Nejnovější stíhačky F-16V Viper pro Bahrajn

Vizualizace dvojice F-16V / Lockheed Martin 

Americký Kongres souhlasil s potenciálním prodejem 19 nejnovějších stíhaček F-16V do Bahrajnu. Stát Perského zálivu má rovněž zájem modernizovat na standard F-16V současnou flotilu stíhaček F-16C/D Block 40. Cena potenciálního obchodu dosahuje čtyři miliardy dolarů.

Výroba F-16 žije

Obchod přináší pro firmu Lockheed Martin i pro americkou ekonomiku několik pozitivních zpráv. Kromě injekce čtyři miliardy dolarů do americké ekonomiky obchod umožní zachovat (alespoň částečně) výrobní linku stíhaček F-16.

Připomeňme, že v současné době stíhačky F-16 vznikají v jeden kilometr dlouhé továrně ve městě Fort Worth v Texasu. Na vrcholu své slávy továrna vyráběla jednu F-16 denně. Dodávky F-16 pro americké letectvo skončily již v roce 1999 a od té doby výroba běží jen pro zahraniční zákazníky. V továrně nyní pracuje 9000 zaměstnanců.

V březnu letošního roku Lockheed Martin oznámil plán přesunout výrobní linku F-16 z Fort Worth do města Greenville v Jižní Karolíně. Cílem přesunu je uvolnit místo pro výrobu stíhaček F-35 Lightning II – po plném rozběhnutí výroby má továrna ve Fort Worth chrlit 160 F-35 ročně.

Poslední F-16 opustí Forth Worth (pro irácké letectvo) tento měsíc. Následně dojde k dvouleté odmlce ve výrobě, během které se výrobní linka přesune do Greenville. Tam vznikne podstatně menší továrna s pouze 250 zaměstnanci. Naopak ve Fort Worth s nástupem výroby F-35 do roku 2020 vznikne dalších 1000 pracovních míst.

V Greenvile má stát také výrobní a výcvikové centrum pro lehký proudový stroj T-50A, pokud stroj vyhraje v americkém programu lehkého cvičného letadla T-X (poptává se 350 letadel T-X). Jihokorejský T-50A je odvozen právě z F-16, má podobný tvar, stejná křídla, systém řízení letu je převzatý přímo z F-16, atd.

Část výrobních kapacit z Forth Worth se může přesunout také do Indie. Lockheed Martin s F-16 Block 70 (vychází z F-16V) soupeří proti švédské firmě SAAB s JAS-39E/F Gripen na dodávku minimálně 100 jednomotorových víceúčelových stíhaček. Podmínkou vítězství v indickém tendru je právě přenesení výroby stíhaček F-16 do Indie.

Případný převod technologií a rozjezd indické továrny potrvá ale minimálně jednu dekádu a po celou dobu bude továrna vytížena výrobou F-16 pro indické letectvo. Dodávky zahraničním zákazníkům tak zajistí nová továrna v Jižní Karolíně.

V současné době továrna v Jižní Karolíně nemá žádné závazné objednávky. Nejnadějněji se jeví právě potenciální výroba 19 stíhaček F-16 v nejnovější konfiguraci “V” pro Bahrajn.


Bahrajn si také objednal jeden simulátor F-16V.

Bahrajnské F-16V

Prodej stíhaček F-16V do Bahrajnu v hodnotě 2,78 miliardy dolarů nedávno schválil Kongres. Stejně tak americký Kongres schválil modernizaci 20 současných bahrajnských F-16 Block 40 na verzi “V” za jednu miliardu dolarů. Finální dohoda o prodeji F-16V a modernizaci bahrajnských F-16 však zatím nebyla podepsána.

K samotným letounům připadá také značný počet doplňkového vybavení, simulátory, výcvikové pomůcky atd. V ceně za 19 nových F-16V je započítána mimo jiné dodávka 22 proudových motorů F-110-GE-129 E, 22 radarů APG-83, 38 pylonů LAU-127 pro střely Sidewinder a AMRAAM atd., atd.

Nejnovější konfigurace F-16V je postavena právě kolem špičkového radaru s agilním svazkem SABR (Scalable Agile Beam Radar) APG-83 s aktivním elektronickým snímáním AESA (Active Electronically Scanned Array) od firmy Northrop Grumman. APG-83 sdílí řadu komponentů z radarů APG-77 (F-22 Raptor) a APG-81 (F-35 Lightning II).

