NÁZOR: Západu smrt tisíce civilistů nevadí, jednoho novináře ano

Zraněná jemenská školačka po saúdském náletu na město Saada (duben 2018) / Felton Davis, CC BY 2.0

Západní média a ti, kteří sami sebe pasují na morální vůdce Západu, se v posledních dnech a týdnech předhánějí v rozhořčení nad vraždou saúdského novináře Džamála Chášukdžía. Je však s podivem, že tažení těchto „morálních vůdců“ spustila až vražda novináře, nikoliv kvůli Saúdům tisíce hladem utrápených dětí v Jemenu.

Nejdříve doporučujeme si přečíst článek Konflikt v Jemenu – krize a kontroverze americké podpory Saúdské Arábie od Kláry Šubíkové z květná 2017.

Podle OSN od března 2015 do prosince 2018 zemřelo v Jemenu 8670 až 13 600 lidí, z toho 5200 civilistů. V důsledku hladomoru údajně zemřelo až 50 000 lidí, z toho tisíce dětí. OSN označila válku v Jemenu za největší humanitární krizi současnosti.

Ve snaze zabránit dodávkám íránských zbraní do Jemenu byla v dubnu 2015 Saúdskou Arábii na Jemen vyhlášena blokáda, která započala současnou humanitární krizi. Přes 18 z 27 milionů obyvatel Jemenu potřebuje humanitární pomoc, z toho pro více než deset milionů je nezbytná k přežití. Jistotu dalšího jídla nemá 6,8 milionu lidí a z toho 4,5 milionu těhotných a kojících žen a dětí je akutně podvyživených. V zemi je na tři miliony vnitřně vysídlených osob, nefunguje polovina zdravotnických zařízení, umírá se na běžně léčitelné nemoci a došlo k vypuknutí 35 500 případů cholery v horizontu tří týdnů.

Brutálně si v Jemenu počíná saúdské letectvo. V srpnu letošního roku například saúdské letectvo pomocí amerických přesných pum (zřejmě JDAM) zasáhlo školní autobus v Jemenu ‒ při útoku zemřelo 51 lidí, z toho 40 dětí, většinou mezi věkem šest až 11 let.

Tehdy událost proběhla bez většího zájmu médií, resp. nikdo vážně nemluvil o konci prodeje západní vojenské techniky Saúdům nebo dokonce o přehodnocení postoje Západu k Saúdské Arábii. Holt, když ruské letectvo bombarduje civilisty v Sýrii, jde o neodpustitelný válečný zločin, když Saúdové zabíjejí civilisty v Jemenu, tak jde “o smutnou součást války.”

Jak současná situace ovlivňuje prodej zbraní do Saúdské Arábie? Ještě na konci záři Německo schválilo prodej zbraňových systémů (např. dělostřeleckých systémů) do Sýrie v hodnotě 295 milionů dolarů. Avšak 20. října, po vraždě novináře Chášukdžílo, Německo prodej zbraní do Saúdské Arábie zmrazilo. K tomuto kroku Německo vyzývá i další evropské země, včetně České republiky.

Po vraždě Chášukdžía se k srpnovému útoku na školní autobus před několika dny vyjádřil i Donald Trump. „Myslím, že je to hrozná situace. Nenávidím se dívat na to, co se stalo s autobusem a s dětmi. Je to čistá hrůza vidět podobné věci, jako byl tento autobus,“ uvedl Trump. Americký prezident dodal, že to však nebyla chyba amerických zbraní, ale neschopnosti Saúdů je správně používat. Již dříve (viz článek od Kláry Šubíkové) jsme na stránkách Armádních novin uvedli, že Saúdy vedená koalice systematicky špatně vyhodnocuje zpravodajské informace, které jsou mnohdy založené na nepřesných údajích.

Stále však platí americko-saúdská dohoda o dodávkách amerických zbraní do Saúdské Arábie v hodnotě 110 miliard dolarů s tím, že v příštích deseti letech se může výsledná částka za další zbraně a služby vyšplhat až na 350 miliard dolarů. Jde o potenciální prodej zbraní během následující dekády, ale již nyní se finalizují podmínky dodávek amerických zbraní, vybavení a služeb v hodnotě 14,6 miliardy dolarů.

Na dotaz, zda mají Spojené státy (po vraždě Chášukdžía) zastavit prodej zbraní do Saúdské Arábie, Trump odpověděl: „Díváme se nyní na Jemen velmi pečlivě. Aktuálně Jemen velmi pečlivě studujeme. Budu mluvit o spoustě věcí se Saúdy... ale určitě nebudu chtít lidi, kteří nevědí, jak používat zbraně, a kteří střílejí na autobusy s dětmi.“

Trumpova administrativa však nepřišla s velkým zbrojním kontraktem z ničeho nic. Za vlády Baracka Obamy byly Saúdské Arábii prodány zbraně, munice a vojenská technika v hodnotě 115 miliard dolarů. Současná saúdsko-americká dohoda tak je pokračováním nastaveného kurzu a finalizací již dříve vyjednaných zakázek.

Barack Obama však zastavil dodávky přesné munice kvůli vysokému počtu civilistů. Spouštěčem k přehodnocení podpory byl saúdský útok na pohřeb ve městě Saná v prosinci 2016, který si vyžádal přes 140 obětí. Ačkoli měla přesně naváděná munice pomoci přesnosti náletů, neděje se tomu tak. Na základě odhadů OSN jsou její nálety zodpovědné až za 60 % z necelých 4000 civilistů zabitých od března 2015 do srpna 2016.

Nejméně pokrytecký se tak nyní zdá být postoj Ruska, které nijak nezpochybňuje zbrojní obchody se Saúdskou Arábii, včetně lokální výroby útočných pušek AK-103 nebo dodávek protiletadlových a protiraketových kompletů S-400. Otázkou je, zda je to nepokrytečností ruského vedení nebo jednoduše důsledkem toho, že ruské vedení nemusí hledět na novinové titulky v ruských médiích.

Přeci jen západní média, která ač nevolená, si nárokují podíl na politické moci a dokáží (a především chtějí) ovlivňovat veřejné mínění, postoje politiků, politický diskurz země či dokonce diskurz celého Západu. Je však s podivem, že velkou část západních médií a elit (které sami sebe vydávají za morální autority a strážce hodnot Západu) k protisaúdovské aktivitě nevyburcoval hladomor, který zabil tisíce dětí v Jemenu, ale vražda jednoho novináře.

Válka v Jemenu je ale jen část problému. Samozřejmě jsou zde hluboké problémy s dodržováním lidských práv v Saúdské Arábii, o kterých Západ roky ví. Tyto problémy nezakryjí ani saúdské PR akce, jako je například povolení ženám řídit auto. Příklad za všechny ‒ v roce 2016 byl saúdský občan odsouzen k 2000 ranám bičem, deseti letům vězení a pokutě 5300 dolarů za to, že zveřejnil kritický tweet vůči Islámu a popírající existenci Boha.

Nejhorší na celé věci je tak nekonečná morální arogance a pokrytectví těch, kteří se sami sebe zvolili za morální elity Západu, především nikým nevolení novináři, média, neziskové organizace a další čelní představitelé společenského života. Snad ještě horší je, že tyto falešné morální postoje jsou určovány novinovými titulky, nikoliv reálným utrpením desítek tisíc lidí. Není tak divu, že ruská propaganda má na Západě velmi lehkou práci.

Realita je taková, že Západ Saúdy potřebuje a nemůže si dovolit, aby se ropná mocnost spojila s Rusy a ve spolupráci obě země diktovaly ceny ropy na světových trzích. To by vedlo k velmi rychlému ekonomickému a mocenskému úpadku Západu a k poklesu životní úrovně nás všech.

Stejně tak realitou je, že všechny kritické hlasy k Saúdům ze Západu dříve či později utichnou. U jmenovaných západních elit se totiž časem uplatní běžný psychologický fenomén morálního licencování, který popsal český psycholog Dalibor Špok v pořadu Štrunc! (čas 11:00). Teorie morálního licencování jednoduše říká to, že o dané věci stačí dostatečně dlouho přemýšlet (být rozhořčen), aby se člověk sám sebe přesvědčil, že pro danou věc udělal dostatek a cítil se následně mnohem lépe a morálněji. Přitom pro danou věc fyzicky nemusí nic udělat.

Na Západě by se proto měly hlasitěji ozývat pragmatičtější hlasy, které nebudou ostatním zemím vnucovat svou falešnou morální nadřazenost, ale budou nazývat věci pravými jmény a vést pragmatickou politiku se všemi státy. Možná potom nebudeme muset učit „neuvědomělé“ české nebo západní občany o tom, že mají následovat západní hodnoty a nikoliv věřit ruské propagandě a „dezinformacím“.

Zdroj: The Guardian, Care.org, Memo, RT
 

Nahlásit chybu v článku

Doporučte článek svým přátelům na sociálních sítích

Související články

Nová Saúdská Arábie? Princ Mohamed bin Salmán a vize 2030

Ve středu 21.6. došlo ke změně v následnictví na saúdském trůnu. Jednaosmdesátiletý král Salmán ...

Dobrá zpráva pro Evropu: Saúdové nakoupí 48 stíhaček Eurofighter Typhoon

Z Británie přišla skvělá zpráva pro evropský průmysl a evropské zaměstnance. V pátek Saúdská Arábie ...

Ruský S-400 jako symbol odklonu Saúdské Arábie od Spojených států?

Raed Ben Khalid Qarmali, saúdský velvyslanec v Ruské federaci, v pátek 21. září vyjádřil obavy nad ...

Americké zbraně pro Saúdskou Arábii vs. lidská práva

Mnohamiliardové dodávky zbrojního materiálu ze Spojených států do Saúdské Arábie ohrožuje stále ...

Přidávat diskuzní příspěvky a hlasovat pro článek mohou jen registrovaní. Prosím zaregistrujte se nebo se přihlašte!

Komentáře

Zvýraznit zeleně příspěvky za posledních:
 • Lopata
  21:09 15.12.2018

  Kdo je to prosím pěkně RAŽ?

  • cernakus
   13:37 16.12.2018

   áááá nováček:-)

   RAŽ (TM), znamená Rusofobní-amerikofilní-židofil. Tedy když to použiji já jako autor. Jinak to může znamenat cokoliv, anžto tady nikdo ochranné známky neuznává :-)

 • ImreSVK
  00:32 16.11.2018

  Čo sa týka alkoholu v Iráne.
  Minimálne do roku 2000 bola konzumácia (asi aj výroba a distribúcia) aj pre nemoslimov trestná. Mohli ste za to dostať verejné bičovanie (islamský štát = islamský zákon). Mám to od osoby, ktorá sa tam narodila a žila asi +-400 km na juh od Teheránu.

  Momentálna situácia v Iráne vraj nie je veľmi ružová. 1 kg kuracieho mäsa tam vraj v prepočte stojí cca +-10€ ...

 • GlobeElement
  16:34 15.11.2018

  danny - nevím, kolik je ti let, ale podle tvých příspěvků soudě nechápeš rozdíl mezi demokratickou zemí, kde se pravidla mění podle toho, koho si lidé svobodně zvolí do parlamentu a diktaturou, kde lidé žádné podobné rozhodnutí učinit nemohou a tedy se pravidla podle přání obyvatel nemění.

 • GlobeElement
  16:33 15.11.2018

  danny, ty asi nechápeš, že Irán je islámská teokracie. Nemůže se stát sekulární zemí a to ani pomalu, ani rychle. To by vládnoucí imámové přišli o moc a toto nedopustí. Ať se bude zbytek světa chovat k Iránu jakkoliv.

  Je hezké, že většina společnosti je západu nakloněna, to byla i v ČSSR před rokem 1990, přesto se komunistický režim v ČSSR jednoduše nemohl stát liberálním, protože by vládnoucí strana přišla o moc (což se stalo až státním převratem).

  Sankce západu byly i vůči ČSSR. A nikdo to západu nevyčítal.

  Když si přečteš ten článek o Malajsii pořádně, zjistíš, že mají spíš opačný problém - v hotelích je zakázáno nosit oblečení podle islámských pravidel.

  A ne, alkohol v Iránu nemá výjimku ani v právu šaría, ani v žádném jiném. Můžeš se na to zeptat iránského velvyslance v Praze.

 • danny
  16:14 15.11.2018

  GE: ano, tvrdím. Kdyby bylo Íránu umožněno se otevřít, místo dalšího kola nesmyslných sankcí, šlo by to mnohem rychleji. Většina společnosti je Západu velmi nakloněna. Drakonické sankce posilují extremisty.

  Ano, i v Malajsii jsou předpisy určené speciálně pro muslimy, které se týkají oblékání. Zapomínáš na to, co ti tady vysvětloval cernakus. Duální právní systém, šaría a civilní právo. Jak vidíš v přiloženém odkazu, v Malajsii právě probíhá úsilí kodifikovat módní předpisy i do civilní sféry a pro všechny: https://www.reuters.com/articl...

  Dokud nepochopíš koexistenci náboženského práva a civilního, tak nepochopíš, že výjimka z šaríja předpisu znamená výjimku z ústavy, to znamená ústavně zaručené právo na danou činnost.

 • GlobeElement
  12:01 15.11.2018

  danny - když opomenu hromadu prázdných slov, které jsi zde napsal, tvrdíš tedy, že v Iránu se evolucí postupně změní islámská teokracie v sekulární?

  V té Malajsii nejsou zákony, které by něco přikazovaly kvůli islámu a ne, žádná debata ohledně státem nařízeného oblečení pro ženy se zde nekoná. Kdes na to přišel? Na tom samém zdroji, který říká, že v Iránu jsou ústavou zaručená práva pít alkohol?

 • danny
  11:29 15.11.2018

  GE: " v Iránu je pro ženy přikázaný oděv a pokud jej nějaké ženy nenosí, není to proto, že by jim pravidla povolovala jej nenosit, ale protože pravidla porušují a doufají, že jim to bude náboženská policie tolerovat.
  Svým příspěvkem tedy spíše potvrzuješ, že iránský režim nutí lidem dodržovat pravidla, která jim nevyhovují (na rozdíl od SA nebo Afghánistánu, kde tato pravidla sami lidé považují za správná).

  Ukaž mi změnu nařízení v Iránu týkajících se oblékání žen nebo jiných nábožensky podmíněných předpisů a zákonů "

  Tímto jasně ukazuješ, že nevíš o čem píšeš. I v Íránu najdeš řadu komunit, speciálně na severu v pohraničních oblastech a celkově venkov, kde nošení černého čádoru považují za zcela správné a s ženou méně vhodně oděnou bude mít místní komunita problém. Ve všech islámských zemích zasedají pravidelně komise a přípustných formách, materiálech, barevných kombinacích povoleného, doporučeného, nepřekročitelného typu ženského oděvu se vedou dlouhosáhlé diskuse, včetně rozpisů co je přípustné v které dny, na jakých lokalitách, co svobodná, co vdaná, vdova atd... A všechny tyto země nějak kodifikují dohodnutá pravidla a předpisy.
  Takže náboženská policie nic netoleruje, naopak často překračuje zákonné normy a Íránky využívají sekulární státní aparát k obhajobě svých práv. Ze zemí, které zde byly v poslední době jmenovány, dochází ve všech k postupnému uvolňování předpisů. Výjimkou je Afghanistán, Pakistán, Indonésie, Malajsie, kde se naopak šrouby utahují. Přesto, že tvrdím, že v Íránu jsou pravidla mnohem liberálnější, než v SA, i v SA dochází k postupnému uvolňování a aktuálně je tolerováno, pokud žena vyjde v barevné abáji nebo s odhaleným obličejem (pokud má zcela zakryty vlasy).
  Samozřejmě, že nikde netvrdím, jak mi podsouváš, že se z teokracie stane z islámské teokracie na sekulární společnost. Celou dobu tady mluvím o evoluci. Změna, o které mluvíš ty, může přijít pouze revolucí. Otázka, zda imámové dovolí změnu režimu je opravdu, s prominutím, hloupá.

  Vidím ale, že jakákoli diskuse na toto téma postrádá smysl. Nebereš žádné argumenty. Máš ve všem předem jasno a za svůj názor budeš bojovat bez ohledu na cokoli. Občas se mi taky stane, že něco/někoho zcela iracionálně prostě nemám rád. A pak jen vrším pseudoargumenty a racionalizuji si sám před sebou svůj pocit.
  Beru to, že to tak prostě je a vzdávám snahu tě nějak zlomit. Místo toho si udělám výlet po té Moravě a zkusím najít, kde tam chodí ty černě oděné ženy s čepcem:-)

 • GlobeElement
  10:43 15.11.2018

  danny - teď už nejen překrucuješ, ale píšeš naprostou nepravdu

  "To, že si dovolíš tvrdit, že Afghánky hýkají nadšením z běhání v burce a koukání na svět přes síťku a všechny Saúdky taktéž z ze zákonem stanovené povinnosti nevystrčit nos z domu bez abáji, je výsměch." - ke jsem psal o hýkání nadšením? Psal jsem, že tyto původně arabské (a tedy ve skutečnosti předislámské) zvyky považují za správné. A to považují. Mluvil jsem s nimi. Mimochodem, podobné zvyky existovaly i u nás a také byly považovány za správné, na moravském venkově možná chodí černě oděné ženy s čepcem ještě dnes a nikdo je nenutí.

  Co se alkoholu týče, všechny dostupné zdroje, včetně lidí, kteří tam byli potvrzují, že jeho prodej v Iránu je nelegální. Potvrzuje to i iránská ambasáda v Praze. Ano, načerno se tam alkohol vyrábí a občas někdo umře kvůli pití nekvalitního alkoholu. Ale legálně se k němu nedostaneš.

  A že se nábožebský režim v Iránu nemůže změnit - no jasně že nemůže. Nebo snad chceš tvrdit, že immámové povolí změnu režimu z islámské teokracie na sekulární společnost? Skutečně? Fakt toto chceš říct?

  Tolerance něčeho ze strany policie a změna zákonů a nařízení jsou odlišné věci - policie svého času u nás tolerovala existenci vexláků kšeftujících s valutami, přesto bylo ze zákona vlastnění valut zakázáno a tento zákon nebyl změněn.
  Ukaž mi změnu nařízení v Iránu týkajících se oblékání žen nebo jiných nábožensky podmíněných předpisů a zákonů. Že změnili výši trestu u prodeje drog neznamená že prodej drog povolili, nebo snad ano?

 • danny
  16:13 14.11.2018

  GE: Nic jsi nepochopil. A evidentně ani pochopit nechceš. Máš svůj názor, ten je jediný správný a jakékoli argumenty buď smeteš jako irelevantní nebo je ignoruješ zcela. Pokud ti je něco doloženo zcela nevyvratitelně, tak děláš, že jsi takový argument nikdy nepoužil.
  Tvoje poslední reakce na cernakuse je kombinací argumentačních faulů, totálního nepochopení, případně důsledkem toho, že jsi dříve poskytnuté odkazy nepřečetl ani zběžně.
  To, že si dovolíš tvrdit, že Afghánky hýkají nadšením z běhání v burce a koukání na svět přes síťku a všechny Saúdky taktéž z ze zákonem stanovené povinnosti nevystrčit nos z domu bez abáji, je výsměch. Proto občas pořádají protesty a proto zákony v těchto zemích stanovují tvrdé tresty za porušení, co, když jsou z nich všichni tak happy, co?
  Na druhou stranu to, že Íránská náboženská policie toleruje lodičky, vypasované džíny, barevný elegantní kabátek který často zdůrazňuje vypushapkované vnady a k tomu barevný, lehce přehozený šátek, to je jasný znak tvrdé diktatury. Jo, to je přece jasný.

