Největší vojenská operace od skončení války a kolaborant Milouš Jakeš

Největší vojenská operace od skončení války a kolaborant Milouš Jakeš
Českoslovenští občané se státní vlajkou během invaze vojsk Varšavské smlouvy. / Volné dílo (Zvětšit)

Koncem minulého měsíce, přesně 21. června, uplynulo 29 let od okamžiku, kdy poslední železniční transport se sovětskými vojáky a jejich vojenskou technikou opustil území tehdejší České a Slovenské federativní republiky. Sovětská armáda tak u nás ukončila svůj „dočasný pobyt“, který trval třiadvacet let. Letos v srpnu si připomeneme zcela nekulaté, již dvaapadesáté, výročí barbarského přepadení Československa.

Srpnového vpádu do naší země se tehdy zúčastnilo na půl milionu sovětských vojáků společně s příslušníky symbolických jednotek dalších čtyř vazalských států Varšavské smlouvy. V noci na 21. srpna 1968 vpadly do země bez vyhlášení války intervenční armády s 6300 tanky. Počet interventů i tanků byl tak ve srovnání se zásahem Sovětského svazu v Maďarsku v roce 1956 téměř dvakrát vyšší.

V srpnu 1968 šlo totiž o největší vojenskou operaci v Evropě od skončení druhé světové války. Hlavním důvodem tak masivního nasazení vojáků a vojenské techniky byly podle historika profesora Františka Hanzlíka z Univerzity obrany v Brně obavy sovětského vedení z dobře vycvičené dvousettisícové československé armády. Proti obrovské převaze agresora se ale prostřednictvím nejrůznějších forem protestů postavili neozbrojení civilisté. V Československu v srpnu 1968 – na rozdíl od Budapešti v listopadu 1956 – k žádným ozbrojeným střetům mezi „kontrarevolucionáři“ a sovětskými okupanty nedošlo.

Přesto podle historiků Prokopa Tomka a Ivo Pejčocha zahynulo v důsledku srpnové okupace do konce roku 1968 137 Čechů a Slováků, stovky dalších byly zraněny. Během celého pobytu okupačních vojsk v Československu zemřelo přes 400 lidí. Nejvíce osob tehdy zahynulo při střetu sovětských vojáků s neozbrojeným davem u budovy Československého rozhlasu v Praze.

Jednotný odpor a totální krach plánů okupanta  

Jednotný a efektivní protiokupační odpor drtivé většiny obyvatel Československa zaskočil sovětské vedení, které pak muselo zrevidovat své plány. Ustavení kolaborantské vlády se nakonec nekonalo a k jednáním byli do Moskvy přepraveni Alexandr Dubček a další legální představitelé našeho státu, z nichž někteří měli být podle původních plánů postaveni před revoluční tribunál.

Když 4. listopadu 1956 zahájilo pět divizí Sovětské armády v rámci operace „Vichr“ generální útok na povstaleckou Budapešť, byl si tehdejší nejvyšší sovětský představitel Nikita Chruščov téměř stoprocentně jistý, že demokratické země neposkytnou Maďarsku žádnou ozbrojenou pomoc. Nemýlil se. Kromě jiných faktorů byla totiž pozornost světové veřejnosti od 29. října upřena na Blízký východ, kde se Izrael za vojenské podpory Francie a Velké Británie snažil porazit Egypt.

Podobnou jistotu měl v srpnu 1968 také Leonid Brežněv, když dvanáct let po porážce maďarského povstání za svobodu nasadil v operaci nazvané Dunaj na likvidaci „Pražského jara“ ještě mnohem více vojáků a techniky. Přesto se Brežněvovu vedení nepodařilo vytvořit prosovětskou kolaborantskou vládu, která by zpětně požádala Sovětský svaz o vojenskou pomoc. Později začal kolovat vtip ze série dotazů fiktivnímu Rádiu Jerevan. Posluchač se ptá, zda je pravda, že Československou požádalo vedoucí představitele SSSR v srpnu 1968 o vojenskou pomoc. Odpověď Rádia Jerevan zní – Vážený soudruhu posluchači, Československá republika požádala Sovětský svaz o vojenskou pomoc v roce 1938 a v roce 1968 se SSSR rozhodl kladně této žádosti vyhovět.

Vlastizrádce Jakeš a jemu podobní měli být odsouzení

Brežněvovo vedení se nejdříve, ale zcela neúspěšně, pokusilo využít k dosažení svých plánů směřujících k udušení tzv. pražského jara několika jedinců, kteří představovali tvrdé jádro KSČ, k nimž patřili Vasil Biľak a nedávno zesnulý Milouš Jakeš. Oba jmenovaní ale prokázali absolutní neschopnost. Proto pak museli soudruzi v Kremlu přistoupit na trochu mírnější variantu a opřít se hlavně o pragmatiky typu Gustáva Husáka. Tato volba se nakonec ukázala, jako úspěšná a mnohem inteligentnější Husák pak poctivě dlouhá léta plnil úkoly, jež dostával diktátem z Moskvy.  

Komunistický fanatik Jakeš opustil tento svět 9. července. Po dlouhém váhání, až za celý týden, vydala Komunistická strana Čech a Moravy prohlášení k jeho úmrtí. Kromě vyjádření soustrasti pozůstalým se v tomto prohlášení uvádí, že Jakeš vynikal čestností, poctivostí, pracovitostí a odvahou, se kterou hájil své přesvědčení komunisty a zastánce sociální spravedlnosti a překonání kapitalismu u nás i ve světě. Tato fráze, založená na zavádějící premisi, tj. že kapitalismus rovná se sociální nespravedlnost, může nezkušeným a naivním utopistům znít líbivě, ale ve skutečnosti jen říká, že Jakeš byl přesvědčen, že vše, co se děje ve jménu a v zájmu komunismu (včetně zločinů) je spravedlivé a zaslouží si obhajovat. Skutečnou perlou je ale nepravdivé tvrzení představitelů KSČM, že Jakeš se po převratu se stal obětí antikomunistické represe.  Tento blábol nadzvedl ze židle i europoslance Tomáše Zdechovského, který v internetovém deníku Fórum24 mj. napsal: Fakta tedy hovoří jasně, Miloš Jakeš opravdu nebyl obětí represí, jak nyní tvrdí KSČM, ale sám se na nich podílel. Byl jejich pachatelem. A přestože mu mnozí z nás odpustili, neznamená to, že se na zločinech komunismu nepodílel.

Když mne v roce 1987 jeden z mladých herců moskevského Divadla satiry, které jsem tehdy navštívil služebně, požádal, abych mu přiblížil srpnové události z roku 1968, protože o nich toho moc neví, rád jsem mu vyhověl. Ujistil mne, že mohu hovořit otevřeně, že mi absolutně nic nehrozí. V Sovětském svazu se v té době již rozjížděla perestrojka. Začal jsem tedy popisovat, v čem spočívala tehdejší bratrská pomoc Sovětského svazu a jeho satelitů (bez Rumunska a Albánie). Za chvilku se kolem nás utvořila početná skupina divadelníků a všichni, skoro  nevěřícně, poslouchali můj výklad o nočním masivním přepadení naší země, o střelbě do neozbrojených civilistů, o únosu československých představitelů, členů KSČ, do Moskvy. Pak jeden z posluchačů řekl: Neuvěřitelné, je mi to moc líto. Ostatní souhlasně kývali. V podstatě mne jejich reakce neudivila. Jako pamětník srpnových událostí jsem již tenkrát vnímal, že velká část samotných vojáčků-okupantů byla o situaci u nás neinformovaná a plnili jen roli řadových členů armády. Prostě poslouchali rozkazy.

Rusko se v 90. letech i později slovy svých nejvyšších představitelů od invaze v roce 1968 formálně distancovalo. Zato českým komunistům dodnes tehdejší sovětský útok na Československo příliš nevadí a soudruh Stanislav Grospič dokonce na podzim roku 2019 se lživě o zavražděných civilistech v srpnu 1968 vyjádřil jako o obětech dopravních nehod.

Nejnovější prohlášení anonymního komunistického autora či autorů představuje zcela neuvěřitelně Milouše Jakeše, který přímo vojenskou intervenci vůči ČSSR vítal a jako vysoký komunistický funkcionář se dlouhodobě spolupodílel na pronásledování a perlustraci nevinných občanů, jako oběť protikomunistických represálií po roce 1989. Ve skutečnosti se Jakešovi vůbec nic nestalo.

Naopak,  v podmínkách kapitalistické sociální nespravedlnosti se mu při jeho vysokém důchodu mimořádně dobře dařilo až do vysokého věku. Žil mnoho let v demokratické společnosti a byla mu dána možnost se svobodně vyjadřovat. V dokumentárním filmu Milda jsme si například mohli nedávno vyslechnout Jakešovy názory i dodatečnou interpretaci jeho vlastního projevu na Červeném Hrádku z roku 1989. Tuto interpretaci však nikdo z nás nepotřeboval. My jsme si o Milouši Jakešovi udělali objektivní obrázek už dávno.

Nahlásit chybu v článku


Související články

KOMENTÁŘ: Protičeská rétorika šéfa českých komunistů v Rusku

Ve zjitřené atmosféře léta roku 1968 zveřejnil deník ústředního výboru Komunistické strany ...

KOMENTÁŘ: Klíč k ruské duši a pravoslaví

Přes mimořádně tvrdé represe proti pravoslavné církvi a jejím představitelům za komunismu zažívá ...

Rusko: Není maršál jako maršál, není generál jako generál

Nažehlená uniforma, naleštěné kožené holínky a vojenská vyznamenání hrály v carském Rusku a v ...

Zneužívání armády proti odpůrcům komunistického režimu

Záhy po převzetí moci v únoru 1948 začali českoslovenští komunisté budovat represivní model ...

Zvýraznit příspěvky za posledních:

 • krllo
  15:24 25.07.2020

  A jak ten Jakeš v roce 1968 vlastizradoval ?

  A jak ten Jakeš v roce 1968 vlastizradoval ?

 • achi67
  18:32 23.07.2020

  Úplně mimo článek - nepřijde vám, že na farmách v Petrohradu a v okolí nějak šetří? Dříve tu byli trollové, kteří sice bodovali za své chlebodárce, ale občas z nich vypadla ...Zobrazit celý příspěvek

  Úplně mimo článek - nepřijde vám, že na farmách v Petrohradu a v okolí nějak šetří? Dříve tu byli trollové, kteří sice bodovali za své chlebodárce, ale občas z nich vypadla zajímavá informace, odkaz nebo alespoň pohled z druhé strany... A nějak zmizeli a místo nich jsou tu dobrovolní zástupci (tipuji) z takových obskurních spolků jako jsou Českoslovenští vojáci v záloze, Klub československého pohraničí a tak a z těch, kromě nářků na ztraceným mládím, celkem nic nevypadává...Skrýt celý příspěvek

  • krllo
   15:26 25.07.2020

   A vy jste prosím dobrovolný zastupce kterého obskurního spolku ?

   A vy jste prosím dobrovolný zastupce kterého obskurního spolku ?

   • achi67
    09:34 26.07.2020

    Toho nejobskurnějšího co si jen dovedete představit - jsem tam předsedou, místopředsedou, pokladníkem, jednatelem, tiskovým mluvčím, správcem majetku, svačinářem a dokonce i ...Zobrazit celý příspěvek

    Toho nejobskurnějšího co si jen dovedete představit - jsem tam předsedou, místopředsedou, pokladníkem, jednatelem, tiskovým mluvčím, správcem majetku, svačinářem a dokonce i hlavním sponzorem :-DSkrýt celý příspěvek

  • J.Vraja
   19:58 26.07.2020

   Znovu a znovu si kladu tu samou otázku: Kdo tyhle lidi pořád volí? Opravdu je tady tolik takových důchodců, kteří žijí jen vzpominkovým optimismem? Nebo je opravdu dostatek mladých ...Zobrazit celý příspěvek

   Znovu a znovu si kladu tu samou otázku: Kdo tyhle lidi pořád volí? Opravdu je tady tolik takových důchodců, kteří žijí jen vzpominkovým optimismem? Nebo je opravdu dostatek mladých lidí tak hloupých, že po tom socialistickém ráji touží? Co tohle dělá v parlamentu?
   Komunisté měli 40 let k tomu, aby ukázali, co dokáží. Měli všechno: Politickou moc, armádu, média, průmysl, školství. Výsledky vidíme doposud. Tak o čem sní jejich voliči a na kolik generací dosažení toho snu vidí?
   Oni srovnávají. A z nějakých jejich osobních důvodů se jim to před listopadem zdá lepší, než to po listopadu. Já jim říkám duševní mrzáci. Za žvanec prodají mým dětem a vnukům budoucnost.Skrýt celý příspěvek

  • franta.13
   17:01 06.08.2020

   Položím si otázku slovy klasika a komu tímto příspěvkem

   Položím si otázku slovy klasika a komu tímto příspěvkem

 • Márten
  12:50 23.07.2020

  Jó, to byly časy, když se člověk v diskusi na AN dozvěděl zajímavý věci od lidí z armády a komunisti se ukájeli na Novinkách...

  Jó, to byly časy, když se člověk v diskusi na AN dozvěděl zajímavý věci od lidí z armády a komunisti se ukájeli na Novinkách...

