NÁZOR: Viník sestřelení letadla Boeing 777

Viník sestřelení letadla Boeing 777
Foto: Trosky letu MH17. / ČTK, Dimitry Lovetsky

Před dvěma dny se nad Ukrajinou odehrála bezprecedentní událost. Civilní Boeing 777 s 298 lidmi na palubě byl sestřelen střelou země-vzduch. Nikdo na palubě nepřežil. Kdo za sestřelení může?

 

Rusko?

Civilní letadlo s největší pravděpodobností zničil protiletadlový systém Buk (v kódu NATO SA-11 Gadfly / SA-17 Grizzly). Ve své výzbroji jej má ukrajinská i ruská armáda. Několik kompletů se dostalo do rukou i proruských separatistů.

 

Kdo má tedy sestřel na svědomí? Podle všeho lze jednoznačně vyřadit Rusko. Ke sestřelení došlo 50 km od ruských hranic. Dostřel systému Buk je přitom 40 km.

 

Rusové sice disponují výkonnějšími protivzdušnými systémy, jako je S-300 nebo S-400 Triumf. Jejich použití je však lehce odhalitelné a dokazatelné. Navíc neexistuje jediný rozumný nebo strategický důvod, proč by Rusové úmyslně sestřelovali civilní letadlo nad územím Ukrajinou.

 

Profesionální posádky těchto systémů jsou vysoce trénované. Nechtěný nebo neúmyslný sestřel je tak pouze teoretickou možností. Protiletadlové systémy jsou navíc připojeny na řízení letového civilního provozu, takže mají dokonalý přehled o tom, kde a jaká civilní letadla se nacházejí ve vzduchu.

 

Ukrajina?

Kapacitu ke sestřelení letadla letícího ve výšce 10 000 metrů rychlostí 800 km/h má také ukrajinská armáda. Protivzdušná obrana mimo jiné disponuje systémy Buk nebo S-200.

 

Velmi těžko se však hledá rozumný motiv. Ruskojazyčná média přinesla informace, že cílem mohlo být vládní letadlo převážející Vladimíra Putin, letící za sestřeleným letadlem s rozestupem 40 minut. Podle ruského severu Gazeta.ru však letadlo s Putinem nad Ukrajinou vůbec neletělo.

 

Ukrajinská protivzdušná obrana je také samozřejmě napojená na řízení civilního leteckého provozu, takže Ukrajinci přesně ví, kde a jaké civilní letadlo se na obloze nalézá.

 

Je zde datové spojení z civilního letového provozu, který monitoruje lety každé komerční letecké společnosti a všechny nevojenské lety,“ cituje bývalého důstojníka protivzdušné obrany magazín IHS Janes. „Tento vstup do protivzdušné obrany poskytuje kompletní pokrytí pro nevojenské lety, takže je téměř nemožné, aby ukrajinská armáda sestřelila toto letadlo.“

 

Další teoretickou možností je, že ukrajinská armáda sestřelila civilní letadlo, aby mohla svalit vinu na separatisty. Ale toto tvrzení je spíše absurdní povahy.

 

Ukrajinská pozemní armáda má nad separatisty početní, palebnou, technickou i zdrojovou převahu. Stejně tak je na straně Ukrajiny západní politická reprezentace, média i veřejné mínění. I když kvalita ukrajinské armády je nevalná, několik stovek nebo tisíc separatistů zvládne.

 

Je zde také možnost neúmyslného sestřelení ukrajinskou armádou. Vzhledem k napojení systému protivzdušné obrany na civilní řízení a vycvičenost posádky, lze však zařadit takovou domněnku do říše sci-fi.

 

Separatisté?

Poslední na řadě jsou separatisté. Zde se nejvíce spekuluje, zda mají k dispozici techniku schopnou sestřelit velké dopravní letadlo ve velké výšce. Jak přinesly ruské tiskové agentury, a jak potvrdili sami separatisté, tak ji mají.