  Když jsi ne-muslim, tak si alkohol nemusíš kupovat na černém trhu, chápeš? Alkohol je zakázaný pro muslimy. Ano, výjimka se odkazuje na užití alkoholu pro liturgické účely. Překvapivě. Ona je totiž Šaríja náboženský zákon, tudíž je strašné překvapení, že je tato výjimka odkazuje na praktikování víry. Jelikož však ne-muslim nemá zakázáno pít alkohol ve svých svatých knihách, je tudíž jakákoli konzumace alkoholu projevem jeho vyznání. Jestli mi nevěříš, znovu doporučuji provést místní šetření.

  "iránský režim se nemůže změnit. Jako komunismus nemohl povolit tržní ekonomiku a politickou soutěž. Náboženská omezení v SA se změnit mohou." naprosto nesmyslné, nepravdivé, nepodložené tvrzení. Je to taková hloupost, že nemám chuť s tím nějak polemizovat. O pár příspěvků níže jsem ti dával odkaz na studii o drogové problematice v Iránu, která např. informuje o radikální změně přístupu k trestu smrti za pašování a distribuci drog. Velká rada vyhodnotila výsledky dosavadního postupu s nulovou tolerancí a dospěla k závěru, že tvrdé tresty nepřinášejí žádné výsledky. Aktuálně parlament bouřlivě projednává návrh zákona, který by rušil trest smrti pro nenásilné trestné činy (včetně drog). Těžko říct, jak tato zákonodárná aktivita dopadne, ale jasně to vyvrací tvrzení, že se režim nemůže změnit. Stejně, jako na Kubě a v Číně povolili soukromé podnikání, o dravém čínském kapitalismu ani nemluvím.

 • GlobeElement
  11:17 14.11.2018

  Czertik - já byl v Kašmíru, Malajsii, Indonésii, Izraeli. Mám tedy srovnání mezi striktním islámem á la Pákistán a liberální společností jihovýchodní Asie.

 • GlobeElement
  11:14 14.11.2018

  cernakus - rozdíl mezi hidjabem a burkou je v tuto chvíli nepodstatný, podstatné je, že v Iránu je pro ženy přikázaný oděv a pokud jej nějaké ženy nenosí, není to proto, že by jim pravidla povolovala jej nenosit, ale protože pravidla porušují a doufají, že jim to bude náboženská policie tolerovat.
  Svým příspěvkem tedy spíše potvrzuješ, že iránský režim nutí lidem dodržovat pravidla, která jim nevyhovují (na rozdíl od SA nebo Afghánistánu, kde tato pravidla sami lidé považují za správná).

  Totéž nabízení alkoholu na černém trhu. Porušování zákona. Zákon, který cituješ, povoluje použití alkoholu při náboženských rituálech, což je například svaté přijímání. Fakt terno. Jiné používání je trestné.

  A hlavně - pořád odmítáš pochopit, že iránský režim se nemůže změnit. Jako komunismus nemohl povolit tržní ekonomiku a politickou soutěž. Náboženská omezení v SA se změnit mohou. (Tam se naopak nemůže monarchie změnit v republiku).

 • danny
  01:25 14.11.2018

  Czertik: jednoduše. Já tam byl. Kdy a kde viz.par příspěvků níže. GE o Íránu ví z internetu a povídání od kamaráda. Ale třeba už po naší výměně bude vědět, co je to burka a že jí iranky fakt nenosí. A že v Íránu nemuslimové mají ústavní právo na výjimky z šaríi.

 • Czertik
  19:01 13.11.2018

  ge + danny
  Zkuste me odpovedet - jak je mozne ze ste kazdy zazil uplne jiny iran ? jeden jako tvrdou islamisickou diktaturu, druha jako pomalu zapadni zemi ?
  Kdy a v jake oblasti ste se pohybovaly ? Jak mistopisne tak i kulturne.

 • danny
  18:08 13.11.2018

  cernakus: jo, popisuješ to celkem přesně. Párkrát mě pobavili, když jsme kecali o politice, životě na Západě a speciálně mladší ročníky nadávaly na poměry. Ale jako vždy, bylo to hlavně o penězích, malý platy a tak. Tak jsem jim řekl, kolik vydělávám, to samozřejmě valili oči a říkali vidíš, o tom mluvíme. No tak jsem ještě dodal, kolik platim za nájem, kolik za elektriku, co stojí v Praze jízdenka na tramvaj a litr benzínu. Tak to koukali znovu a divili se, jak je to možný.
  Nakonec mě ale vždy zdvořile poprosili, ať doma vyřídím, že taky touží po svobodě a demokracii, že nejsou teroristi, a hlavně ať je nikdo neosvobozuje, že to viděli vedle a fakt tohle zažít nechtějí:-D

 • danny
  18:02 13.11.2018

  GE: alkohol zakazuje Šaríja. Ta je součástí ústavy. Registrované náboženské minority mají zákonnou výjimku. Tady to máš potvrzeno zdrojem, který převážně popisuje, jak jsou v Iránu potírána práva svobody sunitů a jak někteří byli dokonce za rouhání a pod. odsouzeni k smrti (nakonec nevykonáno). Přesto tento zdroj potvrzuje následující:
  Citizens who are members of one of the recognized religious minorities must register with the authorities. Registration conveys certain rights, including the use of alcohol for religious purposes. https://www.state.gov/j/drl/rl...
  Zde to máš trochu lidsky:
  https://www.quora.com/Do-peopl...
  Tady celkově o měnící se státní politice k potírání drog a alkoholu:
  https://www.brandeis.edu/crown...

  Ano, klidně budu argumentovat r. 2006. Já tam byl loni, takže ti jen mohu potvrdit, že se to od roku 2006 výrazně uvolnilo a otáčel jsem se ne občas, ale skoro pořád.

 • cernakus
  17:48 13.11.2018

  A mimochodem, tvrdost íránské teokracie definuje chování satana k ní. Ještě před 9/11 byla situace velmi liberální (jako v Sýrii před OV, včetně nenošené hidžáb u bab).
  Pak je jeden kreten zařadil do osy zlá a o rok později z vylhanych důvodu zdecimoval jejich souseda.
  Tož samozřejmě že potvrdili a byl z toho ahmanerad.

  Pak se to rozvolnovalo, jenže pak se nějakéj negrik s nobelovkou in advance rozhodl exportovat svobodu všude a když náhodou volby nedopadly, tak jak amigos chtěli, tak i násilím.

  A opět se pritvrdilo.

  Nyni mají třetí období uvolňování a co se stane? Přijde další americký kripl a opět zavda příčinu v Íránu pritvrdit.

  USA soustavně pracuje na tom, aby tam ti klerici vládli navždy. A proč? Z urazene ješitnosti, že se iran z nich neposlal.

 • cernakus
  17:41 13.11.2018

  Globe Element.

  Pokud nerozlišuje mezi hidzabem a burkou, tak je na pováženou, jaké kategoricky soudy tady o Íránu vynášís :-)

 • GlobeElement
  17:23 13.11.2018

  danny - no tak wiki, jakkoliv je to neověřený zdroj, říká toto:
  Allowances for non-Muslims
  Additionally officially recognized non-Muslim minorities are allowed to produce alcoholic beverages for their own consumption and for religious rites such as the Eucharist (two of the four religious minorities guaranteed representation in the Majlis, the Armenians and Assyrians, are Christian, the former being chiefly Armenian Apostolic).

  This practice is not respected in some political cases, such as that of Afarin Neyssari and her husband, Karan Vafadari, as they have been arrested, among other charges, for having and serving alcohol during the mixed gatherings in their home though they are Zoroastrians, a monotheistic religion that predates Islam.[7]

  Bringing alcohol into Iran is banned.

  Kde máš ústavní právo?

  A argumentovat rokem 2006 - je rok 2018 - nový prezident, nová pravidla - fakt se nic nemění?

 • danny
  17:12 13.11.2018

  GE: základní info např. zde: https://en.wikipedia.org/wiki/...
  Ne, nechci dokazovat liberalizmus. Říkám o x té - celkem liberální diktatura. Chápeš význam slov?
  Projel jsem převážně velká města ze severu na jih a zpět - Teherán, Qom, Kashan, Isfahán, Yazd, Shiraz, Busher + pár výletů do okolí, takže i nějaký venkov. Na východ ani západ jsem moc odvahu neměl. V Burkách jsem fakt viděl jen turistky z Afghanistánu a místní se celkově Afghánců, paštůnů a kohokoli příliš tradičně báli. Zažil jsem situaci, kdy do budovy autobusáku vlezl chlap v turbanu a dlouhé sutaně a všichni se rozutekli a poschovávali za sloup.

  Íránky nejčastěji nosí čádor nebo hidžáb. Ten se ve velkých městech nejčastěji transformuje do toho lehoučkého barevného šátku dost ledabyle přehozeného kolem krku a přes drdůlek. Holky říkaly, že když je významný den, jako svátek revoluce atd..., tak si ho raději přetahují až po ofinu, aby neprudila náboženská policie.
  Jak vypadají různé druhy ženských obleků, včetně burky máš zde: https://g.cz/5-zpusobu-zahalov...
  Tady jen pro doplnění:
  https://www.hedvabnastezka.cz/...
  Jestli chceš, můžu ti poslat i pár fotek, ale holky se nerady nechávají fotit, tak jsem to většinou respektoval.
  Jinak chlast mi nabízel hned taxikář, co mě vezl z letiště a tak nějak každý druhý, kdo zjistil, že jsem křesťan.

 • GlobeElement
  16:34 13.11.2018

  danny - dolož ústavní právo křesťanů a židů v Iránu na výrobu a distribuci alkoholu.

  Ano, Židé mají v parlamentu zástupce. Jednoho. U nás kdysi měla církev taky v parmentu poslance na NF, z Pacem In Terris. Tím chceš dokazovat liberalismus? Že si platí jednoho zkorumpovaného manekýna?

 • GlobeElement
  16:32 13.11.2018

  danny - nevím, kde v Iránu jsi byl, já nikde. Ale kamarád tam strávil půl roku a přestože doma docela nasává, tam sehnal jen nealkoholické pivo a všechny ženy, které s ním pracovaly (a musely být vzdělané, byl to IT projekt) byly v burkách.

 • danny
  15:27 13.11.2018

  logik:"Pro tvoji informaci: v pouze 13 zemích po celém světě, z toho na blízkém východě pouze v 5 zemích je přípustný trest smrti za odpadnutí od víry. Írán, ta liberální pokroková země, je mezi nimi. A jedna z mála, kde takové rozsudky opravdu padají. Když se vůbec vrátíme k tématu článku: kolik poprav za odpadnutí od víry bylo dejmetomu za posledních patnáct let v té strašlivé Saudské Arábii? A kolik, alespoň řádově, jich bylo v tom sluníčkovém liberálním Íránu? "
  Jo, vím. Nebyla ani jedna. A nezapomeň, některé z těch třinácti zemích jsou tak pokročilé, že kromě odpadnutí mají ještě rouhání (to je teď dost populární v Pakistánu a Malajsii) a SA má ještě čarodějnictví. Co tam máš dál?

  Jako u blbejch. Několikrát opakuju, že je to na poměry zemí v oblasti celkem liberální DIKTATURA. Takže co si mám myslet o tvé otázce, jestli chci tvrdit, že to není diktatura?

  A v čem je liberálnější? O tom snad bylo x mých předchozích příspěvků: nikdo nevyhnal členy žádné etnické, národnostní, náboženské menšiny. Všechny hlavní (křestani, židé, zoroastrijci) mají zástupce v parlamentu a zaručena ústavní práva (např. výroba a distribuce alkoholu). Aktuálně nejsou zprávy o tom, že by na členy menšin byl vyvíjen tlak, zákaz používání symbolů, že by byli vystavování útokům davu a laxnímu postoji policie při ochraně jejich práv. Nestačí?

 • danny
  15:13 13.11.2018

  GE: dannymu vadí, že nečteš. V Jordánsku jednoho z vůdců Hamásu nezastřelili, ale přijelo 8 agentů Mosadu, píchli mu do krku jed. Pak se jich část nechala chytit a část se schovala na Izraelské ambasádě. Izrael musel potupně dodat protijed, hamásistu se povedlo zachránit a agenti-packalové byli vyměněni za významné činovníky držené v izraelské base. A myslím si, že to Jordáncům dost vadilo, bo z toho byla škaredá diplomatická polízanice a navíc obyvatelstvo dost tlačí na krále, který by s Izraelem i kamarádil.
  Jinak ti děkuju, že jsi mi vysvětlil, jak to je a že ty sexy Iránky v teheránu v celkem odvážných oblečcích s velmi volně přehozenými hedvábnými šátky známých módních značek byla jen halucinace a stejně tak že jediné ženské s burkou byly afghánky taktéž. Víno a koňak, co jsem tam pil, byla nějaká propaganda a tvrzení místních, že se to postupně uvolňuje byly lži, do kterých byli natlačeni hrozbou kulky do hlavy od ostřelovače, kterej číhal přes ulici na palmě.
  Slibuju, že už nikdy nebudu pochybovat o demokratizaci SA, Pakistánu a nevím koho ještě a že už nikdy nebudu zpochybňovat zprávu žádné PR agentury, ani Spindoctoring ani nic jiného. Přesvědčil jsi mě, nemám argumenty. Stačí?

 • GlobeElement
  13:59 13.11.2018

  danny + cernakus

  Pokusím se vysvětlit rozdíl mezi situací v Iránu a v Saudské arábii.

  Saudská arábie je monarchie a její vládce je vládcem proto, že královský titul zdědil. I kdyby se zítra v SA přestal uctívat islám a všichni se stali hinduisty, vládce by to neohrozilo. Proto král (princ) může vliv islámu snižovat, když má pocit, že to zemi prospěje.

  Irán je islámská teokracie. Vládne tam rada imámů a jejich moc je přímo odvozena od prosazování víry. Pokud by zítra přestali Iránci uctívat islám, rada imámů jde od válu. Proto nikdy ani ve snu neustoupí od prosazování islámu a jeho vlivu na společnost.

  A ještě rozdíl mezi jednotlivými islámskými zeměmi. Jelikož jsem v několika nějaký čas pobyl, mohu srovnávat.

  Ve většině nearabských zemí je islám v podobné situaci, jako křesťanství v Itálii. Lidé jsou sice věřící, ale neberou to tragicky a hlavně spousta islámských nařízení, která jsou ve skutečnosti arabskými kmenovými zvyklostmi, v nearabských zemích vůbec není nebo je oslabena. Kupříkladu burka. V Malajsii (nebo Indonésii) ji ženy často vůbec nenosí a pokud ano, je to krásně vyšívaný plášť v pastelových barvách, vyšívaný šátek s broží. Nosí to jen dospělé ženy a moc jim to sluší.
  Běžně je k dostání alkohol, vepřové maso, muži a ženy pracují, chodí do školy nebo po ulicích sami nebo spolu, jako u nás.
  Ale v takovém Pákistánu nebo Kašmíru (vím, nejsou to Arabi, ale tohle s nimi mají společné) je burka černá, se síťkou přes oči a nosí ji i malé holčičky. Alkohol neexistuje, vepřové maso se nedá koupit (v Indii se tedy nejí vůbec), ženy a muži jsou odděleni.

  Tragédií Iránu je, že tam jsou tato striktní nařízení islámu vnucena, lidé je původně nedodržovali. V SA nebo v tom Pákistánu je dodržují sami od sebe, považují je za vlastní a správné. (Tím neříkám, že jsou to správná pravidla, jen že je lidé jako taková chápou).

  Dále, Izrael. S Jordánskem má korektní vztahy (ono Jordánsko je vlastně arabská část původně uvažované Palestiny) a koordinuje boj s islámskými teroristy. To samé s Egyptem. Proto nechápu, proč si danny myslí, že zastřelení osmi členů Hamasu a jemu spřátelených organizací někomu v Jordánsku vadí. Ani omylem, sami proti těm zmetkům bojují.

  A nyní zpět k toleranci SA - SA se pomalu sune ze středověku směrem k nám podobné civilizaci, Irán jde přesně opačným směrem. SA se k nám chová přátelsky, Irán dští oheň a síru. SA uznává právo Izraele na existenci, Irán ne a navíc financuje protiizraelské teroristy. Takže asi tak.

 • logik
  22:31 12.11.2018

  danny:
  1) A? Takže protestujete proti "adoraci" jedné totality (SA) tím, že popíráte zrůdnost druhé??

  2) Co jsi popíral zpočátku je šumák. Já se ohradil proti konkrétnímu a hrubě nepravdivému tvrzení Cernakuse o liberálnosti Iránu. Jinak jsem do diskuse nezasáhl. Ty jsi toto nepravdivé tvrzení začal bránit.
  Jestli si ve skutečnosti napadal něco jiného a měl jsi pocit, že tvrdím něco, co jsem nikde nenapsal, je to Tvůj problém, nikoli můj. Já pouze oponoval Cernakusovi v jednom konkrétním tvrzení.

  5) Ad jordánsko: I kdyby (ono to bylo trochu složitější), tak čím se to tak liší od našich Benešových dekretů? Z arabského pohledu byly židé vlastně nájezdníci.
  Nicméně taháš sem historii kolik let starou? Padesát? Nebavíme se náhodou o SOUČASNÉ situaci?
  Jak konkrétně se podle Tebe projevuje nějaký útlak židů či jiné náboženské menšiny v Jordánsku DNES?

  4) Ok. Celou dobu tedy tvrdíš, že je Írán liberální V POROVNÁNÍ s ostatními muslimskými diktaturami. Teď už to omezuješ na "v oblasti" (což už o dost slabší tvrzení, protože většina islámské státy mimo blízký východ jsou na tom v průměru podstatně lépe než ty blízkovýchodní), ale původní Cernakusovo tvrzení bylo o Islánských státech jako takových. Ok, jděme porovnávat:

  Politické svobody:
  Írán je teoreticky demokracie. Chceš však prakticky tvrdit, že to není diktatura? Nebo v čem je podle tebe v politických svobodách Irán liberálnější, než jiná arabská diktatura? Konkrétně?
  A pokud není, tak co ji tedy činí liberálnější?

  Svoboda názoru a tisku:
  Je přímo zákonem omezena. Novináři jsou tam pravidelně zavíráni do vězení. Opět zde najdeš země (např. SA), které na tom nejsou lépe, ale v tomto ohledu najdeš hromadu zemí, které na tom lépe jsou.
  Viz např.
  https://rsf.org/en/ranking...

  Náboženské svobody:
  Co se stane muslimovi v Íránu, který veřejně odstoupí od víry?
  Co se stane takovému muslimovi v Turecku? V Jordánsku? Nebo v Malaisii? O Tunisu nebo Maroku apod. nemluvě.

  Pro tvoji informaci: v pouze 13 zemích po celém světě, z toho na blízkém východě pouze v 5 zemích je přípustný trest smrti za odpadnutí od víry. Írán, ta liberální pokroková země, je mezi nimi. A jedna z mála, kde takové rozsudky opravdu padají. Když se vůbec vrátíme k tématu článku: kolik poprav za odpadnutí od víry bylo dejmetomu za posledních patnáct let v té strašlivé Saudské Arábii? A kolik, alespoň řádově, jich bylo v tom sluníčkovém liberálním Íránu?
  Znáš odpověď?

