NÁZOR: Využije Rusko uprchlíky jako nástroj hybridní války?

Foto: Syrští a iráčtí uprchlíci na lodi z Turecka do Řecka; ilustrační foto / Ggia, CC BY-SA 4.0
Syrští a iráčtí uprchlíci na lodi z Turecka do Řecka; ilustrační foto / Ggia, CC BY-SA 4.0

Každý týden překoná rusko-norskou hranici několik stovek uprchlíků z Afghánistánu. Tzv. "arktická cesta" se stává mezi uprchlíky čím dál více oblíbenější. Objevují se však obvinění, že uprchlíky do Norska úmyslně směřuje Rusko.

Pokles ceny ropy

Současné mediálně otevřené nepřátelství mezi Ruskem a Západem začalo Ruskou anexi Krymu na jaře 2014. Proč Rusové anektovali Krym? Vysvětlení je řada - od vlasteneckých (Rusové chtěli získat “jejich” Krym) až po strategické (Rusové chtěli tímto krokem zabránit vstupu Ukrajiny do NATO). Pravděpodobně šlo o kombinaci vlasteneckých i strategických cílů.

V polovině roku 2014 došlo k nejzásadnější ekonomické události za poslední roky - cena ropy poklesla o polovinu. Část lidí vysvětlovala pokles jednoduchým přebytkem ropy na trh a malou poptávkou. Část lidí však věří, že Spojené státy se domluvily se Saudskou Arábii na zvýšení těžby ropy s cílem poškodit Rusko.

Saudská Arábie je jedním z největších producentů ropy a státem, který dokáže těžbu ropy regulovat. Saudská Arábie již několik desítek let funguje jako prvek regulující světovou cenu ropy. Díky plynulému snižování a zvyšování těžby Saudská Arábie brání nežádoucím výkyvům cen a poškozování světových ekonomik.

Saudská Arábie však v polovině roku 2014 nečekaně zvýšila těžbu a dodala na trh více ropy. Více ropy na trhu znamená vyšší nabídku nad poptávkou, tedy snížení ceny ropy. Cena ropy spadla ze 120 dolarů za barel až na současných 38 dolarů za barel.

Snížení ceny mělo zásadní dopad na ekonomiky řady zemí. Velká část zemí ze snížení profitovala - jsou to ty země, které ropu dováží (např. Indie, ale i Česká republika). Avšak pro vývozce ropy je takové snížení vysoce nežádoucí.

Do problémů se dostalo Rusko, jehož rozpočet je silně závislý na prodeji ropy a zemního plynu. Ruská vláda počítala s vyrovnaným rozpočtem při cenách 95 dolarů za barel. Při poklesu ceny ropy, společně se západními sankcemi, se ruský vládní rozpočet a ekonomika dostala pod tlak.

Migrační krize

Na začátku letošního roku začala migrační krize do Evropy. Nejčastěji do Evropy míří lidé ze Sýrie, Kosova, Afghánistánu a Albánie. V médiích a odborných kruzích se objevily otázky, zda probíhající migrační krize není “řízená” nebo “povzbuzována”.

Ostatně i prezident České republiky Miloš Zeman označil (bez upřesnění) uprchlickou krizi za “řízenou invazi”.

V posledních měsících se však objevuje závažné podezření, že mimo spontánní migraci a ekonomicky řízenou migraci (na migraci vydělává podsvětí nebo různé povstalecké skupiny), je migrace využívána jako zbraň k válce mezi státy.

Problémem migrace se zabývala profesorka Kelly M. Greenhillová v publikaci Zbraň masové migrace, která v roce 2011 získala ocenění nejlepší kniha roku v oboru mezinárodních studií. Autorka pracuje na několika amerických univerzitách a výzkumných centrech, píše do předních novin a přednáší např. v Oxfordu v Centru pro studium migrace.

Profesorku Greenhillovou cituje ve svém článku Migrace jako zbraň hromadného ničení. Konspirace? Václav Cílek na internetovém portále Echo 24.

