Nekončící boj Kurdů za vlastní stát

Nekončící boj Kurdů za vlastní stát
Pro nezávislost iráckého Kurdistánu se v referendu v září 2017 vyslovilo více než 92 % iráckých Kurdů / Levi Clancy, CC BY-SA 4.0 (Zvětšit)

Kurdové jsou indoevropský národ, který má v současné době kolem 30 milionů příslušníků. Přibližně třetina všech Kurdů žije v jihovýchodním Turecku, významnou komunitu tvoří také v severním Iráku, severozápadním Íránu, dále v Sýrii, Arménii, ale i například v Gruzii. Kurdové jsou označováni za největší národ bez vlastního státu. Uznané autonomní území s vlastní správou, tedy regionální vládou a parlamentem, mají od počátku 90. let na severu Iráku. Syrská vláda autonomii Kurdů naopak odmítá.

Kurdové, zejména ozbrojené Lidové obranné jednotky (YPG), které tvoří asi 30 tisíc bojovníků, sehrály významnou roli v boji proti radikálům z tzv. Islámského státu (IS) v Sýrii. Jednotky YPG jsou aktivní od roku 2011. Proti IS začaly bojovat od roku 2014. V říjnu 2015 vznikla arabsko-kurdská koalice Syrské demokratické síly (SDF), která se s pomocí USA podílela na porážce islamistů v Sýrii. Její součástí jsou nyní rovněž YPG. V řadách tohoto ozbrojeného uskupení bojují kromě Kurdů také Arabové, Turci nebo i dobrovolníci z některých evropských zemí.

V České republice se problematika Kurdů dostala nejnověji do širšího povědomí rovněž v souvislosti s případem mladých aktivistů Markéty Všelichové a Miroslava Farkase, kteří byli v roce 2017 v Turecku odsouzeni k více než šesti letům vězení za údajnou podporu terorismu, konkrétně za spolupráci s kurdskými milicemi YPG. Oba zadržení Češi ale tvrdili, že chtěli vybudovat ve válečné zóně polní nemocnici a pomáhat tak zraněným Kurdům.

Koncem července byli oba odsouzení po odpykání větší poloviny trestu předčasně propuštěni z vězení a mohli se vrátit do České republiky. „Ano, vždycky jsem přesně věděla, co dělám a proč, taky jsem věděla, jaká jsou rizika, a byla připravená si jakékoliv následky nést. Jenže jsem si neuvědomila, že v případě problému se ty následky netýkají jen mě, ale můžu způsobit problémy, práci a starosti mnoha lidem, kteří musí vzniklou situaci řešit,“ napsala Všelichová. Dodala, že těmto lidem se omlouvá a děkuje za pomoc a podporu.

První zmínka o Kurdech pochází již z 5. století před Kristem, kdy o nich řecký historik Xenofón psal jako o Karduších (Karduchové). Kurdem byl například slavný egyptský vojevůdce Salahadin, který ve 12. století osvobodil Jeruzalém od křižáků. V současné době většina Kurdů vyznává sunnitskou, tedy umírněnější formu islámu.

Během první světové války počítala Sevreská mírová smlouva z roku 1920, po porážce Osmanské říše, se vznikem samostatného Kurdistánu. Tato smlouva ale nevstoupila v platnost a o tři roky později byla nahrazena Lausannskou smlouvou, podle níž byl Kurdistán rozdělen mezi Turecko, Sýrii, Irák a Irán. Velmi krutého zacházení se Kurdové dočkali za vlády iráckého diktátora Saddáma Husajna (1979 až 2003). V březnu 1983 irácká bojová letadla chemickými zbraněmi zaútočila na kurdské městečko Halabdža u íránských hranic. Zahynulo zde minimálně pět tisíc lidí a další tisíce byly zraněny.

Turecko a kurdská otázka

Není proto divu, že Kurdové hledají spojence pro své nekončící sny o samostatném státě všude, kde je to jen možné. Část bojovníků tohoto etnika byla spojena se jménem Mustafa Barzání s orientací na Spojené státy americké. Velmi populární je stále osobnost Abdullaha Öcalana z Kurdské strany pracujících (PKK)

A právě Turecko řadí syrské Kurdy k teroristům a ke spojencům své zakázané PKK. U zrodu této levicové prokurdské organizace v Turecku stál v roce 1978 zmíněný Abdullah Öcalan, který je dodnes jedním z nejznámějších novodobých kurdských vůdců. V současné době si odpykává v Turecku doživotní trest vězení.

Tato strana původně vznikla z debatního kroužku na univerzitě v Ankaře. Postupně se stala masovým hnutím a vůdčí silou protitureckého odboje. V roce 1984 zahájila PKK ozbrojený boj za autonomii Kurdistanu v Turecku, který si vyžádal více než 40 000 obětí na životech. Příslušníci polovojenské PKK prováděli sabotáže, přepadávali vládní jednotky a samozřejmě aktivně šířili vlastní propagandu. PKK se nevyhýbala ani bombovým útokům, únosům či dokonce vraždám politických osobností.

V průběhu syrské občanské války se jednotky YPG opakovaně střetly s tureckými silami. Na počátku roku 2018 nedokázaly ale udržet oblast Afrínu před tureckými jednotkami a jimi podporovanou opoziční Syrskou národní armádou (SNA). Po dobytí Tal-Abjadu v červnu 2015 obvinila organizace Amnesty International milice YPG z etnických čistek v oblasti, protože vyháněly arabské obyvatelstvo a zabíraly jeho domy. Amnesty International pak obvinění zopakovala v říjnu 2015 s tím, že některé vesnice byly srovnány se zemí.

Součástí YPG je prapor zahraničních dobrovolníků, kteří působí i v jednotlivých jednotkách. Paralelně s YPG působí i jejich ženská obdoba YPJ (Yekîneyên Parastina Jin‎), která má své vlastní velitelky. YPG a YPJ mají podle vyjádření jednoho ze svých velitelů pro agenturu Reuters z října loňského roku přibližně 40 000 mužů a žen. Mají pouze lehkou výzbroj tvořenou puškami a kulomety nebo raketovými granátomety. Z dělostřelectva využívají jen minomety, v bojích však ukořistili několik tanků. Hlavní výzbrojí je asi čtyři sta lehkých obrněných vozidel, která Kurdové dostali v rámci pomoci při bojích s Islámským státem. Jde o IAG Guardian vyráběný ve Spojených arabských emirátech, americká vozidla Humvee a minám odolné International MaxxPro i menší Lenco BearCat. K přepravě pak využívají pick-upy, zejména Toyoty Hilux.

Podpora Kurdů ze strany Izraele

Vztahy Izraele a iráckého Kurdistánu jsou již od šedesátých let minulého století velmi vřelé, a to nejen z vojenského hlediska, ale zároveň i v oblasti vzájemného obchodu. Příslušnost k jinému než arabskému etniku lze vnímat za prvotní důvod sympatií ze strany Izraele, píše Simona Sekalová ze Západočeské univerzity ve své bakalářské práci s názvem Peshmerga vs. ISIS – možný vliv na úplnou nezávislost iráckého Kurdistánu.

Autorka dále připomíná, že na Kurdy nahlíženo jako na houževnatý národ, který –  podobně jako v minulosti Izraelci – bojuje za svá práva postrádajíc přitom zásadní podpory. I když bylo zřejmé jisté spojenectví obou zemí, nebylo po dlouhou dobu veřejně známo, do jaké míry a jakého charakteru vzájemné vztahy jsou. Až v souvislosti s konfrontací Islámského státu s Peshmergou vyjádřil izraelský premiér Benjamin Netanjahu oficiálně izraelskou podporu v otázce kurdské nezávislosti, což podle irácké odbornice Ofra Bengio pomůže v budoucnu doposud dobré vztahy ještě více upevnit. Zpráva se navíc objevila zhruba ve stejnou dobu, kdy se rozšířily informace o izraelské dodávce surové ropy z iráckého Kurdistánu.

