místo na oslech jezdí v mercedesech.
Ono v poušti se infrastruktura těžko buduje ale města úroveň měli a nebyl to jen Tripolis. Taky mám kamarády kteří jako účastníci CsLA byly na mísy v Libyi a tiše jsme mohli za totace závidět. Od elektroniky kterou si přivezli až po znalosti AJ a podobne
Skrýt celý příspěvektechnik - je neuvěřitelné, jak je snadné opít tě rohlíkem.
Ano, lidé, kteří dělali na montážích v cizině (a to i v rozvojových zemích - Irák, Libye, Angola,...) dostali část platu ...
Zobrazit celý příspěvektechnik - je neuvěřitelné, jak je snadné opít tě rohlíkem.
Ano, lidé, kteří dělali na montážích v cizině (a to i v rozvojových zemích - Irák, Libye, Angola,...) dostali část platu v tuzexových bonech, koupili si video a značkové džíny a ty z toho vyvozuješ, jaké to bylo v těch zemích super. Ani náhodou. Slušné (někdy až luxusní) podmínky měla jen vrstva vyvolených.
Maduro ve Venezuele nebo Kim v Koreji si taky otírají mastné tlamy hedvábnými kapesníčky, ale to neznamená, že většina populace má co do úst.
Skrýt celý příspěvekTechnik: Takže z 90. let se stala léta 70-80.léta. Hodnocením není západní společnost, ale normalizační společnost :)))
Občanská válka tam, ale nevypukla ve vašich 90. ...
Zobrazit celý příspěvekTechnik: Takže z 90. let se stala léta 70-80.léta. Hodnocením není západní společnost, ale normalizační společnost :)))
Občanská válka tam, ale nevypukla ve vašich 90. letech(70-80). Ale o 20-30.let později.
Skrýt celý příspěvekhttps://otman.blog.idnes.cz/bl...
Jedna ze zpovědi Libyjce, když budete hledat najdete jich spoustu.
Jinak elektroniku nakupovali v dolarech,v Libyi Tuzex nebyl :)) ...
Zobrazit celý příspěvekhttps://otman.blog.idnes.cz/bl...
Jedna ze zpovědi Libyjce, když budete hledat najdete jich spoustu.
Jinak elektroniku nakupovali v dolarech,v Libyi Tuzex nebyl :)) ale nemá smysl to dál komentovat.
To jirosi kde jsem psal že konflikt vypukl v 90 letech?
Končím debatu až si něco nastudujete pak muzeme debatovat dále. Ji ale srovnání Korei a Libye jste to fakt zadili. To je jak debata s mentálně retardovanym jedinecem.
Skrýt celý příspěvektechnik - no, to je dost podivné, co ten tvůj zdroj tvrdí.
Říká, že HDP na obyvatele činilo 6000 USD. Ale to není pravda, HDP na obyvatele v Libyji byl poměrně konstantní a činil ...
Zobrazit celý příspěvektechnik - no, to je dost podivné, co ten tvůj zdroj tvrdí.
Říká, že HDP na obyvatele činilo 6000 USD. Ale to není pravda, HDP na obyvatele v Libyji byl poměrně konstantní a činil okolo 17 000 USD, tedy zhruba 3x více.
https://www.indexmundi.com/lib...
6000 USD to bylo v Egyptě.
V tu samou dobu to v u nás bylo okolo 20 000 USD. (Tolik k tvému povzdechu, že jsme Libyi mohli jenom závidět).
Jenomže HDP ještě nemusí nic znamenat, záleží na tom, co v něm je a jak se peníze používají. Libye kupříkladu utrácela za armádu 3x tolik, co Československo (a to jsme na ni dávali fakt podstatnou část rozpočtu) a to měla třetinu obyvatel.
Dále tvrdí, že "Revoluční vláda Muammára Kaddáfiho ... mnohonásobně zvýšila zisky, které země získávala díky ropě". O tom se dá s úspěchem pochybovat. Těžba ropy v době Kaddáfího klesla z téměř 2 500 tisíc barelů denně na 1000-1500 tisíc barelů denně.
https://tradingeconomics.com/l...
A jelikož se ropa prodává za tržní ceny (nebo levněji, když je země pod embargem), zisky z prodeje ropy musely klesnout zhruba na polovinu.
Dále píše: "Na bázi státního sektoru byla rozjetá industrializace, byly vytvořeny petrochemické, metalurgické, elektrotechnické a další průmyslové odvětví."
Tomu ovšem odporuje fakt, že ekonomika Libye byla z 76% tvořena těžbou ropy a ta činila 98% exportu země.
Nebudu to studovat celé, je to jednoznačně propagandistický text, patrně někoho, jehož rodina na tom byla dobře (proč asi, že?).
Brežněvovi vnuci by si taky mohli stěžovat.
Skrýt celý příspěvekTechnik: "Jedna ze zpovědi Libyjce, když budete hledat najdete jich spoustu."
"Rád bych se v krátkosti představil. Jmenuji se Ammar a narodil jsem se v půlmilionovém městě zvané ...
Zobrazit celý příspěvekTechnik: "Jedna ze zpovědi Libyjce, když budete hledat najdete jich spoustu."
