Bod obratu: Bundeswehr zdvojnásobí počet houfnic a raketometů

Bod obratu: Bundeswehr zdvojnásobí počet houfnic a raketometů
Německý raketomet MARS II / Bundeswehr (Zvětšit)

Joe Weingarten, člen Výboru pro obranu (Verteidigungsausschuss) Bundestagu za německou SPD, na portále Hartpunk potvrdil významné rozšíření dělostřeleckých a raketových jednotek Bundeswehru. V budoucnu každá německá brigáda a divize dostane do podřízenosti vlastní dělostřelecký prapor.

„Dělostřelecké síly se výrazně rozrostou ze čtyř na třináct jednotek [praporů] − opravdu! Protože bojiště na Ukrajině je toho dramatickou ilustrací: Bez palebné síly je vše k ničemu. V budoucnu bude mít každá brigáda vlastní nepřímou palebnou podporu. Stejně jako výše umístěné divize a sbory,“ začíná svůj článek Weingarten.

Ztrojnásobení německých dělostřeleckých praporů je měsíc stará informace: V polovině března v reakci na písemnou interpelaci Jense Lehmanna (CDU/CSU) státní tajemník Thomas Hitschler odpověděl: „Po zřízení Panzerartilleriebataillon (PzArtBtl) 375 ve Weiden in der Oberpfalz dne 1. října 2023, rozhodnutí zřídit PzArtBtl pro budoucí litevskou brigádu a plánovaném zřízení ArtBtl 215 pro Panzerbrigade 21, se dělostřelecké síly podstatně a rychle rozrostou ze čtyř praporů na sedm dělostřeleckých jednotek. Podle naplánovaných schopností Bundeswehru je do roku 2035 plánováno celkem 13 dělostřeleckých jednotek na úrovni sborů, divizí a brigád.“

Německé pozemní vojsko (Heer) má aktuálně čtyři funkční dělostřelecké prapory:

 • 131. dělostřelecký prapor ArtBtl 131 (Artilleriebataillon 131);
 • 295. dělostřelecký prapor ArtBtl 295 (Artilleriebataillon 295);
 • 325. výcvikový dělostřelecký prapor ArtLehrBtl 325 (Artillerielehrbataillon 325);
 • 345. výcvikový dělostřelecký prapor ArtLehrBtl 345 (Artillerielehrbataillon 345);

Prapory mají celkově šest až sedm baterií (vč. velitelských, průzkumných), z toho tři až čtyři dělostřelecké a raketové (Struktura německé armády) – dvě nebo tři dělostřelecké baterie, každá s osmi samohybnými houfnicemi PzH 2000 (16 nebo 24) a jednu baterii s osmi raketomety MARS II. Součástí třech praporů (aktuální stav) jsou také záložní baterie s PzH 2000.

Tři prapory (131. , 325. a 345.) jsou pod velením 1. divize (1. Panzerdivision) a 10. divize (10. Panzerdivision), pouze 295. prapor je pod velením německo-francouzské brigády (Deutsch-Französische Brigade).

Věc komplikuje skutečnost, že v praporech existují „částečně aktivní“ nebo dokonce neaktivní jednotky. Proto některé vybavení nemusí být nutně „vidět“ na struktuře praporů. Otázkou je, nakolik jsou oznámení o rozšíření dělostřelectva založená na aktivaci „zamaskovaných" jednotek a nakolik na budování nových.

Pro kontext: Celé současné německé dělostřelectvo odpovídá dělostřelectvu jedne polské mechanizované divize, a to navíc před ohlášeným výrazným posílením polských dělostřeleckých a raketových jednotek. Plnohodnotná polská divize má 120 houfnic a 48 raketometů.

Jak bylo uvedeno v reakci na interpelaci, od října minulého roku je ve výstavbě pátý 375. dělostřelecký prapor PzArtBtl 375 (Panzerartilleriebataillon 375). V těchto týdnech má prapor dosáhnout plného počtu 550 vojáků.

Následovat bude výstavba 215. dělostřeleckého praporu ArtBtl 215 (Artilleriebataillon 295) pro 21. obrněnou brigádu (Panzerbrigade 21). Další dělostřelecký prapor vznikne pro budovanou německou brigádu trvalé umístěnou v Litvě. Německá brigáda v Litvě bude čítat 4800 vojáků a 200 civilních zaměstnanců Bundeswehru. Budou umístěni v Rūdninkai a Rukle, v blízkosti dvou velkých měst Vilniusu a Kaunasu. Brigáda se stane plně funkční do konce roku 2027.

Weingarten ve svém článku zmiňuje nepostradatelnost dělostřelectva a také připomíná, parafrázovaně řečeno, že historicky naprosto anomálních 30 let míru a bezstarostnosti v Evropě je nenávratně pryč. Vracíme se opět do normálního toku dějin, kdy státy pomocí vojenské síly musí zajišťovat bezpečnost a prosperitu svých obyvatel. Vítejte v Evropě naších předků.

„Rychlý nárůst dělostřelectva − ještě před koncem tohoto desetiletí − má obrovský význam. Nejen pro vojenskou asertivitu našich ozbrojených sil. Poté, co během mírové dividendy [30 let anomálně nízkých vojenských výdajů] postihlo dělostřelectvo téměř stejný osud jako armádní letectvo, je nyní symbolem našeho opětovného zaměření na národní a alianční obranu. Symbolizuje naši způsobilost k válce. Symbolizuje bodu obratu,“ píše Weingarten.


RCH 155

A teď to podstatné:

Podle Weingarten německé pozemní vojsko více než zdvojnásobí početní stav dělostřelectva. Dojde k nárůstu tabulkových míst z 3200 na 6000 vojáků. Zvýší se počet 120 samohybných houfnic ráže 155 milimetrů na 300 houfnic – počítá se jak s nákupem dalších pásových PzH 2000 (aktuální objednávka je 22 PzH 2000 náhradou za darované Ukrajině; termín dodání 2025), tak především kolových pro nově budované střední síly (Mittlerer Kräfte). Půjde o kolové RCH 155 na podvozku Boxer od firmy KMW.

Berlín již financuje, v rámci vojenské pomoci Ukrajině, výrobu 36 houfnic RCH 155 – první systémy dorazí na Ukrajinu ke konci roku 2025, poslední v roce 2027. Dříve Bundeswehr požadoval pro střední síly 168 kolových houfnic. Pravděpodobně všech 168 bude RCH 155, i když formální rozhodnutí ještě nepadlo. Teoreticky je také ve hře houfnice ráže 155 mm na podvozku nákladního vozidla HX3 10×10 od firmy Rheinmetall.

