Nejvýkonnější bojové vozidlo pěchoty na světě přijede na DNY NATO do Ostravy

BVP Puma / PSM

Praha, 14. září 2017: Bojové vozidlo pěchoty (BVP) PUMA se představí ve dnech 16 - 17. 9. 2017 na Dnech NATO 2017 v Ostravě. PUMA je jedním z účastníků výběrového řízení na nové BVP pro Armádu České republiky (AČR). Jedná se v současnosti o nejsofistikovanější bojový systém v kategorii BVP na světě, který byl vyvinut na základě požadavků německé armády.

Letitá bojová vozidla pěchoty BVP-2 se chystají do důchodu. Pokud velení české armády vybere do výzbroje českých mechanizovaných jednotek BVP PUMA, bude mít česká armáda nejvýkonnější a nejodolnější zbraňový systém současnosti. Česká republika navíc získá exklusivní přístup k nejmodernějším technologiím německého obranného průmyslu.

„Již dnes se ČR díky vyspělému obranému průmyslu podílí na dodávkách komponent pro BVP PUMA. Jestliže se ČR rozhodne přezbrojit na aktuálně nejmodernější platformu BVP, přinese to českým firmám nejen možnost částečně vyrábět BVP PUMA v ČR, ale současně adopci nejmodernějších zbrojních technologií a následnou možnost dodávek pro německý Bundeswehr, případně další zákazníky, kteří německou vojenskou technikou disponují," říká Mathias Krauss, šéf obchodu a marketingu ve společnosti PSM.

BVP PUMA se již úspěšně účastnil testů AČR ve Vyškově, VIP prezentaci v Přáslavicích či na brněnském veletrhu IDET 2017. Výrobce BVP PUMA, společnost PSM, zároveň navázala aktivní spolupráci s VOP CZ (Vojenský a opravárenský podnik) s cílem zapojit řadu českých firem do výroby BVP PUMA pro AČR.

Vývoj BVP PUMA začal v roce 2002. První prototyp vznikl v roce 2005 a roku 2015 jej zařadil do výzbroje německý Bundeswehr. Celých deset let bylo věnováno testování vozidla, aby splnilo požadavky na BVP budoucnosti s výhledem použití v období po roce 2050. PUMA je proto zcela nová bojová platforma. Nejedná se o další vývojovou generaci vozidla, které by konstrukčně vzniklo na konci minulého století. Tehdy byla obrněná vozidla navrhována s ohledem na odolnost a účinnost výzbroje proti zbraním dané doby. To se změnilo. Nové výzvy vyžadují nové technologické přístupy a koncepce.

Lepší ochrana a nejvyšší standardy NATO

Konstrukční filozofie BVP PUMA umožňuje flexibilně přizpůsobovat vozidla a jejich výzbroj pro různé mise. PUMA je díky tomu jediným vozidlem současnosti, které zajišťuje posádce nejvyšší ochranu dle standardů NATO. Ochranné systémy zahrnují odolnost proti protitankovým minám, ochranu proti střelám typu RPG v rozsahu 360 stupňů, stejně jako vlastní inteligentní systém chránící vozidlo před řízenými protitankovými střelami. Současně dosahuje PUMA velmi vysokých rychlostí v terénu, přičemž celková mobilita je srovnatelná s tanky nejnovější generace.

Nedílnou součástí BVP PUMA jsou i nejmodernější zbraňové systémy. Primární výzbroj je umístěna v dálkově ovládané, balisticky silně chráněné, bez posádkové a plně otočné věži. Tvoří ji stabilizovaný 30mm automatický kanón Mauser MK30-2/ABM a odpalovací zařízení kompletu MELLS s protitankovými řízenými střelami SPIKE-LR.

Ty jsou mimochodem již dnes integrovány na česká KBVP Pandur II CZ 8x8. PUMA s touto výzbrojí a digitálním systémem řízení střelby dosahuje mnohem větší přesnosti než ostatní BVP. Má schopnost velmi účinně střepinami a integrovanými wolframovými projektily ničit cíle jako jsou bitevní vrtulníky (zničení veškeré optiky), drony, tanky, či nepřátelské jednotky.