 

Ruská tisková agentura ITAR-TASS zveřejnila 29. června článek tom, že separatisté z Doněcké lidové republiky získali raketový systém Buk. „Nejsou ale k dispozici žádné zprávy o počtu a stavu,“ napsala agentura, která odkazuje na tiskový servis neuznané republiky. Ostatně zabraním systému Buk se pochlubili i separatisté ze samozvané Doněcké republiky na svém Twitter účtu.

 

Twitter odhalil i další aktivitu, která separatistům nehraje příliš do karet. Těsně po sestřelení civilního letadla se separatisté pochlubili zničením ukrajinského An-26, mimochodem již druhého během několika dní.

 

Avšak zanedlouho zprávu o sestřelení stáhli. Stejně tak i informace o tom, že získali protiletadlové systémy Buk. „Print-screeny“ rozeseté po internetu však dokazují původní informace.

 

Pravdou je, že v poslední době letadla a vrtulníky nad východní Ukrajinou sestřelují pouze separatisté. Povstalci mimo jiné sestřelili několik vrtulníků, velký Iljušin Il-76, bitevní Su-25 a také dopravní Antonov An-26 ve výšce 6500 metrů.

 

Poslední údaj je podstatný, neboť výšková hladina 6500 m leží mimo dostřel přenositelných protiletadlových systému typu MANPADS (Man-Portable Air-Defense Systems).

 

Proti vině separatistů však mluví skutečnost, že systém Buk je komplikovaný systém, který vyžaduje zkušenou obsluhu. Avšak netřeba zdůraznit, že ani přenositelné protiletadlové komplety MANPADS, které s velkou úspěšností používají separatisté, nemohou obsluhovat "kuchaři".

 

Přesto, systém Buk je mnohem komplikovanější. Celá baterie se skládá z radarového vozidla, velitelského, odpalovacího a nákladního. V případě potřeby ale lze použít jen jedno odpalovací vozidlo, které je vybaveno vlastním radarem. Samozřejmě, obsluha takového vozidla nemá příliš informací o cíli, na který útočí.

 

V řadách separatistů slouží navíc bývalí příslušníci ukrajinské armády. Není tak vyloučeno, že jsou mezi nimi i členové ze základny protivzdušné obrany, která má sídlo v Doněcku a kterou obsadili separatisté.

 

Během minulých hodin navíc přinesl americký prezident Barack Obama informaci, že raketa vylétla z území pod kontrolou separatistů. Dále se tak prohlubuje podezření, že za útokem stojí separatisté.

 

Co kdyby přeci jen?

Pokud budeme cyničtí, ale realističtí, o mrtvé tady nejde a ani nikdy nešlo. Pro všechny zúčastněné strany je nejdůležitější zjistit, kdo to udělal, resp. o tom přesvědčit světovou veřejnost.

 

Západ má zájem svalit vinu na separatisty a Rusko. Separatisté a Rusko pak na Ukrajinu. Ruská média proto samozřejmě spekulují nejčastěji o vině ukrajinské armády.

 

Jaké jsou důkazy Rusů? Popravdě, v této psychologické válce tahají, zdá se, za kratší konec. Už jen proto, že ze vnuceného spojenectví se separatisty Rusové příliš nadšení nejsou.

 

Popravdě řečeno, kdyby Ukrajinci skutečně sestřelili letadlo, ať už protivzdušnými systémi země-vzduch nebo stíhačkami, Rusové by již přišli s konkretním důkazy. Místo nehlídají jen ruské družice, ale také radary a především prostředky elektronického průzkumu. Ty dokáží odhalit nejen typ letadla, ale také typ a trajektorii použité střely. Stejně tak dokáží zjistit vešekeré aktivity, jako je rádiové vysílání nebo použití radaru letounu či rakety.

 

Zatím však takové důkazy nepředložili. Pokud si přečteme server Russia Today (RT), který kopíruje názorovou linii Kremlu, žádné konkretní důkazy ani závažné spekulace nenajdeme.