APG-83 poskytuje vyšší výkon, vyšší stupeň víceúčelovosti a zejména provozní spolehlivosti. Radar dokáže simultánně pracovat v režimech vzduch-vzduch i vzduch-země. Výhodou je i nízká cena.

Radar vyniká větším dosahem při vyhledávání i sledování cílů, je mnohem přesnější v režimu mapování terénu i v režimech zabezpečení navedení zbraní a současně pilotovi poskytuje lepší situační výstrahu. Podle výrobce APG-83 poskytuje F-16V radarové schopnosti letadel 5. generace.

Radiolokátor také souběžně vysílá signály na různých rádiových kmitočtech – prostředky radioelektronického boje protivníka tak jen obtížně dokáží vysílání APG-86 detekovat nebo blokovat.

“Radar shromažďuje spoustu dat, to znamená, že jsme přidali vysokorychlostní datovou síť a nový počítačový systém abychom umožnili proudit informacím do nových displejů v kokpitu stíhačky,” vysvětlil přednosti stíhačky F-16V Randy Howard, obchodní ředitel pro prodej F-16. ”Rychlost a hbitost F-16 je skvělá, ale v hodně případech to je o informacích proudících do kokpitu -  takže pilot se musí dívat na displeje, aby přijal taktické rozhodnutí.”

Data se u F-16V zobrazují na novém centrálním středovém displeji o rozměrech 6×8”. Hlavnímu centrálnímu displeji sekunduje dvojice menších displejů po stranách a nový průhledový displej.

Podle Howarda má již Lockheed nasmlouvanou modernizaci 300 stíhaček F-16 na standard “V”. Vylepšení svých “ef-šestnáctek” si objednala trojice zákazníků – Taiwan hodlá modernizovat 145 stíhaček F-16A/B, Jižní Korea 134 stíhaček KF-16C/-D. Třetí zákazník je Singapur.

Cena nejmodernější verze F-16 se pohybuje okolo jedné miliardy korun (40 milionů dolarů) – v současné době prakticky 3x méně než stojí stíhačka F-35 Lightning II.

Zdroj: Flight Global

Nahlásit chybu v článku

Doporučte článek svým přátelům na sociálních sítích

Související články

PAK FA: Ruská stíhačka páté generace ponese jméno Su-57

Velitel ruského letectva generálplukovník Viktor Bondarev vojenské televizi TV Zvězda potvrdil nové ...

Stíhačky F/A-18E/F Super Hornet pro indické letadlové lodě?

Americký Boeing nabízí indickému námořnictvu víceúčelové stíhačky F/A-18E/F Super Hornet. Podle ...

Stíhačka F-35A je připravena na boj a ukazuje svaly

V tomto měsíci první dvě letky amerického letectva (USAF) obdrží letadla F-35A Lightning II v ...

Indie: Stíhačky F-16 vs. JAS-39 Gripen

Indické letectvo po krachu programu MMRCA (Medium Multi-Role Combat Aircraft) projevuje zájem o ...

Přidávat diskuzní příspěvky a hlasovat pro článek mohou jen registrovaní. Prosím zaregistrujte se nebo se přihlašte!

Komentáře

Zvýraznit zeleně příspěvky za posledních:
 • Flader
  09:32 28.09.2017

  Takže prevádzke MiGov ešte po roku 2019 sa určite nevyhneme. Jediná možnosť, kedy by sa to mohlo stihnúť, je potom nákup použitých strojov. Upgrade staršieho stroja snáď netrvá tak dlho ako výroba nového.

 • mikojan29
  08:08 28.09.2017

  Do 2 rokov sú asi schopní vyrobiť lietadlá, ale plne vycvičiť pilotov sa určite nestihne. To trvá pár rokov.
  Môžeš reálne porovnať koľko trvá výcvik na operačnú spôsobilosť pilotov UH-60M, tie sú teraz u nás úplná novinka. Je to celkovo iný systém lietania, údržby, logistiky. Nové lietadlá.bude niečo podobné.
  Terajšie lietadlá by sa mali prelínať s novými aspoň chvíľu, to by nám servis mohli zabezpečiť Poliaci, ak by neboli drahší ako Rusi.

 • Flader
  19:44 27.09.2017

  Takže ma´t nové stroje v operačne nasaditeľné, je aj tak do konca terajšej servisnej zmluvy v podstate nemožné. Aj keby sa kúpna zmluva na nové lietadlá podpísala už zajtra. Pochybujem, že by do roka bol schopný ktorýkoľvek výrobca bol schopný dodať už prvé stroje.

