Německá projekce síly: Luftwaffe vyšle bojová letadla do Austrálie

Německá projekce síly: Luftwaffe vyšle bojová letadla do Austrálie
Generálporučík Ingo Gerhartz / Amit Agronov, IDF, CC BY-SA 3.0 (Zvětšit)

Generálporučík Ingo Gerhartz, velitel německého letectva, v komentáři pro portál Defense News načrtl plány Luftwaffe pro nejbližší roky. Berlín hodlá například v rámci „projekce síly“ vyslat tankery a bojová letadla do Austrálie.

Gerhartz ve svém komentáři zopakoval důležitost NATO pro německou bezpečnost a zároveň označil Luftwaffe za nejdůležitější německý příspěvek Alianci. Podle Gerhartze NATO přesunuje svou pozornost na střet s rovnocennými protivníky a zároveň hledá přiměřené reakce na „protivníky dennodenně testující naší bezpečnost ve více doménách.“ Ukázkovým „testováním“ jsou lety ruských letadel kolem Evropy a operace v kyberprostoru (v nejširším slova smyslu).  

„Přístup a využití vzduchu a vesmíru mají nejvyšší národní a alianční význam; a proto musí být chráněny před zneužitím státními, průmyslovými a individuálními nepřátelskými aktéry,“ uvádí Gerhartz.

Generálporučík vůbec poprvé zmínil cvičení Air Defender 2023. Cvičení uspořádá Německo za podpory amerického letectva, velení NATO, Pentagonu a evropských spojenců. Zatím nejsou o cvičení žádné bližší informace. V každém případě Luftwaffe počítá s „maximální účastí“ a poskytne své základny.

Dalším úkolem Luftwaffe je „prokázaní odstrašujících schopností projektováním přítomnosti na velké vzdálenosti.“ Za tímto účelem německé letectvo podnikne počátkem roku 2022 dálkový let stíhacích a tankovacích letadel do Austrálie. U protinožců lze očekávat společná cvičení s australským letectvem.


Německé letectvo v Izraeli během cvičení Blue Flag

„Toto významné nasazení nelze zlehčovat: nejedná se pouze o nasazení letadel Luftwaffe. Jde o nasazení a projektování letecké síly na tisíce kilometrů daleko od domova,“ píše Gerhartz.

O misi německého letectva do Austrálie nejsou žádné bližší informace. Letu se nepochybně zúčastní stíhačky Eurofighter a tankovací letouny A310 MRTT (Multi-Role Tanker Transport) – Luftwaffe provozuje čtyři tyto letouny. Kromě toho Němci mohou použít A330 MRTT provozované v rámci společného aliančního programu MMF (Multinational Multi-Role Tanker Transport Fleet). Součástí programu MMF je také Česká republika. Nepochybně ale při letu dojde k využití tankovacích letadel australského letectva či jiných spojeneckých zemí.

Dálkové demonstrační mise evropských letectev budou hrát čím dál větší roli. Podobné mise demonstrují politickou, vojenskou a technologickou přesvědčivost země, což je podmínkou prohloubení vzájemně prospěšných strategických vztahů se spojenci. Ostatně podobně Francie projektuje svou leteckou sílu do Indie. V novém rodícím se multipolárním světě bude právě demonstrování vojenských schopností na velké vzdálenosti jedním z hlavních diplomatických nástrojů těch nejvyspělejších zemí světa. Za Evropskou unii se toho zhostí zejména Francie a Německo.

Gerhartz dále potvrdil nákup amerických víceúčelových F/A-18F Super Hornet pro vedení operací vzduch-země (včetně nesení jaderných taktických pum) a letounů elektronického boje EA-18G Growler.

„Toto letadlo [Growler] pro elektronický boj přinese evropskému NATO jedinečnou schopnost a stane se klíčovým prvkem Luftwaffe při řešení současných i budoucích výzev v elektromagnetickém spektru. Víceúčelový Eurofighter bude vylepšen na novou úroveň Tranche 4 a ve spojení s F/A-18F a EA-18G posílí a přenese německá stíhací křídla do budoucího operačního prostředí,“ napsal Gerhartz.


