Německá armáda kupuje další tanky Leopard 2. Je na to Evropa připravena?

Německá armáda kupuje další tanky Leopard 2. Je na to Evropa připravena?
Leopard 2 A6 / Bundeswehr (Zvětšit)

Německý deník Der Spiegel informoval o záměru německého ministerstva obrany nakoupit dalších 80 tanků Leopard 2 A7V. Nákup tanků reflektuje současnou klíčovou otázku Evropy ‒ má se z Německa opět stát vojenská velmoc?

Oznámení o nákupu přišlo nedlouho poté, co německá armáda převzala první dva modernizované tanky Leopard 2 A7V. S předávkou dalších 16 tanků „A7V“ se počítá v příštím roce. 

Německá armáda nedávno počítala s provozem 328 tanků (osm tanků bude vyhrazeno pro zkoušky a předvádění), z toho 205 tanků mělo být Leopardů 2 A7V.

Pokud rozpočtová komise Bundestagu připojí svůj podpis, německá armáda navíc získá dalších 80 tanků za jednu miliardu euro. Výsledkem bude zvýšení aktivních tanků Bundeswehru na 408 kusů. Podle německého deníku Der Spiegel půjde o nejnovější tanky Leopard 2 A7(V), přičemž půjde jak o nově vyrobené tanky, tak o modernizované Leopardy 2 A4. Nové tanky umožní zformování dvou nových tankových praporů. 

Zda k nákupu skutečně dojde se dozvíme v následujících dnech, kdy se počítá se zveřejněním finální verze rozpočtu německého ministerstva obrany pro rok 2020. 

Podle deníku Der Spiegel za nákupem stojí zejména fakt, že modernizační projekt „A7V“ potrvá až do roku 2025. Protože velká část tanků bude kvůli modernizaci odstavená, německé pozemní vojsko v tomto období může nasadit pouze 100 tanků. Německo tak nedokáže vyčlenit ve prospěch NATO slíbený počet tanků.

V každém případě navyšování tanků Bundeswehru nepochybně znovu zdůrazní „německou otázku“, tedy otázku o vojenské roli Německa. Náš západní soused chce nepochybně hrát vedoucí roli v Evropě, ale je nejisté, zda je Německo a zbytek Evropy mentálně připraveno na to, aby se z Německa stala také vojenská velmoc.

Ostatně nedávno toto dilema zdůraznil známý polský historik, politik a velvyslanec v Litvě a Armenii Jerzy Nowakowski.

„[Německá] Obava z posilování Bundeswehru je jedním z důvodů, které [mocensky] oslabují Německo. Vypadá to, že Německo bude chtít posilovat postavení Evropy, ale minimálně společně s Francií musí tvořit vojenské rameno [evropského] uskupení,“ uvedl Nowakowski a mimo jiné naznačil, že zmíněné „vojenské rameno“ by mohlo a mělo podpořit Polsko. 

Bez posilování vojenské role Německa, ač se ji sami Němci bojí, nemůže podle Nowakowskieho Evropa čelit mocenským zájmům (nebo nezájmům) dalších světových aktérů, tedy Spojených států, Ruska a Číny. 

Zejména pak Evropa nemůže čelit faktu, že pro Spojené státy se problematika Ruska a Středního východu stává podružná. Spojené státy potřebují přesunout své zdroje do Pacifiku proti Číně a nemají již vůli (rozhodně ne tak velkou, jako v minulosti) v Evropě „držet na uzdě“ jak Rusko, tak samotné Německo.

Ostatně pro Spojené státy není žádný důvod (územní, surovinový), aby mělo konflikt s Ruskem (na rozdíl od Evropy). Konflikt mezi Ruskem a USA má ve skutečnosti především ideologický základ.

Zpět k Německu. V případě zvýšení německých vojenských výdajů na 2 % HDP se rázem z Německa stane světová vojenská velmoc. V současné době 2 % německého HDP odpovídá zhruba 60 miliardám euro. Tato částka odpovídá, po Spojených státech a Číně, třetímu největšímu vojenskému rozpočtu ve světě.

O dosáhnutí 2 % HDP bojuje nová německá ministryně obrany Annegret Kramp-Karrenbauer, podle které může Bundeswehr dosáhnout 2 % HDP v roce 2031. Kramp-Karrenbauer zdůraznila, že spojenci tlačí Německo k tomu, aby hralo větší vojenskou roli. Nyní se Německo pokusí dosáhnout 1,5 % HDP v roce 2024.

„Země naší velikosti, s naší ekonomickou a technologickou silou, naší geostrategickou pozicí a globálními zájmy, nemůže stát jen na okraji a vše sledovat,“ řekla před pár dny Kramp-Karrenbauer. „Německo se musí vyrovnat s faktem, že jakákoliv jiná země na světě, i ta naše má své strategické zájmy.“

Pro srovnání, Rusko vydává na obranu v posledních letech zhruba 34 až 40 miliard euro, což se rovná 4 % ruského hrubého domácího produktu. Pokud Německo vydá na zbrojení stejně jako Rusko, tedy 4 % HDP, rozpočet německého ministerstva obrany dosáhne přes 110 miliard euro.

Zdroj: Strategy and Future,  DWMilMag

Nahlásit chybu v článku


Související články

Bundeswehr se probouzí: Němci přidají armádě 20 %

Německo se přidalo k dalším zemím na evropském kontinentě, které se probudily z letargie, a začíná ...

Bundeswehr jako nástroj zvládání uprchlické krize

Jedním z hlavních aktérů evropské uprchlické krize v letech 2015-2016 se v mnoha ohledech stala ...

10. Panzerdivision: 10. tanková divize Bundeswehru

O přidružení 4. brigády rychlého nasazení (4. brn) Armády ČR k 10. tankové divizi (10. ...

Bundeswehr převzal první modernizované tanky Leopard 2 A7V

Německá společnost KMW (Krauss-Maffei Wegmann) německé armádě předala první modernizované tanky ...

