Česká mise na Golanských výšinách

Čeští vojáci v Afghánistánu
Čeští vojáci v Afghánistánu; ilustrační foto / Army.cz

Již v říjnu mohou na Golanské výšiny zamířit čeští vojáci v rámci Pozorovatelské mise OSN pro uvolňování napětí UNDOF (United Nations Disengagement Observer Force). Čeští vojáci nahradí vojáky zemí, které kvůli bezpečnostní situaci své vojáky stáhly nebo plánují stáhnout.

Čeští vojáci na Golanských výšinách

UNDOF je mírová mise Organizace spojených národů OSN, založená rezolucí Rady bezpečnosti č. 350 z roku 1974 s cílem ukončit izralsko-syrskou jomkipurskou válku. Mise dohlíží na dodržování rezoluce č. 338, kde Rada bezpečnosti OSN vyzývá „všechny bojující strany, aby v pozicích, kde se v současnosti nacházejí, zanechaly boje a okamžitě ukončily všechny bojové operace, a to ne později než 12 hodin po přijetí tohoto rozhodnutí."

V současné době je na Golanech rozmístěno 1223 vojáků OSN z Fidži, Filipín, Indie, Nepálu a Irska. Vedoucím státem je Irsko. Vojáci operují ze dvou velkých základen, k dispozici mají 44 trvale obsazených menších základen a 11 pozorovatelských stanovišť.

Právě Filipíny již oznámily, že díky rostoucímu násilí v oblasti stáhnou všech svých 331 vojáků z Golanských výšin. Své vojáky z důvodu rostoucího násilí již stáhlo Japonsko, Chorvatsko a Rakousko. Právě stahující filipínské vojáky mají nahradit čeští vojáci.

Foto: Golanské výšiny. FialovÄ› naznačené nárazníkové pásmo pod správou UNDOF. / OSN, CC BY-SA 3.0 Golanské výšiny. Fialově je naznačené nárazníkové pásmo pod správou UNDOF. / OSN, CC BY-SA 3.0 

Vyslání vojáků na Golany prosazuje prezident Miloš Zeman, který je znám svým ostrým postojem k islámským radikálům a také přátelským postojem k Izraeli. Prezident Zeman o možnosti nasazení české armády na Golanech mluvil v minulých měsících s generálním tajemníkem OSN Pan Ki-munem, který tuto nabídku přivítal.

"Ze strany OSN tedy nejsou žádné námitky, ze strany Izraele je naopak zájem," řekl Zeman. "Myslím si, že to je dobrá příležitost jak pro uplatnění české armády, která by jinak seděla v kasárnách, tak samozřejmě pro zvýšení prestiže České republiky."

Horká půda Golan

Bezpečnostní situace v oblasti se v poslední době výrazně zhoršila, zejména po dobití města Kunejtra syrskými povstaleckými skupinami, včetně skupiny Fronty an-Nusrá. Kunejtra je z větší části zničené město, které leží uvnitř zóny kontrolované vojáky UNDOF a na dotyk od území Golanských výšin okupovaných Izraelem.

Ve středu minulý týden syrští rebelové zadrželi 44 vojáků UNDOF z Fidži. V současné době jsou vojáci stále v zajetí. Podle vyjádření skupiny Fronty an-Nusrá vojáci Fidži jsou v zajetí odplatou za to, že „ OSN ignoruje utrpení muslimů v Sýrii."

Foto: Město „duchů“ Kunejtra u Golanských výšin. / Christian Koehn, CC BY-SA 3.0

Město „duchů“ Kunejtra u Golanských výšin. / Christian Koehn, CC BY-SA 3.0 

Věznitelé potvrdili, že s vojáky OSN je dobře zacházeno. Podobné štěstí však neměli syrští vojáci, které zajala organizace Islámský stát, odštěpenecká organizace Fronty an-Nusrá. Islámský stát nedávno zveřejnil video, kde ukázal hromadnou popravu stovky syrských vojáků.