  • Carter
   13:51 23.07.2020

   Inteligentná diskusia pramení z článkov, ktoré majú úvod, hlavnú pointu a záver. Blbý článok bĺbá diskusia. Ja chcem tiež čítať o armáde a zbraniach a niekedy ako keby som bol v ...Zobrazit celý příspěvek

   Inteligentná diskusia pramení z článkov, ktoré majú úvod, hlavnú pointu a záver. Blbý článok bĺbá diskusia. Ja chcem tiež čítať o armáde a zbraniach a niekedy ako keby som bol v Ústave pamäti národa.Skrýt celý příspěvek

 • danny
  11:46 23.07.2020

  Já se omlouvám, ale můj chabý intelekt nějak nepobral, co vlastně článek sděluje. Nějak moc témat dohromady. Odchod sovětů, okupace, Brežněv, Jakešovo úmrtí a jaký měl důchod, ...Zobrazit celý příspěvek

  Já se omlouvám, ale můj chabý intelekt nějak nepobral, co vlastně článek sděluje. Nějak moc témat dohromady. Odchod sovětů, okupace, Brežněv, Jakešovo úmrtí a jaký měl důchod, vzpomínky na ruské herce z Divadla satyry, prohlášení KSČM k Jakešovu úmrtí, návrh, že by Jakeš a všichni jemu podobní měli bručet...
  Asi každé téma by si zasloužilo podrobnější rozbor, takto vše dohromady to na mě působí dost nedovařeně. Jinak jestli úvaha směřovala hlavně k hledání spravedlnosti pro komunistické pohlaváry, dovolím si přidat zajímavý link, ve kterém autor porovnává s denacifikací Německa, nebo odlišným přístupem k dekomunizaci v bývalé NDR. http://blog.aktualne.cz/blogy/... Skrýt celý příspěvek

 • Kikirík
  11:22 23.07.2020

  Najväčšou chybou nežnej revolúcie bolo to, že bola nežná. Ak by sa vtedy postrielali a pozatvárali ľudia ako Jakeš, Biľak atď a systém by sa očistil od tých socialistických ...Zobrazit celý příspěvek

  Najväčšou chybou nežnej revolúcie bolo to, že bola nežná.
  Ak by sa vtedy postrielali a pozatvárali ľudia ako Jakeš, Biľak atď a systém by sa očistil od tých socialistických švábov a postavil by sa mimo zákon, tak ako nacizmus a faˇsizmus, tak by sme sa mohli mať dnes omnoho lepšie. Aj keď by to síce nestačilo, keď že od 1948 narobili obrovské škody, ale lepšie ako nič... Nie darmo sa hovorí, že lepší vrabec v hrsti ako holub na streche.
  Aspoň by tu dnes neboli sfanatizovaní a dementí ľudia ako Blaha a spol, ktorí sú rovnakí ako náckovia.Skrýt celý příspěvek

  • krllo
   15:29 25.07.2020

   A co soudruzi Dlouhý, gen.Pavel, rektor Zíma, Telička, Stětina... s těmi by bylo co ?

   A co soudruzi Dlouhý, gen.Pavel, rektor Zíma, Telička, Stětina... s těmi by bylo co ?

 • Carter
  09:34 23.07.2020

  Pán Chalúpka, skutočne trefný článok! Vo Vás sa skrýva neobyčajný talent umelca. Ten svinský režim červených hrdlorezov čo jedol uvarené deti bolo to najhoršie, čo mohlo stretnúť ...Zobrazit celý příspěvek

  Pán Chalúpka, skutočne trefný článok! Vo Vás sa skrýva neobyčajný talent umelca. Ten svinský režim červených hrdlorezov čo jedol uvarené deti bolo to najhoršie, čo mohlo stretnúť čestného a pracujúceho človeka. Od 48 až po 89 boli ulice ČSSR zaliate krvou! Ty čo prežili trpeli hladom a chorobami a žili len tak na uliciach a spali na kartónoch. Vďaka osloboditeľom umelcom a 5 kolone sa síce len po 30 rokoch už cítime lepšie, slobodnejšie, môžeme cestovať za pracou ako lacná pracovná sila a môžeme kričať na plné hrdla že máme kde bývať a lekári, ktorých vychoval slobodný kapitalizmus sú na každom rohu ochotný nám pomôcť. Áno pán Chalúpka, v ČSSR sa nevyrábala žiadna vojenska technika ani lietdla ani tanky ani BVP a nepredávali sa do zahraničia. Naši ľudia nemali prácu.... ale teraz áno teraz keď nastala doba slobody a ochrany kapitálu zopár zbohatlíkom sme nútení kupovať za miliardy eur zbrane z USA , tak je to správne HURA HURA a HURÁ. Nech zhoria v pekle všetci bolševíci a komunisti. Nech žije sloboda kapitálu a USA, nech žije neviditeľná ruka trhu a sloboda pohybu kapitálu.Skrýt celý příspěvek

  • Funin
   10:54 23.07.2020

   aa dalsi fanousek komancu

   aa dalsi fanousek komancu

   • History
    12:05 23.07.2020

    Zajímavé je, že tento typ komentářů se skrývá pod přezdívkami “amerického” stylu “Larry, Carter apod.”

    Zajímavé je, že tento typ komentářů se skrývá pod přezdívkami “amerického” stylu “Larry, Carter apod.”

    • Carter
     12:44 23.07.2020

     Carter bol najrozumnejší prezident USA :) nech žije v naších spomienkach. Nemôžem za to že ta JUESEJ sa mi tak páči, ten ich štýl a hambáče...

     Carter bol najrozumnejší prezident USA :) nech žije v naších spomienkach. Nemôžem za to že ta JUESEJ sa mi tak páči, ten ich štýl a hambáče...

    • Scotty
     12:48 23.07.2020

     No kdyby to psali jako Leonid, Iljič nebo Brežněv tak to bude ještě směšnější než už to je.

     No kdyby to psali jako Leonid, Iljič nebo Brežněv tak to bude ještě směšnější než už to je.

     • Carter
      13:47 23.07.2020

      Jo vole, celý článok je taký obsah tlačenky v jednom plastovom črievku. je tam aj jazyk a srdce a aj bravčové kože no a nakoniec to plastové črievko. Aj pán Chalúpka všetko pekne ...Zobrazit celý příspěvek

      Jo vole, celý článok je taký obsah tlačenky v jednom plastovom črievku. je tam aj jazyk a srdce a aj bravčové kože no a nakoniec to plastové črievko. Aj pán Chalúpka všetko pekne uvaril a zmiešal do jediného článku. Tlačenka mi viac chutí... je taka zmysluplná :)Skrýt celý příspěvek

  • J.Vraja
   20:01 26.07.2020

   Ukrást, obsadit, anektovat, okupovat, zabavit. Slova jsou různá. Následky koumoušů, jsou vidět po celém světě a nikde a nikdy pod jejich vlivem nic nevzniklo. Jen spálená země a ...Zobrazit celý příspěvek

   Ukrást, obsadit, anektovat, okupovat, zabavit. Slova jsou různá. Následky koumoušů, jsou vidět po celém světě a nikde a nikdy pod jejich vlivem nic nevzniklo. Jen spálená země a rozvrat společnosti.Skrýt celý příspěvek

 • Echo
  20:48 22.07.2020

  Komunisti toto, komunisti tamto! Za vsetko mozu komunisti. Kaslite uz na komunistov. Ludia zobudte sa! Ak je vas zivot v prdeli, tak ste mali 30 rokov nato aby ste s tym nieco ...Zobrazit celý příspěvek

  Komunisti toto, komunisti tamto! Za vsetko mozu komunisti. Kaslite uz na komunistov. Ludia zobudte sa! Ak je vas zivot v prdeli, tak ste mali 30 rokov nato aby ste s tym nieco urobili.Skrýt celý příspěvek

  • Scotty
   21:05 22.07.2020

   Kdo by čekal že se pod článkem o jednom tupém bolševikovi budou řešit komunisti.

   Kdo by čekal že se pod článkem o jednom tupém bolševikovi budou řešit komunisti.

  • Echo
   22:04 22.07.2020

   22:00 .... iba 5 ludom mozu za ich zbabrane zivoty komunisti? Sa uvedomte. Mozete si za to akurat tak sami. Chces sa mat lepsie? Tak preto nieco rob!

   22:00 .... iba 5 ludom mozu za ich zbabrane zivoty komunisti? Sa uvedomte. Mozete si za to akurat tak sami. Chces sa mat lepsie? Tak preto nieco rob!

   • padre
    23:20 22.07.2020

    Komunisti nemohou jen za zničené životy spousty lidí ,ale i za totální devastaci této země.Tato republika ,která ještě v roce 1947 vyráběla špičkové ...Zobrazit celý příspěvek

    Komunisti nemohou jen za zničené životy spousty lidí ,ale i za totální devastaci této země.Tato republika ,která ještě v roce 1947 vyráběla špičkové automobily,motocykly,elektrotechniku a která měla v té době životní úroveň jako Švycarsko,daleko před Rakouskem nebo Německem nebyla po 40 letech vlády komunistů schopna vyrobit ani plechovku od piva,natož video nebo obyčejný kazetový magnetofon.Po 40 letech cesty k socialismu se Československo dostalo na úroveň Mongolska.A dnes ti samí komančové,kteříká tuto zemi likvidovali řvou, proč se nemáme minimálně jako Němci.Skrýt celý příspěvek

    • Zvonik
     08:28 23.07.2020

     Ty toho tak víš, GOJÍME padre!

     Ty toho tak víš, GOJÍME padre!

    • GlobeElement
     08:48 23.07.2020

     Kazetový magnetofon jsme vyrobit uměli. I kazety, značka se jmenovala EMGETON. Sice měly velké tření a pásky byly tlustší, takže více ničily hlavy a ve walkmenech vybíjely baterky ...Zobrazit celý příspěvek

     Kazetový magnetofon jsme vyrobit uměli. I kazety, značka se jmenovala EMGETON.

     Sice měly velké tření a pásky byly tlustší, takže více ničily hlavy a ve walkmenech vybíjely baterky (i walkmany Tesla vyráběla), ale existovaly.Skrýt celý příspěvek

    • Carter
     09:18 23.07.2020

     Sa spamätaj.

     Sa spamätaj.

    • Echo
     11:31 23.07.2020

     Komunistov tu uz 30 rokov niet, kto chcel tak mal a stale ma sancu sa vypracovat a posunut sa v zivote. Co vam brani sa presadit? Neschopaci budu nadalej vyplakavat, lebo ...Zobrazit celý příspěvek

     Komunistov tu uz 30 rokov niet, kto chcel tak mal a stale ma sancu sa vypracovat a posunut sa v zivote. Co vam brani sa presadit? Neschopaci budu nadalej vyplakavat, lebo komunisti, lebo Meciar, Dzurinda, Fico, .....Skrýt celý příspěvek

     • GlobeElement
      11:41 23.07.2020

      On tady někdo píše, že se má špatně?

      On tady někdo píše, že se má špatně?

    • krllo
     15:38 25.07.2020

     Když jsme se tu měli jako ve Švýcarsku, tak proč sudetští Němci chtěli do Říše, kde by se neměli jako ve Švýcarsku. Neuměli jsme sice vyrobit plechovku piva, ale třeba jsme sami ...Zobrazit celý příspěvek

     Když jsme se tu měli jako ve Švýcarsku, tak proč sudetští Němci chtěli do Říše, kde by se neměli jako ve Švýcarsku.
     Neuměli jsme sice vyrobit plechovku piva, ale třeba jsme sami vyráběli tisíce cvičných tryskových letounů L-29 L-39, dopravní L -410, výborné lehké a akrobatické letouny, zemědělská letadla.
     Dnes výrobíme jen dveře pro Airbus. Dodávali jsme celé technologické celky pro atomové elektrarny, cementárny, cukrovary a dnes dodávme co ? Co umíme sami vyrobit?Skrýt celý příspěvek

    • J.Vraja
     20:09 26.07.2020

     Dovede si někdo představit, že by v poválečném Německu přišli bývalí nacisté s kritikou, že se při hospodářské obnově válkou zničené země prohospodařily miliony marek? Což se možná ...Zobrazit celý příspěvek

     Dovede si někdo představit, že by v poválečném Německu přišli bývalí nacisté s kritikou, že se při hospodářské obnově válkou zničené země prohospodařily miliony marek? Což se možná prohospodařily, ale cožpak není celá tahle úvaha absurdní?
     Ale pro nás co jsme zažili rok 1968 a vedoucí úlohu strany je to jasné. Když se něco nelíbí Rusákům a komunistům, je to určitě správné.
     Dějiny jsou svědky času,světlem pravdy,živou paměti,učitelkou života a poslem minulosti pravil už dávno římský myslitel Marcus Tullius CiceroSkrýt celý příspěvek

 • semtam
  20:14 22.07.2020

  Mě se líbí, jak si každý historii upravuje po svém, Chalupa běsní a burcuje a naopak Uher se snaží analyzovat a uvažovat v souvislostech. Článek Michala Uhera na AN se stejnou ...Zobrazit celý příspěvek

  Mě se líbí, jak si každý historii upravuje po svém, Chalupa běsní a burcuje a naopak Uher se snaží analyzovat a uvažovat v souvislostech.

  Článek Michala Uhera na AN se stejnou či obdobnou tématikou a dokonce se stejnou "náhledovou" fotkou vypráví zase úplně jiný příběh.

  https://www.armadninoviny.cz/c...

  Ale aspoň víme kdo je kdo, Michal Uher je analytik a proto přináší nové a zajímavé podněty a závěry, které mají alespoň nějaké logické vývody.

  Kristián Chalupa je politruk, který útočí na nízké pudy a pravda jako taková ho vůbec nezajímá a to, že mnohé co píše nemá žádnou logiku se omluví, že přece ti kdo takto konají jsou barbaři...Skrýt celý příspěvek

  • Scotty
   20:58 22.07.2020

   Co z věcí uvedených v článku je lež? Když tedy autora pravda nezajímá.

