Německá armáda radikálně posiluje

Německý pilot z letky Luftwaffengeschwader 51 ve stíhačce Tornado modernizované na standard ASSTA 3.1 (Avionics System Software Tornado Ada 3.1); větší foto; ilustrační foto / Bundeswehr; Oliver Pieper

Podle německého deníku Frankfurter Allgemeine Zeitung německý Bundeswehr v následujících letech výrazně zvýší svou akceschopnost ve vedení konvenčního způsobu boje. Výrazně posílí především pozemní vojsko, které v minulosti postihly největší škrty.

Podle nové koncepce, která reflektuje zhoršenou bezpečnostní situaci v Evropě a tlak Spojených států na rovnocenější sdílení nákladů zemí NATO na obranu, posílí všechny tří částí Bundeswheru - pozemní vojsko (Heer), letectvo (Luftwaffe) a námořnictvo (Marine).

Němečtí vojáci se mají opět primárně soustředit na vedení konvenční války a na obranu německého/evropského území, nikoliv na zahraniční mise. Tomu bude podřízen výcvik, logistika i akvizice nové techniky.

Podle nové koncepce plná mobilizace a plné dosažení bojeschopnosti pozemních vojsk Bundeswheru má trvat maximálně 3 měsíce od vydání rozkazu.

Hlavní důraz bude kladen na zvýšení schopností pozemního vojska. Berlín hodlá například výrazně posílit schopnosti dělostřelectva. Zkušenosti ze všech válek 20. století, včetně probíhajících bojů na východní Ukrajině, ukazují, že dělostřelectvo způsobuje nepříteli největší škody.

Bundeswher nově počítá s vytvořením dělostřeleckého praporu v každé z bojových brigád pozemního vojska. Podle polského webu Defence24 poslední dělostřelecký prapor spadající přímo velení brigády byl rozpuštěn v roce 2015.

Německé 1. obrněné divizi (1. Panzerdivision) tak zůstal pouze jeden dělostřelecký prapor, přitom pod tuto divizi spadají tři německé brigády a jedna nizozemská brigáda. Pod 10. obrněnou divizi (10. Panzerdivision) spadají tři bojové brigády a dva dělostřelecké prapory.

Dodejme, že kromě 1. a 10. obrněné divize hlavní bojové síly pozemního vojska tvoří Divize rychle reakce (Division Schnelle Kräfte), která zajišťuje výsadkové, aeromobilní a speciální operace.

Panzerhaubitze 2000 (zkráceně PzH 2000) v akci.

Pří výčtu dělostřeleckých jednotek Bundeswheru nesmíme zapomenout ani na společnou německo-francouzskou brigádu (Deutsch-Französische Brigade) založenou v roce 1989. Přímo brigádě je podřízen německý dělostřelecký prapor, ale brigáda je samostatná jednotka a není zařazena do divizní struktury německého pozemního vojska.

Obecně každý dělostřelecký prapor pozemního vojska obsahuje několik baterií samohybných houfnic PzH 2000 a jeden oddíl raketometů MARS II (modernizované raketomety MLRS).

Například u 325. dělostřeleckého praporu (Artillerielehrbataillon 325) 1. divize najdeme 16 samohybných houfnic PzH 2000 a osm raketometů MARS II. U 10. divize to je 131. dělostřelecký prapor (Artilleriebataillon 131) s 18 PzH 2000 a osmi MARS II a 345. dělostřelecký prapor (Artillerielehrbataillon 345) s 24 PzH 2000 a osmi MARS II.

Původně si německá armáda pořídila 185 houfnic PzH 2000, ale 15 houfnic Německo odprodalo do Chorvatska a 21 houfnic do Litvy. V současné době má německá armáda aktivně nasazeno 61 houfnic PZH 2000. Podle současných plánů Bundeswher počítá s navýšením na 101 houfnic PzH 2000, podle některých zdrojů až na 120 houfnic.

Německý 131. dělostřelecký prapor cvičí s raketomety MARS II v Litvě.

Co se týče raketometů, původně měla německá armáda 150 raketometů MLRS (později část upravena na standard MARS II), ale velká část byla vyřazena a pravděpodobně sešrotovaná společně se zákazem kazetové munice (2008). Současné německé raketomety MARS II používají přesně naváděné střely M31 GMLRS s dosahem 90 km.

Kromě dělostřelectva Bundeswher plánuje masivně investovat do prostředků protivzdušné obrany velmi krátkého a krátkého dosahu. Bundeswher se mohl v minulosti opřít o 377 protivzdušných systémů Flakpanzer Gepard krátkého dosahu (výzbroj 2x kanón ráže 35 mm). Do roku 2010 zůstalo ale ve výzbroji pouze 94 těchto systémů, které jsou nyní navíc trvale uskladněny.