 • danny
  18:58 12.11.2018

  cernakus: dík za rozvinutí vztahu mezi kmenovými soudci a státní mocí. To tady chybělo. Stejně tak jako zdůraznění toho, že co bejvávalo před dvaceti lety může být dnes trochu jíná země...

  A jinak ten uražený tón, to je spíš totální rozčarování nad potřebou mít všechno zaškatulkované do pohádkových scénářů o konečném řešení otázky dobra a zla. Jak je nemožné vysvětlit, že může člověk, kterej byl pro vstup do NATO a je pro EU kritizovat nešvary obou organizací, odsuzovat jejich zločiny a přitom se nechce odstěhovat do KLDR.
  Náhodou, i když se tady občas vzájemně pěkně vytrollíme, tak je to většinou nadmíru kultivovaná diskuse a jsem opravdu rád, že AN umožňují diskusi a nechají nás tady vyblbnout. Člověk se dozví spoustu věcí, občas je nucen dostudovat a jako mentální tréning je to fakt vynikající.
  V hospodě už si dnes člověk takhle nepokecá. Teda aspoň v Praze. Buď narazím na kryptobolševiky, nebo fanatická sluníčka. Nejhorší je, když je to u stolu půl na půl, to pak dostanu přes držku od obou:-D

 • danny
  18:41 12.11.2018

  logik: 1. celá diskuse je primárně o pokrytectví západních médií, což se, mimo jiné, projevuje ve smířlivém tónu ke zločinům SA, naopak nadšenému zveličování zločinů Ruska a Íránu.
  2. na začátku jsem zpochybnil axiom o nenávisti Íránu vůči Izraeli a reálnost tvrzení, že usiluje o jeho zničení. K tomu jsem doplnil osobní zkušenost a vysvětlil, že mou důvěru v tato tvrzení silně nahlodala. Na to jsi ty a GE reagoval řadou tvrzení z oblasti nesvobody, lidských práv a dalších hrůz, které se v Iránu dějí a část vaší argumentace se týkala náboženství - sekta, teokracie horší, než monarchie atd..., pamatuješ?
  3. protože se na začátku mluvilo o vztahu i Izraeli a vy jste do toho zatáhli aspekt náboženství, držel jsem se tématu a pokračuji ve zpochybňování axiomů z bodu 2. poukazem na to, jak se reálně žije židům (a dalším náboženským menšinám) v Iránu.
  4. Cernakus někde x příspěvků zpět napsal, že na poměry regionu je to celkem pokroková, liberální diktatura. K tomu se celkem hlásím. A zdůrazňuji - na poměry regionu a diktatura. Rozhodně ne demokracie. Mohl bys ty na oplátku doložit ty popravy z náboženských důvodů? Nevím o žádné. Elghanian byl popraven za špionáž, nikoli za vyznání. Co vím, 90% trestů smrti jsou za drogy, zbytek za násilné trestné činy. Naprostá většina popravených dealerů je původem z Afghánistánu. V r. 2017 velká rada schválila ustoupení od drakonických trestů za drogy, protože nepřinášely žádný efekt (už loni klesl počet poprav na polovinu).
  5. Jo, Jordánsko. Není tam žádný žid, protože po anexi Západního břehu všechny židy vyhostili a zákaz pobytu žida na území měli min.do roku 68 v ůstavě. Taky se účastnili nějakých válek s Izraelem, pamatuješ? Po podepsání mírové smlouvy to vypadalo na oteplení, poslední roky zase vztahy chládnou. Přispívají k tomu takové vtipné akce, jako třeba tahle: https://www.telegraph.co.uk/ne...
  No a jaký je rozdíl ve vztahu Jordánska a Íránu ke křesťanům mi vysvětlíš? Všude jsem říkal, že jsem křesťan, měl jsem to v papírech a když se tam chceš napít, tak ti všichni říkají, jo, to musíš k Arménům, oni jsou křesťani a mají v ústavě zakotvené právo na výrobu a prodej chlastu. Křesťani tam mají dokonce dva zástupce v parlamentu, ale já vím, to je zase nějakej Dean Reed:-)

  Takže jestli už si rozumíme, já jen tvrdím, že to není jedna z nejtvrdších diktatur, ale že na poměry diktatur je to docela pokroková diktatura. A že ten obraz, který je vykreslován v médiích má přehnaně temné barvy.

 • logik
  17:13 12.11.2018

  danny: "Oba svorně tvrdíte, že Íránský režim je největší zlo na světě"
  Tak nevím - neumíš číst, nebo to, co píšu překrucuješ naschvál? Nic takového jsem netvrdil. Jen jsem tvrdil, že Írán není pokrokový a liberální, že z arabských diktatur je to jedna z nejtvrdších (a podle některých ukazatelů, např. počet poprav na obyvatele, opravdu nejtvrdší).

  "Předložil jsem argumenty a odkazy na důvěryhodné zdroje, které dokládají existenci náboženských menšin včetně židovské, "
  A? To jako něco dokazuje?
  Církve existovali i za Stalina - mění to něco na tom, že komunistické režimy byl ostře proticírkevní?

  "Taktéž v Jordánsku a"
  Promiň, ale todle je demagogie dosti silného kalibru. Protože v Jordánsku židé nežili už od jeho vzniku, takže tento údaj o vztahu Jordánska k židovské minoritě vypovídá s odpuštěním prd.
  Ovšem vztah Jordánska ke křesťanům ukazuje, že je to k jiným náboženstvím podstatně vstřícnější režim, než Irán.

  Ad malaisie:
  "Právní zástupce Liny Joy říká, že Malajsie je na rozcestí. Buď se vydá cestou islamizace nebo si udrží sekulární charakter ústavy, tedy koncept, který se v posledních letech rapidně hroutí. "
  Ano - v Malaisii se poslední dobou situace zhoršila. Opět ale opakuješ stejnou chybu: vytrháváš izolovaná fakta a nesrovnáváš. V malaisii se PO ZHORŠENÍ STAVU se pokouší uplatňovat některé aspekty práva šaria. Jde se tomu bránit a v některých soudních případech to soudy povolily. A i v zmiňovaném případě měla Joy šanci odejít za hranice a nikdo ji nevězní.
  V Íránu, podle Tebe "liberální demokraciiL je uplatnování tohoto zákona rutinní, věznění či popravy z náboženského důvodu nejsou výjimkou - a šance, že by muslimovi potvrdil Iránský soud jeho právo na volbu náboženství je nulová. A šanci to vyřešit odchodem v případě obvinění člověk zpravidla nemá: buďto zůstane muslimem, nebo ho zabijí.


  V podstatě ve stejném duchu se nesou celé Tvé příspěvky.
  - buďto při argumentuješ nesouměřitelným: jako v případě Jordánska, kde "zapomeneš, že tam jaksi židi už stovky let nežijí
  - nebo vytáhneš nějakou úžasnou "svobodu" Íránu: která ovšem je k vidění i v dosti zrůdných totalitách, takže to nic nedokazuje: církve dostávali prachy i za komunistů - chceš říci, že tu byla náboženská svoboda?
  - nebo naopak vytáhneš "nesvobodu jinde", kde ovšem zapomeneš tu nesvobodu porovnat s Íránem, protože to se do krámu nehodí.

 • cernakus
  16:14 12.11.2018

  No k té Malajsii. Je třeba si uvědomit, že už dávno neplatí ta tolerance co bývala ještě před 20ti lety. Muslimové totiž od té doby zvýšili své zastoupení z 40ti na 62% a samozřejmě už vystrkují růžky (neb tamní islám masivně sponzoruje wahábistická Saudská Arábie).

  Například před čtyřmi lety poslali nejoblíbenějšího politika v zemi na 5 let do vězení za to, že je buzna. Kdyby nebyl tak mocný politik, tak je za to automaticky 15 let.

  Mimochodem v Malajsii platí pro muslimy právo Šária. Byť si mohou vybrat i civilní (nemuslimský) soud.

  V Íránu je za to sice teoreticky smrt, ale prakticky jsou reálné tresty nižší (obvykle detence na 1 rok, kde se v rámci kurzů naučíte svou orientaci skrývat). A i když padne nějaká brutalita jako bičování (už jen velmi vzácné, vyšší instance pravidelně tělesné tresty ruší) nebo dokocne smrt od nějakého LOKÁLNÍHO (viz níže) soudce, tak je vždycky možnost nechat se přešít a tím se automaticky zachránit (ten netolerantní Írán má nejvíce přešívaček na obyvatele, hned po Thajsku).

  Srovnání s Pákistánem pak kulhá na všechny čtyři, zejména ve světle nedávné kauzy rouhačské křesťanky.

  Jinak je zde nutné zmínit jeden velký problém při hodnocení tolerance a přístupu v islámských zemích. Islámské země totiž velmi často mají dva právní systémy - kmenový (Šária) a státní (tedy buď kontinentální nebo anglosaský). A problém je jejich koexistence, neboť Šária je specifická nejen tím, že je rychlá, diskriminační a v 21. století zvrhlá, ale také dává obrovskou moc do rukou soudců tohoto práva, kteří jsou navíc lokální a nezodpovídají se žádné vyšší autoritě (je obvykle nejvýše dvoustupňový - obecní klerik a nad ním bývá kmenový klerik). Šária se dobře daří právě na vesnicích, kde se stále drží kmenový způsob společenství.

  Pro státní moc je velmi obtížné z takových kmenových systémů někoho zachránit a speciálně pak, když spáchal co spáchal a je to opravdu trestné (byť za homosexualitu je od státního soudu rok v detenci nebo podmínka a místní klerik nařídí ukamenování). Protože jde o to, že nejen, že celá vesnice nebo kmen s verdiktem souhlasí, ale dokonce jeje i striktně vyžaduje. A to se bohužel často vztahuje i na samotné členy rodiny (v kmenovém uspořádání je kmen nadřazen rodině).

  S tímto měli a mají problém i v Atatürkově Turecku, kde byl klér prakticky zakázán a kmenové zřízení bylo násilně potíráno. A nově tento problém přicestoval do EU, konkrétně Británie, Francie a Německa, kde paralelní soudnictví dle Šária je realita všedního dne a protože s tím nedokáže státní moc hnout, začíná se diskutovat (sic!), že by ji mohli zlegalizovat stejným způsobem jako v Malajsii a Indonésii, tedy muslim by si mohl vybrat mezi soudním systémem!

  Je proto diametrální rozdíl mezi Íránskými městy a venkovem. Většinu těch "hruzostrašných" zpráv, které tu zdejší RAŽové vytáhli je právě problém venkova.

  PS: Zaznělo tu od nějakého RAŽe, že popravy jsou fujky. Jak se takový RAŽ vypořádává s faktem, že v USA se popravuje jak na běžícím páse nejen v rámci justice, ale už i v rámci policie (zejména střelba negrů je u těch uniformovaných prasat oblíbená zábava)?


  danny:

  píšeš velmi dobře a zajímavě. Bohužel ti neprorokuji dlouhého setrvání zde. Protože cítím tvé uražení, že se ti nedostalo pochopení od místních zavilých RAŽů.
  Toho se ti však nikdy od Rusofóbních Amerikofilních Židofilů nedostane. Musíš se nad to povznést. A psát pro mlčící většinu, která si určitě ráda přečte zajímavé informace a odkazy, které postuješ.

 • danny
  15:11 12.11.2018
  Oblíbený příspěvek

  GE, Logik: SA mávám proto, že článek je o SA. Vy oba od začátku obhajujete názor, že by se nad zločiny SA měly přivírat oči, bo MBS je vlastně pokrokář a že by se režim v SA mohl urazit, kdyby mu Západ důrazně řekl, že překročil hranice akceptovatelného (vraždami a únosy disidentů, vojenskou operací v Jemenu). To by mohlo mít nedozírné následky, SA by se přeorientovala na Rusko a Čínu.
  Tvrdím, že je to blbost a že to ani fyzicky není možné (Rus nemá kapacitu výroby a Čína poptávku po pojmutí SA nabídky)

  Oba svorně tvrdíte, že Íránský režim je největší zlo na světě, GE dokazoval, že horší, než režim SA. Přes jeho zásoby ropy, plynu a 80 mio trh se ale nikdo nebojí držet Írán pod krkem a trestat ho za vše zlo, které se určitě chystá napáchat.
  Předložil jsem argumenty a odkazy na důvěryhodné zdroje, které dokládají existenci náboženských menšin včetně židovské, dokazují, že nějaká úroveň ochrany náboženských práv a svobod v Íránu existuje, a to včetně škol, které respektují sabat atd... Židé nezastávají funkci v armádě, ale jsou uznávanými právníky, lékaři, obchodníky. Židovská nemocnice dostává peníze od státu.
  Vy na to reagujete tím, že zpochybníte důvěryhodnost představitelů Íránské židovské obce, byť s nimi dělají rozhovor Independent a Jerusalem Post. Opomíjíte, že se k určitým jevům mluvčí vyjadřuje kriticky (posílal protestní dopisy představitelům vlády, i samotnému Ahmanedižádovi kvůli zpochybńování Holokaustu) a odkazujete se na Stalina a Hitlera.

  Když zpochybňuji argumenty o pronásledování Židů v íránu, které dokládáte informacemi o exodu založené na sčítání lidu tím, že poukážu na a) oficiální informace izraelské vlády o počtu příchozích z Iránu od vzniku státu Izrael b) informace o finanční motivaci, která je příchozím poskytována c) problematičnost metodik používaných při sčítání obyvatelstva, řeknete mi, že 5 tis éček na hlavu vlastně není nic moc. A že se v Íránu v Židovské komunitě nachází střední a vyšší střední třída, pro kterou je tato motivace vs. majetek, který by museli se ztrátou prodat, málo motivující. Kluci, to je fakt logický:-)

  Jinak, v SA žádné pronásledování židů neprobíhá, bo tam už žádní nejsou. Taktéž v Jordánsku a Pakistánu (tam si úžasných náboženských svobod užívají křesťané).
  V Alžírsku ze Sefardských Mizrahských židů po osamostatnění zbylo něco mezi 100 - 200 jedinců, v Maroku asi 5 tisíc. O jejich situaci toho moc nevím. Ale ze Severní Afriky jich odešlo dohromady asi 400 tisíc. Takže teď pánové klidně porovnávejte.

  A jak to vypadá v té tolerantní Malajsii, jen tak pro rozšíření obzorů:
  https://www.rozhlas.cz/nabozen...
  https://zpravy.idnes.cz/nemusl...
  https://www.lidovky.cz/noviny/...

 • GlobeElement
  12:49 12.11.2018

  danny: "Pokud mi doma hrozí útlak a pronásledování a někdo mi nabídne 5.000 éček, tak je to docela silný argument. Zvlášť pokud pocházím ze země s průměrným platem úředníka kolem 400 éček a nevím, co v Tel-Avivu stojí kebab"

  GE - V Teheránu za 5000 EUR koupíš přesně 5 metrů čtverečních pozemku. Nemusíš znát cenu kebabu v Tel Avivu (proč kebabu? Neměla by ho zajímat spíš cena šouletu) aby ti bylo jasné, že s 5000 Eury moc velkou díru do světa neuděláš.

  Ale především, oni mají v Iránu majetek. V případě emigrace ho prodají pod cenou. Domov, majetek a jistota, i kdyby nijak růžová, se strašně špatně opouští, proto se Židé nestěhovali ani před rokem 1939 a proto od nás za komunismu neemigrovalo více lidí.

  A proto v Iránu nezbyli bohatí Židé - odešli do USA a do Evropy, měli na to. Nejsou tam ani ti chudí - odešli do Izraele, neměli co ztratit. Zůstali ti ze střední třídy. Příliš chudí na to, aby si zaplatili lepší život v USA a příliš bohatí na to, aby neměli o co přijít, když Irán opustí.

 • GlobeElement
  12:36 12.11.2018

  danny - nábožensky tolerantní je Malajsie. Tam je jedno, jestli jsi muslim, křesťan, žid, hinduista, buddhista. Slaví se svátky všech náboženství (tím myslím že je to státní svátek, ne že sejdou tajně ve sklepě). Neexistují limity kariérního postupu pro jiné než převládající náboženství.

  Naproti tomu v Iránu (a potvrzuje ti to i ten tvůj citovaný židovský poslanec) nesmí být nikdo kromě muslima ve velení armády, na vyšších státních nebo akademických postech. Jasná náboženská diskriminace. Existuje dress code pro ženy, alkohol nesmí pít nikdo, bez ohledu na svou víru.

  A nechápu, proč tady máváš SA. Nikdo tady netvrdí, že je to nábožensky tolerantní země.

 • danny
  12:24 12.11.2018

  logik: jo. Pokud mi doma hrozí útlak a pronásledování a někdo mi nabídne 5.000 éček, tak je to docela silný argument. Zvlášť pokud pocházím ze země s průměrným platem úředníka kolem 400 éček a nevím, co v Tel-Avivu stojí kebab.

 • danny
  12:22 12.11.2018

  GE: Něco k demografickým statistikám menšin: http://www.demografie.info/?cz...
  Mám nulové znalosti o tom, jak probíhá sčítání lidu v Íránu. Takže mi to divné není, nemám přesná data a nelze je dohledat. Jediný údaj o emigraci je ten izraelský o cca 25 tis. lidí, co přišli do Izraele.
  Růst populace byla kulminací. Od devadesátých let se úhrnná plodnost pohybuje kolem 1,6 dítěte na ženu. V 80. letech to ale bylo 6,5 dítěte na ženu. Prudký pokles byl zčásti způsoben osvětovou politikou íránské vlády, rozdávaly se kondomy, novomanželé museli povinně absolvovat přednášku o antikoncepci. Teď mají Iránci naopak opačný problém.
  Jaká byla natalita v Židovské komunitě netuším.

  A naposledy opakuji. S Logikem jste tvrdili, že Írán je zdaleka nejhorší režim. Já netvrdím, že je ideální. Ale na příkladu chování k náboženským menšinám ukazuji, že ve srovnání s ostatními zeměmi v regionu lze považovat za docela tolerantní a umírněný. Najdi mi něco o svobodách židovské nebo křesťanské komunity v SA.

 • danny
  12:22 12.11.2018

  GE: Něco k demografickým statistikám menšin: http://www.demografie.info/?cz...
  Mám nulové znalosti o tom, jak probíhá sčítání lidu v Íránu. Takže mi to divné není, nemám přesná data a nelze je dohledat. Jediný údaj o emigraci je ten izraelský o cca 25 tis. lidí, co přišli do Izraele.
  Růst populace byla kulminací. Od devadesátých let se úhrnná plodnost pohybuje kolem 1,6 dítěte na ženu. V 80. letech to ale bylo 6,5 dítěte na ženu. Prudký pokles byl zčásti způsoben osvětovou politikou íránské vlády, rozdávaly se kondomy, novomanželé museli povinně absolvovat přednášku o antikoncepci. Teď mají Iránci naopak opačný problém.
  Jaká byla natalita v Židovské komunitě netuším.