Dále se zdvojnásobí raketové dělostřelectvo – ze 40 na 80 raketometů. Podle Weingartena budou houfnice i raketomety na kolech i pásech. „Těší mě, že v letošním roce pravděpodobně určíme směr pro budoucí systémy pořízením kolové houfnice a kolového raketometu,“ uvedl Weingarten.

To vyvolává otázky zejména u raketometů, protože dosud Německo hodlalo vyřadit všechny raketomety MARS II z výzbroje a koupit pouze kolové raketomety. Zda je vyřazení raketometů MARS II aktuální, není tedy úplně jasné. Připomeňme: Na Západě se nové pásové raketomety nevyrábí, „pouze“ kolové. Lze ale modernizovat například M270 MLRS (Multiple Launch Rocket System) ze skladů americké armády na verzi M270A2 schopnou odpalovat vyvíjené americké střely PrSM (Precision Strike Missile) s doletem 1000 kilometrů. Na verzi M270A2 své raketomety vylepšuje Finsko.

V současné době tedy 35 raketometů MARS II zůstává v inventáři Bundeswehru. Kromě toho pět raketometů MARS II bylo předáno Ukrajině. Jako náhradu Berlín nakoupí pět kolových raketometů EuroPULS, aka germanizovaný izraelský PULS (Precise & Universal Launching System). Nákup je koordinován s nákupem raketometů PULS pro nizozemskou armádu.


Raketomet PULS na podvozku Tatra

O finální verzi kolového raketometu pro Bundeswehr ještě není formálně rozhodnuto. Ve hře je také raketomet GMARS (Germany Mobility Artillery Rocket System), aka germanizovaný HIMARS (High Mobility Artillery Rocket System). Výhodou tohoto řešení je možnost používat americkou raketovou munici, včetně velmi výkonné PrSM. To je ale také současně nevýhodou, protože Američané jen tak nedovolí do svých raketometů integrovat cizí munici.

Podle německé vlády PULS odpaluje rakety s dosahem deset až 300 kilometrů. Typ a rozsah pořizovaných střel pro Bundeswehr zatím nebyl uveden. Avšak podle německého tisku lze do raketometů PULS integrovat i evropskou výzbroj, například vyvíjenou JFS-M (Joint Fire Support Missile), nizozemskou NSM (Naval Strike Missile) nebo švédskou RBS15. EuroPULS je již také integrován s podvozkem Tatra.

Každopádně podle Weingartena bude Bundeswehr kupovat hotové a ověřené systémy. „Vyčkávat dnes na nové technologické impulsy je špatná cesta,“ uvedl německý poslanec s tím, že je „důležité rychlé pořízení všech potřebných systémů“ a je nutné „přejít od malování nových krabic k akci.“

Německý poslanec dále v článku vyzdvihl význam vojenské masy a známe rčení ve vojenství, že „kvantita dělá kvalitu“. Nutné je proto vytváření vojenských rezerv. K ruskému aktuálním tlaku na bojišti uvedl: „Pouze mobilizací svých hlubokých strategických rezerv bude Rusko schopno prodloužit svou válku na Ukrajině. Tyto rezervy nám dnes chybí, ale jsem přesvědčen, že je musíme při plánování také zohlednit.“

Nakonec německý poslanec varuje před „zdlouhavými novými plánovacími a povolovacími procesy.“ „Nejsme to my, ale Vladimir Putin, kdo požaduje, abychom byli schopni vést válku,“ vyzval na konec svého článku k rychlejší akci Weingarten.

EDIT: Doplnění informací o struktuře německých dělostřeleckých praporů.

Zdroj: Hartpunk

Galerie

PzH 2000 německé armády / Bundeswehr PzH 20000 německé armády / Bundeswehr MARS II německé armády / Bundeswehr

Nahlásit chybu v článku


Související články

GMARS: Germanizovaná verze amerického raketometu HIMARS

Řada evropských aliančních států kupuje raketomety. Toho chce využít americká Lockheed Martin a ...

Nové směrnice v oblasti obrany v kontextu vývoje německé obranné politiky po konci studené války

Berlín na začátku listopadu vydal novou Směrnici v oblasti obrany (Die Verteidigungspolitische ...

Geopolitická emancipace Německa jako klíč k ukrajinskému vítězství

Prezidentské volby ve Spojených státech se blíží a předvolební průzkumy ukazují, že se musí začít ...

Německý protiletecký komplex Skynex pro Ukrajinu

Německá firma Rheinmetall vyrobila a na Ukrajinu dodala první mobilní kanonový komplex protivzdušné ...

Zvýraznit příspěvky za posledních:

 • liberal shark
  11:38 13.04.2024

  BW kupuje 800-1000 APC Patria 6x6. Skoro to vypadá, že Němci vytáhli z muzea racionalitu, efektivitu a pragmatismus.

  BW kupuje 800-1000 APC Patria 6x6. Skoro to vypadá, že Němci vytáhli z muzea racionalitu, efektivitu a pragmatismus.

  • flanker.jirka
   13:31 13.04.2024

   To je velký úspěch pro Patrii a vizitka neschopnosti jedné z nejsilnějších ekonomik zajistit si doma výrobní kapacit nových Fuchsů Evo.

   To je velký úspěch pro Patrii a vizitka neschopnosti jedné z nejsilnějších ekonomik zajistit si doma výrobní kapacit nových Fuchsů Evo.

   • Laci
    22:20 15.04.2024

    „Toto rozhodnutí by také mohlo souviset s nadnárodním projektem Common Armoured Vehicle System (CAVS), jehož cílem je standardizovat postupy a technologie obrněných vozidel mezi ...Zobrazit celý příspěvek

    „Toto rozhodnutí by také mohlo souviset s nadnárodním projektem Common Armoured Vehicle System (CAVS), jehož cílem je standardizovat postupy a technologie obrněných vozidel mezi členskými státy, včetně Finska, Lotyšska, Švédska a Německa, přičemž Patria 6x6 byla vybrána jako platforma pro tuto iniciativu“.
    Nebo spíš někdo kouká dál, než na okraj svojí bubliny. Pro někoho nepřestavitelný.Skrýt celý příspěvek

 • flanker.jirka
  18:56 12.04.2024

  Přijde mi s podivem, že státy EU a NATO umí společné nákupy a těm východní státům to ne a ne dojít, že je v tom jistá výhodnost.

