NÁZOR: Využije Rusko uprchlíky jako nástroj hybridní války?

Foto: Syrští a iráčtí uprchlíci na lodi z Turecka do Řecka; ilustrační foto / Ggia, CC BY-SA 4.0
Syrští a iráčtí uprchlíci na lodi z Turecka do Řecka; ilustrační foto / Ggia, CC BY-SA 4.0

Každý týden překoná rusko-norskou hranici několik stovek uprchlíků z Afghánistánu. Tzv. "arktická cesta" se stává mezi uprchlíky čím dál více oblíbenější. Objevují se však obvinění, že uprchlíky do Norska úmyslně směřuje Rusko.

Pokles ceny ropy

Současné mediálně otevřené nepřátelství mezi Ruskem a Západem začalo Ruskou anexi Krymu na jaře 2014. Proč Rusové anektovali Krym? Vysvětlení je řada - od vlasteneckých (Rusové chtěli získat “jejich” Krym) až po strategické (Rusové chtěli tímto krokem zabránit vstupu Ukrajiny do NATO). Pravděpodobně šlo o kombinaci vlasteneckých i strategických cílů.

V polovině roku 2014 došlo k nejzásadnější ekonomické události za poslední roky - cena ropy poklesla o polovinu. Část lidí vysvětlovala pokles jednoduchým přebytkem ropy na trh a malou poptávkou. Část lidí však věří, že Spojené státy se domluvily se Saudskou Arábii na zvýšení těžby ropy s cílem poškodit Rusko.

Saudská Arábie je jedním z největších producentů ropy a státem, který dokáže těžbu ropy regulovat. Saudská Arábie již několik desítek let funguje jako prvek regulující světovou cenu ropy. Díky plynulému snižování a zvyšování těžby Saudská Arábie brání nežádoucím výkyvům cen a poškozování světových ekonomik.

Saudská Arábie však v polovině roku 2014 nečekaně zvýšila těžbu a dodala na trh více ropy. Více ropy na trhu znamená vyšší nabídku nad poptávkou, tedy snížení ceny ropy. Cena ropy spadla ze 120 dolarů za barel až na současných 38 dolarů za barel.

Snížení ceny mělo zásadní dopad na ekonomiky řady zemí. Velká část zemí ze snížení profitovala - jsou to ty země, které ropu dováží (např. Indie, ale i Česká republika). Avšak pro vývozce ropy je takové snížení vysoce nežádoucí.

Do problémů se dostalo Rusko, jehož rozpočet je silně závislý na prodeji ropy a zemního plynu. Ruská vláda počítala s vyrovnaným rozpočtem při cenách 95 dolarů za barel. Při poklesu ceny ropy, společně se západními sankcemi, se ruský vládní rozpočet a ekonomika dostala pod tlak.

Migrační krize

Na začátku letošního roku začala migrační krize do Evropy. Nejčastěji do Evropy míří lidé ze Sýrie, Kosova, Afghánistánu a Albánie. V médiích a odborných kruzích se objevily otázky, zda probíhající migrační krize není “řízená” nebo “povzbuzována”.

Ostatně i prezident České republiky Miloš Zeman označil (bez upřesnění) uprchlickou krizi za “řízenou invazi”.

V posledních měsících se však objevuje závažné podezření, že mimo spontánní migraci a ekonomicky řízenou migraci (na migraci vydělává podsvětí nebo různé povstalecké skupiny), je migrace využívána jako zbraň k válce mezi státy.

Problémem migrace se zabývala profesorka Kelly M. Greenhillová v publikaci Zbraň masové migrace, která v roce 2011 získala ocenění nejlepší kniha roku v oboru mezinárodních studií. Autorka pracuje na několika amerických univerzitách a výzkumných centrech, píše do předních novin a přednáší např. v Oxfordu v Centru pro studium migrace.

Profesorku Greenhillovou cituje ve svém článku Migrace jako zbraň hromadného ničení. Konspirace? Václav Cílek na internetovém portále Echo 24.

“O tomto jevu existuje v češtině jen velice málo materiálů, ale pokud máte o věc hlubší zájem, tak vyhledávejte termíny „strategická řízená migrace“ (strategic engineered migration) nebo „řízená nátlaková migrace“ (coercive engineered migration). V angličtině velice dobře zní slovo „ingeneered“, které říká, že tento druh migrace má charakter dlouhodobého, pečlivě „inženýrsky“ připraveného projektu. Na celé věci je nejhorší, že se při ní zcela ztrácí lidskost a jakékoliv ohledy na utrpení lidí a migranti jsou bráni stejně mechanicky jako počet dělostřeleckých granátů,” píše Václav Cílek.

Kelly Greenhillová našla v poválečném období 56 (a možná až 64) případů řízených migrací. Greenhillová při práci v odtajněných amerických archivech našla přepis rozhovoru, při kterém jordánský král Husejn po skončení tzv. šestidenní války vysvětluje americkým vyjednavačům, že pokud Izrael nepřijme nazpátek palestinské běžence, tak vytvoří pro USA i Izrael velice problematickou utečeneckou krizi.

Například běloruský prezident Lukašenko v letech 2002 a 2004 veřejně vyhrožoval, že pokud Evropa nebude platit, tak přes svou zemi pustí proudy běženců.

Využívání migrace k soupeření mezi státy není žádnou novinkou.

Arktická trasa

V současné době jednou z nejrychleji rostoucích uprchlických tras je arktická rusko-norská cesta. Za podzim a začátek zimy letošního roku překročilo z Ruska do Norska 5000 migrantů a uprchlíků. Celkově Norsko letos očekává až 10 000 uprchlíků z Ruska.

Kde je problém? Uprchlíci z Ruska se přesouvají téměř výhradně do Norska, nikoliv do Finska. Přitom norsko-ruska hranice, ležící celá za arktickým kruhem, měří jen 196 km, jižní finsko-ruska 1309 km.

Nicméně přesto letos ve Finsku požádalo o azyl asi 30 tisíc lidí, celkem jich vláda očekává až 35 tisíc. To je takřka desetinásobek proti loňsku, kdy se ochrany v této pětiapůlmilionové zemi dožadovalo 3650 lidí. Většinou šlo o Iráčany, Somálce a Afghánce. Do Finska se uprchlíci dostávají například přes Švédsko.

“Dostanete vízum do Ruska. Letíte do Moskvy a z ní do Murmansku, to už je za polárním kruhem. Necháte se odvézt autem do pohraničního městečka Nikel. Tam si koupíte kolo, protože podle ruských zákonů nesmíte přejít hranici pěšky nebo v cizím autě, a na tom kole za polárním kruhem přejedete do Norska. A Norové se z toho můžou zjevit,“ říká Václav Cílek pro český rozhlas.

“Do konce roku se prý zatím počítá s 10 000 uprchlíky v Norsku. I když to není velké číslo, je paradoxní, že podobný problém nemají Finové. Jenže Finsko není členem NATO a Norsko je, takže Norové to komentují tak, že už v tom cítí tu migraci jako zbraň,“ dodává Cílek.

Na začátku listopadu Norsko pohrozilo, že bude Afghánce, kteří mají povolení k pobytu v Rusku, okamžitě vracet na ruskou stranu hranice. Hrozba se naplnila v posledních dnech, kdy Norsko začalo do Ruska navracet stovky afghánských migrantů.

Migrace jako zbraň

Veškerou migraci je zcela nesmyslné považovat za nástroj hybridní války. Do Evropy přicházejí spontánně jak uprchlíci před válkou, tak ekonomičtí migranti. Stejně tak je migrace výnosný (a řízený) byznys pro kriminální, povstalecké nebo teroristické organizace.

Nelze však ignorovat, že migrace v minulosti sloužila jako politický či dokonce vojenský nástroj boje mezi státy. Pokud Rusko se Západem soupeří o politický a vojenský vliv, je zcela logické, že Rusko s využitím migrantů jako zbraně minimálně uvažuje a počítá. Stejně tak stoji za úvahu posloupnost některých klíčových světových událostí a jejich možná návaznost. 

Z tohoto pohledu jsou dovusečné současné evropské sankce na Rusko i pokles ceny ropy. Je nereálné si myslet, že Rusko ustoupí a “vzdá se”, stejně tak je nebezpečné mít radost z ekonomického úpadku Ruska.

Pokud Rusko se bude cítit zahnáno do kouta, využije všechny možnosti, jak zatlačit na své soupeře - například tím, že bude přivírat oči nebo mentorovat migraci Afghánců do Evropské unie nebo států NATO. Stačí oznámit evropským partnerům, že díky špatné ekonomické situaci nelze hlídat tak bezpečně hranice a Evropané rychlé pochopí, oč běží.

Svým způsobem však jde o logický ruský krok ve studené válce, která panuje mezi Ruskem a Západem.

Zdroj: Echo24, Český rozhlas, CNN, Independent

Nahlásit chybu v článku


Související články

IS – Islámský stát

Když se podíváme na situaci na Blízkém východě, není možné mluvit skoro o ničem jiném než o ...

NÁZOR: Emigrace v Evropě a její bezpečnostní rizika, část 1.

Hlavním motivem tohoto sdělení je přesvědčení, že emigrace z cizích států (pod pojmem cizí stát zde ...

NÁZOR: Emigrace v Evropě a její bezpečnostní rizika, část 2.

Dnešním článkem navážeme na první díl dvojdilného seriálu Emigrace v Evropě a její bezpečnostní ...

Hybridní války podle Valerije Gerasimova

Současný náčelník ruského generálního štábu Valerij Gerasimov napsal na začátku roku 2013 pro ruský ...