  A naposledy opakuji. S Logikem jste tvrdili, že Írán je zdaleka nejhorší režim. Já netvrdím, že je ideální. Ale na příkladu chování k náboženským menšinám ukazuji, že ve srovnání s ostatními zeměmi v regionu lze považovat za docela tolerantní a umírněný. Najdi mi něco o svobodách židovské nebo křesťanské komunity v SA.

 • logik
  12:16 12.11.2018

  btw. Ta Tebou citovaná podpora je 5000 euro na osobu. To je fakt částka, která změní někomu názor na to, jestli emigrovat nebo ne....

 • logik
  12:15 12.11.2018

  danny:
  1) Ať se Ti to líbí nebo ne a víš to nebo ne, tak se sekta používá i čistě jako označení muslimksé denominace. A to nejen v třetí řadě, ale vůbec. Viz např. můj předchozí odkaz, nebo
  https://en.wikipedia.org/wiki/...

  2) O tom, jestli to byl nebo nebyl bulvární význam se dále bavit nehodlám, jednak je To z Tvé strany evidentní snaha schazovat argumentaci "nálepkováním", jednak jsem (viz 1) doložil, že se termín sekta používá v širším spektru významů, než tušíš.

  3) Co bylo na mnou postulovaném významu sekta pejorativní a není pravdivé? Chceš tvrdit, že v Íránu není spojitost státní a církevní moci? Nebo že tato spojitost s sebou nenese negativní jevy (jako např. trestnost věcí osobní morálky, nebo nerovné postavení jiných náboženství)?

  4) "Na vyslovene trapné argumentování Adolfem reagovat nebudu, to bych fakt překročil hranice slušné diskuse."
  To jsi fakt nepochopil jádro argumentu: že lidé často nejsou schopni zvážit míru rizika? A preferují zůstat, i když to je vyloženě nerozumné. A tedy to, že z Íránu neodešli všichni židé, ale jen většina, je doložení náboženského útlaku a nikoli vyvrácení? A naopak to, že ta zústavší minorita jsou právě Ti, kdo právě to riziko necítí, nebo se tou nesvobodou - stejně jako nemalá část našich občanů za komunismu - necítí omezována?
  A pokud jsi ho pochopil, tak co Tě na tom štve?

  5) " Židé nemají žádné omezení v cestování, spíše naopak"
  A proč byl tedy zastřelen Ruhollah Kadkhodah-Zadeh

  6) "Hlavní motivací pro iránské židy pro opuštění země nikdy nebyl náboženský útlak"
  A proto utekla většina židů, ale muslimové zůstali...

  7) Porovnávat počet přesídlenců, když neznáš počty původních komunit, je nesmysl. Navíc tady jde o počty přesídlenců od vzniku izraele, což je vzhledem k divoké moderní historii těchto oblastí už vůbec nevypovídající. Navíc evidentně se počítají pouze uprchlíci a nikoli přesídlenci.

  Ale jinak jo - je dosti možné, že v jiných zemích obzvlášť v některou dobu (nabylo pro židy hůře, než v Iránu. To ale nemluví o současné situaci.

  8) Dokládat situaci židů v Iránu výroky člověka, který je vede a tedy "musí být zadobře" s režimem - navíc jak výše dokládám zástupce těch, kteří preferují "jistotu se dohodnout tady, než nejistotu emigrace" - není moc korektní. Jak asi mluvili představitelé pravoslavné církve za Stalina....?
  (opět - nechci tím tvrdit, že je v Iránu režim srovnatelný se stalinismem. Jen to, že i kdyby byl, tak by představitel židů nemluvil jinak - takže jeho výroky nemají zas takovou relevanci).

  Závěrem:
  celá diskuse začala od toho, že podle Cernakuse je Írán na islámské země hodně liberální a pokrokový. Vraťme se tedy k jádru. Cheš tvrdit, že Írán je svobodnější země než třeba Malaisie, Pakistán, Tunis, Maroko nebo i Turecko a Jordánsko?
  Nebo alespoň srovnatelný?

 • GlobeElement
  11:15 12.11.2018

  Tak tahle to přežila, protože utekla:
  https://www.timesofisrael.com/...

  Není ti divné, že populace ze 150 000 lidí klesne na 20 000 (dokonce podle posledního sčítání jen 9000), když v tu samou dobu populace celého Iránu stoupne na dvojnásobek? Stalo by se to, kdyby se Židům v Iránu dařilo dobře?

  Ane, Židé neodešli z Iránu kvůli finančí podpoře Izraele, protože většina z nich vůbec nešla do Izraele, ale do USA a do Evropy.

  A argumentovat tady jediným povoleným Židem v iránském parlamentu, to je jako kdybys tvrdil, že u nás za socialismu byla svoboda v umění a dosvědčil by ti to Deen Reed.

 • danny
  10:48 12.11.2018

  GE: Ano, Írán toleruje judaismus, zakazuje sionismus. Se stěhováním nemáš pravdu. Jinak by se asi těch 120 tisíc neodstěhovalo. Židé nemají žádné omezení v cestování, spíše naopak. Habib Elghanian byl zastřelen. Můžeš mi říct jméno aspoň jednoho z těch mnoha dalších? Dvacítka obviněných ze špionáže v Shirazu byla do tří let propuštěna (po tlaku mezinárodních organizací). Hlavní motivací pro iránské židy pro opuštění země nikdy nebyl náboženský útlak, ale nejistá situace po revoluci a následně nezanedbatelná finanční podpora, kterou Izrael imigrantům z Íránu nabízí.
  A úplně nakonec. Porovnáváme situaci Židů v Íránu a ostatních muslimských zemí. Viz. počty přesídlenců v předposledním odkazu.

  https://www.shekel.cz/34677/zi...

  https://www.independent.co.uk/...

  https://www.jpost.com/Diaspora...

  http://embassies.gov.il/Praha/...

  https://echo24.cz/a/wtLDE/isla...

 • GlobeElement
  08:35 12.11.2018

  cernakus - oceňuji smysl pro humor. Napsat, že islámská teokracie by byla nábožensky netolerantnější a nejliberálnější islámskou zemí je hodně velký vtip. Tolerantní být nemůže se svého samotného principu, to by zanikla.

  Jestli chceš vidět nábožensky tolerantní islámskou zemi, podívej se na Malajsii.

  Netuším, jak mohl George Bush mladší ovlivnit průběh islámské revoluce, když byl ve funkci od roku 2001, kdežto revoluce proběhla v roce 1981. Uvěznit americké diplomaty byla pitomost, za kterou Irán zaplatil hospodářskou a politickou izolací.

  V roce 2004 podepsala Čína s Iránem smlouvu o importu ropy za více než 150 miliard USD + zavázala se uhradit 90% nákladů na průzkum a otevření nových ropných ložisek. Tolik k nezájmu Číny o iránskou ropu.

  A Ahmaníděžád neřekl, že zničí Izrael, protože takový stát vůbec neuznává. Zato mluvil o zničení sionistického režimu, což je kódové označení pro Izrael. Jeho nenávist k Židům vede tak daleko, že Irán uspořádal výstavu karikatur na téma holokaust a samotný holokaust zpochybňuje.

  danny - ano, Židé v Iránu žít mohou, ale nesmí se hlásit k Izraeli. Říci, že by se chtěli do Izraele přestěhovat taky může znamenat obvinění ze špionáže pro "sionistický režim" a oběšení. Jako se to stalo Habibu Elghanianovi a mniha dalším. Taky proto populace Židů v Iránu klesla ze 150 000 na nějakých 30 000. A to přesto, že iránští Židé revoluci proti šáhovi podpořili.

 • danny
  23:02 11.11.2018

  Logik: a ještě jednou. Byť jsem ti vděčný za poučení, co je to diskuse, připomínám naposledy, že jsem se z ní vyloučil na základě podjatosti. Tu jsem vysvětlil emocionální vazbou na navštívenou zemi. Obdobně pozitivně zaujatý jsem i vůči Izraeli, tudíž se vypjatých diskusi o něm vyhýbam, jelikož prostě nedokážu být objektivní. Jestli ti vadí, že jsem do diskuse místo odkazem na jiný zdroj přispěl řádně zaramovanou osobní zkušeností, tak se ti omlouvám.
  Na vyslovene trapné argumentování Adolfem reagovat nebudu, to bych fakt překročil hranice slušné diskuse.

 • danny
  22:40 11.11.2018
  Oblíbený příspěvek

  Czertik:"Ja nemam problem s pragamtismem, ale s pokrytectvim, at ho delaji novinari nebo politici." Vidis, jak se shodneme? Pod tohle se podepisu.

  Logik: o religionistice něco vím a i ten Korán jsem prelouskal celý. Upozornil jsem tě, že sekta, tak jak jsi ji definoval ve své reakcí na cernakuse, je tak na úrovni společenské rubriky blesku a doplním, že Shia je jeden ze dvou základních směru Islamu, tudíž na ni tak úzkou definici nelze použít, ani kdyby ses rozkrájel. Jo, představ si, že vím o existenci desítek sitskych sekt. Ale o těch se obvykle mluví až v třetím řádu, až po té, co se Shia dělí na několik hlavních větví, jako např. isná ašaríja nebo ismaiílíja, že které teprve pocházejí tzv.sekty, jako např. alawité. Pokud tedy pouzijes termín sekta ve zjevně pejorativnim významu ala bulvár, je tvůj argument o možném širším užití chucpe.

 • logik
  21:55 11.11.2018

  tesil:
  Ano, právní systémy platí kupodivu v každé zemi. Jenže nejde o to - a mám za to, že to dobře víš, jen trolíš - že nejde o to, že jde o právní systém, ale o to JAKÝ právní nebo "právní" systém to je. Podle toho se země dělí na dejmentomu "liberální" (byť tento termín dostává poslední dobou poněkud jiné konotace) - tedy země, kde je respektována svoboda jednotlivce - a totalitní, kde je potlačována.

  Nevšiml jsem si, že by v Izraeli chtěl stát někoho zabíjet za cizoložství, nebo že by se tam projevovali nějaké podobně kruté a osobní svobodu a náboženství nerespektující zákony (byť samozřejmě jsem hodně dalek toho tvrdit, že Izraelské zákonodárství je ideální). Takže srovnání toho je hodně velká demagogie.

  Danny:
  Problém je v tom, že v diskusi mají smysl pouze tvrzení podložená argumenty. Pokud máš zájem pokládat tvrzení (či ještě spíše popírání tvrzení jiných diskutérů) bez argumentace, tak to prostě do diskuse nepatří. Btw. to, jakou máš či nemáš obeznámenost s problematikou je vlastně zcela irelevantní - to je naprosto ukázkový příklad argumentace ad hominem.

  A co se týče Tvého soudu na základě "místního šetření", tak bych Ti nabídl ještě jeden příměr. Kolik židů se vystěhovalo z Hitlerova Německa, nebo i od nás. Když již mohli vědět, že jim jde o kejhák? Většina z nich byla v klidu až do té doby, než bylo pozdě....
  A to v konfliktu Irán - Izrael je (alespoň to tak hodnotím) antisemitismus daleko víc propagandistickým nástrojem v mocenské válce, než reálným cílem, jako tomu bylo za nacismu, takže defakto pro "mimoizraelské židy" není situace zdaleka tak riziková, jako byla ta (před)druhoválečná.

  ==

  Co se týče pojmu sekta, tak toto slovo se používá v hodně významech a nemá kodifikovaný význam. Tebou odkazovaná wiki shrnuje pár možných definic používaných převážně v křesťanském kulturním okruhu, ale zdaleka ten výčet není ani vyčerpávající, ani autoritativní - a ve významu, v kterém jsem ho použil já jde bez problémů použít - byť se přiznám, že z hlavy Ti nedám odkaz na sociologického autora, čímž bych to doložil.

  A když už se oháníš wiki :-), tak zrovna v případě Islámu je Tvoje výtka úplně mimo, protože termín sekta se nezřídka používá i čistě technicky k označení islámských denominací jako takových. Jak bys věděl, kdyby sis přečetl nejen jednu stránku wikipedie, ale alespoň i ty stránky týkající se islámu, viz např.
  "https://cs.wikipedia.org/wiki/...
  kde se o jednotlivých větvích islámu jako o sektách mluví
  cituji: "podobně jako u dalších šíitských sekt"

 • Czertik
  21:25 11.11.2018

  supreme
  "Otázka pak tedy zní, jestli je pro nás důležitější mít v této oblasti vliv a místní díky němu ovlivňovat nebo tam za každou cenu chtít dodržování lidských práv a svobod hned a za každou cenu."

  jenze otazka neznela jestli by se mel zapad chovad pragmaticky, ale je kritizovan za sve pokytectvi kdy mu velmi zalezi na zivotech civilistu v syrii kdyz je bombarduje ideologicky nepritel rusko, a sou mu suma fukt kdyz je bombarduje pragmaticky spojenec v jemenu.

  Ja nemam problem s pragamtismem, ale s pokrytectvim, at ho delaji novinari nebo politici.

 • Tesil
  18:12 11.11.2018
  Oblíbený příspěvek

  logik
  Někde platí šaría někde halacha.

 • danny
  16:54 11.11.2018
  Oblíbený příspěvek

  Logik: pokud mě máš na základě nasich dosavadních interakcí zde pocit, že mi musíš vysvětlovat nástrahy zaujímání postoje na základě zkušeností a pochybujes o mé obeznámenosti s problematikou, ke které se vyjadřuji, tak se mi do nějaké přestřelky fakt nechce. Pokusil jsem se obecně známé informace obohatit o jiný uhel pohledu. Nemám potřebu tě přesvědčit nebo zvítězit.
  Technická: tvoje definice sekty je zcela chybná. Doporučuji aspoň seznámení se s heslem na Wikipedii nebo kdekoli jinde. Ale i v nejužším, pojorativni významu - označit jednu ze základních větví islámu za sektu je podobné odvážné, jako tak označit napr. západní křesťanství.

 • logik
  14:22 11.11.2018

  cernakus:
  sekta ve smyslu náboženská organizace, pro kterou není náboženství cíl, ale pouze prostředek k získání moci. Tuto definici splňuje iránská teokracie na 100%.

 • logik
  13:55 11.11.2018

  danny:
  Osobní zkušenost je často omýlaný - a přitom ve skutečnosti hodně chabý argument. Např. najdeš spoustu lidí, kteří Ti budou tvrdit, že tu v sedmdesátých letech byla svoboda. Protože prostě neměli osobní zkušenost s pronásledováním úřady, to, co po nich režim chtěl jim nevadilo, nebo vyhovovalo, atd.... A největší problém měli s tím, že občas se stála na maso fronta.

  A pak tu máš druhou skupinu, která pro své názory a jejich prohlašování byla opakovaně zavíraná, byly vyhazovaný ze zaměstnání, jejich děti se nedostali do školy...Čí osobní zkušenost je ta správná?

  Jinak vlastně netuším, co jsi tím svým postem chtěl říci, pokud to tedy nebyl nesouhlas s mým názorem, že Irán je vše, jen ne pokrokový liberální islámský stát - který jsi ovšem neuměl podpořit konkrétním argumentem, tak se schováváš za nicneříkající výmluvu o nepoměřování pindíků.

 • danny
  13:05 11.11.2018
  Oblíbený příspěvek

  Logik: nechci se tady zaplétat do nesmyslne hádky a poměřování si, kdo má delšího. Už jsem si vykoledoval označení za pátou kolonu a kolaboranta, překvapivě úplně stejné, jako před třiceti lety...
  Jak jsem řekl, má nabídka prispevku na letenku platí. Pak s tebou rád zajdu na pivo a poslechnu si tvoje postřehy a názory. Nedokážu se v tomto tématu držet ciste v akademické, teoretické rovině. Osobní zkušenost mě ovlivnila velmi zásadně.

 • logik
  12:10 11.11.2018

  Teda tvrdit, že Írán je pokrokový, tak to jsem neslyšel snad ani na Sputniku....
  Jak se to prosím projevuje?
  Počtem poprav? Náboženskou policií? Tresty za porušení dresscode pro ženy?
  Kolik najdeš zemí, kde je aplikace sharii ještě konzervativnější, než v Iránu? Jistě, pár jich je (Katar, SA), ale jinak je Tvé tvrzení s odpuštěním totální blábol.

  Existuje hromada muslimských států, které jsou podstatně sekulárnější a liberálnější, než je Irán, od zemí jako Malaisie a Pákistán, přes Tunisko, Maroko, až i po země blízkého východu, jako např. Jordánsko nebo i Sýriie... O Turecku nemluvě (byť poslední roky udělalo dost krok zpět).

  Jediné, v čem bys měl pravdu, je to, že společnost v Iránu je poměrně liberální. Ale právě o to je Íránské zřízení daleko zrůdnější, než jiné muslimské země. Protože zatímco např. v SA nemalá část obyvatel stojí za aplikací práva sharia, protože je to tam prostě dlouholetá tradice, které se teprv pomalu zbavují, v Iránu již byla poměrně moderní společnost (málem) západního typu, které byla sharia vnucena revolucí.
  V Íránu tedy na udržení práva sharia je nutno vynakládat postatně větší násilí a podstatně větší indoktrinaci a propagandu, než v jiných islámských zemích, kde ještě ke "kulturní revoluci" nedošlo.

 • danny
  10:15 11.11.2018

  ...ale říkám, potkal jsem se jen s nějakým vzorkem populace. Anglicky tak aby se dala probírat politika mluví mladší generace a hodně ženský, u nich je penetrace anglictinou a vs vzdelanim nasobne vyssi, nez u chlapu. Tak tvětšinou pomáhaly s prekladem. S vojáky nebo policajty jsem prisel do kontaktu jen s řadovými. Takže pripoustim, že obyvatelstvo o plánech vlády a armády neví. Jen jsem zatím neviděl moc jiných důkazů, než scény z filmu Argo, nepřesných citací Ahmadenerada a tvrzení izraelských a US představitelů, že tón tak je.

 • danny
  10:00 11.11.2018

  Cernakus: problem s íránskými židy mám potvrzen i od člověka z izraelské diplomacie. Tvrdil, že jim opakovaně nabízeli přesun do pravlasti a k tomu neodolatelný welcome package. Ale že odmítají s tím, že "doma" jsou uznávanými a úspěšnými členy komunity, při přesunu by byli pouze jedněmi z mnoha přistěhovalců.

 • cernakus
  08:55 11.11.2018

  Jan Grohmann:

  Na to jste přišel jak? Ze sionistické propagandy? Protože to samozřejmě není pravda. A dokonce i slavný Ahmaneřádův výrok zněl podstatně jinak, než nás proizraelská propaganda živila:
  http://tn.nova.cz/clanek/zprav...

  Na druhou stranu, je nesporný fakt, že nejen USA, ale i Izrael soustavně pracují na tom, aby je Íránci nenáviděli až za hrob. Pokud prostě aktivně provádí terorizmus (vraždění Íránských prominentů a vědců Mosadem není nic jiného než terorizmus), vyvolávají demonstrace za účelem nedemokratické změny vlády, útočí na jednotky zachraňující Sýrii od fanatických islámistů a veřejně vyzývají k útoku na ÍÍrán (a snaží se k tomu dotlačit "Satana"), tak si Izrael opravdu tu nemesis nejen, že tvoří, ale svůj konec i zaslouží.

  Nevidím jakoukoliv snahu ze strany Izraele o smíření. A nejvtipnější na tom je, že normální Izraelci by to smíření uvítali (nebo mi to alespoň tvrdili). Politici to však vidí jinak.

