Německá samohybná houfnice RCH 155

Německá samohybná houfnice RCH 155
RCH 155 / foto: KMW (Zvětšit)

Německá společnost KMW (Krauss-Maffei Wegmann) 18. srpna ve výcvikovém prostoru Klietz (Brandenburg) předvedla střeleckou demonstraci kolové samohybné houfnice RCH 155 (Remote-Controlled Howitzer 155).

Ve výcvikovém prostoru Klietz šlo o první veřejnou demonstraci palby z houfnice RCH 155. Ukázky schopností houfnice, ale i bojových vozidel pěchoty Puma a Boxer, sledovali vysocí zástupci německé, britské a katarské armády.

Základem samohybné houfnice RCH 155 je dělostřelecký modul AGM (Artillerie-Geschütz-Moduls), na kterém KMW pracuje již deset let. KMW nabízí modul AGM na řadě podvozků, mimo jiné na nákladních vozidlech Iveco 8×8, MAN HX3 nebo na upraveném pásovém podvozku ASCOD 2 (systém DONAR). Platformu RCH 155 tvoří kolové obrněné vozidlo Boxer 8×8.

Modul AGM je osazen osvědčenou hlavní Rheinmetall ráže 155 mm (délky 52 ráží) používanou na samohybných houfnicích PzH 2000. AGM má automatizovaný způsob nabíjení. V zásobníku je připraveno 30 kusů střel ráže 155 mm.

RCH 155 splňuje rozměrové podmínky pro kamionovou a železniční dopravu. Zákazník může houfnici osadit dálkově ovládaným zbraňovým modulem FLW 200 (pro až 20mm kanony nebo 40mm granátomety) a 360° kamerovým systémem HENSOLDT SETAS.


Demonstrace ve výcvikovém prostoru Klietz

Za pozornost stojí propagované schopnosti RCH 155. Německá houfnice je totiž názorným příkladem toho, jak výrobce (v tomto případě KMW) vyzdvihuje takticko-technické parametry svého produktu, které ale v reálném boji nemají prakticky žádný význam.

Je třeba si totiž uvědomit – houfnice nikdy nebojuje samostatně!

Podle KMW jedna houfnice RCH 155 zahájí palbu do 20 sekund od zastavení, během jedne minuty vypálí devět střel a poté do deseti sekund opustí palebné postavení.

Palebné postavení ale vždy zaujímá celá baterie, tedy osm houfnic, které na místo určení dojedou v koloně po polní cestě. Zaujetí palebného postavení celé baterie trvá rozhodně více 20 sekund. Nemluvě o tom, že příjezdovou cestu a palebné postavení musí nejdříve určit a zkontrolovat průzkumná jednotka baterie nebo oddílu.

Rozhodující pro vedení dělostřelecké palby je pak účinek v cíli, což je dáno počtem vypálených ran. Střelba se tedy vede tak dlouho, dokud není splněn palebný úkol a než k opuštění stanoviště dá rozkaz velitel bojového uskupení (praporu, brigády), pod kterou je dělostřelecká baterie nebo oddíl začleněn. Palebné stanoviště opět opouští osm houfnic v koloně. Odsunovou cestu musí opět zkontrolovat průzkumný tým a zjistit, zda nebyla úniková cesta v průběhu bojové činnosti přerušena.


RCH 155

Pochopitelně lze uvažovat o nějakých exotických způsobech vedení války „nové generace“ s využitím „přelomových systémů velení a řízení“ s prvky „umělé inteligence“. V současnosti a v nejbližších letech jde ale o čistě techno-fantasmagorie, zejména pokud uvažujeme v konturách klasické frontové zákopové a/nebo mechanizované války.

Další relevantní námitkou může být, že frontová válka nehrozí. Je zde ale problém – Rusové s klasickou frontovou válkou počítají. Na tom není nic tajemného, stačí se podívat na strukturu jejich výzbroje. A k vedení klasické frontové války je potřeba obrovské množství levné, tedy nenaváděné dělostřelecké munice. Protože právě množství dělostřelecké munice (a schopnost logistického systému munici dopravit na frontu) rozhoduje, jak dlouho se na frontě budeme bránit nebo útočit.

Dalším PR údajem je dvojčlenná obsluha houfnice. Ve skutečnosti je ale rozhodujícím údajem počet vojáků v baterii nebo oddílu. Dvojčlenná posádka totiž sama o sobě nedokáže udržovat svou houfnici bojeschopnou (čištění a konzervace hlavně po střelbě, očištění vozidla atd.).

KMW také píše o schopnosti RCH 155 vést palbu za jízdy do 30 km/h. S klasickou municí je vedení takové palby nereálné. Při nepřímé palbě za pohybu (pouze ve směru jízdy!) je k rychlosti projektilu třeba započítat rychlost pohybu vozidla a dělostřeleckou hlaveň je potřeba stabilizovat. A to je mnohem složitější úkol vyžadující mnohem masivnější a robustnější mechanické, mechatronické a elektronické systémy než například v případě stabilizace tankové hlavně.


Reklamní brožura RCH 155

RCH 155 je ukázkovým příkladem toho, jak se výrobce snaží marketingově prodat svůj produkt bez ohledu na jeho skutečné bojové schopnosti. Rozhodně nelze kupovat houfnici jen proto, že má dvoučlennou posádku, dokáže vystřelit 20 sekund od zastavení a s naváděnou municí za jeden milion korun zasáhne cíl na vzdálenost 50 kilometrů. Uděláme sice radost výrobci houfnice, ale rozhodně neposílíme obranyschopnost své země.

Ve výsledku je RCH 155 především exportní projekt německého průmyslu. Pochopitelně platí – čím složitější zbraň, tím více práce (peněz) pro německý průmysl. Přitom Katar je typickou ukázkou toho, že země Středního východu zbraně nekupují kvůli boji, ale kvůli udržování a posilování vazeb s hlavními světovými mocnostmi. Často jsou tak zbraně vyvíjeny, prodávany a nakupovany jen a pouze kvůli podpoře průmyslu, ekonomiky a diplomacie, nikoliv kvůli skutečnému boji. Případně složitost a cena zbraní neodpovídá jejich skutečnému budoucímu použití.

V každém případě ale platí, že Bundeswehr hodlá výrazně rozšířit své dělostřelecké schopnosti. K současným 120 samohybným houfnicím PzH 2000 Berlín dokoupí stejný počet kolových samohybných houfnic. KMW, jako národní výrobce a významný zbrojní exportér, je pochopitelně upřednostňovaným dodavatelem.

Ještě pomrknutí do Armády ČR. Je zcela iluzorní si myslet, že česká armáda někdy nasadí armádu na „východní hranici“ kvůli ochraně kolektivního Západu, už jen kvůli novém paktu „Molotov-Ribbentrop 2.0“ – rozuměj rusko-německému projektu Nord Stream 2.

Stojí proto za zamyšlení, zda Armáda ČR nemá podporovat zejména ekonomické zájmy České republiky v Africe s pomocí francouzské armády. K tomu se houfnice CAESAR výborně hodí, rozhodně mnohonásobně více než k frontové válce na východě.

Foto: Wehr Technik

Nahlásit chybu v článku


Související články

KMW IWS-35: Německá věž s 35mm kanonem

Německá zbrojařská firma Krauss-Maffei Wegmann (KMW) vyvíjí novou dálkově ovládanou zbraňovou ...

LAND 400 Phase 2: Austrálie kupuje bojová vozidla Boxer

Před několika dny australská vláda podepsala smlouvu v hodnotě 2,1 miliardy euro (3,3 miliardy ...

Potvrzeno. Velká Británie nakoupí 500 německých obrněných transportérů Boxer

Ministerstvo obrany Velké Británie včera informovalo o podpisu smlouvy na dodávku více než 500 ...

Vozidlo přímé palebné podpory Boxer MGS se 105mm kanonem

Německá společnost KMW (Krauss-Maffei Wegmann) zveřejnila první fotografie nového kolového vozidla ...

Přidávat diskuzní příspěvky a hlasovat pro článek mohou jen registrovaní. Prosím zaregistrujte se nebo se přihlašte!

Komentáře

Zvýraznit příspěvky za posledních:
 • Lukas
  20:25 31.08.2021

  Pro Ares - wszystko O.K. jeśli myślisz o pojedynku haubice vs haubice...

  Problem jest taki ze potencjalny nie tylko ma dużo haubic, ale też ma wyrzutnie rakiet....

  Rosjanie ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Pro Ares - wszystko O.K. jeśli myślisz o pojedynku haubice vs haubice...

  Problem jest taki ze potencjalny nie tylko ma dużo haubic, ale też ma wyrzutnie rakiet....

  Rosjanie doskonale wiedza, że ich haubice strzelają krócej...
  Ale to nie jest problem jeśli mogą teren zaorać systemami rakietowymi.
  Salwa BM-30 to obszar 800x800m.


  Nie można "lekceważyć" utraty haubic w sytuacji gdy się ma 20- 40 sztuk...

  Na koniec - cytat z pewnego dokumenty (opracowanego w PL)
  " Combat operations in eastern Ukraine have frequently proved that the time required for obtaining information about an enemy and passing it for the needs of fire striking does not exceed a few minutes. Information from satellite reconnais-sance, reconnaissance UAVs, deep reconnaissance groups, special forces and various radiolocation stations (AN/TPQ-36, AN/TPQ-3725, AN/TPQ-5326, ARTHUR27, COBRA28, 1L220 ZOOPARK-2 or SNAR-10M1 Leopard), capable of passing data to a fire control center within 30-40 s after a target acquisition, are used for the purpose of artillery fire. In turn, an average time of fulfilling a fire task by fire assets operating in automated command and fire control systems’ environment can be as follows:
  – for M109A2/A3 self-propelled howitzer – 30-40 s,
  – for M109A6 and KRAB self-propelled howitzer – 30 s,
  – for MLRS system – 60 s (for ATACMS missiles – 20 s) [22, p. 52].
  Within the framework of counter battery fire, the time of fire reaction29 in different armies ranges between 5 and 15 minutes. The Ukrainian experiences demonstrate that this time is approximately 15 minutes. In turn, American sources, supported by experience from combat operations of the First and Second Gulf Wars, indicates that depending on technical advancement of an enemy and duration of combat operations
  this time ranged between 5 and 12 minutes. Typically, the longest time of fire reaction was observed at the initial period of activities – to decline gradually as they progressed. This tendency currently occurs during the fights in eastern Ukraine. Therefore, while executing a fire task it is to be expected that within 5 minutes (maximally 15 minutes) after firing the first projectile by our artillery, enemy’s projectiles will reach our firing positions. This trend is reflected in new combat doctrines of various armed forces, among others the Russian Federation’s, where extraordinary attention is put on
  troops’ mobility, artillery in particular. Based on Ukrainian reports from the frontline, it can be unequivocally stated that during the fights in Donbass, pro-Russian separatists frequently withdrew immediately after execution of a fire task or optionally changed firing positions. Those activities hampered determining of exact position of separatist’s artillery thus, its elimination from the fight. ly fired three shots from a firing position then conducted a counter fire maneuver. The absence of reconnaissance picture as well as acquisition systems on the Ukrainian Armed Forces’ side, especially during the initial phase of the conflict, resulted in the
  fact that the Ukrainian artillery fire at not observed targets usually hit abandoned positions. As the above-mentioned examples demonstrate, the fire reaction time should guarantee a real possibility of striking effectively a target before it changes a position.
  Therefore, timeliness takes priority over accuracy 30 as far as a determinant of reconnaissance data usability for artillery fire accuracy is concerned. Experience of the Ukrainian artillery also confirms that conducting long-last barrages of gunfire from one
  firing position is impracticable, even dangerous.
  [...]
  The aforementioned examples prove that our potential enemy, beyond reasonable doubt, will possess assets and manpower owing to which he will be able to detect and determine coordinates of shooting artillery, execute counter fire within the framework of counter battery fire, then assess impact, enter corrections and execute the further fire strike.
  Skrýt celý příspěvek

 • ARES
  17:00 31.08.2021

  To "shoot and scoot

  Základním parametrem pro účinnou protibaterijní palbu není čas k lokaci polohy baterie, ale přesnost určení souřadnic její polohy. Ta závisí jednak na ...
  Zobrazit celý příspěvek

  To "shoot and scoot

  Základním parametrem pro účinnou protibaterijní palbu není čas k lokaci polohy baterie, ale přesnost určení souřadnic její polohy. Ta závisí jednak na přesnosti měření polohy a rychlosti střely v měřených bodech, jednak na užité matematické, geometrické a kinematické hypotéze transformace naměřené dráhy pohybu střely na hypotetickou balistickou dráhu střely, jejíž protnutí s horizontem určí polohu místa, odkud bylo vystřeleno, popř. prognózovat místo dopadu.

  Míra přesnosti lokace cíle rovněž souvisí významně s rozptylem úsťové rychlosti střely a meteorologickými podmínkami.
  Přesnost měření parametrů pohybu střely závisí rovněž na sklonu radarového paprsku k rovině dráhy střely, zda je kolmá či šikmá či přímo leží v rovině dráhy střely.

  Přesnost určení souřadnic je výrobci udávána v CEP (circular error probable či circular error probability) zpravidla v hodnotách:
  Dálka měření do 15 km: CEP 50 m
  Dálka měření nad 15 km: CP 0,35% měřené dálky.

  (ARTHUR - ARTillery HUnting Radar, švédský Ericsson, COBRA - Counter Battery Radar, německý EURO-ART International).

  Údaje poskytované výrobci jsou určeny za optimálních podmínek střelby, minimalizujících chyby lokace trajektorií střel a za tabulkových podmínek střelby. V reálných podmínkách se musí počítat s tím, že chyby v určení souřadnic cílů budou zpravidla větší.

  Při baterijní střelbě je nutné vzít do úvahy, že střely, jejich dráhy se měří, jsou odpáleny z různých míst výstřelu. Měří se tak svazek trajektorií, jejich počátky nejsou stejné či totožné, ale jsou od sebe posunuté, tak jak jsou děla rozmístěna v palebném postavení. Dělostřeleckým radarem se tak neurčí lokace, tj. souřadnice jednotlivých děl, ale hypotetický střed baterie!

  Kritérium určení lokace baterie předpokládá, že všechny počátky trajektorie střel leží v kruhu o „poloměru korelace“, střílí na stejný cíl obdobnou rychlostí, a předpokládá se, že patří do jedné baterie. Výpočet souřadnic lokalizované baterie je považován za úplný, pokud během předem stanoveného času („korelační čas“) počet podobných drah trajektorie v korelačním kruhu se rovná určité prahové hodnotě „korelačního čísla“. Korelační číslo, poloměr korelace a perioda korelace jsou nastavovány operátorem s přihlédnutím na přesnost určení souřadnic lokalizované baterie.

  Baterijní lokační kritéria:
  - Počet děl v baterii: 1 až 8
  - Poloměr korelace: 100 – 200 m
  - Korelační čas: 10 – 1000 s
  - Frekvence lokace: > 40 baterií ve 2 min

  Přesnost lokace baterie je charakterizována faktory:
  - Procedura lokace baterie a kritéria výpočtu jsou standardně určeny nebo jsou definovány operátorem,
  - Konstantní délka dráhy sledování cíle s cílem maximalizovat přesnost polohy baterie a bodu dopadu,
  - Šířka a orientace čela fronty baterie se odhaduje,
  - Dráhy střel všech druhů palby (roje střel, střelba salvou, jednotlivé rány) jsou korelovány k tvaru baterie,
  - Korekce výšky pro umístění nepřátelských baterií se provádějí automaticky nebo interaktivně,
  - Bod dopadu se odhaduje.

  Je třeba mít vždy na paměti, že dělostřeleckým radiolokátorem se může určit pouze hypotetický střed baterie, nikoli rozmístění jednotlivých děl baterie v palebném postavení. S přihlédnutím na tuto skutečnost:

  1. Vedení střelby na jednotlivá děla, jejichž poloha je určena dělostřeleckým radarem, koncově naváděnými střelami, s naprogramovanými souřadnicemi cíle (M1156 Precision Guidance Kit pro 155mm HE dělostřelecký náboj), je neefektivní, neboť CEP souřadnic cíle určený dělostřeleckým radarem je minimálně 10x větší (50 m) než CEP M1156 (5 m).

  Z toho vyplývá, že střelba se střelami opatřenými M1156 Precision Guidance Kit může být účinná jen na předpokladu, že souřadnice cíle se určí průzkumnými prostředky o minimálně se stejné přesnosti CEP jako je CEP M1156. Další možností je užití střel se samonaváděním (optické, termovizní či radiolokační s umělou inteligencí).

  2. Protibaterijní činnost vedená s pomocí dělostřeleckých radarů z hlediska palebné efektivity je ekonomicky akceptovatelná jen s klasickým HE střelivem, prováděná podle „zastaralých“ pravidel střelby, avšak stále platných. Zpravidla se bude jednat o nepozorovanou střelbu. K umlčení baterie je třeba vystřelit enormní množství munice, řádově ve stovkách ran. V podstatě na baterii bude soustředěna palba dělostřeleckého oddílu. I při tom nebude vyřazeno z boje více než 20 až 30 % děl baterie, zničeno bude ještě méně.

  Ztráta děl bude rozhodně menší ztrátou a negativním důsledkem pro vedení a vývoj boje, než přerušení palebné podpory pěchotním jednotkám jak v obraně, tak v útoku. Takže setrvání dělostřeleckých jednotek v palebném postavení po tu dobu, kdy bude nutné pěším jednotkám poskytnou dělostřeleckou palebnou podporu, nebude žádnou sebevraždou.
  Skrýt celý příspěvek

  • Haness
   08:08 01.09.2021

   "Při baterijní střelbě je nutné vzít do úvahy, že střely, jejich dráhy se měří, jsou odpáleny z různých míst výstřelu. Měří se tak svazek trajektorií, jejich počátky nejsou stejné ...
   Zobrazit celý příspěvek

   "Při baterijní střelbě je nutné vzít do úvahy, že střely, jejich dráhy se měří, jsou odpáleny z různých míst výstřelu. Měří se tak svazek trajektorií, jejich počátky nejsou stejné či totožné, ale jsou od sebe posunuté, tak jak jsou děla rozmístěna v palebném postavení. Dělostřeleckým radarem se tak neurčí lokace, tj. souřadnice jednotlivých děl, ale hypotetický střed baterie!"

   Toto tvrzení není pravdivé, dělostřelecké radary určují individuální polohy děl - jak také uvádí výrobci v produktových listech.

   1. PGK by nikdy nebyl použit na střelbu na takový druh cíle, jakým je dělostřelectvo, to nedává smysl pro munici naváděnou družicově. Dále není pravdou že má CEP 5 m (toho dosahuje na hranici M982 Excalibur), ale 20,9 m https://www.dote.osd.mil/Porta...

   V rámci protibaterijní palby by bylo daleko výhodnější použít munici typu BONUS a jiné, která je schopna si cíle "dohledat" a i pokud by byly Vámi udávané přesnostní údaje pravdivé, tak by to bohatě dostačovalo na efektivní zničení baterie pouhýi čtyřmi střelami. Nicméně i pokud by byla použita konvenční munice, tak i při Vámi udávané přesnosti, by se na zničení takto důležitého cíle dalo bez problémů střílet, protože by se jednalo o pokrytí plochy 100x100 (CEP50) nebo 200x200 (CEP 100).

   2. Jak jsem psal, tak to jde udělat ekonomicky a takticky daleko, daleko výhodněji, pokud by byla použita inteligentní subminice typu BONUS. Navíc podle Vašeho tvrzení by to znamenalo jediné:
   - radary jsou zbytečné (takže nákup těchto systémů AČR a dalšími armádami světa byly naprosto vyhozené peníze);
   - na dělostřelectvo nepřítele se nemá cenu střílet, takže tento druh cíle se vynechá z rozhodovacího procesu a necháme se ničit.

   Absolutně nesouhlasím, že ztráta děl bude menší ztrátou. Při počtu děl v AČR musí být klíčové udržet jejich bojovou schopnost. Navíc pokud k jejich ztrátě dojde v prvních etapách boje, tak už potom zůstanou bojové jednotky bez podpory úplně....
   Skrýt celý příspěvek

   • tctx
    08:57 01.09.2021

    Takze to vypada, ze to fantazirovani se tu deje spis ze strany pana Vasicka/ARES a jeho akademickymi blaboly, abych se tak priblizil jeho zpusobu vyjadrovani….

    Takze to vypada, ze to fantazirovani se tu deje spis ze strany pana Vasicka/ARES a jeho akademickymi blaboly, abych se tak priblizil jeho zpusobu vyjadrovani….

    • Haness
     09:25 01.09.2021

     Takto bychto nechtěl tvrdit, protože z akademické sféry jistě není sám. Konec konců alespoň tady se nesnižujme na úroveň diskuse na novinkách.

     Takto bychto nechtěl tvrdit, protože z akademické sféry jistě není sám. Konec konců alespoň tady se nesnižujme na úroveň diskuse na novinkách.

    • ARES
     19:50 01.09.2021

     Děkuji za vysvětlení, že matematika a fyzika a jejich aplikace na řešení technických úloh je akademickým blábolem.

     Děkuji za vysvětlení, že matematika a fyzika a jejich aplikace na řešení technických úloh je akademickým blábolem.

     • tctx
      20:55 01.09.2021

      Asi tak podobne, jako je brani v potaz mobilitu delostrelectva pri protibaterijni cinnosti nepritele jen PR chytakem, fantasmagorii a fantazirovanim.

      Jinak samozrejme neni zac.

      Asi tak podobne, jako je brani v potaz mobilitu delostrelectva pri protibaterijni cinnosti nepritele jen PR chytakem, fantasmagorii a fantazirovanim.

      Jinak samozrejme neni zac.

