NÁZOR: Válka podle jména růže

Foto: Karikatur proroka Mohameda. / Jyllands-Posten
Karikatur proroka Mohameda. / Jyllands-Posten 

Smích a humor nás odlišuje od zvířat. Smích léčí, uvolňuje endorfiny, "už staří Řekové", tedy antická medicína, znala jeho terapeutický význam. Slovo "humor" je latinský význam pro šťávu, která zavlažuje vyschlý svět a oba objekty spolu spojuje. V drobné knížečce „Medicína pro dobrou náladu" je psáno: „Humor odpouští, satira pohrdá, vtip je jen intelektuální hrou", nebo: „Ironie je hrubost intelektuálů". (H. DREIFUSS, Medizin für gute Laune, Freiburg b.vr.)

Ironie je podle psychologů skrytá agrese. Jenže agrese je přirozený hnací motor každého organismu a je lidským údělem ji zvládat. Ironie je tedy agrese zpracovaná, provokující cíl k tomu, aby i on zmobilizoval svoji intelektuální potenci.

Satira je umělecký žánr, který vznikl ve starém Římě a od té doby slouží ke kritice nedostatků a vyvíjí se v komediích, pamfletech, fraškách, aforismech, epigramech a ve freskách. Včera si fanatici vzali tento tisíciletý žánr jako důvod krveprolití.

Tisíce policistů nyní prohledávají město nad Seinou, aby chytili pachatele útoku na redakci týdeníku Charlire Hebdo, kteří mají prozatím na svědomí 12 obětí. Nynější šéfredaktor týdeníku Stéphane Charbonnier čelil výhrůžkám smrtí a redakci hrozily bombové útoky.

Přesto, že redakce nešetřilo nikoho, ani bankéře, ani místní politiky... Vůči satiře se ostře ohrazovali jen stoupenci muslimských organizací.

Proč Muslimové humor odmítají a v satiře vidí útok a tudíž ohrožení, které ti nejradikálnější z nich nakonec řešili masakrem? V knize Umberta Ecca Jméno růže se hlavní hrdina se pokouší rozluštit záhadná úmrtí mnichů v jednom zapadlém opatství.

Nakonec se zjistí, že mnichové umřeli na otravu a to zcela zvláštním způsobem. V opatství totiž existuje tzv. zakázaná kniha. Listy této knihu jsou napuštěny jedem. Když v ní někdo četl, nasliňoval si konečky prstů při převracení stránek a tím se otrávil. Otázka ale zní, proč je ona kniha zakázaná.

Na to nám dává odpověď slepý mnich Jorge, který je autorem vražedného plánu. Když je odhalen, vysvětluje proč je ona kniha v jeho očích tak nebezpečná a proč vypracoval plán, kterým několik mnichů poslal na věčnost. Zakázaná kniha totiž pojednávala o smíchu.

Slepý mnich vysvětluje: „Smích zbaví na chvíli sedláka strachu. Zákon však nabývá planosti pomocí strachu. Z této knihy by mohla vzejít luciferská jiskra, která by založila v celém světě nový požár. Smích by se stal novým uměním jak zničit strach."

Na Jorgovi věty odpovídá hlavní hrdina následujícími slovy: „Ďábel je zamračený, protože ví, kam jde, a jde neustále tam, odkud přišel. Ty jsi ďábel a jako ďábel žiješ v temnotách." (zdroj David Novák: Humor, strach a Jméno růže)

Stoupenci Al-kaidy, alespoň tak se prozatím světu představili, zaútočili na humor a zabili smích. Protože mají strach. Bojí se kresby Mohameda s bombou místo turbanu.

A to i přesto, že je sami na celém světě ve jménu Proroka pokládají: Bojí se pravdy. A když nestačí protesty, když vidí, že i hostitelská země si dokáže dělat legraci i z představitelů vlastního náboženství a církve, bojí se ještě víc. Momentálně dosáhli toho, že se Paříž a okolní svět bojí taky a přestává se smát.

