NÁZOR: Výroční přezkoušení z tělocviku, hodně nedoceněná část služby

Foto: Voják musí (měl by být) v perfektní fyzické kondici. / Autor
Foto: Voják musí být (měl by být) v perfektní fyzické kondici; ilustrační foto. / Autor

Období pro mnohé vojáky z povolání dost nepopulární, je tady. Výroční přezkoušení z tělesné přípravy. Základ pro profesionálního vojáka, na kterém už se dávno tolik nebazíruje, jako na začátku profesionální armády.

 

Základ stačí

Není žádným tajemstvím, že nováčci, uchazeči o práci v armádě, mají velké problémy s fyzickou kondicí, a mnoho z nich tak neprojde základními nastavenými limity. Dost smutná skutečnost, která však plně odráží stav mladých generací.

 

Ono se není co divit, vždyť symboly pro mladé jsou například chlapci ze skupiny Tokio Hotel, nebo One Direction. Ty tam jsou doby kluků, kteří svůj čas věnovali třeba Sokolu. Dnes se nosí extrémní štíhlost.

 

Ale to není hlavní myšlenkou tohoto článku. Tím je něco jiného. Je jím pohled sportovce, sloužícího naší vlasti a armádě, který není zcela srovnán se stavem věcí v tělesné přípravě a hlavně přístupu většiny profesionálních vojáků k jedné ze svých základních povinností.

 

"Dnes jdu na trojku. To mi bohatě stačí," říká Martin. "To nemáš potřebu na sobě více pracovat? Dokázat, že jako voják máš takovou kondici, jak veřejnost očekává?" ptám se. "Víš, že nemám? Protože tady je nejdůležitější splnit. Jestli je to za 3 nebo 2 nebo 1, je úplně jedno," dodává.

 

A bohužel má pravdu. Pro velení a pro mnohé vojáky je faktem, že splní základní požadované limity, dostatečné. Splní jednu ze základních povinností a jsou v podstatě za vodou.

 

Foto: TÄ›lesné pÅ™ezkouÅ¡ení je v armádÄ› opomíjená vÄ›c. / Autor Foto: Tělesné přezkoušení je v armádě opomíjená věc; ilustrační foto / Autor

 

Snaha se necení

Jaká jsou vlastně pravidla? Existují věkové kategorie a k nim přiřazené výkony. Jsou hodnoceny známkou 1 pro nejlepší až 3 pro základní, které jsou ještě uznány. Samozřejmě, pokud nezvládnete za tři, tak máte nesplněno.

 

Proč, kdy a kde mít za jedna? V případě, že chcete být součástí některé ze speciálních skupin. Být výsadkářem, průzkumníkem, nebo u 601. skupiny. Ale jen v případě, že se ucházíte jako nováček o místo. Jinak vám bude stačit dvojka.

 

Další důvod? Neexistuje. Pokud budete mít někde u jiné jednotky, roty, čety za jedna? Budete mít nějakou finanční odměnu? Ne. Budete mít možnost více sportovat? Ne. Budete mít jakoukoli výhodu za to, že se fakt snažíte být ve výborné fyzické kondici? Ne.

 

Co vám hrozí, když nesplníte? Nic. Sice na vás budou velitelé naštvaní. Sice na vás budou ukazovat, občas, prstem, ale jinak se nic nestane. Peníze vám neseberou a nedají je těm, kteří mají za jedna.

 

Mluvíme třeba o osobním příplatku. Dokonce se pro vás před dalším termínem vymyslí řízený tělocvik. Což znamená, že všichni plní své povinnosti v zaměstnání a vy chodíte "nuceně" sportovat.

 

Jak to mají ti, kteří mají za jedna? Ti, kteří rádi sportují? Závidí vám, protože vy můžete jít sportovat, ale oni mají třeba pořadovou přípravu. To jsou paradoxy života.

 

Foto: TÄ›lesné pÅ™ezkouÅ¡ení je v armádÄ› opomíjená vÄ›c; ilustrační foto / Autor Foto: Povolání vojáka vyžaduje perfektní fyzičku; ilustrační foto / Autor

 

Úlevisti

Samostatnou kapitolou jsou vojáci se sníženou zdravotní klasifikací. Řekněme, že normální je "A". S nějakým zdravotním omezením je "B". S větším "C". A pak existují tzv. "úlevy" v zaměstnání. Dobře, každý má svou míru sebereflexe a pokud máte třeba klasifikaci "C", tak podle mého názoru nemůžete dlouhodobě sloužit v armádě.