 

RT položil v poledním článků „Deset otázek pro ukrajinské autority“. Dočteme se tam nejčastěji otázky typu:“Proč byl systém Buk ve válečné zóně? Proč Ukrajina po katastrofě obvinila separatisty? Zda Ukrajina pustí na místo mezinárodní komisi, atd.“

 

Pouze dvě otázky spekulují o ukrajinském podílu na katastrofě. Pro jejich vysvětlení se však nabízí desítek odpovědí, které nemají s katastrofou nic společného.

 

RT se opírá o informace španělského řídicího letového provozu, který na sociálních medií uvedl, že zaznamenal u letadla dvě stíhačky ukrajinského letectva.

 

V tom případě však o letadlech musejí mít dokonalé informace ruské zpravodajské systémy. Je jednoduše velmi snadno dokazatelné, zda letadlo sestřelila raketa země-vzduch nebo vzduch-vzduch. Ostatně i síla destrukce letadla jasně vypovídá, že byla použitá těžká raketa země-vzduch, než lehká vzduch-vzduch s omezenou ničivou sílou.

 

Další otázkou, kterou si RT pokládá je, proč ukrajinští dispečeři údajně odklonili letadlo nad oblast bojů. Odpovědí je: „Proč ne?“ Nad oblastmi bojů léta (létalo) desítky dopravních letadel denně a dispečeři na celém světě odkloňují stovky letadel denně.

Nahlásit chybu v článku


Související články

Farnborough bez ruských letadel?

Na jedné z nejvýznamnějších leteckých show Farnborough Airshow letos možná neuvidíme žádné ruské ...

Gripen NG: Saab a Embraer společně

Švédský Saab s brazilskou firmou Embraer začnou společně pracovat na vývoji a výrobě stíhačky F-X2 ...

F-35 Lightning II v ceně stíhačky F-16?

Americké ministerstvo obrany a tři vedoucí firmy programu JSF (Joint Strike Fighter) podepsaly ...

Nový český cvičný letoun L-39 Next Generation

AERO Vodochody představilo na probíhající výstavě Farnborough International Airshow nové cvičné ...

Zvýraznit příspěvky za posledních:

 • jarpe
  21:02 19.07.2014

  Ty Ukrajinské baterie můžou být klidně na území separatistů. Separatisti nemají tolik lidí aby dokázali držet rozsáhlé území, takže je pravděpodobné, že některé části má pod ...Zobrazit celý příspěvek

  Ty Ukrajinské baterie můžou být klidně na území separatistů. Separatisti nemají tolik lidí aby dokázali držet rozsáhlé území, takže je pravděpodobné, že některé části má pod kontrolou Ukrajinská armáda a odtud mohla být raketa odpálena.Skrýt celý příspěvek

 • Poddůstojník
  20:55 19.07.2014

  Nevíte někdo, jestli jsou někde v blízkosti ruských hranic rozmístěny ukrajinské baterie protivzdušné obrany?

  Nevíte někdo, jestli jsou někde v blízkosti ruských hranic rozmístěny ukrajinské baterie protivzdušné obrany?

 • lentak37
  20:44 19.07.2014

  Deadog: čierne skrinky čo viem sa našli, Jednu mali povstalci, chceli ju odovzdať do Moskvy, no Moskva odmietla to. Podľa mna nikto nevie s istotou kto tu raketu odpalil, ktorá ...Zobrazit celý příspěvek

  Deadog: čierne skrinky čo viem sa našli, Jednu mali povstalci, chceli ju odovzdať do Moskvy, no Moskva odmietla to.
  Podľa mna nikto nevie s istotou kto tu raketu odpalil, ktorá strana, povstalcom troška nahravajú slolá nejakého španielskeho dispečera, ktorý bol posledný v kontakte s lietadlom
  Inak tých sto vedcov na liečbu AIDS bola kačica boli tam nejaký 3, no v žiadnom prípade to nezmenšuje tragediu.Skrýt celý příspěvek