„Často diskutovaným důvodem izraelské podpory kurdské nezávislosti je možnost využití nezávislého Kurdistánu jako své vojenské základny vzhledem k jeho strategické pozici vůči Íránu, jenž je Izraelem silně vnímán jako potenciální hrozba, upevnit vztahy se západními asijskými republikami a rovněž získat spojence v nepříliš přátelském prostředí. V tomto ohledu je však také nutné si uvědomit, že nejen pro Izrael by bylo spojenectví přínosem. Nabídka podání pomocné ruky platí samozřejmě i naopak. Kurdistán velmi naléhavě potřebuje podporu v době, kdy nejsou okolní státy kurdským ambicím příliš nakloněny. Navíc by v případě potřeby mohl využít vysoce rozvinuté vojenské schopnosti Izraele, což by eventuálně mohlo v budoucnu přijít vhod,“ zdůrazňuje ve své práci Simona Sekalová.

O celkové složitosti kurdské otázky se ve své knize Uspořádání světa zmiňuje i bývalý ministr zahraničí USA Henry Kissinger. Uvádí mimo jiné, že dosadit na místo Saddámovy brutální vlády pluralistickou demokracii je mnohem obtížnější než svrhnout diktátora. „Kurdové na severu si živě pamatovali vražedné nájezdy Bagdádu, a tak posílili svou vojenskou kapacitu a usilovali o kontrolu ropných polí, aby si tak zajistili příjmy nezávislé na státní pokladně. Svou autonomii pojímali ve formě, která se jen velmi mírně – pokud vůbec – lišila od národní nezávislosti.“

Ke slovům matadora americké zahraniční politiky Kissingera je třeba dodat, že dlouhodobé úsilí celých generací Kurdů směřuje právě k tomuto cíli. Nakonec se mnohamilionový národ bez vlastního státu snad svého snu dočká. Zůstává ale otázkou, zda pak Kurdové budou schopni vytvořit prosperující a demokratický stát, jako je tomu v případě Izraele.

Nahlásit chybu v článku


Související články

Kurdové útočí na Islámský stát a bojují za svou budoucnost

Syrské demokratické síly (SDF), jejíchž hlavní složkou jsou kurdské Lidové obranné jednotky (YPG), ...

Čína a Indie: společné i protichůdné zájmy

Čínsko-indický válečný konflikt v roce 1962 byl krátký, trval jen měsíc. Jeho hlavní příčinou byly ...

KOMENTÁŘ: Čeští vojáci i nadále pomáhají v zahraničí

Po návratu Československa mezi demokratické a civilizované země v roce 1989 začala radikální ...

Mezi Řeckem a Tureckem zatím lítají jen slovní přestřelky

Spory mezi Tureckem a Řeckem, které sahají do dávné minulosti, se opět vyhrocují. Turecko v ...

Komentáře

Zvýraznit příspěvky za posledních:
  • danny
    13:15 17.08.2020

    Kurdové samozřejmě nemají šanci na vlastní stát minimálně do doby, dokud se bude použití páky kurdské otázky ve velmocenské hře na kterýkoli ze států, které mají významnou kurdskou ...Zobrazit celý příspěvek

    Kurdové samozřejmě nemají šanci na vlastní stát minimálně do doby, dokud se bude použití páky kurdské otázky ve velmocenské hře na kterýkoli ze států, které mají významnou kurdskou menšinu. Hodně mě štve, že jsou takto zneužíváni a jsou jim dávány plané sliby a živeny naděje, které nikdo nemyslí vážně. Zasloužili by si minimálně podporu při vyjednání důstojného místa a ochrany práv, kultury, případně nějakou formu autonomie v rámci stávajících států.Skrýt celý příspěvek

  • CerVus
    13:21 13.08.2020

    Kurdové nemají nejmenší šanci získat vlastní stát, protože Západní svět se už poučil v tom, že se raději nemá míchat do podoby rozvojových států, pokud z toho Západ nebude mít ...Zobrazit celý příspěvek

    Kurdové nemají nejmenší šanci získat vlastní stát, protože Západní svět se už poučil v tom, že se raději nemá míchat do podoby rozvojových států, pokud z toho Západ nebude mít výrazné benefity a ten Východní je vesměs autoritářský, který jakékoli tendence na samostatnost tvrdě potlačuje. A lokální státy si nenechají vzít jakékoli území. Jejich otázka je prostě jen zamrzlý konflikt vyvolaný Studenou válkou. V Iránu žádné rozbroje mezi relativně různorodou společností nepanují a to tam jsou Kurdové významnou minoritou.Skrýt celý příspěvek

  • Miroslav
    09:31 13.08.2020

    Mám zmiešané pocity z toho, že ako sa diskusia ku Kurdom zmenila (resp. ani nezačala) na diskusiu ohľadom vzťahov Čechov a Slovákov. Niektorí český priatelia píšu, že nerozumejú ...Zobrazit celý příspěvek

    Mám zmiešané pocity z toho, že ako sa diskusia ku Kurdom zmenila (resp. ani nezačala) na diskusiu ohľadom vzťahov Čechov a Slovákov. Niektorí český priatelia píšu, že nerozumejú prečo Slováci nemajú radi Čechov. Nepovedal by som, že niekto nemá rád Čechov, ale v istých veciach sme veľmi odlišní. Skúsim to teda vysvetliť. Komu sa bude zdať môj komentár dlhý a zbytočný, nech ho ani nečíta :-)

    Ja som človek zo severovýchodu. O nás východniaroch je známe, že si radi vypijeme, ale sme aj pracovití, zbožní a hrdí. Možno aj preto nás volajú ,,Šaľene vychodňare"

    Tých kultúrnych rozdielov medzi našimi národmi je niekoľko. Česi sú oproti nám liberálnejší, čo u nás na východe nie každý chápe. Napríklad sa mi rodina vrátila z ČR kde boli na svadbe a mi jeden hovorí:

    ,,Sluchaj, ta toto ši nevidzel, vešeľe v štvrtek, chceš sebe vipic na vešeľu ta sebe mušiš kupic u kačmarki. Ani kapelu nemali len totoho dídžeja"

    Pre neznalých šarištiny ponúkam preklad: ,,To si ešte niečo také nevidel, svadba vo štvrtok, keď si chceš na svadbe vypiť, musíš si ísť kúpiť do baru. A nemali ani živú hudbu ale len dídžeja"

    U nás nepochopiteľné. Svadby sú zásadne v sobotu, zásadne v kostole, na svadbe aspoň 120-150 ľudí, živá hudba (aj viac skupín) a jedenie a pitie zadarmo pre každého. Ja som mal prvých 40 litrov pálenky na svadbu kúpených v deň, keď som sa narodil. Svadba je u nás udalosť na ktorú sa pripravuje celá rodina týždne a mesiace. Vy to proste pojmete ako párty.

