NÁZOR: Viník sestřelení letadla Boeing 777

Viník sestřelení letadla Boeing 777
Foto: Trosky letu MH17. / ČTK, Dimitry Lovetsky

Před dvěma dny se nad Ukrajinou odehrála bezprecedentní událost. Civilní Boeing 777 s 298 lidmi na palubě byl sestřelen střelou země-vzduch. Nikdo na palubě nepřežil. Kdo za sestřelení může?

 

Rusko?

Civilní letadlo s největší pravděpodobností zničil protiletadlový systém Buk (v kódu NATO SA-11 Gadfly / SA-17 Grizzly). Ve své výzbroji jej má ukrajinská i ruská armáda. Několik kompletů se dostalo do rukou i proruských separatistů.

 

Kdo má tedy sestřel na svědomí? Podle všeho lze jednoznačně vyřadit Rusko. Ke sestřelení došlo 50 km od ruských hranic. Dostřel systému Buk je přitom 40 km.

 

Rusové sice disponují výkonnějšími protivzdušnými systémy, jako je S-300 nebo S-400 Triumf. Jejich použití je však lehce odhalitelné a dokazatelné. Navíc neexistuje jediný rozumný nebo strategický důvod, proč by Rusové úmyslně sestřelovali civilní letadlo nad územím Ukrajinou.

 

Profesionální posádky těchto systémů jsou vysoce trénované. Nechtěný nebo neúmyslný sestřel je tak pouze teoretickou možností. Protiletadlové systémy jsou navíc připojeny na řízení letového civilního provozu, takže mají dokonalý přehled o tom, kde a jaká civilní letadla se nacházejí ve vzduchu.

 

Ukrajina?

Kapacitu ke sestřelení letadla letícího ve výšce 10 000 metrů rychlostí 800 km/h má také ukrajinská armáda. Protivzdušná obrana mimo jiné disponuje systémy Buk nebo S-200.

 

Velmi těžko se však hledá rozumný motiv. Ruskojazyčná média přinesla informace, že cílem mohlo být vládní letadlo převážející Vladimíra Putin, letící za sestřeleným letadlem s rozestupem 40 minut. Podle ruského severu Gazeta.ru však letadlo s Putinem nad Ukrajinou vůbec neletělo.

 

Ukrajinská protivzdušná obrana je také samozřejmě napojená na řízení civilního leteckého provozu, takže Ukrajinci přesně ví, kde a jaké civilní letadlo se na obloze nalézá.

 

Je zde datové spojení z civilního letového provozu, který monitoruje lety každé komerční letecké společnosti a všechny nevojenské lety,“ cituje bývalého důstojníka protivzdušné obrany magazín IHS Janes. „Tento vstup do protivzdušné obrany poskytuje kompletní pokrytí pro nevojenské lety, takže je téměř nemožné, aby ukrajinská armáda sestřelila toto letadlo.“

 

Další teoretickou možností je, že ukrajinská armáda sestřelila civilní letadlo, aby mohla svalit vinu na separatisty. Ale toto tvrzení je spíše absurdní povahy.

 

Ukrajinská pozemní armáda má nad separatisty početní, palebnou, technickou i zdrojovou převahu. Stejně tak je na straně Ukrajiny západní politická reprezentace, média i veřejné mínění. I když kvalita ukrajinské armády je nevalná, několik stovek nebo tisíc separatistů zvládne.

 

Je zde také možnost neúmyslného sestřelení ukrajinskou armádou. Vzhledem k napojení systému protivzdušné obrany na civilní řízení a vycvičenost posádky, lze však zařadit takovou domněnku do říše sci-fi.

 

Separatisté?

Poslední na řadě jsou separatisté. Zde se nejvíce spekuluje, zda mají k dispozici techniku schopnou sestřelit velké dopravní letadlo ve velké výšce. Jak přinesly ruské tiskové agentury, a jak potvrdili sami separatisté, tak ji mají.

 

Ruská tisková agentura ITAR-TASS zveřejnila 29. června článek tom, že separatisté z Doněcké lidové republiky získali raketový systém Buk. „Nejsou ale k dispozici žádné zprávy o počtu a stavu,“ napsala agentura, která odkazuje na tiskový servis neuznané republiky. Ostatně zabraním systému Buk se pochlubili i separatisté ze samozvané Doněcké republiky na svém Twitter účtu.

