NÁZOR: Válka s humorem není směšná

Foto: Obálka posledního čísla satirického magazínu Charlie Hebdo. / Charlie Hebdo
Obálka posledního čísla satirického magazínu Charlie Hebdo. / Charlie Hebdo

Po útoku na francouzskou redakci Charlie Hebdo přetiskly Armádní noviny jednu z karikatur Mohameda od Jylandse-Postena jako vyjádření solidarity se zabitými novináři. Současně jsme se přihlásili k odkazu největšího českého žurnalisty Karla Havlíčka Borovského, který byl za svoje satirické epigramy vyhnán do Brixenu.

Připomněli jsme slova H. Dreifusse, že: "Humor odpouští, satira pohrdá, vtip je intelektuální hrou", a to, že satira se jako umělecký žánr vyvíjí od dob starého Říma, který navázal na řeckou tradici.

Antika se stala základem naší civilizace proto, že je kolébkou demokracie a její schopnost reflektovat názory druhých ve stylu: "Co nechtěj, aby druzí činili tobě, nečiň ty jim", jsou obsaženy nejen v křesťanství, ale i v budhismu a dalších náboženstvích.

Nikoli však v islámu. A to přesto, že se mnohé muslimské organizace, včetně těch působících v České republice, předhánějí v odsouzení teroristických útoků. Odsouzení následku ale není odsouzení příčiny.

Předseda Ústředí muslimských obcí v České republice Muneeb Hassan Alrawi v rozhovoru pro server Novinky.cz tvrdí, že "islám je vhodný pro soužití různých kultur a vyznání" a "soužití muslimů s většinovou společností považuje za unikátní a výborné."

Ve stejném rozhovoru se ale Alwari, který přijel do České republiky už před 30 lety a studoval zde, tvrdí, že "nelze přijmout zesměšňování poslů božích" a tvrdí, že: "Dnešní evropská kultura je taková, že dovoluje znectít téměř jakékoli symboly. To je bohužel problém Evropy. Myslíte si, že by bylo v pořádku, pokud by si někdo dělal srandičky z vašich dětí, rodičů nebo respektovaných lidí?"

To, že se satira pěstuje od dob Platóna, Cicera, Senecy, že významní představitelé státu i církve byli v Evropě parodováni po celá staletí Alwari zcela přehlíží.

Naopak tvrdí, že Evropa tento (myšleno satirický kontext) nemá dlouho! Člověk, který působí v Česku jako významný představitel a mluvčí muslimů se tak usvědčuje ze zásadní neznalosti či spíše popření kultury země, jejíž pohostinství využívá.

A také z demagogie a kritiky emancipace, když poukazuje na to, že ještě nedávno chodily i naše babičky v dlouhé sukni a zahalené v šátku a jaksi zapomíná, že ženy si, nejen v celé západní kultuře, vydobyly rovnoprávnost a tedy i volbu nenosit tradiční či krojové oblečení už v 19. století.

Ostatně, byl to Alwari, který už v létě, taktéž pro Novinky.cz, řekl, že je to žena, která udržuje ve společnosti rovnováhu: "Muslimka zakrýváním svého těla udržuje harmonii ve společnosti," což patrně znamená, že se muž při pohledu na ženu bez pokrývky hlavy nemusí ovládat a za svoje selhání pak zodpovědný není.

Ostatně obvyklý pohled  pohled na muslimské manžele v Evropě, kdy je muž oblečen v západním obleku a žena zahalená, je svědectvím nerovnoprávnosti a také pokrytectví.

Stejného pokrytectví, se kterým muslimským předák Alwari tvrdil, že uznává Ústavu našeho státu (tedy i její druhá zákon, Listinu základních práv a svobod, jejímž jedním z pilířů je ochrana života a zdraví a humánnost) a současně tvrdí, že v ideálním státě by bylo možné sekat končetiny, neboť byl všeho dostatek a lidé by nemuseli krást.

Důvěryhodností Alwariho otřáslo i to, že byl loni vyšetřován kvůli nahrávce z brněnské mešity, kdy měl rodičům kázat o výchově dětí (nahrávka se objevila na internetu): "Nauč ho nenávisti ke všem, kteří neuznávají Alláha". On sám tvrdím že jeho slova byla "špatně přeložena" a vzhledem k tomu, že policie jeho případ odložila, je nutné na něj v tomto směru pohlížet jako na nevinného.

