Rivalita Francie a Itálie prodlužuje chaos v Libyi

Libyjští povstalci; ilustrační foto / Magharebia, CC BY 2.0

Mezinárodní konference o Libyi, která proběhla minulý týden v italském Palermu, se zúčastnili představitelé dvou opozičních skupin, potažmo dvou vlád v zemi. Za zavřenými dveřmi spolu jednali premiér západní „tripolské vlády“ Fáiz Sarradž a generál Chalifa Haftar de facto ovládající východ Libye. Italský premiér Giuseppe Conte, který postavil Řím do role mediátora, označil jednání za úspěšná, ačkoliv k podobným závěrům dospěla jednání konaná ve Francii v květnu 2018.

Na úvod vyjasněme základní politické rozdělení současné Libye. V Libyi proti sobě bojují dvě strany:

1, Fáiz Sarradž, premiér západní „tripolské vlády“, kterého podporuje Itálie;

2, Chalifa Haftar, velitel Libyjské národní armády (LNA) a spojenec východní „tobrucké vlády“, kterého podporuje Francie;

Právě jedněmi z hlavních výstupů květnové konference ve Francii, kde se taktéž setkali zmínění libyjští představitelé, byly prezidentské a parlamentní volby připravované na 10. prosinec letošního roku. Tobrucká vláda (podporovaná Francií) však do stanoveného času nepřijala návrh nové ústavy a z voleb sešlo.

Zatímco Itálie považovala „francouzský“ termín voleb za příliš brzký, kterak navíc nebyla přizvána na květnovou konferenci, nyní podpořila nový plán konání voleb na jaře 2019. V obou případech je zjevná rivalita Říma a Paříže ohledně vlivu v Libyi, která brání nalezení a prosazování jednotného postoje Evropy v hledání politického řešení pro téměř osm let trvající konflikt v zemi.

Itálie, které se po několika měsících podařilo k jednomu stolu dostat Sarradže i Haftara, tím převzala pomyslnou agendu hlavního mediátora od Francie. Přitom Paříž i Řím považují oblast severní a severozápadní Afriky za strategicky významnou pro své zájmy.

Itálie navíc Libyi ovládala mezi roky 1911 až 1943 a italská vláda si udržovala poměrně dobré vztahy i s vládou Muammara Kaddáfího. Tehdejší italský premiér Silvio Berlusconi spolu s Kaddáfím v roce 2004 otevřeli podmořský plynovod Greenstream a v roce 2008 byla podepsána dohoda o vyplácení reparací ve výši pět miliard dolarů za italské koloniální období. Na oplátku Kaddáfí přislíbil potlačit migraci směřující k italským břehům.

K přerušení italsko-libyjské spolupráce došlo však v roce 2011, kdy Francie vedla letecké údery proti vládním jednotkám Kaddáfího. Podle soukromé konzultační agentury Stratfor považoval Řím francouzský útok na Libyi za usurpaci přirozeného vlivu Itálie na Libyi a jako katalyzátor sestupu země do chaosu. 

Francie a Itálie se přitom v základním shodují: obě strany chtějí stabilizovat zemi, aby se nestala útočištěm pro terorismus nebo vstupní bránou pro migranty mířící do Evropy. Obě strany však mají v Libyi vlastní politické a ekonomické zájmy a obě strany nechtějí Libyi přenechat té druhé.

Zejména v posledních letech se zvýšil zájem Říma o dění v Libyi hned z několika pragmatických důvodů. V prvé řadě je to migrační vlna, která Itálii zasáhla nejen kvůli nestabilní situace v Libyi a v Africe celkově, ale také kvůli omezení „východní“ migrační trasy v důsledku podepsání dohody mezi EU a Tureckem. Právě stabilní Libye je klíčová ke kontrole migračních vln.

Navíc je to právě západní část Libye, odkud většina afrických migrantů odplouvá do Itálie. Kromě posílení vlastních pobřežních hlídek tak Řím investoval množství financí do lokálních milicí obchodujících s lidmi a opět obnovil pěti miliardovou dohodu původně podepsanou Kaddáfím a Berlusconim (viz výše), která nevstoupila v platnost kvůli událostem v roce 2011.