Podle článku na Frankfurter Allgemeine Zeitung také do roku 2024 vzroste počet příslušníků Bundeswheru na 198 000 osob (nyní 178 000).

Nárůst požadovaných bojových schopností však půjde pomalu. Cílového navýšení bojových schopností první ze tří německých divizí dosáhne v roce 2024 a všechny tři divize až v roce 2032.

Flakpanzer Gepard

Jednou z klíčových výzev Bundeswheru však bude zvýšení investic do údržby vojenské techniky. Nízké investice i nedostatek personálu v minulých letech způsobil, že značná část německé letecké a pozemní techniky není schopna boje.

Podle magazínu Die Zeit, který cituje každoroční oficiální hodnotící zprávu Bundeswheru, je k okamžitému nasazení připraveno pouze 41 houfnic PzH 2000 (tj. 67 %). Ostatní houfnice podstupují servis nebo čekají na náhradní díly.

Situace není lepší ani u další německé vojenské techniky. K bojovému nasazení je připraveno 102 vozidel Boxer (142 ve výzbroji), 23 bojových vozidel pěchoty Puma (48) a 132 tanků Leopard 2 (167). Tristnější stav je u letectva - do boje může vyrazit 12 bitevních vrtulníků Tiger (27), devět dopravních vrtulníků NH-90 (29), 28 stíhaček Tornado (74) a 41 stíhaček Eurofighter (79).

Německé armádě však není třeba křivdit - všechny armády světa musejí vynakládat značné úsilí, aby udržely svou vojenskou techniku bojeschopnou. Přímé porovnání s jinými armádami není ale snadné, protože německá armáda je jedna z mála, která údaje o bojeschopnosti své vojenské techniky zveřejňuje.

Zdroj: Die ZeitDefence24

Nahlásit chybu v článku


Související články

NATO neochrání Baltské státy. Jak dál?

Skupina amerických expertů varovala před neschopností NATO bránit státy ležící na periferií Aliance. ...

Německo kupuje průzkumné drony MQ-4C Triton

Německo poptává tři výškové námořní drony MQ-4C Triton pro vedení signálového zpravodajství SIGINT ...

KOMENTÁŘ: Česko prohlubuje vojenskou spolupráci s Německem

Ministr obrany Martin Stropnický a jeho německá kolegyně Ursula von der Leyenová podepsali 15. února ...

KOMENTÁŘ: Armádu čekají hektické roky. Zvládne nákupy?

Armáda České republiky v příštích několika letech plánuje výraznou obměnu používané techniky. ...

Zvýraznit příspěvky za posledních:
 • Kozlus
  00:04 26.04.2017

  Ty ses fakt pacient. Prebytkovej rozpocet nemaji prvni rok a stejne jsou radi, ze jim aspon neco funguje. Na obranu davaji 1,2% a tech dalsich 0,6% by jim poradne pomohlo. Ale ...Zobrazit celý příspěvek

  Ty ses fakt pacient. Prebytkovej rozpocet nemaji prvni rok a stejne jsou radi, ze jim aspon neco funguje. Na obranu davaji 1,2% a tech dalsich 0,6% by jim poradne pomohlo. Ale jasne! Nic se nedeje! Evropsky Svaz Socialistickych Republik smeruje neochvejne k zarnym zitrkum a nasi pravdu si vyvracet nenechame! Kazdy nepritel lidu dostane spravne svazacky pres drzku!

  Bez s tim nekam, to uz tady jednou bylo.Skrýt celý příspěvek

 • armataratata
  23:55 25.04.2017

  Pro antievropské plačky co věří hoaxům, jak uprchlíci zcela vysávají a ekonomicky devastují Německo uvedu údaj, který by mohl s trochou úsilí pochopit i volič SPD. Výdaje na ...Zobrazit celý příspěvek