“O tomto jevu existuje v češtině jen velice málo materiálů, ale pokud máte o věc hlubší zájem, tak vyhledávejte termíny „strategická řízená migrace“ (strategic engineered migration) nebo „řízená nátlaková migrace“ (coercive engineered migration). V angličtině velice dobře zní slovo „ingeneered“, které říká, že tento druh migrace má charakter dlouhodobého, pečlivě „inženýrsky“ připraveného projektu. Na celé věci je nejhorší, že se při ní zcela ztrácí lidskost a jakékoliv ohledy na utrpení lidí a migranti jsou bráni stejně mechanicky jako počet dělostřeleckých granátů,” píše Václav Cílek.

Kelly Greenhillová našla v poválečném období 56 (a možná až 64) případů řízených migrací. Greenhillová při práci v odtajněných amerických archivech našla přepis rozhovoru, při kterém jordánský král Husejn po skončení tzv. šestidenní války vysvětluje americkým vyjednavačům, že pokud Izrael nepřijme nazpátek palestinské běžence, tak vytvoří pro USA i Izrael velice problematickou utečeneckou krizi.

Například běloruský prezident Lukašenko v letech 2002 a 2004 veřejně vyhrožoval, že pokud Evropa nebude platit, tak přes svou zemi pustí proudy běženců.

Využívání migrace k soupeření mezi státy není žádnou novinkou.

Arktická trasa

V současné době jednou z nejrychleji rostoucích uprchlických tras je arktická rusko-norská cesta. Za podzim a začátek zimy letošního roku překročilo z Ruska do Norska 5000 migrantů a uprchlíků. Celkově Norsko letos očekává až 10 000 uprchlíků z Ruska.

Kde je problém? Uprchlíci z Ruska se přesouvají téměř výhradně do Norska, nikoliv do Finska. Přitom norsko-ruska hranice, ležící celá za arktickým kruhem, měří jen 196 km, jižní finsko-ruska 1309 km.

Nicméně přesto letos ve Finsku požádalo o azyl asi 30 tisíc lidí, celkem jich vláda očekává až 35 tisíc. To je takřka desetinásobek proti loňsku, kdy se ochrany v této pětiapůlmilionové zemi dožadovalo 3650 lidí. Většinou šlo o Iráčany, Somálce a Afghánce. Do Finska se uprchlíci dostávají například přes Švédsko.

“Dostanete vízum do Ruska. Letíte do Moskvy a z ní do Murmansku, to už je za polárním kruhem. Necháte se odvézt autem do pohraničního městečka Nikel. Tam si koupíte kolo, protože podle ruských zákonů nesmíte přejít hranici pěšky nebo v cizím autě, a na tom kole za polárním kruhem přejedete do Norska. A Norové se z toho můžou zjevit,“ říká Václav Cílek pro český rozhlas.

“Do konce roku se prý zatím počítá s 10 000 uprchlíky v Norsku. I když to není velké číslo, je paradoxní, že podobný problém nemají Finové. Jenže Finsko není členem NATO a Norsko je, takže Norové to komentují tak, že už v tom cítí tu migraci jako zbraň,“ dodává Cílek.

Na začátku listopadu Norsko pohrozilo, že bude Afghánce, kteří mají povolení k pobytu v Rusku, okamžitě vracet na ruskou stranu hranice. Hrozba se naplnila v posledních dnech, kdy Norsko začalo do Ruska navracet stovky afghánských migrantů.

Migrace jako zbraň

Veškerou migraci je zcela nesmyslné považovat za nástroj hybridní války. Do Evropy přicházejí spontánně jak uprchlíci před válkou, tak ekonomičtí migranti. Stejně tak je migrace výnosný (a řízený) byznys pro kriminální, povstalecké nebo teroristické organizace.

Nelze však ignorovat, že migrace v minulosti sloužila jako politický či dokonce vojenský nástroj boje mezi státy. Pokud Rusko se Západem soupeří o politický a vojenský vliv, je zcela logické, že Rusko s využitím migrantů jako zbraně minimálně uvažuje a počítá. Stejně tak stoji za úvahu posloupnost některých klíčových světových událostí a jejich možná návaznost. 

Z tohoto pohledu jsou dovusečné současné evropské sankce na Rusko i pokles ceny ropy. Je nereálné si myslet, že Rusko ustoupí a “vzdá se”, stejně tak je nebezpečné mít radost z ekonomického úpadku Ruska.