    Teraz na istej slovenskej televíznej stanici beží ďaľšia séria Zámeny manželiek z ČR. Predstavujú rodinu: Ona 40, on 30, on má z predchádzajúceho vzťahu 2 deti, ona má ďalšie 3 deti, každé od iného otca a ešte s nimi bývajú 2 dogy a priateľ jednej z dcér. To je proste šialené. To len pozeráme a nechápeme, čo je to za svet. Toto my tu rozhodne nemáme.Skrýt celý příspěvek

    • GlobeElement
      10:08 13.08.2020

      Národnostní otázky jsou skutečně věcí až 19. - 20. století. Oni i ti Kurdové v dobách osmanské říše, která byla multinárodnostní a do značné míry i multikulturní, na to nebyli ...Zobrazit celý příspěvek

      Národnostní otázky jsou skutečně věcí až 19. - 20. století. Oni i ti Kurdové v dobách osmanské říše, která byla multinárodnostní a do značné míry i multikulturní, na to nebyli špatně. Jako každý druhý, v té době. Po první válce bylo území obývané Kurdy rozděleno mezi několik států s odlišnou kulturou a navíc žijí v zemích, které nebyly součástí Osmanské říše. Proto není možné uvažovat o nějakém jednotném kurdském národu, Podívejte se na rozdíly mezi Němci z NDR a SRN a to byli odděleni jenom 40 let.
      Kurdové v Turecku a Kurdové v Iráku nejsou ti samí. I v tom Iráku jsou dvě znesvářené Kurdské organizace. PKK je ostatními Kurdy považována za komunistickou úderku a rozhodně nechtějí, aby jim vládla. Kurdové se mezi sebou dělí podle náboženství, politické orientace, kulturních zvyklostí. Vytvořit z nich jeden národní stát, skončilo by to občanskou válkou a rozpadem tohoto státu podle náboženského a politického klíče.

      A k rozdílům Slovensko - ČR. Inu tak, ani tyhle země nejsou homogenní. Je rozdíl mezi velkými městy a regiony. Bez urážky, ve srovnání s Prahou, Ostravou, Brnem, Olomoucí a pod a jejich bezprostředním okolím je třeba Vysočina provinční. Některé oblasti zamrzly v roce 1990 a ještě dneska vypadají jak v Troškových komediích. Češi jsou většinově nevěřící, ale i zde je rozdíl mezi severem a jihem, zejména jižní a částečně střední Morava mají vyšší procento věřících.

      Co se vzájemných vztahů týče, tradičně nikdo nemá rád Pražáky, Praha ohrnuje nos nad Brnem, Moraváci nad lidmi z Čech, lidé z Čechy nad Ostraváky, na nějaké mezinárodní antipatie už nám nezbývá kapacita.

      O svatbě, kde by si člověk musel kupovat pití, jsem v životě neslyšel. Kdo ví, kam to ten tvůj příbuzný vlezl. A typy, které se dobrovolně nechají týden natáčet ve výměně manželek jsou bizarní i pro nás, to zase bez obav. Kdyby ta ženská neměla tolik dětí s tolika muži, asi by měla peněz dost a nemusela by si přivydělávat jako účinkující v pořadu pro exhibicionisty a šmíráky.Skrýt celý příspěvek

      • Miroslav
        10:55 13.08.2020

        Ja som sa v žiadnom prípade nechcel nikoho dotknúť. Ja mám Čechov naozaj rád a ako som napísal nižšie, sám mám české korene. V žiadnom prípade by som si nedovolil tvrdiť, že všetci ...Zobrazit celý příspěvek

        Ja som sa v žiadnom prípade nechcel nikoho dotknúť. Ja mám Čechov naozaj rád a ako som napísal nižšie, sám mám české korene. V žiadnom prípade by som si nedovolil tvrdiť, že všetci Česi sú padnutí na hlavu ako v tej relácií :-) Ale aj tak nejaké rozdiely kultúrne tam sú.

        Keď som bol ešte taký mladší na prahu dospelosti. chodil som na Moravu na prázdniny. Zažil som tam aj prvú lásku. Hneď druhý večer čo som ju spoznal som už býval u jej rodičov v jej detskej izbe aj s jej sestrou. To bol teda šok poriadny. Keby si to skúsil u nás, tak v tom lepšom prípade by si dostal riadne cez hubu od jej otca a bratov, možno by si sa stratil aj navždy. Tam na Morave to nikomu nevadilo. Mimochodom, som s ňou stále v kontakte aj po toľkých rokoch. Je slobodná a má 2 deti, tretie na ceste.

        Neskôr som pracoval v jednej firme ktorá mala pobočku aj v ČR. Poslali ma na služobnú cestu do Stredných Čiech a tam som koordinoval jeden projekt s ešte s jedným Čechom. Niečo sme preberali a on, že poobede si berie voľno ako keby, že chce ísť na poštu a on, že sa ide oženiť :D Najprv sme si mysleli, že si robí srandu, že v utorok poobede si berie voľno, že sa ide ženiť.

        Ja by som si nedovolil tvrdiť, že ste zlí ľudia. To v žiadnom prípade ale tie kultúrne a hodnotové rozdiely tam sú. Napriek tomu vás vnímam ako bratský národ aj keď treba povedať, že tie rozdiely sa bohužiaľ prehlbujú. Nedávno som bol v Brne, potreboval som sa niečo spýtať, odchytil som si teda takú žabu asi 18-ka.

        A ona začala rozprávať tak pomaly ako keby som bol mentálne retardovaný, medzitým sa ma ešte pýtala, či jej výkladu rozumiem. Zaklincovala to otázkou, či som z Ruska alebo Ukrajiny. To ma tak nejak zamrzelo no... Asi to tak bude, že postupne sa naše národy vzdialia keď vymrie naša generácia.Skrýt celý příspěvek

        • GlobeElement
          12:07 13.08.2020

          Já si naopak myslím, že jsme si čím dál tím podobnější. Ona nás EU mele do jednoho hrnce, ať chceme nebo ne. Ale to, že mladší generace nerozumí slovenštině, je fakt. Pro nás, ...Zobrazit celý příspěvek

          Já si naopak myslím, že jsme si čím dál tím podobnější. Ona nás EU mele do jednoho hrnce, ať chceme nebo ne.

          Ale to, že mladší generace nerozumí slovenštině, je fakt. Pro nás, kteří jsme vyrůstali v době společného státu, kdy polovina pořadů v TV byla slovensky, většina zajímavých knížek vycházela jenom slovensky a cestovali jsme většinou jen v rámci ČSSR, je to až nepochopitelné.
          Troufám si tvrdit, že umím slovensky téměř plynně. Moje děti se prakticky nedomluví. Na Slovensku je to s češtinou lepší, protože řada na Slovensku uváděných filmů má český dabing, ale ono se to časem pokazí i tam.
          A za pár let se bude Čech se Slovákem dorozumívat anglicky, jako se to nyní děje mezi Čechy a Poláky.