  Pro antievropské plačky co věří hoaxům, jak uprchlíci zcela vysávají a ekonomicky devastují Německo uvedu údaj, který by mohl s trochou úsilí pochopit i volič SPD. Výdaje na integraci a ubytování migrantů, které Asad s Putinem vyhnali do Evropy činí ŠEST DESETIN PROCENTA německého HDP. Ještě jednou pro všechny anikebaby - 0,6%! Ani procento to není. Samozřejmě vyjádřeno v korunách je to obrovská částka o které si naše postkomunistická etnickými Čechy rozkradená země může nechat zdát. Ale pro Německo je to jen šest desetin procenta. Vyjádřeno v korunách je to 541 miliard, tedy mnohem víc než dá naše vláda našim lidem. Německo má obrovský přebytek státního rozpočtu. V loňském roce předpokládali, že jim v kase bude přibývat 165 miliard (údaje opět v korunách). Nakonec se ukázalo, že přebytek je dvojnásobný a sice 327 miliard. Takže - sociální dávky budou, zdravotnictví bude, bydlení pro imigranty bude, Leopardy budou, kanóny budou. A české protiimigrantské neziskovky a ostatní antiEU paraziti, si můžou zajet do Německa pro levnej Persil, aby si vyprali blanická rytířská roucha na nějakou príma demošku.Skrýt celý příspěvek

 • cejkis
  21:40 25.04.2017

  doplním myšlenku... Z níže popsaného důvodu mne zbrojení v Evropě netěší. Skutečnou hrozbou je ztráta národů a vytvoření politicky laciného obyvatelstva. Druhá generace migrantů ...Zobrazit celý příspěvek

  doplním myšlenku...

  Z níže popsaného důvodu mne zbrojení v Evropě netěší. Skutečnou hrozbou je ztráta národů a vytvoření politicky laciného obyvatelstva. Druhá generace migrantů s volebním právem bude volit politické loutky globalistů vyráběné rok před volbami. Francie je toho zdárným příkladem.

  Pokud ČR chce udělat něco pro svou obranu, zde je několik bodů.

  1) cílit export mimo EU
  2) zaplatit dluh
  3) odstranit ze zahraničí placené nadace, které lobují za změnu školství a netradiční rodiny, které nemohou mít děti a vše za současného dovážení lidí jiné rasy a jiného vyznání.
  4) vyvořit národní gardu pro případ nekontrolovatelné migrace. Nikoliv armádní zálohy, ale národní gardu.

  Velikost AČR by měla být taková, aby zvládla mobilizaci a výcvik civilistů.Skrýt celý příspěvek

 • cejkis
  21:33 25.04.2017

  4 Trener EU vznikla za účelem ekonomicky podrobit ostatní země Německem. Je to projekt bývalých nacistů. Nyní jsme ve stavu, kdy se potkali zájmy globalistů s německými ...Zobrazit celý příspěvek

  4 Trener
  EU vznikla za účelem ekonomicky podrobit ostatní země Německem. Je to projekt bývalých nacistů. Nyní jsme ve stavu, kdy se potkali zájmy globalistů s německými finančníky. Nikdy nebudeme mít odpovídají armádu, pokud budeme součástí spolku, kde máme místo jako levná pracovna a odbytiště německých výrobků. Jediné čeho lze dosáhnout, že budeme mít pidi armádu, která bude začleněna do armády EU, kterou budou díky Lisabonské smlouvě ovládat globalisté a němečtí finančníci.

  Nedělejte si nikdo iluze, ČR nemůže být úspěšnou zemí. Za mnoho let až hodně lidí prozře, skončí EU válkou v Evropě. Pak budou karty rozdány znovu.Skrýt celý příspěvek

 • Kozlus
  21:14 25.04.2017

  Rase: To je fuk, protoze nas herec by to stejne vratil Babisovi :)

  Rase: To je fuk, protoze nas herec by to stejne vratil Babisovi :)

 • Rase
  21:03 25.04.2017

  Orofin: Tak to pardón :D Kolik že to MO tvrdilo, že potřebuje miliard aby dostalo AČR na moderní úroveň ? Pokud vím, tak se řešila částka několik stovek miliard .)

  Orofin: Tak to pardón :D Kolik že to MO tvrdilo, že potřebuje miliard aby dostalo AČR na moderní úroveň ? Pokud vím, tak se řešila částka několik stovek miliard .)

 • crusader
  21:03 25.04.2017

  Mohl by autor prosím opravit ten nesmyslný tvar názvu spolkových ozbrojených sil? Jednou bych to ještě chápal, ale 6x v jednom článku? Správný název je Bundeswehr nikoli ...Zobrazit celý příspěvek

  Mohl by autor prosím opravit ten nesmyslný tvar názvu spolkových ozbrojených sil?
  Jednou bych to ještě chápal, ale 6x v jednom článku? Správný název je Bundeswehr nikoli BundeswherSkrýt celý příspěvek

 • Orofin
  20:48 25.04.2017

  Rase: 800 miliard? Zkus spíš 2 biliony korun. Za to už by se dalo pořídit pár hraček :-) .