Neméně důležitým důvodem je potřeba zajistit přísun zemního plynu a ropy do Itálie, která dlouhodobě zůstává předním importérem libyjské ropy a zemního plynu. Dovoz libyjského zemního plynu činí asi 8 % z celkových importů zemního plynu do Itálie, řadící Libyi na třetí místo za Alžírsko (32 %) a Rusko (45 %).

Haftarovi spojenci se v minulosti opakovaně snažili oslabit tripolskou Národní ropnou korporaci NOC (National Oil Corporation) založením vlastní ropné společnosti, která by kontrolovala produkci a export ropy a zemního plynu.

Poté, co v roce 2014 vznikly dvě oponující si vlády, západní tripolská a východní tobrucká „podporovaná“ LNA generála Haftara, začala Itálie podporovat první zmíněnou, zatímco Francie se postavila za generála de facto ovládajícího východní Libyi.

Deklarovaným cílem francouzského prezidenta Emmanuela Macrona je znovuobnovení role Paříže na severozápadě Afriky. Ačkoliv stejně jako Řím vnímá vícero vládních center za jeden ze zdrojů nestability v Libyi a celkově v regionu, veřejně podporuje LNA a tobruckou vládu.

Posílením Haftara Francie sleduje stabilizaci země i regionu, kde v důsledku konfliktu (nejen v Libyi) dochází k rozmachu pašeráctví a terorismu v oblasti. Po bezpečnostní stránce je tak Haftar, jakožto velitel LNA, pro Paříž kandidátem, který byl mohl docílit kontroly nad množstvím proti sobě bojujících milicí a přispět ke stabilizaci bezpečnostní situace v zemi.

Kromě vyvstávajících otazníků ohledně spolupráce evropských států na dosažení politického řešení v Libyi, odvádí tato rivalita pozornost od problému Islámského státu, který je v zemi nadále aktivní. Přestože Islámský stát utržil značnou porážku u libyjského města Syrta v roce 2016, jeho aktivita v posledním roce opět vzrůstá. V květnu tohoto roku zaútočil na hlavní sídlo volební komise a v září na zmíněnou NOC sídlící v Tripolisu.

Přestože tak Itálie i Francie vedou Libyi k volbám, jejich odlišné geopolitické cíle zůstávají překážkou pro jednotný evropský postoj vůči politickému řešení dlouholetého konfliktu.

Zdroje: Stratfor, Eniscuola, VOANews

Nahlásit chybu v článku


Související články

Válečná Odyssea: Vliv Tálibánu v Afghánistánu roste

Bezpečnostní situace v Afghánistánu se nezlepšuje. Od začátku letošního roku došlo kvůli ...

POLEMIKA: Souboj Ruska a Západu o Libanon na pozadí Sýrie

Nerealizovaná ruská vojenská smlouva s Libanonem je jedním z mála obchodně-vlivových projektů ...

Zastaví izraelské útoky dodávky ruských systémů S-300 do Sýrie?

Izraelské letectvo v posledních letech opakovaně útočilo na cíle v Sýrii. Zaměřovalo se především na ...

Nekonečné hledání řešení pro Libyi

V italském Palermu se ve dnech 12. a 13. listopadu uskutečnila mezinárodní konference o Libyi. Na ...

Přidávat diskuzní příspěvky a hlasovat pro článek mohou jen registrovaní. Prosím zaregistrujte se nebo se přihlašte!

Komentáře

Zvýraznit příspěvky za posledních:
 • PavolR
  16:41 25.11.2018

  cernakus: No veď práve - jedna strana bola zakaždým nedemokratická a preto to vždy zašlo medzi daným štátom a USA tak ďaleko. V opačnom prípade by si USA museli nájsť nejakého ...Zobrazit celý příspěvek

  cernakus:
  No veď práve - jedna strana bola zakaždým nedemokratická a preto to vždy zašlo medzi daným štátom a USA tak ďaleko. V opačnom prípade by si USA museli nájsť nejakého nedemokratického spojenca, ako bol povedzme Pinochet v Chile. :-p
  Z toho plynie pre akýkoľvek štát poučenie, že popri spojeneckých vzťahoch (čo je základ), je potrebné dôsledne sa držať demokratických princípov a ľudských práv (čím minimalizujeme manévrovací priestor kohokoľvek so zlými úmyslami) a dávať si pozor na tých, čo demokraciu a ľudské práva spochybňujú (alebo sa dožadujú všemocných tajných služieb), lebo práve cez nich sme napadnuteľní.