Zvýraznit příspěvky za posledních:

 • PavolR
  12:33 09.02.2023

  Nový turecký šéf Rolls-Royce začal "vysávať" dcérsku firmu MTU - výroba tankových motorov by sa mohla byť ...Zobrazit celý příspěvek

  Nový turecký šéf Rolls-Royce začal "vysávať" dcérsku firmu MTU - výroba tankových motorov by sa mohla byť ohrozeá:
  https://www-spiegel-de.transla... Skrýt celý příspěvek

 • PavolR
  10:38 08.02.2023

  Objavila sa informácia, že Nemci by mali záujem o nákup 500 Leopardov s opciou na ďalších 200 a hľadajú možnosti na navýšenie kapacít v Grécku, kde však tamojších politikov táto ...Zobrazit celý příspěvek

  Objavila sa informácia, že Nemci by mali záujem o nákup 500 Leopardov s opciou na ďalších 200 a hľadajú možnosti na navýšenie kapacít v Grécku, kde však tamojších politikov táto predstava nenadchýna:

  Nemecký návrh a „investície, ktoré v Grécku nechcú“
  https://doureios-com.translate... Skrýt celý příspěvek

  • ggtt
   12:14 08.02.2023

   Je v zaujme viacerych krajin, aby sa do vyroby pripadne zapojili a urychlili dodavky.

   Je v zaujme viacerych krajin, aby sa do vyroby pripadne zapojili a urychlili dodavky.

  • petres
   22:01 08.02.2023

   Že by šance pro Česko podílet se na výrobě?

   Že by šance pro Česko podílet se na výrobě?

   • Tecka
    06:55 09.02.2023

    40% ;)

    40% ;)

    • Scotty
     08:10 09.02.2023

     Zájem je klidně o menší podíl, ale na celu sérii. Tedy včetně kusů pro Německo případně jiné zákazníky.

     Zájem je klidně o menší podíl, ale na celu sérii. Tedy včetně kusů pro Německo případně jiné zákazníky.

 • PavolR
  22:17 01.02.2023

  Vojensky silné Nemecko je pre nás v tomto priestore výhodnejšie, než ktokoľvek iní. Aj keď sa ruský sen o vlastnom impériu práve rúca, máme tu s podobným snom Turecko a trúfam si ...Zobrazit celý příspěvek

  Vojensky silné Nemecko je pre nás v tomto priestore výhodnejšie, než ktokoľvek iní. Aj keď sa ruský sen o vlastnom impériu práve rúca, máme tu s podobným snom Turecko a trúfam si tvrdiť, že aj Poľsko. Výhodou Nemecka je naproti tomu fakt, že ono sa už vlastné impérium mať bojí. Chcelo by však z impéria plynúce výhody, preto sa dalo dokopy s Francúzmi a nými, aby vytvorilo mnohými imperiálnymi vlastnosťami oplývajúcu EU. Sú tak "obutí a bosí zároveň". Tým pádom nepotrebujú nikam vojensky expandovať. Čo síce nemusí byť vždy ideálny postoj, lebo vedie k istej ústupčivosti a nerozhodnosti aj tam, kde by nebolo treba (Ukrajina), ale za normálych okolnosti je to ešte vcelku OK.Skrýt celý příspěvek

 • SKmartinTO
  01:11 17.11.2019

  Dnes je 17. November. Vážení Bratia Česi a Slováci.) Czechoslovaci.) Dnes je deň, keď naše hlasy boli vypočuté a vďaka davu sme získali vytúženú slobodu. Naše ...Zobrazit celý příspěvek

  Dnes je 17. November.

  Vážení Bratia Česi a Slováci.)

  Czechoslovaci.)

  Dnes je deň, keď naše hlasy boli vypočuté a vďaka davu sme získali vytúženú slobodu.

  Naše Ozbrojené sily ČSSR sa postavili na správnu stranu .)

  Nech nikdo nezabudne na obete Červeného teroru, ktorý znivočil našu dušu a nakazil ju nenávisťou, slabosťou a sebazaprením.

  Nech naša generácia nezabudne na skutočných otcov nášho národa T.G.Masarika a M.R.Stefanika.

  Nech nám odpustia Bratia Česi zradu Tisa a jeho falošnú ľudácku slobodu.

  Nech Všemocný Boh a Inteligecia ochraňuje naše národy . EU . USA . a slobodný svet slova a myšlienky, kde sa nebojíme vyjadriť svoj názor a postoj.

  Sputnici ...!

  спутник
  теперь ты должен наконец идти домой

  Naše národy prežili mnoho .)

  Jedno nás však spája .)

  Túžba vzdelania a sebaurčenia je našou mocnou zbraňou proti propagande a otroctvu boľševizmu 21 storočia.

  Odpúšťame .)

  Nikdy nezabudneme .)

  https://youtu.be/X2KfSihtKFU... Skrýt celý příspěvek

 • cejkis
  19:50 14.11.2019

  Ze zdaněných dividend z východní Evropy se to nakupuje. Třeba k tomu přistoupí jako k dotacím a část těchto tanků umístít do své spolkové země či protektorátu Böhmen und Mähren, ...Zobrazit celý příspěvek

  Ze zdaněných dividend z východní Evropy se to nakupuje.

  Třeba k tomu přistoupí jako k dotacím a část těchto tanků umístít do své spolkové země či protektorátu Böhmen und Mähren, záleží z jakého úhlu pohledu se koukáte.Skrýt celý příspěvek

  • satai
   20:45 14.11.2019

   Neblábol.

   Neblábol.