          Jo a to, že jsi padl na nějakou extrémně tolerantní rodinku, to rozhodně není standard. Já u své ženy, tehdy tedy ještě holky, mohl zůstat až po roční známosti, kdy už bylo všem jasné, že je to nafurt.Skrýt celý příspěvek

    • beepee
      10:36 13.08.2020

      Snad si, proboha, nemyslíš, že pořad Výměna manželek ukazuje typickou českou rodinu. Je to reality show, která má za účel jediné - šokovat diváky. A stejně, jako v ostatních ...Zobrazit celý příspěvek

      Snad si, proboha, nemyslíš, že pořad Výměna manželek ukazuje typickou českou rodinu. Je to reality show, která má za účel jediné - šokovat diváky. A stejně, jako v ostatních "reality" moc reality v ní není. Koneckonců, ti "obyčejní" občané dostávají za svůj "výkon" prachy.
      A jak píše GlobeElement, svatbu, kde si hosté musí pití kupovat, jsem ještě nezažil. Pravda je, že v Čechách se domácí pálenka moc nepije, to spíš na Moravě.Skrýt celý příspěvek

      • Jura99
        11:11 13.08.2020

        Pití u stolu je 100% v ceně svatby. Zažil jsem párkrát a nijak mě to nepohoršilo, že kdosi ze svatebčanů se na čas s partičkou trhnul a šlo se pít kamsi k baru nějaké jiné drahé ...Zobrazit celý příspěvek

        Pití u stolu je 100% v ceně svatby. Zažil jsem párkrát a nijak mě to nepohoršilo, že kdosi ze svatebčanů se na čas s partičkou trhnul a šlo se pít kamsi k baru nějaké jiné drahé pití, které si pak partička o své vůli platila zvlášť. To bude zřejmě případ Miroslavova příběhu.Skrýt celý příspěvek

    • fotr
      16:06 13.08.2020

      Miroslav Když jsem si přečetl tvoji ukázku ,,zo Šariša,, jako bych se ocitl pár desítek let zpátky na vojně, měl jsem jich tam kolem sebe asi 20 a byli jsme skvělá parta. Tehdy ...Zobrazit celý příspěvek

      Miroslav
      Když jsem si přečetl tvoji ukázku ,,zo Šariša,, jako bych se ocitl pár desítek let zpátky na vojně, měl jsem jich tam kolem sebe asi 20 a byli jsme skvělá parta. Tehdy jsem hutoril velice obstojně a na některé výrazy nikdy nezapomenu, třeba Janko, řečený Šturic, podle oblíbeného ,,šturim nožik do pleca.
      Já sem dříve tak často přeskakoval z Češtiny do Slovenčiny a zpět, že dodnes čtu knížku a že je psaná Slovensky si všimnu na poslední straně, nebo vůbec. A víš proč? Protože jsem ČechoSlovák. DDSkrýt celý příspěvek

    • HEKTOR
      20:32 13.08.2020

      Miroslav - no zašlo sa tak ďaleko do histórie,že osobne som čakal že začne hádka či bol ADAM čech,alebo slovák.za seba poviem že nemám mindrák že "nemáme históriu"...a ani ma ...Zobrazit celý příspěvek

      Miroslav - no zašlo sa tak ďaleko do histórie,že osobne som čakal že začne hádka či bol ADAM čech,alebo slovák.za seba poviem že nemám mindrák že "nemáme históriu"...a ani ma neserie že česko je "staršie" od slovenska o 500 rokov,či o koľko...alebo či ste mali/nemali kráľa...lebo momentálne je vám to na dve veci...podobne je to aj s 2.sv.v.-nemáme si fakt čo vyčítať...
      obe krajiny majú svoje moderné problémy a nejaké okienko do histórie im asi nijak nepomôže...
      radšej žijem dneškom...ale určite sa rád poučím z histórie...a nie sa v nej utápať...
      lebo skončíme ako rusko ktoré bude ešte 1500r oslavovať víťazstvo vo veľkej vlasteneckej vojne - keď už nie je čo iné oslavovať...Skrýt celý příspěvek

  • fotr
    03:38 13.08.2020

    Když už se tu probírá ta láska mezi Čechy a Slováky, nedá mě to a musím napsat vlastní názor. Někomu se nebude asi líbit a tak již předem prohlašuji že proti Slovákům nic nemám a ...Zobrazit celý příspěvek

    Když už se tu probírá ta láska mezi Čechy a Slováky, nedá mě to a musím napsat vlastní názor. Někomu se nebude asi líbit a tak již předem prohlašuji že proti Slovákům nic nemám a polovina mých přátel i příbuzných jsou Slováci. Slovák byl i můj tchán (skvělý chlap) a i moje žena je tedy poloviční Slovena.
    Na Slovači jsem se pohyboval od dětství, oblasti Nízkých Tater, Brezna, Bratislavy, Levic, i na Maďarech a další znám jako své boty, stejně jako tamní lidi a jejich názory. Musím bohužel ale konstatovat, že zejména v posledních letech před rozdělením, většina Slováků Čechy přímo nenáviděla i když sami ani pořádně nevěděli proč. Díky spojení se přitom z relativně chudého, převážně agrárního státu stal s naší pomocí stát s rozvinutým průmyslem, zdravotnictvím i školstvím, o ostatních oblastech ani nehovořím. Dlouhá léta dostávalo Slovensko v poměru na počet obyvatel podstatně větší kus ze společného koláče a mnoho Slováků se přestěhovalo k nám a získalo tu lepší živobytí i postavení než doma. Kolik jen jich sedělo v nomenklatuře? Většina největších a nejzarytějších komoušů u nás byli právě Slováci. Přesto v nich zůstává jakási ujařmenost, závist a zloba ještě dnes, i když to není už tak markantní. To jsem nikdy nedokázal pochopit. Kde se to v nich bralo (bere) když se díky nám začali mít o tolik lépe a nic zlého jsme jim nedělali.
    Při rozchodu jsem u Čechů nezaznamenal žádnou radost z rozdělení (až na výjimky) zato většina Slováků jásala a těšila se jak se konečně těch čehůnů zbaví. Češi rozdělení nechtěli, nechápali, mrzelo je to.
    Tož tak nějak.
    PS: sorry, dostal jsem se daleko od Kurdů, o těch toho ale tolik nevím.Skrýt celý příspěvek

    • SofF
      04:18 13.08.2020

      jde o to že ve vztazích rozhodují drobnosti které třeba jedno etnikum ani nevnímá jako podstatné, přitom pro emocionálnější "východňáry" to může být i rozhodující. Ani poslední ...Zobrazit celý příspěvek

      jde o to že ve vztazích rozhodují drobnosti které třeba jedno etnikum ani nevnímá jako podstatné, přitom pro emocionálnější "východňáry" to může být i rozhodující. Ani poslední rozhodnutí dát přednost francouzským kanonům před Zuzanou tomu nepřidá.Skrýt celý příspěvek

      • fotr
        06:47 13.08.2020

        SofF Můžeš mít pravdu, osobně si ale myslím že to je spíše zatrpklostí a mindráky. Postrádají významnou historii, nemají v ní žádné významné osobnosti, instituce a navíc ta morální ...Zobrazit celý příspěvek

        SofF
        Můžeš mít pravdu, osobně si ale myslím že to je spíše zatrpklostí a mindráky. Postrádají významnou historii, nemají v ní žádné významné osobnosti, instituce a navíc ta morální zátěž z druhé WW. Nemají se o co opřít, obrazně řečeno, nemají být na co,, hrdí,, vem si jen jak do nekonečna skloňují Štefánika.
        Podle mě už by měli tohle všechno hodit za hlavu a žít přítomností.Skrýt celý příspěvek

        • Miroslav
          08:06 13.08.2020

          V komentári vyššie píšeš, že vôbec nerozumieš, čo niektorým Slovákom vadí na Čechoch. V komentári nižšie hneď píšeš, že Slováci nemajú históriu, nemajú osobnosti, sú ...Zobrazit celý příspěvek

          V komentári vyššie píšeš, že vôbec nerozumieš, čo niektorým Slovákom vadí na Čechoch.

          V komentári nižšie hneď píšeš, že Slováci nemajú históriu, nemajú osobnosti, sú zakomplexovaní...