  Rase: 800 miliard? Zkus spíš 2 biliony korun. Za to už by se dalo pořídit pár hraček :-) .

 • Rase
  20:07 25.04.2017

  PavolR: všechny Pumy mají být dodané až v roce 2020, ty čísla jsou ale zajímavá, Pum mají zatím opravdu málo. Je dost škoda, že nemají i Boxery ve verzi KBVP - i holanďani je mají ...Zobrazit celý příspěvek

  PavolR:
  všechny Pumy mají být dodané až v roce 2020, ty čísla jsou ale zajímavá, Pum mají zatím opravdu málo. Je dost škoda, že nemají i Boxery ve verzi KBVP - i holanďani je mají jen jako lepší náklaďáky - byť noví zákazníci chtějí Boxery v bojové verzi.

  KOLT:
  co se týče AGM, tak by mi ani nevadilo, provizorně osadit AGM na modernizované podvozky z Dan (CSG stejně modernizuje primárně jen podvozky). Časem by se ty moduly daly osadit na jiný kolový, nebo pásový podvozek. Je dost škoda, že tyhle moduly nekoupili i Němci, ale je potřeba připomenout, že BW je dost podfinancovaný, tak nemají prostředky na všechny super věci. Je tedy logická modernizace PzH2000 a počkání na novou houfnici, která má vzniknout spolu s novým MBT (projekt MCGS - Leopard 3 atd.). Tam se klidně může stát, že na novém podvozku bude nějaký AGM No.II, přeci jen, on ten AGM je levnější a mnohem modernější než PzH2000 (s tím byl vyvíjen) a není zase až tak velký:
  http://www.kmweg.com/uploads/p...

  Trener: ČNB může za nakoupení Eura atd. nakoupit spoustu nových hraček pro vojáky - v podstatě několik nových armád :D 812 mld.Kč (30 mld.euro) není zrovna málo...Skrýt celý příspěvek

 • Strategist
  18:39 25.04.2017

  KOLT: třeba zvolení Trumpa celkem chápu a Zeman a Fico taky nejsou tak škodní jako Schultz, nechápu jak někdo může po tolika teroristických útocích volit sluníčkáře, ekologa ...Zobrazit celý příspěvek

  KOLT: třeba zvolení Trumpa celkem chápu a Zeman a Fico taky nejsou tak škodní jako Schultz, nechápu jak někdo může po tolika teroristických útocích volit sluníčkáře, ekologa Schultze, který hlásí jak otevře brány všem migrantům a pojede na zelené energii.

  Jak už tu jednou někdo napsal, Evropa dopadne tak, že polovina těch ,,vyspělejších,, států pojede pouze na jejich čistou energii a zbytek Evropy bude z jadra prodavat tem ,,vyspelejším,, protože to nikdy vítr neutáhne.

  RiMr71: jojo je hrozné vidět, že německo radši přispívá na cizince než na vlastní spojence a lidiSkrýt celý příspěvek

 • Trener
  17:38 25.04.2017

  Já myslím, že pro Němce vyzbrojit se je hračka. Velké výkonné ekonomiky vyrábějící zboží s vyšší přidanou hodnotou to mají jednodušší, děláme na ně i my - montovna, subdodavatel ...Zobrazit celý příspěvek

  Já myslím, že pro Němce vyzbrojit se je hračka. Velké výkonné ekonomiky vyrábějící zboží s vyšší přidanou hodnotou to mají jednodušší, děláme na ně i my - montovna, subdodavatel zboží s nižší přidanou hodnotou. Kolikrát mě udivilo, co si může dovolit 5 mil. Dánsko. Teď ještě, jak se u nás čachrovalo s měnou, kdoví, jak to bude v budoucnosti.Skrýt celý příspěvek

 • Petr M
  17:25 25.04.2017

  Tristní situace... podobná situace je v celé EU. A to chtějí někteří bojechtiví jít válčit proti Rusku...kdyby Němci měli rozum, těch 20 miliard euro, co dávají ročně na imigranty, ...Zobrazit celý příspěvek

  Tristní situace... podobná situace je v celé EU. A to chtějí někteří bojechtiví jít válčit proti Rusku...kdyby Němci měli rozum, těch 20 miliard euro, co dávají ročně na imigranty, dali do armády, udělali jistě by lépe.Skrýt celý příspěvek

 • RiMr71
  17:05 25.04.2017

  ...tolik k zde často zmiňovanému názoru (tuším armaratata), že vyspělá země přece může mít hafo "sociálních" výdajů (ty úvozovky mají zdůraznit že mluvím o nesociálních sociálních ...Zobrazit celý příspěvek

