NÁZOR: Využije Rusko uprchlíky jako nástroj hybridní války?

Foto: Syrští a iráčtí uprchlíci na lodi z Turecka do Řecka; ilustrační foto / Ggia, CC BY-SA 4.0
Syrští a iráčtí uprchlíci na lodi z Turecka do Řecka; ilustrační foto / Ggia, CC BY-SA 4.0

Každý týden překoná rusko-norskou hranici několik stovek uprchlíků z Afghánistánu. Tzv. "arktická cesta" se stává mezi uprchlíky čím dál více oblíbenější. Objevují se však obvinění, že uprchlíky do Norska úmyslně směřuje Rusko.

Pokles ceny ropy

Současné mediálně otevřené nepřátelství mezi Ruskem a Západem začalo Ruskou anexi Krymu na jaře 2014. Proč Rusové anektovali Krym? Vysvětlení je řada - od vlasteneckých (Rusové chtěli získat “jejich” Krym) až po strategické (Rusové chtěli tímto krokem zabránit vstupu Ukrajiny do NATO). Pravděpodobně šlo o kombinaci vlasteneckých i strategických cílů.

V polovině roku 2014 došlo k nejzásadnější ekonomické události za poslední roky - cena ropy poklesla o polovinu. Část lidí vysvětlovala pokles jednoduchým přebytkem ropy na trh a malou poptávkou. Část lidí však věří, že Spojené státy se domluvily se Saudskou Arábii na zvýšení těžby ropy s cílem poškodit Rusko.

Saudská Arábie je jedním z největších producentů ropy a státem, který dokáže těžbu ropy regulovat. Saudská Arábie již několik desítek let funguje jako prvek regulující světovou cenu ropy. Díky plynulému snižování a zvyšování těžby Saudská Arábie brání nežádoucím výkyvům cen a poškozování světových ekonomik.

Saudská Arábie však v polovině roku 2014 nečekaně zvýšila těžbu a dodala na trh více ropy. Více ropy na trhu znamená vyšší nabídku nad poptávkou, tedy snížení ceny ropy. Cena ropy spadla ze 120 dolarů za barel až na současných 38 dolarů za barel.

Snížení ceny mělo zásadní dopad na ekonomiky řady zemí. Velká část zemí ze snížení profitovala - jsou to ty země, které ropu dováží (např. Indie, ale i Česká republika). Avšak pro vývozce ropy je takové snížení vysoce nežádoucí.

Do problémů se dostalo Rusko, jehož rozpočet je silně závislý na prodeji ropy a zemního plynu. Ruská vláda počítala s vyrovnaným rozpočtem při cenách 95 dolarů za barel. Při poklesu ceny ropy, společně se západními sankcemi, se ruský vládní rozpočet a ekonomika dostala pod tlak.

Migrační krize

Na začátku letošního roku začala migrační krize do Evropy. Nejčastěji do Evropy míří lidé ze Sýrie, Kosova, Afghánistánu a Albánie. V médiích a odborných kruzích se objevily otázky, zda probíhající migrační krize není “řízená” nebo “povzbuzována”.

Ostatně i prezident České republiky Miloš Zeman označil (bez upřesnění) uprchlickou krizi za “řízenou invazi”.

V posledních měsících se však objevuje závažné podezření, že mimo spontánní migraci a ekonomicky řízenou migraci (na migraci vydělává podsvětí nebo různé povstalecké skupiny), je migrace využívána jako zbraň k válce mezi státy.

Problémem migrace se zabývala profesorka Kelly M. Greenhillová v publikaci Zbraň masové migrace, která v roce 2011 získala ocenění nejlepší kniha roku v oboru mezinárodních studií. Autorka pracuje na několika amerických univerzitách a výzkumných centrech, píše do předních novin a přednáší např. v Oxfordu v Centru pro studium migrace.

Profesorku Greenhillovou cituje ve svém článku Migrace jako zbraň hromadného ničení. Konspirace? Václav Cílek na internetovém portále Echo 24.

“O tomto jevu existuje v češtině jen velice málo materiálů, ale pokud máte o věc hlubší zájem, tak vyhledávejte termíny „strategická řízená migrace“ (strategic engineered migration) nebo „řízená nátlaková migrace“ (coercive engineered migration). V angličtině velice dobře zní slovo „ingeneered“, které říká, že tento druh migrace má charakter dlouhodobého, pečlivě „inženýrsky“ připraveného projektu. Na celé věci je nejhorší, že se při ní zcela ztrácí lidskost a jakékoliv ohledy na utrpení lidí a migranti jsou bráni stejně mechanicky jako počet dělostřeleckých granátů,” píše Václav Cílek.