Dosáhli ale i toho, že tato země začíná svůj domov bránit. Má strach, ale má i pravdu a právo na své straně. A kresby zavražděných novinářů přetiskují další evropské redakce: Včetně naší.

Jsme národ Karla Havlíčka Borovského, největšího českého žurnalisty, který byl za svůj humor, satiru a epigramy vyhnán do Brixenu. My se ze své země vyhnat nedáme.

Hana Zelená, Jakub Horníček, Michal Voska, Jan Grohmann

Nahlásit chybu v článku


Související články

IS – Islámský stát

Když se podíváme na situaci na Blízkém východě, není možné mluvit skoro o ničem jiném než o ...

Klíč k úspěchu Islámského státu – část. 1

Článek IS - Islámský stát, který byl minulý týden zveřejněný zde na Armádních novinách, ve ...

Klíč k úspěchu Islámského státu – část. 2

Dnes navážeme na první část článku o tom, jak funguje Islámský stát (IS) na bezpečnostním a ...

Kdo je islámský stát, co sleduje a čím je nebezpečný?

V každodenním zpravodajství se dozvíme, kde probíhají boje v Sýrii a Iráku, a co na to říkají Turci, ...

Zvýraznit příspěvky za posledních:

 • hovorka11
  18:10 14.01.2015

  Osobně si myslím, že události ve Francii, kde vycházejí najevo zajímavé politické manipulace (Včera v ČT1 ukazovali velmi nervózního Netanjahua čekajícího na autobus, kterým se ...Zobrazit celý příspěvek

  Osobně si myslím, že události ve Francii, kde vycházejí najevo zajímavé politické manipulace (Včera v ČT1 ukazovali velmi nervózního Netanjahua čekajícího na autobus, kterým se dostal jako nepozvaný do čela demonstrace, kam se probojoval ze zadních řad a jako jediný mával na všechny strany- kam jsme neviděli, dávají podnět k tomu, že nastoupí zdokonalená propaganda.
  Politici vědí, jak lidé reagují, tak musí spojit propagandu protiruskou a protiislamistickou do jednoho celku.
  Začíná se opatrně zkoušet, že Assad a Rusko je spojeno s ISIL, ačkoliv víme, že je to zcela naopak a ISIL dotuje Saudská arábiie (SA), Katar, Turecko a přes "vzbouřence" jde pomoc i z USA. Přesto se to dá očekávat.
  V současnosti SA pomáhá Americe dostat Rusko, Írán, Venezuelu a Sýrii levnou ropou do pproblémů, což by znamenalo větší volnost v oblastech ovládaných radikálními islamisty.

  Velmi zajímavá kamufláž politiků na občany ve fotkách:

  http://outsidermedia.cz/polity... Skrýt celý příspěvek

 • Deortc
  17:50 14.01.2015

  to "Argonaut.CZ" Z toho velmi poučného a informacemi nabitého příspěvku od "Jan Horten" (Mimochodem, díky za něj. Vypracování tohoto příspěvku nepochybně dalo dost práce. Myslím, ...Zobrazit celý příspěvek

  to "Argonaut.CZ"
  Z toho velmi poučného a informacemi nabitého příspěvku od "Jan Horten" (Mimochodem, díky za něj. Vypracování tohoto příspěvku nepochybně dalo dost práce. Myslím, že by si to zasloužilo být samostaným článkem.) jsem přesvědčen o tom, že tady je už na nějaké přimykání Ruska k západu pozdě a západ Rusko musí brát jen jako další nebezpečnou zemi u které ve svém vlastním zájmu musí usilovat o její pokud možno co nejmenší ekonomický, politický a vojenský význam.Skrýt celý příspěvek

 • Argonaut.CZ
  18:57 12.01.2015

  Dovolím si sem dát ještě link na zajimavý článek s ne zrovna častým pohledem muslima: ...Zobrazit celý příspěvek

  Dovolím si sem dát ještě link na zajimavý článek s ne zrovna častým pohledem muslima: http://www.tyden.cz/rubriky/za... Skrýt celý příspěvek

 • Argonaut.CZ
  14:21 12.01.2015

  To Jan Horten: řekl bych, ze toto je jeden z argumentů pro to, držet Rusko co nejvíce přimknuté k západu, protože nikdo normální si nemůže přát muslimské Rusko.