  Přijde mi s podivem, že státy EU a NATO umí společné nákupy a těm východní státům to ne a ne dojít, že je v tom jistá výhodnost.

  • Lukas
   20:29 12.04.2024

   Niezupełnie - to wszystko zależy od óznych powiązan. Zobacz taka "mała" Belgia - kupuje to samo co "duża" Francja, ale sąsiednia Holandia - to raczej kupuje niemieckie "wyroby". UK ...Zobrazit celý příspěvek

   Niezupełnie - to wszystko zależy od óznych powiązan.
   Zobacz taka "mała" Belgia - kupuje to samo co "duża" Francja, ale sąsiednia Holandia - to raczej kupuje niemieckie "wyroby".
   UK kupuje "po swojemu".

   Kraje Nordyckie niby kupują to samo - ale jakoś Norwegia z zrezygnowała z Archera na rzecz K9 - które wcześniej kupiła Finlandia (która wogóle nie rozważała zakupu Archera )Skrýt celý příspěvek

   • flanker.jirka
    08:52 13.04.2024

    Kde píšu něco o severských zemích? Můj komentář měl na mysli společné nákupy přes NATO agentury. Dlouhodobým členem NATO bylo pouze Norsko a další severské země si jeli svou ...Zobrazit celý příspěvek

    Kde píšu něco o severských zemích? Můj komentář měl na mysli společné nákupy přes NATO agentury. Dlouhodobým členem NATO bylo pouze Norsko a další severské země si jeli svou vlastní obrannou politiku.
    Finsko neuvažovalo Archer, protože upřednostnili houfnici na pásovém podvozku. Mimo jiné jim vadila malá zásoba vezených střel.Skrýt celý příspěvek

    • Lukas
     13:16 13.04.2024

     Nie zmienia to faktu, że wspólne zakupy są tak gdzie są powiązania kapitałowo-przemysłowe.

     I że ci "mniejsi" naśladują decyzje większych...

     Nie zmienia to faktu, że wspólne zakupy są tak gdzie są powiązania kapitałowo-przemysłowe.

     I że ci "mniejsi" naśladują decyzje większych...

 • Milan7
  17:18 12.04.2024

  Cílem evropského zbrojení by mělo být nastartování velkých sérií jednoduchých strojů a tisíce dronů všech druhů.

  Cílem evropského zbrojení by mělo být nastartování velkých sérií jednoduchých strojů a tisíce dronů všech druhů.

  • flanker.jirka
   18:52 12.04.2024

   A co teprve, když ty malé drony donese raketa ve formě inteligentí submunice 120 km daleko!
   Nejen drony úřadují na bojišti.

   A co teprve, když ty malé drony donese raketa ve formě inteligentí submunice 120 km daleko!
   Nejen drony úřadují na bojišti.

  • Lukas
   20:50 12.04.2024

   Najpierw trzeba zaadaptować drony w działalności grup dalekiego rozpoznania.

   Najpierw trzeba zaadaptować drony w działalności grup dalekiego rozpoznania.

   • flanker.jirka
    08:55 13.04.2024

    Je to jen o tom, co po dronech budete požadovat. Průzkum 200 km za čárou není problém.

    Je to jen o tom, co po dronech budete požadovat. Průzkum 200 km za čárou není problém.

    • Lukas
     13:19 13.04.2024

     Zależy jakiego UAV... Na Ukrainie już widzimy wątek walki w domenie radioelektronicznej... Nie wiem, nie mam danych i nie odpowiem jakie bezzałogowe środki będą optymalne dla ...Zobrazit celý příspěvek

     Zależy jakiego UAV...
     Na Ukrainie już widzimy wątek walki w domenie radioelektronicznej...
     Nie wiem, nie mam danych i nie odpowiem jakie bezzałogowe środki będą optymalne dla operowania grup rozpoznawczo-dywersyjnych...Skrýt celý příspěvek

     • flanker.jirka
      13:28 13.04.2024

      Pokud sabotážní skupiny budou používat drony dálkově ovládané, tak sigint může lokalizovat nejen přítomnost dronu, ale i vysílací stanice ovládání dronu.

      Pokud sabotážní skupiny budou používat drony dálkově ovládané, tak sigint může lokalizovat nejen přítomnost dronu, ale i vysílací stanice ovládání dronu.

   • pjaro77
    17:20 14.04.2024

    A čo vaše warmaty ? Vedia rozoznávať ciele ?

    A čo vaše warmaty ? Vedia rozoznávať ciele ?

 • Laci
  14:46 12.04.2024

  Páni.. :O Prostě páni... Nejen až téměř sci-fi zpráva, když se koukneme, kam směřoval BW před pár lety, ale i se dobře čte ten člen Výboru pro obranu. Hezky pěkně naostro, žádné ...Zobrazit celý příspěvek

  Páni.. :O Prostě páni...
  Nejen až téměř sci-fi zpráva, když se koukneme, kam směřoval BW před pár lety, ale i se dobře čte ten člen Výboru pro obranu. Hezky pěkně naostro, žádné takové to klasické německé nemastné neslané, diplomaticky uhlazené a nic neříkající něco, z čeho vlastně ale ve finále neni nic.
  AČR by se mohla inspirovat. Místo 131. oddílu pro 4. brn a 132. oddílu pro 7. mb by mohl celý jeden pluk na CAESARech být pro 4. brn a celý další nově vytvořený pluk (postaven na nových houfnicích typu DITA/MORANA, klidně tedy kolových) by byl pro 7. mb.

  Jinak ta RCH155 je za mě asi nejdivnějc vypadající houfnice, ale je fakt mazec. Zajímal by mě rozdíl odchylky dopadu granátů při střelbě z místa a za jízdy a taky jak moc tomu kolovýmu podvozku chutnaj ty zpětný rázy :/ Buďto je teda Boxer tak festovní vozidlo + je brzdovratné ústrojí vyřešené tak dobře, že to tomu opravdu nevadí nekurví to a nebo to časem přijde na to, že po roce užívání je nutná výměna.Skrýt celý příspěvek

  • Kanaďan
   16:44 12.04.2024

   Ditu, až bude dokončen vývoj. Moranu raději ne.