 • mikojan29
  22:44 25.09.2017

  Tak to bude, funguje to podobne všade, ak chceš viac, priplať si. Neprídu domov hotoví bojoví piloti na nových strojoch, ale preškolení piloti a výcvik sa bude absolvovať doma a to podľa finančných možností.

 • Flader
  16:39 25.09.2017

  Ja som myslel trochu intenzívnejší výcvik. Aby to nebolo ako s BH, že časť absolvovali v štátoch a teraz ešte len pomaly začínajú lietať slovenské posádky. Operačné spôsobilosti dosiahnu až po čase.
  Myslel som výcvik až do takej miery, aby v podstate ihneď po dodaní strojov boli schopný minimálne toho air policingu. Ale to je asi dosť nereálne.

 • mikojan29
  14:58 25.09.2017

  Ono výcvik je určite zahrnutý v obstarávacej cene, teda základný, ostatný si už budeme zabezpečovať po dodaní strojov. Tako ako UH-60M, alebo Spartan.
  Zázemie a infraštruktúra sú veľmi dôležité, je to úplne iný systém na aký tu boli ľudia zvyknutí. Napr. pri Spartanoch nechceli Taliani dať záruku, ak bude trčať chvost von z hangáru, ako to bolo pri AN 26. Vyzerá to ako detail, ale musí sa prerobiť, resp. postaviť nanovo hangár.
  Tiež si myslím, že stroje budú prichádzať postupne, nie všetky naraz. Záleží čo sa vyberie a od toho sa potom bude odvíjať všetko ostatné.

 • Flader
  10:12 25.09.2017

  PavolR, ďakujem za doplnenie, toto som nevedel.

  Nad tým som aj ja premýšlal. Hlavný problém ale ževraj nieje fyzické dodanie strojov, ale vybudovanie zázemia a hlavne získanie spôsobilostí. Aj keď zázemie sa može kľudne zaćať budovať už po podpise zmluvy. Len neviem ako by to bolo so spôsobilosťou pilotov. Moja laická predstava je vyśkoliť pilotov u niekoho, kto taký daný model stroja už využíva jednoducho, ak by Prišli "naše stroje" tak "sadnú do nich" a je hotovo. Ale fakt pochybujem že je to také ľahké.

 • PavolR
  09:42 25.09.2017

  Lenže pokiaľ viem, tie stroje z deblokácií nie sú novovýroba ale skladačky, takže kto vie, čo je na nich aké staré. Čím skôr sa ich zbaviť, tým lepšie.

  Inak k tej časovej tiesni - koľko lietadiel potrebujeme výlučne na vlastný air policing? Nestačilo by, keby bolo v čase vyradenia Migov dodaných aspoň prvých 4-6 lietadiel a zvyšok prichádzal postupne v nasledujúcich rokoch?

 • Flader
  09:11 25.09.2017

  Práve, že stále sa vravelo len o nových strojoch. Ale ako bdue už tlačiť čas tak bude reálne priechodné aj získanie olietaných strojov. Neviem, či aj to nieje náhodou dôvod toho zdržovania.
  Momentálne by asi cez vládu ťažko rpechádzalo zaplatiť 1,1 miliardy za použité stroje. Ale ako bdue tlačiť čas a začne sa "strašiť" zmluvou s Ruskom tak už by odsúhlasili asi aj také riešenie.
  Inak zaujíamvé je to, že Poliaci chcú MiG 29 používať až do konca životnosti draku a tam z toho také veľké haló nerobia (ale majú aj moderné F-16). Pritom Poľské by mali byť o pár rokov staršie ak sa nemýlim. U nás sa používajú tie stroje z deblokácii, nie ešte tie "federálne". Ak mám nepresné info tak prosím o doplnenie.

 • tryskac
  10:49 24.09.2017

  V prvom rade bude musiet byt zodpovedana otazka ci nove stroje, alebo pouzite. Vladne specialy su pouzite a nikomu to nevadi, na druhej strane UH60 su nove.

 • mikojan29
  08:41 24.09.2017

  Presne tak, nevieme aké ponuky vôbec prišli. Asi si to rozdá F16 (verziu nevieme) a Gripen (tiež sa nevie verzia - ale najskôr C/D). Ostatné beriem ako menej pravdepodobné z dôvodu finančnej náročnosti.

 • Flader
  22:47 22.09.2017

  Ktovie, či aj modernizácia starších strojov je vlastne oficiálne aj neoficiálne v hre.

 • Falko
  22:28 22.09.2017

  Prepáčte odoslalo mi dvakrát komentár tak prosím jeden vymažte.Ďakujem ..........inak tú cenu som počítal pre 14 ks.