  To Jan Horten: řekl bych, ze toto je jeden z argumentů pro to, držet Rusko co nejvíce přimknuté k západu, protože nikdo normální si nemůže přát muslimské Rusko.

 • x-ray
  13:23 12.01.2015

  Kdyby každý stát NATO investoval 2% HDP do své obrany, tak o silné Evropě, která je schopna vydržet, tlak, jak Ruska, tak Islámu můžeme mluvit. Ale bohužel tomu, tak není. :((((( ...Zobrazit celý příspěvek

  Kdyby každý stát NATO investoval 2% HDP do své obrany, tak o silné Evropě, která je schopna vydržet, tlak, jak Ruska, tak Islámu můžeme mluvit. Ale bohužel tomu, tak není. :((((( Pikantní na to je, že až bude nějaká krize či válka, tak ceny zbraní polezou nahoru.Skrýt celý příspěvek

 • Jan Horten
  04:00 12.01.2015

  Superme - Rusko a zkrotit islám na svém území??? To je naprosto omyl mýtus, nic není tak daleko od pravdy!!! Rusko je na tom s islámem hůř než celý Západ dohromady!!! V Rusku je ...Zobrazit celý příspěvek

  Superme - Rusko a zkrotit islám na svém území??? To je naprosto omyl mýtus, nic není tak daleko od pravdy!!! Rusko je na tom s islámem hůř než celý Západ dohromady!!! V Rusku je již každý 6-7 člověk v populaci muslim. Porodnost Rusů je stejná jako lidí na Západě, jen ta úmrtnost Ruských mužů je „jak v Africe“, v průměru se dožívají cca 59-61 let. Jediná rostoucí porodnost v Rusku je ta muslimská. Ten exponenciální růst islámu v Rusku, od rozpadu SSSR, dokládají i počty mešit. V roce 1991 bylo v Rusku méně než 300 mešit, k roku 2010 již 7200 -- http://www.rus-obr.ru/days/850... -- a dnes je to již více než 8000 mešit. Ukázkou jak islám v Rusku roste, je i mešita Cobornoy na Prospektu Mira v Moskvě. Stará mešita byla rekonstruovaná a v rámci projektu byla vedle zahájena (v roce 2005) i výstavba nové čtyřpatrové mešity s dvěma 76 m minarety. Stará mešita měla plochu 962 m2, nová bude mít plochu 19 000 m2 a náklady mají být až 500 milionů dolarů, řekl místopředseda ruské Rady muftí Mansur Shakira a nad stavbou převzal záštitu ruský prezident Putin -- http://www.religare.ru/2_30031... -- Rusko se stalo v roce 2005 přidruženým státem OIC (Organizace islámských zemí) a Putin to prohlásil za předstupeň k plnému členství a litoval, že jen přidružení bude pro 24 milionů muslimů (a to je před 10 lety) zklamáním. Rusko se svým, stále deklarovaným zájmem o plnoprávné členství v OIC, tak hlásí i k politice těchto států, tedy např. i k tzv. "Káhirské deklaraci lidských práv v islámu" kde se prohlašuje, že lidská práva sice ano ALE JEN POKUD NEJSOU V ROZPORU S ISLÁMSKÝM PRÁVEM!!! Tou deklarací se pokouší státy OIC prosadit zákaz kritiky islámu, tedy nijaká svoboda slova vyznání atd. Putin tehdy při příležitosti přidružení Ruska k OIC v Čečenském parlamentu prohlásil, že Rusko je hlavní opora islámských zemí a že pokud se Rusko stane slabé, nebude mít islámský svět žádné obránce před barbarskou westernizací o kterou se snaží USA a jejich Západní spojenci. Agentura Interfax citovala Putina: „Ti, kteří bojují na protiruské straně (někteří čečenští ozbrojenci) nevědí, že Rusko bylo vždy nejvíce loajální, spolehlivý a konzistentní obránce islámských zájmů. Zničením Ruska by zničili