 • juhelak
  19:35 13.11.2019

  Německo má největší potenciál udrzet nebo navýšit technologickou převahu nejen v rámci regionu ale i ve světovém měřítku kde je konkurentů jen několik. Pokud by investovali mnohem ...Zobrazit celý příspěvek

  Německo má největší potenciál udrzet nebo navýšit technologickou převahu nejen v rámci regionu ale i ve světovém měřítku kde je konkurentů jen několik. Pokud by investovali mnohem více do vývoje technologii, tak by ten počet techniky nemusel byt moc velky...urcite se nemusi poměřovat s počty Ruska nebo USA. Leopard 2 mi uz moc nedává smysl..jen v rámci udržení stavu..lepší peníze investovat do Leo 3 a zkrátit dobu vývoje k první serii. to same letadla 6 gen. nehlede na to ze vyvoj ve zbrojnim prumyslu prinese pozitiva i v civilnim zivote.
  Stejné to muze být v Japonsku..po poslední návšteve MP zminovali ze japonske technologické firmy sedí na balíku přeasahujícím půl bilionu dolarů ale nemaji moc do ceho investovat...pocitam ze casem ty armadni omezeni zrusi aby nastartovali ekonomiku.Skrýt celý příspěvek

  • flanker.jirka
   09:19 15.11.2019

   Německo potřebuje mít provozuschopné tanky i dnes, ne až za 20 let. Leopard 2 v posledních verzích je jeden z nejlepších tanků, které se v současnosti vyrábí a fungují. Leo 3 je ...Zobrazit celý příspěvek

   Německo potřebuje mít provozuschopné tanky i dnes, ne až za 20 let. Leopard 2 v posledních verzích je jeden z nejlepších tanků, které se v současnosti vyrábí a fungují.
   Leo 3 je hodně daleko, Německo má kapacity na vývoj, ale jisto jistě se do toho vloží politici a začne tanec, zda by na tom nemohlo těžit více zemí v EU a nakonec to dopadne jako Eurofighter, čtvrtstoletí vývoje. A i samotný nákup dá výrobcům peníze na vývoj, marže, které zbrojaři mají jsou hodně vysoké.
   O smyslu nákupu současně dostupné techniky nebo nové, lze uvažovat až v případě, že Leo 3 bude někde jezdit a mít za sebou nějaké úspěšné testy.Skrýt celý příspěvek

 • ArcheologJD
  12:11 13.11.2019

  Jsem pro to vrátit se k meritu věci. Je Evropa připravena na Německo jako vojenskou velmoc? Na co nesmíme zapomenout, že Německo se vzdalo statutu vojenské velmocí zcela dobrovolně ...Zobrazit celý příspěvek

  Jsem pro to vrátit se k meritu věci. Je Evropa připravena na Německo jako vojenskou velmoc? Na co nesmíme zapomenout, že Německo se vzdalo statutu vojenské velmocí zcela dobrovolně po konci Studené války. Kdy mělo Cca 500 000 vojáků 3 000 tanků a 1 000 vojenských letadel a vrtulníků. Takže Bundeswehr prošel stejně brutální redukcí stavu jako postkomunistické země. A to že s cca 500 tanky bude mít nejsilnější tankové síly na západ od Odry jen ukazuje jak brutálně zredukovaly své armády evropské země. To v probíhající diskuzi opakované srovnání s ruským vojenským rozpočtem je prostě blbost. Nejde jen o náklady na výzbroj výcvik atd jde taky o transparentnost Rusové naprosto zjevně s čísly manipulují a spoustu reálných výdajů vůbec do vojenského rozpočtu nezapočítavají zatímco Němci by tam nejraději dali i výdaje za humanitní pomoc.Skrýt celý příspěvek

  • VlaLang
   13:28 13.11.2019

   Osobně se domnívám, že ta otázka (Je Evropa připravena na Německo jako vojenskou velmoc?) vůbec neexistuje. Německo akvíruje techniku dle vlastního uvážení, a konsultuje to nejen s ...Zobrazit celý příspěvek

   Osobně se domnívám, že ta otázka (Je Evropa připravena na Německo jako vojenskou velmoc?) vůbec neexistuje. Německo akvíruje techniku dle vlastního uvážení, a konsultuje to nejen s velením NATO, ale i s jednotlivými členy napřímo. Náš GŠ má zrovna s velením BSWH velmi dobré a úzké vztahy.
   Podobně by mohlo znít: "Je Evropa připravena na nákup dvanácti vrtulníků AČR?"
   VláďaSkrýt celý příspěvek

   • flanker.jirka
    19:02 13.11.2019

    Jen aby to nebylo, tak že Evropa je na dvanáct vrtulníků pro AČR lépe připravena, než samotná AČR. Způsob jakým se generují novinové titulky je zřejmý a ...Zobrazit celý příspěvek

    Jen aby to nebylo, tak že Evropa je na dvanáct vrtulníků pro AČR lépe připravena, než samotná AČR.
    Způsob jakým se generují novinové titulky je zřejmý a známý
    https://www.youtube.com/watch?...

    Zajímavější by bylo zkusit se v rámci EU domluvit na větší serii výroby a pořídit tanky i pro AČR. Otázkou v titulky by spíše mělo být, zda budou mít nové německé tanky na pancíři trámový kříž nebo půlměsíc.Skrýt celý příspěvek

  • Trener
   14:42 13.11.2019

   Německo už je velmocí ekonomickou, která nás tak či tak ovlivňuje, záleží jak s touto silou budou nakládat. My by jsme se měli v pozitivním smyslu vůči této síle vymezovat, pokud ...Zobrazit celý příspěvek

   Německo už je velmocí ekonomickou, která nás tak či tak ovlivňuje, záleží jak s touto silou budou nakládat. My by jsme se měli v pozitivním smyslu vůči této síle vymezovat, pokud půjde proti naším zájmům, a to je asi to hlavní. Jejich vojenská síla je sekundární, která by se max. projevila v nějaké krizi (třeba i o zdroje atd.). Samozřejmě pro klid duše je potřeba mít nějakou akceschopnou armádu.Skrýt celý příspěvek

 • Argonaut.CZ
  09:24 13.11.2019

  Papírové počty bez vazby na demografii a vazby ve společnosti neukazují fakt, že dle WIKI má 80 milionové Německo 16 milionů obyvatel imigrantského původu a žijí zejména na západě ...Zobrazit celý příspěvek

  Papírové počty bez vazby na demografii a vazby ve společnosti neukazují fakt, že dle WIKI má 80 milionové Německo 16 milionů obyvatel imigrantského původu a žijí zejména na západě země. Navíc nikdo neví, kolik je tam nelegálních uprchlíků.