  Mimochodom, vrelo by som Vám odporučil nájsť si v slovníku cudzích slov slovo PSYCHÓZA a troška sa nad ním zamyslieť.Skrýt celý příspěvek

 • dusan
  16:32 25.11.2018

  danny Aspoň ste si pozreli ich stránku ? Podľa Open Society Foundation rozdala za 36 rokov 14 mld. dolárov .... Na Európu (celú) ide ročne cca 80 mil. USD. Predstava, ...Zobrazit celý příspěvek

  danny


  Aspoň ste si pozreli ich stránku ?

  Podľa Open Society Foundation rozdala za 36 rokov 14 mld. dolárov ....


  Na Európu (celú) ide ročne cca 80 mil. USD. Predstava, že sa z toho "platia revolúcie" je úplne smiešna .... to u nás rozkradne malá strana SNS na jednom programe EÚ : )Skrýt celý příspěvek

 • cernakus
  14:53 25.11.2018

  PavolR: A co porovnání míry pravděpodobnosti násilného konfliktu mezi "demokratickou" a "nedemokratickou" krajinou. Protože pokud jako etalon "demokratické" vezmeme USA, tak ...Zobrazit celý příspěvek

  PavolR:

  A co porovnání míry pravděpodobnosti násilného konfliktu mezi "demokratickou" a "nedemokratickou" krajinou. Protože pokud jako etalon "demokratické" vezmeme USA, tak tato krajina za posledních 30 let vyvolala a zúčastnila se více konfliktů, než zbylé země světa dohromady, ať už demokratické, nebo nedemokratické ;-)

  Jinak doufám, že je všem jasný, že Soros na americké vměšování do východní Evropy nedal ze svého ani dolar. Je bílým koněm amerických tajných služeb, které jsou pravým zdrojem financí OSF (byť přes další prostředníky) a cíle jsou všemožné, jen ne lidumilný pokus o vytvoření nádherné demokratické společnosti.

  danny:

  Drobná oprava - je to Open Society Fund.

  Jinak OSF a akce americké ambasády by u nás měly být velmi ostře sledované speciálně vytvořenou a ideálně všemocnou (tj. s možností využití "zostřeného výslechu" a "cestovní kanceláře do zemí se sníženou mírou osobních svobod") tajnou službou, která by si brala do parády kohokoliv, kdo si s těmito dvěma složkami americké kontroly naší společnosti řekl byť jen "Dobrý den". Jenže, to asi půjde těžko, když jsme okupovaný vazal.Skrýt celý příspěvek

 • PavolR
  14:20 25.11.2018

  danny: To je predsa neporovnateľné. Medzi ovplyvňovaním volieb a budovaním občianskej spoločnosti ja asi taký rozdiel v nákladoch, ako medzi ohováraním a stavbou domu. USA ...Zobrazit celý příspěvek

  danny:
  To je predsa neporovnateľné. Medzi ovplyvňovaním volieb a budovaním občianskej spoločnosti ja asi taký rozdiel v nákladoch, ako medzi ohováraním a stavbou domu.

  USA celkom verejne prehlasujú, že podpora budovania občianskej spoločnosti je pre nich otázkou národnej bezpečnosti. Pri porovnaní miery pravdepodobnosti násilného konfliktu medzi demokratickými krajinami a nedemokratickými sa na tom ani nemožno čudovať - nehovoriac, že v štátoch funkčný modelom striedania moci si ľahšie nájdu niekoho, s kým sa dokážu dohodnúť. Aj bez hľadania nejakej koordinácie je teda jasné, že aktivity OSF a US aidu, pôjdu skrze podobné záujmy podobnými smermi (hoci nie vždy a nevyhnutne).Skrýt celý příspěvek

 • danny
  13:49 25.11.2018

  Dušan: asi jsi můj příspěvek nečetl, nejsem schopen odhalit souvislosti mezi mým textem a tvou reakcí. Ale je možné, že si sedím na vedení. Open Society Foundation podle svých ...Zobrazit celý příspěvek

  Dušan: asi jsi můj příspěvek nečetl, nejsem schopen odhalit souvislosti mezi mým textem a tvou reakcí. Ale je možné, že si sedím na vedení.