jednu z hlavních opor islámského světa“ Tento jeho proslov, o tom jak je Rusko největší obránce islámských zájmů, si můžete poslechnout na tomto videu ta pasáž je v čase 9:30 -- https://www.youtube.com/watch?... -- Islám je v Rusku na vzestupu jako snad nikde jinde. Podle moskevského imáma Alyautdinova je např. Moskva dnes domovem více než 1 milion muslimů, kteří jsou potomky původních muslimských obyvatel Moskvy, tedy těch, kteří v Moskvě žijí již několik generací a vedle toho je v Moskvě mnoho muslimů, kteří se zde usadili v posledních 30 letech a mnoho dalších, kteří zde jsou na „návštěvě“, nebo za prací atd. celkově mluví o 2,5 - 3 milionech (to je muslimů skoro jako v celé Británii) Moskva je dnes největší evropské "muslimské město" nepočítá-li se Istanbul. Že Rusku to krocení islámu na svém území moc nejde, dokládá i fakt, že ročně zde roste muslimský terorismus o 20% a to řekl člen expertní rady bezpečnostního výboru Státní dumy Ruské federace, profesor Sergej Vorontsov Na bezpečnostní konferenci v Pjatigorsku v roce 2013 -- http://www.rusimperia.info/new... -- Rusko tak platí za zemi, kde je hrozba islámského terorismu jedna z nejvyšších ve světě. Podle zprávy o bezpečnosti a terorismu „Index rizika“ (TRI) je Rusko v seznamu 197 zemí na 14 místě, jako jedna z nejohroženějších zemí islámským terorismem, jako bezpečnější země se podle tohoto žebříčku jeví i Súdán. Tento žebříček TRI se používá k tomu, aby podniky a firmy mohly posuzovat míru rizika pro své zaměstnance a svůj majetek v různých zemích -- http://lenta.ru/news/2011/08/0...
  To jen k tomu tvrzení, že se Rusko snad nějak lépe umí vypořádat s islámem na svém území, neumí, není na tom o nic lépe než EU ba právě naopak!!! A jen ještě dodám, že už dnes je jeden ze čtyř vojenských okruhů Volha – Uralský již většinově muslimský (tedy co se týká vojáků základní služby přes 50% muslimů a necelých 40% pravoslavných) jakou loajalitu by asi prokázali v případě nasazení v muslimských oblastech Ruska k Rusku???Skrýt celý příspěvek

 • peter123x
  00:29 12.01.2015

  Tondomch. Uz sa objavila omnoho prepracovanejsia verzia preco ten utok prichadza z Ruska ako bola s tymi mistralmi. http://newsdaily.com.ua/post/6... Inak co sa tyka toho zasahu ...Zobrazit celý příspěvek

  Tondomch. Uz sa objavila omnoho prepracovanejsia verzia preco ten utok prichadza z Ruska ako bola s tymi mistralmi. http://newsdaily.com.ua/post/6...
  Inak co sa tyka toho zasahu v Lybii. Ako boli mozno neale vyvijane tlaky z LAS, ale tazko posudit do akej miery boli iniciuicim faktorom pri konecnom rozhodovani o prevedeni utoku. Nech to bolo tak alebo tak, ale zo strany nasich europskych spojencov to nebolo az tak slavne. Ved bolo verejnym tajomstvom, ako im museli americania kryt chrbat, ked im dosla municia. Inak sa zrejme znova chysta neaka vacsia akcia ohladom Lybie. http://www.natoaktual.cz/na_me...
  http://www.natoaktual.cz/franc...
  No tak dufam, ze tento krat sa na to lepsie pripravia ako naposledy.Skrýt celý příspěvek

 • semtam
  23:36 11.01.2015

  Todomatch

  Zde snad již budete jen málo pochybovat

  https://www.youtube.com/watch?...

