Neexistují IED na bojišti. IED jsou bojiště!

IED
Foto: Ideální místo pro umístění IED. V tomto případě byl naštěstí nástražný systém odhalen a zničen / US Army

"Nejedeme na bojiště, kde jsou IED. IED jsou bojiště!". Tato slova nedávno pronesl tříhvězdičkový americký Generál Michael D. Barbero. IED se staly během posledních let dominantní a hlavní zbraní povstalců v Afghánistánu. Protože povstalci se nemusí příliš starat o veřejné mínění, mohou improvizované nástražné systémy chystat dle libosti, bez ohledu na případné civilní ztráty. V boji s tímto zákeřným, ale účinným nepřítelem, nyní ve Spojených státech vznikla organizace pro boj s IED - JIEDDO (Joint Improvised Explosive Device Defeat Organization), jejímž cílem je mezi lety 2012-2016 vytvořit strategický plán pro boj s IED.Zpočátku byly IED používány pro vlákání pozemních jednotek do prostoru, odkud mohli povstalci střílet ze zálohy. Nyní tomu je přesně naopak. Střelba z ručních zbraní slouží k nalákání spojeneckých jednotek do míst s nastraženými výbušnými systémy.

„Používají ruční palné zbraně k nalákání našich vojáků na IED, když jsou vojáci sesednuvší. Používají ruční zbraně k nasměrování IED útoku (na spojenecké vojáky – pozn. redaktora) a rovněž používají ruční zbraně k odpoutání se z kontaktu. Je to všechno o IED“ Gen. Michael D. Barbero.

Úspěch používání IED čerpá především ze snadno dostupných a levných komponent, jako desek plošných spojů a hnojiva založeného na dusičnanu amonném. Právě dusičnan amonný se ve velkém pašuje z Pákistánu, kde existují dvě velké legální továrny na jejich výrobu. Bohužel i když vedení továren spolupracuje s pákistánskou vládou i se spojeneckými vojáky, nedaří se zamezit nelegálnímu obchodu s dusíkatými hnojivy z těchto továren.

IED Foto: V boji s IED je důležitý výcvik / JIEDDO, FlickerSnaha úřadů v USA nebo Evropě účinně bojovat proti IED naráží na byrokracii, rozmělněnost a rivalitu jednotlivých institucí. Naproti tomu povstalci nejsou ničím podobným zatížení. Nedohadují se o výši peněz mezi jednotlivými úřady, nejsou zatížení morálními otázkami, civilní kontrolou a zákony. Mohou dělat přesně to, co potřebují, kdy a jak potřebují.  

 

Nyní se však snad pomalu blýská na lepší časy. Armáda Spojených států ve svém vojenském rozpočtu pro rok 2013 vyčlenila velké finanční prostředky pro boj s IED, který bude zaštíťovat nová organizace JIEDDO. Nová společná instituce bude využívat znalostí a zkušeností získaných během deseti let bojů proti improvizovaným výbušným systémům v Iráku a Afghánistánu.

 

 Video: Propagační video organizace JIEDDO / YouTube

 

Plán organizace JIEDDO je pro nejbližší období rozdělen do pěti oblastí - rozpoznat, ověřit a seřadit podle důležitosti okamžité a budoucí požadavky boje proti IED; provádět operace a sběr informací; okamžitě najít, vyvinou a osvojit si technologie a řešení boje proti IED. Čtvrtou oblastí je zastřešovat vzdělání příslušníků armády v oblasti IED a nakonec za páté, koordinovat spolupráci mezi různými státy a institucemi.

 

Více o projektu najdete zde - Strategický plán organizace JIEDDO pro léta 2012-2016 (pdf, 8,39 MB)

 

Zdroj: Defence Talk, National DefenseNahlásit chybu v článku


Související články

Unikátní tekutý pancíř pro neprůstřelné vesty

Neprůstřelné vesty urazily velký kus cesty. Jsou nesrovnatelně odolnější a lehčí než kdykoliv před ...

Menší ztráty v Afghánistánu

S koncem roku přišla z Afghánistánu pozitivní zpráva - pokud to tak lze říct. V roce 2011 došlo k ...

Revoluce v zásobování vojáků na bojišti

Každý voják si balí do akce jen to, co nutně potřebuje. Každý dekagram navíc představuje zátěž, ...

Počty IED v Afghánistánu opět rekordní

V minulém roce byl ustaven smutný rekord v počtu IED v Afghánistánu. V roce 2011 bylo odpáleno nebo ...

Zvýraznit příspěvky za posledních:

    Načítám diskuzi...