          Snáď si si teraz aj sám odpovedal na svoj prvý komentárSkrýt celý příspěvek

          • Jura99
            11:00 13.08.2020

            on ale také píše rozumnou myšlenku "hodit za hlavu a žít přítomností". USA také nemají žádnou dlouhou historii, ale místo dodatečné výroby neexistujících králů se věnují tomu, aby ...Zobrazit celý příspěvek

            on ale také píše rozumnou myšlenku "hodit za hlavu a žít přítomností". USA také nemají žádnou dlouhou historii, ale místo dodatečné výroby neexistujících králů se věnují tomu, aby měli obdiv za své aktuální dovednosti.Skrýt celý příspěvek

          • fotr
            15:34 13.08.2020

            Miroslav Že se něco domnívám a to tam jasně píši, rozhodně neznamená totéž jako že tomu rozumím nebo že to dávám jako jasný fakt. Možná by si ani nedokázal ty pochopit co to ...Zobrazit celý příspěvek

            Miroslav
            Že se něco domnívám a to tam jasně píši, rozhodně neznamená totéž jako že tomu rozumím nebo že to dávám jako jasný fakt.
            Možná by si ani nedokázal ty pochopit co to rozdělení znamenalo pro naši Slovensko-Českou familii, kolik lidí to rozkmotřilo a kolik do té doby fungujících vztahů to poškodilo. Já se vždy považoval za čechoslováka a taky už to tak zůstane a u mých dětí také a to doslova. Po mě mají Českou krev a po manželce kus Slovenské.
            Nic z toho co jsem napsal nebylo myšleno hanlivě či urážlivě, jen jsem tím (možná špatně) vyjádřil zklamání a smutek z toho že se malinký stát kde byla spousta lidí pokrevně spojena, rozdělil na 2 ještě menší a ještě méně důležité. Toť vše, pokud to vyznělo jinak, pak se všem omlouvám.Skrýt celý příspěvek

        • GlobeElement
          08:29 13.08.2020

          Jelikož Slovensko nemělo před rokem 1918 samostatný stát, jsou slovenské osobnosti vnímané jako osobnosti rakouské nebo maďarské a ne slovenské. My máme podobný problém, kdy české ...Zobrazit celý příspěvek

          Jelikož Slovensko nemělo před rokem 1918 samostatný stát, jsou slovenské osobnosti vnímané jako osobnosti rakouské nebo maďarské a ne slovenské.
          My máme podobný problém, kdy české osobnosti, které se proslavily v době Rakousko-Uherska potlačujeme. Když vzniklo Československo, dokonce byly přejmenovávány ulice pojmenované po Radeckém. Kdo zná jméno Kašpar Zdeněk Kaplíř ze Sulevic? Přitom měl klíčovou roli v obraně Vídně proti Turkům. Jenomže sloužil Habsburkům, tak se o něm mlčí.

          Podobně selektivně určujeme češství i u jiných historických osobností. Josef Ressel, vynálezce lodního šroubu, je podle nás Čech, na něj jsme hrdí. Jeho otec byl Němec, matka Češka, studoval ve Vídni, působil ve Slovinsku a v Benátkách.
          Ale Konrád Henlain, to je podle nás Němec, přitom i u něj platí, že otec byl Němec a matka, Češka, za svobodna Dvořáčková, prakticky celý život působil na našem území.

          Asi bude ještě chvíli trvat, že oba naše národy dospějí a začnou být hrdé i na to, co naše osobnosti dokázaly v dobách Rakousko-Uherska.Skrýt celý příspěvek

      • satai
        08:59 13.08.2020

        Pokud by fakt nekdo vzal otazku houfnic takhle osobne, tak si stejne zadnou uctu nazaslouzi...

        Pokud by fakt nekdo vzal otazku houfnic takhle osobne, tak si stejne zadnou uctu nazaslouzi...

        • HEKTOR
          20:46 13.08.2020

          satai - osobne by som to zobral asi len vtedy,keby som bol vlastníkom akcií konštrukty... :)
          ako som tu už písal,ja som rád že AČR nakúpila u francúzov...

          satai - osobne by som to zobral asi len vtedy,keby som bol vlastníkom akcií konštrukty... :)
          ako som tu už písal,ja som rád že AČR nakúpila u francúzov...

          • satai
            07:52 14.08.2020

            Tak nejak. Chapu, ze pro majitele nebo konstruktery v tom muze byt nejaka citova investice... Ale to asi neni ani na Slovensku uplne bezny pripad ;)

            Tak nejak. Chapu, ze pro majitele nebo konstruktery v tom muze byt nejaka citova investice... Ale to asi neni ani na Slovensku uplne bezny pripad ;)

  • Kikirík
    18:17 12.08.2020

    Kurdom vlastný štát prajem, ale podľa môjho názoru ho nikdy mať nebudú. Predsa, zasahuje a týka sa to územia štyroch štátov, čo je veľmi malá šanca na úspech. To by musela byť ...Zobrazit celý příspěvek

    Kurdom vlastný štát prajem, ale podľa môjho názoru ho nikdy mať nebudú. Predsa, zasahuje a týka sa to územia štyroch štátov, čo je veľmi malá šanca na úspech.
    To by musela byť svetová vojna, totány rozvrat alebo poriadny konflikt v danom regióne, aby mali Kurdi svoj štát.
    Jedine na tomto dajme tomu scenári, by mohli niečo dosiahnuť a vybudovať štát “z popola”.Skrýt celý příspěvek

    • lorgarius
      06:56 13.08.2020

      vsak to. je nerealne ze turci, ktory kurdov bombarduju v Turecku, Iraku a Syrii pustili nejake uzemie. v Iraku a Syrii maju nejaku formu "autonomie" ale ani tieto dva staty nemaju ...Zobrazit celý příspěvek

      vsak to. je nerealne ze turci, ktory kurdov bombarduju v Turecku, Iraku a Syrii pustili nejake uzemie. v Iraku a Syrii maju nejaku formu "autonomie" ale ani tieto dva staty nemaju zaujem aby sa odtrhlo uzemie kde je ropa a zemny plyn. v Irane nedavno vybuchlo par policajnych stanic v oblasti kde ziju kurdovia, takze vztahy su napate a stratit uzemie ajatolahovia tiez nebudu chciet. aby vznikol Kurdistan muselo by prist nieco zasadne co by prehadzalo miestne pomery - mozno tak invazia do Iranu a jeho rozpad.
      kurdi su takym idealnym spojencom pre zasahy z vonka - na sluby o vlastnom state/podpore sa nechali nachytat uz od kde koho a nakoniec ostalo vzdy len pri sluboch.Skrýt celý příspěvek

  • JirkaM
    13:04 12.08.2020

    Kurdové naším spojencem z NATO, tedy Tureckem bojují docela statečně. Uvidíme jak to dopadne, zase tak malou šanci nemají. Jsem zvědavý, jestli Turecku jeho spojenci pomohou, ...Zobrazit celý příspěvek

    Kurdové naším spojencem z NATO, tedy Tureckem bojují docela statečně. Uvidíme jak to dopadne, zase tak malou šanci nemají.

    Jsem zvědavý, jestli Turecku jeho spojenci pomohou, pokud se z toho stane větší, mezinárodní konflikt.Skrýt celý příspěvek

  • CerVus
    09:35 12.08.2020

    Nevěřím tomu, že by Kurdové někdy svůj stát měli, ale na druhou stranu Slovákům to také nakonec vyšlo.

    Nevěřím tomu, že by Kurdové někdy svůj stát měli, ale na druhou stranu Slovákům to také nakonec vyšlo.