Také filipínští vojáci na dvou základnách byli nedávno terčem ozbrojeného útoku. Vojáci dostali na odloučených základnách rozkaz vytrvat do té doby, než přijde pomoc. Ta dorazila posléze v podobě kolony obrněných vozidel filipínské a irské armády. Kolona zachránila skupinu 35 Filipínců z jedné ze základen.

Na druhém stanovišti, kde zůstalo 40 Filipínců, byla situace kritičtější. Na vojáky UNDOF útočilo více než 100 ozbrojenců z těžkých minometů. Ozbrojencům se podařilo kamiony vyrazit bránu základny a vyzvali Filipínce ke kapitulaci. Ti se však odmítli vzdát a palbu opětovali.

To boje se zapojily i syrské vládní síly, které zaútočily dělostřelectvem na pozice ozbrojenců. Díky dělostřelecké palbě se podařilo zabránit dobití základny povstalci. OSN se následně dohodlo s rebely na příměří, což umožnilo se filipínským vojákům stáhnout. Osud základny je však nyní nejasný.

"I když byli obklíčeni a přečísleni, drželi své pozice více než 7 hodin," řekl na tiskové konferenci v Manile vojenský šéf filipínské armády generál Gregorio Pio Catapang s tím, že na filipínské straně nejsou žádné oběti. „Oceňuji naše vojáky za ukázku odhodlání, i když byli pod těžkou palbou."

Zdroj: Defense-Update, Aktuálně

Nahlásit chybu v článku

Doporučte článek svým přátelům na sociálních sítích

Související články

Ozbrojenci používají Humvee v Sýrii

Ozbrojenci z řad ISIL (Islámský stát v Iráku a Levantě) využívají v Sýrii ukořistěná vozidla Humvee ...

Obranný systém Trophy chrání izraelské tanky

Izraelské jednotky před pár dny v rámci operace Protection Edge zahájily pozemní operaci v pásmu ...

Izraelská armáda se střetla s novým Hamásem

Před dvěma dny Izrael stáhl většinu svých pozemních jednotek z Gazy. Během tří týdny trvající ...

Sýrie systémy S-300 nedostane

Rusko nedodá Sýrii protiletadlové a protiraketové systémy S-300. Pro ruskou tiskovou agenturu ...

Přidávat diskuzní příspěvky a hlasovat pro článek mohou jen registrovaní. Prosím zaregistrujte se nebo se přihlašte!

Komentáře

Zvýraznit zeleně příspěvky za posledních:
 • santiago
  22:34 04.09.2014

  Co sa tyka misie Undof,tak v skratke sa daju ROE zhrnut do vety,puzitie zbrani len na sebaobranu.

 • Hrobař
  19:19 04.09.2014

  No a ví se přesně jaký mandát budou mít? Tohle je tak do očí bijící že to snad proniklo do mysli i těm politikům. Poslat tam vojáky bez možnosti cokoli vynutit z toho západ přece nemůže mít žádný užitek.

 • Ultramarinus
  06:04 04.09.2014

  Je pravda, že bez reálného mandátu odrážejícího aktuální -horší- situaci (a s ním souvisejícími Rules of engagement), by se i obyčejné hlídání mohlo zvrhnout na kupu uřezaných hlav ve zprávách na Nově.

  Když nesmíš střílet ani když střílí druhá strana, nebo se smíš bránit "jen do určité míry", tak se k tobě prostě dřív nebo později nějáké to prase v hadru s kudlou dostane.

  Zároveň mandát upravuje i výzbroj (150 vojáků s puškami je na poměry ČR dost, ale stačí jediný tank, aby museli do posledního začít litovat že nemají povolené ještě rakety)... Hrdinný útok na nepřátelské pancéřové vozidlo je sice efektní do filmu, ale v reálu je to něco mezi hloupostí a fanatismem, kterýžto zároveň velmi pravděpodobně nevyjde podle plánu.