Přidávat diskuzní příspěvky a hlasovat pro článek mohou jen registrovaní. Prosím zaregistrujte se nebo se přihlašte!

Komentáře

Zvýraznit příspěvky za posledních:
 • Hanshroch
  22:34 03.01.2016

  Pozor na konspirační teorie, těch jsem slyšel už celou řadu. Můžu jednu přidat: za migrační vlnou stojí USA, které takto můžou destabilizovat Evropu a Rusko a také samotnou Sýrii ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Pozor na konspirační teorie, těch jsem slyšel už celou řadu. Můžu jednu přidat: za migrační vlnou stojí USA, které takto můžou destabilizovat Evropu a Rusko a také samotnou Sýrii (USA přece nemají zájem na tom, aby tam vládl Bašár Asad, tak tam podporují chaos). Ale jak je to doopravdy? To kdybychom věděli...
  Skrýt celý příspěvek

 • semtam
  12:44 03.01.2016

  Jan Grohmann

  Napadla mě reálnější varianta a ta, že Rusko je samo ohroženo migrací z Číny. Zde bych už viděl reálnější řešení v tom, že by Rusko se zbavovalo svých vlastních ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Jan Grohmann

  Napadla mě reálnější varianta a ta, že Rusko je samo ohroženo migrací z Číny. Zde bych už viděl reálnější řešení v tom, že by Rusko se zbavovalo svých vlastních migrantů a posílalo je do Evropy. Ovšem tato migrace by představovala cestu přes víc jak polovinu planety a opět naráží pro migraci nevhodnou východní hranici EU.
  Skrýt celý příspěvek

 • semtam
  12:40 03.01.2016

  Jan Grohmann

  Máte pravdu v tom, že lidé spíše hromadně přemýšlí ano/ne. To i vidíte v této diskuzi, kdy se Váš článek setkal s kritikou, že tohle "opravdu ne".

  To ale nijak ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Jan Grohmann

  Máte pravdu v tom, že lidé spíše hromadně přemýšlí ano/ne. To i vidíte v této diskuzi, kdy se Váš článek setkal s kritikou, že tohle "opravdu ne".

  To ale nijak nevylučuje, že ruští stratégové s formou migrace nijak nepočítají. Ovšem současné migrace může použít Rusko jen velmi omezeně. Státy, které migraci dovolili. Tudíž Turecko, Libye a chtě nechtě některé státy EU jsou od mocenských či jiných zájmů Ruska na hony vzdálené.
  Migraci, která se nyní odehrává na evropském kontinentu hlavně využívají pro prosazování svého vlivu státy jako je Saúdská Arábie a jí podobné režimy. Pro zajištění potřeb věřících, dostávají muslimové finance a platy přímo ze Saúdské Arábie a Turecko také přispívá pro rozvoj islámu v Evropě. Nemusíme chodit daleko. Brněnská mešita je živa ze saúdských peněz.

  Rusko sice může být v tichosti škodolibé díky sankcím na něj uvalené, ale pro střednědobý či dlouhodobý pohled, pokud se v Evropa časem bude islamizovat znamená pro Rusko řekl bych větší hrozba takováto Evropy než Evropa současná.

  A jak jsem již zmínil, přímé otevření migrace skrz Rusko může být pro Rusko velmi dvousečnou zbraní. Ruská cesta je pro migranty velmi riziková a také nikde není psáno, že má šanci na úspěch. Je tu podle mne velké riziko, že Rusko by si spíše uškodilo sobě než EU či NATO.

  Jinou věcí je migrace Rusů na zapád. Na tohle ovšem Rusko nemá lidské kapacity, tudíž tato varianta nepřipadá v úvahu.

  Velmi důležitá věc je ta, že stát, který čelí vlně migrace a je to dostatečně fungující a silný stát jí může efektivně čelit. Občas postačí pouhá úprava zákona či jeho dodržování.
  Tudíž hlavní kámen úrazu je v EU, zájmy skrz migranty využívají muslimské země a Rusko hraje bůhví kolikáté housle a ještě to vypadá, že si ani na ty housle nezahráli.
  Skrýt celý příspěvek

 • Jan Grohmann
  10:05 03.01.2016

  JosefŠ - to je typický fatalistický pohled. Někdo musí být nepřítel nebo přítel na život a na smrt. A ten pohled o nepřátelství vnucují čtenáři pod článkem, nikoliv článek. ...
  Zobrazit celý příspěvek

  JosefŠ - to je typický fatalistický pohled. Někdo musí být nepřítel nebo přítel na život a na smrt. A ten pohled o nepřátelství vnucují čtenáři pod článkem, nikoliv článek.
  Správná otázka je - jsou zájmy (politické, ekonomické, bezpečnostní) Ruska stejné jako České republiky (případně Evropy)? Já si to rozhodně nemyslím. A ne, opravdu si nemyslím, že jsme "lepší", prostě to tak je.
  Skrýt celý příspěvek

 • JosefŠ
  16:45 02.01.2016

  Možná by jsme se tedy měli ptát: Jsme jako Evropa/EU pro Rusko opravdu nepřítel? Nebo je to vlastně trochu jinak? Nechce to po nás někdo jiný, myslit si, že Rusko je náš ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Možná by jsme se tedy měli ptát: Jsme jako Evropa/EU pro Rusko opravdu nepřítel? Nebo je to vlastně trochu jinak? Nechce to po nás někdo jiný, myslit si, že Rusko je náš nepřítel?

  Já osobně nějak nevidím důvod, proč by z nás chtěl mít Rus místo obchodního partnera nepřítele. Popřípadě tlupu rozhádaných států, na hraně ekonomického kolapsu ( z důvodů "obohacení" migranty), se kterýma se na ničem nedomluví.

  Možná jen nechápu souvislosti a někdo erudovanější mi to vysvětlí...

  Děkuji
  Skrýt celý příspěvek

 • crusader
  16:39 02.01.2016

  Jan Grohman
  Ale třeba o tom Rusové uvažují, to nevíme, ale je nesmysl říkat, že rozloží NATO nebo EU, tím, že pustí 10 000 emigrantů do Norska, když jižní cestou se valí statisíce ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Jan Grohman
  Ale třeba o tom Rusové uvažují, to nevíme, ale je nesmysl říkat, že rozloží NATO nebo EU, tím, že pustí 10 000 emigrantů do Norska, když jižní cestou se valí statisíce (a kromě Německa míří taky třeba do Norska).
  To bychom mohli jak už tu někdo psal Angelu Merkelovou označit za agentku FSB (což je samozřejmě nesmysl), protože sem ty statisíce emigrantů de facto pozvala.
  Rusové migraci jako zbraň nemusí používat, protože EU si větev pod sebou podřezává sama.
  Ale věřím, že Rusové z toho mají škodolibou radost, je to lepší než nějaký sankce.
  Skrýt celý příspěvek

 • Jan Grohmann
  14:23 02.01.2016

  semtam: Problém je to, že lidé myslí stylem ano/ne, černá/bíla 0/1. Buď tak, nebo to je jinak.
  V Rusku existuje špičkový výzkum ve vedení války. Jsou tam lidé, kteří pracují na ...
  Zobrazit celý příspěvek

  semtam: Problém je to, že lidé myslí stylem ano/ne, černá/bíla 0/1. Buď tak, nebo to je jinak.
  V Rusku existuje špičkový výzkum ve vedení války. Jsou tam lidé, kteří pracují na tom, jak lze porazit protivníka, a to nikoliv přímou vojenskou akcí.
  To, že rusové neuvažují o použití migrace jako zbraně absolutně nedává sebemenší smysl. Je to naprosto snadný a účinný způsob, jak vyvinout tlak na své protivníky. Už jen to, jak je Evropa rozhádaná.
  Pokud Rusové u využití migrace nepřemýšlejí, případně ji netestují nebo nezanesli do svých plánů, tak jsem z nich těžce zklamán a klesli v mých očích. Já bych migraci jako zbraň proti svému protivníkovi rozhodně použil.
  Skrýt celý příspěvek

 • Stanyk
  11:26 31.12.2015

  Nejde o příčiny nebo snad start migrační krize. Ale v případě Ruska je nezpochybnitelné, že se zapojilo aktivně do konfliktu na straně, která konflikt v masovém měřítku započala. ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Nejde o příčiny nebo snad start migrační krize. Ale v případě Ruska je nezpochybnitelné, že se zapojilo aktivně do konfliktu na straně, která konflikt v masovém měřítku započala. Myslím že je nezpochybnitelné, že značná část utíká před Asadem a že jeho přítomnost u moci jim bude bránit v návratu.

  To je přeci nástroj.
  Skrýt celý příspěvek

 • semtam
  14:13 30.12.2015

  Jecchus

  Nebyl bych takový pesimista a spíše si myslím, že většina lidí chápe článek v plné podstatě. Hlavní podstata je ta, že migrace se může použít i jako zbraň či forma ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Jecchus

  Nebyl bych takový pesimista a spíše si myslím, že většina lidí chápe článek v plné podstatě. Hlavní podstata je ta, že migrace se může použít i jako zbraň či forma vydírání. Vydírání můžeme v dnešní době vidět hlavně ze strany Libye, která přímo EU vyhrožuje, že pokud nedostane pomoc, tak bude posílat po moři více migrantů.