  Logik:
  Jiná islámská sekta? No jo, pro RAŽe je každý kdo neadoruje izrael sektář hodný likvidace, to je jasné.

  GlobeElement:

  Tak ono něco té Ambasádě předcházelo. Že ano. USA si za tu revoluci mohla sama svou činností a kroky tam, taktéž to byla false flag týmu jistého amerického herce, toho času vítěze republikánských primárek. A i kdyby jim tu ambasádu vystříleli do mrtě (jako že to neudělali), tak smíření je právě o tom, že udělám kompromis a odpustím. Jenže USA o kompromisy nestojí. Chtějí Írán domlátit do bezpodmínečné podřízenosti nebo do mrtě.

  Ad ropa a byznys.
  Zajímavé je, že to tak nefunguje u Íránu, tam neodkupuje celou jeho produkci Čína a nedodává cokoliv Rusko. A to je objem Iránské těžby zlomkový oproti Saudskoarabské. Čím to je, čím to je :-)

  Tvoje žvásty o SA a Íránu ohledně provázanosti na radikální islám pak naznačují, že nevíš, která tam bije.

  Tesil:

  Chomejní byl idealista, nicméně viděl ty tři zla, tak jak doopravdy byla. Samozřejmě, si nepohlídal, aby se v rámci režimu i v Íránu nevyhoupli na vrchol potravního řetězce stejní parchanti, jako v tom jeho nenáviděném trojlístku :-D

  ALe právě díky těm parchantům je Írán na muslimskou zemi umírněný a relativně pokrokový. A kdyby Jirka Křovák junior neposral přístup k němu po 9/11, tak by dnes byl nejpokrokovější a nábožensky nejtolerantnější islámskou zemí vůbec. Zatvrzení pod Ahmaneřádem byla reakce na Americké protiiránské akce po 9/11 (včetně zařazení do osy zla) a zejména na vojenskou agresi v Iráku pod vylhanými důvody proti vůli zbytku světa (z čehož dostali Íránci oprávněný strach). Do té doby byl na cestě reforem, obrody a hlavně odluky církve od státu (a tentokráte přirozené, ne jak v 60tých letech řízené CIA).

  danny:

  Je to typická neznalost RAŽů. Oni totiž Íránce viděli leda v telce. Jinak by věděli, že to prostě NEJSOU Arabové se všemi pozitivy (jsou méně emotivní a více tolerantní) a negativy (nejsou to zbabělci a jsou schopní disciplíny) pro nás.

  Jinak jsem sice v Íránu a Saudské Arábii nebyl, ale s oběma skupinami se osobně setkal a to včetně Íránských Źidů a mám velmi podobnou osobní zkušenost.

  Jenže vysvětluj to lidem, kteří jediné informace mají z té televize (v lepším případě) nebo z facebookové skupiny (v horším případě).

  • Lopata
   21:12 15.12.2018

   Kdo je to prosím pěkně RAŽ? Děkuji za odpověď...

 • astor
  06:35 11.11.2018
  Oblíbený příspěvek

  Včera,10.11., velení amerického letectva vyhlásilo, že nadále nebude poskytovat své tankery letadlům arabské koalice, útočících na cíle v Jemenu. Je to tak na dobré cestě, ještě sto tisíc zavražděných jemenských civilistů tímto naším spojencem v oblasti a vyhlásíme embargo na dovoz vepřového do Saúdské Arábie.

 • danny
  00:20 11.11.2018

  Jan Grohmann: netuším, jake kroky Írán vůči Izraeli podniká a jestli na nejakem oficiálním nebo tajnem programu likvidace Izraele pracuje. V samotném Íránu mě ale hodně prekvapilo setkání s izraelskými investory v Teheránu. Přátelské reakce na jeho kolegu, kterého podle.vzhledu považovali za Žida. A nechapave pohledy místních Židů a Arménů, když jsem se jich ptal, jestli neuvažují o vystěhování do Izraele nebo nějaké křesťanské země. Svorně tvrdili, že se jim žije celkem fajn a že nepocituji žádný tlak ve věci náboženské svobody.
  Vím, že jsem viděl jen kousek z celkového obrazu, ale jsem proste k axiomu íránské touhy zničit Izrael trochu skeptický.

 • Tesil
  23:39 10.11.2018

  To už je prostě takový folklór tvrdit,že Írán hodlá zničit Izrael.
  Tak jako skupina sunnitských států plus Izrael vyvažují roli Íránu platí to i obráceně.
  Prostě musí být nějaká mocenská rovnováha.
  Chomejní kdysi vyhlásil boj celosvětovému pleniteli Americe,komunistickému materialismu v SSSR a sionismu v Izraeli.
  Zde naprosto selhala soudnost.

 • Jan Grohmann
  22:55 10.11.2018

  Cernakus. Problém je, že Íran chce zničit Izrael.

 • Tesil
  19:37 10.11.2018
  Oblíbený příspěvek

  Kauza z dlouhodobého hlediska výrazně nepoškodí saúdsko-americké vztahy. Trump má se Saúdy velmi dobré konexe, což souvisí i s jeho podnikatelskými aktivitami z doby, než se stal prezidentem. Bude zřejmě různě lavírovat a mlžit a ke konkrétním krokům sáhne jen v případě, že by ho to stálo ztrátu podpory voličů. A pokud by přece jen došlo ke zvýšenému tlaku na Saúdskou Arábii, jednalo by se zřejmě o nějaká polovičatá řešení.  Dodavatelé zbraní jsou velmi draví a mnoho firem jen čeká na příležitost. V Saúdské Arábii je sice tradiční úroveň německých, belgických či francouzských zbraní ceněna, ale počet kvalitních dodavatelů z jiných částí světa narůstá. Například mezi těžšími saúdskými zbraněmi dnes už figurují i čínské samohybné houfnice, brazilské raketomety a dokonce gruzínská obrněná auta atd.

  Tak nějak to asi nakonec bude.

 • danny
  18:57 10.11.2018

  GE: "A kdyby USA a západ obecně izoloval SA, veškerou ropu by odkoupila Čína a dodávky čehokoliv by zajistilo Rusko, které by tím posílilo svůj vliv. Nechceš snad tvrdit, že by se to nestalo?"
  Jo GE. Tvrdím, že by se to nestalo. Je to detinska představa člověka zcela odtrženého od reality. Když pomynu to, že důrazně někoho odsoudit a izolovat jsou kvalitativně odlišné akty, tak důsledky, kterých se obavas, nejsou fyzicky v moci ani jednoho ze zmíněných aktérů.

 • danny
  18:52 10.11.2018

  Logik, GE: kluci, mate to hezky načtené z těch správných příruček. Ale nějak vám chybí kontakt s realitou. V SA I v Íránu jsem strávil pěkných pár dní, cestoval na slepo hromadnou dopravou, bavil se se stovkami místnich. Garantuju vám, že nevíte, o čem neleze. Letenka do Teheránu vyjde na 6-8tisic. Jsem ochoten vám na ni přispět. Pak v této diskusi můžeme pokračovat.

 • danny
  18:46 10.11.2018
  Oblíbený příspěvek

  logik: a jsem naivní, když Putinovi věřím, že by taky chtěl všechny smirovat, nebo když mu věřím, že na to nemá peníze? Nějak jsem tě nepochopil.

 • GlobeElement
  18:29 10.11.2018

  logik - Irán se od SA v jedné věci liší. V SA dosud vládne stejná dynastie a je to monarchie. Irán šáha svrhl a nastolil islámskou republiku.
  Ukazuje se, že takové řešení je horší, než monarchie. Protože v monarchii král neodvozuje svou moc od ideologie islámu, kdežto v islámské republice vláda svou moc na udržení ideologie islámu staví. Takže vládce SA nemá přímou motivaci udržovat v zemi nadvládu islámu, ale v Iránu ji vláda má.

 • GlobeElement
  18:25 10.11.2018

  cernakus - V Jemenu se válčí od roku 1962. Střídají se strany, ale válčí se skoro pořád. Tady máš seznam:
  https://en.wikipedia.org/wiki/...

  USA v konfliktu s Iránem nejde ani tak o ješitnost, jako o napadení ambasády, uvěznění desítek zaměstnanců a držení rukojmích. A jelikož ambasáda je de jure součástí státu, kterému patří, jednalo se o napadení USA. Jak by na to podle tebe měla USA reagovat? Jak by reagovalo Rusko?

  A kdyby USA a západ obecně izoloval SA, veškerou ropu by odkoupila Čína a dodávky čehokoliv by zajistilo Rusko, které by tím posílilo svůj vliv. Nechceš snad tvrdit, že by se to nestalo? Takže druhá možnost je, že si přeješ, by se to stalo

  Budeš se muset smířit s tím, že máš smolíčka, pacholíčka.

 • logik
  18:14 10.11.2018

  "souvislosti se Snowdenem se Putina ptali, jestli taky všechny šmírujou. Říkal, že samozřejmě že ne. Že by sice rádi, ale že na to nemají peníze. Tak asi tak:-)"
  Jasně, když něco řekne Putin, tak je to svatá pravda....
  Nepřijdeš si sám sobě trochu naivní?

 • logik
  18:13 10.11.2018

  Tak nějak normálních iránců?? Čím se prosím liší od SA, kromě toho, že je to jiná islámská "sekta"?

  Teda, něčím se liší: zatímco oficiálně Saudská arábie teroristy nepodporuje a občas proti nim i bojuje, Írán se za podporou šiitského terorismu ani nestydí.....

 • cernakus
  16:52 10.11.2018

  GlobeElement:

  Mno, jestliže je Jemen obklíčen, hladověn a bombardován Arabskou koalicí od roku 1950, pak máš samozřejmě pravdu.

 • cernakus
  16:51 10.11.2018

  GlobeElement:

  Mno, kdyby Západ (jako že USA a vazalové) šlápli Saudům na krk, jako se USA snaží šlápnout na Írán, tak by Rusko a Čína zůstali opodál stejně jako u toho Íránu. Ani ne tak proto, že by nechtěli prodat, ale proto, že by Saudi neměli čím cálovat.

  Jenže o tom to je. Uražená ješitnost Američanů je zavedla do náruče arci-zrůd místo, tak nějak normálních Íránců. Přitom stačilo akceptovat, že to v Íránu podělali a snažit se usmířit, ne přilévat olej do ohně, jak tomu činí od roku 1979 dodnes. Peršané nejsou Arabové, jsou velmi inteligentní, méně emotivní (proto jsou také dost dobří válečníci) a drží dohody i když pro ně přestanou být výhodné. I když to USA nevadí, páč samy dohody z principu nedodržují nebo vypovídají jakmile jejich výhodnost pro Američany pomine.

 • GlobeElement
  15:13 10.11.2018

  cernakus - v roce 1950 měl Jemen asi 4 miliony obyvatel, dneska 30 miliónů. Připadá ti to jako pokles, nebo nárůst?

 • GlobeElement
  15:12 10.11.2018

  danny - "Že jsi takhle neomlouval Assada, Kaddáfího nebo Husajna. "

  Tak všichni tři měli svatý pokoj. Hussain si to pokazil útokem na Kuvait, Kaddáfí atentátem na letadlo nad Lockerbie a proti Asadovi západ neuděl nic dodnes.

  Ale to samozřejmě musíš vědět, pokud nejsi naprostý ignorant, takže schválně překrucuješ.

  Když západ šlápne Saudům na krk (jak si to představuješ?) vyklidí místo Číně a Rusku, což je zřejmě přesně to, co si přeješ. Šlápne Saudům na krk Rusko a Čína? Pokud ne, co se asi tak stane?

  Víš, ty jsi to, čemu se říká pátá kolona,. Kolaborant s nepřítelem. Akorát že nejsme tak na hlavu padlí, abychom ti na ty tvé laciné triky skočili.

 • Adanedhel
  09:44 10.11.2018
  Oblíbený příspěvek

  Víte, klíč je v tom, že tzv. elita vnímá nás stejně jako cizí lidi, pouze jako kanonenfutr a prostředek ( nářadí) který pouze slouží k práci a uskutečnění jejich myšlenek a idejí. Kdežto toho novináře vnímají jako příslušníka elity, stejně jako se za elitu pokládají oni. Tak samozřejmě kvičí a prskají, protože vidí, že ani oni sami si nemohou být jistí životem. Na obyčejných lidech tam a nebo onde, jim záleží jen do té míry, kdy se jim vyplatíme.

 • danny
  18:11 09.11.2018

  cernakus: on to formuloval tak, že ne v tomto rozsahu. Ale že by rád, kdyby na to měl prachy. To mi přišlo celkem upřímné:-)

  Supreme: krásná ukázka falešné argumentace. My vlastně tím, že podporujeme hajzlíka bráníme tomu, aby se z něj stal pořádnej hajzl. Přece někoho nemůžeme nuti, aby dodržoval lidská pravá za každoucenu. Fakt? Opravdu laciné. Že jsi takhle neomlouval Assada, Kaddáfího nebo Husajna.
  Opravdu si myslíš, že když Saudům šlápneš na krk, a řekneš "končíme s tím vražděním", tak si začnou pouštět ropu do písku a přestanou nakupovat munici a náhradní díly? Za jak dlouho by uzemnili letectvo? Do dvou měsíců? Do třech? Co myslíš, že by jim byl Rus v nejbližších dvou - třech letech dodat? Víc jak 20 letadel? Těžko. Tyhle argumenty jsou postavené úplně na hlavu. Člověk musí hodně chtít, aby jim věřil.
  A to vůbec opomíjíš to, že by si USA mohly velmi snadno loajalitu Rijádu vynutit. Pokud by nějaká klika ze Saudské rodiny dělala skopičiny, je v řadě řada dychtivých bratranců, kteří budou ke spojenci loajálnější, případně je k přátelskému mávání snadno přiměje jedna letadlovka v zálivu navíc.

 • danny
  18:11 09.11.2018

  cernakus: on to formuloval tak, že ne v tomto rozsahu. Ale že by rád, kdyby na to měl prachy. To mi přišlo celkem upřímné:-)

  Supreme: krásná ukázka falešné argumentace. My vlastně tím, že podporujeme hajzlíka bráníme tomu, aby se z něj stal pořádnej hajzl. Přece někoho nemůžeme nuti, aby dodržoval lidská pravá za každoucenu. Fakt? Opravdu laciné. Že jsi takhle neomlouval Assada, Kaddáfího nebo Husajna.
  Opravdu si myslíš, že když Saudům šlápneš na krk, a řekneš "končíme s tím vražděním", tak si začnou pouštět ropu do písku a přestanou nakupovat munici a náhradní díly? Za jak dlouho by uzemnili letectvo? Do dvou měsíců? Do třech? Co myslíš, že by jim byl Rus v nejbližších dvou - třech letech dodat? Víc jak 20 letadel? Těžko. Tyhle argumenty jsou postavené úplně na hlavu. Člověk musí hodně chtít, aby jim věřil.
  A to vůbec opomíjíš to, že by si USA mohly velmi snadno loajalitu Rijádu vynutit. Pokud by nějaká klika ze Saudské rodiny dělala skopičiny, je v řadě řada dychtivých bratranců, kteří budou ke spojenci loajálnější, případně je k přátelskému mávání snadno přiměje jedna letadlovka v zálivu navíc.

 • cernakus
  16:22 09.11.2018

  danny:

  Osobně si myslím, že lhal. Protože určitě špiclujou nejen nepřátele, ale i spojence, tak jako Američané. Samozřejmě jejich rozsah je omezen jejich zdroji, ale že by to nedělali vůbec, tak chudí nebyli ani za Snowdena.

  Supreme:

  Ano, vlastizrádce v plné parádě. Položit rovnítko mezi americkou sféru vlivu a českou sféru vlivu nic jiného není. RAŽ jak vyšitej.

  Věrohodné statistiky z Jemenu mít nemůžeš a prohlásit, že jejich počet stále roste, přestože jsou známy fakta o hladomoru a počtu obětí konfliktu, jakož i utečenectví, znamená, že vědomě lžeš a ještě v takové smutné věci...

 • Superme
  15:53 09.11.2018

  Takeda - Narcistu normální člověk pochopit nedokáže.

  SA je bohužel příliš strategicky důležitá země i v dnešní době. Všichni ví, že je to naprosto šílená diktatura, ale ztráta SA znamená ztrátu celého Blízkého Východu z naší, respektive Americké, sféry vlivu. Otázka pak tedy zní, jestli je pro nás důležitější mít v této oblasti vliv a místní díky němu ovlivňovat nebo tam za každou cenu chtít dodržování lidských práv a svobod hned a za každou cenu. Pro normálního člověka ze svobodné společnosti, pro kterého jsou svoboda a lidská práva nejdůležitější základní hodnotou je to samozřejmě veliké dilema. Podíváme-li se na to ale z globálního hlediska, tak je lepší tam mít vliv. Svět nedokážeme k lepšímu změnit hned, někde k tomu musí většinová společnost prostě přijít sama.

  To co se děje v Jemenu je samozřejmě strašné. I přesto tam ale počet obyvatel roste...

 • danny
  15:31 09.11.2018
  Oblíbený příspěvek

  cernakus: v souvislosti se Snowdenem se Putina ptali, jestli taky všechny šmírujou. Říkal, že samozřejmě že ne. Že by sice rádi, ale že na to nemají peníze. Tak asi tak:-)

 • cernakus
  14:59 09.11.2018

  Takeda:

  Nic takového po nás, ale Rusák nechce. Když si děláme CO MY CHCEME DLE VLASTNÍCH ZÁJMŮ, tak drží pysk. Ovšem pokud děláme CO NÁŠ PÁN CHCE A CO JE NAMÍŘENO JASNĚ PROTI RUSŮM, tak to se samozřejmě ozvou. Ovšem jejich lobbing a nátlak je tak nějak méně drsný a ponižující, než ten americký (ovšem beru to tak, že být naši Páni oni, bylo by to podstatně tvrdší).

  Osobně si myslím, že Rusko si do 21. století definovalo sféry zájmu podstatně menší, než si vy RAŽové představujete. Víceméně kopírují hranice SSSR a tradičních vazalů.

  Jinak mé postoje samozřejmě nepochopíte. Protože jsou striktně logické a Eurocentrické. Tj. jsem přesvědčen, že to Evropa by měla vládnout světu tvrdou rukou avšak nevnucovat své postoje a kulturu jiným civilizačním okruhům. Samozřejmě, první krok k tomu, je emancipace Evropy, což znamená likvidační válku s USA, které jako nádor lidstva Evropa omylem vybudovala. Zatím to je jen sen, USA drží, zejména Západní Evropu, tvrdě za koule a pomocí Rozděl a panuj ji drží rozdrobenou.
  A co si budeme nalhávat, Rusák dělá dtto, anžto se té síly, ovládané Američany oprávněně bojí (s Amerikou samotnou by si Rusko poradilo raz dva, stačilo by ji zlikvidovat na moři, což je s ohledem na náskok v raketové technice trívka).

  Je však otázkou, jestli je můj sen reálný. Protože skoro půlka Evropy jsou Slované, která je pro tu druhou půlku Evropy větší verbež, než Pákistánci, Turci nebo Afričané.

 • Takeda
  14:39 09.11.2018

  cernakus: Se chci zeptat.

  Vám nevadí, že jsme podle rusů v té jejich sféře vlivu a měli bysme se tedy řídit jejich pravidly?

