Historická investice českého obranného průmyslu: Skupina CSG získala většinový podíl ve Fiocchi, předním světovém výrobci malorážové munice

Historická investice českého obranného průmyslu: Skupina CSG získala většinový podíl ve Fiocchi, předním světovém výrobci malorážové munice
Zleva David Štěpán - člen představenstva CSG, Michele Preda - předseda představenstva Giulio Fiocchi, Stefano Fiocchi - chairman Fiocchi Munizioni, Tommaso Beolchini - Charme Capital Partners, Petr Formánek - místopředseda představenstva CSG a Mauriz (Zvětšit)

Průmyslově-technologický holding Czechoslovak Group (CSG) vlastněný českým podnikatelem Michalem Strnadem se 24. listopadu 2022 stal vlastníkem 70procentního podílu v italské firmě Fiocchi Munizioni, který odkoupil od investiční skupiny Charme Capital Partners. Menšinovými akcionáři ve firmě, která je předním evropským výrobcem malorážové munice, nadále zůstávají rodina Fiocchi i Charme Capital Partners. Cenu transakce strany nezveřejnily, jedná se však o finančně největší investici v historii holdingu Czechoslovak Group a také v historii českého obranného průmyslu.

Akvizice většinového podílu v italské firmě znamená pro Czechoslovak Group skokový růst: Tržby Fiocchi Munizioni dosahují přes 380 milionů eur (cca 9,1 miliardy Kč). Pro srovnání, tržby CSG v roce 2021 dosáhly 14,5 miliardy Kč. Fiocchi Munizioni, založená již v roce 1876, je globálně působící společnost, která má výrobní podniky nejen v Itálii, ale i ve Velké Británii a USA. Ve Spojených státech má skupina Fiocchi dva výrobní závody: jeden v Little Rocku ve státu Arkansas a druhý ve městě Ozark ve státu Missouri. Do jejího portfolia patří další značky: Baschieri & Pellagri a Lyalvale Express. Skupina Fiocchi vyrábí a prodává zejména vysoce kvalitní malorážovou munici pro sportovní střelbu a myslivost (tzv. leisure segment) a v menší míře i pro bezpečnostní složky. Munice od Fiocchi je používána řadou špičkových sportovních střelců, díky kterým ‚získala‘ celkem 15 olympijských titulů z řady disciplín (skeet, trap, biatlon).

Michal Strnad, majitel Czechoslovak Group, k transakci uvedl: „Akvizice většinového podílu ve Fiocchi Munizioni je zásadní milník pro celou skupinu Czechoslovak Group. Stáváme se většinovými vlastníky celosvětově významné firmy v oboru malorážové munice, která vyrábí v několika významných státech NATO. Zároveň je Fiocchi stejně jako Czechoslovak Group rodinou firmou, kterou buduje již několik generací rodiny Fiocchi. Angažmá rodiny Fiocchi v managementu a rozvoji firmy považujeme za silnou devizu. Chceme společnost rozvíjet v úzkém partnerství s rodinou zakladatelů.“

Petr Formánek, člen představenstva CSG a ředitel M&A (fúzí a akvizic), uvádí: „Vstup do Fiocchi je výsledkem dlouhodobé investiční strategie skupiny CSG. Máme zájem o akvizice globálně působících společností, které jsou prozápadně orientované, mají silný produkt i postavení na trhu a spadají do některého z klíčových oborů naší skupiny.“

„V případě Fiocchi se jedná o základ nové divize našeho holdingu zaměřené na malorážovou munici, kterou jsme nazvali CSG Ammo+“, dodává David Štěpán, člen představenstva Czechoslovak Group a investiční ředitel pro zahraniční projekty CSG.

Stefano Fiocchi, předseda představenstva Fiocchi Munizioni a představitel rodiny Fiocchi, dodává: „Naše rodina podporuje Fiocchi Munizioni od roku 1876, kdy ji založil můj předek Giulio Fiocchi. Před několika lety jsme se rozhodli vytvořit nové partnerství mezi naší rodinnou firmou a Charme Capital Partners, abychom podpořili růst Fiocchi Munizioni, zavedli moderní manažerské přístupy, a posílili tak naši vedoucí pozici na světě. Jsme vděčni Charme Capital Partners za úspěšnou spolupráci a za vše, co jsme společně vybudovali. Dnes vítáme nového strategického partnera, který povede Fiocchi Munizioni k dalším úspěchům. Věřím, že moje rodina a Michal Strnad sdílíme podobnou podnikatelskou kulturu a skutečnou touhu rozvíjet podnikání Fiocchi Munizioni a Czechoslovak Group. Těšíme se spolu s Czechoslovak Group na budoucnost.“