  Hledání Ruska v současné migrační krizi je už tak přitažené, že málokdo, jen snad fanatici tomu mohou uvěřit. Kdyby jsme to vzali do důsledku, tak paní Merkel by musela být řízena z FSB. Což už zavání slušnou paranoiou.
  Pokud jste si četl příspěvky, tak Norsku stačilo bohatě změnit zákon a na své nejsevernější hranici mají po problémech. A v porovnání se zbytkem Evropy se jednalo o nicotnost.
  Pokud se podíváte na mapu, tak cesta do Evropy přes Rusko je pro migranta náročná. Přes Ukrajinu a Bělorusko se jen tak v pohodě nepřejde jako třeba přes Makedonii či Srbsko a navíc první země EU jsou státy V4, které mají pro migraci "špatnou" pověst díky svým zákonům. Pro migranta je tato trasa hodně riziková. Zbývá už jen Finsko (člen EU), které také nemá mezi migranty nejlepší pověst a Norsko se jeví jako zadní vrátka a tato země pro své bohatství je také žádaná destinace.

  Kdyby Rusko skutečně chtělo otevřít novou trasu do EU tak musí spolupracovat ruku v ruce se zeměmi v Střední Asii. A těžko říci, jak by se Ukrajina s Běloruskem na to tvářili. A máme tu zase takovou věc, že pro migranty jsou daleko méně rizikovější jiné trasy než trasa ruská. A to ani nepočítám jaké bezpečnostní riziko by tato migrace představovala pro Rusko.
  Skrýt celý příspěvek

 • Luky
  13:57 30.12.2015

  Ale notak, já mám taky kamarády, kteří jsou hrdí, že jsou Havlisti. A zelení jsou taky potřeba a nemusí být všichni poťapkaní a šílenci..

  Cílek má chatu asi sto metrů od mýho ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Ale notak, já mám taky kamarády, kteří jsou hrdí, že jsou Havlisti. A zelení jsou taky potřeba a nemusí být všichni poťapkaní a šílenci..

  Cílek má chatu asi sto metrů od mýho baráku, tak se ho schválně zeptám, jak by se dokázal dvěma slovy politicky definovat.

  Jinak si myslím, že on je v jádru hlavně ekolog a k tomu mám hrozně blízko (dětství jsem trávil v přírodovědných kroužcích, zoo a bioolympiádách). Ekologické problémy současné civilizace se dají věcně analyzovat a řešit, stejně jako komunální politika. A pak je ta druhá politika, politika nadnárodní, politika paktů, tj. ta která má v našem okruhu velmi silnou základnu v médiích, žurnalistice i mezi publikující inteligencí (asi narozdíl od Ruska - jestli jste si pustili do konce toho Pjakina(?), kterýho nemohl Flanker dokoukat).

  BTW: Mám pocit, že Cílek byl i kandidátem do rady ČT...
  Skrýt celý příspěvek

 • RiMr71
  13:15 30.12.2015

  Ach ty vaše schémata... Já jsem taky rozhodně Havlista, Zeman ve mě vyvolává nutkání na zvracení, ale "uprchlíky" bych hnal svinským krokem a EU (ne Evropu) nesnáším a považuju ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Ach ty vaše schémata... Já jsem taky rozhodně Havlista, Zeman ve mě vyvolává nutkání na zvracení, ale "uprchlíky" bych hnal svinským krokem a EU (ne Evropu) nesnáším a považuju její směřování za výsledek sebevražedného studu evropské levice za vlastní zkaženost a rozežranost.

  Nesnášenlivost k EU neznamená automaticky přítulnost k Rusku.
  Odmítání "uprchlíků" neznamená automaticky příslušnost k Zemanovu fanklubu.
  Považování "ekologistů" za zločince neznamená automaticky příslušnost ke Klausovu fanklubu.
  Respektování Knížete a respekt k němu neznamená, že v otázce "uprchlíků" si nemůžu myslet že je zcela mimo.
  Pohrdání Ruskem a tím jak zachází s vlastní zemí a obyvatelstvem neznamená neschvalování a fandění jejich postupu v Sýrii.

  Svět není černobílý... a myslím, že by se mnozí moc divili, jak by k problematice "uprchlíků" Havel přistupoval. Můj osobní názor je, že by s Knížetem hrrrrubě nesouhlasil :)
  Ale to se už nikdo nikdy nedoví a tak si každý o jeho názorech může plácnout co chce, včetně mně.

  Na jedné straně tábor postbolševických a rasistických Zemanových veksláků a primitivů, na druhé straně tábor totálně poblouzněných "refučí velkomistů" a multikulti vlastizrádců a vlastí nemyslím státní útvar ale tradice, kulturu a hodnoty které vybudovali a vybojobali jejich předci...

  A mezi tím masy těch, kteří se snaží být "normální" a zastávají tenhle názor z jednoho tábora obhle názor zase z jiného tábora a jsou zoufalí, že žádný volitelný představitel jejich postoj nesdílí, nebo sdílí, ale je nevolitelný, nebo až příliš působí dojmem kalkulu a ne přesvědčení.
  Chceš-li lidi pro věc zapálit, musíš hořet. A tady bohužel "hoří" jen extremisti. Z jedné i druhé strany.
  Skrýt celý příspěvek

 • JardaBrum
  13:12 30.12.2015

  Luky: Díky tvému příspěvku a troše času, který mi vybyl jsem si znovu přečetl článek nad touhle diskuzí, články Václava Cílka k migraci přepis onoho rozhlasového pořadu ze kterého ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Luky: Díky tvému příspěvku a troše času, který mi vybyl jsem si znovu přečetl článek nad touhle diskuzí, články Václava Cílka k migraci přepis onoho rozhlasového pořadu ze kterého autor čerpal.
  Václav Cílek rozhodně není nějaký poťapkaný sluníčkář který demagogicky naroubuje cokoliv aby "podpořil oficiální verzi". Arktickou cestu zmiňuje ale spíš sejí jako konspirační teorii vysmívá.
  To pan Grohmann uvedl článek statí o poklesu ceny ropy a vzbudil ve čtenářích jistá očekávání. Na proslov dobrý, když to zůstane na papíře tak z toho čpí demagogie na sto honů.
  Skrýt celý příspěvek

 • danny
  13:05 30.12.2015

  Myšlenka využívání migrace jako zbraně je jistě velmi zajímavá. Vzhledem k počtu migrantů, kteří překročili rusko-norskou hranici (10.000 za cca půl roku není málo, ale také žádná ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Myšlenka využívání migrace jako zbraně je jistě velmi zajímavá. Vzhledem k počtu migrantů, kteří překročili rusko-norskou hranici (10.000 za cca půl roku není málo, ale také žádná tragédie) by se jednalo o určitě zajímavou metodu, jak poškádlit severního souseda a zároveň se zbavit trochu problematických afghánců. Nicméně, pokud se na tento konstrukt podívám očima ekonoma, začíná to celé kulhat na obě nohy. 1. Rusko může jen obtížně řídit migraci ze země původu čistě z geografických důvodů. 2. Vysoké jednotkové náklady (přepravní a logistické) 3. Existence schůdnějších alternativ - např. problematičtí nelegálové z Kavkazu, případně z Ukrajiny, kterých má ruská policie na seznamu určitě dost a dost a vhodným nátlakem lze tyto subjekty motivovat k přesunu žádaným směrem. Navíc se zaručeným dopadem v cílové destinaci.
  Pokud použiji stejnou analogii, nabízí se otázka, zda není podobným útokem na Rusko migrace cca 1,3 milionu Ukrajinců (a kdo za tím útokem stojí) a také kdo stojí za zastavením financování Fondu potravinové pomoci při OSN, což primárně stojí za iniciací pohybu uprchlíků z uprchlických táborů Dagahaley, Hagadera v Keni, Jordánsku a Turecku (nezapomínejme, že Syřani, kteří migrují, neutíkají přímo ze Syrie, ale z táborů, ve kterých zůstávali poslední tři roky, dokud dostávali peníze na jídlo). Ale to už je lehká provokace, za kterou se předem omlouvám:-)
  Skrýt celý příspěvek

 • mirkulinek
  13:02 30.12.2015

  Dobrý den. Tento web sleduji již roky, Nikdy sem se ale neodhodlal přispět do diskuze. Mohu se tedy považovat za onu mlčící většinu o které v diskuzi píše pan Grohmann. Nelze si ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Dobrý den. Tento web sleduji již roky, Nikdy sem se ale neodhodlal přispět do diskuze. Mohu se tedy považovat za onu mlčící většinu o které v diskuzi píše pan Grohmann. Nelze si nepovšimnout rapidně klesající úrovně článků v posledních měsících. "Drobné" chybičky technického rázu a podobně. No, jsme lidé, nikdo není neomylný.
  Ale čím dál častější zvěřejňování "divokých" úvah, konspirací a doslova bludů jako je tento článek mi již nedalo a musím reagovat. Článek se vůbec nezmiňuje o naprosto "idiotské" migrační politice států EU. O tom, jak bruselské elity tlačí na členské státy, aby uprchlíky přijímali. O tom, že jižní cestou přišlo jen v letošním roce do Evropy něco přes milion uprchlíků. Zejména z Turecka.
  Spekulace nad tím, že Rusko využije migrační proud cca 10 000 uprchlíků jako hybridní válku proti EU, Za naprostého ignorování základních faktů, že si sem tyto lidi zveme sami a, že jich z Turecka letos přišlo 100krát !!! více činí z "článku" nechutný brak, který snad člověk nenajde ani na novinkách, nebo iDnesu.
  Skrýt celý příspěvek

 • Luky
  12:10 30.12.2015

  Původní článek napsal Cílek. Cílek je zelený Havlista. Píše sice jakoby "rozumově a vědecky", ale vždycky to uspořádá tak, aby podpořil tu oficiální tezi - lidé migrují a budou ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Původní článek napsal Cílek. Cílek je zelený Havlista. Píše sice jakoby "rozumově a vědecky", ale vždycky to uspořádá tak, aby podpořil tu oficiální tezi - lidé migrují a budou vždycky, populace se reguluje, může za to sucho a neúroda (Sýrie, Středomoří)... v případě tohoto článku si zase dal práci, aby ukázal, že řízená migrace se v historii používala a narouboval na to Rusáky (protože i prostějším už začalo docházet odkud vítr vane - a nejlepší obrana je útok).