"Rád bych se v krátkosti představil. Jmenuji se Ammar a narodil jsem se v půlmilionovém městě zvané Brno, které leží na jihu České republiky - republiky, která je srdcem celé Evropy. Můj otec je Libyjec a matka Češka. Narodil jsem se 14.dubna 1986, v den, kdy USA bombardovala poprvé Libyi. Kvůli tomuto konfliktu otec odcestoval a já tak vyrůstal s matkou. Mého otce jsem pak viděl naposled v roce 1989 - 17.listopadu - tedy v den revoluce v České republice. Po té už jsem ho nikdy neviděl."
Zdroj: https://otman.blog.idnes.cz/bl...
Skrýt celý příspěvekhttps://ac24.cz/-/zpravy-ze-sv...
Musí to být hrozně těžký zjistit jaká je pravda co ?https://ac24.cz/-/zpravy-ze-sv...
Musí to být hrozně těžký zjistit jaká je pravda co ?Jirosi hlavně že vytrhávat věty z kontextu? Proč si neuvedl že e dodnes ve spojeni s rodinou v Libyi. Vás dva nemá cenu přesvědčovat žijte si ve své představe.
Jirosi hlavně že vytrhávat věty z kontextu? Proč si neuvedl že e dodnes ve spojeni s rodinou v Libyi. Vás dva nemá cenu přesvědčovat žijte si ve své představe.
Já si to měl přečíst pozorněji: "Narodil jsem se 14.dubna 1986, v den, kdy USA bombardovala poprvé Libyi. Kvůli tomuto konfliktu otec odcestoval a já tak vyrůstal s matkou. Mého ...
Zobrazit celý příspěvekJá si to měl přečíst pozorněji: "Narodil jsem se 14.dubna 1986, v den, kdy USA bombardovala poprvé Libyi. Kvůli tomuto konfliktu otec odcestoval a já tak vyrůstal s matkou. Mého otce jsem pak viděl naposled v roce 1989 - 17.listopadu - tedy v den revoluce v České republice. Po té už jsem ho nikdy neviděl. Můj nevlastní otec Milan byl u armády stejně jako můj biologický otec."
Tedy - jeho biologický otec byl v roce 1986 profesí vojákem Kaddáfího armády, pravděpodobně důstojníkem vyslaným do ČSSR na vojenskou školu (když byl v Brně).
No to pak ty jeho stesky po rajských poměrech za Kaddáfího dávají smysl.
Skrýt celý příspěvek
GE: Cena jídla byla důvod, ale jeho příčinou nebyla EU!
Technik: Konspirací je spousta, realita je krapet jiná. Přesuny levného jídla, a nerealistických cen vedli k masivnímu ...
Zobrazit celý příspěvekGE: Cena jídla byla důvod, ale jeho příčinou nebyla EU!
Technik: Konspirací je spousta, realita je krapet jiná. Přesuny levného jídla, a nerealistických cen vedli k masivnímu růstu populace. Když měli začít platit tržní cenu, tak to skončilo jak to skončilo. To samé jede dnes v Ekvádoru.. Asi zase USA...
https://ct24.ceskatelevize.cz/...
A historické okénko.
"6. 8. 2010 OECD: Ceny obilí kvůli ruské neúrodě sice prudce rostou, ale není důvod k panice"
První protesty začaly v prosinci 2010 v Tunisku...
https://byznys.ihned.cz/c1-455...
Protesty tedy začali přesně 4. měsíce po tom co se napsalo, že bude problém z jídlem.
Začali tam, kde je nutné potraviny dováže, ale když není co kupovat. Co je na tom divného?
Skrýt celý příspěvekale neboj se, PSYOPS centrála pro "Blízký východ a severní Afriku" v Bondsteelu jela naplno, na sociálních sítích to vřelo, prachy tekly proudem těm správným organizacím....
ale neboj se, PSYOPS centrála pro "Blízký východ a severní Afriku" v Bondsteelu jela naplno, na sociálních sítích to vřelo, prachy tekly proudem těm správným organizacím....
Kdybys napsal, že EU a její biopolitika nebyla jedinou příčinou, souhlasil bych. Ale nelze napsat, že tou příčinou nebyla. EU totiž spoustu biopaliv dovážela a to ovlivnilo ...
Zobrazit celý příspěvekKdybys napsal, že EU a její biopolitika nebyla jedinou příčinou, souhlasil bych. Ale nelze napsat, že tou příčinou nebyla. EU totiž spoustu biopaliv dovážela a to ovlivnilo zemědělství na celém světě. Například produkce palmového oleje stoupla 3x (a ne, není to kvůli smaženým hranolkám v McDonalds, je to kvůli výrobě bionafty). Že není hlavním důvodem pro výrobu palmového oleje jídlo je jasné už z toho, že v USA se spotřebují jen 2% produkce. Navíc byla řada plodin vhodných k jídlu vykupována k výrobě biopaliv. Protože tato výroba byla dotována, mohli výrobci paliv nakupovat plodiny za vyšší ceny, než kolik platili producenti potravin - to opět zvyšovalo cenu. To je případ kukuřice a sóji.