   Co z věcí uvedených v článku je lež? Když tedy autora pravda nezajímá.

   • semtam
    21:17 22.07.2020

    Scotty Co? Tady nejde o lež jako takovou, tady jde o výklad. Proto dávám pro zajímavost článek Michala Uhera, který rok 1968 dává do souvislostí a výsledek je úplně jiný a hlavně ...Zobrazit celý příspěvek

    Scotty

    Co? Tady nejde o lež jako takovou, tady jde o výklad. Proto dávám pro zajímavost článek Michala Uhera, který rok 1968 dává do souvislostí a výsledek je úplně jiný a hlavně vše do sebe zapadá.
    To, že si tady někteří rádi pěstuji infantilní představu o barbarském napadení, které vlastně vůbec nebylo barbarské, aniž by měli snahu danou situaci pochopit, nebo dokonce rok 1968 vysvětlit aby měl hlavu a patu, protože k potlačení pražského jara a de-facto celou dobu normalizace se o toto starali naše složky, nikoliv orgány SSSR, který měli v dané situaci maximálně doporučující charakter, nikoliv represivní.
    Ona okupace navíc neměla zacíleno na zničení ČSLA či jejích skladů a dokonce vojáci často ani nevěděli kde jsou, mysleli, že v Kazachstánu...
    Takto obsazování nepřátelského území opravdu neprobíhá a složky výzbroje, které byli na území ČSSR rozmísťovány opravdu neměli protipovstalecký charakter, ale byli složené tak, aby mohli čelit střetu s NATO.Skrýt celý příspěvek

    • Scotty
     21:51 22.07.2020

     Vojska co sem přiška v roce 68 měla potlačit "kontrarevoluci", tak to bylo prezentováno i samotným vojákům. To že tu dělali nové pořádky kovaní bolševici, jako třeba Jakeš, je zase ...Zobrazit celý příspěvek

     Vojska co sem přiška v roce 68 měla potlačit "kontrarevoluci", tak to bylo prezentováno i samotným vojákům. To že tu dělali nové pořádky kovaní bolševici, jako třeba Jakeš, je zase zcela jiný příběh. Proč by si sověti špinili ruce když to za ně mohli udělat domácí kolaboranti?
     Proč by likvidovali ČSLA když se proti nim nepostavila? Ne, takhle nevypadá obsazení nepřítelského území. Takhle vypadá když si lenní pán příde udělat pořádek ke svému vazalovy.
     Stále mě zajímá kde píše pan Chalupa nějakou nepravdu.Skrýt celý příspěvek

     • semtam
      21:59 22.07.2020

      Scotty Vtip je právě v tom, že žádná "kontrarevoluce" neprobíhala. Proto jsem sem dával článek Michala Uhera (z AN), který rok 1968 popisuje v širších souvislostech. Pokud by ...Zobrazit celý příspěvek

      Scotty

      Vtip je právě v tom, že žádná "kontrarevoluce" neprobíhala.
      Proto jsem sem dával článek Michala Uhera (z AN), který rok 1968 popisuje v širších souvislostech.

      Pokud by jste si ten článek přečetl, tak hned v úvodu se píše cituji: "V České republice se neumíme dívat na svět z větší perspektivy a neumíme si spojovat důležité věci. Dá se to popsat i jedním příslovím: Pro stromy nevidíme les. O řadě událostí, které se v naší historii odehrály, se domníváme, že se týkaly pouze nás a řešíme, kde jsme udělali chybu, zda jsme se měli bránit atd."

      A i na základě toho, lze odlišit Uhera, který si dává práci a snaží se situaci začlenit do kontextu a Chalupa si dělá práci "jen" s tím, jak vzbudit příslušné emoci.
      Nikde neříkám, že někdo lže, říkám, že Uhera zajímá celá pravda, Chalupu ne, toho zajímaj emoce.Skrýt celý příspěvek

     • Scotty
      22:27 22.07.2020

      Že tu ve skutečnosti neprobíhala kontrarevoluce je vskutku objevné zjištění. Ovšem Zdejší vazalové se ovšem začali poněkud odchylovat od představ svých pánů a jejich sesazení silou ...Zobrazit celý příspěvek

      Že tu ve skutečnosti neprobíhala kontrarevoluce je vskutku objevné zjištění. Ovšem Zdejší vazalové se ovšem začali poněkud odchylovat od představ svých pánů a jejich sesazení silou bylo nejrychlejší řešení.
      To že se sem poté nasunula střední skupina vojsk bylo jistě vítaným bonusem. Ovšem ti co sem přišli v srpnu 68 rozhodně neměli za cíl bojovat proti NATO. Ti měli obsadit ČSSR a pacifikovat případný odpor.Skrýt celý příspěvek

     • semtam
      22:39 22.07.2020

      Scotty A vtip je v tom, že složení jejich výzbroje a informovanost nebo spíše neinformovanost příslušníků armády SSSR naznačuje úplně něco jiného, než potlačení jakési ...Zobrazit celý příspěvek

      Scotty

      A vtip je v tom, že složení jejich výzbroje a informovanost nebo spíše neinformovanost příslušníků armády SSSR naznačuje úplně něco jiného, než potlačení jakési kontrarevoluce. A jak víme represivní složky byli jen a pouze naše. Takže ono dočasné rozmístění nebylo tady proto, aby někoho drželi pod krkem, ale proto, aby bez adekvátní reakce rozmístili značnou vojenskou sílu blízko západní hranice VS.
      To, že se potlačilo pražské jaro, byl de-facto vedlejší produkt a vzhledem k čs. reáliím, tak na potlačení pražského jara je nasazení mohutných sil SSSR to samé jako jít s tankem na vrabce.

      V šedesátých letech minulého století byla studená válka v plném proudu a nějaké pražské jaro, které ani samo o sobě nevědělo zda je životaschopné a vlastně jej tvořili reformní komunisté opravdu v té době nebylo na pořadu dne.

      Takže obsazení ČS vojsky VS se odehrálo v rámci vrcholící studené války, nikoliv kvůli pražskému jaru, to byl vedlejší efekt.

      Samozřejmě nadále zůstaneme v naší komfortní zóně, když si budeme hrát na věčné chudinky co nevidí dál než na špičku vlastního nosu.Skrýt celý příspěvek

     • Scotty
      23:35 22.07.2020

      semtam V srpnu 68 naše bezpečností složky nezasahovali. Na nějakou dobu převzali represi právě okupační vojáci. To že se v Moskvě báli pražského jara můžete vzít jed. Nějaká ...Zobrazit celý příspěvek

      semtam
      V srpnu 68 naše bezpečností složky nezasahovali. Na nějakou dobu převzali represi právě okupační vojáci. To že se v Moskvě báli pražského jara můžete vzít jed. Nějaká ekonomická a politická reforma ve střední Evropě bylo to poslední co potřebovali.Jugoslávie pro ně byla dostatečným varováním. To jak daleko byli ochotní zajít lidé okolo Dubčeka je samozřejmě otázka, ale Brežněv to rozhodně nechtěl testovat.
      To že tím posílili československý front o střední skupinu vojsk byl jistě jedním z důvodů, ale ne hlavní. Kdyby to tak bylo nebudou ztrácet čas jednáním v Čierné nad Tisou.Skrýt celý příspěvek

     • Tesil
      00:27 23.07.2020

      V.Bilak v r. 1969 při svém projevu ve Voj.pol.ak. tvrdil,že Sověti chtěli mít svými jednotkami pokrytou západní hranici východního bloku. Stejný názor má i vojenský historik ...Zobrazit celý příspěvek

      V.Bilak v r. 1969 při svém projevu ve Voj.pol.ak. tvrdil,že Sověti chtěli mít svými jednotkami pokrytou západní hranici východního bloku.
      Stejný názor má i vojenský historik J.Fidler.
      Rovněž důstojníci ČSLA v dokumentu ČT,který se věnoval tomuto období potvrdili,že se v tomto duchu vyjadřovali i sov. vojáci ve vyšších funkcích.
      Nebo snad kontrarevoluce hrozila i v 80.letech?Skrýt celý příspěvek

     • vakoplch
      12:40 23.07.2020

      Tesil Kdyby Komunisti přestaly používat represivní složky ,tak by kontrarevoluce proběhla každým rokem...

      Tesil Kdyby Komunisti přestaly používat represivní složky ,tak by kontrarevoluce proběhla každým rokem...

     • Tesil
      18:39 23.07.2020

      A tak se čekalo do r.89 až si všichni v klidu po vzájemné dohodě rozdělí role a padnou si kolem krku.

      A tak se čekalo do r.89 až si všichni v klidu po vzájemné dohodě rozdělí role a padnou si kolem krku.

     • vakoplch
      08:23 24.07.2020

      No jo. Prostě čekali až to bude neudržitelné a pak se domluvili...Kdyby čekali déle nebo kdyby opozice byla tvrdšího ražení šli by od válu jiným stylem...No a to by možná byla ...Zobrazit celý příspěvek

      No jo. Prostě čekali až to bude neudržitelné a pak se domluvili...Kdyby čekali déle nebo kdyby opozice byla tvrdšího ražení šli by od válu jiným stylem...No a to by možná byla lepší varianta možná ne...Já myslím že to trošku tvrdší být mělo a vy?Skrýt celý příspěvek

    • padre
     23:26 22.07.2020

     Měla okupační vojska Sovětského Svazu v Československa 1968 ostré náboje a plné palebné prúměry?Měla.Byli připraveni postřílet všechno živé v případě odporu? Byli.Takže to byla ...Zobrazit celý příspěvek

     Měla okupační vojska Sovětského Svazu v Československa 1968 ostré náboje a plné palebné prúměry?Měla.Byli připraveni postřílet všechno živé v případě odporu? Byli.Takže to byla sprostá agrese a okupace ,ať si to omlouvá kdo chce jak chce.Zkrátka geronti z Moskvy dali naši republice facku ,abychom si to dobře zapamatovali.Skrýt celý příspěvek

     • Tesil
      18:46 23.07.2020

      GlobeElement
      Samozřejmě,že důvod není až tak podstatný.A právě proto nechápu proč se neustále zmiňuje pouze ten jediný.Třeba i nesprávný.

      GlobeElement
      Samozřejmě,že důvod není až tak podstatný.A právě proto nechápu proč se neustále zmiňuje pouze ten jediný.Třeba i nesprávný.

    • achi67
     07:08 23.07.2020

     Vojáci okupačních jednotek ani nevěděli kde jsou, jednotky nebyly vybaveny na protipovstaleckou operaci... Promiňte, to jsou ale bludy. Začátku okupace předcházelo velké cvičení ...Zobrazit celý příspěvek

     Vojáci okupačních jednotek ani nevěděli kde jsou, jednotky nebyly vybaveny na protipovstaleckou operaci... Promiňte, to jsou ale bludy. Začátku okupace předcházelo velké cvičení "spojeneckých" armád s klasickým tématem obrany a protiútokem hluboko na západ, ze kterého jednotky postupovaly rovnou do Československa, je to jednoduchá zástěrka na shromáždění vojsk a sjednocení velení. Proto vojáci měli přesné povědomí o tom, kde jsou, jak jinak by se dostali tam, kam měli, jako bylo zabrání a obklíčení důležitých vojenských posádek, letišť, dopravních uzlů. A proto měli i takové vybavení a výstroj. Byl to úmyslný, dobře naplánovaný a dopředu pečlivě připravený čin, žádná improvizace.Skrýt celý příspěvek

    • GlobeElement
     08:53 23.07.2020

     Je přece naprosto jedno, co bylo hlavním motivem politbyra. SSSR vojensky napadl a okupoval naši zem (a nechal si za to od okupované země platit). Kličkováním okolo motivu chceš ...Zobrazit celý příspěvek

     Je přece naprosto jedno, co bylo hlavním motivem politbyra. SSSR vojensky napadl a okupoval naši zem (a nechal si za to od okupované země platit).

     Kličkováním okolo motivu chceš dokázat co? Že to nebylo napadení? Že to nebyla okupace?

     Copak byl Jakeš nebo Biľak tvůj dědeček, že je tak hájíš?Skrýt celý příspěvek

     • semtam
      16:07 27.07.2020

      GlobeElement Nehájím Jakeše ani Bilaka a určitě nejdu v jejich linii, což třeba ty neokecáš ani s odřenýma ušima. Celou dobu píšu o skutečném důvodu událostí roku 1968 ne o tom ...Zobrazit celý příspěvek

      GlobeElement

      Nehájím Jakeše ani Bilaka a určitě nejdu v jejich linii, což třeba ty neokecáš ani s odřenýma ušima.