A400M jako letecký tanker

Německé letectvo nadále pokračuje v zavádění víceúčelových dopravních letounů A-400M. Luftwaffe získalo zatím 35 letounů z 53 objednaných. 13 letadel ale Němci poskytnou pro mezinárodní program MNAU (Multinational Air Transport Unit), kde působí například Maďarsko.

Gerhartz vyzdvihl především nasazení A400M jako leteckého tankeru nad Sýrii, čímž Němci „vyslali pozitivní zprávu spojencům a předvedli schopnosti všem potenciálním agresorům.“

Německo rovněž čeká v letech 2021 až 2023 na dodávku tří amerických víceúčelových dopravních letadel C-130J-30 Super Hercules a tří víceúčelových tankerů KC-130J. Dva páry C-130J a KC-130J již získala Francie. Německé a francouzské C-130J a KC-130J budou sloužit u společné jednotky na vojenské základně Évreux-Fauville ve Francii. Dosažení počátečních schopností jednotky se počítá v letošním roce, plných v roce 2024. Herculesy poslouží pro transportní účely, podporu operací speciálních sil nebo jako tankovací letouny zejména pro vrtulníky.

Dále Luftwaffe pokračuje v hledání náhrady za těžké vrtulníky Sikorsky CH-53G. Oproti původním plánům Berlín nekoupí nové těžké vrtulníky přímo od výrobců – zvažoval se CH-53K King Stallion nebo CH-47F Chinook. Nově Berlín hodlá vyjednávat přímo s Washingtonem a využít systém zahraničního prodeje FMS (Foregin Military Sales), tedy prodej formou vláda-vláda. Kandidáti jsou stejní – King Stallion a Chinook. Smlouva má být podepsána do konce roku 2022.


Němci hledají náhradu za vrtulníky CH-53G

Dále Gerhartz zmiňuje operace ve vesmíru, nevyhnutelnost operací ve vícero doménách MDO (Multi-Domain Operations) a nutnost propojování senzorů a efektorů napříč doménami NCW (Network-Centric Warfare). Klíčovým úkolem se stane schopnost zpracovávat obrovské množství dat, přeložit je do použitelného (srozumitelného) formátu a předávat je německým a spojeneckým silám. Ambice Německa na poli MDO / NCW pomohou naplnit program Combat Cloud 2040+ a nový letecký systém FCAS (Future Combat Air System).

V souvislosti „s vesmírem“ vzniká na německé základně Ramstein velitelské centrum amerického letectva pro vesmírné operace. Půjde o hlavní „vesmírné“ centrum NATO . Německo pro posílení aliančních schopností dále navrhuje vytvoření odpalovací plošiny v Severním moři. Z plošiny mohou startovat malé raketové nosiče a vynášet vojenské satelity Německa a zemí NATO.

„Stručně řečeno, německá Luftwaffe vylepšuje svá aktiva, aby se dostala na vrchol dnešních vojenských leteckých schopností. Být připraveni, schopní a spolehliví je naší ambicí a víme, že náš národ, naši partneři a naši spojenci s námi počítají,“ uzavřel svůj komentář Gerhartz.

Zdroj: Defense News

Nahlásit chybu v článku


Související články

Luftwaffe: Nejsilnější z našich sousedů

Početně největší a zároveň nejsilnější letectvo z našich sousedů má Německo. Jeho Luftwaffe, vzdušné ...

10. Panzerdivision: 10. tanková divize Bundeswehru

O přidružení 4. brigády rychlého nasazení (4. brn) Armády ČR k 10. tankové divizi (10. ...

Americké vrtulníky Chinook a King Stallion pro Luftwaffe

Německé letectvo (Luftwaffe) hledá náhradu za 66 těžkých transportních vrtulníků CH-53G (CH-53 ...

Luftwaffe kupuje americké Super Hornety k nesení jaderných zbraní

Podle informací německých novin Frankfurter Allgemeine Zeitung (FAZ) německé ministerstvo obrany ...

Přidávat diskuzní příspěvky a hlasovat pro článek mohou jen registrovaní. Prosím zaregistrujte se nebo se přihlašte!