Ano, byly i další významné vlivy. Růst populace, objektivně špatná ekonomická politika daných zemí. Ale EU si svou biopolitikou (+ naivním tlakem na všeobecné volby) významně přisadila.
Skrýt celý příspěvekPokud by skokový nárůst produkce mezi lety 2009-2010, tak to dolož.
Protože, pokud nebyl. Pak nemohl být příčinou skokového růstu cen.
"Rychlé zdražování potravin před dvěma ...
Zobrazit celý příspěvekPokud by skokový nárůst produkce mezi lety 2009-2010, tak to dolož.
Protože, pokud nebyl. Pak nemohl být příčinou skokového růstu cen.
"Rychlé zdražování potravin před dvěma lety má podle OECD příčiny jinde. Tehdy šlo prý hlavně o spekulace a otřesy na komoditních trzích. Růst cen v letech 2007 a 2008 vyvolal v některých zemích nepokoje, protože pro řadu chudých lidí byly potraviny mnohem hůře dostupné."
Je to z toho odkazu co sem poslal. To je to co popisuje Danny.
Jenže v roce 2010, to byla neúroda pšenice v Rusku. Ta právě měla jít do zemí severní Afriky.
Tvoje teorie je mimo, protože pak těžko na začátku roku 2010 byla skoro zadarmo, zatím co na od poloviny letí vzhůru. Jak je to možné, když by jí měl být díky biopalivům stále nedostatek?
https://www.kurzy.cz/komodity/...
Tady máš graf kolik se vyrobilo palmového oleje a k čemu se používá. Opět průměrný nárůst v požadovaném období.
https://www.kverulant.org/uplo...
Skrýt celý příspěvekJirosi - vždyť jsem tady ta data uváděl. Skokový růst cen pšenice přišel po roce 2004 - dotování biopaliv v EU začalo směrnicí z roku 2003.
Cena pšenice v roce 2002 - 140 USD za ...
Zobrazit celý příspěvekJirosi - vždyť jsem tady ta data uváděl. Skokový růst cen pšenice přišel po roce 2004 - dotování biopaliv v EU začalo směrnicí z roku 2003.
Cena pšenice v roce 2002 - 140 USD za tunu (plus mínus)
Cena pšenice v roce 2008 (maximální) - 440 USD za tunu
https://www.indexmundi.com/com...
Toto se odehrálo dva roky před tebou udávanou neúrodou v Rusku.
Úplně stejný průběh měla cena palmového oleje:
https://www.indexmundi.com/com...
A kukuřice:
https://www.indexmundi.com/com...
Nedá se přehlédnout stejně prudký pokles cen poté, co EU biopaliva 1. generace podporovat přestala.
To, že v průběhu roku ceny kolísají je normální. Důležitý je celkový trend.
Skrýt celý příspěvekTeď se zkuste na svých grafech podívat do rozdílu roku 2002-2010, před růstem z neúrody 2011.
Pšenice 120-157-348
Kukuřice 90-152-319
P. olej 400-800-1290
Ale tohle nezahrnuje ...
Zobrazit celý příspěvekTeď se zkuste na svých grafech podívat do rozdílu roku 2002-2010, před růstem z neúrody 2011.
Pšenice 120-157-348
Kukuřice 90-152-319
P. olej 400-800-1290
Ale tohle nezahrnuje celý problém. Neúroda byla v Rusku, které exportovalo produkci do arabských zemí. Další otázkou jak moc tržní cenu platily, ale ve chvíli kdy Rusko nic nevyváželo, ji začít platit museli.
Skrýt celý příspěvekJirosi - až do roku 2006 byla produkce obilí v Rusku stejná nebo nižší než v roce 2010.
https://www.indexmundi.com/agr...
Ruské ...
Zobrazit celý příspěvekJirosi - až do roku 2006 byla produkce obilí v Rusku stejná nebo nižší než v roce 2010.
https://www.indexmundi.com/agr...
Ruské obilí to fakt nebylo, co vyvolalo revoluci v arabském světě.
Skrýt celý příspěvekGE: Možná jste přehlédl větu o tom malém rozdílu mezi roky 2006, a 2010.
"Rusko se nyní potýká s abnormálním suchem a rozsáhlými požáry, kvůli čemuž zastavilo vývoz přesnice."
Z ...
Zobrazit celý příspěvekGE: Možná jste přehlédl větu o tom malém rozdílu mezi roky 2006, a 2010.
"Rusko se nyní potýká s abnormálním suchem a rozsáhlými požáry, kvůli čemuž zastavilo vývoz přesnice."
Z pohledu světa byla exportní produkce 0.
Skrýt celý příspěvekJirosi - jenomže Rusko není jediný producent nebo exportér obilí. Pokles exportu z Ruska (nebylo to na nulu, ale pokles byl velký) byl jedním z vlivů. Obilí lze dovézt odjinud - ...
Zobrazit celý příspěvekJirosi - jenomže Rusko není jediný producent nebo exportér obilí. Pokles exportu z Ruska (nebylo to na nulu, ale pokles byl velký) byl jedním z vlivů. Obilí lze dovézt odjinud - ale všude bylo drahé.