      Celou dobu píšu o skutečném důvodu událostí roku 1968 ne o tom smyšleném na kterém tak záleží levičákům, jen proto, že současné vztahy EU-Rusko nejsou zrovna ideální.Skrýt celý příspěvek

 • Tesil
  19:34 22.07.2020

  Opravdu je důležité položit si otázku proč spravedlnost dostala zase jednou na frak.Ti kdo nesli zodpovědnost měli být po zásluze potrestáni.Nestačí o morálce jenom planě ...Zobrazit celý příspěvek

  Opravdu je důležité položit si otázku proč spravedlnost dostala zase jednou na frak.Ti kdo nesli zodpovědnost měli být po zásluze potrestáni.Nestačí o morálce jenom planě žvanit.Možná polistopadová garnitura měla své osobní důvody.Tím hůře.
  Jinak nechápu proč by Sověti měli mít obavu z lidí jako byl kovaný komunista Dubček a jeho oblíbenec Šalgovič.
  A konečně vojenské hledisko.Bojové jednotky byly nasměrovány logicky na západ.I kdyby se našel někdo velmi odvážný,kdo by vydal příslušné rozkazy,tak jenom naplánování přesunů by zabralo několik dnů.Skrýt celý příspěvek

 • Larry
  14:51 22.07.2020

  Soukromé názory pseudospisovatele pana Chalupy, který podstatnou část svého života také budoval "lepší zítřky". Psát o někom že je kolaborant, pokud nemá v ruce rozsudek, je ...Zobrazit celý příspěvek

  Soukromé názory pseudospisovatele pana Chalupy, který podstatnou část svého života také budoval "lepší zítřky". Psát o někom že je kolaborant, pokud nemá v ruce rozsudek, je obyčejná pomluva a stát se to mě, vyběhnu s ním hned po poradě s firemním právníkem.
  Ostatní diskutují. Tohle by jste si před 30tilety nedovolili říci otevřeně Jakešovi do očí. V trenkách jste měli tekutou hnídu strachy. A hnědo i za ušima. To samí vaši fotři a strejci. Navíc měli v kapsách rudé knížky tak ještě přikyvovali a pochlebovali. KSČ přes milion členů a neznám rodinu nebo širší příbuzenstvo, kde by nebˇyl alespoň jeden člen nebo kandidát. A dnes najednou všichni velcí demokraté a antikomunisté :-))) Já už se amíkům ani nedivím, že nám po 90 roce nevěřili a ostražití jsou dodnes.
  Dnes si dovolíte jenom proto, že víte že se bránit nebude. O mrtvých jen dobře. Je to za námi a rozhodně to dnešní generace do 50ti let nijak neovlivnilo.Skrýt celý příspěvek

  • satai
   15:03 22.07.2020

   Jasně, to už člověk nemůže říct kolaborant ani o Moravcovi, protože nemám rozsudek.

   Jasně, to už člověk nemůže říct kolaborant ani o Moravcovi, protože nemám rozsudek.

   • Jan Padesátýpátý
    15:54 22.07.2020

    A hlavně, Moravcovi by sis to tenkrát říct do očí otevřeně nedovolil. V trenkách jste měli tekutou hnídu strachy. A hnědo i za ušima.

    A hlavně, Moravcovi by sis to tenkrát říct do očí otevřeně nedovolil. V trenkách jste měli tekutou hnídu strachy. A hnědo i za ušima.

   • Larry
    16:15 22.07.2020

    Myslet si můžete cokoliv, je to vaše právo. Zrovna tak na druhou stranu existuje právo na ochranu osobnosti.

    Myslet si můžete cokoliv, je to vaše právo. Zrovna tak na druhou stranu existuje právo na ochranu osobnosti.

    • Torong
     16:22 22.07.2020

     A že se ho nejvíc dovolávají největší zmetci...

     A že se ho nejvíc dovolávají největší zmetci...

    • GlobeElement
     16:29 22.07.2020

     Ohánět se takovým právem v debatě o komunistickém potentátovi, to je chucpe jak prase.

     Ohánět se takovým právem v debatě o komunistickém potentátovi, to je chucpe jak prase.

  • GlobeElement
   15:11 22.07.2020

   Heydrich je taky po smrti, budeme o něm mluvit a psát jen v dobrém? Jakeš byl vrcholným představitelem totalitní moci. Nebyl vnímán jako diktátor a je možné, že patřil k těm ...Zobrazit celý příspěvek

   Heydrich je taky po smrti, budeme o něm mluvit a psát jen v dobrém?

   Jakeš byl vrcholným představitelem totalitní moci. Nebyl vnímán jako diktátor a je možné, že patřil k těm komunistům, kteří nebažili po tvrdém potírání opozice, ale sloužil tomu režimu a má na rukou krev.

   Těch 40 let komunismu nás poznamenalo všechny. Poznamenalo uvažování generace našich rodičů i nás samotných, poznamenalo ekonomiku země, poškodilo její přírodu, zemědělské postupy, vedlo k exodu asi 200 000 lidí, způsobilo ekonomický i technologický propad - který se dnes projevuje kupříkladu tím, že velké u nás působící firmy jsou zahraniční a ne domácí.

   Jistěže bychom si před 30 lety netroufli říct to Jakešovi nebo jiným papalášům do očí. Lidé byli šikanováni za mnohem menší projevy nesouhlasu. Komunisiti ovládali celou zemi, takže nepohodlná osoba byla připravena o všechno - nejen o možnost slušné práce nebo studia, ale i o možnost získat byt nebo vycestovat. A to vše bez soudu, bez vysvětlení - prostě to zařídili, jak hlásá jeden agent StB.

   Míra nesvobody byla pro dnešní generaci nepředstavitelná. Je s podivem, že se některým lidem po takové době stýská.Skrýt celý příspěvek

   • Larry
    16:01 22.07.2020

    Při slově diktátor si představím rozhodně někoho jiného ale určitě ne Jakeše. Za Jakešem nezůstávali tisíce mrtvých. Diktátorem můžeme nazvat Hitlera, Stalina nebo z nedávné ...Zobrazit celý příspěvek

    Při slově diktátor si představím rozhodně někoho jiného ale určitě ne Jakeše.
    Za Jakešem nezůstávali tisíce mrtvých.
    Diktátorem můžeme nazvat Hitlera, Stalina nebo z nedávné historie jistého generála Pinocheta (všimněte si té podoby s polským generálem Jaruzelskim)
    A nesvoboda?? No nevím, ale jet na čundr do Brd tak si Vás nikdo nevšiml. Dnes tam prohání na nebi PČR své drony a lidi buzerují.
    Chtěl jsem v r.1987 navštívit DDR( Východní Německo) Dostal jsem doložku, odevzdal vojenskou knížku (měli jsme voj. knížky jako VZS) a vycestoval. Čekalo mne jen jako studenta VSOŠ krátké poučení u příslušníka VKR. Nic nejsem nemusel podepisovat. Po návratu jsem odevzdal doklad a nikdo si mne nevšímal.
    Jako student VSOŠ jsem si ve škole postavil zesilovač laděný na kanály polské TV a rodiče zakoupili TV anténu X-color. Po nocích o prázdninách jsem čuměl na striptýz a americké filmy, při červené žárovce v koupelně vyvolával filmy. Přes den jsem četl Dikobraz (alias Trnky Brnky) Ve stodole u dědečka jsem našel nepojízdného Stadiona. S jistým úsilím na které jsem rozbil kasičku, pro nákup nutného materiálu i zpojízdnil a bez ŘP jezdil po vsi a okolí. Dnes si zkuste jezdit bez ŘP. Viděl jsem film "Kdyby všichni světa" a mě napadlo udělat stejnou radiostanici. A protože jsem neměl potřebný materiál, vydal se do okresního města do elektry kde jsem to důležité nakoupil. Potom následovala návštěva skládky za vesnicí kde jsem vyloupil staré rádia a TV. Bastlil jsem několik dní po chvilkách.
    Měl jsem starý avomet II a oscilátory jsem ladil podle lampového stolního rádia. Natáhl anténu a po zapnutí nějaké interferenční hvizdy a zázněje byly slyšet. Večer jsem podle slabých stanic ladil pásmové filtry. Do rána jsem byl celkem neklidný. Následující večer jsem zaslechl telegrafně stanici odkudsi z Moravy. Zkusil jsem ho zavolat ...... a málem jsem spadl ze židle, odpověděl! Volací znak jsem si vymyslel, žádný jsem neměl. Další 2 hodiny jsem seděl a koukal na ten samodomo "zázrak" Nic se mě nikdy nestalo a dnes jakákoliv činnost v elamg. spektru bez oprávnění ČTÚ je na správní řízení s tučnou pokutou.
    Nemám pocit, nějaké nesvobody a příkoří.
    Dnes co voják to držitel OFO na nějaký stupeń a z toho plynoucí omezení. Stačí jenom vyplňování dotazníků a odevzdání materiálů.Skrýt celý příspěvek

    • GlobeElement
     16:09 22.07.2020

     Kdo žádnou svobodu nechce, tomu nechybí. To, co popisujete, jste mohl dělat i v protektorátu. Za komančů kupříkladu člověk nesměl vzít kytaru a jít hrát někde na pódium. Musel ...Zobrazit celý příspěvek

     Kdo žádnou svobodu nechce, tomu nechybí. To, co popisujete, jste mohl dělat i v protektorátu.

     Za komančů kupříkladu člověk nesměl vzít kytaru a jít hrát někde na pódium. Musel projít tzv, předehrávkami, kde komise hodnotila politickou přijatelnost jeho textů a hudby. Nesměl poslouchat zakázané rozhlasové stanice a číst zakázané knížky. Nesměl nic - nic - publikovat, co neprošlo kontrolou, nesměl nic okopírovat.

     Nesměl do tzv. kapitalistických států, leda s výjezdní doložkou a devizovým příslibem.

     Na čundr mohl. Ale běda když ho někdo chytil, jak u táboráku zpívá Kryla.

     Jsou lidé, kterým nevadí žít v ohradě,. Ti pak nechápou touhu po svobodě těch, kterým ohrada nestačí.Skrýt celý příspěvek

    • Torong
     16:18 22.07.2020

     Ale no tak... Soudruhu Larry.... Jet na čundr do Brd, znamenalo taky riskovat, že člověka seberou hned na nádraží a bez udání důvodů stráví víkend ve vyšetřovací vazbě. Jet do ...Zobrazit celý příspěvek

     Ale no tak... Soudruhu Larry....
     Jet na čundr do Brd, znamenalo taky riskovat, že člověka seberou hned na nádraží a bez udání důvodů stráví víkend ve vyšetřovací vazbě.
     Jet do NDR? Ano, v rámci socialistického ráje se cestovat samozřejmě mohlo. Tam bylo totiž minimální riziko, že člověk soudruhům zdrhne. Do takové Jugošky už ro problém byl. Stejně tak do SSSR, protože tam by zase mohl člověk zjistit, že to tam vypadá "trochu" jinak než soudruzi tvrdí.
     A s tou "vysílačkou" jsi neměl problé jenom proto, že tě nechytili. Regulace byla tehdy minimálně stejná (logicky).
     Máš soudruhu smůlu, protože je dost lidí co si to ještě pamatují.Skrýt celý příspěvek

     • GlobeElement
      16:32 22.07.2020

      Do socialistických států se taky jen tak jezdil nemohlo. Do SSSR jen na pozvání nebo s cestovkou. Mezi PLR a NDR byly dvojitý drátěný plot a uprostřed několik metrů široký písečný ...Zobrazit celý příspěvek

      Do socialistických států se taky jen tak jezdil nemohlo. Do SSSR jen na pozvání nebo s cestovkou. Mezi PLR a NDR byly dvojitý drátěný plot a uprostřed několik metrů široký písečný pruh.

      Jo, to byly časy, dnešní generaci to člověk nevysvětlí.Skrýt celý příspěvek

     • Larry
      17:14 22.07.2020

      Kecy.... kolega byl pilot a barevné fotografie z Jugošky s manželkou v r.81 má dodnes. Každý rok tam jezdili na dovolenou vojáci z Bechyně. Na Krymu měli čs. firmy běžně své ...Zobrazit celý příspěvek

      Kecy.... kolega byl pilot a barevné fotografie z Jugošky s manželkou v r.81 má dodnes. Každý rok tam jezdili na dovolenou vojáci z Bechyně.
      Na Krymu měli čs. firmy běžně své rekreační zařízení. To samé v bývalé Jugoslávii, dnes Montenegro u obce Radovići poblíž Tivatu. Byl jsem tam před lety a docela to zpustlo.
      Hotely Sunny Beach v Bulharsku kam dnes jezdí Evropa postavili také Čechoslováci, pro svoji rekreaci.
      Represivní orgány v té době fungovali stejně jako dnes, možná byly ještě výkonnější. Jenom jsme měli jistý pud sebezáchovy jako jinde v civilizovaném světě a nenapadlo nás fotografovat vojenskou techniku, budovy. Jsou země kde dodnes taková omezení existují je zakázáno fotografovat uniformované osoby, vládní a státní budovy (Tunis) kde největší potíže to pochopit měli právě turisté z Německa. Následovalo zastavení autobusu, prohlídka, kontroly dokladů, odevzdání paměťových karet a mazání bufferů. Komu se to nelíbilo, byl mu zabaven fotoaparát. A to jenom proto, že Němec fotil přes upozornění průvodce a ještě použil blesk, to ho profláklo.
      A když mě chytil policajt za vesnicí, bez ŘP, dostal jsem pár za uši a stížnost "per huba" rodičům. Žádná přestupková komise a správní řízení nebo soud se nekonalo. Ani dopejsek do školy nešel.
      S vysílačkou je to jinak. Později jsem zjistil důkladným studiem literatury v obecní knihovně že existuje u některých kmitočtů tzv. pásmo přeslechu. To bylo dobré, protože jsem věděl že mě můžou slyšet kus za vesnicí a potom až v kapitalistickém Západním Německu. :-)))) dalším mezníkem bylo studium antén a jejich vyzařovacích diagramů. Následoval pocit beztrestnosti. Naštěstí tehdy prázdniny (pouze 1 měsíc) skončili. Jinak by mě určitě měli.
      Hudbu jsem poslouchal na rakouských a německých VKV stanicích. Slušnější yagi anténa, mírný kopeček a hrálo to i stereo. Bez problémů Opus (čs. emigranti) V takové kvalitě, že se to dalo i nahrávat.
      Karlovi Krylovi vyšla deska a tehdy na Hlasu Ameriky (VOA 252m) 21.00-22.00 místního času pustili, že kdo si napíše tomu ji pošlou. Tehdy jsem napsal na univerzitu do Uppsaly a skutečně deska přišla origo zabalená.
      Nikdo se mě na ni nikdy nezeptal.
      A když byla zábava a šli nás legitimovat rychle to soudruzi odpískali, neb jeden z nich prohlásil "je to zbytečný, chlastali všichni, hlavně a´t dojdou domů a pořádně se z toho vychrápou" . jiný naznal "to bude mít táta radost, synek není plnoletý a konzumuje alkohol" Ubezpečil jsem ho, že otec je v práci a je dělník, vyřeší mě až přijde po noční.
      Z toho měli nějaký respekt a ještě služební volhou odvezli domů. Následovala minutová přednáška aby jsem nedělal rodičům starosti. Nikdy z toho nic nebylo....žádné důsledky.
      Ale tranzistory BFR91 pro VF obvody odeslané z Německa poštou mě nikdy nepřišly. Stejně jako mne dodnes nepřišla zásilka z Číny z eshopu. A tam mě doložili, že to převzala v Praze česká špediterská firma. Krade se stejně dnes jako před více než 30ti lety.
      Takže o té nesvobodě, kdo si hleděl svého a nesral se do politiky, které nerozuměli ani komunisté jak nám při stranických čistkách v normalizaci předvedli (boj 2 skupin komunistů o moc) měl celkem klidný život a rozhodně nemám pocit, že by mě nesvoboda nějak postihla. A to jsem byl v r.89 na prahu plnoletosti.Skrýt celý příspěvek