 • lentak37
  20:37 19.07.2014

  Je to strašná tragedia a nech je to či už jedna alebo druhá strana musí byť vystavená zodpovednosti. Je najpravdepodobnejšie, že to boli povstalci. No radšej si počkám na oficiálne ...Zobrazit celý příspěvek

  Je to strašná tragedia a nech je to či už jedna alebo druhá strana musí byť vystavená zodpovednosti. Je najpravdepodobnejšie, že to boli povstalci. No radšej si počkám na oficiálne závery, nie je to prvý krát čo by sa takto zostrelilo civilné lietadlo američanom sa tiež takto podarilo nechtiac zostreliť iránske civilné lietadlo.
  Len by som rád podotkol, každý hovorí, že tlačiť len na Rusko, no to nie je riešenie, musí sa tlačiť aj na ukrajinskú stranu
  Viem pochopiť z akého dovodu sa Izrael stavia tak k Ukrajine ako sa stavia:
  https://www.youtube.com/watch?...
  PPte: jj284b
  Na to by som nedal ruku do ohna, už len z toho dovodu, že už sa podarilo ukrajinskej armade zostreliť civilné lietadlo, tak sa mi zdá, že vtedy smerovalo akurát do Tel Avivu.

  PS: Mna len zaráže jedna vec, vedelo sa že tam už nastalo niekoľko zostrelov vojenského letectva, čo pre kristove rany tam malo čo robiť civilné lietadlo. Neivme to je len moja úvaha.Skrýt celý příspěvek

 • Deadog
  20:27 19.07.2014

  Jan Grohmann nejen Rusove ,vsichni to tam sleduji a vsichni maji nejake relevantni informace ,Rusove mlci a nikoho neobvinuji ,podle me dobre vedi kdo ,co a jak ,proto hrajou ...Zobrazit celý příspěvek

  Jan Grohmann
  nejen Rusove ,vsichni to tam sleduji a vsichni maji nejake relevantni informace ,Rusove mlci a nikoho neobvinuji ,podle me dobre vedi kdo ,co a jak ,proto hrajou mrtve brouky aby se pripadne neblamovali ,cekaji na to co o tom vi protistrana a cerne skrinky se podle me uz nenajdou a nebo se objevi poskozene ,ale co s nich jako chcou vycist? pokud priletela raketa tak tam bude velka rana a dal uz nic...Skrýt celý příspěvek

 • jj284b
  20:24 19.07.2014

  infi: Ukrajinska protivzdusna obrana ma prehladove radiolokatory, takze vedia presne o vsetkych civilnych letoch... Separatisti pravdepodobne mali len odpalovacie vozidlo, ktore ...Zobrazit celý příspěvek

  infi: Ukrajinska protivzdusna obrana ma prehladove radiolokatory, takze vedia presne o vsetkych civilnych letoch... Separatisti pravdepodobne mali len odpalovacie vozidlo, ktore prehladovy radiolokator nema... odpalili raketu na nico o com si mysleli ze je Ukrajinsky Antonov AN-26, co aj zverejnili na Twiteri... a o par minut spravu zmazali, ked zistili co to vlastne zostrelili...Skrýt celý příspěvek

 • jj284b
  20:19 19.07.2014

  Americania maju dva AWACsy v oblasti, jeden nad Polskom, druhy nad Rumunskom, takze velmi dobre vedia co to lietadlo zostrelilo...

  Americania maju dva AWACsy v oblasti, jeden nad Polskom, druhy nad Rumunskom, takze velmi dobre vedia co to lietadlo zostrelilo...

 • Zbrojir
  20:10 19.07.2014

  Pro doplnění komentáře se závěrem, že Ukrajina již nyní nese nemalý díl spoluodpovědnosti za leteckou katastrofu letu MH17 především tím, že rizikový letecký koridor v oblasti bojů ...Zobrazit celý příspěvek

  Pro doplnění komentáře se závěrem, že Ukrajina již nyní nese nemalý díl spoluodpovědnosti za leteckou katastrofu letu MH17 především tím, že rizikový letecký koridor v oblasti bojů včas neuzavřela a civilní leteckou dopravu neodklonila, připojuji názory v oboru mnohem kompetentnějších lidí:

  a) Rozhovor Aktuálně.cz s velitelem strakonického raketového oddílu Petrem Prskavcem.

