Nejnovější tanky Leopard 2A7V pro německou armádu

Leopard 2A7 německé armády; větší foto /  Bundeswehr 

Německá firma Rheinmetall před několika dny oznámila podepsání smlouvy na modernizaci 104 tanků Leopard 2 německého Bundeswehru na nejnovější standard Leopard 2A7V. Cena zakázky dosahuje 118 milionů euro a dodávky vylepšených tanků začnou v roce 2020.

Německé ozbrojené síly (Bundeswehr) mají v současnosti v aktivní službě v rámci dvou obrněných divizí zařazeno 225 tanků Leopard 2 – 155 Leopardů 2A6, 50 Leopardů 2A6M a 20 Leopardů 2A7. Ve čtyřech bojových praporech je umístěno 176 tanků (každý 44 tanků) a 49 tanků Leopard 2 je využíváno pro výcvik.

Tankové prapory Bundeswehru:
Tankový prapor 93 (Munster), obrněná brigáda 9, 1. obrněná divize
+ Tankový prapor 203 (Augustdorf), obrněná brigáda 21, 1. obrněná divize
+ Tankový prapor 104 (Pfreymd), obrněná brigáda 12, 10. obrněná divize
+ Tankový prapor 393 (Bad Frankenhausen), motorizována pěchotní brigáda 37, 10. obrněná divize

Kromě toho má Bundeswehr dva rezervní bojové prapory bez vlastních tanků (provádějí výcvik s tanky bojových praporů).

Podle rok starých plánů se počty aktivních tanků Bundeswehru zvednou na 320 tanků (původně se mluvilo 328 tancích). Toto navýšení se uskuteční odkupem uskladněných tanků Leopard 2A4/2A5/2A6 od firmy Rheinmetall. Nakoupené tanky zamíří ke dvěma výše uvedeným rezervním praporům, které budou reaktivovány a znovu uvedeny do aktivní služby. Dalších 32 Leopardů bude přestavěno na mostní a servisní vozidla.

Rheinmetall provede generální opravu a modernizaci na standard A7V u celkově 68 Leopardů 2A4, 16 Leopardů 2A6 a 20 Leopardů 2A7. První dva testovací prototypy Leopard 2A7V německá armáda získá ve třetím čtvrtletí příštího roku.

Označení A7V odkazuje na stoleté výroční zavedení prvního německého tanku A7V, které se v roce 1918 zúčastnily u severofrancouzského městečka Villers-Bretonneux první tankové bitvy v historii.

Zajímavé však je, že modernizované Leopardy 2A4 a 2A6 nejsou tanky Bundeswehru – Rheinmetall odkoupil zmíněný počet tanků 2A4 od švédské armády a 2A6 od nizozemské armády. Tanky 2A6 a 2A6M německé armády tedy nebudou prozatím vylepšeny.

Celkově se tedy dostáváme na 309 tanků Leopard 2 (z toho 104 standardu Leopard 2A7V). Chybějících 11 tanků nebylo vysvětleno, ale pravděpodobně půjde o uskladněné tanky verze Leopard 2A5 určené pro výcvik.


Leopard 2A6 Bundeswehru

Všechny tanky Leopard 2A7V budou moci použít programovatelnou munici DM11 od firmy Rheinmetall. Munice díky časovači dokáže explodovat v přesné vzdálenosti, a to buď před cílem, uvnitř cíle nebo nad cílem. Tříštivo-trhavá DM11 má efektivní dostřel z kanónu L55A1 až 5 km.

Leopard 2A7V je v podstatě dále vylepšený tank Leopard 2A7 o komponenty, které nebyly v programu 2A7 (poprvé představen v roce 2010) k dispozici nebo na které v té době nebyly finance. Zejména jde o elektronické, počítačové, komunikační systémy a rozhraní člověk-stroj.

Leopard 2A7V získá mimo jiné přídavné pasivní pancéřování na přední straně korby, termovizní pozorovací přístroj střelce s FLIR třetí generace, lepší akceleraci díky upravené převodovce, nový systém ochrany proti jaderným, chemickým a biologickým zbraním a pozorovací systém SPECTUS (denní kamera a termovize) pro řidiče, pro jízdu vpřed i vzad atd.

Součástí smlouvy je i instalace nejnovějšího kanónu L55A1 o dálce 55 ráží na všechny upravované tanky Leopard 2A4, které mají v základu kratší kanón L44.  Kanón L55A1 vznikl v roce 2004 jako výkonnější verze kanónu L55 (používána u tanků Leopard 2A6). Oproti svému předchůdci má větší pracovní tlak (700 MPa oproti 670 MPa) a životnost 1500 výstřelů.

Nový kanón bude připraven i na příchod nové podkaliberní munice KE2020 s wolframovým penetrátorem. KE2020 dorazí do výzbroje v roce 2022 a podle výrobce nabídne až o 20 % větší výkon než současná nejmodernější německá podkaliberní munice DM63.