  Jan Grohmann jako editor byl tentokrát kreativnější a přidal víc než jindy.
  Skrýt celý příspěvek

 • JardaBrum
  11:36 30.12.2015

  Stanyku samozřejmě že kde jaký politik včetně našich a kde jaká země (pochybuju že i ČR) se snaží využít migrační vlny k prosazení svých cílů. To tu snad ani nikdo nepopírá. Heslo: ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Stanyku samozřejmě že kde jaký politik včetně našich a kde jaká země (pochybuju že i ČR) se snaží využít migrační vlny k prosazení svých cílů. To tu snad ani nikdo nepopírá. Heslo: Čím hůř - tím líp! platí v politice univerzálně.
  Jen je třeba zachovat chladnou hlavu. Analýza - diagnóza - prognóza.
  Pokud si převedeme jevy do čísel a algoritmů vše dostane jasnou konturu.
  Hlavní chybou je stanovení dogmatické hypotézy (není to protimluv? ;)) a účelová syntéza dat.
  Zkrátím to
  více než 1.000,000 migrantů přes Turecko a Itálii
  5,000 migrantů přes Rusko kolik to dělá 0,5%?
  na to není třeba vysoké matematiky.
  Osobně nevěřím ve velké konspirátory ale ve spoustu "drobných" příživníků využívajících příležitost. A potom jsou tu takoví (v tomto případě taková AM) co dláždí dobrými úmysly cestu do pekel. K tomu též nějaká čísla:
  do konce srpna (AM: nevyhostíme žádného Syřana +-) 1/3 migrantů potom 2/3 tj. přesně nepřímá úměra k počtu měsíců.
  A kdyby je na jaře nezačali tahat z vody.....
  No a kde tu pasuje Rusko?
  Skrýt celý příspěvek

 • Jan Grohmann
  11:27 30.12.2015

  Jecchus - kdybych měl soudit jen podle reakcí pod článkem, raději se neodvažuji hádat. Ale myslím, že vy jste celkem jasně pochopil, co je cílem toho článku. Děkuji. Doufám v tu ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Jecchus - kdybych měl soudit jen podle reakcí pod článkem, raději se neodvažuji hádat. Ale myslím, že vy jste celkem jasně pochopil, co je cílem toho článku. Děkuji. Doufám v tu mlčící většinu. :)
  Skrýt celý příspěvek

 • Pepos
  11:16 30.12.2015

  crusader - súhlas.
  Zdá sa ,že tento článok je tzv. test názorov obyvateľstva.
  Také články tlačia do medzinárodných agentúr (,ale aj miestnych ) práve tajné služby.
  Sú na to celé ...
  Zobrazit celý příspěvek

  crusader - súhlas.
  Zdá sa ,že tento článok je tzv. test názorov obyvateľstva.
  Také články tlačia do medzinárodných agentúr (,ale aj miestnych ) práve tajné služby.
  Sú na to celé postupy a bohužiaľ aj programy na ktorých sa podieľajú aj stredoeurópské firmy(samozrejme časti prog.).
  Skrýt celý příspěvek

 • Stanyk
  10:07 30.12.2015

  Nikdo tu stále nedokázal vysvětlit, proč by Rusko (nebo jiná země) nemohla migrační vlny využít k prosazení svého cíle.

  Vždyť i prezident Zeman tvrdí, že jde o organizovanou ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Nikdo tu stále nedokázal vysvětlit, proč by Rusko (nebo jiná země) nemohla migrační vlny využít k prosazení svého cíle.

  Vždyť i prezident Zeman tvrdí, že jde o organizovanou záležitost. Kým?
  Skrýt celý příspěvek

 • crusader
  08:34 30.12.2015

  Jechcus
  Jan Grohman sem ten článek dal aby právě tahle emoce vyvolal. A navíc s ním souhlasí, jak píše ve svém komentáři v diskuzi. Protože pokud by nechtěl, nikdy by se tu tenhle ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Jechcus
  Jan Grohman sem ten článek dal aby právě tahle emoce vyvolal. A navíc s ním souhlasí, jak píše ve svém komentáři v diskuzi. Protože pokud by nechtěl, nikdy by se tu tenhle nesmysl (nejspíš původem z The Independent) neobjevil. Navíc je klidně uvedený jako autor, i když to nejspíš nenapsal.
  A že je to článek z jiného zdroje je uvedeno až na konci, nikoli jak bývá obvykle v úvodu pod nadpisem.
  Skrýt celý příspěvek

 • Pepos
  23:31 29.12.2015

  Vo Švajčiarsku mi tvrdili ,že celý ten kolobeh utečencov v Európe zariadila americká CIA. Pýtal som sa prečo - odpoveď začiatkom roka nečakane pre američanov podporili europské ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Vo Švajčiarsku mi tvrdili ,že celý ten kolobeh utečencov v Európe zariadila americká CIA. Pýtal som sa prečo - odpoveď začiatkom roka nečakane pre američanov podporili europské krajiny vznik tzv.Čínskej rozvojovej banky AIIB.Prvá západná krajina bola V.Británia.Američania sa boja tejto banky pre možnú konkurenciu američanmi ovládanej Svetovej banky.

  Druhá rana -Európa podporila Čínsku menu pre vstup do tzv. menového koša MMF.
  To vraj američanov nazlostilo.
  Takže konšpirácii je a ja jájjjj.
  Kde je pravda ?
  Skrýt celý příspěvek

 • Jecchus
  23:24 29.12.2015

  Jan Grohman:

  Máte nějaký odhad, kolik procent lidí čte to, co jste napsal a snaží se pokud možno bez emocí a racionálně pochopit, co tím chtěl autor říci a kolik procent lidí po ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Jan Grohman:

  Máte nějaký odhad, kolik procent lidí čte to, co jste napsal a snaží se pokud možno bez emocí a racionálně pochopit, co tím chtěl autor říci a kolik procent lidí po přečtení textu jen vnímá klíčová slova a ta si následně dosadí do vzorce svého vnímání světa, názoru na to jaký by svět být měl, žebříčku hodnot, postojů atd., přičemž cokoli vnímají jen jako stanovisko pro nebo proti danému, aby se nakonec přiklonili na jednu stranu a autora při tom ještě nejlépe odsoudili, nařkli nebo jinak dehonestovali...? ;)

  Možná by pomohlo dát váš komentář z 29.12., 9:48, přímo do článku... :)
  Skrýt celý příspěvek

 • semtam
  21:26 29.12.2015

  Superme

  To vypadá opravdu špatně. Nemyslel jsem si, že Norsko je tak zlovolná země, která vyžaduje dodržování zákonů a to, že vrací migranty zpátky do Ruska musí být společnost ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Superme

  To vypadá opravdu špatně. Nemyslel jsem si, že Norsko je tak zlovolná země, která vyžaduje dodržování zákonů a to, že vrací migranty zpátky do Ruska musí být společnost v Norsku velice xenofobní.

  Někde jsem i četl, že ruské tajné služby organizují gangy, které se specializují na krádeže kol v ČR, aby je posléze mohli dát do rukou zuboženým uprchlíkům.

  (pro méně chápavé, celý tento příspěvek je nadsázka)
  Skrýt celý příspěvek

 • sanityangel1
  21:18 29.12.2015

  Ja myslel, ze propagandy si dost uzijeme na idnes, echo24 nebo na aktualne.cz a neni treba ji tahat na tento web.

  Jinak tady je delsi video o generala Clarka, ktere tady daval ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Ja myslel, ze propagandy si dost uzijeme na idnes, echo24 nebo na aktualne.cz a neni treba ji tahat na tento web.

  Jinak tady je delsi video o generala Clarka, ktere tady daval jiz flanker.jirka z 2011:

  https://www.youtube.com/watch?...
  Skrýt celý příspěvek

 • Superme
  20:48 29.12.2015

  semtam - No on autor evidentně vůbec nesleduje situaci.

  Ten důvod, proč vlastně mohou imigranti přes rusko-norskou hranici je ten, že mají NOROVÉ mezeru v zákonu. Ta mezera ...
  Zobrazit celý příspěvek

  semtam - No on autor evidentně vůbec nesleduje situaci.

  Ten důvod, proč vlastně mohou imigranti přes rusko-norskou hranici je ten, že mají NOROVÉ mezeru v zákonu. Ta mezera je, že norsko-ruské hranice mohou imigranti překonat tehdy, pokud nejdou pěšky (v tomto případě na kole). Jenže Norsko se s tím dokáže vypořádat. Mají dobré politiky :)

  Viz. zde:
  http://www.ceskatelevize.cz/ct...

  "Jenže po volbách Norsko migrační politiku přitvrdilo a uprchlická zařízení teď zejí prázdnotou: „Za posledních deset dní žádní migranti rusko-norskou hranici nepřekročili. Zatím je to dobré,“ pochvaluje si starosta města Kirkenes Rune Ragaelsen."
  Skrýt celý příspěvek

 • semtam
  19:34 29.12.2015

  A ještě si nedokážu představit, jak ruské úřady by dovolili masovou migraci ekonomických uprchlíků přes území RF. Tohle je možné jen v EU.