Kelly Greenhillová našla v poválečném období 56 (a možná až 64) případů řízených migrací. Greenhillová při práci v odtajněných amerických archivech našla přepis rozhovoru, při kterém jordánský král Husejn po skončení tzv. šestidenní války vysvětluje americkým vyjednavačům, že pokud Izrael nepřijme nazpátek palestinské běžence, tak vytvoří pro USA i Izrael velice problematickou utečeneckou krizi.

Například běloruský prezident Lukašenko v letech 2002 a 2004 veřejně vyhrožoval, že pokud Evropa nebude platit, tak přes svou zemi pustí proudy běženců.

Využívání migrace k soupeření mezi státy není žádnou novinkou.

Arktická trasa

V současné době jednou z nejrychleji rostoucích uprchlických tras je arktická rusko-norská cesta. Za podzim a začátek zimy letošního roku překročilo z Ruska do Norska 5000 migrantů a uprchlíků. Celkově Norsko letos očekává až 10 000 uprchlíků z Ruska.

Kde je problém? Uprchlíci z Ruska se přesouvají téměř výhradně do Norska, nikoliv do Finska. Přitom norsko-ruska hranice, ležící celá za arktickým kruhem, měří jen 196 km, jižní finsko-ruska 1309 km.

Nicméně přesto letos ve Finsku požádalo o azyl asi 30 tisíc lidí, celkem jich vláda očekává až 35 tisíc. To je takřka desetinásobek proti loňsku, kdy se ochrany v této pětiapůlmilionové zemi dožadovalo 3650 lidí. Většinou šlo o Iráčany, Somálce a Afghánce. Do Finska se uprchlíci dostávají například přes Švédsko.

“Dostanete vízum do Ruska. Letíte do Moskvy a z ní do Murmansku, to už je za polárním kruhem. Necháte se odvézt autem do pohraničního městečka Nikel. Tam si koupíte kolo, protože podle ruských zákonů nesmíte přejít hranici pěšky nebo v cizím autě, a na tom kole za polárním kruhem přejedete do Norska. A Norové se z toho můžou zjevit,“ říká Václav Cílek pro český rozhlas.

“Do konce roku se prý zatím počítá s 10 000 uprchlíky v Norsku. I když to není velké číslo, je paradoxní, že podobný problém nemají Finové. Jenže Finsko není členem NATO a Norsko je, takže Norové to komentují tak, že už v tom cítí tu migraci jako zbraň,“ dodává Cílek.

Na začátku listopadu Norsko pohrozilo, že bude Afghánce, kteří mají povolení k pobytu v Rusku, okamžitě vracet na ruskou stranu hranice. Hrozba se naplnila v posledních dnech, kdy Norsko začalo do Ruska navracet stovky afghánských migrantů.

Migrace jako zbraň

Veškerou migraci je zcela nesmyslné považovat za nástroj hybridní války. Do Evropy přicházejí spontánně jak uprchlíci před válkou, tak ekonomičtí migranti. Stejně tak je migrace výnosný (a řízený) byznys pro kriminální, povstalecké nebo teroristické organizace.

Nelze však ignorovat, že migrace v minulosti sloužila jako politický či dokonce vojenský nástroj boje mezi státy. Pokud Rusko se Západem soupeří o politický a vojenský vliv, je zcela logické, že Rusko s využitím migrantů jako zbraně minimálně uvažuje a počítá. Stejně tak stoji za úvahu posloupnost některých klíčových světových událostí a jejich možná návaznost. 

Z tohoto pohledu jsou dovusečné současné evropské sankce na Rusko i pokles ceny ropy. Je nereálné si myslet, že Rusko ustoupí a “vzdá se”, stejně tak je nebezpečné mít radost z ekonomického úpadku Ruska.

Pokud Rusko se bude cítit zahnáno do kouta, využije všechny možnosti, jak zatlačit na své soupeře - například tím, že bude přivírat oči nebo mentorovat migraci Afghánců do Evropské unie nebo států NATO. Stačí oznámit evropským partnerům, že díky špatné ekonomické situaci nelze hlídat tak bezpečně hranice a Evropané rychlé pochopí, oč běží.

Svým způsobem však jde o logický ruský krok ve studené válce, která panuje mezi Ruskem a Západem.

Zdroj: Echo24, Český rozhlas, CNN, Independent

Nahlásit chybu v článku


Související články

IS – Islámský stát

Když se podíváme na situaci na Blízkém východě, není možné mluvit skoro o ničem jiném než o ...

NÁZOR: Emigrace v Evropě a její bezpečnostní rizika, část 1.

Hlavním motivem tohoto sdělení je přesvědčení, že emigrace z cizích států (pod pojmem cizí stát zde ...

NÁZOR: Emigrace v Evropě a její bezpečnostní rizika, část 2.

Dnešním článkem navážeme na první díl dvojdilného seriálu Emigrace v Evropě a její bezpečnostní ...