     • Jura99
      07:54 02.09.2021

      Znalosti matematiky a fyziky zasluhují obdiv, stejně jako třeba schopnost vypočítat střelbu logaritmickým pravítkem. Podobně vyšší dívčí byla třeba lodní navigace podle map, ...
      Zobrazit celý příspěvek

      Znalosti matematiky a fyziky zasluhují obdiv, stejně jako třeba schopnost vypočítat střelbu logaritmickým pravítkem. Podobně vyšší dívčí byla třeba lodní navigace podle map, sextantu, kompasu atp. Jenže pak přijde někdo s GPS, barevnou obrazovkou a dokud někdo nesestřelí satelit, tak nezáleží, že ten dotyčný třeba sotva vyšel základní školu, bude mít lepší výsledky než vědec s logaritmickým pravítkem. Takže není se za co stydět, že umím fyziku a matiku, ba naopak, ale současně musím být v obraze, kam se posunují možností, díky novým senzorům a výpočetnímu výkonu pro analýzu zjištěných dat a netrvat na starých poučkách. Rusové nyní mají pasivní prostředek pro zjištění pozice baterie, říkají mu 1B75 Penicillin a pravděpodobně pracuje na bázi detekce a analýzy zvuku. Pozici 25km vzdálenou prý zjistí do 5s.
      Skrýt celý příspěvek

 • Haness
  10:07 31.08.2021

  Musím říci, že Armádní noviny jsem dlouho považoval za populárně odbornou platformu, která předkládá reálný obraz problematiky a vyvrací tak mýty předkládané běžnými sdělovacími ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Musím říci, že Armádní noviny jsem dlouho považoval za populárně odbornou platformu, která předkládá reálný obraz problematiky a vyvrací tak mýty předkládané běžnými sdělovacími prostředky. To se však mění a tento článek je toho jasným důkazem. Důkazem toho, že si AN moc nezavdají se Seznam zprávami a jim podobným.

  Hlavní věc, která se zde neustále objevuje je ta, že palebná jednotka musí být v palebném postavení do splnění úkolu, což bylo možné v dobách před 30ti lety dříve, ale nyní již to absolutně nepřipadá v úvahu. Neustále tu odkazujete na článek docenta Vašíčka, o který opíráte svá tvrzení. Ačkoliv nechci pana docenta nějak napadat, tak je nutno říci, že jeho tvrzení neodpovídají dnešní době, kdy jsou dostupné radiolokační, akustické a jiné systémy pro detekci střílejícího dělostřelectva. Setrvání jednotky v palebném postavení se tak rovná sebevraždě. Nebo jsem snad jediný, který si dokáže velice přesně spočítat kolik času po detekci radarem potřebuje nepřátelská jednotka pro Time on Target na zjištěnou jednotku? - Proto je tak důležitá (Vámi nesmyslně dehonestovaná) doba opuštění palebného postavení. Tyto rovnice jsou běžně známé a v praxi aplikovatelné....

  A pokud nechcete věřit mým tvrzením a racionálnímu, tak se podívejte třeba na americké doktríny (dostupné na www.armypubs.army.mil... ). Tam se dočtete, že používají pro přemístění jednotky tzv. trigger pointy, kdy dva nejdůležitější z nich jsou doba strávená v palebném postavení (při nevedení palby (!!!) ) a počet vypálených ran (při vedení palby).

  Rozhodně tím nechci říci, že dělostřelectvo nesplní úkol, ale nebude setrvávat v jednom palebném postavení při velkém počtu ran, když nepřítel zná jeho polohu ještě než vypálené rány dopadnou a má dělo vybavené navigačním systémem, takže nemusí řešit rekognoskaci....
  Skrýt celý příspěvek

 • Lukas
  22:21 30.08.2021

  Shoot and scoot to nie jest marketing...
  Marketingiem jest infantylne wyobrażenia o tym jak artylerzyści realizują taktykę shoot and scoot.

  Pomyśleliście dlaczego w każdej ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Shoot and scoot to nie jest marketing...
  Marketingiem jest infantylne wyobrażenia o tym jak artylerzyści realizują taktykę shoot and scoot.

  Pomyśleliście dlaczego w każdej armii bateria artylerii ma 2 plutony ogniowe? Dlaczego każdy pluton ma własny wóz (węzeł) dowodzenia? (identyczny z wozem dowodzenia baterii)
  Dlaczego batalion artylerii ma tak dużo wozów dowodzenia? (masz 24 haubice i 11 wozów dowodzenia)

  Podobnie jest z "interpretacją" zdolności współczesnych haubic 155mm L/52 do strzelania na 40 km+
  Skrýt celý příspěvek

 • TC82
  16:48 30.08.2021

  Přijde mi že je tu dost přispěvatelů, kteří si dovedou představit, co by se mohlo na budoucím válčisti (dělostřelecké radary, vyčkávací munice, digitalizace bojiště) stát tradičně ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Přijde mi že je tu dost přispěvatelů, kteří si dovedou představit, co by se mohlo na budoucím válčisti (dělostřelecké radary, vyčkávací munice, digitalizace bojiště) stát tradičně vedenému dělostřelectvu.
  A pak jsou tu tací co si to představit neumějí nebo nechtějí. Stejně jako si třeba Francouští plánovači zřejme nedovedli představit, že by tank dělal něco jiného než prorážel zákopové linie s pochodující pěchotou.
  Ale pak přišel nějaký "blbec" který spatřil potenciál v evoluci technologie tanků, vymyslel Blitzkrieg a za dva týdny pochodoval Paříží.

  Nezbývá tedy doufat že AČR nebude nikdy v konfliktu s protivníkem který by bezezbytku využil potenciál nových technologií, dokázal některé činosti z velitelského řetěze automatizovat a radši pojede podle zaběhlých vojenských teorií. :)
  Skrýt celý příspěvek

 • cejkis
  21:45 29.08.2021

  Myslím, že budoucnost je v tom, že baterie nebude na jednom místě do skončení úkolu, ale bude mít přidělenou plochu s požadavkem měnit pozice v této ploše po každé minutě palby. ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Myslím, že budoucnost je v tom, že baterie nebude na jednom místě do skončení úkolu, ale bude mít přidělenou plochu s požadavkem měnit pozice v této ploše po každé minutě palby.

  V době, kdy i starý Arthur vypočítá místo odpálení a dopadu během pár sekund a odešle do systému souřadnice prostě není možné zůstat v pozici několik minut.
  Skrýt celý příspěvek

  • flanker.jirka
   22:20 30.08.2021

   Pokud se má vést delší příprava například před útokem tak je nevyhnutelné, aby se baterie střídaly v činnosti, přebijení a manévru. Nepřítel podobně vybavený jako AČR si to ...
   Zobrazit celý příspěvek

   Pokud se má vést delší příprava například před útokem tak je nevyhnutelné, aby se baterie střídaly v činnosti, přebijení a manévru. Nepřítel podobně vybavený jako AČR si to nenechá líbit a podnikne kroky k pokusu o umlčení delostrelectva. Představa že nebude nutné manévrovat je mylná, z druhé strany toho může přiletět dost.
   Skrýt celý příspěvek

   • tctx
    22:43 30.08.2021

    Tohleto tvoje fantazirovani dokazuje, ze nevis vubec nic o tom, jak to ve skutecnosti funguje ;)

    Tohleto tvoje fantazirovani dokazuje, ze nevis vubec nic o tom, jak to ve skutecnosti funguje ;)

 • SYN_
  08:19 29.08.2021

  "Střelba se tedy vede tak dlouho, dokud není splněn palebný úkol a než k opuštění stanoviště dá rozkaz velitel bojového uskupení (praporu, brigády), pod kterou je dělostřelecká ...
  Zobrazit celý příspěvek

  "Střelba se tedy vede tak dlouho, dokud není splněn palebný úkol a než k opuštění stanoviště dá rozkaz velitel bojového uskupení (praporu, brigády), pod kterou je dělostřelecká baterie nebo oddíl začleněn. Palebné stanoviště opět opouští osm houfnic v koloně."

  A na to je zákon, to prostě jinak nejde, přes to nejede vlak. A kdyby náhodou nepřítel zkusil něco jiného, tak to pískne sudí a dá mu červenou kartu... Nebo žeby ne? Žeby ve válce bylo dovolené všechno, pokud to bude fungovat?
  Co takhle aspoň uvažovat o tom že by (a právě tady jde o ty rychlosti zaujetí a opuštění palebného postavení) třeba nemuselo úplně nezbytně stát 8 děl v jedné lajně? Při dostřelu 25 a více kilometrů, co kdyby stály třeba náhodně někde v okruhu kilometru od sebe? A co kdyby po každé salvě (zde bych si myslel že se lze bavit o libovolném počtu výstřelů v intervalu 9 až 30 ran) popojely náhodně o půl kilometru? Ostatně po těch nejpozději 30ti ranách stejně musí přebíjet a to mi vůbec nepřipadá jako hloupá myšlenka si na to "popojet" aspoň kus od palebné pozice (navíc směrem k zásobovačům)...
  Průzkum by to snad nějak zvládnout mohl, oblast v řádu 2-4km snad nebude neřešitelná. Ovšem jasně, pokud bude nepřítel rychlý (protibaterijní palba ne bodová ale plošná, s počtem desítek hlavní tak aby v rozsahu 1-2 minuty pokryl plochu několika čtverečních kilometrů) tak se obávám že to stejně můžeme v daném úseku zabalit, ať už s artilerií nebo bez, tam by to přežili snad jen zodolněné kryty...
  Skrýt celý příspěvek

  • Jura99
   13:11 29.08.2021

   presne tak, take mi to prijde zastarale, jako kdyz v napoleonskych valkach strelci v liniovych formacich bez kryti strileli na nepritele. Mozna pro prehradnou palbu hloupou munici, ...
   Zobrazit celý příspěvek

   presne tak, take mi to prijde zastarale, jako kdyz v napoleonskych valkach strelci v liniovych formacich bez kryti strileli na nepritele. Mozna pro prehradnou palbu hloupou munici, kdy se preorava kus zeme. To je take doktrina prvni svetove, kdy palebna priprava trvala treba nekolik dni. Otazka zni, jestli uz je nebo neni cas kdy kvantitu nahradi kvalita (oznaceni cile a presnost zasahu).
   Skrýt celý příspěvek

  • flanker.jirka
   13:34 29.08.2021

   S rostoucí dostupností přesně naváděné munice, nebo úprav hloupé munice a lepších možností průzkumu se musí změnit myšlení v použití dělostřelectva. Pokud je budou mít pozemní ...
   Zobrazit celý příspěvek

   S rostoucí dostupností přesně naváděné munice, nebo úprav hloupé munice a lepších možností průzkumu se musí změnit myšlení v použití dělostřelectva. Pokud je budou mít pozemní jednotky k dispozici u sebe, tak je mohou používat mnohem flexibilněji a nahradit tím dražší CAS prováděnou letectvem. Výhodou je i to, že dělostřelecká munice je pro nepřátelskou PVO komplikovanější cíl než bitevní letadlo, vyzbrojený dron nebo bitevní vrtulník.
   Obecně tu podporu již dnes nezajišťují pouze dělostřelecké jednotky, ale i vyčkávací munice, kterou mohou mít sebou na vozidlech také.
   Skrýt celý příspěvek

  • Klimesov
   14:01 29.08.2021

   Houfnice je prostředek palebné podpory postupujícím nebo naopak bránícím se čelním jednotkám. Dělostřelecké baterie poskytují palebnou podporu do té doby, dokud jí čelní jednotky ...
   Zobrazit celý příspěvek

   Houfnice je prostředek palebné podpory postupujícím nebo naopak bránícím se čelním jednotkám. Dělostřelecké baterie poskytují palebnou podporu do té doby, dokud jí čelní jednotky potřebují. Přerušit palbu znamená vystavit čelní jednotky riziku přemožení a tím pádem větším ztrátám.
   Armáda není holubník. Tvoří jí rozkazy a operační postupy. A rozkazy a operační postupy se mění podle situace. Každopádně bez rozkazu dělostřelci nezahájí palbu a bez rozkazu jí nepřeruší.
   Skrýt celý příspěvek

   • ARES
    16:54 29.08.2021

    V tom diskuzním fantazírování konečně smysluplný názor na úlohu dělostřelectva a způsob provádění palebné podpory.

    V tom diskuzním fantazírování konečně smysluplný názor na úlohu dělostřelectva a způsob provádění palebné podpory.

   • Scotty
    17:21 29.08.2021

    Ovšem nepřerušením palby riskujete ztrátu přidělaného dělostřelectva a přerušení palebné podpory na vždy. Samozřejmě se postupy přizpůsobují situaci. Ovšem nevěřím že by nějaký ...
    Zobrazit celý příspěvek

    Ovšem nepřerušením palby riskujete ztrátu přidělaného dělostřelectva a přerušení palebné podpory na vždy. Samozřejmě se postupy přizpůsobují situaci. Ovšem nevěřím že by nějaký soudný velitel nutil dělostřelectvo setrvat v jednom postavení kdyby předpokládal nebezpečí pritibaterijní palby nepřítele.
    Skrýt celý příspěvek

    • ARES
     22:21 29.08.2021

     Za útoku přerušením dělostřelecké palby se dá protivníku čas na přeskupení a obnovení bojové síly. Tím dojde k posílení jeho obranné odolnosti, což ve svém důsledku otupí až i ...
     Zobrazit celý příspěvek

     Za útoku přerušením dělostřelecké palby se dá protivníku čas na přeskupení a obnovení bojové síly. Tím dojde k posílení jeho obranné odolnosti, což ve svém důsledku otupí až i zlomí údernou sílu útočících jednotek pro nárůst ztrát. Výsledkem tak bude zmaření útočného úsilí a nedosažení cílů útoku a porážky protivníka.

     Za obrany přerušení dělostřelecké palby má obrácený dopad.

     Pokud bychom přijali pravidlo, že nepřerušením palby se riskuje ztráta dělostřelectva, pak v tomtéž smyslu uplatnění tohoto pravidla na tanky a OT by znamenalo, že ty po vystřelení několika ran by se měly vyvést z bojiště, aby nedošlo k jejich zničení v důsledku jejich kontaktu s protivníkem. Nač tedy vyzbrojovat armády OT, tanky a dělostřelectvem? Do nebe volající absurdita!

     ˇÚčelem dělostřelecké palebné podpory je znehybnit protivníka, potlačit jeho bojovou aktivitu. Má rozhodující vliv na ničení a umlčování živé síly a techniky, nejméně z 60% i více. "Shoot and scoot" je jen marketingová smyšlenka zbrojních firem jak prorazit svými produkty na zbrojním trhu. To nemá s realitou vedení ozbrojeného boje nic společného.
     Skrýt celý příspěvek

     • tctx
      08:21 30.08.2021

      A rozdelit baterii na dve seskupeni kdy jedno poskytuje palebnou podporu a druhe se premistuje jeste nikoho nenapadlo?

      Nebo je tohle taky jen marketingova myslenka??

      A rozdelit baterii na dve seskupeni kdy jedno poskytuje palebnou podporu a druhe se premistuje jeste nikoho nenapadlo?

      Nebo je tohle taky jen marketingova myslenka??

     • Jura99
      09:20 30.08.2021

      OT resp. BVP a tanky jsou ofenzivní prostředky a obvykle jsou během palby v pohybu a nikdy neměly v doktríně palbu z jedné pozice, tak jako dělostřelectvo (když pomineme zakopané ...
      Zobrazit celý příspěvek

      OT resp. BVP a tanky jsou ofenzivní prostředky a obvykle jsou během palby v pohybu a nikdy neměly v doktríně palbu z jedné pozice, tak jako dělostřelectvo (když pomineme zakopané tanky v obraně). OT a BVP jsou v podstatě autobus pro pěchotu, nemají za úkol stát na místě s výsadkem uvnitř a provádět nějakou palebnou přípravu z místa, dělem podporují v pohybu pěchotu před vysazením nebo po něm.
      Skrýt celý příspěvek

     • Klimesov
      10:03 30.08.2021

      tctx

      samozřejmě, že napadlo. Proto také dělostřelecké oddíly mají těch baterií více. :-)
      V knize "VOJÁK" je docela dobře popsána činnost Německých dělostřelců za 2. světové války. ...
      Zobrazit celý příspěvek

      tctx

      samozřejmě, že napadlo. Proto také dělostřelecké oddíly mají těch baterií více. :-)
      V knize "VOJÁK" je docela dobře popsána činnost Německých dělostřelců za 2. světové války. Kdy během tažení do Francie byla 1 dělostřelecká baterie ze 3 poslána k přímé podpoře čelních jednotek. Tuším že se pohybovali do cca 5 - 8 km od čelních jednotek, a zbylé dvě se pohybovali vzad na hranici svého maximálního dostřelu. Jednalo se o 105mm houfnice. Dnes je princip využití stejný, jen díky technologii se změnili vzdálenosti a reakční doba dělostřelců.
      Nicméně i tak stále jsou jednotky závislé na rozkazech a to je to co popisuju já a ARES. V Armádě si bez rozkazu pomalu nemůžete ani utřít zadek. Vše se tam řídí formou velení a mužstvo provádí to co jim velení přikáže. Není to tak, že by si dělostřelci mohli dělat co chtěli, protože to jejich houfnice teoreticky dokážou.

      Jura99. No a houfnice jsou zase prostředky podpory. Jejich úkolem je podporovat čelní jednotky, likvidovat jednotlivá hnízda odporu a opěrné body a tuto činnost provádějí na základě rozkazů z vyšších míst. Takže když dělostřelci dostanou rozkaz k přesunu, přesouvají se, když dostanou rozkaz k zaujetí palebného postavení, zaujmou palebné postavení, když dostanou rozkaz k 30 minutové palbě do určitého sektoru, pálí 30 minut do určitého sektoru, když dostanou rozkaz pálit hodinu do určitého sektoru pálí do určitého sektoru hodinu, když dostanou rozkaz pálit 10 minus a pak se mají přesunout udělají to. Nevím co na tom stále někdo nechápe, že armáda, vojáci se řídí podle rozkazu? A rozkazy se mění podle situaci na bojišti, takže neexistuje univerzální postup. Existují pouze nějaké schopnosti armády, které velící využívají dle potřeby a tak aby dokázali porazit nepřítele.
      Skrýt celý příspěvek

     • tctx
      11:49 30.08.2021

      Klimesov - tomu rozumim.

      Takze to, jestli je "Shoot and scoot" jen marketingová smyšlenka zbrojních firem jak prorazit svými produkty na zbrojním trhu nebo realne vyuzitelny ...
      Zobrazit celý příspěvek

      Klimesov - tomu rozumim.

      Takze to, jestli je "Shoot and scoot" jen marketingová smyšlenka zbrojních firem jak prorazit svými produkty na zbrojním trhu nebo realne vyuzitelny koncept vedeni boje zavisi dejme tomu na rigidite mysleni veleni.

      Nebo ne?
      Skrýt celý příspěvek

     • Jura99
      11:58 30.08.2021

      Klimesov: samozřejmě, že se vše řídí rozkazy, ale rozkazy vyplývají z nějaké aktuální vojenské teorie a řádu, od toho jsou vojenské školy. Klidně může zmatený důstojník vydat ...
      Zobrazit celý příspěvek

      Klimesov: samozřejmě, že se vše řídí rozkazy, ale rozkazy vyplývají z nějaké aktuální vojenské teorie a řádu, od toho jsou vojenské školy. Klidně může zmatený důstojník vydat rozkaz, aby se pěchota postavila do řady jako v 18. století a v linii bez krytí postupovala směrem k nepříteli. Bude to rozkaz, ale to ještě neznamená, že správný a že se to tak má v dnešní době dělat. Houfnice jsou palebná podpora, ale účelem podpory je, aby granáty dopadaly na linii dotyku s nepřítelem. Jestli se ten účel splní tak, že baterie bude staticky stát dělo bok po boku 5km od fronty nebo bude baterie rozptýlená a pohyblivá by nemělo hrát roli.
      Skrýt celý příspěvek

     • Klimesov
      13:08 30.08.2021

      tctx

      "Shoot and scoot" je opravdu marketingový tahák. Je to předvedení dokonalosti dané techniky, vyspělosti a podobně. To ale neznamená, že se to nedá využít. Dá.
      Kupříkladu ...
      Zobrazit celý příspěvek

      tctx

      "Shoot and scoot" je opravdu marketingový tahák. Je to předvedení dokonalosti dané techniky, vyspělosti a podobně. To ale neznamená, že se to nedá využít. Dá.
      Kupříkladu tahle schopnost je ideální pro přepady, pro podporu zadního voje, zkrátka všude tam, kde je potřeba rychle udeřit, způsobit nepříteli co největší ztráty a zmizet, přeskupit a opakovat podobný útok z jiného směru.
      Takže spíše pro zadržovací taktiku.
      Při postupu naopak potřebujete kombinaci dlouhodobé a krátkodobé palebné podpory. Při obraně potřebujete více dlouhodobější podporu a vše to mícháte a koordinujete s dalšími bojovými prvky jako jsou minomety, raketomety, letectvo, vrtulníky, podzvukové bitevníky atd. atd.
      Takže nikoli na rigiditě, ale na celkové situaci na bojišti. Podle situace se velí postup.
      A stavět taktiku jen na jedné jediné schopnosti jak se tu mnozí snaží popsat, je sebevražda.

      Jura99.
      Neexistuje žádná aktuální vojenská teorie. Vojenská teorie od dob Alexandra Velikého se totiž nezměnila. Pořád je to jedno a to samé. Ovládnout bojiště, prorazit nepřátelské linie a zaútočit na jeho týl, donutit nepřítele k ústupu a pokud možno obklíčit co možná největší množství jeho jednotek a tím mu způsobit co možná největší ztráty a donutit ho ke kapitulaci podle vašich podmínek. Tohle je základní vojenská teorie.
      Jediné co se změnilo, jsou způsoby jak tohoto základu dosáhnout. A to je všechno. A zbytek tu máte popsán, už bych se jen opakoval.
      Bojiště není soubor střetů pěchota vs. pěchota, houfnice vs. houfnice a tak podobně. Je to střed armáda vs. armáda.
      Účelem palebné podpory je aby trvala tak dlouho dokud to bude potřeba. To jak tohoto bodu docílíte už je ovlivněno situací na bojišti. A situaci na bojišti ovlivňuje obrovské množství aspektů.
      Skrýt celý příspěvek

     • tctx
      13:30 30.08.2021

      Klimesov - OK, v podstate nerozporuju, jen je obrovsky rozdil mezi “je to marketingovy tahak” (protoze to pripousti ty moznosti, ktere popisujes ,potazmo nejake dalsi, podle ...
      Zobrazit celý příspěvek

      Klimesov - OK, v podstate nerozporuju, jen je obrovsky rozdil mezi “je to marketingovy tahak” (protoze to pripousti ty moznosti, ktere popisujes ,potazmo nejake dalsi, podle situace na bojisti), a “je to jen marketingovy tahak”, ktery takoveto moznosti smahem odmita - a to je to, co mi vadi.