  ...tolik k zde často zmiňovanému názoru (tuším armaratata), že vyspělá země přece může mít hafo "sociálních" výdajů (ty úvozovky mají zdůraznit že mluvím o nesociálních sociálních programech na jaderné inženýry a chirurgy co neumí ani používat toaletu - skutečné sociální výdaje na nemohoucí, důchodce, těhule atd atd nikdo nezpochybňuje) a přitom mít plnotučnou armádu...
  Ano, Německo a Francie dlouho byly motorem Evropy, ale stává se z nich zanesený palivový filtr Evropy... a až to rupne, tak to (už zase!) odskáčí všichni.Skrýt celý příspěvek

 • KOLT
  16:59 25.04.2017

  PavolR, díky, ale zbraní s mizernými hlavněmi si zvládneme vyprodukovat sami dost ;-) Nicméně je možné, že něco na bázi Zuzany 2 u nás nakonec skončí.

  PavolR, díky, ale zbraní s mizernými hlavněmi si zvládneme vyprodukovat sami dost ;-) Nicméně je možné, že něco na bázi Zuzany 2 u nás nakonec skončí.

 • PavolR
  13:49 25.04.2017

  Ako sa podarilo Nemcom dostať do nebojaschopného stavu viac než polovicu Púm? :-o Však tie vozidlá nemajú ešte ani dva roky. KOLT: Nakúpte Zuzany2 ;-) OT: Na Rumunov, u ...Zobrazit celý příspěvek

  Ako sa podarilo Nemcom dostať do nebojaschopného stavu viac než polovicu Púm? :-o Však tie vozidlá nemajú ešte ani dva roky.

  KOLT:
  Nakúpte Zuzany2 ;-)
  OT: Na Rumunov, u ktorých zvíťazili socialisti, hoci ich predseda sedí v lochu a hromada ďalších členov strany je odsúdená za korupciu, aj tak nikto nemá.Skrýt celý příspěvek

 • segal7
  13:21 25.04.2017

  to KOLT
  ...souhlasím a podepisuji v plném rozsahu...

  to KOLT
  ...souhlasím a podepisuji v plném rozsahu...

 • KOLT
  13:13 25.04.2017

  Jinak, tímto můžeme definitivně zapomenout na PzH-2000. Ne, že by s nimi naše MO koketovalo, ale i tak je to škoda. Stále je tu tedy možnost osadit AGM na podvozek tatry, pandury ...Zobrazit celý příspěvek

  Jinak, tímto můžeme definitivně zapomenout na PzH-2000. Ne, že by s nimi naše MO koketovalo, ale i tak je to škoda. Stále je tu tedy možnost osadit AGM na podvozek tatry, pandury či bvp, což by, až na jeho výšku (a asi i cenu), myslím, bylo dobré řešení.Skrýt celý příspěvek

 • KOLT
  13:10 25.04.2017

  Strategist, bratři Slováci odpověděli za mě ;-) Jen bych ještě přidal Babiše. Protože zvolení Zemana, Fica i Trumpa svým způsobem chápu, byť nesouhlasím. Ale zvolit si jednoho z ...Zobrazit celý příspěvek

  Strategist, bratři Slováci odpověděli za mě ;-) Jen bych ještě přidal Babiše. Protože zvolení Zemana, Fica i Trumpa svým způsobem chápu, byť nesouhlasím. Ale zvolit si jednoho z největších podvodníků a korupčníků pod heslem boje proti podvodům a korupci, to chce hodně vymydlené myšlení. Trochu mi to připomíná zvolení Saudské Arábie do organizace kontrolující dodržování ženských práv.... ale už jsme hodně mimo téma.Skrýt celý příspěvek

 • alter01
  12:23 25.04.2017

  Clanek - čo máš proti Ficovi ,vernému synovi KSS a SZM . Asoň tie obrázky tam , lebo to v Moskve vyhodnotia ako priamu agresiu a začnú vyvýjať S 800 - na odstrelovanie ...Zobrazit celý příspěvek

  Clanek - čo máš proti Ficovi ,vernému synovi KSS a SZM .

  Asoň tie obrázky tam , lebo to v Moskve vyhodnotia ako priamu agresiu a začnú vyvýjať S 800 - na odstrelovanie mesiaca a Marsu. Lebo na likvidáciu družíc už majú.Skrýt celý příspěvek

 • Clanek
  12:13 25.04.2017

  A my Fica, a americani Trumpa a a a...

  A my Fica, a americani Trumpa a a a...

Načítám diskuzi...

Stránka 2 z 3