Komentáře

Zvýraznit příspěvky za posledních:
 • Tesil
  17:03 25.01.2021

  Není to tak dávno co německé Ministerstvo obrany v tichosti zastavilo zveřejňování statistik bojové připravenosti s ohledem na neuspokojivý stav armády.
  Takže bych to celé bral s ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Není to tak dávno co německé Ministerstvo obrany v tichosti zastavilo zveřejňování statistik bojové připravenosti s ohledem na neuspokojivý stav armády.
  Takže bych to celé bral s reservou.
  Skrýt celý příspěvek

  • martinko68
   16:47 26.01.2021

   Před lety proběhl audit u obrněných jednotek bundeswehru a byla to tragédie , to jsem se domníval že vejtřasky bez motoru v enzetech byla jen naší specializací a ouha některé ...
   Zobrazit celý příspěvek

   Před lety proběhl audit u obrněných jednotek bundeswehru a byla to tragédie , to jsem se domníval že vejtřasky bez motoru v enzetech byla jen naší specializací a ouha některé Leopardy 2 byly vybrakované na náhradní díly pro Kanadu , když je nasadila v Afgánistánu. Není to asi žádná sranda ani pro tak silnou ekonomiku jako je ta německá , včetně dodávek náhradních bloků pro tak složitou techniku .
   Skrýt celý příspěvek

   • Rase
    22:19 29.01.2021

    Paradoxně je Bundeswehr dost podfinancovaný a Němci / vláda, nemají moc zájem investovat do armády. Viz všelijaké vykrucovaná, když Trump tlačil na navýšení rozpočtu na 2% HDP. ...
    Zobrazit celý příspěvek

    Paradoxně je Bundeswehr dost podfinancovaný a Němci / vláda, nemají moc zájem investovat do armády. Viz všelijaké vykrucovaná, když Trump tlačil na navýšení rozpočtu na 2% HDP. Zkrátka ten samý šlendrián jako u nás... (a to jim ještě křivdím).
    Skrýt celý příspěvek

    • martinko68
     23:29 29.01.2021

     V tomhle měl Trump stoprocentní pravdu , Evropa se má zodpovědně starat o svoji bezpečnost a ne spoléhat na protiváhu Západu kterou tvoří z valné většiny USA . Biden bude muset ...
     Zobrazit celý příspěvek

     V tomhle měl Trump stoprocentní pravdu , Evropa se má zodpovědně starat o svoji bezpečnost a ne spoléhat na protiváhu Západu kterou tvoří z valné většiny USA . Biden bude muset sledovat to samé , možná méně konfrontačně se vyjadřovat vůči EU, ale USA bude stále více zaměřovat pozornost do Tichomoří . Vypadá to že situace v Tichém oceánu může nepříjemně akcelerovat a je uplně jedno kdo bude stát u kormidla v USA . Co se týče čínského nacionalismu já vidím podobu s Německem 30 let. Tak snad si všichni uvědomí že ta 4 sv.válka se bude védst kameny , možná luky a kopí , on ten starý Albert byl rozumu velmi bystrého .
     Skrýt celý příspěvek

 • RiMr71
  14:56 24.01.2021

  ...včera jsem ráno v autě na ČR-Plus (totálně EU oddané médium) slyšel při zprávách mimo jiné reportáž o tom, kolik u nás zase skončilo nelegálního odpadu dovezeného ze zahraničí. ...
  Zobrazit celý příspěvek

  ...včera jsem ráno v autě na ČR-Plus (totálně EU oddané médium) slyšel při zprávách mimo jiné reportáž o tom, kolik u nás zase skončilo nelegálního odpadu dovezeného ze zahraničí. V reportáži redaktorka uvedla, že jde tento odpad k nám vyváží hlavně Německo a Rakousko.
  Kdaž jsem na stejné stanici slyšel zpravodajství odpoledne, k danému odpadovému tématu byla reportáž trochu přepracovaná, delší, ale zmínka o zemích původu nelegálního odpadu (Německu a Rakousku) se někam vytratila, přitom jde samozřejmě o jednu z nejdůležitějších informací k danému tématu... záhada..
  ...asi prostě náhoda, ale... možná taky ne...
  (ano, osobně myslím, že nešlo o náhodu, že to "někdo" slyšel a zvednul někomu v ČR mandle, v jakých kokotacích to mluví o našem chlebodárci)
  Skrýt celý příspěvek

  • Razem
   17:06 24.01.2021

   To by chtělo nějakého investigativce. Odpad sice může být z D a A, ale stopy mohou vést až do Putinova paláce.