Bojový systém PUMA není jen vlastní vozidlo. Jedná se o komplexní řešení pro mechanizované jednotky. Zahrnuje logistiku, podpůrné vybavení, ověřené a do funkčního celku sladěné zbraňové a elektronické systémy, výcvikové programy, simulátory, i podpůrné programy výrobce po celou dobu provozu vozidel. To dává vozidlu PUMA perspektivu rozvoje přinejmenším na dalších 40 let.

BVP PUMA je výsledkem vynikajícího partnerství mezi německými zbrojními firmami Krauss-Maffei Wegmann a Rheinmetall. Společnost PSM, společný podnik obou firem, je hlavním dodavatelem německých obrněných vozidel pěchoty PUMA a zodpovědná za jejich vývoj, výrobu, prodej a poprodejní servis.

Redakčně upraveno

Nahlásit chybu v článku


Související články

Armija 2017: 100 tanků T-14 Armata do roku 2020

Podle Jurije Borisova, náměstka ruského ministra obrany pro vyzbrojováni, Rusko do roku 2020 odebere ...

Polsko-české vozidlo Husar 4×4 na tatrováckem podvozku

Na právě skončené výstavě MSPO 2017 v polských Kielcích česká firma TATRA DEFENSE VEHICLE (TDV) ...

10. Panzerdivision: 10. tanková divize Bundeswehru

O přidružení 4. brigády rychlého nasazení (4. brn) Armády ČR k 10. tankové divizi (10. ...

BVP Puma pro Armádu ČR - průmysl, výcvik, cena a spolehlivost

Ministerstvo obrany ČR (MO ČR) plánuje za nakup 210 nových bojových vozidel pěchoty (BVP) a dalších ...

Zvýraznit příspěvky za posledních:
 • Rase
  09:25 17.09.2017

  MALI: TSWA byla vidět už na Rheinmetall Land Forces Symposiums 2016 (první fotka). Později byla očividně osazená i na ...Zobrazit celý příspěvek

  MALI:

  TSWA byla vidět už na Rheinmetall Land Forces Symposiums 2016 (první fotka). Později byla očividně osazená i na Pumu:

  http://www.palba.cz/album/disp...

  http://www.palba.cz/album/disp...

  http://www.palba.cz/album/disp... Skrýt celý příspěvek

 • MALI
  00:15 17.09.2017

  To demagog: hlaveň je uložena s možností podélného posuvu ústí. To petres: poopravil bych váš příspěvek: TSWA BUDE - ještě totiž reálně není - nebo Vy jste ji už někde viděl? ...Zobrazit celý příspěvek

  To demagog:
  hlaveň je uložena s možností podélného posuvu ústí.

  To petres:
  poopravil bych váš příspěvek: TSWA BUDE - ještě totiž reálně není - nebo Vy jste ji už někde viděl? Já jsem ji totiž chtěl vidět před cca 2 měsíci a to nebyla...
  Lynx může mít tu zbraňovou stanici osazenu kolem velitelského přístroje, zaměřování kulometu se provádí pomocí velitelského přístroje (= schopnost Killer-Killer). Tuto sestavu prý mají v tendru v Austrálii na Boxeru.
  MUSS by sice šel dát nad tuto sestavu, ale to už by to vozidlo vypadalo jak Eiffelovka (totéž by asi bylo možné i u Pumy ale se stejným efektem).