Skrýt celý příspěvekRusko zakázalo vývoz, ne že ho omezila. Takže opravdu 0.
Ano, můžete ho koupit jinde. Ale pokud máte dlouhodobý kontrakt, platíte třeba 50% tržní ceny. Pokud však váš dodavatel ...
Zobrazit celý příspěvekRusko zakázalo vývoz, ne že ho omezila. Takže opravdu 0.
Ano, můžete ho koupit jinde. Ale pokud máte dlouhodobý kontrakt, platíte třeba 50% tržní ceny. Pokud však váš dodavatel nedodá, musíte jít na trh. Tam už je ale cena trojnásobek tržní, tak máte problém. Ten se pojmenoval Arabské jaro.
Skrýt celý příspěvek
GE: Podpora biopaliv sice vede k setrvalému růstu cen potravinových komodit. Ale nemá nic společného s příčinou skokového a několikanásobného růstu cen potravinových komodit před ...
Zobrazit celý příspěvekGE: Podpora biopaliv sice vede k setrvalému růstu cen potravinových komodit. Ale nemá nic společného s příčinou skokového a několikanásobného růstu cen potravinových komodit před "arabským jarem". Mnohem významnější roli hrál propad hodnot akcií a výnosů z ostatních cenných papírů a přebytku volných peněz na trhu. Zároveň utrpěly značnou ránu na důvěryhodnosti i nemovitosti, coby záruka bezpečného úložiště a část spekulantů objevila jako zajímavou variantu potravinové futures. Změna základní vstupní suroviny se v bohatém světě na ceně plněné bagety projevuje minimálně, ale v chudých zemích, kde rýže, kukuřice atd... tvoří koncový produkt pro spotřebitele, byl dopad drtivý.
Vliv politiky USA a částečně EU je možno dosledovat do 90. let, kdy byly africké země intenzivně povzbuzovány k liberalizaci komoditních trhů a odbourání protekcionistických opatření, jako regulace cen chleba atd... Jedním z propagátorů byl např. Bill Clinton.
Skrýt celý příspěvekTen skokový vliv je tam zřejmý.
Ten skokový vliv je tam zřejmý.
To mělo jako začít předtím, než zdražily potraviny?
Je snad normální, že lidé nejdřív reptají, nadávají, a teprve když jim dojde trpělivost, vyrazí do ulic.To mělo jako začít předtím, než zdražily potraviny?
Je snad normální, že lidé nejdřív reptají, nadávají, a teprve když jim dojde trpělivost, vyrazí do ulic.GE: To bude ta návaznost. Oni kupovali pšenici z Ruska. Vy se bavíte o světových cenách(2002-2008). Ale neúroda v roce 2010 byla v Rusku. Na ni navazuje arabské jaro o 4 měsíce ...
Zobrazit celý příspěvekGE: To bude ta návaznost. Oni kupovali pšenici z Ruska. Vy se bavíte o světových cenách(2002-2008). Ale neúroda v roce 2010 byla v Rusku. Na ni navazuje arabské jaro o 4 měsíce později. Ceny byli jak vám dokazuji na příspěvku výše naprosto v normě roku 2002+ inflace.
Skrýt celý příspěvekJirosi - ne, ceny nebyly v normě roku 2002. Když vezmu tvé tvrzení, že arabský svět dovážel pšenici převážně z Ruska, pak zákaz vývozu přišel v srpnu. A to stála pšenice 250 USD za ...
Zobrazit celý příspěvekJirosi - ne, ceny nebyly v normě roku 2002. Když vezmu tvé tvrzení, že arabský svět dovážel pšenici převážně z Ruska, pak zákaz vývozu přišel v srpnu. A to stála pšenice 250 USD za tunu. V prosinci už 306 USD za tunu (tady se mohlo projevit to embargo na vývoz ruské pšenice).
V roce 2002 stála 120 USD za tunu.
Vysoké ceny pšenice se na stejné úrovni udržely až do roku 2014.
Tedy, je možné, že zákaz exportu ruské pšenice byla poslední kapka. Ale na malér bylo zaděláno už předtím.
Skrýt celý příspěvek
Pokud jde o Írán situace je asi taková:
Většina Íránců si nepřeje žádný konvenční konflikt, zahraniční intervenci a už vůbec ne občanskou válku. Velká část Íránců jsou velcí ...
Zobrazit celý příspěvekPokud jde o Írán situace je asi taková:
Většina Íránců si nepřeje žádný konvenční konflikt, zahraniční intervenci a už vůbec ne občanskou válku. Velká část Íránců jsou velcí patrioti a z historické zkušenosti nesou jakékoliv vměšování citlivě. V zahraničí existuje řada íránských opozičních skupin (sekularistických, pro-šáhovských, ultralevicových atd.), z nichž ty nejsilnější mají mj. podporu amerických republikánů. To jsou možní spojenci D.Trumpa. Avšak tyto skupiny mají v samotném Íránu jen malou podporu.
Skrýt celý příspěvek
USA nemají již moc důvodů angažovat se na Středním a Blízkém východě. Chybnou politiku dělají od vymyšlených důvodů pro válku v Iráku. To, že Trump nechce cpát americké peníze do ...