    • Miroslav
      10:42 12.08.2020

      My sme mali svoj vlastný štát skôr ako vy ak už ideme do histórie. To, že sa k nemu nikto nehlási je len čisto z pragmatického dôvodu, Boli by sme na strane porazených a to by ...Zobrazit celý příspěvek

      My sme mali svoj vlastný štát skôr ako vy ak už ideme do histórie. To, že sa k nemu nikto nehlási je len čisto z pragmatického dôvodu, Boli by sme na strane porazených a to by znamenalo platenie reparácií a zrejme aj územné straty, možno aj nemožnosť obnoviť ČS po skončení II. svetovej vojny. Teraz budem asi za šovinistu ale ja rozhodne odmietam reči niektorých Čechov, že sme sa odtrhli od vás, čím dávajú najavo, že sme boli vašou súčasťou. ČS bol federálny štát dvoch rovnoprávnych národov a vytvorený za účelom osamostatnenia sa ako Čechov, tak aj Slovákov po rozpade RU. ČS si tak svoje historické poslanie splnilo a ďalej pokračujeme ako 2 samostatné krajiny. Možno navždy, a možno sa naše cesty ešte pretnú. Čas ukáže, história už ukázala, že to možné vždy bude.

      PS: Dúfam, že som sa nikoho nedotkol. Ja mám Čechov rád a považujem ich za bratský národ. Sám mám české korene a u nás doma sa rozprávalo aj česky napriek tomu, že žijem na severovýchode Slovenska.Skrýt celý příspěvek

      • GlobeElement
        11:04 12.08.2020

        No jo, jenomže česká státnost se hlásí už ke středověkým nejprve knížectvím a následně královstvím. Proto ČSR, i když de facto úplně nový stát, navazovala na nějakou tradici ...Zobrazit celý příspěvek

        No jo, jenomže česká státnost se hlásí už ke středověkým nejprve knížectvím a následně královstvím. Proto ČSR, i když de facto úplně nový stát, navazovala na nějakou tradici samostatnosti, byť vztahovat to na národ je samozřejmě chybná konstrukce. Ale i tak, ten stát se jmenoval České království, můžeme se tedy bít v prsa, jací jsme byli nezávislí kabrňáci.

        Kurdové nikdy nežili ve státě, který by jakkoliv zdůrazňoval, že s nimi má něco společného. I kdyby nikdy nevzniklo samostatné Slovensko, už název Československo ukazoval, že v něm žijí nějací Slováci. Tohle asi některým Kurdům chybí.

        Za mne - nevidím z případného vzniku Kurdistánu jako nezávislého státu pro nás žádné výhody. Velmi pravděpodobně by to byl destabilizující prvek a nejspíš levicová diktatura. Kurdské separatisty mohu chápat, ale nemusím s nimi souhlasit.Skrýt celý příspěvek

      • Kfir
        11:50 12.08.2020

        Miroslav súhlasím s tým čo ste napísali. Na druhej strane aj na tom čo píše Cervus niečo je. Keď sa pozriem na Baskov, Kataláncov, alebo Škótov, tak vlastný štát nie je ...Zobrazit celý příspěvek

        Miroslav súhlasím s tým čo ste napísali. Na druhej strane aj na tom čo píše Cervus niečo je. Keď sa pozriem na Baskov, Kataláncov, alebo Škótov, tak vlastný štát nie je samozrejmosť ani v Európe.
        Aj keď to Cervus myslel najskôr ako podpichnutie Slovákov na diskusii (úplne zbytočné, keďže článok je o Kurdoch).
        Mali sme šťastie, že sa naša cesta spojila s normálnym, slušným národom, ktorý nám pomohol dospieť a nakoniec nás nechal bez emócií odísť zo spoločného štátu. Ani si nechcem predstaviť ako by vyzeral náš vývoj a odchod zo spoločného štátu s Maďarmi.
        Kurdom prajem vlastný štát, ale nemyslím si, že sa ho niekedy dočkajú.Skrýt celý příspěvek

        • CerVus
          12:25 12.08.2020

          Nebylo to myšlené špatně. To přirovnání je pro nás lepší než odkazovat na státy bývalé Jugoslávie o jejichž historii většina lidí vůbec nemá detailní přehled. ˇÚzemí Slovenska ...Zobrazit celý příspěvek

          Nebylo to myšlené špatně. To přirovnání je pro nás lepší než odkazovat na státy bývalé Jugoslávie o jejichž historii většina lidí vůbec nemá detailní přehled. ˇÚzemí Slovenska vždy někdo kontroloval. I Nitranské knížectví což mělo státu nejblíže bylo snad součástí Velkomoravské říše. Naše historie, kultura a smýšlení a jazyky se prolínaly přičemž jsme spolu na rozdíl od okolních států neměli spory. To a 1sv nás v podstatě předurčily ke společnému státu.
          U Kurdů to do určité doby platilo také. Obývali stejnou říši jako ostatní národy, zdědili stejnou kulturu, nebyli považování jako podřadní, ale po první světové Britové udělali čáry na mapě a od té doby se to tam mele.Skrýt celý příspěvek

        • flanker.jirka
          18:01 12.08.2020

          Kfir Ano, samostatný stát není samozřejmost, protože ani demokracie není samozřejmost. Hodně je to o štěstí, my ho měli, katalánci a spousta dalších menšin ho zatím nemají. Jít ...Zobrazit celý příspěvek

          Kfir
          Ano, samostatný stát není samozřejmost, protože ani demokracie není samozřejmost. Hodně je to o štěstí, my ho měli, katalánci a spousta dalších menšin ho zatím nemají.
          Jít štěstí naproti se, ale musí, kurdové pro nás udělali na blízkém východě dost.Skrýt celý příspěvek

          • GlobeElement
            08:33 13.08.2020

            Kurdové pro nás neudělali vůbec nic. Kurdové se bijí za svoje zájmy a ne naše. IS je pro nás vzdálená potenciální hrozba a upřímně, pokud bude působit jen v oblasti středního ...Zobrazit celý příspěvek

            Kurdové pro nás neudělali vůbec nic. Kurdové se bijí za svoje zájmy a ne naše. IS je pro nás vzdálená potenciální hrozba a upřímně, pokud bude působit jen v oblasti středního východu, nemusí nám vadit. Ale pro Kurdy je to přímá hrozba a přímý nepřítel.Skrýt celý příspěvek

      • Jura99
        19:34 12.08.2020

        Miroslav: to je jen nepochopeni, nikdo nerika, ze jste se trhli od Cechu, ale z Ceskoslovenska, coz pravda je. Chvilku jsem premyslel, ktery prvni stat myslis a on je to ten ...Zobrazit celý příspěvek

        Miroslav: to je jen nepochopeni, nikdo nerika, ze jste se trhli od Cechu, ale z Ceskoslovenska, coz pravda je. Chvilku jsem premyslel, ktery prvni stat myslis a on je to ten vznikly z vule vudce, to by byla zoufalost jej pozitivne pripominat. Po valce jej nikdo neresil, protoze jej vitezove de jure nikdy neuznali. V opacnem pripade byste nejspis skoncili jako svazova republika sssr. Exilovy oponent Benese, gen. Prchala, uz nechtel obnovit spolecny stat s vami. Jako byvaly zemsky velitel na Slovensku asi vedel lepe nez Benes proc.Skrýt celý příspěvek

        • Miroslav
          21:22 12.08.2020

          To by si nebol ty keby si si neprišiel kopnúť do Slovákov, že? Vznikol ako vznikol, stále sme na tom boli lepšie ako vy. Skončil ako skončil, presne tak, ako musel. To je ...Zobrazit celý příspěvek

          To by si nebol ty keby si si neprišiel kopnúť do Slovákov, že?

          Vznikol ako vznikol, stále sme na tom boli lepšie ako vy. Skončil ako skončil, presne tak, ako musel. To je všetko.