Modernizace 2A7V zahrnuje dále instalaci pomocného zdroje energie Steyr M12 o výkonu 17 kW, který byl instalován také v případě některých předchozích verzí, zavedení nového vnitřního komunikačního systému Sotas Thales a také nových elektro-optických pozorovacích přístrojů velitele a střelce Thales Attica. Počítá se také s využitím multispektrální maskovací sítě Barracuda.

Oproti dřívějším počtům však Bundeswehr získá jen zlomek původního počtu tanků. Západní Německo mělo po konci Studené války ve své výzbroji asi 2125 tanků Leopard 2A4. Z důvodu snížení rizika vypuknutí konfliktu vysoké intenzity a následného seškrtávání obranného rozpočtu, ale většinu z nich nově sjednocené Německo vyřadilo ze služby a prodalo do zahraničí (např. Polsku, Dánsku, Turecku, Singapuru nebo Chile).

V současnosti se trend obrací. Důkazem je nejenom zmíněná německá zakázka, ale i počínání Nizozemska. To totiž všechny své modernizované Leopardy verze 2A6NL v roce 2011 kompletně vyřadilo z aktivní služby a následně jejich velkou část odprodalo (např. Finsku). Ve světle zhoršené bezpečnostní situace v Evropě ale nyní hledá cestu, jak si schopnost provozovat tanky udržet.

V současné době tanky Leopard 2A4 nasazuje Turecko proti bojovníkům Islámského státu a Kurdům. Podle posledních zpráv bylo zničeno již deset tanků Leopard, údajně za pomocí starších přenosných protitankových střel (PTŘS) ruské výroby. Podle webu War Is Boring však byly všechny tanky zasaženy do slabšího bočního nebo zadního pancíře. Pokud není tank vybaven reaktivním pancířem, není na světě tank, který zásah PTŘS do bočního pancíře ustojí

Zdroj: Rheinmetall, BMPD LiveJournal

Nahlásit chybu v článku


Související články

10. Panzerdivision: 10. tanková divize Bundeswehru

O přidružení 4. brigády rychlého nasazení (4. brn) Armády ČR k 10. tankové divizi (10. ...

PT-17: Polsko-ukrajinská modernizace tanku T-72

Na vojenské výstavě MSPO 2017 polská firma Bumar (člen PGZ) představila hloubkově modernizovaný tank ...

Ruské tanky T-80BVM a T-90M ohrožují program T-14 Armata?

Ruské ministerstvo obrany oznámilo redukci plánů na trvalé odstranění 10 000 dlouhodobě uložených ...

Modernizovaný tank M1A2 SEPv3 pro americkou armádu

Podle magazínu SCOUT americká armáda (US Army) za nedlouho obdrží pro účely vojskových zkoušek první ...

Zvýraznit příspěvky za posledních:

 • Rase
  17:50 30.09.2017

  CerVus: tak ony prakticky všechny tanky co má Bundeswehr, byly dřív 2A4. Jde jen o to, jak ty tanky zmodernizuješ. Buď lehce jako poláci, nebo masivně překopeš. Každá je ale za ...Zobrazit celý příspěvek

  CerVus:
  tak ony prakticky všechny tanky co má Bundeswehr, byly dřív 2A4. Jde jen o to, jak ty tanky zmodernizuješ. Buď lehce jako poláci, nebo masivně překopeš. Každá je ale za úplně jinou cenu.Skrýt celý příspěvek

 • CerVus
  11:00 30.09.2017

  Jestli i Němci modernizují A4, tak si vůbec nedělám iluze o tom jakou verzi tanků ma KMW na skladu.

  Jestli i Němci modernizují A4, tak si vůbec nedělám iluze o tom jakou verzi tanků ma KMW na skladu.

 • RiMr71
  21:25 29.09.2017

  Krásný tank, Fógl je sympaťák, ale to jsou Němci jednotlivci (skoro) vždycky. Problém je s tím jejich národním zvykem páchat dobro i proti vůli "netakjakooni" vyspělých ...Zobrazit celý příspěvek

  Krásný tank, Fógl je sympaťák, ale to jsou Němci jednotlivci (skoro) vždycky. Problém je s tím jejich národním zvykem páchat dobro i proti vůli "netakjakooni" vyspělých subjektů...
  Rači za souseda Němce než Rusa, rači šéfa Němce jak Frantíka (vím o čem mluvím), ale... oni to umí jen od mantinelu k mantinelu...
  Každopádně ano, pokud případně i naši tankáni budou mít Leopardy, bude to fajn.Skrýt celý příspěvek

 • shal
  20:52 29.09.2017

  To by mě opravdu zajímalo kdo a proč dal článku 1 hvězdičku.

  To by mě opravdu zajímalo kdo a proč dal článku 1 hvězdičku.

Načítám diskuzi...