   Ditu, až bude dokončen vývoj. Moranu raději ne.

   • J4KU8
    17:13 12.04.2024

    Z jakého důvodu Moranu ne?

    Z jakého důvodu Moranu ne?

   • torong1
    18:50 13.04.2024

    Přesně naopak. Ditu ne.

    Přesně naopak. Ditu ne.

   • flanker.jirka
    21:00 13.04.2024

    Rozhodně bych se přimluvil za rozvoj Morany. A to nejen kvůli hlavní zbrani, ale i tomu, že u prototypu je i zbraňová stanice s 12,7 mm kulometem pro vlastní obranu, to skýtá do ...Zobrazit celý příspěvek

    Rozhodně bych se přimluvil za rozvoj Morany. A to nejen kvůli hlavní zbrani, ale i tomu, že u prototypu je i zbraňová stanice s 12,7 mm kulometem pro vlastní obranu, to skýtá do budoucna možnost sebeobrany proti dronům. Také pracovní prostředí a zátěž je lepší rozdělit mezi tři osoby než mezi dvě u Dity.Skrýt celý příspěvek

  • Lukas
   16:44 12.04.2024

   Myślę ze w pierwszej kolejności artyleria potrzebuje wyrzutni rakiet. Czy to M-142 czy Chunmoo czy izraelski PLUS to mniej istotne.. Istotne jest posiadanie systemu rażenia o ...Zobrazit celý příspěvek

   Myślę ze w pierwszej kolejności artyleria potrzebuje wyrzutni rakiet.
   Czy to M-142 czy Chunmoo czy izraelski PLUS to mniej istotne..
   Istotne jest posiadanie systemu rażenia o zasięgu 80-120 km + ciężkich SRBM

   Kolejne to rozbudowa zdolności rozpoznawczych... I tu pojawią się modny temat dronów i amunicji krążącej...Skrýt celý příspěvek

   • SYN_
    15:45 13.04.2024

    Trošku bych to poopravil, potřebuje především MUNICI pro výmetnice raketového dělostřelectva... když budou hory munice, jakžtakž stačí i poměrně malý počet odpalovacích vozidel...

    Trošku bych to poopravil, potřebuje především MUNICI pro výmetnice raketového dělostřelectva... když budou hory munice, jakžtakž stačí i poměrně malý počet odpalovacích vozidel...

    • Západňan
     20:23 13.04.2024

     Dostatek munice je zapotřebí VŽDY. Počet odpalovacích vozidel může hrát roli v závislosti na způsobu jejich použití. V případě, že chcete odpálit velké množství střel během krátké ...Zobrazit celý příspěvek

     Dostatek munice je zapotřebí VŽDY. Počet odpalovacích vozidel může hrát roli v závislosti na způsobu jejich použití. V případě, že chcete odpálit velké množství střel během krátké doby, abyste zničil nashromážděné formace protivníka, který se právě chystá vtrhnout do Vaší země, potřebujete i hodně odpalovacích vozidel.Skrýt celý příspěvek

  • Trener
   17:22 12.04.2024

   Zdá se mně, že RCH155 je vhodnější do rovného a únosného terénu. Tím, že váží kolem 39 tun asi má v kombinaci s něčím dalším nějakou uspokojivou stabilitu (nejen) při střelbě. Na ...Zobrazit celý příspěvek

   Zdá se mně, že RCH155 je vhodnější do rovného a únosného terénu. Tím, že váží kolem 39 tun asi má v kombinaci s něčím dalším nějakou uspokojivou stabilitu (nejen) při střelbě. Na rovině je díky tomu možná střelba za jízdy. Jinak by asi střílela v zastavení a s hlavní blízko k podélné ose vozidla. Na jízdu nějakým obtížnějším terénem je asi na kolový podvozek moc těžká a vysoká.Skrýt celý příspěvek

   • Trener
    17:28 12.04.2024

    Ne nejen, ale i při střelbě.

    Ne nejen, ale i při střelbě.

  • Kalessin
   23:08 12.04.2024

   Já bych nerad, aby se AČR inspirovala zrovna u BW. Nějak mě nenapadá nic, co by se jim za poslední roky povedlo: Rozpuštění jednoho z komand KSK, kvůli údajnému pravicovému ...Zobrazit celý příspěvek

   Já bych nerad, aby se AČR inspirovala zrovna u BW. Nějak mě nenapadá nic, co by se jim za poslední roky povedlo:

   Rozpuštění jednoho z komand KSK, kvůli údajnému pravicovému extremismu (to je v Německu cokoliv, co nekonvenuje krajní levici):
   https://www.deutschlandfunk.de...

   Debilní NH90, který kritizují i zaměstnanci Airbusu, který hodili Němcům na hlavu Norové a předčasně vyřadili Australané:
   https://www.twz.com/australias...

   Výběrko na útočné pušky:
   https://www.armyweb.cz/clanek/...

   Budování "smetákové brigády" v Litvě s nevyjasněným financováním a časovým plánem, které je terčem kritiky německých medií. Odkazů je fůra, tak aspoň jeden za všechny:
   https://www.welt.de/politik/de...

   Plus problémy s Pumami a A-400, které tu už byly diskutovány.

   Momentálně sleduji vývoj nových padáků pro KSK a je to opět něco, co bych AČR nepřál.

   Takže Laci: Prostě PániSkrýt celý příspěvek

   • Laci
    10:56 13.04.2024

    To je sice pěkný výčet výtek, ale to neznamená, že tohle neni dobrej krok hodnej inspirace. Všude na světě se něco nedaří. Podávej se na GBR a jejich Ajax nebo na USA a ty jejich ...Zobrazit celý příspěvek

    To je sice pěkný výčet výtek, ale to neznamená, že tohle neni dobrej krok hodnej inspirace.
    Všude na světě se něco nedaří. Podávej se na GBR a jejich Ajax nebo na USA a ty jejich fiaska s torpédoborcema Zumwalt nebo ty fregaty Constellation, kde vzali z FRA něco, co funguje a udělali z toho něco, co nefunguje. DEU jsou jedna ze zemí, která udává vojenský trendy a proto tam je pochopitelně vyšší procento neúspěchů. A momentálně tady nikdo jinej, kdo by udával trendy a vedl si líp, stejně neni.Skrýt celý příspěvek

    • Kalessin
     11:31 13.04.2024

     Něco k věci byste tam kromě propagandistických vágních výroků typu "všude na světě se něco nedaří" neměl? (Ještě chybí "není každý den posvícení") Ještě vám tam přidám ten únik ...Zobrazit celý příspěvek

     Něco k věci byste tam kromě propagandistických vágních výroků typu "všude na světě se něco nedaří" neměl?
     (Ještě chybí "není každý den posvícení")

     Ještě vám tam přidám ten únik informací způsobený nepochopitelným amatérizmem důstojníků Luftwaffe, po kterém spojenci označili Německo za bezpečnostní hrozbu.

     https://www.welt.de/politik/au...