          Mimochodom, o osude Slovenska sa rozhodovalo niekde inde. O povojnovom svete, vrátane obnovy ČS sa rozhodlo na konferenciách v Jalte, Teheráne a Postupime. A tam pokiaľ viem Beneš ani Prchala neboli. Stalin nikdy nežiadal aby sa Slovensko stalo súčasťou ZSSR, to bol mokrý sen takých zradcov národa ako súdruh Husák. Stalin žiadal Podkarpatskú Rus a tú aj dostal.

          Mimochodom, keď je reč o Podkarpatskej Rusi... To je tiež národ ktorý roky bojuje za nezávislosť a prd z toho. V 90-tych rokoch sa tam robil veľký prieskum o budúcnosti PR. 60% bolo za nezávislosť, 20 percent za pripojenie ku Slovensku a len 20 percent bolo za zotrvanie v rámci Ukrajiny. Hneď na to slovenská vláda reagovala, že to neprichádza do úvahy ani keby bolo za pripojenie k Slovensku 100%.

          Vidíš, aj takí je svet. Nezáleží na tom, čo si myslí generál Prchala, ani milióny Rus´ínov na Podkarpatí. Záleží len na tom, aké je Status qou a aká ochota to zmeniť. V prípade Kurdov je vôľa na zmenu len na ich strane, preto sa Kurdistan konať nebude.Skrýt celý příspěvek

          • Tesil
            22:50 12.08.2020

            Na Jaltě se skutečně o ČSR nejednalo.Obnovu Československa v původních hranicích si vzal Beneš za svůj cíl,což se evidentně nepodařilo. SNP vzniklo právě proto,aby i Slováci mohli ...Zobrazit celý příspěvek

            Na Jaltě se skutečně o ČSR nejednalo.Obnovu Československa v původních hranicích si vzal Beneš za svůj cíl,což se evidentně nepodařilo.
            SNP vzniklo právě proto,aby i Slováci mohli usilovat o začlenění do protifašistické koalice.A zároveň si tímto činem zajistili rovnoprávné postavení v poválečné ČSR.Skrýt celý příspěvek

          • Miroslav
            23:13 12.08.2020

            Ja som písal, že o povojnovom usporiadaní sveta sa rozhodovalo na troch konferenciách. Nie, že sa Jalte rozhodovalo o Slovensku. Na každej tejto konferencii sa však rozhodovalo o ...Zobrazit celý příspěvek

            Ja som písal, že o povojnovom usporiadaní sveta sa rozhodovalo na troch konferenciách. Nie, že sa Jalte rozhodovalo o Slovensku. Na každej tejto konferencii sa však rozhodovalo o veciach, ktoré sa nás všetkých priamo či nepriamo dotýkali. Napríklad sa na Jalte rozhodovalo o tom, že európske krajiny oslobodené od nacistov (vrátane Československa) budú mať možnosť vykonať slobodné voľby (čo sa nie všade stalo) a budú sa riešiť aj hospodárske otázky týchto krajín.Skrýt celý příspěvek

          • Jura99
            07:11 13.08.2020

            Miroslav: opět jsme si nebyl jistý, čím že jsem "kopnul do Slováků" a ono je to kritikou toho vašeho "prvního státu". Tak to se velice omlouvám, pokud za hodný připomínky považuješ ...Zobrazit celý příspěvek

            Miroslav: opět jsme si nebyl jistý, čím že jsem "kopnul do Slováků" a ono je to kritikou toho vašeho "prvního státu". Tak to se velice omlouvám, pokud za hodný připomínky považuješ stát, který část obyvatel okradl a vyhnal (70tis. Čechů), část poslal na smrt (70tis. Židů) a vojensky se účastnil války, ve které neměl co dělat. Možná se pletu, ale málokterý normální Němec by třeba vzpomínal, jak málem dobyli Moskvu nebo jak zatočili s těmi méněcenými.Skrýt celý příspěvek

          • Miroslav
            08:20 13.08.2020

            Jura: 1/ Vždy keď je reč o Slovensku, vždy si tam a vždy si kritický. Ťažko sa prehliada taká "náhoda" 2/ Ja neglorifikujem Slovenský štát. Z historického hľadiska ide o De facto ...Zobrazit celý příspěvek

            Jura:

            1/ Vždy keď je reč o Slovensku, vždy si tam a vždy si kritický. Ťažko sa prehliada taká "náhoda"

            2/ Ja neglorifikujem Slovenský štát. Z historického hľadiska ide o De facto prvý samostatný štát Slovákov. Nehľadaj zase v mojich slovách niečo, čo tam nie je. Nám sa to už dnes ľahko hodnotí, keď vieme. Ľudia ktorí žili vtedy si to obdobie chválili. Mali kľud, aj keď všade okolo zúrila najväčšia vojna v histórii. A vraj sa aj ekonomicky mali dobre. Dnes to môžeme kritizovať. Ale pozrime sa na to ich očami. Preto aj niektorí precitli, niektorí nie.Skrýt celý příspěvek

          • Jura99
            10:55 13.08.2020

            Miroslav: 1) to je bohužel ukázkový komunikační faul ad hominem, neřeš co si o mě myslíš, ale v čem jsem konkrétně v příspěvku kopnul do Slováků 2) zločinecké zřízení, zločinecký ...Zobrazit celý příspěvek

            Miroslav:
            1) to je bohužel ukázkový komunikační faul ad hominem, neřeš co si o mě myslíš, ale v čem jsem konkrétně v příspěvku kopnul do Slováků
            2) zločinecké zřízení, zločinecký stát je nutné vždy odmítnout unblock a neřešit jeho tzv. lepší stránky, které dost často jako lepší jen vypadají. Jak chceš aby se Rusové distancovali od SSSR, když ani liberální člověk jako ty se nedistancuje od Sš? Pokud se vaši měli za Sš lépe, je dobré si uvědomit, že po okradení a vypuzení 150tis. obyvatel vzniklo dost pracovních míst i majetku či firem k přerozdělení. To krátkodobě přineslo profit. Bohužel dlouhodobě nikoliv, v článku o izraelských F-35 zaslouženě obdivuješ Izrael, ten má ovšem konkcentraci nejschopnějších lidí, dříve vyhnaných a okradených z Evropy.Skrýt celý příspěvek

          • CerVus
            11:25 13.08.2020

            Jura: Oni tehdy dělali to, co dělat pro přežití museli. Alternativa byla skončit jako protektorát. A nebyli v Evropě jediní. Oni i ti Frantíci, kteří nás do celého toho konfliktu ...Zobrazit celý příspěvek

            Jura: Oni tehdy dělali to, co dělat pro přežití museli. Alternativa byla skončit jako protektorát. A nebyli v Evropě jediní. Oni i ti Frantíci, kteří nás do celého toho konfliktu zatáhli dělali zhruba to samé. A ano stalo se během toho i dost zlého, ale to se stane vždy kdy se moc dostane do rukou lidí, kteří jí mít nemají a situace umožňuje, že nebudou potrestáni. Nelze za to prostě vinit všechny. Navíc to mohlo proběhnout mnohem hůře.Skrýt celý příspěvek

          • Miroslav
            13:18 13.08.2020

            Jura: Ja na SŠ rozhodne hrdý nie som, ale tiež odmietam aby sa história upravovala podľa toho, ako sa nám to hodí. Ten SŠ bol realita, bez ohľadu na to, ako sa v ňom žilo, ako ...Zobrazit celý příspěvek

            Jura: Ja na SŠ rozhodne hrdý nie som, ale tiež odmietam aby sa história upravovala podľa toho, ako sa nám to hodí. Ten SŠ bol realita, bez ohľadu na to, ako sa v ňom žilo, ako vznikol alebo či ho uznávam alebo neuznávam. Bodka

            Ani bývalý režim neuznávam ale predsa nemôžem tvrdiť, že som sa narodil na demokratickom Slovensku, keď som sa narodil v socialistickom Československu. Je to proste historický fakt a ja ho nebudem popierať. Rovnako tak nebudem popierať existenciu SŠ. Hodnotenie jeho existencie už nechám na iných, nežil som vtedy. Moji starí rodičia áno, nesťažovali sa. Ani keď môj dedo musel s Nemcami na východné ťaženie.