      Spis mi prijde ze bychom namisto toho meli psat “jsme blbci, pokud takovehle moznosti predem zatracujeme” :-/
      Skrýt celý příspěvek

     • Klimesov
      14:00 30.08.2021

      tctx
      Nikdo nezatracuje možnosti rychlého rozvinutí do palebné polohy a zároveň rychlé opuštění palebného místa.
      Jen se snažím vysvětlit, že marketingové předváděčky "Shoot and ...
      Zobrazit celý příspěvek

      tctx
      Nikdo nezatracuje možnosti rychlého rozvinutí do palebné polohy a zároveň rychlé opuštění palebného místa.
      Jen se snažím vysvětlit, že marketingové předváděčky "Shoot and scoot" v reálu moc nevyužijete. Podobně to popisuje i ARES byť svým způsobem :-)
      I v mých příkladech nepočítejte s tím, že schopnost "Shoot and scoot" by byla na pár minut. I tady by to trvalo několik desítek minut, možná i nějakou tu hodinku či více podle situace. Ono totiž v tomto režimu palby dochází k abnormálnímu opotřebovávání hlavně a zbraně samotné a to není vždy žádoucí. Dále tady máte něco jako korekci palby, i když máme moderní techniku která palbu dělostřelců zpřesnila, stále to není tak, že stačí poslat jen souřadnice a houfnice už si s tím 100% poradí. A je tu ještě plno dalších faktorů co obyčejní laici neznají a proto si naivně myslí, že lze vést taktiku "Shoot and scoot" za každé situace.
      Skrýt celý příspěvek

    • Klimesov
     09:51 30.08.2021

     Scotty
     V podstatě máte pravdu, ale vy popisujete něco jiného než o čem píšu.
     To co popisujete je už dilema samotného rozhodnutí, které je závislé na situaci a podle toho je také ...
     Zobrazit celý příspěvek

     Scotty
     V podstatě máte pravdu, ale vy popisujete něco jiného než o čem píšu.
     To co popisujete je už dilema samotného rozhodnutí, které je závislé na situaci a podle toho je také problematické.
     Co je totiž větší ztráta? Obětovat dělostřeleckou baterii, ale udržet za tu cenu frontovou linii, nebo obětovat četu, rotu, prapor, riskovat proražení fronty a následné obklíčení celé brigády, jen proto abych zachránil jednu dělostřeleckou baterii?
     To co jsem napsal je silně zjednodušující příklad, takže ho neberte doslovně, ale popisuje problematiku. Ve válce se ztrátám nevyhnete, a je vždy otázka co je v tu chvíli lepší. Obětováním jednoho, můžete zachránit jiné a tak podobně. Je to prostě proces rozhodování, který je závislí na momentálním stavu na bojišti, je to proces o kterém rozhoduje velení a schopnosti armády, a to jestli houfnice dokáže opustit palebný prostor za 20 sekund nebo za 25 sekund je v tuto chvíli bezpředmětné, protože pro vás je daleko důležitější aby dělostřelci splnili daný palebný úkol. To znamená, pokud dělostřelci dostanou za úkol pálit 30 minut do určitého sektoru, musí pálit 30 minut do určeného sektoru a nesmí palbu přerušit z vlastní iniciativy (bez rozkazu). Na jejich činnosti totiž závisí životy jejich kolegů v přední linii.
     Armáda je těžká hierarchie a ne anarchie.
     Skrýt celý příspěvek

   • SYN_
    20:48 29.08.2021

    Pokud bude mít jakýkoliv dělostřelecký prostředek informace dostatečné k vedení protibaterijní palby a nevyužije je (nedostal rozkaz...), tak si jen říká o vlastní zničení... ...
    Zobrazit celý příspěvek

    Pokud bude mít jakýkoliv dělostřelecký prostředek informace dostatečné k vedení protibaterijní palby a nevyužije je (nedostal rozkaz...), tak si jen říká o vlastní zničení... prostě berte jako fakt že jednotky jsou dneska v průběžné komunikaci nejen hlasové, ale i datové, a to i přes nepřátelské rušení, většinu času. Pokud poskytují podporu bránícím se jednotkám, je velmi nepravděpodobné že by neprobíhala podpůrná palba protivníka, a co je v takovém případě účinnější - zahájit nepřesnou plošnou podporu pro vlastní nebo napadnout dělostřelectvo protivníka a přerušit JEHO podporu??
    Asi tak, bylo kdysi "tanky nemohou opustit pěchotu a zbavit ji tak své podpory, protože tanky samy o sobě nejsou schopné rozhodnout bitvu"... až to najednou šlo a ti s tradičním ověřeným přístupem se stali obětí blitzkriegu...
    Skrýt celý příspěvek

    • Klimesov
     10:13 30.08.2021

     SYN_
     Stejně jako Scotty. Chápu co píšete, a v podstatě máte pravdu, ale není to problematika, kterou já popisuji. Já popisuji to, že dělostřelci si bez rozkazu nemohou dělat co ...
     Zobrazit celý příspěvek

     SYN_
     Stejně jako Scotty. Chápu co píšete, a v podstatě máte pravdu, ale není to problematika, kterou já popisuji. Já popisuji to, že dělostřelci si bez rozkazu nemohou dělat co chtějí.
     Vy už řešíte konkrétní, vámi popsané případy, jenže ty se řeší podle schopnosti armády a reálné situaci na bojišti, kterou ale ani z vašeho popisu neznáme a rozhodnutí je na velících nikoli dělostřelcích. Navíc armáda není jen o houfnicích. Je v ní i letectvo, vrtulníky, drony, raketomety, minomety, podzvukové bitevníky atd. atd. A je na veliteli jak se rozhodne a co použije k umlčování nepřítelovi činnosti.
     Každopádně vždy je to podmíněno rozkazy a nařízením velení.
     Skrýt celý příspěvek

   • Jura99
    09:15 30.08.2021

    krásná rigidní definice poplatná frontovému charakteru války, bez dělostřeleckých radarů, bez leteckých návodčí, průzkumných dronů atp. Staticky umístěné dělo je cíl, který sám ...
    Zobrazit celý příspěvek

    krásná rigidní definice poplatná frontovému charakteru války, bez dělostřeleckých radarů, bez leteckých návodčí, průzkumných dronů atp. Staticky umístěné dělo je cíl, který sám sebe prozrazuje déletrvající palbou. Pravděpodobnost zničení děla se dá zmenšit pohybem, vzdáleností od fronty (proto tlak na větší dostřel) a důsledky zničení se dají zmenšit redukcí osádky sedící přímo ve vozidle (proto přesun obsluhy z děla na doprovodná vozidla, případně dálkové ovládání děla). Smiřte se s tím, že všechno se vyvíjí a tak jako po sobě už nestřílí řadové lodi (řadové od slova, že stály v linii), tak i taktika dělostřelectva se musí změnit. Doprava velkorážové munice dělovou hlavní na cíl ještě zůstane, ale bude se měnit nasazení prostředku i obsah toho granátu.
    Skrýt celý příspěvek

    • Klimesov
     10:25 30.08.2021

     Ne vy se smiřte s tím, že armáda vždy zůstane armádou a vždy bude fungovat na rozkazech. Příklady, které tady mnozí popisují jak by měli dělostřelci fungovat jsou sice pěkné a ...
     Zobrazit celý příspěvek

     Ne vy se smiřte s tím, že armáda vždy zůstane armádou a vždy bude fungovat na rozkazech. Příklady, které tady mnozí popisují jak by měli dělostřelci fungovat jsou sice pěkné a zajímavě se to čte, ale smiřte se s tím, že to co tu popisujete je jen jeden příklad z nekonečného množství situací, které mohou na bojišti nastat, a že dělostřelci budou na bojišti fungovat tak jak jim nařídí velení. Takže když jim velení nařídí hodinovou palbu, budou pálit hodinu v kuse.
     Smiřte se s tím, že žádné velké změny nenastanou, protože nejsme svědky technické revoluce, ale pouze evoluce. Taktika nasazení houfnic bude stále stejná. Nejedná se totiž o nějakou novou zbraň, která si teprve hledá své místo na bojišti. Jedná se o zbraň, která se už od dob husitských válek používá plus mínus ke stejnému účelu a to střelbě do houfu, proto také houfnice.
     Jediné co se bude měnit je efektivita této zbraně. S rostoucím dostřelem, a pohybem, budou nové generace houfnic účinnější než ty předchozí, tak jak u všech zbraní.
     Takže jediné co se bude měnit, je to že dělostřelci zvládnou splnit palebný úkol za 30 minut, kdežto kdysi na to potřebovali hodinu, dvě, tři, půl dne.
     Mění se pouze efektivita houfnic, ale jejich účel a způsob nasazení zůstává stále stejný a stále zůstane :-)
     Skrýt celý příspěvek

     • Jura99
      12:02 30.08.2021

      Smiřte se s tím, že velení vydá rozkaz na hodinou palbu z jednoho místa pouze jednou. Podruhé už nebude komu takový rozkaz vydat. Smiřte se s tím, že vývoj jde dopředu, co platilo ...
      Zobrazit celý příspěvek

      Smiřte se s tím, že velení vydá rozkaz na hodinou palbu z jednoho místa pouze jednou. Podruhé už nebude komu takový rozkaz vydat. Smiřte se s tím, že vývoj jde dopředu, co platilo včera neplatí dnes. Vojenská teorie se musí modernizovat spolu s vývojem a také se modernizuje. To nic nemění na tom, že se občas objeví staří důstojníci, kteří by posílali vlnu za vlnou na kulometné hnízdo, protože to kdysi byla platná metoda a oni teď vydali takový rozkaz.
      Skrýt celý příspěvek

     • Klimesov
      14:03 30.08.2021

      Viz. má odpověď výše.
      Základní vojenská teorie je daná a nikdo dosud nevymyslel jak by jí šlo nahradit.
      Smiřte se s tím, že se bavíme o daleko složitější situace než jakou obyčejní ...
      Zobrazit celý příspěvek

      Viz. má odpověď výše.
      Základní vojenská teorie je daná a nikdo dosud nevymyslel jak by jí šlo nahradit.
      Smiřte se s tím, že se bavíme o daleko složitější situace než jakou obyčejní lidé dokážou pochopit, protože neznají ani základní postupy moderního dělostřelectva a co všechno tyhle postupy ovlivňuje :-)
      Skrýt celý příspěvek

 • TC82
  11:24 26.08.2021

  Zdá se mi to nebo AN se snaží hanit jakoukoliv alternativu k nedávno provedeným akvizicím AČR (H-1, Cesar)

  Zdá se mi to nebo AN se snaží hanit jakoukoliv alternativu k nedávno provedeným akvizicím AČR (H-1, Cesar)

  • Jura99
   12:37 26.08.2021

   K H-1 zadna alternativa neni a k Caesaru se alternativa teprve chysta, tato RCH155 je novinka a asi nebude hned k dodani a mj. ACR nechtela obecne byt prvni zakaznik, chtela ...
   Zobrazit celý příspěvek

   K H-1 zadna alternativa neni a k Caesaru se alternativa teprve chysta, tato RCH155 je novinka a asi nebude hned k dodani a mj. ACR nechtela obecne byt prvni zakaznik, chtela vyzkousene delo.
   Skrýt celý příspěvek

   • Rase
    13:14 26.08.2021

    Alternativou k Caesaru je izraelský ATMOS, který byl i dlouho považován za favorita našeho tendru. Konceptem jde o stejnou houfnici.

    RCH-155 je spíš soupeř pro houfnici DITA, ...
    Zobrazit celý příspěvek

    Alternativou k Caesaru je izraelský ATMOS, který byl i dlouho považován za favorita našeho tendru. Konceptem jde o stejnou houfnici.

    RCH-155 je spíš soupeř pro houfnici DITA, jelikož oba čeká ještě nějaký ten vývoj.
    Skrýt celý příspěvek

    • Jura99
     14:17 26.08.2021

     Atmos je bezmala totez, ale ma myslim mensi automatizaci nabijeni, chybi verze ktera nabira granaty bezobsluzne (pokud se nepletu).

     Atmos je bezmala totez, ale ma myslim mensi automatizaci nabijeni, chybi verze ktera nabira granaty bezobsluzne (pokud se nepletu).

   • flanker.jirka
    17:07 26.08.2021

    "K H-1 zadna alternativa neni" ...jen to pochopila USMC a AČR :-)

    Houfnic 155 L52 je k mání dost, jen si nesmíte uměle vytvářet požadavky tak, aby z toho vycházel pouze Caesar.

    "K H-1 zadna alternativa neni" ...jen to pochopila USMC a AČR :-)

    Houfnic 155 L52 je k mání dost, jen si nesmíte uměle vytvářet požadavky tak, aby z toho vycházel pouze Caesar.

    • Scotty
     18:37 26.08.2021

     Nepochybně myšleno pro naši armádu.
     Na houfnici žádné umělé požadavky nejsou. Posuzovaná jich byla celá řada. Caesar prostě vyšel nejlépe poměrem cena/výkon.

     Nepochybně myšleno pro naši armádu.
     Na houfnici žádné umělé požadavky nejsou. Posuzovaná jich byla celá řada. Caesar prostě vyšel nejlépe poměrem cena/výkon.

     • flanker.jirka
      08:45 28.08.2021

      Scotty
      Pro AČR není nic dobré. Jsme jedinou zemí na světě, která nechtěla bitevníky a přesto je koupila.
      U houfnice považuji za nesmyl omezovat se na houfnice již zavedené v NATO. ...
      Zobrazit celý příspěvek

      Scotty
      Pro AČR není nic dobré. Jsme jedinou zemí na světě, která nechtěla bitevníky a přesto je koupila.
      U houfnice považuji za nesmyl omezovat se na houfnice již zavedené v NATO. Postačilo, aby šlo o fungující houfnici 155/L52 s možností instalace na kolový podvozek. Podstata kompatibility je v tomto případě munice, nikoliv typ houfnice. Požadavek je úsměvný už jen protože, u ostatních akvizicí požadován není (radary, BVP, SHORAD). Pokud se Vám stane, že si ne-vědomě stanovíte špatně i cenu nad, kterou nechcete jít, pak je vše umeteno tím "správným" směrem. To že se po vyloučení ostatních nabídek navyšuje cena, když předtím z důvodu vyšší ceny ostatní vyloučíte, je více než komická situace. Světe div se, to samé jako přes kopírák je případ SHORAD. To už není náhoda, buďto ty projekty jsou špatně připravené nebo cinknuté. Ve výsledku se Vám může stát, že vojáci budou muset rezignovat, z důvodu ceny, na některé své původně plánované požadavky.
      Skrýt celý příspěvek

    • Jura99
     19:25 26.08.2021

     houfnic zas tolik k mání není, když škrtneme země odkud je nechceme (vč. např. Srbska) a pak konstrukce které ještě nejsou hotové, tak zbyde Caesar, Atmos, Z2, Archer. Nechci to ...
     Zobrazit celý příspěvek

     houfnic zas tolik k mání není, když škrtneme země odkud je nechceme (vč. např. Srbska) a pak konstrukce které ještě nejsou hotové, tak zbyde Caesar, Atmos, Z2, Archer. Nechci to znovu rozpitvávat, bylo to už rozebrané zleva zprava. Caesar byla solidní volba. Zřejmě bylo také dobré řešení modernizovat Dany na M2 a zamakat na nové 155/L52 popř. počkat na novou generaci zahraničních, která se nyní rýsuje. Do doby nákupu nové by Dana M2 mohla fungovat dobře (digitální SŘP) a ta údajná kvanta munice skladem jsou silný argument.
     Skrýt celý příspěvek

     • flanker.jirka
      09:08 28.08.2021

      Z modernizace Dan mají vojáci strach, protože MO ČR má v oblibě používat metodu vytloukání klínu klínem. Obavy z toho, že by se díky modernizaci odložil nákup nových houfnic o více ...
      Zobrazit celý příspěvek

      Z modernizace Dan mají vojáci strach, protože MO ČR má v oblibě používat metodu vytloukání klínu klínem. Obavy z toho, že by se díky modernizaci odložil nákup nových houfnic o více než deset let jsou pak oprávněné. Pokud došlo k obojímu, tak armáda sice bude trochu logisticky náročnější, ale z toho co se dnes děje ve světě, by schopnosti používat obě ráže mohlo být výhodné.
      U munice nejde jen o kvanta, ale i o cenu munice, kdysi zde o tom psal Milan Vašíček, tam je výhoda již nakoupené munice zřetelná. (pokud ji nestihli rozprodat pokoutným překupníkům)
      Pokud jde o výběr TMH, tak Caesar 8x8 není špatný, ale když vidíte, že slováci dokáži to samé vyrobit s automatickým ovládáním, aniž by obsluha musela opustit chráněnou kabinu, tak Caesar pak vypadá dost zastarale. Co na tom, že prototyp Evy má malý zásobník, prostor na zvětšení zásobníku na tom podvozku je. Ale když dokážete ušetřit dva členy osádky, tak je to z dlouhodobého hlediska zajímavé i finančně. V případě profi armády, kdy máte na jednoho vojáka ročně finanční náklady přes 1mil korun (možná bude realita i přes 2 mil ročně) je to při životnosti houfnice 20 let a dvou ušetřených osobách přes 40 mil korun, bez započítání růstu platů a případně i toho, že budete vojákům po ukončení služby platit rentu. Držet si profi vojáka jen aby nosil šišky nebo prachové náplně k nabíjecímu mechanismu je v 21. století luxus.
      Skrýt celý příspěvek

     • SYN_
      08:30 29.08.2021

      Obávám se že tady jde mimo jiné i o to aby se už KONEČNĚ přestaly budovat zásoby tak čtvrt století neperspektivní munice a začaly se kupovat zásoby NATO kompatibilní. A tam zase ...
      Zobrazit celý příspěvek

      Obávám se že tady jde mimo jiné i o to aby se už KONEČNĚ přestaly budovat zásoby tak čtvrt století neperspektivní munice a začaly se kupovat zásoby NATO kompatibilní. A tam zase předpokládám že dokud to nebude čím střílet, tak to vždycky někdo "shodí ze stolu" a zase se jede po starém...
      Takže, nějaké zbraně 155mm už konečně koupit tak nějak musíme. Zda existují nějaké alternativy (hm, jít třeba až tak daleko že by se koupil aspoň nějaký minimální počet na výcvik, nebo třeba i někde ojeté tažené houfnice "za hubičku"?) to bohužel až tak nedokážu posoudit, ale vidím tu jasný imperativ "konečně začít"...
      Skrýt celý příspěvek

     • flanker.jirka
      12:55 29.08.2021

      SYN_
      Co je to neperspektivní munice? Ve velké části světa je o munici 152 mm stále zájem.
      Už jsem to tu psal jinde, pokud je pro stát důležité skladovat jakoukoliv munici, měl by ...
      Zobrazit celý příspěvek

      SYN_
      Co je to neperspektivní munice? Ve velké části světa je o munici 152 mm stále zájem.
      Už jsem to tu psal jinde, pokud je pro stát důležité skladovat jakoukoliv munici, měl by mít možnost si ji vyrábět sám bez překupníků. Tj. formou státního podniku. Když může stát vlastnit pivovar a jiné zbytné podniky, tak zrovna munici by si měl ohlídat co nejvíce, aby na nákupu munice neprodělal kalhoty.
      Skrýt celý příspěvek

     • SYN_
      20:56 29.08.2021

      flanker.jirka: to že se něco dá občas prodat ze zásob "na blešáku" neznamená že je to automaticky žádané zboží se stabilním odběrem, jistě zájmu by bylo dost ale ne každý zájemce ...
      Zobrazit celý příspěvek

      flanker.jirka: to že se něco dá občas prodat ze zásob "na blešáku" neznamená že je to automaticky žádané zboží se stabilním odběrem, jistě zájmu by bylo dost ale ne každý zájemce má možnost zaplatit, a na dluh... každopádně je takový prodej dost náhodný s velkými výkyvy. A s tlakem na cenu.
      Oproti myšlence státní muničky vcelku nic nemám, sice to bude hodně záležet na menežmentu (jak se podaří snižovat náklady díky vyššímu objemu produkce pokud se podaří export) ale může se to vyplatit v krizi.. asi zhruba něco jako VOP tam taky má význam aby zaručeně existoval...
      Skrýt celý příspěvek

  • Jan Grohmann
   13:43 26.08.2021

   Zdá

   Zdá

 • Jura99
  07:31 26.08.2021

  Předváděčky ze zúčastnili Britové. Jelikož nakoupili Boxery a do konce desetiletí chtějí nahradit své houfnice AS90, tak je o budoucí houfnici asi víceméně jasno.

  Předváděčky ze zúčastnili Britové. Jelikož nakoupili Boxery a do konce desetiletí chtějí nahradit své houfnice AS90, tak je o budoucí houfnici asi víceméně jasno.

