Německá obranná strategie otevírá cestu Bundeswehru k trvalým zahraničním základnám
- 30. 6. 2023
- 2 komentářů
- Jan Buchar
Němci zveřejnili novou obrannou strategii. Naprosto zásadní dokument o 76 stranách se dotýká různých témat – vnitřní bezpečnost, obrana, kyberprostor, ale i řešení následků katastrof a zajištění dodávek surovin. Německá vláda se navíc zavazuje snížit svou závislost na autokratických zemích, jako je Rusko nebo Čína. Na území členů NATO se Berlín chystá rozšiřovat vojenskou přítomnost a především posílit obranné schopnosti východního křídla Aliance.
Namísto dosavadní praxe bílých knih se německá vláda rozhodla vypracovat první ucelenou národní bezpečnostní strategii. Nový dokument zavádí pojem integrovaná bezpečnost (integrierte Sicherheit), která zastřeší propojení všech prostředků a nástrojů proti vnějším hrozbám. Berlín ve své strategii klade důraz na obranyschopnost, odolnost a udržitelnost, k jejichž posílení navrhuje zavedení konkrétních opatření.
V rovině obranyschopnosti pokládá Berlín za hlavní úkol bezpečnostní politiky zajistit, aby v Německu nadále panoval mír a svoboda. Zavazuje se také k prohlubování spolupráce v mezinárodních organizacích EU a NATO. Jako konkrétní opatření vedoucí k naplnění uvedených cílů zmiňuje navýšení obranného rozpočtu na (průměrně) 2 % HDP, čímž by spolková vláda naplnila svůj závazek vůči Severoatlantické alianci. Chybějící finance bude Bundeswehr čerpat ze zvláštního fondu (Sondervermögen) se stovkou miliard eur, které Němci po vypuknutí ukrajinsko-ruské války vyčlenili na nákup vojenské techniky. Podle dokumentu čeká zlepšení rovněž kybernetické a vesmírné schopnosti, protišpionážní a protisabotážní schopnosti nebo evropskou bezpečnostní a technologickou základnu.
Co se týče odolnosti, strategie stanovuje potřebu bránit svobodný demokratický řád proti nelegitimním vlivům zvenčí. Berlín společně se spojenci prosazuje mezinárodní řád na základě mezinárodního práva a Charty OSN. Rozrůzněním dodavatelských vztahů Německo usiluje o snížení jednostranné závislosti na dodávkách surovin a energií. Národní rezervy v oblasti potravin, zdrojů energie a zdravotnictví se rozšíří a soukromým společnostem budou nabídnuty pobídky k vytváření zásob kritických surovin. Do této roviny patří též cílená migrační partnerství na unijní úrovni, včetně uzavření nových dvoustranných dohod o migraci a repatriaci se zeměmi původu. Zvláštní pozornost je věnována kybernetice a vesmíru. Dokument navrhuje vybudovat kapacity pro nouzovou kybernetickou pomoc v rámci NATO a vytvořit novou spolkovou instituci pro obranu vůči závažným kyberútokům. Ve vesmíru se Němci chystají vytvořit síť senzorů s globálním pokrytím a společně s mezinárodními partnery zlepšit povědomí o situaci ve vesmíru.
Udržitelnost spojuje německá obranná strategie s prevencí. Včasná opatření zachraňují životy, ať už jde o klimatickou krizi, biologickou rozmanitost a ekosystémy, globální potravinovou bezpečnost nebo celosvětové pandemie. Německo se podle dokumentu musí přizpůsobit změně klimatu a zavést EU strategii pro biologickou rozmanitost (EU Biodiversity Strategy) stejně jako Úmluvu G7 o přírodě (G7 Nature Compact) do roku 2030.
Jako hlavní důvod, proč zlepšovat obranyschopnost, odolnost a udržitelnost země, červnová strategie uvádí současný vývoj v mezinárodní politice. „Žijeme ve světě, který se mění. Naše mezinárodní a bezpečnostní prostředí se stává multipolárnějším a nestabilnějším,“ stojí v dokumentu. Zahraničněpolitickou situaci bude v dohledné budoucnosti určovat systémové soupeření se státy, které zpochybňují základy stávajícího mezinárodního řádu. Jak uvedl düsseldorfský deník Handelsblatt, Německo považuje za hlavního systémového soupeře Čínu. Druhou hrozbou zůstane v příštích letech revanšistické a agresivní Rusko.
Související články
PREMIUM Skomírající Bundeswehr: Nezachrání ho ani sto miliard, řešení musí být dlouhodobé
Německá vláda slibovala letos v únoru obrat ve své obranné politice. Kancléř Olaf Scholz ...
- 09.12.2022
- 17 komentářů
- Jan Buchar
PREMIUM Bartosiak: Vítězství Ukrajiny rozzuřilo Němce a Francouze
Jacek Bartosiak v pořadu Uklad otwarty - Igor Janke zhodnotil události a trendy končícího a ...
- 31.12.2022
- 35 komentářů
- Jan Grohmann
Vize evropské armády z dílny německých liberálů
Marie-Agnes Strack-Zimmermannová bude hlavní tváří kampaně německé FDP pro příští volby do ...
- 26.05.2023
- 63 komentářů
- Jan Buchar
PREMIUM Největší hrozby pro evropskou energetiku: Šílené Německo a zelený fundamentalismus
Ukrajinsko-ruská válka, ať už dopadne jakkoliv, oslabí Evropskou unii a její členské státy. Německá ...
- 02.06.2023
- 20 komentářů
- Jan Buchar
Do diskuze PREMIUM článku mohou přispívat jen uživatelé s premium účtem.