Hybridní války podle Valerije Gerasimova

Současný náčelník ruského generálního štábu Valerij Gerasimov napsal na začátku roku 2013 pro ruský ...

Zvýraznit příspěvky za posledních:
 • Pepos
  23:31 29.12.2015

  Vo Švajčiarsku mi tvrdili ,že celý ten kolobeh utečencov v Európe zariadila americká CIA. Pýtal som sa prečo - odpoveď začiatkom roka nečakane pre američanov podporili europské ...Zobrazit celý příspěvek

  Vo Švajčiarsku mi tvrdili ,že celý ten kolobeh utečencov v Európe zariadila americká CIA. Pýtal som sa prečo - odpoveď začiatkom roka nečakane pre američanov podporili europské krajiny vznik tzv.Čínskej rozvojovej banky AIIB.Prvá západná krajina bola V.Británia.Američania sa boja tejto banky pre možnú konkurenciu američanmi ovládanej Svetovej banky.

  Druhá rana -Európa podporila Čínsku menu pre vstup do tzv. menového koša MMF.
  To vraj američanov nazlostilo.
  Takže konšpirácii je a ja jájjjj.
  Kde je pravda ?Skrýt celý příspěvek

 • Jecchus
  23:24 29.12.2015

  Jan Grohman: Máte nějaký odhad, kolik procent lidí čte to, co jste napsal a snaží se pokud možno bez emocí a racionálně pochopit, co tím chtěl autor říci a kolik procent lidí po ...Zobrazit celý příspěvek

  Jan Grohman:

  Máte nějaký odhad, kolik procent lidí čte to, co jste napsal a snaží se pokud možno bez emocí a racionálně pochopit, co tím chtěl autor říci a kolik procent lidí po přečtení textu jen vnímá klíčová slova a ta si následně dosadí do vzorce svého vnímání světa, názoru na to jaký by svět být měl, žebříčku hodnot, postojů atd., přičemž cokoli vnímají jen jako stanovisko pro nebo proti danému, aby se nakonec přiklonili na jednu stranu a autora při tom ještě nejlépe odsoudili, nařkli nebo jinak dehonestovali...? ;)

  Možná by pomohlo dát váš komentář z 29.12., 9:48, přímo do článku... :)Skrýt celý příspěvek

 • semtam
  21:26 29.12.2015

  Superme To vypadá opravdu špatně. Nemyslel jsem si, že Norsko je tak zlovolná země, která vyžaduje dodržování zákonů a to, že vrací migranty zpátky do Ruska musí být společnost ...Zobrazit celý příspěvek

  Superme

  To vypadá opravdu špatně. Nemyslel jsem si, že Norsko je tak zlovolná země, která vyžaduje dodržování zákonů a to, že vrací migranty zpátky do Ruska musí být společnost v Norsku velice xenofobní.

  Někde jsem i četl, že ruské tajné služby organizují gangy, které se specializují na krádeže kol v ČR, aby je posléze mohli dát do rukou zuboženým uprchlíkům.

  (pro méně chápavé, celý tento příspěvek je nadsázka)Skrýt celý příspěvek

 • sanityangel1
  21:18 29.12.2015

  Ja myslel, ze propagandy si dost uzijeme na idnes, echo24 nebo na aktualne.cz a neni treba ji tahat na tento web. Jinak tady je delsi video o generala Clarka, ktere tady daval ...Zobrazit celý příspěvek

  Ja myslel, ze propagandy si dost uzijeme na idnes, echo24 nebo na aktualne.cz a neni treba ji tahat na tento web.

  Jinak tady je delsi video o generala Clarka, ktere tady daval jiz flanker.jirka z 2011:

  https://www.youtube.com/watch?... Skrýt celý příspěvek

 • Superme
  20:48 29.12.2015

  semtam - No on autor evidentně vůbec nesleduje situaci. Ten důvod, proč vlastně mohou imigranti přes rusko-norskou hranici je ten, že mají NOROVÉ mezeru v zákonu. Ta mezera ...Zobrazit celý příspěvek

  semtam - No on autor evidentně vůbec nesleduje situaci.

  Ten důvod, proč vlastně mohou imigranti přes rusko-norskou hranici je ten, že mají NOROVÉ mezeru v zákonu. Ta mezera je, že norsko-ruské hranice mohou imigranti překonat tehdy, pokud nejdou pěšky (v tomto případě na kole). Jenže Norsko se s tím dokáže vypořádat. Mají dobré politiky :)

  Viz. zde:
  http://www.ceskatelevize.cz/ct...

  "Jenže po volbách Norsko migrační politiku přitvrdilo a uprchlická zařízení teď zejí prázdnotou: „Za posledních deset dní žádní migranti rusko-norskou hranici nepřekročili. Zatím je to dobré,“ pochvaluje si starosta města Kirkenes Rune Ragaelsen."Skrýt celý příspěvek

 • semtam
  19:34 29.12.2015

  A ještě si nedokážu představit, jak ruské úřady by dovolili masovou migraci ekonomických uprchlíků přes území RF. Tohle je možné jen v EU.