  A ještě si nedokážu představit, jak ruské úřady by dovolili masovou migraci ekonomických uprchlíků přes území RF. Tohle je možné jen v EU.

 • semtam
  19:26 29.12.2015

  No nevim, že by Rusko pojalo pár uprchlíků jako zbraň hybridní války je v současné situaci poměrně úsměvné. Ale jako zajímavost migrace přes Rusko do Norska je hodně zajímavá a tím ...
  Zobrazit celý příspěvek

  No nevim, že by Rusko pojalo pár uprchlíků jako zbraň hybridní války je v současné situaci poměrně úsměvné. Ale jako zajímavost migrace přes Rusko do Norska je hodně zajímavá a tím to končí. Zajímavější by bylo, kdyby jeli na tom kole do Norska přímo z Afghánistánu.
  Pokud by Rusko chtělo nějak uškodit, tak migraci nasměruje směr UA a dál do EU. Ale pro uprchlíka je tato trasa nevyhovující, protože na UA by se s nimi moc nebabrali a země V4 dělají ostudu EU, protože dodržují zákony...

  Tak z hybridní války ohledně uprchlíků a Ruska máme prd. Tak kdo tedy vede hybridní válku? Pokud se má brát v potaz, že je to hybridní válka. Odpověď je nasnadě, tuto válku vedou mocipáni v EU proti obyvatelům EU.
  Skrýt celý příspěvek

 • triplane
  15:47 29.12.2015

  Je opravdu legracni jak priznivci velkeho Ruska dokazi rozlisovat.

  Naprosto bezne operuji s argumentem ze uprchliky do EU smeruje USA zcela zamerne s cilem oslabeni EU. To jim ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Je opravdu legracni jak priznivci velkeho Ruska dokazi rozlisovat.

  Naprosto bezne operuji s argumentem ze uprchliky do EU smeruje USA zcela zamerne s cilem oslabeni EU. To jim prijde naprosto jasne, neni treba to nijak dokazovat. Staci tvrdit ze to tak je.
  Ovsem jakmile se nekde vyskytne spekulace (a celkem realna, vzhledem k tomu jake ma Rusko diky sankcim problemy) ze by to mohl Rus delat taky hned je zle protoze hodny geroj Putin to prece nemuze delat.

  Nechapu kde se ta idealizace Ruska bere. Neznam stat ktery by si orientaci na Rusa nejak polepsil.
  Skrýt celý příspěvek

 • Stanyk
  15:26 29.12.2015

  Nedávno jsem si přečetl knihu od českého historika, Jana Tesaře, Mnichovský komplex. Mj. se zabýval případnou pomocí SSSR Československu v případě požádání o pomoc. Beneš již v té ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Nedávno jsem si přečetl knihu od českého historika, Jana Tesaře, Mnichovský komplex. Mj. se zabýval případnou pomocí SSSR Československu v případě požádání o pomoc. Beneš již v té době věděl, že pomoc SSSR je reálná, ale primárně by nesloužila zájmu ČS, ale zájmu SSSR. Zájem již v té době byl destabilizovat okolní státy, které by ho (SSSR) mohli nějakým způsobem ovlivnit. Myslím že od té doby se nic nezměnilo. Opravdu nechápu proč si tolik Čechů (a podle reakcí na diskusích a pod. jich je většina) myslí, že Rusko (jakožto přímý pokračovatel SSSR, který se k momentálně k jeho velmocenským ambicím otevřeně hlásí) má nějakou snahu stabilizovat situaci ve prospěch jiných států, které jsou proti nim ve sváru.

  To není ani namířeno osobně proti Rusku. Představte si jakýkoliv jiný stát, který nemůže vůči nějakému uskupení otevřeně použít vojenskou sílu, tak ji použije nepřímo. Ostatně studená válka mezi západem a USA byla o tomtéž. Použít armádu nepřímo, ale za účelem oslabení protivníka.

  Vzhledem k zeleným mužíkům, internetovým útokům, sílící propagandě apod. bych se divil a z hlediska mocenských ambicí bych byl zklamán (jakkoliv to může vyznít krutě), kdyby Rusko takovou kartu nevyužilo případně nehrozilo jí použít.

  Bohužel neznám přesnou statistiku, ale docela by mě zajímalo, kolik utečenců utíká před Asadem, resp. jaký činil nárůst od momentu Ruské intervence v Sýrii.

  Vzhledem k tomu, že Asad je existenčně závislý na Rusku a Rusko není sto nikdo jiný z oblasti přímo vojensky eliminovat, pak odstranění Asada je prostě v rukou Rusů. To ostatně asi vlivní diplomaté chápou, byť nikdo z Ruska otevřeně tuto kartu nepřiznává.

  Jiná věc je, jestli odstranění Asada povede ke stabilizaci. Jeho přítomnost, vojensky posílená, však k takovému cíli očividně nevede.
  Skrýt celý příspěvek

 • Superme
  14:00 29.12.2015

  Pokud by byla EU něčeho schopna (kromě těch neustálých keců), tak by zde žádní "uprchlíci" být nemuseli. Uzavřeli by se hranice, pustily se (dočasně) maximálně ženy s dětmi a ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Pokud by byla EU něčeho schopna (kromě těch neustálých keců), tak by zde žádní "uprchlíci" být nemuseli. Uzavřeli by se hranice, pustily se (dočasně) maximálně ženy s dětmi a nazdar. EU si za to může sama a trošku se mi zdá, že Putin a Rusko mohou vlastně už za vše špatné, co se v dnešním světě děje.

  Jenže.. kdo tuto imigraci opravdu podporuje? Merkelová je přeci sama pozvala, Švédsko jich přijímá obrovské množství už řadu let a tuto imigraci vyloženě podporuje, představitelé EU (komunisté a zloději) říkají, že máme být solidární a nutí nám kvoty, Řekové s Italy je raději posílají rovnou dál a ochrana hranic pro ně neexistuje. Víte koho nadace vydává průvodce pro imigranty, jak se dostat nejlépe do EU?! Je to nadace AMERICKÉHO miliardáře George Sorose.

  Jenže ono se tím Putinem prostě strašit musí. Vždyť přeci on je ten zlí a my (čti EU) jsou ti dobří. To, že za to opravdu může především EU sama spolu s Turkem, to je přeci jedno. A ano, důkazů , že tohle Turek podporuje je hromada.

  Jinak je velice povzbuzující, že Trump v posledních průzkumech téměř dohnal Clintonovou. Nedejbože, aby vyhrál, říkají si určitě sluníčka. To by poté byl v Sýrii a Iráku do půl roku klid :)
  Skrýt celý příspěvek

 • Powerslave
  13:52 29.12.2015

  Článek neodpovídá realitě a na mě vrhá dojem až zbožného přání. Důvodů je více, ale jmenuji pouze dvě hlavní premise, na kterých stojí:

  První je "Podle sebe soudím tebe". ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Článek neodpovídá realitě a na mě vrhá dojem až zbožného přání. Důvodů je více, ale jmenuji pouze dvě hlavní premise, na kterých stojí:

  První je "Podle sebe soudím tebe".

  Druhou je určitá představa o jednotém pohledu na politické směřování RF všech subjektů, kteří se účastní řízení tohoto státu, na základě čehož má/může RF jakože jednat.

  Takže ANO, čistě teoreticky, je možné aby RF využila objektivních okolností "imigrační krize" (přesněji - tohoto řízeného potoku běženců proudících do Evropy) k oslabení, nebo lépe řečeno likvidaci Evropy tak jak ji známe (vznik nových národů a států, zánik těch starých).

  Dostatečně přesná odpověď na tuto otázku vydá na pár řádků a lidem sledující běh údálostí ve světě stačí dokonce pouze slovo jedno.

  ________

  "Svým způsobem však jde o logický ruský krok ve studené válce, která panuje mezi Ruskem a Západem."

  Co konkrétně je na tom kroku logického? Mám to chápat tak, že "protože my jim házíme klacky pod nohy a děláme bordel u hranic, tak na oplátku oni nám LOGICKY pouští bežence spolu s teroristy do Evropy"?

  OS RF dělají v Sýrii to, co tam měla Evropa dělat již dávno.

  Toto téma jistě má své místo na Armádních Novínách, no formou a celkovým tendenčním dojmem podsouvající neexistující bych ho vyvěsil spíše na iDn*s.

  Aneb podle plodů poznáte je.
  Skrýt celý příspěvek

 • Shania
  13:34 29.12.2015

  Luky sorry ale analityk schopny napsat:

  Vstup Ruska do konfliktu v Sýrii na pozvání legální syrské vlády dne 30. 9. 2015 jednak radikálně změnil silové poměry v regionu (Rusko ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Luky sorry ale analityk schopny napsat:

  Vstup Ruska do konfliktu v Sýrii na pozvání legální syrské vlády dne 30. 9. 2015 jednak radikálně změnil silové poměry v regionu (Rusko samozřejmě vedle leteckých úderů podporujících činnost syrské armády dodává také moderní vojenskou techniku), jednak jasně demonstroval ruské možnosti v použití moderních zbraní, počínaje pumami s přesným naváděním, termobarickými pumami, střelami s plochou drahou letu, přes strategické bombardéry, bitevní letouny a helikoptéry až po prostředky kosmického průzkumu, radioelektronického boje a protivzdušné obrany. Jejich použití a zejména účinnost byly pro většinu západních odborníků udivující a především velmi překvapivé. Rusko jimi dalo jasně najevo: „Jsme ve hře a musíte s námi počítat“.