Zobrazit celý příspěvekUSA nemají již moc důvodů angažovat se na Středním a Blízkém východě. Chybnou politiku dělají od vymyšlených důvodů pro válku v Iráku. To, že Trump nechce cpát americké peníze do bezedné díry se nedivím, doma se jim za posledních 25let nakupilo tolik problémů a k tomu jim roste raketově Čína jako rival. Z EU se mezitím stal zpohodlnělý a lenivý spolek , řešící si jen marginálie a pitomosti, zatímco svět se stal mnohem nebezpečnějším a nepředvídatelným oproti dobám studené války. Ono je to vidět i na zdejším fóru, kde je universálním bubákem na všechno Rusko a Putin.
Skrýt celý příspěvekVálka v Perském zálivu začala v roce 1990. První fáze skončila jen příměřím. Důvodem k invazi do Iráku bylo porušování podmínek tohoto příměří. Jenomže jelikož to byla akce OSN, ...
Zobrazit celý příspěvekVálka v Perském zálivu začala v roce 1990. První fáze skončila jen příměřím. Důvodem k invazi do Iráku bylo porušování podmínek tohoto příměří. Jenomže jelikož to byla akce OSN, narážely USA a jejich spojenci na fakt, že někteří členové původní koalice, například Rusko a Sýrie, svržení Hussaina odmítaly a tak to USA odůvodnily ZHN - ty sice Irák vlastnil, ale ne v množství a formě, kterou by mohl efektivně využít. Ovšem sám Hussain jimi tehdy vyhrožoval. Tvrdil, že je dokáže nasadit během 45 minut.
Skrýt celý příspěvekV roce 1990 zaplatil Kuvajt společnosti Hill a Knowlton 10 mil.USD za kampaň,která měla Iráčany a Husajna vylíčit jako krvelačné barbary a připravit veřejnost na vojenský ...
Zobrazit celý příspěvekV roce 1990 zaplatil Kuvajt společnosti Hill a Knowlton 10 mil.USD za kampaň,která měla Iráčany a Husajna vylíčit jako krvelačné barbary a připravit veřejnost na vojenský zásah.Později byla společnost obviněna z šíření nepravdivých informací.
Následovala operace Desert Fox založená na nejednoznačných údajích od člena UNSCOM R.Butlera.Za účasti pouze USA a VB,řada spojenců s operací nesouhlasila.
A nakonec r.2003 opět nepodložené informace a protesty u spojenců z první války Francie,Německo dále např. Pákistán,Čína,Chile.Min.obrany D.Rumsfeld navrhoval útok na Irák společně s útokem na Afganistán již v r. 2001 po událostech 11.9. a snažil se doložit spojení mezi Husajnem a bin Ládinem,které ovšem neexistovalo.
Skrýt celý příspěvekJedna věc, je mít legální záminku. Druhá získat pro válku podporu veřejnosti.
Myslíte, že někdo v Rusku bude žalovat vládu za šíření pomluv, a stav na Ukrajině...Jedna věc, je mít legální záminku. Druhá získat pro válku podporu veřejnosti.
Myslíte, že někdo v Rusku bude žalovat vládu za šíření pomluv, a stav na Ukrajině...Tesil: Rusové kus Ukrajin anektovali. Neměli dost vojenských sil pro anexi celého státu. Vzniklé útvary expandovali do dalších území Ukrajiny.
Záminka ti umožňuje vojensky ...
Zobrazit celý příspěvekTesil: Rusové kus Ukrajin anektovali. Neměli dost vojenských sil pro anexi celého státu. Vzniklé útvary expandovali do dalších území Ukrajiny.
Záminka ti umožňuje vojensky zasáhnout. Můžeš si ji vytvořit, to je případ Ruska a Ukrajiny. Nebo ti ji může daný stát poskytnout, což je případ Iráku. V první válce to byla invaze do cizího státu. Ve druhém neplnění podmínek příměří.
Skrýt celý příspěvektahle holčina se mi nikdy neomrzí, good job "Nayirah" al-Ṣabaḥ:
https://www.youtube.com/watch?...
https://en.wikipedia.org/wiki/...tahle holčina se mi nikdy neomrzí, good job "Nayirah" al-Ṣabaḥ:
https://www.youtube.com/watch?...
https://en.wikipedia.org/wiki/...Jirosi
V tom případě záminku poskytl i Kuvajt.Podle Iráku nedodržoval těžební kvóty stanovené org. OPEC.Tím způsobil Iráku miliardové ztráty a dále šikmými vrty údajně odebíral ...
Zobrazit celý příspěvekJirosi
V tom případě záminku poskytl i Kuvajt.Podle Iráku nedodržoval těžební kvóty stanovené org. OPEC.Tím způsobil Iráku miliardové ztráty a dále šikmými vrty údajně odebíral ropu z území Iráku.
Skrýt celý příspěvekTesil: To si je opět záminka co Irák potřeboval k tomu, aby mohl napadnout souseda.
OPEC je dobrovolná organizace! Rusko také porušovalo kvóty OPEC, bude válka?Tesil: To si je opět záminka co Irák potřeboval k tomu, aby mohl napadnout souseda.