  A ještě si nedokážu představit, jak ruské úřady by dovolili masovou migraci ekonomických uprchlíků přes území RF. Tohle je možné jen v EU.

 • semtam
  19:26 29.12.2015

  No nevim, že by Rusko pojalo pár uprchlíků jako zbraň hybridní války je v současné situaci poměrně úsměvné. Ale jako zajímavost migrace přes Rusko do Norska je hodně zajímavá a tím ...Zobrazit celý příspěvek

  No nevim, že by Rusko pojalo pár uprchlíků jako zbraň hybridní války je v současné situaci poměrně úsměvné. Ale jako zajímavost migrace přes Rusko do Norska je hodně zajímavá a tím to končí. Zajímavější by bylo, kdyby jeli na tom kole do Norska přímo z Afghánistánu.
  Pokud by Rusko chtělo nějak uškodit, tak migraci nasměruje směr UA a dál do EU. Ale pro uprchlíka je tato trasa nevyhovující, protože na UA by se s nimi moc nebabrali a země V4 dělají ostudu EU, protože dodržují zákony...

  Tak z hybridní války ohledně uprchlíků a Ruska máme prd. Tak kdo tedy vede hybridní válku? Pokud se má brát v potaz, že je to hybridní válka. Odpověď je nasnadě, tuto válku vedou mocipáni v EU proti obyvatelům EU.Skrýt celý příspěvek

 • triplane
  15:47 29.12.2015

  Je opravdu legracni jak priznivci velkeho Ruska dokazi rozlisovat. Naprosto bezne operuji s argumentem ze uprchliky do EU smeruje USA zcela zamerne s cilem oslabeni EU. To jim ...Zobrazit celý příspěvek

  Je opravdu legracni jak priznivci velkeho Ruska dokazi rozlisovat.

  Naprosto bezne operuji s argumentem ze uprchliky do EU smeruje USA zcela zamerne s cilem oslabeni EU. To jim prijde naprosto jasne, neni treba to nijak dokazovat. Staci tvrdit ze to tak je.
  Ovsem jakmile se nekde vyskytne spekulace (a celkem realna, vzhledem k tomu jake ma Rusko diky sankcim problemy) ze by to mohl Rus delat taky hned je zle protoze hodny geroj Putin to prece nemuze delat.

  Nechapu kde se ta idealizace Ruska bere. Neznam stat ktery by si orientaci na Rusa nejak polepsil.Skrýt celý příspěvek

 • Stanyk
  15:26 29.12.2015

  Nedávno jsem si přečetl knihu od českého historika, Jana Tesaře, Mnichovský komplex. Mj. se zabýval případnou pomocí SSSR Československu v případě požádání o pomoc. Beneš již v té ...Zobrazit celý příspěvek

  Nedávno jsem si přečetl knihu od českého historika, Jana Tesaře, Mnichovský komplex. Mj. se zabýval případnou pomocí SSSR Československu v případě požádání o pomoc. Beneš již v té době věděl, že pomoc SSSR je reálná, ale primárně by nesloužila zájmu ČS, ale zájmu SSSR. Zájem již v té době byl destabilizovat okolní státy, které by ho (SSSR) mohli nějakým způsobem ovlivnit. Myslím že od té doby se nic nezměnilo. Opravdu nechápu proč si tolik Čechů (a podle reakcí na diskusích a pod. jich je většina) myslí, že Rusko (jakožto přímý pokračovatel SSSR, který se k momentálně k jeho velmocenským ambicím otevřeně hlásí) má nějakou snahu stabilizovat situaci ve prospěch jiných států, které jsou proti nim ve sváru.

  To není ani namířeno osobně proti Rusku. Představte si jakýkoliv jiný stát, který nemůže vůči nějakému uskupení otevřeně použít vojenskou sílu, tak ji použije nepřímo. Ostatně studená válka mezi západem a USA byla o tomtéž. Použít armádu nepřímo, ale za účelem oslabení protivníka.

  Vzhledem k zeleným mužíkům, internetovým útokům, sílící propagandě apod. bych se divil a z hlediska mocenských ambicí bych byl zklamán (jakkoliv to může vyznít krutě), kdyby Rusko takovou kartu nevyužilo případně nehrozilo jí použít.

  Bohužel neznám přesnou statistiku, ale docela by mě zajímalo, kolik utečenců utíká před Asadem, resp. jaký činil nárůst od momentu Ruské intervence v Sýrii.

  Vzhledem k tomu, že Asad je existenčně závislý na Rusku a Rusko není sto nikdo jiný z oblasti přímo vojensky eliminovat, pak odstranění Asada je prostě v rukou Rusů. To ostatně asi vlivní diplomaté chápou, byť nikdo z Ruska otevřeně tuto kartu nepřiznává.

