Nejnovější torpédoborec USS Jack H. Lucas pro americké námořnictvo

Vizualizace torpédoborce USS Jack H. Lucas varianty Flight III; větší foto / Huntington Ingalls

Loděnice Huntington Ingalls začaly se stavbou torpédoborce USS Jack H. Lucas (DDG-125) třídy Arleigh Burke. Jde o první loď nejnovější varianty Flight III se zcela novým radiolokátorem protiletecké a protiraketové obrany AN/SPY-6(V) AMDR (Air and Missile Defense Radar) od firmy Raytheon.

V současné době americké námořnictvo (US Navy) provozuje 65 torpédoborců třídy Arleigh Burke a tři další torpédoborce čekají na zařazení do aktivní služby. USS Fitzgerald (DDG-62) je však po srážce v roce 2017 na další dobu vyřazen ze služby.

 

 

Do roku 2024 chce americké námořnictvo provozovat 73 torpédoborců. Po tomto datu pak dojde u třídy Arleigh Burke k evolučnímu skoku, protože do aktivní služby vstoupí torpédoborec USS Jack H. Lucas nejnovější verze Flight III s výrazně vylepšenými a rozšířenými bojovými schopnostmi.

 

Zatím jsou objednány tři lodě verze Flight III ale v letošním roce dojde k rozšíření objednávky na deset plavidel. Podle amerického námořnictva tak velká objednávka umožní srazit jednotkovou cenu torpédoborce o 10 %, takže námořnictvo de facto získá jednu loď „zdarma“. Až do roku 2032 americké námořnictvo plánuje nákup 42 torpédoborců verze Flight III.

 

Vývoj nového torpédoborce třídy Arleigh Burke začal v roce 2016 po zrušení programu CG(X), který měl nahradit 22 raketových křižníků třídy Ticonderoga.
 

Při návrhu nového torpédoborce bylo v nebývalé míře uplatněno 3D modelování až do té míry, že v 3D modelu lodě jsou zaneseny objímky potrubí nebo madla skříní rozvodů elektrické energie. Námořnictvo v 3D modelu také simulovalo bojové poškození lodě a hledalo cesty, jak loď po zásahu udržet bojeschopnou (především, co se týče dodávek elektrické energie z pohonu a generátorů).

 

Důvodem pečlivé přípravy je především odhadnout přesné výrobní a provozní náklady a vyhnout se chronickému neduhu amerických zbrojních projektů – zvyšování ceny vývoje a jednotkové ceny zbraňových systémů. Nicméně kritici přesto tvrdí, že při tak velké objednávce na mnoho let dopředu, navíc prakticky nového zbraňového systému, není jednoduše možné přesně určit vývojové a výrobní náklady.  
 

Plavidla verze Flight III mají projít téměř z poloviny re-designem a využívat technologie z torpédoborců třídy Zumwalt, především posílené systémy výroby, správy a rozvodu elektrické energie. Klíčovým bojovým prvkem Flight III je ale nový radiolokátor AN / SPY-6, který dokáže zachytit aerodynamické, balistické i hladinové cíle na mnohem větší vzdálenost, než současné radiolokátory lodí třídy Arleigh Burke. Dokončení vývoje nového radiolokátoru, který je nyní testován, se očekává v roce 2021.

 

Anténa AN / SPY-6 je výkonostně škálovatelná pomocí modulů RMA (Radar Modular Assemblies).

 

Základním stavebním prvkem AN / SPY-6 jsou anténní moduly RMA (Radar Modular Assemblie), které jsou v podstatě samostatné plnohodnotné radiolokátory. Moduly RMA se dají skládat do libovolně velkých anténních polí a umístit prakticky na jakoukoliv loď. Tato modularita navíc umožňuje podle firmy Raytheon snadnou a finančně dostupnou modernizaci již vyrobených lodí.

 

Podle Raytheonu AN / SPY-6 na palubě torpédoborců Arleigh Burke dokáže vidět (v rozsahu 360°) dvakrát menší cíl na dvakrát větší vzdálenost, než současné radiolokátory rodiny AN/SPY-1. Důvodem je i rozšíření nástavby lodě, která umožní zvětšit anténní pole (37 modulů RMA). Ostatně kvůli použití výkonnějších radiolokátorů je nutné použít výše zmíněné výkonné systémy výroby elektrické energie z lodí Zumwalt.

 

Přijímače radiolokátoru mají být také „30× citlivější“ než nejnovější verze radiolokátoru AN/SPY-1D(V) lodí třídy Arleigh Burke. Citlivost přijímače ovlivňuje nejmenší možnou energii odraženého signálu, kterou přijímač zachytí a radarový systém ji zpracuje.


 

  Test zbraní torpédoborců třídy Arleigh Burke.

 

USS Jack H. Lucas obdrží mimo jiné i pokročilé pasivní elektro-optické senzory, které umožní přesně určit pozici hladinového i vzdušného cíle bez prozrazujícího použití radiolokátoru.