 • Gabriel
  23:58 25.08.2021

  Pri posudzovaní parametrov RCH 155 netreba okrem štandardných vojskových (rozumej tabuľkových) spôsobov vedenia paľby, zabúdať na partizánsky guerillový spôsob boja. Batéria je ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Pri posudzovaní parametrov RCH 155 netreba okrem štandardných vojskových (rozumej tabuľkových) spôsobov vedenia paľby, zabúdať na partizánsky guerillový spôsob boja. Batéria je "dogma", ale už Napoleon ukázal, čo dokáže nekonvenčný prístup k využitiu delostrelectva. Skrátka RCH 155 má skvelé parametre na zmätenie protivníka práve pri nekonvenčnom boji, ktorý protivník nedokáže predvídať.
  Skrýt celý příspěvek

 • Eiffelos
  23:08 25.08.2021

  Bude trpět pri palbě bez podper na poškození zadního odpružení, jinak je to dobře vypadající koncept

  Bude trpět pri palbě bez podper na poškození zadního odpružení, jinak je to dobře vypadající koncept

 • Jura99
  19:26 25.08.2021

  Tady se teda sešlo kritiků článku. Řekněme, že pár informací je subjektivních a většina bude mít jiný názor, ale aspoň to dalo téma do diskuse. Já například taky idealisticky ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Tady se teda sešlo kritiků článku. Řekněme, že pár informací je subjektivních a většina bude mít jiný názor, ale aspoň to dalo téma do diskuse. Já například taky idealisticky věřím, že když bude napadeno Pobaltí, že se podle článku 5 sbalíme a na frontu vyrazíme. Na druhou stranu přepadnout Pobaltí bez nějakého novodobého paktu Molotov-Ribbentrop by skutečně bylo padlé na hlavu a zase takto hloupý náš nepřítel není. Takže ano, ten Caesar má větší šanci k nasazení v té Africe :-).
  Jinak vypadá to, že se Němcům podařilo instalovat nějaký stabilizátor, mluví pro to palba z jízdy a vysoká kadence. Z jízdy bez stabilizátoru nejde nic trefit, konec dlouhé hlavně má velký rozkmit. Už za WWII pálily tanky na pár stovek metrů s krátkým kanonem ze zastávky, když chtěly něco trefit.
  Skrýt celý příspěvek

  • tctx
   20:19 25.08.2021

   Seslo, no. Kdyz vyplodis neco jako tenhle clanek tak se ani nejde divit. Zas na druhou stranu tu porad jeste nekdo je, a to je pozitivni :)

   Seslo, no. Kdyz vyplodis neco jako tenhle clanek tak se ani nejde divit. Zas na druhou stranu tu porad jeste nekdo je, a to je pozitivni :)

  • TC82
   11:17 26.08.2021

   Tak už za WW2 měly lodě systém který umožnoval výstřel z palubních děl pouze v ten moment kdy dělo vylove správném náklonu, a žádnou stabilizaci to nemělo.
   Odhaduju že tady to ...
   Zobrazit celý příspěvek

   Tak už za WW2 měly lodě systém který umožnoval výstřel z palubních děl pouze v ten moment kdy dělo vylove správném náklonu, a žádnou stabilizaci to nemělo.
   Odhaduju že tady to bude podobné.
   Skrýt celý příspěvek

   • Jura99
    12:39 26.08.2021

    lod ma vyhodu konstantniho kyvani, ale vyloucit se to neda, ze misto stabilizatoru tam bude vypocet.

    lod ma vyhodu konstantniho kyvani, ale vyloucit se to neda, ze misto stabilizatoru tam bude vypocet.

 • Laci
  18:44 25.08.2021

  WTF?? :I
  Dneska je apríl? To je myšlenek vážně, tenhle článek?

  Od tý doby, co si AN nechávaj platit za články s bulvárními nadpisy, to jde s kvalitou zdejší četby od desíti k ...
  Zobrazit celý příspěvek

  WTF?? :I
  Dneska je apríl? To je myšlenek vážně, tenhle článek?

  Od tý doby, co si AN nechávaj platit za články s bulvárními nadpisy, to jde s kvalitou zdejší četby od desíti k pěti..
  Kde jsou ty časy, kdy jsem četl každej článek a těšil se na další…
  Skrýt celý příspěvek

 • Jecchus
  16:43 25.08.2021

  Tenhle článek je asi nějaký omyl, ne? Těžko se věří, že se pod to Jan Grohmann vůbec podepsal, spíš to vypadá, že tam mělo být "Redakce AN".
  Je to naprostý blábol a samoúčelná ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Tenhle článek je asi nějaký omyl, ne? Těžko se věří, že se pod to Jan Grohmann vůbec podepsal, spíš to vypadá, že tam mělo být "Redakce AN".
  Je to naprostý blábol a samoúčelná (tj. nedůvěryhodná) kritika té houfnice.
  Co jiného si myslet od kritiky takových "skandálních" a "pouze marketingových" údajů jako je doba od zastavení do výstřelu, počet výstřelů za 1. minutu a opuštění stanoviště od poslední rány? Vždyť jsou to naprosto běžné údaje, které uvádí snad všichni výrobci o všech svých houfnicích. Tady na AN je to v milionu článků, ale najednou to vadí, protože přece "nestřílí jedna houfnice, ale celá baterie". No to je překvapení.
  No a nakonec tam není jediná zmínka o tom, co je to ono "remote controled" v názvu.

  To jako vážně...?
  Skrýt celý příspěvek

  • flanker.jirka
   18:50 25.08.2021

   Výstižné, bude velký rozdíl v zaujímání pozice celé baterie Caesarů, kde musí 4 osoby vystoupit, zapatkovat dělo, připravit lávky, munici, prachové náplně i s ohledem na to, že ...
   Zobrazit celý příspěvek

   Výstižné, bude velký rozdíl v zaujímání pozice celé baterie Caesarů, kde musí 4 osoby vystoupit, zapatkovat dělo, připravit lávky, munici, prachové náplně i s ohledem na to, že odměr v azimutu není nijak zázračný. Oproti tomu baterie houfnic, které se nemusí zapatkovat a mají odměr 360° se připraví k palbě rychleji, protože věž a munice bude k dispozici ihned po zastavení.
   Skrýt celý příspěvek

   • liberal shark
    10:33 26.08.2021

    Proto jsou také TMG vhodné spíše pro všeobecnou palebnou podporu z větší dálky, zatímco SPG pro přímou podporu manévrových jednotek.

    Proto jsou také TMG vhodné spíše pro všeobecnou palebnou podporu z větší dálky, zatímco SPG pro přímou podporu manévrových jednotek.

    • flanker.jirka
     12:53 26.08.2021

     Mobilnější houfnice s velkým odměrem pro střelbu jsou univerzální a při pohledu na počty dělostřeleckých jednotek v AČR a dobu životnosti bude třeba univerzálnější systém, protože ...
     Zobrazit celý příspěvek

     Mobilnější houfnice s velkým odměrem pro střelbu jsou univerzální a při pohledu na počty dělostřeleckých jednotek v AČR a dobu životnosti bude třeba univerzálnější systém, protože nevíme jaký způsob boje nás čeká.
     Skrýt celý příspěvek

 • michaltinkint
  12:40 25.08.2021

  Tak a Dany a Zuzany a Dity sú v mžiku takmer prekonaným konceptom :) 155 mm húfnica na kolesovom podvozku, ktorá dokáže strieľať bez dodatočnej opory a dokonca za jazdy (keď to ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Tak a Dany a Zuzany a Dity sú v mžiku takmer prekonaným konceptom :) 155 mm húfnica na kolesovom podvozku, ktorá dokáže strieľať bez dodatočnej opory a dokonca za jazdy (keď to vedia pásové húfnice, tak to snáď nejaké využitie bude mať) je unikátnym rozvojom pôvodne hlavne československého prístupu. Pritom to má kompaktnejšie rozmery a poskytuje silnejšiu pancierovú ochranu posádky.
  Btw. to, že nejakú zbraň kupuje Katar, neznamená, že zbraň je zbytočná. To by boli zbytočné aj F15tky ;) Zbrane nemôžu za to, že akýsi krpatý emirát plný ropy pre ne našiel úplne iné využitie.
  Skrýt celý příspěvek

  • Trener
   17:02 25.08.2021

   Tak hlavně na německý autostrádách a vyschlých rovných ruských stepích dokáže RCH 155 střílet bez podpory v dopředném směru. Uvidíme, co ukáže budoucnost.

   Tak hlavně na německý autostrádách a vyschlých rovných ruských stepích dokáže RCH 155 střílet bez podpory v dopředném směru. Uvidíme, co ukáže budoucnost.

  • tctx
   18:47 25.08.2021

   “Tak a Dany a Zuzany a Dity sú v mžiku takmer prekonaným konceptom”

   Vypada to, ze si to autor clanku uvedomuje… a snazi se te predstave zuby nehty branit :)

   “Tak a Dany a Zuzany a Dity sú v mžiku takmer prekonaným konceptom”

   Vypada to, ze si to autor clanku uvedomuje… a snazi se te predstave zuby nehty branit :)

  • Jura99
   19:32 25.08.2021

   to už se tak stává, když se usne na vavřínech a vynikající výrobek se za 45let modernizuje jen kosmeticky. Nad státním podnikem DMD jsem zlomil hůl dávno, výrobu Zuzany lze snad ...
   Zobrazit celý příspěvek

   to už se tak stává, když se usne na vavřínech a vynikající výrobek se za 45let modernizuje jen kosmeticky. Nad státním podnikem DMD jsem zlomil hůl dávno, výrobu Zuzany lze snad možná zachránit jedině prodejem soukromníkovi.
   Skrýt celý příspěvek

   • HEKTOR
    21:54 25.08.2021

    Jura99 - vcelku rád a s pobavením sledujem vaše komentáre na tému - zuza2/dita/caesar...
    umelecký sa snažíte "bruslit" v témach aby ste mohli čo najviac zhodiť z2 (lebo-made in ...
    Zobrazit celý příspěvek

    Jura99 - vcelku rád a s pobavením sledujem vaše komentáre na tému - zuza2/dita/caesar...
    umelecký sa snažíte "bruslit" v témach aby ste mohli čo najviac zhodiť z2 (lebo-made in slovakia),ale zase máte snahu vychváliť ditu (lebo to je domáce)...niekedy je problém jedno zhodiť a druhé pochváliť keď sú to deti pramatky dany,ale vy ste bravúrny rečník,to dáte...
    a samozrejme keď je kúpený caesar,tak treba si brucho pomastiť aká to je super voľba,aj keď sám viete že to nie je šťastné riešenie...

    :)
    Skrýt celý příspěvek

    • Jura99
     08:44 26.08.2021

     takový dojem by to mohlo dělat, ale tvrdím už pár let pořád stejné věci a ono to nevypadá, že by skutečnost s tím šla v rozporu, bohužel se spíš potvrzují.

     takový dojem by to mohlo dělat, ale tvrdím už pár let pořád stejné věci a ono to nevypadá, že by skutečnost s tím šla v rozporu, bohužel se spíš potvrzují.

 • Rase
  21:57 24.08.2021

  Tak a teď si můžeme rozebrat jedinou známou konkurenci - Rheinmetall HX3 10x10 (modul si dělají sami a nejde o ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Tak a teď si můžeme rozebrat jedinou známou konkurenci - Rheinmetall HX3 10x10 (modul si dělají sami a nejde o AGM).
  https://www.rheinmetall-defenc...
  Skrýt celý příspěvek

  • Jura99
   22:02 24.08.2021

   dalsi je ten novy izraelsky kousek, velmi podobny HX3.

   dalsi je ten novy izraelsky kousek, velmi podobny HX3.

   • flanker.jirka
    18:37 25.08.2021

    Ano, Sigma, jde to stejným trendem jako RCH 155, Dita nebo defacto i Eva, která je také automatizována pro dva členy ...
    Zobrazit celý příspěvek

    Ano, Sigma, jde to stejným trendem jako RCH 155, Dita nebo defacto i Eva, která je také automatizována pro dva členy obsluhy.
    https://www.janes.com/defence-...
    Skrýt celý příspěvek

    • Jura99
     08:48 26.08.2021

     pardon ale Eva patří jinam, má v zásobníku jen 12ran, kdoví jestli jde z granátů vybírat nebo jestli jsou za sebou a musí se vystřílet v pořadí v jakém jsou a doplnění munice ...
     Zobrazit celý příspěvek

     pardon ale Eva patří jinam, má v zásobníku jen 12ran, kdoví jestli jde z granátů vybírat nebo jestli jsou za sebou a musí se vystřílet v pořadí v jakém jsou a doplnění munice vypadá na dost namáhavou dřinu, nošení a zvedání do výšky, horší než u Caesaru. Za mě pokus odlehčit Zuzanu zajímavý, ale provedení nedotažené.
     Skrýt celý příspěvek

  • flanker.jirka
   22:37 24.08.2021

   Takto postavená houfnice na nákladním voze se mi líbí, díky čtyřem oporám mívají odměr 360°věž vzadu má pozitivní vliv na celkovou délku vozidla, něco podobného jako třeba srbská ...
   Zobrazit celý příspěvek

   Takto postavená houfnice na nákladním voze se mi líbí, díky čtyřem oporám mívají odměr 360°věž vzadu má pozitivní vliv na celkovou délku vozidla, něco podobného jako třeba srbská Nora nebo prototyp Kolatisye na Kamazu. Mít takovou verzi Dity, možná lepší než původní prototyp na podvozku vycházejícím z Dany. HX 3 má o nápravu více, počítají tam se zásobníkem až na 60 kusů munice. Ale i to by slušelo Tatře, pár prototypů 10x10 podobných novém Manu už měli.
   https://www.valka.cz/CZE-Tatra...
   Skrýt celý příspěvek

   • Trener
    17:01 25.08.2021

    Kolikrát fotky matou a nereflektují těžiště a další věcí, ale stále ten Rheinmetall H3, Nora a další jsou pořádný autobusy, kterým nevěřím v horším terénu. To ani RCH 155, který má ...
    Zobrazit celý příspěvek

    Kolikrát fotky matou a nereflektují těžiště a další věcí, ale stále ten Rheinmetall H3, Nora a další jsou pořádný autobusy, kterým nevěřím v horším terénu. To ani RCH 155, který má kompaktnější rozměry. V tomto ohledu se mně nejvíc líbí Eva.
    Skrýt celý příspěvek

    • flanker.jirka
     20:25 25.08.2021

     Evě chybí větší zásobník a lépe konstruované opěry pro lepší stabilitu. Je stále vidět, že jde pouze o prototyp.
     Nedostatečná stabilita je vidět při střelbě s větším odměrem od ...
     Zobrazit celý příspěvek

     Evě chybí větší zásobník a lépe konstruované opěry pro lepší stabilitu. Je stále vidět, že jde pouze o prototyp.
     Nedostatečná stabilita je vidět při střelbě s větším odměrem od středu vozu.
     https://www.youtube.com/watch?...
     Skrýt celý příspěvek

 • Eagle
  19:26 24.08.2021

  To zase psal diletant.
  Co se týká zaujetí palebného postavení, né vždy je potřeba palebné postavení zaujímat obzvláště u vysoce mobilních prostředků s moderním sřp a už vůbec ...
  Zobrazit celý příspěvek

  To zase psal diletant.
  Co se týká zaujetí palebného postavení, né vždy je potřeba palebné postavení zaujímat obzvláště u vysoce mobilních prostředků s moderním sřp a už vůbec nemusíte provádět průzkum a určovat polní cesty po kterých se budete přesouvat u prostředků s dostřelem 40 km. Je nepravděpodobné, že s takovým prostředkem se budete pohybovat v prostoru s možným výskytem protivníka a pokud ano, bude do sestavy začleněna mechanizovaná jednotka. Tyhle mašiny nemusí vůbec působit na polních a lesních cestách kde jsou lehce odhalitelný díky tepelné stopě, ale mohou býti schované ve vesnicích, či jiných průmyslových objektech či zastavěných oblastech kdy jejich tepelná stopa se bude překrývat s běžnými civilními prostředky a palbu mohou vést i případě krátké zastávky z pozemní komunikace. Jinak baterie má dostatek prostředků si ten " průzkum" udělat vlastními prostředky když už na něm tolik trváte, byť jednotka se díky dostřelu může pohybovat klidně až 20 km před svými obrannými liniemi, kde rozhodně nic nehrozí.
  Co se týká osádky, pisatel článku zřejmě nikdy nečistil a nekonzervoval tankový či dělostřelecký kanón, pokud ano, věděl by že údržbu komplet systému pro dvě osoby není problém, jen to zabere trochu víc času, než se třemi vojáky. V neposlední řadě, moderní jednotky používají vzduchem či elektrikou poháněné čistící a konzervační roboty, které zasunete do hlavně a ti odvedou tu hlavní práci zatímco vy si oklepete bahno z blatníků. Jediná nevýhoda může být při manipulaci se střelivem, ale to může kompenzovat navýšení počtu logistické zásobovací jednotky a dobře propracovaný systém zavádění munice do houfnice.
  Co se týká palby za jízdy opět se autor plete. Toto je naprosto unikátní možnost chránit si houfnice za přesunu proti léčce nebo při styku s lehkým protivníkem. Žádná jiná houfnice vám nedovolí v kontaktu se bránit vlastním kanonem a zároveň manévrovat a popřípadě se z léčky vyvázat. Myslím že moc lidí kteří by chtěli dělat léčku proti pohybujícímu se 155 kanonu není. Ten poslední článek o Césaru a Africe snad nemá smysl komentovat už vůbec.
  Skrýt celý příspěvek

  • Jan Grohmann
   16:26 25.08.2021

   Kolik budeme mít těch kusú munice s odstřelem 40 kilometrů? 50, 100 ? A kolik těch klasických kusů s účinným odstřelem do 15 km? 10 000 - 20 000?
   Polovina Vašeho příspěvku ...
   Zobrazit celý příspěvek

   Kolik budeme mít těch kusú munice s odstřelem 40 kilometrů? 50, 100 ? A kolik těch klasických kusů s účinným odstřelem do 15 km? 10 000 - 20 000?
   Polovina Vašeho příspěvku popisuje boj, který již po pár dnech nebude možný - protože nebude munice. Ale tohle je klasický myšlenkový vzorec taktiků, kteří si myslí, že munice bude vždy dostatek a okamžitě dispozici.
   Skrýt celý příspěvek

   • Jan Grohmann
    16:31 25.08.2021

    Zřejmě to je asi nějaký pozůstatek z dokumentů z druhé světové války, kde jsou záběry neustále střílejících děl, takže si každý myslí, že munice je na frontě jaksi automaticky. ...
    Zobrazit celý příspěvek

    Zřejmě to je asi nějaký pozůstatek z dokumentů z druhé světové války, kde jsou záběry neustále střílejících děl, takže si každý myslí, že munice je na frontě jaksi automaticky. Druhá světová válka mohla začít v takovém rozsahu, protože muničky od konce WWI jely nonstop.
    Tyhle super boje s dělostřeleckou municí, jejíž jednotková cena je jeden milion korun, skonči asi tak po jednom týdnu bojů. A potom se bude dít přesně to, co jsem popisoval v článku.
    Skrýt celý příspěvek

   • flanker.jirka
    18:42 25.08.2021

    Pokud se budeme zabývat myšlenkou konfliktu vedeného po delší dobu, tak tam bude třeba více kusů techniky, kterou dokážeme sami opravit a provozovat a levně vyrábět munici. To sedí ...
    Zobrazit celý příspěvek

    Pokud se budeme zabývat myšlenkou konfliktu vedeného po delší dobu, tak tam bude třeba více kusů techniky, kterou dokážeme sami opravit a provozovat a levně vyrábět munici. To sedí na Danu a ne Caesar.
    Skrýt celý příspěvek

    • Scotty
     19:37 25.08.2021

     Umí tady někdo reálně vyrobyt 152 mm munici nebo kanón? Ne. Takže je to vlasně jedno.

     Umí tady někdo reálně vyrobyt 152 mm munici nebo kanón? Ne. Takže je to vlasně jedno.

     • flanker.jirka
      22:35 25.08.2021

      Když to budeme brát do důsledku, tak nám zbydou pouze klacky, protože i na Breny si zbrojovka musí věci dovážet.
      Nákupem caesaru se vše změní a otočí:-) :-)

      Když to budeme brát do důsledku, tak nám zbydou pouze klacky, protože i na Breny si zbrojovka musí věci dovážet.
      Nákupem caesaru se vše změní a otočí:-) :-)

     • Scotty
      23:05 25.08.2021

      Tak na Bren si toho zbrojovka zas tak moc dovážet nemusí. Popravdě mě moc nenapadá co by tak nutně musela dovážet.
      Pointa je že nákupem Caesaru se toho zase tolik nezmění.

      Tak na Bren si toho zbrojovka zas tak moc dovážet nemusí. Popravdě mě moc nenapadá co by tak nutně musela dovážet.
      Pointa je že nákupem Caesaru se toho zase tolik nezmění.