  To tomas.kotnour:
  Balistická odolnost věže by měla být adekvátní balistické ochraně podvozku. Někdy se připouští i o jeden stupeň nižší. Takže pokud někdo požaduje balistickou odolnost podvozku v hladině 5, měla by mít i věž optimálně hladinu 5, někdy se připouští hladina 4.
  Když se tak dívám na balistickou odolnost nabízených věží, tak bych jako vyhovující viděl obě věže LANCE a věž E-30 (CV-90CZ). Jejich balistická odolnost je stejná, jako u podvozku. Věž E-30 však nemá (na rozdíl od věží LANCE) vůbec chráněný přístroj velitele, který je tam ještě dost "na ráně" a podle mého názoru bude velitel po průjezdu vozidla českým lesem bez tohoto přístroje (ale to by se dalo snadno technicky vyřešit - ten průjezd lesem).
  Další dvě věže jsou na tom už podstatně hůře - MCT-30 má v základu (podle oficiálních informací výrobce) level 1 s možností zvýšení na level 4, což asi bude pravda, protože se na webu dají najít fotky věže s osazeným přídavným pancéřováním. Ovšem stejně, jak E-30 má zcela nechráněný přístroj velitele, který je tam osazený dodatečně (a podle toho to i vypadá), ale vypadá tam ještě o třídu hůř, než ten na E-30. Když se podíváte na tuto věž na Strykeru, tak uvidíte, že americká varianta přístroj velitele vůbec nemá - tam je obsluha věže totiž jednočlenná.
  Věž Samson-2 je taková "lehká váha" - podle toho také vypadá. Je určena pouze k ochraně proti palbě z ručních zbraní. V základní odolnosti má mít level 1 (tomu by se dalo věřit), ale k prospektovým informacím výrobce o možnosti zvýšení ochrany na level 4 bych přistupoval rezervovaně - zatím jsem tu věž ve zvýšené odolnosti nikde neviděl a upřímně - dost o tom pochybuji. Na výstavě IDET, když jste se podíval zepředu do té díry pod kanón, tak jste mohl vidět svítit zářivku nad vozidlem, Rovněž balistická ochrana otočného věnce je nulová, totéž platí pro přístroj velitele (stejně tak schází mechanická ochrana proti poškození přístroje při jízdě lesem). Proto bych Samson-2 doporučoval osadit na KBVP Pandur, kde by to bylo z hlediska balistické ochrany proti současné Samson-1 nesporné zlepšení. Z hmotnostního hlediska by se nám to tam ještě vešlo - váží jen 1,5 t - na těžkém pásovém BVP by to však byla degradace vozidla.Skrýt celý příspěvek

 • tomas.kotnour
  23:05 16.09.2017

  MALI mohl bych se zeptat na Váš názor ohledně balistické odolnosti nám nabízených věží vzhledem k povaze protivníků, proti kterým by naše BVP mohla být nasazena? Přijde vám ...Zobrazit celý příspěvek

  MALI mohl bych se zeptat na Váš názor ohledně balistické odolnosti nám nabízených věží vzhledem k povaze protivníků, proti kterým by naše BVP mohla být nasazena? Přijde vám adekvátní?Skrýt celý příspěvek

 • Rase
  23:04 16.09.2017

  petres: u Němců očekávám jako hard kill systém AVePS od společnosti Diehl: http://www.palba.cz/album/disp... Zajímavostí je, že energetická ...Zobrazit celý příspěvek

  petres:
  u Němců očekávám jako hard kill systém AVePS od společnosti Diehl:
  http://www.palba.cz/album/disp...

  Zajímavostí je, že energetická spotřeba celého systému AVePS je pouze 1,5 kW a řídící počítač ubere z vnitřního prostoru vozidla pouze 80 litrů (0,08 m3). Reakční doba systému je 300 až 350 milisekund a později byla snížena pod 300 ms. Antirakety lze doplňovat z otevřeného poklopu, aniž by osádka musela zcela opustit vozidlo. V roce 2011 byl systém úspěšně otestován na vozidle M113 a později vozidle Fuchs. Systém začíná reagovat na hrozbu již ve vzdálenosti 10 až 35 m. Následně se ve vzdálenosti 2 až 4 m, sledovací systémy přepnou do jemného sledování. K samotnému zničení hrozby dochází ve vzdálenosti 1 m nebo méně. Reakční doba systému je dostatečná i proti APFSDS o rychlosti 1 750 m/s.

  xardas:
  hodně jsem se zasekl ve frontě k Leopardu II, což byl nářez, ale stálo to zato - člověk v něm nemůže sedět často. Pumu jsem prolezl jenom z venku, vnitřek jsem nestihl, což mě štve :D má ale cool zavírání poklopu řidiče. Super bylo když obě vozidla túrovala, Puma má hodně zvláštní zvuky motoru, takový tlumený.Skrýt celý příspěvek