Pokud Rusko se bude cítit zahnáno do kouta, využije všechny možnosti, jak zatlačit na své soupeře - například tím, že bude přivírat oči nebo mentorovat migraci Afghánců do Evropské unie nebo států NATO. Stačí oznámit evropským partnerům, že díky špatné ekonomické situaci nelze hlídat tak bezpečně hranice a Evropané rychlé pochopí, oč běží.

Svým způsobem však jde o logický ruský krok ve studené válce, která panuje mezi Ruskem a Západem.

Zdroj: Echo24, Český rozhlas, CNN, Independent

Nahlásit chybu v článku


Související články

IS – Islámský stát

Když se podíváme na situaci na Blízkém východě, není možné mluvit skoro o ničem jiném než o ...

NÁZOR: Emigrace v Evropě a její bezpečnostní rizika, část 1.

Hlavním motivem tohoto sdělení je přesvědčení, že emigrace z cizích států (pod pojmem cizí stát zde ...

NÁZOR: Emigrace v Evropě a její bezpečnostní rizika, část 2.

Dnešním článkem navážeme na první díl dvojdilného seriálu Emigrace v Evropě a její bezpečnostní ...

Hybridní války podle Valerije Gerasimova

Současný náčelník ruského generálního štábu Valerij Gerasimov napsal na začátku roku 2013 pro ruský ...

Zvýraznit příspěvky za posledních:
 • kubo4747
  23:10 28.12.2015

  Rastislav: S tými urážkami choďte na aktuálne. sk, aktuality.sk alebo idnes.cz a iné, ale prosím, tu sa tomu vyhnite. Niekedy sa vôbec čudujem, prečo majú tí ľudia (z diskusií na ...Zobrazit celý příspěvek

  Rastislav: S tými urážkami choďte na aktuálne. sk, aktuality.sk alebo idnes.cz a iné, ale prosím, tu sa tomu vyhnite. Niekedy sa vôbec čudujem, prečo majú tí ľudia (z diskusií na spomínaných weboch) volebné právo.

  Aj keď článok mi príde trochu konšpiratívny, tak využiť by sa to rozhodne dalo, to je pravda, ale osobne si myslím, že by sa to Rusku neoplatilo. Predsa, Rusko je na EÚ závislé, a tak isto aj EÚ napr. na plyne a "rozvrátenie EÚ" by skôr viac uškodilo. Európa sa s migrantami dokáže vysporiadať, stačilo by zaviesť prísne pravidlá a migrantov otáčať priamo na pobreží. Otázkou ostáva, že či by sa EÚ na niečo také odvážila, ale možno, ak by nemali východiska, ale kto vie. Podľa dnešnej politiky, by EÚ podľa mňa zlyhala.

  Len čisto zhadzovať všetku vinu na NATO za migračnú krízu, je podľa mňa nezmysel. Netvrdím, že na tom NATO nemá podiel, za bombardovanie, podpora rebelov atď. Ale keď si zoberieme napríklad Líbyu, po zásahu NATO tam je síce bordel, ale ako dopadla Sýria, kde nik nezasiahol? Každý podporoval, pardon, podporuje svoju stranu a občianska vojna stále trvá, koľko je tomu? Pomaly tomu bude 5 rokov za niekoľko týždňov. A situácia v Sýrií je určite horšia, ako v Líbyi. A Asadovi aj postupne dochádzal dych, pokiaľ tam nezasiahli Rusi. K tomu všetkému sa objavil ISIL. Asad by však mal ostať pri moci, výhodou Sýrie je sekularizmus, celkovo sa tam zvyšovala životná úroveň, o čom svedčila aj populačná explózia v Sýrií. A počas celej Sýrskej občianskej vojny máme sami možnosť vidieť, že Asad sa snaží obnoviť Sýriu, bojuje proti IS a ostatným bandám. Ono celkovo celý ten región je nebezpečný a lokálny konflikt sa tam môže vyskytnúť hocikedy, prevažne kvôli miestnej náboženskej komunite. Tak isto prístup k internetu má, čo raz viac ľudí, čo tak isto ovplyvňuje mienku ľudí a tak pod. Aj keby nebola žiadna Arabská jar, tak veľká migračná vlna by Európu čakala zrejme tak či tak.