  A co když nechceme být v jejich sféře vlivu?

  A z dosavadní zkušenosti byste řekl, že se nám rusové, když jsme ještě uznávali jejich sféru vlivu, nepletli do našich věcí?

  Díky za odpovědi. Já totiž ty vaše postoje nechápu. Jasně, nesouhlasim s Váma v podstatě ve všem. Ale chci pochopit proč a jak jste ke svým postojům došel a jakou mají vnitřní logiku.

 • danny
  13:50 09.11.2018
  Oblíbený příspěvek

  GE: MBS tanci mezi vejci jedině ve smyslu řešení, kolik bratranců a příslušníků elit může sejmout, aby to posílilo jeho pozici a zároveň nevzbudilo organizovaný odpor. Uznávám, že být kandidátem na trůn v rozvětvené a znepřátelené rodině musí být na holení hlavy. Jestli a jak s ním a dalšími rovnými režimy mluvit, nehodnotim. Chápu, že je to občas nutné a volám po větším pragmatizmu. Znovu ti opakuji-odsuzuji POKRYTECTVÍ samozvaných strážců morálky, kteří nekonzistentním přístupem podkopávají důvěryhodnost.

  Ne, nevím, že byl Skripal útok na nás. Ve chvíli, kdy byli vyhošťování diplomaté se jednalo max.o nehezké podezření, důkazy o možném pachateli se objevily o měsíce později. Za další se evidentně jedná o vyřizování účtů mezi zpravodajskými službami. Oběť pro jednu pracovala, pak ji zradila, pro druhou pak taky aktivně pracovala. Zdrojem informací o tom, co se stalo, jsou zpravodajské služby. Proto k informacím pristupuji jako vždy, když zpravodajské služby začnou pořádat tiskové konference, produkovat prezentace a vůbec vykonávat aktivitu, která podezrele připomíná doktrínu vlivových operací.

 • GlobeElement
  10:05 09.11.2018

  danny - už to blbé řízení aut ženami je v SA revoluce. Ženy měly striktní zákaz, dokonce ani během války v zálivu, kdy po SA jezdily náklaďáky řízené ženami z USA, se to nezměnilo.
  MBS se skutečně veřejně vyjádřil za podporu Izraele. Možná mu to poradila PR agentura, ale udělal to. Kdo jiný, v arabském světě?
  MBS neznamená evropské hodnoty a evropské myšlení. Ale je to posun od středověké společnosti směrem ke společnosti podobnější nám. Přičemž samozřejmě MBS nechce ztratit výsadní moc, takže tak trochu tančí mezi vejci. Nevím, co čekáš, že by měl udělat, aby ti to vyhovovalo a aby to přežil.

  Kauza Skripal je jiná. To byl útok na nás a ty to víš. Proto vadí nesrovnatelně víc, než útok na našeho nepřítele, kterým by Chášukčí byl. Zde nám vadí provedení, ale nikoli důsledek. U Skripala nám vadí i ten důsledek.
  Zároveň se Putin jasně vymezuje proti západu a označuje jej za nepřítele. To MBS nedělá.

  Když tvůj bratranec nabourá sousedovic auto, taky se na to budeš dívat jinak, než když sígr z vedlejšího vchodu nabourá to tvoje.

 • danny
  09:47 09.11.2018
  Oblíbený příspěvek

  GE: asi jsi můj příspěvek četl velmi povrchně, nebo se nevyjadruju dost srozumitelně. Clanek, s jehoz obsahem souznim, kritizuje pokrytectví, které projevují "Západní média a ti, kteří sami sebe pasují na morální vůdce Západu". To se projevuje nekonzistentní reakcí na porušování hlásaných hodnot různými aktéry. Například velmi ostrá reakce v kauze Skripal, a to už ve fázi prvního podezření, na druhé straně velmi vlažná v kauze Chasukdzia. "Když ruské letectvo bombarduje civilisty v Sýrii, jde o neodpustitelný válečný zločin, když Saúdové zabíjejí civilisty v Jemenu, tak jde “o smutnou součást války.”
  Tato nekonzistentnost a pokrytectví podkopává důvěru obyvatelstva v hodnoty, autority, elity a média. Média pak mohou být snadno vnímána jako nástroj propagandy, a Rusům, nebo komukoli jinému, to nedá moc práce.

  Přesně, jak říká poslední odstavec: "Na Západě by se proto měly hlasitěji ozývat pragmatičtější hlasy, které nebudou ostatním zemím vnucovat svou falešnou morální nadřazenost, ale budou nazývat věci pravými jmény a vést pragmatickou politiku se všemi státy. Možná potom nebudeme muset učit „neuvědomělé“ české nebo západní občany o tom, že mají následovat západní hodnoty a nikoliv věřit ruské propagandě a „dezinformacím“.

  Technická na závěr: tvoje vnímání MBS je jako vystřižené z manuálu PR agentur, které si princ po světě platí. Přesně takový obraz o něm za velké peníze vytvářejí. Jsi důkazem, že odvádějí kvalitní práci.

 • GlobeElement
  09:05 09.11.2018

  danny - Naše kultura může stát na čem chce, ale jakmile jednáme s jinými kulturami, dostáváme se do situace, kdy jednoduše musíme respektovat jejich odlišné hodnoty. Ne proto, že by se nám nutně líbily, ale proto, že jim nedokážeme vnutit ty naše.

  A izolovat se není v dnešním propojeném světě dost dobře možné. Kromě toho, izolace nám cizích kultur nepovede k tomu, že se tyto cizí kultury změní k našemu obrazu, takže to sice může být určité gesto, ale s nulovým nebo záporným výsledkem.

  Jakmile začneme někomu vnucovat náš pohled na svět, nutně to vede k násilí, což je ovšem taky v rozporu s těmi hodnotami, o kterých jsi psal. Takže k tomu logicky přistupujeme jen když nás ty jiné země s jinou kulturou ohrožují.

  Co se týče obchodu se zeměmi typu Saudská Arábie, co by se stalo, kdyby s nimi západ odmítl obchodovat? A ještě to zdůvodnil ideologickými rozdíly? Západ i se svou kulturou by byl rázem označen za nepřítele a tím hodným by byly totalitní režimy, které žádné servítky nemají a prodají cokoliv komukoliv. Situace by se zhoršila.

  V Jemenu se s malými přestávkami bojuje už přes padesát let. Nedovedu říct, která s bojujících stran je lepší a která horší. A jestli SA náhodou není na straně menšího zla proti většímu zlu. Ale vím, že SA je jednou z mála arabských zemí, která uznává právo Izraele na existenci a nehoruje pro svatou válku proti Židům. Princ Muhammad bin Salmán omezuje moc radikálních duchovních a tím nám do budoucna prokazuje dobrou službu. Oslabení jeho pozice posílí wahabisty, to rozhodně není v našem zájmu.

  Takže když západ podrží Muhammada bin Salmána, podpoří tím právě ty hodnoty, svobodu jednotlivce a práva žen, o kterých píšeš.

 • danny
  18:24 08.11.2018
  Oblíbený příspěvek

  GlobeElement: základním pilířem Západní, nebo transatlantické civilizace jsou západoevropské křesťanské kulturní hodnoty. Ty jsou obvykle dávány do protikladu s oligarchií asijsko-stalinsko-putinského typu, případně dalšími typy diktatury.
  Patří mezi ně lidská důstojnost, posvátnost lidského života, osobní svobody, soucitu, svědomí, sociální spravedlnosti, ohleduplnosti k bližnímu, rovnoprávnosti před zákonem.
  Tyto hodnoty jsou často označovány za univerzální a ve jménu jejich prosazování proběhlo od r. 2000 několik intervencí, jejichž provedení bylo obvykle legitimizováno právě ve jménu prosazování lidských práv a svobod.
  V současné době je jako největší ohrožení pro koncept demokracie a západních hodnot označována ruská propaganda, aktivity trollů, hybridní válka atd... Často se mluví o vlivu těchto nástrojů na pokles důvěry obyvatelstva v autority, instituce, média.
  Dovolím si s jistotou tvrdit, že mnohem tvrdší ránu důvěryhodností hlasatelů západních hodnot zasazuje pokrytectví autorit, na které upozorňuje tento článek. Ve světle dodávek munice, včetně clusterových bomb pro operaci v Jemenu, minimálnímu tlaku politiků na zmírnění humanitární krize a jasné preferování ekonomického zisku poslouží v budoucnu jako precedens. Těžko už se kdy povede někomu dosáhnout takového konsensu, jako v případě operací v Jugoslávii, v Lybii atd... a těžko očekávat tak masivní podporu civilistů na Západě, jako tehdy.

  Technická na závěr: Dovolím si s jistotou tvrdit, že S-400 na utrpení Jemenských civilistů nebude mít žádný dopad. Mnohem zásadnější lokalizace výroby Kalašnikova.

 • vlasto
  18:24 08.11.2018

  Novinári, média, neziskovky tvoria občiansku spoločnosť, ktorá je rovnako nevyhnutnou súčasťou demokracie ako voľby. Bez občianskej spoločnosti niet demokracie. Resp. je to potom taká demokracia ako majú v Rusku. Nikde nie je napísané, že len ten, kto je volený, sa môže vyjadrovať k spoločenským témam a ovplyvňovať spoločnosť. Ani sám autor článku nie je nikým volený a pritom ovplyvňuje spoločnosť a vyjadruje sa k spoločenským témam. Zdôrazňovanie, že pokrytecké sú médiá a neziskovky, ktoré sú nevolené, je irelevantný argument.

 • major
  17:21 08.11.2018

  cernakus:

  1. Aktivity Ruska a Číny sú v priamom rozpore s tým, že by uznávali nejaké sféry vplyvu. Uznávajú len vlastné domnelé predstavy o veľkom Rusku, či Číne - to, že momentálne Rusko neokupuje kus Pobaltia napr. určite neznamená, že uznáva Pobaltie ako "sféru vplyvu" niekoho iného.

  2. V prípade, že kremeľské "hovná" netituluješ "vznostnými", ale nejakým iným prívlastkom, tak by sa s tým možno dalo súhlasiť. Snáď ale nechceš tvrdiť, že Kremeľ nazýva veci pravými menami, chlapsky a narovinu...

  Inak fajn, že miestny kremeľský fanklub má svojho mluvčáčka.

 • cernakus
  16:23 08.11.2018
  Oblíbený příspěvek

  GlobeElement:

  Místní kremelský fanklub se k tomu asi staví tak, že Kreml si nehraje na Mirky Dušíny a o tom to asi bude. Kreml je čitelný, vcelku jednoduchá a z principu nepoužívá doublethink. Ano, je to necitelná velmoc, ale drží se dvou základních pravidel

  1) Uznávají sféry vlivu a totéž požadují po ostatních. Nějaké univerzální svobody a práva jsou u nich z principu podřízeny Pánovi sféry vlivu

  2) Nepoužívají doublethink a nezakrývají realitu do vznosných hoven. Ovšem ani se nevrtají do tvých záležitostí.

  Takto to dělá i Čína. Proto jsou tyto velmoci paradoxně čistší, protože se chovají tak, jak se prezentují a jak se od nich očekává.

  Nebo tobě snad nevadí, když se USA serou do ČR ohledně "diskriminace" kde koho a čeho, přitom tam střílejí policisté negry ze sportu a pozitivní diskriminace ras, národů a pohlaví dosáhla úrovně apartheidu jak v Jižní Africe?

  Mně docela jo. Neříkám, že nemáme s výše uvedeným problémy, ale USA jsou ta poslední země planety, která má jakékoliv právo o nich mluvit.

 • Czertik
  16:04 08.11.2018

  nedy68
  ¨"A do SA nedodává z NATO zbraně jen USA."

  No mas to trochu nepresne, melo by tam byt

  A do SA nedodává z NATO zbraně jenom USA,ale i ostatni.

  Jinak by to mohlo vest k zaveru, ze usa tam zbrane nedovava, coz je nesmysl. Vzdyt ma nasmlouvane ze behem 20 let tam doda zbrane za vic nez 100 mld dolarku.

 • semtam
  15:53 08.11.2018
  Oblíbený příspěvek

  J.Vraja

  Zamést před vlastním prahem je to, co bych velmi rád udělal. Bohužel pro tebe nejsem komouš a ani nikdy jsem nebyl. Navíc komunismus jsem ani nezažil. Tak podsouvat někomu minulost ČSSR, který není s ní nijak spjatý a dokonce jeho příbuzenstvo sedělo či bylo znevýhodněno z politických důvodů je jen důkaz omezenosti uživatele J.Vraja.

  Co je ale nejvíc vtipné je to, že automaticky ten, kdo nesdílí pokrytectví západu je označen za komouše či prorusáka. Nefungovalo něco takového za komunismu? Kdy byl nepohodlný názor onálepkován jako buržoazní či protistátní?

  Ale nějak mimo podsouvání blbin mi unikla pointa tvého komentu. Má to znamenat, že když ČSSR vyvážela zbraně do "zlých" států, tak my taky můžem? Nebo to tvoje blekotání byli jen splašky politruka?

 • Czertik
  15:47 08.11.2018

  jura99
  "o mocenské cíle jde vždy a všude a smrt civilistů západu určitě není jedno, ale čas od času ji přijme jako nutné zlo."

  tady se HODNE mylis, zapad zajimaji mrtvi civiliste jen tehdy pokud je muze pouzit ke sve propagande.
  Nadherna ilustrace je ten pristup k valce v jemenu a syrii a informovani o mrtvych civilech ci o ohrozenych civilech hladomorem apod.

  A pak si jeste srovnej jak zapadni media pristupuji k assadovy a jinym arabacum. A pak se podivej jakou ze to politiku provadi asad v syrii a jaka ze to vladne v egypte, sa, pakistanu, lybii apod.
  A presto ti ty sami novinari nevahaji rict ze assad je nejvesti zlo a musi byt odstranen..a to ze jeste vetsi zlo pachaji v egypte, pakistanu a jinde uz je nezajima.
  Maximalni mozna mira pokrytectvi.

  Zapadni novinari dneska si dovoluji kritizvat a hlidaji jen politiky co se tyka domaci sceny, co se tyka zahrancini politiky, tak to s vladou drzi basu, at je jakoliv pokrytecka.

 • GlobeElement
  12:55 08.11.2018

  nedy68 - skoro vše, ne-li úplně vše projde každému, kdo:

  1. má jaderné zbraně
  2. má spojence v jaderné mocnosti
  3. má strategickou polohu nebo jiný strategický význam

  Nechápu, proč antiami neustále šermují ropou - USA cizí ropu nepotřebují, mají dost vlastní. Podobně Rusko taky nerozhoduje o tom, kdo je jeho chráněncem podle toho, jestli se tam nachází ropa.

  Rusko má do Saudské Arábie dodat systém S-400. Otázka zní: zrušilo tuto dodávku kvůli vraždě na ambasádě v Turecku nebo kvůli válce v Jemenu? Pokud ne, proč ne? A jak se k jeho postoji staví místní prokremelský fanclub?

 • Jan Grohmann
  12:20 08.11.2018

  GlobeElement: "Jinak se děje přesně to, co jsem čekal - jásot prokremelských fandů," To hold budeme muset nějak zkousnout, ale ten jásot není důvod, abychom o těhle věcech nemluvili.
   
  liber shalk: Nenaznačuji, že z mrtvé v Jemenu může Západ. Můžou za ně Saúdové a kdyby tam nebyli Američané, během chvilky jsou tam Rusové a Číňani.
   
  Jen když už s těmi Saúdy musíme spolupracovat, tak aspoň si nalijme čistého vína a podívejme se na sebe, co jsme zač. Nemusí to být pěkný pohled, ale odmítat realitu je cesta do pekel. Aspoň pak budeme vědět, jak to posunout lepším směrem.

 • nedy68
  12:15 08.11.2018

  pilot
  není tam nic o bombardování, jen tlachají pro domácí scénu, není ten jejich šéf trestně stíhaný, nebo tak něco? :-)

  Z tisku:
  -- Izrael zaútočí na ruské S300 v Sýrii, pokud budou izraelské stíhačky zasaženy v izraelském vzdušném prostoru... podivná podmínka...
  -- odstranění Asada od moci "není součástí americké politiky", ujišťuje zvláštní vyslanec USA... cílem je ukončit íránskou vojenskou přítomnost v Sýrii... přičemž USA "vyjadřují naději", že se Rusko postaví "liberálně" k dalším izraelským náletům na íránské cíle v Sýrii...

 • nedy68
  12:06 08.11.2018

  semtam
  Saudi opravdu nejdou je vojenských cílech. Jdou i po civilech, ale hlavně po zdrojích jídla a vody. Nedávno byl článek, že OSN varuje před hladomorem, někdo to dal na FB. A ty komentáře? Ať jdou do práce. Nebudeme je živit a pod. U nás netuší lidi co se tam už 4 rok děje. Naši lidi by to nedali ano rok, to jsem hodně přidal.
  Ale taky jsem překvapený za tento článek.
  Je vidět, jak si západ ty demokratické hodnoty vykládá a uplatňuje jak potřebuje.
  A do SA nedodává z NATO zbraně jen USA.

 • darkstyle
  12:04 08.11.2018

  Pilot

  Ano izreal pred par dnami bombardoval v Syrii aj napriek S-300
  Pisu, ze sice znizili pocet naletov, ale pokracuju..

  https://www.timesofisrael.com/...

  https://www.kan.org.il/Item/?i...

  Západ samozrejme sa snaží celosvetovo o dodržiavanie ľudských práv a o jeho celkové zlepšenie. Po 2. svetovej vojne je obrovský pokrok v tejto veci a hlavne posledných cca 20-30 rokov.
  Ale vyhraté nie je..

  Čo by sme získali odmietnutím dodávania zbraní SA?
  Dodajú ich Čína a Rusko..
  A ani to šoférovanie žien sa konať nebude, ani žiadne pomalé zlepšovanie.

  Západ potrebuje spojencov.. a v každej kultúrnej časti sveta si nejakých buduje.
  Povedzme si pravdu - pri kultúre Arabov by si podľa morálky nemal budovať žiadnych..

  Takže ropa by stála 200 dolárov, a na Balkáne a na západe, by sa viedli bombové útoky proti inovercom.. lebo Čína a Rusko by dodali hocičo..

  Terajší stav je zakrývanie si očí pred zverstvami týchto režimov za to, že ich pomaličky meníme a oni od nás kupujú vo veľkom. Predsa len SA v 70-tích a dnes je úplne iná spoločnosť. A o 50 rokov bude zase úplne iná.

  Prečo ich nekritizujeme? Lebo oni sú veľmi urážlivý - kvôli urážke sú ochotný zabiť.
  A aj keď to budeme hovoriť zmenia sa?..

 • nedy68
  11:44 08.11.2018

  Britskou rozvědku nikdo nezpochybní. S chemickými útoky mají zkušenosti z domu :-)

  Zavražděný saúdský novinář Džamál Chášukdží chtěl zveřejnit informace o tom, že Saúdská Arábie v Jemenu použila chemické zbraně. Velká Británie navíc věděla již tři týdny před Chášukdžího vraždou, že se Rijád chystal novináře unést. S odvoláním na tvrzení Chášukdžího blízkého přítele a zdroje v britských zpravodajských službách o tom informoval britský nedělník Sunday Express.

  https://www.novinky.cz/zahrani...