  Open Society Foundation podle svých vlastních materiálu věnovala jen ve východní Evropě 13 mld dolarů na rozvoj občanské společnosti a demokracie. Nevím, jestli je to málo, nebo dost, každopádně jeho podpora barevných revoluci je něco, čím se chlubí. Že jsou aktivity OSF často koordinovany s programy financovanými z US aid taky není žádná konspirace.
  Jinak výše zminena částka je mnohonásobek toho, co jsou nejvyšší odhady prostředků, které melo Rusko investovat do všech ovlivňování voleb v posledních pěti letech.Skrýt celý příspěvek

 • dusan
  12:58 25.11.2018

  danny Lybiu si naschvál do svojho výpočtu nezahrnul. Lebo naozaj tam boli záujmy západných štátov, bola tam i vojenská intervencia. Reagoval som na "čertíka" pri jeho ...Zobrazit celý příspěvek

  danny

  Lybiu si naschvál do svojho výpočtu nezahrnul. Lebo naozaj tam boli záujmy západných štátov, bola tam i vojenská intervencia.

  Reagoval som na "čertíka" pri jeho "dokazovaní", že celé to arabské hnutie bolo riadené zo západu. Je to nezmysel. Ale tak isto je nezmysel, že by Soros mal toľko peňazí aby mohol robiť nejaké revolúcie .... a najviac ma vytáča "dokazovanie", že i rok 1989 bol zmanipulovaní ... zažil som to ... takže takéto konšpirácie sú absolútne smiešne.

  flanker.jirka

  Súhlasím s tým, že "šírenie demokracie" do diktátorských štátov nasilu je nezmysel a ak sa k tomu "nedopracujú" domáci, tak by som to určite neriešil. Typický prípad je Irak.

  Luky

  Bol by som rád, keby si niekto nefabuloval čo si myslím. .. je to dosť trápne ....

  Neviem, že by som v prípade Líbie tvrdil, že tam nebol zásah západu ... tvrdím, len, že paušálne hovoriť, že za arabskú jar môže západ či mimovládky je nezmysel.Skrýt celý příspěvek

 • danny
  11:43 25.11.2018

  Ne, Dusane. Ty pohádky jsou zcestne romanticke predstavy nevzdělaných západních novinářů a politologů a teoretiků. Přečti si aspoň hezkou sérii opravdu investigativních článku ve ...Zobrazit celý příspěvek

  Ne, Dusane. Ty pohádky jsou zcestne romanticke predstavy nevzdělaných západních novinářů a politologů a teoretiků. Přečti si aspoň hezkou sérii opravdu investigativních článku ve Washington Post sepsané na základě nálezu diplomatické komunikace z US ambasády v Libyi. Hledej heslo Hillary's war. Pěkné zachycují umanutost Clintonove na smrti kaddafiho a Obamou neschopnost ji tento sen vymluvit.
  Ne, o Sorosovi v Africe moc nevím, ten sponzoruje demokratické revoluce jinde. Na arabské jaro měl překvapivě mnohem větší clintonovo snažení v devadesátých letech, kdy donutil africké země liberalizovat trh s potravinami. Co to udělalo v r.2008/9, když se zhroutily finanční trhy, si taky dohledej. Jak vyletěly ceny potravinových komodit na několikanásobný, když spekulanti hledali cokoli, kam nacpat peníze, je taky zdokumentováno.
  Ne, fakt nešlo o demokracii, ale o žrádlo.Skrýt celý příspěvek