  Turecký útok na ruský bombardér Su-24 byl reakcí na úspěchy rusko-syrského tažení a zřejmě měl být pomstou za ničení infrastruktury IS pro zpracování a přepravu ropy, jejímž je Turecko největším příjemcem. Jednání Turecka bezprostředně po tomto „hrdinském“ činu ve stylu rozmazleného spratka, který ví, že rozbil sousedovi okno, ale nejprve běží za tatínkem žalovat, co všechno mu ten soused předtím provedl, je v ostrém kontrastu k sice rozhořčené, ale klidné ruské reakci.


  By o tu praci měl rychle přijit.
  Skrýt celý příspěvek

 • Luky
  13:15 29.12.2015

  Mě podobné články na tomto "transatlantském" webu nepřekvapují, ostatně sem rád chodím i s tím, že zde pořád něco takového bude.
  Je to jen snaha odvést pozornost od opravdových ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Mě podobné články na tomto "transatlantském" webu nepřekvapují, ostatně sem rád chodím i s tím, že zde pořád něco takového bude.
  Je to jen snaha odvést pozornost od opravdových příčin, když už i těm hodně prozápadním začnou padat klapky z očí.
  Ono totiž stokrát nic umořilo osla. Můžeme si tu psát o konferenci z parlamentu, kde je nejvíc ceněn historik hovořící v příměrech k dnešku o koncích hegemonů - a v závěru se utvrdit, že to celé bylo o nebezpečném Rusku (kotrmelec). Můžeme si tu přečíst článek o Stratforu, kde je nám bez zbytečného lavírování vyjevena ta pravá, odkopaná politika US elit....ale v závěru se stejně dočkáme toho, že nebezpečí jde z Ruska (salto sem, salto tam). Je toho hafo, úplně stejným způsobem fungují každodenní antizemanovské čtvrthodinky v médiích. Ve výsledku táhne, čeho je prostě nejvíc...

  Tohle ujde, jsou tam popsány vazby, ve kterých Rusové nefigurují, ale naši spojenci jsou v tom po uši...(jsem v půlce a zatím dobrý):
  http://www.parlamentnilisty.cz...
  Skrýt celý příspěvek

 • flanker.jirka
  13:03 29.12.2015

  Pokud někdo hledá za vším Rusko, tak je to už opravdu smutek. Imigrační vlna tu narůstá z roku na rok už od počátku arabského jara, jak v Africe, tak v Asii. Nejlépe se s tím hned ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Pokud někdo hledá za vším Rusko, tak je to už opravdu smutek. Imigrační vlna tu narůstá z roku na rok už od počátku arabského jara, jak v Africe, tak v Asii. Nejlépe se s tím hned za počátku popasovalo Španělsko a má teď klid.
  V Itálii, Turecku a Řecku z toho profituje mafie - tím pádem i ctihodní občané zvolení v řádných volbách do politických funkcí. Za těch pár let si tam vybudovali zázemí existence, které se rok od roku logisticky lépe připravili na příchod dolarových imigrantů.
  EU se stále ukazuje býti jen papírový čert, který už ani nezkouší vynucovat si své dříve schválené smlouvy a zákony.
  Pomalu si tu musíme začít zvykat, že budeme platit "výpalné" každému kdo si o něj nějakým způsobem řekne, jednou kvůli dluhům PIGS, podruhé Turecku kvůli imigraci. Ale za vinu to dáme Rusku :-D
  Samotný článek popisuje případ Afgánců, to je typický příklad toho jak to tam Rusko (SSSR) v 80. letech zničilo, i dodnes odtud proudí uprchlíci.

  ...možná by tu pan Grohman mohl ještě vložit fotky ruských agentů FSB převlečených za ruské turisty, na tureckých a řeckých plážích, jak organizují pohyb uprchlíků :-D

  Nejvíce je současná vlna spojována se Sýrií, Asad se jen chová v té jungli, tak aby nedopadl jako Kaddáfí, buď by se nechal popravit a zlynčovat nebo hodl, když má tu moc snaží se vypořádat s opozicí jednou provždy. Jiný kraj - jiný mrav, a jiná kultura - jiné metody. Podívejte se jak se v Polsku po volbách chová vláda.
  Skrýt celý příspěvek

 • Beld
  12:44 29.12.2015

  Rusko pouzije par tisic migrantu k natlaku na EU , pricemz do "EU" jen v tomto roce prislo kolem 1,5M migrantu z afriky a blizkeho vychodu . To opravdu dava logiku . Me podobne ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Rusko pouzije par tisic migrantu k natlaku na EU , pricemz do "EU" jen v tomto roce prislo kolem 1,5M migrantu z afriky a blizkeho vychodu . To opravdu dava logiku . Me podobne cernobile videni sveta jako ma autor desi vice nez to celkem pruhledne putinovske rusko . Doplnujici komentar autora o "favoritovi" to jen dobarvil . Kdo neni s nami je proti nam . Ja vam pane G. verim , ze si o sobe myslite , ze jste nestranny komentator , ale obsah nekterych vasich clanku to posledni dobou prilis nepotvrzuje .

  Ja vam to vysvetlim polopate . Ti lide chteji do norska , protoze tam "vytezi" vice nez v rusku . Putikovi to nevadi , je jen rad , bude ho to stat mene rublu . "koněc filma" . To je snad vsem jasne , proc o tom psat nesmyslne dlouhy clanek ???
  Skrýt celý příspěvek

 • Sorge-227
  12:30 29.12.2015

  Rusové nemusia robyť vôbec nič. EU sa zničí samo. Velka Britania, Grécko, Taliansko nás viac ohrožuje ako Rusko. Majú silne loďstvo, armádu a majú ich v kasárnach a prístavoch. ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Rusové nemusia robyť vôbec nič. EU sa zničí samo. Velka Britania, Grécko, Taliansko nás viac ohrožuje ako Rusko. Majú silne loďstvo, armádu a majú ich v kasárnach a prístavoch. Vôbec nechrania hranice EU. Aby Slovensko zobrali do šengenu muselo vybudovať jednu z najlepšie chránenou hranicou v EU. Ostatné štáty nemuseli mať. Grécko zobrali do EU a šengenu iba kvôli tomu že tam majú Nemci obrovské majetky. Väčšina štátov EU je zadlžená po uši. EU ma tolko vnútorných problému, že sa samo rozpadne. Velká Británia už začína cúvať z EU. Ano Rusku to vyhovuje. Tak ako to vyhovuje USA. Žiadna z velmocí nepotrebuje ďalšieho konkurenta. Turecko si robí svoju politiku a kašle na EU. Obchoduje s ISIL ako za 2. svetovej vojny s Nemeckom. Robí si tam malú genocídu Kurdov, tak ako kedysi Arménov. Taliansko, Velka Britania, Francuzko, USA, SA destablilizovali Lybiu, Syriu a Stredný vychod. Čo spôsobilo novodobý presun národov do EU. Rusko sa snaži stabilizovaž sytuaciu v Sýriji. To že obsadilo Crym a pôsobi na východe Ukrajiny je iba dôsledok slepej politiky EU a USA. Rusové to už nemohli strpieť.
  Skrýt celý příspěvek

 • leviathan
  11:10 29.12.2015

  Putionovske Rusko teda vobec nemusim, ale tento clanok je paranoidny. Sankcie na Rusko uvalila EU, nie NATO - takze ta migracna vlna by mala mierit prave na Finsko a nie na Norsko, ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Putionovske Rusko teda vobec nemusim, ale tento clanok je paranoidny. Sankcie na Rusko uvalila EU, nie NATO - takze ta migracna vlna by mala mierit prave na Finsko a nie na Norsko, ktore clenom EU nie je.
  Za migracnu krizu moze v prvom rade Assad a jeho drasticke postupy voci opozicii. Neviem kde ste vsetci prisli k tak pevnemu presvedceniu, ze za Lybiu a Syriu moze NATO (resp. USA). V case , ked boli zahajene letecke utoky na Kadafiho, bola cela Lybia uz v troskach. Obcianska vojna zacala ovela skor.
  EU a USA uplatnovali na Syriu az do jari 2013 zbrojne embargo a to uz bola Syria v troskach - vojna tam zacala v r. 2010!! Prve nalety proti Daes podnikli USA az v r. 2014. Americke dodavky zbrani do Syrie pred, r. 2013 su konspiracne teorie, alebo rovno zvasty. Miliony ludi utieklo do Turecka, Libanonu a Jordanska pred Assadom este do r. 2013.
  Za sucasnu migracnu krizu moze podla mna Grecko a z casti ITA. Zacalo to v ITA, ked prival utecencov z Lybie nestihali registrovat a vypustili ich do Schengenu. A preco ich nestihali registrovat? Pretoze sa na to vysrali a namiesto akutnej ziadosti o pomoc pri ochrane hranic, mlcali! Nasledne Merekelova zadupala Tsiprasa ako vajgel a nanutila mu "zachranny" europrogram. Reakcia ultralavicoveho Tsiprasa? Otvorenie hranic. Milion migrantov na ceste.
  Skrýt celý příspěvek

 • premyslcz
  10:24 29.12.2015

  S podobnou informací jako je článku, nedávno zdělil jako hotovou věc ministr obrany Stropnický.
  „Od maďarského ministra obrany mám informaci, kterou nemohu stoprocentně potvrdit, ...
  Zobrazit celý příspěvek

  S podobnou informací jako je článku, nedávno zdělil jako hotovou věc ministr obrany Stropnický.
  „Od maďarského ministra obrany mám informaci, kterou nemohu stoprocentně potvrdit, ale nemám důvod jí nevěřit, že na území Balkánu byly v nemalém množství přistaveny autobusy. Nikdo neví, odkud se tam vzaly, ale dost pravděpodobně byly financovány Ruskem. Posun lidí k té vytoužené schnengenské hranici se odehrával i tímto způsobem,“
  Zdroj: http://zpravy.idnes.cz/rozhovo...