   Ale raději se budem držet tématu Luftwaffe a její let do Austrálie, ...
   Zobrazit celý příspěvek

   To by chtělo nějakého investigativce. Odpad sice může být z D a A, ale stopy mohou vést až do Putinova paláce.

   Ale raději se budem držet tématu Luftwaffe a její let do Austrálie, odpad sem nepatří.
   Skrýt celý příspěvek

  • MartinM
   19:30 24.01.2021

   Nieco podobne som zachytil u nas na Slovensku, jedna sa hlavne o odpad z Rakuska, ale aj nas vlastny. Treba si ale uvedomit ze ho sem zo zahranicia nenosia na silu, a niekto tu na ...
   Zobrazit celý příspěvek

   Nieco podobne som zachytil u nas na Slovensku, jedna sa hlavne o odpad z Rakuska, ale aj nas vlastny. Treba si ale uvedomit ze ho sem zo zahranicia nenosia na silu, a niekto tu na tom velmy dobre zaraba. Podla mna to skor suvisi stim ze skladkovanie na SR (podla vsetkeho aj v CR) je jeden s najlacnejsich sposobov ako sa zbavit odpadu v ramci EU. Myslim ze nasa vlada uz planuje zvisit cenu za skladkovanie.
   Skrýt celý příspěvek

  • flanker.jirka
   19:42 24.01.2021

   Likvidace odpadů je především velký byznys. Není nic lepšího, než když si celá unie hraje na ekology a exportuje odpad k "likvidaci" do Asie.

   Likvidace odpadů je především velký byznys. Není nic lepšího, než když si celá unie hraje na ekology a exportuje odpad k "likvidaci" do Asie.

   • danny
    14:28 25.01.2021

    ... jen v Itálii likvidaci nebezpečných odpadů vyřešila mafie vlastními silami:-)

    ... jen v Itálii likvidaci nebezpečných odpadů vyřešila mafie vlastními silami:-)

    • flanker.jirka
     21:03 25.01.2021

     vydíráním vlády :-)

     vydíráním vlády :-)

 • martinko68
  12:12 24.01.2021

  na druhou stranu přelet do Austrálie bez mezipřistání by z hlediska Německa byl docela pěkný kousek .To ještě dneska moc států neumí.

  na druhou stranu přelet do Austrálie bez mezipřistání by z hlediska Německa byl docela pěkný kousek .To ještě dneska moc států neumí.

  • flanker.jirka
   15:16 24.01.2021

   Už s nimi byli i na Aljašce na cvičení Red Flag.

   Už s nimi byli i na Aljašce na cvičení Red Flag.

  • JerzyŔ
   22:19 25.01.2021

   já teda nad tím nadšením nehýkám. Němci, jako kdokoliv jiný, pokud mají tankovací letouny, palivo, peníze na to všechno , stíhačky s piloty nacvičenými na tankování za letu, a ...
   Zobrazit celý příspěvek

   já teda nad tím nadšením nehýkám. Němci, jako kdokoliv jiný, pokud mají tankovací letouny, palivo, peníze na to všechno , stíhačky s piloty nacvičenými na tankování za letu, a možnost domluvy se státy na trase přeletu, tak to stoprocentně dokážou zorganizovat a časovou posloupnost naplánovat. Stoprocentně. Ale uniká mi smysl, proč by to měli dělat. Nejvétší problém nebo výzva , jak je dnes zvykem eufemisticky říkat, bude vyřešit čurání a kakání - 20 hodin to neudrží ani germánský pilot nadčlověk. Pití, lehká kalorická potrava a amfetamin proti usnutí problém není, ani jiné technicko- organizační potíže vlastně nejsou, pokud si je sami nevytvoříme pro zdůvodnění, proč to nejde.
   Skrýt celý příspěvek