 

Výtlak lodě USS Jack H. Lucas je 9200 tun při délce 160 m. Obsluhu lodě zajišťuje 380 námořníků a důstojníků. Maximální rychlost má být větší než 65 km/h (35 uzlů).

 

Hlavní údernou sílu torpédoborců třídy Areligh Burke představuje raketová výzbroj uložená v 96 vertikálních šachtách, kde lze umístit nejrůznější protiraketové, protiletecké, protilodní, protizemní a protiponorkové střely. Jeden Torpédoborce třídy Arleigh Burke tak může najednou (teoreticky) vypustit až 96 střel Tomahawk (prakticky 70) na cíle vzdálené až 2500 km.

 

Americké námořnictvo plánuje nakupovat torpédoborce třídy Arleigh Burke minimálně do 40. let 21. století a získat 42 plavidel verze Flight III. V letech 2032 až 2041 je plánován nákup nových plavidel verze Flight IV.

 

Obnova výroby lodí Arleigh Burke je výsledkem neúspěšného programu nových torpédoborců Zumwalt, které měly lodě třídy Arleigh Burke nahradit. Místo plánovaných 32 lodí Zumwalt však námořnictvo nakoupí pouze tři plavidla. V podstatě tak torpédoborce Flight III jsou nástupci torpédoborců Zumwalt.

 

Zdroj: Defense News

Nahlásit chybu v článku


Související články

Námořní dopravní konvertoplány CMV-22 Osprey v roce 2020

Americké námořnictvo (US Navy) zveřejnilo nové detaily o konvertoplánu CMV-22 Osprey, který nahradí ...

FFG(X): Americké námořnictvo se vrací k fregatám

Americké námořnictvo (US Navy), za podpory úřadu Donalda Trumpa, plánuje provozovat minimálně 355 ...

Ruský raketový člun Šuja otestuje Pancir-M

Testovací fáze nového ruského námořního sytému protivzdušné obrany (PVO) Pancir-M proběhne na ...

Modernizace ruské letadlové lodě Admirál Kuzněcov

Podle ruského deníku Kommersant ruské ministerstvo obrany podepsalo smlouvu se Spojenou loďařskou ...

Zvýraznit příspěvky za posledních:
 • KOLT
  12:37 18.05.2018

  Nábojnice se v armádách nerecyklují, minimálně ne tím způsobem, že by je někdo znovu nabíjel :-) Jako recyklovatelná surovina fajn, ale kvůli tomu se s jejich sběrem nikdo zdržovat ...Zobrazit celý příspěvek

  Nábojnice se v armádách nerecyklují, minimálně ne tím způsobem, že by je někdo znovu nabíjel :-) Jako recyklovatelná surovina fajn, ale kvůli tomu se s jejich sběrem nikdo zdržovat nebude. Ještě tak na střelnicích, ale na moři?...?Skrýt celý příspěvek

 • balm
  11:54 18.05.2018

  Žádná hračka, ale jednoduchý a účinný obranný systém pro případ, že se protivník dostane do blízkosti lodi. Taková situace může skutečně nastat a z moderní historie víme, že ...Zobrazit celý příspěvek

  Žádná hračka, ale jednoduchý a účinný obranný systém pro případ, že se protivník dostane do blízkosti lodi. Taková situace může skutečně nastat a z moderní historie víme, že nastala.

  Když se 25. května 1982 potopil HMS Coventry, posádka bránila svou loď i za pomocí ručních zbraní, před útočícími A4-Skyhawk AAF. HMS Coventry byla vyzbrojena (na svou dobu efektivní) protileteckými střelami Sea Dart, které nebylo dost dobře možné použít, protože útok prováděla úderná letka v nízké letové dráze a kryla se na pozadí země. Kapitán opakovaně žádal o přesunutí dále od pobřeží (vždy odmítnuto - loď byla obětovanou figurkou). K ochraně HMS Coventry byla přidělena fregata HMS Broadword vyzbrojená Sea Wolf ... že jim spadl počítač a samozřejmě i poloha vůči Coventry. Selhalo všechno, ale to už je dnes historie a zdroj poučení. Primitivní až archaické prostředky v kontextu možností moderních elektronických a raketových systémů, přesto schopnosti námořníků a ruční palné zbraně, zabránili dalším ztrátám na životech. Pravě tím, že pálili doslova vším co bylo po ruce, znemožnili útočícím letadlům (2 páry A4 Skyhawk) přesné míření a zabránili dopadům ostatních bomb. Právě palba z Coventry zachránila Broadsword před dvěma zásahy bomb - jedna minula, druhá zničila vrtulník a vybuchla v moři. Bohužel, že další dvě bomby z druhého páru už HMS Coventry zasáhly na levoboku a loď se potopila. Kapitán D.H.Dyke ve své knize Four Weeks in May vyzdvihl a zároveň demonstroval důležitost i "primitivních palných zbraní" v moderní bitvě.Skrýt celý příspěvek

