Nejdokonalejší senzor na světě – myš domácí

Bojová myš
Foto: Dokonalý senzor – nos myši domácí / archív autora

Někdy může být dokonalé řešení geniální a jednoduché zároveň. Izraelská firma Bio Explores představila před pár dny speciální detektor výbušnin a drog. Zapomeňte ale na high-tech techniku a komplikovaný software. Hlavní složkou detektoru jsou speciálně vycvičené laboratorní myši a jejich ultra-citlivý čich.

Detektor má tvar průchozího rámu a je určen všude tam, kde je nutná rychlá a pečlivá kontrola lidí. Můžeme zmínit například letiště, vstupy na vojenské základny a ostatní strategická místa.

Princip fungování detektoru je geniálně jednoduchý. Jak drogy, tak výbušniny vypouštějí do vzduchu specifické látky. Pro člověka nezachytitelné, ale například psi nebo právě myši je bez problému odhalí. Myši mají dokonce čich ještě citlivější než psi.

Vědci v laboratořích hlodavce naučili reagovat právě na výpary z drog a výbušnin. Pokud myši ucítí známý zápach, začínají utíkat na opačnou stranu. Avšak to není vše, stejně tak můžou reagovat na další možný kontraband – pašované peníze, živá (chráněná) zvířata, nebo další biologické a jedovaté látky.

Foto: Myší senzor od firmy Bio Explores – dokonalé! / YouTubeMyši mohou odhalit sledovanou látku ještě několik dni poté, co přišla do styku s kontrolovanou osobou nebo jejím oblečením. Podle výzkumníků se po deseti „sezeních“ úspěšnost myší odhalovat cizí látky blíží 90 %. Kombinace více hlodavců a „nastavením“ jiné citlivosti úspěšnost dosahuje 99 % a počet falešných poplachů je menší než 0,2 %.

Hlodavci jsou do kontrolního rámu umístění ve speciální výměnné kazetě, kde mohou přežívat až 14 dní. V kazetě mají vodu, jídlo i místo na spaní. Myši pracují na 4 hodinové směny, 8 hodin odpočívají.

Samotná konstrukce rámu je poměrně jednoduchá. Na jedné straně je kazeta s hlodavci a na druhé straně ventilátor, který směrem k myším vhání odér člověka. U rámu pak stojí operátor, který přes monitor sleduje reakce hlodavců.

Tesy ukázaly, že použití myší je mnohem účinnější než stávající metody, jakou jsou psi nebo jiné elektronické detekční systémy. Systém je navíc mnohem více ohleduplnější k soukromí a důstojnosti lidí – není třeba si nic vyndávat z kapes, sundávat ti boty nebo podstupovat nepříjemnou osobní kontrolu.

Zdroj: iHLS

Nahlásit chybu v článku


Související články

IGD - individuální detektor střelby

V Afghánistánu jsou pěší patroly spojeneckých vojáků den co den napadaný střelbou protivníka. Mnohdy ...

Střelba do prasat – ideální výcvik pro bojové mediky?

Člověk i prase domácí májí velmi podobné tkáně i celkovou anatomii těla. Této podobnosti využívají ...

Křemíkový gel dokáže nahradit psí čich

Pro hledání výbušnin dosud neexistovalo nic lepšího než psí čich. Američtí vědci z kalifornské ...

Maskovací barva chrání tvář vojáka před žárem

Skupina amerických vozidel projíždí rychle po cestě v Afghánistánu. Najednou se ozve ohlušující rána ...

Přidávat diskuzní příspěvky a hlasovat pro článek mohou jen registrovaní. Prosím zaregistrujte se nebo se přihlašte!

Komentáře

Zvýraznit příspěvky za posledních:
 • kk
  17:49 08.05.2013

  pokud někdo bude signalizovaný mišima tak ho odvedou na hlubší kontrolu takže kdo se jen otřel nebo s tnt dělal v práci na př pirotechnik tak se nic dalšího nezjistí a bude dál ...
  Zobrazit celý příspěvek

  pokud někdo bude signalizovaný mišima tak ho odvedou na hlubší kontrolu takže kdo se jen otřel nebo s tnt dělal v práci na př pirotechnik tak se nic dalšího nezjistí a bude dál puštěn a pokud bude před halou rozptýlena nějaká prchlavá látka tak jediný co se stane že udělaj nový přístup kde každej bude prošacovanej a skontrolovanej osobní prohlídkou a tím pádem se spomalí odbavování
  Skrýt celý příspěvek

 • Jan Grohmann
  13:04 08.05.2013

  Pro Larson. Jde jen o jeden prvek v celém komplexu vícevrstvé ochrany - klasické detekční rámy, psi, kamery, policisté v cvilu, atd. atd.. Spolehat se jen na myši je ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Pro Larson. Jde jen o jeden prvek v celém komplexu vícevrstvé ochrany - klasické detekční rámy, psi, kamery, policisté v cvilu, atd. atd.. Spolehat se jen na myši je nesmysl.

  Pokud osoba před dvěma dny manipulovala s drogami, tak se ji nic nestane... samozřejmě. Horší bude, pokud myši u ní odhali stopy Sarinu, Antraxu nebo TNT, to už si tu osobu asi celnící odvedou bokem na hlubší kontrolu.
  Skrýt celý příspěvek

 • hurvo
  13:02 08.05.2013

  Smazáno, absolutně off-topic a zbytečný komentář.
  Na požádání pošlu e-mailem. Admin

  Smazáno, absolutně off-topic a zbytečný komentář.
  Na požádání pošlu e-mailem. Admin

 • larson
  12:48 08.05.2013

  V prípade že detetkor reaguje aj na slabe pachove stopy, nemusi to byt vyhoda. V pripade, že osoba manipulovala pred detekciou s ,,prchavymi latkami,, zrejme pride k signalizacii. ...
  Zobrazit celý příspěvek

  V prípade že detetkor reaguje aj na slabe pachove stopy, nemusi to byt vyhoda. V pripade, že osoba manipulovala pred detekciou s ,,prchavymi latkami,, zrejme pride k signalizacii. To sa da zneužit tak, že už pred samotnym letiskom sa rozptylia prchave latky, alebo sa v tlačenici otru kontaminovany s nekontaminovanymi a narastie počet pozitivnej identifikacie. Navyše, čo to znamena, ked osoba 2 dni dozadu manipulovala s prchavymi latkami? vobec nič. Realita bude menej úžasná ako reklama.
  Skrýt celý příspěvek

 • Sasa
  12:46 08.05.2013

  Kovy odhalí detektor v rámu. Sundávání bot a oblečení je kvůli výbušninám a drogám a na to jsou ty právě ty myši :)

  Kovy odhalí detektor v rámu. Sundávání bot a oblečení je kvůli výbušninám a drogám a na to jsou ty právě ty myši :)

 • palo
  12:28 08.05.2013

  ako mys odhali kuchynsky noz v spodaroch? :)

  ako mys odhali kuchynsky noz v spodaroch? :)