   • martinko68
    16:37 26.01.2021

    Tak já vzhledem k historii taky nejsem nadšený že je to Luftwaffe , ale z technického hlediska jde o pěkný kousek .
    Někdy si myslím že svět nějak dějepis nerad nejenom že se ...
    Zobrazit celý příspěvek

    Tak já vzhledem k historii taky nejsem nadšený že je to Luftwaffe , ale z technického hlediska jde o pěkný kousek .
    Někdy si myslím že svět nějak dějepis nerad nejenom že se Luftwaffe prohání nad Izraelem , ale když si přečtu pod fotografiemi odsunutých Němců z pohraničí "odsun německých antifašistů " samozřejmě jak jinak než "nespravedlivý" , no autor zapomíná že svoje antifašisty nacisté zplynovali o něco dříve a dokonce je tam i jak" Češi vytloukali zlaté zuby" , no některé články by stálo za to dávat k soudu , ale mam dojem že jsme to prohráli a nejen z ekonomického hlediska.
    Skrýt celý příspěvek

 • Draculos
  23:34 23.01.2021

  Na demonštráciu sily by stačil prelet tak 80 EF 2000 nad Prahou, skrátka moderná obdoba rokov 1938/9 a hneď by bolo jasné, kto tu je pánom. Nebolo by treba ani tankerov. Fungovalo ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Na demonštráciu sily by stačil prelet tak 80 EF 2000 nad Prahou, skrátka moderná obdoba rokov 1938/9 a hneď by bolo jasné, kto tu je pánom. Nebolo by treba ani tankerov. Fungovalo to vtedy, nie je dôvod, aby to nefungovalo aj dnes. Našťastie tu máme EÚ a vlastne je jedno, či to pohraničíe patrí Čechom alebo Nemcom.
  Skrýt celý příspěvek

  • liberal shark
   09:05 24.01.2021

   Chcete tím snad naznačit, že díky EU dosáhlo Německo Hitlerových válečných cílů ?

   Chcete tím snad naznačit, že díky EU dosáhlo Německo Hitlerových válečných cílů ?

  • flanker.jirka
   10:26 24.01.2021

   Draculos
   Pokud má mít Luftwaffe ambice, které by dokázaly konkurovat napříklado tomu co popisuje jejich velitel v článku, tj. lety strategických letadel Ruska okolo Evropy, tak ...
   Zobrazit celý příspěvek

   Draculos
   Pokud má mít Luftwaffe ambice, které by dokázaly konkurovat napříklado tomu co popisuje jejich velitel v článku, tj. lety strategických letadel Ruska okolo Evropy, tak oproti tomu zvednout EFT pár kilometrů za vlastní hranice by bylo absolutně pro smích.
   To co oni nazývajá "odstrašením" nebo "projekcí síly" je v tomto případě směřováno proti Číně a jejím chování se na mořích v okolí Asie a Afriky.
   Z české strany Německu žádné nebezpečí nehrozí, tak proti nám nemusí cenit zuby. Větší problém pro ně je chování Polska a Maďarska.
   Skrýt celý příspěvek

  • Draculos
   12:47 24.01.2021

   Tak ja som najmä žartoval. Nemecko ako dominantný exporter jasne ťaží z veľkého otvoreného trhu v rámci EU a aj vďaka nemu sa stalo hospodárskym hegemonon. Minimálne závislosť ...
   Zobrazit celý příspěvek

   Tak ja som najmä žartoval. Nemecko ako dominantný exporter jasne ťaží z veľkého otvoreného trhu v rámci EU a aj vďaka nemu sa stalo hospodárskym hegemonon. Minimálne závislosť našich stredoeurópskych štátov na Nemecku je obrovská (do istej miery do platí aj naopak). Pred istým časom Maďarsko robilo politické problémy až nastala neplánovana odstávka fabriky Audi v Gyori a zrazu boli politické problémy vyriešené....
   Projekcia schopnosti Luftwaffe je / bude pôsobivá, ale neviem voči komu - keďže hospodárske väzby z Čínou ma Nemecko tak veľké, že neverím žeby ich nejaký konflikt Čína-Taiwan ohrozil. A s Ruskom vid north stream II to ie podobne. Takže prelet to bude určite pôsobivý, nadobudnuté skúsenosti veľké, ale to je tak všetko.
   Skrýt celý příspěvek