 • Falko
  22:25 22.09.2017

  Myslím ,že podľa v dohodách z čias rozpadu SSSR je dohodnuté ,že pobaltské štáty nemôžu preádzkovať bojové letectvo......Inak v súvislosti s amargom som myslel aj na FMS.Predsa repas na F-16V vychádza lacnejšie ako nové.Ako je spomenuté v článku je to rozdiel 2,78miliard za19 nových vs 1miliarda za dvadsať prerobených.Takže keby sme sa dostali k repasu(drak F16 má veľmi dlhú životnosť ,relatínve malú náchylnosť k chronickým poškodeniam draku stroja) cena za kus by mohla byť zhruba 50 mil,niekde som čítal jednotkovú cenu F-16V 40mil.kus...no treba k tomu pripočítať zázemie a výcvik...t.j. cca 700mil.dolárov,a relatívne skoré dodanie možno do konca roku 2020.Dovtedy by reálne vydržali aj 29 tky....za slušný peniaz a transparetne by sme mali lietadlo schopné slúžiť cca 30 rokov a slušný základ pre F-35 keď budú k ,,máni".

 • Falko
  22:25 22.09.2017

  Myslím ,že podľa v dohodách z čias rozpadu SSSR je dohodnuté ,že pobaltské štáty nemôžu preádzkovať bojové letectvo......Inak v súvislosti s amargom som myslel aj na FMS.Predsa repas na F-16V vychádza lacnejšie ako nové.Ako je spomenuté v článku je to rozdiel 2,78miliard za19 nových vs 1miliarda za dvadsať prerobených.Takže keby sme sa dostali k repasu(drak F16 má veľmi dlhú životnosť ,relatínve malú náchylnosť k chronickým poškodeniam draku stroja) cena za kus by mohla byť zhruba 50 mil,niekde som čítal jednotkovú cenu F-16V 40mil.kus...no treba k tomu pripočítať zázemie a výcvik...t.j. cca 700mil.dolárov,a relatívne skoré dodanie možno do konca roku 2020.Dovtedy by reálne vydržali aj 29 tky....za slušný peniaz a transparetne by sme mali lietadlo schopné slúžiť cca 30 rokov a slušný základ pre F-35 keď budú k ,,máni".

 • StandaBlabol
  17:43 22.09.2017

  Jura,

  jak neni munice? Vzdyt mame 24 AMRAAMu, to staci k vyzbrojeni... 6ti Gripenu na jediny bojovy let. No ocividne je to vic nez dost, kdyz ministr obrany tvrdi, ze nema cenu cenu zvysovat armadni rozpocet rychleji. Protoze neni zac ty penize smysluplne utratit. Mit rakety k vyzbrojeni vsech letadel treba na 2-3 vzlety by ocividne bylo nadmerne plytvani...

 • Flader
  17:28 22.09.2017

  Len v Pobaltí by museli budovať v podstate celé nadzvukové letectvo od úplnej nuly. Okrem nejakých Albatrosov tam tuším žiadna z krajín nič iné nemá. Ak som na niečo zabudol, prosím o opravu.

 • Jura99
  17:21 22.09.2017

  Na úkor armády se nedá říct ani v minulosti, že by se něco řešilo. Rozpočet OS SR nebyl extra nízký, ale měl pozoruhodně nízkou složku investičních výdajů. Když srovnáváš s ČR, tak tam byla 20%, zatímco v SR okolo 1,5%. Jinými slovy se rozpočet obrany spotřeboval na běžné výdaje. Jestli se to změní, ukáže budoucnost. Gripeny slouží v AČR také jako airpolicing, pro vedení války není munice ani počet. Na to, že celý pronájem stojí 50mld Kč, žádná sláva. Proč asi Pobaltí také nekoupilo nějakých 12 stíhaček a raději kupují pozemní techniku ?

 • Karlos73
  16:16 22.09.2017

  Jura99 OK, tvoj názor ti neberiem. Áno, Slovensko má problémy aj v zdravotníctve, ale nemôže sa už riešiť na úkor armády, ako to bolo za posledných 20 rokov...Rieši sa to,reformuje sa ( či už zdravotníctvo, sociálny systém, penzie, školstvo,...) postupne. Ako keby na tom ČR bola lepšie (v porovnaní so Západnou EU).
  50 ks stíhačiek, sranduješ? Tým pádom by mala AČR nakúpiť 100 ks Gripen... LOL.
  Kolektívna obrana v rámci NATO ti asi nič nehovorí. Si všimni aké počty nových stíhačiek idú porovnateľné štáty s SR a ČR idú zavádzať - Dánsko - 27 ks, Holandsko - 27ks, Nórsko - 46ks (všetko F-35)