  V případě jakéhokoli konfliktu by Německo mělo také obrovské problémy udržet vnitřní bezpečnost.

  Navíc strašení Ruskem je hlavně umělé, reálně nemá Rusko zase demografii na to, aby dělalo něco více, než chránilo své území a zájmy v bezprostředním okolí.

  Z tohoto pohledu je podstatné, co se bude dít s desítkami milionů mladých mužů arabského a afrického původu, kteří jsou a budou naprosto bez perspektivy. Jak k řešení tohoto pomůže Němcům klidně dvojnásobný počet tanků? Nijak. A co s nimi budou dělat v nastupující robotizaci výroby? Pošlou je do armády, když sotva umí číst?Skrýt celý příspěvek

  • PavolR
   09:39 13.11.2019

   Oproti Austrálii, kde je imigrant prakticky každý, sú na tom potom ešte veľmi dobre. :-D Tiež treba objektívne dodať, že imigranti z Turecka, Afriky a Blízkeho Východu tvoria z ...Zobrazit celý příspěvek

   Oproti Austrálii, kde je imigrant prakticky každý, sú na tom potom ešte veľmi dobre. :-D Tiež treba objektívne dodať, že imigranti z Turecka, Afriky a Blízkeho Východu tvoria z toho počtu možno o niečo viac ako polovicu. Zvyšok sú jednak po roku 1987 prisťahovaní Nemci z krajín východného bloku a potom prevažne Poliaci, Rusi, Taliani, .... , a nájdeme medzi nimi aj niekoľko desiatok tisíc Čechov. ;-pSkrýt celý příspěvek

  • Ledna
   09:50 14.11.2019

   Tak to same se da rict o rusku, kde je největší (i v procentech k populaci) muslimska menšina v Evropě.

   Tak to same se da rict o rusku, kde je největší (i v procentech k populaci) muslimska menšina v Evropě.

 • SofF
  00:45 13.11.2019

  je to ožehavé přeměřovat jen penězi. Už jen Německo a RF jsou naprosto v odlišné pozici, nejen politicky ale i zdroji. To co si Německo musí draze kupovat má RF doma pod jednou ...Zobrazit celý příspěvek

  je to ožehavé přeměřovat jen penězi. Už jen Německo a RF jsou naprosto v odlišné pozici, nejen politicky ale i zdroji. To co si Německo musí draze kupovat má RF doma pod jednou střechou, paliva i další suroviny, to významně snižuje náklady.Skrýt celý příspěvek

  • Rase
   07:29 13.11.2019

   Nevím, že by nějaká armáda nemodernizovala nebo nenakupovala techniku v důsledku nedostatku pohonných hmot, nebo další suroviny. Problémy Bundeswehru jsou někde úplně jinde. Kdybys ...Zobrazit celý příspěvek

   Nevím, že by nějaká armáda nemodernizovala nebo nenakupovala techniku v důsledku nedostatku pohonných hmot, nebo další suroviny. Problémy Bundeswehru jsou někde úplně jinde. Kdybys radši zmínil úplně jiné platy vojáků, počty techniky a podobně, tak neřeknu ani ň, ale palivo... :-))Skrýt celý příspěvek

   • SofF
    10:17 13.11.2019

    jedna věc je vývoj která zabere podobně jako na západě, ale levná výroba dá opravdu hodně. Jen vstupy jako je plyn dost sníží cenu. Jak třeba Ukrajině ublížilo když musela přejít z ...Zobrazit celý příspěvek

    jedna věc je vývoj která zabere podobně jako na západě, ale levná výroba dá opravdu hodně. Jen vstupy jako je plyn dost sníží cenu. Jak třeba Ukrajině ublížilo když musela přejít z dotovaného plynu pro průmysl na tržní cenu. Když má nějaký stát prakticky celé spektrum prvků doma tak se to na ceně masové výroby patřičně odrazí.
    S tím palivem to vypadá legračně, jenže cena je vysoce pohyblivá a to obvykle nahoru, takže částky za naftu nebudou zrovna zanedbatelné.Skrýt celý příspěvek

    • satai
     10:49 13.11.2019

     Jenomže u hightech se ukáže, že ti ta cena neskutečně naskáče tím, že se patláš s kusovovou "seriovou" výrobou.

     Jenomže u hightech se ukáže, že ti ta cena neskutečně naskáče tím, že se patláš s kusovovou "seriovou" výrobou.

    • PavolR
     10:56 13.11.2019

     Kto je bohatý, ten si môže kupovať akúkoľvek drahú naftu a kto má hlboko do vrecka a ešte aj to deravé, toho z biedy nevytrhne, ani keby ju dostával zadarmo. Ďalšie vec - keď ...Zobrazit celý příspěvek

     Kto je bohatý, ten si môže kupovať akúkoľvek drahú naftu a kto má hlboko do vrecka a ešte aj to deravé, toho z biedy nevytrhne, ani keby ju dostával zadarmo.
     Ďalšie vec - keď producenti v rámci domáceho reťazca vedia, že sa principiálne nebude kupovať zo zahraničia, vyšróbujú ceny tak ako len chcú a budú vydierať, že sa inak bude musieť prepúšťať. Kto má prístup ku globálnemu trhu, má väčšiu možnosť na tom ktorom materiáli ušetriť.Skrýt celý příspěvek

  • Miroslav
   09:51 13.11.2019

   To je taká dogma, že v Rusku je všetko lacné. Moderné technológie porovnateľnej kvality stoja cca rovnako v USA ako aj v Tanzánii, rovnako ako v Rusku. Áno, zvárač síce v ruskej ...Zobrazit celý příspěvek

   To je taká dogma, že v Rusku je všetko lacné. Moderné technológie porovnateľnej kvality stoja cca rovnako v USA ako aj v Tanzánii, rovnako ako v Rusku. Áno, zvárač síce v ruskej zbrojovke zarobí násobne menej ako zvárač v nemeckej aaale podiel ceny práce na celkovej hodnote konečnom produkte s vysokou pridanou hodnotou je zanedbateľný.

