Nejmenší bomba na světě dokáže zasáhnout lidské oko

Pyros
Foto: Cíl zničen! Hlavice NammoTalley pumy Pyros má velký smrtící účinek při nízkém riziku "vedlejších ztrát" / Raytheon

Americká firma Raytheon s úspěchem vyzkoušela nejmenší leteckou pumu na světě. Zařízení známe jako Pyros je malá klouzavá puma, navádějící se na cíl pomocí laserového paprsku a GPS. Bomba je revoluční především tím, že může být nesena malými bezpilotními stroji a dokáže zasahovat bodové cíle bez „vedlejších ztrát“.

Zkušební odhoz byl proveden z malého bezpilotního stroje Cobra (rozpětí 3,1 m). Test simuloval typickou situaci z Afghánistánu – teroristé pokládali k cestě improvizované výbušné zařízení IED a bylo nutné je bezpečně zlikvidovat. Poznamenejme, že cíl byl zasažen s doslova milimetrovou přesností.

Šlo o jeden z posledních testů, před ostrým nasazením zbraně v první bojové linii. Úplně k prvnímu odhozu malé bomby, tehdy známé jako malá taktická munice STM (Small Tactical Munition), došlo již v říjnu 2010.

V červenci letošního roku, pak představitelé firmy Raytheon prohlásili, že jsou jen měsíce vzdálení před nasazením zbraně, již známe pod jménem Pyros, v ostrých bojových podmínkách.

Pyros Foto: Bezpilotní stroj Cobra s podvěšenou pumou Pyros. Stroj může startovat z malých improvizovaných ploch na předsunutých základnách. / Raytheon

Pyros není výjimečný jen svými malými rozměry, ale také pokročilou multifunkční bojovou hlavicí NammoTalley o váze pouhých 2,3 kg – oproti prvním verzím o 0,9 kg lehčí a přesto účinnější. Hlavici lze nastavit ve třech režimech. V prvním režimu dojde k výbuchu hlavice v předem určené výšce. Mrak šrapnelů tak míří přímo směrem dolů, čímž dojde k bezpečnému zničení protivníka.

Lze nastavit také kontaktní režim, kdy dojde k explozi až po zásahu cíle. Poslední mód, exploze se zpožděním, lze využít v několika případech. Pyros může přes střechu proniknout do budovy, nebo konkrétního bytu, a až tam explodovat. Malá nálož zaručí, že budou zničeni jen cíle v jedné místnosti, bez ohrožení lidí v jiných částech budovy.

PyrosFoto: Malé rozměry stroje i pumy Pyros vyniknou při porovnání s lidskými postavami / Raytheon

Explozí se zpožděním lze rovněž využít v případě, kdy hrozí velké nebezpečí zranění kolemjdoucích osob (při zásahu na ulici). K výbuchu dojde pod zemí, čímž se dále omezí ničivý účinek střepin.

Celá puma Pyros váží pouhých 6,1 kg, při délce 560 mm a průměru pouhých 90 mm. Pyros může být umístěn pod malým bezpilotním letadlem, nebo také ve větším počtu ve standardních raketnicích americké armády. V takovém případě jej lze umístit rovnou pod křídly vrtulníku AH-64 Apache. Počítá se také s využitím vrtulových letadel, které můžou nést doslova desítky pum Pyros pod svými křídly.

Nahlásit chybu v článku

Doporučte článek svým přátelům na sociálních sítích

Související články

VIDEO: Zabijácké bezpilotní UAV budou létat v roji!

Představte si imaginární situaci z bojiště budoucnosti. Skupina vojáků se dostane do kontaktu s nepřítelem. Místo zuřivé palby však budou dělat něco do té doby nevídaného, z batohu vytáhnou řadu malých létacích strojů - quadrokoptér.  Vojáci naznačí na digitální mapě pravděpodobnou pozici nepřítele a zanesou ji do paměti malých letadélek. Pak zavelí k útoku a desítky malých strojů vzlétnou na svou první a poslední misi. Stroje vybavené malou kamerkou v houfu doletí až nad podezřelé místo a vrhnou se střemhlav na střílející nepřátele. Plastická trhavina nesená každým strojem pak dokoná v nepřátelském ležení dílo zkázy. Vítejte v nedaleké, pro nepřátele nepříliš radostné, budoucnosti!

Shadow Hawk – bezpilotní letadla se vyzbrojují

Nejznámějším představitelem bojových bezpilotních letadel je zřejmě typ MQ-1 Predator. Jde však o poměrně velký a těžký letoun (512 kg) vhodný jen ke „strategickým“ útokům ze středních výšek. Poslední válečné konflikty ukázaly nedocenitelnost bezpilotních bojových strojů. Avšak bojové akce v městském prostředí a přepady spojeneckých vojáků ukázaly potřebu menšího ozbrojeného letounu. Prvním takovým představitelem je  RQ-7 Shadow, který právě v těchto dnech uskutečnil svůj první testovací útok na pozemní cíl.

Extrémně malé bomby pro bezpilotní letadla

Na současném bojišti, kdy nejsou jasně vymezené bojové linie, se vedou bojové operace často v bezprostřední blízkosti civilistů. Teroristické bandy jsou si vědomy "ochrany", kterou jím civilisté poskytují a umně ji využívají. Zničit takového protivníka, nejlépe pomocí leteckého útoku, je velmi obtížné - pokud nechceme zabit neviné osoby nebo velkou část městské zástavby. Při irácké a afghánské kampani tak vyvstal požadavek na konstrukci extrémně malých bomb schopných ničit bodové cíle bez větších vedlejších škod.

Napájení bezpilotních letadel pomocí pozemního laseru

Všichni známe laserové protiletadlové systémy, schopné ničit dělostřelecké granáty, rakety nebo malé bezpilotní letadla. Společnosti Lockheed Martin a LaserMotive se rozhodly koncept laserového děla poněkud upravit. V jejich vizích nebude laserový paprsek sloužit k ničení, ale k napájení baterií bezpilotního letadla. Výsledkem tak můžou být stroje, schopné vydržet ve vzduchu po neomezeně dlouhou dobu.

Přidávat diskuzní příspěvky a hlasovat pro článek mohou jen registrovaní. Prosím zaregistrujte se nebo se přihlašte!