     • flanker.jirka
      12:57 26.08.2021

      Scotty
      Tak se jich zeptejte, třeba se sami pochlubí:-)

      Scotty
      Tak se jich zeptejte, třeba se sami pochlubí:-)

    • SYN_
     09:05 29.08.2021

     Tak asi podle délky bojové činnosti... jako první asi přecejen dojde munice (možná spolu s opravitelným poškozením/velkou údržbou děl), pokud se někdy dostaneme na časy kdy bude ...
     Zobrazit celý příspěvek

     Tak asi podle délky bojové činnosti... jako první asi přecejen dojde munice (možná spolu s opravitelným poškozením/velkou údržbou děl), pokud se někdy dostaneme na časy kdy bude možné (byť v tísňovém režimu) vyrobit celé náhradní kanóny tak to už bude nějaká "studená válka" stylu Ukrajina...
     Otázka ovšem je nejen čeho budeme mít hodně, ale taky jak to bude účinné... je hezké si uchovat schopnost týdny pálit "ostošest" málo efektivní a krátkodostřelovou municí, ale hodně to zavání "palbou na propagační/psychologický efekt" a touhou "splnit zadání" ale lze oprávněně předpokládat že o to víc pak budete/budeme přicházet o děla a osádky... No ale o to dýl potom vydrží ty zásoby munice takže nakonec QED že?
     Pokud nám skutečně jde o co nejefektivnější schopnost sebeobrany, tak bych viděl jako jasnou cestu, všemy možnými cestami podpořit domácí výrobu munice s nejlepším poměrem cena/efekt A ZÁROVEŇ s kompatibilitou se spojenci... takže nespíš silidně přesnou 155mm munici řádu 25km, možná i BaseBleed s nějakým jednodušším způsobem zpřesnění (asi ne samonavádění ale třeba ten radar na hlavni pro menší korekce v úvodní fázi letu).
     Celkově, po nějaké "přechodné fázi", není důvod aby 155mm munice byla (alespoň ta hloupá) výrazně dražší než 152mm, jde o podobné množství trhaviny a "obalu". Každopádně přesnou munici v ráži 152mm prakticky neseženete, kromě toho by to byla ekonomická sebevražda se o to snažit na konci morílní životnosti. Takže se buďto smíříme s tím že ještě další desetiletí nic takového mít nebudeme (což podle mně hraničí s úmyslným podkopáváním obranyschopnosti z důvodů pomýlenosti či sentimentu) nebo už konečně musíme začít "přerod"...
     Skrýt celý příspěvek

     • flanker.jirka
      16:06 29.08.2021

      Pokud je stav houfnic Dana AČR takový, že modernizací nic nezsíkáme, pak nemá smysl ráži 152 mm udržovat při životě. Zatím to beru podle toho "co je doma, to se počítá" protože nic ...
      Zobrazit celý příspěvek

      Pokud je stav houfnic Dana AČR takový, že modernizací nic nezsíkáme, pak nemá smysl ráži 152 mm udržovat při životě. Zatím to beru podle toho "co je doma, to se počítá" protože nic jiného není a o výrobě vlastní munice 155 mm si asi budeme nějaký čas ještě nechat zdát.
      Pokud se budeme bavit na cíle pozorované průzkumem, na takovou činnost je DANA stále účinná.
      Chytrou munici pro 152 mm sehnat jde, zabývá se tím například Izrael. (Rusko jako zdroj neuvažuji)
      Rozhodně v případném ponechání Dan nevidím kousek sentimentu, ale vzhledem k tomu, že na ně máme vycvičené obsluhy a máme zajištěn servis na vlastním území. Může takový typ houfnice stále přinést palebnou sílu. 52 kusů nových houfnic se zoufalou logistickou podporou je pro AČR málo. Zkuste se podívat v jakých počtech houfnic museli ukrajinci působit jen na pouhé zastavení postupu Ruska.
      Skrýt celý příspěvek

   • Eagle
    19:29 25.08.2021

    Ne tohle je klasický vzorec defenzivní obrany. I kdyby měla houfnice k dispozici Vámi jmenovanou munici s dostřelem 15 km, jednotku umístím 10 km před první linii obrany a jsem ...
    Zobrazit celý příspěvek

    Ne tohle je klasický vzorec defenzivní obrany. I kdyby měla houfnice k dispozici Vámi jmenovanou munici s dostřelem 15 km, jednotku umístím 10 km před první linii obrany a jsem schopen ji plnohodnotně podpořit. 10 km v tylu je taková vzdálenost, kde se v případě obrany budují zdravotní role2, místa velení stupeň brigada, SPT pro druhý stupeň oprav. Takže naprosto dostačující vzdálenost pro pohyb houfnic bez průzkumu a ochrany.
    Co se týká munice, příspěvek moc nechápu, protože munice je to poslední co vás bude trápit. Munici jsme schopni si sami vyrobit, ale provádět opravy a výměny komponent už ne. Problém je ten, že případě konfliktu vedeného po delší dobu, technika i více než 2 nebo 3 měsíce je v pohotovosti, její prvosledové nasazení po dobu 3 měsíců je co se týká opotřebení srovnatelné jako 3 roky provozu v době míru a to houfnice ani nemusí vystřelit. Pak řešíte problémy, jako vlhkost, oxidaci, selhávající systémy, nutná výměna ECU karet řídících systémů a jejich konfigurace. Ten servis zajistíte kde? U spojenců? Uvědomte si, že Izrael nám v době míru opravuje jisté zařízení z kbvp i půl roku. Jakým způsobem chcete nahrazovat poškozenou techniku v boji, když útvary nesplňují ani mírové počty techniky? Jakým způsobem chcete nahrazovat ztráty kbvp? Už chápete, že munice je náš poslední problém? A v neposlední řadě, pokud koupím houfnici která dokáže dostřelit 40 km a koupím k ní munici na max 15 km, to je pak blbost vlastníka,nikoliv vozidla.
    Skrýt celý příspěvek

    • Scotty
     20:00 25.08.2021

     Zrovna pokud by jsme se bavili konkrétně o Caesaru je možné použít "hloupou" BB munici s dostřelem 30-40 opatřenou zapalovačem SPACIDO. Který by pomohl vylepšit přesnost střelby na ...
     Zobrazit celý příspěvek

     Zrovna pokud by jsme se bavili konkrétně o Caesaru je možné použít "hloupou" BB munici s dostřelem 30-40 opatřenou zapalovačem SPACIDO. Který by pomohl vylepšit přesnost střelby na takovou vzdálenost bez nutnosti použít drahý naváděný granát.
     Neplánuje tady TDV vybudovat zázemí pro opravy některých elektronických komponent Pandurů?
     Skrýt celý příspěvek

     • Jan Grohmann
      10:23 26.08.2021

      Jak vás tak čtu, a po diskuzi s kolegou, pokud se neuskuteční armádní (2-3 divize) cvičení s vyvedením vojsk, nic se v tomhle "taktickém" uvažování nezmění. To je přesně ten důvod, ...
      Zobrazit celý příspěvek

      Jak vás tak čtu, a po diskuzi s kolegou, pokud se neuskuteční armádní (2-3 divize) cvičení s vyvedením vojsk, nic se v tomhle "taktickém" uvažování nezmění. To je přesně ten důvod, proč Rusové dělají tak obří cvičení - cílem je procvičit schopnost logistického systému přesouvat lidi, zbraně, munici a PHM. A zároveň zajistit, ať všichni chápou, jak to celé funguje. Ruský velitel dělostřelecké baterie, oddílu nebo pluku tak chápe, že munice se opravdu musí řešit.
      Naše armáda a bojaři uvažují (minimálně tedy jeden, ale podle lajků možná i několik) jen v rámci brigády. Vůbec neřeší větší struktury a ani to, že na těch 40 km se bude střílet jen v rámci divize, která pro ne bude zjišťovat (odněkud) munici.
      Ale to není jen problém AČR, co píšete, jsou myšlenkové mapy všech bojařů, kteří se nikdy nezúčastnili velkého několikadivizního cvičení.
      Skrýt celý příspěvek

     • Scotty
      10:45 26.08.2021

      Je snad nějaká zásadní rozdíl ve výrobě a dopravě "hloupého" BB granátu s dostřelem 40 km oproti řekněme M107? Pokud tedy pomineme pořizovací cenu.

      Je snad nějaká zásadní rozdíl ve výrobě a dopravě "hloupého" BB granátu s dostřelem 40 km oproti řekněme M107? Pokud tedy pomineme pořizovací cenu.

     • Jan Grohmann
      14:16 26.08.2021

      Scotty, celý problém je, že takové munice nebude nikdy dostatek. Již jen kvůli nárůst cen oceli a energie v poslední době, jeden hloupý granát nebude stát 60 000 Kč, ale 100 000 ...
      Zobrazit celý příspěvek

      Scotty, celý problém je, že takové munice nebude nikdy dostatek. Již jen kvůli nárůst cen oceli a energie v poslední době, jeden hloupý granát nebude stát 60 000 Kč, ale 100 000 Kč. A naváděný milion.
      Francouzi žádné naváděné dělostřelecké granáty nemají, ani Němci, ani Poláci nebo Brtové. OK, někde je možná několik granátů Smart nebo Bonus 155, ale kolik 100, 500 nebo 1000 ?
      Řešit technické schopností zbraní a dokonce na nich vytvářet nějaké taktiky nebo doktríny, bez zajištění dostatku munice, která takové technicko-taktické parametry zbraní dovolí využívat, je "dilbertovské" šílenství.
      To je také přesně ten důvod, proč jsou Rusové silnější a schopnější než západní armády. Západní armády mají sice high-tech zbraně, ale slabou logistiku a žádné zásoby munice, které nedovolí schopnosti těch zbraní využívat. To je také důvod, proč Rusko dělá cvičení se zapojením 100 000 vojáků a Západ ne. A to je také důvod, proč rusové zbraněmi hrozí a Západ poslouchá.
      A my se opět budeme rozplývat se nad tím, jak máme super zbraně, které dostřelí 40 km, a nikdo nebude řešit, že budeme mít ve skladech jen 100 střel, které na takovou vzdálenost dostřelí. Ale hlavně že máme dělo s dostřelem 40 km.
      Skrýt celý příspěvek

     • Scotty
      16:25 26.08.2021

      To je ovšem pouze o tom kolik nejen peněz, ale řekněme zdrojů jsme ochotní poskytnout na obranu. Tahle republika by mohla mít sklady plné dálkových granátů s korekčními hlavicemy. ...
      Zobrazit celý příspěvek

      To je ovšem pouze o tom kolik nejen peněz, ale řekněme zdrojů jsme ochotní poskytnout na obranu. Tahle republika by mohla mít sklady plné dálkových granátů s korekčními hlavicemy. Pokud tedy budeme chtít.
      Všichni ti chytráci kteří náhle prozřeli a tvrdí jak se NATO přežilo. By si měli uvědomit že "národní cesta" obrany nebude znamenat volbu jestli vydávat na obranu 1.5 nebo 2% HDP, ale tak dvoj až trojnásobek.
      Skrýt celý příspěvek

     • Eagle
      23:00 26.08.2021

      To jura
      Můžete mi ukázat za posledních 50 rychlou válku? Korea, vietnam, lybie, Sýrie, Irák, Ukrajina, Jugoslávie, vše dlouhotrvající konflikty. Skoro ve všech si dokázaly státy ...
      Zobrazit celý příspěvek

      To jura
      Můžete mi ukázat za posledních 50 rychlou válku? Korea, vietnam, lybie, Sýrie, Irák, Ukrajina, Jugoslávie, vše dlouhotrvající konflikty. Skoro ve všech si dokázaly státy vyrobit munici samy, konkrétně Jugoslávie na to byla odborník.
      Co se týká munice od koalice, má cenu být tedy v nato pokud popirate takovou banalitu jako je výpomoc v případě dovozu munice?
      Co se týká zásob já s vámi naprosto souhlasím, to ale pořád nemá nic společného s danou houfnicí, o munici začal psát pan Grohmann a podle mě to je naprosto zcestný. Pokud si někdo koupí Gripen a k němu pouze kanónovou munici, je to blbost daného státu, ne přece produktu,který munici využívá.
      Skrýt celý příspěvek

     • Jura99
      09:36 27.08.2021

      Eagle: rychlá válka byla ARM-AZE, tam kdo neměl zbraně a munici, žádné další nesehnal, ARM asi po chvíli pochopili, že by také potřebovali drony nebo obranu proti nim, ale to jaksi ...
      Zobrazit celý příspěvek

      Eagle: rychlá válka byla ARM-AZE, tam kdo neměl zbraně a munici, žádné další nesehnal, ARM asi po chvíli pochopili, že by také potřebovali drony nebo obranu proti nim, ale to jaksi nikdo v autodílně během války nesestaví. Rychlá válka byla RUS-GE, rychlá válka byla i na Ukrajině (její horká část, studenější trvá dodnes, ale kdyby neměli zbraně a munici v první části, zřejmě by se zelení mužíci zastavili až v Kijevě).
      Pokud jde o munici a členství v NATO. Nemyslím si, že je NATO supermarket, do kterého si zajdeme pro munici, až bude potřeba. To je černé pasažérství a somráctví nejhrubšího zrna. V praxi to rovněž nebude vždycky fungovat, když bude velká krize, supermarket bude vybrakovaný, munici bude potřebovat každý a nikdo nebude držet zásoby pro sousedy. Nepleťte si situaci, kdy nám USA půjčili pár Mrapů se situací, kdy v hypotetickém konfliktu pošleme do Pobaltí děla bez munice a budeme čekat, že je někdo zazásobuje.
      Skrýt celý příspěvek

     • Eagle
      11:58 27.08.2021

      To jura
      Hrozně hloupě si protiřečíte. Kdyby zelení mužíčci chtěli, zastavili by se na hranicích Slovenska a rozhodně na tom nemělo vliv munice v ukrajinských skladech, to je ...
      Zobrazit celý příspěvek

      To jura
      Hrozně hloupě si protiřečíte. Kdyby zelení mužíčci chtěli, zastavili by se na hranicích Slovenska a rozhodně na tom nemělo vliv munice v ukrajinských skladech, to je naprostá blbost. Srovnání arm- aze další blbost, arm byla proti aze sakra zaostala a srovnávání výroby bojového dronu s granátem je opravdu mimo. Co se týká NATO nedělám si žádné utkvělé představy, ale v případě konfliktu pouhých dvou států ( které vy dáváte za příklad) nemám jediný pochyb aby ČR byla NATem podpořena, protože ostatní státy budou mít dostatečnou výrobní kapacitu granátů o ostatní munice. Jinak konflikt rus-uk stále trvá, stále jsou oběti, takže jste dal za příklad pouze jeden konflikt,který skončil pouze drtivou technologickou převahou jednoho státu. Možná by to chtělo si ověřit, kolik výrobců munice na našem území máme a jak velké kapacity výroby jsme schopni obnovit i přesto, že výroba byla před 20 lety u některých podniků ukončena. Je možné, že by STV Group byla schopna pokrýt celkovou potřebu 155 munice ale to je čistě hypoteticka otázka.
      Skrýt celý příspěvek

     • Jura99
      14:43 27.08.2021

      Eagle: naprostá blbost to není. Zelení mužíčci se rozjeli směr Oděsa Mariupol a dokud nebyl žádný odpor, tak by skutečně do toho Kijeva snad došli. Jenže UA se probrala, otočila ...
      Zobrazit celý příspěvek

      Eagle: naprostá blbost to není. Zelení mužíčci se rozjeli směr Oděsa Mariupol a dokud nebyl žádný odpor, tak by skutečně do toho Kijeva snad došli. Jenže UA se probrala, otočila iniciativu na frontě a hnala mužíčky odkud přišli. To vše se zbraněmi, které UA měla, plus intenzivně skupovali secondhandové maloobchodní zásoby výstroje po Evropě. Nikdo UA nic darovat nechtěl. Když to vypadalo, že mužíčkům skončila dovolená, tak nastoupilo pár pravidelných jednotek ruské armády, kteří zastavili Ukrajince u Debalceva apod. Nicméně válka už byla tak rozjetá, že rozpoutat otevřený konflikt RUS-UA si Putin už netroufl.
      Konflikt svou států ČR+někdo prakticky nehrozí. Jsme obklopeni členy NATO (kromě A) a sice figurujeme na seznamu nepřátel Ruska, ale má to k nám daleko. Takže pravděpodobnější je zapojení do širšího konfliktu, kdy nás nikdo nedovybaví. Je to od počátku zcestná a nedůstojná myšlenka, věřit že vysomrujeme nějakou munici.
      Skrýt celý příspěvek

     • tomas.kotnour
      15:31 27.08.2021

      @Eagle
      Ještě že jste zvolil tak velké časové okno. Díky tomu do něj spadne 22 dní v říjnu 1973, kdy došlo k historicky poslednímu konfliktu peer-peer aktérů za použití mohutných ...
      Zobrazit celý příspěvek

      @Eagle
      Ještě že jste zvolil tak velké časové okno. Díky tomu do něj spadne 22 dní v říjnu 1973, kdy došlo k historicky poslednímu konfliktu peer-peer aktérů za použití mohutných obrněných svazků. Už třetí den toho konfliktu žádala izraelská premiérka USA o vojenskou pomoc, při čemž nejdůležitější byla dodávka letadel (16 F-4 a 30 A-4), dalším požadavkem byla letecká výzbroj v podobě 200 AIM-9 a 46 protiradarových AGM-45 a následně dělostřelecká munice ráže 105, 155 a 175 mm při čemž pro munici si byli Izraelci ochotní poslat svoje civilní 707 a 747. To nakonec nebylo nutné, neboť prezident Nixon spustil operaci Nickel Grass a od 6. dne konfliktu začalo v Izraeli přistávat 30 - 40 C-141 a C-5 denně. Náklady Izraele na tento konflikt odpovídaly 40% izraelského HDP, což jenom zdůrazňuje intenzitu tohoto střetnutí a podle mého názoru zcela vylučuje možnost průběžného doplňování ztrát z novovýroby a to i v situaci, kdy hospodářské zázemí státu nebylo zasaženo.
      Skrýt celý příspěvek

     • Eagle
      17:00 27.08.2021

      Ale no tak. Vždyť Izrael neprošel ani mobilizaci, když na něj nepřítel zaútočil. Zvláštní, že právě nepřítel měl munice dost. Zpravodajci prodělali co mohli a pro Izrael to byla ...
      Zobrazit celý příspěvek

      Ale no tak. Vždyť Izrael neprošel ani mobilizaci, když na něj nepřítel zaútočil. Zvláštní, že právě nepřítel měl munice dost. Zpravodajci prodělali co mohli a pro Izrael to byla naproti překvapivá reakce a jejich armádu to zastihlo v kasárnách. To se opravdu divíte že neměli munici? Myslíte, že ten stejný případ v takovém rozsahu je dnes možný? A znova a ještě jednou, této problematice se v AČR věnuje dokument „Zásady pro tvorbu a udržování zásob majetku státu v právu
      hospodaření Ministerstva obrany“, čj. 6127-40/2005/DP-3042. Tam pokud máte k dokumentu přístup najdete odpovědi na otázky o kterých zde polemizujete. Neříkám, že nemáte v některých věcech pravdu, munice není nikdy dost, ale pořád je to v rozporu s výše diskutovaným článkem, který nesmyslně kritizuje vynikající houfnici.
      Skrýt celý příspěvek

     • tctx
      17:44 27.08.2021

      Hm.

      “Houfnice ma naprosto unikatni schopnosti”

      “Ne! Myslete na munici!!”

      Ze by dalsi relativizovani?

      Hm.

      “Houfnice ma naprosto unikatni schopnosti”

      “Ne! Myslete na munici!!”

      Ze by dalsi relativizovani?

     • tomas.kotnour
      18:22 27.08.2021

      @Eagle
      Já bych byl s tím obviňováním izraelské rozvědky trochu opatrnější. O arabské aktivitě a nutnosti posílit jednotky na hranicích se hovořilo už na přelomu září a října, např. ...
      Zobrazit celý příspěvek

      @Eagle
      Já bych byl s tím obviňováním izraelské rozvědky trochu opatrnější. O arabské aktivitě a nutnosti posílit jednotky na hranicích se hovořilo už na přelomu září a října, např. plán přesunu 7. tankové brigády ze základen na Sinaji na Golany se připravoval už 30. záři. Taktéž informace o zahájení bojových akcí ze strany Arabů přišla několik hodin předem. Z toho důvodu se domnívám, že spíše chyběla politická vůle na tuto situaci zavčasu reagovat. Adekvátní reakce na tuto situaci by totiž přinesla Izraeli ekonomické a vládnoucí garnituře i politické škody, pokud by se ukázala jako zbytečná. Což by vzhledem k do té doby probíhající opotřebovávací válce nebylo nic divného.
      A právě toto je situace, které se obávám. Až bude mít Čína kapacity k provedení invaze na Tchaj-wan, začne v jeho blízkosti dělat cvičení tak dlouho, až přestane USA bavit na to neustále reagovat a pak si Tchaj-wan vezme. Podobný scénář by se nechal použít i v Evropě.

      Už jsem několikrát narazil na texty, které se odvolávají na Vámi uvedený dokument a byť k němu jako obyčejný smrtelník nemám přístup, mám jistou představu, jak jsou potřebné hodnoty zásob vypočítávány. A proto si myslím, že jsou ta čísla jsou chybná. Jak moc, na tom pracuji.

      To, že souhlasím se závěry článku o RCH 155, jsem nikde nepsal.
      Skrýt celý příspěvek

     • SYN_
      09:20 29.08.2021

      Jan Grohman: a jak do toho celého o čem mluvíte (logistika) započítáte to že s rozumně přesnější municí (která je u 152mm prakticky vyloučena, ne protože to je technicky nemožné ...
      Zobrazit celý příspěvek

      Jan Grohman: a jak do toho celého o čem mluvíte (logistika) započítáte to že s rozumně přesnější municí (která je u 152mm prakticky vyloučena, ne protože to je technicky nemožné ale proto že u munice na konce morální životnosti by to dělal jen blázen) se sníží potřeba dopravovat kvanta dělostřelecké munice minimálně faktorem 2x, potenciálně i o dost více??
      To by totiž bylo potřeba ty manévry provádět nejen "nasucho", ale i s ostrou střelbou a reálným porovnáním dosaženého účinku palby... nic proti tabulkám ale odpškrtnout si "splněno" protože se podařilo na místo přivezt požadovaný počet hlavní a nábojů je pořád jenom trošku reálnější simulace... :(
      Skrýt celý příspěvek

    • Jan Grohmann
     09:05 26.08.2021

     Vy vážně jako voják napisete, že munice je ta poslední, co nás bude trápit? To je to úplně první, co nás má zajímat. Všechny ty super bojové techniky, které popisujete v prvním ...
     Zobrazit celý příspěvek

     Vy vážně jako voják napisete, že munice je ta poslední, co nás bude trápit? To je to úplně první, co nás má zajímat. Všechny ty super bojové techniky, které popisujete v prvním příspěvku, které také v brožurách propagují výrobci dělostřelecké techniky, vyžadují velmi drahou a specializovanou munici. Tohle je přesně to technicko-taktické nadšení z dovedností bojové techniky, ale takové "nedůležité detaily", jako je dostatek munice a schopnost logistického systému dodávat tuto munici houfnicím na frontu nikoho nenapadne. Chci mít houfnici za stovky milionů s dostřelem 40 km a basta, munice, to se nějak dořeší...

     Munice není problém jen peněz, ale také propustnosti výrobní linky a hlavně dodavatelského řetězce. Sníte o high-tech bojích a dělostřeleckou palbou na 40 km, ale vůbec vás ani nenapadne, že na takové boje nebudeme mít jen ČR, ale celá Evropa munici. To není, že zvedne telefon a "Pepo", dodej mi do měsíce tisíc naváděných granátů.
     Opakuji - maximálně deset procent bude naváděných, zbytek nenávaděných, kde se povede klasická válka, jak jsem popsal přesně v článku.
     Skrýt celý příspěvek

     • Eagle
      13:37 26.08.2021

      To není žádná super bojová technika, to je prostě reálné využití výhod vozidla. Munici neřeším protože tu řeší tvz DoSY. Pokud by munice bylo málo, je u koaličních partnerů daleko ...
      Zobrazit celý příspěvek

      To není žádná super bojová technika, to je prostě reálné využití výhod vozidla. Munici neřeším protože tu řeší tvz DoSY. Pokud by munice bylo málo, je u koaličních partnerů daleko jednodušeji poříditelná než ND na tuto houfnici. Taktéž v rámci dlouhodobého konfliktu si myslím, že máme dostatečné výrobní kapacity, které mohou přejít na výrobu hloupé 155 munice, přičemž projektová dokumentace a materiál je tržně volně dostupný bez toho aby jsme se obraceli na zahraničí. Proto mě munice z tohoto pohledu nezajímá, protože vím, že armáda bude postavena před daleko složitější úkoly než je zrovna zabezpečení munice. Dostupnost munice ve válečném konfliktů ale nemá pořád nic společného se skvělými vlastnostmi této houfnice.
      Skrýt celý příspěvek

     • Jan Grohmann
      14:21 26.08.2021

      To, že Vás munice nezajímá, je zdrcující chyba výcvikového systému naší armády.

      To, že Vás munice nezajímá, je zdrcující chyba výcvikového systému naší armády.