 

Twitter odhalil i další aktivitu, která separatistům nehraje příliš do karet. Těsně po sestřelení civilního letadla se separatisté pochlubili zničením ukrajinského An-26, mimochodem již druhého během několika dní.

 

Avšak zanedlouho zprávu o sestřelení stáhli. Stejně tak i informace o tom, že získali protiletadlové systémy Buk. „Print-screeny“ rozeseté po internetu však dokazují původní informace.

 

Pravdou je, že v poslední době letadla a vrtulníky nad východní Ukrajinou sestřelují pouze separatisté. Povstalci mimo jiné sestřelili několik vrtulníků, velký Iljušin Il-76, bitevní Su-25 a také dopravní Antonov An-26 ve výšce 6500 metrů.

 

Poslední údaj je podstatný, neboť výšková hladina 6500 m leží mimo dostřel přenositelných protiletadlových systému typu MANPADS (Man-Portable Air-Defense Systems).

 

Proti vině separatistů však mluví skutečnost, že systém Buk je komplikovaný systém, který vyžaduje zkušenou obsluhu. Avšak netřeba zdůraznit, že ani přenositelné protiletadlové komplety MANPADS, které s velkou úspěšností používají separatisté, nemohou obsluhovat "kuchaři".

 

Přesto, systém Buk je mnohem komplikovanější. Celá baterie se skládá z radarového vozidla, velitelského, odpalovacího a nákladního. V případě potřeby ale lze použít jen jedno odpalovací vozidlo, které je vybaveno vlastním radarem. Samozřejmě, obsluha takového vozidla nemá příliš informací o cíli, na který útočí.

 

V řadách separatistů slouží navíc bývalí příslušníci ukrajinské armády. Není tak vyloučeno, že jsou mezi nimi i členové ze základny protivzdušné obrany, která má sídlo v Doněcku a kterou obsadili separatisté.

 

Během minulých hodin navíc přinesl americký prezident Barack Obama informaci, že raketa vylétla z území pod kontrolou separatistů. Dále se tak prohlubuje podezření, že za útokem stojí separatisté.

 

Co kdyby přeci jen?

Pokud budeme cyničtí, ale realističtí, o mrtvé tady nejde a ani nikdy nešlo. Pro všechny zúčastněné strany je nejdůležitější zjistit, kdo to udělal, resp. o tom přesvědčit světovou veřejnost.

 

Západ má zájem svalit vinu na separatisty a Rusko. Separatisté a Rusko pak na Ukrajinu. Ruská média proto samozřejmě spekulují nejčastěji o vině ukrajinské armády.

 

Jaké jsou důkazy Rusů? Popravdě, v této psychologické válce tahají, zdá se, za kratší konec. Už jen proto, že ze vnuceného spojenectví se separatisty Rusové příliš nadšení nejsou.

 

Popravdě řečeno, kdyby Ukrajinci skutečně sestřelili letadlo, ať už protivzdušnými systémi země-vzduch nebo stíhačkami, Rusové by již přišli s konkretním důkazy. Místo nehlídají jen ruské družice, ale také radary a především prostředky elektronického průzkumu. Ty dokáží odhalit nejen typ letadla, ale také typ a trajektorii použité střely. Stejně tak dokáží zjistit vešekeré aktivity, jako je rádiové vysílání nebo použití radaru letounu či rakety.

 

Zatím však takové důkazy nepředložili. Pokud si přečteme server Russia Today (RT), který kopíruje názorovou linii Kremlu, žádné konkretní důkazy ani závažné spekulace nenajdeme.

 

RT položil v poledním článků „Deset otázek pro ukrajinské autority“. Dočteme se tam nejčastěji otázky typu:“Proč byl systém Buk ve válečné zóně? Proč Ukrajina po katastrofě obvinila separatisty? Zda Ukrajina pustí na místo mezinárodní komisi, atd.“

 

Pouze dvě otázky spekulují o ukrajinském podílu na katastrofě. Pro jejich vysvětlení se však nabízí desítek odpovědí, které nemají s katastrofou nic společného.