Alwari i nyní tvrdí, že: "Muslimové jsou povinni dodržovat zákony země, kde žijí". Jenže opomíjí, že každý legislativní proces, tedy tvorba práva, má svůj počátek v morálce a kultuře, kterou islám a i on sám apriori odmítá.

Satira je totiž jen díl z kulturního dědictví antiky: evropské zákony se dodnes opírají o zásady římského práva. Vývoj kultury a právních norem nelze oddělit - utvářejí civilizaci a pokud muslimové odmítají i díl kultury, vraždí kvůli satiře, nebo odmítají satiru, usvědčuje je to z odporu vůči zemím v nichž žijí a skutečně se jedná o válku s humorem.

Bývalý prezident Václav Havel přednášel v roce 1990 v norském Oslu o smíchu potažmo humoru v kontextu nenávisti: "Autenticky se dokáže smát jen ten, kdo se umí smát sobě. Pro nenávidějícího je příznačná vážná tvář, velká urážlivost, silná slova, křik, naprostý nedostatek schopnosti odstoupit sám od sebe a nazřít vlastní směšnost. Nenávidějící člověk nezná úsměv, ale jen škleb. Není schopen vesele žertovat, ale jen se nakysle posmívat. Není schopen skutečné ironie, protože není schopen sebeironie".

Co ale potom, když neschopnost odhlédnout od vlastního učení, odmítání satiry, projevuje celé islámské učení a jeho více než miliarda stoupenců žije v přesvědčení, že smích a parodie jsou škodlivé, že zobrazení či zesměšnění Mohameda může být důvodem vraždy?

Dnešní vydání Charlie Hebdo šlo na dračku a muslimští klerikové ho odsoudili: Opět kvůli karikatuře Proroka.

Legraci si autoři časopisu udělali i ze samotných útočníků. V jedné z karikatur žertují na účet jednoho z atentátníků, který pracoval u odpadové firmy. Na karikatuře stojí bezradně před dvěma popelnicemi s nápisy „Dobro" a „Zlo". „Je to příliš komplikované," stojí v bublině nad ním. Jak pro koho...

V příštím článku si něco řekneme o pramenech a rozdílech našeho a islámského práva.

Nahlásit chybu v článku


Související články

NÁZOR: Problém Evropy - Islám

Tento příspěvek vznikl jako reakce na článek sociologa Stanislava Bilera "Až nás zničí islám". Cílem ...

NÁZOR: Emigrace v Evropě a její bezpečnostní rizika, část 1.

Hlavním motivem tohoto sdělení je přesvědčení, že emigrace z cizích států (pod pojmem cizí stát zde ...

NÁZOR: Emigrace v Evropě a její bezpečnostní rizika, část 2.

Dnešním článkem navážeme na první díl dvojdilného seriálu Emigrace v Evropě a její bezpečnostní ...

NÁZOR: Válka podle jména růže

Smích a humor nás odlišuje od zvířat. Smích léčí, uvolňuje endorfiny, "už staří Řekové", tedy ...

Zvýraznit příspěvky za posledních:
 • GAVL
  22:20 16.01.2015

  Myslím si , že je nutné si uvědomit, kde jsou hranice soužití s jinými etniky a tomu se přizpůsobit, tím způsobem, který je pro nás nejpřijatelnější a nejvýhodnější. Pokud se ...Zobrazit celý příspěvek

  Myslím si , že je nutné si uvědomit, kde jsou hranice soužití s jinými etniky a tomu se přizpůsobit, tím způsobem, který je pro nás nejpřijatelnější a nejvýhodnější.

  Pokud se nepřizpůsobíme a nezavedeme skutečně efektivní systémová řešení, budou se podobné excesi opakovat i nadále.
  Poté přibude lidí jako je Anders Behring Breivik.Skrýt celý příspěvek

 • hovorka11
  17:43 16.01.2015

  Tereza Spencerová se vrátila ze Sýrie a zde jsou její čerstvé poznatky k syrským uprchlíkům, kteří mají přijít do ČR, islamistům a syrskému režimu. v Damašku je poměrně klid a prý ...Zobrazit celý příspěvek