     • Jura99
      14:26 26.08.2021

      Eagle: valky prichazeji nahle a v nasi dobe byvaji rychle. Je chyba si myslet, ze nedostatek munice, ND a zbrani doplnime z vyroby, az to bude treba. Druha chyba je verit, ze nam ...
      Zobrazit celý příspěvek

      Eagle: valky prichazeji nahle a v nasi dobe byvaji rychle. Je chyba si myslet, ze nedostatek munice, ND a zbrani doplnime z vyroby, az to bude treba. Druha chyba je verit, ze nam munici nekdo daruje nebo pujci. Pokud obranu myslime vazne, musime mit plne municaky, jako to meli bolsevici. Velmi poucny byl nedavny raketovy utok na Izrael. Tam slo pres tisic raket, na ktere Izrael musel drzet skladem protirakety a take je poizil a v obrane uspel. Predpoklam, ze u nas to pujde stylem, ze nakoupime PVO a k tomu maximalne desitky raket. To je pro valku k nicemu, musime tedy verit, ze nevypukne.
      Skrýt celý příspěvek

     • Eagle
      22:51 26.08.2021

      Ne to není zdrcující chyba výcvikového systému AČR, to je zdrcující vaše nevědomost. Vaše tvrzení o nedostatku oceli a podobně jsou naprosto lživé a zavádějící. Ve zkratce: součást ...
      Zobrazit celý příspěvek

      Ne to není zdrcující chyba výcvikového systému AČR, to je zdrcující vaše nevědomost. Vaše tvrzení o nedostatku oceli a podobně jsou naprosto lživé a zavádějící. Ve zkratce: součást přechodu státu z mírového na válečný stav je tak zvaná mobilizace a součástí mobilizace je tvz systém hospodářské mobilizace tj nuceny přechod průmyslu z mírové produkce na válečnou. Taktéž je součástí mobilizace zahájena akvizice techniky, surovin a materiálů. Jistě jste slyšel kolik surovin zejména určený pro válečný průmysl se nalézá ve skladech státních hmotných rezerv, to je totiž součást plánu na výrobu válečného materiálu. Dokud ho vláda nerozprodá ( bylo to v jednání) a i kdyby, rozhodně nemám jediný pochyb, že by v průmyslové zemi jako je ČR se nenajde dostatek materiálu na výrobu nejen dělostřeleckých granátu ale i pěchotní munice. A v neposlední řadě k mému tvrzení, než vystřelíte ten náboj z hlavně vede k tomu z pravidla dlouhá cesta, cesta která se skládá z potravy, pohonych hmot, informací, organizace, přesunech a až potom výstřelu. Pokud vynecháte jednu z těch věcí, můžete mít munice kolik chcete ale válku prohrajete.
      Skrýt celý příspěvek

     • Jura99
      09:41 27.08.2021

      Eagle: granát není ocel skladovaná v ingotech v hmotných rezervách (kde budou tedy spíš neželezné kovy). K výrobě granátu musíte přenastavit výrobu v nějaké slévárně, strojírně, ...
      Zobrazit celý příspěvek

      Eagle: granát není ocel skladovaná v ingotech v hmotných rezervách (kde budou tedy spíš neželezné kovy). K výrobě granátu musíte přenastavit výrobu v nějaké slévárně, strojírně, zavést výrobu zapalovačů, montáž granátu a výrobu třaskavé náplně. Udělat to lze, ale trvalo by to měsíce, v našich podmínkách minimálně půl roku a více. Lidi už nejsou zvyklí dělat rukama a čekají, že se o problém někdo postará.
      Skrýt celý příspěvek

     • Eagle
      11:41 27.08.2021

      To jura
      Co to tady plácáte? Všichni víme jaký materiál je ve skladech a jedná se především o drahé kovy. Tělo granátu můžete vyrobit z nizkojakostni oceli a tě je v republice ...
      Zobrazit celý příspěvek

      To jura
      Co to tady plácáte? Všichni víme jaký materiál je ve skladech a jedná se především o drahé kovy. Tělo granátu můžete vyrobit z nizkojakostni oceli a tě je v republice požehnaně.
      Jinak píšete opět nesmysly ohledně výroby granátů, za prvé rozhodně by to netrvalo půl roku a více a za druhé lidé by za války pracovali, stejně jako při tornádu, povodních a podobně. V neposlední řadě, STV Group má výrobní linku na granáty 155 tak nechápu co pořád řešíte. Jejich granáty a další munice naleznete v jejich portfoliu.
      Skrýt celý příspěvek

     • Scotty
      12:56 27.08.2021

      Eagle
      V nabídce STV je pouze jeden 155 mm granát a o tom jestli mají nějakou linku na jejich výrobu mám vážné pochybnosti.

      Eagle
      V nabídce STV je pouze jeden 155 mm granát a o tom jestli mají nějakou linku na jejich výrobu mám vážné pochybnosti.

     • Eagle
      14:20 27.08.2021

      To scoty
      https://www.czdefence.cz/clane...
      Zmínka o výrobě velkoražové munici tam je. Stoprocentní potvrzení snad ...
      Zobrazit celý příspěvek

      To scoty
      https://www.czdefence.cz/clane...
      Zmínka o výrobě velkoražové munici tam je. Stoprocentní potvrzení snad jedině nějaký insider, každopádně tato kapacita je dle mého názoru pro pár našich houfnic naprosto dostačující.
      Skrýt celý příspěvek

     • Scotty
      16:27 27.08.2021

      Eagle
      Je hezké že dokáží vyrobit roušky, ale to úplně neřeší otázku možnosti výroby dělostřeleckých granátů. :)
      S STV měla armáda špatnou zkušenost při pokusu o dodání přileb ...
      Zobrazit celý příspěvek

      Eagle
      Je hezké že dokáží vyrobit roušky, ale to úplně neřeší otázku možnosti výroby dělostřeleckých granátů. :)
      S STV měla armáda špatnou zkušenost při pokusu o dodání přileb dovezených bůh ví odkud a zdá se že podobná situace bude s dodávkou neprůstřelných vest.
      Proto by mě hodně zajímalo jestli jsou opravdu schopní vyrobit granát od polotovaru k finálnímu výrobku komletně na území ČR. Když už jsou tak politicky protlačovaní jako domácí dodavatelé.
      Skrýt celý příspěvek

     • Eagle
      16:47 27.08.2021

      To scoty
      Myslíte že STV bude riskovat ztrátu lukrativní nabídky na základě lživého tvrzení? Nevim do jaké míry se vyznáte v trhavinach a zapalovačích používaných v tradiční ...
      Zobrazit celý příspěvek

      To scoty
      Myslíte že STV bude riskovat ztrátu lukrativní nabídky na základě lživého tvrzení? Nevim do jaké míry se vyznáte v trhavinach a zapalovačích používaných v tradiční dělostřelecké munici, ale výrobní proces je poměrně jednoduchý pro rozvinutý průmysl v ČR. Jinak není v AČR dodavatel materiálu v takovém rozsahu jako vesty a přilby, který by neměl za sebou reklamace v AČR. czub, Tatra, VTU Vyškov a desítky dalších dodavatelů mělo problémy s kvalitou či reklamacemi a podle vaší analogie bysme od nich už nesměli nic brát.
      Polička z mé zkušenosti je jeden z nejlepších opravárenských podniku pro bojovou techniku v AČR a na každý kus který od nich přijde slyším jen chválu. Takže svoji práci asi budou umět. Samozřejmě vesty a přilby asi nebyla jejich výroba, nedokážu soudit, ale s výrobou munice mají dlouholeté zkušenosti a opravdu to není raketová věda
      Skrýt celý příspěvek

     • Scotty
      17:34 27.08.2021

      Eagle
      Možná jako opravárenský závod dělají dobrou práci, ale to že jejich dvě velké akvizice skončili na tom že se pokusili prodat armádě něco co neprošlo ani přes opakované ...
      Zobrazit celý příspěvek

      Eagle
      Možná jako opravárenský závod dělají dobrou práci, ale to že jejich dvě velké akvizice skončili na tom že se pokusili prodat armádě něco co neprošlo ani přes opakované vojskové zkoušky je také realita.
      Pochybuji že v STV někdo někdy reálně vyrobil 155 mm granát a ač rozběh výroby jistě není neřešitelný schází jim know-how. Zkrátka doufám že nenakoupí komponenty někde ve třetím světě a tady to s veklou slávou pouze nesmontují. Jejich obchodní politice by to tak zhruba odpovídalo.
      A pokud se bavíme obecně tak by měl vzniknout blacklist nespolehlivých dodavatelů. Věřím že by kvalita výrobků dodávaných armádě podstatně vzrostla.
      Skrýt celý příspěvek

     • SYN_
      09:41 29.08.2021

      Proč tu pořád míjíte fakt že i neřízený granát 155mm odpálený z hlavně délky 52 ráží na 25km má srovnatelnou přesnost s obyčejným 152mm ze současných hlavní na 15km (a to i s ...
      Zobrazit celý příspěvek

      Proč tu pořád míjíte fakt že i neřízený granát 155mm odpálený z hlavně délky 52 ráží na 25km má srovnatelnou přesnost s obyčejným 152mm ze současných hlavní na 15km (a to i s případně uvažovaným lepším SŘP pro 152mm) přičemž jeho výroba (novovýroba!) je na úplně stejné úrovni materiálové náročnosti a "propustnosti" výrobní linky??
      Jako když se to držení se "klasiky" přežene tak se dostáváte na úroveň německého 37mm PaK36 na ruské frontě... sice jich měli poměrně dost a krásné zásoby munice, ale jejich efekt šel najednou skokově téměř na nulu... proto tehdy vyfasovaly posměšné označení "Panzeranklopfgeraet" neboli klepadlo na tanky...
      Přitom tabulkově-organizačně bylo všechno úplně v pořádku!
      Skrýt celý příspěvek

   • TC82
    13:21 26.08.2021

    On je granát s BB kdovíjak technologicky náročný na výrobu ? Nebo včem je problém mít 10k BB munice?

    On je granát s BB kdovíjak technologicky náročný na výrobu ? Nebo včem je problém mít 10k BB munice?

    • SYN_
     09:52 29.08.2021

     Rozhodně souhlas, s tím že spoléhat se na horu staré munice stejně není řešení, řekněte mi kdy naposledy se do skladů AČR dostal nějaký nově vyrobený kousek záklaldní 152mm ...
     Zobrazit celý příspěvek

     Rozhodně souhlas, s tím že spoléhat se na horu staré munice stejně není řešení, řekněte mi kdy naposledy se do skladů AČR dostal nějaký nově vyrobený kousek záklaldní 152mm munice?? Ono jako pořád donekonečna prodlužovat papírovou životnost staré munice je pěkná potěmkináda a může se nám škaredě vymstít samo o
     sobě!
     Skrýt celý příspěvek

 • flanker.jirka
  18:28 24.08.2021

  Tady někdo zaspal dobu, není to tak dávno co se jasně ukázalo, že manévrovat je třeba, mobilitu dělostřelectva nevyjímaje. Příkladem budiž statický způsob vedení boje arménskou ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Tady někdo zaspal dobu, není to tak dávno co se jasně ukázalo, že manévrovat je třeba, mobilitu dělostřelectva nevyjímaje. Příkladem budiž statický způsob vedení boje arménskou armádou, nebo nakládačku, kterou dostalo ukrajinské dělostřelectvo na východě Ukrajiny a právě proto se ohlídli po modernizované houfnici Dana, která přináší výhodu v rychlosti opuštění místa palby, tak jak je to zmíněno zde.
  https://www.armadninoviny.cz/u...
  Nedávno autor článku napsal toto:
  "Pro Ukrajinu je nákup houfnic DANA M2 mimořádně výhodný. Nejen, že může použít stávající zásoby munice ráže 152 mm, ale navíc za cenu jediné houfnice CAESAR Kyjev získal šest modernizovaných houfnic DANA M2."

  AČR hodlá koupit Caesar z důvodu nižší ceny, nikoliv, protože by se vojákům nelíbily jiné houfnice.
  Skrýt celý příspěvek

 • Trener
  16:48 24.08.2021

  Koukám, že Němci začínají "fušovat" do tohoto typu houfnic, takže konkurence pro Strnada. Dana měla podstatný časový náskok, teď už pomalu "ztrácíme" a můžeme obchodně prohrávat. ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Koukám, že Němci začínají "fušovat" do tohoto typu houfnic, takže konkurence pro Strnada. Dana měla podstatný časový náskok, teď už pomalu "ztrácíme" a můžeme obchodně prohrávat. Zdá se mně, že ten jejich podvozek je spíš vhodný pro dobré podmínky v terénu.
  Skrýt celý příspěvek

  • Jura99
   17:21 24.08.2021

   zřejmě tam budou odlišné trhy i cenové kategorie, CSG má směr UA, AZE a další východní státy. V každém případě je RCH155 svým způsobem inspirativní, kadence 9rpm - tam je co ...
   Zobrazit celý příspěvek

   zřejmě tam budou odlišné trhy i cenové kategorie, CSG má směr UA, AZE a další východní státy. V každém případě je RCH155 svým způsobem inspirativní, kadence 9rpm - tam je co dohánět a rovněž celková délka vozidla 10,5m je o 4m kratší, než věž na středu podvozku u Dany s kanonen L52. Miroslav se zase bude posmívat s T křižovatkou, ale 4m je třetina délky vozidla a kromě manévrovatelnosti (RCH155 poloměr zatáčky pouhých 7,5m) se hraje též o přepravu vzduchem atp. Inspirativní je též střelba bez fixace podvozku patkami, to zrychluje shoot and scoot. Zřejmě se jim tam podařilo nějak eliminovat rozkývání podvozku, což má mj. vliv na tu rychlejší kadenci.
   Skrýt celý příspěvek

   • Miroslav
    18:24 24.08.2021

    Stále si však nevysvetlil prečo by mala samohybná húfnica kľučkovať pomedzi úzke ulice. Mimochodom, pekné, že si si na mňa spomenul ale hlavným hrdinom tohto príbehu si ty, a nie ...
    Zobrazit celý příspěvek

    Stále si však nevysvetlil prečo by mala samohybná húfnica kľučkovať pomedzi úzke ulice. Mimochodom, pekné, že si si na mňa spomenul ale hlavným hrdinom tohto príbehu si ty, a nie ja. A ani nikto iný z tých ktorí ti to tak radi pripomínajú. Mňa skôr iritovalo, že kým si nevedel o Dite, tak ťažká húfnica na kolesovom podvozku bol zlý a prekonaný koncept. Po tom čo predstavili Ditu si si to prestal myslieť.
    Skrýt celý příspěvek

    • Jura99
     20:19 24.08.2021

     kdyz to jde resit technicky jinak, neni duvod se dopredu vzdavat nejakeho parametru, jako napr. ta delka nebo manevrovatelnost. Krome T krizovatky te muzu potesit jeste napriklad U ...
     Zobrazit celý příspěvek

     kdyz to jde resit technicky jinak, neni duvod se dopredu vzdavat nejakeho parametru, jako napr. ta delka nebo manevrovatelnost. Krome T krizovatky te muzu potesit jeste napriklad U dolikem, na jehoz dne se Zuzka rovnou zabodne hlavni do hliny, misto aby jej vyjela. Argument, ze kola nejsou do terenu nebo do mesta poseteho troskami neberu. Ditu jsem nechvalil, ty si stale prejes abych ji chvalil, abys mi to mohl rozporovat :-). Uznavam ale, ze to je krok dobrym smerem, kvuli male osadce, dobijeni, dizajnu atp.
     Skrýt celý příspěvek

     • Miroslav
      23:23 24.08.2021

      Ty sa tu správaš ako akcionár CSG, nie ja. Ja som ti dal jasnú otázku, že prečo by malo delo s dostrelom 40 km mať palebné postavenie niekde v centre mesta. Na to si doteraz ...
      Zobrazit celý příspěvek

      Ty sa tu správaš ako akcionár CSG, nie ja. Ja som ti dal jasnú otázku, že prečo by malo delo s dostrelom 40 km mať palebné postavenie niekde v centre mesta. Na to si doteraz neodpovedal. A ani neodpovieš lebo vieš, že je to blbosť. A ten U dolíček, to je ešte väčšia blbosť ako tá T križovatka. To by som chcel vidieť to stúpanie kde by sa hlaveň zapichla do hliny. Tak strmý terén by Tatra nedala ani keby delo nemala

      Mimochodom, prečo Dita nemá vežu posunutú úplne vzadu ako navrhuješ? Žeby nerátajú s dlhšou hlavňou do budúcnosti keď je to tak ľahké? To si teda nemyslím. Skôr by som povedal, že taký vývoj nie je finančne efektívny a navyše s veľmi neistým výsledkom. Obšľahnúť Danu je predsa len lacnejšie :-)
      Skrýt celý příspěvek

     • Jura99
      10:07 25.08.2021

      Miroslav: houfnice se může chtít přesunout prakticky kamkoliv a kudykoliv - lesem, městem, dálnicí, vlakem, vesnicí, letadlem, po poli, přes kopce, přes řeky atd. Každá technika ...
      Zobrazit celý příspěvek

      Miroslav: houfnice se může chtít přesunout prakticky kamkoliv a kudykoliv - lesem, městem, dálnicí, vlakem, vesnicí, letadlem, po poli, přes kopce, přes řeky atd. Každá technika má své rozměry, hmotnost, průchodivost, výkon atp., což ji nějak limituje a někudy prostě neprojede, něco ji prostě nepřepraví. Výrobci se pak snaží ty parametry udělat co nejlepší, protože proč jezdit s něčím dlouhým, širokým nebo těžkým, když lze stejného účelu dosáhnout s lepšími parametry? Přivaž si na střechu auta lešenářskou trubku aby trčela o půlku délky auta vpřed a zajeď si do podzemních garáží nějakého nákupního centra, pak totéž udělej tak, že trubka nebude přesahovat obrys auta. Třeba poznáš ten rozdíl.
      Dita má zatím L45, uvidíme co z CSG vypadne za houfnici 155/L52, kterou údajně vyvíjejí. RCH155 je hozená rukavice, kadenci a rozměry má o level lepší, než konstrukce na bázi Dany (Z2, Dita).
      Skrýt celý příspěvek

     • skelet
      11:26 25.08.2021

      furt stejná písnička, která ti byla už dříve strhána..

      furt stejná písnička, která ti byla už dříve strhána..

     • Miroslav
      13:02 25.08.2021

      A prečo by som mal ísť do podzemnej garáže s lešenárskou trubkou na aute? Nepatrí tam rovnako, ako nepatrí Zuzana do úzkych ulíc s radovou zástavbou.

      A prečo by som mal ísť do podzemnej garáže s lešenárskou trubkou na aute? Nepatrí tam rovnako, ako nepatrí Zuzana do úzkych ulíc s radovou zástavbou.

   • Trener
    18:57 24.08.2021

    Byl bych rád, aby i v tom případě prodávaly naše firmy výrobky na západní trhy.

    Byl bych rád, aby i v tom případě prodávaly naše firmy výrobky na západní trhy.

    • Miroslav
     20:17 24.08.2021

     Treba si položiť otázku prečo západné krajiny kupujú radšej NH-90 ako Mi-17 aj keď je minimálne 2x tak drahý a nevykoná nič naviac. Nie je všetko o cene alebo kvalite. Je to proste ...
     Zobrazit celý příspěvek

     Treba si položiť otázku prečo západné krajiny kupujú radšej NH-90 ako Mi-17 aj keď je minimálne 2x tak drahý a nevykoná nič naviac. Nie je všetko o cene alebo kvalite. Je to proste o udržaní schopností aj za cenu vysokých nákladov. Preto si Nemecko alebo Francúzsko nikdy nekúpia Ditu, Zuzanu, Evu, Tatru a ani Albatrosa
     Skrýt celý příspěvek

     • tomas.kotnour
      21:55 24.08.2021

      Docela blbé je, že zrovna dneska Bundeswehrfeuerwehr oznámil, že kupuje 76 sedmičkových Tater 4x4 s hasičskou nástavbou od ...
      Zobrazit celý příspěvek

      Docela blbé je, že zrovna dneska Bundeswehrfeuerwehr oznámil, že kupuje 76 sedmičkových Tater 4x4 s hasičskou nástavbou od Rosenbauera.
      https://blaulicht-magazin.net/...
      Skrýt celý příspěvek

     • flanker.jirka
      22:43 24.08.2021

      T.kotnour
      Vědí co dělají, letos sice více prší, ale lesních požárů bude přibývat a na to je krátká 4x4 hodně dobrá.

      T.kotnour
      Vědí co dělají, letos sice více prší, ale lesních požárů bude přibývat a na to je krátká 4x4 hodně dobrá.