 

A to beru i to, že jde dost často o zkušené vojáky, kteří zastávají nejrůznější kancelářská místa. Ale věřím, že se najde dost jiných, vzdělaných a šikovných vojáků, kteří tyto funkce mohou zastávat, a přitom zůstanou i nadále platnými členy armády.

 

Protože v případě konfliktu lidé se sníženou klasifikací nemohou bojovat. Ale „úlevisti“? To je síla. To jsou lidé, kteří prostě neudělají krok navíc, klik navíc, shyb navíc.

 

Samozřejmě, existují lidé, kteří jsou po zranění, úrazu, a tam to plně chápu. Ale bohužel v armádě se tato možnost zneužívá. Tudíž existuje mnoho vojáků, kteří si pravidelně chodí pro úlevy a tak se celému martyriu s přezkoušením úspěšně vyhýbají.

 

Abych uvedl věci na pravou míru. Pokud máte sníženou zdravotní klasifikaci, máte téměř automaticky nárok na úlevy. Takže ti kulatí pánové a dámy, které potkáváte v zeleném, patří na 99 % do této kategorie.

 

Armáda ÄŒR Foto: Člověk musí v armádě na sobě pořád pracovat; ilustrační foto. / Autor

 

Cvičení ve volném čase

"Slyšel jsem, že děláš crossfit," ptá se mne Pavel. "Je to od doby, co jsi v AČR, takže tam tě k tomu přivedli? Tam musíte mít spousty času na tělocvik," říká uznale.

 

"Musím ti říct tajemství," odpovídám. "Tam jsem s tím nezačal a tělocviku mám tak málo z pohledu celého roku, že musím na sobě makat normálně po práci," pokračuji. "Holt pokud chci být fyzicky na nějaké úrovni, tak v práci se toho nedočkám," musím přiznat se smutkem v hlase.

 

Samostatnou kapitolou je totiž prostor pro tělesnou přípravu. Je mnoho jednotek, kde se čas na sportování hledá s velkými obtížemi. Logiku to podle mne nemá. Většinou to dopadá tak, že jsou důležitá zaměstnání, na jejichž úkor se k tělocviku člověk nedostane.

 

Mnoho útvarů má krásná sportoviště, posilovny. Hodně samozřejmě záleží na velitelích, na jednotkách. Určitě existují výjimky.

 

Faktem ale zůstává - pokud chcete mít z tělocviku jedničku, nemůžete spoléhat na to, že to zvládnete v prostoru, který vám poskytnou v zaměstnání. Musíte na sobě pracovat ve svém volném čase.

 

Ale abychom nekončili depresivně. Přeji všem kolegům, aby splnili tělesnou. Přeji nám ostatním, abychom měli více prostoru na to věnovat se sportovním aktivitám v rámci zaměstnání. Přeji nám, abychom byli nějakým způsobem ocenění a drze popřeju těm, kteří se dlouhodobě vyhýbají tělesnému přezkoušení, aby našli své uplatnění v jiné sféře, než jsou branné síly ČR.

Nahlásit chybu v článku


Související články

Cvičení speciálních sil Emerald Warrior 2014

Již několik let se pravidelně koná v USA pod vedením velení speciálních sil USSOCOM (United States ...

Třetí strážní rota se poprvé setkala v úplné sestavě

Ve dnech 22. – 25. dubna se ve vojenském výcvikovém prostoru Libavá uskutečnilo první společné ...

Výběrové řízení 601. skupiny speciálních sil není procházka růžovou zahradou

Výběrové řízení, to je, oč tu běží. Speciální skupina Armády ČR? V České republice je to 601. ...

Přidávat diskuzní příspěvky a hlasovat pro článek mohou jen registrovaní. Prosím zaregistrujte se nebo se přihlašte!