  Tereza Spencerová se vrátila ze Sýrie a zde jsou její čerstvé poznatky k syrským uprchlíkům, kteří mají přijít do ČR, islamistům a syrskému režimu.
  v Damašku je poměrně klid a prý to vypadá na koordinaci leteckých náletů syrské vlády a západu :

  http://www.parlamentnilisty.cz... Skrýt celý příspěvek

 • Superme
  16:46 16.01.2015

  Luky - Tak zaprvé. Islámský stát možná někde v Sýrii i postupuje, ale né tam, kde se střetne se Syrskou regulérní armádou, ale bere území jiným teroristům, včetně USA a západem ...Zobrazit celý příspěvek

  Luky - Tak zaprvé. Islámský stát možná někde v Sýrii i postupuje, ale né tam, kde se střetne se Syrskou regulérní armádou, ale bere území jiným teroristům, včetně USA a západem podporovaných FSA. Nevím, jak moc sledujete tu situaci okolo Sýrie, ale evidentně né moc, jinak by jste nemohl napsat blbost první kategorie, že je tam potřeba vlítnout! Na místech, kde vládne vláda je mír, žije se tam téměř jako před válkou, křesťané nejsou masakrováni a naopak podporují Assada jak jen to jde! To, jak to dopadá, když se západ někam cpe, je vidět nejenom v Sýrii, kde vyvolali válku, ale také na Ukrajině, kde EU provedla násilný puč svobodně zvoleného prezidenta a vlády, ale také na Libyi (než tam vlítli tak to byla NEJBOHATŠÍ africká země) nebo koneckonců i v Iráku. Zemřeli statisíce lidí... a proč? Protože si vlády konkrétních zemí dovolily jednat v zájmu svého národa a ne bankéřů ze západu.

  A za druhé. Kdy že to Rusko sestřelilo letadlo Holandsku a USA? :DSkrýt celý příspěvek

 • Argonaut.CZ
  16:41 16.01.2015

  Možná ještě drobnost.domnívám se, že určitá část populace z různých důvodů hledá externí manuál na svůj život. Něco pevně daného. Takto ho dostávají a mohou mít pocit, že za své ...Zobrazit celý příspěvek

  Možná ještě drobnost.domnívám se, že určitá část populace z různých důvodů hledá externí manuál na svůj život. Něco pevně daného. Takto ho dostávají a mohou mít pocit, že za své činy nejsou odpovědní.Skrýt celý příspěvek

 • Argonaut.CZ
  16:20 16.01.2015

  Osobně považuji islám za "dogmatickou ideologii". Jak již zde bylo mnohokrát napsáno, jedná se o komplexní manuál pro život muslima, jehož zpochybnění je pro muslima nepřípustné. ...Zobrazit celý příspěvek

  Osobně považuji islám za "dogmatickou ideologii". Jak již zde bylo mnohokrát napsáno, jedná se o komplexní manuál pro život muslima, jehož zpochybnění je pro muslima nepřípustné. Otázka je, zda něco takového lze vůbec reformovat. Navíc se zdá, že muslimové o tu reformu vůbec nestojí.Skrýt celý příspěvek

 • Jan Horten
  16:00 16.01.2015

  Jancz - To ano, ale to je stále jen řešení důsledků toho, co islám generuje ze své podstaty. Bez ochoty postavit se příčině to nic nezmění, muslimská populace rychle roste již jen ...Zobrazit celý příspěvek