 • major
  11:07 08.11.2018

  Jura99: K demokrafii. Práve rozvojom krajín sa pôrodnosť dramaticky (!) znižuje. Vysoká pôrodnosť totiž nesúvisí so žiadnou "kulturou" ale je to oveľa prostejšie - súvisí so životnou úrovňou. Sačí sa pozrieť na počty detí vo vašom rodokmeni - predpokladám, že vyznavačov koránu tam naopak veľa mať nebudete.

  Toto nie sú žiadne zbožné priania ale tvrdé fakty. Napr. v Bangladéši od 70-tych rokov poklesol priemerný počet detí na ženu zo 7 na 2 - pripomínam, že oficiálne náboženstvo, ktoré tam vyznáva vyše 90% populácie je islam. Dokonca Afganistan za posledných 20 rokov - pokles zo 7,6 na 4,3.

  Takže je to presne naopak - tým, že podporíte rozvoj chudobných krajín znížite ich prírastok.

 • Muhaha
  10:49 08.11.2018

  1) Chášukdží nebyl žádný svobodomyslný liberální novinář, ale pravá ruka Saúdského režimu, podporovatel terorismu a Usámův dobrý přítel. Z SA odešel poté, co se moci chopil MbS a v The Washington Post se začal vůči němu vymezovat proto, že MbS obral většinu jeho chlebodárců o polovinu majetku.
  2) Všichni američtí prezidenti od dob F. Roosevelta důsledně dodržují Quincyho pakt (obnovený Bushem mladším), a chrání na trůnu Saúdovu rodinu, děj se co děj. Vůbec nejde jen o možnost ovlivňovat ceny ropy, páku na spojence typu Japonska apod., ale i o příliv přímých investic do americké ekonomiky.
  3) Připadá mi přinejmenším zvláštní, že když už se v médiích trochu objektivněji probírá válka v Jemenu, tak se řeší maximálně náš slavný spojenec SA, ale třeba o roli SAE, které tam vůbec nehrají druhé housle, se cudně mlčí úplně.

 • palo satko
  10:42 08.11.2018

  Slavoslav nesmieš mat dvojaky meter. Ved to troškarčenie zaviedol už Otec vlasti Mečiar a rozvinula Radičova. Ta si tiež dotiahla do uradu toho svojho amanta - velebnička, aby ho mala "pri ruke".
  Inač najväčšim štatnym tajomstvom Slovenska je to, že žiadne nema.

 • GlobeElement
  10:37 08.11.2018

  Mám jinou, hnusnou otázku.
  Není zabíjení v Jemenu vlastně prospěšné?

  Víte, kolik obyvatel měl Jemen v roce 1950? 4 300 000. A víte, kolik má dneska? 33 000 000.
  Kam všichni ti lidé půjdou? Co budou jíst, pít? Kam zamíří taková masa lidí (nejen z Jemenu)?

 • Slavoslav
  10:30 08.11.2018

  nastastie byvaly. Ale mas pravdu, nepatri to sem ;)

 • GlobeElement
  10:25 08.11.2018

  Čokoládové brownies:
  Ingredience
  350 g čokolády, nejlépe s obsahem 50–60 % kakaa, nalámané na kostičky
  250 g másla nakrájeného na kousky
  3 velká nebo 4 malá vejce
  250 g krupicového cukru (nejlépe hnědého)
  85 g hladké mouky
  1 lžičku prášku do pečiva

  Co to tu dělá? No když se tady může probírat slovenský premiér, proč ne vaření?

 • Slavoslav
  10:04 08.11.2018

  satko

  hovorim o prepojeni mafie na premiera porstrednictvom spolocnej stetky o ktorej to on musel velmi dobre vediet ak nestoja bezpecnostne sluzby SR na dve veci a o tom aku ju tahal na stretnutia s vrcholnymi politikmy i napriek tomu, ze tam nemala co robit.

  to by slusnym ludom malo stacit. ale neboj sa, teba medzi nich neratam uz davno.

  Nie o zakladani spolocnej firmy na kradnutie apod i ked smeraci a polnohospodarska mafia na vychode (v akejze oblasti to Vadala podnika?) sa vyznamenali tiez

 • palo satko
  09:52 08.11.2018

  Slavoslav to o tej mafianskej štetke je ubohost. Pekne si sadni ku pc a v obchodnom registry si najdi kedy sa Troškova dala dohromady s Vadalom. Bolo to 19.08.2011. Nie vtedy Fico nevladol. takže ak založili firmu za učelom zločinu, tak to robili za vlady Ivetky Fernet Radičovej. To že vladu pochoval Sulik, vtedy nemohli vediet. Ale je tu iny moment. Vdala bol konatel a podla živnostenskeho zakona musel predložit vypis trestov. kedže mu bol dany živnostensky list, tak Vadala bol 25,5,2012 podla Talianov a našich uradov bezuhonny človek. Mesiac po tom, čo sa vadala stal konatelom, Troškova prestala byt spoločničkou.
  Len hlupak trvdi, že Troškova mohla v roku 2011 vediet, že v roku 2018 obvinia Taliany vadalu z nejakeho trestneho činu.
  A že možno suložila s Talianom? Vieš kolko žien to na Slovensku robilo a robi? Čo je ta do toho.

 • GlobeElement
  09:49 08.11.2018

  Slavoslav - jistěže zájem lidí o jiné země je selektivní. Jemen, ale i Omán nebo Somálsko, tyhle země nikoho nezajímají. Jsou daleko, tamní lidi neznáme, na dovolenou tam nejezdíme, ať se třeba navzájem sežerou.

  Ale Egypt, Tunis, Irák, Irán, Sýrie, Jordánsko, tyto země jsou v našem světě, máme tam zájmy, vyvážíme tam, tak nás to zajímá.

  Jemen by měl zajímat spíš nás, pohrobky sovětského bloku. Kdysi jsme se s jižním Jemen kamarádili a například jemenští vojenští piloti byli školeni u nás. Ale přímý zájem v této oblasti má logicky jenom Saudská Arábie, která s ním sousedí.

  Vsadil bych se, že většina lidí by na slepé mapě Jemen ani nenašla.

 • Pilot
  09:36 08.11.2018

  Slavo:
  Ano, odpověď jakou jsem si představoval.
  Když ono je to tak, že na starší diskuse málokdy někdo píše. Nemyslím si, že bych tím diskuzi nějak zaplevelil.

  Ale kromě toho si hlavně myslím, že je to velmi zajímavé téma.

 • Slavoslav
  09:28 08.11.2018

  GlobeElement

  a publikum ovplyvnuje siedma velmoc ktora bola v tom lomitku s politikmy a ktora si vybera selektivne. Uznaj aj sam ako bolo informovane o Syrii vs Irak ci Jemen a ake boli reakcie.

  Pilot

  ked off-topicujes drz sa aspon v jednom vlakne ked uz si nedokazes vyhladat prislusnu diskusiu ktora nebola tak davno a dat prispevok priamo tam

 • Pilot
  09:23 08.11.2018

  Off-topic:
  V nějaký diskuzi byla zajímavá poznámka, že od instalace s-300 v Latakiji Izraelci sedí na zemi a nepodnikli žádnou leteckou akci na území Sýrie. Je to opravdu tak? A pokud ano, je to proto, že nebylo třeba, nebo se opravdu S-300 bojí? Nějak se mi to nedaří dohledat.

  Prosím o názory.

 • GlobeElement
  09:18 08.11.2018

  Slavoslav - domnívám se, že v tomto ohledu politici jen reagují na poptávku publika. Takže primární je mediální a aktivistická kampaň a teprve sekundární postoje politiků.

 • Slavoslav
  08:51 08.11.2018

  GlobeElement

  Ano je mi jasne, ze volby kde co zmenia, ale tu mame situacie kde media/politici kritizuju vedlajsie skody pri obsadozvani miest v Syrii a o takom Mosule, ci vojne v Jemene v rovnakej dobe a od rovnakych medii/politikov nepocujes nic.

  Nie som za nejake bezhlave ciny nech to stoji co to stoji a pretrhavanie vazieb na dolezitych hracov. Viem, ze ked sa rube hora frkaju triesky a niekedy treba prvriet oko, ale tato vyrazne disproporcna dvojtvarnost a pokrytectvo mi vadi.

 • GlobeElement
  08:46 08.11.2018

  Jura99 - ne, nikoho bychom nevyhostili. Po vyhodnocení zisků a ztrát z takového aktu bychom si tak maximálně pozvali ambasadora na ministerstvo zahraničí k podání vysvětlení a v zákulisí s jeho mateřskou zemí vyjednali, že ho sama vymění. Pokud by, jako v případě té ambasády v Istanbulu, sám neodjel už předem.
  A hlavně, pokud bychom nechtěli tu zemi ponížit, dělali bychom, že nevíme, co se tam stalo. Protože oficiálně bychom to neměli jak vědět. Copak je snad odposloucháváme?

  Na zastupitelství Palestiny v Praze loni nebo předloni vybuchla nálož, kterou tam nelegálně přechovávali. A co se stalo?

 • GlobeElement
  08:40 08.11.2018

  Slavoslav - asi bys měl upřesnit, který západ a v jakou chvíli myslíš. Jelikož západní země jsou demokraciemi, jejich vlády se mění a s tím se mění, a někdy výrazně, i zahraniční politika.

  Takže jednomu může jít o spásu světa, ať to stojí, co to stojí (Merkelová, Obama), jinému o zájmy státu a na spásu světa kašle (Trump, Tchatcherová). A pořád je to ten samý západ.

  No a pak jsou tady malé země, jako jsme my, Rakousko, Norsko a podobně, které sice mohou hlasitě něco deklarovat, ale reálně neudělají nic a kritizované zbraně do SA nevyvážejí hlavně proto, že je nevyrábějí.

 • Jura99
  08:39 08.11.2018

  GlobeElement: představte si, že by na některé ambasádě v Praze rozpustili nějakého novináře v kyselině. Žádná reakce ČR by na to nebyla dost ostrá, protože by to bylo velké ponížení hostitelského státu. Jako minimum by bylo ambasádu zcela zavřít a diplomaty vyhostit. Myslím, že to Turci zatím neudělali. Turky sice nechválím za jejich akce posledních let, ale zde mi nepřijde, že by něco záměrně rozvířili či zveličovali.

 • Jura99
  08:34 08.11.2018

  Slavoslav: o mocenské cíle jde vždy a všude a smrt civilistů západu určitě není jedno, ale čas od času ji přijme jako nutné zlo.

 • GlobeElement
  08:34 08.11.2018

  Že tuhle aféru rozvířil Erdogan a to zcela záměrně, to je jasné. Kvůli potupení Saudské Arábie prozradil, že její ambásádu odposlouchává turecká tajná služba a dokonce i do jaké míry. To je podle mého zcela laického názoru vysoká cena a není mi úplně jasné, za co přesně ji obětoval.

  Pokud to bylo mířeno na jiné země blízkého východu, nemám pocit, že by je to nějak vzrušilo. Vnitropolitickou situaci v SA tím asi taky zásadně nezměnil. Spojenectví SA - USA vydrželo. Rusko zachovává mlčení. Takže je otázkou, co vlastně chtěl a jestli to získal.

  Jinak se děje přesně to, co jsem čekal - jásot prokremelských fandů, kteří mají možnost poukazovat na ty zlé USA, které dodávají zbraně ošklivým Saudům, vraždícím novináře.
  Že těmtýž Saudům dodává zbraně i Rusko, jehož vláda stojí za vraždami více novinářů, než ti oškliví Saudové, to se nepočítá.

 • Slavoslav
  08:29 08.11.2018

  liberal shark

  zodpovednost mozno nenesie, ale pri tej dojemnej starostlivosti ktoru prejavovali zapadne media a politici o civilistov v Syrii je ocividne prehliadanie udalosti v Jemene ci oslobodzovanie Mosulu ktore tiez zanechalo jedno velke rumovisko (ako bolo vycitane provladnym stranam v Syrii) minimalne pokrytecke.

  A dodavat im k tomu vo velkom zbrane "vsak mi spust nestlacame" tomu len v tomto svetle dodava taku tu pomyslenu ceresnicku na torte.

  Bud rovno na rovinu povedzme, ze v Syrii nam (zapadu) ide len o mocenske ciele a na nejakych civilov prdime, alebo sa nehrajme na nieco co nie sme (moralne autority)

 • liberal shark
  08:09 08.11.2018

  1) Malinko mi vadí naznačování, že za smrt civilistů v Jemenu nese odpovědnost Západ. Ty lidi zabil saúdský klerofašistický feudální režim. Západ není žádný světový četník, aby všechno řešil a za všechno mohl.
  2) Lidí prostě vnímají smrt selektivním způsobem - pár desítek mrtvých v Černobylu byla světová katastrofa, zatímco desítky tisíc mrtvých horníků, kteří každý rok zahynou v uhelných dolech, je asi normální.
  3) Hitler je v televizi na tapetě třikrát denně, zatímco Stalin, Mao a Pol Pot téměř nikdy :-(.

 • Jura99
  08:08 08.11.2018

  Západ nemůže spasit svět, jak píše dunnk, na světě přibude za každou dekádu sedmina obyvatel (co 12let je na planetě o miliardu víc lidí) a to nikoliv rovnoměrně. Západní kultura přitom podporuje kultury, které mají nejvyšší přírůstek obyvatel, asi aby jejich přírůstek dále pokračoval, západní kultura si druhé kultury vozí k sobě domů a postupně se západní kultura ztrácí. Možná se pletu, ale sebezachování nepovažuju za xenofobii. Pokud jde o vraždu novináře na ambasádě v cizí zemi, samozřejmě to je zcela nepřijatelný jev a ostrá reakce je na místě, vč. ostré reakce Turků. Asi by se žádnému státu nelíbilo, kdyby se na ambasádách v jeho zemi rozpouštěli novináři v kyselině. Jinak pointě článku příliš nerozumím, potěšila zejména zdejší ruské agitátory.

 • Clanek
  08:03 08.11.2018

  Diky za clanek. A jako volic pravicovych / liberalnich stran ho neshledavam nijak levicovy. Shledavam ho neprijemnym zrcadlem, ktere si ale potrebujeme nastavit pokud se nechceme na dobro jen hrat, ale dobrem i byt. Takze klidne houst.

 • Slavoslav
  08:01 08.11.2018

  satko

  hovorilo sa o prepojeni vlady na Talianksu mafiu. A vies ako

  TroskoVaDalaFicovi

  uz to samotne, ze to premier taha s byvalou mafianskou stetkou by malo stacit v slusnom state na pad vlady aj bez nejakej vrazdy

 • palo satko
  07:39 08.11.2018

  fotr, fabulujete o medzinarodnom spiknuti. :) pritom realita je taka, že na konzulate zabili snubenca tureckej občianky, ktora ma o tom dôkazy. Čo jej mal Sultan povedat? "Zabudni, najdem ti krajšieho a mladšieho!" Tak by sa to asi riešilo v Česku a na Slovensku vid pripad princ pedofil.
  A čo ma dnešne česke a slovesnke "prosaudske" pokritectvo spoločne s Kuciakom? To, že jeho vraždu využili politici u nas, je pchopitelne, lebo takych hajzlikov mame v politike. Ale aj u vas sa demonstrovalo a vaša čt24 masirovala česku verejnost za pomoci redaktorov zjavne protivladnych o prepojeni vlady s vrahmi z Talianska.

 • siggi
  04:11 08.11.2018

  Díky autorovi za vyvážený článek, konečně se na mainstreamu objevila holá pravda a skutečnosti, které nekonvenují s doposud oficiálním mlčením PRO bruselské a PRO natovské ideologické mašinérie....odhaluje skutečné a zbytečné utrpení zejména civilních obětí, ze kterých děti a staří jsou ti nejvíce postiženi. Militaristické bubínky a píšťaličky některých zdejších "soldáááátes" však neutichají, páč jich se hrůzné válečné běsnění zatím netýká, vraždění za plotem "jejich zahrady" je zcela povoleno, zejména, je-li to stovky a tisíce kilometrů daleko.... a závěrem snad toliko, že čím více se bude glorifikovat násilí a "náboženství militarismu" ve zdejší a evropské společnosti - tím blíže se suneme k opravdovému vražednému konfliktu v Evropě, kde nebude vítězů a slovy klasika - "živí budou závidět mrtvým...."....nemáme totiž kam utéct, evropské území je pouze plivancem na planetě Zemi.

 • fotr
  22:03 07.11.2018

  palo satko

  Nejsem si vědom že bych napsal cokoliv co by jen naznačovalo že Erdogan něco takového udělal nebo umožnil ale že situaci využil pro své záměry. Co už vůbec nechápu je ten váš výrok že jsem ho označil za ,,původce všeho zla" a proč do toho pletete tu vraždu novináře na Slovensku. Jakou to má souvislost?

 • flanker.jirka
  22:00 07.11.2018

  Neřešil bych co je vpravo nebo vlevo, vždy záleží na úhlu pohledu. Nutné je si zachovat odstup a pokud možno i nekritický náhled.
  Například dnešní práce jednoho generála, přirovnal osmnáctiletého atentátníka v Afghánistánu k dítěti, přitom je v ČR možné v 18 letech být vojákem z povolání.
  https://hradec.idnes.cz/broumo...

  Když někomu zabijete nebo se pokusíte zabít agenta, tak je z toho vždy humbuk. Na řádově civilisty můžete zapomenout, pokud náhodou nestojí na vrtu ropy.
  Viz kauza Skripal, s největší pravděpodobností makal pořád pro Brity, i když po propuštění z basy v Rusku slíbil něco jiného.

 • Dunnk
  21:57 07.11.2018

  Od začatku letošního roku přibylo v Yemenu odhadem 560 000 tisíc lidí.
  V Saudské Arábii 530 000 tisíc lidí.

  Co je v tomto počtu 5200 lidí za tři roky. Pragmaticky.

 • J.Vraja
  21:57 07.11.2018
  Oblíbený příspěvek

  Semtam-kolik zla a mrtvých za sebou zanechali budovatelé lepších zítřku v SSSR,ČSSR,Polsku a v dalších zemích.Z mého mládí si jen pamatuji,když jsem položil soudruhu profesorovi otázku,co to byla Katyň,hladomor na Ukrajině a nebo proč můj otec musel sedět 5.roků v Jáchymově-tak bylo obrovské zle a vyhrožování.Západní novináři,se nebáli psát o tom co se děje za války ve Vietnamu a dalších neřestech,které se děly a dějí ve světě až do dnes a nikdo je nepronásleduje.Proč se všechna zvěrstva páchaná budovateli lepších zítřku nemohla objevitv zemích,kde byli u moci?Proč o nich Vámi vzýváni politruci nepsali nic?Proč rušili západní a svobodné vysilání v rozhlase?Proč byli lidé za podpis Charty 77 zavíraní.Takže zameťme si před vlastním prahem a pak kritizujme.Takže si myslím,že generace (dnes už ve stáři 50 a více) krerá prožila určitý čas pod soudružským vedením by měla mlčet-když nenašli odvahu říci svým dětem co se v naši zemi dělo v padesátých letech,po roce 1968 až do roku 1989.A co vím od svých vnuků tak ani dnes se toto období moc neprobírá.

  Jinak je možno si dnes najít,kam bývalá ČSSR a ostatní soc.státy vyvážely zbraně a svou ideologii a jak to dopadlo.Viz např.jak dopadla země která pomalu plave na ropě pod vedením jednoho autobusáka.