  Jiná věc je, jestli odstranění Asada povede ke stabilizaci. Jeho přítomnost, vojensky posílená, však k takovému cíli očividně nevede.Skrýt celý příspěvek

 • Superme
  14:00 29.12.2015

  Pokud by byla EU něčeho schopna (kromě těch neustálých keců), tak by zde žádní "uprchlíci" být nemuseli. Uzavřeli by se hranice, pustily se (dočasně) maximálně ženy s dětmi a ...Zobrazit celý příspěvek

  Pokud by byla EU něčeho schopna (kromě těch neustálých keců), tak by zde žádní "uprchlíci" být nemuseli. Uzavřeli by se hranice, pustily se (dočasně) maximálně ženy s dětmi a nazdar. EU si za to může sama a trošku se mi zdá, že Putin a Rusko mohou vlastně už za vše špatné, co se v dnešním světě děje.

  Jenže.. kdo tuto imigraci opravdu podporuje? Merkelová je přeci sama pozvala, Švédsko jich přijímá obrovské množství už řadu let a tuto imigraci vyloženě podporuje, představitelé EU (komunisté a zloději) říkají, že máme být solidární a nutí nám kvoty, Řekové s Italy je raději posílají rovnou dál a ochrana hranic pro ně neexistuje. Víte koho nadace vydává průvodce pro imigranty, jak se dostat nejlépe do EU?! Je to nadace AMERICKÉHO miliardáře George Sorose.

  Jenže ono se tím Putinem prostě strašit musí. Vždyť přeci on je ten zlí a my (čti EU) jsou ti dobří. To, že za to opravdu může především EU sama spolu s Turkem, to je přeci jedno. A ano, důkazů , že tohle Turek podporuje je hromada.

  Jinak je velice povzbuzující, že Trump v posledních průzkumech téměř dohnal Clintonovou. Nedejbože, aby vyhrál, říkají si určitě sluníčka. To by poté byl v Sýrii a Iráku do půl roku klid :)Skrýt celý příspěvek

 • Powerslave
  13:52 29.12.2015

  Článek neodpovídá realitě a na mě vrhá dojem až zbožného přání. Důvodů je více, ale jmenuji pouze dvě hlavní premise, na kterých stojí: První je "Podle sebe soudím tebe". ...Zobrazit celý příspěvek

  Článek neodpovídá realitě a na mě vrhá dojem až zbožného přání. Důvodů je více, ale jmenuji pouze dvě hlavní premise, na kterých stojí:

  První je "Podle sebe soudím tebe".

  Druhou je určitá představa o jednotém pohledu na politické směřování RF všech subjektů, kteří se účastní řízení tohoto státu, na základě čehož má/může RF jakože jednat.

  Takže ANO, čistě teoreticky, je možné aby RF využila objektivních okolností "imigrační krize" (přesněji - tohoto řízeného potoku běženců proudících do Evropy) k oslabení, nebo lépe řečeno likvidaci Evropy tak jak ji známe (vznik nových národů a států, zánik těch starých).

  Dostatečně přesná odpověď na tuto otázku vydá na pár řádků a lidem sledující běh údálostí ve světě stačí dokonce pouze slovo jedno.

  ________

  "Svým způsobem však jde o logický ruský krok ve studené válce, která panuje mezi Ruskem a Západem."

  Co konkrétně je na tom kroku logického? Mám to chápat tak, že "protože my jim házíme klacky pod nohy a děláme bordel u hranic, tak na oplátku oni nám LOGICKY pouští bežence spolu s teroristy do Evropy"?

  OS RF dělají v Sýrii to, co tam měla Evropa dělat již dávno.

  Toto téma jistě má své místo na Armádních Novínách, no formou a celkovým tendenčním dojmem podsouvající neexistující bych ho vyvěsil spíše na iDn*s.

  Aneb podle plodů poznáte je.Skrýt celý příspěvek

 • Shania
  13:34 29.12.2015

  Luky sorry ale analityk schopny napsat: Vstup Ruska do konfliktu v Sýrii na pozvání legální syrské vlády dne 30. 9. 2015 jednak radikálně změnil silové poměry v regionu (Rusko ...Zobrazit celý příspěvek

  Luky sorry ale analityk schopny napsat:

  Vstup Ruska do konfliktu v Sýrii na pozvání legální syrské vlády dne 30. 9. 2015 jednak radikálně změnil silové poměry v regionu (Rusko samozřejmě vedle leteckých úderů podporujících činnost syrské armády dodává také moderní vojenskou techniku), jednak jasně demonstroval ruské možnosti v použití moderních zbraní, počínaje pumami s přesným naváděním, termobarickými pumami, střelami s plochou drahou letu, přes strategické bombardéry, bitevní letouny a helikoptéry až po prostředky kosmického průzkumu, radioelektronického boje a protivzdušné obrany. Jejich použití a zejména účinnost byly pro většinu západních odborníků udivující a především velmi překvapivé. Rusko jimi dalo jasně najevo: „Jsme ve hře a musíte s námi počítat“.

