NÁZOR: Úlevy - modla mnoha profesionálních vojáků

Armádní výcvik
Foto: Perfektní fyzická kondice je pro vojáka nutností; ilustrační foto / Autor

Dnes otevřeme další z mnoha kontroverzních témat naší profesionální armády. Jsou to úlevy a zdravotní klasifikace. Hned na začátku se přiznám, že to bude článek jednostranně zaměřený, protože jsem proti vojákům, kteří se ohánějí jakoukoli sníženou schopností bojeschopnosti.

Snížená zdravotní klasifikace

Tak teď už jsem zaslechl několik jadrných slov na svou adresu. Tedy především od těch, kterých se to bytostně dotýká. Takže se uklidníme a pojďme se na to podívat z toho praktického hlediska.

Začal bych sníženou zdravotní klasifikací. Ta je v podstatě poplatná jen ozbrojeným složkám. Než jsem vstoupil do armády, přiznávám, že v požehnaném věku, tak jsem více jak dvacet let působil v civilním sektoru. Pracoval jsem na straně zaměstnance, tak i zaměstnavatele. Ale nikdy jsem se nesetkal s jevem "snížená zdravotní klasifikace" a z toho plynoucí úlevy v zaměstnání.

Netvrdím, že v civilu nepracují nějak nemocní lidé, ale to, co je vidět v armádě, to mi připadá dost, jak to říci...divné. Proč divné? Protože armáda by měla být, a každý její příslušník logicky také, BOJESCHOPNÁ. Jak si tedy má člověk představit obtloustlého vojáka, jako bojeschopného, když ho nevidí na polním výcviku, na tělocviku, s tím, že on má přece "céčko".

Je čas vysvětlení. Zdravotní klasifikace "A", "B", "C". Nejsem doktor, takže jen velmi zevrubně. "A" - můžete a děláte vše, "B" - můžete a děláte většinu, "C" - nemusíte dělat skoro nic.

Pro armádu jsou platná většinou "A" a "C". Přičemž, co znamená "C"? Stal se vám úraz, nebo vaše srdce není v dobrém stavu, nebo trpíte nějakou jinou nemocí, která vám znemožňuje být zdravým. Jdete na přezkum do vojenské nemocnice, a tam vám doktoři sníží zdravotní klasifikaci na "C".

Od této chvíle máte v podstatě automaticky nárok na úlevy v zaměstnání. Malinko odbočím. Existují lidé i v armádě, kteří mají sníženou klasifikaci, a přesto se stále snaží být dobrým vojákem. Klobouk dolů před nimi. Ale většina využije systém.

Umět v tom chodit

Tedy mám "C" z důvodů operace ramene. Jdu k doktorovi a říkám: "Pane doktore, nemůžu nosit zbraň, protože mne bolí to rameno. Pane doktore, nemůžu na polní výcvik, protože je tam předpoklad, že budu nosit těžký batoh a právě tu zbraň. Pane doktore nemůžu na tělocvik, protože nemohu klikovat, shybovat a při běhu a pohybu ruky v ramenním kloubu cítím palčivou bolest, tudíž a právě proto potřebuji úlevy."

A pan doktor je napíše. Protože jeden voják chybějící v kolotoči není zase takové minus, a navíc, co kdyby si něco voják při výcviku udělal, třeba pracovní úraz po operaci, tak to armádu stojí, logicky, hodně peněz. A to není zrovna něco, o co by jakýkoli zaměstnavatel stál.

Dostali jsme se k tomu, jak získat úlevy ze zdravotní klasifikace. Ale pozor, milí čtenáři. To není ta libová vychytávka. Tou jsou úlevy u v podstatě zdravého člověka. Jak na to?

Jdete za doktorem a v lednu řeknete: "Pane doktore, hnul jsem si ze zády. Nechci jít na marodní, tak bych potřeboval pomoc." Doktor vám logicky pomůže. Prášky proti bolesti, opich zad a nebo jinak.

Ale vzhledem k tomu, že se můžete v práci zranit, je dobré dát vojákovi úlevy. Dva, tři, čtyři týdny. Bez, bez a bez... Je únor. A známé pane doktore, při běhu jsem špatně došlápl a mám hodně bolavý kotník. Takovému vojákovi je dobré dát úlevy. Dva, tři, čtyři týdny. Bez, bez a bez... Je březen.