 • petres
  21:40 16.09.2017

  Když je řeč o schopnostech, je AČR preferována schopnost o BVP vést nezávislou palbu na dva různé cíle (třeba při boji v městě proti pěchotě)? U Pumy existuje možnost instalace na ...Zobrazit celý příspěvek

  Když je řeč o schopnostech, je AČR preferována schopnost o BVP vést nezávislou palbu na dva různé cíle (třeba při boji v městě proti pěchotě)?
  U Pumy existuje možnost instalace na hlavní věži nezávislou, dálkově ovládanou zbraňovou věžičku TSWA (Turret-independent Secondary Weapon System), která zvýší obranné schopnosti vozidla i v stísněném městském bojišti. TSWA je malá robotická věžička s několika jednorannými granátomety ráže 40 mm. TSWA dokáže odpalovat nesmrtící i smrtící granáty s maximálním dosahem 400 m. Je umístěna nad zadními dveřmi (u nás předváděná Puma ji nemá). Lynx v provedení má možnost osazení dalkově ovládané stanice na věži, což tuším na Pumě nelze, protože má na vrchu věže umístěný MUSS (soft kill), se kterým by asi kolidovala. Jak to má nějak řešené Lynx (i vč. soft kill případně hard kill ochrany a dvou pozorovacích přístrojů velitel - střelec)?Skrýt celý příspěvek

 • demagog
  21:24 16.09.2017

  Aky ucel plni konstrukcia okolo hlavne kanona? Je do nej hlaven pri usti pevne votknuta, alebo je ulozenie volne?

  Aky ucel plni konstrukcia okolo hlavne kanona? Je do nej hlaven pri usti pevne votknuta, alebo je ulozenie volne?

 • MALI
  21:12 16.09.2017

  To Valda: Takže se neshodujeme. Ale jen v typu vozidla. Vy říkáte Puma, Já říkám: první Lynx, druhá Puma, podle toho, co bude pro ČR výhodnější (zatím se mi jako výhodnější jeví ...Zobrazit celý příspěvek

  To Valda:
  Takže se neshodujeme. Ale jen v typu vozidla. Vy říkáte Puma, Já říkám: první Lynx, druhá Puma, podle toho, co bude pro ČR výhodnější (zatím se mi jako výhodnější jeví Lynx).
  Pro ten Lynx (ve srovnání s Pumou) u mne hovoří modularita, možnost dobíjení munice do zásobníků kanónu a kulometu zevnitř věže a hlavně dostatečná přepravní kapacita, kterou požaduje AČR. Dále (s menší váhou) možnost funkce Killer-Killer, částečně také možnost záměny kanónu (ráže 35 mm, i když to není na pořadu dne). Musel by ale být s 800 kW motorem.
  Záleží však i na dalších faktorech, jako pořizovací cena, cena životního cyklu, míra zapojení českého průmyslu, vazba na MBT. Kdyby to bylo pro nás (tj. pro ČR) vcelku nakonec výhodnější u Pumy, neměl bych vůbec nic proti.Skrýt celý příspěvek

 • xardas
  20:34 16.09.2017

  sgtlk: Tak to je jediná část kam jsem kvůli odjezdu vlaku už nestihl dojít...

  sgtlk: Tak to je jediná část kam jsem kvůli odjezdu vlaku už nestihl dojít...

 • Valda
  18:51 16.09.2017

  Mali Takže se vlastně schodujem? Puma a kompletní zapojeni českého obranného průmyslu do tohoto projektu. Ne další montovna jako to dopadlo u panduru. Ted trochu odbocim, ale ...Zobrazit celý příspěvek

  Mali
  Takže se vlastně schodujem? Puma a kompletní zapojeni českého obranného průmyslu do tohoto projektu. Ne další montovna jako to dopadlo u panduru.