  Turecký útok na ruský bombardér Su-24 byl reakcí na úspěchy rusko-syrského tažení a zřejmě měl být pomstou za ničení infrastruktury IS pro zpracování a přepravu ropy, jejímž je Turecko největším příjemcem. Jednání Turecka bezprostředně po tomto „hrdinském“ činu ve stylu rozmazleného spratka, který ví, že rozbil sousedovi okno, ale nejprve běží za tatínkem žalovat, co všechno mu ten soused předtím provedl, je v ostrém kontrastu k sice rozhořčené, ale klidné ruské reakci.


  By o tu praci měl rychle přijit.Skrýt celý příspěvek

 • Luky
  13:15 29.12.2015

  Mě podobné články na tomto "transatlantském" webu nepřekvapují, ostatně sem rád chodím i s tím, že zde pořád něco takového bude. Je to jen snaha odvést pozornost od opravdových ...Zobrazit celý příspěvek

  Mě podobné články na tomto "transatlantském" webu nepřekvapují, ostatně sem rád chodím i s tím, že zde pořád něco takového bude.
  Je to jen snaha odvést pozornost od opravdových příčin, když už i těm hodně prozápadním začnou padat klapky z očí.
  Ono totiž stokrát nic umořilo osla. Můžeme si tu psát o konferenci z parlamentu, kde je nejvíc ceněn historik hovořící v příměrech k dnešku o koncích hegemonů - a v závěru se utvrdit, že to celé bylo o nebezpečném Rusku (kotrmelec). Můžeme si tu přečíst článek o Stratforu, kde je nám bez zbytečného lavírování vyjevena ta pravá, odkopaná politika US elit....ale v závěru se stejně dočkáme toho, že nebezpečí jde z Ruska (salto sem, salto tam). Je toho hafo, úplně stejným způsobem fungují každodenní antizemanovské čtvrthodinky v médiích. Ve výsledku táhne, čeho je prostě nejvíc...

  Tohle ujde, jsou tam popsány vazby, ve kterých Rusové nefigurují, ale naši spojenci jsou v tom po uši...(jsem v půlce a zatím dobrý):
  http://www.parlamentnilisty.cz... Skrýt celý příspěvek

 • flanker.jirka
  13:03 29.12.2015

  Pokud někdo hledá za vším Rusko, tak je to už opravdu smutek. Imigrační vlna tu narůstá z roku na rok už od počátku arabského jara, jak v Africe, tak v Asii. Nejlépe se s tím hned ...Zobrazit celý příspěvek

  Pokud někdo hledá za vším Rusko, tak je to už opravdu smutek. Imigrační vlna tu narůstá z roku na rok už od počátku arabského jara, jak v Africe, tak v Asii. Nejlépe se s tím hned za počátku popasovalo Španělsko a má teď klid.
  V Itálii, Turecku a Řecku z toho profituje mafie - tím pádem i ctihodní občané zvolení v řádných volbách do politických funkcí. Za těch pár let si tam vybudovali zázemí existence, které se rok od roku logisticky lépe připravili na příchod dolarových imigrantů.
  EU se stále ukazuje býti jen papírový čert, který už ani nezkouší vynucovat si své dříve schválené smlouvy a zákony.
  Pomalu si tu musíme začít zvykat, že budeme platit "výpalné" každému kdo si o něj nějakým způsobem řekne, jednou kvůli dluhům PIGS, podruhé Turecku kvůli imigraci. Ale za vinu to dáme Rusku :-D
  Samotný článek popisuje případ Afgánců, to je typický příklad toho jak to tam Rusko (SSSR) v 80. letech zničilo, i dodnes odtud proudí uprchlíci.

  ...možná by tu pan Grohman mohl ještě vložit fotky ruských agentů FSB převlečených za ruské turisty, na tureckých a řeckých plážích, jak organizují pohyb uprchlíků :-D

  Nejvíce je současná vlna spojována se Sýrií, Asad se jen chová v té jungli, tak aby nedopadl jako Kaddáfí, buď by se nechal popravit a zlynčovat nebo hodl, když má tu moc snaží se vypořádat s opozicí jednou provždy. Jiný kraj - jiný mrav, a jiná kultura - jiné metody. Podívejte se jak se v Polsku po volbách chová vláda.Skrýt celý příspěvek

 • Beld
  12:44 29.12.2015

  Rusko pouzije par tisic migrantu k natlaku na EU , pricemz do "EU" jen v tomto roce prislo kolem 1,5M migrantu z afriky a blizkeho vychodu . To opravdu dava logiku . Me podobne ...Zobrazit celý příspěvek

  Rusko pouzije par tisic migrantu k natlaku na EU , pricemz do "EU" jen v tomto roce prislo kolem 1,5M migrantu z afriky a blizkeho vychodu . To opravdu dava logiku . Me podobne cernobile videni sveta jako ma autor desi vice nez to celkem pruhledne putinovske rusko . Doplnujici komentar autora o "favoritovi" to jen dobarvil . Kdo neni s nami je proti nam . Ja vam pane G. verim , ze si o sobe myslite , ze jste nestranny komentator , ale obsah nekterych vasich clanku to posledni dobou prilis nepotvrzuje .