 • KarlsonKarl
  15:38 03.09.2014

  Gavl
  Na to bych nespolehal... pokud bych mel nekam jet tak jak rikam... minimalne to chce mit dobry ROEs jinak si koledujeme o pr....r. proste nemuzes jet nekam s tim ze ty nemuzes skoro nic a protivnik muze co se mi zlibi a spolehat na to ze kdyz neco bude zavolas kamose ktery toho maj podle me i tak az nad hlavu. Jo neco za neco je dobry ale jen do ty doby kdyz si na to druha strana zvykne a bude chtit treba vic. Nebo se muze stat ze jednou nebudes mit a oni ti pak ohnou loket.

 • GAVL
  08:22 03.09.2014

  Nasazení IDF bych vůbec v tomto nepovažoval za dobré rozhodnutí. Mohlo by to totiž zavánět pokusem o zisk území ze strany Izraele což by jistě propaganda radikálů velmi dobře využila a mohla by vnést do hry i další arabské hráče v náš neprospěch.
  Stačí se podívat co vyvolává přítomnost ruských vojáků u ukrajinských hranic.

  KarlsonKarl
  Naštěstí jsou Asadovi oddíly v případě jejich přítomnosti ochotny pomoci vojákům pod hlavičkou OSN. Pokud by byla užší spolupráce tak by jejich pomoc dozajista doznala zefektivnění. Pokud by to nebylo oficiální cestou tak bych doporučil nasazeným vojákům si to dohodnout osobně třeba systémem něco za něco.

 • KarlsonKarl
  02:01 03.09.2014

  Abych rekl pravdu tak by me dost zajimaly ROE. ...Nerad bych aby jsme tam vyrazili s tim ze si nemuzeme ani prdnout a budeme cekat nez nas chyti a urezou nam hlavy.

 • Left
  17:15 02.09.2014

  To Ultramarinus: Děkuji za dovysvětlení ostatním. Se zbytkem Vašeho komentáře též plně souhlasím.

  To falcrum: Co se týče výzbroje, tak to souhlasím a nemyslím si, že by to měl být nějaký velký problém - to by prostě šlo od AČR. Složitější by to bylo s tím zvýšením počtů. Zaprvé by to chtělo bližší informace o charakteru prostředí, současného rozmístění UNDOFu a aktuální bezpečnostní situaci (+- ji známe, ale nevíme například kolik islamistů vlastně útočilo na UNDOF a zajalo ty Filipínce). Zadruhé k výraznějšímu navýšení moc potenciálu asi nebude...

  Poslední poznámka - kdyby se schylovalo třeba někdy během nasazení opravdu k velkým problémům našich potenciálních jednotek v oblasti, tak věřím, že by bez většího otálení IDF mohlo asistovat.

 • fulcrum
  15:24 02.09.2014

  ČR "kápne" z případné účasti vojáků určitá finanční kompenzace (OSN platí, myslím, kolem 1300 USD za vojáka a měsíc).

  Počet případně vyslaných vojáků je nejistý, o 150 se mluvilo dříve, ale v souvislosti s Pan Ki Munem v dubnu požadovaným vysláním vojáků do Středoafrické republiky se psalo až o 250 vojácích schopných nasazení v misi OSN (pokud se tedy kromě UNDOF nezvažuje účast i v jiné misi).

  Problémem UNDOF je, že původně šlo o malou, "tradiční" mírovou misi s omezeným mandátem a slabou výzbrojí. RB by měla zvážit, zda vzhledem k situaci nenavýšit počet vojáků a nevybavit je těžšími zbraněmi.

 • Ultramarinus
  12:17 02.09.2014

  GAVL:

  Co se snazil ric Left je to, ze clanek je o hlidani obou stran - jak Izraelcu, tak Syranu/+dovezenych posuku z ISIL/ na Golanskych vysinach (tj hranici mezi Syrii a Izraelem) bez mandatu operovat mimo vymezene uzemi.