 • palo satko
  21:25 07.11.2018

  Gibon, To su take kecy o "zodpovednosti v nejakej miere". V USA sa striela ako pri Verdune a tiež z kriminalnych dovodov a nejaky americky prezident prevzal za to "plnu zodpovednost"?
  Tie capiny z Deenka si nechaj pre Deenko.

 • Gibon
  21:00 07.11.2018

  Palo Satko: Fico, Kalinak, Gaspar su zodpovedni v plnej miere, lebo dovolili, aby pachatelia sa citili neohrozeni, lebo to boli takzvani "NASI LUDIA"

 • palo satko
  20:52 07.11.2018

  fotr, to označenie "tureckeho sultana" za povodcu celeho zla, mam chapat ako: To "sultan" zabil, rozsekal a rozpustil toho čudesneho novinara, aby vyšachoval Saudov? U nas hajzlik zastrelil novinara a jeho dievča, padla vlada a len tak tak, že nas poslanci Europarlamentu nedali humanitarne bombardovat. A nakoniec ani Fico nestrielal, ani kalinak nenabijal a ani si to nik z politikov neobjednal. Cely pripad smeruje k tomu, že to kruty ale nepoliticky kriminalny čin - umlčanie niekoho, čo vela vedel.
  To s tym Saudom je uplne z ineho sudka.

 • semtam
  20:23 07.11.2018

  Docela čumim, že na AN se objevil tento článek. Sice nepřímo díky zabitému novináři, co vneslo více světla na Saúdskou Arábii.

  Jen pár poznámek, saúdské letectvo silně, ale velmi silně podezřívám z toho, že jejich nálety na civilní cíle nejsou z důvodu nepřesných informací, ale naopak jsou úmyslné. Tím hned nemyslím ty profláklé incidenty, ale celou řadu náletů od roku 2015. Jemen (šítská část) je vystaven tvrdé válce, kde protivník ničí cíle od vojenských, přes civilní, až po samotné útoky na civilní obyvatelstvo. Jednoduše vzato, tvrdá válka se vším všudy.

  Pokrytectví západních představitelů je již tradiční a známé. Jako třešnička na dortu je ono zmrazení německých dodávek zbraní a to Němci si hrají na choulostivé komu dodají zbraně, aby nedošlo nedej bože k jejich zneužití. A nyní je lifrujou do prasácké války a jen to, že zabili novináře, tak je zmrazí, aby to nevypadalo blbě.

  Další kapitolou jsou svobodná a nezávislá média. Kde jsou, když "pár" kilometrů od Sýrie či dovolenkových destinací v Egyptě probíhají tato jatka. A jako dodavatelé zbraní plus support jsou západní země. Dění v Sýrii se kritizovalo natolik, že přeroslo v bizár, kdy bílé helmy vytvářeli kompromitující materiál. Jsou naše či západní media opravdu tak nezávislá, nebo má na ně vliv politická moc? O nezávislosti bych raději pomlčel.

  Ohledně zřeknutí se pokrytectví politiků a médií silně pochybuji, protože jejich činnost často slouží k tomu, aby oblbovali masy a ukazovali svět tak, jak chtějí aby ho ho masy viděli. Ovšem pokud by k tomu došlo, tak by to znamenalo přehodnocení politických kroků, protože bez pokrytectví (skrytého) je současný stav neudržitelný.

  Poprosím politruky o přidělení k tomuto komentáři náležité disleiky, dnes se flákáte, nažhavte účty a začněte makat. A pobavilo to, že nemůžeme řešit všechny bolístky světa. Moji milý papínkové, v Jemenu máme i my prsty (západ) víc než dost.

  Dám odkaz, kde se rozebírá náboženské pozadí války v Jemenu.

  https://www.youtube.com/watch?...

 • givicz
  19:57 07.11.2018

  Další novinář zabit během mučení Saúdskou Arábií
  https://www.zerohedge.com/news...

  Saúdský novinář a spisovatel Turki Bin Abdul Aziz Al-Jasser zemřel poté, co byl mučen, zatímco ve vězení, New Khaleej reportoval včera.

  Zpráva o zdrojích lidských práv uvádí, že Al-Jasser byl zatčen a mučen do smrti poté, co saúdské úřady prohlásily, že spravuje účet Twitter Kashkool , který odhalil porušování práv spáchaných saúdskými úřady a královskou rodinou.

  Zdroje uvedly, že úřady označily Al-Jassera za administrátora používajícího špehy v regionální kanceláři Twitter, která se nachází v Dubaji. Byl zatčen v březnu.

 • fotr
  19:45 07.11.2018
  Oblíbený příspěvek

  Kampaň kolem zavražděného novináře má jiné pozadí než nějaká lidská práva a podobně. Turecký prezident samovládce to používá k oslabení pozice SA tak aby naopak posílil svoji pozici v regionu. Nějaký novinář je mu šuma fuk a po údajném puči Erdogan odstranil určitě podstatně více lidí. Není to žádný lidumil a jde si tvrdě za svým i když se domnívám že teď hraje dost vabank a bruslí na tenkém ledu. Netušíme ovšem zda se nějak nespaktoval s Íránem nebo i Pákistánem, do těch mocenských her není moc vidět a různé zájmy se tam dost prolínají. Faktem ale zůstává že Erdogan Saudi nemusí a současný korunní princ mu je trnem v oku.

 • danny
  19:17 07.11.2018

  Vážený pane Grohmane, děkuji za velmi dobře napsaný článek.
  Na tématu mě zaráží dvě věci. 1. míra nezájmu a stopové pokrytí ve světových médiích (těm českým bych to ještě odpustil). Nějaké informace se začaly objevovat až ve chvíli, kdy bylo možné umýt Jemenem hlavu Trumpovi.
  2. až komicky působí uváděné počty obětí, které se na cca 10 tisíc vyšplhaly hned v prvních měsících konfliktu. Od té doby uváděné počty vytrvale klesají. Chápu, že důvěryhodných zdrojů informací je velmi málo, ale fotky důsledků hladomoru, které se občas objeví naznačují, že situace bude mnohem tragičtější.

  Vrata: z Venezuely je zpráv dostatek, stejně jako i dnes není problém ve vybraných oblastech strávit dovolenou. Caracas je trošku jiné kafe, mimo centrum se nevyplácí mávat s Ajfounem. Stejně tak se vykazují data o ekonomice, migraci, jsou dostupná vládní média i blogy, videa a další opoziční zdroje. Emigrace z Venezuely se odhaduje na 2,3 mio obyvatel. Za období 1999-2018. Na počet obyvatel jsou na tom mnohem hůře země jako Rumunsko, Bulharsko, Pobaltí, nebo Ukrajina, to jen tak na okraj.

 • dusan
  19:01 07.11.2018

  RiMr71

  Tvrdiť, že je niekto "antisemita", lebo si dovolí kritizovať politiku izraelskej vlády je dosť smiešne .... "logicky" sa dá vysvetliť každé vraždenie a ako som spomenul robil to i Hitler. Rozmer zločinov je samozrejme absolútne neporovnateľný, ale princíp je rovnaký .....

 • Gibon
  18:01 07.11.2018

  Jan Grohmam: tak to ste trosku precitlively, nemyslite?
  Byt urazeny z opacneho nazoru oponenta je take ... slnieckarske. Konzervativci si na politicku korektnost nepotrpia. Chvalabohu!

 • Luky
  17:42 07.11.2018

  @GlobeElement
  Nevím, jak by se NSDAP stavěla k myšlenkám referend, snižování daňové zátěže, odmítání špehování atd. atd.
  Také nechci toto pravolevé OT nadále rozvíjet... ale tuhle dávali na ČT art hezký dokument o Kurtu Cobainovi. Nejlepší pasáž byl animáček ze skic jeho osobního deníčku - konzervativní otec reaganovské Ameriky osumdesátých let se sklání nad těhotným bříškem a říká něco ve stylu "ty můj fotbalisto/kopálisto, budeš tak krásně kopat a mít rád hovězí" , načež mu plod rozkope držku v krváku švankmajerovského stylu.
  Takže možná máš i trochu pravdu. Držím sice všechny palce, aby ve státech co nejvíc urvali konzervativci, nicméně mám určitou afinitu k radikálním pacifistickým smažkám. Vidím v tom ale jen rozpor mezi ideálním a možným, mládím a dospělostí, spontánností a odpovědností....

 • otecko
  17:21 07.11.2018
  Oblíbený příspěvek

  Na tom článku není nic pravicovího ani levicovího, ten článek je surová pravda o tom, že se Západ chová pokrytecky a slabošsky. Protože nejsme schopni si přiznat, že s idejemi například Masaryka(..žij v pravdě, braň pravdu..) jsem se již z důvodu ekonomického blahobytu dávno rozešli, ale rádi o tom poučujeme druhé, které chceme ovlivňovat.

 • GlobeElement
  16:43 07.11.2018

  Luky - pozor na označení ultrapravice, přidělované novináři. Strany či myšlenky nálepkované za ultrapravici, to znamená názory blížící se nacismu, jsou samozřejmě ve skutečnosti levicové. Nacismus, jakožto národní socialismus, je levicové kolektivistické hnutí. Když jsem svého času udělal pokus, vymazal z programu NSDAP slova "židé" a "Němci" a zeptal se, komu ten program patří, většina lidí tipovala komunisty, menšina sociální demokraty a pár lidí zelené.

  To jen k tomuto OT tématu.

 • Luky
  16:33 07.11.2018
  • (1)
  Oblíbený příspěvek

  Ale to se tak nálepkuje Strongere.
  Sám jsem jakožto volič SPD údajně ultrapravicový, v diskuzích to ale lidem nebrání označit mne za komunistu (stranu pokládám za pravicovou s důrazem na přímou demokracii a svobodné smýšlení - čili potížismus :).
  Pak jsem ještě věřící a vyznávám tradiční hodnoty (všechny tři děti mám s tou samou paní), ale nejsem prudérní a nechci trápit homosexuály - nadruhou stranu bych jim nepřiznával nějaký zvýšený podíl na moci na základě sexuální orientace.
  Jsem velmi tolerantní k menšinám a jiným etnikům, ale mám dostatek empatie k obětem některých menšin nebo skupin, takže mám pochopení pro rozhořčení obyvatel v některých oblastech.
  Věřím v myšlenku silné a jednotné Evropy, v EU vidím garanci bezpečnosti i největší potenciální riziko (nechal bych tělo a nahradil hlavu).
  Jak už jsem mnohokrát psal, největší hrozbu vidím v mafiánské banksterské elitě, která není žádnou vzdálenou a virtuální hrozbou, ale týká se osobně každého občana (ať už krz nátlak mediálního systému nebo u osobního dluhu). Uznávám určitou užitečnost termínů pravice, levice, liberál a konzervativec, ale je dost možné, že všechny tyto nuance lidského zaměření v určitou chvíli upozadní ekologická otázka trvalé udržitelnosti lidské civilizace.

  Jsem tedy konzervativně pravicový nacionalistický proevropský socialista se zeleným přesahem a duchovním podtextem, který cítí s lidmi nad rámec čtyřicetičlenné tlupy, nenávidím pokrytectví tzv. morálních elit a článek se mi líbí.

 • RiMr71
  16:25 07.11.2018

  "V podobnej logike islamský štát zabíja tisíce civiistov len v "nutnej obrane" a Hitler vlastne nechcel vraždiť Židov ... len "zachraňoval životný priestor pre Nemcov" ....."

  ...a jéje. Antisemiti a eurohujeři samozřejmě neopomenou přihřát si svoji odpudivou nahnědlou polívčičku...

  Jsem pravičák jak poleno, RAŽ a USAmilec jak málokdo, obsah článku mi "nevoní", ale nemohu než konstatovat, že je pravdivý.

 • dusan
  15:51 07.11.2018

  UnionPacific

  Je to tak. Je trošku úsmevné ako niektorí pravicoví intelektuáli ospravedlňujú vraždy napr. iránskych vedcov (civilov) ako "nutnú obranu" Izraela.

  V podobnej logike islamský štát zabíja tisíce civiistov len v "nutnej obrane" a Hitler vlastne nechcel vraždiť Židov ... len "zachraňoval životný priestor pre Nemcov" .....

 • GlobeElement
  15:50 07.11.2018

  Člověk je geneticky přizpůsobený životu v tlupách o max 40 členech. Takovou skupinu dokáže vnímat jako své bližní a rozlišovat je. Tragédii každého z nich prožívá osobně.

  Ale v 6 miliardách lidí už jednotlivce a už vůbec ne bližní nevidí a jak známo, z cizího krev neteče.

 • Vrata
  15:49 07.11.2018

  Tak jako je malo zprav z Jemenu, tak je i malo zprav treba z Venezuely (jak podotkl GE), malo zprav o Ujgurech v Cine (pry az 5% Ujguru je na prevychove v koncentracich), je malo zprav o situaci v Cecensku, velmi malo zprav o Pakistanu (ten asi neni lepsi nez SA), Iran asi take nebude vzorem dodrzovani lidskych prav (plati tam napr. pravo saria), kdyz probihala genocida mezi Tutsii a Huty (ted nevim kdo genocidoval koho) tak se o tom take moc nemluvilo ..... Takovych pripadu je spousta.

  Vrazda Chasukdzia byla dobre zdokumentovana Tureckou policiii a velmi ochotne publikovana - pripada mi, ze na to byli prichystani. Pak je z toho vhodne sousto pro noviny. Stejne jako kdyz do podrobna novinari popisuji, jak celebrita pred 30-ti lety sahala zenam na zadek.

 • dusan
  15:46 07.11.2018

  Takých príkladov je mnoho. V Čechách sa tiež riešil "významný" problém jedného zástupcu čínskej firmy a nie utrpenie miliónov členov menšín pod čínskou "prevýchovou" ....

  Niekedy je to opačne, novinári poukážu na neschopný režim vo Venezuele, kde ľudia utekajú po miliónoch ... a mnohí čitatelia, hlavne "alternatívny" v tom hneď "strašný" západ, lebo samozrejme Maduro za nič nemôže ...

  Faktom je, že všetky utrpenia sveta nemá človek šancu ani vnímať, nie to ešte sa nad tým hlbšie zamýšľať. Preto "logicky" selektuje a skôr rieši utrpenie nejakého psíka vo svojom meste ako hladomor v Jemene. Jednoducho je to tak ... a zrejme sa to nezmení. Pred 30-40 rokmi by sme to zrejme ani nevedeli ... maximálne tak nejaký malý článok v novinách. Dnes môžeme sledovať on-line utrpenie celého sveta ....

  A nemusíme chodiť do Jemenu (kde i tak od nás nik nechodí) - stačí si pozrieť Egypt - obľúbenú to turistickú destináciu. Koľkých našich turistov trápi to, že dnešný režim sa k moci cez stovky mŕtvych a je to tvrdá diktatúra ? Pragmaticky sa zachovali nie len vlády prakticky celého sveta, ale i obyvatelia týchto krajín. Ale ak nejaký radikálny člen opozície zaútočí na ekonomiku dnešného režimu t.j. turistiku pomocou bomby tak všetci budú prekvapený ako sa to mohlo stať v takej "pokojnej krajine" .... mimochodom som presvedčený, že nie je otázkou či sa to v Egypte našincom stane, ale kedy .....

 • UnionPacific
  15:44 07.11.2018
  • (2)
  Oblíbený příspěvek

  Každý život má inú hodnotu.Ked Saudi zabijū novinára,sympatizujúceho s islamistami,vypukne ošiaľ,keď rusi zabijú šmejda čo zradil vlasť a udával bývalých kolegov,zase ošiaľ,ale keď Izrael povraždí univerzitných profesorov,všetko je v poriadku.

 • stronger.p
  15:34 07.11.2018
  • (0)
  Oblíbený příspěvek

  Nejhorší na celé věci je tak nekonečná morální arogance a pokrytectví těch, kteří se sami sebe zvolili za morální elity Západu, především nikým nevolení novináři, média, neziskové organizace a další čelní představitelé společenského života.

  Snad ještě horší je, že tyto falešné morální postoje jsou určovány novinovými titulky, nikoliv reálným utrpením desítek tisíc lidí. Není tak divu, že ruská propaganda má na Západě velmi lehkou práci.

  Pane Grohmann, tato slova tesat do kamene.

  Pro GE, jsem pravicově smýšlející člověk a na článku nic levicového nevidím

 • GlobeElement
  15:32 07.11.2018

  Levicový je zdroj - The Guardian. proto jsem napsal, cituji: "Příspěvky levicových komentátorů z Guardianu".

 • Jan Grohmann
  15:29 07.11.2018
  Oblíbený příspěvek

  GlobeElement - můžete mi řící, co je na článku levicového?
  Nebo si odpovím sám. Není na něm nic levicového. AN jsou konzervativní pravicový military magazín a pokud někdo článek označí jako levicový, tak to beru za urážku.

 • GlobeElement
  15:14 07.11.2018

  Trochu pochybuji, zdali je toto článek pro armádní noviny. Příspěvky levicových komentátorů z Guardianu nás dostatečně zásobují Britské listy.

  Ovšem odpověď na otázky z článku jsou poměrně jednoduché. Předně se jedná o novináře a tak jej ostatní novináři chrání jaksi z osobních důvodů. Možná, že na stejné ambasádě zmizelo mnoho lidí, ale nikoho to nezaujalo.

  A pak žijeme v době internetových hysterií. Stačí vhodná fotka trpícího štěňátka, aby se lidé začali rozhořčovat nad krutými chovateli, přičemž slepice živořící na dvorku jejich souseda jsou jim srdečně lhostejné.

  Za sebe říkám, že je mi smrt Chášukdžího v podstatě lhostejná. Byl to islamistický aktivista a pokud jej podobně smýšlející, leč politicky se lišící bratranci zabili, inu, proč bych nad tím měl brečet? Jakou škodu jsem utrpěl? Žádnou.

  Chápu, že novinář to vnímá jinak, speciálně v době, kdy se noviny ze zpravodajských médií změnila v propagandistické plátky šířící ideologii a z novinářů jsou političtí aktivisti a samozvaní spasitelé lidstva, i kdyby to to lidstvo nemělo přežít.

  Jenomže, ruku na srdce, stejně lhostejný jsem k utrpení lidí v Jemenu. A nejen v Jemenu, ale i v Eritreji, Somálsku, Venezuele, Sýrii a na mnoha dalších místech. Je toho jednoduše příliš, nedovedu se vcítit do milionů trpících, splývá mi to v jednu nezřetelnou masu. Jednoho konkrétního člověka dovedu litovat, milion ne, je to příliš abstraktní.

  A to je možná další důvod hysterie kolem Chášukdžího. Byl vybrán jako projekce trpících, je to konkrétní člověk, víme, jak vypadá, jak se jmenuje, co se mu stalo, toho dovedeme litovat. A díky tomu lépe zapomeneme na ty všechny ostatní, přestože mezi nimi jsou mnohem nevinnější oběti, trpící mnohem více. Ale starat se o ně by bylo mnohem složitější. Lidé chtějí jednoduché odpovědi a snadná, pokud možno laciná řešení, která je moc neobtěžují a umožňují jim cítit se lepší a čistší, něco jako dát si na Facebook logo Je Suis Charlie.
  A hned se cítíme lépe.