  Ted trochu odbocim, ale je mi líto ze průmyslové vyspělá země se dokáže na světových zbrojních výstavách prezentovat de fakto pouze prodejem ex sovětského šrotu.Skrýt celý příspěvek

 • sgtlk
  18:44 16.09.2017

  To xardas Puma tu je spolu s Leo2, staticke exponaty BW jsou ve verejne zone, hned vedle techniky OSSR, kteri tu maji krom jineho Zuzanu 1 a Zuzanu 2. Dve houfnice snad ...Zobrazit celý příspěvek

  To xardas
  Puma tu je spolu s Leo2, staticke exponaty BW jsou ve verejne zone, hned vedle techniky OSSR, kteri tu maji krom jineho Zuzanu 1 a Zuzanu 2. Dve houfnice snad prehlednout nejdou. Tak hned vedle nich je Puma. Lze ji prolezt skrz na skrz.Skrýt celý příspěvek

 • MALI
  18:23 16.09.2017

  To Valda: plně s Vámi souhlasím (ve smyslu vašeho příspěvku); pokud se Vám nelíbí termín sliby, tak tomu říkejme třeba prohlášení... Já tomu v současné situaci sliby říkám, ...Zobrazit celý příspěvek

  To Valda:
  plně s Vámi souhlasím (ve smyslu vašeho příspěvku); pokud se Vám nelíbí termín sliby, tak tomu říkejme třeba prohlášení...
  Já tomu v současné situaci sliby říkám, protože zatím to sliby jsou, až se bude o něčem konkrétně jednat (ale zatím se o ničem nejedná, firmy pouze představily své produkty), tak potom už to budou závazky.Skrýt celý příspěvek

 • xardas
  18:09 16.09.2017

  Hloupý dotaz, ale našli jste Pumu v areálu? Já viděl akorát Lynx a Ascod. Byla ve veřejné nebo VIP zóně?

  Hloupý dotaz, ale našli jste Pumu v areálu? Já viděl akorát Lynx a Ascod. Byla ve veřejné nebo VIP zóně?

 • Valda
  17:28 16.09.2017

  Mali Jaké sliby? My si snad rozhodnem za co budem platit a jak to bude?? Obchod za víc jak 50 miliard se přeci nedělá na slib. Já jen napsal jaké vidím možnosti a co preferuji. ...Zobrazit celý příspěvek

  Mali
  Jaké sliby? My si snad rozhodnem za co budem platit a jak to bude??
  Obchod za víc jak 50 miliard se přeci nedělá na slib.
  Já jen napsal jaké vidím možnosti a co preferuji.
  Pro ČR je nezbytné, kromě vybudování armády která je schopna účinné obrany, vybudovat moderní zbrojní průmysl. Ten by nám zajistil bezpečnost a vliv jaký si jako jeden z vyspělých evropských národu zasloužíme.Skrýt celý příspěvek

 • MALI
  17:15 16.09.2017

  To Valda: Řekl bych, že z hlediska slibů o zapojení českého průmyslu jsou na tom PSM i Rhm. úplně stejně. V případě, že Rhm. uspěje s Boxerem v Austrálii, tak v součtu by šlo o ...Zobrazit celý příspěvek

  To Valda:
  Řekl bych, že z hlediska slibů o zapojení českého průmyslu jsou na tom PSM i Rhm. úplně stejně.
  V případě, že Rhm. uspěje s Boxerem v Austrálii, tak v součtu by šlo o ještě větší objem výroby na kterou by neměl kapacity.Skrýt celý příspěvek

 • Valda
  16:58 16.09.2017

  Jura 99 Mě jde o to že když nakoupime lynx. Tak kupujem jen bvp. Kdežto u pumy vidím úžasnou šanci zapojit se do celého projektu. Ne jenom si nechat v krabicích poslat díly, ...Zobrazit celý příspěvek

  Jura 99
  Mě jde o to že když nakoupime lynx. Tak kupujem jen bvp. Kdežto u pumy vidím úžasnou šanci zapojit se do celého projektu. Ne jenom si nechat v krabicích poslat díly, svařit korbu a hotovo. Nic prospesneho pro průmysl a ČR. U pumy je ten potenciál ze do bundeswehru se také teprve zavádí, další verze se budou teprve vyvíjet a bude jich potřeba naráz vyrobit poměrně dost. A toho všeho se česky průmysl bude účastnit a to proste proto ze Němci budou potřebovat navýšit výrobní kapacity. A úplně nejlepší možnost by byla zapojit se i do vývoje dalších verzi a budoucích modernizaci samozřejmě by to neslo i investice navíc. Ty by však byly smysluplně investovány do českých firemSkrýt celý příspěvek