  Jancz - To ano, ale to je stále jen řešení důsledků toho, co islám generuje ze své podstaty. Bez ochoty postavit se příčině to nic nezmění, muslimská populace rychle roste již jen z EU „zdrojů“ a to tento přístup nijak neřeší (v EU narozeného muslima již ven nedostanete). Potřeba je změnit přístup k příčině, k islámu, to jediné může něco řešit!!! V Listině základních práv a svobod je zakotveny náboženské, ale i politické svobody a přesto jsou, např. politické svobody, v některých případech omezeny. Např. u hnutí, která směřují právě k omezení svobod (např, nacismus – neonacismus), tato hnutí a strany jsou i přes to, co je deklarováno v Listině základních práv a svobod, omezena. Stejně se bude muset postupovat i u náboženské svobody, pokud dané náboženství (u islámu spíše ideologie) má za cíl naše svobody omezit a zničit. Islám stojí na segregaci, nerovnosti na základě pohlaví a víry, žena má nižší práva, stejně tak nemuslim oproti muslimovy, hlásá to islámské právo šaría. Hlásat tyto věci o nerovnosti a segregaci, jaké hlásá „náboženství“ islám, nějaká politická strana nebo hnutí, již dávno nastoupila restrikce a tato politická strana by byla, jako hnutí směřující k potlačení práv a svobod, nejspíše již dávno zákoně omezena!!! Ostatně i EU soud pro lidská práva již islámské právo prohlásil za NEDEMOKRATICKÉ, S DEMOKRACIÍ NESLUČITELNÉ A ODPORUJÍCÍ LIDSKÝM PRÁVŮM!!! Bylo to prohlášeno v rozsudku EU soudu pro lidská práva z 13. února 2003. Turecký ústavní soud zakázal v Turecku islámskou stranu Refah (Welfare Party), proto, že tato islámská strana obhajovala a chtěla zavedení práva šaría v Turecku (tedy plně aplikovat islámu v praxi). Jelikož je Turecko signatářem EU úmluvy o lidských právech, tak se islámská strana Refah odvolala k EU soudu pro lidská práva do Štrasburku a chtěla dosáhnout zrušení rozhodnutí tureckého ústavního soudu. EU soud pro lidská práva ale potvrdil rozsudek tureckého ústavního soudu o zákazu islámské strany Refah z důvodu, že islámské právo šaría je NEDEMOKRATICKÉ A S DEMOKRACIÍ NESLUČITELNÉ A ODPORUJÍCÍ LIDSKÝM PRÁVŮM!!! Tady je odkaz, kde předběžné rozhodnutí kritizuje muslimský právník Ali Khan -- http://www.jurist.org/forum/fo... -- a doufá, že EU soud pro lidská práva svůj rozsudek nepotvrdí. Zde je odkaz na celý rozsudek EU soudu pro lidská práva, který rozsudek v celém rozsahu potvrdil a v konečném odůvodnění zůstalo, že důvodem zamítnutí žaloby je i to, že šaría je NESLUČITELNÁ S DEMOKRACIÍ A LIDSKÝMI PRÁVY. -- http://hudoc.echr.coe.int/site... – Pokud tedy většina muslimů v EU tvrdí, že islámské právo je nadřazeno právu demokratických zemí (což dokládají i sociologické průzkumy), je to právě to nač musíte nějakým způsobem reagovat, v tomto případě omezením, tak jako je tomu u politických svobod, náboženská svoboda v tomto smyslu nemůže být nadřazena ostatním svobodám!!!Skrýt celý příspěvek

 • jancz
  13:04 16.01.2015

  aktuálně se s tím musíme popasovat právě onou zpřísněnou kontrolou imigrace a deportací nepřizpůsobených do "vlasti jejich předků"

  aktuálně se s tím musíme popasovat právě onou zpřísněnou kontrolou imigrace a deportací nepřizpůsobených do "vlasti jejich předků"

 • jancz
  13:01 16.01.2015

  Jan Horten: vy se tu bavíte o situaci která se výrazně zhoršila po převratu v iránu v 70. letech, a děláte z toho závěry, z období 40 let, jak dlouho to trvalo křesťanskému světu? ...Zobrazit celý příspěvek

  Jan Horten: vy se tu bavíte o situaci která se výrazně zhoršila po převratu v iránu v 70. letech, a děláte z toho závěry, z období 40 let, jak dlouho to trvalo křesťanskému světu? skoro 2000 let, myslíte že se to změní během vašeho života? když to půjde dobře tam možná za života vašich pravnuků

  muslimové se vyvinou tak jako křesťani, ale pokud jste z mého příspěvku pochopil, že to bude někdy v příštích pár letech tak to jsem se špatně vyjádřil, tohle je běh na dlouhou trať, nemusela by bát tak dlouhá jako v evropě, protože globalizace a technologie, jak bylo zmíněno níže, ale nebude dřív jak za sto let, pokud tu v té době bude vůbec co reformovat žejo...