  Zeptám se sám sebe, když už zaznívají tyto "informace".
  Prezentuje mediátor, tuto myšlenku jako ukázku vlastní hlouposti a nebo to říká za cizí peníze ?
  Pokud by tomu bylo tak jak říká Stropnický, nebylo by pro Rusko lepší poslat 1,5 milionu uprchlíků z Ukrajiny, kteří jsou dnes v Rusku do evropské unie, místo toho aby používal migranty ze Sýrie, Iráku, Afghánistánu, Pákistánu, Bangladéše, Egypta, Libye, Tunisu, Maroka, Nigérie ...
  Skrýt celý příspěvek

 • Jan Grohmann
  09:48 29.12.2015

  Myšlenka je jednoduchá, proč by Rusko proboha uprchlíky nemohlo použít k tlaku na EU kvůli zrušení sankcí? Opravdu to je to fantaskní myšlenka? Nevidím na takovém kroku nic ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Myšlenka je jednoduchá, proč by Rusko proboha uprchlíky nemohlo použít k tlaku na EU kvůli zrušení sankcí? Opravdu to je to fantaskní myšlenka? Nevidím na takovém kroku nic zvláštního ani nerealizovatelného. A když to řeknu blbě, tak ani nic "špatného". Vůbec to nesouvisí o tom, kdo je dobrý, kdo je špatný. To, že někdo neunese, když se o jeho favoritovi píše špatně, není problém článku ani autora, ani důvod, proč o takových věcech nepsat, resp. na ně neupozorňovat.
   
  Takže pokud EU chceme sankcionovat Rusko, musíme být připraveni i na takový realistický, proveditelný a logický politický protikrok.
   
  RastiSlav: Ten kdo to zadal, napsal a schválil, je jediná osoba - ten, kdo je pod článkem podepsaný. 
  Skrýt celý příspěvek

 • flanker.jirka
  00:08 29.12.2015

  to cejkis: zkoušel jsem ten Váš odkaz, no po minutě mi to stačilo, víc jsem nedal :-D přišlo mi to příliš jednostranné.

  to kubo4747: situace v Libyi a Syrii byla na počátku ...
  Zobrazit celý příspěvek

  to cejkis: zkoušel jsem ten Váš odkaz, no po minutě mi to stačilo, víc jsem nedal :-D přišlo mi to příliš jednostranné.

  to kubo4747: situace v Libyi a Syrii byla na počátku protestu jiná, hlavně vládnoucí strana měla na rozdíl od Libye k dispozici dobře vybavenou armádu, na Libyi bylo dlouhá léta embargo, tak se tomu rozpadu a chaosu jen pomohlo, navíc se tam "pomohlo" rychleji a účinněji, protože hrozilo bezprostřední stopnutí dodávek plynu a ropy Itálii a Francii, Syrie není tak významný hráč.
  A není pravdou, že se v Syrii nikdo nevmněšuje, pardon, nepomáhá. Celou dobu tam kohokoliv proti Asadovi podoprovalo, a nejspíš podporuje, Turecko, Saudská Arábie, o tom, že minimálně v distribuci zbraní a výcviku tam měli prsty i USA ví asi také každý. Do teroristických útoků v Paříži byla Syrie vcelku volná Francii, potažmo EU. Až angažovanost Ruska přinesla zjištění, že se ten ISIL živí ropou, která jde přes Turecko všem kdo jim ochotně rádi zaplatí. Bez utnutí tohoto penězovodu to nikdy neskončí.
  Když srovnáte rozsah kampaně proti Srbsku, Iráku, Afghánistánu, tak účast amerického letectva "bojujícího s ISIL" byla oproti tomu všemu jako plivnutí do moře.

  pochybuji, že by si tento pán dělal legraci nebo mu ruplo v bedně:
  https://www.youtube.com/watch?...
  Skrýt celý příspěvek

 • kubo4747
  23:10 28.12.2015

  Rastislav: S tými urážkami choďte na aktuálne. sk, aktuality.sk alebo idnes.cz a iné, ale prosím, tu sa tomu vyhnite. Niekedy sa vôbec čudujem, prečo majú tí ľudia (z diskusií na ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Rastislav: S tými urážkami choďte na aktuálne. sk, aktuality.sk alebo idnes.cz a iné, ale prosím, tu sa tomu vyhnite. Niekedy sa vôbec čudujem, prečo majú tí ľudia (z diskusií na spomínaných weboch) volebné právo.

  Aj keď článok mi príde trochu konšpiratívny, tak využiť by sa to rozhodne dalo, to je pravda, ale osobne si myslím, že by sa to Rusku neoplatilo. Predsa, Rusko je na EÚ závislé, a tak isto aj EÚ napr. na plyne a "rozvrátenie EÚ" by skôr viac uškodilo. Európa sa s migrantami dokáže vysporiadať, stačilo by zaviesť prísne pravidlá a migrantov otáčať priamo na pobreží. Otázkou ostáva, že či by sa EÚ na niečo také odvážila, ale možno, ak by nemali východiska, ale kto vie. Podľa dnešnej politiky, by EÚ podľa mňa zlyhala.

  Len čisto zhadzovať všetku vinu na NATO za migračnú krízu, je podľa mňa nezmysel. Netvrdím, že na tom NATO nemá podiel, za bombardovanie, podpora rebelov atď. Ale keď si zoberieme napríklad Líbyu, po zásahu NATO tam je síce bordel, ale ako dopadla Sýria, kde nik nezasiahol? Každý podporoval, pardon, podporuje svoju stranu a občianska vojna stále trvá, koľko je tomu? Pomaly tomu bude 5 rokov za niekoľko týždňov. A situácia v Sýrií je určite horšia, ako v Líbyi. A Asadovi aj postupne dochádzal dych, pokiaľ tam nezasiahli Rusi. K tomu všetkému sa objavil ISIL. Asad by však mal ostať pri moci, výhodou Sýrie je sekularizmus, celkovo sa tam zvyšovala životná úroveň, o čom svedčila aj populačná explózia v Sýrií. A počas celej Sýrskej občianskej vojny máme sami možnosť vidieť, že Asad sa snaží obnoviť Sýriu, bojuje proti IS a ostatným bandám. Ono celkovo celý ten región je nebezpečný a lokálny konflikt sa tam môže vyskytnúť hocikedy, prevažne kvôli miestnej náboženskej komunite. Tak isto prístup k internetu má, čo raz viac ľudí, čo tak isto ovplyvňuje mienku ľudí a tak pod. Aj keby nebola žiadna Arabská jar, tak veľká migračná vlna by Európu čakala zrejme tak či tak.

  To je môj osobný názor.
  Skrýt celý příspěvek

 • perunBB
  22:22 28.12.2015

  Fúha...a nie je tento článok prebratý z iDnes?Lebo obsahom to nasvedčuje.Jeden z najhorších článkov čo som tu čítal.

  Fúha...a nie je tento článok prebratý z iDnes?Lebo obsahom to nasvedčuje.Jeden z najhorších článkov čo som tu čítal.

 • RastiSlav
  21:33 28.12.2015

  Cim viac pruhov tym viac adidas.clanok obsahuje znamky mentalnej retardacie zadavatela,pisatela a nakoniec aj toho co ten clanok schvalil.

  Cim viac pruhov tym viac adidas.clanok obsahuje znamky mentalnej retardacie zadavatela,pisatela a nakoniec aj toho co ten clanok schvalil.

 • cejkis
  20:48 28.12.2015

  A teď pohled z druhé strany a pak si udělejte názor na světové události.

  https://www.youtube.com/watch?...

  A teď pohled z druhé strany a pak si udělejte názor na světové události.

  https://www.youtube.com/watch?...

