Bojové drony CCA aneb Dominance demokratického a tržně orientovaného Západu

Bojové drony CCA aneb Dominance demokratického a tržně orientovaného Západu
Vizualizace CCA od firmy Anduril / Anduril (Zvětšit)

Americké letectvo (USAF) šlape na plyn v programu proudových bojových dronů CCA (Collaborative Combat Aircraft). USAF pro první fázi (Increment 1) programu zadala společnostem Anduril a General Atomics provedení „detailních návrhů, výroby a testování reprezentativních výrobních artiklů.“

CCA je program vývoje proudových bojových dronů UCAV (Unmanned Combat Aerial Vehicle) a součást leteckého systému šesté generace NGAD (Next Generation Air Dominance). USAF poptává 1000 až 2000 CCA, přičemž jednotkové náklady dosáhnou cca 30 milionů dolarů.

Letectvo CCA vidí jako vysoce autonomní proudové víceúčelové stealth drony. Mohou samostatně nebo ve spolupráci s pilotovanými stroji plnit úkoly elektronického boje (EB), potlačování protivzdušné obrany, zajišťovat komunikaci, nést munici vzduch-vzduch, vzduch-země atd.

CCA tedy nesměřuje ke konkrétní platformě. Jde o velmi flexibilní program rozdělný do tzv. „technologických přírůstků“ (Increments). V rámci několikaletých vývojově-výrobních cyklů vznikne vždy nová generace dronů CCA podle aktuálních požadavků USAF. Současně ale přebírající komponenty, konstrukční celky a technologická řešení po předešlé generaci, navíc vznikající na stejných výrobních linkách. Proto je program CCA často označován za novodobou Century Series, což byla rodina amerických bojových letounů z 50. a 60. let minulého století.

V každém cyklu je soutěž otevřená. Pokud některá firma získá peníze na vývoj, jako nyní Anduril a General Atomics v rámci Přírůstku 1 (Increment 1), neznámá to automatický úspěch v následujícím Přírůstku 2 (Increment 2; rozběhne se již příští rok). Ba co více, nemusí dokonce ani vyrábět dron, který sama vyvinula – o výrobu se povede další soutěž.

Pokud testování půjde dobře, ve fiskálním roce 2026 USAF příjme rozhodnutí o výrobě CCA Increment 1. Do konce tohoto desetiletí mají CCA Increment 1 dosáhnout plných operačních schopností.

Tento článek je součástí exkluzivního obsahu Armádních novin! Chci PREMIUM účet

Související články

Loyal Wingman MQ-28A Ghost Bat

V rámci program ATS (Airpower Teaming System) australská divize firmy Boeing (Boeing Australia) ...

Americké letectvo prochází revoluční proměnou

V příštím fiskálním roce 2024 (od 1. října 2023) hodlá americké letectvo (USAF) vyřadit z provozu ...

Budoucnost amerického letectva: Bojový dron XQ-67A

Společnost GA-ASI (General Atomics Aeronautical Systems, Inc.) představila prvního člena rodiny ...

PREMIUM Víme skoro jistě: Bojové drony CCA nahradí české bitevníky L-159

Během pár měsíců americké letectvo (USAF) zúží počet soutěžích v programu bojových proudových dronů ...

Do diskuze PREMIUM článku mohou přispívat jen uživatelé s premium účtem.