  "Vy si vážně myslíte, že když 1400 let nedošlo k nijaké změně v chápání toho co Mohammed hlásal, že najednou odněkud vyjedou nějací islámští učenci (islámští "blaničtí rytíři") kteří reformují islám???"

  za 1400 let se nic nezměnilo, koukněte na křesťanství tam se nic nezměnilo skoro až do 20. století (tj. 2000 let) a i dnes je plno věřících magorů co se do středověku chtějí vrátit

  lidi, na rozdíl od ostatních vyšších primátů, mají mozek na vyšším "levelu", naše společnost se chtě nechtě stále vyvíjí, je jedno kdo je v čele té společnosti, evoluci nezastaví, ale není to otázka období jednoho lidského života...

  většina těchto názorů a pohledů na věc je zakořeněná v lidské aroganci a nadřazenosti vůči ostatním zvířatům, ale realita je poněkud jiná, to že my tento problém nevyřešíme v tomto "volebním období" neznamená že se to už nikdy v životě nezmění, měli bychom tomu ale jít naproti, když na to máme zdroje a schopnosti, to ale neznamená, že z dvou tisíc let bude jedno desetiletíSkrýt celý příspěvek

 • Jan Horten
  12:37 16.01.2015

  Jancz - Chyba :-) Zkrátilo mi to adresy v odkazech tedy je přidám znova. studie o rozšíření muslimského fundamentalismu v Evropě dělaná v 6 zemích prestižním německým sociologickým ...Zobrazit celý příspěvek

  Jancz - Chyba :-) Zkrátilo mi to adresy v odkazech tedy je přidám znova. studie o rozšíření muslimského fundamentalismu v Evropě dělaná v 6 zemích prestižním německým sociologickým ústavem “Vědecké sociální centrum” (WZB). z kterého vychází, že např 70% holandských muslimů je přesvědčeno o nadřazenosti islámského práva, nad právem demokratických zemí. http://www.wzb.eu/en/press-rel... nebo výňatky ze studie ve slovenštině http://www.blogovisko.sk/siale... Skrýt celý příspěvek

 • Jan Horten
  12:34 16.01.2015

  Jancz - Vy si vážně myslíte, že když 1400 let nedošlo k nijaké změně v chápání toho co Mohammed hlásal, že najednou odněkud vyjedou nějací islámští učenci (islámští "blaničtí ...Zobrazit celý příspěvek

  Jancz - Vy si vážně myslíte, že když 1400 let nedošlo k nijaké změně v chápání toho co Mohammed hlásal, že najednou odněkud vyjedou nějací islámští učenci (islámští "blaničtí rytíři") kteří reformují islám??? Kteří Mohammeda "opraví" a učiní z islámu něco akceptovatelného. Dnes právě ty nejvyšší autority islámu např. ona islámská univerzita Al-Azhar nedávno opět svým náboženským "ediktem" potvrdila, že za hanobení islámu, tedy i zpochybnění jakéhokoliv slova "proroka" (tedy čehokoliv v koránu) je opodstatněný trest smrti. To samé hlásá z Al-Džazíry například i Jusuf Quaradavi, další autorita islámu, že "pokud by islám odpadlictví nebo urážku islámu netrestal smrtí, již dávno by neexistoval" a hlásá nutnost dodržovat tyto příkazy islámského práva a ovlivňuje tak miliony muslimů. Podívejte se na nedávnou studii o rozšíření "radikalismu" (lépe řečeno návratu k fundamentu, základu islámu) v 6 EU zemích, prestižním německým sociologickým ústavem “Vědecké sociální centrum” (WZB). z kterého vychází, že např 70% holandských muslimů je přesvědčeno o nadřazenosti islámského práva, nad právem demokratických zemí. http://www.wzb.eu/.../islamic-... nebo výňatky ze studie ve slovenštině http://www.blogovisko.sk/siale... Odkud tedy onu reformaci vlastně čekáte??? Od muslimů nepřijde a nemuslim jí udělat nemůže!!!Skrýt celý příspěvek

 • jancz
  11:59 16.01.2015

  Jan Horten: Islám nemůže být reformován, ale lidi ano, a myslím, že starý zákon bible není zrovna v ničem lepší, nový je postaven kolem lidské oběti, nevidím v tom ani menší zlo, ...Zobrazit celý příspěvek

  Jan Horten: Islám nemůže být reformován, ale lidi ano, a myslím, že starý zákon bible není zrovna v ničem lepší, nový je postaven kolem lidské oběti, nevidím v tom ani menší zlo, obojí je prostě zlo

  všechno co jste napsal sedí na středověkou křesťanskou Evropu, proč jsou lidi, kteří to popírají a nevidí (i mezi nevěřícími, u věřících je jasné že si budou bránit svoje)

  vtipné, že to přirovnáváte k Mein Kampf, dílu diktátorského katolíka

  snad tu není v komentářové sekci nikdo tak zaslepený a naivní, že odmítá přijmout fakt, že Hitler byl katolíkSkrýt celý příspěvek