 • Pepos
  20:20 28.12.2015

  Beld
  súhlas frau Merkel to spustila a prečo ? To vie asi len Ona.....myslím ,že ak sa chcú mať Nemci aj naďalej dobre musia ju odpratať z politickej scény.....
  Ináč zruinuje ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Beld
  súhlas frau Merkel to spustila a prečo ? To vie asi len Ona.....myslím ,že ak sa chcú mať Nemci aj naďalej dobre musia ju odpratať z politickej scény.....
  Ináč zruinuje Nemecko a celú Európu.
  Skrýt celý příspěvek

 • Beld
  20:00 28.12.2015

  Podobne zabavny a "promysleny" clanek tady uz dlouho nebyl :D . Tedy od dob pani Zelene a jejiho "zneuzivani svobody slova" ... Co na to rict , nehledejme konspiraci tam , kde ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Podobne zabavny a "promysleny" clanek tady uz dlouho nebyl :D . Tedy od dob pani Zelene a jejiho "zneuzivani svobody slova" ... Co na to rict , nehledejme konspiraci tam , kde staci jako vysvetleni lidska blbost a normalni logika . Budme radi ze to rusko mame , protoze pokud by nebylo , tak by tu migracni vlnu byli nekteri lide schopni klidne svest na V4 . Frau Merkel prece rekla ze uprchilici se #prijimaj . Takze putin jedna v duchu nemeckeho humanismu a multikulturalismu . :)
  Skrýt celý příspěvek

 • Wladis
  19:59 28.12.2015

  No dlho tu nebol konspiracny clanok o tom ze za vsetko moze Rus, a ako ho nicia nizke ceny ropy. Autor tohto clanku musi spavat pod postelou zo strachu pred rusom. K cenam ropy: SA ...
  Zobrazit celý příspěvek

  No dlho tu nebol konspiracny clanok o tom ze za vsetko moze Rus, a ako ho nicia nizke ceny ropy. Autor tohto clanku musi spavat pod postelou zo strachu pred rusom. K cenam ropy: SA - MMF varoval ze pri sucastnej cene ropy do 5 rokov minu svoje bohatstvo; USA - taziarske firmy krachuju, o pracu v odvetvi prislo za posledny rok 70,000 ludi (zdroj mainstream v poslednych par tyzdnoch)
  K clanku - prvych 5 komentarov to vystihlo. Do EU pride balkanskou cestou za rok cez milion ludi, ale par stoviek do Norska cez RF ohrozuje NATO :D to uz su paranoje ludia. Vsak migranti su pre nas prinos a obohatenie ako nam zapadni politici tvrdia. A spravne crusader - migrant ktory uteka pred vojnou utecie do najblizsej bezpecnej krajiny - Turecko, Jordansko, Libanon.... utecenec ktory chce MONEY ten si vyberie - Nemecko, Svedsko, Norsko.
  Skrýt celý příspěvek

 • crusader
  18:52 28.12.2015

  Shania
  On ten milion ekonomických migrantů (to je u mě každý kdo se nezastaví v první bezpečné zemi, ale míří do země, kde se dávají nejštědřejší sociální dávky) v EU přišel jen ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Shania
  On ten milion ekonomických migrantů (to je u mě každý kdo se nezastaví v první bezpečné zemi, ale míří do země, kde se dávají nejštědřejší sociální dávky) v EU přišel jen ze Sýrie? Nejsou mez. nimi náhodou taky Afghánci, Iráčané, Libyjci (prostě všechny země kam jsme se spojenci donesli svobodu a demokracii). A to nemluvím o uprchlících z Kosova, těm jsme dali dokonce vlastní stát.Jestli to nevíš, většina vnitřních uprchlíků v Sýrii je na území, které ovládají vládní síly, neboli ten zlý diktátor Assád, co je neustále bombarduje barelovými bombami.
  Skrýt celý příspěvek

 • Shania
  18:12 28.12.2015

  A zase náš nepřítel Turecko:) To že naprostá většina uprchlíku v Turecku jsou tam díky Asadovi a ne ISIS jak si většina lidí myslí a další a další uprchlíky cíleně vytváří ...
  Zobrazit celý příspěvek

  A zase náš nepřítel Turecko:) To že naprostá většina uprchlíku v Turecku jsou tam díky Asadovi a ne ISIS jak si většina lidí myslí a další a další uprchlíky cíleně vytváří kobercovým bombardováním povstaleckých měst a vesnic (a to i pomocí kazetových bomb) společně s kamarády z RuAF je nám vlastně jedno.
  Skrýt celý příspěvek

 • Wenet01
  17:16 28.12.2015

  Pokud vím, tak uprchlíci ve Finsku být nechtějí, malý finanční ráj a depresivní umístění azylových center...článku plno v průběhu krize, již nikdy více Finsko atd. Nejvíce ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Pokud vím, tak uprchlíci ve Finsku být nechtějí, malý finanční ráj a depresivní umístění azylových center...článku plno v průběhu krize, již nikdy více Finsko atd. Nejvíce uprchlíků na západ posílá turecko, které členem NATO je - navíc EU členové NATO uprchlíky chtějí a pravidelně masírují ty členy, kteří si o jejich prospěšnosti dovolí pochybovat nebo dokonce jejich přílivu bránit.
  Rusko tedy používá v míře stovek jako zbraň něco co členové NATO sami chtějí a vnímají jako prospěšné, navíc v ubohém rozměru proti milionu lidí, které dodává Turecko...člen NATO.
  Možná by nebylo od věci si před psaním podobných věcí ujasnit na centrále, zda jsou uprchlíci invaze kobylek nebo požehnání a v případě, že zbraň tak proč nás tedy ničí náš spojenec...
  Skrýt celý příspěvek

 • Kozlus
  17:04 28.12.2015

  Proc by se melo Rusko snazit takhle utocit na EU, kdyz si EU sama povesila opratku, strcila tam krk a ted si podkopava zidlu? Proc nekam posilat 10k uprchliku, kdyz do cele EU ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Proc by se melo Rusko snazit takhle utocit na EU, kdyz si EU sama povesila opratku, strcila tam krk a ted si podkopava zidlu? Proc nekam posilat 10k uprchliku, kdyz do cele EU dojde letos 1M? Kdyz uz nekde hledat podobne ohrozeni, tak by bylo podstatne lepsi se podivat na Turecko a Libyi. Aha, to prvni je nas kamarad a to druhy jsme zmrsili sami, tak radsi ticho po pesine, ze?
  Skrýt celý příspěvek

 • krystofmraz
  16:49 28.12.2015

  Tohle je trošku konspirační teorie. Nedává to smysl protože 1) efekt takového kroku není nikomu znám ,2) Norsko uprchlíky přijímat nemusí, stačilo by dodržovat platná pravidla a 3) ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Tohle je trošku konspirační teorie. Nedává to smysl protože 1) efekt takového kroku není nikomu znám ,2) Norsko uprchlíky přijímat nemusí, stačilo by dodržovat platná pravidla a 3) Norsko není v EU a má šílený HDP na obyvatele díky ropě, proč by je neposílaly radši do Švédska?
  Každopádně článek sám v podstatě takové nápady vyvrací, jen si myslím že ten závěr je trošku nešťastně formulovaný. Současná imigrační politika je kudlou do zad kterou si tam vráží západní státy samy a Rusko proto nemusí hnout ani prstem a potom, pro Rusko je to spíše nevýhodné, nezapomeňme že je stále pravděpodobně nejohroženější zemí co do teroristických útoků a další možnosti které teroristům plynou z migrační krize, alespoň podle mě, znamenají problémy a ne profit.
  Skrýt celý příspěvek

 • flanker.jirka
  16:47 28.12.2015

  Aby se někdo dostal z Afghanistánu do Ruska, musí minimálně jít přes Turkmenistán a pak přes Kaspické moře, suchou cestou zbývají cesty Turkmenistánem, Uzbekistánem, Tadžikistánem ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Aby se někdo dostal z Afghanistánu do Ruska, musí minimálně jít přes Turkmenistán a pak přes Kaspické moře, suchou cestou zbývají cesty Turkmenistánem, Uzbekistánem, Tadžikistánem a následně Kazachstánem. Jestliže, se válečným uprchlíkům ani jedna tato země, kulturně asi nejbližší, nelíbí pro útěk před bojem, tak by bylo s podivem, že by je Rusové násilím tlačili přes hranice jinam. Jen jim zprostředkují způsob přepravy, tak jako Turci. Cesta do Norska je pro ně aktuálně nejjednodušším řešením jak se dostat do země se sociálním zabezpečením, protože na západ od Ruska je příliš mnoho hranic mezi Ruskem a Německem, alespoň doufám, že ty hranice tam pořád jsou :D
  Rusům tak zbývají, podle mého názoru, čtyři možnosti:
  1. Ponechat uprchlíky svému osudu a přiživit tím mafii na převaděčství, tolerovat jejich občasnou kriminální činnost a riskovat třeba i to, že si někdo z uprchlíků vzpomene na "internacionální pomoc" bývalého SSSR a zkusí jim to vrátit - to je cesta do horoucích pekel možných scénářů jako v Beslanu.
  2. Zadržet je, nabídnout jim pomoc, sociální zázemí a pečené holuby každý den, které sami rusové nemají, rovnou do pusy - to je cesta do německých pekel, rozkřikne se to a uprchlíků přibude.
  3. Pomoci jim do jejich vlastního vysněného ráje, vydělat na letenkách, při té příležitosti je jasné, že proběhne i jejich registrace. A minimalizovat tak kontakt s místním obyvatelstvem a případnou trestno činnost. I když je jasné, že pokud někdo půjde bez dokladů, tak bude riskovat první variantu, ale tato varianta je pro Rusko asi nejschůdnější, protože pochybuji, že by v Rusku někdo chtěl zůstat, dokonce ani v ČR se jim nelíbí.
  4. Mohou je vracet přes hranice do státu, ze kterého přišli - to by znamenalo posílit ochranu hranic, tak že další výdaje k zjištění hodně dlouhé pozemní hranice plus pobřeží Kaspického moře.
  Skrýt celý příspěvek

 • crusader
  16:03 28.12.2015

  Přes Turecko přišel letos jen do Německa milion uprchlíků, kteří o Rusko ani nezavadili a já čtu jak Rusko chce zlikvidovat NATO, tím že pouští uprchlíky do Norska a ne do Finska. ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Přes Turecko přišel letos jen do Německa milion uprchlíků, kteří o Rusko ani nezavadili a já čtu jak Rusko chce zlikvidovat NATO, tím že pouští uprchlíky do Norska a ne do Finska. Nebude to náhodou tím, že Norové dávají větší sociální dávky?
  Takže na základě tohoto článku mi z toho vyplývá, že Turecko chce zničit Evropu, protože pouští uprchlíky do Řecka?
  Skrýt celý příspěvek