 

RT se opírá o informace španělského řídicího letového provozu, který na sociálních medií uvedl, že zaznamenal u letadla dvě stíhačky ukrajinského letectva.

 

V tom případě však o letadlech musejí mít dokonalé informace ruské zpravodajské systémy. Je jednoduše velmi snadno dokazatelné, zda letadlo sestřelila raketa země-vzduch nebo vzduch-vzduch. Ostatně i síla destrukce letadla jasně vypovídá, že byla použitá těžká raketa země-vzduch, než lehká vzduch-vzduch s omezenou ničivou sílou.

 

Další otázkou, kterou si RT pokládá je, proč ukrajinští dispečeři údajně odklonili letadlo nad oblast bojů. Odpovědí je: „Proč ne?“ Nad oblastmi bojů léta (létalo) desítky dopravních letadel denně a dispečeři na celém světě odkloňují stovky letadel denně.

Nahlásit chybu v článku


Související články

Farnborough bez ruských letadel?

Na jedné z nejvýznamnějších leteckých show Farnborough Airshow letos možná neuvidíme žádné ruské ...

Gripen NG: Saab a Embraer společně

Švédský Saab s brazilskou firmou Embraer začnou společně pracovat na vývoji a výrobě stíhačky F-X2 ...

F-35 Lightning II v ceně stíhačky F-16?

Americké ministerstvo obrany a tři vedoucí firmy programu JSF (Joint Strike Fighter) podepsaly ...

Nový český cvičný letoun L-39 Next Generation

AERO Vodochody představilo na probíhající výstavě Farnborough International Airshow nové cvičné ...

Komentáře

Zvýraznit příspěvky za posledních:
 • AlexSU27
  17:03 19.07.2014

  Tím myšleo že by rusko přišlo o svůj nárazníkový prostor což se u nechce. na druhou stranu rsku se povedlo destabilizovat UK na tolik že do NATO by ji vzal jenom blázen protže tím ...Zobrazit celý příspěvek

  Tím myšleo že by rusko přišlo o svůj nárazníkový prostor což se u nechce.
  na druhou stranu rsku se povedlo destabilizovat UK na tolik že do NATO by ji vzal jenom blázen protže tím by vstoupil do konfliktu.Skrýt celý příspěvek

 • Ultramarinus
  16:52 19.07.2014

  Alex: Vzhledem k tomu, že ti žoldáci především pomáhají sestřelovat bojové vrtulníky, kterých separatisté moc nemají, řekl bych, že odpověď se nabízí. NATO něco takového jako ...Zobrazit celý příspěvek

  Alex:
  Vzhledem k tomu, že ti žoldáci především pomáhají sestřelovat bojové vrtulníky, kterých separatisté moc nemají, řekl bych, že odpověď se nabízí.

  NATO něco takového jako "nárazníkový prostor" nemá. Jsou jenom členi a nečleni. A jako ten "nárazníkovej prostor" sloužíme toho času MY, takže spojence NATO víc na východ bych rozhodně neodmítnul.Skrýt celý příspěvek

 • Ultramarinus
  16:49 19.07.2014

  Gavl: Kdybyste vy kdy četl o dějinách vojenství, věděl byste, že žádná mocnost se NESNAŽÍ vést otevřenou válku na více místech po celém světě najednou, než dokáže utáhnout. Pak ...Zobrazit celý příspěvek

  Gavl:
  Kdybyste vy kdy četl o dějinách vojenství, věděl byste, že žádná mocnost se NESNAŽÍ vést otevřenou válku na více místech po celém světě najednou, než dokáže utáhnout.

  Pak toho moc nevíte o rozdílu administrativy Bush/Obama.
  Obama se stáhnul z Iráku a soustředil se na Afghán minimálně o 5 let dřív, než by to udělal Bush.

  Zbrojir:
  Kolik separatisté už sestřelili letadel v civilní letové výšce?
  Mohl by za sestřelení civilního letadla nad Islámským státem Irák, případně Sýrie, protože nepřesunuly dopravní trasy?