  Todomatch

  Zde snad již budete jen málo pochybovat

  https://www.youtube.com/watch?...

 • Superme
  22:47 11.01.2015

  Todomatch - Silná "silná spojená Evropa" :D Vy zřejmě žijete v úplně jiném světě. Protože, jak může být Evropa spojená, když se společně na ničem neumí shodnout? Jak může být ...Zobrazit celý příspěvek

  Todomatch - Silná "silná spojená Evropa" :D Vy zřejmě žijete v úplně jiném světě. Protože, jak může být Evropa spojená, když se společně na ničem neumí shodnout? Jak může být silná, když v ní je obrovská nezaměstnanost, slabá ekonomika, slabí vůdci a je obrovsky zadlužená?

  A zatímco EU trápí všemožné problémy, jako je Islám (který Rusáci umí zkrotit na svém území) a výše zmíněné, tak Rusko má nezaměstnanost nejnižší za posledních 20 let (4,8%), platy 20 let neustále rostou, tím se zvyšuje životní úroveň a je to třeba také jedna z nejméně zadlužených zemí světa. V současné době je to 13% dluhu k HDP. Pro srovnání, USA to má 100% dluhu k HDP.

  A k tomu plynu. Rusko ho má, EU ne. Rusko udává jako dodavatel ceny, my buď nebudeme souhlasit a nebudeme ho odebírat, nebo budeme souhlasit a budeme ho odebírat. Je to čistě obchod a dělá se to tak všude. Pak je možnost se s Rusy dohodnout pomocí dialogu na nějaké slevě, které Rusko nabídlo nedávno Turecku, Číně nebo Indii, které je mají za partnera. EU místo toho uvalila sankce.

  Ale zase jsme u Ruska a už mne to nebaví Vám stále odpovídat na podle mého nesmysli. Takže toto je pod tímto článkem moje poslední reakce.Skrýt celý příspěvek

 • semtam
  22:27 11.01.2015

  Todomatch K oněm videím jsem se dostal dnes skoro jen tak náhodou. Hledal jsem názory Le Penové. Přiznám se, o jejím řešení jsem neměl tucha. Samozřejmě jsem věděl, že ona osoba ...Zobrazit celý příspěvek

  Todomatch

  K oněm videím jsem se dostal dnes skoro jen tak náhodou. Hledal jsem názory Le Penové. Přiznám se, o jejím řešení jsem neměl tucha. Samozřejmě jsem věděl, že ona osoba existuje, ale jsem si ji vyhledal, protože Superme mi sdělil, že Le Penová má stejné názory.

  Krásně dáváte příklad s medicínou. Asi sám by jste nechtěl, aby Vás léčil ten samý doktor, který udělal v předešlé operaci zásadní chybu a ještě víte, že k pacientům se nechová stejně.

  Nárůst nacionalistů, je jen důsledek současné politiky.

  A to, že s někým v některých věcech nesouhlasíte, neznamená, že s ním musíte nesouhlasit ve všem. I když lidská psychika je utvořená tak, že věci o které nejsme přesvědčeni nám střet s názorovým protivníkem, může způsobit to, že automaticky tento střet vyvoláváme znovu a názory si přivlastníme, aniž bychom se snažili věci porozumět. Naopak to platí samozřejmě také.Skrýt celý příspěvek

 • Todomatch
  21:41 11.01.2015

  to Superme: Za vším Rusko nevidím, tak silné zase není. Ale proti silné Evropě, spojené do Evropského společenství stojí několik málo sil a to sil, kterým se jednotná Evropa ...Zobrazit celý příspěvek

  to Superme:

  Za vším Rusko nevidím, tak silné zase není. Ale proti silné Evropě, spojené do Evropského společenství stojí několik málo sil a to sil, kterým se jednotná Evropa nehodí do krámu. Některé síly jsou vnější a jiné vnitřní. Ty vnější pak využívají ty vnitřní jako pátou kolonu.