Komentáře

Zvýraznit příspěvky za posledních:
 • veterán
  21:32 05.06.2014

  Zajímavý článek, v Přáslavicích mají přezkoušení i záložáci. Ne nemůžeme se připravovat ve svých zaměstnáních, jsme rádi, že nás "nesežerou" když 3x do roka příjdeme s povolávacím ...Zobrazit celý příspěvek

  Zajímavý článek, v Přáslavicích mají přezkoušení i záložáci. Ne nemůžeme se připravovat ve svých zaměstnáních, jsme rádi, že nás "nesežerou" když 3x do roka příjdeme s povolávacím rozkazem. Beru to spíš jako motivaci, proč se prát sám se sebou.Skrýt celý příspěvek

 • Wopat
  16:43 04.06.2014

  "Proč, kdy a kde mít za jedna? V případě, že chcete být součástí některé ze speciálních skupin. Být výsadkářem, průzkumníkem, nebo u 601. skupiny. Ale jen v případě, že se ucházíte ...Zobrazit celý příspěvek

  "Proč, kdy a kde mít za jedna? V případě, že chcete být součástí některé ze speciálních skupin. Být výsadkářem, průzkumníkem, nebo u 601. skupiny. Ale jen v případě, že se ucházíte jako nováček o místo. Jinak vám bude stačit dvojka."

  Tady musím nesouhlasit. U 601. skupiny rozhodně nestačí dvojka. U některých součástí jednotky dokonce nestačí ani jednička a bojovníci musí plnit při výročním přezkoušení vyšší normy, než jaké jsou ve zbytku armády. A to dokonce bez rozdílu věku. Na věkové skupiny se v tomto případě nedbá. V případě neúspěchu padají tvrdé tresty. Ale to jen tak pro doplnění.

  Jinak souhlasím, že systém přezkušování tělesné zdatnosti je v AČR žalostný a někdo by se nad ním měl zamyslet.Skrýt celý příspěvek

 • cccc
  21:54 03.06.2014

  Jsem členem armády a po úrazu mám klasifikaci C, pevně věřím že jen dočasně, ale určitě mě to neomezuje ve výkonu služby. Ano je to úleva od tělocviku ale ne od dalších ...Zobrazit celý příspěvek

  Jsem členem armády a po úrazu mám klasifikaci C, pevně věřím že jen dočasně, ale určitě mě to neomezuje ve výkonu služby. Ano je to úleva od tělocviku ale ne od dalších povinnostech služby. Vídám lidi kteří mají tzv. řízený tělocvik a nikdo za ně jejich povinnosti dělat nemusí, protože si je dokáží splnit i s tímto tělocvikem a naopak znám i jedničkáře, kteří milují tak sport, že ostatní plní jejich povinnost, protože oni na to přes všechen tělocvik nemají čas. Druhou stranou je i fakt a to i na více útvarech které znám nebo tam slouží mí kamarádi je samotné přezkoušení u kterého jeden metr opravdu neplatí a to je myslím hlavní důvod proč lidé řeknou že jim stačí jen splnit, protože když vidí jen rozdíl v přístupu zkoušejících kdo se zrovna potí na žíněnce a jak je mu počítáno tak prostě ztratí motivaci. Jeden příklad za všechny,děláte kliky tak že div neděláte důlek do podlahy a je vám oznámeno že se vám nepočítá a vedle vás na žíněnce paroduje kliky "zasloužilý "štábák s tím že mu vše započítají a on se zvedá se slovy že to je za jedna a vy musíte více trénovat, tak si řeknete proč se tu mám snažit, vždyť stačí splnit. Nechci se určitě zastávat ulejváků to nemám v úmyslu ale né vždy ten s jedničkou je dříč. Co říci závěrem- vzhůru na přezkoušení a hodně štestí.Skrýt celý příspěvek

 • brin
  15:23 03.06.2014

  Nejsem členem armády, ale jeden rodinný příslušník je a podle toho co říká, tak nejhorší nejsou členové armády. Nejhorší jsou civilní zaměstnanci armády. Vojákovi můžete jako ...Zobrazit celý příspěvek

  Nejsem členem armády, ale jeden rodinný příslušník je a podle toho co říká, tak nejhorší nejsou členové armády. Nejhorší jsou civilní zaměstnanci armády. Vojákovi můžete jako nadřízený vydat rozkazy a on je musí splnit. Můžete mu tedy zadat i fyzické cvičení. Civilní zaměstnanci na vás tak akorát podají stížnost. A to jsou prosím zásahoví hasiči v utajovaném objektu. Že se nevejdou do zásahových hadrů zřejmě nevadí. Vůbec, když dneska chcete v armádě něco změnit, sesypou se na vás ti pohodlní ze všech stran a vyštípou vás ven. Nenechají si totiž kazit to svoje pohodové místečko.Skrýt celý příspěvek

Načítám diskuzi...