   Prečo Armata nie je vo výrobe? Odpoviem si sám. Lebo technologicky je na úrovni západných konštrukcií a teda aj cena je porovnateľná so západnými tankami.Skrýt celý příspěvek

  • Jirosi
   10:17 13.11.2019

   V Německu jsou drahé "energie" protože jsou na ně uvaleny ekologické daně.
   Ne, protože draze nakupují...

   V Německu jsou drahé "energie" protože jsou na ně uvaleny ekologické daně.
   Ne, protože draze nakupují...

 • Kikirík
  22:40 12.11.2019

  Aj tak je to na Nemecko málo. Keby chceli, tak majú silnú a modernú armádu. Neviem prečo sa svet stále “bojí” alebo má ten pocit, že by Nemecko znova vyvolalo ďalší konflikt, keby ...Zobrazit celý příspěvek

  Aj tak je to na Nemecko málo. Keby chceli, tak majú silnú a modernú armádu. Neviem prečo sa svet stále “bojí” alebo má ten pocit, že by Nemecko znova vyvolalo ďalší konflikt, keby má silnú armádu. Mentalita Nemcov je už úplne inde. Miesto toho si ťahajú “inžinierov” z Afriky a riešia nezmysli a nie len v armáde.

  Nie úplne, ale podobne je na tom aj Japonsko, ktoré má aj v ústave zbytočné obmedzenia už na dnešnú dobu. A pritom napríklad taká Čína veselo zbrojí.Skrýt celý příspěvek

  • liberal shark
   08:58 13.11.2019

   Obávám se, že mentalita Němců se od roku 1871 nezměnila ani o milimetr :-((.

   Obávám se, že mentalita Němců se od roku 1871 nezměnila ani o milimetr :-((.

   • Dovi
    09:07 13.11.2019

    Koukám že jsme současně napsali zcela rozdílný komentář :) Vycházím z vlastní skušenosti. Ale je to specifická skupina lidí, okolo umění, filmu atd... Ono ale asi ohodnotit ...Zobrazit celý příspěvek

    Koukám že jsme současně napsali zcela rozdílný komentář :) Vycházím z vlastní skušenosti. Ale je to specifická skupina lidí, okolo umění, filmu atd...
    Ono ale asi ohodnotit mentalitu 82 milionů lidí jedním příspěvkem nejde...Skrýt celý příspěvek

    • satai
     09:25 13.11.2019

     Tak nějak, ona už i představa, že v tom roce 1871 byla nějaká společná mentalita pro selku z Bavorska a intelektuála z Berlína a pruského šlechtice...

     Tak nějak, ona už i představa, že v tom roce 1871 byla nějaká společná mentalita pro selku z Bavorska a intelektuála z Berlína a pruského šlechtice...

     • PavolR
      10:43 13.11.2019

      Tak ono ešte aj dnes, 30 rokov po začiatku znovuzjednotenia, existujú prinajmenšom dve diametrálne odlišné Nemecká. V dôsledku komunizmu vznikol podobný efekt, ako keď niekto aj ...Zobrazit celý příspěvek

      Tak ono ešte aj dnes, 30 rokov po začiatku znovuzjednotenia, existujú prinajmenšom dve diametrálne odlišné Nemecká. V dôsledku komunizmu vznikol podobný efekt, ako keď niekto aj dnes na severe Talianska povie, že Garibaldi nezjednotil Taliansko, ale rozdelil Afriku.Skrýt celý příspěvek

  • Dovi
   08:59 13.11.2019

   Myslím že trauma z druhé světové války a pocit viny u současné generace němců přetrvává. Poslední roky s nimi dost pracuju, jsou to lidé ve věku cca 20-45 let a téma války je dost ...Zobrazit celý příspěvek

   Myslím že trauma z druhé světové války a pocit viny u současné generace němců přetrvává. Poslední roky s nimi dost pracuju, jsou to lidé ve věku cca 20-45 let a téma války je dost bolí. Osobně si tím trochu vysvětluji důvod proč jsou tak vstřícní k migrantům. Snaha odčinit minulost. Ale je to jen má doměnka....Skrýt celý příspěvek

   • technik
    05:41 14.11.2019

    To bych neřekl. Když se setkal s německými vojáky nejsou to žádný slunickarsky ořezávátka. Jsou sakra hrdí na to co vojáci za II světové dokázali a když se napijou možná by si se ...Zobrazit celý příspěvek

    To bych neřekl. Když se setkal s německými vojáky nejsou to žádný slunickarsky ořezávátka. Jsou sakra hrdí na to co vojáci za II světové dokázali a když se napijou možná by si se divil. Každopádně díky minulosti jsou jakékoliv náznaky rasového jednání v BW velmi tvrdé trestany. Ale dravost a povýšenost je v nich pořád otázkou je co jí probudi.Skrýt celý příspěvek

    • Scotty
     08:58 14.11.2019

     Jestli to nebude spíš tím že u armády není úplně vypovídající vzorek populace. Povýšenost určíte není specialita je Němců, i my Češi se máme tendenci dívat na některé národnosti z ...Zobrazit celý příspěvek

     Jestli to nebude spíš tím že u armády není úplně vypovídající vzorek populace. Povýšenost určíte není specialita je Němců, i my Češi se máme tendenci dívat na některé národnosti z patra. Horší je jejich ochota podřídit se silným vůdcům a ochota vykonávat jejich rozhodnutí až do naprostého extrému.Skrýt celý příspěvek