     A zoufalý výkon protivzdušné obrany fregaty Hessen, při kterém mířila na americký Reaper, ale netrefila ho.

     https://www.welt.de/politik/au...

     A teď prosím o alespoň nějaké úspěchy.Skrýt celý příspěvek

     • Tesil
      11:55 13.04.2024

      To,že nesundali spojenecký dron lze každopádně za úspěch považovat.

      To,že nesundali spojenecký dron lze každopádně za úspěch považovat.

     • Laci
      13:37 13.04.2024

      Aaaaha, takže už jsme se tady zas dostali k tomu tradičnímu mrskačství toho neschopnýho Německa, který nedokáže nic pořádnýho vyrobit a když vlastně jo, tak to ale nedokáže pořádně ...Zobrazit celý příspěvek

      Aaaaha, takže už jsme se tady zas dostali k tomu tradičnímu mrskačství toho neschopnýho Německa, který nedokáže nic pořádnýho vyrobit a když vlastně jo, tak to ale nedokáže pořádně nakoupit a když jo, tak to nedokáže pořádně někomu prodat a když jo, tak ty utržený peníze vlastně stejně dává do Green Dealu a Gretě a když ne, tak stejně nějakej Němec donášel Rusům a když i to dojde, tak stejně prohráli obě světový :D
      Můžeme si tady posílat do večera odkazy o neschopnostech, kiksech a aférách DEU, FRA, USA, GBR, nebo třeba UKR, ale fakt nemám zájem se tady přetlačovat jak malej kluk na pískovišti ;) Tenhle tvůj, řekněme, bulvární přístup k nahlížení na tématiku jakým způsobem a jaké jsou možnosti rozšíření dělostřelectva v AČR, kdy jako argument vytahuješ všechno možný od důstojníků až po fregaty, je docela dost pod úroveň zdejších debat.

      Jinak to označení „propagandistický výrok“ pobavil :D Označení dost mimo mísu :)Skrýt celý příspěvek

     • Kalessin
      14:08 13.04.2024

      Laci: Poslal jsem konkrétní případy neschopnosti BW a německé obranné politiky a vše řádně odzdrojoval. Od vás zase jen samá dojmologie. To je marný. Navíc mi připisujete ...Zobrazit celý příspěvek

      Laci: Poslal jsem konkrétní případy neschopnosti BW a německé obranné politiky a vše řádně odzdrojoval.
      Od vás zase jen samá dojmologie. To je marný.

      Navíc mi připisujete výroky, které jsem nenapsal, nepíšu nic o Grétě, Green Dealu, světových válkách, GB ani USA. Vy k té zdejší solidní úrovni diskuzí fakt nepřispíváte.Skrýt celý příspěvek

   • flanker.jirka
    21:17 13.04.2024

    Standardní politicko-průmyslová klika, které se daří všude tam, kde se zbraně kupují jenom proto, aby se politici pochválili, že dělají něco pro obranu. Výrobci slibují a lžou co ...Zobrazit celý příspěvek

    Standardní politicko-průmyslová klika, které se daří všude tam, kde se zbraně kupují jenom proto, aby se politici pochválili, že dělají něco pro obranu. Výrobci slibují a lžou co vše jsou schopni vyvinout, jenom aby prodali. A hloupí politici věří, nebo jsou v tom kšeftu sami zainteresováni, a tak nutí vojáky kupovat šmejdy lakované do růžova, mnohdy v praxi nefunkční, protože nějaké skutečně zátěžové testy jen zdržují tok peněz od zbrojařů pro politické strany.Skrýt celý příspěvek

 • JVit
  14:44 12.04.2024

  Německá brigáda v Litvě bude čítat 4800 vojáků a 200 civilních zaměstnanců Bundeswehru. Brigáda se stane plně funkční do konce roku 2027. To bude kompletne nova brigada postavena ...Zobrazit celý příspěvek

  Německá brigáda v Litvě bude čítat 4800 vojáků a 200 civilních zaměstnanců Bundeswehru. Brigáda se stane plně funkční do konce roku 2027.

  To bude kompletne nova brigada postavena od nuly? Ted mame zacatek 2024. Takze rekneme 3,5 roku na vybudovani nove brigady vcetne veskere techniky. Mozna se mylim, ale me to prijde jako celkem rychlost na to ze je Nemecko formalne v mirovem stavu. Vi se jakou by mela mit presne strukturu (vybaveni)?Skrýt celý příspěvek

  • Scotty
   19:39 12.04.2024

   Měly by tam pro začátek přesunou už existující prapory. Dva německé které budou tvořit jádro brigády a jeden mnohonárodní v rámci EFP. Budou to Panzerbataillon 203 (jeho místo v ...Zobrazit celý příspěvek

   Měly by tam pro začátek přesunou už existující prapory. Dva německé které budou tvořit jádro brigády a jeden mnohonárodní v rámci EFP. Budou to Panzerbataillon 203 (jeho místo v Německu zaujme znovu postavený Panzerartilleriebataillon 215) a Panzergrenadierbataillon 122 (jeho místo zaujme Artilleriebataillon 131). Později má být pro brigádu vybudovaný nový dělostřelecký prapor.Skrýt celý příspěvek

   • JVit
    06:55 13.04.2024

    Takze vezmou stavajici tankovy a mechanizovany prapor z jiz existujicich brigad. Ale vystavbu novych (jako nahradu) neplanuji. Mistoto toho je u puvodnich brigad nahradi ...Zobrazit celý příspěvek

    Takze vezmou stavajici tankovy a mechanizovany prapor z jiz existujicich brigad. Ale vystavbu novych (jako nahradu) neplanuji. Mistoto toho je u puvodnich brigad nahradi delostreleckym praporem.
    Uprimne, to je pro me trochu zklamani. Ja myslel ze vznikne opravdu nova brigada.Skrýt celý příspěvek

    • Scotty
     09:01 13.04.2024

     Ten dělostřelecký prapor 215 bude znovu postavený.