     • Larry
      17:30 22.07.2020

      To Globeelement: ohradou dnes můžete nazvat EU. Ta si tu ohradu s jejich Frontexem neumí ani ohlídat na rozdíl od tehdejších bloků bipolárního světa. Do PL z CS v podstatě nebylo ...Zobrazit celý příspěvek

      To Globeelement:
      ohradou dnes můžete nazvat EU. Ta si tu ohradu s jejich Frontexem neumí ani ohlídat na rozdíl od tehdejších bloků bipolárního světa.
      Do PL z CS v podstatě nebylo možné vycestovat od r.81. stezka Čs-polského přátelství na na vrcholech Krkonoš byla uzavřená. CS/PL hranice střežili Poláci a hlavně tam žádné dvojité drátěné ploty nebyly. To co tam bylo se nazývalo signální stěna.Skrýt celý příspěvek

     • padre
      18:45 22.07.2020

      Larry ty jsi normální pohádkář,buď vědomě lžeš a nebo ta léta vidíš očima pětiletého dítěte.Pamětnîci si vzpomenou když v šedesatem devátém emigrovali na Západ přes Jugošku dva ...Zobrazit celý příspěvek

      Larry ty jsi normální pohádkář,buď vědomě lžeš a nebo ta léta vidíš očima pětiletého dítěte.Pamětnîci si vzpomenou když v šedesatem devátém emigrovali na Západ přes Jugošku dva důstojníci od plzeňské divize.Nasledoval dvouletý šileny tanec kontrašů ,kteří buzerovali každého ,kdo s nimi přišel třeba i jen služebně do styku.Jestli někdo z ČSLA vyjel do Jugoslávie tak to mohlo být koncem roku 1968 a do září 1969 jinak se tam nedostala do roku 89 ani myš.To by se kontrašové zmrcli ,kdyby měli v rajónu někoho kdo byl v Jugoslavii. A ještě dodatek...za přehrávání kazety s Krylem dával ještě počátkem osmdesátých let vojenský prokurátor sedm měsíců natvrdo v Sabinově.Skrýt celý příspěvek

     • Tesil
      21:11 22.07.2020

      Torong Já uvedu pouze vlastní zkušenost.Pravidelně jsem v osmdesátých letech jezdil na čundr do okolí Volar. Nosil jsem maskáčovou bundu,roztrhané superky, na zádech usárnu,dlouhé ...Zobrazit celý příspěvek

      Torong
      Já uvedu pouze vlastní zkušenost.Pravidelně jsem v osmdesátých letech jezdil na čundr do okolí Volar.
      Nosil jsem maskáčovou bundu,roztrhané superky, na zádech usárnu,dlouhé vlasy.Spal jsem v lese pod širákem.
      Nikdy jsem neměl problém.Možná záleželo i na tom jak se kdo choval.
      Na vojně Kryla zpívala sborově celá četa.Pod taktovkou jakéhosi Mesnera z Ostravy.
      Západní vysílání pro Československo jsem s tátou poslouchal na zahradě v altánku.Jelikož táta špatně slyšel musel to vědět každý v širokém okolí.
      Co z toho všeho vyplývá?
      Vždy záleží na konkrétním člověku.Skrýt celý příspěvek

     • padre
      21:38 22.07.2020

      Tesil...tak pokud byl Mesner z Ostravy agentem VKR tak je vše vysvětleno.Opravdu závisí na konkrétním člověku...

      Tesil...tak pokud byl Mesner z Ostravy agentem VKR tak je vše vysvětleno.Opravdu závisí na konkrétním člověku...

     • Tesil
      22:27 22.07.2020

      padre Je škoda,že nebereš vážně svědectví někoho kdo od poloviny 60.let vnímal co se okolo děje a nikdy si nezadal s komunistickým režimem. Asi patříš mezi ty,kterým je hned ...Zobrazit celý příspěvek

      padre
      Je škoda,že nebereš vážně svědectví někoho kdo od poloviny 60.let vnímal co se okolo děje a nikdy si nezadal s komunistickým režimem.
      Asi patříš mezi ty,kterým je hned všechno jasné.Skrýt celý příspěvek

     • GlobeElement
      09:13 23.07.2020

      Larry, EU mne v ničem neomezuje. Můžu si dělat, co chci, můžu veřejně - například zde - psát, co si zamanu a neprochází to žádnou cenzurní komisí. Do Jugoslávie se mohlo jen se ...Zobrazit celý příspěvek

      Larry, EU mne v ničem neomezuje. Můžu si dělat, co chci, můžu veřejně - například zde - psát, co si zamanu a neprochází to žádnou cenzurní komisí.

      Do Jugoslávie se mohlo jen se speciální doložkou. Byla jiná, než do západních zemí a bylo snazší ji získat, ale ne pro vojáky. A na západ se nedostal ani podplukovník SNB, který výjezdy schvaloval.

      Jistěže záleželo na konkrétním člověku. Spousta lidí, a to i u VB, dělala, že nevidí, neslyší. Typicky ve škole učitelé, jinak by polovina lidí nedokončila ani štřední školu. Jenomže tím porušovali zákony a taky na to mohli doplatit. Znám člověka, který dostal 11 let natvdo za to, že nenahlásil úmysl svého kamaráda emigrovat na západ.

      Píšeš o dovolených na Krymu. Ano, s cestovkou to šlo, vždyť to píšu. Ale neorganizovaně jen na pozvání. Dokonce i když byl člověk s cestovkou, pořád ho hlídali. S rodiči jsem jako kluk byl v SSSR v rámci Autoturistu - to byla cestovní kancelář, ale člověk jel po vlastní ose vlastním autem. Museli jsme jet po předem určené trase a dodržet zadaný harmonogram. Když se pokazilo auto a my kvůli tomu nabrali asi šest hodin zpoždění, zastavila nás před vjezdem do města Milice (na cestách měli strážní budky, možná je mají dodnes) a zjišťovala, proč už nejsme kde jsme měli podle rozpisu být.

      Režim po roce 1968 už nebyl tak krvavý, jako v 50. letech a byl mnohem více pokrytecký. Všichni věděli, že je to jenom divadlo. Zatímco po roce 1948 vláda chtěla, aby lidé komunistickou ideologii skutečně přijali, věřili jí a budovali socialismus, po roce 1968 už chtěla jen aby to předstírali. Na prvomájové průvody už nechodili nadšení dělníci, budovatelé socialismu, ale lidé, kteří to dostali příkazem. Ale opět - neúčastnit se nebylo ze zákona trestné. Jenom pak člověk třeba nedostal byt. Nebo děti měly potíže dostat se na školu - chyběly body za politickou uvědomělost, ale to nikdo nikomu do očí neřekl. Nedostal jsi devizový příslib. Malého nevzali do školky, když bylo plno.

      Režim nebyl založen na soudech a vězení, ale na šikaně, která nebyla osobně vysvětlená. Bylo to naprosto odporné.

      Neuvěřitelné, že tobě to mohlo vyhovovat.Skrýt celý příspěvek

    • Scotty
     17:00 22.07.2020

     Larry Já si Jakeše spíš představím pod slovem idot. Ovšem to že držel moc bez toho aby prošel svobodnými volbami z něho bezesporu diktátora dělá. O tom jak si trampů nikdo nevšímal ...Zobrazit celý příspěvek

     Larry
     Já si Jakeše spíš představím pod slovem idot. Ovšem to že držel moc bez toho aby prošel svobodnými volbami z něho bezesporu diktátora dělá.
     O tom jak si trampů nikdo nevšímal si můžete přečíst tady a potom si vrazit facku.
     https://www.trampsky-magazin.c... Skrýt celý příspěvek

  • fotr
   18:14 22.07.2020

   Larry Neovlivnilo? To jako vážně? Skutečně věříš že ta morální, sociální i ekonomická degradace nezasáhla generace kterým je do padesáti let? Moje děti jsou v této kategorii a ...Zobrazit celý příspěvek

   Larry
   Neovlivnilo? To jako vážně? Skutečně věříš že ta morální, sociální i ekonomická degradace nezasáhla generace kterým je do padesáti let? Moje děti jsou v této kategorii a zasáhlo je třeba to že můj děda přišel o prosperující firmu kterou tvrdě budoval s tím že se bude dědit po generace. Komouši ji sebrali, přivedli ke krachu a úspory znehodnotila měna. to co nám vrátili v restitucích byly jen trosky které nebylo možné vrátit do života a nejen proto že nebyly finance a movitý majetek v provozním stavu, chyběli i zkušenosti které by děda předal mému otci, otec pak mě a já nakonec zase svým dětem. Komouši přerušili přirozený vývoj, zničili třídu inteligence, podnikatelů a živnostníků a jen oni mohou za to že nás pak po revoluci vykoupila bohatá cizina a my teď makáme převážně pro cizí a zisky z naší práce končí v zahraničí. Skutečně nechápeš jak strašné škody tu ti gauneři napáchali?Skrýt celý příspěvek

 • otecko
  14:12 22.07.2020

  Co bych rád věděl, je jedna věc. Ví se, že na Ruzyni už 18. a 19.8. přistály Antonovy s ruskými výsadkáři a to samé i u nás, v Mošnově. Nikdo ovšem z letadel nevystoupil a na ...Zobrazit celý příspěvek

  Co bych rád věděl, je jedna věc. Ví se, že na Ruzyni už 18. a 19.8. přistály Antonovy s ruskými výsadkáři a to samé i u nás, v Mošnově. Nikdo ovšem z letadel nevystoupil a na palubě zůstali všichni co přiletěli až do dne D. Proč se vedení ČSLA nezajímalo, co se děje, proč jsou tady vojenské transportní letadla, nikdo nevystupuje, nechce doplnit palivo, nic? Proč se nikdo dva dny předem na tuto "hru" neptal? A pak, když to vypuklo, tak jsme se, opět bez boje, vzdali. Já to prostě pochopit nedokážu! Jediný "odboj" byli zase civilové na ulicích a ve fabrikách....Skrýt celý příspěvek

  • GlobeElement
   14:27 22.07.2020

   Nabízí se odpověď, že je to národní povaha. Memy. Těch, kteří aktivně alespoň protestují, je výrazná menšina. V naší zemi je výrazná neochota cokoliv riskovat. Raději skloníme ...Zobrazit celý příspěvek

   Nabízí se odpověď, že je to národní povaha. Memy.
   Těch, kteří aktivně alespoň protestují, je výrazná menšina. V naší zemi je výrazná neochota cokoliv riskovat. Raději skloníme hlavu.

   Je to vidět i nyní, v době corona hysterie. Jsou země, které se rozhodly podstoupit riziko a s nákazou se vypořádat tím, že si vybudují imunitu. Británie, USA, Švédsko.
   A my? My si nechali líbit i obnovení zákazu vycestovat ze země, jak jsme se báli možného rizika. Vládní zákazy byly i jinde, ale vyvolaly protesty a manifestace. U nás - nic.

   V roce 1968 se většina lidí bála. Sice se jim okupace nelíbila, ale radši se podřídit, než riskovat otevřený střet a padlé. Smrádek, ale teploučko.

   Je to smutné, ale stejný scénář se opakoval už několikrát, to nebude náhoda.Skrýt celý příspěvek

   • otecko
    14:33 22.07.2020

    Tak vojáci by se aspoň měli prát, když jim berou zbraně a zavírají je do kasáren, ne? Dyť to byla, až na pár výjimek, kdy Rusy do kasína ani nepustili a namířili na ně hlavně, ...Zobrazit celý příspěvek

    Tak vojáci by se aspoň měli prát, když jim berou zbraně a zavírají je do kasáren, ne? Dyť to byla, až na pár výjimek, kdy Rusy do kasína ani nepustili a namířili na ně hlavně, ostuda jak řemen!Skrýt celý příspěvek

    • Larry
     15:04 22.07.2020

     Vy jste asi nikdy nebyl na vojně že?? Modrá knížka. Voják poslouchá rozkazy a ty byly jasné. Ti co neposlechli jako v Přerově kde si odhlasovali zrušení stranické organizace na ...Zobrazit celý příspěvek

     Vy jste asi nikdy nebyl na vojně že?? Modrá knížka. Voják poslouchá rozkazy a ty byly jasné. Ti co neposlechli jako v Přerově kde si odhlasovali zrušení stranické organizace na letišti a v noci na 21.srpna na VPD postavili letadla aby Rusové nemohli přistát bylo sice hezké, ale Rusové stejně přistáli, že dotyčným "spadla sanice" když to viděli, s odbojnými soudruhy si rychle poradili.