  A.cz: Nerozumím tomu, proč nad válečnou oblastí, kde jsou sestřelovány i dopravní letouny, létají civilní aerolinky.

  „Ani mně to hlava nebere. Nechápu, proč už tam dávno nebyla vyhlášena bezletová zóna. Pokud se někde válčí, tak tam civilní letouny se stovkami lidí na palubě nemají co dělat. Odklon letových tras není až tak složitý. Teď už to sice udělali... ale za jakou cenu?“

  b) Aktuálně.cz mluvilo rovněž se zástupcem generálního ředitele českého Úřadu pro civilní letectví Petrem Navrátilem.

  „A když už se bavíme o kompetencích Ukrajiny - to ona měla vzdušný prostor nad východní částí své země uzavřít. Tuhle zodpovědnost z ní nikdo nesejme.“Skrýt celý příspěvek

 • Nemo
  19:22 19.07.2014

  nejméně pravděpodobná je účast Ruska, takže zbývá ukrajinská junta a její odpůrci. Obojí vidím tak padesát na padesát - juntě poručníkované USA tohle přišlo náramně vhod a mají na ...Zobrazit celý příspěvek

  nejméně pravděpodobná je účast Ruska, takže zbývá ukrajinská junta a její odpůrci. Obojí vidím tak padesát na padesát - juntě poručníkované USA tohle přišlo náramně vhod a mají na to prostředky. Dále jejich odpůrci - v jejich řadách můžou být bývalí specialisté ukrajinské armády, ale ti budou mít výcvik jen na staré verze. A jestliže se dostali k novějším z Ruska tak u nich musela být i vycvičená obsluha která by jistě nepálila nazdařbůh. Nadto dobře ví jak se situace má a při podezření že je to obyč. civilní let tak by nestříleli protože by to jejich věci náramně ublížilo. Takže nejvíc to připomíná řízenou provokaci na vyvolání izolace Ruska když se jim vůbec nedaří přimět je k vojenskému zásahu.Skrýt celý příspěvek

 • Moogwi
  19:10 19.07.2014

  J.G. Rusové už oznámili, že v době sestřelu zaznamenali komunikaci mezi ukrajinským radarem a bukem, což samozřejmě ještě neznamená, že museli střílet. Infračervené družice sice ...Zobrazit celý příspěvek

  J.G. Rusové už oznámili, že v době sestřelu zaznamenali komunikaci mezi ukrajinským radarem a bukem, což samozřejmě ještě neznamená, že museli střílet. Infračervené družice sice odhalí start balistické rakety ale buk je daleko menší raketa, to by museli mít družici zaměřenou přímo na tuto oblast, která se sice určitě sleduje, ale i tak kvůli pohybu družic po dráze může dojít k hodně velkým oknům. To by museli předem vědět kam a kdy se dívat, i když se štěstím to možné samozřejmě je. Když usa říká, že má důkazy, počítám, že by to mohly být družicové snímky, otázka ale je, nakolik budou pravé vzhledem k tomu, co za podvody s takovýma snímkama vyčarovali v minulosti, a ne jednou.
  Rimr: těch teorií je spousta, je na soudnosti každého z nás, co si z toho odnese a čemu věří, zrovna na AN bych takové teorie nečekal, příspěvků je tu už docela dost a zatím se o tomhle nikdo nezmínil a nemyslím, že by s tím někdo i přišel, zatím jste první. U některých článků je zase vidět vyloženě pro-americká klika a diskutéři, takže ono se to tak hezky vyvažuje, ale nemyslel bych si, že jsou za to třeba placení apod, někdo má prostě jenom jiný pohled na svět, pravda někdy značně pokřivený :DSkrýt celý příspěvek