     Ten dělostřelecký prapor 215 bude znovu postavený.

  • flanker.jirka
   21:19 13.04.2024

   Tak že ani tak velká země, jako je Německo, není schopna do tří let poslat někam funkční brigádu? :-)

   Tak že ani tak velká země, jako je Německo, není schopna do tří let poslat někam funkční brigádu? :-)

   • Kalessin
    23:36 13.04.2024

    Jsou to čtyři roky. Pistorius deklaroval vytvoření té brigády v létě 2023.
    Kdo chce, hledá způsob, kdo nechce, hledá důvod.

    Jsou to čtyři roky. Pistorius deklaroval vytvoření té brigády v létě 2023.
    Kdo chce, hledá způsob, kdo nechce, hledá důvod.

   • Scotty
    07:36 15.04.2024

    Postavit zázemí pro trvalé umístění samozřejmě nějakou dobu zabere.

    Postavit zázemí pro trvalé umístění samozřejmě nějakou dobu zabere.

    • flanker.jirka
     19:53 15.04.2024

     Snad tam nemají stavební řízení takové jako v ČR.

     Snad tam nemají stavební řízení takové jako v ČR.

 • pjaro77
  13:21 12.04.2024

  Germáni, nezabudnite na drony v brigádach. Prieskumné, kamikadze po stovkách.

  Germáni, nezabudnite na drony v brigádach. Prieskumné, kamikadze po stovkách.

  • liberal shark
   13:48 12.04.2024

   jj, dělostřelectvo je dneska bez vlastního UAV a ELINT průzkumu a řízení v reálném čase jen slepá sedící kachna.

   jj, dělostřelectvo je dneska bez vlastního UAV a ELINT průzkumu a řízení v reálném čase jen slepá sedící kachna.

   • flanker.jirka
    18:57 12.04.2024

    Nejen dělostřelectvo, vzdušný průzkum a elint potřebují všechny složky.

    Nejen dělostřelectvo, vzdušný průzkum a elint potřebují všechny složky.

    • rtep
     20:47 12.04.2024

     a to je důvod proč na českou koncepci BUU koukám přes prsty brigádní velitelství a tři nebo čtyři prapory je jedna jednotka z další jednotky oddíl dělostřelectva z dalšího praporu ...Zobrazit celý příspěvek

     a to je důvod proč na českou koncepci BUU koukám přes prsty
     brigádní velitelství a tři nebo čtyři prapory je jedna jednotka z další jednotky oddíl dělostřelectva z dalšího praporu pár dronů a k tomu polní nemocnice což je další jednotka...prostě každý pes jiná vesSkrýt celý příspěvek

 • liberal shark
  11:55 12.04.2024

  Zajímavá informace. Jestlipak si z toho NGŠ a MO ČR vezme ponaučení. Ukrajinské brigády mívají dva organické dělostřelecké prapory přímé podpory a k tomu ještě dělostřelecký pluk ...Zobrazit celý příspěvek

  Zajímavá informace. Jestlipak si z toho NGŠ a MO ČR vezme ponaučení. Ukrajinské brigády mívají dva organické dělostřelecké prapory přímé podpory a k tomu ještě dělostřelecký pluk nebo brigádu nepřímé podpory v týlu. Ty naše nemají ani pořádné minomety.Skrýt celý příspěvek

  • Mortles
   13:58 12.04.2024

   Dělostřelecký pluk má 2x3 baterie+zálohy (pokud se nemýlím). To je vlastně prapor na brigádu, to není tak špatné. Ale minomety se vyřešit musí, ať už například na podvozku Panduru ...Zobrazit celý příspěvek

   Dělostřelecký pluk má 2x3 baterie+zálohy (pokud se nemýlím). To je vlastně prapor na brigádu, to není tak špatné. Ale minomety se vyřešit musí, ať už například na podvozku Panduru a CV90, nebo na něčem menším ve výklopné koncepci, jak člověk občas vídá projekty (ale myslím, že se nikam dobře neprodávají, zajímalo by mě proč).Skrýt celý příspěvek

  • flanker.jirka
   18:53 12.04.2024

   Že by zdvojnásobili tu velkou NULU v počtech raketometů dvěma :-)

   Že by zdvojnásobili tu velkou NULU v počtech raketometů dvěma :-)

  • einojuhani
   20:28 12.04.2024

   Copak armáda, ta by si jistě ponaučení vzala, ale musela by na to dostat dost peněz. Viděli jste nějakého poslance bijícího se za 3 procenta HDP na obranu?

   Copak armáda, ta by si jistě ponaučení vzala, ale musela by na to dostat dost peněz. Viděli jste nějakého poslance bijícího se za 3 procenta HDP na obranu?

   • Mortles
    21:49 12.04.2024

    Jo, no, můžeme si klidně vytvořit další dělostřeleckou jednotku nebo klidně dvě a obnovit dělostřeleckou brigádu, ale to by bylo minimálně 10 nebo rovnou 25 miliard.

    Jo, no, můžeme si klidně vytvořit další dělostřeleckou jednotku nebo klidně dvě a obnovit dělostřeleckou brigádu, ale to by bylo minimálně 10 nebo rovnou 25 miliard.

    • Matesaax
     22:36 12.04.2024

     A hlavne kde sehnat lidi. Jince maji uz roky velky podstav personalu. To same raketaci ve Strakonicich.

     A hlavne kde sehnat lidi. Jince maji uz roky velky podstav personalu. To same raketaci ve Strakonicich.

     • Kalessin
      23:35 12.04.2024

      Moc dobrá otázka. Možná nejlepší jakou jsem tu dnes četl.

      Moc dobrá otázka. Možná nejlepší jakou jsem tu dnes četl.

     • MariusPitomius
      00:12 13.04.2024

      On bude možná rozdíl v zájmu o službu na technice starší prarodičů a zbrusu novém.

      On bude možná rozdíl v zájmu o službu na technice starší prarodičů a zbrusu novém.

     • Kalessin
      00:17 13.04.2024

      Marius: Pokud se to po zavedení Cézarů zlepší, bude to fajn. Pokud.

      Marius: Pokud se to po zavedení Cézarů zlepší, bude to fajn. Pokud.