            Poviem ti takú perličku, že on ani nevedel kde to bol vlastne. Spomínal, že vedel, že je v Rusku ale, že tí ľudia tam, boli viac Nemcami ako Rusmi. My už dnes nemáme problém si dohľadať, že bol pravdepodobne v Pobaltí. Oni sa na to všetko vtedy pozerali úplne ináč ako my dnes.Skrýt celý příspěvek

        • Kfir
          21:57 12.08.2020

          Jura99 Názor gen. Prchalu nebol podstatný. Čo sa týka vzťahu Slovákov k ČSR, tak ten bol pozitívny, čo dokázala mobilizácia v r. 1938. Počas mobilizácie nebol rozdiel medzi Čechami ...Zobrazit celý příspěvek

          Jura99
          Názor gen. Prchalu nebol podstatný. Čo sa týka vzťahu Slovákov k ČSR, tak ten bol pozitívny, čo dokázala mobilizácia v r. 1938. Počas mobilizácie nebol rozdiel medzi Čechami a Slovenskom. Slováci mali výhrady voči usporiadaniu štátu a svojmu postaveniu v ČSR, ale považovali ho za svoj štát a chceli ho brániť. Odstúpením Sudet a tým, že sa ČSR nepostavilo Hitlerovi sa nenaplnilo to na čo ČSR vzniklo. A teda že spolu budeme silnejší. Na názor Slovákov či brániť ČSR sa nikto nepýtal. Je jasné, že by to bola porážka, ale trúfam si povedať, že Čechov a Slovákov by to spojilo raz a navždy.
          Čo sa týka Slovenského štátu, tak na názor obyvateľstva na jeho vznik sa v r. 1939 nikto nepýtal. Hitler dal ultimátum a Slovenské vedenie nemalo na výber. Dnes je to ľahké odsúdiť, keď vieme čo bol Hitler za netvora a keď vieme aké zločiny boli spáchané. V r. 1939 však bol Hitler politik s ktorým za jedným stolom sedel aj Chamberlain.
          Ja necítim k Slovenskému štátu žiadnu náklonnosť. Bola to bábka v rukách Hitlera a nesieme svoj podiel na osude 58.000 Židov a arizácii. Ale to vieme dnes, nevedeli sme to až do konca vojny. Za pozitívne považujem jedine to, že si Slováci uvedomili, že si dokážu sami spravovať svoj štát a hlavne si cením SNP do ktorého sa zapojilo 70.000 Slovákov z vtedy 2 miliónového národa. To si získalo rešpekt u mocností. Preto s nami nebolo naložené ako s porazeným.Skrýt celý příspěvek

          • Jura99
            07:35 13.08.2020

            Kfir: Prchala byl v exilu služebně nejvyšší voják (bývalý velitel 4.armády) a kdoví jak by se situace vyvíjela, kdyby Beneš zatrpknul a třeba zůstal kdesi v Americe. Během ...Zobrazit celý příspěvek

            Kfir: Prchala byl v exilu služebně nejvyšší voják (bývalý velitel 4.armády) a kdoví jak by se situace vyvíjela, kdyby Beneš zatrpknul a třeba zůstal kdesi v Americe.
            Během mobilizace nastoupila i většina čs. Němců, to ale bohužel nedokazuje, jak by se chovali při prvním výstřelu. Totéž bohužel platí i pro Slováky, co víme jistě je, že krátce po vzniku Sš s Čehúny zatočili poměrně rychle (obrali je o majetek a vyhnali do Protektorátu) a například když z PR evakuovali civilové a vojáci, kteří tam bojovali s Maďary, tak už někde u Prešova neměli své osobní cennosti, které jim zabavili HG, protože zastavili vlak a daj peňaze. Ti co evakuovali přes Rumunsko a Jugoslávii okradeni nebyli. Rovněž prakticky neznámé téma jsou slovenští SS v pražském povstání. V prostoru cvičiště SS Benešov vznikl slovenský pluk SS v síle 3000 mužů. Odboj je kontaktoval a chtěl je zapojit na straně povstání jako se zapojili Vlasovci. Ti to bohužel odmítli a v Kampfgruppe Wallenstein se zapojili do potlačení povstání na cestě útěku k Američanům. Dokumenty prakticky chybí, nebyl z české strany zájem to příliš rozmazávat, podle svědectví ale není vyloučena účast slovenských SS např. na vraždách v Praze 4. Dále např. aktivní role HG na vypálení Ploštiny a Prlova je potvrzená určitě. Teď zkouším přemýšlet, jestli nějaká česká vojenská složka takto šla na Slováky, nic mě nenapadá. Češi prostě velice stáli o to, aby měli početnější tým, proto ze Slováků "vyrobili" bratry a neváhali utratit korunu, překousnout kdejakou křivdu a nesklouznout k malichernosti. Nakonec to stejně neklaplo, což budiž poučením, nicméně jako velice pozitivní výsledek toho neefektivního snažení jsou skutečně nadprůměrné vztahy obou národů, přestože nové generace už to možná budou vidět jinak.Skrýt celý příspěvek

          • GlobeElement
            08:41 13.08.2020

            Slovensko bylo v roce 1938/39 v obtížné situaci. Sice určitě usilovalo o větší autonomii až nezávislost (netroufám si soudit, jak moc byla populární myšlenka úplné samostatnosti), ...Zobrazit celý příspěvek

            Slovensko bylo v roce 1938/39 v obtížné situaci. Sice určitě usilovalo o větší autonomii až nezávislost (netroufám si soudit, jak moc byla populární myšlenka úplné samostatnosti), ale zároveň si slovenští politici uvědomovali, že v takovém případě by čelili nárokům Polska a zejména Maďarska na odstoupení území a minimálně v případě Maďarska oprávněným a navíc podpořeným silouSkrýt celý příspěvek

      • PetrTechnik
        00:17 13.08.2020

        Slovensko jako stát existuje hlavně díky Čechům. Po rozpadu RH by Slovensko spolkli Maďaři, pro ně to jsou stále jen Horní Uhry. Veškeré investice, které šly od roku 1920 na ...Zobrazit celý příspěvek

        Slovensko jako stát existuje hlavně díky Čechům. Po rozpadu RH by Slovensko spolkli Maďaři, pro ně to jsou stále jen Horní Uhry. Veškeré investice, které šly od roku 1920 na Slovensko (elektrifikace, průmysl), považuji za jednu z nejlepších investic ČR. Za relativně pakatel, máme souseda nejlepšího souseda. To platí i díky klidnému rozchodu nadále a myslím si ,že i vztahy obou zemí jsou nejlepší v historii. Kolik států na Zemi může tohle říct? A slouží to ke cti oběma státům. Když se mě Němci na rozpad Československa ptali co se všechno u nás dělo, mohl jsem v klidu říct, že jsme si podali ruce a pokračujeme každý sám za své. Toť vše.Skrýt celý příspěvek

Načítám diskuzi...