  To je môj osobný názor.Skrýt celý příspěvek

 • perunBB
  22:22 28.12.2015

  Fúha...a nie je tento článok prebratý z iDnes?Lebo obsahom to nasvedčuje.Jeden z najhorších článkov čo som tu čítal.

  Fúha...a nie je tento článok prebratý z iDnes?Lebo obsahom to nasvedčuje.Jeden z najhorších článkov čo som tu čítal.

 • RastiSlav
  21:33 28.12.2015

  Cim viac pruhov tym viac adidas.clanok obsahuje znamky mentalnej retardacie zadavatela,pisatela a nakoniec aj toho co ten clanok schvalil.

  Cim viac pruhov tym viac adidas.clanok obsahuje znamky mentalnej retardacie zadavatela,pisatela a nakoniec aj toho co ten clanok schvalil.

 • cejkis
  20:48 28.12.2015

  A teď pohled z druhé strany a pak si udělejte názor na světové události.

  https://www.youtube.com/watch?...

  A teď pohled z druhé strany a pak si udělejte názor na světové události.

  https://www.youtube.com/watch?...

 • Pepos
  20:20 28.12.2015

  Beld súhlas frau Merkel to spustila a prečo ? To vie asi len Ona.....myslím ,že ak sa chcú mať Nemci aj naďalej dobre musia ju odpratať z politickej scény..... Ináč zruinuje ...Zobrazit celý příspěvek

  Beld
  súhlas frau Merkel to spustila a prečo ? To vie asi len Ona.....myslím ,že ak sa chcú mať Nemci aj naďalej dobre musia ju odpratať z politickej scény.....
  Ináč zruinuje Nemecko a celú Európu.Skrýt celý příspěvek

 • Beld
  20:00 28.12.2015

  Podobne zabavny a "promysleny" clanek tady uz dlouho nebyl :D . Tedy od dob pani Zelene a jejiho "zneuzivani svobody slova" ... Co na to rict , nehledejme konspiraci tam , kde ...Zobrazit celý příspěvek

  Podobne zabavny a "promysleny" clanek tady uz dlouho nebyl :D . Tedy od dob pani Zelene a jejiho "zneuzivani svobody slova" ... Co na to rict , nehledejme konspiraci tam , kde staci jako vysvetleni lidska blbost a normalni logika . Budme radi ze to rusko mame , protoze pokud by nebylo , tak by tu migracni vlnu byli nekteri lide schopni klidne svest na V4 . Frau Merkel prece rekla ze uprchilici se #prijimaj . Takze putin jedna v duchu nemeckeho humanismu a multikulturalismu . :)Skrýt celý příspěvek

 • Wladis
  19:59 28.12.2015

  No dlho tu nebol konspiracny clanok o tom ze za vsetko moze Rus, a ako ho nicia nizke ceny ropy. Autor tohto clanku musi spavat pod postelou zo strachu pred rusom. K cenam ropy: SA ...Zobrazit celý příspěvek

  No dlho tu nebol konspiracny clanok o tom ze za vsetko moze Rus, a ako ho nicia nizke ceny ropy. Autor tohto clanku musi spavat pod postelou zo strachu pred rusom. K cenam ropy: SA - MMF varoval ze pri sucastnej cene ropy do 5 rokov minu svoje bohatstvo; USA - taziarske firmy krachuju, o pracu v odvetvi prislo za posledny rok 70,000 ludi (zdroj mainstream v poslednych par tyzdnoch)
  K clanku - prvych 5 komentarov to vystihlo. Do EU pride balkanskou cestou za rok cez milion ludi, ale par stoviek do Norska cez RF ohrozuje NATO :D to uz su paranoje ludia. Vsak migranti su pre nas prinos a obohatenie ako nam zapadni politici tvrdia. A spravne crusader - migrant ktory uteka pred vojnou utecie do najblizsej bezpecnej krajiny - Turecko, Jordansko, Libanon.... utecenec ktory chce MONEY ten si vyberie - Nemecko, Svedsko, Norsko.Skrýt celý příspěvek