     • liberal shark
      09:04 13.04.2024

      To Marius
      Ono to není jen o technice, ale o celkovém přístupu k lidem v AČR a vlastně i v ČR obecně.

      To Marius
      Ono to není jen o technice, ale o celkovém přístupu k lidem v AČR a vlastně i v ČR obecně.

     • Trener
      09:55 13.04.2024

      Dobré prac. podmínky v armádě, lepší PR náborářů, horší ekonomická situace kolem, kdy je méně práce ve státě.

      Dobré prac. podmínky v armádě, lepší PR náborářů, horší ekonomická situace kolem, kdy je méně práce ve státě.

     • SYN_
      15:58 13.04.2024

      Ani ideální manažment jim moc nepomůže se starou (až žádnou) výzbrojí, tak proč to pořád odkládat? Proč nezačít u toho nejzákladnějšího? Ty ostatní kroky jistě taky, ale prioritu ...Zobrazit celý příspěvek

      Ani ideální manažment jim moc nepomůže se starou (až žádnou) výzbrojí, tak proč to pořád odkládat? Proč nezačít u toho nejzákladnějšího? Ty ostatní kroky jistě taky, ale prioritu výzbroji a munici!Skrýt celý příspěvek

     • torong1
      18:59 13.04.2024

      SYN: Přesně naopak. Nejdříve musíte mít lidí, kteří budou motivovaní, dobře zaplacení, a kteří mají jistotu, že je o ně postaráno nejen během služby, ale i po skončení. Teprve pak ...Zobrazit celý příspěvek

      SYN: Přesně naopak. Nejdříve musíte mít lidí, kteří budou motivovaní, dobře zaplacení, a kteří mají jistotu, že je o ně postaráno nejen během služby, ale i po skončení. Teprve pak má smysl mít špičkovou vyzbroj a ve velkých počtech.Skrýt celý příspěvek

     • flanker.jirka
      21:35 13.04.2024

      MariusPitomius Zapomeňte na to, že nová technika přiláká více zájemců vzít svou rodinu do pralesa. A při pohledu na obsluhu Caesaru, to bude jistě dlouhá fronta na to muset kmitat ...Zobrazit celý příspěvek

      MariusPitomius
      Zapomeňte na to, že nová technika přiláká více zájemců vzít svou rodinu do pralesa. A při pohledu na obsluhu Caesaru, to bude jistě dlouhá fronta na to muset kmitat v blátě okolo houfnice a tahat šišky na palebném postavení, když u jiných houfnic to jde provádět v sedě z panceřované kabiny.Skrýt celý příspěvek

     • Kalessin
      23:46 13.04.2024

      torong: Naprostý souhlas, jen nevím, jestli finanční stránka věci je rozhodující. Pokud byste dal dělostřelci v Jíncích 100 k, stejně by tam asi fronta nestála. Nevím úplně ...Zobrazit celý příspěvek

      torong: Naprostý souhlas, jen nevím, jestli finanční stránka věci je rozhodující. Pokud byste dal dělostřelci v Jíncích 100 k, stejně by tam asi fronta nestála. Nevím úplně proč.

      Btw loni jsem v UK vlezl do rekrutační kanceláře RN, RAF a BA v Invernessu. Byl tam zaměstnanec, který uchazečům na místě srozumitelně vysvětloval všechny mzdové a daňové otázky, možnosti nasazení v zámoří, rozdíly mezi jednotlivými složkami, benefity...atd. Kancelář byla na hlavní třídě. Připadalo mi to jako krok vpřed proti stránce na netu.
      Nechci nikomu křivdit, třeba už to tady funguje taky tak.Skrýt celý příspěvek

     • flanker.jirka
      08:25 14.04.2024

      Kalessin
      Na webu "doarmady.cz" najdete prakticky vše, i to co se týká platů a benefitů.
      https://www.doarmady.cz/o-arma...

      Kalessin
      Na webu "doarmady.cz" najdete prakticky vše, i to co se týká platů a benefitů.
      https://www.doarmady.cz/o-arma...

     • Kalessin
      10:53 14.04.2024

      Flanker: Jo, ty stránky znám a nejsou špatně udělané. Ale někteří lidé prostě víc dají na kontakt s živým člověkem, obzvlášť když je to veterán, který zná problematiku z vlastní ...Zobrazit celý příspěvek

      Flanker: Jo, ty stránky znám a nejsou špatně udělané. Ale někteří lidé prostě víc dají na kontakt s živým člověkem, obzvlášť když je to veterán, který zná problematiku z vlastní zkušenosti.Skrýt celý příspěvek

     • flanker.jirka
      11:19 14.04.2024

      Kalessin Rekrutační zařízení AČR také fungují, útvary mívají i nějakou formu dní otevřených věcí. Vždy existuje někdo, kdo dá odpověď. Internet má dnes každý v kapse, i tam se ...Zobrazit celý příspěvek

      Kalessin
      Rekrutační zařízení AČR také fungují, útvary mívají i nějakou formu dní otevřených věcí. Vždy existuje někdo, kdo dá odpověď. Internet má dnes každý v kapse, i tam se armáda dobře prezentuje.
      Problém je jinde, armáda stárne i díky tomu, že ji opouští osoby pár let po podpisu prvního kontraktu.
      Pracovní trh v ČR je silný a někde, například v pohraničí s Německem a Rakouskem musíte soutěžit o lidi i se zahraničními zaměstnavateli.Skrýt celý příspěvek

   • flanker.jirka
    09:10 13.04.2024

    Politici jsou zaháčkováni u zbrojařů, kapři si sami rybník nevypustí. Řešením nejsou 3% z HDP na obranu, ale jiná koncepce obrany jako celku. Není žádný jeden větší nákup bez ...Zobrazit celý příspěvek

    Politici jsou zaháčkováni u zbrojařů, kapři si sami rybník nevypustí.
    Řešením nejsou 3% z HDP na obranu, ale jiná koncepce obrany jako celku. Není žádný jeden větší nákup bez podezření na to, že je předražený než u stejného typu techniky jinde v Evropě. Nemluvě o politiky podporovaném monopolu několika českých zbrojařů.Skrýt celý příspěvek

    • matu
     12:20 13.04.2024

     Samozrejme, ze u naprosto podvyzivene armady, kterou chceme rychle prezbrojit je resenim 3% HDP, kdyby alespon na zaplaceni investic na omezenou dobu. Vzhledem k tomu, jak se ...Zobrazit celý příspěvek

     Samozrejme, ze u naprosto podvyzivene armady, kterou chceme rychle prezbrojit je resenim 3% HDP, kdyby alespon na zaplaceni investic na omezenou dobu.
     Vzhledem k tomu, jak se pocita s utokem russaku behem par let, je to podle me nutnost. Jeste mame cas nakoupit zasoby treba munice. Ne tu komedii v STV Group, kde prakticky rucne vyrobi az 150ks 155mm denne.Skrýt celý příspěvek

     • flanker.jirka
      21:37 13.04.2024

      Ne, ono stačilo dávat pravidelně 2% a mohlo být prakticky vše důležité už pořízeno.