Pane doktore na překážkové dráze jsem si otočil rameno. Nechci jít na marodní, protože nechci oslabit tým pro nadcházející cvičení, ale potřeboval bych úlevy. Dva, tři, čtyři týdny. Bez, bez a bez... No a milý voják se propracuje jedním rokem, dalším rokem a dalším a dalším a... , tu pohádku už ale znáte, že.

Bez postihu

Co je tedy výsledkem, říkáte si? Jaký je tedy mezi jednotlivými vojáky rozdíl? Jak jsou ohodnoceni ti, kteří nejsou bojeschopní. Jak jsou ohodnoceni ti, kteří jsou pravidelně před cvičeními, před tělesným přezkoušením, oloupeni o účast, díky úlevám?

Co napadne téměř každého Čecha? Správná odpověď. Žádný negativní výsledek neočekávejte.

Jaký je tedy modelový případ vojáka se sníženou klasifikací? Je vám 35 a více. Máte odslouženo více jak osm let. Máte středoškolské a vyšší vzdělání. Máte zkušenosti získané praxí a jste na praporčické, nebo velitelské funkci.

Samozřejmě je i mnoho poddůstojníků se sníženou klasifikací, ale ti nemají velkou šanci přežít dlouhodoběji v systému armády. Proč? Protože nedělají kancelářskou práci. Protože je na ně více vidět. Protože je nelogické takovému vojáku prodlužovat závazek, když není schopen plnit několik ze svých základních povinností. Tedy být fyzicky zdatný a bojeschopný. I když i zde se výjimky najdou.

Taková správná kancelářská persona však může vykazovat činnost papírového čerta. Může vykazovat činnost velitelskou, zodpovědnou. To, že není schopna uběhnout dva kilometry, aniž by dostala infarkt, nebo není schopna přežít dvacetikilometrový pochod s plnou polní a zbraní v kopcovitém terénu v nějakém čase, to už není takovým problémem. Takovému vojáku je možné prodloužit závazek.

Co říci závěrem. Profesionální voják by měl zůstat fyzicky zdatným a bojeschopným, ať je na jakékoli pozici či funkci. Nechce se mi věřit, že se v armádě, nebo i v civilním sektoru nenajde dost schopných lidí, kteří tyto základní povinnosti splňují a přitom jsou schopni zastávat funkce výkonných či jiných praporčíků, techniků rot atd.

Ale jak píši. Určitě i v tomto existují výjimky a rozhodně nechci házet všechny lidi do stejného pytle. Vždy bych byl zastáncem, aby byl každý jednotlivý takový voják posuzován individuálně, ale samozřejmě kriticky. Protože zatím stále nechápu, jak takoví lidé mohou tak pohodlně a dlouho přežít v armádě.

Nahlásit chybu v článku


Související články

Třetí strážní rota se poprvé setkala v úplné sestavě

Ve dnech 22. – 25. dubna se ve vojenském výcvikovém prostoru Libavá uskutečnilo první společné ...

Výběrové řízení 601. skupiny speciálních sil není procházka růžovou zahradou

Výběrové řízení, to je, oč tu běží. Speciální skupina Armády ČR? V České republice je to 601. ...

NÁZOR: Výroční přezkoušení z tělocviku, hodně nedoceněná část služby

Období pro mnohé vojáky z povolání dost nepopulární, je tady. Výroční přezkoušení z tělesné ...

42. mechanizovaný prapor cvičí s Pandury

Ve dnech 12.-23.5.2014 cvičili příslušníci 42. mechanizovaného praporu „Svatováclavského" ve ...

Zvýraznit příspěvky za posledních:
 • Gulf
  04:01 23.06.2014

  "Profesionální voják by měl zůstat fyzicky zdatným a bojeschopným" hmm..Bohužel je hledat v Čechách,..tohle nejsou jednotky Army Delta

  "Profesionální voják by měl zůstat fyzicky zdatným a bojeschopným" hmm..Bohužel je hledat v Čechách,..tohle nejsou jednotky Army Delta

 • hoodoo
  19:39 09.06.2014

  plně souhlasím. jediné kdy bych pochopil céčko je po úraze / operaci apod. ale jen na určitý čas. když se holt voják neuzdraví, nazdar...

  plně souhlasím. jediné kdy bych pochopil céčko je po úraze / operaci apod. ale jen na určitý čas. když se holt voják neuzdraví, nazdar...

Načítám diskuzi...