 • crusader
  18:52 28.12.2015

  Shania On ten milion ekonomických migrantů (to je u mě každý kdo se nezastaví v první bezpečné zemi, ale míří do země, kde se dávají nejštědřejší sociální dávky) v EU přišel jen ...Zobrazit celý příspěvek

  Shania
  On ten milion ekonomických migrantů (to je u mě každý kdo se nezastaví v první bezpečné zemi, ale míří do země, kde se dávají nejštědřejší sociální dávky) v EU přišel jen ze Sýrie? Nejsou mez. nimi náhodou taky Afghánci, Iráčané, Libyjci (prostě všechny země kam jsme se spojenci donesli svobodu a demokracii). A to nemluvím o uprchlících z Kosova, těm jsme dali dokonce vlastní stát.Jestli to nevíš, většina vnitřních uprchlíků v Sýrii je na území, které ovládají vládní síly, neboli ten zlý diktátor Assád, co je neustále bombarduje barelovými bombami.Skrýt celý příspěvek

 • Shania
  18:12 28.12.2015

  A zase náš nepřítel Turecko:) To že naprostá většina uprchlíku v Turecku jsou tam díky Asadovi a ne ISIS jak si většina lidí myslí a další a další uprchlíky cíleně vytváří ...Zobrazit celý příspěvek

  A zase náš nepřítel Turecko:) To že naprostá většina uprchlíku v Turecku jsou tam díky Asadovi a ne ISIS jak si většina lidí myslí a další a další uprchlíky cíleně vytváří kobercovým bombardováním povstaleckých měst a vesnic (a to i pomocí kazetových bomb) společně s kamarády z RuAF je nám vlastně jedno.Skrýt celý příspěvek

 • Wenet01
  17:16 28.12.2015

  Pokud vím, tak uprchlíci ve Finsku být nechtějí, malý finanční ráj a depresivní umístění azylových center...článku plno v průběhu krize, již nikdy více Finsko atd. Nejvíce ...Zobrazit celý příspěvek

  Pokud vím, tak uprchlíci ve Finsku být nechtějí, malý finanční ráj a depresivní umístění azylových center...článku plno v průběhu krize, již nikdy více Finsko atd. Nejvíce uprchlíků na západ posílá turecko, které členem NATO je - navíc EU členové NATO uprchlíky chtějí a pravidelně masírují ty členy, kteří si o jejich prospěšnosti dovolí pochybovat nebo dokonce jejich přílivu bránit.
  Rusko tedy používá v míře stovek jako zbraň něco co členové NATO sami chtějí a vnímají jako prospěšné, navíc v ubohém rozměru proti milionu lidí, které dodává Turecko...člen NATO.
  Možná by nebylo od věci si před psaním podobných věcí ujasnit na centrále, zda jsou uprchlíci invaze kobylek nebo požehnání a v případě, že zbraň tak proč nás tedy ničí náš spojenec...Skrýt celý příspěvek

 • Kozlus
  17:04 28.12.2015

  Proc by se melo Rusko snazit takhle utocit na EU, kdyz si EU sama povesila opratku, strcila tam krk a ted si podkopava zidlu? Proc nekam posilat 10k uprchliku, kdyz do cele EU ...Zobrazit celý příspěvek

  Proc by se melo Rusko snazit takhle utocit na EU, kdyz si EU sama povesila opratku, strcila tam krk a ted si podkopava zidlu? Proc nekam posilat 10k uprchliku, kdyz do cele EU dojde letos 1M? Kdyz uz nekde hledat podobne ohrozeni, tak by bylo podstatne lepsi se podivat na Turecko a Libyi. Aha, to prvni je nas kamarad a to druhy jsme zmrsili sami, tak radsi ticho po pesine, ze?Skrýt celý příspěvek

 • krystofmraz
  16:49 28.12.2015

  Tohle je trošku konspirační teorie. Nedává to smysl protože 1) efekt takového kroku není nikomu znám ,2) Norsko uprchlíky přijímat nemusí, stačilo by dodržovat platná pravidla a 3) ...Zobrazit celý příspěvek