  Ukrajina to MOHLA předvídat. Na druhou stranu, na základě jakých důkazů? Vinu by MOHLA mít, na druhou stranu, na separatistická území má zhruba stejný vliv jako mají vlády zmiňovaných států na IS.
  Čím se liší separatistické "státy" ukrajinské a IS, že by měly jinou morální odpovědnost za zabité, protože "hlavní podíl za to nese UA"?Skrýt celý příspěvek

 • AlexSU27
  16:44 19.07.2014

  K poslednímu příspěvku Ultramarinus
  Nemusí jít ani tak o majetek ale spíše o strategickou polohu.UK má přístup k černému moři.UK tvoří nárazníkovou zonu před NATO atd

  K poslednímu příspěvku Ultramarinus
  Nemusí jít ani tak o majetek ale spíše o strategickou polohu.UK má přístup k černému moři.UK tvoří nárazníkovou zonu před NATO atd

 • AlexSU27
  16:40 19.07.2014

  Ultramarinus : na ukrajině je spousta žoldáků různých národností
  ale neví se kdo je platí .

  Ultramarinus : na ukrajině je spousta žoldáků různých národností
  ale neví se kdo je platí .

 • Ultramarinus
  16:38 19.07.2014

  Omlouvám se za double post. alex: Pletete si vykořisťování a dotování. Oni Rusové totiž dobře vědí, že ekonomický otrok (viz plyn a ropa) musí mít alespoň nějaký majetek, aby se ...Zobrazit celý příspěvek

  Omlouvám se za double post.

  alex: Pletete si vykořisťování a dotování. Oni Rusové totiž dobře vědí, že ekonomický otrok (viz plyn a ropa) musí mít alespoň nějaký majetek, aby se vyplatilo mu dělat otrokáře a mohl to výpalné "platit".

  Ulurd:
  Exoty tipu nevertemediam nepovažuji za diskutéry, ať napíší co chtějí, takže mám asi poněkud posunutý žebříček tolerance.
  Diskuze je naprosto demokratická, víte, kolikrát mi někdo vysvětloval, jaký jsem zlý proamerický placený agent... :DSkrýt celý příspěvek

 • GAVL
  16:29 19.07.2014

  Ultramarinus pokud byste měl pojem o dějinách tak byste věděl , že vždy mocnosti bojovaly na více frontách najednou . To , že někde prohraju neznamená , že jinde nebudu chtít ...Zobrazit celý příspěvek

  Ultramarinus

  pokud byste měl pojem o dějinách tak byste věděl , že vždy mocnosti bojovaly na více frontách najednou . To , že někde prohraju neznamená , že jinde nebudu chtít vyhrát, když mě vyhodí dveřmi vlezu oknem.
  Z uveřejněných odposlechů jasně vyplývá , že USA mají zájem urvat svůj díl tak jako Němci a kde kdo další z Ukrajiny.
  Nakonec je stále otevřená otázka Gruzie a oblast Ukrajiny je dosti potřebná pro přístup do Černého moře. Neboť jak jste zmiňoval islám tak na Turecko se dá těžko spolehnout. Tudíž získat Ukrajinu a vybudovat moderní loděnice může mít zásadní strategický význam pro celé NATO v Černomořské oblasti.

  Co se týče obyvatelstva USA tak jako Náš GŠ a vláda se i ta USA GŠ a vláda v zásadních otázkách pramálo stará o názor obyvatel , neboť jsem si nevšiml , že by dvě hlavní USA strany měli nějak rozdílný názor na vedení zahraniční politiky. Sice se kritizují, ale jen na oko spíše ve stylu děláte to špatně máte tam málo obrněných Hamrů a podobně. Změnou administrativy z Bušovi na Obamovu se ve vztahu k Iráku , Afghánistánu a Koreji a Číně pramálo změnilo.

  Osobně ačkoli jsem napsal nějaké možné úmyslné motivy jsem spíše přesvědčen , že sestřelení byl omyl a nešťastná souhra okolností. Což jsem již dříve jasně uvedl. Dokonce intervenci západu jsem doplnil na základě textu jiného pisatele původně jsem jasně napsal , že mě nenapadá důvod úmyslný ze strany UA.