 • Jura99
  11:56 22.09.2017

  Karlos73: to je špatný postřeh, OS SR nehodnotím, hodnotím nákupy. Stíhačky jsou drahá hračka a pokud jich OS SR nekoupí >50ks, budou pro případ války v koalici méně užitečné, než za stejné peníze vybavené pozemní síly. Trochu vidím do slovenského zdravotnictví, je tam dluh kam se podíváš, mj. dodavatelům se dluží 1mld € i 4 roky po splatnosti. Nemyslím, že je Slovensko v situaci, kdy může s penězi machrovat, musí je využívat efektivně.

 • Karlos73
  09:55 22.09.2017

  Jura99, OK, všimol som si, že si k OS SR prajný... Pozri, odborná verejnosť v slovenskej armáde povedala, že potrebujeme 14 ks stíhačiek. Slovensko doteraz nemá problém ufinancovať 12ks Mig-29 , aj keď sú to drahé a nemoderné stroje... Slovenský vojenský experti vybrali Alenia C-27J Spartan, vy ste vybrali EADS CASA C-295, a dnes rozmýšľate nad stredným vojenským dopravným lietadlom (Embraer KC-390 ? ). atď. Jura99, nechaj to na OS SR. Ja si myslím , že je tam dosť šikovných a inteligentných ľudí, aj keď tí často narážajú na vládny nezáujem (za posledných 20 rokov armáda nebola prioritou žiadnej vlády) , o silný lobing rôznych hráčov a skupín (naposledy eštebák Holko za SNS - https://dennikn.sk/811922/dank... Tu s tebou súhlasím, oslovenie Ruska o ponuku na Mig-35 bolo také salto mortale, že minimálne štátny tajomník MO SR Holko by mal z ministerstva letieť! Ja som posledné kroky ministra Gajdoša pochopil tak, že na modernú stíhačku nie je dosť financí v rozpočte, hlavne po tom, ako Švédska strana zrušila možnosť nákupu letových hodín, dnes ponúkajú len kúpu, alebo lízing strojov (cena aj starých repasovaných Gripen C/D vyletela o stovky euro vyššie ako ešte rátal minister Glváč). Preto požiadal o odklad a navýšenie prostriedkov, oslovil viacero štátov NATO, Švédov (od Francúzov na Rafale, Španielov na F/A-18, Talianov s EF 2000, Švédov, až po USA a štáty s F-16), dostal cenové ponuky a tie predkladá na vládu... a v vzhľadom na čas (končiaca abonentná zmluva s Ruskou stranou na servis Mig-29 v roku 2019) sú v hre rôzne varianty... Myslím si, že dôjde k navýšeniu prostriedkov v rozpočte na stíhačky (za sú všetky parlamentné strany okrem Kotlebu), kúpia sa F-16V (Bulharský model kúpi Gripen C/D viacerým na MOSR nevyhovuje- vyjadrenie ministra) a pôjde sa cez Americký systém Foreign Military Sales (FMS)... uvidíme.

 • Jura99
  08:07 22.09.2017

  Tak mě přijde už jako slušný skandál vůbec Mig-35 z úst vlády zmiňovat. To snad ani nemůžou brát jako teoretickou úvahu ale oni si dokonce nechají zpracovat od Migu nabídku (!). Vybudovat letectvo jako bojovou sílu je pro Slovensko finančně nedostupné, proto by bylo rozumné pořídit něco co lítá nadzvuk, má před sebou ještě dlouhou životnost, nízké provozní náklady a jen v minimálním počtu, pouze na airpolicing. Pro případ války by peníze investované do stíhaček udělaly lepší službu v pozemním vojsku, za 1,5mld € se dá koupit třeba 200 moderních BVP. To už je množství, které by udělalo radost i spojencům a dalo se s ním předvádět třeba v Polsku nebo Pobaltí. Stíhačky za ty peníze budou ošizené, v malém počtu a při napadení mohou být zlikvidovány jedním útokem. Proto vzhledem k finančním možnostem uvažovat pouze o airpolicingu.

 • mikojan29
  07:56 22.09.2017

  Nevieme aké cenové ponuky prišli, možno chce Gajdoš vydupať viac peňazí, lebo predpokladaná 1,1 mld. asi nestačí.
  Škoda toho Gripenu E/F, bol by to vyvážený pomer cena/schopnosti/prevádzkové náklady.
  Tu je vidieť dôsledok nečinnosti pedchádzajúcich vlád, ktoré boli krátkozraké a armádu ako takú stále prehliadali.