 • Jan Horten
  11:49 16.01.2015

  Představa, že může být islám reformován, je doslova naivní (nebezpečně naivní, někdy je skoro naivita zločin), pramení z neznalosti. Korán nelze přirovnávat k žádné jiné náboženské ...Zobrazit celý příspěvek

  Představa, že může být islám reformován, je doslova naivní (nebezpečně naivní, někdy je skoro naivita zločin), pramení z neznalosti. Korán nelze přirovnávat k žádné jiné náboženské knize. Bible (tedy texty, z kterých se skládá) byly psány v rozmezí stovek let, skládají se z podobenství, rad a snů, mnoha autorů a nemají hodnotu zákonů a ani tak není vykládána (vyjma desatera). Korán psal jeden člověk a má být brán doslova (nijaká možnost výkladu), neobsahuje analogie a symbolismus. Korán je tvořen hlavně přímými příkazy. Obsahuje samozřejmě vzájemně si odporující tvrzení, ale s tím se vypořádal korán pomocí toho, že pokud jsou dvě pasáže v rozporu, platí ta která je napsána později a nahrazuje tak dřívější. Většina těch tzv. mírumilovnějších pasáží byla napsána dříve, během Mohamedovy „prorocké“ kariéry a jsou podle koránu de facto zrušeny a nahradily je pozdější násilné a netolerantní pasáže (taktéž od Mohameda). Takže když lidé ze Západu slyší, jak džíhádisté citují násilné pasáže z Koránu a poté „mírumilovné muslimy“ citující mírumilovné pasáže, interpretují to tak, jako by někdo citoval Bibli, jako podobenství ale to se mýlí!!! Ale korán není takový jako Bible. Není v něm žádné vybírání. Korán říká doslovně a bez jakýchkoliv nejasností, že MUSLIMOVÉ NESMÍ ZMĚNIT NEBO IGNOROVAT ŽÁDNOU ČÁST Z JEHO JASNÉHO A PŘÍMÉHO POSELSTVÍ jinak budou navždy prožívat muka v plamenech. Muslim musí usilovat o zavedení práva šaría po celém světě, je to jeho náboženská povinnost. Islám je prakticky výhradně politicky orientovaný a nejedná se ani tak o náboženství jako o „ideologii“. V islámu není nijaké dělení mezi náboženstvím a politikou. Islám a šaría představují jen totalitární nástroj k řízení společnosti. Korán tak jde nejlépe připodobnit k Mein Kampfu!!! Dnes vidíme striktní uplatňování islámských pravidel nejlépe v Islámském Státě, tam je zcela čistá forma, návrat k tomu co a jak činil „prorok“. Muslimové se snaží vytvořit představu, že IS nemá s islámem nic společného, rádi operují vyjádřením jedné z nejstarších islámských univerzit Al-Azhar, která má silný vliv na islámský svět (jedna z nejvyšších autorit islámského světa) ta sice IS odsoudila, ale jen hlasy několika jednotlivců a to ještě pouze jen některé věci které IS dělá. Na to, aby to mohlo mít toto odsouzení v islámském světě nějaký význam by musela nad IS vyhlásit tzv. „Takfír“ Prohlášení muslima za nemuslima (v podstatě obdoba exkomunikace) a to Al-Azhar neudělal, PROTOŽE K TAKOVÉMU VÝROKU NENAŠLA DŮVOD!!! IS nečiní nic, co by si „exkomunikaci“ touto islámskou autoritou zasloužilo, IS jde totiž přesně ve stopách „proroka“!!!Skrýt celý příspěvek

 • jancz
  11:42 16.01.2015

  Adanedhel: mimochodem, pokud vám moje komentáře připadají jako omluva islámu, tak se nenechte zmást, pro mě je islám ještě horší zlo než křesťanství, a veškerá odnoš všech velkých ...Zobrazit celý příspěvek