  Ja vam to vysvetlim polopate . Ti lide chteji do norska , protoze tam "vytezi" vice nez v rusku . Putikovi to nevadi , je jen rad , bude ho to stat mene rublu . "koněc filma" . To je snad vsem jasne , proc o tom psat nesmyslne dlouhy clanek ???Skrýt celý příspěvek

 • Sorge-227
  12:30 29.12.2015

  Rusové nemusia robyť vôbec nič. EU sa zničí samo. Velka Britania, Grécko, Taliansko nás viac ohrožuje ako Rusko. Majú silne loďstvo, armádu a majú ich v kasárnach a prístavoch. ...Zobrazit celý příspěvek

  Rusové nemusia robyť vôbec nič. EU sa zničí samo. Velka Britania, Grécko, Taliansko nás viac ohrožuje ako Rusko. Majú silne loďstvo, armádu a majú ich v kasárnach a prístavoch. Vôbec nechrania hranice EU. Aby Slovensko zobrali do šengenu muselo vybudovať jednu z najlepšie chránenou hranicou v EU. Ostatné štáty nemuseli mať. Grécko zobrali do EU a šengenu iba kvôli tomu že tam majú Nemci obrovské majetky. Väčšina štátov EU je zadlžená po uši. EU ma tolko vnútorných problému, že sa samo rozpadne. Velká Británia už začína cúvať z EU. Ano Rusku to vyhovuje. Tak ako to vyhovuje USA. Žiadna z velmocí nepotrebuje ďalšieho konkurenta. Turecko si robí svoju politiku a kašle na EU. Obchoduje s ISIL ako za 2. svetovej vojny s Nemeckom. Robí si tam malú genocídu Kurdov, tak ako kedysi Arménov. Taliansko, Velka Britania, Francuzko, USA, SA destablilizovali Lybiu, Syriu a Stredný vychod. Čo spôsobilo novodobý presun národov do EU. Rusko sa snaži stabilizovaž sytuaciu v Sýriji. To že obsadilo Crym a pôsobi na východe Ukrajiny je iba dôsledok slepej politiky EU a USA. Rusové to už nemohli strpieť.Skrýt celý příspěvek

 • leviathan
  11:10 29.12.2015

  Putionovske Rusko teda vobec nemusim, ale tento clanok je paranoidny. Sankcie na Rusko uvalila EU, nie NATO - takze ta migracna vlna by mala mierit prave na Finsko a nie na Norsko, ...Zobrazit celý příspěvek

  Putionovske Rusko teda vobec nemusim, ale tento clanok je paranoidny. Sankcie na Rusko uvalila EU, nie NATO - takze ta migracna vlna by mala mierit prave na Finsko a nie na Norsko, ktore clenom EU nie je.
  Za migracnu krizu moze v prvom rade Assad a jeho drasticke postupy voci opozicii. Neviem kde ste vsetci prisli k tak pevnemu presvedceniu, ze za Lybiu a Syriu moze NATO (resp. USA). V case , ked boli zahajene letecke utoky na Kadafiho, bola cela Lybia uz v troskach. Obcianska vojna zacala ovela skor.
  EU a USA uplatnovali na Syriu az do jari 2013 zbrojne embargo a to uz bola Syria v troskach - vojna tam zacala v r. 2010!! Prve nalety proti Daes podnikli USA az v r. 2014. Americke dodavky zbrani do Syrie pred, r. 2013 su konspiracne teorie, alebo rovno zvasty. Miliony ludi utieklo do Turecka, Libanonu a Jordanska pred Assadom este do r. 2013.
  Za sucasnu migracnu krizu moze podla mna Grecko a z casti ITA. Zacalo to v ITA, ked prival utecencov z Lybie nestihali registrovat a vypustili ich do Schengenu. A preco ich nestihali registrovat? Pretoze sa na to vysrali a namiesto akutnej ziadosti o pomoc pri ochrane hranic, mlcali! Nasledne Merekelova zadupala Tsiprasa ako vajgel a nanutila mu "zachranny" europrogram. Reakcia ultralavicoveho Tsiprasa? Otvorenie hranic. Milion migrantov na ceste.Skrýt celý příspěvek