      Ne, ono stačilo dávat pravidelně 2% a mohlo být prakticky vše důležité už pořízeno.

    • tomas.kotnour
     22:46 13.04.2024

     Asi mám rozbité počítadlo, ale přijde mi, že švédským zbrojařům jde tak 4x tolik, co těm českým a že AČR vypadá spíše jako katalog švédského obranného průmyslu, než toho českého.

     Asi mám rozbité počítadlo, ale přijde mi, že švédským zbrojařům jde tak 4x tolik, co těm českým a že AČR vypadá spíše jako katalog švédského obranného průmyslu, než toho českého.

     • flanker.jirka
      11:32 14.04.2024

      O jaké technice, zboží, službách se nyní bavíme? Těžko Vám někdo v ČR vyrobí PVO systém jako je RBS 70, dělostřelecký radar, nebo nadzvukový letoun. V těchto případech ČR dodáva ...Zobrazit celý příspěvek

      O jaké technice, zboží, službách se nyní bavíme? Těžko Vám někdo v ČR vyrobí PVO systém jako je RBS 70, dělostřelecký radar, nebo nadzvukový letoun. V těchto případech ČR dodáva max. nějaké podvozky nebo si nechává vyvinout C2 pro PVO. Jediné co je srovnatelné je pořízení tahačů Scania. V tomto případě AČR moc dobře věděla proč je chce.Skrýt celý příspěvek

     • tomas.kotnour
      14:16 14.04.2024

      Průřezově, BAE není jediným výrobcem zbraňových systémů na světě, přesto zastoupení jejich produktů v AČR je docela nadstandardní, když se podíváme na jiné země. Ano, MO moc ...Zobrazit celý příspěvek

      Průřezově, BAE není jediným výrobcem zbraňových systémů na světě, přesto zastoupení jejich produktů v AČR je docela nadstandardní, když se podíváme na jiné země.

      Ano, MO moc dobře vědělo, co dělá, když psalo výběrko na tahače, stejně tak moc dobře vědělo, co dělá, když psalo výběrko na stranové překladače kontejnerů a poptávalo motorizaci o 10 kW vyšší, než může Tatra nabídnout, podobně nové sklopky, kde naopak byly požadavky minimální s vědomím, že Tatra nedokáže cenově konkurovat. To mi moc jako tlačenka nepřipadá.

      Pod pojmem tlačenka si představuji spíše to, co se odehrává u HZS, kde se díky rámcovkám cpou plněpohonné tatry i do měst, kde by stačily nějaké zadokolky.Skrýt celý příspěvek

     • flanker.jirka
      16:04 14.04.2024

      Opravdu to bylo u překladačů pouze o 10 kW výkonu motoru? Jak to, že není sklopka od Tatrovky konkurence schopná? Když se nebudu ohlížet na to, jakým způsobem se do ČR dostaly ...Zobrazit celý příspěvek

      Opravdu to bylo u překladačů pouze o 10 kW výkonu motoru?
      Jak to, že není sklopka od Tatrovky konkurence schopná?

      Když se nebudu ohlížet na to, jakým způsobem se do ČR dostaly Gripeny, kde to byla vysloveně politika cinknutá křišťálem. Tak v době pořízení byly radary Arthur svého druhu top technika, RBS 70 byly výborné v poměru cena/výkon. A nově pořizované CV 90 považuji za dobré řešení. (při vědomí co si zažívají britové od naslibovaných vlastností ascodu a co musí řešit maďaři s lynxem)

      HZS nakupuje tatrovky i do měst, počítá se s tím, že postupně budou pak převáděny pro dobrovolné hasišče, kde budou v obcích nahrazovat mnohdy i 40 let starou techniku a tam už bude pohon všech kol potřeba.Skrýt celý příspěvek

     • tomas.kotnour
      19:12 14.04.2024

      Tak se zbytkem parametrů by se nechalo pracovat, ale těch 400 kW v Euro 6 Tatra tehdy neměla. Pořád je podvozek tatry výrobně komplikovanější (Tatra v základu nabízí vlastnosti, ...Zobrazit celý příspěvek

      Tak se zbytkem parametrů by se nechalo pracovat, ale těch 400 kW v Euro 6 Tatra tehdy neměla.
      Pořád je podvozek tatry výrobně komplikovanější (Tatra v základu nabízí vlastnosti, které konkurence nemá ani za příplatek), navíc je zde vyšší podíl manuální montáže, z části stále zastaralé výrobní zařízení umístěné v ne úplně úsporných objektech. K tomu nižší produkce, na kterou se rozpočítávají vývojové a homologační náklady. Když se pak vypíše specifikace, kterou by si nekoupil ani místní stavebník k traktorbagru, tak tam prostě konkurovat nemůže. Kdyby se vypsaly 8x8 na 16 R20 s měničem, tak tam už by to bylo veselejší.
      Ad CASky, tohle by mohlo platit u C1 a Pčkových stanic, ale u C2 a C3 se už mnohdy vyřazují cisterny, protože je není rentabilní opravovat.Skrýt celý příspěvek

     • flanker.jirka
      22:53 14.04.2024

      Konkrétní požadavky na sklopku pro armádu jsem nikde neviděl, ale to je hold AČR, jsou to profesionálové, i když to tak často nevypadá. :-) MO ČR je v tomto hodně na divné úrovni. ...Zobrazit celý příspěvek

      Konkrétní požadavky na sklopku pro armádu jsem nikde neviděl, ale to je hold AČR, jsou to profesionálové, i když to tak často nevypadá. :-) MO ČR je v tomto hodně na divné úrovni. Hrají si na náročného zákazníka a pak s tím najedou sotva 500 km za pět let. :-)Skrýt celý příspěvek

Načítám diskuzi...