   • Laci
    14:54 24.01.2021

    Nehledě na to, že takováhle tzv. demonstrace síly nemá za cíl nahnat Číně strach nebo ujistit Taiwan (nebo kohokoliv jinýho), že se má na koho spolehnout, ale má samotným německým ...
    Zobrazit celý příspěvek

    Nehledě na to, že takováhle tzv. demonstrace síly nemá za cíl nahnat Číně strach nebo ujistit Taiwan (nebo kohokoliv jinýho), že se má na koho spolehnout, ale má samotným německým vzdušným silám ukázat, co dokážou, kde maj mezery, limity a na co se při takových operacích zaměřit. To, že to líbivě nazvou demonstrací síly a někdo tomu uvěří a bere to tak, už je docela něco jinýho..
    Skrýt celý příspěvek

   • mudry.udrzbar
    13:38 25.01.2021

    ČR aj SR maju s Nemeckom kladnu obchodnu bilanciu, takže blábol...

    ČR aj SR maju s Nemeckom kladnu obchodnu bilanciu, takže blábol...

  • Laci
   14:46 24.01.2021

   Tak to je hodně trapnej, ubohej a slaboduchej slint.
   Vyhráváš hnedýho bludišťáka.

   Tak to je hodně trapnej, ubohej a slaboduchej slint.
   Vyhráváš hnedýho bludišťáka.

 • RiMr71
  18:52 23.01.2021

  "[Growler] pro elektronický boj přinese evropskému NATO jedinečnou schopnost"

  ...trošku klapky na očích... jako by se v Evropě nezaváděly F-35...

  "[Growler] pro elektronický boj přinese evropskému NATO jedinečnou schopnost"

  ...trošku klapky na očích... jako by se v Evropě nezaváděly F-35...

  • flanker.jirka
   22:09 23.01.2021

   ... proč tedy s Growlery počítá i USNAVY, které má i F 35? Měl by jste jim tu investici rozmluvit.

   ... proč tedy s Growlery počítá i USNAVY, které má i F 35? Měl by jste jim tu investici rozmluvit.

  • liberal shark
   09:06 24.01.2021

   Growler provádí aktivní REB.

   Growler provádí aktivní REB.

   • flanker.jirka
    10:32 24.01.2021

    ...doplnil bych to o to, že F 35 v omezené míře používá ECM také, ale pouze pro vlastní ochranu letadla. Growler umí chránit sebe, ale hlavně dokáže chránit celé formace letadel a ...
    Zobrazit celý příspěvek

    ...doplnil bych to o to, že F 35 v omezené míře používá ECM také, ale pouze pro vlastní ochranu letadla. Growler umí chránit sebe, ale hlavně dokáže chránit celé formace letadel a to i z pozice mimo tyto formace. Zásadní rozdíl je i ve frekvenčních pásmech, které Growler dokáže pokrýt.
    Skrýt celý příspěvek

    • logik
     12:55 24.01.2021

     Ne, v tomto ten rozdíl není ani náhodou. F-35 také umí ECM pro potřeby ostatních letadel.

     Rozdíl je v tom, že F-35 má velmi výkonný radar pouze v X pásmu, zatímco Growler má lépe ...
     Zobrazit celý příspěvek

     Ne, v tomto ten rozdíl není ani náhodou. F-35 také umí ECM pro potřeby ostatních letadel.

     Rozdíl je v tom, že F-35 má velmi výkonný radar pouze v X pásmu, zatímco Growler má lépe pokrytá i ostatní spektrální pásma.
     Skrýt celý příspěvek

     • liberal shark
      13:00 24.01.2021

      Hlavně až Growler nažhaví všechny tři NGJ, tak rozpoutá v ELMG prostoru pěkný ohňostroj :-). Něco takového není úkolem F-35. Možná tak někomu zarušit nebo upálit palubní radar.