OPEC je dobrovolná organizace! Rusko také porušovalo kvóty OPEC, bude válka?Tesil, ropa je kapalina s pokud je ložisko na území víe států, žádné hranice ropě nezabrání, aby netekla z území jednoho do území druhého. Žádný šikmý vrt není zapotřebí. Nehledě ...
Zobrazit celý příspěvekTesil, ropa je kapalina s pokud je ložisko na území víe států, žádné hranice ropě nezabrání, aby netekla z území jednoho do území druhého. Žádný šikmý vrt není zapotřebí. Nehledě na fakt, že ty vrty zas nejsou tak hluboké - schválně, jak hlukové si myslíš, že jsou?
Podobné báchorky o čerpání ropy přes hranice se tradují i u nás (na hranici Moravy a Rakouska).
Skrýt celý příspěvekGlobeElement
Tak to si zaslouží potlesk,nepoužil jsi výraz demagogie.Za ti dávám velké plus.
Pokud bys četl tuto část diskuse,kde JIROSI tvrdí,že k vojenskému zásahu postačuje ...
Zobrazit celý příspěvekGlobeElement
Tak to si zaslouží potlesk,nepoužil jsi výraz demagogie.Za ti dávám velké plus.
Pokud bys četl tuto část diskuse,kde JIROSI tvrdí,že k vojenskému zásahu postačuje záminka bylo by ti vše jasné.
Zprávy o ZHN byly taky báchorky.
Skrýt celý příspěvekZprávy o ZHN báchorkami nebyly, i když byly zveličené. Opomíjíš fakt, že Hussain ZHN použil v Halabdže a že jejich použitím vyhrožoval i po první válce v zálivu. A jelikož ...
Zobrazit celý příspěvekZprávy o ZHN báchorkami nebyly, i když byly zveličené. Opomíjíš fakt, že Hussain ZHN použil v Halabdže a že jejich použitím vyhrožoval i po první válce v zálivu. A jelikož vypověděl inspektory OSN, nebylo jak reálný stav zásob ZHN ověřit.
Skutečným důvodem pro Invazi do Iráku bylo samozřejmě ukončení války. To příměří - nepříměří bylo dlouhodobě neudržitelné. Formálním důvodem pak bylo nedodržování podmínek příměří ze strany Hussaina - vypovězení inspektorů OSN, střílení po letounech koalice. Mediálním důvodem (zkratkovitým, ale tak média pracují) byly ZHN.
Skrýt celý příspěvek
Ale USA zradily své Kurdy, to je vzkaz všem dalším spojencům. A myslím, že toto se USA bude rozkecávat dost blbě a dost dluho! A že to nakonec odskáče celý Blízký východ je ...
Zobrazit celý příspěvekAle USA zradily své Kurdy, to je vzkaz všem dalším spojencům. A myslím, že toto se USA bude rozkecávat dost blbě a dost dluho! A že to nakonec odskáče celý Blízký východ je fakt, ale mi priozitně vadí ta vojenská zrada.
Skrýt celý příspěvek"Z EU se mezitím stal zpohodlnělý a lenivý spolek ,"
Spolek EU je pomalí, protože jsou jeho členy státy co všechno brzdí... V těch státech se to ještě vydává za úspěch proti zlému ...
Zobrazit celý příspěvek"Z EU se mezitím stal zpohodlnělý a lenivý spolek ,"
Spolek EU je pomalí, protože jsou jeho členy státy co všechno brzdí... V těch státech se to ještě vydává za úspěch proti zlému Bruselu.
Bohužel EU, je stále ekonomickým celkem. Takže, ty podle vás pitomosti co řeší jsou ekonomické standarty, a problémy. Aby mohla řešit globální věci, případně politiku. Musela by projít transformací do federace....
Skrýt celý příspěvekAni nevíte jak jste svojí pravopisnou chybou vystihl EU, ona skutečně řeší ekonomické standarty a nikoliv standardy. Právě utápěním se v margináliích a hloupostech, nedodržováním ...
Zobrazit celý příspěvekAni nevíte jak jste svojí pravopisnou chybou vystihl EU, ona skutečně řeší ekonomické standarty a nikoliv standardy. Právě utápěním se v margináliích a hloupostech, nedodržováním vlastních pravidel ,u některých států s tolerovaním a jinde vyhrožováním. Nesmyslnou byrokracii, neschopností prodat to dobré co takovéto společenství představuje. To jí destruuje zevnitř a potřeba nějaké federalizace je jen nebezpečná chiméra, která by se mohla hodně špatně zvrtnout, pokud by se ji pokusil někdo uskutečnit.
Skrýt celý příspěvekJe zvláštní, že zrovna na těch hloupostech se dokáží státy snáze dohodnout.
Případně cítí potřebu si vzájemně stanovit ty pravidla. Ale chápu, že pro vás jsou to hlouposti.
EU ...
Zobrazit celý příspěvekJe zvláštní, že zrovna na těch hloupostech se dokáží státy snáze dohodnout.
Případně cítí potřebu si vzájemně stanovit ty pravidla. Ale chápu, že pro vás jsou to hlouposti.