     • technik
      14:05 14.11.2019

      Jsem toho názoru že armáda je odraz národa. Takže si myslím že to je naprosto vypovídající vzorek už jen z důvodu rozmanitosti odbornosti, legislativy, sociálním i geografickým ...Zobrazit celý příspěvek

      Jsem toho názoru že armáda je odraz národa. Takže si myslím že to je naprosto vypovídající vzorek už jen z důvodu rozmanitosti odbornosti, legislativy, sociálním i geografickým zastoupením jedinců. Je to vlastně zmenšená kopie státu.Skrýt celý příspěvek

     • satai
      14:16 14.11.2019

      @technik - to je humor? Jak to může být zmenšená kopie, když už je tam v základu těžký bias u věku, zdraví a pohlaví? Nevím, jak u Německa, ale v USA bylo disproporční ...Zobrazit celý příspěvek

      @technik - to je humor?

      Jak to může být zmenšená kopie, když už je tam v základu těžký bias u věku, zdraví a pohlaví?

      Nevím, jak u Německa, ale v USA bylo disproporční zastoupení podle rasy/původu, majetku rodiny a pokud mi paměť slouží tak větší podíl některých sexuálních menšin oproti celé populaci.Skrýt celý příspěvek

     • Scotty
      16:26 14.11.2019

      No například voličů Zelených určitě v Bundeswehru moc nebude. Co si budeme povídat, práce vojáka přitahuje určité typy lidí a jiné zase odpuzuje. Proto profesionální armáda nemůže ...Zobrazit celý příspěvek

      No například voličů Zelených určitě v Bundeswehru moc nebude. Co si budeme povídat, práce vojáka přitahuje určité typy lidí a jiné zase odpuzuje. Proto profesionální armáda nemůže být vypovídajícím vzorkem společnosti. Zvlišť u Němců a jejich problematickém vztahu k vlastní armádě.Skrýt celý příspěvek

     • Jirosi
      10:18 16.11.2019

      palo satko: Máš v tom jediný problém lidé se neliší geneticky podle národnosti :DD

      palo satko: Máš v tom jediný problém lidé se neliší geneticky podle národnosti :DD

  • palo satko
   09:15 13.11.2019

   Maš pravdu Kikirik, aj najlepši tank funguje tak aku ma posadku. O dve desatročia budu v Nemecku medzi mladymi mužmi dominovat teplomilní "inžinieri a dochtori", ktori sú vychovou, ...Zobrazit celý příspěvek

   Maš pravdu Kikirik, aj najlepši tank funguje tak aku ma posadku. O dve desatročia budu v Nemecku medzi mladymi mužmi dominovat teplomilní "inžinieri a dochtori", ktori sú vychovou, vzdelanim a geneticky uplne nespôsobili bojovat s burjatskymi traktoristami a kombajnistami. Ved omnoho odolnejši Ukrajinci s nimi pre par rokmi prehrali.Skrýt celý příspěvek

   • Jirosi
    10:28 13.11.2019

    Podle vás se přece "burjatskymi traktoristami a kombajnistami" bojů na Ukrajině neúčastnily, nebo?

    Podle vás se přece "burjatskymi traktoristami a kombajnistami" bojů na Ukrajině neúčastnily, nebo?

    • palo satko
     11:12 13.11.2019

     Akych Vas? Ja osobne som nikdy o pomoci dovolenkujucich traktoristov a kombajnistov nepochyboval. Tak ako som nepochyboval o spolučasti agentov Schlafenberga a spol. pri ...Zobrazit celý příspěvek

     Akych Vas? Ja osobne som nikdy o pomoci dovolenkujucich traktoristov a kombajnistov nepochyboval. Tak ako som nepochyboval o spolučasti agentov Schlafenberga a spol. pri nedemokratickom rozvrateni Ukrajiny.Skrýt celý příspěvek

     • VlaLang
      13:30 13.11.2019

      Á, opět nás návštěvou poctily SputnikNews!

      Á, opět nás návštěvou poctily SputnikNews!

   • PavolR
    10:38 13.11.2019

    Keď si porovnám maximálne územie, ovládané sepáčmi a škvarok, na ktorý sú natesnaní teraz, tak o porážke Ukrajincov nemôže byť ani reči. Ona je tá situácia aktuálne patová. Neviem ...Zobrazit celý příspěvek

    Keď si porovnám maximálne územie, ovládané sepáčmi a škvarok, na ktorý sú natesnaní teraz, tak o porážke Ukrajincov nemôže byť ani reči. Ona je tá situácia aktuálne patová.
    Neviem o tom, že by sa v Nemecku rodilo nejako viac detí s vrodeným genetickým ochorením, než v Rusku - skôr by som to, vzhľadom na podmienky, videl naopak.Skrýt celý příspěvek

    • palo satko
     11:19 13.11.2019

     Nesmiete hned hladat geneticke chyby, tam ked treba hladat geneticke vyhody. Dejinny vyvoj v Euroázii a Afrike prebiehal tak, že najlepšími vojakmi sa stali ludia žijuci na Velkej ...Zobrazit celý příspěvek

     Nesmiete hned hladat geneticke chyby, tam ked treba hladat geneticke vyhody. Dejinny vyvoj v Euroázii a Afrike prebiehal tak, že najlepšími vojakmi sa stali ludia žijuci na Velkej euroazijskej stepi. Okrem notorickych znamych Mongolov sem samozrejme patri aj najprogresivnejšie etnikum v dejinach ludovo zvany "Indo-europanie, ktori započali svoju dobyvačnu hegemoniu prave v juhoruskych stepiach.Skrýt celý příspěvek

     • PavolR
      11:44 13.11.2019

      To nie je o genetickej výhode, ale o výhode využitia koní. ;-)

      To nie je o genetickej výhode, ale o výhode využitia koní. ;-)