 • PavolR
  22:59 21.09.2017

  Gripen E/F je mimo hru, bez ohľadu na to, koľko by sa rozhodnutie naťahovalo. Do toho finančného obnosu sa proste nezmestí, rovnako ako F-16. Celé je to zámerne tak nastavené. A na C/D sa možno vyhovoriť, že už nie je dostatočne moderný atď. SNS sa snaží liať peniaze do Migov.

 • Flader
  22:30 21.09.2017

  Len vidíš, že minimálne pre štátneho tajomníka je predĺženie zmluvy nepredstaviteľné...
  Ale osobne by som bol radšej keby padlo rozhodnutie, že kupujeme toto a toto a príde to najskôr o toľko a toľko mesiacov, preto predlžujeme zmluvu. Nebolo by toľko zbytočných emócii.

 • Falko
  22:24 21.09.2017

  Tak radšej predĺžiť a kúpiť poriadne E/F ,ako potom banovať .Grip C/D je veľmi ťažko modernizovateľný a za chvíľu bude morálne zastaralý.Ak nechcú čakať tak americký kongres nám schváli tých 14 F-16V,ktoré by nám myslím najskôr prerobili z amargu(no tiež budú morálne zastaralé),lebo sa mi zdá ,že linku na Véčka presúvajú.Inak úplne nové by boli top.

 • Flader
  22:14 21.09.2017

  Len na to E/F by sa muselo čakať dlhšie a stálo by viacej peňazí. V podstate to odloženie rozhodnutia by mu aj nahrávalo. Len by sa potom muselo riešiť ako predĺžiť servis MiG-om o hodne dlhšie.

 • Falko
  22:04 21.09.2017

  A keď gripen tak len E/F ,C/D nebrať.

 • Falko
  21:57 21.09.2017

  Mikojan napísal si skrátene to isté čo ja .....Inak F-16V hlavne čo sa týka výkonu motoru je inde,ako grip,bez debaty,a je to skvelý stroj.......No chcel by som presne vedieť čo všetko je potrebné aby vzlietla F-16V a grip.Ono je pekné mať super výkonné stíhačky čo Včka určite sú,no zároveň sú na dve veci ,keby mali obmedzenú možnosť štartovať s provizorných letíšť.Lebo na Slovensku je len Sliač a Kuchyňa,hypoteticky nepriateľ zničí základňu a tým pádom celý zbraňový systém.V prípade konfliktu musia byť stroje rozmiestnené,roztrúsené po celej SR aby nebolo možné ich zlikvidovať naraz.Zároveň by bolo rozumné ku gripom dokúpiť giraffe 4a a mať ucelený systém. .Ono bolo by krásne mať 24 strojov,cvičiť možnosť štartovať s provizórnych letíšť. Považujem to za veľmi dôležité pre takú malú krajinu ,ako je naša.Ak to nebude mať hlavu a pätu ta je nám to letectvo naozaj len na air policing.

 • puuupava
  19:57 21.09.2017

  No ja stále dúfam že sa nájdu peniaze na F16V. Lebo je to určite lepšie A všestrannejšie lietadlo ako gripen C/D. To že gripen je obratnejší je tiež otázne. Lebo som nevidel na leteckom dní nudnejšie vystúpenie ako gripen. Možno je to aj tým zvukom kedy aj L 159 je hlučnejšie keďže gripen má slabý motor. Zato vystúpenie holandskej F16 bolo jedno Z najlepších čo som videl.

 • Flader
  08:29 21.09.2017

  PavolR

  Toho, že by SNS skonćila sa trochu aj bojím. V podstate by to znamenalo predčasné voľby a z toho vyplývajúce zdržanie nie pol roka, ale minimálne rok (čas do volieb, zloženei novej vlády, ministrových 100 dní ...). Otázne by aj bolo ako by tá ďalśia vláda vyzerala. Pri dneśných prieskumoch si neviem nejakú fungujúcu vládu predstavyť. Jednak vysoké preferencie Kotlebu s ktorým dúfam nikto nikdy ani len jednať nebude, spolupráca SaS a Matovičovcov by zase vydržala pár mesiacov (jedien bez tých dvoch kohútov na čele)...