 • flanker.jirka
  10:58 25.11.2018

  dusan: ať za tím stál kdokoliv, tak se mu to trollování ve velkém a šíření fakenews podařilo. Vidíme to teď v Evropě, jsou tu kapacity na to, takové uměle vyvolávané akce odhalit. ...Zobrazit celý příspěvek

  dusan: ať za tím stál kdokoliv, tak se mu to trollování ve velkém a šíření fakenews podařilo. Vidíme to teď v Evropě, jsou tu kapacity na to, takové uměle vyvolávané akce odhalit.
  Spousta lidí reaguje agresivně na sebemenší hloupost na sociálních sítích. A to tu jsme na tom vzdělanostně výše, co se týká práv a svobod člověka, oproti blízkému východu.
  K zažehnutí ohně stačí opravdu málo, většina válek byla spuštěná pomocí fakenews.
  Ale co s tím? Můj názor je takový, že tam pouze silná ruka dokáže sjednat pořádek. Což znamená, že demokracie a humanita tam nebude mít na růžích ustláno. To bude trvat spoustu generací.Skrýt celý příspěvek

 • Luky
  09:59 25.11.2018

  @dusan Co to tady plácáš o telepatii a černobílém vidění ty mimovládko? Libyi obrovsky rostla populace migrací a dávala to. Kdyby se na Slovensko skokově přistěhovalo tolik ...Zobrazit celý příspěvek

  @dusan
  Co to tady plácáš o telepatii a černobílém vidění ty mimovládko?

  Libyi obrovsky rostla populace migrací a dávala to. Kdyby se na Slovensko skokově přistěhovalo tolik Afričanů jako tam, tak by se zhroutilo. Kadáfí do nich nestřílel, místo toho investoval do obřích infrastrukturních projektů a lil prachy do sociálního systému. Tak tu přestaň lhát se spoustou vykřičníků.

  Haftar má Americké občanství a strávil dvacet let v Langley. Hele co tam je? To jen k té americké neúčasti a neochotě na převratu....Skrýt celý příspěvek

 • dusan
  09:41 25.11.2018

  Ešte by si mali "spravodlivo rozhorčení" nad politikou veľmocí mali spomenúť na rok 1918 - vznik ČSR. V tom roku sme mali čs. légie v Rusku. Vojna skončila a legionári sa ...Zobrazit celý příspěvek

  Ešte by si mali "spravodlivo rozhorčení" nad politikou veľmocí mali spomenúť na rok 1918 - vznik ČSR.

  V tom roku sme mali čs. légie v Rusku. Vojna skončila a legionári sa chceli logicky vrátiť domov, lebo v Rusku vlastne nemali čo robiť. Ale ostali tam. A prečo ? No pre záujem veľmocí !!! Masaryk, Beneš i Štafánik preto museli apelovať na legionárov, aby ostali a politicky tak pomohli vzniku ČSR, lebo akosi žiadne morálne či politické apely sa nemôžu vyrovnať vojenskému zásahu v prospech garantov našej nezávislosti. Takže nie všetko je také čierno-biele ako sa zdá ....Skrýt celý příspěvek

 • dusan
  09:31 25.11.2018

  danny Tie rozprávky sú však realita !!! Samozrejme, že nešlo priamo o "slobodu a demokraciu" ale o nedostatok príležitostí pre mladých vyštudovaných ľudí uplatniť sa v ...Zobrazit celý příspěvek

  danny

  Tie rozprávky sú však realita !!! Samozrejme, že nešlo priamo o "slobodu a demokraciu" ale o nedostatok príležitostí pre mladých vyštudovaných ľudí uplatniť sa v skorumpovanom systéme, o zlých životných podmienkach (to čo stačilo otcom už nestačí mladým), nemožnosti si založiť rodinu (pre nemožnosť sa hmotne zabezpečiť čo je v týchto krajinách podmienkou sobáša).

  Ako asi funguje spoločnosť, kde rastie rýchlejšie populácia ako bohatstvo krajiny ? Snáď je jasné, že musí rásť skupina, ktorá je na tom horšie ... lebo to jednoducho matematicky ináč nevychádza. I my sme mali tento problém, napr. v 18. či 19. storočí, ale ten sa "ventiloval" masívnym vysťahovalectvom z Európy do iných krajín, čo dnes už akosi nie je možné.