      Hlavně až Growler nažhaví všechny tři NGJ, tak rozpoutá v ELMG prostoru pěkný ohňostroj :-). Něco takového není úkolem F-35. Možná tak někomu zarušit nebo upálit palubní radar.

 • flanker.jirka
  16:20 23.01.2021

  Jestli je má někdo brát vážně se slovy o odstrašení a projekci síly, tak by měli začít fungovat úplně jinak.

  Jako projekci síly mimo vlastní území, vidím je ve dvou možnostech, ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Jestli je má někdo brát vážně se slovy o odstrašení a projekci síly, tak by měli začít fungovat úplně jinak.

  Jako projekci síly mimo vlastní území, vidím je ve dvou možnostech, prvním je flotila s letadlovou lodí, druhou trvalá přítomnost na nějaké základně, nejlépe kombinovaná na pobřeží zahrnující, jak letectvo, tak námořní síly. Ale z toho by se socialistům asi zatočila hlava, kdyby si měli trvale platit například základnu se zabezpečením a vybavením alespoň pro 56 kusů EFT jinde, než v Evropě. Letadlové lodě jsou asi mimo jejich současnou realitu, nejblíže tomu by byla flotila poskládaná z plavidel států EU zahrnujících plavidla s F 35 B, nebo francouzskou LL.
  Skrýt celý příspěvek

  • Rase
   16:49 23.01.2021

   Mno Němci se přesunuli z tureckého Incirliku někam do Jordánska, odkud operovali proti Islámskému Státu, ale jak to tam měli zařízené a pořešené nevím.

   Mno Němci se přesunuli z tureckého Incirliku někam do Jordánska, odkud operovali proti Islámskému Státu, ale jak to tam měli zařízené a pořešené nevím.

   • flanker.jirka
    08:42 24.01.2021

    nasazení němců na Incirliku mi přijde "pouze" jako spoluúčast v misi s konkrétním zaměřením. O odstrašení se hovořit nedá, všem je asi jasné, že bez USA nebo Turecka by tam ...
    Zobrazit celý příspěvek

    nasazení němců na Incirliku mi přijde "pouze" jako spoluúčast v misi s konkrétním zaměřením. O odstrašení se hovořit nedá, všem je asi jasné, že bez USA nebo Turecka by tam nebyli.
    Skrýt celý příspěvek

 • Miroslav
  15:40 23.01.2021

  32 let po revoluci a Němci se tady prohánějí jako za valky

  32 let po revoluci a Němci se tady prohánějí jako za valky

  • Rase
   16:47 23.01.2021
   Oblíbený příspěvek

   :-D
   čas srazit vozy v hradbu! ...na dálnicích byl dlouho klid...

   :-D
   čas srazit vozy v hradbu! ...na dálnicích byl dlouho klid...

   • danny
    14:27 25.01.2021

    :-) Ještě bych přidal ceduli se zákazem vstupu na území bez PCR testu staršího 2 hodin. To by Němce mohlo totálně zacyklit.

    :-) Ještě bych přidal ceduli se zákazem vstupu na území bez PCR testu staršího 2 hodin. To by Němce mohlo totálně zacyklit.

 • Rover78
  14:31 23.01.2021

  Něco o projekci síly USA v Sýrii by nebylo? Předevčírem tam z Iráku zamířila pěkná kupa techniky a mužstva hlídat vrty. Asi na popud nejoblíbenějšího prezidenta USA všech dob......
  Zobrazit celý příspěvek

  Něco o projekci síly USA v Sýrii by nebylo? Předevčírem tam z Iráku zamířila pěkná kupa techniky a mužstva hlídat vrty. Asi na popud nejoblíbenějšího prezidenta USA všech dob......
  Skrýt celý příspěvek

  • flanker.jirka
   16:23 23.01.2021

   nějaký odkaz na to co se tam děje by nebyl?

   nějaký odkaz na to co se tam děje by nebyl?