     • Miroslav
      23:29 24.08.2021

      Mal som na mysli skôr vojenskú techniku ktorá je strategickou pre bezpečnosť. Nie hasičské striekačky. Myslím, že tento kauf asi MAN nepoloží. Keby to bol však pre MAN problém, ...
      Zobrazit celý příspěvek

      Mal som na mysli skôr vojenskú techniku ktorá je strategickou pre bezpečnosť. Nie hasičské striekačky. Myslím, že tento kauf asi MAN nepoloží. Keby to bol však pre MAN problém, iste tú zákazku získali aj keby nemali lepšiu ponuku.
      Skrýt celý příspěvek

 • Rase
  14:43 24.08.2021

  Bundeswehr má zájem, stejně jako nemálo dalších armád, o těžkou kolovou houfnici s velkou dávkou autonomního režimu (dvoučlenná osádka). Krom této houfnice od KMW jde stejnou ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Bundeswehr má zájem, stejně jako nemálo dalších armád, o těžkou kolovou houfnici s velkou dávkou autonomního režimu (dvoučlenná osádka). Krom této houfnice od KMW jde stejnou cestou i Rheinmetall (podvozek 10x10 a vlastní dělostřelecký modul) a vlastně i DITA. Caesar je úplně jiný koncept houfnice - primárně o nízké ceně. Koho zajímá kvalita a nikoliv cena, tak je RCH 155 zatím top. U KMW se pochlapili a když před nedávnem tvrdili, že dokáží vést palbu z Boxeru za jízdy, tak jsem jim nevěřil. Povedlo se a tak klobouk dolů. Kritické řeči v článku jsou jen snůškou afektovaných nesmyslů a nemá smysl se nad nimi pozastavovat.
  Skrýt celý příspěvek

  • Jura99
   15:42 24.08.2021

   tak poukázat na přesnost střelby za jízdy hloupou municí určitě nesmysl není, hloupá munice určitě nejde bez stabilizace přesně zamířit a ani nevěřím na stabilizaci na těch ...
   Zobrazit celý příspěvek

   tak poukázat na přesnost střelby za jízdy hloupou municí určitě nesmysl není, hloupá munice určitě nejde bez stabilizace přesně zamířit a ani nevěřím na stabilizaci na těch nějakých 40km, na takovou vzdálenost musí hlaveň pevně stát bez pohybu. Jiná věc je odpal chytré munice nebo granátového dronu. A tam si myslím, že v krátké budoucnosti to bude standard, místo odpalu mnoha tun munice prostě posílat dělem do vzduchu autonomní kamikadze drony. To je ten rozdíl mezi ruskou frontovou válkou a moderní digitalizovanou válkou. Samozřejmě přeorat termobarickým raketometem Solncepjok prostor 1km2 je efektní záležitost, ale nemusí vést ke stejnému výsledku jako přesný zásah na správné místo.
   Skrýt celý příspěvek

   • Grull
    20:12 24.08.2021

    Tu přímou palbu bych viděl spíše jako pojistku/možnost pro případ nějakého přepadu po cestě, kdy pošlou pár granátů přímou palbou do na protivníka, aby držel hlavu na zemi, než ...
    Zobrazit celý příspěvek

    Tu přímou palbu bych viděl spíše jako pojistku/možnost pro případ nějakého přepadu po cestě, kdy pošlou pár granátů přímou palbou do na protivníka, aby držel hlavu na zemi, než ostatní projedou.
    A nebo na ostřelování města -> padni kam padni :-)
    Skrýt celý příspěvek

   • Rase
    20:23 24.08.2021

    Palbu za jízdy doposud neuměla žádná houfnice (minimálně kolová), tedy je to přidaná hodnota. Pálit hloupou municí umí stejně dobře každá houfnice a jde spíš o systém stabilizace, ...
    Zobrazit celý příspěvek

    Palbu za jízdy doposud neuměla žádná houfnice (minimálně kolová), tedy je to přidaná hodnota. Pálit hloupou municí umí stejně dobře každá houfnice a jde spíš o systém stabilizace, systém řízení palby atd. Tedy tady článek vytrhává z kontextu blbosti. Nějaký ten dron, případně zasáhnout pohyblivý cíl, dokáže vystřeli i ten Caesar. To je i důvod proč tvrdím, že nákup Caesarů pro AČR je v pohodě - cena/výkon je nejlepší. Až bude umět DITA střílet za jízdy bez vzpěr, tak dotáhne RCH 155 a budu CSG tleskat (ještě víc).
    Skrýt celý příspěvek

 • zdeno
  14:21 24.08.2021

  v článku kritizované schopnosti patří do minulosti nebo do konfliktu s méně vyspělým protivníkem, Němci již dlouhou dobu požadují schopnost vést palbu samostatnými houfnicemi v ...
  Zobrazit celý příspěvek

  v článku kritizované schopnosti patří do minulosti nebo do konfliktu s méně vyspělým protivníkem, Němci již dlouhou dobu požadují schopnost vést palbu samostatnými houfnicemi v podstatě ze zastávky - vyžaduje to neustálé připojení k místu velení, přesnou navigaci, výpočet prvků pro každou houfnici zvlášť, průzkum a řízení palby - a to vše kontinuálně a velmi rychle a šifrovaně a odolné proti rušení - takže víc frekvencí pod prahem šumu, je to velmi náročné a drahé, ale odvetná palba proti tomu prakticky nejde provést, podmínkou je přístup k satelitům- takže to musí dělostřelci umět i klasicky po staru, kdyby to nešlo :-)
  Skrýt celý příspěvek

 • Radovan
  14:10 24.08.2021

  Jedna poznámka k článku - ČR už svoji armádu na ochranu "východní hranice" kvůli ochraně kolektivního Západu nasadila. Několikrát jsme měli v Litvě nasazené Gripeny, dále ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Jedna poznámka k článku - ČR už svoji armádu na ochranu "východní hranice" kvůli ochraně kolektivního Západu nasadila. Několikrát jsme měli v Litvě nasazené Gripeny, dále mechanizované roty s Pandury, nyní i protiletadlovce. V Lotyšsku ženisty, minometné čety.. celkově stovky vojáků s technikou.
  Je to pro naši armádu další velká zkušenost, třeba piloti si mohli podívat zblízka ve vzduchu na ruská SU30. A další prohloubení vztahů s našimi spojenci na východě.
  A to je dobře. Protože jsme si historií, zkušenostmi a mentalitou daleko blíž než s Francií.
  Skrýt celý příspěvek

  • tomas.kotnour
   15:21 24.08.2021

   Hlavně na východ od Německa žije ve členských státech NATO i bez Turecka přes 110 mil. lidí, to by mělo stačit na zastavení 150 mil. agresora.

   Hlavně na východ od Německa žije ve členských státech NATO i bez Turecka přes 110 mil. lidí, to by mělo stačit na zastavení 150 mil. agresora.

   • Jura99
    15:45 24.08.2021

    jenže rozděl a panuj je stále funkční taktika. Nepochybuji, že v roce 38 by spojená polská a čs armáda vzala Berlín do kleští (při pohledu na mapu) a WWII by ani nezačala, ale to ...
    Zobrazit celý příspěvek

    jenže rozděl a panuj je stále funkční taktika. Nepochybuji, že v roce 38 by spojená polská a čs armáda vzala Berlín do kleští (při pohledu na mapu) a WWII by ani nezačala, ale to by nesměly obě pozdější oběti mít mezi sebou malicherné spory. Když např. slyším polská vyjádření k dolu Turow tak si nemyslím, že by malicherný spor nemohl vzniknout i v naší době.
    Skrýt celý příspěvek

    • Upgrade
     19:01 24.08.2021

     Poliaci maju za zadkom Amikov, tak si asi myslia, ze uz nikoho nepotrebuju. Otazka je, ci vobec maju inu moznost, ako s Ceskom neratat kvoli vztahom Ceska k Nemecku a Rusku. S ...
     Zobrazit celý příspěvek

     Poliaci maju za zadkom Amikov, tak si asi myslia, ze uz nikoho nepotrebuju. Otazka je, ci vobec maju inu moznost, ako s Ceskom neratat kvoli vztahom Ceska k Nemecku a Rusku. S Rusmi si vas pan prezident posiela zdravice a Nemecko bude, predpokladam, najvacsi obchodny partner Ceska.
     Skrýt celý příspěvek

     • Jura99
      20:22 24.08.2021

      netvrdil bych, ze Polaci maji Amiky. Jsou dost na noze s Izraelem a to neni dobry parametr pro vztahy s USA. To nic nemeni na tom, ze USA musi byt spokojeny s polskymi nakupy.

      netvrdil bych, ze Polaci maji Amiky. Jsou dost na noze s Izraelem a to neni dobry parametr pro vztahy s USA. To nic nemeni na tom, ze USA musi byt spokojeny s polskymi nakupy.

     • Rase
      20:26 24.08.2021

      Prezident ČR nikoho nezajímá. Jedině BIS (kteří to mají v popisu práce) a pak tak lidi, kteří cucají cecík jeho penězovodu... tedy řešit Zemana (co mluví nebo myslí) fakt nemá ...
      Zobrazit celý příspěvek

      Prezident ČR nikoho nezajímá. Jedině BIS (kteří to mají v popisu práce) a pak tak lidi, kteří cucají cecík jeho penězovodu... tedy řešit Zemana (co mluví nebo myslí) fakt nemá smysl. Krom pár podnikatelů tady nikoho reálně nezajímá ani to Rusko.
      Skrýt celý příspěvek

     • Upgrade
      22:18 24.08.2021

      Rase: Ale je to prezident a bol zvoleny v riadnych volbach vacsinou, takze tie jeho nazory a smerovanie asi nebudu ludom u vas cudzie. Asi sa vam to pacit nebude ale aj mne ...
      Zobrazit celý příspěvek

      Rase: Ale je to prezident a bol zvoleny v riadnych volbach vacsinou, takze tie jeho nazory a smerovanie asi nebudu ludom u vas cudzie. Asi sa vam to pacit nebude ale aj mne pripada, ze za poslednych 100 rokov mali Cesi vzdy blizko k Rusom, mozno najviac zo strednej Europy s vynimkou Srbska.

      Jura99: Polsko je strategicky spojenec USA v Europe uz od konca studenej vojny a najblizsie dekady sa na tom nic menit nebude, aposn tak to tvrdi v jednej zo svojich knih George Friedman. Ono staci aj sledovat techniku, ktoru su Amici ochotni Poliakom predat - napriklad AGM-158 predali zatial podla wiki len trom statom: Australii, Finsku a Polsku.
      Skrýt celý příspěvek

     • Rase
      23:58 24.08.2021

      Upgrade:
      v roce 1968 všechna blízkost Čechů k rusům zmizela.

      Upgrade:
      v roce 1968 všechna blízkost Čechů k rusům zmizela.

     • Upgrade
      10:34 25.08.2021

      Ved viem, hovoril som o Polsku a o tom ako to mozu vidiet oni.

      Ved viem, hovoril som o Polsku a o tom ako to mozu vidiet oni.

     • skelet
      10:36 25.08.2021

      Upgrade: oficiálně jsou naše vztahy s Ruskem na bodě nula, a na rozdíl od Polska jsme i na ruském seznamu nepřátelských států.

      Upgrade: oficiálně jsou naše vztahy s Ruskem na bodě nula, a na rozdíl od Polska jsme i na ruském seznamu nepřátelských států.

    • skelet
     10:37 25.08.2021

     navzdory Turkowu jsou naše vztahy nejlepší v historii. Turkow je oproti sporům za První republiky vskutku malicherný spor. A dá se předpokládá, že krom obyvatelů Turkowa je všem ...
     Zobrazit celý příspěvek

     navzdory Turkowu jsou naše vztahy nejlepší v historii. Turkow je oproti sporům za První republiky vskutku malicherný spor. A dá se předpokládá, že krom obyvatelů Turkowa je všem ukradený.
     Skrýt celý příspěvek

     • Jura99
      11:18 25.08.2021

      vztahy s Polskem jsou dlouhodobě stejné, takové poměrně nijaké. Turów není (zatím) nějaké mezistátní téma, ale zaráží mě, jak Poláci reagují, jaká slova volí, jakoby nechápali, že ...
      Zobrazit celý příspěvek

      vztahy s Polskem jsou dlouhodobě stejné, takové poměrně nijaké. Turów není (zatím) nějaké mezistátní téma, ale zaráží mě, jak Poláci reagují, jaká slova volí, jakoby nechápali, že vybagrovat plošnou jámu přes 100m do hloubky prakticky k hraniční čáře se pochopitelně sousedů týká a že už bychom měli být technologicky jinde, než házet svou krajinu do kotle elektrárny.
      Skrýt celý příspěvek

     • skelet
      11:24 25.08.2021

      ne, vztahy s Polskem jsou dobré až vynikající. Jak mezistátně, tak mezilidsky.
      To že zainteresované firmy a víceméně regionální politici, kteří situaci kolem Turkowa hrotí je ...
      Zobrazit celý příspěvek

      ne, vztahy s Polskem jsou dobré až vynikající. Jak mezistátně, tak mezilidsky.
      To že zainteresované firmy a víceméně regionální politici, kteří situaci kolem Turkowa hrotí je normální. Ale na reálné vztahy to má asi takový vliv jako tvé flirtování s Miroslavem na vztahy ČR - SR.
      Skrýt celý příspěvek

    • SYN_
     10:29 29.08.2021

     Útok na Berlín... jo dobrá scifi, leda že by šly naložit řopíky na náklaďák a vyrazit do útoku :)

     Útok na Berlín... jo dobrá scifi, leda že by šly naložit řopíky na náklaďák a vyrazit do útoku :)

 • Jura99
  14:05 24.08.2021

  Nordstream 2 je samozřejmě kudla do zad UA, ale i státům na tranzitu, jejichž význam se zmenšuje a klesne jim příjem. Argument nespolehlivé UA neobstojí, za každým přerušením ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Nordstream 2 je samozřejmě kudla do zad UA, ale i státům na tranzitu, jejichž význam se zmenšuje a klesne jim příjem. Argument nespolehlivé UA neobstojí, za každým přerušením dodávek stálo Rusko. Ovšem orientace na Francii se nám v minulosti také neosvědčila. Chce se to orientovat na USA.
  Skrýt celý příspěvek

  • Pauli
   18:18 24.08.2021

   Turkish stream, neboli jižní křídlo už dávno taky obchází UK. A plánuje se dal protahovat. Kdo ale kouká trochu do budoucna, tak ví, že ukrajinské sítě plynovodů jsou už docela ...
   Zobrazit celý příspěvek

   Turkish stream, neboli jižní křídlo už dávno taky obchází UK. A plánuje se dal protahovat. Kdo ale kouká trochu do budoucna, tak ví, že ukrajinské sítě plynovodů jsou už docela staré bez nějaké hlubší rekonstrukce. Časem začnou jistě růst problémy, protože Ukrajina nemá na nějakou výraznou rekonstrukci. A kdo jim to ze zahraničí draze a dobrovolně zacvaká?
   Skrýt celý příspěvek

 • Klimesov
  13:58 24.08.2021

  No já nevím.
  Rozepisovat se o tom, že technická data napsaná na nějakém papíře samotným výrobcem, nejsou zas tak moc důležitá jako reálná data vyplývající z taktiky, operačního ...
  Zobrazit celý příspěvek

  No já nevím.
  Rozepisovat se o tom, že technická data napsaná na nějakém papíře samotným výrobcem, nejsou zas tak moc důležitá jako reálná data vyplývající z taktiky, operačního nasazení a výcviku, je sice fajn, ale osobně si myslím že by se více hodilo tuto problematiku řešit spíše v nějakém článku pojednávajícím o způsobu nasazení dělostřelectva než pod článkem o konkrétním typu houfnice. Způsoby vedení dělostřelecké palby se totiž liší armáda od armády a věřím, že se najde armáda, která by přednosti RCH 155 využít.

  A ty poslední dva odstavce? Jako já chápu, že někomu dostavba NS2 vadí a budiž vadit může, ale nemyslím si že je férové dávat osobní názory autora do "odborného článku" bez upozornění, že se jedná o "názor redakce" nebo "názor autora". Může to totiž vést k zavádějícímu vyznění, že by se ČR měla vykašlat na své závazky vůči svým spojencům na východě (Polsku, Pobaltským zemím a tak podobně.) a víc lézt do řiti Francouzům.
  Skrýt celý příspěvek

  • SYN_
   10:39 29.08.2021

   Ono NS2 je přesně stejná úvaha jako že se musíme dokázat ubránit i bez spojenců, protože nikdy nevíme jestli nás skutečně podrží... co na tom proboha nechápeme? Já bych to udělal ...
   Zobrazit celý příspěvek

   Ono NS2 je přesně stejná úvaha jako že se musíme dokázat ubránit i bez spojenců, protože nikdy nevíme jestli nás skutečně podrží... co na tom proboha nechápeme? Já bych to udělal úplně stejně a pravděpodobně 95% lidí kdyby se ocitli ve stejné situaci...
   10 let po dostavbě po tom neštěkne pes, a bude to tak správně. Akorát během stavby se na tom dá vytloukat politický kapitál.
   Skrýt celý příspěvek

 • Jura99
  13:57 24.08.2021

  Vypadá to podle videa, že houfnice střílí i bez zastávky a při střelbě z místa nevysunuje hydraulické patky (není to teda moc vidět). Parametry jsou špičkové, kadence 9rpm, ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Vypadá to podle videa, že houfnice střílí i bez zastávky a při střelbě z místa nevysunuje hydraulické patky (není to teda moc vidět). Parametry jsou špičkové, kadence 9rpm, kompaktní rozměry vozidla (délka 10,5m). Ve srovnání Caesar 8x8 má 6rpm, délku 12,5m a Z2 má 6rpm, délku dokonce 14,2m. Modul AGM ani Boxer mi k srdci nepřirostly, ale jako houfnice v parametrech to vypadá perfektně. Zajímavý postřeh v článku, že Rusové jsou zralí na frontovou válku. To je nepochybně pravda, agrese proti UA byla špína, bláto, "hloupé" zbraně ze studené války a minimum letectva. Asi by chtělo nenechat si vnutit jejich styl boje a postavit moderní digitalizovanou armádu.
  Skrýt celý příspěvek

 • Krabat
  13:56 24.08.2021

  Jan Grohmann

  Pravděpodobně se asi nelíbí prvoplánovaná dehonestace této houfnice. Parametry čím se KMW chlubí jsou samozřejmě uváděny za ideálního stavu, to ale dělají všichni ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Jan Grohmann

  Pravděpodobně se asi nelíbí prvoplánovaná dehonestace této houfnice. Parametry čím se KMW chlubí jsou samozřejmě uváděny za ideálního stavu, to ale dělají všichni výrobci. Reálná čísla jsou v praxi jiná, to není nic nového.

  Další zbytečným kopnutím je opět do NS2, je to sice je voda na mlýn protiruským fanatikům, ale to jak to podáváte, tak to přeháníte.

  A jako poslední je PR na Caesara, že díky francouzské armádě budeme posilovat vliv ČR v Africe.
  Vliv v Africe ČR jako malý hráč získá výhodnými nabídkami s tím, že se nebude motat do vnitropolitických záležitostí afrických zemí (podobně jako Čína). V Mali skoro ani nevíme za co bojujeme a sloužíme jen francouzským zájmům, které pravděpodobně zkrachují jako angažmá NATO v Afghánistánu.
  Tak že angažmá ČR v Africe proč ne, ale hlavně ne vojenskou silou. To jedině kdyby ohrožovali Evropu jako takovou.

  Pro zajímavost ATMOS M-46 (ano to staré sovětské dělo ráže 130mm) osazené na Tatře 6x6 nově zavedené v armádě Zambie.
  https://www.armyrecognition.co...

  https://youtu.be/JlzL1OMUagE?t...
  Skrýt celý příspěvek

  • bredy
   15:32 24.08.2021

   Pěkně jsem se nasmál u článku o Atmos 155 mm. ----ATMOS, schopný střílet ze všech typů kvalifikované 155mm munice, projektilů a nábojů, které používá NATO a další země. A já myslel ...
   Zobrazit celý příspěvek

   Pěkně jsem se nasmál u článku o Atmos 155 mm. ----ATMOS, schopný střílet ze všech typů kvalifikované 155mm munice, projektilů a nábojů, které používá NATO a další země. A já myslel že naši pupíci na ministerstvu vybrali to nej dělo. ;)))))).
   Skrýt celý příspěvek

 • Rafael
  13:53 24.08.2021

  Článek je na můj vkus příliš zaujatý a trochu mi uniká jeho účel. Ale hlavně, že se do něj podařilo navléct, proč by AČR měla raději nakoupit předražené CAESARy, přestože jsou ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Článek je na můj vkus příliš zaujatý a trochu mi uniká jeho účel. Ale hlavně, že se do něj podařilo navléct, proč by AČR měla raději nakoupit předražené CAESARy, přestože jsou lepší varianty.
  Skrýt celý příspěvek

  • Matesaax
   20:19 24.08.2021

   Také mi přijde,že jediný účel článku je obhajování nákupu Caesara.

   Také mi přijde,že jediný účel článku je obhajování nákupu Caesara.

 • darkstyle
  13:52 24.08.2021

  Nemyslím si, že Česko by sa malo zaujímať toľko o Afriku ako sa v poslednej dobe snažia články tu na AN nám na-povedať..

  Na to, aby tak spravilo by muselo vybudovať rozsiahle ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Nemyslím si, že Česko by sa malo zaujímať toľko o Afriku ako sa v poslednej dobe snažia články tu na AN nám na-povedať..

  Na to, aby tak spravilo by muselo vybudovať rozsiahle expedičné sily, napríklad nakúpiť niekoľko A-400 alebo C-17 - čo mi moc reálne nepríde.. (alebo si ich požičiavať z Maďarska, kde sú aliančné sily dislokované a je možné si tam požičať letové hodiny -tie nebudú zadarmo, však?)

  Proste Česko síce v Afrike pôsobiť môže, a však len buď ako súčasť uskupenia alebo by si muselo tie lietadlá trvalo liznúť, avšak aj na to je poradovník a nedostaneš ich vždy vtedy keď to potrebuješ - teda robiť samostatnú politiku nebude môcť nikdy..
  Jedine, že by sa buchlo po vačku a kúpilo..
  Prečo by to však robilo??

  Aké sú to vlastne ekonomické záujmy ČR v Afrike?
  Koľko % dovozu alebo vývozu ČR tvorí vlastne Afrika??
  https://vdb.czso.cz/vdbvo2/fac...

  Exportne Afrika predstavuje cca 0,978 % exportu (JAR predstavuje až 1/4 tohto exportu - hádam do JAR nechcete projektovať svoju silu??)

  Import predstavuje 0,82 % celkového importu (JAR tu má až cca 1/2 celého importu)

  Takže zahraničná politika Česka a jej armáda sa má orientovať do Afriky, kde bez JAR ide o cca 0,75% exportu a 0,4% importu ČR ???
  Koľko tam je krajín 54? takže 0,75/53 = 0,014% v priemere na krajinu??

  Prečo nie Amerika a prečo Ázia? Veď tam máte 3-4 krát väčšiu expozíciu?? (ja viem, lebo utečenci..)

  Podľa mňa by bola oveľa prirodzenejšie spolupráca s Ukrajinou ako Afrikou - predsa len keď porovnáme počet Ukrajincov v ČR s tými africkými - bude asi diametrálne rozdielny počet..
  S Ukrajinou máte o niečo menšiu platobnú bilanciu ako s celou Afrikou, je neporovnateľne bližšie, je kultúrne bližšie, dokonca tam je aj menšia korupcia (aspoň na prvý pohľad) - a stabilná Ukrajina, dobre vyzbrojená Ukrajina je garantom bezpečnosti ČR oveľa viac ako nejaká Uganda (všetka česť Ugande)..
  Na rozdiel od Afriky, Ukrajina má chuť nakupovať techniku a chce za ňu aj zaplatiť a v neposlednom rade má aj Ukrajina čo to ponúknuť v oblasti technológií - minule tu bol článok ako si pomaly ide ČR stavať vlastnú raketu - UA s tým vie pomôcť, Uganda asi ťažko..