Maurizio Negro, výkonný ředitel Fiocchi Munizioni, uvádí: „Partnerství navázané mezi Charme Capital Partners a rodinou Fiocchi bylo v posledních pěti letech zásadní pro dosažení mimořádného růstu a mezinárodní expanze. Ty byly také možné díky všem lidem, kteří pracují pro Fiocchi Munizioni a sdílejí skutečnou vášeň pro to, co vytváříme každý den. Nyní jsme rádi, že jsme se stali součástí skupiny CSG, se kterou sdílíme průmyslovou a mezinárodní kulturu. Jsem si jistý, že tato nová kapitola v historii Fiocchi Munizioni bude provázena pokračujícím solidním růstem a dalším posilováním naší celosvětově vedoucí pozice."

O skupině Fiocchi

Fiocchi Group je světovým lídrem ve výrobě malorážového střeliva se sídlem v Itálii, kterému patří komplexní řady globálních značek: Fiocchi Munizioni, Baschieri & Pellagri a Lyalvale Express. Fiocchi Group vyrábí střelivo pro lov a sportovní střelbu (tzv. volnočasový segment) a v menší míře pro bezpečnostní složky. V rámci integrace do holdingu CSG bude organizačně začleněna do nové divize s názvem CSG Ammo+.

Společnost Fiocchi Munizioni založil v roce 1876 Giulio Fiocchi. Jeho potomci jsou stále akcionáři společnosti a někteří pracují v jejím manažerském týmu. Klíčová výrobní společnost sídlí od svého založení v severoitalském městě Lecco. V roce 2018 získal majoritní podíl ve společnosti investiční fond Charme Capital Partners, který pomohl společnosti Fiocchi upevnit její vedoucí postavení v Itálii, urychlit růst v USA, akcelerovat prodeje na zahraničních trzích a získat další přední výrobce střeliva, kteří doplnili její portfolio.  V roce 2020 Fiocchi akvírovala společnost Baschieri & Pellagri se sídlem v italské Bologni, která se zaměřuje na prémiové brokové střelivo a provozuje v menším rozsahu výrobu střelného prachu.  Fiocchi také ve stejném roce posílila svou přítomnost v USA a koupila výrobní závod ve městě Little Rock v Arkansasu. V roce 2022 Fiocchi koupila tradiční anglickou společnost Lyalvale Express se sídlem v Lichfieldu severně od Birminghamu, která se také zaměřuje na brokové střelivo.

Společnost Fiocchi je tedy v současné době přítomna na pěti místech:

 • Mateřská společnost Fiocchi Munizioni, Lecco, Itálie
 • Fiocchi of America: Ozark, Missouri, (založena v 80. letech minulého století v rámci expanze Fiocchi na americký trh) a Little Rock, Arkansas – USA
 • Baschieri & Pellagri, Boloňa, Itálie
 • Lyalvale Express, Lichfield, Velká Británie

Fiocchi vyrábí kompletní sortiment malorážového střeliva pro pistole, revolvery, pušky a brokovnice pokrývající komplexní škálu civilních ráží v různých cenových úrovních, včetně tzv. super-premium munice. Přibližně 85 procent produkce míří na civilní trh. Z toho polovinu prodejů tvoří sportovní střelivo a druhou polovinu lovecká munice. Zbývajících 15 procent produkce je určeno pro bezpečnostní složky. Výrobní kapacita umožňuje skupině uspokojit významný podíl celosvětové poptávky, ale skupina Fiocchi také rozšířila své kapacity, aby splnila nejvyšší úroveň kvality vyžadovanou speciálními silami i potřebnou pro přesnou střelbu a vytvořila speciální divizi zaměřenou na vývoj a výrobu puškového střeliva. Tato munice je individuálně vyráběna ručně a typicky se používá pro vysoce přesnou střelbu a speciální sbory.

Ve společnosti je vysoký stupeň vertikální integrace. Společnost Fiocchi vyrábí vlastní zápalky, pouzdra a střely potřebné pro výrobu náboje, stejně jako plastové komponenty pro brokové střelivo. Výzkum a vývoj skupiny Fiocchi se každoročně zaměřuje na několik inovací, mezi něž patří bezolovnatá/zelená řešení, která reagují na rostoucí poptávku po ekologických produktech.  Jasným příkladem je nedávné uvedení řady Green Core: rodiny brokových nábojů pro lov i střelbu, které se vyznačují 100procentní rozložitelností v přírodě.