  Ale samozrejme sú i "vysvetlenia", že za všetkým môže Soros, neoliberalizmus a mimovládky : )Skrýt celý příspěvek

 • danny
  01:31 25.11.2018

  Dušan: jo a pak se mládež a střední vrstva začali svolávat přes facebook a Twitter, aby společně vyjádřili svou touhu po svobodě a demokracii, že? Tyhle pohádky psal nejlíp Manert ...Zobrazit celý příspěvek

  Dušan: jo a pak se mládež a střední vrstva začali svolávat přes facebook a Twitter, aby společně vyjádřili svou touhu po svobodě a demokracii, že? Tyhle pohádky psal nejlíp Manert na idnesu. Ale naposledy tak dva roky zpátky. Dnes už si ty největší haluze nedovolí ani v bulváru. O to víc mě vždy potěší, když potkám někoho, kdo na to pořád ještě věří.Skrýt celý příspěvek

 • dusan
  21:47 24.11.2018

  Czertik Ono to je presne naopak ... práveže to potvrdzuje : ) V totálne zaostalých krajinách Afriky majú ľudia iné problémy a väčšinou takmer nulové vzdelanie ... tam žiadne ...Zobrazit celý příspěvek

  Czertik

  Ono to je presne naopak ... práveže to potvrdzuje : )

  V totálne zaostalých krajinách Afriky majú ľudia iné problémy a väčšinou takmer nulové vzdelanie ... tam žiadne "farebná revolúcia" nehrozí. Tie vznikali všetko v pomerne bohatých krajinách (na africké pomery, nie naše samozrejme) ako Egypt, Tunis, Sýria a pod.

  Tým nechcem povedať, že svotové veľmoci si nemútia nejakú svoju "polievočku", že tam nie je vplyv radikálnych islamistov, domácich hráčov a pod.

  Luky

  Telepatia ? ... ak áno tak len oznamujem, že nefunguje ....

  Carnakus

  Tá "iniciácia" už je nepodstatná. To, že nejakého hlaváča zastrelili v Sarajeve je síce zaujímavé, ale každý kto vie trochu históriu tak uzná, že prvá svetová vojna by začala tak či tak ....

  Zo Sýriou bol západ práveže dosť spokojný. Asad bol síce diktátor (nič mimoriadne v týchto krajoch) ale bol relatívne umiernený a dokonca sekulárny. V podstate čisto pragmaticky priam "ideál". Preto sú všetky tie konšpiračné teórie ako tam západ navozil teroristov dosť smiešne ... nemal dôvod.

  Asad narazil u vlastných. Nebudem to tu rozoberať, ale jednoducho v prípade demokratizácie by ako člen menšiny nemal šancu ....Skrýt celý příspěvek

 • Czertik
  21:00 24.11.2018

  dusan Ta tvoje teorie o revolucich z chudoby ma jeden zasadni problem - lybia za kadafiho byla NEJBOHATSI stat afriky, dokonce i bohatsi nez jizni afrika. A ano, ty arabske staty ...Zobrazit celý příspěvek

  dusan
  Ta tvoje teorie o revolucich z chudoby ma jeden zasadni problem - lybia za kadafiho byla NEJBOHATSI stat afriky, dokonce i bohatsi nez jizni afrika.
  A ano, ty arabske staty ve kterych bylo arabske jaro (egypt a dalsi) nejsou zrovna prikladem bohatsvi, ale stale sou bohatsi nez africke staty.Skrýt celý příspěvek

 • Luky
  18:38 24.11.2018

  To je zbytečný Cernakus, on si bude Dušan pořád myslet, že nejlepší recept na neúrodu je přilévat olej do ohně a svorně spolupracovat na rozvrácení. Z toho se totiž nají spousta ...Zobrazit celý příspěvek

  To je zbytečný Cernakus, on si bude Dušan pořád myslet, že nejlepší recept na neúrodu je přilévat olej do ohně a svorně spolupracovat na rozvrácení. Z toho se totiž nají spousta lidí.....přitom Sýrie měla čím platit, aby si některé chybějící komodity nakoupila na světových trzích (dost toho i vyváží) - jenže Dušanův recept je uvalit sankce a ukrást ropné vrty....a přesto lidé na územích se správou vlády neumírají hlady tak jako v prímovém, suprovém Jemenu, kde mají západní spojenci volnou rukuSkrýt celý příspěvek

Načítám diskuzi...

Stránka 2 z 3