  Adanedhel: mimochodem, pokud vám moje komentáře připadají jako omluva islámu, tak se nenechte zmást, pro mě je islám ještě horší zlo než křesťanství, a veškerá odnoš všech velkých náboženství, možná na stejné úrovni jako Komunismus v Severní Koreji (ano už Christopher Hitchens řekl "North Korea is the most religious country in the world") pokud nejste věřící, tak se dokážete na náboženství koukat objektivně a uvidíte to. Spousta zastánců náboženství tvrdí, že náboženství shlukovalo lidi dohromady, položilo základy společnosti a do jisté míry je to možná pravda, že je potřeba trochu té diktatury aby lidi postavila do latě, ale boužel to vzápětí začne od vrchu hnít, vždycky je na začátku vize, a ta se pak rozpadne kvůli touze po moci a potřebě kontrolovat. a v tom náboženství vždycky excelovalo, na začátku položilo promyšlené základy jak nejlépe kontrolovat masy lidí, a nechtělo o tu moc přijít tak zabraňovalo vývoji a trestalo cokoliv co se odklánělo od "normálu" ano katolická církev obsahovala veškerou "inteligenci" své doby, lidi co uměli číst a psát, ale mohli číst a psát jen to co se církvi hodilo, takový dvoubřitý meč. islám není v ničem lepší nebo horší než středověká katolická církev, kdo to popírá, nekouká se na historii objektivně...Skrýt celý příspěvek

 • Mi58
  11:29 16.01.2015

  Adanedhel: Ropa je řešitelná, ale za cenu technologických, ekonomických a sociálních komplikací. Deportace asi taky bude řešitelná, ale za cenu právních komplikací (proč by je měla ...Zobrazit celý příspěvek

  Adanedhel: Ropa je řešitelná, ale za cenu technologických, ekonomických a sociálních komplikací. Deportace asi taky bude řešitelná, ale za cenu právních komplikací (proč by je měla nějaká země přijmout, když nemají její občanství? jako azylanty? to je absurdní. navíc bych řekl, že země nemůže jen tak vyhostit svoje občany ze země).
  A dál, uvědomujete si, s kolika zeměmi bychom museli mít neprostupné hranice? Podívejte se sem: http://cs.wikipedia.org/wiki/I... a dále: v Indii žije 160 mil.muslimů (14 % populace), v Rusku 15 mil. (10 %), atd.atd. To prostě nejde.Skrýt celý příspěvek

 • jancz
  11:22 16.01.2015

  Mi85: máte pravdu, že se té technologie dá využít i náš prospěch, a taky už to hodně pomohlo. nebojte vím kde žije nejvíc muslimů, nemluvím o novém území jako nějaký výběh pro ...Zobrazit celý příspěvek

  Mi85: máte pravdu, že se té technologie dá využít i náš prospěch, a taky už to hodně pomohlo. nebojte vím kde žije nejvíc muslimů, nemluvím o novém území jako nějaký výběh pro muslimy, ale odkud přišli tak ať se tam vrátí když se nedokáží přizpůsobit.

  Adanedhel: hloupé žvásty? každou chvíli je tam někdo odsouzen k ukamenování a podobným civilizovaným trestům, naopak vy se na to podívejte z jiného úhlu pohledu, oni se řídí knihou starou 1500 let, a je jedno jestli si na čtení svítí lojovou svíčkou nebo úspornou žárovkou, chovají se jako ve středověku, a to nemluvím o jejich lásce k ovcím....společnost se vyvíjí, a to do velké míry určuje náboženství, a to vzniklo 600 let po křesťanství, pro jejich společnost je to startovní čára, stejně tak jako to bylo pro křesťanství, myslíte, že by to tu vypadalo líp v patnáctém století, když by křižáci jezdili v Leopardech a místo mečů nosili M16? pokud si myslíte, že bychom se my chovali v takové situaci lépe tak jste povýšenej a pomatenej, je jedno jestli se čarodějnice upálí nebo přejede tankem, technologie není kouzelnej proutek, kterej automaticky přesune společnost na vyšší vývojovej stupeň, k tomu musí ty lidi dojít sami, výhodou té moderní technologie je, že tomu můžeme pomoct, urychlit ten vývoj jejich společnosti jak zmínil Mi85.... ale nečekejte v blízké budoucnosti omluvu za to co dělají teď, pro ně je to normální a nutné, tak jak bylo pro náš středověk normální a nutné upalovat heretiky...Skrýt celý příspěvek

 • Adanedhel
  11:12 16.01.2015

  A ropa je jen nutné zlo, mělo by se prostě mohem víc investovat do syntetické produkce, pokud to potřebujeme pro zemědlství a výrobu plastických hmot a ač jsem petrolhead, tak bych ...Zobrazit celý příspěvek