  Takže k vaší poznámce závěrečné k mému psaní , čtěte řádně příspěvky.Skrýt celý příspěvek

 • Zbrojir
  16:29 19.07.2014

  k Ultramarinus Nehledejte v mém komentáři to, co tam není. Na Ukrajině jde nepochybně o mocenský boj mezi východem a západem. Vinu na eskalaci konfliktu nesou zajisté všechny ...Zobrazit celý příspěvek

  k Ultramarinus

  Nehledejte v mém komentáři to, co tam není. Na Ukrajině jde nepochybně o mocenský boj mezi východem a západem. Vinu na eskalaci konfliktu nesou zajisté všechny zúčastněné strany. Rozborem podrobností bych se ale zcela odklonil od tématu.

  Při řešení sporů ozbrojenou cestou však nemá nikdo, zejména pak vláda země, kde ozbrojený konflikt probíhá, ale ani další vlády a instituce a samozřejmě ani letecké společnosti, které chtěly patrně ušetřit čas a palivo, právo ohrožovat, nebo vystavovat riziku civilní lety, personál a především pasažéry.

  Za bezpečnost letových koridorů má na svém území odpovědnost nepochybně každá, tedy i Ukrajinská vláda. Lze pochopit, že v inkriminovaném prostoru ji nyní zajistit nedokáže. Tak měla a má povinnost učinit adekvátní opatření a letecký provoz z rizikové oblasti odklonit a ne reálné nebezpečí minimálně ignorovat.

  Samozřejmě, že střelci, resp. ti, co k palbě vydali rozkaz, mají také významný podíl viny, ale v bojové zóně je chování bojujících stran i jednotlivců natolik ovlivněno atmosférou probíhajících ozbrojených střetů, že bojující zpravidla nemají obvyklou míru rozvahy a nadhledu jako obsluhy mimo bojovou zónu (viz např. selhání osádky a velitele americké válečné lodi USS Vincennes).Skrýt celý příspěvek

 • Ultramarinus
  16:13 19.07.2014

  Ehm, a jak to souvisí s "jižní ukrajinou", která nepředstavuje ani desetinu obdělávatelného území? To, že by se to "západu" hodilo je zřejmé, ale zatím jsem neviděl žádná ...Zobrazit celý příspěvek

  Ehm, a jak to souvisí s "jižní ukrajinou", která nepředstavuje ani desetinu obdělávatelného území?

  To, že by se to "západu" hodilo je zřejmé, ale zatím jsem neviděl žádná západní (USA) VOJSKA (na rozdíl od toho ruského, které za to dostalo medaile), které by se rozhodli si kousek ukrojit pro sebe...

  Navíc už jsme poněkud daleko od polemice o sestřeleném letadle.Skrýt celý příspěvek

 • AlexSU27
  16:06 19.07.2014

  Ultramarinus Nevím jestli USA chystá intervenci na UK.Uvidí se co přinese čas ALE pro mluví VELKÉ zásoby břidlicového pynu ,UK JE SPOLEČNĚ S RUSKEM OBILNICE EVROPY a navíc PŮDU ...Zobrazit celý příspěvek

  Ultramarinus
  Nevím jestli USA chystá intervenci na UK.Uvidí se co přinese čas
  ALE pro mluví VELKÉ zásoby břidlicového pynu ,UK JE SPOLEČNĚ S RUSKEM OBILNICE EVROPY a navíc PŮDU SI PRONAJALI ČÍNANÉ což by souhlasilo s tí že US che zastacit rozpínání čínySkrýt celý příspěvek

 • ulurd
  16:01 19.07.2014

  Zbrojir nepsal nic o satanášském strýčkovi samovi napoak, napsal poměrně solidní příspěvek bez žvástů typu zákeřné imperialistické korporace či podobně, to jen někteří jedinci mají ...Zobrazit celý příspěvek