  Pro ruskou energetickou politiku je důležité prodávat plyn a ropu co nejdráž. Pouze EU byla schopna zahájit vyšetřování Gazpromu pro monopolní manýry (dávno před ukrajinskou krizí) a donutit ho ke snížení cen. Nám samotným by Rusko neslevilo, EU ano. Rusko by rozpad EU uvítalo a tak podporuje všechny protiunijní síly v Evropě všech barev a vyznání. A koho nalézá? Kdo se hůř a hůř dostává kvůli EU k lizu? No malí národovečci typu Klaus, Bobošíková a jemu podobní, ty úplně pozbývají vliv a tak se zaměří na ně a využijí jejich ukřivděnost. Další síly jsou islamistické - těm dělá NATO zle po celém světě a samozřejmě síly fašistické a neonacistické, které NATO apod. nenávidí úplně stejně. I kolem Machových Svobodných už se něco o ruské podpoře šustlo, jediný kdo vybočuje je Zeman, ten je evropský federalista a přitom zube Rusku z ruky taky, kdo ví jako hru hraje Moskva s ním.

  Jo počkat - když už začaly ty konspirace ohledně útoků v Paříži (třeba Petr Hájek jede a už vidí druhé 11. září!) musím taky nějakou vypustit. Tahle zní dobře - atentáty v Paříži jsou ruskou odplatou za nedodání Mistrálů! Dobrý ne?Skrýt celý příspěvek

 • Todomatch
  21:23 11.01.2015

  to semtam: Ta videa co odkazujete mají asi působit dojmem nezávislého pohledu na věc, nebo mluvčí v nich vystupující tak chtějí vypadat. Ale to jsou lidé již něčím ovlivněni, ...Zobrazit celý příspěvek

  to semtam:

  Ta videa co odkazujete mají asi působit dojmem nezávislého pohledu na věc, nebo mluvčí v nich vystupující tak chtějí vypadat. Ale to jsou lidé již něčím ovlivněni, mají svůj světonázor, oni neobjevili něco svou novinářskou pozorností, prostě jen kompiluji ty předvařené závěry ze všech těch "nezávislých médií". Základní protimluv je u nich ten, že údajně všechno stojí strašně moc peněz a je jasné že to někdo financuje - a já se ptám - těch nezávislých stránek jsou fůry a videí jakbysmet a to nejsou jenom nějaké 30 sec štěky, ale v případě takového Zeitgeist dokonce dvouhodinové ságy - a tohle financuje a platí kdo? Nikdo? To tahají ze svých kapes? Ha ha ha.

  K mému pohledu na věc a způsobu řešení - neznám ho! To ale neznamená, že musím hned odkejvnout názor někoho, kdo se holedbá, že on by věděl. Obzvlášť když znám jeho názory v jiných oblastech a myslím si o nich své. Já třeba nevím, jak operovat srdce, ale nebudu věřit nějakému chlapíkovi co hltá "nezávislou a svobodnou medicínu" že to ví a už vůbec nebudu chtít, aby mě operoval! To je strašnej hazard – a v politice jakbysmet. Abych to demonstroval trošku jedovatěji - situace je složitá a vůbec nemá tak jednoduché kořeny a řešení, jak nám tvrdí nacionalisté. A hlavně není vůbec potřeba, aby tuto situaci řešili právě oni! Nacionalisté nejsou řešením, ale dalším problémem! Situaci mají řešit zvolení demokraté. Když se rozmůže v mateřské školce neposlušnost, také nevoláme pedofily aby tam udělali pořádek, přestože tvrdí že dětem rozumí.Skrýt celý příspěvek