 • Jan Grohmann
  18:45 19.07.2014

  Každopádně, Rusové prostor sledují pomocí družic, radarů i elektronického průzkumu. Veškerou aktivitu ve vzduchu, komunikaci i použití zbraní (radárově naváděných) lze odhalit na ...Zobrazit celý příspěvek

  Každopádně, Rusové prostor sledují pomocí družic, radarů i elektronického průzkumu. Veškerou aktivitu ve vzduchu, komunikaci i použití zbraní (radárově naváděných) lze odhalit na obrovské vzdálenosti, včetně jejich charakteristiky. Hranice je pouze 50 km od místa sestřelu.
  Hodně vysvětlí černé skříňky, které zaznámenávají zvuk z kabiny.Skrýt celý příspěvek

 • RiMr71
  18:41 19.07.2014

  No hezky si tu soudruzi spekulujete, někdy nápadně dost mizernou češtinou, da Alex? Ale jak vidno, to jsou ty správné příspěvky na tomto "korektním a nezaujatém" ...Zobrazit celý příspěvek

  No hezky si tu soudruzi spekulujete, někdy nápadně dost mizernou češtinou, da Alex?
  Ale jak vidno, to jsou ty správné příspěvky na tomto "korektním a nezaujatém" webu.

  ...čekám kdy dojde na éro předem naložené mrtvými těly a krevními konzervami, snahou o sestřelení putina (to malé p není překlep) atd atd...

  Kdo ví, jestli nejde spíš o snahu smazat nějaké důkazy o chemtrails, HAARP a jiných imperialistických zločinech.

  Možná jde přitom jen o utržení ucha na džbánu plném ruské ožralé prolhané zlodějské feudální špíny, ale chápu, to není moc korektní a neosobnost odstup je pramalá...Skrýt celý příspěvek

 • infi
  18:14 19.07.2014

  Z Videa / Fotky BUKA bez chybejici rakety ktery byl "vlecen" zpet do ruska se nakonec vykloubal ukrajinsky BUK, dle billboardu lokalizovan v krasnoarmeysku, ktery je celou dobu pod ...Zobrazit celý příspěvek

  Z Videa / Fotky BUKA bez chybejici rakety ktery byl "vlecen" zpet do ruska se nakonec vykloubal ukrajinsky BUK, dle billboardu lokalizovan v krasnoarmeysku, ktery je celou dobu pod kontrolou UA armady.

  Je evidovan zaznam sestreleni AN26 dne 17.7....validovat vsak nikdo nemuze.

  Udajne nahravky maji SBU maji nulovou vypovidajici hodnotu...

  Par dny pred tragedii, ukrajina zacala obvinovat RF, ze jeji letadla pusobi v UA vzdusnem prostu. Na zaklade toho byli v oblasti rozmistene ukrajinske BUKy. To je odpoved na otazku proc by tam davala ukrajinska armada buky, kdyz separatiste nemaji letadla.

  Na cem se asi vetsina lidi shodne, jednalo se o chybnou nahodu. Jestli ji pod natlakem udelali ukrajinsti vojaci tezko muze ze zidle shodnotit...

  Kazdopadne kdyby kdokoli mel nezvratny dukaz, uz by jeji predlozil...Takze nejspise pro Malajsijske aerolinky to bude dalsi nevyreseny crash...