 • Valda
  16:43 16.09.2017

  Jura99
  A kolik lidi sedí v bvp 2? Myslím výsadek

  Jura99
  A kolik lidi sedí v bvp 2? Myslím výsadek

 • Jura99
  16:25 16.09.2017

  Asi se většina shodneme, že AČR má koupit nejlepší stroj, peníze jsou a kvalita nahrazuje kvantitu (na kterou jsme poměrně malá země). Už se ale neshodneme, který je to ten ...Zobrazit celý příspěvek

  Asi se většina shodneme, že AČR má koupit nejlepší stroj, peníze jsou a kvalita nahrazuje kvantitu (na kterou jsme poměrně malá země). Už se ale neshodneme, který je to ten nejlepší ? :). Hlasoval bych pro Pumu, ale celkem mě zarazil pouze 6ti členný výsadek. Proto se přikláním k Lynxovi.Skrýt celý příspěvek

 • Valda
  15:48 16.09.2017

  Mali Za prve vysvětlení nebylo zapotřebí... Za druhé, jsme dost bohatá země na to pořídit si par bvp. Ten kdo tvrdí opak a věří lžím z médií jaká jsme malá uboha země je ...Zobrazit celý příspěvek

  Mali
  Za prve vysvětlení nebylo zapotřebí...
  Za druhé, jsme dost bohatá země na to pořídit si par bvp. Ten kdo tvrdí opak a věří lžím z médií jaká jsme malá uboha země je ....

  A právě to zapojeni průmyslu do celého programu Puma je nejvíc motivující. Je to nový výrobek vývoj půjde dal a když se do něho budem moci zapojit, tak opravdu není co řešit.

  Jestli nakoupime ascody od toho obchodníka se šrotem (ano myslím excalibur army),tak je jasné že je to další tunel na prachy a o zájmy ČR nikomu nešlo.Skrýt celý příspěvek

 • MALI
  14:17 16.09.2017

  To Valda: ...o technických kvalitách Pumy tady nikdo nikdy nepochyboval (aspoň jsem to nepostřehl), jde jen o to, jestli pro nás bude také nejvhodnější... Pro vysvětlení ...Zobrazit celý příspěvek

  To Valda:
  ...o technických kvalitách Pumy tady nikdo nikdy nepochyboval (aspoň jsem to nepostřehl), jde jen o to, jestli pro nás bude také nejvhodnější...

  Pro vysvětlení příklad z jiné oblasti:
  Rovněž tak není pochyb o tom, že například Toyota GT-86 je technicky lepší auto, než Škoda Octavia, přesto u nás připadá jedna GT-86 na několik tisíc Octavií (odhadem). Octavia tu GT-86 z praktického hlediska jednoduše převálcuje. Aby to nevyznělo jako domácí vs zahraniční, tak si tam dosaďte místo Octavie třeba Golf. Vyjde to sice v menším poměru, ale obdobně. Obdobně to bude i mimo ČR, jen s jinými auty.

  A to zapojení českého průmyslu nám slibují všichni výrobci (ale BAE po negativních zkušenostech s proběhlými ofsety už asi nikdo nevěří). Takže podle mého názoru je co řešit.Skrýt celý příspěvek

 • Valda
  12:28 16.09.2017

  Puma je to nejlepší co se nechá momentálně pořídit. Ostatní jsou daleko za ni !!! někdo muže nesouhlasit,ale to je tak všechno. A zapojeni českého průmyslu by mohlo být velice ...Zobrazit celý příspěvek

  Puma je to nejlepší co se nechá momentálně pořídit. Ostatní jsou daleko za ni !!! někdo muže nesouhlasit,ale to je tak všechno. A zapojeni českého průmyslu by mohlo být velice zajímavé zvlášť když psm musí vyrábět i pro bundeswehr současné s dodávkami pro ACR . Takže vlastně není co řešit.Skrýt celý příspěvek

Načítám diskuzi...

Stránka 2 z 3