 • premyslcz
  10:24 29.12.2015

  S podobnou informací jako je článku, nedávno zdělil jako hotovou věc ministr obrany Stropnický. „Od maďarského ministra obrany mám informaci, kterou nemohu stoprocentně potvrdit, ...Zobrazit celý příspěvek

  S podobnou informací jako je článku, nedávno zdělil jako hotovou věc ministr obrany Stropnický.
  „Od maďarského ministra obrany mám informaci, kterou nemohu stoprocentně potvrdit, ale nemám důvod jí nevěřit, že na území Balkánu byly v nemalém množství přistaveny autobusy. Nikdo neví, odkud se tam vzaly, ale dost pravděpodobně byly financovány Ruskem. Posun lidí k té vytoužené schnengenské hranici se odehrával i tímto způsobem,“
  Zdroj: http://zpravy.idnes.cz/rozhovo...

  Zeptám se sám sebe, když už zaznívají tyto "informace".
  Prezentuje mediátor, tuto myšlenku jako ukázku vlastní hlouposti a nebo to říká za cizí peníze ?
  Pokud by tomu bylo tak jak říká Stropnický, nebylo by pro Rusko lepší poslat 1,5 milionu uprchlíků z Ukrajiny, kteří jsou dnes v Rusku do evropské unie, místo toho aby používal migranty ze Sýrie, Iráku, Afghánistánu, Pákistánu, Bangladéše, Egypta, Libye, Tunisu, Maroka, Nigérie ...Skrýt celý příspěvek

 • Jan Grohmann
  09:48 29.12.2015

  Myšlenka je jednoduchá, proč by Rusko proboha uprchlíky nemohlo použít k tlaku na EU kvůli zrušení sankcí? Opravdu to je to fantaskní myšlenka? Nevidím na takovém kroku nic ...Zobrazit celý příspěvek

  Myšlenka je jednoduchá, proč by Rusko proboha uprchlíky nemohlo použít k tlaku na EU kvůli zrušení sankcí? Opravdu to je to fantaskní myšlenka? Nevidím na takovém kroku nic zvláštního ani nerealizovatelného. A když to řeknu blbě, tak ani nic "špatného". Vůbec to nesouvisí o tom, kdo je dobrý, kdo je špatný. To, že někdo neunese, když se o jeho favoritovi píše špatně, není problém článku ani autora, ani důvod, proč o takových věcech nepsat, resp. na ně neupozorňovat.
   
  Takže pokud EU chceme sankcionovat Rusko, musíme být připraveni i na takový realistický, proveditelný a logický politický protikrok.
   
  RastiSlav: Ten kdo to zadal, napsal a schválil, je jediná osoba - ten, kdo je pod článkem podepsaný. Skrýt celý příspěvek

 • flanker.jirka
  00:08 29.12.2015

  to cejkis: zkoušel jsem ten Váš odkaz, no po minutě mi to stačilo, víc jsem nedal :-D přišlo mi to příliš jednostranné. to kubo4747: situace v Libyi a Syrii byla na počátku ...Zobrazit celý příspěvek

  to cejkis: zkoušel jsem ten Váš odkaz, no po minutě mi to stačilo, víc jsem nedal :-D přišlo mi to příliš jednostranné.

  to kubo4747: situace v Libyi a Syrii byla na počátku protestu jiná, hlavně vládnoucí strana měla na rozdíl od Libye k dispozici dobře vybavenou armádu, na Libyi bylo dlouhá léta embargo, tak se tomu rozpadu a chaosu jen pomohlo, navíc se tam "pomohlo" rychleji a účinněji, protože hrozilo bezprostřední stopnutí dodávek plynu a ropy Itálii a Francii, Syrie není tak významný hráč.
  A není pravdou, že se v Syrii nikdo nevmněšuje, pardon, nepomáhá. Celou dobu tam kohokoliv proti Asadovi podoprovalo, a nejspíš podporuje, Turecko, Saudská Arábie, o tom, že minimálně v distribuci zbraní a výcviku tam měli prsty i USA ví asi také každý. Do teroristických útoků v Paříži byla Syrie vcelku volná Francii, potažmo EU. Až angažovanost Ruska přinesla zjištění, že se ten ISIL živí ropou, která jde přes Turecko všem kdo jim ochotně rádi zaplatí. Bez utnutí tohoto penězovodu to nikdy neskončí.
  Když srovnáte rozsah kampaně proti Srbsku, Iráku, Afghánistánu, tak účast amerického letectva "bojujícího s ISIL" byla oproti tomu všemu jako plivnutí do moře.

  pochybuji, že by si tento pán dělal legraci nebo mu ruplo v bedně:
  https://www.youtube.com/watch?... Skrýt celý příspěvek

Načítám diskuzi...

Stránka 2 z 3