  Zbrojir nepsal nic o satanášském strýčkovi samovi napoak, napsal poměrně solidní příspěvek bez žvástů typu zákeřné imperialistické korporace či podobně, to jen někteří jedinci mají problémy s pochopením psaného textu, a tak se tu pak objevuje plácání nesmyslů o satanášském strýčkovi samovi, hrabivých korporacích atd. ikdyž pisatel nikde nic takového nenapsal.
  Mnoho zdejších jedinců má velký problém přistupovat k diskuzi bez velkých osobních emocí/sympatiíí či anti-patií a nejsou schopni se na problém podívat s nadhledem. Není divu, že se to zde pak začíná plevelit nesmyslnými příspěvky bez jakéhokoliv významu a bez jakýkoliv informací, které by měly nějakou hodnotu a obohatily diskuzi o zajímavý názor/myšlenku, místo toho ji degradují na dětinskou slovní přestřelku a na úroveň toho, že pokud někdo nesdílí můj názor tak je to zaostalý rusofil/rusofob/ agent kremlu či cia aneb ukázka ,,demokratické,, diskuze v českém stylu.Skrýt celý příspěvek

 • AlexSU27
  16:01 19.07.2014

  Ultramarinus Ekonomického nebezpečí? Současný průmysl na ukrajině skolabuje pokud vstoupí do EU. přemistování firem do "levnějších" zemí je mi známo ale trvá to nějaakou dobu ...Zobrazit celý příspěvek

  Ultramarinus
  Ekonomického nebezpečí?
  Současný průmysl na ukrajině skolabuje pokud vstoupí do EU.
  přemistování firem do "levnějších" zemí je mi známo ale trvá to nějaakou dobu .
  Ukrajina je ,tedy byla hodně dotovaná ruskem.Kdo bude ukrajininu dotovat ted.
  Pokud se ztoho UK nějaký zázrakem dostane a vytvoří se pracovní místa zaberou
  je eště levnější pracovníci z bývalých republik SSSR.Skrýt celý příspěvek

 • Ultramarinus
  15:57 19.07.2014

  GAVL: V situaci, kdy je US armáda v Afghánu a v Iráku se svažuje k problémům? Kdy v US není politická podpora ani pro to, aby šli pomoci spojeneckým silám? Korea? Sílící Čínské ...Zobrazit celý příspěvek

  GAVL:
  V situaci, kdy je US armáda v Afghánu a v Iráku se svažuje k problémům? Kdy v US není politická podpora ani pro to, aby šli pomoci spojeneckým silám? Korea? Sílící Čínské loďstvo, letectvo a mocenské ambice? Islámský STÁT, který zjevně bude podporovat "protizápadní" terorizmus jako trvalou a významnou část politiky jeho chování?

  V TOMHLE, že se zlý západ rozhodl "vyrobit podmínky pro intervenci"?

  Chápu, že někteří lidé neuvažují předtím než se rozepíšou, ale je smutné, že těm svým výlevům pak věří.Skrýt celý příspěvek

 • AlexSU27
  15:53 19.07.2014

  GAVL Já si táké myslel že UA armáda vítezí.Zde na armádních novinách nic není a v televizi jsem naposled slyšel o sestřeleném letadle a předtímm o vítezném potupu UA a vyhnaní ...Zobrazit celý příspěvek

  GAVL Já si táké myslel že UA armáda vítezí.Zde na armádních novinách nic není
  a v televizi jsem naposled slyšel o sestřeleném letadle a předtímm o vítezném potupu UA a vyhnaní separatistů z obslati Slavjansku.Nové informce jsem se dozvěděl až na palběSkrýt celý příspěvek

 • Ultramarinus
  15:52 19.07.2014

  Alex: Na základě ČEHO se bojí? Fyzického nebezpečí? Kolik čerstvě připojených území EU zažilo pogromy, se kterými by EU souhlasilo? Ekonomického nebezpečí? Neslyšel ...Zobrazit celý příspěvek

  Alex:
  Na základě ČEHO se bojí?

  Fyzického nebezpečí?
  Kolik čerstvě připojených území EU zažilo pogromy, se kterými by EU souhlasilo?

  Ekonomického nebezpečí?
  Neslyšel jste o Schoengenském prostoru? O tom, že do levnějších zemí se firmy stěhují, kvůli takzvanému outsourcingu? Rusko jako stát získává většinu peněz z těžby a prodeje nerostných surovin, což je zdroj, který ze své podstaty prostě dříve nebo později musí vyschnout, pokud se nepřeorientuje. EU je zaměřená na technologie a služby.
  SKUTEČNĚ věříte, že Krym, kde je podnebí jako v bývalé Jugoslávii, neokoukané pláže a hlavně LEVNO, zůstal bez peněz, až by se o něm dozvěděli evropští dovolenkáři a turisti?