     A nezapomeňte, na spoluvinu Polských a Bulharských soudruhů. Polští soudruzi byli ještě horší než ruští mužici. Těm nečinilo problém házet po českém obyvatelstvu láhve s chlastem z jedoucích aut a tak trochu si vystřelit.
     https://zpravy.aktualne.cz/zah... Skrýt celý příspěvek

     • GlobeElement
      15:24 22.07.2020

      Ten, kdo vojákovi dává rozkazy, je taky voják. A mohl vydat jiné, jako v roce 1938 ve Frýdku Místku. Jenomže stateční lidé neměli v komunistickém státě zrovna na růžích ustláno a v ...Zobrazit celý příspěvek

      Ten, kdo vojákovi dává rozkazy, je taky voják. A mohl vydat jiné, jako v roce 1938 ve Frýdku Místku.
      Jenomže stateční lidé neměli v komunistickém státě zrovna na růžích ustláno a v armádě jakby smet.

      Ten polský voják si odseděl 15 let, jaké tresty dostali vraždící sovětští vojáci?Skrýt celý příspěvek

     • otecko
      16:24 22.07.2020

      Vojáky máme dokonce v rodině, takže k té vaší invektivě. Asi jste nečetl můj prvotní příspěvek, protože já se v něm tážu proč se vedení ČSLA nezajímalo dva dny o neidentifikované ...Zobrazit celý příspěvek

      Vojáky máme dokonce v rodině, takže k té vaší invektivě. Asi jste nečetl můj prvotní příspěvek, protože já se v něm tážu proč se vedení ČSLA nezajímalo dva dny o neidentifikované letouny na letištích v Praze a Mošnově, a pak naopak rychle sklaplo podpadky a vydali armádu na milost a nemilost Rusům.Skrýt celý příspěvek

     • Scotty
      17:12 22.07.2020

      No z vojáků 7. výsadkového pluku měli ruští soudruzi prdel pěkně ...Zobrazit celý příspěvek

      No z vojáků 7. výsadkového pluku měli ruští soudruzi prdel pěkně staženou.
      https://zpravy.aktualne.cz/dom... Skrýt celý příspěvek

    • padre
     18:59 22.07.2020

     V roce 1969 časopis MY69 provedl anketu mezi světovými osobnostmi kultury a politiky jak oni vidí rok 1968 a ruskou okupaci Československa.Vsichni nějak tak plkali o hrdinství a ...Zobrazit celý příspěvek

     V roce 1969 časopis MY69 provedl anketu mezi světovými osobnostmi kultury a politiky jak oni vidí rok 1968 a ruskou okupaci Československa.Vsichni nějak tak plkali o hrdinství a odvaze čs lidu jak se neohroženě a klidně postavil okupantům.Jen starý bývalý francouzský prezident a generál De Gaulle řekl ,že odpovídat nebude a jen vzkázal ,že národ který chce mít svůj vlastní stát ,tak za něj musí bojovat a umírat i proti mnohonásobné přesile a nesmí čekat ,že bude ležet doma na kavalci a ostatní za něj budou tahat horké kaštany z ohně.Toť vše.Skrýt celý příspěvek

     • otecko
      21:55 22.07.2020

      Myslím, že to De Gaulle trefil přesně, a dodnes jsme se s tou lokajskou povahou úplně nesrovnali. Poláci by nám mohli být vzorem. I s tou EU to umí skoulet mnohem lépe, než my.

      Myslím, že to De Gaulle trefil přesně, a dodnes jsme se s tou lokajskou povahou úplně nesrovnali. Poláci by nám mohli být vzorem. I s tou EU to umí skoulet mnohem lépe, než my.

     • GlobeElement
      09:22 23.07.2020

      U nás totiž lidé nemají rádi hrdiny. Mají rádi mučedníky. Proto oslavujeme Palacha a Horákovou, kteří trpěli, ale vlastně nikomu nic neudělali, ani tomu, kdo je přivedl do hrobu, ...Zobrazit celý příspěvek

      U nás totiž lidé nemají rádi hrdiny. Mají rádi mučedníky. Proto oslavujeme Palacha a Horákovou, kteří trpěli, ale vlastně nikomu nic neudělali, ani tomu, kdo je přivedl do hrobu, kdežto Mašíny označujeme za vrahy, protože si dovolili své nepřátele zabíjet.

      Stát, který není ochoten své území a své občany bránit i za cenu války a ztrát, nemá právo existovat a v případě setkání s nepřítelem zaniká.Skrýt celý příspěvek

    • padre
     20:06 22.07.2020

     V roce 1980 počátkem prosince začaly tankové divize ze Slaného a z Tábora povolávat záložky ,stahovat civilní vozy od družstev i civilistů,rušit opušťaky i dovolenky a pak se ...Zobrazit celý příspěvek

     V roce 1980 počátkem prosince začaly tankové divize ze Slaného a z Tábora povolávat záložky ,stahovat civilní vozy od družstev i civilistů,rušit opušťaky i dovolenky a pak se přesunuly do prostoru Jaroměř - Náchod.U Budyšína stala východoněmecká motostřelecká divize a jinak kolem hranic Polska s NDR i ČSSR samej rusák.Byla docela zima,sníh a samozřejmě logistika po ruském způsobu na úrovni napoleonských válek .Kluci ruský sháněli jídlo a líh kde se dalo,chodili žebrat po chalupách ,takže utajení žádná sláva.Jaruzelski nakonec hnutí Solidarita pomocí výjimečného stavu potlačil ,ale ruské jednotky tehdy umístěné v Polsku nesměly vystrčit z kasáren ani nos.Nakonec byli rusi rádi že to nespustili,protože kdyby Poláci zjistili,že na ně zase zaútočili společně Rusi a Němci ,tak to by byla pěkná mela.A Sovětský svaz už tehdy prožíval svůj afghánské dobrodružství.Skrýt celý příspěvek

     • GlobeElement
      09:24 23.07.2020

      Rusové věděli, že Poláci se budou bránit. Proto váhali.
      U nás věděli, že se bránit nebudeme. A jednali podle toho.

      Rusové věděli, že Poláci se budou bránit. Proto váhali.
      U nás věděli, že se bránit nebudeme. A jednali podle toho.

     • Tesil
      18:28 23.07.2020

      Pochopitelně vše bylo malinko komplikovanější,ale je zbytečné to rozepisovat. Ve finále by SSSR akceptoval i vládu Solidarity s podmínkou volného přesunu vojsk do NDR ze svého ...Zobrazit celý příspěvek

      Pochopitelně vše bylo malinko komplikovanější,ale je zbytečné to rozepisovat.
      Ve finále by SSSR akceptoval i vládu Solidarity s podmínkou volného přesunu vojsk do NDR ze svého území.
      Polsko bylo zátěží dotované ohromnými finančními částkami i potravinami.Skrýt celý příspěvek

   • satai
    14:54 22.07.2020

    Zrovna s tím COVIDem to je špatný příklad. Nejde vzít dementní (ne)reakci jako vzor ctnosti. "Long ago, a storm was heading for the city of Quin'lat. Everyone took protection ...Zobrazit celý příspěvek

    Zrovna s tím COVIDem to je špatný příklad. Nejde vzít dementní (ne)reakci jako vzor ctnosti.

    "Long ago, a storm was heading for the city of Quin'lat. Everyone took protection within the walls except one man who remained outside. Kahless went to him and asked what he was doing. "I am not afraid," the man said. "I will not hide my face behind stone and mortar. I will stand before the wind and make it respect me." Kahless honored his choice and went back inside. The next day, the storm came, and the man was killed, as the wind does not respect a fool."Skrýt celý příspěvek

    • GlobeElement
     15:19 22.07.2020

     To nebyla dementní nereakce. To byla metoda, jak dosáhnout obrany proti nemoci, na kterou neexistuje očkování a které se nedá zbavit. Ano, je to metoda bolestivá, ale bránit se ...Zobrazit celý příspěvek

     To nebyla dementní nereakce. To byla metoda, jak dosáhnout obrany proti nemoci, na kterou neexistuje očkování a které se nedá zbavit.
     Ano, je to metoda bolestivá, ale bránit se invazní armádě, to taky bolí. V současné době má Švédsko menší nárůsty nemocných, než my a oproti ČR jen třetinu lidí s vážným průběhem.

     Covid není bouřka, které přejde a před kterou se dá schovat. Ale chápu, že hledáte výmluvu, proč se nechat zavřít do ohrady.Skrýt celý příspěvek

     • satai
      15:23 22.07.2020

      Problém je, že prakticky od začátku bylo jasné, že ta metoda nemůže fungovat.

      Problém je, že prakticky od začátku bylo jasné, že ta metoda nemůže fungovat.

     • GlobeElement
      15:37 22.07.2020

      Problém je, že ta metoda funguje. Švédsko nikdy nezavedlo drakonická opatření a po promoření cca 80 000 lidí (reálně tedy 800 000 nakažených, většina nemá příznaky a tak se na ně ...Zobrazit celý příspěvek

      Problém je, že ta metoda funguje. Švédsko nikdy nezavedlo drakonická opatření a po promoření cca 80 000 lidí (reálně tedy 800 000 nakažených, většina nemá příznaky a tak se na ně nepřijde) epidemie přešla.
      Izrael zavedl tvrdá opatření a dneska má epidemii zpátky. My zavedli tvrdá opatření a dneska máme více nakažených, než v dubnu.

      Ale hlavní informací je toto - jsou národy, kultury, které se nebezpečí postaví čelem, aby se s ním vypořádali. A jsou jiné, které to neudělají a čekají, až to za ně udělá někdo jiný.

      Polsko se v roce 1939 agresi Německa a SSSR taky neubránilo. Ale alespoň se pokusilo. My ne.Skrýt celý příspěvek

     • satai
      15:42 22.07.2020

      Nedostaneš se na skupinovou imunitu, to už bylo jasné z jihokorejských čísel. - musel bys mít příliš mnoho nakažených - to známená příliš mnoho mrtvých - a příliš mnoho lidí ...Zobrazit celý příspěvek

      Nedostaneš se na skupinovou imunitu, to už bylo jasné z jihokorejských čísel.

      - musel bys mít příliš mnoho nakažených
      - to známená příliš mnoho mrtvých
      - a příliš mnoho lidí nemocných
      - takže stejně musíš ty nemocné rozkládat na dlouhou dobu, aby ti nekleklo zdravotnictví.
      - pak zjistíš, že to s tou imunitou nebude žádná sláva

      Švédsko se o skupinovou imunitu nesnažilo. A ani ji nedosáhlo.Skrýt celý příspěvek

     • satai
      15:45 22.07.2020

      Ale ono to není zas tak těžké řešit, když se chce... Testování, trasování, povinné masky, nějaké sociální distancování a omezení velkých akcí. Není třeba kupovat pytle na mrtvé ...Zobrazit celý příspěvek

      Ale ono to není zas tak těžké řešit, když se chce...

      Testování, trasování, povinné masky, nějaké sociální distancování a omezení velkých akcí. Není třeba kupovat pytle na mrtvé ani vypínat svět do vakcíny.Skrýt celý příspěvek

     • GlobeElement
      16:18 22.07.2020

      To není pravda. Epidemie ustupuje po promoření cca 20% populace, někdy i méně. Protože většina lidí je vůči této nemoci odolná i bez specifických protilátek a většina těch, kdo ji ...Zobrazit celý příspěvek

      To není pravda.

      Epidemie ustupuje po promoření cca 20% populace, někdy i méně. Protože většina lidí je vůči této nemoci odolná i bez specifických protilátek a většina těch, kdo ji chytnou, nemá příznaky nic jim nehrozí.
      Smrtnost je 0,5%. To je srovnatelné s chřipkou.

      Ale zejména - díky tomu, že většina lidí nemá příznaky, nikdy nelze dosáhnout stavu, že v populaci nebudou žádní nakažení. Budou (protože to nevědí). A tak se nemoc nikdy nepodaří vymýtit. Bude se šířit stále.

      Korea má 77 milionů lidí a 13 000 prokázaných případů - to je na vytvoření skupinové imunity málo. Švédsko má 9 milionů obyvatel a skoro 80 000 prokázaných případů, což už stačí.

      Ano, mohli jsme jít cestou roušek, zákazu návštěv v nemocnicích a eventuálně velkých akcí a jinak to nechat být. Ale co jsme udělali? Totální zastavení země, včetně omezení občanských práv. A co na to statečný český národ? Nic. Ani nepípnul. A když někdo pípnul, okolí se na něj sesypalo jak sršně. A když Prymula připustil, že musí dojít k promoření populace, málem ho sežrali.