EU nerozkládá sama sebe. EU rozkládají národní politici, co svoje chyby v zákonech schválených v národních parlamentech vydávají za chyby EU.
Každé jednání v Bruselu je to samé. Sice sedí u stolu zvedají ruku, pak to doma při implementaci nesmyslně opíšou. Ale to je chyba EU...
Skrýt celý příspěvek
Takže my, Europania mame robit poriadok na Blizkom vychode a mlady muži z Blizkeho vychodu budu robit "poriadok" v Europskych metropolach. Tudle!
Treba prijat unijnu novu a ...
Zobrazit celý příspěvekTakže my, Europania mame robit poriadok na Blizkom vychode a mlady muži z Blizkeho vychodu budu robit "poriadok" v Europskych metropolach. Tudle!
Treba prijat unijnu novu a racionalnu konvenciu o ekonomickych migrantoch. Utečencov na hraniciach a aj tych čo nemaju pravo na v Europe žit, pekne krasne odviest na nejaky šikovny ostrov s utečeneckou samospravou. Pod dohladom unijnych ozbrojencov ich na ostrov lode vysadia a tam si môžu za vlastne prostriedky počkat na lode, ktre si zaplatia a ktore ich vratia domov.
Je potrebne aby si aj Arabi, Kurdi, Peršania aj Afganci našli spôsob mieroveho a progresívneho života, ktory sa da žit v ich vlastnych krajinach. A o ludoch z Afriky to plati tiež. A nie že svoje zlozvyky a zaostalost budu pestovat za naše peniaze v našich mestach.
Skrýt celý příspěvekPo tom, co Evropske staty predvedly v Kosovu a Libyi, je mozna lepsi, ze se uz nikde neangazujeme...ten upadek je obrovsky, kdyz 500 milionova EU s HDP 16 bilionu EUR hleda zaruky ...
Zobrazit celý příspěvekPo tom, co Evropske staty predvedly v Kosovu a Libyi, je mozna lepsi, ze se uz nikde neangazujeme...ten upadek je obrovsky, kdyz 500 milionova EU s HDP 16 bilionu EUR hleda zaruky bezpecnosti pred 140ti milionovym Ruskem s desetinovym (!!!) HDP.
To co predvedli Amici je svinarna a vsem bych to ukazoval, az nekdo bude tvrdit, ze nepotrebujeme armadu...Kdo ma armadu, tak si dela co chce, mezinarodni pravo je opravdu jen pro nejake naiviky a pouziva se jen proti tridnim nepratelum :)
BTW: Cetl jsem, ze Assad (s Rusy) nabidli Kurdum nejakou verzi autonomie na uzemi Syrie, ale ti udajne odmitli (coz ted vypada jako docela chyba). Nema nekdo o tom vice podrobnosti?
Skrýt celý příspěvekTo neudělalo USA, ale jeho skvělí prezident pistolník "Trump".
Vítáme vás do reality jednoduchých řešení. Ale pokud vám vadí tenhle přístup ke Kurdům, proč považujete stejný ...
Zobrazit celý příspěvekTo neudělalo USA, ale jeho skvělí prezident pistolník "Trump".
Vítáme vás do reality jednoduchých řešení. Ale pokud vám vadí tenhle přístup ke Kurdům, proč považujete stejný přístup v Kosovou za chybu?
Skrýt celý příspěvek
Obávám se, že autor zaměňuje své osobní sympatie za realitu.
Politika USA na blízkém východě byla za Obamy naivní až tragická. Smlouva s Iránem byla na dobu určitou a ve ...
Zobrazit celý příspěvekObávám se, že autor zaměňuje své osobní sympatie za realitu.
Politika USA na blízkém východě byla za Obamy naivní až tragická. Smlouva s Iránem byla na dobu určitou a ve skutečnosti Irán vůbec v ničem neomezovala (to, co podle smlouvy nesměl, v danou chvíli neuměl nebo nepotřeboval), zato mu umožnila přísun peněz, které okamžitě použil pro pronikání svého vlivu do dalších zemí. Trump smlouvu vypověděl, protože byla špatná, ne proto, že by ji Irán nedodržoval.
Kurdové vůbec nejsou jednotnou masou. Rychlý pád vyhlášené nezávislosti nebyl způsobem nějakou americkou proradností, ale tím, že kurdské jednotky v Mosulu podporovaly opozici a ne tehdejšího kurdského "prezidenta". Kdyby vznikl nezávislý Kurdistán, do týdně by se začal topit v krvi občanské války.
Navíc PKK jsou otevřeně komunističtí a jejich případný stát by byl socialistickou diktaturou, USA nemají naprosto žádný zájem, aby něco takového vzniklo. A, upřímně - ani Evropa nemůže mít zájem, aby na blízkém východě vznikla další komunistická diktatura, navíc silně nacionalistická. Už jsme si jeden národní socialismus vyzkoušeli, vznik dalšího by byl tragédií pro další kus světa.
A že se Turecko snaží vyšoupnout syrské uprchlíky do Sýrie - ty samé uprchlíky, které v EU nechceme - no to se snad není čemu divit.