  Vy mluvite o Cisteni Syrie, coz je jina mise. Ackoliv by ji ISIL potreboval jako prase drbani, s Emiraty a ostatnimi ropnymi muslimskymi zememi v OSN nejakou cistku RB jentak neodhlasuje.

  Souhlasim s vojenskou pomoci spojencum. Obzvlast proto, ze si to TIHLE spojenci (izraelci) budou pamatovat, az priste budeme v kasi my. Takze celkem souhlasim i s pozorovaci misi slozenou z tahani horkych kamenu OSN z pouste. Cr Armada bojove zkusenosti nejlepe ziska v boji. Dokud je pritomnost pro jednotlive vojaky dobrovolna a intervence posvecena RB, stoji za to situace vyuzit. Kdyz nic jineho, nasi lidi ziskaji nenahraditelne zkusenosti. Bylo by lepsi kdyby z takoveho "zoldakovani" kaplo ACR, potazmo CR neco vic nez jen prestiz, ale v dnesni prezprilis korektni dobe zamerene na system "korporatnich zoldaku" je asi zatezko RB odmenit stat za oficialni vojenskou pomoc necim hmatatelnejsim, nez "mozna podekovanim".

 • GAVL
  08:12 02.09.2014

  Deadog

  Asad je padouch asi tak jako František Josef 1. usuzuji tak alespoň podle toho co vím o obou vládcích. Asad není nic jiného než běžný představitel absolutistického zřízení jaké jsme tu sami měli ještě před sto lety.
  Takže bych viděl řešení pro stabilizaci regionu v tom, že bych mu pomohl a na oplátku bych na něho zároveň tlačil k reformám k postupnému uvolnění k demokracii výhledově třeba v rámci jeho celé vlády aby to pro místní obyvatele nebyl šok jako v Iráku a jinde.
  Bylo by velkou chybou Asada svrhnout , nebo mu ubírat moc v Sýrii , stačí se podívat jak dopadla demokratizace carského ruska nešťastně v době války. Právě to , že tehdejší car byl měkota, tak mu tam došlo ke dvoum převratům a ten druhý byl bolševický a jak to dopadlo, že ? Z dnešní doby Irák a podobně, přineslo by to jen větší destabilizaci a posílení extremismu.
  Velkou výhodou pro nás je, že Asad patří co se náboženství týče k odnoži Islámu , který je považován spíše za sektu ostatními muslimy , takže nehrozí , že by pod svůj půlměsíc shromáždil svaté celoislámské vojsko.

 • Ezekyl
  07:45 02.09.2014

  Deadog : Asad sice není zrovna sluníčkový strejda, ale ve srovnání s druhou stranou ("rebelové" z ISIL) se mi jeví jako Mirek Dušín... nebo alespoň Jarka Metelka :-)

 • Deadog
  07:07 02.09.2014

  Gavl:
  Asad je padouch,jakakoli spoluprace s nim je nepripustna.

 • krystofmraz
  00:59 02.09.2014

  150 lidí je poměrně málo, a navíc to není konečné. Dle mého by jejich pozorovatelská schopnost měla být podpořena schopností zabít každého džihádistu kterého zpozorují. Ale lepší něco než nic ....

 • GAVL
  23:35 01.09.2014

  Left

  Ovšem , že mluvím o intervenci v Sýrii, ale intervenci na základě souhlasu Asada a to je naprosto zásadní. Vzhledem k postojům našich politiků velmi nepravděpodobné.

  Zatím vítám i tu pozorovatelskou misi, nemusí pršet, stačí když kape.

 • Left
  23:20 01.09.2014

  To GAVL: Dobře, vy už tu ale mluvíte o intervenci v Sýrii. Pozorovatelská mise OSN je opravdu něco jiného s jinými učely a cíli.

  P.S. Aby bylo jasno, intervenci v Sýrii bych osobně pravděpodobně taky podpořil. Jen chci upozornit na to, aby se tu trošku nepletly pojmy :)

 • GAVL
  22:13 01.09.2014

  Osobně jsem pro tuto misi , neboť je naprosto nezbytné zajistit klid v této oblasti.