  • liberal shark
   09:08 24.01.2021

   Jistě, čert vem stabilitu na světovém trhu s ropou.

   Jistě, čert vem stabilitu na světovém trhu s ropou.

   • flanker.jirka
    10:40 24.01.2021

    ISIS, nebo v jaké formě ty organizace nyní existují, nemá schopnosti kontrolovat vrty nebo pole a nebo trasy ropovodů a plynovodů, aby přivedl trh s ropou do "nestability." Horší ...
    Zobrazit celý příspěvek

    ISIS, nebo v jaké formě ty organizace nyní existují, nemá schopnosti kontrolovat vrty nebo pole a nebo trasy ropovodů a plynovodů, aby přivedl trh s ropou do "nestability." Horší by to bylo v případě války s Íránem.
    Skrýt celý příspěvek

    • martinko68
     12:21 24.01.2021

     Já myslím že ropný obchod je na válku s Iránem připraven a má plán B , tam se dá čekat lecos , jen ne klid . Horší by bylo kdyby se nějaká revoluce odehrála u Saudů , to by asi se ...
     Zobrazit celý příspěvek

     Já myslím že ropný obchod je na válku s Iránem připraven a má plán B , tam se dá čekat lecos , jen ne klid . Horší by bylo kdyby se nějaká revoluce odehrála u Saudů , to by asi se světem zamávalo , ale mají tolik dluhopisů že je USA bude bránit do posledního mariňáka .Tak zatím to vypadá že v Evropě se můžeme obávat elektrifikace zelené EU , tam bych v současné době viděl největší problém a ohrožení obyvatel Evropy , a návrat k jaderné energetice asi taky nebude.
     Skrýt celý příspěvek

     • flanker.jirka
      15:25 24.01.2021

      Válka s Íránem by s největší pravděpodobností vedla k poškození zařízení v celém perském zálivu a cesta tankery přes Hormuzský průliv by mohla být nebezpečná. Jaký plán B by ...
      Zobrazit celý příspěvek

      Válka s Íránem by s největší pravděpodobností vedla k poškození zařízení v celém perském zálivu a cesta tankery přes Hormuzský průliv by mohla být nebezpečná. Jaký plán B by takovou přepravní kapacitu dokázal nahradit?
      Skrýt celý příspěvek

     • liberal shark
      08:11 25.01.2021

      Svět není jen Rakousko a Německo. Celkem dost zemí jede po cestě jaderné energetiky. Namátkou Británie, Kanada, Čína, J. Korea, Finsko, Rusko, Ukrajina, SAE, Slovensko, Rumunsko a ...
      Zobrazit celý příspěvek

      Svět není jen Rakousko a Německo. Celkem dost zemí jede po cestě jaderné energetiky. Namátkou Británie, Kanada, Čína, J. Korea, Finsko, Rusko, Ukrajina, SAE, Slovensko, Rumunsko a v neposlední řadě ČR. Ostatně uvidíme co bude ve čtvrtek :-).
      Skrýt celý příspěvek

  • Poly
   13:07 25.01.2021

   Hm...a jak to souvisí s Luftwaffe? A nebo byl třeba vypustit nějaký hejt a trochu to tu zablít?

   Hm...a jak to souvisí s Luftwaffe? A nebo byl třeba vypustit nějaký hejt a trochu to tu zablít?

   • Rover78
    17:43 29.01.2021

    Souvisí to s projekcí síly, a o čem se "opět" oficiálně nemluví. V tomhle případě bych mohl napsat neprojektuje. Mam pro tebe dárek, pusť si to každý ráno, to ti dodá. Protože seš ...
    Zobrazit celý příspěvek

    Souvisí to s projekcí síly, a o čem se "opět" oficiálně nemluví. V tomhle případě bych mohl napsat neprojektuje. Mam pro tebe dárek, pusť si to každý ráno, to ti dodá. Protože seš průhlednej. Užij ve zdraví. https://youtu.be/HoRyrCjOkdI...
    Skrýt celý příspěvek

    • JerzyŔ
     21:13 09.02.2021

     dobré schýzo :)

     dobré schýzo :)