Skrýt celý příspěvek- Minimálně od poloviny min. století je na blízkém východě bordel permanentně - bez ohledu na prezidenta USA
- Trump má jako své krédo, že bude nepředvídatelný (a říkat něco ...
Zobrazit celý příspěvek- Minimálně od poloviny min. století je na blízkém východě bordel permanentně - bez ohledu na prezidenta USA
- Trump má jako své krédo, že bude nepředvídatelný (a říkat něco jiného než dělá )
- Současná situace Jemen/Syrie atd. nijak nemění rovnováhu v oblasti a pouze přináší peníze za zbraně USA- pro Trumpa OK, ropu už nepotřebuje, naopak mírný růst ceny je pro něj OK
- naopak situace spíše zatěžuje Iran náklady na zahraniční akce
- přístup Iranu tam či onam posuzuje Trump z pohledu Izraele ne z pohledu Evropy
- dohoda s Iránem byla špatná - příliš koncentrovaná na atomovou bombu, zbytek bez dostatečné kontroly
- Z pohledu evropského chrápání je politika USA špatná - Trump je ale prezident USA = hájí zájmy USA, ne Evropy
- čím více bude situace eskalovat "tím lépe" - zvýší se tlak na Evropu a to je jedíná cesta jak se zbavit současných šašků ve vedení
- Kurdové na vlastní stát nemají a měli by upřít síly na step by step zlepšování situace pro svou menšinu v Sýrii, Iráku a Turecku
Skrýt celý příspěvekJedna věc je Trumpova strategie (ať už je jakákoliv), ale úplně něco jiného je evropská pasivita. Za většinu těchto trablů si můžeme sami (my Evropani). Hrát dobrovolně druhé-třetí ...
Zobrazit celý příspěvekJedna věc je Trumpova strategie (ať už je jakákoliv), ale úplně něco jiného je evropská pasivita. Za většinu těchto trablů si můžeme sami (my Evropani). Hrát dobrovolně druhé-třetí housle v globálním světě se zkrátka nevyplácí. Takže vinit můžeme především sami sebe.
No nic, dáme na to pár sumitů, vydáme ranec prohlášení a pak to zase necháme plynout samovolně a bez nás....
Skrýt celý příspěvekMyslím si, že od toho jsou politici, aby vymysleli co s tím. My tu nejsme odborníci. Jde o práce pro celý tým. Pasivita Evropy je prostě fakt.
Myslím si, že od toho jsou politici, aby vymysleli co s tím. My tu nejsme odborníci. Jde o práce pro celý tým. Pasivita Evropy je prostě fakt.
Minimálne to blízkemu východu europa dlhuje, ale obávam sa že na to v europe nemáme "gule". Kto z európskych štátnikov si dovolí dupnut na Iran či Turecko?
Minimálne to blízkemu východu europa dlhuje, ale obávam sa že na to v europe nemáme "gule". Kto z európskych štátnikov si dovolí dupnut na Iran či Turecko?
O čem to mluvíš?
Kdo by z Evropských státníků by měl začít vojensky řešit problémy na blízkém východě?O čem to mluvíš?
Kdo by z Evropských státníků by měl začít vojensky řešit problémy na blízkém východě?Asi mas medzeri v historii co? No nic naznacim Ti zvysok dostuduj sam, citat snad dokazes. Skus si zistit kto nakresil hranice umelych statov na blizkom vychode ;) USA to neboli. A ...
Zobrazit celý příspěvekAsi mas medzeri v historii co? No nic naznacim Ti zvysok dostuduj sam, citat snad dokazes. Skus si zistit kto nakresil hranice umelych statov na blizkom vychode ;) USA to neboli. A ano zial v europe nemame nikoho kto by sa Turkom vzoprel to je fakt.
Skrýt celý příspěvekA preco hned vojenske riesenie? Ved uplne by postacil jednomyselny diplomaticky a ekonomicky tlak. Ale ti nejde kedze v europe su zaskodnicke krysy ktore maju k diktaturam a ...
Zobrazit celý příspěvekA preco hned vojenske riesenie? Ved uplne by postacil jednomyselny diplomaticky a ekonomicky tlak. Ale ti nejde kedze v europe su zaskodnicke krysy ktore maju k diktaturam a autokraciam blizky vztah.
Skrýt celý příspěvek
Za Americké chyby zaplatíme v Evropě všichni.
Kdybych byl Americký prezident a měl v plánu zničit vliv USA ve světě tak bych dělal přesně to co dělá Trump. Zradit spojence, ...
Zobrazit celý příspěvekZa Americké chyby zaplatíme v Evropě všichni.
Kdybych byl Americký prezident a měl v plánu zničit vliv USA ve světě tak bych dělal přesně to co dělá Trump. Zradit spojence, zrušit mezinárodní dohody bez důvodu, vyhlásit obchodní válku Číně a EU. Co více si mohou diktátoři ve světě přát. Než neschopného Amerického prezidenta, který je na prodej. Bohužel za spoustu těchto chyb zaplatíme my v Evropě.
Trump se chová jako někteří chlapi v moji hospodě. Na všechno má silný názor, ale do hloubky nerozumí ničemu.
Skrýt celý příspěvek