 • mikojan29
  08:17 21.09.2017

  Falko
  F16V je určite lepší ako Gripen C/D, aj výkonmi aj avionikou. Je pravda, že je možno o trochu menej obratná, ale zase avionika je na špičkovej úrovni. Ak by som sa mal rozhodnúť medzi týmito dvomi strojmi, tak určite by to bola F16V. Otázkou je cena, ktorá je vyššia ako u Girpena. Ak je ponúkaná verzia Gripen E/F, tak tam sa avionika vyrovnáva a prevádzkové náklady sú oveľa nižšie, v tomto prípade vyhráva Gripen. Cena je porovnateľná ako s F16V. MiG 35 je pasé, lebo je Made in Russia. Mne osobne sa páči, ale Rusko...

  Flader, PavolR
  SNS sa snaží opäť o nejaké svoje politikárčenie, chce si liečiť svoje poranené ego a ego "kapitána", preto zase naťahuje termíny. Ak je raz potrebné vymeniť všetko a je 5 minút po 12-tej, tak to treba robiť razantne. Takto sa vyvolávajú len ďaľšie konflitky a nedorozumenia medzi ľuďmi na úkor celej spoločnosti.

 • PavolR
  22:58 20.09.2017

  No, vidím možnosť, že by teoreticky vôbec nemuseli na vláde gajdošovi vôbec nič vysvetľovať, ba ani sa s ním čo i len doťahovať. Vo výbere lietadla nemá Gajdoš žiadny manévrovací priestor, keďže na F-16 nie je dosť peňazí a na Mig-35 sú sankcie. Môže iba naťahovať čas, no čo keď o jeho žiadosti vláda vôbec rokovať nebude až do okamihu, na kedy má termín oznámiť, čo sa má kúpiť.
  V tom okamihu by mala SNS iba jednu možnosť, ako ešte vydieračsky naťahovať čas a to, keby Gajdoš podal demisiu a Danko dlho na uvoľnenú pozíciu nikoho nenominoval. Ale nechcem nikomu dávať rady, kto vie, kto každý to tu číta. :-D

 • Flader
  22:28 20.09.2017

  Ktovie, možno to aj V najprv malo byť, ale Gajdošovi bolo jasne vysvetlene (viď. tlačovka), že treba hľadať európske riešenie :D

  Uf, to už je dnes moja druhá konšpirácia :D

 • Falko
  22:24 20.09.2017

  trošku zhrnutie ku nám na slovensku OT ....Škoda,že nerozhodli u nás už som sa nevedel dočkať :).Inak F-16V tiež nevyzerá zle.Podľa môjho názoru je F-16V lepší ako Gripen C/D,no staršie verzie F-16 C/D block 40 sú zas horšie.Poľské C/D block 50 sú porovnateľné no menej obratné ako grip ,zároveň si myslím ,že sú zas vhodnejšie na podporu pozemných vojsk(preto ich poliaci kúpili ).Keď tak, raz by sa z Včka lepšie prechádzalo na F-35.No ani gripen E/F nevyzerá zle,len by som rád vedel či bol ponúknutý aj nám ,ak áno myslím ,že by to bola najrozumnejšia voľba(F-35 je krásny sen,no teraz zrejme nerealizovateľný,linka vyťažená) ........Inak fandím bahrajnu nové sú nové a aj tie modernizované z blocku 40,sú fajn riešenie,keď je problém dostať sa k F-35 pre nás aj pre nich.S tým radarom a avionikou to budú ešte za veľmi dlhý čas dobré stroje.

 • Karlos73
  14:15 20.09.2017

  puuupava, zase tak horúce to nebude. Celé to stojí a padá na financiách. Vid.: "V zmysle dlhodobého plánu rozvoja je na modernizáciu pozemného vojska do roku 2030 potrebných viac ako 3 miliardy eur a na dokončenie modernizácie vzdušných síl a obmenu stíhacích lietadiel sú potrebné ďalšie viac ako 2,6 miliardy eur." http://www.mosr.sk/40494-sk/p-...
  Chápem to tak, že Minister obrany pýta viac ako je počítaných 1,762 mld euro (2. Projekty na zvýšenie kvalitatívnych parametrov hlavnej bojovej techniky vzdušných síl - z toho na stíhacie letectvo 1,105 mld. euro pre 14ks - čo je dosť málo )
  Na MO SR si potvrdili proeurópske a proatlantické smerovanie, zamietnutie nákupu ruskej techniky (čomu som rád)...priorita u nich je v pozemnej technike. Uvidíme, aké stanovisko zaujme vláda , ministerstvo financií...uvidíme o pol roka.

 • Hyena
  13:42 20.09.2017

  aspon ze tie MiGy nebudu.
  http://www.mosr.sk/40494-sk/p-...