 • Superme
  21:17 11.01.2015

  Todomatch - To, že Vy za vším vidíte Rusko je známá věc. Takže žádné překvapení. A to, že tyto vlastenecké strany nepodporují proti-ruské sankce, ale řešení vidí v dialogu a ...Zobrazit celý příspěvek

  Todomatch - To, že Vy za vším vidíte Rusko je známá věc. Takže žádné překvapení. A to, že tyto vlastenecké strany nepodporují proti-ruské sankce, ale řešení vidí v dialogu a spolupráci a nikoli v zabíjení a izolaci Ruska od Evropy Vás evidentně opravdu trápí. Ostatně, Vás trápí i to, že by přesně tyto strany dokázali vyřešit problém Islámu v Evropě. Hold, já raději bezpečí a jistotu, že mi nikdo nezabije blízké, než nějakou multikulturu, která evidentně nefunguje.

  Ale jak říkám, myslete si co chcete, já vidím ty fakta a myslím, že spousta lidí také. Evropa se probouzí ze spánku. Tak to prostě je. Můžete svádět svou neschopnost na Rusko, můžete to svádět na Čínu, Írán nebo na vlastenecké politiky v jednotlivých zemích Evropy... ale to nic nezmění na situaci.

  Ale ještě k tomu průzkumu. Jelikož to zveřejnil spiegel, který já považuji za opravdu kvalitní týdeník, tak tomu opravdu věřím, protože si nepamatuji, kdy dal spiegel na svůj web nějakou hloupost, nebo nepravdu jako je tomu na našich webech typu idnes.Skrýt celý příspěvek

 • Todomatch
  21:05 11.01.2015

  to hovorka11: Teď vám nerozumím?! Co jste chtěl demonstrovat na Libyi? Až do pádu Husajna byl Kaddáfí jeden z vůbec nejštědřejších sponzorů terorismu, pak se začal bát a šel ...Zobrazit celý příspěvek

  to hovorka11:

  Teď vám nerozumím?! Co jste chtěl demonstrovat na Libyi? Až do pádu Husajna byl Kaddáfí jeden z vůbec nejštědřejších sponzorů terorismu, pak se začal bát a šel západu na ruku. Ovšem tzv. arabské jaro vyhrotilo situaci v mnoha arabských zemích s protichůdným výsledkem a právě v Libyi byla situace podobně nepřehledná jako v Sýrii. Západ se samozřejmě vůbec nemusel angažovat, protože stejně nic moc nezískal, ale byla to Liga arabských států, která na západ naléhala aby zakročil.Skrýt celý příspěvek

 • hovorka11
  20:39 11.01.2015

  to Todomatch: Myslel jsem, že vám jde o přesnost. Pokud jste si nevšiml, tak boj za "lidská práva " a za "svobodu" se používá u všech misí z americké strany i když budoucí ...Zobrazit celý příspěvek

  to Todomatch:

  Myslel jsem, že vám jde o přesnost.
  Pokud jste si nevšiml, tak boj za "lidská práva " a za "svobodu" se používá u všech misí z americké strany i když budoucí nastolení islamistů je předem známo- např. nedávno Líbye, která si byla jista tak svým významem ochrany Evropy proti islamistům, že chtěla zavést vlastní měnu krytou zlatem, až se na ni islamisté z Benghází použili.Skrýt celý příspěvek

 • semtam
  20:30 11.01.2015

  No, když jsme u těch peněz doporučuji toto video ze slovenské televize: https://www.youtube.com/watch?... Todomatch Z Vašich komentářů mi zcela není jasné, za ...Zobrazit celý příspěvek

  No, když jsme u těch peněz doporučuji toto video ze slovenské televize:

  https://www.youtube.com/watch?...