  Mám trošku výhrady ke způsobu nasazení , spíše než pozorovatelské cosi bych uvítal jasně bojové uskupení pokud možno vševojskového charakteru. Nikoli pod hlavičkou OSN, ale čistě pod hlavičkou České Republiky.
  K tomu by , ale bylo nezbytné navázat vojenskou a diplomatickou spolupráci se syrskou vládou a co nejrychleji postupovat v aktivní likvidaci povstaleckých jednotek ať už po "dobrém" či po zlém v součinnosti s vládními jednotkami.

 • Left
  22:00 01.09.2014

  To krystofmraz: Zeman dlouhodobě mluví o cca 150 lidech. Stropnický to před pár dny také formuloval podobně. Prý by AČR mohla velet celé misi UNDOF.

  Osobně bych tuto misi také podporoval.
  Jak už tu někdo zmiňoval, přítomnost armády v oblastech, kde je dlouhodobě klid je totiž zbytečná. Z rizikem se tedy musí počítat a jsem přesvědčen, že to naši lidé zvládnou dobře a vzhledem k tomu, že ostatní zbaběle "prchají", bychom si mohli získat nějakou prestiž.

 • Mrzout
  18:28 01.09.2014

  O situaci na Golanech nic nevím. Ale jestli se odtamtud stáhli Filipínci a Irové to mají v plánu, tak by tam šel jedině blázen.

 • krystofmraz
  15:55 01.09.2014

  Jnak co se týká ztrát - je to sice nepříjemné, ale když zemřou v konfliktu který má smysl tak je to hned něco jiného než když je to v nějaké naprosto zbytečné kampani jako byla např.: ta irácká.

 • krystofmraz
  15:53 01.09.2014

  Doufám že to nebude nějaký další vtípek v podobě 20 pozorovatelů. Upřímně řečeno Izrael stále považuji za jednoho z našich nejcennějších spojenců a uvítal bych, kdybychom ho náležitě podpořili. Na takovouto misi je pak zapotřebí daleko více vojáků, mají-li být schopni v případě potřeby něco dělat. Pochybuji, že kdybychom si trochu dupli, že by nám někdo bránil v navíšení stavu a obsazení vojáky AČR. Doufám že na to seberem dost odvahy.

 • Hrobař
  15:50 01.09.2014

  Nedávno jsem někde četl že právě mise na Golanských výšinách přinese ČR větší prestiž než třeba v Afghánistánu. Zajímalo by mě jestli to tak dopadne. Další ztráty AČR by byli politicky dost nepříjemné takže se divím že to Prezident prosadil. Ale jinak jsem pro.

 • Longsword
  15:35 01.09.2014
  Oblíbený příspěvek

  V Irsku jsou vojaci, kteri osvobodili sve Filipinske kolegy, velmi respektovani. Na druhou stranu Ministr obrany Simon Coveney prohlasil, ze "to je uz prilis velke riziko" a chce Iry nechat stahnout. Prekvapive s nim nesouhlasi takrka polovina lidi (podle pruzkumu verejneho mineni), ctvrtina by rozhodnuti o pripadnem stazeni radsi udelala s "chladnou hlavou", az bude znamo vice informaci, a pouze devet procent lidi s nim souhlasi.
  Prestoze mi to neprislusi komentovat, dovolim si jednu poznamku: Hlidat klidnou hranici, to neni duvod, proc tam jednotky OSN jsou, to tam byt ani nemusely, teprve ted je duvod tam byt. A vycouvavat z pripadneho nebezpeci mi tak trochu hranici se zbabelosti. Proto (to uz je podruhe za posledni cca 2 mesice) musim souhlasit s nasim panem prezidentem, vyslemez jednotky na ochranu miru (a aby nekdo nerekl, ze tam "posilam" jine, klidne se k nim dobrovolne prihlasim, pokud je to mozne).