  Pravdu se nikdy nedozvime, at to bylo jakkoli, odpovednost nese Ukrajinska vlada, jalikoz k sestreleni doslo na jejim uzemi - o tom asi nema cenu diskutovat.Skrýt celý příspěvek

 • Moogwi
  18:01 19.07.2014

  liberal: že proudí z ruska nějaká vojenská technika to je vaše tvrzení nebo na to jsou už nějaké důkazy ? já jen že ua vláda opakovaně prohlašuje, že má hraniční přechody pod ...Zobrazit celý příspěvek

  liberal: že proudí z ruska nějaká vojenská technika to je vaše tvrzení nebo na to jsou už nějaké důkazy ? já jen že ua vláda opakovaně prohlašuje, že má hraniční přechody pod kontrolou a pokud se někdy objevily fotky údajné vojenské techniky z ruska, tak se zjistilo, že jsou z ukrajinských skladů .. že by tam přímo rusko mělo své lidi my přijde docela riskantní, vzhledem k tomu, že by mohli padnout do zajetí. Zajímavé mi přijde prohlášení obamy, který řekl, že vyšetřování je teprve na začátku, ale že mají silné důkazy, že šlo o raketu země-vzduch, to tedy nevím, co si o tom prohlášení myslet, ono většinou když je vyšetřování teprve na začátku, tak bych čekal, že čekají, jak to dopadne, ale oni už asi mají jasno, dále prohlášení johna mccaina že za sestřelení je odpovědný putin, a že je potřeba uvalit další sankce na rusko, dále prohlášení ukrajinských představitelů chvíli po nehodě, že letadlo bylo sestřeleno bukem, ti už tedy mají taky jasno, tak já nevím, co se vlastně vyšetřuje.. Fotky údajného buka na tahači s chybějící raketou, co vytáhla ua jako králíka z klobouku, jsou také podvrh, navíc den před sestřelem tam ua armáda přitáhla svoje vlastní buky, takže ono těžko říct. Možná to byli opravdu separatisté, v tom případě bych se přikláněl k názoru, že to byl omyl, pokud to byla ua armáda, tak tady bych se obával, že to bylo spíše záměrně, ale otázka je proč.. to momentálně ale asi nezjistíme uvidíme časem co se z toho vyvrbí. A že ua armáda je nějak na postupu se moct říct nedá, to že dobyli slavjansk apod se nějak tak podává jako velké vítězství, ale separatisté se z tama stáhli už před útokem, navíc několik tisíc ua vojáků je obklíčeno v kotli, ze kterého se nemůžou dostat a už několik dní je armáda zásobuje letecky, takže klid zbraní by spíše prospěl vládě v kyjevě.Skrýt celý příspěvek

 • Ultramarinus
  17:58 19.07.2014

  J.G.: Ok, sorry. Je trochu problém, že mezi začátkem psaní příspěvku a jeho koncem se objeví ten váš, aniž bych to zjistil dřív, než ten svůj "další" odešlu. Nejsem si jistý, ...Zobrazit celý příspěvek

  J.G.: Ok, sorry. Je trochu problém, že mezi začátkem psaní příspěvku a jeho koncem se objeví ten váš, aniž bych to zjistil dřív, než ten svůj "další" odešlu. Nejsem si jistý, jestli krátké=špatné. Mě osobně víc přijde, že diskuzi zaplevelují gigantické příspěvky s plky o ničem, ale to je asi subjektivní.
  Každým pádem váš příspěvek beru jako "zmlkněte", a protože vás jako jednoho z mála moderátorů respektuji, k tomuto tématu končím s příspěvky.Skrýt celý příspěvek

 • Ultramarinus
  17:53 19.07.2014

  liberal shark: Zajímavé, ale QUI BONO v tomhle případě? Rusům se ze zmiňovaných důvodů nehodí ho sestřelit, Ukrajinci by tím docílili jenom zeslabení zahraniční (převážně ...Zobrazit celý příspěvek

  liberal shark:
  Zajímavé, ale QUI BONO v tomhle případě?
  Rusům se ze zmiňovaných důvodů nehodí ho sestřelit, Ukrajinci by tím docílili jenom zeslabení zahraniční (převážně politické) podpory.