 • Flader
  12:33 20.09.2017

  Tu nejde ani tak o neschopnosť ako skôr o politiku :/ Dnes to v podstaťe Gajdoš aj potvrdil. V podstate ak mu odklepnú peniaze na modernizáciu pozemných síl, tak sa o stíhačkach rozhodne aj hneď. Teraz bdue záležať na tom, ako veľmi bude chcieť Smer Glvačov kšeft s Gripenmi dotiahnuť.

 • Hyena
  11:51 20.09.2017

  A mozno nas sudruh general zas raz pripne Rusku na opasok. Babractvo MOSR pri obstaravani stihacieho letectva pre VS SR, kde realne pripadaju do uvahy len 2 moznosti, je naozaj zarazajuce. Cely rok mali na to, aby vybrali jedneho z kandidatov a oznamili to do konca septembra a zas to odlozia o rok. Co sa im nepacilo na F-16V?

 • puuupava
  18:46 19.09.2017

  Tak sme sa dnes dozvedeli že tieto F16v boli ponúkané popri gripenoch aj Slovensku. ALe ako som predpovedal súdruh Gajdoš s kapitánom Dankom rozhodli že si necháme Migy. A možno ich raz nahradíme Migmi 35 :)

 • cejkis
  23:02 18.09.2017

  Pojednání o obtížnosti rušení radaru s plovoucí frekvencí není věrhodné. Již desítky let starý ALQ131 používá scan frekvencí a hledání vzorku v databázi. Pokud radar využívá obranu změnou frekvence dojde ke změně režimu rušení na plošné v celém rozsahu frekvencí. Rozdíl je ve výkonu. Rušící podvěs s omezeným výkonem nebude v plošném rušení tak efektivní, jako cílené rušení jedné frekvence. Pokud se budeme bavit o rušení pozemním rušičem, tak zde může být výkon mnohem větší.

 • Superme
  16:47 18.09.2017

  dusan - Na toto téma doporučuji tento článek:

  http://echo24.cz/a/wfhrd/trump...

 • dusan
  15:54 18.09.2017

  Taiwan vôbec netúži po F-16V ..... najradšej by poslal všetky svoje stíhačky (F-16, Mirage 2000) do šrotu a kúpil nové .... určite F-35.

  Problém je politický, lebo nik im pre Čínu nechce predať nič nové. Preto je F-16V pre nich jediné riešenie ako aspoň čiastočne riešiť zúfalú situáciu prestarnutých strojov, kde už hlavne Mirage 2000 pomaly technicky "odchádzajú" a inde by už boli vyradené.

  Uvidíme či to Trump aspoň čiastočne nepovolí ....

 • Shania
  15:39 18.09.2017

  Tady je seznam FMS objednávek pro porovnání. Jsou to odhady celkové ceny kontraktu a ne skutečné částka co státy zaplatí, ta bývá většinou nižší.


  Iraq ordered 18 F-16IQ's for $2.3 billion ($128 million each) in 2012: http://www.dsca.mil/major-arms...

  Japan ordered 42 F-35A's for $10 billion ($238 million each) in 2012: http://www.dsca.mil/sites/defa...

  Australia ordered 12 Super Hornets and 12 Growlers for $3.7 billion ($154 million each) in 2013: http://www.dsca.mil/sites/defa...

  South Korea ordered 60 F-35A's for $10.8 billion ($180 million each) in 2013: http://www.dsca.mil/sites/defa...

  Pakistan ordered 8 F-16 Block 52 for $699 million ($87 million each) in 2016: http://www.dsca.mil/sites/defa...

  Kuwait ordered 40 F/A-18E/F for $10.1 billion ($252.5 million each) in 2016: http://www.dsca.mil/sites/defa...

  Qatar ordered 72 F-15QA's for $21.1 billion ($293 million each) in 2016: http://www.dsca.mil/sites/defa...

  Bahrain ordered 19 F-16V's for $2.785 billion ($147 million each) in 2017: http://www.dsca.mil/sites/defa...

  Canada ordered 18 Super Hornets for $5.23 billion ($291 million each) in 2017: http://www.dsca.mil/sites/defa...

  *US bilion = miliarda
  vyšší cena u Japonska je pravděpodobně z důvodu vlastní montažní linky (FACO)

 • jj284b
  12:50 18.09.2017

  cena za novu F35A je dnes okolo 90mil$ takze len 2x viac... a s nabehom plnej produkcie pojde na 80mil... (nema zmysel porovnavat cenu F35C s F16V, kedze F16V nie je namorne lietadlo)