     • palo satko
      19:15 13.11.2019

      Napr. vysledky testov inteligencie su jednoznacne aj bez zapocitania vysledkov koni. :) Europske, grecke, rimske, anglicke a francuske vojska si prevazne velmi efektivne poradili s ...Zobrazit celý příspěvek

      Napr. vysledky testov inteligencie su jednoznacne aj bez zapocitania vysledkov koni. :) Europske, grecke, rimske, anglicke a francuske vojska si prevazne velmi efektivne poradili s nepriatemi z oblasti z ktorych pochadzaju dnesni migranri.Skrýt celý příspěvek

     • PavolR
      20:04 13.11.2019

      Jednoznačne ukazujú vplyv prostredia, v akom človek vyrastá a nie genetiky. :-D Indoeurópski Chetiti si na podobnej technologickej a spoločenskej úrovni nevedeli poradiť s ...Zobrazit celý příspěvek

      Jednoznačne ukazujú vplyv prostredia, v akom človek vyrastá a nie genetiky. :-D
      Indoeurópski Chetiti si na podobnej technologickej a spoločenskej úrovni nevedeli poradiť s africkými Egypťanmi a radšej uzatvorili mierovú zmluvu na večné časy. Podobne si indoeurópski Filištínci neporadili s Iraelitmi. Gréci utrpeli od Peržanov množstvo porážok, než došlo na Maratón, Salaminu alebo Plataje - následná vojna potom skončila patom. Macedónci prišli s inováciou, ktorá zvalcovala aj samotných Grékov a s podobnou inováciou položili základy svojej ríše Zuluovia, ktorí neskôr dokázali zmasakrovať Britov pri Isandhiwane navzdory absolútne nerovných technologických podmienok.
      Naproti tomu poukazovať na víťazstvá dosiahnuté technologickou prevahou je trápne. Tá prevaha totiž nemala genetické, ale geografické základy. presunom globálneho obchodu z pozemných trás, kde uprostred ktorých prosperovali Arabi a Turci, na oceány, kde bola svojou polohou vo výhode Európa. Viac zdrojov a bohatstva znamená rýchlejší technologický vývoj a z toho plynúcu vojenskú prevahu.Skrýt celý příspěvek

     • palo satko
      09:18 14.11.2019

      Aby sme sa spravne chapali. Petržania boli tiež Indo-europania. Druha vec Ramesse II. z bitky u Kadeše utiekol a nie že ju vyhral. Chetitov neodrazil, ti nadalej postupovali k ...Zobrazit celý příspěvek

      Aby sme sa spravne chapali. Petržania boli tiež Indo-europania. Druha vec Ramesse II. z bitky u Kadeše utiekol a nie že ju vyhral. Chetitov neodrazil, ti nadalej postupovali k Damašku. To len Ramesseho propaganda urobila a len v Egypte z tej slavnej bytky egyptske vitazstvo. Dohoda o mieri prišla až 10 rokov po bitke, ked mali Chetiti problem na svojej severnej hranici.
      Čo trapne na vitazstvach dosiahnutych technologickou prevahou, ked si ty osobne vypisuješ na webe, kde sa technologicka prevaha oslavuje ako dobrodenie USA a v tomto pripade nemeckeho strojarenstva.
      Technologicka prevaha, usporiadanost, narodna jednota, civilizacia a prava jednotlivca su jednoznačne spojene nielen s prostredim a vychovou, ale aj s jeho genetikou. 100 000 rokov vyvoja nevynažeš Deklaraciou ludskych prav.Skrýt celý příspěvek

     • PavolR
      19:02 15.11.2019

      Ale samozrejme, že vymažem - obrazne povedane. :-D Celé je to zakódované v externých zvukových a vizuálnych kódoch prenášaných z pokolenia na pokolenie a pri tom prechádzajúcich ...Zobrazit celý příspěvek

      Ale samozrejme, že vymažem - obrazne povedane. :-D Celé je to zakódované v externých zvukových a vizuálnych kódoch prenášaných z pokolenia na pokolenie a pri tom prechádzajúcich modifikáciami. Uvediem príklad: Ako dosiahnuť, aby nejaké spoločenstvo úplne prestalo vykonávať ľudské obete a nevrátilo sa k nim ani v skutočne dramatickej situácii? Rozšíri sa príbeh, v ktorom božstvo zamení človeka za zviera a to ešte aj v takom prípade, keď pôvodne žiadalo ľudskú obeť - viď príbehy Ifigénie alebo Izáka.
      Ale našli by sme aj od toho drastickejšie a pritom porovnateľne úspešné spôsoby.Skrýt celý příspěvek

     • Jirosi
      10:19 16.11.2019

      palo satko: Máš v tom jediný problém, lidé se geneticky neliší podle národností, ale podle genofondu. :DDD

      palo satko: Máš v tom jediný problém, lidé se geneticky neliší podle národností, ale podle genofondu. :DDD

 • Rase
  20:25 12.11.2019

  Mno i pokud by zvýšili počet Leopardů na 408, tak by sice šlo o velmi slušný skok oproti současnosti, ale stejně. Stačí se kouknout, kolik tanků provozuje Polsko - ti mají celkem ...Zobrazit celý příspěvek

  Mno i pokud by zvýšili počet Leopardů na 408, tak by sice šlo o velmi slušný skok oproti současnosti, ale stejně. Stačí se kouknout, kolik tanků provozuje Polsko - ti mají celkem 153 Leopardů a 232 PT-91, tedy 385 poměrně moderních kusů (různým způsobem modernizovaných) + cca 500 T-72 v různém stavu. Rozhodně si nemíním polské tanky jakkoliv idealizovat, ale co si budeme povídat, i nový nebo prakticky nový Leopard 2 už je dost překonaná konstrukce, byť ještě vydrží ve službě velmi dlouho (desítky let).