  To, že sa AČR historicky ako súčasť Československa nikdy neunúvala samostatne bojovať, ešte neznamená, že to tak nemožno urobiť a netreba sa preto na potenciálny boj pripraviť..
  Skrýt celý příspěvek

  • HEKTOR
   17:00 24.08.2021

   darkstyle - tiež ma zaujala táto veta - "Stojí proto za zamyšlení, zda Armáda ČR nemá podporovat zejména ekonomické zájmy České republiky v Africe s pomocí francouzské armády." ...
   Zobrazit celý příspěvek

   darkstyle - tiež ma zaujala táto veta - "Stojí proto za zamyšlení, zda Armáda ČR nemá podporovat zejména ekonomické zájmy České republiky v Africe s pomocí francouzské armády." Ani som netušil že česko má s afrikou svoje plány...

   ale zatiaľ to vyzerá že skôr francúzsko podporuje svoje ekonomické zájmy s "pomocou" česka a ďalších krajín ktoré tam navlieklo...
   Skrýt celý příspěvek

   • tctx
    21:30 24.08.2021

    Podporovani ekonomickych zajmu CR v Africe nakupem Francouzskych houfnic uz je opravdu hodne slusne fantazirovani…

    Podporovani ekonomickych zajmu CR v Africe nakupem Francouzskych houfnic uz je opravdu hodne slusne fantazirovani…

   • Jecchus
    16:55 25.08.2021

    Jestli máme v Africe nějaké zájmy, tak leda bezpečnostní skrze migraci. Rozhodně ne ekonomické...

    Jestli máme v Africe nějaké zájmy, tak leda bezpečnostní skrze migraci. Rozhodně ne ekonomické...

 • Zapowsky
  13:52 24.08.2021

  Jak již kolegové dole napsali, článek je dá se říct minimálně napsaný poněkud “divně”. Nejprve kopnutí si do německé houfnice jako takové, v podstatě bez jakéhokoliv podkladu, ano, ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Jak již kolegové dole napsali, článek je dá se říct minimálně napsaný poněkud “divně”. Nejprve kopnutí si do německé houfnice jako takové, v podstatě bez jakéhokoliv podkladu, ano, RCH155 je přímým konkurentem “DITy”/CAESARa, ale téměř všechna negativa zde napsaná se dají říct i o ostatních houfnicích. A na závěr samozřejmě kopnutí si do Německa jako takového. O tom jestli NS2 je dobře nebo špatně se bavit nebudu, od toho tu je diskuze u jiného článku. Vskutku článek působí jako zoufalý výkřik o tom jak zlé Německo postavilo houfnici, která konkuruje houfinici od CSG a proto je potřeba jí řádně “okomentovat”.
  Skrýt celý příspěvek

  • Jan Grohmann
   14:35 24.08.2021

   Takže opět - článek je špatně, ale konkrétní kritika žádná. Samozřejmě, že všechna popsaná negativita se dají říct o všech houfnicích. Ale snad Vám není líto KMW, že tahle ...
   Zobrazit celý příspěvek

   Takže opět - článek je špatně, ale konkrétní kritika žádná. Samozřejmě, že všechna popsaná negativita se dají říct o všech houfnicích. Ale snad Vám není líto KMW, že tahle multimiliardové zbrojní firmě nějak "ubližujeme"? Bez obav, zda Katar nakoupí zbraně za desítky miliard euro, se nerozhoduje na AN.
   Skrýt celý příspěvek

   • tctx
    19:49 24.08.2021

    OK, konkretni kritika - clanek je dost hrozne napsany proto, protoze jako jediny clanek o houfnicich relativizuje vyrobcem udavane parametry houfnice, zatimco u ostatnich clancich ...
    Zobrazit celý příspěvek

    OK, konkretni kritika - clanek je dost hrozne napsany proto, protoze jako jediny clanek o houfnicich relativizuje vyrobcem udavane parametry houfnice, zatimco u ostatnich clancich o houfnicich zde publikovanych to nedela. Na zaver do toho montuje jakesi geopoliticke vylevani srdicka, coz bych uvital spis v samostatnem clanku, a ne u clanku predstavujici vyrobek jednoho konkretniho vyrobce. Ano, vypada to, ze Nemce moc nemusite, ale pomalu se z toho zacina stavat ohrana pisnicka typu Flankerovy nazory na AH/UH-1 a Jurova/Miroslavova T-krizovatka ;)
    Skrýt celý příspěvek

  • Jura99
   15:52 24.08.2021

   já tedy spíš čtu nezodpovězenou otázku, která tu je od článku pan Vašíčka, jestli je k jednomu zásahu hloupou municí skutečně potřeba vystřílet kvanta munice. Jestli ano, pak je to ...
   Zobrazit celý příspěvek

   já tedy spíš čtu nezodpovězenou otázku, která tu je od článku pan Vašíčka, jestli je k jednomu zásahu hloupou municí skutečně potřeba vystřílet kvanta munice. Jestli ano, pak je to ruský styl frontového boje, který ale nechceme, protože na něj mentálně ani technicky nemáme a vždy nás rus utluče čepicí, protože bude mít převahu v kvantitě a jeho vojáci nemají problém nosit v rukou granáty ve větru a dešti, zatímco u nás byly popsány stohy o tom, že Caesar je fuj, protože smrdí ruční prací. Pak je u nás potřeba se tedy spíš orientovat na chytrou munici.
   Skrýt celý příspěvek

   • Jecchus
    16:53 25.08.2021

    Jo přesně, ta Vašíčkova hausnumera bambiliónu výstřelů na zničení jednoho cíle tu opakovaně procházejí bez jakékoli odezvy na dotazy k jejich relevantnosti v diskuzích... Pokud má ...
    Zobrazit celý příspěvek

    Jo přesně, ta Vašíčkova hausnumera bambiliónu výstřelů na zničení jednoho cíle tu opakovaně procházejí bez jakékoli odezvy na dotazy k jejich relevantnosti v diskuzích... Pokud má Vašíček pravdu, tak je dělostřelectvo k hovnu a můžeme ho zrušit. By mě zajímala čísla z Ukrajiny, když je to tam nejničivější prostředek - to asi vystříleli všechny granáty světa a u každé houfnice 10x měnili hlaveň...
    Skrýt celý příspěvek

 • Poly
  13:31 24.08.2021

  Jaká ten článek účel? Nějak se tu podezřele roztrhl pytel s různými houfnicemi... Tohle mi připadá jako hodnocení televize na heurece.

  Jaká ten článek účel? Nějak se tu podezřele roztrhl pytel s různými houfnicemi... Tohle mi připadá jako hodnocení televize na heurece.

  • Poly
   13:32 24.08.2021

   Mělo tam být "jaký má ten článek účel". Vynechává mi klávesnice a nepřečetl jsem si to po sobě...

   Mělo tam být "jaký má ten článek účel". Vynechává mi klávesnice a nepřečetl jsem si to po sobě...

  • Jan Grohmann
   13:37 24.08.2021

   Nejprve napište, co se Vám nelíbí. Zatím tady všichni napsali, že se článek nelíbí. To umí říct každý. Zkuste napsat, s čím konkrétně v článku nesouhlasíte.

   Nejprve napište, co se Vám nelíbí. Zatím tady všichni napsali, že se článek nelíbí. To umí říct každý. Zkuste napsat, s čím konkrétně v článku nesouhlasíte.

   • Horny
    14:16 24.08.2021

    Nejde ani tak o nesouhlas s něčím konkrétně. Spíš o celkovou stavbu a vyznění článku.

    - Větší část sáhodlouze "očerňuje" parametry houfnice RCH 155 s tím, že "jde jen o PR" ...
    Zobrazit celý příspěvek

    Nejde ani tak o nesouhlas s něčím konkrétně. Spíš o celkovou stavbu a vyznění článku.

    - Větší část sáhodlouze "očerňuje" parametry houfnice RCH 155 s tím, že "jde jen o PR"
    (přitom stejná omezení mají v praxi i ostatní konstrukce).
    - Mimo jiné slovy: "Další námitkou může být, že frontová válka nehrozí. Je zde ale problém – Rusové s klasickou frontovou válkou počítají. ..."
    - Vzápětí označuje nákup 120 ks. těchto houfnic Bundeswehrem jako "pouhý marketing" (tak hrozí reálně ta frontová válka s Ruskem, nebo ne?)
    - Nakonec dochází k protiřečení si slovy:
    "Je zcela iluzorní si myslet, že česká armáda někdy nasadí armádu na „východní hranici“ kvůli ochraně kolektivního Západu, už jen kvůli novém paktu „Molotov-Ribbentrop 2.0“ – rozuměj rusko-německému projektu Nord Stream 2. ..." (aha, takže frontová válka přece jen nehrozí?)
    - uzavírá velmi podivným přílepkem o "výborné vhodnosti" houfnic Caesar pro "prosazování ekonomických zájmů v Africe po boku francouzské armády" (kura, nic ve zlém, ale to jsme opravdu až taková koloniální velmoc, abychom svoje obchodní zájmy v Africe museli prosazovat houfnicema? Mimochodem, kdy naposledy nasadila AČR při zahraniční misi nějaké těžké zbraně (tj. raketomety, houfnice, tanky etc.)?)

    Celý článek budí dojem jakéhosi PR ve prospěch Nexteru, dost uspěchaného a nedotaženého, ve stylu: "RCH 155 je špatná, áno? Zato Caesar je vynikající, áno?"
    Skrýt celý příspěvek

    • Jan Grohmann
     14:39 24.08.2021

     Na to se nedá reagovat.

     Na to se nedá reagovat.

     • Jecchus
      16:46 25.08.2021

      No na to se dá ragovat úplně v pohodě. Ale nedá se na to reagovat důvěryhodně, aby vám to někdo uvěřil. Pokud teda nepočítámreakci ve smyslu "jo jasný, já vám, že je to píčovina, ...
      Zobrazit celý příspěvek

      No na to se dá ragovat úplně v pohodě. Ale nedá se na to reagovat důvěryhodně, aby vám to někdo uvěřil. Pokud teda nepočítámreakci ve smyslu "jo jasný, já vám, že je to píčovina, ale z něčeho žít musim, že jo...?".
      Skrýt celý příspěvek

    • Rase
     14:48 24.08.2021

     Trefně zhodnoceno, děkuju.

     Trefně zhodnoceno, děkuju.

   • Upgrade
    19:39 24.08.2021

    Co je spatne? Clovek by na takomto servri cakal hlavne informacie a nazor nech si spravim sam. Ten clanok je ale jedno podsuvanie nazoru za druhym a vlastne ani nechapem jeho ucel ...
    Zobrazit celý příspěvek

    Co je spatne? Clovek by na takomto servri cakal hlavne informacie a nazor nech si spravim sam. Ten clanok je ale jedno podsuvanie nazoru za druhym a vlastne ani nechapem jeho ucel tu, lebo ludia co potrebuju predzuty nazor, pren chodia niekde uplne inde.
    Skrýt celý příspěvek

   • Poly
    21:46 24.08.2021

    Proč bych měl psát, co se mi líbí nebo nelíbí, když (nejen mně) uniká smysl tohoto článku. Kritika houfnice, která se ani nevyrábí a ani prozatím nemá žádné objednávky, to je fakt ...
    Zobrazit celý příspěvek

    Proč bych měl psát, co se mi líbí nebo nelíbí, když (nejen mně) uniká smysl tohoto článku. Kritika houfnice, která se ani nevyrábí a ani prozatím nemá žádné objednávky, to je fakt mimo.
    Skrýt celý příspěvek

  • Jan Grohmann
   13:42 24.08.2021

   Předpokládám, že k technickým parametrům houfnice a k fungování dělostřelectva námitky nemáte...
   ...je mi jasné, že fakt, že Německo a Rusko si začínají parcelovat Střední a ...
   Zobrazit celý příspěvek

   Předpokládám, že k technickým parametrům houfnice a k fungování dělostřelectva námitky nemáte...
   ...je mi jasné, že fakt, že Německo a Rusko si začínají parcelovat Střední a Východní Evropu může někomu otřást jeho niternými jistotami, ale o ty přijde dřív nebo později tak nebo tak. Co takhle to "otřesení" a lpění na starém světě přeskočit a začít přemýšlet, jak fungovat v tom novém.
   Skrýt celý příspěvek

   • darkstyle
    13:57 24.08.2021

    Parcelovať si môže robiť kde kto kde čo..

    Aj Afganistan si USA parcelovalo pred 20 rokmi a dnes z neho odchádzajú..
    Rusi dopadli rovnako..
    Irak dopadol skoro rovnako..

    To nám ...
    Zobrazit celý příspěvek

    Parcelovať si môže robiť kde kto kde čo..

    Aj Afganistan si USA parcelovalo pred 20 rokmi a dnes z neho odchádzajú..
    Rusi dopadli rovnako..
    Irak dopadol skoro rovnako..

    To nám ukazuje, že keď je vôľa tam je cesta - môžu sa dohadovať Nemecko s Ruskom koľko chcú - lenže v Nemecku sa mení kancelár o 2 mesiace a Putin žiť večne žiť nebude..

    Poľsko už má alebo vo veľmi blízkej budúcnosti bude mať armádu, ktorá bude môcť buchnúť do stola a povedať - dosť..
    Očakávam, že do 10-20 rokov by vedeli robiť úplne samostatnú politiku - teda napríklad prísť pomôcť Ukrajine či Pobaltiu v prípade potreby..
    Skrýt celý příspěvek

    • Jura99
     14:12 24.08.2021

     Spíš se nemůžu ubránit pocitu, že národy se neumí vymanit ze svých historických stereotypů a historie se v trochu modernizované podobě stále dokola opakuje. O polské armádě se ...
     Zobrazit celý příspěvek

     Spíš se nemůžu ubránit pocitu, že národy se neumí vymanit ze svých historických stereotypů a historie se v trochu modernizované podobě stále dokola opakuje. O polské armádě se obecně tvrdí, jak je moderní a popředu, jenže v detailním pohledu má tisíc problémů a zamotaných modernizačních projektů. U nás by politikové slízli pěknou kritiku, kdyby koupili ojeté Leopardy, nechali je složitě modernizovat s limitovaným výsledkem, aby krátce na to objednali Abramsy. Zavedení pásového BVP je také běh na nekonečné trati.
     Skrýt celý příspěvek

    • PetrTechnik
     19:56 24.08.2021

     Tady nejde o konkrétní osoby,výměna kancléřky nebo změna prezidenta, nepovede ke změně zájmových sfér. ČR patří k Německu a Polsko je kličkující zajíc. Velikost armády a ...
     Zobrazit celý příspěvek

     Tady nejde o konkrétní osoby,výměna kancléřky nebo změna prezidenta, nepovede ke změně zájmových sfér. ČR patří k Německu a Polsko je kličkující zajíc. Velikost armády a vlastnictví JZ nebo ekonomická síla. Nic z toho Polsko nemá a asi mít nikdy nebude. Představa ,že polská armáda přijde na pomoc Ukrajině, jen proto ,že se mu to bude zdát správné je nesmysl. Nejdříve by si muselo vyjednat podporu v DE,FR a USA. To je prakticky nereálné.
     Silná polská armáda, bude jen tuhý kanónfutr pro Rusko.
     Skrýt celý příspěvek

     • SYN_
      10:57 29.08.2021

      Anebo docela dobře může být silná polská armáda důvod proč "to nezkoušet" anebo klidně další scénář "zkusit to jinudy"...

      Anebo docela dobře může být silná polská armáda důvod proč "to nezkoušet" anebo klidně další scénář "zkusit to jinudy"...

   • marecino
    16:06 24.08.2021

    a ako si teda rozparcelovali tu strednu a vychodnu europu? to som sa nikde nedocital :)

    a ako si teda rozparcelovali tu strednu a vychodnu europu? to som sa nikde nedocital :)

   • Scotty
    16:30 24.08.2021

    Jan Grohmann
    Měl bych námitku ke tvrzení že houfnice musí za všch okolností setrvat v jednom postavení dokud nedokončí zadaný palebný úkol.
    To mi přijde použitelné pouze v případě ...
    Zobrazit celý příspěvek

    Jan Grohmann
    Měl bych námitku ke tvrzení že houfnice musí za všch okolností setrvat v jednom postavení dokud nedokončí zadaný palebný úkol.
    To mi přijde použitelné pouze v případě pokud protivník nedisponuje dělostřeleckým radarem a naváděnou municí pro protibaterijní palbu. V případě že takové prostředky má může baterii ve statickém postavení poměrně rychle zlikvidovat.
    Skrýt celý příspěvek

   • flanker.jirka
    18:38 24.08.2021

    Promiňte pane Grohmann, ale článek se snad dal pojmout více nezaujatě a s nadhledem. Proč haníte projekt houfnice, která má kadenci až 9 ran za minutu, odměr 360°a exelentní ...
    Zobrazit celý příspěvek

    Promiňte pane Grohmann, ale článek se snad dal pojmout více nezaujatě a s nadhledem. Proč haníte projekt houfnice, která má kadenci až 9 ran za minutu, odměr 360°a exelentní mobilitu, při dvojčlené obsluze a snažíte se hájit houfnici, která má všechny tyto zmíněné parametry horší?
    A rozhodně jde o parametry na které se dnes všichni uživatelé dívají. To, že demonstrace schopnosti střelby za jízdy je spíše věc konstrukční, než užitečná, nijak projektu AGM na různých podvozcích neubírá na tom, že je to lepší řešení.
    Rusko se nechystá pouze na poziční válku, to by neutráceli peníze za samohybné houfnice.
    Skrýt celý příspěvek

    • Scotty
     18:50 24.08.2021

     Střelba houfnice za jízdy je analogie ke střelbě ruských tanků při skoku. Prakticky k ničemu, ale dobře to vypadá.

     Střelba houfnice za jízdy je analogie ke střelbě ruských tanků při skoku. Prakticky k ničemu, ale dobře to vypadá.

     • flanker.jirka
      19:59 24.08.2021

      Anoj, pro klasickou houfnici, ale co takhle přímá střelba?

      Anoj, pro klasickou houfnici, ale co takhle přímá střelba?

     • Scotty
      20:34 24.08.2021

      Nechce se mi věřit že tam mají dostatečný stabilizátor hlavně na přímou střelbu za pohybu. Ostatně takové standy jsou pro houfnice spíš poslední zoufalé řešení.

      Nechce se mi věřit že tam mají dostatečný stabilizátor hlavně na přímou střelbu za pohybu. Ostatně takové standy jsou pro houfnice spíš poslední zoufalé řešení.

     • Rase
      21:05 24.08.2021

      Scotty:
      Když nesledujete postupný vývoj, tak to může být matoucí. Původně měli malé vzpěry na bocích (jako Dana), ale měli v plánu se vzpěr zcela zbavit, což po pár měsících ...
      Zobrazit celý příspěvek

      Scotty:
      Když nesledujete postupný vývoj, tak to může být matoucí. Původně měli malé vzpěry na bocích (jako Dana), ale měli v plánu se vzpěr zcela zbavit, což po pár měsících dokázali. Tedy palec nahoru. Idea AGM na Boxeru je u KMW minimálně od konce roku 2018, tedy to řeší už dost dlouho a výsledek je vydřený.
      Skrýt celý příspěvek

     • Scotty
      21:16 24.08.2021

      Tady ani tak nejde o vzpěry. Spíš o to že musí mít mnohem výkonější stabilizaci samotné hlavně než moderní tank. Už jen kvůli délce a váze hlavně.

      Tady ani tak nejde o vzpěry. Spíš o to že musí mít mnohem výkonější stabilizaci samotné hlavně než moderní tank. Už jen kvůli délce a váze hlavně.

     • Klimesov
      10:47 25.08.2021

      No ona ta palba za jízdy u houfnic je sice fajn, ale upřímně moc využití na reálném bojišti to nemá. Jako padly tady nějaké nápady, kde by se to dalo využít, třeba kdyby někdo ...
      Zobrazit celý příspěvek

      No ona ta palba za jízdy u houfnic je sice fajn, ale upřímně moc využití na reálném bojišti to nemá. Jako padly tady nějaké nápady, kde by se to dalo využít, třeba kdyby někdo přepadl kolonu tak by mohli houfnice vést účinnou obranu vlastní zbraní. nicméně ono to je docela málo. Počítám, že ten systém stabilizace nebude zrovna levný a technicky jednoduchý. Takže je otázka jestli kvůli jedné z mnoha situací do něho investovat.
      Nicméně, využití by i tak mohl mít a to v tancích. Přece jen pomalu a jistě se uvažuje o zvyšování ráže u tancích, takže by se při tom mohly využít poznatky z tohoto projektu.

      Každopádně z technického hlediska se ovšem německým konstruktérům podařil poměrně husarský kousek a technologický skvost.
      Ale moc využití u houfnic tam nevidím. Leda, že by někdo chtěl začít znovu používat houfnice v úlohách jako Stug-III nebo ISU-152.
      Skrýt celý příspěvek

   • Takeda
    12:56 25.08.2021

    Koukám, že niterné jistoty někdo zbořil panu Grohmannovi.

    Koukám, že niterné jistoty někdo zbořil panu Grohmannovi.

 • liberal shark
  13:24 24.08.2021

  To je opravdu hrozný článek :-(.

  To je opravdu hrozný článek :-(.

 • lemkin
  13:22 24.08.2021

  Tak on i ten němec ví, že má smysl těžká houfnice na kolech, kolem které neběhá 5 nekrytých maníků........., jako v případě té co chce koupit teď AČR.

  Tak on i ten němec ví, že má smysl těžká houfnice na kolech, kolem které neběhá 5 nekrytých maníků........., jako v případě té co chce koupit teď AČR.

  • Rase
   21:06 24.08.2021

   Caesar je jiná kategorie, jedinou konkurencí je reálně izraelský ATMOS (cena/výkon/datum dodání).

   Caesar je jiná kategorie, jedinou konkurencí je reálně izraelský ATMOS (cena/výkon/datum dodání).

 • Sandai
  13:18 24.08.2021

  Tohle je nějaká placená antireklama nebo jenom hloupá ideomasírka?

  Tohle je nějaká placená antireklama nebo jenom hloupá ideomasírka?

 • Horny
  12:56 24.08.2021

  Ve vší úctě, článek budí poněkud rozpaky. Možná by stálo za zvážení, jestli by neměl být podepsán spíš "Redakce AN".

  Ve vší úctě, článek budí poněkud rozpaky. Možná by stálo za zvážení, jestli by neměl být podepsán spíš "Redakce AN".