  Sudeťáci cítili taky Sudety jako svůj domov. A kdyby byli po válce u vlády jenom TROCHU větší svině na hradě a mezi veliteli spojenců, stálo by je to přesvědčení životy i jejich rodin. Usilovně se snažím věřit, že i Ukrajinská vláda bude podobně benevolentní.

  Ani separatisti, ani sudeťáci vůbec NEZKUSILI politické řešení toho, co vnímali jako problém. Prostě vzali kvéry, sehnali si silného spojence a začali dělat bordel. To není obrana, to je jenom ubohé násilí, které se o moc neliší od toho, čemu se ve velkých západních městech říká války gangů.Skrýt celý příspěvek

 • AlexSU27
  15:48 19.07.2014

  Dělit SVĚT na východ a západ je zastaralé
  Iluze svobody je v oboudvou částích světa

  Dělit SVĚT na východ a západ je zastaralé
  Iluze svobody je v oboudvou částích světa

 • GAVL
  15:48 19.07.2014

  AlexSU27
  Na základě vámi zmiňovaného výprasku, který mi nebyl znám se jeví reálnou i možná varianta úmyslu UA získat body a intervenci západu.

  AlexSU27
  Na základě vámi zmiňovaného výprasku, který mi nebyl znám se jeví reálnou i možná varianta úmyslu UA získat body a intervenci západu.

 • Ultramarinus
  15:43 19.07.2014

  Zbrojir: Asi jsem o vás nedávno psal.... :D Jaaaasně, může za to zlý západ, hrabivé korporace a nezodpovědné ukrajinské orgány pro řízení letu. Ten mírumilovný a zcela ...Zobrazit celý příspěvek

  Zbrojir:
  Asi jsem o vás nedávno psal.... :D
  Jaaaasně, může za to zlý západ, hrabivé korporace a nezodpovědné ukrajinské orgány pro řízení letu. Ten mírumilovný a zcela informovaný pán u červeného tlačítka je jenom oběť okolností... :D

  Ještě jsme zapomněli zmínit satanáše Strýčka Sama a jedinou sílu dobra na světě, Dádu Puťku, kterej by nejradši stejně jako Islámskej stát svět spasil tím, že by smazal všechny hranice a rozdíly a ze všech by udělal hrdé obyvatele Ruského samoděržaví.

  Tento přístup je na každém z nás, ale já raději budu ekonomickým otrokem USA, který má právo mlít hubou, než fyzickým otrokem RUSKA, který musí dávat sakra pozor, aby ho náhodou neposlali někam na sever, kde v letních campech našlo pokoj SPOUSTU těch co mleli hubou, nebo jenom MOHLI mlet... Tohle řešení mi prostě přijde hrubší z těch dvou hrubých a proto volím to první.

  Stejně jako většina Ukrajinců. To je bohužel druhá strana demokracie. Když se většina rozhodne, menšina musí držet hubu a krok, nikoliv domlouvat dodávky zbraní i instruktorů od souseda a svoz idiotů co si chtějí vystřelit z celého světa.Skrýt celý příspěvek

 • AlexSU27
  15:43 19.07.2014

  Ultramarinus nejsem rusofil ALE musím ti odporovat separatisté cítí východní ukrajinu jako svůj domov. Zřejmě se jen bojí co bude po vsutpu UK do EU a NATO většina znich by ...Zobrazit celý příspěvek

  Ultramarinus nejsem rusofil ALE musím ti odporovat
  separatisté cítí východní ukrajinu jako svůj domov.
  Zřejmě se jen bojí co bude po vsutpu UK do EU a NATO
  většina znich by přišla o práci v dolech a težkém průmyslu,o vojenském průmyslu ani nemluvě.Západní zbrojovky budou velice rádi že se zbavily konkurentů.
  Pod tíhou nezamětnanosti by stejně museli odjet někam jinam.Skrýt celý příspěvek

Načítám diskuzi...

Stránka 7 z 8