 • dejf
  12:51 17.05.2018

  myslim že ani jedno neřešej, kanon je tam, aby mohli dát varovnej výstřel a to půlpalcový dvojče je tam spíš jako hračka místo forbesu. kdyby se nějaká hrozba dostala takhle blízko ...Zobrazit celý příspěvek

  myslim že ani jedno neřešej, kanon je tam, aby mohli dát varovnej výstřel a to půlpalcový dvojče je tam spíš jako hračka místo forbesu. kdyby se nějaká hrozba dostala takhle blízko lodi a neřešil to ze vzduchu vrtulník, tak je to pro kapitána stejně ukončovač kariéry. jo jasně, na prohnání pirátů to stačí, ale na to je burke trochu overkill.Skrýt celý příspěvek

 • madrabbit
  09:34 17.05.2018

  Hrozně se mi líbí kropič s půlpalcem. Tak jak s tím kvedlá musí mít hodně zásahů. Na takovouhle loď by byla prima stabilizovaná platforma.

  Hrozně se mi líbí kropič s půlpalcem. Tak jak s tím kvedlá musí mít hodně zásahů. Na takovouhle loď by byla prima stabilizovaná platforma.

 • ruleta
  19:57 16.05.2018

  Fascinuje mne, ze nemaj vyresene nejake sberniky na nabojnice, litaj tam na palube a padaj do more a pritom se jedna o docela dobre znovu vyuzitelnou/recyklovatelnou vec kor v tom ...Zobrazit celý příspěvek

  Fascinuje mne, ze nemaj vyresene nejake sberniky na nabojnice, litaj tam na palube a padaj do more a pritom se jedna o docela dobre znovu vyuzitelnou/recyklovatelnou vec kor v tom mnozstvi, ktere se vystrili.Skrýt celý příspěvek

 • Wiktores_SVK
  07:12 16.05.2018

  @Jara

  Prvých 28 lodí nemá hangár. Lode od Flight IIA počínajúc DDG-79 už majú 2 hangáre pre 2x MH60 prípadne kombináciu s UAS.

  @Jara

  Prvých 28 lodí nemá hangár. Lode od Flight IIA počínajúc DDG-79 už majú 2 hangáre pre 2x MH60 prípadne kombináciu s UAS.

 • apache
  21:32 15.05.2018

  Zumwalt byl inkubátorem nových nápadů a řešení. I když jako třída sama o sobě vyhlíží jako neúspěšná, faktem je, že inženýři ze zkušeností z jejího vývoje a výroby budou těžit ...Zobrazit celý příspěvek

  Zumwalt byl inkubátorem nových nápadů a řešení. I když jako třída sama o sobě vyhlíží jako neúspěšná, faktem je, že inženýři ze zkušeností z jejího vývoje a výroby budou těžit několik následujících desetiletí a promítne se to do většiny toho, co od teď americký loďařský průmysl spustí na vodu.Skrýt celý příspěvek

 • Jara
  21:26 15.05.2018

  Zcela určitě impozantní plavidlo jen Škoda že článek neobsahuje vic detailů například o kompletní možné výzbroji nebo pohonu lodi... snad někdo znalejší doplní do komentů ...Zobrazit celý příspěvek

  Zcela určitě impozantní plavidlo jen Škoda že článek neobsahuje vic detailů například o kompletní možné výzbroji nebo pohonu lodi... snad někdo znalejší doplní do komentů Starlight? :) jinak třída ... Burke nemá hangár pro vrtulníky?Skrýt celý příspěvek

 • Zemak
  20:25 15.05.2018

  "V podstatě tak torpédoborce Flight III jsou nástupci torpédoborců Zumwalt" Není to spíš tak, že Zumwalt prostě stojí balík, a tohle je levnější alternativa? Použijí se na ...Zobrazit celý příspěvek

  "V podstatě tak torpédoborce Flight III jsou nástupci torpédoborců Zumwalt"

  Není to spíš tak, že Zumwalt prostě stojí balík, a tohle je levnější alternativa? Použijí se na Zumwaltu vyvinuté a vyzkoušené systémy, lupnou se na osvědčený=levnější lodní design, který stojí relativně pár babek a jedeme dál?

  Nebo ta víceméně kosmická konstrukce Zumwaltu se ukázala jako sice zajímavá, ale také nepraktická=nepovedená. a lety ověřená klasika je holt klasika. Viz třeba tvarování přídě.

  A co steahlt, na první pohled je to nebe a dudy, ve srovnání s Zumwaltem.

  Vcelku by mne zajímalo, jestli je to opravdu jen otázka peněz, či Zumwalt je krok vedle.Skrýt celý příspěvek

Načítám diskuzi...