      Strach před neznámým rizikem naprosto přehlušil jakoukoliv snahu postavit se nemoci čelem.Skrýt celý příspěvek

     • Sidon
      19:37 22.07.2020

      Muzete ozdrojovat data, kterymi mavate? Prakticky vsechno jsou to cisla zavadejici nepo primo spatna. K dnesnimu datu - Svedsko 561 mrtvych na 1M, CR 34. To srovnani s bourkou ...Zobrazit celý příspěvek

      Muzete ozdrojovat data, kterymi mavate? Prakticky vsechno jsou to cisla zavadejici nepo primo spatna. K dnesnimu datu - Svedsko 561 mrtvych na 1M, CR 34. To srovnani s bourkou nebylo tak uplne mimo, jsou vsechny predpoklady k tomu, ze za pul roku bude dostupna rada ucinnych vakcin. Problem s nekontrolovanym sirenim infekce neni jen v pretizeni zdravotnictvi, ale i ve zvysenem riziku mutace viru, ktera muze zvysit jeho smrtelnost, ktera je rozhodne vyssi, nez vami udavanych (prosim zdroj) 0.5%.Skrýt celý příspěvek

     • GlobeElement
      09:32 23.07.2020

      Stav covidu ve Švédsku je zde: https://www.worldometers.info/... Je vidět, že šíření viru se silně zpomalilo. Nezastaví se nikdy, jako se nezastaví šíření ...Zobrazit celý příspěvek

      Stav covidu ve Švédsku je zde:

      https://www.worldometers.info/...

      Je vidět, že šíření viru se silně zpomalilo. Nezastaví se nikdy, jako se nezastaví šíření chřipky nebo angíny.

      Údaje o smrtnosti viru jsou zde:
      https://www.novinky.cz/koronav...

      Ano, Švédsko má skoro 5700 lidí, kteří v souvislosti s nákazou zemřeli. To je riziko, které tato země podstoupila. Poslko mělo v roce 1939 skoro 70 000 padlých. To byla cena za obranu proti agresi Německa a SSSR.

      My neměli žádné padlé, protože jsme se vzdali. Lepší řešení?

      A srovnání s bouřkou je špatné. Bouřka přejde, kdežto infekce nepřejde, možná už nikdy. Vývoj vakcíny trvá dlouho a není zaručeno, že bude funkční.

      Takže jsou dvě možnosti - riskovat okamžité ztráty a pokusit se ubránit, nebo rezignovat a namísto okamžitých ztrát mít jinou škodu.Skrýt celý příspěvek

   • Sidon
    19:23 22.07.2020

    Corona hysterie? Ono je snadne delat ramena na netu, ale jen do te doby, nez nedopatrenim nakazite starnouci rodice nebo prarodice a oni to nedaji. Fakt by jste chtel do konce ...Zobrazit celý příspěvek

    Corona hysterie? Ono je snadne delat ramena na netu, ale jen do te doby, nez nedopatrenim nakazite starnouci rodice nebo prarodice a oni to nedaji. Fakt by jste chtel do konce zivota zit s pocitem, ze jste je de facto zabil, protoze jste nepodlehnul "hysterii"? Jiste, mortalita je na papire relativne nizka, (nastesti a zatim, jine pribuzne viry jsou daleko smrtelnejsi), ale to vas zajima jen do te chvile, nez se statistickou polozkou nestane nekdo z vasich blizkych. Cela situace kolem pandemie odhaluje, jak se jeden chovame k druhemu, vlastni zdravi si kazdy muze nicit dle libosti, ale rousku nosite kvuli tem ostatnim.
    Cele je to dobry trening na pandemie budouci, ktere neodvratne prijdou a mohou zabijet daleko ucinneji, nez Cov-19.
    Ale poucte mne o populacni imunite, pokud jste specialista a mate doktorat z epidemiologie, vakcinologie nebo imunologie, asi toho budete vedet vic, nez ja. A podlozit to muzete daty z tech zemi, ktere jste jmenoval a srovnat je s jinymi, ktere zvolily odlisny pristup.Skrýt celý příspěvek

    • GlobeElement
     09:37 23.07.2020

     Kolik lidí přišlo o práci? Je snadné nad tím mávnout rukou, dokud to nejste vy. Kolik lidí umře na nediagnostikovanou rakovinu? Měsíčně se u nás najde rakovina u 5000 lidí, kteří v ...Zobrazit celý příspěvek

     Kolik lidí přišlo o práci? Je snadné nad tím mávnout rukou, dokud to nejste vy. Kolik lidí umře na nediagnostikovanou rakovinu? Měsíčně se u nás najde rakovina u 5000 lidí, kteří v době koronahysterie nešli na vyšetření. Jak se vám bude do konce života žít s pocitem, že máte podíl na jejich smrti?
     Kolik lidí nebude léčeno, protože nebudou peníze na drahou léčbu? Ten výpadek příjmů se projeví, na to vemte jed.

     Vždycky je něco za něco.Skrýt celý příspěvek

  • Larry
   14:52 22.07.2020

   Zeptejte se v Moskvě :-)))

   Zeptejte se v Moskvě :-)))

  • Márten
   16:40 22.07.2020

   I když u nás vládli "reformní" komunisti, tak to byli pořád komunisti a pro ty byl ozbrojený boj proti SSSR naprosto nepřípustný. A co se týká velení ČSLA, tak to byli taky všechno ...Zobrazit celý příspěvek

   I když u nás vládli "reformní" komunisti, tak to byli pořád komunisti a pro ty byl ozbrojený boj proti SSSR naprosto nepřípustný. A co se týká velení ČSLA, tak to byli taky všechno prověření straníci. Pár výjimek se našlo, ale s těmi soudruzi zatočili.Skrýt celý příspěvek

 • Miroslav
  14:00 22.07.2020

  Rok 1968 ukázal, že Sovietská armáda je špičkovo pripravená na útočné operácie, ale aj to, že Sovietské vedenie si vôbec nebolo isté svojím počinom. Rozhodne sa báli odporu. ...Zobrazit celý příspěvek

  Rok 1968 ukázal, že Sovietská armáda je špičkovo pripravená na útočné operácie, ale aj to, že Sovietské vedenie si vôbec nebolo isté svojím počinom. Rozhodne sa báli odporu. Prípadný odpor by nakoniec iste zlomili ale rozhodne by si tým rešpekt nevybudovali. Skôr naopak. Rešpekt a strach rozhodne nie je to isté.

  Rok 1989 bol už len vyústením blížiaceho sa ekonomického kolapsu ZSSR. Súdruhovia v satelitoch to vedeli. Zamatová revolúcia sa stala len symbolom tohto kolapsu a nie príčinou.

  Východný blok sa zosypal len z dSkrýt celý příspěvek

 • RiMr71
  13:07 22.07.2020

  ...přeji ti Milouši v pekle topiče co se nikdy neunaví!

  ...přeji ti Milouši v pekle topiče co se nikdy neunaví!

 • palo satko
  12:11 22.07.2020

  ako je to v tom starom vtipe? LJakeš nam klamal o komunizme, ale vravel pravdu o kapitalizme? :) Sovietski maršali tužili mat v CSR svoju armadu a Januar 1968 nim dal celkom ...Zobrazit celý příspěvek

  ako je to v tom starom vtipe? LJakeš nam klamal o komunizme, ale vravel pravdu o kapitalizme? :)
  Sovietski maršali tužili mat v CSR svoju armadu a Januar 1968 nim dal celkom vhodnu zamienku. Bolo to 2000 slov a nie Pozívaci list, čim prehzovorili politikov a sudruhov na čele "spriatelenych krajin". Je naivne si mysliet, že Sovieti neposlali polmilionovu armadu na zaklade listu duševne dost limitovanych udavačov.
  Čo by sa bolo dialo keby .... je obyčajny "kebysmus" ale da sa predpokladat, že Dubček by zodpovedne krajinu viest nedokazal. Nakoniec, že je politicka trasoritka (nazval ho tak Husak) sa preukazalo aj po Nežnej v roku 1989.
  Jakeš a Bilak boli udavači a branili aj uplne normalnych krokom v ekonomike a v politike, dokonca aj tym ku ktorym sa Ceskoslovensko zaviazalo. Ich idiotske presadzovanie rovnosti v nedostaku a medzinarodnej izolacie pochovalo socializmus spolahlivejšie než disent a CIA dohromady.
  Kusok od oblasti kde byvam, vo vtedajšom Madarsku bol Kadarov redkvičkovy socializmus (červeny zvonku a biely z vnutra) a samotni Madari mali naozaj viac slobody vo vyjadrovani ale hlavne v podnikani a osobnej zodpovednosti za svoj život a blahobyt.
  Jakeš bol hlupak, ktory vobec nerozumel realite v československej spoločnosti v druhej polovici 20.storočia.Skrýt celý příspěvek

  • GlobeElement
   12:25 22.07.2020

   2000 slov vyšlo v červnu (jůni), invaze byla v srpnu, to věděli sovětští soudruzi předem, co u nás vyjde v létě v novinách? Jakeš moc rozumu nepobral, ale ve svém slavném projevu ...Zobrazit celý příspěvek

   2000 slov vyšlo v červnu (jůni), invaze byla v srpnu, to věděli sovětští soudruzi předem, co u nás vyjde v létě v novinách?

   Jakeš moc rozumu nepobral, ale ve svém slavném projevu na Červeném hrádku prokázal, že co se týče ekonomiky viděl dál, než jeho okolí a byl liberálnější, než naše současná vláda.Skrýt celý příspěvek

   • palo satko
    13:07 22.07.2020

    Ved som napisal, že 2000 slov použili na prehovorenie vahajucich sudruhov Kadara, Živkova a už menej museli na Ulbrichta a Gomulku, ktori boli z Pražskej jari už uplne zdeseni. :) ...Zobrazit celý příspěvek

    Ved som napisal, že 2000 slov použili na prehovorenie vahajucich sudruhov Kadara, Živkova a už menej museli na Ulbrichta a Gomulku, ktori boli z Pražskej jari už uplne zdeseni. :)
    Jakeš na tom hradku kecal už nad otvorenym hrobom. Ked sa naozaj ešte niečo dalo zmenit (po podpise Helsinskeho procesu) tak bol spolu s Bilakom proti. Ved si spomente na Chartu.Skrýt celý příspěvek

    • GlobeElement
     14:32 22.07.2020

     V červnu už byla invaze připravena. Nějaký pamflet na to nemohl mít vliv. Charta 77 vůbec nijak nekritizovala socialismus. Zabývala se lidskými právy, ale ne ekonomickými ...Zobrazit celý příspěvek

     V červnu už byla invaze připravena. Nějaký pamflet na to nemohl mít vliv.

     Charta 77 vůbec nijak nekritizovala socialismus. Zabývala se lidskými právy, ale ne ekonomickými svobodami a odvolávala se na u nás platné zákony, nezpochybňovala je.

     Jakeš pochopil, i když pozdě, že likvidovat malé firmy je ekonomicky hloupé, i v plánované socialistické ekonomice. To Babiš a jeho soudruzi z ČSSD nepochopil dodnes.Skrýt celý příspěvek

   • Miroslav
    13:39 22.07.2020

    Jakeš už vtedy vedel, že je zle. Rovnako tak mnohí iní okolo neho vedeli... Preto aj tak drístal. Keby bol rok 1980 tak by si to nedovolil.

    Jakeš už vtedy vedel, že je zle. Rovnako tak mnohí iní okolo neho vedeli... Preto aj tak drístal. Keby bol rok 1980 tak by si to nedovolil.

   • Larry
    14:30 22.07.2020

    Neví co máte za vzdělání Vy, ale Jakeš byl absolvent "Vyšší průmyslové školy elektrotechnické" v Baťově Zlíně. Žádné "Béčko". To se ještě maturitní vysvědčení nedávalo zadarmo v ...Zobrazit celý příspěvek

    Neví co máte za vzdělání Vy, ale Jakeš byl absolvent "Vyšší průmyslové školy elektrotechnické" v Baťově Zlíně. Žádné "Béčko". To se ještě maturitní vysvědčení nedávalo zadarmo v zaplacených rychklokvašných kurzech.
    To, že Jakešovi politická sláva, fukce a moc zastínila zdravý rozum, je druhá věc.
    Jak se říká "O mrtvých jen dobře"

    P.S Miloš versus Milouš. Že měl Jakeš napsáno v OP jméno Milouš nikoliv Miloš, vynesl až advokát Judr. Sokol. To zjistil při ověření totožnosti před výslechem - podáním vysvětlení. Slušný právník tohle nikdy neudělá.Skrýt celý příspěvek

    • Miroslav
     14:45 22.07.2020

     A čo je na tom? V OP máš oficiálne meno ktoré máš oficiálne používať. Jakeš nebol spevák šlágrov s umeleckým menom ale predstaviteľ štátu. Ja mám v OP Napísané Miroslav, niektorí ...Zobrazit celý příspěvek

     A čo je na tom? V OP máš oficiálne meno ktoré máš oficiálne používať. Jakeš nebol spevák šlágrov s umeleckým menom ale predstaviteľ štátu.

     Ja mám v OP Napísané Miroslav, niektorí známi a kamaráti ma volajú Michal. Keby som bol povedzme premiér tak proste musím byť Miroslav, tak to mám v OP a Jakeš má byť Milouš. Až napíšem historický román tak tam sa môžem podpísať ako Michal.Skrýt celý příspěvek

     • satai
      15:10 22.07.2020

      No však on měl Milouš celkem úspěch i jako umělec. Záznam z Červeného Hrádku byl šlágr.

      No však on měl Milouš celkem úspěch i jako umělec. Záznam z Červeného Hrádku byl šlágr.