Fiocchi v současné době zaměstnává více než 1300 lidí na dvou kontinentech. Zajímavostí je, že více než 40 procent pracovní síly tvoří ženy. Společnost využívá nejmodernější technologie, ale zároveň stále využívá ruční výrobu, aby zaručila vynikající kvalitu svých výrobků. Výrobní kapacita v průběhu let exponenciálně rostla a dnes skupina vyrábí více než 2 miliardy nábojových zápalek ročně.

Společnost se významně angažuje v oblasti společenské odpovědnosti (CSR), a to jak interně, tak externě. Každá výrobní lokalita společnosti nabízí významnou a atraktivní pracovní příležitost pro místní komunitu, a zároveň vítá mezinárodní talenty, pro které nabízí stimulující prostředí.  Zaměstnanci jsou systematicky vzděláváni a skupina pro ně realizuje různé sociální programy. Externě společnost propaguje inkluzi v rámci sportovní střelby, a to podporou mladých střelců či paralympijských střeleckých týmů. Fiocchi, Baschieri & Pellagri a Lyalvale jsou také hrdými sponzory několika špičkových sportovců, včetně deseti nejlepších světových střelců z brokovnice i mistrně světa a olympijského medailistky v biatlonu Dorothey Wiererové či italského národního biatlonového týmu. V letošním roce Fiocchi Group představila program ESG (Environmental Social Governance) a vydala svou první certifikovanou zprávu o ESG.

Vizí společnosti je být nejziskovější a na službu zákazníkům orientovanou globální muniční společností. Slogan Fiocchi zní: "Together we win, we charge your passion."

O Czechoslovak Group

Czechoslovak Group (CSG) je holding navazující na tradici československého průmyslu, který vlastní český podnikatel Michal Strnad. CSG podporuje rozvoj tradičních českých a slovenských i zahraničních společností, jež se věnují obranné i civilní průmyslové výrobě a obchodu. V podnicích začleněných do holdingu CSG a v propojených firmách pracuje více než 8200 zaměstnanců. V roce 2021 dosáhly konsolidované tržby holdingu hodnoty 14,4 mld. korun. Hlavními obory CSG jsou strojírenství, automobilový, železniční, letecký průmysl a obranný průmysl. S produkty společností CSG se lze díky silné proexportní orientaci holdingu setkat na všech kontinentech a počet zákazníků holdingu se stále rozrůstá.

Galerie

Fiocchi broková munice / Fiocchi Fiocchi pistolová munice / Fiocchi Fiocchi pušková munice / Fiocchi

Nahlásit chybu v článku


Související články

Holding CSG měl v roce 2021 historicky nejvyšší zisk

Průmyslově-technologický holding Czechoslovak Group (CSG) dosáhl za rok 2021 nejvyššího zisku ve své ...

Své výrobky a služby představí společnosti holdingu Czechoslovak Group a Tatra Trucks na veletrhu MSPO 2022 v polských Kielcích

Ve dnech 6. až 9. září 2022 se uskuteční v pořadí už 30. ročník prestižního mezinárodního veletrhu ...

Firmy holdingu CZECHOSLOVAK GROUP a TATRA TRUCKS představí na Dnech NATO 2022 moderní vojenskou techniku

Společnosti patřící do holdingu CZECHOSLOVAK GROUP (CSG) a automobilka TATRA TRUCKS jsou již po ...

Společnosti patřící do holdingu CZECHOSLOVAK GROUP se opět představí na veletrhu Indodefence v Jakartě

V indonéské Jakartě se v termínu od 2. do 5. listopadu uskuteční devátý ročník mezinárodního ...

Zvýraznit příspěvky za posledních:

 • liberal shark
  05:48 25.11.2022

  Velký úspěch. Jsem zvědav, jak si sednou firemní kultury obou firem.

  Velký úspěch. Jsem zvědav, jak si sednou firemní kultury obou firem.

  • Ján Paliga
   00:33 26.11.2022

   Káva+fernet? :)

   Dúfam, že budú dodávať muníciu aj českým biatlonistom. Budúci týždeň nám začína sezóna... :)

   Káva+fernet? :)

   Dúfam, že budú dodávať muníciu aj českým biatlonistom. Budúci týždeň nám začína sezóna... :)

 • Splasher
  18:58 24.11.2022

  Super!

  Škoda, že CSG není aspoň z části na burze. :)

  Super!

  Škoda, že CSG není aspoň z části na burze. :)

 • Tecka
  18:33 24.11.2022

  Brawo!

  Brawo!

Načítám diskuzi...