  Tohle je trošku konspirační teorie. Nedává to smysl protože 1) efekt takového kroku není nikomu znám ,2) Norsko uprchlíky přijímat nemusí, stačilo by dodržovat platná pravidla a 3) Norsko není v EU a má šílený HDP na obyvatele díky ropě, proč by je neposílaly radši do Švédska?
  Každopádně článek sám v podstatě takové nápady vyvrací, jen si myslím že ten závěr je trošku nešťastně formulovaný. Současná imigrační politika je kudlou do zad kterou si tam vráží západní státy samy a Rusko proto nemusí hnout ani prstem a potom, pro Rusko je to spíše nevýhodné, nezapomeňme že je stále pravděpodobně nejohroženější zemí co do teroristických útoků a další možnosti které teroristům plynou z migrační krize, alespoň podle mě, znamenají problémy a ne profit.Skrýt celý příspěvek

 • flanker.jirka
  16:47 28.12.2015

  Aby se někdo dostal z Afghanistánu do Ruska, musí minimálně jít přes Turkmenistán a pak přes Kaspické moře, suchou cestou zbývají cesty Turkmenistánem, Uzbekistánem, Tadžikistánem ...Zobrazit celý příspěvek

  Aby se někdo dostal z Afghanistánu do Ruska, musí minimálně jít přes Turkmenistán a pak přes Kaspické moře, suchou cestou zbývají cesty Turkmenistánem, Uzbekistánem, Tadžikistánem a následně Kazachstánem. Jestliže, se válečným uprchlíkům ani jedna tato země, kulturně asi nejbližší, nelíbí pro útěk před bojem, tak by bylo s podivem, že by je Rusové násilím tlačili přes hranice jinam. Jen jim zprostředkují způsob přepravy, tak jako Turci. Cesta do Norska je pro ně aktuálně nejjednodušším řešením jak se dostat do země se sociálním zabezpečením, protože na západ od Ruska je příliš mnoho hranic mezi Ruskem a Německem, alespoň doufám, že ty hranice tam pořád jsou :D
  Rusům tak zbývají, podle mého názoru, čtyři možnosti:
  1. Ponechat uprchlíky svému osudu a přiživit tím mafii na převaděčství, tolerovat jejich občasnou kriminální činnost a riskovat třeba i to, že si někdo z uprchlíků vzpomene na "internacionální pomoc" bývalého SSSR a zkusí jim to vrátit - to je cesta do horoucích pekel možných scénářů jako v Beslanu.
  2. Zadržet je, nabídnout jim pomoc, sociální zázemí a pečené holuby každý den, které sami rusové nemají, rovnou do pusy - to je cesta do německých pekel, rozkřikne se to a uprchlíků přibude.
  3. Pomoci jim do jejich vlastního vysněného ráje, vydělat na letenkách, při té příležitosti je jasné, že proběhne i jejich registrace. A minimalizovat tak kontakt s místním obyvatelstvem a případnou trestno činnost. I když je jasné, že pokud někdo půjde bez dokladů, tak bude riskovat první variantu, ale tato varianta je pro Rusko asi nejschůdnější, protože pochybuji, že by v Rusku někdo chtěl zůstat, dokonce ani v ČR se jim nelíbí.
  4. Mohou je vracet přes hranice do státu, ze kterého přišli - to by znamenalo posílit ochranu hranic, tak že další výdaje k zjištění hodně dlouhé pozemní hranice plus pobřeží Kaspického moře.Skrýt celý příspěvek

 • crusader
  16:03 28.12.2015

  Přes Turecko přišel letos jen do Německa milion uprchlíků, kteří o Rusko ani nezavadili a já čtu jak Rusko chce zlikvidovat NATO, tím že pouští uprchlíky do Norska a ne do Finska. ...Zobrazit celý příspěvek

  Přes Turecko přišel letos jen do Německa milion uprchlíků, kteří o Rusko ani nezavadili a já čtu jak Rusko chce zlikvidovat NATO, tím že pouští uprchlíky do Norska a ne do Finska. Nebude to náhodou tím, že Norové dávají větší sociální dávky?
  Takže na základě tohoto článku mi z toho vyplývá, že Turecko chce zničit Evropu, protože pouští uprchlíky do Řecka?Skrýt celý příspěvek

Načítám diskuzi...

Stránka 3 z 3