  A ropa je jen nutné zlo, mělo by se prostě mohem víc investovat do syntetické produkce, pokud to potřebujeme pro zemědlství a výrobu plastických hmot a ač jsem petrolhead, tak bych svoje auto za elektromobil vyměnil hned.Skrýt celý příspěvek

 • Adanedhel
  11:11 16.01.2015

  Kam deportovat 2. - 3. generace ? Jednoduše do zemí původu jejich předků, nebo do kterékoliv muslimské země dle jejich výběu. A klidně jim přidám na cestu. Spousta lidí si ...Zobrazit celý příspěvek

  Kam deportovat 2. - 3. generace ? Jednoduše do zemí původu jejich předků, nebo do kterékoliv muslimské země dle jejich výběu. A klidně jim přidám na cestu. Spousta lidí si neuvědomuje, že stojíme před nejhorší tyranií kterou jsme kdy měli tu smůlu poznat na Zemi.Skrýt celý příspěvek

 • Adanedhel
  10:51 16.01.2015

  JANCZ Prosím Vás, tlachy o tom, že islám má teprve 15. století jsou jen další ze řady hloupých žvástů. Tohle možná platilo v hlubokém středověku, kdy byly tyto komunity opravdu ...Zobrazit celý příspěvek

  JANCZ Prosím Vás, tlachy o tom, že islám má teprve 15. století jsou jen další ze řady hloupých žvástů. Tohle možná platilo v hlubokém středověku, kdy byly tyto komunity opravdu uzavřené a stýkaly se jen na místě bojů a takový muslim z Chorézmu věděl kulové o tom, že daleko na západě je nějaké anglosaské království. Dnes je svět naštěstí globalizovaný a pro takové jednání není omluva. A jen tak mimochodem, to jak se chová islám, bylo zločinem a zlem vždy. V minulosti, teď i v budoucnu. Katolíci jsou postupně odstavováni od jakékoliv faktické moci a je to jen dobře. S Marxem souhlasím v jediné věci - že náboženství je opium lidstva.Skrýt celý příspěvek

 • Mi58
  10:22 16.01.2015

  jancz: to je jedna ze zásadních komplikací toho problému - se stejným přístupem a cílem jako křesťanství pře 600 lety, dokážou díky technologiím teoreticky napáchat daleko více ...Zobrazit celý příspěvek

  jancz: to je jedna ze zásadních komplikací toho problému - se stejným přístupem a cílem jako křesťanství pře 600 lety, dokážou díky technologiím teoreticky napáchat daleko více škody než tehdy to křesťanství. Ale díky těm technologiím a komunikačním možnostem to na druhou stranu mají daleko těžší - i u "vlastních". Diktatury (a radikální islám diktatura pochopitelně je) potřebují nevědomost svých poddaných. Není toto příležitost pro nás? Já myslím, že je.
  Izolovat nelze, my je potřebujeme (ropa, technologie, lidský potenciál). A kudy povede hranice? Dejte si vyhledat, v které zemi žije nejvíce muslimů.
  S deportací je problém zase v tom, že problémy většinou dělá 2 - 3 generace žijící v dané zemi. A kam je chcete deportovat, když pocházejí od nás? ALE tím neříkám, že deportace do téhle debaty nepatří, naopak, jen má velká úskalí a samostatně taky problém nevyřeší.Skrýt celý příspěvek

 • peter123x
  09:48 16.01.2015

  Obecne treba povedat, ze moslimov neurazila az tak ta samotna karikatura, ale skor ide o to, ze ich sväti sa nesmu niako vyobrazovat, ci uz ako kresby alebo sochy. Napr. si kazdy ...Zobrazit celý příspěvek

  Obecne treba povedat, ze moslimov neurazila az tak ta samotna karikatura, ale skor ide o to, ze ich sväti sa nesmu niako vyobrazovat, ci uz ako kresby alebo sochy. Napr. si kazdy spomenie na biblicky pribeh zo stareho zakona, kde sa izraeliti klanali zlatemu telatu zakial bol Mojzis prec, a ako to tiez nakoniec dopadlo. Takze Mohamed s bombou ci bez bomby v turbane, pre nich je to zakazdym urazka.Skrýt celý příspěvek

Načítám diskuzi...

Stránka 2 z 3