  Nebo se taky přikláníte k názoru, že šlo nejspíš o živelnou reakci osádky kompletu, která neměla dostatečné informace?Skrýt celý příspěvek

 • Jan Grohmann
  17:44 19.07.2014

  Pro liberal shark. Vojenský analytik Martin Koler například spekuloval o tom, že by na stráně separatistů mohli na vlastní pěst působit příslušníci ruských záloh, kteří se vyznají ...Zobrazit celý příspěvek

  Pro liberal shark. Vojenský analytik Martin Koler například spekuloval o tom, že by na stráně separatistů mohli na vlastní pěst působit příslušníci ruských záloh, kteří se vyznají v obsluze systému Buk. Méně pravděpodobná se jeví nějaká koordinovaná a příma pomoc ruské armády.
   
  Pánové AlexSU27 a Ultramarinus. Opět opakuji, diskuze na AN není prostor pro Váš osbní chat. Jsou zde i jiní čtenáři. Další krátké nicneříkající příspěvky budeme mazat.

  Pokud chcete vést podobnou diskuzi, využijte Fórum AN.Skrýt celý příspěvek

 • Ultramarinus
  17:36 19.07.2014

  "usvědčující nahrávky" jsou něco, čemu ve velké hře v podstatě nemůžete věřit. Spíš jde o to, komu to MOHLO pomoci a komu to skutečně pomohlo. Vycházím z představy, že rusku ...Zobrazit celý příspěvek

  "usvědčující nahrávky" jsou něco, čemu ve velké hře v podstatě nemůžete věřit. Spíš jde o to, komu to MOHLO pomoci a komu to skutečně pomohlo.

  Vycházím z představy, že rusku nešéfují hlupáci.
  Kolik větších států, majících jaderné arzenály, které nejsou v NATO a sousedí s ním, bylo bez provokace vojensky napadeno? A kolik sousedů Ruska muselo "dobrovolně" přepustit své regiony sousedící s Ruskem?

  Nárazníkový prostor tak, jak to chápem je něco, co má být užitečné obraně.

  I kdyby se svět zblánil a "zlé" NATO vyrazilo na křížovou výpravu do Ruska, myslíte, že by tomu útoku zabránil, nebo příliš vadil fakt, že státy NATO nemají s Ruskem příliš společných hranic? V dnešní době aeromobilních operací stačí pro úspěšný začátek invaze běžné letiště a chvíle zmatku okolo něj.

  I kdyby Rusové viděli v Američanech jenom sami sebe, museli by být HODNĚ paranoidní, aby si mysleli, že je bude NATO kdy dobývat.
  A když tohle vědí, je potom otázka, jestli jim jde o "nárazníkový prostor", nebo spíš o předmostí...?Skrýt celý příspěvek

 • liberal shark
  17:35 19.07.2014

  Měl bych dva náměty do diskuse: Palebné vozidlo systému BUK je vybaveno střeleckým radiolokátorem a je schopné působit i bez podpory přehledového radaru a velitelského ...Zobrazit celý příspěvek

  Měl bych dva náměty do diskuse:
  Palebné vozidlo systému BUK je vybaveno střeleckým radiolokátorem a je schopné působit i bez podpory přehledového radaru a velitelského vozidla.
  Ruští "separatisté" působí pod vedením příslušníků speciálních jednotek ruské federace a měli z Ruska přísun munice i zbraní, včetně tanků a dělostřelectva.
  Není tedy zdaleka vyloučena verze, že palebné vozidlo BUK obsluhovali ruští občané, možná vojáci nebo členové ruských paramilitárních jednotek.Skrýt celý příspěvek

 • Jan Grohmann
  17:31 19.07.2014

  Pro AlexSU27 a Ultramarinus. Naprostý souhlas s ulurd. Diskuze na Armádních novinách není chat. Berte to prosím na vědomí. Krátké výkřiky bez jakékoliv informační hodnoty akorát ...Zobrazit celý příspěvek

  Pro AlexSU27 a Ultramarinus. Naprostý souhlas s ulurd. Diskuze na Armádních novinách není chat. Berte to prosím na vědomí. Krátké výkřiky bez jakékoliv informační hodnoty akorát plevelí diskuzi.Skrýt celý příspěvek

Načítám diskuzi...

Stránka 6 z 8