  Je dost škoda, že v Evropě není možné pořídit nic lepšího než právě Leopard 2A7V/2EU. Sice pořád víceméně porovnatelný s Abramsem, Altayem nebo i tím K2 (byť má automat), ale osobně to beru jako jakési přešlapování na místě. Byl bych asi raději, pokud by Němci s Francouzi co nejrychleji dotáhli fungl nový tank a začali jej co nejrychleji vyrábět. I za cenu toho, že nebude "revoluční".Skrýt celý příspěvek

  • PavolR
   20:36 12.11.2019

   Poliaci majú o stovku viac Leopardov. ;-)

   Poliaci majú o stovku viac Leopardov. ;-)

   • Rase
    22:05 12.11.2019

    ha, už to vidím, děkuju za opravu.

    ha, už to vidím, děkuju za opravu.

  • dante1
   21:57 12.11.2019

   Pokud by Němci s Francouzi co nejrychleji dotáhli zcela nový tank byl bych určitě taky rád ale realně to vypadá tak na 10 spíš ještě více let.Ostatně Němci i Francouzi počítají s ...Zobrazit celý příspěvek

   Pokud by Němci s Francouzi co nejrychleji dotáhli zcela nový tank byl bych určitě taky rád ale realně to vypadá tak na 10 spíš ještě více let.Ostatně Němci i Francouzi počítají s novým tankem až po roce 2030 a to už je pro nás moc pozdě.Co se týká porovnávání K2 a Leopardu tak to se moc porovnávat nedá,tady záleží spíš jaké vlastnosti u tanku upřednostňujete .Osobně bych upřednostnil K2 novější konstrukce,automat ,nízká hmotnost(na tank západního střihu) .I když Němci by nám ten automat do Leopardu klidně taky nacpali.Skrýt celý příspěvek

   • Rase
    22:11 12.11.2019

    Jistě, K2 je ideově podobnější spíš Leclercu, ale srovnání se hodí, jelikož se s Leopardem (z novovýroby) bude střetávat nejspíš i na Evropském trhu. Konkrétně narážím na velké ...Zobrazit celý příspěvek

    Jistě, K2 je ideově podobnější spíš Leclercu, ale srovnání se hodí, jelikož se s Leopardem (z novovýroby) bude střetávat nejspíš i na Evropském trhu. Konkrétně narážím na velké šance K2 v Norsku, kde by nahradily právě Leopardy 2. Pokud jde o samotnou bojeschopnost, asi bych si aktuálně spíš vsadil na Leopard 2A7V/2EU, kvůli silnějšímu kanónu, modernější munici a elektronice.Skrýt celý příspěvek

  • Jirosi
   10:13 13.11.2019

   Tak možná i oni si nejsou jisti, kdy a jak dopadne ten nový tank. Čekat se nedá do nekonečna nikde, kromě CR/SR.

   Tak možná i oni si nejsou jisti, kdy a jak dopadne ten nový tank. Čekat se nedá do nekonečna nikde, kromě CR/SR.

 • PavolR
  17:35 12.11.2019

  Ale no tak! Keď si porovnáme, koľko Leopardov2 mal Bundeswehr koncom studenej vojny (pred zjednotením) a koľko ich bude po tomto navýšení, tak sa ešte nedeje nič skutočne ...Zobrazit celý příspěvek

  Ale no tak! Keď si porovnáme, koľko Leopardov2 mal Bundeswehr koncom studenej vojny (pred zjednotením) a koľko ich bude po tomto navýšení, tak sa ešte nedeje nič skutočne dramatické. Viac než 80-milionová krajina hádam nebude mať toľko tankov, ako 10-milionové Grécko, bez ohľadu na to, aké je to moderné - akurát, že sa pri tom klasickom počte "niečo cez 200" neberie do úvahy otázka reálnej bojaschopnosti, čo Nemci už asi robia.Skrýt celý příspěvek

  • Rase
   20:29 12.11.2019

   Taky bych moc nezveličoval navyšování finančních prostředků německého ministerstva obrany. Nějaké masivní zbrojení není reálné, spíš by to znamenalo smysluplné (ne enormní, ale ...Zobrazit celý příspěvek

   Taky bych moc nezveličoval navyšování finančních prostředků německého ministerstva obrany. Nějaké masivní zbrojení není reálné, spíš by to znamenalo smysluplné (ne enormní, ale dokoupení co je potřeba) navýšení počtů techniky i lidí, ale hlavně snad i zvýšení provozuschopnosti toho co již mají. Aktuálně je totiž armáda hodně podfinancovaná, chybí náhradní díly a podobně.Skrýt celý příspěvek

  • M.d@k
   23:44 12.11.2019

   Argumentuješ dobře, ale špatným státem, také jsem se divil, když jsem tu tabulku viděl, ale řekové mají ve skutečnosti třetí největší tankovou armádu v nato, hned po američanech a ...Zobrazit celý příspěvek

   Argumentuješ dobře, ale špatným státem, také jsem se divil, když jsem tu tabulku viděl, ale řekové mají ve skutečnosti třetí největší tankovou armádu v nato, hned po američanech a turcích. pokud si ta čísla dobře pamatuji, tak cca 1400 tanků.Skrýt celý příspěvek

   • liberal shark
    09:00 13.11.2019

    Ano, Řekové mají všeho spoustu, ale zůstává kardinální otázka, nakolik jsou reálně akceschopní.

    Ano, Řekové mají všeho spoustu, ale zůstává kardinální otázka, nakolik jsou reálně akceschopní.

   • PavolR
    09:16 13.11.2019

    To je síce tabuľkovo pravda, ale v praxi majú všetky tie M48, M60 a Leo1A5 iba 105mm kanóny, čo dnes stačí akurát tak na rolu vozidla palebnej podpory, resp. ako ich aj sami ...Zobrazit celý příspěvek

    To je síce tabuľkovo pravda, ale v praxi majú všetky tie M48, M60 a Leo1A5 iba 105mm kanóny, čo dnes stačí akurát tak na rolu vozidla palebnej podpory, resp. ako ich aj sami označujú - stredného tanku.Skrýt celý příspěvek

Načítám diskuzi...