     • GlobeElement
      15:27 22.07.2020

      Vřele doporučuji si ten projev poslechnout, nebo ještě lépe přečíst, ještě jednou. Ano, blekotal, pletl bojlery a brojlery, ale řadu věcí pojmenoval správně. Začalo mu docházet, v ...Zobrazit celý příspěvek

      Vřele doporučuji si ten projev poslechnout, nebo ještě lépe přečíst, ještě jednou.
      Ano, blekotal, pletl bojlery a brojlery, ale řadu věcí pojmenoval správně. Začalo mu docházet, v čem je socialistický systém špatný a nefunkční.
      Což některým nostalgikům nedošlo ani po 30 letech.Skrýt celý příspěvek

 • fotr
  12:00 22.07.2020

  Dnešní drzost komoušů je neuvěřitelná a nehorázná a to že nebyli po pádu režimu nijak potrestaní? Osobně jsem přesvědčen že i to bylo součásti dohody s novou vládou (Havlovou) o ...Zobrazit celý příspěvek

  Dnešní drzost komoušů je neuvěřitelná a nehorázná a to že nebyli po pádu režimu nijak potrestaní? Osobně jsem přesvědčen že i to bylo součásti dohody s novou vládou (Havlovou) o předání moci. Nikdo nestíhal spáchaná zvěrstva, zmizelé majetky, archívy a další velice cenné informace. Co se Milouše týče, ten dostal nádherný důchod o jakém se nám ani nezdá a krásně si dožil ve své za hubičku získané nemovitosti, obklopen péčí a láskou svých soudruhů a obdivovatelů. To vše i přes to že KSČ byla soudem uznaná jako ZLOČINECKÁ ORGANIZACE !! Jak je možné že nebyli tito UZNANÍ zločinci stíháni a potrestání? Ať si každý udělá názor sám.Skrýt celý příspěvek

 • Lukash
  11:30 22.07.2020

  Vysokopostaveni predstavitelia rezimu (ksc, stb, snb, lm) nikdy neboli odsudeni a potrestani, to bola obrovska chyba prevratu. Dosledky ich prerastenia do politiky, biznisu a ...Zobrazit celý příspěvek

  Vysokopostaveni predstavitelia rezimu (ksc, stb, snb, lm) nikdy neboli odsudeni a potrestani, to bola obrovska chyba prevratu. Dosledky ich prerastenia do politiky, biznisu a bezpecnostnych zloziek vidime do dnes.Skrýt celý příspěvek

  • otecko
   14:14 22.07.2020

   Jak to, generál Lorenc byl dokonce odsouzen, ovšem vznikem samostaného Slovenska trest "vyšuměl". Tak to bylo tehdy se vším, bohužel. Bo samet, ne!!

   Jak to, generál Lorenc byl dokonce odsouzen, ovšem vznikem samostaného Slovenska trest "vyšuměl". Tak to bylo tehdy se vším, bohužel. Bo samet, ne!!

 • SofF
  11:25 22.07.2020

  Na AN jsem čekal teda obsáhlejší a techničtější článek. Takto je to spíš oslava kapitalistického zřízení. Pravdou je že kapit. má v DNA sociální nerovnost. Doba kdy tlačil na kap. ...Zobrazit celý příspěvek

  Na AN jsem čekal teda obsáhlejší a techničtější článek. Takto je to spíš oslava kapitalistického zřízení.
  Pravdou je že kapit. má v DNA sociální nerovnost. Doba kdy tlačil na kap. systém soc. už je dávno pryč a podle toho to vypadá. Ta nová pravidla a soc. ochrana se v kap. režimech nevytvořily samovolně ale pod velkým tlakem kdy se továrníkům a dalším velkopodnikatelům vůbec nechtělo přicházet s reformami (čest vyjímkám). Ale hrozba revoluce a povstání je k tomu nutila.
  A teorie že v kap. se vše nějak tržně vyselektuje je hluboce chybná. Už jen na ukázce hodnoty práce "špinavých" profesí - prakticky nikdo už je u nás nechce dělat, tudíž díky malé nabídce a velké poptávce by cena měla jít adekvátně nahoru. To se ovšem neděje, ocenění práce zůstává prakticky stejně špatné a tak se hledají cesty jak získat pracovníky z šedé zóny ze zahraničí - dnes najít na stavbě či rekonstrukci našince je dost problém, většinou ukrajinci a rumuni, které podnikatel může brát na hůl.
  Tehdejší reálný socialismus měl své chyby jako každý režim, ale stačilo málo pro úpravu, opravdu jen výrazná menšina si přála nastolit zpět svět tvrdých nerovností. Možná to bylo i tím že zde bylo "umělé klima" a málokdo si dovedl představit jak to reálně vypadá venku kde podobné jistoty nejsou a že někoho mohou pomalu ze dne na den vyhodit na ulici. I proto byly u nás možné tak obrovské kriminální akce - lidi na kriminálníky za ta léta odvykli, honili se spíš jen ti klasičtí "malí" zlodějíčci.Skrýt celý příspěvek

  • GlobeElement
   11:59 22.07.2020

   Kapitalismus je ekonomický systém,ne politický. I socialismus je de facto kapitalismem, jenže monopolním. Se všemi důsledky z toho vyplývajícími. To, co donutilo majitele firem ...Zobrazit celý příspěvek

   Kapitalismus je ekonomický systém,ne politický. I socialismus je de facto kapitalismem, jenže monopolním. Se všemi důsledky z toho vyplývajícími.
   To, co donutilo majitele firem zlepšovat pracovní podmínky zaměstnanců nebyla hrozba revoluce, nýbrž konec monopolů. Vztah mezi zaměstnancem a zaměstnavatelem je podobný jako mezi zákazníkem a prodávajícím. Zaměstannec je prodávající - chce prodat svou práci co nejdráž. Zaměstnavatel je kupující - chce nakoupit co nejlevněji. Pokud je přebytek nabídky (například jsem jediný možný kupec), jde cena dolů. Když je vyšší poptávka, jde cena nahoru. Konec Monopolů zvedl poptávku.
   Naopak, když v době hospodářské krize v USA zavedli New Deal, americký pokus o socialismus, v jehož rámci byly opětovně povoleny trusty, začaly se zvedat ceny a tím de facto klesaly reálné mzdy.

   My zde žádné tvrdé nerovnosti nemáme. Jsme hodně rovnostářská společnost. A o vyhazování ze dne na den na ulici se můžete tak maximálně dočíst v románech Charlese Dickense.

   Reformovat socialismus nelze. Pokusů bylo mnoho a všechny skončily špatně. Pro nás je asi nejpoučnější Jugoslávie, kde takovou reformu provedli a výsledkem byla astronomická inflace, nezaměstnanost a statisíce lidí hledajících práci jinde - překvapivě ne v socialistickém ráji, ale v tom prohnilém západním kapitalismu.

   Jo a ty tzv špinavé profese. Jelikož se jedná o nekvalifikovanou práci, může ji vykonávat skoro každý a proto je možno tuto práci nakoupit levněji například v zahraničí. Vy to děláte taky, když kupujete asijské zboží - ve skutečnosti tím kupujete lacinější práci asijského dělníka, abyste nemusel draze platit dělníka českého.
   Je to normální obchod.

   Jinak k samotnému článku - vždycky jsme za skutečného zrádce považovali Biľaka, ne Jakeše. Jakeše ani nebylo nikdy moc vidět. Byl to jednoduše jeden z mnoha komunistických papalášů, spíš taková rudá myš, než rudá krysa.Skrýt celý příspěvek

   • achi67
    12:06 22.07.2020

    Na to, jak "spravedlivý a sociální" byl socialistický systém stačilo vždy jeho obhájcům položit jednoduchou otázku: A chtěl byste být raději důchodcem v západním Německu nebo v ...Zobrazit celý příspěvek

    Na to, jak "spravedlivý a sociální" byl socialistický systém stačilo vždy jeho obhájcům položit jednoduchou otázku: A chtěl byste být raději důchodcem v západním Německu nebo v Sovětském svazu?Skrýt celý příspěvek

   • SofF
    12:56 22.07.2020

    já píši v reakci na dění u nás. Jaká je realita dřív a nyní. Je fakt že ceny firem zastřešující řemeslné práce jsou vysoké, ale jak jsou odíráni ti pracanti, mnohý nemá ani dvacet ...Zobrazit celý příspěvek

    já píši v reakci na dění u nás. Jaká je realita dřív a nyní. Je fakt že ceny firem zastřešující řemeslné práce jsou vysoké, ale jak jsou odíráni ti pracanti, mnohý nemá ani dvacet čistého. A co to dneska je za peníze. Dnes to může být "normální obchod" - ale reálně jde o učebnicové vykořisťování. Proto to mnohý šikovný našinec vzdá a jde někam do továrny kde má klid.
    Tak extremní to není, a to jen díky dlouhé vládě socialistů kteří nad tím drželi ruku. Nechat to dál na klausovcích tak to je už jak v Brazílii kde se s nikým nikdo nemaže.Skrýt celý příspěvek

    • karloscz
     14:09 22.07.2020

     Hrozně by mě zajímalo, kolik je Vám let a jaké máte vzdělání. Fakt moc.

     Hrozně by mě zajímalo, kolik je Vám let a jaké máte vzdělání. Fakt moc.

    • GlobeElement
     14:40 22.07.2020

     To jsou fráze a navíc lživé. Řemeslník si vydělá dost, mnohdy více, než člověk s akademickým titulem. Navíc mi není jasné, jak mohou být zároveň odíráni "pracanti" a zároveň "jít ...Zobrazit celý příspěvek

     To jsou fráze a navíc lživé. Řemeslník si vydělá dost, mnohdy více, než člověk s akademickým titulem. Navíc mi není jasné, jak mohou být zároveň odíráni "pracanti" a zároveň "jít někam do továrny kde mají klid". kde jsou tedy vykořisťováni?

     Malé rozdíly v životní úrovni u nás jsou dány vysokou vyspělostí průmyslu. Nemáme tady plantáže, kde pracují negramotní. A Klaus, milý pane, je myšlením národní socialista, za jeho vlády u nás byly vyšší daně, než za vlády ČSSD.

     Patrně žijete v nějakém vlastním světě, který s naším ani nesousedí.Skrýt celý příspěvek

   • Miroslav
    13:51 22.07.2020

    Dnes je ,,v móde" mýliť si politický a ekonomický systém. Stačí pozrieť na hocijaké fóra. Mnoho ľudí ako formu nadávky začalo používať slovo liberál. Lenže opakom liberalizmu nie ...Zobrazit celý příspěvek

    Dnes je ,,v móde" mýliť si politický a ekonomický systém. Stačí pozrieť na hocijaké fóra. Mnoho ľudí ako formu nadávky začalo používať slovo liberál. Lenže opakom liberalizmu nie je konzervativizmus ako sa mnohí domnievajú ale diktatúra. V liberalizme žijeme už 30 rokov a vôbec to nesúvisí s tým, či sa bukvy môžu brať alebo adoptovať si detiSkrýt celý příspěvek

    • GlobeElement
     14:42 22.07.2020

     Dnes se slovo "liberál" používá pro aktivistu vynucujícího protekční výhody pro kdejakou menšinu, kdežto ti, kteří setrvávají v názoru, že lidé si mají být ve svých právech rovni, ...Zobrazit celý příspěvek

     Dnes se slovo "liberál" používá pro aktivistu vynucujícího protekční výhody pro kdejakou menšinu, kdežto ti, kteří setrvávají v názoru, že lidé si mají být ve svých právech rovni, jsou označováni za konzervativce či rovnou ultrapravici.Skrýt celý příspěvek

     • Miroslav
      16:05 22.07.2020

      Vidíš, ty si tiež pletieš pojmy a dojmy. Tak ešte raz... Opak liberalizmu nie je konzervativizmus ale diktatúra. To vôbec nemá čo dočinenia s nejakými hodnotami ktoré vyznávaš. ...Zobrazit celý příspěvek

      Vidíš, ty si tiež pletieš pojmy a dojmy. Tak ešte raz... Opak liberalizmu nie je konzervativizmus ale diktatúra. To vôbec nemá čo dočinenia s nejakými hodnotami ktoré vyznávaš.

      Ja som konzervatívny človek. Rodina je podľa mňa muž, žena a deti. Taktiež odmietam potraty či legalizáciu drôg. Ale to neznamená, že nie som liberál. Som, lebo uznávam politickú pluralitu a voľný trh.

      Toto pochybné delenie na liberálov a konzervatívcov tu medzi verejnosť priniesli ľudia ktorí buď nevedia o čom hovoria alebo vedome klamú. A takí ako ty tento blud šíria ďalejSkrýt celý příspěvek

     • GlobeElement
      16:37 22.07.2020

      Já si nepletu pojmy. Já jen popisuju současný stav. Za liberály jsou označováni lidé, kteří ve skutečnosti vnucují ostatním svou ideologii. Větší práva homosexuálů, černochů, ...Zobrazit celý příspěvek

      Já si nepletu pojmy. Já jen popisuju současný stav.

      Za liberály jsou označováni lidé, kteří ve skutečnosti vnucují ostatním svou ideologii. Větší práva homosexuálů, černochů, šikanu pro muže obviněné ze sexuálních narážek a tak. Zavádějí cenzuru slova a myšlení. Se svobodou to nemá nic.

      Já netvrdím, že to označení je správné, jen že se tak v dnešní době v médiích používá.Skrýt celý příspěvek

  • achi67
   12:03 22.07.2020

   To je jako napsat, že stačilo trošku poupravit nacionální socialismus a také by to fungovalo...

   To je jako napsat, že stačilo trošku poupravit nacionální socialismus a také by to fungovalo...

  • satai
   12:27 22.07.2020

   Napíšeš příklad, jak kapitalismus nefunguje, chvíli ho rozpatláváš... A najednou píšeš příklad toho, že kapitalismus funguje.

   Napíšeš příklad, jak kapitalismus nefunguje, chvíli ho rozpatláváš... A najednou píšeš příklad toho, že kapitalismus funguje.

Načítám diskuzi...