  Todomatch

  Z Vašich komentářů mi zcela není jasné, za čím vlastně stojíte? Máte nějakou představu, jak by se měl islámský problém v Evropě řešit.Skrýt celý příspěvek

 • Todomatch
  20:20 11.01.2015

  to Superme: Ještě mi nedalo se podívat, jaký časopis zveřejnil ten průzkum věřejného mínění ohledně skvělých volebních preferencí Le Penové. Byl to tenhle: "Marianne - ...Zobrazit celý příspěvek

  to Superme:

  Ještě mi nedalo se podívat, jaký časopis zveřejnil ten průzkum věřejného mínění ohledně skvělých volebních preferencí Le Penové. Byl to tenhle:

  "Marianne - sekulární, rovnostářský, anti-levicový a anti-liberální týdeník, nese jméno alegorické postavy Francouzské republiky, která zosobňuje její krédo. Francouzský časopis vychází od roku 1997 a odlišuje se svým bulvárním tónem a barevnou grafickou podobou. "Skrýt celý příspěvek

 • Todomatch
  20:14 11.01.2015

  to hovorka11: To už máte marný, teď už to nefunguje, ale málem Vám to prošlo. Ani teď to ale není přesné, prostě při startu vyzdvihl hrdinství afghánského lidu - celého lidu - ...Zobrazit celý příspěvek

  to hovorka11:

  To už máte marný, teď už to nefunguje, ale málem Vám to prošlo. Ani teď to ale není přesné, prostě při startu vyzdvihl hrdinství afghánského lidu - celého lidu - v boji za svobodu. USA podporovali afghánský lidový odpor velmi omezenou dobu a sice od roku 1985 - 1988. Ihned po stažení sovětských vojsk podporu ukončili.Skrýt celý příspěvek

 • Todomatch
  20:03 11.01.2015

  to Superme: K prvnímu odkazu - ale ano, to jsem Vám psal, na komunální úrovni - radnice - v roce 2013 její strana uspěla, ale na celostátní úrovni tj. parlament a prezident o ...Zobrazit celý příspěvek

  to Superme:

  K prvnímu odkazu - ale ano, to jsem Vám psal, na komunální úrovni - radnice - v roce 2013 její strana uspěla, ale na celostátní úrovni tj. parlament a prezident o rok dříve nula nula nic. Pochopte, že je rozdíl ovládat obecní úřad v okresním městě a Elysejský palác v Paříži.

  K druhému odkazu - titulek zní velkolepě "by vyhrála", vzpomínáte jak podle předvolebních výzkumů měl být prezidentem Jan Fischer a to hladce?

  A k ostatním odkazům - radikální strany sílí všude po světě, je vleklá hospodářská krize a to vždycky lezou krysy z děr. Hnědý a rudý to vždycky zkoušej v krizi. A útoky extremistů jsou pro ně doslova požehnání. Ale ať je po vašem - dejme tomu, že vyhrají, pak mají jedinou šanci, zrušit demokracii a zakázat svobodné volby, protože v těch dalších už i poslední pochybovači pochopí že Vandasové - byť evropské úrovně - opravdu ne.

  A Le Penovou samozřejmě plati Rusko http://goo.gl/AKI2J0... stejně jako všechny tzv. "Svobodné" v Evropě. Vzpomínáte na nejhlasitějšího irského odpůrce Lisabonské smlouvy a miláčka Václava Klause Ganleye ze strany Libertas? Tak toho nejen Rusko, toho ještě SSSR! Mrkněte na něj, stačí pár prvních řádků: http://cs.wikipedia.org/wiki/D... Skrýt celý příspěvek

 • hovorka11
  20:02 11.01.2015

  to Todomatch: Tak se omlouvám za nepřesnou informaci a opravuji: Ronald Reagan uctil hrdinství islamistrtických džihádistů podporovaných Saudskou arábií, Pákistánem a USA za ...Zobrazit celý příspěvek

  to Todomatch:
  Tak se omlouvám za nepřesnou informaci a opravuji:

  Ronald Reagan uctil hrdinství islamistrtických džihádistů podporovaných Saudskou arábií, Pákistánem a USA za hrdinný boj proti SSSR startem raketoplánu KolumbiaSkrýt celý příspěvek

Načítám diskuzi...

Stránka 1 z 7